V i> ro u werij M assche I el 11 GEDACHTEN mltmanneke V UIT ÜE BALATUM kost voortaan de loopende meter 22,9-0 FR. GROOTE KEUS VAN MEUBELPAPIER ONDERWÏJSDAG VAN DEN BOERENBOND llfllBBHBHHBIBBBHBaBBEliMBBtiH VOOR DE GROOTE GEZINNEN STAD POPERINGHE ONTZETTENDE ELLENDE IN HONGARIJE MAART - LENTEMAAND EEN IJSELIJKE RAMP DE OORLOG IN CIJFERS ...«"2 DE POPERINCHENAAR Nieuwsgierige .menschen die. weten ge- wecwfR.% het minst. Stokpaardjes hebben grooter honger dan de andere; ze Jcosten ook veel duurder van onderhoud. Met den ezel mag' men niet spreken over tremmëls, maar wel over distels. IHHllBBBBBBBBEMBBBBBBSiBiMlSlW HEELE dagen zitten klagen Haalt verdraaid geen zierken uit... dat dus schalie voor alle Het muziek van lier en luit. Goed gesproken, zegt Marenta, die ook liever een vróplijk gezicht ziet, dan een fi guur van drié éllen voor ne frank. Vroolijk- heid dat is voor sfroot en klein dé beste rnedecijn. Maar hier -vraak ik U, alderliefste Leze- reskens een medeoijn voor hartepijn is die' reeds uitgevonden... toe antwoord mij eens vrank en vrij gij zwarte, bruine of blonde? A propos van blonde. Kleine Sjarel-Lo- wie. die nog maar amper, onder en boven •zij ri' broek uitkomt, begint ook reeds rhihne- briefjes te schrijven. Zijn niatneer heeft in zijh.zaksken van zijn frakSken"het'volgenb| gedichteken gevonden: O! gij met uw blonde haren Deel er mij een kies van mêe Eeuwig zal ik dié bewaren ïh de zak van mfjn gilee. Allee! dat is nog niet droog achter de oeren en dat spreekt alvan 'n kies haren mêe te dragen. FIENTJE LATOUR was bezig met heur haren te wasschen en ze, zou ze drogen met naphte. Ja maar, naphte is een gevaarlijk artikel, en hoe 't kwam of gebeurde weet ik niet, want ik stond er niet bij, maar in alle geval, Fientje's haren schoten in brand, en 't scheelde maar heel weinig of Fientje was heelemadl verbrand, gelijk een kooltje vuur: Nu zal Fientjè er nog levend, afkomen, maar 't meigken zal toch geschonden zijn vóór ganscli heur leven. Allerliefste Lezeressen Opgepast met uw kwaffuur Om den drommel, komt daar mede Zéker niet te kort bij't vuur. Ik kan begrijpen dat ge. gaarne schoon zijt. Wie is er niet gaarne schoon! Marenta is diep in de vijftig en die is nog gaarne pront en'net... zonder van mijzelf te spre ken! IN LIMBURG was er ergens een maat schappij die 't stuk ging opvoeren van Fe lix TimihermansWaar de ster bleef stille staan. Een heel schoon stuk, dat honderden keeren is gespeeld. Maar op de affichen had dé drukker zich misdrukt en nu hing er overal üitgeplakt: Waar de stier bleef stille staan. Ge kunt peinzen dat daar volk kwam naar zien. Zoo was er te Geeraards- bergen een Maatschappij, en die heette: Kunst veredelt. Daar ook had de drukker zich van een letter mispakt en gedrukt: Kunst veretselt. De maatschappij is er van affront van dood gegaan. WIE DAT o >k dood is gegaan, dat is de uitvind" i 'van de postkaarten, mst prentjes ep. Gij, meisjes, jongens, v.-.. uit het ronde G'ij hebt reeds naar elkaar Zpp'h. postkaart je gezonden Zöo'n .kaartje met veel bloemen op Daar stond opgeschreven i Voor gansch het leven. Hewèl! 't was een zekere Ludwig Zremer die het eerst het gedacht opvatte prent kaarten te verkoopen. In 't begin waren het niets dan zichten van dorpen en steden; later werd er van alles op gezet, en zooals 't gewooniijk gaat, kwam de ondeugd er zich mée moeien en werden er slechte en gemeene kaarten gemaakt... Tegenwoordig worden alle jaren miljoenen en miljoenen van die: kaarten verzonden. Maar die arme Ludwig. Zremer is er niet rijk mêe gewor den. Geen fortuin heeft hij verworven Zoo arm als' 'Job is hij gestorven. BN ADAMS de dierentemmer die 'te Lyon door een leeuw Werdgebeten, is ook aan aüjn bekomen wonden gestorven. Leéiiweh'temmen Al zijt ge nóg zoo kloek en >fel Is voorwaar Een gévaarlijk spel. iBBaaBBBHBaaNMMaDnBafii'BaBinniw Mengelwerk van De Poperinghcnaar 23. OORSPRONKELIJKE DETECTIVEROMAN door WILLIAM HOLT Neen antwoordde de pleegzuster, toen bij hier kwam, was hij „bewusteloos. De dok ter ze,i .dadelijk,, ciat zijn toestand gevaarlijk was. Ik bleef bij zijn bed. Vanmorgen tegen acht uur kwam hij bij kennis en hij ver zócht uit eigen beweging een priester te la ten halen. Wij deden dit. De pastoor uit de naaste kerk hier diende hem de laatste troostmiddelen toe en kort daarna is hij '©verleden Gelukkig, dat hij niet onvoorbereid de eeuwigheid is binnengegaan», zei de Linar, ,hij was waarschijnlijk een groote schurk, maar God is oneindig barmhartig. Hij zal eok dezen zondaar niet verstooten hebben. Sat hij ruste in vrede». "Amen", antwoordden de Tournel en Nibbling!,on ernstig. Zij wilden zich verwijderen. 