HUSSEL ZONDAG 30 NOVEMBER 1930. WEEKBLAD 35 CENTIEMEN 27 JAAR. N' 48. Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken, g Wie inlichtingen begeert over aankandl- Telefoon Nr 9. - Uitgever: SANSEN - VANNESTE, Poperinghe. Postcheck Nr 15.S7Q. De Popemnghenaat* De Dienstmaagd üsmdbouuubel&ngen Katholieke Plieht De Taal dep Cijfers '1 1 DE ONTROOMER S fVtELQTT Ontrooiïier» MELOTTE., N. V. Remicourt Politiek Overzicht Mad. VANDENORIESSCHE YPEI. - IÜHULOIGIÜG UUR T MISTED VOLKSHUIS. DOET UWE OOGEN GRATIS ONDERZOEKEN door BOTERSTRAAT - YPER DOOVEN HOOREN Abonnementsprijs per Jaar: Anderelanden: 40 fr. Congo35 fr. Frankrijk: 35 fr. (per ppst) In '1 Land: 18 fr In Stad: 17 fr TARIEF Kleine Berichten: 1 fr. per reek; minimumprijs per tnlassching4 fr. mvmmmm üBtSyBS Postabonnenten in Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en niet aan ons. I gingen, wordt verzocht een postzegel voor is antwoord bij zijn schrijven te voegen. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. TARIEF Notarieelc Verkoopingen: 90 cent. per gewone regeL Annoncen Prijzen op aanvraag. Spijts de aanhoudende verbetering aan ons blad toegebracht en spijts de verhooging der posttarieven blijft de prijs de zelfde: IS FRANK PER JAAR in 't Binnenland. Een dezer dagen gaan de Briefdragers op ronde om de betaling der postabonne menten 1931. Ze komen slechts een enkele maal, men gelieve dus de huisgenooten te verwittigen. We rekenen overal op een gunstig onthaal en verhopen propaganda voor ons blad, bij Vrienden en Kennissen. 1= ABONNENTEN UIT BEN VREEMDE. Onze abonnenten uit FRANKRIJK gelie ven vóór Nieuwjaar hun abonnementsprijs te vereffenen: 35 fr. belgisch geld of 25 fr. fransch geld. Wie het geld opstuurt met een internationaal postmandaat gelieve dui delijk zijn naam en adres te schrijven en op de keerzijde van het mandaat te vermel den dat het geld bestemd is voor een abon nement. Voor de ANDERE VREEMDE LANDEN is de prijs vastgesteld op 40 fr. belgisch geld. De Uitgever. Wie ons thans een abonnement vraagt ont vangt het blad KOSTELOOS tot Nieuwjaar. 1*2 Toen ik, zekeren dag', op 't kerkhof een al te jong gesloten en mij hoogst duurbaar grafje bezocht had, bleef ik een oogenblik dralen in de laantjes van nederige of prale rige gedenksteenen. Onder vele bleef mijn oog gevestigd op een slank kruisje met op schrift: «Tot zalige gedachtenis van N... dienstmaagd. Zeer zelden, denk ik, krijgt men dezen titel te zien, achter een naam in steen ge beiteld. De hooge ouderdom, welken deze over ledene bereikt had, en het zorgvuldig on derhouden graf haalden mij, onwillekeurig, eene rijke burgersfamilie voor den geest, waar deze dienstmaagd van den huize ge weest was, onverdroten heur plichten had vervuld met liefde en toewijding, ten slotte een gerusten ouden dag genoten had. Als eene roeping had zij, gewis, heur dienstbaarheid aanschouwd; met hartelijke verkleefdheid had zij in dit huis wellicht van vader tot zoon gediend en was er de onmis bare toeverlaat van allen geworden. Dit soort dienstmaagden wordt hedeA al zeerschaarscli. Toch krijgt men zoo nog wel eens een trouw gelaat te zien, wanneer men bij sommige rijke lieden van den ouden trant aanbelt. Het beeld van de moderne dienstbode wordt wel eens op geestige wijze weergege ven in spotprenten. Zoo lees ik bij een plaatje. MADAME (tot de dienstmeid die er van onder trekt)Ge zult wel begrijpen dat ik u geen getuigschrift geven kan. DE MEID: Ik heb het niet noodig, ma dame, het zal genoeg zijn te verklaren dat ik het een maand lang bij u heb kunnen uithouden. Tusschen deze twee typen van meiden in, tusschen deze twee uitersten treffen we den grooten hoop van dienstmeisjes aan, die