Snuiters des Mtrfs B roewerij Massclie!ei o Ëthoiieü levïD in Bonsarie Vrouwenhoekje DE POPERINGHENAAR Bl. 5. - 16-11-1930. - N' 46. HET MANNEKE UIT OE I Een beetje op uw gemak, is 't antwoord, ge moogt mij aan de deur zetten., maar mij niet beleedigen. D {VHssienieucus iHH Koperen spreuk®» Fijprekkens Dagbladrekkena Pêle-Mêïes fi Alle slag van KaJwi Geldbeugel» Porte-feuille* Valiezen H| 4oek- Muziektent:!??.. Alle merken vkb VULPENNEN. «>^reeigerief. Leesboeken. Groote keus Trouwe beün bij SANSEN - VANNEST E,, Gasthuisstraat, Poperinghe. BURGERSTAND VAN NOVEMBER - SLACHTMAAND YPERSTRAAT POPERINGHE BIJ ONS TE VERKRIJGEN. <fiKOACHTEIV Ieder is smid vail zijn eigen geluk... maar beter geheugen heeft dan uwen nederigen heel dikwijls moeten andere menschen den blaasbalg trekken. Plaatst u niet hooger dan het noodig is, opdat gij niet zoudt moeten dalen. 't Is de opvoeding der vrouw, waarop men zich vooral moet toeleggen, want elke moe der is eene sthool. MMSJ HEWEL, HEWEL! hoe dat ne mensch toch soms met aijn gedachten kan weg zijn! Had ik nu bijkan niet vergeten mijn epistel voor dees week klaar te maken. Hoe dat 't moge lijk is! 't Is maar wel dat Marenta een beter geheugen heeft dan uw nederigen dienaar, want Manneken uit de Maan liet ze mij verstaan 'k geloof dat ge nog niets hebt verzonnen, en dat ge nog niet zijt begonnen voorwaar met uw epistel voor De(n) Poperinghe- [naar En tot mijn leedwezen, mea culpa tot mijn allergrootste leedwezen mea maxima culpa moet ik bekennen dat het inderdaad zoo was. Maar, allee, is nooit te laat om wel te doen. OVER WAT da'k U spreken wilde dat is over dat mysterieus geval van Beernem daar. Ne zekere Steven die in Forchies werkzaam is, heeft zich zelf beschuldigd, met zijn vriendin, Marie Govaerts, een mensch dat nu op heur 68 is, de jachtwaker Dierickx vermoord te hebben. Natuurlijk, die beken- tenisse heeft groote opschudding teweeg ge bracht. En seffens werd een onderzoek inge steld. En 't besluit of 't slot van dat onderzoek, dat luidt dat Steven is... zot. Zoo ook luiden de verklaringen van Marie Govaerts. Zij beweert dat Steven niet goed weet wat hij zegt en dat zij nooit medege- holpen heeft die moord te bedrijven. Zal de zaak nu daarmeê weer den doofpotge stoken worden? Afwachten! LANGE PIER is een onverbeterlijke dron kaard... en hij gaat er fier op dat hij zoo veel van alle soorten drank naar binnen gieten kan. Dien dag heeft hij wederom meer dan genoeg... en 't is met moeite dat hij zich nog op zijn twee pikkels kan recht houden. Toch wil hij nog van 'n goed glaasje profiteeren vooraleer naar huis te gaan... en hij stapt d'herberg binnen van Tis Vatenbier. Maar den baas heeft het rap in de gaten. Pier, zegt hij zoo, g'hebt al meer dan genoeg voor vandage. Ik mag U niets bedienen. Ga maar naar huis, ge ziet dat g'al zooveel ge dronken hebt als 'n spons! Maar 'k en beleedig U niet. Jawel... Hoe dat? I Hebt ge daar niet gezegd da'k gedron ken heb als een spons? Ja, dat heb ik gezegd. Hewel... stuk herbergier, leer dan van mij... dat een spons alleen maar water drinkt ALS MEN als goed opgevoed (e) man tof vrouw) wil doorgaan, mag men nooit iemand of iets beleedigen ofte bespotten, en in 't bij zonder geen heilige zaken. En toch worden er menschen gevonden die als welopgevoed willen doorgaan en de dood die iets hei ligs is, bespotten. Zoo hebt ge bijvoorbeeld sommige belachelijke testamenten die de bespotting van den dood als doel hebben. Een gepensioneerd Amerikaansch Staats beambte bepaalde bij testament, dat de erf genamen de verplichting op zich moesten nemen 2 jaar lang iederen dag een nummer te bezorgen van het dagblad, waarop hij ge durende zijn leven altijd geabonneerd ge weest was. (In zijn grafstede, natuurlijk.)' Een oude dame gaf als haar laatste wil te kennen, dat haar lijk verbrand zou worden: de asch moest vanaf den boeg van een schip dat naar Europa ging in zee geworpen wor den. Een andere dame wilde tegelijk met haar hond verascht worden; daarna moest de asch van beiden dooreengemengd worden en in één urn verzameld worden. Hier wordt de dood niet meer als heilig beschouwd. Marenta en ik. en ook mijne alderliefste Lezereskens en beste Lezers, 'k ben er van