HEURSEL Snuif Sint Niklaas OPROEP DE umVIN LYON Jules De Puydt-Sehmidt In t Binnenland STADSNIEUWS. FC Ui Chove Terechtwijzing. De Vlaamsche Oud Strijders komen op tegen het voorbarig nieuwsje, verle den w:eek verscheren. Dat de Gildebioe- ders niet in feestgewaad verschenen zijn op 11 dezer, beduidt geenszirs dat de verjaardag van den Wapenstilsiard als een gewoon werkdag aanzien werd. Meer dan een V. O. S senbond belegt een sa menkomst op den Zondag vóór of ra ri November. Op Zondag 16 1.1 zijn de V. O. S.sen van Pollinchove in algemee- ne vergadering samengekomen bij hun makker V. Dizeure Het bestuur is de tolk geweest van al de leden cm de hulde te hernieuwen aan de dierbare dooden en op te komen tegen de onzinnige handel wijze der rusfestoorders op de XIe Ijzer bedevaart van 24 Oogst 11. Vervolgens werd er een korte uiteenzetting gegeven van de beteekenis van het Wapens ii- standsfeest, dat een uiting moet wezen van de heerlijke vredesgedachte. Het gezamenlijk avondmaal is niet afgeschalt, omdat dit jaar er aan verzaakt werd. frank. BI. 2. 23-11-1930. N 47. ■DE POPERINGHENAARj Met onzen jaarlijkschen oproep voor Sint Niklaasgeschenkjes, hebben we voor eenig j deel, deze kroostrijke gezinnen te helpen waar de winning van den huisvader ontoe reikend is om aan de kindjes ook eenig ge luk te schenken op dezen dag. Ook, die kindjes hooren spreken van Sint Niklaas en hoe treurig voor de ouders indien ze hunne onnoozele schaapjes moeten wijs maken dat Sint Niklaas niet gaat bij arme mensehen. Dat mag niet; huizen waar vader den heelen dag uit werken gaat en waar moeder, niettegenstaande al haar leed, dag en nacht moet zwoegen om eten en kleeding gereed te maken, en met een bekrompen hert toch een lachend gezicht moet vertoonen om het huisje voor man en kinders gezellig te ma ken, moeten zulken dag gelukkig zijn in het geluk hunner kleinen. Onze tusschenkomst gaat dus naar groote gezinnen waar enkel één geldwinner is. En nog kunnen we maar het mogelijke doen. Hoe meer we ontvangen, hoe meer we zullen uitdeelen. Veel aanvragen reeds kwamen ons toe. Moeders met 4-5-6 kinders laten ons in hun eenvoudig schrijven hun zieleleed kennen en vragen om in de van blijheid stralende oogjes van hun kindjes op dien dag ook een beetje geluk te mogen lezen. Veel kwam ons nog niet toe om daarin te verhelpen en het is ons niet mogelijk buiten onze stad iets te geven. Op ieder gemeente zouden weldenkende juffers of dames zulk werkje moeten inrich ten, bij weihebbenden gaan aankloppen en bij noodwendigheid wat geluk brengen. We geven voor kinders van vreemde lan den, en dat moet; laat ons nu eens denken aan deze die ons omringen, zonder eenig onderscheid te maken, en helpen waar er nood is, zooveel we kunnen. We dringen dus aan bij al onze geachte Lezers en vragen eenen kleinen steun voor ons b. Niklaaswerk. Alles is ons welkom: oude speeldingen, ge bruikte kleederen, dekkingen voor kinder bedjes, en die ons eenig geld willen zenden mogen dit doen ten onzen bureele of storten op ons postchecknummer 15.570. God zal deze loonen die den arme helpen en de kindjes zullen door hunne dankgebe den aan St Niklaas het geluk voor uw gezin Hem afsmeeken. We vragen dringend dat alle inzendingen in waar of in geld ons ten laatste Maandag 1 December toekomen. Beste Lezers, we rekenen op U en God zal 't U loonen. Tot nu toe kwam ons toe: Van eenige kindjes uit hun spaarpot 24. M. C. te Vinchem 5. Verder kregen we een pakje suikergoed van M. D.