Mn És ïsÉifs B rou werij Mosschel ei n Sëigraosie kom ösp uureis Om uiji seuuien is levss Hst Klokhof V rou wenhoekj e DË POPERINGHENAAR, Bl. 5. - 9-11-1930. - N' 45. HET MANNEKE UIT OE D NOVEMBER - SLACHTMAAND GDDAGHTEM Br wordt meer kwaad gesticht door dom me dan door slechte menschen. Het is de geest welke er heerscht die van een huis een t'huismaakt. isHussetfiaaBHBsaBvaBSHBHfiiBSEnsa BESTE LEZER, MAN OF WIJF van waar ik hier schrijf steek ik U toe, heel stijf de vijf! Awel! roept Marenta, uwe Lezers zullen in hun eigen denken, dat Manneken uit de Maan, moet nog al ne langen arm» en... lange vingershebben, om ze ons van zoo ver toe te steken. Maar holala! op dip kreet van Marenta ligt m'n antwoord al gereed! En 'k zeg dat mijne beste Lezers en mijne alderliefste Lezereskens, wel zullen begrijpen dat ik hier in den figuurlijken zin spreke en wat daarmee bedoeld wordt, namelijk, dat ik hen beleefd groete, en dat ik die wending maar gebruik om niet altijd met 't zelfde voor de pinnen te komen, zooals onder an dere: ik heb d'eer ulie te groeten... ontvangt beste menschen m'n welgemeende wen- schen... en van dien rimram meer. Ik hoop dat Marenta en m'n goede Lezers mij zullen verstaan hebben! WIE DAT HET zoo niet verstond dat was de baron. Madam de barones was naar 't land der heiligen vertrokken en mijnheer de baron liet haar begraven in zijn grafkelder met een steen op. Wat zou hij daar nu opzetten? Hij dacht na, en cot weerziens scheen hem nog 't beste. Hij gaf dan ook den graf zerkmaker opdracht, buiten de familiena men, er i' tot weêrziensop te zetten. En de baron vertrok terug naar zijn bui tengoed. want de zerk was natuurlijk in de stad besteld. Daar gekomen, bedacht hij dat tot weêrzienstoch zoo droog was, en dat de meeste bekenden toch Katholieken wa ren, die er waarschijnlijk een meer geloovig opschrift op wilden, en hij zond dan 't vol gend telegram naar de grafzerkmaker: zet er op <g tot weêrziens in den hemel als er nog plaats is. Drie weken later kreeg de baron het be richt dat hij de zerk mocht komen bewon deren. Hij kwam... en las met verontwaardi ging: Tot weêrziens in den hemel als er nog plaats is. En hij bromde lijk ne ketter! WIE ZOU ER POTDOMME tegenwoordig niet brommen? gedurende den zomer kregen we niets dan regen en 't is nog alle dagen 't zelfde spel 't is om ervan te springen uit zijn vel. 't Weêr -is gelijk de menschen, bromt Ma renta, ge kunt er ook geen staat op maken. VA.N MENSCHEN gesproken. Daar moe ten toch menschen zijn in ons land die ver duiveld veel geld hebben. Als ge dat ziet te Brussel, 'k Heb daar wantjes of handschoe nen vóór de vitrien van ne winkel zien lig gen, voor madammekens, en die kosten 295 frank het paar! Niet de madammekens maai de wantjes. En in ne winkel waar ze pel senmantels verkoopen zag ik pelsenmanteis van 20 duizend frank. Van juweelen moet ik hier niet spreken want ge zoudt er kun nen stom en doof van worden als ge de prij zen moest zien. In winkels waar ze lekker fret van lek mijn lip verkoopen. verkoopen ze appelen aan 15 frank 't stuk. En vleesch aan 80 frank het kilo en visch aan 250 frank het kilo. En zeggen dat er menschen zijn die dat allegaar kunnen koopen en dat er an deren zijn die tevreden zijn als ze nen bo terham krijgen met siroop. AL ZOO VAN SIROOP te spreken, komt mij te binnen dat als Marenta over eenige jaren met brand sukkelde en naar den dok ter ging, deze haar de siroop aanraadde als beste geneesmiddel. Daarom zing ik: Ach! men hoort op onze dagen zooveel menschen bitter klagen hiér en elders in het land 'k zit met eenen zwaren brand En het zijn beroerde zaken Ik kan daar niet afgeraken! Doe als ik en koop siroop goed en fijn is die medecijn voor groot en klein! Voila! als ge dus van ze leven met die IBËSSBBBSBBSBBB'SSBlB&liailSSaBiaaa Mengelwerk van De Poperinghenaar 3. OORSPRONKELIJKE DETECTIVEROMAN door WILLIAM HOLT Hier is niets gebeurd en hoe zouden de Broeders des Verderfs ook hier hun heil loos plan hebben kunnen voorbereiden zei baron de Linar, neen, mijne overtuiging is bet, dat zij hedennacht een sluipmoordenaar op u zullen afzenden, doch wij zullen hem hoop ik, zoo hartelijk ontvangen, dat het de schurken hgugt Ja stemde lord Nibblington toe, wij moeten bij u blijven, Tournel. en