llas»Oar, Snuif BOERENGILDE van POPERINGHE V.O.S. POPERINGHE. Yper. Cinema Coliseum, in 't Christen Volkshuis. Zaterdag 17 Ja nuari, te 8 ure Zondag 18 Januari, te 4 en 8 ure. PURGATINE «-« Vlasnerti nghe. Overlijden. Op 6 Januari is te Moeskroen overleden, M. Aimé Provoost, gewezen hoofdonder wijzer der gemeenteschool van Vlamer- tinghe. Becelaere, Arbeidsongeval.— Georges Boudry, ongehuwd, 24 jaar,oud, was werkende in de vlasfabriek van M. Cardoen Zaterdag namiddag werd door St-Jzn-bij-Yper. lechtige Novene ter eere van de H Brigida, Maagd, aanroepen tegen de plagen op het vee Zondag 1 Februari, eerste dag der Novene: om 7 ure PI. Mis ter eere van de H. Brigida om 10 ure PI. Hoogmisom 2 V» ure Vespers en Lof. Maandag 2 Februari (Lichtmis) zijn de Ste Brigida-Maandag om 8 ure PI. Mis ter eere vaD de H. Brigida om 9 ure PI Mis ter eere van de H. Brigida, onder de Mis Sermoen. Al de andere dagen der novene tot Woensdag 1Fe bruari om 8 ure Pi. Mis ter eere van de H. Brigida om 4 ure Lof Houtham-blj-komen. Be Wulveringhem. Verkeerson geval. Dinsdag namiddag reed de zoon van De Brock Adolf, koopman in kolen, met peerd en kamion langs de s'aatsbaan Yper-Veurne. Opeens verschrikte het peerd en ging op bol mat het onuelukkig gevolg dat het uitgleed op de rapen van den tram en een poot brak. Het beest motst overgebracht worden naar de peer- denslachterij aan Cleenwerck Gerard, te Vinckem, waar het afgemaakt werd. Kruist ike. Nieuwe parochie. - Met October laatst werl het gehucht Kruiseike als parochie opgelicht, be staande deels uit Wervick, deels uit Ko men. Wij vernemen dat de E. II. F. De- langhe,onderpastor te Wervick, te Kruis eike als d. d. pastor benoemd is. BI. 2. 18-1-1931. N' 3. DE POPERINGHENAAR matig gedwarsboomd en de Vlaamsche pers, die het Vlaamsche recht voorstaat, met leu gen en laster bejegend. Zonder schaamte heeft zij onze schoonste Vlaamsche priester figuren met hoon overladen en onze voor mannen, voornamelijk de katholiekste onder hen, verdacht gemaakt en uitgescholden. Thans hebben twee verwoede anti-vlaam- schs bladen de Bien Public en de Libre Belgiqueeen proces ingespannen tegen een Vlaamsche drukker en achter hem het Ds- vidsfonds van Eekloo, omdat het vlugschrift van het Davidsfonds van Eekloo beweert dat voor zekere pers alle middelen goed zijn, laster en leugen inbegrepen, in hare bestrij ding van den Vlaamschen opgang. Thans heeft het tribunaal van Gent den Heer De Sutter en het Davidsfonds van Eekloo veroordeeld. Voornoemde bladen mo gen het vonnis bekend maken bij middel van een omzendbrief welk te Eekloo zal worden rondgedeeld en waarvan de kosten ten hoog ste de som van 1000 frank mogen bedragen. Tegen dit vonnis werd reeds beroep aan- geteekend. Op heden hebben reeds honderd vijf en twintig afdeelingen zich solidair verklaard met de Davidsfonds-afdeeling van Eekloo. Doelende op de Libre Belgiquezegde de "Revue Catholique des Idéés et des Faits»: Het blad dat in dehuidige Vlaamsche ver bittering eene zeer zware, zooniet de zwaar ste verantwoordelijkheid draagt. Tot nu toe heeft de Libreniet mede gedeeld hoeveel abonnenten hij in Vlaan deren bijgewonnen heeft. ROND ONS MINISTERIE. Dat de Regeering veranderingen zal onder- QQ o vi in do *vaaabc. tnokomot, ia "vva-CbroclTijil- lijk. Als de tegenwoordige bui zal over zijn bij de liberalen, kan het wel gebeuren dat Vauthier er van door trekt om plaats te maken voor een Brusselschen liberaal, die van 't kiezerskorps afhangt. M. Jaspar zal het Eerste Ministerschap ook niet blijven koppelen aan het beheer der Koloniën, 't Is heel goed mogelijk dat M. Tschofïen terug Minister wordt van Koloniën, 't Parlement schijnt thans ook haar cnvereenbaarheden te bespreken. Komt daarvan iets terecht, dan kan het wel 't ontslag kosten van twee mi nisters, Houtart en Lippens, die met naam, ministertitels en persoonlijke belangen in ae Groot-financie zitten. Minister Houtart heeft ten andere reeds meermalen laten hooren, dat hij het beurtje aan anderen wil overla ten en Minister Lippens houdt veel van af wisseling. We lijden aan