-V., Poperin- ghe; een pakje kleergoed, naamloos. We kunnen daarmede nog niet veel uit deelen maar er is nog tijd. We verwachten dus milde hulp deze week. We zullen in ons nummer van Zondag aan staande de lijst drukken van wat ons deze week toekomt met de namen der milde ge vers. Voor deze die begeeren onbekend te blijven zal hun gift onder onbekend aan gegeven worden. Die kunnen, helpen meê; die niet kunnen geven bidden een Wees Gegroetje tot wei- lukken. Aan allen dank. De Poperinghenaar. U, wien het zoet geluk, van sprankelende weelde, (Waarmee de goedheid Gods U rijkelijk bedeelde) Van 's levens kommertocht, den zwaren last verzacht Daar 't zalvende genot, genoeglijk tegenlacht Wien 't edel harte klopt voor zielsverlangende vrede Bied ik betrouwend deze needrig-kleine bede: Een smeeking liever is 't om eene sparke troost Voor 't arm geboren kind, dat midden 't hongrig kroost In eene schaamle woonst, verdoken zonder klagen In 't diep-gefolterd hart. het bitter leed moet dragen Van drukkende arremoe, en wien de droeve nood De harde lijaenstraf van 't leven nog vergroot. Ook daar naart weêr de dag: dat 't honingzoet vertrouwen In jonge kinderkoppen drocmen ziet ontvouwen... En de arme kindertjes verlangen om het meest Naar 's goeden Sinten Klaas' zoo blij-verwachte feest. Maar ach zen weten niet dat moeeder niets kan geven Want vaders karig loon voorziet alleen in 't leven. Hoe schoon ze 't vragen ook, niets raakt hun vroome beed Dan 't scheurend moederhart van spoking-grijzend leed; Ze gaat in bitterheid van pijnlijk wee verloren Want niets dan arremoe en kan de smeeking hooren En jaagt de bange ziel in hopeloos verdriet; De goede Sint Niklaas en komt bij de armen niet. O! Gij die 't harte voelt van medelijden breken, Laat dan toch niets vergeefs, die lieve kieentjes smeeken En geeft die geven kunnen, te kunnen is zoo zoet Een kleine caritas, de minste gift voldoet; Och! geven deert U niet en 't helpt hun smarte mindren En dan komt Sint Niklaas ook bij die arme kindren. POPERINGHE, den 14-11-30. Volgens een mededeeling ons verstrekt- door den Heer G. N. Vansittart, den direc teur-generaal der Generaal Motorsfabriek te Antwerpen, werden door zijn maatschap pij in 1929 niet minder den fr. 44.171.980,02 aan loonen en salarissen betaald. De dealers van Generaal Motors keerden gedurenden dat jaar ongetwijfeld ook een zeer belanrijk bedrag uit aan het bij hen in dienst zijnde Belgisch personeel. Verschillende Belgische fabrikanten van grondstoffen profiteeren in zeer belangrijke mate van de vestiging van General Motors te Antwerpen. De Belgische banden-indus trie Engiebert ontving in 1929 orders van genoemde nijverheid, die ten naastebij fr. 20.000.000 bedroegen. Voor den inkoop van glas in Belgie gaf General Motors in dat jaar circa twee miljoen franken uit. Er is nog een andere omstandigheid, die van belang is bij de aanschaffing van een product en waarbij de kooper, die in de eerste plaats zijn eigen belangen voor oogen houdt, in den regel niet verder stilstaat. Blijft het product geheel in eigen land of helpt het, door uitvoer naar het buiten land, mede om de economische handels positie van Belgie tegenover de andere lan den te versterken? De productie der General Motorsfabriek te Antwerpen bedroeg in 1929 24.888 auto's. Van dit aantal nu. vervaardigd door Belgen en voor een zeer belangrijk deel met gebrui king van Belgisch materiaal, werden 15.844 stuks of wel 64.2 o naar het buitenland uit gevoerd. De totale waarde van dezen uitvoer, fr. 499.473.610 dus bijna een half miljard franken - heeft op de handelsbalans van Belgie een naar evenredigheid gunstiger, in vloed uitgeoefend, welke ware geniveleerd, indien de uitvoer direct van uit Amerika of uit een ander land Belgie naar de betrokken landen had plaats gehad. General Motors producten, met gebruik van Belgische arbeidskrachten en, gedeelte lijk, van Belgisch materiaal, te Antwerpen gemonteerd, treft men aan op de wegen in Holland, Zwitserland, Italië, Oostenrijk. Hon garije, Joego-Slavië, Bulgarije,, Roemenië, ja, zelfs tot in Albanië en Griekenland. KAREL CAENEN, TREKKING VERWOESTE GEWESTEN. 