'Wacht», zei de Tournel, laten wij zor gen. dat de man, die in' ieder geval voor ons gestreden heeft, een goede begrafenis vhide Hij regelde deze aangelegenheid met de overste Van het gesticht, welke hij een ruim crediet toestond, ook om voor de zielerust v*n den overledene een aantal heilige Mis sen te l?ten lezen. - Dat zijn wij aan hem verplicht zei hij, ai was het maar ter wille van zijn zus ters De drie edellieden begaven zich naar het bureau van politic, waar men hen mede deelde, dat dien namiddag de' rechter van instructie" de gevangen geno,men Broeders een verhoor zou laten óndergaan. De heeren wprden verzocht dan eveneens tegenwoordig te zijn. Ik heb de kerels dadelijk na hun ge- Dat ondervinden nog dagelijks de frs#is- k'Ujons ook die de Vlaamsche leeuwen item-, men willen! DICTUS was naar 't beestenspel geweest en had daar gezien dat er een lieve die- rentemster in 't kot stond en dat er tweei leeuwen hun kop op haar schouders kwa men leggen,en dip,.dierentemster,stond daar zoo gerust bij, $J§ ik en gij. in ne schapen stal. Dat durf ik pok, riep Van Zanten, Die-, tus' Vriend uit... Wat? zei Dictus, zoo tus^chen de leeuwen gaan staan? Neen, antwoorddq Van Zanten, mijn kóp! op haar schouder liggen. 1 IN DEN splikspiinternieuwen dans die ons regelrecht"van Amerika komt toege waaid,' móet hét meisje óp zéker oogénblik haar koppék'en op déh schouder"'van haar cavalier leggen,... Als dat waar is zou 'k op mijnen ouden dag ook nóg ne keer durven riskeeren op den dansvloer te komen... Ma renta mompelt iets van: ge zijt er zot ge noeg voor! Marenta heeft zoo de speciali-' teit van de waarheid... o! pardon... heur' meening, wil ik zeggen, niet onder banken of stoelen te steken. JEF SNIBBEKENS komt 's nachts langs een eenzame weg, alleen naar huis. Eens klaps ziet hijdaar voor hem twee bandieten staan. Hebt ge geen stuk van vijf centiem op zak, Vraagt hem eene van de twee. Ja... antwoordt Jef, die stillekens aan te vreden begint te worden, dat' hij er zoo goedkoop gaat van af komen... maar wat gaat ge met uw tweeën doen men één stuk van vijf centiem. Ha is 't antwoord, we gaan er mêe kop of; letter werpen om te zien wie van ons twee uw uurwerk en uwe portefeuille hebben zal. Jef kreeg een appelflauwte. MARIETTE CASY van Luik trok er Ver leden jaar van door met de centen van heur Papa. Ze ging aan Cinema doen. Maar nu is 't uit met hare droomen Ze is poverkes naar huis gekomen De centen weg ze zucht, helaas! Wat, was ik dom wat was ik dwaas! Arme n^giskens "Hie hun koppeken laten op hol bréngen door dg» Cfnepareclame. In «Je "H. Schrift staatvelen..,, zijn geroepen, weinigen zijn uitverkoren. En datis hier zeker het gevai.Öppassep is -de boodschap en als sommige gapetten lokartikèls óf recla- men schrijven, ziet dan eerst tweemaal uit uw oogén, voor (ge-LU laaf vangen. '..MEISKEN, zei ;Si,mpels tegen, de, serveuze van ne café, ik hpb'hier ne frank laten val len, als ge lier» yindt, geef hem mij dan morgen terug, én als ge hem niet vindt, moogt ge hém hebben; Volgens mijn ge dacht had Simpels al genoeg gezopen toeri hij dat zei. En hier is iets uit nen almanak van 't jaar '60. Pier de leugenare wos ne plan- trekkere numero een. 't Gebeurde dikkers da Pier t'huus kwam, in de kleene urkis, en riateurlik, 't wos oltemets ekee kariljon. Up ekee 't wos 't zelfde spel. Hoe laat es 't wêere dé, vroeg ze wuf. Zuust één, zei Pier, en meteen sloeg d'horlooize drie. Ha! Pier en verschoot da' niet in. 't Es al lang al! wel, zei Pier, ge moet gij da geen drie keeren zeggen EN VANDAAG is het dus Palmzondag of 'dan dag dat de palmen in de kerk gewijd worcjênCVandaag is het ook den eersten dag >BÏ vart den Taaschtijd die, onnoodig het U te zeggen, dutirt ijpt. acht da^en na Paschen ofte Beloken Paschen. Paschèn komt voort van het Hèbreeuwsch woord pesach, dat voorbijgang beteekent. Het woord pesach doelde op het. feit dat de Engel, ten tijde van de ballingschap der Israëlieten in Egypte, de eerstgeboren zonen van de Egyptenaren. doodde, terwijl diezelf de Engel de huizen der Israëlieten voorbij ging, waar de deurstijlen met bloed van een lam waren besproeid. Thans echter heeft het woord Paschen een andere beteekenis gekregen en. wil het zoovéél zeggen als op standing verrijzenis. KAN DIT U interessêerën? zonder te zijn bedrogen mogen we beweren dat zijn weerstandsvermogen in de verschillende toestanden waarin 't menschenlichaam kan belanden gewis» het volgende is. Zonder lucht kan een mensch van vijf tot zes minuten leven. Als ge 't niet gelooft kunt ge 't maar ne keer probeeren, 't en kost u geenen rooden duit. Een mensch kan van tien tot twaalf da gen (en nachten) leven zonder