Mengelwerk van De Poperinghenaar 4. OORSPRONKELIJKE DETECTIVEROMAN door WILLIAM HOLT Neen, er openbaart zich niet één vergif tigingsverschijnsel. Maar als gij toch beslist daaraan gelooft zou ik het wondje kunnen uitbranden en... Doe in ieder geval, wat gij kunt, dokter zei lord Nibblington bedaard, hoewel ik niet geloof, dat uw kunst hier baten kan. De schurken zullen zich van een u onbekend vergif bediend hebben Maar dan moeten zich toch vergifti gingsverschijnselen vertoonen Zij zullen vertoonen, wees daarvan ver zekerd De dokter schudde het hoofd, hij kon het niet gelooven. «In ieder geval», sprak hijwil ik hier blijven zoo gij dit goedvindt en zullen wij afwachten. Als er zich verschijnselen zullen voordoen, kan ik misschien nog maatregelen nemen Dit werd goedgevonden en in angstige stemming zat men bijeen. Lord Nibblington was nog de minst neergeslagene van het gezelschap, hoewel hij zoo goed als zijn beide vrienden geloofde, dat het schijnbaar niets beteekende wondje hem gevaarlijk kon zijn. «Komaan», zeide hij, laat ik er aan sterven, dan nog hebben de Broeders des Verderfs hun doel niet bereikt. Niet mij wilden zij dooden. maar u ,de Tournel Deze kon niet antwoorden, het was hem, alsof de keel hem dichtgesnoerd werd. Op dit oogenblik trad zijn bediende Fer dinand binnen. verzekerd, denken dat op een andere manier te doen, tegen dat Pietje de Dood met zijn zeis gereed zal zijn onzen levensdraad af te snijden! AL ZOO van den dood te spreken, komen er eenige spreken in mijnen kop, die het goed is, eens aandachtig te overwegen; ze luiden De dood ontziet noch staat noch stand Zij slaat maar blindling fallen kant Kristus' Stadhouder op aarde Is voor haar van geener waarde Het hoofd gekroond, Zij niet verschpont, Met geld en goed, Gaat zij bankroet, Den wijzen kop, Pakt zij ook op, De kinders in de wiegen Kunnen haar niet ontvliegen, Naam en daad, Bij haar niet baat, Zij komt des nachts gelijk een dief Het moge U wezen leed of lief. JEF VAN STRIBBELKESDONK kwam van 't kerkhof waar hij zijne vrouw, daar juist, in den put zien verdwijnen had zijne kameraad, Cies Nooitverdriet, komt bij hem en zegt zoo. Kom, we gaan hier bij Mie Katoen een goed borreltje drinken, daar is niks zoo goed om een man te troosten. Maar Jef is heel droevig' gestemd en 't is met moeite dat hij zijn glaasje aanraakt. Hewel Jef, zegt zijn vriend zoo, ge moet tegen dat verdriet inwerken, jongen! gij zijt nog jong, gij kunt U nog vermaken in 't le ven, ge hebt geld! Ha! geld, roept Jef uit,,, geld.dat is 't minste van mijn zorgen, niets boezemt mij nog belang in, geld! Wat zit ik nu met geld in! Maar ondertusschen is Mie Katoen daar met de rekening. En Jef, die niets met geld meer inzit, zegt haar zoo tusschen twee snikken in: Mie... Mie, maak uw rekening ne keer opnieuw... want g'hebt tien centiemen te veel gerekend! EEN VAN de beste bewijzen dat Z. H. den Paus meegaat met den vooruitgang is dat de H. Vader toegestaan heeft in de stad van het Vaticaan een telefoonnet aan te leggen. Ter gelegenheid van de inhaling van dat telefoonnet werd aan Z. H. door de Ameri- kaansche Vennootschap die de telefonen in gericht heeft, een speciaal telefoonapparaat geschonken. Het is gansch in goud met ver sieringen uitgevoerd in zilver en email en de wapens van den Paus zijn er op gegraveerd. Waarlijk een mooi geschenk! DE SCHOTTEN, (den hoeveelsten keer is t dat ik het u zeg?) zijn de grootste gie rigaards die er ooit op d'aarde hebben rond- geloopen, rondloopen en zullen rondloopen. Om 't u te bewijzen, hier hebt ge nog zoo een klein geschiedenisje over die rare apos tels. Anges, de oudste zoon van Mac Doodle, komt 's avonds redelijk laat tehuis, en vindt zijn vader, die hem afwacht in de keuken. Ha! zijt ge daar, ge zijt nog ne keer met dat meisje uitgeweest, zeker! Ja, papa, d'r is toch niets slechts aan! Neen... maar hoeveel hebt ge verteerd? Allee! inderdaad, dat is niet veel! Neen, papa... 't Was overigens alles dat... zc in haar sacochehad. DOKTER TONICO MOTOSE is een Japaan Die in Europa zijn studies heeft gedaan. In de zielkunde was Hij altijd d'eerste van z'n klas Ook statistieken maken, kon hij heel goed. 