^niiiiiinniiiiiiimnniniiininiiii! NOTARIEEL-, ANNONCEN- EN NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN Telefoon Nr 9. Uitgever SANSEN-VANNESTE, Poperinghe. Postcheck Nr 15.570. MET MOED DOOR 'T LEVEN MELOTTE I gangs hebt Remicourt feBBBBBBBBMBBBBBBBBBBBBflBBBBBI^l BELANGRIJKE VEROORDEE LING IN EGYPTE EEN LICHT OP DEN WEG g Zend eenvoudig uw adres aan de fir- Kj ma F. Vandevoorde, 31, Boterstr., Yper. GRATIS ontvangt ge volledige be- g g schrijvingen en nuttige wenken. BBBHBBBHBBBBaflflBBBSHHBBBESaaiES!? DE CRISIS IN HET KOOLMIJNBEDRIJF DE HEILIG BLOEDPROCESSIE DAAR IS MAAR EEN... TE BRUGGE VELEN SPREKEN OVER AFSLAG DE FIRMA FL. VANDEVOORDE 31, Eoterstraat, YPER PAST HEM TOE! OPGEPAST VOOR DE RUPSEN Jaarlijksche Algemeene Vergadering van den BELGISCHEN BOERENBOND HELDENFEITEN HERDACHT TE OOSTENDE POLITIEK OVERZICHT STEUNT ONZE MISSIONARISSEN U san Abonnementsprijs 1 per jaar (per post) iln 't Land: 18 fr.l (fa Stad: 17 fr.= (Frankrijk: 35 fr.; sAndere landen: 40 fr.: E= I1 TARIEF: Kleine Berichten: 1 fr. per regel H minimumprijs per i inlassching 4 fr. tmmmm M Alle annoncen zijn jg vooraf te betalen I sen moeten tegen den! H Donderdag noen singezonden worden.! (g Kleine berichten tegen den 5= Vrijdag noen. I TARIEF: Notarieeie H Verkoopingen: 90 cent. b dgi* KGWons resel bureel dat hun bedient, en niet aan ons. santwoord bij zijn schrijven te voegen. 55SH Sommige menschen zijn altijd met iets verlegen. Ze gaan door 't leven, droefgeestig, neerslachtig... Ze zijn bekommerd om eens met hun gezondheid, dan met hun brood winning. Gezondheid en broodwinning zijn van groot belang voor onze blijmoedigheid, voor onzen iever en levenslust. Nochtans wordt ons gemoedsleven, onze opgewektheid of neerslachtigheid door allerhande invloeden beheerscht. We hebben menschen gekend die, met eene wankelende gezondheid, een vasten tred hielden op den levensweg, en het tot een hoogen ouderdom brachten omdat ze -den moed hoog hielden en geen tijd had den om te sterven Anderen, die meer leden aan ingebeelde kwalen, en daardoor werkelijk ziek waren, zouden blakend van gezondheid geweest zijn, indien ze meer hoop en meer moed hadden aan den dag gelegd. Hoeverre zouden het onze moeders ge bracht hebben met hun dozijn kinderen, indien ze toen, steeds over hun eigen licha melijk en zedelijk lijden gebogen zich lieten opeten door hunne zenuwen, of verteren door groot of minder groot verdriet. Ons lichaam is krank en aan véle ziekten onderhevig, maar God schonk aan onze menschelijke natuur de noodige sterkte om tegen elke krankheid den strijd aan te gaan. Wie er van bewust is dat onze natuur, in vele gevallen, zichzelf verdedigt en de zege praal behaalt, is reeds haif genezen. Het is verkeerd altijd ons eigen te beluisteren en het minste ongemak als ernstig op te nemen. We worden immers altoos wat gewaar en, wie goed nadenken wil, is bijna geen dag' zonder lichamelijke miserie. Een zeer verstandig mensch zei me, over enkele dagen, dat de dokters nooit zoo'n goede zaken deden als den dag van heden. De wachtzalen zitten vol, zei hij, met men schen die den blos op 't gelaat hebben... Maar hoort ze spreken: ze hebben dit of dat, kwalen die elk van ons heeft of gehad heeft, zenuwkwalen, welke ons aangezet worden door den modernen tijd en welke we zelf moeten overwinnen. Zoo heeft een zeer verstandige specialist, in groote letters, tegen den muur der wachtzaal doen aan brengen: Verboden over ziekten te spre ken De menschen kijken wel eens lachend omhoog, maar er wordt gezwegen. Voor de minste pijn mag het ergste niet gevreesd worden, en wie 's morgens wat voelt, en met moed verder gaat, geraakt de miserie in den dag kwijt, maar wie er blijft rond-cirkelen met zijne gedachten en zijne groote vrees, is 's middags gebroken en ligt 's namiddags te bed. Voor den zedelijken kant van ons leven gaat het evenzoo... Wie te lang verwijlt bij eigen leed, gaat er door ten onder. Wie over niets kan heenstappeneen verlies, hoe zwaar het soms ook valle, een ongelijk, hoe hard het vaak ook drukke, kan nooit de kalmte en den vrede in