eene wereldkwaal, want schier in geen enkel land ter wereld is er nog 'n regeering te vinden, die nog in 't ver trouwen staat, 'n Kwaal tegen dewelke nog altijd geen remedie is gevonden. Er zijn nog wel andere eerste ministers te vinden. Andere regeeringen ook. Maar de regeeringscombinaties blijven steeds beperkt. En of de Vlamingen wel ooit zouden kunnen gediend zijn door eene anti-katholieke re geering en zulke regeering is voor de toe komst volstrekt niet uitgesloten is eene andere zaak. ONDERVRAGING TER KAMER. Dinsdag werd bij hoogdringendheid de on dervraging gehouden welke de Liberalen de den tot de Regeering, in betrek met de ku- mul aan de Hoogeschool. Mijnheer Max heeft den aanval ingezet en verdedigde eene zaak die eenvoudig niet te verdedigen is Hij wees op de verschillige wij zen waarop de beslissing der Regeering uit gelegd wordt. De Walen Bovesse en Jennissen verklaar den dat zij de rechtmatige grieven van Wa len en Vlamingen willen herstellen en dus doende meer broederlijkheid tusschen Walen en Vlamingen willen tot stand brengen. Uit het antwoord van Minister Vauthier blijkt dat de Regeering stand houdt en niet kan dulden dat dezelfde en gelijkaardige lessen aan de Hoogeschool en aan de Eco- le des Hautes Etudeszouden gegeven wor den, te meer dat deze laatste een strijdma- chien is tegen de Vlaamsche Hoogeschool. M. Devèze speelt met woorden. Zijn tus- schenkomst heeft het uitwerksel niet dat hij ervan verwacht heeft. Uit de verklaring van Minister Jaspar blijkt dat M. Hulin, hoogleeraar te Gent, werkelijk een opstandeling is tegen het ge zag daar hij weigert te kiezen tusschen de IJoogeschool en de Hautes Etudes. M. Jaspar zegt dat het niet mogelijk is op te treden tegen twintigjarige studenten en niet op te treden tegen een man boven de 60 jaar die leeraar is in de logika en die het gezag van de regeering weigert te erkennen. De Regeering treedt volledig het standpunt toe dat de Katholieke Vlamingen gedurig verdedigd hebben. Geene gelijkaardige les sen mogen aan de twee scholen gegeven werden. Enkele uitzonderingen mogen door den Minister toegestaan zijn, maar deze zal geweigerd worden aan al wie strijd wil voe ren tegen de Vlaamsche Hoogeschool. Minister Jaspar eindigde met een beroep op de Kamer, opdat zij hem helpen zoude het Vlaamsche vraagstuk op te lossen. De motie van vertrouwen welke deze on dervraging besloot werd met groote meer derheid gestemd. De motie van vertrouwen welke deze on dervraging besloot, werd gestemd met 84 stemmen tegen 73 en 3 onthoudingen. Al de katholieken stemden voor. 6 Waalsche liberalen en 5 vlaamsche libe ralen stemden voor; 9 liberalen stemden tegen. Al de socialisten stemden tegen alsook den communist. Al de vlaamsche nationalisten stemden te gen (behalve Vos die zich onthield)Vinde- voghel ook stemde tegen. De Brusselsche Liberalen zijn van eene zeer kale reis teruggekomen. Het moet ge zegd worden dat zij schier door alle Libera len uit den lande afgekeurd werden. Uit hetgeen gebeurd is blijkt nogmaals dat wanneer de Vlamingen ongenadig vasthou den aan hun eischen, de regepringswereld en ock de meest stijfhoofdige liberale groe pen in de gegeven omstandigheden niet an ders kunnen dan deze eischen aanvaarden. OPENBARE WERKEN. In den laatsten Ministerraad heeft M. Van Caeneghem, minister van openbare werken, het programma uiteengezet der groote wer ken welke moeten uitgevoerd zijn vooral aan Maas, Schelde en sommige rivieren alsmede over het herstel van de wegenis en van de burgerlijke gebouwen. Hij legde uiteen hoe de thans werklooze arbeiders, door een doelmatige uitvoering van de openbare werken, kunnen aan den arbeid gezet worden, wat dan de crisis der werkloosheid izou doen afnemen De Regeering moet thans groote uitgaven doen om de werkloozen te steunen en die uitgaven bereiken de hooge som van 350 dui zend frank per dag, wat over een geheel jaar ruim 100 millioen bedraagt. Zou het dan niet verkieslijker zijn dat de Staat die uitgaven zou besteden aan nuttigs en opbrengde werken. Het plan van den Heer Van Caeneghem zou eene uitgave