uit de dorpen van 't Vlaamsche land naar de groocstaa getogen zijn om er een stuiver te verdienen,, tot ze door 't huwelijk op eigen wegen gaan. Hun ouders zijn doorgaans eenvoudige, brave lieden, die gewroet hebben om een Irijk kroost te voeden. Een meisje van ennis, dat in dienst is, was bij de laatste kermis naar 't dorp overgekomen en heeft over-een post gesproken. Thuis werd de zaak overwogen. Daar werd wel gerept van de stad it die zoo slecht ismaar ze moest zij toch ook waat gaan verdienen. Na korten tijd was 't een beklonken spel en 't meisje trok op. Eerst toen 't scheiden zoo nakend was, besefte ze, hoe duurbaar allen heur waren. Het gaat er echter, bij ons landelijk volk, in oogenbïikken van ontroering, wel stug en zwijgzaam toe: een verbeten snik, een weg- gevaagden traan, 't is alles, maar 't zegt genoeg. Eene bedroevende zaak echter is het te zien hoe onbeholpen en onvoorzichtig brave christelijke ouders zijn in het aanvaarden eener betrekking voor hun meisjes. Ik heb aan de statie een buitenmeisje zien ronddwalen met pak en zak geladen. Toen ik, om dienst te bewijzen, heur aansprak, vertelde zij: Ik heb hier een brief van eene vriendin, die mij het adres van een post opgeeft. Doch ik kan zelf niet lezen, en ik herinner mij den naam niet meer. Ik las dan het bedoelde adres en hielp haar verder terecht. Ik meen wel, dat zij daar niet slecht gevallen was. Zoo weinig voorbereid naar de stad trek ken was echter een stout stuk en leverde wel het bewijs van volledige onbekendheid met de bestaande toestanden. Over soort gelijke gevaren schrijft Pater Callewaert: Aangezien ons volk, thans niet meer zoo vast blijft zetelen als vroeger, op zijn dorp, maar meer de wijde wereld ingaat en zich gemakkelijk verplaats, is het een zware plicht voor de doelmatige zielezorg, onze meisjes meer dan ooit op te voeden tot per soonlijke, zelfbewuste, durfkrachtige gods dienstigheid, en daarna hun een juisten kijk te geven, op de gevaarlijke toestanden van het zedelijk leven. De zielezorg .moet de ziel volgen en daarom moet de priester, van het landelijk dorp, de parochiegeestelijkheid van de stad, waar het meisje henentrekt, verwittigen. ii In Engeland werkt die zielzorg wonder baar. Nog nauwelijks is de katholieke dienst meid aangeland in een parochie, of de pries ter komt haar bezoeken, en den weg naar de katholieke kerk aantoonen. Wanneer er dergelijke waarborgen voor de zedelijke veiligheid kunnen gesteld worden, is de betrekking van dienstmeid zeker ge schikt voor meisjes, die voor hun brood ar beiden moeten. Stoffelijk zijn de dienstboden er thans beter aan toe dan menige fabriekwerkster of zelfs bureelmeisje, dat schijnbaar een trap hooger staat. Zij kunnen in hun nieuw tehuis een stukje van den ouderlijken haard terugvinden, en het midden waarin ze leven kan een goede DE HOPPEKWESTIE. Rond pluktijd laatst werd een hevige wer king op touw gezet door de Nationalisten om de Landbouwers-Hoppeteelers op te jagen tegen het bestaande Hopverbond. Mannen, die hun leven door, de Hoppe- kwestie bestudeerd hadden en met woord en daad gestreden voor de verbetering in den hopteelt, werden belasterd en, 8 dagen voor den pluk moest beginnen, werd van wege de Nationalisten, na een vergadering, aan Minister Baels een telegram opgestuurd luidend als volgt: 140 Kopkweekers vergaderd te Pope- ringhe verzoeken Minister van Land- bouw om verzekering 500 fr. invoerrech- ten op vreemde hop, verwacht antwoord onmiddelijk, vastbesloten niet te pluk- ken, indien volledige verzekering uitblijft. (get.) Demarez. Elkeen die in administratie zit weet dat het gelijk welken Minister onmogelijk is in zulken korten tijd zulke beslissing te