kite its ïerdtpfe B rouw er ij Ma sschel ei n i DE POPERINGHENAAR. BI. 5. 2-11-1930. N 44. GEDACHTEN ;iEen geouiehtig letter! SClMOilB H0ifeiijHH8i(I HET MANNEKE UIT OE NOVEMBER - SLACHTMAAND vraagt RMUM IDJAMMAI I zijn, noch ook gelukzoekende grijpvogels, die 1Sy en met schoone liefde waaraan twee beteekemssen kunnen 8We-U^ doen ten |erleve hunner JeïdtaiU M1J "ok schoone hoffelijkheid verschuldigd is. Koperen apreukea Pijprekkens Dagbladrekkenc Pêle-Mêle* Aüe slag van Kaders Geldbeugels Porte-feuilie» Valiezen Boek- Muziektessckea Alle merken ran VULPENNEN. Groote keus Trouwe bedie» t;g bij 'SEN - VANNESTÊ, Gasthuisstraat. Poperinghr 1.MI.M# FR. TE WINNEN 21.500.908 FRANKEN. UNION CENTRALE de Ia BOURSE YPERSTRAAT POPERINGHE ('t Vervolgt,) De drang tot zelfbehoud is de opperste wet der volkeren even goed als de opperste natuurwet. Het eerste wat een Staatsman moet doen is, evenals een brouwer, stevige fondamen ten leggen. ze aan den bediende, toen deze haar de I Och neen, madatn, sprak Fientje, zoo pen in de hand gaf. een machientje kost te duur, <Jns moeder Wel, een kruisken zetten zooals altijd, doet dat met heuren kam. I Geen letter van ons alphabet speelt zulk] Vóór de tramhalt, bij een druk verkeers- vermits ge niet schrijven en kunt. Eet smakelijk zegge kik. eene groote rol in de wereld als de letter g. punt in de groot-stad, stond een schamel 't Is maar ziede, zei vrouwken Snips. DAAR. ZIJN MACHIENTJES EN MA- Geen letter zou dus minder kunnen ge- boerinnetje met haar achttien jarigen zoon, da'k hertrouwd ben... en heb van naam ver- CHIENTJES. En onder die machientjes mist worden, en wij willen deze bewering die naar zijne kleeding te raden, zich als anderd! en machientjes zijn hedde het schrijfma- staven met de volgende beschouwingen: stadmensch wou doen doorgaan. De g is het beginsel van alle gekheid; De regen viel met lange nijdige strepen HOEZEE! Hoerah roept Marenta luid uit We zijn er door gekropen want: de Vlaamsche Hoogeschool is open. I En of er geestdrift was! En of de fransch- schrijvende Brusselsche gazetten weêr vuur en vlam en gal hebben gespuwd. Maar daar en geneeren we ons niet meer aan. Die tijd is lang voorbij. In alle geval d'r zijn er die tot nogtoe er niet gansch op hun zeiven van gekomen zijnEn dat allemaal omdat bij de openingsplechtigheid, de klanken van 'n forsehe Vlaamschen Leeuw -, de zalen van Is 't niet om er compassie ofte medelijden chientje. Iemand die op een schrijfmachiene I onder haar mu gr zglfs geen begin zijn ineer en de menSchen drumden bijeen, om meé te hebben? tikt noemt men: dactylo. Daar zijn dactylo's Zonder de g bestond er geen grond onder een plaatsje op de overvolle tram te beko- WÉET GE MET wien ik compassie heb? I in de banken, in de handelshuizen, in de onze voeten, en zou niemand van ons ooit I men. Met Marigken Tervant. Marieken is een I ministeries.en in de gevangenissen. Ja, ja, een grootvader of een grootmoeder gehad Het jonge heertje scheen werkelijk ver- meisken uit de Antwerpsche kempen. Ze maar die van de gevangenissen zijn van de hebben. legen te zijn om zijn moedertje, dat daar, diende te Brussel en kreeg kennis met nen gevangen zelf. 't Schijnt dat ze daar dan De zekerheid der maatschappij berust I in haar sjofel en verweerden mantel, te tvpe die onderossefier was in 't leger. Zooldaarmeê nogal nen aardigen stuiver verdie-1 grootelijks op de letter g. Zonder haar zou-I wachten stond; want telkenmale zij iets tot zei hij toch. En hij droeg inderdaad het kos- nen. Als ge dan ooit in de gevangenis komt... den er noch gerechtshoven, noch gevange- hem zei, wendde hij verveeld het hoofd om tuumken van onderossefier. Ze zouden gaan O! pardon... 