Jules De Puydt-Schmidt Sanatorium u Ds Lovie 1b t Binnenland VLUG en VROOM Yzerbedevaartfilm. Elke V. O. S. zal op 4 of 5 Februari aanstaande, te 71/, uur 's avondsin de Kath. Cinema, de vertooning bijwonen van den Yzerbe devaartfilm en van den Oorlogsfilm Met onze Jongens aan den Yzer Clays-Demaejjht laten weten dat zij twee verkens zullen uitver- koopen aan ganadige prijzen Vrijdag namiddag 6 Februari. Warfstraat, 1 16. Merckem. De studiekring Hooger op der boerenjeugd, geeft op Zondag 8 Februari een luisterrijke too- neelavond in het gewoon lokaal, bij de on derpastorij. De zaal is open te 4 ure, en de opvoering begint stipt te 4 1/2 ure. Nieucappella. Kroostrijke Ge zinnen. Op Zondag 8 Februari a. s., jaarlijksche vergadering van den plaatse lijken bond der Kroostrijke Gezinnen, In de Smisse» hij J. Geldhof, waartoe al de leden vriendelijk uitgenoodigd wor den, alsmede ook deze die nog geen lid zijn van den Bond. De kaarten voor xq31 zullen tezelvertijd gegeven worden. Een vreemde spreker zal het woord voeren over de familietoelage of gezinsvergoe dingen, enz. Om de vergadering te slui ten, Tombola kosteloos voor de inge schreven leden van den bond. Bixschote. Boerengilde. Op Zondag 1 Februari, om 11 ure voornoen, is er vergadering der Boerengilde in de Gemeenteschool. Een voordracht zal er gegeven worden door Mter Dequecker, over Bemesting en verders zullen nog eenige mededeelingen worden gedaan. i-« PURGATINE 1-1 Hollebeke.- Vlaandren ontwaakt\ Vlaandren heeft 'n eeuwe lang Strijd gevoerd, vol idealen Crombeks. - Erg ongeval. Zaterdag avond had een erge botsing plaats op de baan Crombeke-Rousbrugge. De auto van Daniel Gruwez reed in volle vlucht op bet gespan van den brouwer Nevejan. Door het geweld werd het paard vierkant opgenomen en boven op het voer tuig geworpen, waar het, erg gekwetst, bleef liggen. De auto was natuurlijk deer lijk gehavend en de geleider, D. Gruwez, tamelijk erg gekwetst aan het hoofd. Hij werd ter verzorging, naar de kliniek bij het Moederhuis te Pogeringhe, overge bracht waar hij thans aan de beterhand is. Wostvleteren. Nazichten klas seering der paarden. De militaire commissie, belast met deze verrichtingen, zal op 17 Februari 1931, om 1 ure namid dag op de Dorpplaats, zitting houden. Loo. Volksbibliotheek. Onder al de instellingen voor volksopbeuring, welke we heden, zelf in de kleinste dor pen, aantreffen neemt de Volks boekerij zonder twijfel een heel voorname plaats in. Al is er op sommige plaatsen geen spoor te vinden van andere maatschappe lijke instellingen, toch is er veelal eene boekerij opgericht. Houthem-bij-Komen. DU)- stal. De genoemde Lannoote Camiel en vrouw, woonachtig op de Plaais te Houthem, waren op Donderdag 22 Janua- om 5 30 u. vertrokken met den autobus naar hun werk inTourcoing. Bij hunnen terugkeer om 0.30 uur, 's avonds, ont waarden zij dat een dief bij hen had inge broken. De deugniet had eene ruit nabij de achterdeur gebroken en had de deur kunnen ontgrendelen. Hij is vervolgens binnengedrongen, hij heeft zich naar bo ven, naar den slaapkamer begeven alwaar het geld der huisbewoners in een koffer berustte, en heeft al het geld, circa 1.000 fr. medegenomen. Al de andere kassen en laden heeft hij ongeschonden en gesloten gelaten en is vertrokken. Westvleteren. Laster. Het Alois Vandettbussche. BI. 2. 1-2-1931. N' 5. Ml» >891 /aas t»Jl:siooV :;Ct Iq u» l! DE POPERINGHENAAR dienen opgevat te worden. Hij geeft toe dat uit het huis Artistes associés met Buster de uitgaven 2 milliard zullen bereiken en Keatou en Ernest Torreuce. koestert de hoop dat het Parlement die uit- 2. - NICHT UIT FRANKRIJK (Cousine gaven zal goedkeuren. de France) met France Dhelia. De tweede, Minister Hymans, vertegen- NIEUWSBE- woordigt Belgie bij de besprekingen welke de Volkenbond te Genève houdt. Ontwape ning is de basis van den Volkenbond en zon der dat heeft hij geen dag meer reden van 3. - LEERFILMEN. RICHTEN. KIND EREN TO EGEL AT EN. PrijzenS, 3,50 en 2 fr. Kinderen 2 en 1 fr. TOEKOMENDE WEEK: «Arizona», met bestaan. Bewapening leidt noodzakelijk tot Tom Tyleren Mijnheer en Mejuffer oorlog. Dat was zoo in het verleden en dat met Bébé Daniels. blijft zoo. Minister Hymans, niemand twij- rPnnWTnnvvKT ppfqtpn feit er aan, steunt uit alle krachten de po- ,Tf,tK.'A- Tit v-*.r, Trc> gingen die gedaan zijn om den Vrede in 'HRISTE5 ,y9LKSHUI! J_.i