Broeders te totals Brouwerij Massclieieiu bJ AM M Ai Vrouwenhoekje Uit Yper* BI. 5. 30-11-1930. Nr 48. filDACM 'F M I¥ HET MANNEKE UJT DE IVHssisnieuLas Koperen ipreubs Pijprckbni Dsgbladrekkena Pèle-Mê!$s Alle siag vaa K&iere Geldbeugels Porte-feaüleê Valiezee Soek- Muziektessdhea. Alle merken vs?a VULPENNEN. Sareelgerïef. Leesboeken). Groote keus Trouwe bediening bij SANSEN - VANNES TE. Gasthuisstraat, Poperinghe. PRIJSVERMINDERING OP HET SPOOR VOOR GROOTE GEZINNEN NOVEMBER - SLACHTMAAND DECEMBER - WINTERMAAND vraagt R MUM YPERSTRAAT POPERINGHE Muziektcsschenalle Schoolgerief, •»-. DE POPERINGHE^ A AFt a Tracht boven uwe smarten te staan, en ze zijn reeds half vergeten. Een klok herinnert ons aan de uren, doch een aangename vriend doet ze ons vergeten. De liefde gelooft al het goede, dat zij ge- looven kan, en verdraagt al het kwade, dat zij in den naaste niet kan ontkennen. DE REGEN is niet altijd... een zegen en, zooals hij tegenwoordig uit den hemel valt hij leelijk ons leven vergalt dat wil U zeggen en dat houdt staan 't Manneken uit de Maan en niemand, hoopt hij, zal z'n thesis weêr- leggen! Enfin... 't is nu eenmaal zoo... en met al ons zagen en vragen en klagen zal d'r toch geen veranderingsken inkomen... We zullen dan maar ophouden met d'r verder over te fiselofeeren, maar in de plaats ons gedra gen als echte filosofen en 't pakken zooals 't komt want 't zou nog kunnen slechjer zijn... JA, JA. 't zou nog kunnen slechter zijn en ge moogt me vrij geloovën, m'n beste Lezers en alderliefste Lezereskens, na 't geen ik hier kom te lezen en ben ik voor geenen halven centiem op mijn gemak niet meer. En ik durf wedden dat ge niet sterker op uw beenen niet meer zult staan als ik wan neer ge zult gehoord hebben waarover het gaat en dat uw hart niet grooter meer zijn en zal als een gemalen koffieboon. Hier is 't beruchte nieuws... 't En zal niet lang meer aan loopen of d'r zullen kasseisteenen en nog grooter steenen misschien gansche rotsen) uit den hemel gaan vallen...! Boem., 't heeft lang geduurd eer ik 't over mijn hart kon krijgen U dat vreeselijke nieuws te mel den... maar 't staat er eindelijk. 't Is een vermaarde Engelsche astroloog die tot nu toe nimmer loog die ons, na zich tweemaal te hebben bedacht dat nieuws heeft gebracht. Rond de maan, zoo zegt hij, zijn er drie cirkels, die in eene onberekenbare snelheid rondom die planeet draaien. Die cirkels zijn samengesteld uit miljoenen en miljoenen rotsblokken. Daar de maan betrekkelijk kort bij onze planeet, de aarde, gelegen is, en daar de draaisnelheid van deze cirkels, in den laatsten tijd fel verminderd is (zoo zegt hij toch... ik heb nog den tijd niet gehad na te gaan of het de waarheid is) kan het gemakkelijk gebeuren, dat we den eenen of den anderen dag, zoo een fameus steentje, afgerukt door de aantrekkingskracht der aarde, op onzen ketel krijgen. Ge zult U dan bij mij niet moeten komen beklagen want... ge zijt gewaarschuwd. Marenta wil ons per forse nen ijzeren paraplu doen fabriekeeren, 'maar we zullen eerst afwachten of we nog iets over deze zaak van dien fameuzen ster- rekundige vernemen. HIJ DRUKTE zich gaarne poëtisch uit, en toen hij om haar hand vroeg, bood hij haar een ring aan en zei: Marieken, mijn liefde voor U is als deze ring. Hoe zoo? vroeg zij. Ja was z'n antwoord, d'r geen einde aan! Marieken bekeek den ring en gaf hem toen terug. Mijn liefde voor U sprak ze is ook als deze ring... D"r is geen... begin aan! JUICHT! BELGEN JUICHT! ge zult het doen, 'k ben er van overtuigd want naar ik hoorde overiest hebben we nu met veel plezier zeg ik het U Een... Nationaal orkest. En dat Nationaal orkest bestaat zoo maar uit 85 muziekanten van dc alomgekende Guides plus veertig burgers, die de mu- ziektuigen met koorden of snaren, zullen be spelen. Dat maakt te zamen, als ik nog tel len kan 125 man. Maar... en hier komt de kat op de koord, het muziek van de Gui des kost 1.700.000 aan den Staat en nu moet een bijkomend ofte supplementair kre diet van ongeveer 800.000 ballekens gestemd worden voor het nasjonaal orkest. Dit zou dus in werkelijkheid 2.000.000 pataten per jaar kosten. D'r zijn er die daarmeê verre van 't akkoord gaan en 't schijnt dat er in 't korte in de Kamers zal over geïnterpeleerd worden. Ge moet dus nog niet beginnen met te juichen!!! want... alles kan nog in dui gen vallen! GISTEREN werd er te Sonthsea, zoo toch zegt me Marenta, Een kind gedoopt aan 't welk als het blijft leven, hetgeen eenieder hoopt, het grrrrroote recht zal werden gegeven zich niet te moeten ontblooten voor den Koning, noch voor d'andere grooten van 't Britsche rijk. Is 't niet aandoenlijk? 