de ziel bewaren. Moed! moed! ziedaar eene groote vereischte in het leven. De broodwinning ook is een hoofdfactor in 't leven van den mensch, en dit is zeer goed te begrijpen. Het is echter niet noodig geld op te stapelen om gelukkig te wezen, en in vele huisgezinnen is het geluk heen- gevloden wanneer het geld er binnen stroomde. Sommige zullen lachend opmerkenIn dien het geld een goeden meester heeft, is er niets te vreezen voor evenwicht in ons leven, en de levensvreugde is niet gelegen daarbij, met geld koopt men de boter Inderdaad, maar geld is alles niet in het leven, en de levensvreugde, is niet gelegen in een gevulde beurs, maar in een gerust geweten. Frangois Coppée, de Fransche schrijver, verhaalt in eigen levensbeschrijving, hoe zijn moeder, met nog een enkel frank in den zak, altoos vol hoop en moed verder ging, en voor hare kinderen haar huis tot een hemel herschiep. Door haar moed heeft ze ons gelukkig gemaakt, en door moed en hoop in ons ge moed aan te kweeken, heeft ze ons een on schatbare erfenis nagelaten. Selma Lagerhof, de bekende schrijfster, vertelt hoe arm ze thuis waren, maar dat het door haar vader verboden was zuur te kijken, of bittere woorden te spreken. Om blijmoedig door het leven te gaan moet men echter eene zekere mate zelfop offering bezitten. Iemand die bij beproeving en tegenspoed alles op zijn eigen leven samentrekt gaat er vaak, tot bezwijkens toe, onder gebukt. Menschen die eigen leed verwerken kun nen en voor anderen blijmoedig voortarbei- den, leveren bewijs van offervaardigheid en zelfverloochening. Met moed door 't leven! Dit weze het wachtwoord, dat ons de zegepraal zal schenken over vele kleine en groote moeilijkheden, welke onvermijdelijk opduiken in het leven van elk mensch. 69 ----- U Koopt geen Ontroomer vooraleer gij den B J met verlaagden melkbak draaiende op eene spil H I B M B werken g 5 Ontroomers MELOTTE, N. V. g Wegens de deelneming aan de onlusten van Juli-Augustus van verleden jaar in Alexan- drië zijn 76 personen tot gevangenisstraf ver oordeeld. De onlusten waren ontstaan ten gevolge van de algemeene staking en talrijke Personen zijn daarbij om het leven gekomen 01 gewond. Een licht op den weg, op den levensweg is dit boek, hetwelk ik, na lezing, mijmerend neerleg; het heet De H. Eucharistie en de Vrouw door L. Lammertyn, Redemptorist. In dezen tijd van cultus voor al wat des lichaams isvan verbreking der traditie en ver doorgevoerde ontvoogding der vrouw; van scherpe maatschappelijke conflicten en nood naar lichaam en ziel; in dezen be roerden tijd is de lezing van dit hartelijk boek, als een zalf op een wonde, deugddoen de, opbeurend, troostend. Veel wordt er geschreven en gesproken tot verbetering der zeden, tot heil der zielen, maar deze schrijver dringt onmiddellijk door tot de kern van het katholiek leven: Jezus- Eucharistie. Zijn woord welt uit het hart en vindt daarom ook omiddellijk den weg tot het hart. Waar heeft het christen volk meest be hoefte aan? Niet zoozeer aan bespiegelende kennis, maar aan onmiddellijk verbruikbaar zielevoedsel, aan practische aanduidingen voor godsvrucht en zieleleven. In deze behoefte voorziet dit werk van Pater Lammertyn. Door de vijf deelen van het hartverster kend boek loopt een richtende lijn, is er een climax waar te nemen, welke denken doet aan den redenaar, welke al sprekende wint in gloed en overredingskracht. Het boek is dan ook gebouwd uit preeken, over dit on derwerp gehouden. Gij die den drang naar hooger liefde voelt, maar nog geen vasten tred hebt; gij, die gekwetst wordt door de doornen op den le vensweg; gij, die uw natuurlijke goedheid wilt grondvesten op God; gij, die wilt leeren dat katholiek leven moet zijn, katholieke actie gij allen die Jezus' liefde zoekt, verdiept u soms eenige stonden in de lezing van dit boek. Laat u niet afschrikken door de stof; het is heel onderhoudend geschre ven en het leest zeer vlot. Uit vele bladzijden spreekt een diep men- schelijk medevoelen, dat al dadelijk inslaat bij de opdracht, die luidt als volgt: Aan mijn vrome moeder moeder van tien