zij zullen met drie in plaats van met een tegenstander te doen hebben Uw vriendschapstrouw treft me ant woordde de graaf, en daar wij gezworen hebben elkaar in leven en dood bij te staan, sla ik uw hulp niet ah Het is evenwel waar schijnlijk, dat die Broeders des Verderfs thans reeds mijn woning bewaken om mij te kunnen nagaan. Zij hebben u hier zien binnenkomen en om hen geen argwaan te doen vatten, moe ten zij u ook weder zien heengaan. Ik stel dus voor dat gij beiden vertrekt, om na eeni- gen tijd terug te keeren. Gij kunt dit doen door den tuin, want in den tuinmuur is nog een achterpoortje dat nimmer gebruikt wordt en in het geheel niet in het oog valt. Ferdi nand is geheel te vertrouwen, hij zal u daar opwachten en u weder hier heen geleiden, zonder dat iemand daarvan iets behoeft te bemerken. Vindt gij dit goed? Beide vrienden moesten erkennen, dat het Plan uitstekend was en nadat de graaf hen verder aangeduid had, hoe zij het poortje bonden bereiken, gingen zij met een stevigen kwaal sukkelt 't zij gij, 't zij uwe kinderen, ge moet dan niet direkt bij nen doktoor gaan loopen, maar ge kunt 't eerst eens het geneesmiddel beproeven dat 't Manneken uit de Maan U gratis voor niet ten geschenke biedt! Alles is maar ne weet! DAT ONDERVOND meester Krijtmans ook. Hij vroeg aan Janneken in de school: Daar zitten vijf musschen op nen boom, ik schiet er twee van dood. Hoeveel blijven er zitten? Geen, zei Janneken. Hoe geen? vijf min twee, is hoeveel? Vijf min twee is drie, meester! Hewel dan? Ja maar meester, als ge schiet blijft er geen een musch zitten, dan vliegen de an deren ook weg. En de meester moest Jan neken gelijk geven. EN m moet dat vrouwken gelijk geven dat tegen mij zegde, dat het toch ver gaat, als ge ziet, hoe ze tegenwoordig omspringen met de beesten. Te Brussel, alweêr, is er een ekspositie geweest van honden en kat ten (wanneer komt er een van muizen en ratten?) 'k Ben er ne keer wezen zien met Marenta, omdat we daar precies langs kwa men. Katten en honden met strikskens en lintjes aan, op floeren kussens... gewas- sehen... gekamd... met reukwater begoten... Effenaf 'n schand. Zooveel uit de hoogewereld. Die hun tijd wat beter gebruiken konden Dan uren en uren te besteden Aan 't twalet van katten en honden. Nu is er spraak van 'n ekspositie te hou den voor de schoone meisjes van Brussel, maar Marenta heeft gezegd dat ik daar niet mag gaan zien. Ze zegtwe lezen alle dagen in den Onze(n) Vader»: leid ons niet in beekoringen 't vrouwvolk doet al wat het kan om 't mansvolk in bekoring te brengen. Zie maar ne keer de mode van de zijden kousen. Maar 't is er mee gedaan, naar 't schijnt, met de zijden kousen. Ze gaan nu weer, de vrouwen Gelijk in grootmoeders dagen Kousen van wol, warme kousen Dus warme wollen kousen dragen. Maar ze zullen een beetje meer kosten dan in dien tijd toen ons meetje ze zelf had gebreid. Maar enfin, daar moeten we ons geen verdriet over maken, we zijn aan die dure prijzen al gewend. Daar is verdriet en verdriet onder die «verdrieten hebt ge... of beter: is er liefdeverdriet. Louis van Munten van Etter beek, had ook liefdeverdriet, en wierp zich onder nen ottermobiel en werd natuurlijk zoo plat gereden als een platte vijg, en Marie Stereveld van Antwerpen, 18 jaar oud, leed aan dezelfde kwaal en sprong in 't nat wa ter, en aangezien ze van zwemmelen zooveel verstand had als een stokvisch van piano spelen verdronk het schaap. Als Lowieken nu Marieken eens had ontmoet hadden ze misschien mekaar nog kunnen troosten. Van liefdeverdriet en sterft men niet maar liefdepijn kan triestig zijn. Nie da 'k het ondervonden heb, zulle! 'k Spreek maar van hooren zeggen... Van hooren zeggen, komen de leugens in 't land, zegt een spreekwoord... Wat moeten w'er nu van gelcoven? MIJNHEER PASTOR VAN GALEN geloof de dat de gasten in den catechimus huider les niet kenden, toen opeens klein Lowietje zijn vinger opstak en zei: Mijnheer Pastoor, ziet God alles? Zeker, zei M. Pastoor. Nietwaar, zei Lowietje. Nu vertelt ge een ketterij, wedervoer de Pastoor. 