nemen, bijzonderlijk voor wat aangaat heffen van nieuwe inkomrechten op producten waar over bestaande overeenkomsten verschillige landen binden. Met elk dier landen moeten eerst de noodige besprekingen gehouden worden, en, stelt een land inkomrechten voor op één product, het antwoord van het ge troffen land zou niet lang uitblijven met tegenmaatregelen te leggen op producten van Belgie die dat land in moeten. Dat wisten ook heel wel de Volksvertegen woordigers Butaye en Leuridan die, niette genstaande zij overtuigd waren van de on mogelijkheid dien eisch toegewilligd te zien, toch hielpen de gemoederen ophitsen en het telegram lieten verzenden, maar slim genoeg waren om het niet te teekenen. Op hun in zicht van ruziestokerij moet hier niet verder gewezen worden. Op het telegram kon dus natuurlijk geen antwoord komen. Zoo gerocht het pluktijd; de hop daalde in prijs, en, misleid door den rampzaligen raad der onbezonnen fronlelders, wilden eenige landbouwers hun hop niet plukken. Sedert zijn een paar maanden verloopen; intusschen is den hopprijs, die tot 159 fr. daalde, gerezen tot ongeveer 300 fr. En nu zien de landbouwers in hoe ze door het nationalisten geschreeuw gefopt zijn geweest. Ze lieten zich bepraten door man nen die nooit de zaak bestudeerden en die vergaten dat hoppe altijd een speculatieve vrucht is. Lage en hooge prijzen hebben zich reeds zoo dikwijls in 't zelfde jaar afgewis seld. Hommel is hommelzeggen de men sehen alhier en niemand weet tot waar ze kan rijzen of dalen. Zoo is het weer; en waar de hop aan 150 fr. een "groot verlies daarstelde gepaste gelegenheid om de geesten te verbitteren en er politieke munt uit te slaan is. de prijs van 300 fr., zonder winstgevend te zijn, toch veel voldoender. We hadden gelegenheid dezer dagen te spreken met verschillige Hoppekweekers die niet wilden plukken, en allen, zonder uit zondering, drukten er hun spijt om uit. Pijnlijken uitslag voor de onvoorzichtige raadgevers, en ongelukkiglijk te laat be klaagd voor de misleide boeren. Dat het tot dure les diene en de belang hebbenden aanzette om per naaste te luis teren naar deze, die, eerlijk voor de zaak strevend, doen wat mogelijk is, en overtuigd zijn dat politiek de zaak niet kan redden, maar veel meer: eigen werk tot voortbren gen van betere producten. DE LANGE PACHTEN. Nog een heel gewichtige zaak waar de nationalistische Kamergroep, na veel onbe zonnen geschreeuw, maar kaal uitkomt. Waar is den tijd dat de pachtkwestie in de Kamers besproken werd? Onze Katholieke Volksvertegenwoordigers en Dr Brutsaert niet het minst zetten aan tot kalmte, tot voorzichtige maatregelen; pacht van 3-6-9 met voldoende waarborgen voor den landbouwer. Lange pachten zijn opperbest als het al meeslaat, maar ramp zalig als ze, in weeldetijd aangegaan, zich ook tot de magere jaren uitstrekken. Daar om is het best, dat zooals Dr Brutsaert het voorhield ze alles 3 jaren kunnen her zien worden. Maar de Nationalisten met de Socialisten huilden in koor dat onze katholieke Volks vertegenwoordigers de boeren wilden laten uitzuigen, dat de eigenaars de boeren geen lange pacht wilden geven om ze als slaven te houden en dies meer. De tijden zijn rap veranderd, de crisisjaren zijn gekomen en hoeveel boeren betreuren nu bitter de pachten die ze over eenige jaren aangegaan hebben. Wat ramp zou het voor de boeren geweest zijn hadden ze allen voor nog veel langeren termijn moeten verbonden zijn, gelijk de Nationalisten het vroegen! Deze twee zaken zijn weer een bewijs dat praten en schreeuwen gemakkelijk is; men wint daarmede wat aanhangers en dat is ook het éénige doel der nationalistische lei ders. Voor wie werkt voor het welzijn van het