'k Ga U vertellen, hoe hij dat deed, met [spoed. Zekeren dag* was hij té New-York, eh daar hij een buitengewoon zielkundige was, be sloot hij de voorbijgangers te doen blijven staan, en beleefd, zeide hij: Verontschul dig mij, mijnheer, ik wilde U alleenlijk aan raden U een beetje rechter te houden, en de schouders naar achter te houden als gij wandelt. En ziehier de uitslagen (hij was ook een statistiekmaker)Drie honderd achttien Amerikanen die hij zoo aansprak begonnen te vloeken en hem uit te schelden; 156 schenen verwonderd, maar zwegen; 220 lachten eens en gingen kunnen weg voort; 25 toonden door hun grimassen aan, dat zij verwonderd waren dat men dokter Motose alleen uit liet gaan, ze dachten dat hij gek was; 10 bedankten hem oprecht en volgden zijnen raaden 9 anderen verklaarden te cud geworden te zijn om hunne houding nog te veranderen. Wat is de statistiek toch een schoon ding, hé! roept Marenta mij toe met een grimlach op de lippen, ik stoor me daar niet aan... maar ik hoop... dat mijne alderliefste Le zereskens en beste Lezers... mij dat ook zoo spottenderwijs niet naar 't hoofd zullen gooien. KOLONEL SABELSLIJPER sprak zijnen ordonnansPistache aan, die met een si gaar in zijnen mond te pronken stond. Pistache, zei de kolonel, ik wed dat ge daar een van mijn sigaren aan 't oprooken zijt. Dat mijn kolonel mij verontschuldige, was 't antwoord van Pistache, maar... ik wed nooit. DE DOODSTRAF riskeert in alle landen waar ze nog bestaat, door de mande te vallen, en te worden afgeschaft laissaiiEHassaaasü&Baaa&SRBaBS^Qa Mijnheer zei hij, er is aan de voor deur gebeld en er staat een dame, die u zeer beslist verlangt te spreken Een dame, maar mijn God, wat gebeurde er dezen nacht dan toch? En zij wil mij spreken. Neen, thans niet, Ferdinand Ik heb haar ook gezegd, mijnheer, dat het nu geen tijd was, maar zij verlangde zeer beslist, dat ik haar verzoek zou over brengen Een nieuwe valstrik zei lord Nibbling ton, die rustig in een zetel zat. Maar wie is zij? vroeg de Tournel weer. Ik weet het niet, maar zij zeide, dat baron de Linar haar kende Eensklaps liep deze naar de deur. Blijft gij hier zei hij, ik zal gaan De Linar wist niet waarom, maar eens klaps stond het bij hem vast, dat die dame niemand anders kon zijn, dan zij, die hem reeds gebeden had zijn vriend te waarschu wen. Hij liep naar de kleine spreekkamer, naast de hoofddeur en vond daar inderdaad de zelfde dame. Hoewel zij zwaar gesluierd was, herkende hij haar terstond aan haar gestalte. Toen de dame hem zag. slaakte zij een lichten kreet van verrassing. U hier, baron de Linar, des te beter. Goddank dat ik u tref. Gij zult vertrouwen in mij stellen Uwe waarschuwing, dat mijn vriend ge vaar liep zijn leven te verliezen is tenminste waar geblekenantwoordde de Linar. Mijn God steunde de dame van schrik wankelend, hij is toch niet dood, dat kan niet. Maar getroffen! Door een pijl, niet waar. Zeg mij, waar werd hij geraakt? In de handantwoordde de Linar, die het onr.oodig vond haar te zeggen, dat niet de Tournel, doch lord Nibblington getroffen werd. U zegt, mevrouw, dat hij te redden is. er wordt van alles tegen geblaft en ik beken, dat ook ik niet graag er meê [gestraft zou zijn, want kop-af is een doodelijke wond En ge wordt naderhand, nooit meer gezond. Voila! ziedaar het nieuws dat ons brengt, mijnen goeden vriend, Jan de Rijmer. 't Doet mij veel plezier! Laat ons nu maar jubelen en dansen en springen... want... Ha! maar 't is waar ook, waar zit ik nu weêr met mijn gedachten? Onnoodig te ju belen, roept Marenta mij toe, want in ons land bestaat de doodstraf al sedert lange niet meer. Des te beter, want, zoo gaat mij nen achtbaren vriend Jan de Rijmer voort; Er gaan zonder d'officieel doodstraf al genoeg menschenkinderen den aardbol af 't zij dat z' in ne oorlog worden omver gebla- [zen 't zij dat ze bij een ander sport, hun koze bij inschieten, 't zij door hun vrouw dood- [gekoejonneerd 't zij door de dieven en bandieten uit den [weg geweerd. 