'k En doe, mijnheer was 't antwoord van Lowietje. M. Pastoor was ne goeie man... en "laat dan hooren was zijn laatste woord. Lo wietje begon: De boer ziet het alle dagen, de koning ziet het nu en dan en God ziet het nooit. De pastoor krabde in zijn haren en zei dat hij 't niet wist. Hewel, zei Lo wietje, de boer ziet alle dagen een andere boer, de koning ziet soms een andere koning, maar... daar er maar één God is, ziet God nooit een ander God. Ge hebt gelijk, Lowietje! JA, JA, ONTHOU van vrees en koü krijgt men kiekenvleesch. Wie dat ook kiekenvleesch kreeg, dat was die beenhouwer van Antwerpen. Maar die man kreeg zooveel kiekenvleesch, dat hij het niet meer voelde. Ziehier wat er gebeurd is, als 't U interesseert en als 't U niet inte resseert sla het dan maar over. Die beenhouwer had een kelder met bevro ren vleesch en daar werd vleesch gepikt, en hij kon de dieven ma&r niet pikken. Toen besloot hij zelf te waken en liet zich in den kelder opsluiten. Heilaas! Als ze 's anderen daags gingen zien was Jan Lafont, zoo heet te de beenhouwer, zelf bevroren vleesch. En hij had voor alle securiteit nog 'n flesch ge- never bij zich. VAN GENEVER GESPROKEN: Toontje Poef, een drinkebroer eerste klasse, ligt ziek SB&BBaSSSBBlEBBaBBBBiSIiEaeaaSSSSB hanöddruk heen. Graaf de Tournel bleef alleen achter en hij belde Ferdinand, die weldra wist, wat hem te doen stond. Hij be greep wel niet, waarom de twee heeren op zoo geheimzinnige manier in de vertrekken van zijn meester gebracht moesten worden, maar als goede bediende vroeg hij geen rede nen, doch verklaarde slechts, dat alles zou geschieden, als de graaf het bevolen had. Intusschen waren lord Nibblington en ba ron de Linar om bij mogelijke verspieders geen argwaan te verwekken te zamen naar hun club gegaan, van waar de eerste spoedig' weder heen ging, terwijl de baron er nog een uurtje bleef. Zij hadden afgesproken waar zij elkaar, tegen dat het duister, weder zouden ontmoeten en tegen dien tijd waren zij beiden ter plaatse aanwezig in zeer een voudige kleeding. Ik heb mijn revolver bij mij gestoken zei de Linar. «Ik ben ook gewapend», antwoordde lord Nibblington, terwijl zij voortliepen, en ik hoop vurig, dat er dezen nacht iets gebeuren moge. Gij kunt niet gelooven hoe opgewekt ik mij gevoel, nu wij een gewichige en ge vaarlijke taak aanvaard hebben. Het is toch maar waarheid, dat het gevaar iets verlok- kends heeft Ik zou ook niets zoo ongenaam vinden, dan dat al onze moeite tevergeefs zou zijn. Maar geloof me, als gij, evenals ik, die dame gehoord hadt, gij zoudt overtuigd zijn, dat dit alles groote ernst is Ik ben er van overtuigd antwoordde de lord. - Ik gaf duizend goudstukken om te we ten, wie die dame is, die mij waarschuwde, in welke bertekking zij staat tot de moorde naars, die zich zelf den naam Broeders des Verderfs gegeven hebben Wij zullen niet rusten voor alles is opge lost, voor wij ook het meisje kennen ,dat de Tournel uit hun handen gered heeft. Als te bed. De dokter komt... en na Toontje te hebben onderzocht zegt hij: maar Toontje, gij zijt van binnen gansch verbrand. Dan, moet dat 's nachts gebeurd zijn terwijl ik sliep, sprak Toontje, want overdag heb ik altijd goed gebluscht. Het spreekwoord zegt: Zet uw tering Naar uw nering of uw nering krijgt de tering en wij voegen er bij: leef niet om te eten maar eet om te leven 't zelfde, of bijna: leef niet om te drinken maar drink om te leven. Dat is filosofie... (niet van mij)... maar van die, die Marenta mij gedurig voor d'oogen houdt.„Ge moet daarom niet denken dat ik ne sloekop of nen onverbeterlijken drinke- broêr ben... ver van daar. Soms een goed, potje... maakt 't leven nog zoo aangenaam en dan kan men ten minste nekeer gezond lachen VAN LACHEN GESPROKEN. Zonder dat gij 't mij zelfs moet vragen ga ik U hier eens een beetje schrik op 't harte jagen, door een eenvoudige raad te geven, die luidt: Lach niet te veel., ge zoudt U kunnen dood-; lachen. 'i Wat? Doodlachen! Maar ff schijnt van geë»! [nen zin. En toch is meer verstand daarin Als velen meenen. Het lachen brengt soms pijn en nood Er lachen zich meer menschen dood dan dat er zich doodweenen! (Naar Weber). Allee! ge moet dat nu niet te tragisch op nemen ook niet. Lachen is hier genomen in den zin van plezier hebben in wereldsche vermakenen daar moeten onze brave Vlaamsche menschen niet veel van hebben. Dat het zoo dure. Lach dus maar zooveel ge kunt! Hoe meer! hoe liever! Lachen op zijn Vlaamsch is gezond! 