LOURDES, nieuw Volksdrama 111 3 be- Euiopa te houden. En hij doet dit uit naam tjrjjven van L. Devriendt en W. Putman, van Belgie. Koning en Kardinaal hebben alle vertolkt door de wereldberoemde kunste inwoners van Belgie aangezet vertrouwen te naars Louis De Vriendt en Poldi Sorel, te- hebben in den Volkenbond. Men kan, noch rug van hunne driejarige omreis door Zuid- men mag niet aannemen dat de Volksleiders,Afrika waar zij getuigen waren van den die in den Volkenbond zetelen, het niet harden strijd onzer Katholieke Missiën, ernstig opnemen. Dat ware toch al te wreed i LOURDES is een modern sterkgebouwd en het zou zeker en vast de zelfmoord van Europa zijn moesten zij in hunne zending volksdrama; boeit en spreekt tot het hart; behaalde op verscheidene plaatsen een zoo groot sukses dat de inrichters het gezel- aien' schap dringend verzochten een tweede ver- De derde belgische Minister die deze week tooning van «LOURDES» te komen geven; aan het woord kwam is Minister Houtart, de werd door Zijne Hoogwaardigheid den Bis- engelbewarder van den belgischen' Spaar- schop van Brugge Kerkelijk goedgekeurd, pot. Deze klaagt steen en been over de putten De geheele opbrengst is ten voordeele die er reeds in te bespeuren zijn en laat ver- der Katholiek Missiewerken in Zuid-Afnka. moeden dat er geen geld zal te vinden zijn! '-Mt drama wordt voor een tweede maal om de werken uit te voeren, welke moeten opgevoerd te Yper op Donderdag 5 Februari, te 8 uur s avonds in t Christen Volkshuis. Plaatsen aan 10, 7, 4 fr. - Kaarten kunnen dienen om de werkloozen aan werk te bren gen. Dat de Scheldedijken op geen voldoende wijze kunnen hersteld worden en zoo over stroomingen vermeden worden, bij gebrek aan geld, dat is ook al genoeg geweten. Twee milliard uitgaven voor landsverdedi ging. ontwapening in Europa, geen geld om nuttige en noodige openbare werken te doen... hoe rijmt men dat te gaar? Eenvou dig genoeg. Dat men de 2 milliard van Mi nister de Broqueville geve aan Minister Hou tart, die ze gaarne zou overmaken aan Mi nister Van Caenegem om werken te laten uitvoeren en Minister Hymans mag zorgen voor de ontwapening, hoe meer hoe liever. Is die oplossing misschien te eenvoudig? Wie kent er eene betere? IN DEN PROVINCIERAAD VAN OOST-VLAANDEREN. Sinds maanden heerscht er een crisis in den Provincieraad van Oost-Vlaanderen. Door de schuld van Socialisten en Libera len werd de Bestendige Afvaardiging in min derheid gebracht. Volksvertegenwoordiger Vindevogel, en de Standaardgaat daarmede akkoord, ge tuigt dat de Vlaamsche Nationalisten aan de crisis geen schuld hadden, wijl zij hoege naamd geen verbond hadden met de Katho lieken en toch niet konden blijven nazien hoe deze hen gebruikten zonder eenig voor deel voor hunne partij. Met zooveel te meer spijt werd uit de bla den, die met Kerstdag verschenen, vernomen dat de meerderheid der Katholieken uit den in 't Christen Volkshuis worden voorbe houden vanaf 3 Februari mits opleg van 1 frank. drijven en 10 tafereelen door Felix Timmer mans en E. Veterman, wordt opgvëoerd t door de St Jansgilde van Langemarck zoo I gunstig bekend te Yper om Den Filosoof van Haagem - Dit tooneelspel dat destijds zooveel ophef maakte door het Vlaamsche Volkstooneel wordt opgevoerd in de feest zaal van 't Christen Volkshuis, St Jacobs- Itraat, 30, Yper, op Maandag 16 Februari, te 8 u. 's avonds. HET KINDEKE JEZUS IN LAANDE REN door het Vlaamsche Volkstooneel, naar het hekend hoek van Felix Timmer mans, onder regie van Antoon Vande Velde. Overal oogst dit spel een reusachtig sukses. Dit spel gaat door in 't Christen Volks huis te Yper op Dinsdag 24 Februari, te 8 uur 's avonds. Kaarten aan 10, 8 en 5 fr. - Kaarten zullen kunnen worden voorbehouden vanaf 21 Fe bruari mits 2 fr. opleg voor de kaarten van 10 fr. en 1 fr. opleg voor de andere. nniiniiiiiiiiiiuiiuiiiui In 't Westland het blad waar elk mag in schrijven als hij maar katholieke voormannen kan bezwadderen van 18" de zer, verscheen een artikel over wantoestan den die zouden bestaan in het St Ides- baldus Sanatorium van De Lovie en die bij den Lezer het gedacht doet ontstaan dat de zieken er onvoldoende bezorgd worden; Provincieraad beslist had pogingen aan te dat- door §emis aan gezondheidsmaatregelen, wenden bij de Socialisten om samen een er Sevaar zou bestaan voor de bevolking van bestendige afvaardiging te