't Is triestig maar 't is zoo, en d'r valt nu eenmaal niets aan te doen! ZEG, PA, vraagt kleine Piet zoo, is het waar dat wij van stof gemaakt zijn? Ja, jongen, ja! En de negers? Ha! de negers ook. Maar dan toch niet met 't zelfde als wij... zeker met steenkolenstof dan? IETS DAT in den laatsten tijd 'k zeg het tot mijn spijt, gewis vertiendubbeld is dat zijn, 'k zeg het zonder dralen de kinemazalen. Ja ja, menschen, 't is ongelooflijk en toch waar. Voor het oogenblik bestaan er op de gansche wereld niet minder dan 57.000 leest zeven en vijftig duizend kinemaza len; waarvan 25.000 in de Vereenigde Staten; meer dan 6.000 in Duitschland; meer dan 4.000 in Engeland; bijna 4.000 in Frankrijk; 2.000 in Italië; 2.000 in Spanje, meer dan 1.000 in Tsjecho-Slovakije en bijna 800 (och arme!) in ons klein Belgiksken. De 25.000 zalen in de Vereenigde Staten kunnen met hun 8.000.000 plaatsen 100 miljoen toeschou wers per week ontvangen, 't Is bijkan niks! HEWEL wat is me dat nu? Gaat de min beschaafde wereld nu de les spellen en het goed voorbeeld geven aan de (zoogezegde) waarlijk beschaafde wereld. Volgens hetgeen ik hier lees, is het toch het besluit dat ik er uit trek. Luistert. In de laatste jaren heeft de danswoede in Nanking geweldige afmetingen aangenomen. Verschillende hotelhouders hadden van de regeering toestemming gekregen om een danszaal te mogen openen. Plotseling heeft de overheid thans een dansverbod uitgevaar digd. Nanking zoo luidt de officieele pro clamatie der regeering, is de hoofdstad van China. Derhalve moeten ook alle slechte ge woonten onderdrukt worden, die er toe kun nen bijdragen om de zedelijke ontaarding van het volk te bevorderen. De gewoonte, dat mannen en vrouwen den heelen nacht dansen, benadeelt de openbare gezondheid en zedelijkheid. Ter voorkoming dat onze jeugd slechte ze den of gewoonten aanleert wordt dit verbod uitgevaardigd. Dat noem ik ne keer verstandig spre ken, zie, roept Marenta uit, en haar Manne ken is natuurlijk nog ne keer met haar t' akkoord! AWEL, zei madam Tierletijn tot den ontvanger der waterleiding, het is een schan de dat ik zooveel moet betalen voor water, dat de natuur gratis geeft! Jamaar! madammeken, antwoordde de man, jamaar, de natuur levert er de buizen niet bij, ziet ge. En als besluit roep ik weêr ne keer uit na U, beste menschen toegestuurd te hebben m'n beste wenschen voor vandaag is 't nog ne keer gedaan. 't Manneken uit de Maan. Belgische Fabriek Chicorei WTPELIER-TAFFÏN Naami. Vennootschap, YPER. TER NAGEDACHTENIS. De Zeer Eerwaarde Moeder Salomé, Eer ste Algemeene Overste der Zusters Missio narissen van O. L. Vrouw van Afrika (Witte Zusters van Kardinaal Lavigerie) is na een rijk, dadenvol, heilig leven en na het ont vangen te hebben der laatste HH. Sakra- menten den 18 October te St Karel-Bir- mandreis (Algerië) zeer godvruchtig in den Heer ontslapen. Ze was 84 jaar oud en telde 57 volle jaren kloosterbeloften. In 1871 landde zij te Algiers aan en begon in het pas door Kard. Lavigerie geopend noviciaat haar lange, ononderbroken op- march naar de apostolische volmaaktheid. Ras had de Stichter, die een vernuftige mensehenkenner was, in het verstandige, deugdzame buitenmeisje den hoeksteen ont- Spoedig, vertel mij, wat wij doen moeten Gij stelt vertrouwen in mij zei zij, welnu hier heb ik een flacon, laat daarvan uw vriend 10 druppels in een glas water drinken en hij zal geen gevaar loopen. Ge bruikt hij deze druppels niet, dan is hij verloren en sterft binnen vier en twintig uren. De doktoren zullen dan zeggen, dat een hartverlamming hem trof En uw tegen vergif zal hem redden? vroeg de Linar. Ik zweer het u. Gij zult hem dus het middel toedienen? De Linar zag haar aan. Neen, mevrouw zei hij, dat zal ik niet doen. U is op de hoogte met al de ge heimen van de Broeders des Verderfs, daar van hebt gij de bewijzen gegeven.. Dit even wel is geen aanbeveling Gij wantrouwt mij dus? Moet ik dit niet doen. Wie verzekert mij, dat dit flacon geen vergif bevat, instede van een geneesmiddel. En zou ik 'dan dit mijn vriend mogen toedienen? Maar riep de dame heftig, ik meen bewijzen gegeven te hebben uw vriend te willen redden Geen bewijzen genoeg om u voldoende te vertrouwen. Mijn God, mevrouw, u be grijpt toch, dat wij in onze omstandigheden, bedreigd van alle zijden door de geheim zinnige Broeders des Verderfs, wel voorzich tig moeten zijn. De dame boog het hoofd. Het is waar antwoordde zij, - gij moet voorzichtig zijn, maar laat