vergen vari 200 millioen frank. Maar verondersteld dat de Staat 150 millioen frank aan, werkloozensteun uit geeft, dan zou hij toch maar 50 millioen be hoeven bij. te leggen en 30; duizend arbeider zouden weide hebben. Het plaid van M. Van Caeneghem ver dient ingestudeerd en ook uitgevoerd te worden. GUIDO. GEMEENTEKREDIET van BELGIE Nieuwe uitgave van obligaties 5 zonder lasten aan 97 Kostelooze inschrijving bij A. CROUSEL ZOON 14, Guido Gezellcstraat Schaats traat) POPERINGHE Agentschap van het: GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE. In 't Binnenland STADSNIEUWS. Zondagrust. Alle Apotheken open tot (Jen middag; heden Zondag namiddag alleen Apotheek KESTELYN. Wil niet aanstonds den moed verliezen omdat gij aan hoofdpijn lijdt. Uw pijn zal aanstonds genezen met een enkel MONO POEDER der apotheek H. Notredame van Poperinghe. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, en A. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinghe, Ce doos: 7 fr. PENSIOENEN. De personen geboren in de maand Januari, moeten heden Zondag mor gen naar 't Volkshuis, Yperstraat, van if tot II uur, komen met hunne pen sioenkaart of om hunne storting te tdoen. Op Zondag 18 Januari zal de Heer SCHOORENS, Landbouwingenieuraan den Belg. Boerenbond, schrijver van het verbond der beetensyndikaten van West- Vlaanderen, een belangrijke voordracht komen geven over de samenverkoop der suikerbeeten te Poperinghe, om 9 30 u., in de zaal der boerengilde. Gezien de netelige toestand waarin de suikerbeetteelt thans verkeert, verhopen wij dat al de landbouwers er aan zullen houden de bovengemelde vergadering bij te wonen. Niet-leden zijn ook op de ver gadering toegelaten. Het bestuur der Boereng'lde. Zelfde voordrachten worden gegeven: OP ZONDAG 18 JANUARI: te Watou om 11 u., in de zaal, te Isenberghe om 1,30 u., in de gildezaal, te Proven om 3,30 u., in de gewone zaal, te Rousbrugge om 5,30 u., bij Fl. Sohier. OP MAANDAG 19 JANUARI: te Oostvleteren om 11 u., in de Tooneelzaal. ONZE LIEVE VROUW KERK. Zondag 25 Januari, plechtige inhul diging van het nieuw beeld van den H. Pastor van Ars. Sermoenen onder de missen en tusschen vespers en lof, met wijding van het nieuw beeld, door Z. E. H. Kanonik Mahieu, Secretaris van Mgr den Bisschop, en priester inboorling der parochie. H. Pastor van Ars, bid voor de paro chie BORSTLIJDERS Aarzel niet langer en beproef de BORSTSIROOP DE PRATERE kleurlooze teer HOEST EN VALLING GENEZEN IN 24 UREN In alle goede Apotheken 10 FRANKEN DE FLES CP1 BELANGRIJK BERICHT Eigenaars van 345 balen 56 pocketten liggende in magazijn Savtoye wqrden vrien delijk doch dringend verzocht vóór 1-2-31 ontvangst hunner balen te nemen. Mocht aan deze laatste waarschuwing geen gevolg gegeven worden, dan zullen deze balen open- boor door deurwaarder verkocht worden. Komt zien naa: de Uitstallingen van het Huis BONTE, Stuersstraat, 23, Yper. Schoone keus DIAMANT. Voordeelige prij zen. Alles gewaarborgd. HUIS ERN. LEEUWERCK (Nevens Fotowinkel) Gasthuisstraat - Poperinghe Gewaarborgde UURWERKEN. JUWEE- LEN in Goud 18 k. en Diamant. Alleen' verkooper van het beste Radiotoestel MEN DE geheel installeerd 3.000 fr. zicht- en hoorbaar ten huize. Spoedige herstelling, Grootste keus van BRILLEN en aanpassing. Kindersterfte. Eene vermindering der sterfte onder de kleine kinderen is zon der twijfel te danken aan het feit dat meest alle jonge moeders nu hunne kinderen voe den met het Kindermeel FORTIOR. Dit voortreffelijk produkt, bereid onder toezicht en volgens voorschriften van Dr Depoorter moet gij eens voor uw kind probeerefi. Iedere apotheker, vele vroedvrouwen en de beste kruidenierswinkels zullen het U afleveren aan 6,75 fr. de doos. VOLKSHUIS POPERINGHE Zondag 18 Januari, te io% uur, Al gemeene Vergadering voor de Kajotters. Voordracht over Wat is sociale vor ming. Zang en Deklamaties Voorberei ding van den uitstap naar Wervick naar den Tooneelprijskamp. Te 5 uur na middag, Algemeene Vergadeiirg voor de Syndicaten Al onze gesyndikcerdeo moe ten komen luisteren naar hun propagan dist van het