29 November 1939 Leening 5 p. h. 1923 Reeks 102.918 Nr 2 en reeks 237.566 Nr 1 winnen elk een lot van 100.000 frank. Reeks 378.043 Nr 2 wint 50.000 frank. Vijftien loten van 10.000 frank vielen ten deel aan: R. 10.281 Nr 3 R. 88.780 Nr 2 R. 97.649 Nr 3 R. 146.100 Nrl R. 184.514 Nr 4 R. 198.279 Nr 4 R. 215.873 Nr 3 R. 235.901 Nr 4 R. 297.820 Nr 3 R. 301.192 Nr 2 R. 304.285 Nr 3 R. 315.018 Nr 3 R. 357.072 Nr 5 R. 358.861 Nr 3 R. 379.513 Nr 5 De andere nummers der uitgetrokken reek sen zijn betaalbaar met 300 frank. DOET UWE OOGEN GRATIS ONDERZOEKEN door (Specialist-Geziehtkundige) BOTERSTRAAT - YPER Brillen vanaf 5 fr. - Nijpers vanaf 4 fr. Alle sag van Bi-illen en Glazen, beste bij zonderheden. - Vraagt aan deze die onze Brillen dragen en ge zult hun tevredenheid vernemen. DOOVEN HOOREN met ons nieuw toestel tegen de doofheid. Nieuwe lijken gevonden In den loop der reddingswerkzaamheden werden 8 lijken van onder de puinen gehaald. Al de opgedolven slachtoffers werden aan den Zuidkant van de rue Tramassac gevon den, op ongeveer 2 m. 50 boven het peil der straat. De lichamen lagen bijna allen met het gelaat tegen den grond en de aangezich ten waren heelemaal bebloed en met aarde bedekt, zoodat ze onkennelijk geworden wa ren. Tot op dit oogenblik heeft men dus zes pompiers en een burger bovengehaald. Nieuwe instortingen Een steünmuur van de Chemin neuf stort te in. M. Herriot en de ambtenaren van brug gen en wegen begaven zich per auto naai de hoogten van Chageaux waar een muur zich begon te verplaatsen. Bij de gevaarlijkste plekken staan solda ten op post om bij de minste aardbeweging, die een grondverschuiving zou aankondigen alarm te kunnen blazen. De reddingsbrigades verkeeren voortdu rend bij haar arbeid in levensgevaar. Een onheilbrengende bron Men is er in gelukt de bron te stoppen die sedert 't begin der aardverschuiving wa ter uit den heuvel bleef stuwen. Deze bron waarvan het bestaan onbekend was, is on getwijfeld een der oorzaken van de ramp. Doodenhulde Een rouwkapel werd ingericht in het gast huis waar zich de lijkkisten bevinden, gereed om de slachtoffers te bergen. De lijkkist waarin zich het stoffelijk over schot bevindt van den eersten bovengehaal- den pompier is met de driekleur bedekt. Regens belemmeren net werk. De hevige slagregens hebben het reddings werk erg belemmerd. Zondag avond was het ook zoo'n hondenweer, dat de ingenieurs be raadslaagden wat ze kouden doen: de wer ken schorsen of voortdoen. Voorloopig be sloot men voort te doen. Een nieuwe instorting. Ingevolge waarschijnlijk van de aanhou dende regens van Zondag, is Maandag weer een gedeelte van een muur ingestort. Er vie len daarbij geen nieuwe slachtoffers te be treuren. Het aantal personen, die door de instorting hun woning hebben verloren, beloopt ruim 200. Allen zijn thans voorloopig elders on dergebracht. Daar Maandag de regen had opgehouden heeft men de reddings- en opruimingswerk zaamheden ijverig kunnen voortzetten. Beste Engetscka PEPERMINT v. Neusverstopp Hoofdpijn Kortademing Zenuwverzwak^ enz. enz. Te verkrijgefc enkel in de Beste W 5 n k i t Vraagt het dooij mr?t het JiaasstJc HMBBflSBBBBBSEBËiaagHBaaaBasaas Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag alleen Apotheek VANDEPLAS. Belangrijk bericht. Vraagt overal en altijd de MONOPOEDERS, zij stillen on middellijk en genezen altijd alle Hoofdpijn, Schelehoofdpijn, Zenuwlijden, hevige Tand pijn, 'Rheumatiek, Grippe, enz. Daarbij zij zijn gansch onschadelijk voor de maag en door de voornaamste genees- heeren aanbevolen. Te koop bij H. Notre dame, Groote Markt, en A. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinghe, de doos: 7 fr. PENSIOENEN. De personen geboren in de maand November,, moeten lieden Zondag mor gen naar t Volkshuis, Yperstraat, van af 9 tot 11 uur, komen met hunne pen- sioenkaart of om hunne storting te doen. VERBOND DER CHR. VROUWEN Wij zijn verheugd onze Leden ken baar te maken dat er een mooi feestje in 't zicht is. Iedereen heiinnert zich nog het heer lijke wat we te zien kregen op 2 Februari laatstleden, 't is te zeggen die luisterlijke taiereelen uit het leven van O. L. V. die zoo een diepen en christelijken indiuk miek op al de aanwezigen. Onze Be devaart in Oogstmaand naar O. L. V. bij de Paters Trappisten was een warén tri omf Maria ter eere En nu zullen we het jaar sluiten en het winterseizoen ingaan met eene aangena me verrassing vooral onze Leden Allo allo Hij komtWie Hewel den alombekenden goochelaar scharnoteurHeer BERNARDO die ons een paar uren zal vergasten met al lerlei goocheltoeren en kunsten en aar digheden. 'tZal er leu'ig zijn Het feest zal plaatshebben op Zondag 30 November om 4 uur sliptlet wel op a. u b. in de feestzaal van de ZUSTERS PENITENTEN, (ingang langs het nieuw gebouw). Al onze Leden zijn er toe vriendelijk uitgenoodigd, voor zien van hunne lidkaart die ze zullen toonen aan den ingang van de zaal. Geen kinders worden toegelaten. Men verwiïtige Vriendinnen en Kennissen. Het Bestuur. Voor het Snoeien van Fruit- bsom&rt Hsestsrs, wend U tot Nsstor Quaghelear, Hove nier, Casselstraat, 100. Pcpsringh?> Groote keus van Fraitèoomon in alle soorten en vormen. Bijzondere keus van Rozen en fis-planten. Spoedige en trouwe bediening. In 't Gasthuis. Canaille Simosn, metser, slachtoffer van het werkongeval aan de fabriek Van der Smet, die in Juli 11. bij het instorten van de s'eliing, erg gekwetst werd aan het been.ligt steeds in 't gasthuis. De opene beenbreuk wilde niet gerezen en over enkele dagen heeft men zijn been tot onder de knie moeten afzetten. Zijn gezondheid is thans heel bevredigend ASTHMALIJDERS, BORSTLIJDERS Indien gij tot hier t alles geprobeerd hebt sonder voldoenden uitslag of genezing te be somen, wacht niet langer en neemt uwen ;oevlucht tot MARTIN TOMS. Voor verou lerde en ingewortelde gevallen volgt de vol- edige serie voor zes weken 185 fr. Voor tsthma speciale serie. Martin Toms, 112, Weststraat, Brussel. Apotheek B. Notredame, Poperinghe. St* Cedlikfeest. Naar oude christene geplogendheid, werden de fees ten ingesteld met het bijwonen der Hoog mis Te 11 1/2 uur op 't Stadhuis, voor een taliijk publiek, gaf het muziek een morgenconcertoverheerlijk was de uit voering van de ongewone, tamelijk moei lijke stukken een bewijs van de talent volle leiding van Leeraar K. Heylbroeck evenals van den ijver der muziekanten. Te 5 uur waren muziekanten en eere leden aan een lekker feestmaal vereenigd, opgediend, naar gewoonte, tot volle be vrediging der feestvierders de keuken en den kelder van den Katholieken Kring staan daar borg voor. Gloedvolle en gemoedelijke heildronken werden voorgedragen en toegejuicht. Zang en klank verlustigden het feestmaal en in volle geestdrilt en blijde gezelligheid werd menig uurtje doorgebracht. Maandag werd eene mis opgedragen voor de afgestorven leden die niet mogen vergeten worder. 