vormen. [den omtrek en ook dnt daar nuttelooze geld- Deze Katholieken hadden ongelukkiglijk i verspilling zou gedaan geweest zijn. En, niet ingezien dat de Socialisten eerst en I vol8ens den nariunansuschen schrijver, zou vooral anti-godsdienstige menschen zijn en dit a"emaal de schuld ziin van Dr Brutsaert. het is niet te verwonderen dat de onder handelingen afgesproken zijn op de kwestie dit allemaal de schuld zijn van Dr Brutsaert, onzen katholieken volksvertegenwoordiger. Onnoodig te zeggen dat politieke haat in der aangenomene katholieke scholen. Dat d.at schrijven meester speelt en over dien ar- was te voorzien. Nu blijft er de Katholieken titel sprekend m haar nummer van Zondag II., de liberale Gazet van Poperinghe alleen meer over aarb te kloppen bij de Vlaamsche Nationalisten, die toch ten slotte godsdienstige menschen zijn, om samen een bestendige afvaardiging te vormen. Wat over maanden moest gebeuren, dat noemt hem vol laster en smaad, groven leu gen en doorslepen valschheid. Dat is ook onze meening en aan die libe rale beoordeelinng hechten we zooveel te u„„ jmeer prijs daar ze komt van een politieken werd nu gedaan. Met vroeger zoo te han- 1 J r delen had veel misselijk geschrijf en gepraat kunnen vermeden worden. DE NIEUWE REGEERING IN FRANKRIJK. In den nacht van Maandag op Dinsdag was M. Laval met de samenstelling van zijn ministerie klaar en de Officieel kon diens volgens de namen der uitverkorenen af- kondige. GROEI EN BLOEI. Ditmaal zitten de Socialisten leelijk ge vangen in de netten die zij zelf gespannen hebben. Wanneer Minister Heyman de zes maanden stage voor de werkloozen invoerde, wisten de Socialisten geen kwaad genoeg te vertellen van den Minister zoowel als van zijnen maatregel. Terwijl de Socialisten aan het schelden wa ren hebben de Christene Werklieden hun best gedaan om nieuwe leden aan te werven. Of de propaganda der Christene Arbeiders ge lukt is! Zij gaat de sterkste verwachtingen te boven. Er zijn in West-Vlaanderen 50 duizend en in geheel het lad 200 duizend aangesloten Christene Arbeiders. In de laatste maanden kwamen er in West- Vlaanderen 6500 leden bij en in het land 25 duizend leden. Dat de Socialisten daarom kwaad zijn, dat laat zich nogal begrijpen, te meer dat zij op hun zelfde plaats trappelen en teren op de grootheid van vroeger. Minister Heyman is er voor niet weinig tusschen in den groei van het Christen Wer- kersverbond. Hij zal wel doen den raad te volgen welke de Socialist Delvigne hem Woensdag ter Kamer gaf, namelijk op zijn post blijven als Christen Démocratisch Mi nister van Nijverheid, Arbeid en Sociale Voorzorg. De Christene Werklieden zijn Minister Heyman zeer dankbaar en voor dezen keer sluiten zij zich aan bij den wensch van Volksvertegenwoordiger Socialist Delvigne. DE PENSIOENEN VOOR DE ONDERWIJZERS. Katholieke Volksvertegenwoordigers heb ben ter Kamer een wetsontwerp ingediend, aangaande het pensioen der Onderwijzers. De hoofdlijnen van dit ontwerp komen hierop neer: Tot na toe hebben de aanneembare onder wijzers, met dezelfde diensten als het per soneel van de gemeentescholen en de aange nomene scholen, maar'recht op de drie vijf den van het pensioen aan deze laatsten ver leend. Het volledig pensioen moet verleend worden aan de leerkrachten, der aanneemba re scholen. De gezinsvergoeding moet verleend worden aan de Onderwijzers, die tot het pensioen zijn toegelaten. Al de jaren die medetellen voor de wedden- verhoogingen, moeten in aanmerking komen bij de berekening van het rustpensioen. De pensioenen der weduwen en weezen -2fBiua3 treq )ia uopjOM pSooqjaA ttajaout kelijk gedaan worden gezien de kas van live- duwen en weezen zeer rijk is. Tlekens er sprak is van verbétering ten voordeele der Onderwijzers is er politieke strijd mede gemoeid, gezien de Socialisten en de Liberalen zoo fel gekant staan tegenover het vrije Katholieke Onderwijs. Er valt te vreezen dat dit wetsontwerp op de pensioe nen, hoe rechtveerdig ook, nogeens zal bot sen op den onwil der anti-klerikalen en dat er al niet spoedig iets van in huis zal komen. YPER. - CINEMA COLISEUM IN 'T CHRISTEN VOLKSHUIS ZATERDAG 31 JANUARI 1931 te 8 uur ZONDAG 1 FEBUARI 1931 te 4en te 8 uur. 1. - KADET OP STILLE WATEREN (Cadet dt'eau douce), comedie in 6 deelen, verbrand zijn. tegenstrever van Dr Brutsaert. Wat meening het gerecht er op nahoudt, zal de tijd