arrondissement, Maurice Cottyn. Velen hebben inlichtingen te ragen, dat ze maar afkomen. Maandag te 7% uur, vergadering voor het Bestuur van den Ziekenbond. Dinsdag teöy, uur, Zangherhalingen teyVj u S.udiekring voor de Kajotsters. Te 8 uur, Vergadering voor het Be- siuur der Kajotters. Woensdag te 7% uur, Vergadering voor het Bestuur van de Spaarkas. Coöperatie] Uitbetaling van de inte resten van de GELEENDE GELDEN, niet van de aandeelen, op heden Zondag 18 Januari van 9 tot 11 uur. Pensioenkas Personen geboren in Ja ouari moeten heden Zondag 18 Januari, van 9 tot 11 uur, hunne bijdrage komen storten of hm kaart inbrengen. Syndikaten Het is absoluut noodig voor alle uitbetalingen steeds uw lidkaart mee te brengen. Voor de werkloozen is het daarbij absoluut vereischt een werk loozenbewijs te hebben van hun baas. Werklieden die in Frankrijk werken heb-, ben nog tijd tot 3i Maart om van kas te veranderen. CARTHAGO-FILM We doen een laatsten oproep naar al onze leden om deze prachtveitooniDg te komen luisteren naar het woord van een onzer flinkste sociale voormannen Rob. Deman. De Roode Pillen van L. Dupuis, Jumet, purgeerend, bloezuiverend, slijmafdrijvend, zijn de beste hersteller van het bloed. De doos6 tr. bij *1. cSornMUsou*, Groote 4strKt.. Poperinghe. V. T. B. POPERINGHE. Op Woensdag 4 en Donderdag 5 Fe bruari in de kinemazaal van 't Katholiek I Volkshuis, telkens te 7 t/2 uur 's avonds, zal de Bedevaartfilm, evenals de film Met onze Jongens aan den Yzer afge rold worden ten voordeele van 't Helden- hulcjekruis te Diksmuide. Prijzen der plaatsen 7, 5 en 3 fr. Gezondheid staat boven geld en goed. Fortuin zonder gezondheid is gelijk aan de zon verdoken achter zware wolken. Trachten wij eerst en vooral gezond te blijven. En daarom nemen wij van tijd tot tijd eene flesch THEOBROMA; dit waarborgt ons eene blijvende kracht en wij zullen aldus ons lichaam tegen ziekte en kwellingen verster ken. Dit is een goede raad. Te Poperinghe bij alle Awothckart. Zeker weekblad, dat zich reeds meer malen onderscheidde door loensche aan vallen op ae V. O. S.-organisatie (laatst was het een langgerekt schimp artikel op V.O.S naaraanl iding van een streekje, uitgehaald in een herberg te Abeel a door eenige verlustigde jongens, die echter niks mtt onzen bond te maken hebben), heeft alweer gretig zijn kolommen opmgesteld voor een gecamoufleerd lasterartikel van een manneg e, dat daarin van alles heeft bijgtsleurd (framassons, slachttafels, enz.) om den V. O S verdacht en hatelijk te maken. Beschermheeren van dat gazetje, gij, die de eersten geweest zijt in onze streek, welke middel gevonden hebben otn de matrakken te laten in actie komen, ook tegen «de rechtzinnige doch niets kwaads vermoedende vlaamsche wroeters», wij zijn zeer gevoelig voor uwe voortdurende be- langs'elling. Doch wat min leugens en wat meer eerlijke kritiek zouden beter te pas komen. De beschuldiging tegen B. V. O. S Ghistel is een laffe, ssemeen® leu gen, die te Ghistel al lang heeft uitge diend. Van Severen is noch V. O. S noch bestuurslid V. O. S. en heeft reeds menigen keer in pennetwist gelegen met ons Hoofdbes'uur. Uwe framassons kwestie is ook moedwillig een valsche voorstelling van de zaken geven en het doet echt potsierlijk aan, die kweste aldus gesteld te zien in een neutraal week blad. En ru, heeren, gauwtjes weer aan 't rondsnuffelen naar wat vuiligheid te gen V. O. S. De knuppelmethode is verkeerd uit gevallen, wellicht zult ge meer geluk hebben met uwe leugencampagze. Gij hoort zooveel niet meer hoesten sedert de verstandige lieden de Pectoral Dupuis gebruiken. - 6 fr. de doos. Te verkrijgen bij H. Netredame, Groot» ;#*rkt. Poperinghe. DAVIDSFONDS POPERINGE Op Maandag 12 Januari laatstleden trad in onze afdeeling op Eerw. Pater Stoks van de orde der Redemptoristen, Rector van het St Alfonsusklooster te Nijmegen (Holland) met een uiterst actueel en belangwekkend onderwerp. Hij handelde voor een aandach tige welgevulde zaal over de mysterieuse fei ten die sedert enkele jaren plaats grijpen te Konnersreuth in Beieren (Duitschland) bij een eenvoudige boeredochter Theresia Neu mann. Hij verhaalde ons de wondere feiten van har genezingen, hare extasen en hare stigmatisatie; hij steunde op het feit dat ze sedert jaren niet meer eet of drinkt en zich tevreden stelt met hare dagelijksche Com munie wijl ze steeds de eenvoudige landsche dochter blijft en vroolijk hare dagtaak vol brengt. Met gespannen aandacht werd dan ook geluisterd alswanneer de Eerw. Spreker uiteenzette wat hij zelf persoonlijk had me degemaakt: namelijk de extasen van de Don derdag nacht tot Vrijdag middag waarin ze Jezus' lijdensweg medeleeft, In afwachting dat de zoo voorzichtige Kerkelijke Overheid uitspraak doet over dit wonderkind mogen wij toch besluiten dat wij alles enkel kun nen schenkomst. Theresia Neumann is een door God uitverkorene ziel om aan de moderne menschen de weg te toonen naar het Kruis en den gekruisten Verlosser. Wie meer over het geval Neumann wil ver nemen koope het boek dat door E. P. Stoks werd uit gegeven: Het Kruismysterie van Kcnnersreuthen dat aan den prijs van 17 fr. te verkrijgen is bij M. Sansen-Van- neste, Gasthuisstraat, Poperinghe. PROGRAMMA i. RAMONA, machtig drama met Do lores del rio in de hoofdrol. 2. BILL DE ONOVERWINBARE, comedic met Buffalo Bill jr. 3. Leerfilmen, Nieuwsberichlen. Kinderen toegelaten. Prijzen 5,3 5o en 2 fr. De volgende week Zulk 'n vader, zulk 'n zoon 6 deelenEls zijn toer in 5 deelen. LOURDES. Op Donderdag 5 Fe bruari, te 8 u 's avonds, wordt dit beken de drama, dat heel Vlaanderen door zoo'n opgang maakte, opgevoerd door Louis De Vriendt en Poldi Sorel in 't Christen Volkshuis, St Jacobsstraat, 3o, Yper. Kaarten aan 10, 7 en 4 fr. Bij de patronaatmeisjes. 't Is op Zondag 25 Januari, te 6 ure stipt, dat de patronaatmeisjes haar jaarlijksch feest (Jouden in St Maartenskring, Lange Meersch (deur open te 5 Yt u Wie geen uitnoodigingskaart ontving kan er eene bekomen, op dien zalfden dag, tusschen f 1 en 12 ure, in bovenge meld lokaal en alwie 't verlangt kan ook dan zijn plaats laten voorbehouden. Kinderen die niet door hun ouders ver- gezeld zijn worden niet toegelaten. - 't Was met het vallen van den avond, dat Zondag eenige jongelingen de Diksmudestraat opgingen, te weeg naar de groote mai kt Ze vierden nog een wei nig het nieuwe jaar en waren wat meer uitgelaten dan naar gewoonte. Halfweg de straat, omstreeks de herberg de Oli fant, gemoetten zij eenige vrouwsperso nen die naar huis toegingen. Zij begon nen die uit te teiteren en dreven de dwaasheid zoover dat zij deze mishandel den. Politieagenten die niet ver van daar op dienst stonden, kwamen dadelijk toe- geloopen en stelden een eind aan dien ongplijken kamp. Het vereischte proces verbaal bleef niet lang uit en 't is te ho nen dat die brooddronken kerels in 't ver volg zich wat deftiger zullen aanstellen. Een echte horloge OMEGA en ROSKOPF PATENT koopt men bij VAN LEDE, gouds mid, Boterstra ai, 6, YPhR. Trouwe bediening en altijd met de meeste waarborg. In de laatste dagen hadden wij niet min dan 220 werkloozen welke ten stad- ruize gingen doppen. En zeggen dat dit getal niet verminderen maar wel ver meerderen zal, daar de crisis steeds meer en meer toeneemt. Over 't algemeen ge nomen zijn er daar maar weinig men schen onder die niet vurig verlangen te werken. Ware het nu niet mogelijk, daar de stad toch tusschenkomen moet om deze te betalen, dat ze deze en gene noo- dige werken zou doen uit voeren, waar ze de werkloozen zou 'en kunnen benutti gen. Er is hier en daar nog zooveel te 'doen en 't ware toch nog zooveel ge spaard, daar de stad niet zou tusschen te tomen hebben in het betalen voor de werkloosheid. Wat meer is, later zal dat toch moeten gedaan worden. Op ver schiliige plaatsen reeds, onder andere te Vlechelen is men daarmede begonnen en ons inziens is de zaak toch wel het be spreken waard. Dat onze stad onder geestelijk op zicht niet op het zelfde peil gebleven is oen besluiten at wij alles enkel kun- van lr)2q bewijst wel het volgende Ver uitleggen door Gods bijzondere tus-l ...J 3 0 schiliige stichtingen werden