te slapen maar den twaalfden dag, hij mager van verzekerd zijn, is hij zoodanig door zijn bee nen gezakt, dat 't tijd is hem den pvit in te steken. Zonder water kan 'n mensch ten hoogste het eene week uithouden. Als ge wilt kunt ge dat allemaal zelf eens beproeven... maar zonder mijne verant woordelijkheid wel te verstaan! ZANDER van Lange Lowie zag er triestia uit... maar triestig! Hij liep met een gezicht zoo lang, ais de lange week van Sinxen. Maar wat is er, Zander? vroeg zijn vriend Bertus. Och! zei Zander, ik heb verleden week sjampanje gedronken. Daar kunt ge nu toch geen last meer van hebben Ja wel, zei Zander, want ik heb van daag de rekening gekregen. Klinken, schinken, drinken 't is allemaal goed en wel maar ais het. op betalen komt is het vaak een ander spel. EENE GENEESKUNDIGE REVUE pu bliceerde oplangs eene kurieuze statistiek. Zij toont aan het per honderd dooden onder vangenneming: ook reeds verhoord», voegde de commissaris van politie erbij, «maar zij willen geen enkele mededeeling doen. Als zij daarin volharden kan de instructie lang du ren. Hoe zal men hen eigenlijk toewijzen, dat zij tot de Broeders des Verderfs behoorden, dat zij al de misdaden door deze schurken bedreven, voor hun rekening hebben Wij kunnen ook nog getuigenissen van belang afleggen zei de Linar, «wij hebben hun beraadslagingen gehoord en kunnen be wijzen, dat zij werkelijk tot de Broeders behoorden. Maar erger is, dat die markies di Cava ontsnapt is Och, hij zal alleen zooveel niet meer kunnen beginnen. Bovendien hij is nu be kend ep zal spoedig,, gevangen genomen zijn. In ieder geval lijkt hij thans ongevaarlijk». Wij zullen zien antwoordde de Tour» nel', 'als wij maar niet al te spoedig het tegendeel ondervinden De graaf de Tournel was van de machte loosheid van den kapitein der Broeders des Verderfs dus nog niet overtuigd, maar hij dacht toch niet, dat zoo spoedig de gegrond heid van zijn wantrouwen bewezen zoude worden. De heeren zaten, toen zij zich dien na middag naar het paleis van justitie wilden begeven, in een' huurrijtuig, toen een cou ranten-jongen over den boulevard holde: Extra tijding. Nieuwe aanslag van de Broeders des Verderfs. Ontzettende moord hoorden zij hem roepen. Het spreekt; dat de nieuwsbladen vlug verkocht werden, het publiek vocht er als het ware om. Lord Nibblington was uit het rijtuig gesprongen en had zich spoedig van een blad meester gemaakt, waarvoor hij den jongen een halven frank toewierp. «Wel», zei de Linar, «het zal een over dreven verhaal zijn van de voorvallen vah dezen nacht». Het is meer antwoordde lord Nibbling ton met trillende stem, luister En hij las: In onze editie van twaalf uur gaven wij een omstandig verhaal van de gevangenne ming der misdadigersbende, welke Parijs zoolang in onrust hield. Helaas, het hoofd van de Broeders des Verderfs, een Ita- de geneesheeren ofte dekters en de oorza- ken van hunnen dood. Luistert. Veertig per hopderd der geneesheeren sterven van hartziekten; 20 p. h. door ver giftiging' door morphine; 10 p. h. door ze- j nuwonteteltenisen; 17 p. h. van de tering; 3 p. h. door ongevallen (auto - meerendeels) 2 p. h. van neurasthenie; 2 p. h. van te veel te werk«n; 1 p. h. door bloedvergiftiging; 1 p. h. door da ziekten opgedaan door be smetting van hunne zieken. En eindelijk zijn er maar drio per honderd die door ouderdom den berg af gaan! HIJ MIJN kozijntje Thcduul hadden ze egri,,: varken geslacht en 't zou penskermis éijh'en Theduul heeft mij alzoo geinviteerd: Peste» Nonkel. We hebben in den loop van de week ons varken geslacht, 't Woog hon derd twintig kilo's, en toen ze 't dood deden, heb ik seffens aan u gedacht. Alleezegik tot Marenta, zijt dan al suikernonkel, 't Respect is de wereld uit. TREKKEN de menschen allemaal de we reld uit? of wat is me dat allegaar te zeg gen? Ik kan geenen stap buiten de deur zetten of 'k zie hier op een huis aangeplakt: «Huis te koop»... een beetje verder: «Pluis te huur». In ons straat staan er niet min der dan vier huizen te koop en vijf te huur. Dat komt door de crisis, zet Marenta, die vandaag heuren tater niet kan houden. Goed, Marenta, maar crisis of geen crisis, de menschen moeten toch wonen. En Marenta met de gazet in heur handen zit daar nu met heuren mond vol tanden, k mag dan nog niet eens zeggen dat het valsche tanden zijn, want ge zoudt een spel leken zien. DE NIÉUWE stukken van twintig frank zijn al op komst, heb ik hooren zeggen. Maar 'k heb ze nog niet gezien... in plaats van gouden- stukken zullen 't nikkeltjes zijn zooals allemaal d'andere. Dat zullen zeker stukken zijn ter groote van een kruiwagen- wiel? We zullen voortaan een ezeiken moe ten