volk, en niet uitziet naar volksgunst, is het soms moeilijker en lastiger, maar dat alleen is eerlijke politiek: en dat is de politiek onzer Katholieke Volksvertegenwoordigers. Landbouwers, onthoudt de les! EEN BOER. leerschool wezen, een practische voorberei ding tot later huwelijk en plichten van huis vrouw. Veel hangt af van het gezelschap dat het meisje in haar vrije uren aan.reft. Een licht zinnige verkeering, op straat aangegaan, is niet zelden de aanvang van groote ellende. Goede gezellinnen, een gezellige kring tot rust, uitspanning, ontwikkeling zijn onont beerlijk om het dienstmeisje veilig te leiden door de woelige stede. De meisjes, in het ouderlijke huis omringd me opofferende liefde en stille genegenheid, hebben insgelijks recht op de belangstelling hunner meesters. Zij moeten hartelijkheid vinden in hun nieuw tehuis en niet stuiten op koele onverschilligheid. De meiden heb ben ook een hart, dat slaat, en voelt, en lijdt, en in de eenvoudige, stille werkster schuilt .vaak een heerlijke ziel. Met begin December worden de abonne menten vernieuwd op dag- en weekbladen. In een katholiek huisgezin mag geen enkel neutraal, geen enkel liberaal, geen enkel so cialistisch blad binnen. Katholieken lezen enkel katholieke bladen. Katholieken bestrijden de slechte pers en lezingen: koopen geen slechte bladen of druk werken; lezen noch slechte noch onzijdige bla den; maken geen reklaam in dergelijke bla den, en bidden voor onze katholieke Pers; ijveren en strijden voor de goede Pers; koopen en lezen alleen katholieke dag bladen en goede gaven; steunen de tholieke bladen door een abonnement op een goed blad en reklaam te plaatsen in goede bladen; maken propaganda voor de goede dag bladen en verdringen het slechte of onzijdi ge blad overal v/aar ze kunnen; geven na lezing hun blad in 2e lezing bij anderen om nieuwe abonnementen aan te werven. Katholieken! weest katholiek in al uw daden! KATHOLIEKEN LEZEN ENKEL KA THOLIEKE BLADEN. Belgische Fabriek CMcorel WYPELIER-TAFFÜ* Naui.nl. Vennootschap, YPER. 865 MILLIOEN TEN BATE VAN DE VOLKSKLAS Uit de Begrooting van het Ministerie van Nijverheid, Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg voor het jaar 1931hebben wij meer in bijzonderheden voor onze Lezers de voornaamste kredieten aangeteekend welke in den loop van 't volgend jaar, de zieken, de moeders, de weduwen en de weezen, de verminkten, de werkloozen, de koopers of bouwers van een woning, de ouderlingen zullen ten goede komen. Lees met aandacht: Mijnwerkerspensioenen (wet van 1 Oogst 1930)117 millïoen. Toelagen aan het technisch onderwijs: 65 Va mïüioen. Toelagen aan de Nationale Kas voor Gezinsvergoeding (wet van 9 Juli 1930) 18 uiiilioen. Toelagen aan de mutualiteitsvereeni gingen: 4 XA millicen. Toelagen "aan de mutualiteits-invaiie- denkassen1 miilioen. Speciaal fonds voor gebrekkelijken en verminkten: 20 miilioen. Toelagen aan de Werkloozenkassen: 22 miilioen. Hulpgelden voor de ouderdomspensioen nen: 475 miilioen. a Voor de weduwen- en wezenrenten j 10 miilioen. Allerhande hulpgelden ter bevordering van het vormen eener ouderdomsrente 5 Vz miilioen. Hulpgelden aan zekere categoriën slachtoffers van den arbeid: 6 miilioen. Hulpgelden aan de Medisch-pharma- ceutische diensten der mutualiteiten: 42 Vi miilioen. Hulpgelden aan het Nationaal Crisis fonds: 40 miilioen. Toelage speciaal Ponds aankoopen van woningen: 13 miilioen. Voorschotten voor 't aankoopen van woningen: 16 miilioen. Woningfonds van den Bond der Kroost rijke Gezinnen: 3 miilioen. Totaal: 865 miilioen. Dat is de taal der cijfers, die het waardig en Steïig verkondigen, de groote daden dool' de christen democratie voor 't volk verwe zenlijkt. isafisieaaEssesssniiisnB^sis^ial g M met verlaadden melkbak £S* draaiende op eene spil voorstaanders des vooruitgangs. VLAAMS! 