gedaan ten goede en verleden jaar deelde men in de verschillige kerken, openbare bidplaat sen en kloosters 410.675 heilige Commu nien, 't zij 17 000 meer dan in 1929. Op 28 Januiri zal HeerJ Cornillie, rus'end hoofd der school, in de feestzaal van het College, 's avonds 1/4 voor 8 ure, een voordracht houden over de voorgeborgten van Yper. De Davidsfond- sers die hunne moedertaal beter en beter willen kennen, zullen zeker niet nalaten deze eenige gelegenheid waar te nemen. (feil Veearts DEVLOO, bloedzuiverend en ua-igzuiverend behoedmiddel voor paarden Voorkomt balgpijn, oprijzing, bewaaienheid ;n vele andere kwalen der paarden veroor- taakt door verandering van kost- en Jaarge tijden, door vermoeidheid van reizen, dooi «.ngdurigen zwaren arbeid en sterke voede ring. Vermeerdert den eetlust en vergs- nakkelijkt de spijsverteering door het vrij- ïouden van Maag en Darmen. GebruikwijzeEen soeplepel driemaal laags in het graan of ln het drinken. HET PAK: 7.50 FRANKEN. Te bekomen bij Veearts Devloo, Rekhot- itraat en H. Notredame, Apotheker. Groot» markt. 18. Ponerlngh* Belgische Fabriek CMeorei WYFELIER-TAFFTM Naami. Vennootschap, YPER. Wilt gij eene gemakkelijk en aangenaam AUTORES, wend U tot H. Bekaert, Doorn straat, 15, Poperinghe, Tel. 189. Steeds een Taxi te krijgen voor iedereen en voor alle reizen. WESTVLETEREN. Boerengilde. Zon dag 18 Januari, na de eerste Mis, dus om 8 u., komt Meester DEQUEKER, door al len welgekend, een les geven ten bate van den plaatselijke landbouw, over veevoeding', bij G. LEROY. 's Namiddags, kwart voor 2 u., bij J. BIL DE, maandelijksche vergadering der Bóeren- gilde. Voordracht met lichtbeelden over vee ziekten door den Heer Sys, Staatsveeteelt- consulent, en jaarlijksche toespraak van den Heer Simoens, Toeziener van het magazijn van den Boerenbond te Yper. We verhopen vast dat de leden spijts het ongewone uur der vergaderingen, -dit om dat de Heeren Sprekers het niet anders kon den schikken toch in groot getal deze vergaderingen zullen bijwonen. BRIELEN. Sportnieuws. Onze jeug dige renner Honoré Debaene, reeds alom bekend voor zijn hardnekkig sprinten bij de aankomst, heeft niettegenstaande zijne groote tegenslagen nog 66 prijzen veroverd gedurende het verloopen jaar; waaronder de volgende eerste prijzen: 2 in Poelcapelle, 1 in Houthulst, 2 in Harelbeke, 1 in Forthem, 3 in Ypeiv vervolgens 1 in Wytsehaete, Be- celaere, Komen, Waesten, Poperinghe, Gits, Westmeuw-kerke, Zarren, Oostnieuwkerke, Cortemarck. Hartelijk proficiat! en wat meer chance voor 't toekomend seizoen. AULOSCHOOL VAN GENT XooMsatat: GENT, MLryttruat, Ï8 Bijbuis: üvQStTRJ.JüC, Gentschan»le«iiw«g, 91 THEORIE - PRAKTIJK 1J&3SEN OP DEN AUTO ZELF RÏJOEFEN1NGEN i-i GemsJk 141 KEMMEL. Op aanvraag van sommige kweekers wordt AP. VERM. POEIER Nr 4200, merk de HANEKOP nu ook verkocht in pak ken van 1 kilo, prijs 30 frank. Liter fles- schen MARVOL worden ook verkocht aan 40 frank. Vraagt ze bij uw apotheker of rechtstreeks Huis Vermandere, Avelghem. Te bekomen: in POPERINGHE: Apoth. Kestelyn en Notredame; in YPER: Apoth. I Snoeck, Vanrobaeys en Wcckesser. M. Pro/oost, geboren te Brussel den 3 September 1859, werd hier tot hulpon derwijzer in de gemeenteschool benoemd op 11 Juni 1881 en tot hoofdonderwijzer dezer school op i5 December 1882, in vervanging van Meester Louis Vanden- ameele, ontslaggever. Meester Provoost bekleedde deze be diening tot aan het groot schoolverlof in 1914 De oorlogsomstandigheden belet ten de klassen te heropenen en na den oorlog diende hij zijn ontslag als school hooti in. Wij bieden de achtbare familie onz; oprechte deelneming. Merckem. Eenig agent van het Gemeentekrediet G. Douctqué, Gs mean?