'K BRENG U EÉN DROEVE MARE te Couckelaere is geschied een liberaal schoolschandaal Ja! de liberaalsche meerderheid wil daar de katholieke school doen verdwijnen en er eene neutrale of onzijdige (lees liberale) in de plaats openen. Om tot hun doel te gera ken hebben ze niet geaarzeld den heer De- foort, bestuurder, die 25 jaar in dezelfde school stond en reeds 33 jaar in 't onderwijs is, zijn ontslag te doen nemen, of beter af te zetten, omdat hij... katholiek is,De heer Defoort is vader van 13 kinderen, waarvan nog 10 ten laste. Onder de andere slacht offers van den liberalen haat noemen we nog, de heer Jozef Defoort, onlangs gehuwd, zoon van den voorgaande. Den heer Alfons Rosseeuw, 34 jaar dienst, nog enkele jaren van zijn pensioen af, gevallen. Heer M. Bul- cke, te katholiek, gevallen. De heer Dene- weth, 25 jaar dienst en 55 jaar oud, geval len. De heer Dewulf, gevallen. De heer Jozef Rosseeuw, gevallen. Wie zou denken dat we in 't jaar 1930 zijn... en dat we in een be schaafde wereld leven AWELLE WELLE WEL, 't is wel! Maar 'k weet niet, beste lezers en alderliefste le zereskens, of gij weet, dat ik weet welke nieuwigheid ze in Amerika weêr hebben uit» gevonden, om de diefstallen te beletten! Dit nieuwtje bestaat hierin dat gedurende den nacht, een etalage, die al in de diepste duis ternis gehuld is plotseling in het licht straalt zoodra een voorbijganger passeert. Voor goed te zijn zou ik U allemaal moeten ek- spilkeeren hoe dat dat spel ineenzit. Maar daarvoor zou 'k zoo van die termen en woorden moeten gebruiken... die 'k zelf niet en versta, zooals: selenium-cel, enz... 'k Zal eerst nog een beetje lessen moeten pakken in electrisiteit't Zal dan voor later zijn! ,JEF SIMPELS zat 's avonds voor zijnen trouw te snikken en te jammeren. Zijn va der kwam hem troosten. Maar Jefke, jongen toch, waarom moet ge nu schreien? Ik ben ik ook van-ze-leven getrouwd, en toen zat ik daar niet gelijk 'nen Zebbedeus, maar ik lachte en klapte omdat ik zóó gelukkig ging zijn. Dat geloof ik wel, vader, ge spreekt gij gemakkelijk... Gij, zijt met ons moeder ge trouwd, maar ik moet nu met een dood- vreemd meiske gaan trouwen... En daarmede is 't voor vandaag nog ne keer amen en uit. Ik wensch U alleen nen Zondag vol leute en plezier en van Marenta 't zeflde. 't Manneken uit de Maan. Gebralkt Chicorei W YPEUIER-TAFFIN 't Is de beste. telein Georgette. Pattyn Maurice, z. v. Jules en Allard Angèle. Montaine Fran cois, z. v. Louis en Ramon Martha. Le- terme Julia, d. v. Alfons en Montaine Pau line. Lemaire Roger, z. v. Maurice en Ver haast Magdalena. Six Theresia, d. v. Mau rice en Meersseman Marie. Montaigne Jules, z. v. Joseph en Lecluse Clementine. Sterfgevallen. Devroedt Pieter, 63 j., ongeh. Demey Maurice, 14 d. Vanden- broucke Octavie, 70 j., echtg. v. Morel Henri. Ferret Cesarine, 68 j., wed. v. Allard Jan. Bruneel Richard, 63 j., echtg. v. Simoen Marie. Defever Louis, 71 j., echtg. v. Mas- schelein Marie. Tyteca Gerard, 11 m. Maes Emma, 41 j., echtg. v. Aeck Camiel. Forret Victorin, 66 j., ongeh. Vandenbus- sche Clementine, 55 j., echtg. v. Parez Jules. Huwelijk. Morel Emiel, landbauwer met Allard Parmyre, zonder beroep. BECELAERE, van 1 Sept. tot 31 Oct. 1931. Geboorten. Stratsaert Humberto, z. v. Gerard en Vanderbussche Marie. Samyn Arthur, z. v. Odiel en Vervaecke Marie-Loui- se. Nuytten Gerard, z. v. Julius en Samain Irma. Pype Michel, z. v. Arthur en Desplancke Maria. Vandenameele Paula, d. v. Leon en Verstraete Anna. Durne Noël, z. v. Gaston en Desmet Julia. Buyse Simonne, d. v. Marcel en Nuytten Adriana. Overlijdens. Warlop Martha, 28 j., echtg. v. Gaston Lamout. Pype Michel, 14 dagen. Huwelijken. Vanhoorne Petrus met Can- naert Magdalena. Vanhee Richard met. Matton Godelieve, ZONNEBEKE, maand October I93Ö. Geboorten. Sercu André, z. v. Richard cn L'epla Madeleine. Deneut Robert, z. v. Jules en Delioor Martha. Vyncke Denyse, d. v. Jerome en Lemahieu Laura. Vanden- berghe Laurent, z. v. Michel en Liefooghe Judith. Vanüeputte André, z. v. Jules en Vervisch Esther. Popelier Marcel, z. v. Cyricl en Deboosere Zoë. Overlijdens. Sesier August, echtg. v. Dsnorme Syivie. Bartholomeus Henri, z. v. Edouard en Hoens Sidonie. Vandeputte André, z. v. Jules en Vervisch