dit u bewijs genoeg zijn, ten minste hiervoor, dat deze drank geen ver gift bevat Dit zeggend had zij zich uit de karaf, die op tafel stond, een glas half vol water ge schonken. Zij liet daarin een twaalftal drup pels uit het fleschje vallen en nam toen het glas op. Zij lichtte den sluier weg van haar gelaat en dronk het water. dekt, waarop hij zijn wordende Missiecon gregatie zou optrekken. Haar vorming was buitengewoon hard. De nieuwe stichting moest stevigen ondergrond hebben van nederig en rotsvast Godsver trouwen, van bovenmenschelijke uithou dingsvermogen, van onbegrensde toewijding en puren zielenijver; want kost wat kost moest ze haar speciefiek apostolisch karak ter houden. Om met den Stichter zulk ongewoon plan te verwezenlijken was Zeer Eerwaarde Moe der Salomé the right woman in the right place - de gepaste vrouw op de gepaste plaats In 1878 werd ze aan het hoofd der nieuwe Missiecongregatie gesteld en ze zou er, op aandringen van de Geestelijke Overheid, 47 jaar aan 't bewind staan, niettegenstaan de zij, herhaalde malen gedwongen door haar nederigheid, te Rome haar ontslag in diende. In 1925 werd eindelijk haar oprechte bede ingewilligd. Ze verbleef de vijf laatste jaren van haar leven in het Moederhuis van St Karei, waar ze haar leven in innige ver- eeniging met den Goddelijken Bruidegom tot een weinig bereikte hoogte bracht. Moeilijkheden en tegenkantingen ontbra ken haar nooit. Met echte vrouwelijke in- tuitie bleef ze steeds gelooven aan de levens vatbaarheid van de-door-strijd-en-stormen- groeiende kloostergemeenschap. Zij betrad den steilen kruisweg tot de laatste bloedig ste statie toe. Veel Missieposten stichtte ze in Afrika; verschillende vormingshuizen opende ze in Amerika en Europa. In vrede mocht zij naar haar Schepper terugkeeren, want aan al haar in-rouw-ge- dompelde-kloosterzusters laat ze een koste lijk geestelijk erfgoed achter. In de 115 kloos- tergemcenten gedurende haar leven gesticht heerscht haar geest van eenvoud en armoe de, van ijver en gehoorzaamheid. In de 94 Missieposten van Afrika, waarvan 20 in Congo, werdt door de Witte Zusters, haar kinderen, de blijde boodschap van Christus gebracht aan duizenden mohammedaansche en heidensche vrouwen en kinderen. In 21 huizen van Europa en Amerika worden nieuwe werkkrachten ingelijfd en opgeleid. In ons land zijn de Postulanten te Thielt en Andenne, het Noviciaat te Herent, de Pro- kuur en het Studiehuis te Leuven de enge poortjes langswaar de Belgische postulan ten, novicen, studentinnen hun Lavigerie- pas krijgen om in 't Verre Afrika steentjes aan te brengen om er de Christi-Kerk te bouwen. De Witte Zusters vragen aan al de Missie vrienden een vurig gebed voor de zielerust van haar Zeer Eerwaarde Algemeene Over ste en Stichteres. Dat Gods barmhartige goedheid haar ziel in zijn eeuwig Rijk ontvange. Alle giften voor de Missiën worden met dank aanveerd door E. H. R. Debevere, on derpastor, St Janskruisstraat, 5, Poperinghe. (Postcheknummcr 197.972). Hongarië dat door het verdrag van Tria non tot een kleinen Staat van rond de acht millioen inwoners werd gevormd kan wel een katholiek land genoemd worden: im mers 66 per cent zijner bevolking is katho liek. In October van het jaar 1928 werd het eerste Nationaal Eucharistisch Congres ge houden te Buda-Pest en dit Congres werd gevolgd door een Nationaal Katholiek Con gres waar er praktische kwesties aangaande onderwijs en organisatie behandeld werden. Een correspondent van La Croixvan Parijs die bij deze vergaderingen aanwezig was en verschillende deelen van het land bezocht heeft, geeft eenneer aanmoedi gend verhaal van den Katholieken vooruit gang gedurende de laatste jaren na den oorlog. Er was, zooals het zegt, iets wat inderdaad een groote katholieke herople ving mag genoemd worden. In gansch Europa is er geen land waar de kerk meer vrijdom geniet. Godsdienstig on derwijs wordt niet alleen erkend door den Staat, maar zelfs op verscheidene manieren door de Centrale regeeringen en de plaatse^ lijke besturen gesteund. Ook is de katho lieke litteratuur zeer vruchtbaar in Hongarië, ofschoon deze litteratuur geheel onbekend blijft in Westelijk Europa door het feit dat De Linar had haar bewegingen