11 IN DE KAMER. De Voorzitter van de Kamer is Vlaamseh - onkundige Waal M. Poncelet. Die heeft be loofd Vlaamseh te zullen leeren. De Eerste Ondervoorzitter is de Vlaamsch- onkundige Brusselaar M. Max Hallet. De Tweede Ondervoorzitter is de Vlaamsch- onkundige Brusselaar M. Cocq. Bij de eerste gelegenheid zullen deze hee- ren ook wel beloven Vlaamseh te leeren. De 3® en de 4° Ondervoorzitter zijn de heeren Van Dievoet en Meysmans. Die zijn Vlamingen. Er werd aan de Vlaamsche Volksvertegen woordigers beloofd dat zij niet zouden te klagen hebben van het Bureel der Kamer. Hoe het Bureel zulks zal klaarspinnen valt nog te zien, te meer dat geheel Vlaan- deren verwacht dat de Vlaamsche Vertegen woordigers van het Vlaamsche volk in de Kamer de taal van dat volk, de Vlaamsche taal zullen spreken. DE EISCHEN DES LANDBOUWGROEPEN. De Katholieke Landbouwgroepen van Se naat en Kamer hebben Woensdag verga derd en een dagorde goedgekeurd waarin zij de Regeering en voornamelijk den Minister van Landbouw geluk wenschen met de maat regelen die werden getroffen tegen de dum ping. De groepen vragen evenwel dat de Regee ring onverwijld in overeenstemming met de Landbouwcommissie de rechten op de suiker en beeten verhoogen en de invoerrechten op de haver aanpassen zou. Tandmeester DIXMUDESTRAAT - 47 - YPER. DAGELIJKSCHE RAADPLEGINGEN van 8 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur. RADIO-NIEUWS. Men is bezig met het herinrichten van de Radio in ons land. Voor de Katholieke Vla mingen is dat van groot belang. Wat het beheer van het Nationaal Radio- Instituut betreft, daar zetelen in 3 Vlamin gen, 3 Walen en 3... Brusselaars. Op gebied van Katholiciteit valt er ook niet te veel van deze inrichting te verwach ten daar alles zoogezegd den stempel der volstrekte onpartijdigheid moet dragen. Het Katholieke Vlaanderen is met die onpar tijdigheid, als dat nog zoo is, niet gediend. Het wil Katholieken en Vlaamschen kost. Als artistiek leider van het N. R. I. werd M. Defauw benoemd, die als muzikant te Brussel naam heeft maar nooit iets gevoeld heeft voor Vlaamsche kunst. Tot Vlaamsche Secretaris werd benoemd de H. Dr Rombauts, doktor in wijsbegeerte en letteren. De H. Tellier werd tot beheerder benoemd. Als speakers krijgen wij voor het Fransch M. Bracony en voor het Vlaamseh den Heer Boon, door de luistervinkjes als Nonkel Jan gekend. M. De Munck wordt leider van de Vlaam sche uitzendingen. De leiders der orkesten zullen later be noemd worden. Duizenden Vlaamsche luis teraars wenschen dat de Heer Arth. Meule- mans de Vlaamsche concerten zou blijven besturen. Nog blijft de wenscht dat een Vlaamseh naast een Fransch Radio-Instiuut tot stand zou komen, met daarin de bestaande ge- dachtenstroomingen vertegenwoordigd en die den uitzendingstijd zouden verdeelen tus schen die groepen die proeVen en waarborgen hebben geleverd. KATHOLIEKE PERSDAGEN. Op verschillige plaatsen van ons land, zooals te Mechelen, te Herenthalst, te Sint Truiden en andere werden Katholieke Pers dagen gehouden, om de Katholieken van ons land aan te zetten de oogen te openen voor het gevaar dat hen vanwege de vijan dige en de onzijdige pers bedreigt. In ons land wordt dagelijks meer dan een half miilioen besteed aan dagbladen. Het is verbluffend te moeten bestatigen dat er in ons land, in het Katholieke Belgie, maar één Katholiek blad tegen vier niet Katho lieke bladen en tijdschriften gelezen wordt. Al te lang hebben de Katholieken de oogen gesloten voor het dreigend gevaar der anti katholieke en anti-godsdienstige pers