'k had weêr ne keer bijna n*^n> ™ch gendarmen, noch garnizoenen, en antwoordde barsch en kortaf: noch galeien, noch gijzelaars bestaan, en zou «Moe, t is nu al wel geweest, de men- trouwen en Marieken kocht van haar spaar- mijnen neus voorbij gepraat... en zij en isLglfs de gr00tste misdadiger de galg ontloo- schen zullen gaan lachen om uw gezeever geld en 't geld van een kleine erfenis dat ze niet lang. In alle geval Marenta en ik begin- en »t Klonk daar pjots mo tergend-schril, en pas ontvangen had, wat ze noodig had, als-1 nen van morgen af lessen te pakken. Maar, er zouden ook minder werktuigen I verschillende omstanders keken met ver- ook schoone meubelkes. Toen alles gereed Ge kunt nooit weten, hé! van vernieling zijn: Geen geschut, geen ge- wonderde oogen naar den jongen pronk- was, ging Marieken nog ne keer naar huis Ze hebben uitgerekend dat er in een streek weren, geen granaten. De oorlog, zelfs die hans, die verveeld een eindje verder ging voor 't een en 't ander de onderossefier waar geen dokters wonen, niet meer men- geesel des menschdoms, zoude niet bekend staan... kon niet méégaan want hij had dienst. Arm schen sterven dan in een streek waar er wel wezen ,en er zouden nimmer onschuldige Feitje van eiken dag in onzen modernen Marieken! toen ze terugkwam was haren dokters wonen. Ze willen daaruit besluiten slachtoffers onder guillotien gevallen zijn. Jtijd kadee gaan vliegen met haar meubeltjes en dat die mannen er niets kunnen aan doen, I tetter S speelt de hoofdrol bij s men- Wat zou die vlegel gansch anders ge- 2 Z Gedachtenis der Geloovige Zielen. 3 M H. Hubertus, biss. van Tongeren. 4 D H. Carolus Borromseus, b. v. Milaan. 5 W HH. Zaeharisas en Elisabeth. 6 D H. Foillanus, biss. en mart., H. Leonard. 7 V H. Willibrordus, bisschop. 8 Z HH. vier Gekroonden, mart. spaarcenten. Meidekens van den buiten Als gij naar Brussel gaat... Loopt dan bij wijze menschen Om goeden raad. Want velen van den buiten Die keerden uit de steê En brachten schande en schaamte Naar huis toe meê. 'T IS NOEN. En papa profiteert van de schens geboorte, zoowel als bij zijn graf. Be- sproken hebben, hadde daar, in de plaats stond de letter g niet, dan zouden de men- van dat sjovel-gekleede buitenmenschje, een schen drie zinnen missen, namelijk het ge- gepommadeerde mamezel gestaan, met korte I zicht, het gevoel, het gehoor. rokken en vleesch kleurige kousen? De g is het begin van den godsdienst en staat En toch zal die snaak de pretentie heb- I aan het hoofd der geestelijke, gelijk zij ook benEen beschaafde en hoffelijke jonge aan het hoofd staat der geleerde wereld, man te zijn! Dat is precies geen nieuws, maar 't belet Wat werd er zonder de g van het geloof, en al zijn ze nog zoo slim -en nog zoo wijs als Pietje de Dood komt met zijn zeis. niet dat de dokters de hoogeschool hebben gevuld. D'r waren I okkasie dat al zijn kleine kinderen nog ne met hun drankskens en hun pillen vele pijnen kunnen stillen. van die gazetten die schreven dat er sepa- keer bijeen zijn,- om hen eenige lessen en ratisten en andere tlsten waren die den j raad te geven die hen voor het leven van «Orange boven», het hollandsch volkslied] l)as zouden komen. hadden gezongen. Naderhand moesten ze Kinderen, zoo zegt hij, iets dat gij al- bekennen dat ze die leugen uit hunnen tijd moet vóór oogen hebben dat is: stel|van duim gezuigd hadden, en dat het alleenlijk nooit iets uit tot morgen wat ge heden doen I Jef kwam zlJne vriend Piere tegen het <j Wilhelmuslied was, dat er gezongen kunt. werd. Maar wat ze niet schrijven dat is I Jefken heeft gedurig de oogen gevestigd hóe wonderlijk zou het er zonder haar wel mor rip pprpphtprhpiri mt7ipn'> Een mensch die werkelijk beschaafd en De g is een gewichtig bestanddeel onzer hoffeli->kwil zijn' heeft de regeIs der wel' gezondheid en met haar vangt ons geluk levendheid niet alleen te onderhouden te- aan genover vreemden; in de eerste plaats diene Maar, zonder haar zouden wij ook het N te beseffen, dat hij hoffelijk en voor gebrek niet kennen, en zouden er geen gauw- komend moet zijn tegenover hen, tot wien IETS DAT dubbelzinnig is dat is iets Idieven- geestdrijvers en gekken op de wereld blJ door de banden van de natuur getrok- ven worden. Hier hebt g er een voorbeeld der zich tg bekommeren om het lot en het Is het met hatelijk: Een jonge man, die welzijn hunner- medemenschen. beschaamd is om zijne ouders? Zonder de g zou het goud. oud worden, Dan was Garcia Moreno, een andere klep- Hewel, Piere, hoe is 't? vroeg Jef. |en zou er geen geld op de wereld