't Is de kleine Michel, zoon van den scheepsluitenant Michel de Courcy. Het voor recht zich niet voor den koning niet te moe ten ontblooten, behoort tegenwoordig aan den overgrootvader van het wicht, Lord Kingsale en aan hem alleen, van al de be woners van 't Britsche rijk. De oorsprong van dit voorrecht, waarop de familie heel fier gaat, dagteekent van in de 12" eeuw. In dien tijd was er een oorlog ontstaan tusschen Frankrijk en Engeland. Een zekere Jean de Courcy nam aan Engeland te vertegenwoor digen in een tweegevecht tegen een franseh kampioen. De Engelschman zegevierde... Daarmeê was de oorlog gedaan... een beetje eenvoudiger als tegenwoordig hé! Om den zegevierenden ridder te beloonen beloofde de koning van Engeland hem op voorhand alles wat hij zou vragen... en Jean de Courcy stelde zich tevreden het voorrecht te vragen voor hem en zijne nakomelingen, den hoed op het hoofd te mogen houden in de tegen woordigheid dér Engelsche Koningen. En... 't werd hem toegestaan. HOE DAT NE MENSCH soms vieze far cen u voor kan hebben, bewijst het volgende Massenet was bezig het muziek te com- poneeren voor het tooneelstuk Therèse Op zeker oogenblik had hij de hulp van zijn medewerker noodig en hij telefoneerde dus aan Jules Claretie. Doet Therèse verwurgen, antwoordde deze, die den hoofdrol van het stuk bedoelde, en alles zal goed komen. Op deze woorden, hoorde de compositeur eene hem onbekende stem die begon te roe pen en te schreeuwen. (De telefoondraad was slecht in verbinding gebracht met een an der geabbonneerde) De stem huilde: Ha, indien ik wist wie gij zijt, moorde naar, ik zou U aan de politie verraden... zoo een misdaad! Van wien is er sprake? Eensklaps hoorde Massenet weêr de stem van Claretie: Eens verwurgd, zal zij haren echtgenoot die ook vermoord moet zijn in de kar gaan vervoegen. Ik verkies dat boven het vergift. De andere stem weêr: Ha! dat gaat te ver! Die bandieten... ze gaan hem vergiftigen... ik ga de surveil- lante roepen... ik zal een onderzoek doen instellen... Een onderzoek werd kort nadien ingesteld en... er werd hartelijk gelachen! LACHEN EN WEENEN steekt in een en 't zelfde beurzeken, wordt er wel eens be weerd. We zullen ne keer gaan probeeren te verifieereen of 't waar is. En indien ge met 't voorgaande hartelijk moeten lachen hebt... en na 't volgende gelezen te hebben eens... hartelijk jankt of weent, mogen we dat ge zegde als waar aannemen. Een drama, dat zijn oorzaak vindt in een verkeerd verstaan woord zal 'k U alras hier gaan vertellen vrind, juist, zooals 'k het zelve heb gehoord. Een inwoner van Brussel, lag, door een on bekende getroffen, stervend op straat. Een vriend van hem zag hem liggen, nam hem op en droeg hem in een naburig café Daar, vóór den laatsten snik te geven ofte den laatsten asem uit te blazen, had hij juist nog den tijd een paar woorden uit te stootende vriend dacht verstaan -te heb ben: m'n broeder! Hij herhaalde dit woord aan de epolitie... die den broeder van den vermoorde aanhield. Maar deze kon zonder moeite doen uitschij nen dat hij voor niets in de misdaad was. De politie dacht dat de woorden van den vermoorde verkeerd begrepen konden gewqgst zijn, misschien had hij wel gezegd: uw broeder! En zij hield den breeder van den vriend aan... die bekende. Als deze wist dat hij, zonder het te willen, zijn eigen broeder aan het gerecht had over geleverd... hing hij zich op. De zelfmoord van zijn broeder vernemende, maakte de moordenaar in 't gevang een strop met zijn hemd en hing zich op zijne beurt... in zijne cel op. Triestig hé! En pertang dat zijn van die malheuren die gebeuren! WAT OOK TRIESTIG IS om te beschou wen dat zijn de nieuwe tenu's ofte uniforms die ze binnen 't kort onze ossefiers over 't vel gaan trekken en waarvan er al eenige specimens... in omloop zijn. 