en het wordt meer dan tijd dat de groote middelen worden aangewend willen wij het verloren terrein terug winnen. Daartoe is in de eerste plaats noodig de aandacht der geloovigen te vestigen op het gevaar der slechte pers m. a. w. hun pers geweten wakker te schudden. Al te velen vooral intellectueelen denken zij om zoogezegde ambtsredenen, ofwel om hun intellectueele behoeften te voldoen al mogen lezen wat hun onder de handen valt. Wil het Vlaamsche volk zijn geloof en zijn zedelijkheid, waarop het zoo trotsch gaat, bewaren, dan dient een onverbiddelijke strijd aan al wat niet-katholiek is aange gaan. Alleen datgene wat ordent in het licht der eeuwige waarheid en ten goede vormt en opleidt, al wat in ons op ontkieming wacht, is Katholiek en mag dus worden ge lezen. De macht der Pers is ten huldigen dage al te zeer een dreigend gevaar van kuituur- verkankering. De onzedige en neutrale pers hebben hoo- geropwillende geesten en jeugdige idealen bezoedeld en alle veerkracht ontnomen. Een zware verantwoordelijkheid dragen de persridders, die de breede scharen moeten voorlichten op de wegen van Waarheid, Goedheid en Schoonheid. De pers, die nog al te veel een vloek is voor het volk, moeten wij maken tot een zegen door abonnceren op, adverteeren in, voortzenden van Katholieke bladen, waar door we de Katholieke waarheid opnemen in ons, verspreiden rondom ons; waardoor hart en geest, daad en werk bezield worden met meer vurigheid in 't Geloof, in de Liefde; opdat iederen morgen van uit de Katholieke perscentrale een zegenende monstrans moge oprijzen over land en volk, die vormen moet een schoonere menschheid, in den dienst van de eeuwige Godheid! OVER HET PROVINCIAAL WONINGSFONDS Het zal nuttig zijn de cijfers te laten ken nen om aan te toonen, dat het Provinciaal Woningfonds voor de Kroostrijke Gezinnen in West-Vlaanderen een deugdlijk werk heeft gedaan. Tot op 30 Juli 1930 werd uitbetaald, de som van 1.509.200 fr. zonder interest, en 830.000 fr. aan 3 maakt samen 462 aan vragen, ten bedrage van 2.329.200 fr. uitge keerd door de eerste woningfondsen A en B. Van 30 Juli tot 25 September hebben en kele dringende gevallen, ten bedrage van 50.000 fr. in deze woningfondsen eene op lossing kunnen bekomen. Op 25 September 1.1., kwam 't nieuw wo ningfonds B 2 in voege, hetwelk zijn eerste betalingen is begonnen. Sinds dien datum tot op 8 November be taalden wij in West-Vlaanderen met dit fonds voor de volgende gewesten: Avelghem, 17.992 fr.; Brugge-Z., 172.942 fr.; Dixmuide 17.922 fr.; Kortrijk, 27.265 fr.; Meenen 21.736 De Heer Minister Heyman met Z. E. II. H. Kanonik Cardyn; Deken Vermant; Ar- rondissementsproost Socquet. 'In den hoek links E. II. Vandenbussche, Proost der vrouwelijke jeugd te Yper. Ter gelegenheid van de inhuldiging, 'k mag zeggen van het nieuwe volkshuis, daar het heelemaal herschapen is, zouden de christe- ne werklieden een driedagelijkseh feest hou den. Zondag van 's morgens vroeg wapperen de vlaggen aan den trapgevel van het lokaal en heerseht er groote bedrijvigheid. Om 10 u. wordt de H. Mis opgedragen in St Maar- tens-Kathedraal. De Kajotters, de Kajotsters en de vele vrienden der werklieden zijn er tegenwoordig. Geheel de middenbeuk ioopt vol. Na het Evangelie beklimt Z. E. H. Ka nunnik Cardijn, de leider van de arbeiders jeugd den voorloopigen kansel en in eene korte- maar vurige rede wees hij de jonge mannen op hun plicht: zendelingen te wor den voor de eeuwige waarheid. Zienlijk had hij de jonge harten getroffen, ook de oude ren van jaren en op het glanzend aangezicht van ens jonge volk stond nu de vastberaden heid te lezen. Geen wegwijzers meer die op hun standpunt blijven staan zonder een