wezen,'om "ei toen die beroemde man tot president Slecht, was 't antwoord. Ik ben altijd welks bezit thans zooveel kwaad bedreven vaal republiek Equador verkozen was, 1 1 leidde hij in de plechtige parlementsverga- moeder hebben. Wezen wij voor onze goede ouders, goede kinderen. Hoe ver iemand het ook in de samenle ving brengen kan, steeds zal hij moeten toe geven, met den Vlaamschen dichter, dat hij van vader de schouders, van moeder het hart heeft. Tegenover die vele jonge menschen die het kinderachtig en bijgeloovig noemen 's morgens en 's avonds, aan de ouders een kruisje te vragen, om zegen over dag en nacht, gaan wij nog meer betrouwen heb ben, in die zegende hand die over ons waakt, en voor ons werkt. Dragen wij diep in ons hart het beeld van hen, wier hart en goed voor ons klop pen blijft al de dagen van het leven... Schoone hoffelijkheid en kinderlijke liefde is plicht van staat en zoete plicht. Wie zijne ouders eert zal op hoop en zegen mogen leven. WIES. u.. ff, on hpt- stuk tanvt H;,r mopripr in rip kast zoo droevig gestemd... en soms zou 'k er en om welks gemis zooveel geleden wordt. "f. p a dat er in Wallonië bijna geen feest kan °P bet stuk taait, dat moeder m de kast] I ook uit het politiek oogpunt heeft de g dering, bijeengeroepen om hem te huldigen, gegeven worden of de Marseillaise het ?aat stoppen, om morgen verder op te eten... fransche volkslied, moet van de partij zijn, I en dan komt het er uit... Vader, zoo zegt hij, I wel willen meê gedaan maken. Dan moet ge maar naar een dokter I en dat dat lied van la douce France ook wij kunnen die taart vandaag nog op eten... "aanbesloot Jef. op zekere openbare plechtigheden werd ge- dat is oek al een werk gedaan voor morgen! bruid. JA. zei een commis-voyageurken in den trein tegen nen pater die bezig was aan Enfin, we gaan er ons geen kwaad bloed 't bidden: gij met uw bidden en vasten en in maken! boetVeerdigheid zult aardig staan zien in en met spoed den anderen wereldals er geen hemel is. spreken w'over andre zaken. En gij, zei de pater, zult nog aardiger staan zien als er wel een is, IN DUITSCHLAND heeft er weer een J en WEET ge wat ik zeg. Daar is niets zoo schrikkelijke mijnramp plaats gehad, die I kleingeestig als spotten met den godsdienst, het leven gekost heeft aan 260 mijnwerkers Gij hebt van die melkmuilen die komen Daarbij zijn er nog n goed honderdtal ge- stoeffen: ik ben vandaag, Zondag, niet naar kwetsten. De juiste oorzaak van deze ramp de mis geweest... Ik gesmaak dat niet als is nog niet bekend, maar een ijverig pnder- lk vrijdags vleesch eet't Toont, als die zoek is ingesteld. kadeekes zoo klappen, (en er zijn er vele BESCHULDIGDE, sprak de president 0p onze dagen) dat ze niet veel verstand van 't tribunaal ofte in 't Vlaamsch, de hebben, voorzitter van de rechtbank, gij hebt reeds Verstaan? Dat is dubbelzinnigheid MANNEKEN UIT DE MAAN Ha! Ha! Ha! Kom hier eens bij mij staan roept Marenta. Lees eens wat hier staat 't is over den Onbekenden Soldaat hare beteekenis; zij maakt het voornaamste fn o«d-moêgewerkt vrouwtje binnen en deel der grondwet uit. en zonder haar be- deed haar plaats nemen' nevens den Prs" sidentstroon, in een speciaal daargestelden zetel. Toen sprak hij; tot de feestende verga- I stond er geen gelijkheid voor de wet. Doch, vooral speelt de g eene belangrijke rol in het huiselijk leven. Zij schenkt den jongeling eene geliefde, den man eene gade, dering en geeft hun tevens het zoo hoogst noodig aan hunne ouders zou bestaan Is het bij overweging van alles wat wij Ik lees... en wat verneem ik. Het Fo-1 de g verschuldigd zijn, wel te verwonderen reign Office heeft het voornemen genomen Ik stel u mijne moeder, mijn goed moe- "térwijf zonder haar nïmmérTeéét derken, voor. Haar ben ik de groote eer van van eendracht in de woningen zou heer- vandaa^ verschuldigd: de hulde die gij mij schen, noch gehoorzaamheid der kinderen nu brengt dient gansch tot haar gericht!» 