'k Moet geen schrik hebben te dwalen als ik hier zeg zonder dralen dat, als ge die ossefier nu met hunnen nieuwen tenu aan over de straat zult zien gaan gij ze gewis zult aanzien beste vriend, liefste vriendin, als portiers van een hotel ofwel duidt het me niet ten kwade als een figuur uit een film als Liefdeparade". Onlangs vertoonde zich in het Noordsta tion te Brussel zoo een persoon in een op- I3S5 18» Mengelwerk van De Poperinghenaar6. OORSPRONKELIJKE DETECTIVEROMAN door WILLIAM HOLT Intusschen ratelde het rijtuig verder en bij het licht van een straatlantaarn zag men thans dat het rijtuig een hooge koetspoort binnen reed, waarvan de deuren daarna on middellijk gesloten werden. Het portier van de koets werd nu geopend en een man verzocht de heeren hem te vol gen. Men voldeed hieraan, trad een stoep op, kwam door een lange gang en werd in een kamer gelaten. We schijnen niet aan de voordeur afge stapt te zijnmerkte de Tournel op en zich tot den bediende, die hen voorgegaan was, Wendend vroeg hij: Hier is toch het hotel Bristolniet Waar? De bediende boog. Welnu, roep den hotelhouder De man verwijderde zich, maar tot groote verbazing en ontsteltenis van de drie vrien den hoorden zij op de gang eensklaps de deur op slot draaien. Dadelijk snelde lord Nibblington er op toe, trok er aan, maar tevergeefs, zij was gesloten. Een oogenblik zagen de edellieden elkaar wan, toen barstte de Linar uit: Wij zijn in een val gelokt, mijne heeren, men heeft ons hier opgesloten Inderdaad zoo scheen het te zijn, maar de Tournel wilde het nog niet gelooven, hij zag oen bel op tafel staan en gebruikte die. Er kwam evenwel niemand. Maar dit is ongelooflijk. Men zou ons in deze hotelkamer durven opsluiten, dat zal ■"en tóch niet durven De Broeders durven alleszei de Linar ernstig. En bovendien sprak de Engelsche lord, n bovendien wij zullen niet in een hotel zijn. Als ik alles achteraf beschouw dan zijn we met open oogen in de val geloopen, die men voor ons opgezet heeft. De schurken hebben alles in orde gehad. Zij wisten, hoe dat be grijp ik nog niet, dat wij te Sens wilden uit stappen en hebben hier alles bereid. Daarom behoefde uit den trein niemand ons te vol gen. Herinner u, hoe terstond toen wij bui ten het station kwamen een koetsier voor reed. De man was daar om op ons te wach ten en hij heeft ons hierheen gevoerd, waar alles ook reeds voor ons klaar zou zijn Maar wat te doen? vroeg de Linar. «Niets, afwachten is het eenige». Maar zouden wij niet kunnen ontvluch ten? Kom wees wijzer, gij begrijpt toch, dat de Broeders hun voorzorgen genomen heb ben. Geloof gerust, als zij ons hier hebben opgesloten, dat zij dan wel hun maatregelen genomen hebben om iedere poging tot ont vluchting ijdel te maken. Er blijft ons niets anders te doen dan af te wachten »En ons laten vermoorden», zeide de Tournel somber. Kom, zoover is het nog niet. Wij zijn nog niet geheel weerloos, al nam men ons gevangen antwoordde Nibblington en hij haalde even uit den zak van zijn jas een revolver. Op dit oogenblik ging de deur van de ka mer weder open en er trad een man binnen, dien onze vrienden nog niet eerder gezien hadden. Hij had een flinke mannelijke ge stalte en een donker uiterlijk, doch zijn ge laatstrekken waren bedekt met een zwart zijden masker. Schijnbaar ongewapend trad hij binnen, de deur werd wederom achter hem gesloten. De drie edellieden waren gaan zitten en toen de vreemdeling binnentrad, maakte de valend nieuw uniform. De reizigers keken verbaasd toe, en enkelen lieten zich als volgt uit. Wie is hij?... Een officier van 't Heils leger. Neen ge hebt het verkeerd voor... 't is een officier van de Duitsche politie.. Mis, 't is een portier van 't Residence Palace Ten slotte bleek met te doen te hebben met een Belgisch officier in nieuw uniform. Waaruit men afleiden kan dat deze nieu we tenue tot heel wat misverstanden aan leiding geven kan en het hier werkelijk geen gelukkige keus geldt. Marenta heeft ook al zoo'n carnavals costuum gezien en als ze thuis gekomen is heeft ze mij vlakaf ge zegd: Manneken, 't is maar gelukkig voor U dat ge geenen ossefier en zijt, want in dien ge ooit zoo n tenue moest aantrekken 'k liet morgen d'echtscheiding aanvragen. Hewel, hewel! Wat zegt ge daarvan! Maren ta is nog d'eerste de beste niet, hé! DAAR WE NU TOCH over militaire kwes ties bezig zijn en ne kolonel ook tot 't mili taire leven behoort ga 'k U hier dat geschie- denisje vertellen van den fameuzen