stap vooruit te komen, maar voorbeelden zouden ze worden, apostelen van het chris ten ideaal. De mis loopt ten einde en de ontzaggelijke menigte verlaat de Kerk heele maal onder den indruk van het bezielend woord, 't Is twee ure. De vrienden komen aan. Van alle kanten uit het Arrondissement zijn ze toegestroomd in het Volkshuis dat te klein plijkl om hunnen minister te hul digen, en toen hun voorman, de hunne nu in de prachtige zaal zijn intrede deed sa men met Z. E. K. Kan. Cardijn en de gees telijkheid ging een oorverdoovend gejubel op, minister Heyman cn den fiinken geeste lijken leider ter eere. Het welkomswoord wordt gesproken door Advokaat Lommez, Voorzitter en den werkliedenvriend beklimt het tooneel. Met een waar redenaarstalent spreekt hij tot zijn volk, met liefde, met overtuiging. Veel werd er reeds gedaan voor den werkersstand, doch meer nog, moet op gebouwd zijn. Daarom uwe hulp, vrienden en als een antwoord dat beukte tegen de muren en opsloeg tegen de gewelven, klonk een sterk beamend applaus waarin den dank der toe hoorders lag even als de belofte van aan houdend werken en pogen. Kanonik Cardyn, de Algerneene Proost van de Katholieke Arbeidersjeugd, brengt als priester hulde aan den Minister Heyman evenals hij zelf uit den arbeidersstand gebo ren en stelt hem aan de jonge arbeiders als voorbeeld van werkzaamheid, van Christe lijk leven, van opoffering, van voorbeeldig familieleven- Na bewezen te hebben dat de Socialisten ten onrechte roepen dat ze door de Chris- tene Werklieden worden nageaapt, komt hij met een heiligen gloed tot zijn geliefd onder werp: de roeping van de Kajotters en Ka- jots tersbeweging. Met hertzeer klaagt hij de schrijnende jammerlijke toestanden op godsdienstig en zedelijk gebied voor onze loontrekkenden aan, en geeft het middel aan om daarin te voorzien: namelijk de organisatie der Chris- tene Arbeidersjeugd. Deze organisatie wil zijn, zegt hij: 1" Een school om de arbei dende jeugd op te leiden in vergaderingen, studiekringen, recollecties en retraiten, tot flink onderlegde, fiere, reine oprechte Chris tenen. Wij willen onze jeugd vormen opdat ze later als vaders en moeders de dragers worden van het geslacht waaruit de Verlos sers voor onzen Arbeidersstand worden ge boren. Deze organisatie wil 2° een maatschappe lijke dienst voor voorbereiding tot den ar beid, voor de beroepskeuze, voor de veilig heid, gezondheid en zedelijkheid op het werk, voor den arbeidsduur, voor eetmalen en verplaatsingen. Ze v/il de jeugd leeren sparen voor later; 3ze wil een maatschap pelijke dienst die ze tegenover patroons, tegenover verleiders, enz. zal beschermen en verdedigen. Bij het weerleggen van opwerpingen van Socialisten en anderen die beweren dat hij die beweging wil om het geld of andere lage doeleinden, zegt hijT 7k ben arm geboren en zal arm stervenWanneer hij het ver haal doet, hoe hij op hét lijk van zijnen armen vader gezworen heeft zijn leven te offeren voer het welzijn van den arbeider, vaart een rilling door gansch de zaal. Hij smeekt zijn dierbare jeugd zich niet te laten verleiden door verdeelers of scheur makers. Kij jubelt het uit wanneer hij zegt, dat de Socialisten nijdig en jaloersch maar on machtig naar onze beweging opzien. Ze wordt, zegt hij, de spil van een Internatio nale Katholieke Arbeidersbeweging voor de jeugd. Hij herinnert aan Kerstdag en zegt dat dank zij de K. A. J en de V.K.A.J. een nieuwe Kerstdag aanbreekt: de geestelijke hergeboorte van Christus in Vlaanderen. Onvergetelijk is de indruk die deze vurige apostelrede gemaakt heeft. Ook uit menig oog werd een traan weggevaagd. Nog een dankwoord van L. Denoyelle, Voorzitter der Kajotters De feestvergadering