Esther. Huwelijken. Beauprez Oscar met Winne Margareta. Sys Gustave met Samyn Ma ria. Markey Cyrille met Dewulf Emma. Dierynck Karei met Vanacker Agnes. VLAMERTINGHE, maand October 1939. Geboorten. Knockaert Marcella, d. V. Maurits en Marie Buytaert. Deman Willy, Z. v. Jules en Maria Phym. Sinnaeve André, z. v. Gentiel en Alida Vanacker. Huwelijken. Henri Laroye, fabriekwer ker en Philomena Creus, fabriekwerkster. Juliaan Staelens, peerdengeleider te Elver- dinghe en Helena De'oerdt, werkster. Je rome Antheunes, landbouwer en Magdalena Derycke, landbouwster. Overlijdens. Vanlede Felix, 85 j., z. b., echtg. v. Hortentia Chapelle. Vandewyn- ckele Evarist, 52 j., schoenmaker, echtg.' v. Lydie Dedrie. Vandaele Euphrasie, 09 j., landbouwster, echtg. v. Augustin Nuytten. Leroy Louise, 79 j., wed. v. Henri Vermeersch. Dehaene Carolus, 76 j., z. b., echtg. v. Maria Roelens. Clau Theophiel, 72 j., z. b., wed. v. Marie Knockaert. BURGERSTAND VAN HOUTHEM-b.-K., v. 1 Juni tot 30 Sept. '30. Geboorten. Cuvelier Margareta, d. v. Henri en Desodt Emilie. Demey Maurice, z ,v. Pieter en Becqart Maria. Boudry Mcnica, d. v. Henri en Bintein Margareta. Dieryek Roger, z. v. Henri en Parez Jus tine. Bauwen Robert, z. v. Victor en Cas- dat meisje haar spraak vermogen terug kreeg, misschien dat wij dan achter v^el geheimen komen zouden van de schurken; die Parijs onveilig maken Waarschijnlijk is het juist daarom, dat de schurken de Tournel uit den weg willen ruimen en zoo spoedig mogelijk. Zij vreezen natuurlijk, dat het kind hunne geheimen; verraden zal De beide vrienden bereikten zoo met el-; kaar sprekend, de tuindeur waarvan de graaf; gesproken had en daar wachtte Ferdinand hen reeds. Hij geleidde hen naar de vertrek ken van zijn meester, zonder dat zij door andere bedienden werden opgemerkt. Graaf de Tournel heette hen hartelijk welkom. De terugkomst van zijn bondgenooten verheug de hem, want hij gevoelde zich beklemd. Hij was volstrekt niet bang, doch de gedachte, dat ieder oogenblik de hand eens sluipmoor denaars hem kon treffen, werkte toch niet opwekkend. Het gevaar bedreigde hem, doch hij wist niet in welke gedaante en juist het geheimzinnige folterde hem. Hij bekende zich openhartig aan zijn vrienden doch lord Nibblington antwoordde: Kom. gij loopt weinig gevaar. Een ge waarschuwd man, zegt het spreekwoord, telt voor twee en hier zijn we met drieën ge waarschuwd en welgewapend. De Broeders des Verderfs meenen u alleen aan te treffen, doch het zal hen niet mee vallen Ja, ja zei nu de Linar, Nibblington heeft gelijk, de onbekende dame heeft ons wel een goede dienst bewezen met haar waarschuwing, hoewel de inlichtingen volle diger hadden kunnen zijn Ik vermoei nu al sinds een uur mijn her senen met de vraag, wie zij zou zijn, die zoo veel belang in mij stelt. Zij moet van zeer nabij met de Broeders bekend zijn merkte de Tournel op. Dat schijnt inderdaad het gevalant- 1 Koperen sprcukea Pijprekkeno Dagbïadrekkerae Pêle-Mêlea All® «Jag van Geldbeugels Porte-feuiHe* Valiezen 3<?ek- Muziektesscksa. Alle snerken VULPENNEN. -areeïgerief. Leesboekea. Groote keus Trouwe bediening hij j I 3ANSEN - V A N N E S A f Gasthuisstraat, PoperingLe. Vijf-en-twintig duizend kamers Vijf-cn-twintig honderd slaapkamers Amerika, het land van de onbegrensde mo gelijkheden, dat ook op het gebied van het hotelwezen steeds meer de leiding wenscht te nemen, wil natuurlijk het grootste en comfortable hötel van de gansche wereld bezitten. Al deze ëischen moeten nü duide lijk worden, zoo zegt men, door den bouw van het reuzen-hótel, dat gebouwd wordt op de plaats van het wereldberoemde Waldorf Astoria -hotel in New-York. Deze Kathedraalvan gastvrijheid, die een wolkenkrabber van 200 meter hoogte zal worden, is uit bouwkundig oogpunt bezien, een wonder. 