kolonel Scheelewip. Kolonel Scheelewip dus, zijnen naam zegt het zelf, was scheel... maar zoo formidabel scheel, he. Op zekeren dag moest hij 't bevel overnemen over een nieuw regi ment. De soldaten staan allemaal op eene rij, en hij wil hen ondervragen. Hij begint: Hoe heet gij, vraagt hij aan den eerste Het onvermijdelijke (de kolonel was scheel, 'k heb het geloof ik reeds gezegd?) gebeurt Ik heet R..., mijn kolonel, antwoordt de tweede. - Verschooning, zegt de kolonel, lichtjes zijn hoofd keerende naar den tweeden sol daat, ik heb U niets gevraagd... - Maar ik heb ik niets gezegd, mijn kolo nel... is 't antwoord van den derden soldaat Houdt uwe tanden rein, 't zal U sparen, veel leed en pijn en ge zult ze langer kunnen bewaren! Ge moet nu niet denken zulle, beste lezers en alderliefste lezereskens, dat ik dentist ofte tandentrekker geworden ben, of da 'k geïnteresseerd ben in een sosjeteit van tan den borstels en tanden poeder. Neen neen, dat allemaal niet, maar 't is voor uw goed dat 'k het U zegge. Want van uw tanden... hangt uwe gansche gezondheid af... zoo zeggen ze toch! Wie? Wel... de Amerikaansche stati stfekopmakers. (Hij is er weêr ne keer daarmeê, zoo valt Marenta me in de rede) Op 2000 personen die de amerikaansche ge- neesheeren onderzocht hebben, waren er on geveer de helft die goede tanden hadden. Hunne geheele gezondheid was dan ook veel beter en sterker dan die der slechte tanden bezitters». Van de hoofd vallingen zijn er 78% die hunne oorzaak te danken heb ben aan het SLECHT tandengestel, hetwelk zelf zijn oorzaak te wijten heeft aan het niet genoeg verzorgen en rein houden der tanden. Iedereen wordt met goede tanden geboren (al heeft hij er geen bij zijne geboorte) 't is zijn schuld indien ze later slecht worden. Ego dix it. Den dentist heeft gesproken HEWEL, Zebbedeus, wat doede gij daar, vroeg Wannes Kalfskop, toen hij zijnen ge- buur, een zeel rond zijn beenen, aan zijnen appelboom hangen zag. Ik wil mij ophangen! riep deze. Maar dat moet ge zoo niet doen, zei d'andre, doe de koord rond uwen hals... G' hebt gij schoon spreken gij, was 't antwoord van Zebbedeus, 'k heb dat al twee keeren geprobeerd, maar, 'k was telkens bijna mijnen asem kwijt! JJUISMOEDERSOPGEPAST en geef U rap rekenschap dat een gewone onachtzaamheid U kan berokkenen veel spijt en last! Dat zal madam Elvin, van Brussel, wel on dervonden hebben. Zooals men dat tegen woordig in vele huisgezinnen doet, gebruikte die madam Elvin ook elctrische strijkijezrs, maar... op zekeren dag (ze moest zich zeker nen nieuwen hoed of een nieuw kleed gaan koopen). Op zekeren dag dus, had zij ver geten den interrupteur van haar strijkijzer toe te draaien. Dat zijn dingen die bij ieder een kunnen voorvallen. Door deze onacht zaamheid ontstond er brand, en in eenige oogwenken ging 't gansche huis in de vlam men op. Daar de verzekeringsmaatschappij niet wilde betalen, werd er een proces inge spannen. De rechter achtte dat madam El vin zich schuldig gemaakt had aan eene strenge verwaarloozing en heeft haar veroor deeld tot 70 frank boete en70.000 frank schadevergoeding en interesten... Dat dit eene les weze voor de sommige verstrooide huismoeders... kleine oorzaken kunnen soms groote gevolgen hebben. ZEG, JANSENS, VRAAGT MOPS, die een goed stuk in zijnen kraag heeft, aan zijn vriend, kent gij 't verschil tusschen een zat lap en een meelzak! Neen! luidt 't antwoord. Wel, een meelzak staat rechtop als hij vol is, en een zatlap die vol is ligt plat op den grond! En hij viel... en bleef liggen! OP AANDRINGEN VAN MARENTA, die zegt dat ik tegenwoordig een beetje mijne alderliefste lezereskens van kant laat, ga ik Linar een beweging om op te staan. Toen hij evenwel zag, dat zoowel de Tournel als lord Nibblington koelbloedig bleven zitten, be dwong ook hij zich. De onbekende zag de drie mannen met doorborenden blik aan en vroeg toen: Wie van u is graaf de Tournel? De graaf wilde antwoorden, doch lord Nib blington voorkwam nem en zeide: Wij zullen ons gaarne aan u voorstellen, als gij zelf u eerst bekend maakt Ik behoor tot de Broeders des Verderfs - Wij dachten het reeds, maar deze me- dedeeling geeft ons weinig licht Zij moge u genoeg zijn, lord Nibbling ton Ah, wat vraagt gij ons, indien wij u be kend zijn Ik weet niet meer dan dat hier aanwezig