1 Bijzonder in de vlegeljaren, zijn vele jonge menschen beschaamd om hunne ouders, en willen ze, door barsche woorden en koppige dat die letter niet méér uit onze gedachten daden' zi^h vrfen onafhankelijk toonen 1 Ze denken interessant te doen als ze den aan al de goevernementen voor te stellen indruk kunnen verwekken, boven het hoofd gaat? Om te eindigen, ik wensch: Aan de zie-,, geen bfemen; nocf ff' .noch, krolfn|ken de gezondheid! Aan allen een gullen gegroeidJe zijn! groet!... GUST. elf veroordeelingen opgeloopen voor diefstal, voor moordpoging, voor kwetsuren, voor aan slagen... Och, mijnheer de president, zoudt gij geen beetje stiller willen spreken... want, mijn toekomstige schoonvader zit hier in de zaal. :f 'T STAAT GESHREVEN OVERAL d'aarde is een tranendal! Spotten met God en geboden Dat is een laffe daad Ge hebt hen beiden van noode Als ge... naar 't pierenland gaat. MET DE LESTE TREKKING is 't lot meer te leggen op de graven van de onbe kende soldaten, tijdens de officieele bezoe ken. 't Schijnt dat het meerendeel der goe vernementen dit voorstel reeds hebben aan gekleefd. Dit is nog een stap, zeggen ze, tot de ver broedering der volkeren en tot het vergeten van de souvenirs van den oorlog. Maar... wat gaan onze belgische franskil jons nu zeggen? Zij die zoo een vereering en devotie gevoelen voor den Onbekenden Och! zegt Marenta. Manneken, gaat ge en nu heeft de man 100 duizend frank ge- aan uwe Lezers en alderliefste Lezereskens wonnen mCt den trombola. Allee... t Is ver weer ne keer mijnen neus voorbij gevlogen. Soidaat onder de Congreskolon te Brussel Ik troost mij met de zalige gedachte dat ik I j Schijnt dat de weduwe van dien sol- niet alleen ben. Maar wie geluk heeft gehad. daat al een klacht heeft ingediend omdat dat is een zekere Lakske van Bastenaken. er dan zooveel eer niet meer zal beweze Die zijn vrouw kocht overtijd een drieling WOrden aan haar dooden man. DE ONDERWIJZER geeft voor de klas weer zoo een van die droeve histories ver- jdiend... drielingen koopen dat kan iedereen een beschrijving van Nero: wreed, somber, wiens gelaat nooit door een lach werd ver tellen, die hunne haren ten berge doen rij- °°k u'et- Nu we tocil van huishoudelijke ar- llejderd als ze geene kletskop en hebben. We tlkeIen spreken, moet ik de trouwlustigen Nooit waarachtig nooit? vraagt onge- zen... weten het. De wereld is een tranendal waarschuwen dat ze eerst ne keer goed uit looyig ToQntje gen der leerlingen hun oogen moeten zien als ze in den huwe lijken staat willen ureden. 't Is ongeperme- potlepeld gelijk er tegenwoordig echtschei dingen plaats hebben. Ik zeg niet dat de meesf jongens altijd de braafsten zijn, maar als ge tegenwoordig de mamezellekes ziet loopen, om hier in dat tranendal zoolang mogelijkmoet ge bekennen, dat er met de mode erger gesteld met de godsdienstige vervolgin maar toch doet iedereen al is hij groot, al is hij kleen gewis al 't mogelijke dat in hem is, Neen, nooit, is het bescheid van den onderwijzer. En als men hem dan eens... kietelde, IN RUSLAND is het van dag tot dag rond te slenteren. Marenta ga niet voort want ik ben met uw woord 't akkoord. Maar 'k en ga hier geen droeve geschie denis vertellen, ik wil hier aan mijne beste Lezers en alderliefste Lezereskens een raad geven... en als ze dien volgen zullen ze niet merken dat ze op een tranendal leven. Twee ouderlingen, die nu hun eeuwfeest vieren, dus die honderd jaar werden, verklaarden dat opgeruimdheid en blijmoedigheid de beste medeeijnen zijn! Dus altijd vroolijk zijn en nooit zuur ge keken. MADAMMEKEN Snips, een oud wijveken en kan noch lezen noch schrijven. En als ze haar pensioengeld gaat halen moet ze altijd een kruisken zetten, als liandtee- kening... cmdat ze haren naam niet zetten wat vergaat. Ziet ge daar die fiere meisjes Triplend door de straten gaan Bloot van nek en bloot van armen En het hoofd vol krullen staan Komen aan op hooge hielen Wiegewaaiena, slecht vooruit Maar ze noemen dat de mode En die wet maakt alles uit. Ik schrijf datte maar nu zal het U gen en andere. De menschen van ginder zijn geen oogenblikje zeker niet meer van hun leven. De woorden die ze wisselen wanneer ze malkander tegenkomen schetsen den treurigen toestand af, waarin ze zich be vinden. Hoe gaat het? vraagt de eene. Ho, slechter