meêdoen om onzen portemonee te dra gen! DIT IS heel lang geleden geschied. Drie veroordeelden moesten opgehangen worden: een Engelschman, een Schot en een Ier. De rechter keert zich tot den Engelsch man: Aan welken boom wilt gij opgehangen worden? Aan eenen eik, antwoordde John Buil. Goed, en gij, vraagt hij aan den Schot. Aan eenen populier, is 't antwoord. En gij Patrick? Ik, mijnheer de rechter, aan... een stekelbezelaar. Een stekelbezelaar? Maar dat is onmo gelijk: dat is veel te klein! O! Als het maar dat is, mijnheer juge... ik zal wel wachten tot dat hij groot genoeg is. EN TOT SLOT zeg ik tot de naaste weke 't is weêr ne keer uit met de reke 'k denk dat ge zult zijn tevreê... dat ik u nu laat met vreê. geen onbepaald uitstel konden verkrijgen omdat het globaal inkomen der leden van het gezin meer bedroeg dan het dubbel bedrag van het minimum van het gedeeltelijk van da belasting vrijgesteld inkomen, zullen ont- slagen zijn van den legerdienst, vermits zij allen begrepen zijn in de eerste kategorie van militieplichtigen, hierboven aangegeven, voor zoover het gezin nooit een enkele vrij stelling' genoot ten titel van groot gezin. b) Al de gezinnen die bij de hierboven aangegeven kategorieën (2 tot 8) ingedeeld zijn, en. aan wie, tenminste voor het grooiste gedeelte, een vrijstelling van werkelijken dienst reeds verleend werd ten titel van groot gezin, zullen een nieuw, het is te zeggen, een tweede vrijstelling' van den legerdienst gé nieten in den persoon van een tweede hun ner zonen. 29-3-1931. N 13. bij SANSEN-VANNESTE Gasthuisstraat - 15 - Poperinghe en er ook te verkrijgen: Linoleum, Toile-cirée, Bedde-vellen EERE-COMMUNIE GESCHENKEN Koperen Spreuken - Dagbladrekkens - Schoone Werkdoozen in Japaansqh' Verlakt» - Alle grootten van Kaders en «Pêle-mèles» - Portemonnaies, Por tefeuilles, Valiezen, Boek- en Muziektesschen. Vulpennen - Bureelgerief - Leesboeken - Gedachtenissen voor Ecre-CommUhié am 't Manneken uit de Maan. Naar jaarlijksche gewoonte heeft de Bel gische Boerenbond het zich weer ten plicht gesteld een bijzonderen studiedag te beleg gen waarop over de toestanden van het land en tuinbouwonderwijs en van het landbouw- huishoudkundig onderwijs zal gehandeld worden. Deze 9° onderwijsdag zal dit Jaar doorgaan te Leuven op Vrijdag, 10 April e. k. pier volgt de dagorde: 1 OCHTENDZITTING. i\. - Voor de Heeréni ohderwjjzers (in het St Pieterseollege,MinderbröedérSstraat,13). tO uur: Welkomgroet door M. Parein, Voor zitter van den Belgischen Boerenbond. 10 uur: De te volgen richting in het tuinbouwonderwijs, door M. Vanwijngaerden, bestuurder der Staatstuinbouwschool te Vil voorde. 11 14 uur: De bijzonderste belangstellings- punten in den varkenskweek, door M. F. Schoorens, landbouwingenieur bij den Boe renbond. B. - Voor de Eerwaarde Zusters en Dames onderwijzeressen (in de lokalen van het Ge sticht van het H. Hart te Heverlee). 10 uur: Welkomgroet door Mgr Luytgae- rens, algemeen secretaris van den Boeren bond. 10 '4 uur: Voordracht door Mej. Smeyers, Hoofdopzienster van het landbouwhuishoud- kundig onderwijs. 11 uur: De bijzonderste belangstellings- punten in de Veeuitbating door M. Dessom- vieie, 1. i. bij den Boerenbond. 113/4 uur: Practische mededeelingen en bespreking. GEZAMENLIJKE NAMIDDAGZITTNG (in de feestzaal van St Pieterseollege). 2 uur: a) Jaarlijkscne administratieve be spreking, ingeleid door M. Casteels, 1. i. bij den Boerenbond. 2 uur: b) Hoe moeten wij ons onderwijs aanpassen aan den huidigen toestand van land- en tuinbouw, door E. II. Ansay, 1. i. bij den Boerenbond, c) Slotwoord. VRIJSTELLING VAN WERKELIJKEN DIENST IN 1931 Tot heden was de eerst-opgeroepene van een gezin met 6 kinderen vrijgesteld van mili tairen dienst, indien het inkomen van het gezin een zeker maximum niet overschrijdt. In November en December 1930 zijn in het Staatsblad afgekondigd geworden drie be sluiten van den Minister van Landsverdedi ging, op dewelke het noodig blijkt de aan dacht te vestigen der betrokken groote ge' zinnen. Door deze besluiten worden de milt taire vrijstellingen ten bate van de groote gezinnen merkelijk uitgebreid. Voor deze uit gebreide vrijstellingen komen in aanmerking de militieplichtigen van 1931, aangewezen voor den dienst, het is te zeggen, na verche nen te zijn voor een wervingsbureel in Juli, Augustus of September 1930, goedgekeurd werden voor den dienst. Deze dienstplichtigen zijn vrijgesteld van alle militaire verplichtin gen in vredestijd, bij toepassing' van artikel 57 van de wet op den dienstplicht, zoo zij toebehooten tot één der volgende katego rieën 1. Degenen die deel uitmaken van een ge zin met tenminste zes kinderen in leven, waarvan geen enkel een vrijstelling genoot als lid van een groot gezin. 