zijn de graaf de Tournel, baron de Linar en lord Nibblington. Ik had evenwel de eer niet de heeren van elkander te kennen. U her kende ik aan uw Engelsche uitspraak Welnu zei de Tournel thans, wat wilt gij van mij, ik ben degene, naar wien gij vraagt De gemaskerde boog. Wat verlangt gij van mij?vroeg de Tournel verder. «Ik zal het u zeggen», antwoordde de ander. Gij zijt geheel in onze macht, begrijp dat goed. Niemand weet, dat gij hier zijt. Wij kunnen u drieën spoorloos doen ver dwijnen, zonder dat er een haan naar kraait. Toch zult gij in vrijheid gesteld worden, indien gij onze voorwaarden aanneemt Die zullen wel onaannnemelijk zijn mompelde de lord. «Misschien», antwoordde de vreemdeling. Bedenk in ieder geval, dat gij uw aller doodvonnis uitspreekt, wanneer gij die voor waarden niet aanneemt. Gij hebt dus weinig keuze Laat hooren uwe voorwaarden hier voor die lieve schepseltjes ne keer de werden ossen, land, alles verkocht. Maar Tien geboden van de huisvrouwneer- schrijvelen. Ze kunnen hun nog misschien van pas komen... is 't nu niet... dan later! 1. Gij zult meesteres over uwe huishouding zijn, niet de slavin ervan. 2. Gij zult in uw gezin den menschen voor rang geven boven de dingen. 3. Gij zult niet zuchten bij uwen arbeid, ook al valt hij u zwaar. 4. Gij zult in uwe omgeving, naast orde en regelmaat, ook vroolijkheid aankweeken. 5. Gij zult tijd zoeken en vinden, om van uwen arbeid te rusten: iederen dag, iedere week, ieder jaar. 6. Gij zult een vasten gang hebben, maar indien de omstandigheden er toe leiden, zon der aarzelen en zonder leedwezen daarvan afwijken. 7. Gij zult uw huishouden op rolletjes la ten loopen zonder geraas. 8. Gij zult uwe opgroeiende dochters niet ten koste van haren leeftijd tot uwe hulp gebruiken. 9. Gij zult uwe opgroeiende zoons in gelij ke mate als uwe opgroeiende dochters klei ne huishoudelijke plichten opleggen. 10. Gij zult u te allen tijde bewust zijn van uwe verantwoordelijkheid jegens allen, die in uw huishoudbedrijf met en onder u werken. En om te sluiten, beste vrinden k Hoop toekomende week U weêr te vinden kloek en gezond struisch en pront. Dat is een wensch, die U biedt aan 't Manneken uit de Maan. Belgische Fabriek Chicorei WYPELÏER-TAFFIN NaamL Yennootschap, YPER Uit een brief van Eerw. Pater J. DESMET, der Congregatie van Scheut, missionaris te KWANG YI KWEI (Shansi-China) Na vijf jaar in 't binnenland verbleven te hebben heb ik hier reeds 't een en 't ander meegemaakt. Tot nu toe was het leven hier, mensche lijker wijze gesproken, weinig aantrekkelijk. Een jaar kenden wij de pest, gedurende twee jaar stonden wij te midden een zwaren hon gersnood met al zijn droevige gevolgen; de burgeroorlogen gaan zonder onderbreking voort en als gevolg daarvan maken de roo- vers de streek voortdurend onveilig. Toch blijft het altijd waar, dat wanneer God de missionarissen beproevingen overzendt, Hij ook op tijd en stond weet te zegenen en den missionaris zulk geluk weet mede te deelen die voor hem elders niet dan in de hem toevertrouwde missie te vinden is. Ik geloof dat er reeds genoeg over de droevige zijden van den hongersnood ge schreven werd om die te mogen van kant laten; 't is aangenamer eens te mogen hoo ren dat er ook een zonnekant bestaat. In het dorp waar ik mij bevind wonen 180 familien. De eerste christenen werden vijftien jaar geleden gedoopt. In de twee vorige jaren van verschrikkelijken hon gersnood werden er in geheel het dorp slechts twee vrouwen verkocht. Geen enkele mensch stierf er van honger binnen de mu ren van 't dorp. Van de heidensche dorpen kon hetzelfde niet gezegd. Op eene halve uur van hier is er een heidenseh dorp waar veertig familien woonden. Welnii daar werden 63 vïouwen en meisjes verkocht. Een ander plaatsje met 11 familien verkocht alles van meisjes en vrouwen wat verkoopbaar was. Men kon geen heidenseh dorp voorbijrijden zonder er lijken van hongerlijders aan te treffen. Voor den missionaris is het een groote troost in zulke tijden te mogen besiafigen dat betrekkelijk jonge christenen veel meer konden lijden dan de heidenen en toch ge trouw bleven aan hunne christelijke plich ten; dat zij ook onder hunne oogen geen mensch van honger lieten sterven maar van het weinige dat ze bezaten iets konden me- dedeelen of ten minste den priester