's Namiddags, evenals den Dinsdag, bezochten de muziekanten hunne confra ters-herbergiers Door de Christen Middenstandsjeugd en Tooneelliefhebbers Muziekanten werd de twee avonden een puike tooneelopvoe- ring gegeven Het drama, zeer boeiend en medeslepend, werd door de spelers, waaronder enkele beginnelingen, zeer goed opgeroerd. Willen is kunnen en dat werd eens te meer bewezen. Onze beste gelukwerschen aan al de spelers van drama en blijspel, ze verdienen allen lof. We geven hieronder de schikkingen nopens de prachtige prijsbolling van he den Zondag. De bolling zal beginnen om 4 1 2 uur heel s'ipt Deur open cm 4 1/4 uur niet vroeger Bollen eerst, Leden van 't Bestuur en L°den die een prijs gaven vervolgens, de inaeschrevenen op letjer, te beginnen met A. Telaatkomenden zullen voor de bekorting terue opgeroepen worden. Wie geen lid is van Katholiek? Kring of van Katholiek Muziek wordt vriendelijk verzocht naar de bolling niet te komen. Het Bestuur. Koopt uwe JTTWEELEN en DIAMANTEN bij M. VANDERMARLIERE - DEPUYDT, 24, Meenenstraat te Yper, daar hebt gij altijd de schoonste keus, ie genadigste prijzen en alles gewaarborgd. Ter gelegenheid der toekomende feesten Groote keus van Allerhande Nieuwigheden voor GESCHENKEN, enz. Komt zien naar onze groote uitstalling. Gansch genadige prijzen. We BEDDELEEM Bazar St Antonius 40, Casselstraat, Poperinghe VOLKSHUIS. Poperinghe Zondag 23 November, 1/4 voor 11 ure, seffens na de Hoogmis, Korte al- gemeene vergadering voor de Kajotters. Laatste oproep wordt gedaan om deel te nemen aan de Gardyn-Hulde te Yper. Na den noen vertrekken de Kajotters sa men met de leden van het Christen Wer- kersve* bond om onze voormannen te gaan huldigen en begroeten te Yper Mi nister Hey man en EerwHeer Cardijn. Jong en oud, alles mee. Zondag namiddag te 4 uur alge- meene vergadering voor de Kajotsters. Bij zang en voordracht komen de schik kingen en propaganda van het tooneel- feest dat zal gegeven worden op Zondag 14 Decembor. Maandag te jy» uur, zeer belang rijke vergadering voor den Middenraad Dinsdag te 6 ya uur, Zangherhaling en te 7 uur Studiekring voor de Y. K. A. J. Te 8 uur, vergadering voor het Bestuur der Coöperatief. Woensdag te 7V1 uur, Studiekring voor de K. A. J Ziekenbond Zonder lidkaart wor den geen vergoedingen meer uitbetaald. Werkbeurs Nog eens hebben we na wat moeilijkheden kunnen werk vin den voor een 40-tal aibeiders in Duin- kerke, ook voor niet-vakmannen. Na Merville en Armentiers komt nu Duin- kerke. We zijn werkelijk... broodroo vers BOEKERIJ van het DAVIDSFONDS Yperstraat, Poperinge. De boekerij zal terug open zijn van af Donderdag 27 November. Zij is onder gebracht in de zaal boven het Café. Duiven. Hij komt? Wie? De vermaarde Duivenkeurder Lamote van Leysele Ongeëvenaerde bijval Lamote zet de duiven van meer dan een kampioen van Noord- en Zuid Vlaanderen. Uwe duiven door hem laten keuren is een ze kere zif.ing U we duiven door hem laten zetten is uw bijval in de toekomst ver zekeren Komt dus op Zondag 23 November vanaf 9 tot 4 uur, bij Gaston Vanbru waene, Groote Markt. Op dien dag, in dezelfde plaats, ten toonstelling der duiven van Gaston Van bruwaene. BORSTLIJDERS Aarzel niet langer en beproef de BORSTSIROOP DE PRATERE kleurlooze teer HOEST EN VALLING GENEZEN IN 24 UREN In alle goede Apotheken 10 FRANKEN DE FLESCH DAVIDSFONDS - POPERINGE Alhoewel de verloopen week een week was van allerhande feestelijkheden en vergaderingen, toch mochten wij ons verheugen op een talrijk publiek Woens dag laatst in de Katholieke Kring om te luisteren naar de Heer Prof Geerling die voor het Davidsfonds optrad met het uiterst belangwekkend onderwerp Een uitstapje in de Wereldruimte», De prach tige reeks lichtbeelden, de uiterst wel verzorgde taal en niet het minst de klare uiteenzetting.van een zoo moeilijk on derwerp brachten het hunne bij om aan den spreker een welverdiende bijval te verzekeren het Davidsfonds wil er steeds aan houlen aan zijne leden het beste, schoonste en het leerrijkste aan te bieden Om het jaar te sluiten zal het op Zon dag 21 December