gevolgd en terwijl zij dronk bewonderde hij haar schoon regelmatig gelaat dat de sporen van ziele- lijden vertoonde. Reeds viel de sluier evenwel weer voor het gelaat en zij reikte nu het fleschje aan de Linar. Zult gij het hem toedienen? vroeg zij bijna smeekend. Ja antwoordde deze, nu overtuigend, en zoo uw middel hem het leven redt, o, hoe dankbaar zullen wij u dan zijn. Maar zeg mij, wie zijt gij? Gij moogt het niet weten, ik ben een ongelukkige, dit zij u genoeg Maar kan ik niets voor u doen, kunnen wij uwe hulp niet vergelden? O, neen, neen, ik breng die slechts uit dankbaarheid. Uw vriend, graaf de Tournel, heeft meer voor mij gedaan, dan ik hem ooit vergelden kan. Maar mag ik niet zeggen, laat mij thans gaan Ik eerbiedig uw stilzwijgen, mevrouw, hoewel de geheimzinnigheid mij leed doet Eenige minuten later kwam de Tournel in de gang om te zien, waar zijn vriend zoo lang bleef. Hij zag nog juist dat deze een dame uitliet. Hij stond juist onder het ganglicht, toen de Linar zich omkeerde en hem in het gelaat zag. Mijn God riep deze, wat ziet gij bleek, wat is er gebeurd? Ach, Linar, hij zal er aan sterven. Reeds beginnen zich verschijnselen te vertoonen. Nibblington schijnt als verlamd. Hij ligt stil en zwijgend in zijn stoel en de dokter con stateerde dat het hart zwakker werkc Hij zal niet sterven antwoordde de Linar, hier is het geneesmiddel, dat hem zal redden Hij begaf zich naar de kamer waar de dokter met den lord was en gaf den laatste in een beetje water de druppels. Eerst toen dit gebeurd was, vertelde hij er zoo weinigen zijn in Duitschland, Frank rijk, België en Engeland die voldoende met de Hongaarsche taal bekend zijn. Zoo bijvoorbeeld zegt hij dat de werken van den overleden Mgr Prohaszka, die een heilig prelaat, een nationaal leider, een so ciale werker en een beroemd redenaar was, de eene editie na de andere beleven en aan Mgr Prohaszka voorzeker een wereldberoem de faam zouden hadden verworven indien hij in 't Fransch of in 't Duitsch geschreven had. Het gevolg van de onbekendheid met de Hongaarsche taal laat zich ook duidelijk voelen irj de Katholieke Pers van West- Europa, daar ze aldus ook weinig nieuws kan vernemen aangaande de katholieke be weging in Hongarië. Als bewijs der stevigheid en der uitgebreid heid dier beweging haalt hij eenige uitslagen aan die vooral gedurende de laatste tien jaren werden behaald. Er is een in 't oogspringende aangroei van priesterroepingen. De bisschoppen moeten hunne seminaries vergrooten om plaats te bezorgen aan de steeds in aantal toenemen de studenten. Te Vacoz kwamen er in 't bis schoppelijk seminarie verleden jaar nieuwe gebouwen in gebruik zoodat de woningruim te verdubbeld werd en nu reeds bevindt zich de bisschop Mgr Hanauer in de noodzake lijkheid om verdere uitbreidingsplannen te vormen. Te Veszprim waren er tien jaren geleden vier en twintig seminaristen. Dit jaar zijn er drie en zeventig. Ook de kloosterorden mogen een aanzienlijke aanwinst aan jonge recruten boeken en verscheidene dezer kloos terorden hebben een retraitenhuis voor man nen ingericht. Overal, in de groote steden als in de kleinere steden van het platte land worden er door de veelvuldige Communie belangrijke uitwerkselen verkregen. In een parochie van Buda-Pest die tien jaren ge leden weinig hoop gaf voor de toekomst wa ren er verleden jaar meer dan 100.000 Com muniën. In de Jesuitenkerk dierzelfde stad telde men er 280.000. De correspondent vertelt ons verder veel over den groei der verschillende katholieke organisaties en over het degelijk werk dat ze afleveren. Een der belangrijkste dezer organisaties is een vereeniging van jonge mannen in Buda- Pest, waarvan de leden meestal studenten zijn. Deze werken als catechisten nadat ze te dien einde een speciale opleiding ontvin gen. Ze helpen de priesters in het onderrich ten der jongelieden, en een groot getal onder hen geven godsdienstlessen in de lagere scholen. Ze worden door de gemeentebesturen her kend als toebehoorend tot het schoolperso- neel en ontvangen voor hun werk een zekere vergoeding die aan de algemeene uitgaven der vereeniging besteed wordt. In de katholieke vereenigingen die zich aan sociale en liefdadige werken