dan gisteren, maar zeker beter dan morgen, is 't antwoord van den anderen dan. Wat mogen we content zijn, dat we geen £»s*reelgerief. Leesboeken Wat zijn er velen, die te laat beseffen wat een vader en een moeder in 't leven beteekenen! En geen grooter geschenk, dat men van den Heer ontvangen kan, dan een in-goede vader, een liefdevolle moeder. Wat een vreugde zal men er later niet aan beleven, wanneer men, met stil genoegen, terugdenken kan aan al die aangename oogenblikken met onze ouders doorgebracht; maar wat een bitter verwijt moet er niet knagen aan het hart, wanneer men. dan bedenken moet: Ik heb mijne ouders niet geëerd, zooals het had moeten zijn! Wie tegenover de buitenwereld hoffelijk en vriendelijk is, maar tegenover zijne huis- genooten grof en onwillig optreedt, is een schijnheilige, die naar verdienste zou moe ten ontmaskerd worden. Zelfs in kleine zaken aiene men nog steeds zijne cuders te eerbiedigen; hoe dikwijls ge beurt het echter niet dat men uit lichtzin nigheid of wrevel dwaze woorden uit die moeders hart of vaders gemoed kwetsen; het ware toch wel hatelijk hier aan 't bere ken te gaan: Vader en moeder zijn 't gauw weer vergeten! Gelukkig dat het hart der ouders groot en diep is als een kathedraal. Men vergete den 10 Nov. den 10 Nov. den 20 Nov. den 20 Nov. den 10 Dec. den 10 Dec. den 20 Deo. den 20 Dec. den 20 Dec. geen zier moeten verwonderen als ge hier Russen ZIJU toekomende week leest dat Marenta weêr SUDEN'I stapt een trein binnen, en ne keer slecht gezind is geweest omdat het orn zick> en a'r 1 te geven vraagt hij zoo altijd 't vrouwvolk is dat 't bij mij bezuren «Is de ark van Noé vol?» «Neen, is 't moet. en dat ik weêr ne keer van som-1 antwoord van een heer, een ezel mankeert mige mijner allerzoetste Lezereskens 't zijl110®- stap maar in.» Anneken, Mieken, Fientjen of Netteken mijn zaligheid krijg. WEL. WEL, zei madam Verstrepen te gen Fientje, die boter bracht, wat heeft uw moeder schoon figuren gemaakt op die klont en kan. Overlest moest ze weer om heur boter. Ze heeft zich daarvoor zeker een spe- geld gaan en: Wat moet ik nu doen? vroeg ciaai machientje gekocht. Mengelwerk van De Poperinghenaar2. OORSPRONKELIJKE DETECTIVEROMAN door WILLIAM HOLT Maar is zij wel veilig in het gesticht, waar zij vertoeft? Volkomen, de overste, die mij kent, is gewaarschuwd en bij mogelijke navraag zal men niets gewaar worden En het meisje mist nog steeds haar spraakvermogen? Helaas, ja, kon zij spreken, dan zouden wij misschien van haar de noodige inlichtin gen kunnen verkrijgen om de schurken te kunnen uitvinden. Laten wij hopen, dat zij geneest, maar intusschen moeten wij ons best doen, de Broeders des Verderfs zelve in het verderf te storten Ik rust niet voor dit doel bereikt is antwoordde lord Nibblington, maar onze eerste zorg moet zijn uw leven uit de handen dier misdadigers te redden. Zouden zij u Willen vergiftigen? 1 Misschien wel, misschien niet. Zij heb ben vele manieren om hun vijanden te doo den. Een viel er door een dolkstoot getroffen, «en inspecteur van politie, die zich hun haat op den hals had gehaald werd verdronken in de Seine gevonden en baron Laferge, die ook zijn doodvonnis ontving, doch zich daar aan niet stoorde, werd op een drijfjacht door «en verdwaalden kogel in het hart getrof fen Maar dat alles is vreeselijk merkte lord Nibblington op, zij schijnen dan over al toegang te hebben en zijn blijkbaar van alles wat in de groote wereld voorvalt, uit- biuntend op de hoogte Daaruit valt af te leiden, dat het geen gewone schurken zijn, die zich onder dien naam verbergen en de taak door ons op onze schouderen genomen zal ons niet licht val len En het zal raadzaam zijn niemand te vertrouwen, hoe onmogelijk zijn medeplich tigheid ons ook moge toeschijnen. Maar zeg eens Tournel, zou het niet goed zijn, indien gij u verborgen hield. Hoe meer ik over alles nadenk, hoe stelliger ik er van overtuigd raak. dat uw leven groot gevaar loopt Op dit oogenblik werd er weder aan de kamerdeur geklopt en Ferdinand trad bin nen. Daar is baron de Linar zei hij tot den graaf, hij wenscht u dringend te spreken