1-Iet zal zeven-en-veertig ver- diepingöh* tellen, waarvan er reeds meer dan 20 gereed zijn. De kosten van dit reuzenwerk worden bijna 1*100.000.000 fr. geschat. Lucius M. Boomer, de Amerikaansche hö- telkoning die eenigen tijd geleden naar Europa is overgekomen, om een groot aantal inkoopen voor de inrichting van dit hötel te doen, heeft er een en ander over medege deeld. Het aantal slaapkamers bedraagt ruim vijf-en-twintig honderd; ieder slaapkamer heeft natuurlijk een badkamer erbij. De woonvertrekken zijn ongekend groot, en ver schillende daarvan zullen de grootte hebben van een kleine woning, waarin een beschei den Europeaan zijn geheele leven doorbrengt, in iedere kamer is niet alleen een telefoon aanwezig, maar ook een radiotoestel. De telefooncentrale, waar vijf-en-twintig woerdde lord Nibblington, doch ook dit raadsel zullen wij oplossen Laten wij het hopensprak de Linar. De vrienden zetten zich nu om af te wach ten, wat er gebeuren zou. Zij kortten zich den tijd met het ontwerpen van allerlei on derstellingen, de een al onmogelijker dan de andere, aangaande de Tournel c^3 wijze, waarop de Broeders des Verderfs trachten zouden de Tournel te dooden. Al hun onder stellen evenwel moesten zij weder verwerpen en hoe langer het wachten duurde, hoe later en stiller het werd, des te zenuwachtiger gevoelden zij zich.. Geen vrees beheerschte de drie moedige mannen, maar de weten schap, dat een onzichtbaar gevaar hen be dreigde, beklemde hen. Eensklaps sprong de Linar op. - Luister riep hij, wat is dat? Men luisterde en zwak klonk nu op straat de jammerklacht van een vrouw. Open het raam riep de Tournel, en laat ons zien, wat dit beduidt Maar de Engelschman weerhield zijn vrien den en zei: Om Gods wil, doe dat niet, misschien is het een list om u naar buiten te lokken. Wie weet of tegenover uw raam niet de moor denaar staat, gereed om u een kogel in het hart te jagen Deze opmerking hield de beide anderen terug, niets was waarschijnlijker dan dit. Het weeklagen der vrouw was misschien een sluw bedacht middel van de moordenaars om den graaf, hun vijand, onder schot te krijgen. Was dit de bedoeling dan bleef hst middel zonder uitwerking, want de drie vrienden bleven van het raam verwijderd en vertoon den zich niet. Maar het kostte hen moeite, want nog hoorden zij een angstig geroep om hulp en hun ridderlijke deugd gebood hen, de vrouw, die om hulp smeekte, te gaan helpen. In alle beambten werkzaam zullen zijn, zal grooter worden dan menig telefoon- en telegraafkan toor in de provincie. Voorts zal het niéuwe hótel ook een eigen ziekenhuis krijgen, waar den patiënten dok toren van het hötel met verplegend personeel ter beschikking staan. Maar er komt nog meer bij! Zoo ook een eigen statie, waar de salonwa gens stilhouden en... een eigen theater. Een- en-dertig groote liften zorgen ervoor dat de reizigers gemakkelijk naar boven en beneden kunnen komen. Tot de inkoopen, welke Boomer voor zijn hötel zal doen, behooren o. a. meer dan hon derd piano's en tusschen de twee en vier duizend schilderijen. Maar het meest Amerikaansch doet wel de balans aan, welke men nu reeds voor het bedrijf heeft opgesteld. De jaarlijksche ont vangsten der gasten worden op zes-en-half millioen dollar geschat. Daarbij komen dan nog de huren der winkels, welke in het hötel ingebouwd zijn en de opbrengst van de ver schillende concessies, welke aan kooplieden en handelaren gedaan zijn. Deze bedragen ongeveer één millioen dollar. De jaarlijksche winst, welke de diners moeten opleveren, wordt op 3.194.000 dollar berekend. Door den verkoop van sigaren en sigaretten hoopt men jaarlijks 190.000 dollar te verdienen. In verhouding tot dit alles is gering de winst, die men door den verkoop van dranken verwacht. Men schat deze winst slechts op 120,000 dollar, want in het drooggelegde Amerika kan men daarmee niet veel verdie nen. In een gemeente van 1300 inwoners, ZANDVOORDE, bij Oostende, werden meer dan tweehonderd exemplaren van dit boek verkocht in een week tijcis. Feit dat eenig is in het Vlaamsch Boekenwezen. Het Klokhof is nummer 6 der zoo gunstig gekende Romanserie Excelsior Brugge. 