toewijden zijn alle klassen der maatschappij vertegen woordigd en ze bevatten handelslieden, hoo- geschoolleeraren, advokaten, officieren en beambten der regeering. Een ontzaglijke verscheidenheid van ar beid wordt uitgevoerd in nauwe samenwer king des geestelijkheid met de leeken. Ingezien de voortdurende vrede die heerscht in Hongarië geeft ons deze vooruit gang der laatste tien jaren goede hoop voor nog flinkere uitslagen in de naaste toekomst. P. B... M. LOO, maand October 1930. Geboorten. Maeyaert Madeleine, d. v. Cyrille en Ryckeboer Eugenie. Fonteyne Marie-Thérèse, d. v. Henri en Plasschaert Alma. Feys Maria, d. v. Alphonse en Mar tha Vanderghote. Stcrfgevalen. Oyocn Carolus, 60 j., no taris, echtg. v. Lacour Emma. Feys Maria, 3 d., d. v. Alphonse en Vanderghote Martha. Deraeve Engelbertus,, 85 j., dagl., wed. v. Decroos Nathalia. Huwelijken. Feryn Georges, landb. te Reninghe met Matthys Rachel, z. b. te Loo. Meeuws Maurits, metsersgast te Oost- vleteren met Deraedt Martha, naaister te Loo. Vansevenant Arthur, handelaar te Dixmuide met Fonteyne Estelle, z. b. te Loo. WOUMEN, maanden Sept. en October 1939. Geboorten. Castryck Sidon, z. v. Mau rice en Adrienne Notable. Callewaert Go- delieve, d. v. André en Maria Verhulst. Smagghe Willy, z. v. Jules en Maria Naes- sens. Garnig Paula, d. v. Alois en Laura Clauw, Neurinck Simonne, d. v. Hector en Léontine Wittevrongel. Debceuf André, z. v. Leon en Leonie Arickx. Vermander 16 Z H. Edmundus, biss., H. Eucherius, biss. 17 M H. Gregorius Thaumaturgas,, biss. 18 D H. Romanus, mart., H. odo, abt. 19 W H. Elisabeth van Hongarië, wed. 20 D H. Felix v. Valois, bel., H. Simplicius, b. 21 V O. L. V. Presentatie, H. Columbanus. 22 Z H. Cecilia, m. en m., H. Alphonsus, kon. O lied, o lied gij helpt de smart, wanneer de rampen raken, gij kunt, o lied, de wonde in 't hart, de wonde in 't hart vermaken! lied, o lied, het zwijgend nat, dat leekt nu langs mijn kaken, gij kunt het, en uw kunst is, dat gij kunt het honing maken O lied, o lied. G. G. «.J VROUWENKLOOSTERS. Van af het begin der IV1' eeuw ontstonden de eerste vrouwenkloosters in Egypte en Pa lestina en een eeuw later verrezen ze in Frankrijk. Pas in de Middeleeuwen beleef den ze hun hoogsten bloei. Achtereenvolgens ontstonden de vrouwe lijke kloosterorden der Cistercenzen, Dami- nicanessen, Franciskanessen, Clarissen, Ur- sulinen en Brigittir?.en. Vrouwen van grooten adel zooals een Hei lige Elisabeth van Hongarijen en een Joan na van Valois schaamden zich niet den nede rigen sluier te aanvaarden. De kloosterzusters hebben zoowel als de monniken, machtig bijgedragen tot de ver spreiding der beschaving. Er zijn namen van nonnen die bewaard gebleven zijn, daar zij uitschitterden, niet alleen door hare heiligheid maar ook door talenten. In onze Nederlandsche letterkunde mogen we bogen op een Zuster Hadewych die ons een schat van mystiek proza schonk (XIII1* eeuw). Sinte Lutgart's leven werd beschreven door Thomas van Cantimpré. De nonnen schreven ook kunstige perka menten met miniaturen versierd. De handenarbeid werd niet vergeten. De zusters van hoogen adel verrichten de ver nederende werkjes met een groot hart. Het voedsel was zeer sober, doch de zieken kre gen iets bijzonders. Buiten de ontspannings uren werd het stilzwijgen stipt onderhouden. ONZE TEMPER.ATEUR. De normale temperateur is 37". Zij ver schilt evenwel volgens het uur; te midder nacht is zij 36"5; te 4 uur 's morgens 36"3; te 8 uur 's morgens 36"8; te noen 37-2; te 4 uur 's avonds 37"4; en te 8 uur 36". ONZE ADEMHALING. De neusgaten, de mond, de larynx, de branchen en de longen vormen het adem halingsstelsel De mensch haalt 16 maal adem per minuut. De longen kunnen 4 a 5 liter lucht bevatten, doch elke inhaling is slechts van een halven liter lucht gemid deld. 10.000 Liter lucht gaan elke dag door onze longen. 