voor de aangename noot zorgen met de Poppenkast Kalle- moeie van Oostende te laten optreden in den namiddag is het voor de kinderen en 's avonds, omdat wij overtuigd zijn dat Groote menscben ook een poppenspel belangwekkend zullen vinden, zal Kalle moeie weer optreden met een heel uitge- lezen programma maar voor die vertoo ning zullen wij van onze leden een klein inkomgeld moeten vragen. Lourdes. De opvoering van het tooneelspel Lourdes Donderdag 11. in 't Volkshuis, was iets buitengewoons De faam van kunstenaars als L De- vriendt en P. Sorel hoeft niet meer ge maakt. Echt kunstwerk, deugdelijk en zielsvereftend, werd er opgedischt. Een geestdriftige ova'ie viel de spelers ten deel. Met genoegen werd vernomen, voor de talrijke personen die geen plaats hadden gevonden, dat een tweede opvoe ring zal doorgaan op Dinsdag 3o De cember a s Hoest gij onophoudelijk en is het adem halen pijnlijk, de Pectoral Dupuiszal U redden. - 6 fr. de doos. Te verkrijgen bl] H, Notreditme, Groote Markt. Poperinghe. Geboorte. Op aanvraag van onze kalanten, bestaan er nu groote ALGAO doozen aan 12 frank. De gewone doozen aan 7 frank kan men zich ook nog altijd verschaffen bij deApothtek Vandepias, jte Poperinghe, en in Yper bij de Apothe kers Houtekieren Van Robaeys. Komt zien naar de Uitstallingen van het Huis BONTE, Stuersstraat, 23, Yper. Sehoone keus DIAMANT. Voordeelige prij zen. Alles gewaarborgd. O. L. Vrouwkerk Zondag 3o November, ter gelegenheid van het Sinte Ceciliafeest, zal om 10 uur de Hoogmis gezongen worden door het gemengd koor van O. L Vrouwkerk. HUIS V/"I VERTROUWEN CESTICIIT IN 1890 FABRIKANT-GOUDSMID Gasthuisstraat, 6, (recht over het Gasthuis), POPERINGHE. Allergrootste keus van JUWEELEN in BRILLANT, DIAMANT, PLA- TINE, GOUD 18 karaat, en ZILVER. Mans-ketens, Vrouw-ketens, Barretten, Oorringen, Armbandera, PI»®* tronspellen, Ringen, Man-monters en Vrouw-monters, met en zoa- der armbanden. Groote keus van Tafelgerief en GESCHENKEN in ZILVER voor DOOP, EERE-COMMUNIE en HUWELIJKSFEESTEN. Depothouder van de echte monters Roskopf-patent en van de Re gulateurs en Wekkers merk De Ster de beste der wereld. Sehoone keus van Barometers, Brillen en Neusnijpers met gewone es speciale glazen. INKOOP van alle oude juweelen aan de hoogste waarde. Alle juweelen zijn in het huis gemaakt, aan de genadigste prijzen es zijn verkocht direkt van den fabrikant aan den Kalant. VERMAKING en HERSTELLING van alle oude juweelen. Belerische Fabriek Chicorei tTYFELIER-TAFFIN Vennootschap, YPER. 1 AFGESCHAFTE TREINEN. Navermelde treinen worden afgeschaft van af vandaag 24 dezer: 3684 tusschen Poperinghe V. 16.14 u. en Yper. 3697 tusschen Yper V. 20.37 u. en Poperinghe. Voor onze moeders. Het is nog zoo danig lang niet geleden dat alles hier op de streek van Amerika moest komenAmeri- kaansch spek, Atnerikaansche bloem, tot zelfs Amerikaansch kindermeel. Aan de prijs van 35 fr. voor een dollar kwam dit wat duur zoodanig dat tegenwoordig de meeste moe ders hunne kinderen voeden met het Kin dermeel FORTIOR. Zij bekomen er allemaal de beste uitslagen mede en hunne kinderen zijn frisehe en gezond zooals met geen enkele andere voeding het geval is. Het Kindermeel FORTIOR is te verkrijgen bij aile goede apothekers, vele vroedvrouwen en de beste kruidenierswinkels aan 6,75 de doos. Door geneesheeren, specialisten en door vele vroedvrouwen is de Fortior warm aanbe volen. B.V.O. S. - POPERINGHE. De feestelijkheden ter gelegenheid van den jaarlijkschen Feestdag zullen plaats hebben op Zaterdag 6 December, te 8 uur in 't Vlaamsch Huis, Gezellig Avondmaal. -- Inschrijving in 't Lokaal tot Maandag 1 DECEMBER AANSTAANDE. Zondag 7 December, te 8 uur in Sint Bertinus kerk, Mis voor