2. Degenen die tenminste vier broeders hebben die in het leger gediend hebben. 3. Degenen die drie broeders onder de wa pens hadden waarvan een in legerdienst stierf. 4. Degenen die drie broeders onder de wa pens hadden waarvan tenminste één drager is van één of meer frontstrepen. 5. Degenen die deel uitmaken van een ge zin met elf kinderen in leven waarvan drie in het leger gediend hebben. 6. Degenen die deel uitmaken van een ge zin met tién kinderen in leven, waaronder zeven jongens, drie dezer gediend hebbende in het leger. 7. De weezen van vader of moeder, die deel uitmaken van een gezin met tien kinderen in leyen, waaronder zes zonen, drie dezer ge diend hebbende in het leger. 8. Degenen Wier vader geboren is voor 6 Mei 1871 en die deel uitmaken van een ge zin met 10 kinderen in leven, waaronder zes zonen, drie dezer gediend hebbende in het leger. Uit voormelde besluiten blijkt, dus dat, voor het geen de militieplichtigen van 1931 be treft a) Al de zonen van groote gezinnen, ten minste zes kinderen in leven tellende, die IBBBBBGIE9£39BBHUESBSIilSi3B£E3E3BBSBI!! liaansch edelman, wist op onverklaarbare wijze te ontsnappen en reeds is nu bewezen dat de gevangenneming van de anderen weinig beteekent, zoolang niet deze schurk gevangen is. Heden morgen in de vroegte toch is vermoord géworden de heer Andrieu de bekende bankier in de rue Lafitte. De moord vond plaats onder buitenge wone geheimzinnige omstandigheden. De po litie wil daaromtrent nog weinig loslaten maar dit kunnen wij onze lezers toch wel mededeelen, dat er allen grond bestaat voor het vermoeden, dat de moord bedreven werd door het hoofd van de Broeders. Ket lijk van den heer Andrieu werd heden morgen om twaalf uur pas ontdekt, de moord moet in den vroegen morgen gebeurd zijn, zoodat men veronderstellen moet, dat het hoofd van de beruchte misdadigersbende den ban kier vermoord heeft, dadelijk nadat hij zich uit zijn gevaarlijke positie in het omsingel de huis heeft weten te redden. Eenige personen hebben vanmorgen tegen zes uur een rijtuig zien stilhouden voor het kantoor van den bankier. In dit rijtuig be vonden zich een heer en een dame. Terwijl de dame bleef zitten, verliet de heer het rijtuig en belde. Een metselaar, die naar zijn werk ging, vertelde dat hij bleef staan, om dat hij vermoedde, dat de heer het kantoor nog gesloten zou vinden. Tot zijn groote verwondering evenwel opende de bankier zelve de deur en liet den heer binnen. De metselaar is toen verder gegaan. Het rijtuig heeft niet langer dan tien minuten voor de deur gewacht, toen kwam de heer naar bui ten, wipte op den bok en weg reed men. Om negen uur worden de kantoren van den heer Andrieu geopend. Zoo ook heden morgen Als gewoonlijk was hij zelf zoo vroeg nog niet aanwezig en alles ging zijn gewonen gang tot men hem om twaalf uur vond zit' ten in den leunstoel voor zijn lessenaar, op zijn particulier kantoor. De ongelukkige was evenwel dood, ver moord naar alle waarschijnlijkheid door dien man, die hem 's morgens bezócht. Het signalement van dien heer, zooals het gege ven werd door den metselaar en anderen, die hem zagen, komt wonderwel overeen. Belgische Fabriek Chieorei WYFELIER-TAFFIN Naaml. Vennootschap, YPER. ÜITSLAGEN AANBESTEDINGEN. 19 MAART. Te 2 u.. ten gemeentehuize te NOORDSCHOOTE, afbreken van 28 be tonnen schuilplaatsen aldaar, (ongeveer 2000 m3). VANEYGEN J., leper 17.90 voor 't vernieu wen en 15.50 voor het vervoer; Declerck en Van Fléteren, Eerneghem, 15,90; F. Haghe- baert, Yper, 20,00 en 5.00; C. Beauprez, Bix- schote, 20,00 en 15,00; P. Nibelle, Brussel, 22,CO en 14,20; Content en Lescrauwaet, Brugge, 22,00 en 13,00; Th. Pierrard, Yper. 25,00 en 10,00; J. Amery, Dixmuide, 25,00 en! 15,00; Pylyser.-Geryl H., Oostduinkerke, 26,00 en 16,50; Ach. Huyghe en J. Criel, Ghyverinchove, 26,50 en 19,50. 20 MAART. Te 11 ur„ in 't Bestuur van Bruggen en Wegen, 12, Vrijdagmarkt, Brug-, in berijdbaren sta,at brengen van het kasseiwerk en van de stütstèenslagwerken dei- baan van POPERINGHE naar OOSTVLE-' TEREN, tus'chen de punten Ok.OOO en 10k.350. J. AMERY; Beerst, 137,850 fr. (P., 15-15-! 13); V. TitéCa, leper, 144,774.70 (P.); C. Van- delannpótè, id: 155,937 (P.) of 151,957 (H. Zandst:); 'A. Maertens, id., 152,608 (P.); Hl Mahieu, id., 159,963 (P.); D. Beun, id., 163,843.50 (P.) of 155,883.50 (Zandst.); A. Me» nu, Wytschaete, 167,132 tP.)M. Constandt, leper, 170,340 (P.); Hendryckx P., Veurne, 175,745.25 (Melaf.) of 187,685.25 (Porf.)J. Criel en A. Huyghe, Ghyverinchove, 177,128 (P.); H. Derycke, leper, 179,274, ,'P.)Ba- taille O., Poperinghe, 193,810 (P.). ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD op Vrijdag 27 Maart 1931, om 6 u. 's avonds. Een correspondent van De Maasbode schrijft aan zijn blad over de ontzettende el lende die heerscht in Hongarije: Men kan zich vrijwel geen denkbeeld tor- men Van de ontzaglijke ellende, die in Hon garije heerscht. Ook in andere landen klaagt men over den toestand en ook elders wordt groote armoede geleden. In Duitschland loopt het aantal werkloozen zelfs in de millioenen. Vergelijkt men echter den toestand van den Hongaarschen middenstand om van de arbeiders nog niet èens te spreken, met de levensomstandigheden van het Duitsche pro letariaat, dan moet men constateeren, dat de toestand der werkloozen in Duitschland on eindig veel beter is dan die van ds staats ambtenaren in Hongarije, van wie de mees ten nog niet zooveel verdienen als een werk- looze in Duitschland van het ondersteunings fonds trekt. Men behoeft slechts een blik te slaan in de Hongaarsche bladen, waarin men sinds we ken de lijsten van bijdragen ziet voor, de armsten der armen. Bedragen van twee peri- go worden reeds als rijkelijke giften be schouwd en in geheele districten worden in. een bepaald aantal weken niet meer dan duizend pengö ingezameld voor de hulpactie, die onder leiding van de gemalin van den rijksbestuurder gevoerd wordt. Zulk een el lende is gewoonlijk de vruchtbaarste bodem voor een omwenteling. De nood brengt de menschen in vertwijfeling. Wanneer men desondanks in Hongarije geen revolutie te vreezen heeft, dan is dit enkel en alleen te danken aan het feit, dat in de tien jaar, die sinds de revolutie verloo- pen zijn, op godsdienstig gebied een herge boorte valt waar te nemen en dat de katho lieke geestelijkheid en ook de prptestant- sche kerk. het geestelijk leven der bevolking op een hoog peil heeft weten te brengen. Voor zoover dit menschelijkerwijze mogelijk is, zijn zij er in geslaagd het materialisme weer stand te bieden en de menschen voor het ideële te begeesteren. Dit feit moet eenieder, die. den toestand in Hongarije met open oog gadeslaat, erkennen. Offers en ontberingen, zelfverloochening en godsvertrouwen zijn de karakteristieke kenmerken van het tegenwoordige Hongarije. met dat, hetwelk hedenmorgen verspreid' is van den markies di Cava, het hoofd van de moordenaars, die zich de Broeders des Ver derfs noemden. Bovendien, behalve deze markies is uit het omsingelde huis een dame verdwenen. Er stond op het plein voor het huis onbeheerd een rijtuig met paard, dat verdwenen is. De veronderstelling doet zich dus van zelf op, dat de beide gevluchten van het rijtuig ge bruik hebben gemaakt, dat zij dezelfden waren, als de onbekenden, die in de rue Lafitte stilhielden. Het is te hopen, dat de politie in deze duistere zaak licht brenge, maar gemakke lijk zal dit niet zijn. Er doen zich tal van vragen op, welke nog door niemand beant woord kunnen worden. En de gewichtigste is wel deze: in welke betrekking stond de heer Andrieu tot den markies. Wat bewoog den bankier zoo vroeg op zijn kantoor te zijn. Klaarblijkelijk verwachtte hij den man, die zijn moordenaar geworden is. Waarom heeft deze hem gedood? Was het om te ste len, of uit wraakzucht? Ziedaar eenige vra gen van de vele, waarvan zeker heel Parijs de beantwoording verwacht De Tournel en de Linar hadden ademloos geluisterd zoo goe'd als de koetsier, die als een echt Parijzenaar in eer> dergelijke ge schiedenis het hoogste belang stelde. Rijd verder, koetsierzei de Tournel, toen de lezing beëindigd was en terwijl het rijtuig weer voortratelde, vroeg hij: Welnu, wat zegt gij hiervan? Ik zeg riep lord Nibblington met op gewone heftigheid, dat die courant liegt. Het kan niet waar zijn, wat daarin te lezen staat Het lijkt mij eveneens onmogelijk ant woordde de Linar, dat die markies, zoo aan ons ontsnapt, dadelijk daarop koel bloedig een moord ging plegen Och watriep de lord, van dien kerel acht ik alles mogelijk, hoe ongelooflijk het ook moge schijnen. Maar dat signora Chia- rina zijn medeplichtige zou zijn, dat weiger ik aan te nemen «Evenwel», bemerkte de Tournel, «on verklaarbaar blijft toch de gelijktijdige ver- DAGORDE 1. - Verslag der laatste zitting. 2. - Ontheffing van het beheer en reken- plichtigheid, alsook der borgstelling, van wijlen heer Devacht Julien ,in leven ge meente-ontvanger dezer stad. 3. - Rekening van de C. O. O. voor het dienstjaar 1930. 4. - Verkoop van bouwgrond te Poperin ghe door de C. O. O. om goedkoope woonsten er op te timmeren. 5. - Verkoop van bouwgrond te Poperin ghe door de C. O. O. om een woonhuis er op te bouwen. 