De Linar? Maar ik zei u immers Ferdi nand, dat ik voor niemand thuis ben Ik. heb het den heer baron gezegd, mijn heer de graaf, doch hij weigerde heen te gaan, hij moest u spreken De graaf schudde onwillig het hoofd, maar reeds werd de kamerdeur geopend en de aangekondigde bezoeker trad ongenoodigd binnen. Men kon het hem aanzien, dat hij zeer geagiteerd was, zelfs verkeerde in een toe stand van de hoogste opgewondenheid. Laat Ferdinand gaan zei hij tot den graaf en toen deze zich op een wenk van zijn meester verwijderd had, vervolgde hij zenuwachtig Vergeef-het mij, heeren, dat ik de vrij heid genomen heb mij aan uw gezelschap op te dringen, doch er is iets, dat mij hier heen drijft, iets van het hoogste gewicht. Ga vandaag nog op reis, graaf de Tournel, uw leven loopt gevaar Lord Nibblington en de Tournel zagen elkaar aan met een blik van verbazing en toen zei de laatste: Wat is er toch Linar, spreek gerust, Nib blington mag alles hooren Welmi antwoordde de baron, het is En daarmeê m'n goede menschen ga 'k het u nogmaals wenschen Marenta ook wenscht U 't beste Da's voor vandaag dan 't leste want 't is gedaan. 't Manneken uit de Maan. zooals ik zei de Tournel, uw leven loopt ge vaar, gij zijt ter dood veroordeeld door de Broeders des Verderfs Ik weet hetantwoordde de graaf kalm, hier is hun kennisgeving, gij vertelt ons dus geen nieuws. Maar zeg mij, baron, hoe kunt gij dit weten «Hoe ik het weet? Luister! Geen uur ge leden ontving ik onverwachts het bezoek van een zwaargesluierde dame, naar haar hou ding en stem te oordeelen een jong meisje nog. Zij weigerde haar naam te noemen, doch zij verzocht mij u te waarschuwen. Ik weet, zei zij, dat gij zijn vriend zijt, ik smeek u, ga naar den graaf de Tournel en zeg hem, dat hij vluchten moet, op reis moet gaan onder een vreemden naam, zoodat men hem niet kan volgen. De Broeders des Verderfs hebben zijn dood gezworen, het plan om hem te vermoorden is reeds opgemaakt en als hij niet oogenblikkelijk vlucht, zal hij den dood niet ontkomen Gij begrijpt hoe ik schrikte en de onbe kende dame om meer inlichtingen vroeg. Zij kon of wilde die niet geven en herhaalde slechts, dat gij u oogenblikkelijk moest ver bergen. Mevrouw zei ik, gij kent mijn vriend niet, als gij meent, dat hij voor een onbekend gevaar op de vlucht zou gaan. Indien u geen nadere inlichtingen kunt ge ven, zal de waarschuwing, die ik wel over brengen wil. geheel nutteloos blijken». Zij scheen het toen niet met zich zelve eens en was klaarblijkelijk ten prooi aan een heftigen tweestrijd. Eindelijk haalde zij diep adem, alsof haar iets benauwde en sprak: Welaan, zeg hem dan, dat hij, zoo hij niet vlucht, in zijn eigen kamer zal sterven, nog dezen nacht. Zij voegde er bij. dat ik al mijn invloed op u zou gebruiken, om u tot de vlucht over te halen, want, zei zij, al mocht hij aan dezen aanslag ontkomen, dit zou slechts uitstel van den dood zijn. Als hij niet vlucht en zich verbergt zullen de RELATIEVE PLAATS IN RANGLIJST VAN PERSONENWAGENS (Onleend aan Automotive Daily News) Met uitzondering van Ford en Chevrolet niet dat kinderliefde gewoonlijk op de we- hebben slechts enkele merken, voor wat be- reld zijne belooning vindt; het zou trouwens treft den verkoop aan particulieren in de eene schreeuwende ondankbaarheid zijn, in- eerste zes maanden van dit jaar, de positie dien men zijne ouders aan wien men, na kunnen handhaven, die zij gedurende de I God, alles te danken heeft zou miskennen overeenkomstige periode in 1929 innemen, en vergeten. Dit voor wat de Vereenigde Staten betreft. Laten wij tegenover die onverschilligheid, Ford en Chevrolet blijven dezelfde plaat- door zoovelen thans aangepredikt, steeds in- sen bezetten als in 1929. De grootste sprong dachtig zijn dat wij maar één vadër en één nam Buick, die zich van de zesde op de ranglijst tot derde verhief. Na de eerste drie j plaatsen, loopen de verkoopcijfers niet meer zoo veel uiteen. De vierde plaats wordt be zet door Pontiac. In 1929 nam deze wagen de vijfde plaats in na Ford, Chevrolet, Essex en Whippet. Eessex verwisselde met Pontiac van rangnummer en staat dus