eindigde met De Vlaamsche Leeuwen een opwekkend dankwoord van E. H. Socquet, Proost. Het feest sloot in de vreugdigste stemming en zou voortgezet worden door den kosteloozen ouderenavond. frank; Moeskroen 137.817 frank; Oostende, 41.669 fr.; Roeselare 106.767 fr.; Thielt, 188.873 frank; Thourout, 12.910 fr.; Veurne, 32.790; frank; Yper, 15.148 fr., maakt samen 687.22Q frank. Al te samen gerekend, komt dit tot een getal van 500 Kroostrijke Gezinnen, welke eene som ontvangen hebben van over de drie miilioen frank, aan een kleinen interest ofwel zonder interest. Geen wonder dat Heer Heyman, minister, onlangs verklaarde, dat het getal aanvragers der Kroostrijke Gezinnen om premien, ge stegen was van 5 tot 30 ten honderd. Iedereen zal t'accoord zijn, dat inzake Wo ningfonds, de Kroostrijke Gezinnen in West- Vlaanderen niet slecht bedeeld zijn gewor den en dat, met een weinig geduld, maar vooral met een goed voorziene kas, het mo gelijk zal zijn om aan al de leden der Kroost rijke Gezinnen, voldoening te schenken. KATHOLIEKE VLAAMSCHE LANDSBOND De leden van den Katholieken Vlaam schen Landsbond worden er aan herinnerd dat de Algerneene Vergadering van den Landsbond doorgaat op Zondag 30 Novem ber' a. s., te 2 ure, in de Christen Arbei derscentrale, Pletinckstraat, 19, Brussel. Met genoegen zal tevens worden verno men dat het de Heer Smeesters uit Kortrijk is die de bespreking over de Onderwijskwes tie inleiden zal. Het lijdt geen twijfel of alle Katholieke Vlamingen zullen er aan houden in deze belangrijke vergadering aanwezig te zijn. Er wordt echter aan herinnerd dat alleen de leden, op vertoon hunner lidkaart, toegang hebben tot deze vergadering. HET BELANG VAN DEN MIDDENSTAND. Een publicist, zekere Ray, schrijft daar over in De Telegraaf eeneige bedenkin gen neer waaraan wij het volgende ont- leenen De crisis van het gezag (in tegenstelling tot het geweld) en van de wettigheid (in tegenstelling tot de willekeur) heeft overal éénzelfden oorsprongde verzwakking van den middenstand en ontwrichting der mid denpartijen. In Duitschland is de middenstand voor drie kwart vernietigd; in Italië heeft hij alle onafhankelijkheid en heerkracht verloren: in Oostenrijk heeft hij om zoo te zeggen nooit bestaan. Edoch, het bestaan en de welvaart van een krachtigen middenstand zijn de gunstigste voorwaarden voor de uitoefening der drie (Specialist-Gezichtkundige) Erillen vanaf 5 fr. - Nijpers vanaf 4 fr. Alle sag van Brillen en Glazen, beste bij zonderheden. - Vraagt aan deze die onze Brillen dragen en ge zult hun tevredenheid vernemen. mei or>" nieuw toestel tegen de doofheid. voornaamste functies van het democratisch stelsel: toezicht op de regeerders door de openbare meening, een beslissend oordeel der regeerders omtrent de openbare belangen, en onderdrukking van elke gewapende macht, die geen wettig bestaan leidt en die niet uit sluitend onderworpen is aan de wettige ver tegenwoordiging des volks. Voor andere standen is de invloed ten opzichte van het democratisch regiem zeker niet minder belangrijk. DE EERSTE SLAG IS GELEVERD. De twee eerste weken van het politiek jaar waren erg beroerd. En dat alles om iets meer dan niets. Een storm in een glas water. De Kamerbespreking was soms zeer ru moerig en dat alles ging om den uitleg van iets dat danig eenvoudig was. Het moet toch zijn dat de uitleg, dien M. Jaspar gaf, niet bijzonder klaar was, anders zou men er zoo veel woorden niet aan verspeeld hebben. Zelfs in den Senaat bewees de tussehen- komst van Senator Rector Vermeylen dat er iets haperde aan den maatregel die geno men werd. De duistere uitleg van M. Jaspar

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 1