later uitwijzen, want er bestaat nog een gerecht om eerlijke lieden tegen zul ke leugenachtige en laffe aanvallen te be schermen. Intusschen willen wij wat uitleg geven want er is immers, in deze kwestie van zui ver geneeskundigen aard, door the man in the streetzooveel onnoozelen praat ver kocht! Sommige menschen eigenen zich alle bevoegdheid toe en hoe min ze van den grond der zaak kennen hoe meer hunne in beelding la folie du logis vrij spel heeft. Het Sanatorium De Lovie staat onder geneeskundig bestuur van den Heer Sierens, zeer bekwaam geneesheer en bevoegd specialist in teringziekten. Doet hem den smaad niet aan te gelooven, dat hij zijne plichten niet kent, of, ze kennende, ze niet zou naleven, en, doet de geneesheeren-be- stuursleden van het Sanatorium: Dr Peeters, secretaris der provintiale geneeskundige Commissie en bestuurder van een Dispensa- rium te Kortrijk en Dr Brutsaert, gedurende den oorlog bestuurder van het Sanatorium van Ballainvillers bij Parijs, de oneer niet aan te veronderstellen dat ze er niet meer van weten dan de zeer bevoegden en hoog geleerden Meneer geen geneesmeester maar meester in 't schelden en in 't liegen die zich heldhaftig verschuilt onder den deknaam van Harpoen. Nopens de smethevigheid van de tering zijn veel valsche gedachten in omloop. In een brochuur, zoo pas uitgegeven dooi de Sociale Afdeeling der Nationale Eeuw feest-Commissie te Brussel over Maat schappelijke Ziekten lezen wij het volgen de: Herhaalde betrekkingen zijn noodig eer men door de teringziekte aangetast wordt. Als bijzonder kenteeken van de aansteke lijkheid der tuberculose dat voor het maat schappelijk leven van buitengewoon belang is, valt er op te merken, dat men in her haalde of langdurige aanraking of betrek king moet geweest zijn met een teringlijder of eenig anderen kiemdrager vooraleer de ziekte op te doen. Daarom is de tuberculose zoo echt een maatschappelijke ziekte omdat juist het ge meenschappelijk en huiselijk leven de her haalde en aanhoudende betrekkingen tus schen zieken en gezonden zoo in de hand werkt en aldus van overwegenden invloed is op de besmetting omdat het samenwonen en bijeenzijn in huiskring, school, werkhuis of kazerne zoo noodlottig veel bijdraagt tot het voortwoekeren dezer kwaal De tering vindt haar oorsprong in een kiem die men slechts sedert 48 jaar ontdekt heeft de Kochbacil en zijn virus. Die ziektekiemen kunnen zich buiten het mcnschclijk lichaam niet vermenigvuldigen en 't is een geheel verkeerd gedacht te gelooven dat ze onster felijk zijn. Zij kunnen aan het zonnelicht niet weerstaan. Het gevaar van de besmetting berust in de fluimen die ziektekiemen of kochbacillen in houden. Daarom, in het Sanatorium is het streng verboden op den grond te spuwer- Een zieke die betrapt wordt op den grond te spuwen, wordt onbermhertig weggestuurd. Ieder zieke die fluimt heeft ter zijner be schikking een spuwfleschje voorzien van car- boolzuur dat de fluimen ontsmet naarmate ze uitgebracht worden. Daarenboven is eene tweede bijgevoegde ontsmetting voorzien door een bijzonder ap paraat dat besteld is (maar nog moet gele verd worden» sedert dat de zieken in de Lo vie verblijven De bevolking van Poperinghe en ommeland mag dus gerust op haar twee ooren slapen. Het Sanatorium van De Lovie n 'zal haar voorzekers veel goeds en hoegenaamd geen onheil bezorgen. Volgens den wijsneus van 't Westland moesten de houten barakken te Houthem Eerst en vooral zij gezegd dat er slechts met de afbraak begonnen werd, omtrent 2 maanden nadat de laatste zieke Houthem verlaten had. Indien dus, tegen het regle ment in, toch te Houthem op den grond ge fluimd werd, want niemand is zoo onbe schoft van op de wanden van zijn slaapka mer te spuwen het plankier was met li noleum bedekt en er waren daar dus geen versche fluimen meer te vinden. En, als de barakken geen gevaar opleveren, waarom dan te Houthem een vuurwerk aansteken dat 50.000 fr. zou gekost hebben? Peist Mijnheer Harpoen dat het geld voor het bouwen van 2 paviljoenen en het aanpas sen van 't kasteel ongeveer 4 miljoen maar te scheppen is? Aan zulk een man gelijk Mijnheer Har poen zou men het Bestuur van het Sanato rium moeten in handen geven We zijn zeker dat Dr Brutsaert, de afge veerdigde-bestuurder, die nu zijn levens droom verwezentlijkt heeft: een prachtig moderne sanatorium in De Lovie te Pope ringhe