18 frank. Van dit werk getuigt: HET LAATSTE NIEUWS Dit is een spannend boek. Er zit leven en innigheid in dat werk. Het is gesteld door een schrijver, die zijn taal kent. DIETSCHE WARANDE EN BELFORT noemt het een sympathiek boek, aanbevolen voor volksbibliotheken, voor volwassenen. In het Westland mag het werk ongetwijfeld op een dankbaar publiek rekenen. ONZE JEUGD der Paters Predikheeren te Antwerpen beoordeelt het zooVoor vol wassenen cn uitgelezen reman vol Katholie ken geest. Van Meysseune venvachten wij nog veel. Die kan een roman ineensteken. Schrijver deed een diepe greep in 't leven van twee menschenzielen. Lena en Jan zijn sterk psychologisch uitgebeeld. Een boek van zielesmart en vrouweniijden, van echtelijke trouw en ontrouw, van boete en berouw. De trouwelooze echtgenoot komt terecht in de gevangenis. Lena is de ideale christelijke vrouw die lijdt als een heilige, ondanks al 't gebeurde haar man trouw blijft en. hem ten slotte door haar zelf opofferende liefde redt. Machtig schoon is het tweede deel van dezen roman. Deze West-Vlaamsch getinte geschiedenis met haar menschehjis tragiek, huivert van ontroering en hangt voor onze ocgen 't reine* onvergetelijke levensbeeld van de christelijke echtgenoote. Te bekomen bij Sansen-Vanneste, Gast huisstraat, 15, Poperinghe. Een Rus heeft een uitvinding gedaan. Hij beweert dat we gemiddeld 500 jaar zouden kunnen leven, als we maar den meed hadden om het te willen. In hoofdzaak zouden wij ons moeten voe den met" bananen en ff sap ~van tomatt'en, We zouden zee weinig ineens maar ten minste 12 keer per 24 uur eenig voedsel moeten nemen en in 't verloop van 48 uur zouden we ten minste 12 keer een half uur ken moeten slapen. Daarbij zouden we in plaats van cp twee voeten op de twee han den moeten loopen, dit om cr.ze organen in een betere positie te brengen. Zonder geleerd te zijn kunnen wij er nog wel een raadgeving aan toevoegen: om de twee dagen Zondag, en den Maandag niet werken, al lachende gezeid. Maar we kunnen van deze gelegenheid toch ook gebruik maken om op gezondheid en langer leven de aandacht onzer men schen te vestigen. Wij blijven er bij dat de menschen ge middeld veel langer kunnen leven dan nu hetgeval is. Er werden te veel menschen en nog, in hun gezondheid gekraakt, door arbeid in on gezonde voorwaarden, door slechte woonge- legenheden; door overdaad, in spijs en 9 Z H. Theodorus, mart. 10 MH. Andreas Avellinus, bel. 11 D Vredefeest, H. Martinus b. v. Tours. 12 W H. Livinus, b. en m., H. Lebwinus, pr. 13 D H. Stanislas Kostka, bel, H. Didacus, b. 14 V H. Alberticus, biss., H. Serapion, mart. 15 Z H. Leopoldus, bel., H. Eugenius, b., m. drank; door armoe, onkunde en ongeregeld leven. En aldus stierven en sterven nog te veel menschen aan de gevolgen van zwakte en ziekte. We moeten het ommekèeren; sterven door ouderdom, zijn leven normaal schoon uitle ven, zoo zacht als een kaarsje dat uitdooft. De Schepper heeft ons daartoe de midde len geschonden; de groote kwestie blijft echter dat we de middelen weten te ge bruiken. 3BSSBBKSffiaaiHBBMSI!!iK2.SSaBBKSBSlS^ TWEE vrouwen, De eerste is Mejuffrouw Netta Du Chateau van Namen, die over enkele weken tot schoonheidskoningin, Miss Belgium, werd uitgeroepen. De tweede is vrouw Van Hul uit Basel in Oost-Vlaanderen, die enkele weken geleden, moeder is geworden van haar 22" kind, wier kinderen allen nog in leven en in bloeiende gezondheid zijn, en die aan ieder een sterke en doorgodsdienstige op voeding heeft geschonken. Over de eerste Mamsell werden in de bla den lange en loover.de artikelen geschréven; over de tweede vrouw hebben de meeste bladen gezwegen, of nauwelijks een woordje gerept, als eigenaardigheid. En nochtans. Wie van de twee is de groot ste en de schoonste? Miss Belgium met haar blinkende oogen en haar schoone neus... of Moeder Van Hul met haar stralende ziel en haar minnend moederhart? Ik stem voor Moedertje Van Hul. In handel en wandel, in zeggen en doen, zijt recht voor de vuist gaat recht in uw schoen. G. G. s PRIESTERNOOD. iAflri In Afrika: 1 priester voor 400 katholieken en 82.000 heidenen. In Azie: 1 priester voor 860 katholieken en 100.000 heidenen. In China: 1 priester voor 800 katholieken en 180.000 heidenen. In Japan: 1 priester voor 880 katholieken en 220.000 heidenen. In Oceania: 1 priester voor 300 katholieken en 110.000 heidenen. Hier de missiën doen kennen is ginder missionaris zijn. i IETS LEKKERS VOOR DE KEUKEN. Hebtge overschot van groene boontjes, erwten, princesjes, bloemkool, worteljes Schik dit netjes op een groot telloor, doet er een krans rond van in stuk gesneden patatten. Dan rondom om de beurt leg eeni ge dunne sneedjes harde eieren, eenige to- matenschijven en eenige stukjes pekelharing (ontdoen van pel en graten) over dit alles giet ge over en weer eene goede mayonnaise saus. GEEN BELETSEL. BEDELAAR. Een aalmoes, a. u. b. DIENSTMEID. Madame geeft niet aan de deur. BEDELAAR. Wilt ge zeggen aan Ma dame dat ik wel wil binnenkomen. 