nu vijfde. De bezetting der eerste zes plaatsen was het vo rige jaar als volgt: Ford, Chevrolet, Eessex,] Whippet, Pontiac en Buick. De relatieve posi tie ziet er dit jaar aldus uit: Ford, Chevrolet, Buick, Pontiac, Essex en Dodge. door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten betaalbaar door kleine stortingen vanaf 9 fr. per maand. Vanaf de eerste storting neemt gl] deel aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie a toebehooreii. Ieder Jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 lotea worden uitgetrokken voor een totaal van De volgende trekkingen zullen plaats heb ben 1 lot van 230.000 fr. 2 loten van 100.000 fr. 2 loten van 100.000 fr. 3 loten van 50.000 fr. den 20 Nov. 15 loten van 10.000 fr. den 1 Dec. 1 lot van 1 millioen 1 lot van 500.000 fr. 2- loten: van IOO.OOO fr. 1 lot van> 500.000 fr. 1 lot van: 100.000 fr. 3 loten- van- 50.000 fr. Voor alle Inlichtingen wendt U tot de NaamL Maat., Beursstraat, BRUSSEL Of bij: Juffr. Simone Lansens, Post, Vlamertingh» Ernstige Agenten worden gevraaed ■■■BBB&BBHB&aBaBBSHBRaaBKHSffBa' PARIJS NEEMT DRASTISCHE MAATREGELEN TEGEN TOENEMENDE VERKEERSCONGESTIE. De autoriteiten te Parijs, in welke stad het verkeersvraagstuk met den dag meer ur gent wordt, schijnen eindelijk met een serie van radicale maatregelen een eind te willen maken aan den onhoudbaren toestand al daar. Reeds werd een programma goedge keurd, dat ruim een miljard franken vraagt en met welke uitvoering vijf jaar gemoeid gaan. Iedere phase van het verkeer wordt bestu deerd en wanneer de plannen zijn uitgewerkt kan Parijs met haar voorsteden aanspraak maken op het bezit van een der best georga niseerde verkeerssystemen der wereld. Tot de voornaamste verbeteringen behoo- ren de aanleg van nieuwe toegangswegen tot de hoofdstad en de verbreeding en ver nieuwing van bestaande wegen; voorts wordt op de meest strategische punten overgegaan tot het maken van ondergrondsche passages en de overbrugging der wegen en straten, die in het brandpunt der congestie liggen. Tegelijk wordt voorzien in de verruiming der bestaande Seine-bruggen en de constructie van nieuwe rivierovergangen. Eveneens fc:- staan plannen voor het elimineeren van ge vaarlijke kruispunten door verbreeding der betreffende straten en ten slotte voor den aanleg van een heirbaan om Parijs, waar door een onderlinge verbinding tusschen de voorsteden mogelijk wordt met vermijding van het drukke verkeer in de stad zelf. BURGERS, HERBERGIERS, NERINGDOENERS, wendt U tot» die U de beste en de smakelijkste bieren zal bestellen aan de genadigste prijzen. CRISTMAS: Scotch-Type 24 fr. de bak v. 24 kl. fi. Belgische Fabriek Chlcorei WYPELIER-TAFFEN Naaml. Vennootschap, YPER. SPEELKAARTEN TEN BUREELE DEZER] fEBBËBEESBBBBMBB^EBBBBBBBBRBSD Broeders hem toch treffen. Toen ging zij heen, zooals zij gekomen was en reed weer in een huurrijtuig weg. Ziedaar de Tournsl, wat» ik u te vertellen heb en ik raad u wer kelijk te vluchten, want bij God, ik voelde, toen die dame bij mij was, dat dit alles hooge ernst moest zijn De Tournel en zijn vriend hadden den jongen baron niet onderbroken. Nu zei de eerste Ik dank u voor uw raad, de Linar, maar gij begrjipt, ik zal dien niet opvolgen. Ik weet niet, wat die onbekende dame bewogen heeft om mij te willen redden, ook niet, hoe zij achter de geheimen komt van de Broe ders des Verderfs, maar dit is zeker, ik zal niet vluchten Maar dat is roekeloosriep de Linar uit, gelooft gij dan niet dat de schurken u willen dooden? Ik ben daarvan geheel overtuigd, maar hun bedreiging jaagt mij geen vrees aan. Hoor eens ée Linar, ik wil u in vertrouwen nemen. Luister, hoe ik met die Broeders in aanraking gekomen ben en gij zult begrij pen, waarom ze mijn dood willen. Gij zult tevens hooren, hoe lord Nibblington en ik ons verbonden hebben, niet te rusten voor en aleer de schurken, die zieh onder dien naam verbergen, ontmaskerd en onschade lijk gemaakt zijn De graaf vertelde nu zijn avontuur met het onbekende meisje, van de dreigbrieven, welke hij had ontvangen en van de over eenkomst, die hij en de lord gesloten hadden. Het spreekt van zelfzoo eindigde hij, dat wij u dit alles mededeelen, overtuigd, dat gij daarvan met niemand, niemand zult spreken Daarop geef ik mijn woord als edelman antwoordde baron de Linar, maar ik ben jong en behoef voor niemand te zorgen, zeg, neem mij in uw verbond op, want ik wil u STERK: Allerbest bruin bier. 9 fr. de bak v. 12 flessch. GERSTEN: Allerbest blond bier I 10 fr. de bak v. 12 flessch. Dezelfde bieren kunnen U besteld 10 fr. de bak v. 24 kl. j worden in presvaten van 100 en 50 lit. MAS-CAR: Het fijnste speciaal blond Sterk: aan 0.85 fr. de liter. 