ir. te richten, gemakkelijk van het be stuur zou afzien en ook van de kolossale nog geen 900 fr. van vóór den oorlog - wedde die hij in bovengenoemde hoedanig heid trekt sedert 1926, wedde die, ondanks het zwaar bijwerk in de Lovie, hij geweigerd heeft te laten verhoogen. Die man heeft een aardige manier van baatzuchtig te zijn: anderen vragen gedurig verhooging, hij weigert er. En sprekende van baatzucht, zou Mijnheer Harpoen niet eens willen uitrekenen hoeveel Dr Brutsaert heeft toegesteken, boven al zijn ruzie en loopingen, in 't maken van de 20 woningen die hij namens de Maatschappij van Goedkoope Woningen in Verwoest Vlaan derengebouwd heeft te Poperinghe? An deren hebben er een mooien stuiver aan ver diend en zijn nog niet voldaan. Maar laat ons tot de barakken van Hout hem terukomen. Te Houthem, alhoewel die barakken geen gevaar opleverden, werd er toch, bij over maat van voorzichtigheid, bedongen in den verkoopakt, dat ze enkel mochten dienen voor stallingen, hangaars, garages. En moest er toch, ondanks dit verbod, levers eene plank in een woonhuis gebruikt worden, iedereen weet dat het ruw hout van de barakken eerst moet geschaafd en later geschilderd, en bij gevolg volstrekt gevaarloos gemaakt wordt, indien, wel te verstaan, er eenig gevaar mocht bestaan. Wetenschappelijk gesproken, houden de systematische critieken van Mijnheer Har poen geen steek en niemand zal er nog acht aan geven na deze uiteenzetting, omdat iedereen nu wel zal weten dat ze uitgekraamd zijn door onbevoegden, niet uit billijke recht matige bekommernis van de openbare ge zondheid de opperste wet maar om het bestuur van De Lovie in zijn eer en faam te schenden. Maar eerroof valt onder de wet. In i' De Gazet van Poperinghevraagt men terecht uitleg om de openbare opinie, zeer prikkelbaar en dikwijls misleid, gerust te stellen. Geerne geven wij haar voldoe ning met de uiteenzetting hierboven. Maar laat ons ook vragen of Staat en Provintie en de Gemeenten en Poperinghe heeft daarin een heel schoon voorbeeld gegeven die meehielpen in het opbouwen van De Loviemet goê oogen zouden zien dat men, zonder klaarbewezen noodzakelijkheid, voor 50.000 fr. assche en rook zou maken en dat in een tijd dat voor alle beheerders, voor etlle openbare besturen de strengste bezuiniging- een onverbiddelijke wet is? Ons Katholieke Turngilde heeft op een heerlijke wijze haar TIENJARIG ontstaan gevierd ter gelegenheid van het jaarlijksch dankfeest aan de eereleden aangeboden. Den Zondag en Maandag avond hebben de jonge turners hunne beschermers vergast met allerhande oefe ningen en balletten en pyramieden, kun stig afge wrocht. Er heerschte oprechte tevredenheid en geestdrift onder de aan wezigen, en herhaald handgeklap en ge juich miek de turners fier over haar werk en gaf de leiders voldoening over den prachtigen uitslag van hunne langdurige pogingen. Ja zeker dat heerlijk spel werd in 3 uren afgewerkt, doch honderd maal langer duurde de tijd om zoo iets zoo nauwkeurig en juist aan te leeren Het verslag over de to eerste jaren deed be nevens al de moeite en den last der jaren, toch overheerlijk uitschijnen hoe machtig de bloei was der gilde gedurende hare eerste 10 jaren. De twee en twintig be kers waaronder 17 eertprijzen en 9 eerste prijzen, legden zichtbaar de getuigenis af van bloei, die Vlug en Vroom kende. De eenige turners, waaronder Leon Wyckaert en Gaston Delanghe, die van den eersten dag af getrouw lid zijn geble ven, werden openbaar geluk gewenscht en onze voortumer Jozef Vanhee, met den schatbewaarder Albert Beugnies wer den er onder algemeen handgeklap voor gesteld als voorbeelden van getrouwe werkzaamheid en oprechte offerveerdig- heid. Doch dank vooral aan onzen Turr- leider Heer Germain Missiaen, houdt de maatschappij niet op haren bloei voort te zetten hoopvol, haar 2e tiental met den zelfden luister te mogen voleindigen. Er werd ook gewezen op de deelname onzer maatschappij aan alle katholieke optochten ter gelegenheid van Processien, Feesten van het H. Hart, alsook te Ant werpen Kristus Koning ter eere. Proficiat Vlug en Vroom In een voetnota van 't Westlandwordt beweerd dat in het aankoopen van den grond voor de werken bij de statie te Poperinghe door tusschenkomst van Dr Brutsaert ook eene geldkwestie zou tusschengekomen zijn: Daarbij dat ligt in zijn gewoonte niet, dat weet de Fransche Maatschappij die in Pope ringhe eene sletsenfabriek opgericht heeft het best. Op die laffe aantijging kwam van de hand zelf van Mijnheer Vandesmet, eigenaar van die fabriek, eene klinkende afstraffing waar van wij hieronder afschrift geven: (1) Etablisements Vandesmet. 