8UREELDOOZEN te verkrijgen bij SANSEN-VANNESTE, BURGERS, HERBERGIERS, NERINGDOENERS, wendt U tot YPERSTRAAT POPERINGHE die U de beste en de smakelijkste bieren zal bestellen aan de genadigste prijzen. STERK: Allerbest bruin bier. 9 fr. de bak v. 12 flessch. GERSTEN: Allerbest blond bier 10 fr. de bak v. 12 flessch. 10 fr. de bak v. 24 kl. fl. MAS-CAR: Het fijnste speciaal blond 17 fr. de bak v. 12 flessch. 15 fr. de bak v. 24 kl. fl. I CRISTMAS: Scoteh-Type 24 fr. de bak v. 24 kl. ff Dezelfde bieren kunnen U besteld j worden in presvaten van 100 en 50 lit. Sterk: aan 0.85 fr. de liter. Gersten: aan 1.00 fr. de liter. I Speciaal Mas-Car: aan 1.50 fr. de liter. LANDBOUWERS: Een aangenaam bru n bier kan U besteld worden aan een voordeeligen prijs. Speciale en voordeelige prijzen voor Brouwers en Bierhandelaars, voor het leve ren van bier in flesschen en presva ten. andere omstandigheden zouden zij dan ook niet geweigderd hebben en met den degen in de vuist op straat gesneld zijn, om te zien wat er gaande was. Het wordt mij te erg zeide de graaf de Tournel, zal ik voor mijn huis eene vrouw laten mishandelen? Groote God, neen, dat strijd tegen mijn eer. Ik ga zien, of mijn hulp noodig is. Wie weet, is het misschien niet de vrouw, die ons voOr de Broeders des Verderfsgewaarschuwd heeft Welaan, draai het licht neer zeide nu lord Nibblington, ik zal voorzichtig een raam openen en uitkijken, wat het is. Gij, de Tournel, gij zult u in geèn geval vertoo- nen Deze wilde hiertegen nog iets inbrengen, maar reeds had de lord het licht uitgebla zen en in het donker hoorden de beide an deren, dat hij zacht een raam opende. Hij meende nu op straat te zien, zonder gezien te worden, maar pas had hij het hoofd bui ten gestoken en trachte hij met zijn oogen de duisternis te doorboren, toen eensklaps een fel licht op hem gericht werd. Onwille keurig hield de lord de hand voor de oogen om het licht af te weren, maar op hetzelfde oogenblik was het licht weder verdwenen. De lord had ééil oogenblik in een helderen lichtstraal gestaan. Om Godswil terug! - riep de Linar doo- delijk ontsteld en lord Nibblington gaf daar aan gehoor en sloot de binnenluiken. Zijt gij gedeerd? vroeg de Tournel met angst in zijn stem. Volstrekt niet antwoordde zijn vriend kalm, maar is cr iets gebeurd. Hebt gij iets bemerkt? Plotseling werd het licht om mij, meer. weet ik niet Wij zagen evenmin meerantwoordde de Linar, die het licht weder aangestoken had, maar geloof dit vriend, dat gij aan een groot gevaar ontsnapt zijt Ontsnapt misschienantwoordde de lord, die nu eensklaps bleek werd, mijn God, zie naar mijn hand». Hij hield zijn hand uitgestrekt en daarin zagen de anderen een klein pijltje steken met bovenaan een driehoekje. De Tournel trok het ding terstond uit. Het leek kinderspeelgoed, maar de punt was vlijmscherp en zoo fijn, dat slechts een zeer klein wondje op den rug van de hand zicht baar was, waarop zich een bloeddruppeltje vertoonde. Mijn hemelriep de Linar, wat betee- kent dat Dit beteekent antwoordde lord Nib blington, die zich reeds weder van den schrik hersteld had, dit beteekent dat ik door een vergiftigd pijltje getroffen ben. Ah die schur ken dragen hun naam nie ten onrechte, maar toch troffen zijn niet' het slachtoffer dat zij zich gekozen hadden Reeds luidde de Tournel heftig de tafelbel en bijna oogenblikkelijk verscheen Ferdi nand. Een dokter, Ferdinand, haal een dokter De bediende vroeg niets, aan den toon van zijns meesters stem hoorde hij, dat niet ge draald mocht worden en weg vloog hij, of schoon hij niet wist, wie van de heeren de hulp van een geneesheer noodig kon hebben, een geneesheer en een zucht van verlichting Men wachtte, wachtte in de spanning op steeg op, toen deze eindelijk binnentrad. Met enkele korte woorden was de man der wetenschap op de hoogte gebracht en dade lijk onderzocht hij de hand van lord iMiu- blington. Welnu, dokter vroeg de Tournel. Ik zie niets bijzonders dan een heel klein wondje, ik zou niet gelooven, dat er van ver giftiging sprake kan zijn Dus u kunt geen maatregelen nemen? ('t Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5