®secr«ts*ris» Vadte en ze kere plaatsingen. Interest op een jaar 3,6o fr. netto, vrij van lasten, en op 6 maanden 3 fr., vrij <'an lasten. Plaat singen op langen termijn 5 net. GhslMW®. Botsing. Zaterdag had eene botsing plaats. De autobus van Galoo stond stil toen hij door een ande ren autobus aangebeden werd. Gelukkig- lijk bekwamen de inzittenden geen letsel, maar beide voertuigen werden bescha digd. HULS Y VERTROUWEN GESTICHT IN 1890 dales De Paydt-Sehmidt FABRIKANT-GOUDSMID 6, Gasthuisstraat, 6, (recht over het Gasthuis), POPERINGHE, Allergrootste keus van JUWEELEN 111 BRILLANT, DIAMANT, PLA- TINE, GOUD 18 karaat, en ZILVER. Mans-keten», Vrouw-ketens, Barretten, Oorringen, Armbanden», tronspelien, Ringen, Man-monter» en Vrouw-monters, met en zo*- der armbanden. Groote keus van Tafelgerief en GESCHENKEN in ZILVER too DOOP, EERE-COMMUNIE en HUWELIJKSFEESTEN. Depothouder van de echte monter» Roskopf-patent en van dc li»* gulateurs en Wekker» merk De Ster de beste der wereld. Schoone keus van Barometers, Brillen en Neusnijpers met gewone speciale glazen. INKOOP van alle oude juweeien aan de hoogste waarde. Alle juweeien zijn in het huis gemaakt, aan de genadigste prijzen sa* zijn verkocht direkt van den fabrikant aan den Kalant. VERMAKING en HERSTELLING van alle oude juweeien. eene onvoorzichtige beweging zijn rech terhand gegrepen in de raueien, met het ongelukkig gevolg dat hi; een groote wonde opliep en aat ae duim en de wijs vinger afgerukt werden. Ook aan de linkerhand bekwam hij hleioe verwon dingen. Te bekomen in de kerk Meiallien, Litar.iën, Sanctjes, Offerwas, Keersen. Gedurende de Novene zal men zegenen met de H. Relikwiih, alsook op al de dagen des jaars, ten verzoeke der Bede vaarders. langrijke voordracht over aardappel teelt. Op Zondag 18 Januari om 3.30 u. 's namiddags, in de zaal der patronage, zal de gunstig gekende Staatsvoordracht- gever Mijnheer Vander Borgt, komen "preken 0 ver eesterlingen en vroege aard appelen. Hij zal handelen over de manier om goede planters te bekomea en te be waren over het bebouwen en bemesten van den grond. Al de iedm van het Werk van dtn Kleinen Akker worden naar dien voor dracht uitgenoodigd alsook al de inwo ners die eenig belang stellen in den aard appelkweek. Uitstap van 't muziek. Op Zon dag 11 dezer is de muziekmaatschappij per autobus naar Zantvoorde geweest om de inhulaiging op te luisteren van den E. II. Nevejan als bestendigen Herder der pa rochie Wij muziekanten, wij hebben bemerkt dat de inwoners van Zautvoordehun beste gedaan hadden om den Eerw. Heer pastor veel eer aan te doen. Na eenige dreunende marchen gespeeld 1e hebben, werden wij door den Eerw. Herder hertelijk onthaald met goede hesp en schuimend bier, wi; waren allen uiterst tevreden, en geheel verheugd ea welgezind zijn wij van dien aangenamen uitstap teruggekeerd. Wij muziekanten van Houttum, wij bedanken U, Eerw Heer Pastor van Zantvoorde, oor uw gulhertig onthaal wij wenschen U gelukkige en heilvolle jaren en als 't past dat gij onze muziekmaatschappij nog noodig hebt, volgeerne zullen wij aan uwe vriendelijke uilnoodiging beantwoorden. Watcu. Gevecht. Zondagavond omstreeks 10 u onstond er twist tusschen V. H. en R. L. alles bleef echter bij woorden zoolaDg ze zich ter herberg be vonden. De toestard veranderde buiten. Hier werden ze handgemeen en een woe dend gevecht ontstond. IVen opeens R L. gebiuik makende van een kneukelijzer /ijn tegenstrever buiten gehecht stelde. Laatstgenoemde deed proces vei baal op maken doch werd kort daarna zelf aange houden voor gebruik en dragen van eer boden wapens. RousbrugiiG. V.O.S. en B. V. O. S. Op Zondag 18 Januari, om (i u., groote algemeene vergadering in 't lokaal b.j Hubert Haeyaert: Betaling der bijdrage voor 1931 besprekingen en mededetlingen. Alleman weze tegenwoordig geen en keleo'jd strijder of oud-soldaat mag ont breken Beveren-aatrt-Ley®. - Autobus omgekanteld. Maandag namiddag is een autobus komende van Meenen daar tegen een muur gebotst en omgekanteld. Er waren 15inzittenden, doch allen kwa men er van tusschen z inder verwonding. Onder hen was senator Gaston Bossuyt. Stac®phomBrand. Zondag is de vlasmijt van pachter C istee'e behel zend 3 a 4 duizend kilos vlas in de vlam men opgegaan. De pompiers werden ver wittigd doch aan blusschen viel niet veel te denken. NiQiewfloort. Opgevi cht. Uit deVeurnevaart alhier is het lijk opgehaald van dengenaamden J. M, Naar alle waar schijnlijkheid is de ongelukkige door de duisternis misleid in het water gesukkeld waar hij jammerlijk, den dcod vond. TOMAAT haven «Jlaa Marckem. Naklar.kvan een au- tjbusongei at. Men zal zich heiinne- ren dat er zich op Maandag, 30 October 1. 