22 Janvier 1931. Watten (Nord) Cher Monsieur, Je regrette vivement que vous ayez des ennuis a la suite de votre intervention ami cale dans l'achat des terrains destinés a batir ie tissage actuellement en construction. C'est absolument tort que vos adversai- res politiques prétendent qu'une question d'argent se soit jointe a cette affaire, dans laquelle vous n'avez eu en vue que l'intérêt de vos concitoyens de Poperinghe. Croyez, cher Monsieur, a mes sentiments trés distingués. (signé)A. Vandesmet. A Monsieur ie Docteur Brutsaert, Député. Dat is klaren wijn. (1) Vertaling van den brief: Etablissements Vandesmet 22 Januari 1931. Watten (Nord) Mijn waarde Heer, 1-Iet spijt me ten zeerste dat Ge moeilijk heden hebt tengevolge uwe vriendelijke tus schenkomst in den aankoop van grond be schikt tot het bouwen der weverij te Pope ringhe, thans in opbouw. Het is volstrekt ten onrechte dat uwe politieke tegenstrevers be weren dat zich eene geldkwestie zou gevoegd hebben in deze zaak waarin Gij niets anders ingezien hebt dan het welzijn uwer Pope- ringsche medeburgers. Aanveerd, mijn Waarde Heer, de uitdruk king mijner ware hoogachting. (Get.) A. Vandesmet. Aan den Heer Dr Brutsaert, Volksverte genwoordiger. STADSNIEUWS. Zondagrust. Alle Apotheken open tot «en middag; heden Zondag namiddag alleen Apotheek VANDEPLAS. Een goede raad. Indien gij van hoofd-, schelehoofdpijn, zenuwlijden, razen de tandpijn of rheumatiek aangetast zijt en dat tot hiertoe niet een geneesmiddel u ervan heeft kunnen ontslagen, neemt zonder aarzelen de MONOPOEDERS en gij zult spoedig en volkomen genezen zijn. Te koop bij H. Notreitame, Groote Markt, .»n A. Xestelyn, Gasthuisstraat, Poperinghe, 4e doos: 7 fr. Waarom moet gij de Roode Pillen van L. Dupuis, Jumet, nemen Omdat zij 1° zacht en zonder buikpijn purgeeren 2° de gal en de slijmen verdrijven3° het bloed zuiveren en vernieuwen. De doosIr. bij Groote s£"<irtrt. Poo^rituyh#- HUIS V/'ï VERTROUWEN GESTICHT IN 1890 FABRIKANT-GOUDSMID 6, Gasthuisstraat, 6, (recht over het Gasthuis), POPERINGHE. Allergrootste keus van JUWEELEN in BRILLANT, DIAMANT, PLA-» TINE, GOUD 18 karaat, en ZILVER. Mans-ketens, Vrouw-ketens, Barretten, Oorringen, Armbanden, Pias* tronspellen, Ringen, Man-monters en Vrouw-monters, met en rea der armbanden. Groote keus van Tafelgerief en GESCHENKEN in ZILVER voor DOOP, EERE-COMMUNIE en HUWELIJKSFEESTEN. Depothouder van de echte monters Roskopf-patent en van de Re gulateurs en Wekkers merk c De Ster de beste der wereld. Schoone keus van Barometers, Brillen en Neusnijpers met gewone speciale glazen. INKOOP van alle oude juweelen aan de hoogste waayde. Alle juweelen zijn in het huis gemaakt, aan de genadigste prijzea zijn verkocht direkt van den fabrikant aan den Kalant. VERMAKING en HERSTELLING van alle oude juweelen. Komt zien naar de Uitstallingen van het Huis BONTE, Stuersstraat, 23, Yper. Schoone keus DIAMANT. Voordeelige prij zen. Alles gewaarborgd. V.O.S. POPERINGHE. Klachtenbureel. - Heden Zondag, te 11 uur, maandelijksche zitting voor het opnemen van klachten en het opmaken van aanvragen. Hoest gij onophoudelijk en Is het adem halen pijnlijk, de Pectoral Dupuis zal U redden. - 6 fr. de doos. Ta verkrijgen bij H. Natredsme, Groot» £arkt, Poperinghe. Eereteekens. Bij K. B. wordt het NijverheidseeieteekeD van ie Klas ver leend aan MAURICE DEUWEL en dit van 2e Klas aan HECTOR SCHERPE- REEL voor 41 jaar en 28 jaar trouwen dienst in de Pannenfabriek van M. Louis Ver Elst-Dupont, vroeger M. Camilie Dupontna M. Eduard Dupont. Onze beste gclnkwenschen. V. T. B. POPERINGHE. Op Woensdag 4 en Donderdag 5 Fe bruari in de kinemazaal van 't Katholiek Volkshuis, telkens te 7 1/2 uur 's avonds, zal de Bedevaartfilm, evenals de film Met onze Jongens aan den Yzer» afge rold worden ten voordeele van 't Helden- huldekruis te Diksmuide. Prijzen der plaatsen 7, 5 en 3 fr. op voorhand te be komen in 't Volkshuis. De bedevaart van 1930 met de beroem de gebeurtenissenvliegers, Char ges, opstooten, enz. zal op het doek weergegeven worden. Katholieke Kring. Heden Zon dag avond, te 6 uur, voor de Eereleden