6. - Advies nopens de aanvraag, gedaan door heer Kestelyn Camille, om een re- gelmatigen, wekelijkschen autobusdienst in te richten voor eiken Vrijdag mor gen tusschen Rousbrugge en Poperinghe. 7. - Advies nopens de aanvraag, gedaan door heer Decrock Elie, om een regelma- tigen dagelijkschen autobusdienst in te richten tusschen Poperinghe, Watou en Abeele. 8. - Verplichte aansluiting der stad aan het Nationaal Krisisfonds. (Wet van 26 De cember 1930). 9. - Aansluiting der stad aan eene Com pensatiekas voor familievergdedingen, te geven aan stadswerklieden. 10. - Verhoog van de gemeentetaks op de honden. 11. - Mededeelingen. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBEBBBBBBB! 29 X Palmzondag. IIH. Jonas en Barachisius. 30 M H. Lozimus, biss. H. Vero, b. 31 D H. Cornelia, m. en mart. H. Benjamin. APRIL - GRASMAAND 1 W ri. Hugo, biss. TI. Wslerious. abt. 2 D H. Franc, de Paul, bel. II. Musa, m. 3 V H. Richardus, biss. 4 Z Paaschavond, II. Isidorus, biss. en kerkl. DE GROOTSTE IN DE GESCHIEDENIS DER MENSCHHEID Reeds meer dan dertig maanden woedt de vreeselijke hongersnood in China, in het stroomgebied van de Gele Rivier. Het aan tal mensehenlevens dat aan deze ontzetten de ramp ten offer viel, is zoo groot, dat men gerust mag zeggen dat dit de grootste ramp is welke zich ooit voorgedaan heeft in de geschiedenis der mensehheid. Honderden kilometers in het ronde zijn al de bakkerijen en al de winkels van levens middelen gesloten. Er is niets te koop dan een handvol graan, waaraan men zijn gan- sche weekloon moet besteden. Er zijn geene spoorwegen langswaar men de levensmidde len van de eene provincie naar de andere kan verzenden; ook geen automobielen of andere vervoermiddelen. De lastdieren, die de' wagens' moeten trekken, 2ijn reeds lang geleden van honger omgekomen of door de hohgerige eigenaars geslacht. De landerijen zijn volstrekt uitgedroogd en verdord, want sinds maanden is geen druppel regen ge vallen. In sommige streken Van het land heerscht 's Winters eene bittere .koude en de' inwoners kunnen zich daartegen niet be schutten, daar zij geene warme bekleeding hebben en meest allen in lompen gehuld zijn. Steenkolen, hout en andere'brandstoffen zijn nergens te vinden. Deze gruwelijke toestand duurt nu reeds meer dan twee en half jaar. Miljoenen Chineezen zien, helaas!, in hunne hulpeloosheid, geen andere uitweg, dan de hand aan zichzelven te slaan. Het getal zelfmoorden grenst aan het ongelooflijke In een dorp waar 800 huisgezinnenwonen hebben de menschen al een jaar lang niets anders meer geëten als wortelen en blade ren. En dan heeft men de akelige tegenstel ling: in de Vereenigde-Staten en in Europa breekt mén zich het hoofd wat te beginnen met den. overvloed van graan!... aBBBBBBBBBBHBlBBBHEBBBBaBBBBBBi Het zou de vredesgedachte bevorderen zegt de Manchester Guardian —wanneer de volkeren zich de statistische opgaven kon den realiseeren, die 'n Duitsch wiskundige van den oorlog verzameld heeft. In de vier jaren van den oorlog hebben 11.000.000 menschen den dood gevonden, dat is één elke 13 sekonden. Meer dan 19.000.000 werden gewond, ge noeg om Spanje te bevolken, indien dit. land onbewoond zou zijn. Met liet geld dat de oorlog gekost heeft 120.000.000.000 gulden, zou het mogelijk ge weest zijn elk gezin in de Ver. Staten van Amerika, Canada, Australië, Groot-Brittanje en Ierland, Frankrijk, Belgie en Rusland, een huis van 6.000 gulden met 5 Ha. grond en 3.000 guldens aan meubels te schenken. Tevens zouden er voor elke 20.000, fapiilies een ziekenhuis, een univërsiteit, en scholen beschikbaar zijn geweest, benevens salarissen voor onderwijzers, verpleegsters, doktoren, en professoren. En dan nog kon, wanneer al de kleine kruisjes, die nu op de soldatengraven staan, naast elkaar zouden worden geplaatst, een lijn getrokken worden, die zich uit zou-strek- ken van Parijs door Europa, en Azia,' tot aan Wladiwostok en 'het laatste kruisje zou worden omspoeld door de golven van de Ja- paansche zee. De vreeselijke offers, die de oorlog onver mijdelijk met zich brengt, zijn misschien door geen ander zoo zuiver grafisch voorge steld en de berekeningen zijn met zóove?' zorg uitgewerkt, dat niemand het gewaagd heeft ze te verwerpen. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI DE RIJKSTE MAN VAN ENGLAND Sir John Reeves Ellerman die als de rijk ste man van Engeland wordt beschouwd is dezer dagen 70 jaar geworden. Hij wóont in Londen en zijn vermogen wordt geschat op 30 millioen pond. Sinds jaren trachten re porters en redacteurs van groote Engelsche bladen dezen rijksten man van Engeland te interviewen. Sir John Ellerman heeft ook steeds aan deaanvallen der fotografen we ten te ontsnappen. Hij gaat altijd te voet en zeer eenvoudig gekleed naar zijn kantoor 'in de Londenschè binnenstad. Zijn vrienöéil heb ben hem beloofd dat zij hem zullenhëlpen om zijn incognito te bewaren. Sir John Ellerman is de zoon van ec:i' een voudig koopman uit Hamburg, die Zich 80 jaar geleden in Engeland gevestigd hééft. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBllffiQ^BBI SPEELKAARTEN TEN BUREELE DEZER ZOEKT UW PROFIJT Wilt gij aangename en voordeelige tafelbieren gebruiken in uw huishouden wendt u dan ter Tel. 87 YPERSTRAAT - 87 - POPERINGHE Tel. 87 die u twee maal per week: den DINSDAG VOORMIDDAG en den VRIJDAG NAMIDDAG allerbeste tafelbieren aan de genadigste prijzen zal te huis bestellen. STERK: het smakelijkste bruin tafelbier aan 9 fr. de bak. GERSTEN: het voordeeligste blond tafelbier aan 10 fr. de bak. MAS-CAR: Let fijnste blond speciaal aan 17 fr. de bak. mmwm dwijning van den markies en de signora. En dan, wie zou anders bij hem in het rijtuig gezeten hebben? Dus gij gelooft haar schuldig? Dat zou ik volstrekt niet durven bewe ren. Ik weet slechts, dat wij opnieuw staan voor een schier onoplosbaar raadsel. En dit is zekerongevaarlijk en vleugellam is di Cava nog lang niet, dat heeft hij al terstond bewezen. Wat beschikt deze man toch over een moed en scherpzinnigheid. Die eer moe ten wij hem geven, al is hij dan ook een vuige moordenaar». Reden te meer om hem te blijven ver volgen zei de Linar, hij moet onschade lijk gemaakt worden En wij zullen de signora en haar zuster uit zijn handen redden, aan zijn macht ont trekken», sprak de Tournel. «Wat zonder ling toch. dat hij op de zangeres, die hem als haar doodsvijand kent, nog macht schijnt uit te oefenen «Ja, ja», mompelde lord- Nibblington, maar wij zullen hem weten te vinden. Laat hij zoo moedig zijn als een leeuw, zoo listig als een slang, hij zal mij niet ontko men. Wij zullen hem in het verderf storten, al moest ik hem met eigen hand dooden Hiermede eindigde het gesprek, het rijtuig stond stil, men was voor het paleis van justitie aangekomen. VII. NIEUWE VERWIKKELINGEN. De Parijsche dagbladen gaven kolommen vol nieuws en beschouwingen over de gevan genneming van de Broeders des Verderfs. Helaas, hoe moest men het betreuren, dat juist de aanvoerder van de schurken, het hoofd en de ziel van de bende, had weten te ontsnappen. En dat hij ook zonder zijn helpers nog zeer te vreezen was, dat be wees wel de geheimzinnige moord in de rue Lafitte, die op zijn rekening geschreven moest worden. Ook over dien moord werd veel geschreven en allerlei vermoedens werden in de pers geuit, aangaande de ver houding, die er bestaan moest hebben tuk schen den vermoorde en zijn moordenaar. Men wierp eerst de stelling op, dat mar kies di Cava, want hij was nu als hoofd der misdadigersorganisatie bekend, juist omdat zijn bende in de pan gehakt en gevangen genomen was, den bankier vermoord had om zich zoo van het noodige geld te voor zien. Maar dat idéé moest men laten varen, want reeds vooraf moest de moordenaar al les beraamd hebben. Immers, mijnheer An drieu had 's morgens blijkbaar den markies verwacht, anders zou hij niet op z'oón on gewoon uur op zijn kantoor geweest zijn en niet den markies zelf terstond geopend hebben. Deze had hem dus zeker den dag- te voren zijn komst aangekondigd. En hij had eerder zaken met hem gedaan, dat was zoo klaar als den dag'. Er bleven dus nog veel raadselachtige bijzonderheden op te lossen. Onze drie vrienden evenwel braken zich het meest het hoofd over die vraag hoe of signora Chiarina met den markies had wh en ontvluchten, hem waarschijnlijk zelfs de vlucht mogelijk had gemaakt. Hij was toch de vijand van haar zuster, van haar broe der en zeker ook van haar zelf. En dan, het leek er op, of zij zijn medeplichtige was bij den moord in de rue Lafitte. Deze ver onderstelling, boe waarschijnlijk ze lijken mocht, verwierpen de drie edellieden noch tans eenparig. «Neen», zei de Tournel, «zij mag dan zijn wie zij wil, ik weiger te gelooven, dat zij wist, dat di Cava den bankier vermoor den wilde. Zij zal hem daarvoor niet bij de vlucht geholpen hebben Gij hobt gelijkantwoordde de Linar, en ik meer1, dat wij bij onze onderzoekin gen wel hiervan mogen uitgaan, dat de signora van den moord niet geweten heeft». «Zeker», stemde lord Nibblington toe en vervolgde: «Gij, de Linar, hebt ons ai een keer eerder verrast met uw vernuftige com- binatie's, gij hebt al vroeger een plan ten aanval opgemaakt, welnu laat hooren thans wat uw meening is, wat ons te doen staat. Gij zijt een man van redeneering, ik deug alleen, als het op doen aankomt», ('t Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 5