1. ten 6.30 ure, een erg verkeersonge val voordeed tengevolge van het uitghb- beren van een autobus die geleid door den 20 jarigen Lucien Batcke, en grens arbeiders naar Fransch-Noorden voeren de, een andere autobus wilde voorbijste ken. Er waren 23 slachtoffers, die min of meer erg gekwetst werden. De geleider Baecke, in dienst van vervoersaanm mer Camitl Plattcau, werd erg gekwetst naar het burgerlijk gasthuis van Tcurcoing overgebracht De onderzoeksrechter oor deelde hem plichtig en daar de toestand van het slachtoffer voldoende geoordeeld wordt, werd hij nu Zaterdag ter beschik king van het parket, naar R;jssel overge bracht. Zonnabekt». Werkongeval. De 28 jarige Gaston Brouckaert, heeft bij het optillen van vrachten enkele spier vezels in den linkerarm doorgescheurd en behoefde geneeskundige zorgen. Hij zal verscheidene weken werkonbekwaam zijn. Boasïngha. Davidsfonds. Heden Zondag om 6 1/2 uur heel juist opoering van «Pater Li evens» door den St Maartenskring van Kortrijk, het beroemd Missiedrama van Reinier Ysa- bie heeft aantrek, want reeds zijn op eenise na, al de voorhehouden -eerste plaatsen genomen. De Davidsfondersdie hun voorzorgen narmn, zijn bediend heden Zondag avond worden er geen kostelooze kaarten meer gegeten. De leden die eene kaart verlangen moeten 3 fr. betalen niet-leden 5 fr. voorbe houden van 2 rang is 1 fr. meer. Boerengilde. Verleden Zondag hadden wij eene welgelukte ergaderinu Men is gewaar dat de ernstige boeren begrüpen dat het meer dan tfid is de hoofden biieen te s'eken en vooruitziende te zijn. Na e.-n keu ig verslag van G. Tommelin hoorden we Meester Vinckier. Zijn voordracht over zaadveredeling en ontsmetting was a'lernutiigst en het dankwoord van den heer Voorzitter was- juist alhoewel wij veel weten, is het goed soms zulks nen keer herinntrd te worden Enkele mededeelingen wer den nog gedaan nopens het vieren van den feestdag op Maandag 2 Februari de kadastrale kommissie de afgfveer- diging bij den arrondissementsbond. enz. Om 5 ure, na twee uren werkzaamheden, trok iedereen hoogst tevreden henen. De indruk was het gaat er gezellig, meer dan ooit en tevens nuttig. Zitdag. Vandaag, na de Hoog mis tot 12 uur. zal heer Gaston Si.össe te spreken zijn in het i.eeszaai.t.ie der' Boekerij die lid is van een of ander bord of gilde mag er kosteloos om raad gaan. F.lk op zijn beurt kan hem komen spreken op vertoon der lidkaart. over pensioen, syndikaat, zieker.gilde of gelijk wat. Goed Ni'uws. De ziekte van Mevrouw Roger de Thibault de Boesin- gbe, die iedereen bekommerde en wel vooral den arme mensch is sfillekens aan het verdwijnen Menigeen zal Y,icb nog de aangename bezoeken herinneren door haar en hare weledele gade gebracht. God zii gedankt, de heelkundige bewer king door de geneesheeren toegepast, heeft den toestand van Mevrouw merke- Uik doen verbeteren. Men hoopten dat is veel. dat is alles De gebeden der inwoners hebben deugd gedaan en be- trouwvol ziet nu iedereen op naar volle dige herstelling. Kroostrijke Gezinnen. Donder dag avond kwaman de bestuursleden bijeen in de Pastorij. Het ging er over de jaarlijksche algemeene veipadetirg die zal doorgaan op Zondag 7 Februari. Een voordracht en een groote tombola. Te dien einde gaan de bestuursleden ten hui'e bij hun medemerschen om het noodige geld te verzamebn. Men geve mild. Nog eens wordj den oproep vernieuwd tot de winkeliers, afslag te willen geven zooals veelal elders gebeurt, aan deleden van den bond. VLAMERTINGHE. Gemeente krediet van Belgie. Alle verrichtin gen. Zekerste geldplaatsingen. Recht- streeksche agent: Jer. Dehaeck. DRINKT BIER ö:SUMftfit Beate Engelse.*»» PEPERMINT v. Neusverstopp. Hoofdpijn Kortademing Zenu wverzwakE enz enz. Te verkrijgen enket in de R®»te Wn k i Vraagt het doosjtf ruut het SwMUtitjl»

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 2