kwamen verwittigen. In mijn dorp woonde er eene weduwe. Zij beschikte over voldoende eten om in haar bestaan te voorzien. Op zekeren dag be merkte ik dat er bij haar nog 2 oude arme vrouwkens woonden. Ik wilde daar meer van weten en vroeg naar inlichtingen. Zoo ver nam ik dat die brave weduwe in plaats van driemaal daags te eten, eenmaal daags at. Zoo was zij in staat twee arme vrouwkens een jaar lang ook eenmaal daags met haar te laten eten en ze het leven te redden. Voor zeker zijn zulke menschen uitzonderingen. Bekeeren is 't werk van een paar jaar; over tuigde christenen vormen vraagt jaren ge duld. Maar uit het voorgaande kan men toch opmaken dat God de opofferingen dei- milde weldoeners vruchten laat voortbren gen. Dit jaar, niettegenstaande de oogst door de droogte geleden heeft, kunnen mijne christenen zich over 't algemeen verheugen, de drie vierden mijner menschen beschik ken over voldoende eten om één jaar in hun bestaan te voorzien. Een vierde zal gedu rende enkele Thaanden wat hulp moeten ontvangen. De menschen zijn wel is waar arm; 't zal misschien verscheidene jaren duren vooraleer de menschen er opnieuw ganseh door zijn, want de twee vorige jaren Het zijn er drie. Ten eerste moet gij allen u onder eede verbinden van alles wat hier gebeurd is nooit of met niemand te spreken, terwijl gij tevens uw strijd tegen de Broeders des Verderfs opgeeft. Tweedens, zegt gij mij, hoe het mogelijk is, dat degene van u, die getroffen werd door een pijltje niet aan de gevolgen daarvan stierf. Hij had daaraan moeten sterven, de redding is slechts mogelijk geweest door verraad van een der onzen. En dan nog levgrt graaf de Tournel ons het meisje uit, dat hij onlangs dicht bij Parijs gered heeft en dat hij verborgen houdt De Tournel trok de schouders. Meent gij werkelijk, dat wij deze voor waarden zouden aannemen. Ga toch heen schurk en stuur uw sluipmoordenaar op ons af. Wij willen ons leven niet koopen met den ondergang of den dood misschien van het meisje, dat ik aan uw klauwen ontrukt heb Goed gesproken riep baron de Linar en lord Nibblington bepaalde er zich toe na drukkelijk met het hoofd te knikken, ten teeken dat de graaf ook geheel naar zijn hart gesproken had. De gemaskerde boog weer. Ik Iaat u tijd van beraad sprak hij, en zal nu gaan. Gij zult nog anders spre ken, mijne heeren Hij wilde terugtreden, doch op hetzelfde oogenblik had lord Nibblington, die kalm in zijn stoel bleef zitten, een pistool uit zijn zak gehaald en dit op den vreemdeling ge richt. Geen pas zult gij verzetten sprak hij, of ik jaag u een kogel door den kop De toon, waarop deze woorden geuit wer den, liet geen twijfel over of bij de minste beweging zou de bedreiging volvoerd worden. Ziezoo, thans zijn de rollen omgekeerd sprak de lord, uw leven is in mijn hand, gij hebt thans te doen, wat wij verkiezen. wat oogst geeft die menschen nieuw leven en op hun gezicht kan men reeds zien dat hunne maag zooveel aan werkstaking niet meer onderhevig is. Nu de tijden wat verbeterd zijn, denken de missionarissen met dankbaarheid aan de edelmoedige weldoeners; want deze stelden de zendelingen in staat de menschen aan enkele beesten te helpen om wat grond te ploegen en wat zaad om te zaaien. God zegene al degene die het werk van bermhertigheid, de hongerige spijzen, ver richtten Alle giften voor de Missiën worden met dank aanveerd door E. H. R. Debevere, on derpastor, St Janskruisstraat, 5, Poperinghe. (Postchecknummer 197.972). De erkenningsboekjes met het jaartal 1929-1930 die de leden van de groote gezinnen in staat stellen vermindering op de prijzen van vervoer per spoor te genieten, mogen tot 15 Januari 1931 benuttigd worden. Zij dienen uiterlijk den 16 Januari terug bezorgd aan de statie die ze afgegeven heeft. De rechthebbenden worden dringend ver zocht reeds van 1 December e. k. af hun aan vraag om nieuwe boekjes in te dienen, opdat deze boekjes tusschen 1 en 15 Januari zou den kunnen afgeleverd worden. Deze nieuwe boekjes zullen geldig zijn ge durende twee jaar, in zoover de bezitters hun rechten op de prijsvermindering in den loop van het jaar 1931 niet verliezen. SINT NIKLAAS. Een legende verhaalt dat eens drie ver dwaalde scholieren onderkomst vroegen bij een beenhouwer. De slachter doodde de kin deren en pekelde ze in, lijk varkensvleesch. St