17 fr. de bak v. 12 flessch. Gersien: aan 1.00 fr. de liter. 15 fr. de bak v. 24 kl. fl. I Speciaal Mas-Car: aan 1.50 fr. de liter. LANDBOUWERS: Een aangenaam bruin bier kan U besteld worden aan een voordeeligen prijs. Speciale en voordeelige prijzen voor Brouwers en Bierhandelaars, voor het leve ren van bier in fiesschen en presva ten. helpen de maatschappij van deze pest te verlossen «Maar», zei nu lord Nibblington, die al dien tijd zwijgend had toegeluisterd, denk er aan, het zal een strijd op leven en dood zijn:».. Des te beter, wat gij beiden bestaat, durf ik ook. Laten wij een drieschap vor men en wederzijds zweren, dat wij niet zul len rusten eer de Broeders des Verderfs on schadelijk gemaakt zijn De baron zag zich door beide edellieden de hand toegestoken en zij zwoeren elkaar hun leven te wijden om het geheime ge nootschap tegen te werken en te bestrijden. Ik geloof», zei de lord daarna, «dat wij reeds dezen nacht kunnen beginnen en met kans op succes. Als toch de inlichtingen van de onbekende dame juist zijn en wij mogen dit wel aannemen, dan zal dezen nacht nog een aanslag beproefd worden op u, graaf. Beproefd men een aanslag, dan moet een der Broeders hiermede belast zijn en wij zullen dus trachten ons van hem meester te maken Ja zekerantwoordde de Linar, nu wij met ons drieën zijn moet ons dit niet moeilijk vallen Ik geloofmerkte nu de graaf op, dat gij u de zaak wel wat te gemakkelijk gaat voorstellen. Vergeet niet, dat het tot heden niemand is gelukt op een dier schurken de hand te léggen Maar gij vergeet, dat voor zoover wij weten de politie nimmer zoo ingelicht was als wij Ho, ho, alle slachtoffers ontvingen toch te voren hun doodvonnis en zij werden dan uitnemend bewaakt - Evenwelzei lord Nibblington, zij wisten niet waar en wanneer de slag zou vallen en dat weten wij nu «Dat is zeker een groot verschil», sprak de Linar, Ik geef het toe.antwoordde de graaf de Tournel, maar men mag niet als vast staande aannemen, dat mij de dolk of de kogel van een moordenaar zal treffen. Wie weet, wat de sluwe schurken thans verzon nen hebben, om; mij te dooden In alle geval blijven wij bij u en gij zult in het gevaar niet alleen staan zei de baron. Dat is zoo sprak nu de lord, doch laten wij u,w kamer doorzoeken en trachten op te sporen of de schurken misschien reeds iets in. gereedheid gebraeht hebben. Kunt gij uw bediende vertrouwen? Ferdinand, o als mij zeiven, hij groeide op als mijn speelkameraad. Zijn ouders wa ren bedienden van mijn vader. Hij is mij met hart en ziel toegedaan En uw overig personeel? Ik geloof het wel, maar onmogelijk is het natuurlijk niet, dat daaronder iemand schuilt, die door de bende is omgekocht Welnu, laten wij dan eens logisch te werk gaan zei lord Nibblington. De schurken kunnen u willen vergiftigen, maar nu gij gewaarschuwd zijt is dit gevaar te vermijden. Zij kunnen een sluipmoordenaar op u afzenden, die met dolk of pistool een eind aan uw leven zou trachten te maken. Dat zal evenwel niet gemakkelijk gaan. Op wat andere wijze zouden zij u nog kunnen vermoorden? Wie zal het zeggenantwoordde ;de graaf, laten wij evenwel in mijn slaapka mer een onderzoek instellen. De graaf ging zijn vrienden voor en in de slaapkamer begonnen deze nu alles aan dachtig te beschouwen. Zij openden kasten, onderzochten het bed, keken of door de vensters ook iemand kon binnendringen, doch zagen daarvan de onmogelijkheid in en konden, hoe zij ook zochten, niets vin- den, dat hun wantrouwen gaande maakte,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5