3- Piet was ziek en zijn vrouw had den dok ter deen komen. DOKTER. V/el vrouw, klaagt uw man veel van dorst? VROUW. Klagen menheere? bah neen hij, ter contrarie, hij is er Mij om. «S&aEBiJSaSSSSSaiüHaSIliBBHEBBaiKSIBiHSÖ Georges z. v. Octaaf en Georgine Kaes. Verstraete Adelin, z. v. Julien en Maria Baes. Sterfgevallen. Elisa Segaert, 62 j., Louise Vanlerberghe, 42 j., echtg. Romain Huysseune. Hortense Verslype, 81 j., wed. Remi Vandamme. Valère, 8 j., z. v. Leen en Madeleine Beernaert. Huwelijken. Achiel Van Toortelboom en Julia Denecker. Camiel Garnig en Ma deleine Allossery. Georges Vandenberghe en Estella Hoorelbeke. August Vandam me en Elisa Vanthounoudt.August Kem- pynck van Brugge en Eliana Verhaeghe. Jules Vormezeele en Palma Treve. BURGERS, HERBERGIERS, NERINGDOENERS, wendt U tot die U de beste en de smakelijkste bieren zal bestellen aan de genadigste prijzen. STERK: Allerbest bruin bier. i CRISTMAS: Scotch-Type 9 fr. de bak v. 12 flessch. GERSTEN: Allerbest blond bier 10 fr. de bak v. 12 flessch. 10 fr. de bak v. 24 ki. fl. MAS-CAR: Het fijnste speciaal blond 17 fr. de bak v. 12 flessch. 15 fr. de bak v. 24 kl. ff. LANDBOUWERS: Een aangenaam bruin bier kan U besteld werden aan een voordeeligen prijs. Speciale en vooraeelige prijzen voor Brouwers en Bierhandelaars, voor het leve ren van bier in tiesschen en presva ten. 24 fr. de bak v. 24 kl. il Dezelfde bieren kunnen U besteld worden in presvaten van 100 en 50 lit. Sterk: aan 0.85 fr. de liter. Gersten: aan 1.00 fr. de liter. Speciaal Mas-Car: aan 1.50 fr. de liter, aan de Tournel, hoe hij het tegengift ge kregen had. En zou het helpen? vroeg deze. Ik twijfel er niet aan antwoordde de Linar. Lord Nibblington sprak niet, hij viel in slaap en slechts fluisterend sprekend ble ven de drie anderen bij hem. De dokter voelde hem nu en dan den pols en erkende, dat deze niet verder verzwakte. En des morgens toen het ochtendlicht doorbrak en lord Nibblington, dien men op de canapé gevleid had, verkwikt ontwaakte, constateerde de dokter, dat het hart weder geregeld en normaal klopte. Het is ongelooflijk zei hij, en toch is het waar. Gij zijt zeker vergiftigd geweest, door een mij onbekend gift dat sterk op het hart werkt. Maar die druppels hebben die werking belemmerd en tegengegaan. Het weinig je, dat er van dit tegengif overbleef, mag ik zeker wel behouden om het te onder zoeken Zeker zei de Tournel, doch zwijg van dit alles De dokter beloofde dit en vertrok. De drie vrienden waren weer alleen. Welk een nacht van verschrikking zei de Tournel huiverend. Dat was hetantwoordde de Linar, doch wij mogen God voor den goeden afloop danken En wij hebben Zijne hulp noodig in den strijd, die ons nog te wachten staat sprak Nibblington plechtig. Wij weten nu met welke gevaarlijke vijanden te doen hebben. Maar wij zullen niet versagen en hen tot het uiterste bestrijden Zeker en tevens zullen wij de raadselen oplossen, die zich vóordoen. Wij zullen weten aan wie gij uwe redding te danken heeft, wie het arme stomme meisje is en nog vele geheimzinnige dingen meer sprak de graaf de Tournel. Javoegde baron de Linar er bij, dood aan de Broeders des Verderfs, dat zij de leuze van onze driemanschap II. DE GRAAF VERDWENEN. De aanslag op den graaf de Tournel was mislukt, hoe meesterlijk deze aanslag ook beraamd mocht zijn. Maar de Broeders des Verderfs hadden zich daarbij niet bloot gegeven en inen had niets ontdekt, wat tot de opsporing der mis dadigers kon voeren. Hierop hadden de drie edellieden gehoopt. Was er een sluipmoor denaar, gewapend met dolk en pistool, op de Tournel afgezonden, dan had men, nu men vooruit gewaarschuwd was, die persoon in handen kunnen krijgen, om door hem op het spoor der misdadigers-organisatie te ko men. Want dit stond wel vast, dat de Broe ders des Verderfs een vereeniging' vormden, waarin eenige leden zeker in de hooge krin gen verkeerden. Hierover waren de drie moedige mannen, die zich verbonden hadden tegen de Broe ders des Verderfs, het wel met elkander eens toen zij eenige dagen na het voorge vallene beraadslaagden over de vraag, wat hen thans te doen stond. Wij moeten zei baron de Linar, weer trachten met de misdadigers in aanraking te komen. Alleen zoo toch kunnen wij hen op het spoor geraken ('t Vervolgt.) BSMSSBEESGEEmeSEISHSïïSBESSüaS Verzameld werk van L. Dosfel 5 deelen. ingenaaid fr. 100. Volledige werken van Guido Gezelle 10 deelen, Ingenaaid fr. 140. Tien van den Yzer, door Comm. Sevens fr. 18.— De mannen aan den Yzer... zooals ze waren.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5