en hun Familie GROOT KUNSTCON CERT door de Katholieke Harmonie, onder het bestuur van Prof. Karei Heyl broeck, met de gewaardeerde medewer king van den Heer Robrecht Geirnaert (Tenor), laureaat aan het Koninklijk Conservatorium van Gent; Klavierbege leider den Heer Jozef Couttenicr. Verzwakking van de zenuwen verbeterd en genezen op korten tijd door dagelijksch gebruik van THEOBROMA. Te Fopennghe nu alie Apothekers. Volksoplelling. Nog een paar inlichtingen i°) De tellingsagent mag -gspn verbeteringen doen aan de antwoor den, door de belanghebbenden zelf ge schreven in de kolommen 10 en ir (Land talen en Onderricht) der Gezivskaart. - 2°). Wordt niet aanzien als kunnende schrijvenhij, die slechts zijn handteeken kan plaatsen of wat woorden kan af schrijven. - 3°) Landtalen Om te mogen aangeven dat men, buiten zijn eigen moedertaal, nog een tweede of derde landtaal machtig is, moet men ze in zoo groote mate machtig zijn, dat men zich er van kan bedienen in de verrichtingen van het dagelijksch leven. Als gij CHICOREI VAN TIEGHEM-DU- PONT koopt, dan verkrijgt gij onovertrof fen kwaliteit, maar geen waardelooze premies Indien gij tot hiertoe alles geprobeerd hebt tonder voldoenden uitslag of genezing te be tomen, wacht niet langer en neemt uwen ;oevlucht tot MARTIN TOMS. Voor verou- lerde en ingewortelde gevallen volgt de vol- edige serie voor zes weken 185 fr. Voor Vethma speciale serie. Martin Toms, 112, Weststraat, Brussel. \r>other>k H. Nntr«dam*. Ponerincbe Wilt gij eene gemakkelijk en aangenaam AIJTOREIS, wend U tot H. Bekaert, Doorn straat, 15, Poperinghe, Tel. 189. Steeds een Taxi te krijgen voor iedereen en voor allei reizen. Chr. Middenstand. Leergang van Engelsche TaalDe lessen worden gegeven den Woensdag en Vrijdag van elke week. VERBOND DER CHR. VROUWEN Op 2 Februari (O. L. V. Lichtmis) om 7 uur in O. L. Vr. Kerk, zal eene solemneele mis gezongen worden voor al de Leden en voor het welzijn van hun huisgezin Onder de mis algemeene Communie. Boerengilde. Maandag 2 Fe bruarizijnde O. L. Vr. Lichtmis, viert de Boerengilde van Poperinghe haren jaarlijkschen feestdag. De talrijke gilde- broeders zullen het als een plicht aanzien als één man deze feestelijkheid met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Het Bestuur. Kroostrijke Gezinnen. Lidkaar- ten voor 1931 mogen steeds afgehaald worden bij M. Notredame, Apotheker, Groote Markt. Voor groote menschen en kleine kinde ren. Het is zelden als men nog menschen hoort klagen dat hunne kinderen lijden aan 't zuur aan de maag of een andere slechte spijsvertering hebben. De talrijke moedefs die hunne kinderen voeden met het Kinder meel FORTIOR hebben daar in alle geval geen last mede. Met het Kindermeel FOR TIOR komen de kinderen steeds goed aan, zij slapen gerust en zijn frisch en gezond. Het Kindermeel FORTIOR zal U door alle apothekers, vele vroedvrouwen en de beste kruidenierswinkels aan 6,75 fr. de doos afge leverd worden. Ter gelegenheid der PLECHTIGE EERE- KOMMUNIE: Schoone keus van Bloemtui len en Versierde Kaarsen bij de: Gezusters LERMYTTE, St Jans Kruisstraat, 11, (recht over de kerk), POPERINGHE. Kruidenierswaren Was en Bougies Linnengoed Kleermaaksters. VOLKSHUIS POPERINGHE Zemdag 1 Februari, te 10 y» uur, Ver gadering van het Bestuur der Syndika- ten of Vakverbond Allemaal op uw post a.u.b. - Te 3 uur, Algemeene Vergade ring voor het Syndikaat van Yzerwegen. - Te 5 uur MAANDELIJKSCHE ALGE MEENE VERGADERING. Jaarverslag over heel de werking van alle takken ge durende het jaar 1930. Viering van het Naamfeest van den E. H. Proost. Maandag 2 Febr., te 7V» uur, Midden- raadsvergadering. Dinsdag 3 Febr., te 6y» uur Zanggilde en te 7 uur, Studiekring voor de Kajot- sters. - Te 8 uur Bestuursvergadering van de Kajotsters. Vrijdag van 8 tot 10 uur, zitdag van den Heer Senator Depontieu. De Kajotters verdienen een harte lijken proficiatIn den tooneelprijskamp tusschan de Kajottersgroepen van Yper, Poperinghe, Loo, Langemaick, Bece- iaere, Zonnebeke, behaalde hun tooneel- giide de ie PRIJS met prachtigen beker. Jongens doe zoo voort. In studiekring, tooneelgilde, algemee ne vergadering, door uw apostolaat mid den uw werkbroeders wordt ge opgeleid tot radicale christen menschen, even ra dicale Vlamingen en georganiseerde ar beiders. Alleen onder leiding van de geestelijke overheid kan er goed en flink werk gedaan