Niklaas kwam langs daar en op zijn woord stonden de drie studentjes levend uit de vleeschkuip op. Dit feit werd al vroeg in teekening gebracht en nog worden wij er jaarlijks aan herinnerd door suikeren, spe- culausen of massepeinen afbeelding. Is het wellicht die legende welke den Heiligen Ni klaas tot kindervriend heeft uitgeroepen? De 6 December is dus de groote dag, de blijde dag waarnaar het kinderhartje ver langt. Oudtijds bracht die dag de gelegenheid tot publieke feestelijkheden en er werden door de rederijkers prachtige vertooningen gegeven van de St Niklaaslegende en stoeten cn ommegangen stelden die eveneens voor. Eertijds ook rispen de scholieren cp 6' De cember een hunner uit tot Bisschop; met myter en staf, omgeven van de joelende schooljeugd trok die door de straten, hij werd op een troon geplaatst en na zijne makkers gezegend te hebben overhandigde hij aan min bedeelde kinderen de giften van hen die mildrijkers door den grooten Heili gen waren bedacht geweest. Overtijd te Dixmude in St Niklaaskerk wierd den dag voor 't feest het beeld van den heiligen afgesteld. De kinderen kwamen er voor bidden en... eens aan zijn mantel trekken, omdat de goede man hen niet zou vergeten, Sinterklaas, bon, bon, bon, Rij wat in ons leege ton 30 Z H. Andreas, apost., H. Aeca, belijder. 1 M H. Eligius, biss., H. Leontius, biss. 2 D H. Bibiana, m. en m., H. Paulina, mart. 3 W H. Franciscus Xaverius, bel. 4D H. Barbara, maagd en mart. 5 V H. Sabbas, abt, H. Crispina, m. en m. 6 Z H. Nicolaus, biss., H. Asella, maagd. Rij wat in ons laarsje Dank U, Sinterklaasje! Op dien dag ook willen niet alleen de kin deren, maar ook de grooten de aandacht van St Niklaas op zich trekken, en verwachten ook van hun naastbestaanden een blik van genegenheid. Men maakt er een huiselijk feest van, zich kind maken met de kinderen, men deelt hunne verrassing, hunne vreugd, ook hunne dankbaarheid en hun voornemens van braaf te zijn en men zingt gelijk te Poperinghe Sint Niklaas den heiligen man Hij deed zijn beste stampers aan... NUTTIGE GEDACHTEN. Een weinig terpentijn in warm water opgelost, is het beste middel om vensterrui ten en spiegels schoon te maken. Indien het broodmes iets gewarmd wordt, kan men heel versch nieuwbakken brood even gemakkelijk snijden als oud brood. Neem het sap van 3 synappels (oranjen) voeg er drie eetlepels fijne suiker bij, een halve liter water en 2 koffielepels cognac en dan krijgt ge een lekkere drankje: eene orangeade. Gelukkig wie aan het Kruis een mooi plaatsje gunt in zijn huiskamer... en in zijn hert! Het zal er wel wat ernst brengen maar toch ook een wonderdiepe vrede... en het zal er de vreugd niet verstoren! YOLKSOPROER IN 1303 Op St Andries-avond, 29 November 1303, brak alhier een volksoproer uit. De muiters gelukten erin, de deur van de schepenkamer in te beuken, alwaar het magistraat verga derd was, en 9 schepenen werden er ver moord. Het waren Miehei Paeldinc, Andries Vanacker, Frans Debeir, Niklaas de Velle- maecker, Jan Copsen, Jacob Baerdonc, Jan Peper, Bartholomeus Morin en Niklaas Van Loo (Warn. 73 en Ram). Ze werden onder zware zerksteenen in de kapel der geloovige zielen en in die van St Elooi, nabij het Zuid portaal begraven. (YP. IV. 164). In 1788, toen men in deze kapel den nieuwen vloer legde, verdwenen de zes laatste dezer zerken: zij hadden nagenoeg 2 m. 75 lengte op 1 m. 18 breedte (an. Wfl. II 284). Voor de begra ving werd een baarkleed in rood satijn ver vaardigd, op wier randen de wapenschilden de slachtoffers, benevens dit van de stad, geborduurd waren (ibid. 262). Het werd her steld in 1628. Telken jare op 30 November brandde er vroeger, ter gelegenheid van hun jaargetijde, een kaars op het graf van elkeen dier schepenen. Ook het baarkleed kwam te voorschijn en bedekte het praalgraf. Het magistraat woonde den dienst bij en aan de offerande had men de gewoonte ver scheidene malen te roepen: Komt offeren mijnheeren voor die heeren die eertijds hee- tn waren (Ram). De jaardienst werd in 1794 afgeschaft, doch telkenjare op 30 No vember werd de pelder ten toon gesteld. Dit jaar wederom zullen de Yperlingen er aan houden dit oud gedenkstuk te gaan be zichtigen en een gebed te storten voor dezen die zoo ongelukkig aan hun dood kwamen. Het praalbed zal opgesteld zijn twee-drie stappen voor de Communiebank. Getrokken uit het brochuurtje St Maar tenskerk vóór, onder en na den oorlog door E. H. Bras, Bestuurder en H. J. Cornillie, rustend hoofd der school. Het is versierd met 11 schoone platen gevende binnen- en buitenzichten der kerk en wordt verkocht aan den prijs van 8 fr. Verkrijgbaar bij J. Bras-Tavernier, drukker, Yper. BURGERS, HERBERGIERS, NERINGDOENERS, wendt tot die U de beste en de smakelijkste bieren zal bestellen aan de genadlgste prijzen. STERK: Allerbest bruin bier. 9 fr. de bak v. 12 flessch, GERSTEN: Allerbest blond bier 10 fr. de bak v. 12 flessch. 