de Overleden Leden. Te 5 uur Groote Prijsbolling voor de Dames. Zaterdag i3 December, te 8 uur Prachtig Bal met groot orkest. Maandag i5 December, te 7 y» uur Luisterlijke Liede:avond aan de leden en hunne familie aangeboden. Programmas zullen aan de leden worden rondge stuurd. Lidkaarten kunnen iederen Zondag bekomen worden van 10 tot 12 uur in 't lokaal Ze zullen streng vereischt wor den voor de feestelijkheden Het Bestuur. Eeu dronken vrouw zocht ruzie in een herberg voreraan de l'pes straat. De politie werd verwittigd en een agest moest de vrouw gaan buiten zetten. En erge zaak van vervalsching in vl< eschkeuring ontdekt. Een paar we ken geleden bemerkte de veearts vleesch- keurder onzer stad, M Adriaen, dat de stempel op een half zwijn in een zwijn- slachterij der s'ad, lijk niet overeen stemde met zijn stempel. Het gestem pelde vleesch was dan ook r iet heel naar zijn gedacht. Aan den zwijnslachter werd naar de herkomst van dat vleesch gevraagd en deze verklaarde het gekocht te hebben aan J V..., zwijnhandelaar in de Mau rice Dewulïstraat te Poperinghe. die dus een valschen vleeschstempel in zijn bezit zou gehad hebben en er gebruik van ge maakt om zelf vleesch te stempelen zon der onderzoek van den gelastigden veearts. Deze erge zaak is thans in onderzoek. Yper. - Tegenwoordig is men be gonnen met de bestaande duitsche kerk hoven op te knappen en nieuwe aan te leggen Want ten gevolge van de premie welke door de Duitsche regeering voor ieder gevonden duitsche lijk geschonken wordt, klimt het getal keikhoven nog al rap. Over het gansche land zijn er al thans 95 verspreid, waarvan 82 in Wesj Vlaanderen en 66 in 't Ypersche. Zijn deze laatste rustplaatsen niet zoo prach tig aangelegd als de onze en de Engel- sche toch zijn zij schoon in hunne een voudigheid en goed onderhouden Eenige weken geleden kregen we de eerste duit sche bedevaart en 't zal ook de laatste niet zijn, want voor 'c toekomende jiar zijn er zes of zzven aangekondigd. Zaterdag avond hoo de een voorbij gaande heer, in een ledigstaande huis der Statiestraat een verdacht ge'ucht. Ver moedende dat er dieven binnen waren gedrongen, verv.ïttigde hij depoliciedie dadelijk kwam een onderzoek doen. Zij onderzochten heel het huis en vonden er gelukkiglijk niets. Waarschijnlijk had den de bevoekers reeds de plaat gepoetst, Maandagavond om 5 ure, had zeke re S V., wonende op de Kalfvaart, ge huwd en 3o jaren oud, wat diepin 't glas gekeken. In de Surmontstraat kwam hij voor de herberg de Reisluif gegaan en sloeg er met zijn sloffen de ruiten in. Van daar ontstond er twist en de gendarmen die er niet ver van af waren legden den woestaard de menotten aan en leidden hem naar het politiebureel waar hij ra drie uren oponthoud vertrekken mocht meteen duchtig proces-veibaal op zak. De commissie van openbaren o: der stand bestond uit vier katholieken en twee liberalen. Voor de katholieken wa ren de vertegenwoordigers de HH. Desa- gher H Voorzitter F. Struye R. Bouquet en Jufv. B Boone. Voor de li beralen waren het de HH. R Omme- slagh en Alf Masschelein. Maandag had de verkiezing plaats voor een nieuw termijn van zes jaren, Werdep gekozen voor de katholieken de HH. Desaegher, E H. Socquet en Bouquet. Voor de na tionalisten R. Claeys, voor de liberalen Ommeslagh, voorde socialisten Massiaen. Op 9 December aanstaande, te 19 u. 45 m krijgen wij door het toedoen i van de Ypersche afdeeling van het Da- vidsfonds den welbekenden en luimigen j spreker te hooren, Heer Karei Dewolf van Brugge zal optreden roet Toontje Tuimelaere en Maatje Mus een prach tige brok uit het Brugsche volksleven. Dezen keer zullen de Davidsfondsers eens hartelijk kunnen lachen. TOMAAT boven allen Op 25 November, te 