worden op christelijk en zedelijk gebied ook onder die leiding kunnen we op vlaamsch- en organisatie gebied even flink werk leveren, als 't is gelijk wie. Weerstaat dus aan de verlok king van al wie, vrijwillig ot onvrijwillig misschien, maar toch feitelijk de arbei dersjeugd wegtrekt van allen invloed van godsdienst en priesters in 't openbaar leven, op een oogenblik dat tegenover 't aanrollend communism, de godsdienst de eenige redplank is. Sluit uw rangen Zeker uw bijdrage staat hoog,de bloei van uw vereenigingen vraagt u veel last en opoffering na de lastige arbeidstaak van eiken dag, maar ge weet waarom ge strijdt de verovering van de Vlaamsche Christen Arbeiders jeugd voor Christus. HUIS ERN. LEEUWERCK (Nevens Fotowinkel) Gasthuistsraat - Poperinghe Gewaarborgde UURWERKEN. JUWEE LEN in Goud 18 k. en Diamant. Alleen- verkooper van het beste Radiotoestel MEN DE geheel installeerd 3.000 fr. zicht- en hoorbaar ten huize. Spoedige herstelling. Grootste keus van BRILLEN en aanpassing. ASTHMALIJDEK», BUKSTLIJDEKS Er zal opgevoerd worden 1. Pezoon van den Werkstaker dramma in twee bedrijven en een voorspel. 2 Kobus en Wannes kluchtspel met zang. 3 De Zak der Misdaad kluchtspel in een be drijf. De prijzen der plaatsen zijn f> en 4 fr, te bekomen bij de leden. Er is slechts één enkel vertooning en de zaal zal verwarmd zijn. Allen zijn welkom. Belgische Fabriek Chicoret WYPELIER-TAFFIN NjuunJL Vennootschap, YPEK. Het Bestuur. Alle leden worden verwacht. ran Veearts DEVLOO, bloedzuiverend en maagzuiverend behoedmiddel voor paarden. Voorkomt balgpijn, oprijzing, bewaaienheid, sn vele andere kwalen der paarden veroor- taakt door verandering van kost- en jaarge tijden, door vermoeidheid van reizen, door langdurlgen zwaren arbeid en sterke voede ring. Vermeerdert den eetlust en verge makkelijkt de spljsverteering door het vrlj- Qouden van Maag en Darmen. Gebruik wijzeEen soeplepel driemaal laags ln het graan of ln het drinken. HET PAK: 7.5# FRANKEN. Te bekomen bij Veearts Devloo, Rekhof- itraat en H. Notredame, Apotheker, Groote tfarkt. 1#, Poperinghe. Vlaandren, vrij van vreemden dwang, Wil ook vrij in België pralen Eischt uw volle Vlaamsche recht Strijdt eendrachtig, ge zijt machtig Toont den vijand, dat ge vecht, Eerlijk, moedig, leeuwenkrachtig Vlamen, Vlaanderen ontwaakt!... Wilt nu op geen lauwren slapen 't Uur is ernstig 1 Werkt en waakt Volgt de Leeuwenvlag Te wapen! Lichtmis - iq3i - Geo. Alle houders van paarden zijn verzocht met hunne dieren op gestelden dag tegen woordig te zijn. willen zij geen onaange naamheden oploopen. De dieren moeten met trens of teugel, de zware trekpaarden met hun tuig voor gebracht worden. Hier ter plaatse is het reeds jaren, dat 's Zondags na de Hoogmis boeken wer den ier lezing uitgegeven. Evenwel, onze parochiale Geestelijkheid, die het bestuur der Bibliotheek in handen heeft, oordeel de een herziening noodig Met zorg werden dan alle boeken op nieuw genummerd en een afdeeling Kin derboekerij in beide scholen gesticht, heel zeker een merkwaardige verbetering voor onze scholen. Zoowel de Kinderbi- bl.otheek als deze voor volwassenen be zitten een rijkdom van nuttige, leerrijke en boe: e de lectuur. Iedereen die van de Bibliotheek ge bruik wil maken moet een kaart hebben, die gansch persoonlijk is, en waarop da tum van afgift en ontvangst der boeken zal aangeteekend worden. Aan alle Loonaars nu nog meer dan voorheen gebruik te maken van dezen rijkdom, welke hun welw illend aangebo den wordt om hen zei ven in de mate van het mogelijke te ontwikkelen en hun geest te voedei met gezonden geesteskost Als men dit alles wel overpeinst, moet de dader een man zijn die bet huis wel kende, die op den loer zat, die Lannoote en zijn vrouw heeft zien vertrekken en die wist waar het geld berustte. Inwoners van Houthem en omstreken, de slechte tijden staan aan de deur en de geldwinning is aan 't verminderen. Weest oplettend en voorzichtig Sluit en gren delt zeer wel uwe deuren als gij u 'savonds ter ruste begeeft. Weest op uwe hcede geld, bij de begraving van Eliza Queldrie omgehaald (ze^ea en tacbent'g fiank werd bestemd voor H. Missen en is afge geven aan de Familie in 't bijzijn van Achicl Boone, Helma Feys en anderen, 't Is dus gemeere laster te vertellen dat het geld onder de dragers verdeeld werd.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 2