10 fr. de .bak v. 24 kl. ff. MAS-CAR: Het fijnste speciaal blond 17 fr. de bak v. 12 flessch. 15 fr. de bak v. 24 kl. fl. LANDBOUWERSEen aangenaam bruin bier kan U besteld worden aan een voordeeligen prijs. Speciale en voordeelige prijzen voor Brouwers en Bierhandelaars, voor het leve ren van bier in fiesschen en presva ten. CRISTMAS: Scotch-Type 24 fr. de bak v. 24 kl. fl. Dezelfde bieren kunnen D besteld worden in presvaten van 100 en 50 Ut. Sterk: aan 0.85 fr. de liter. Gersten: aan 1.00 fr. de liter. Speciaal Mas-Car: aan 1.50 fr. de Uter. Gij behoeft niet te roepen of naar wapens te grijpen, bij het eerste alarm en bij de minste verdachte beweging schiet ik u neer als een hond Het masker, dat hij droeg belettet de edel lieden te zien, hoe hun vijand die woorden opnam. Maar zijn houding verried niet de minste vrees of ontsteltenis. Gij zult uw bedreiging volvoeren? vroeg hij met spot in de stem. Zoo waar ik leef antwoordde lord Nib blington, nog altijd het wapen gericht hou dende. Welnu schiet dan zei de ander weer, ik ben niet voornemens hier te blijven staan. Maar ge kunt niet, uw revolver is niet geladen. Denk nog eens over mijn voorwaarde na Toen keerde hij zich om, opende de deur en verdween. Woedend wierp de lord zijn wapen op den grond. Het schijnt duivelswerk riep hij, zij schijnen alles te kunnen en alles te durven «Ja», zei de Linar moedeloos, «als onze wapens niet beter zijn dan de uwe, dan zijn wij hopeloos verloren De Tournel wierp reeds zijn pistool op den grond. Onbegrijpelijksprak hij, ook het mijne is zonder kogels uw wapens onschadelijk gemaakt. Ik had mij immers uit uw voorraad voorzien, doch de Linar, die nóg even vóór ons vertrek naar huis geweest is, heeft zijn eigen revolver waarschijnlijk genomen Zoo is het inderdaadantwoordde de Linar, hoe hebben de schurken toch alles uitnemend overlegd. Zij moeten wel over machtige hulpmiddelen beschikken De drie vrienden werden den geheelen ver deren nacht alleen gelaten en toen het mor gen werd bemerkten zij, dat hun kamer niet één raam had. De gordijnen, die zij zagen hangen, hingen voor eenige nissen en geen daglicht drong dus in hun gevangenis door. Daar de twee deuren van stevig eikenhout getimmerd waren, bestond er geen kans deze afsluiting te verbreken. Ontvluchten scheen onmogelijk en zooals de lord reeds gezegd had, afwachten was het eenige mogelijke, wat zij doen konden. Als de gemaskerde nog eens terugkwam zou men hem misschien kunnen overweldigen. De bedreiging hem neer te schieten zou in elk geval niet ijdel behoeven te zijn. Maar de gemaskerde kwam niet terug en reeds moest het midden op den dag zijn, toen onze vrienden nog altijd alleen gelaten waren in de gesloten kamer, die overigens goed en gezellig gemeubeld was. De practische Engelschman had al lang Maar de Linar had zijn revolver reeds alles nagespeurd, want hij had honger. Maar onderzocht en riep: Goddank, ik heb vijf schoten op mijn revolver, wij zijn dus toch niet geheel weer loos Zoo was het inderdaad en deze ontdekking gaf de drie edellieden nieuwen moed. Zij zullen ons dan toch niet kunnen ver moorden, zonder dat wij ons verdedigen kun nen zeide lord Nibblington. «Dat zal hen dus niet meevallen. Ik doorzie thans, wat de schurken hebben uitgehaald. Zij hebben een uwer bedienden omgekocht, de Tournel, deze heeft onze beraadslagingen afgeluisterd en er werd niets gevonden. Alleen stond op een buffet een karaf water met eenige glazen, waaraan alle drie zich reeds verkwikt had den. Men schijnt voornemens ons uit te hon geren, wellicht om ons wat meer inschikke lijk te maken zei de Tournel. ('t Vervolgt.) BIJ ONS TE VERKRIJGEN:

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5