8 '4 uur, zal het Vlaamsche Volkstoe reel in de feest zaal van het Volkshuis opvoeren De Klucht der Vergissingen onder spellei- ding van Antoon Vandevelde. Kaar ten van 10, 8 en 5 fr. zijn van nu af te bekomen in het Christen Volkshuis en den Katholieken Kring. Men kan voor behouden plaatsen verkrijgen van 10 fr., mits 2 fr. opleg, en voor kaarten van 8 fr., mits 1 fr. opleg. Op Zondag 3o November, te 8 uur, zullen de Violiers, de tooneellisten van Zonnebeke in de zaal van het Volkshuis opvoeren Tamboer Janssens en Beul en Martelaar. -- Zijt gij dikwijls droefgeestig, moedeloos, rap moede? Wees op uwe hoede, vriend, ge loof toch ondervinding, wacht niet tot het te laat is, neem seffens eëne flesch THEO- BROMA; 't is het beste geneesmiddel tegen deze droeve kwalen. Te Popenngtie 01) alle Agtotkskau-e. Donderdag morgen, om 8 u.,kwam een auto gemend doGr een vrouwsper soon van de Boterstraat uitgereden naar de Tempelstraat, uit deze straat kwam een jongeling gereden en daar de auto de goede baan niet hield, werd de velorijder ten gronde geslingerd. Hij had echter geen bijzonder letsel, dcch de velo was heelemaal buiten dienst gesteld, 't Kon veel erger zijn. 't Is dus op 3o No.ember dat de Missiedag der E E, P. P. Discalsen, door gaat. Voor de morgenplecbiighedtn blijft alles zocals reecs gcztjd werd, doch de voordracht welke zal gegeven worden door Z. E. P Thomas, provin ciaal, gaat niet door op denzellden cag, daar er feest in 't Volkshuis is, dcch wordt gegeven op 7 December op het reeds gemelde uur. Op Donderdag 20 Novembér kre gen wij door het toedoen van de Yper sche Siudiekiing, een toord'pcht irtt lichtbeelden gehouden, door Bouwmees ter B. J Koidewty Zijn ondeiwerp was Hedendaagsche Bouwkunst in Neder land. Aan de hand van een reels- lan taarnplaatjes, liet hij ons een kijkje ne men in Nederland alwaar de moderne architectuur reeds op een Eur-cpeesch peil staat. Architect Koldewey die in Vlaanderen geen onbekende is heeft bier, even als te Antwerpen, een overgroot succes behaald Van dezen winter krijgen wij rog een voordracht door een nederlandsch spre ker. Een voordrecht door Dr A. Der os uit Handzaeme over Reisherinneringen uit Duitschland en de Donaulander. Een voordracht in samenwerking met den plaatseüiken V. T B -tak door Lode De Bruyne uit Antwerpen over Beiaar den en Bziaardtorens, met lichtbeel Jen, zang (door het gemengd kooi) en klavier- uitvoeringen. Een Meulemarsavor.d door het ge mengd koor. Een gezellig avondfeest op Driekonin gendag. Twee vertooningen door het Nieuwe Volkstooneel. Verder is men rog in onderhandeling met enkele vooraanstaande petsonen over voordracht, en muziekavonden VLAMERTINGHE. Gemeente krediet van Belgie. Alle verrichtin gen. Zekerste geld'plaatsingen. Recht- streeksehe agentJer. Dehaeck. LOCRE. Twist in het huishouden. Hun leghennen zijn ziek. De man verwijt zijn vrouw haar onachtzaamheid: ze heeft haar tijd verbabbeld bij de gebuurs. De vrouw maakt haar man uit voor een vuilaard: het hok en de legbakken niet gekuiseht, enz. Onderhoudt den vrede in uw huisgezin met Apotheker Vermanilere's remedien, (merk HANEKOP) te gebruiken, om de ziekten te voorkomen en te genezen. Poeier Nr 4290 tegen darmziekten .afgang ,enz.; MARVOL tegen snot en ARSYLOL tegen de pokken. Te bekomen: in POPERINGHE: Apoth. Kestelyn en Notredame; in YPER: Apoth. Snoeck, Vanrobaeys en Weckesser. Oessel3hg»m. Brand. Don derdag nacht rond 11 uur is brand uitge broken in de woning van De volder Alfons vlashandelaar, Leikant. Op den zolder bevonden zich 9 balen geroot en 11000 kiio groen vlas. Al de meubels zijn in den brand gebleven. De schade bedraagt rond de 40 000

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 2