kinderen die in het dagelijksche bij wonen der H. Mis en in het veelvuldig com- municeeren den moed zocht tot plichtsver vulling en den troost vond te midden van haar beproevingen. Zoo'n aanhef voert den geest onmiddellijk in 't volle besef der offervaardige moeder liefde. In zijn betoog over het lijdend leven toont schrijver ons de vrouw, mede-offeran de op het lijdensaltaar als moeder. En een treffend voorbeeld illustreert dit hoofdstuk: <i In 't begin van den wereldoorlog werd een zoon van generaal de Castelnau gedood. Zijn godvruchtige moeder zij communi ceerde dagelijks wachtte die dagen ang stig en tevergeefs op nieuws. Op zekeren morgen, geknield aan de com muniebank, leek 't haar, als sneed de be vende stem van den priester door heur hart. Angst en droefheid klonken uit zijn woorden en straalden uit ganseh zijn wezen. Hij had het vreeselijk bericht vernomen en op hem woog de pijnlijke last dat aan de moeder mede te deelen. Mevrouw de CastelnaiJ, die gelijk alle moeders, wier zoon aan 't front was, steeds in angst leefde, bezag star de bevende pries terhand, waarboven de blanke Hostie straal de, die sprak van offer; zij zag de priester- oogen vol tranen; zij hoorde het trillen van zijn stem en scheen onmiddellijk te be grijpen. Toen de H. Hostie op haar tong was neer gelegd en Jezus in haar hart rustte, ging zij dadelijk tot bij den priester: Eerwaarde... wie is het?... 't Was de jongste. Er waren verscheidene zonen aan 't front. En met vermorzeld hart, bleek als de dood, de oogen vol tranen, kniel de zij neer en zette zoo haar dankzegging na de Communie voort. Had ik elders die droeve mare verno men, bekende die moeder een uur later, ik zou wellicht aan 'n bloeduitstorting zijn ge storven. Maar met Jezus-Eucharistie in het hart voelde ik mij sterk en bereid tot het grootste offer. Mede-offerande in lijden en miskenning is de vrouw ook soms als echtgenoote. Wat bitter hartzeer te moeten vaststel len, hoe het huwelijk enkel twee lichamen heeft vereenigd, twee fortuinen, twee fa milienamen en niet twee levens, niet twee harten, niet twee zielen. Tusschen man en vrouw heerscht verschil in denken omtrent de gewichtigste levensvragen. Wat het dier baarst is aan het hart der echtgenoote, haar geloof, haar ziel en de godsvrucht van haar kind, daarvoor blijft de man onverschillig, ja, staat er soms vijandig tegenover. Of 't is het gewettigd vermoeden, dat uw man, aan wien gij door onverbreek bare banden hadt vastgehecht, zijn hart aan een vreemde heeft weggeschonken! Verlustigt schrijver zich dan in het op sporen en uitstallen van alle menschelijke ellende? Wat doet hij dan? Hij waarschuwt tegen de mogelijke zoo als het is, en wijst op de bronne van levens moed en levenskracht. Hij waarschuwt tegen de mogelijke val- sehe meening als zou de H. Eucharistie het lijden wegnemen. Neen, wegnemen niet, maar wel in egaa andere beteekenis zetten ten opzichte van onze lotsbestemming. Dit boek van Pater Lammertyn is een kostelijk bezit en' zal in menige ziel een hooger inzicht en een weldoende zoetigheid brengen. Te verkrijgen bij den schrijver, Redemp toristenklooster, 28, Belliardstraat, Brussel. Postcheck 1024.50. - Prijs 12 frank; vracht vrij 13 frank. ELZA WOLF. j^BBBBBBBBBBBBBBBEIBBBBBBBBBBBBJI g HOE PELSEN BEWAREN S Vertegenwoordigers van de werkgevers en werknemers uit het koolmijnbedrijf hebben een bijeenkomst gehad rrVt den Eersten Minister, in diens kabinet. Ook de H. Hey- man, minister van Nijverheid en Arbeid was aanwezig. Het verslag van de subkommissie die den toestand in het mijnbedrijf onderzocht heeft, werd ter bespreking gelegd. De toestand is zeer onrustwekkend. Indien zich geen ver betering voordoet zou het wel kunnen dat verschillende mijnen hun deuren sluiten. Op dit oogenblik bestaat er een kolenvoorraad van 3 millioen ton. Verschillende maatregelen werden voor gesteld om de crisis in het bedrijf te lenigen en onder deze is de beperking van vreemde steenkoleninvoer en het verbruik op grootere schaal in het binnenland van eigen kolen. Er werden evenwel geen beslissingen ge troffen doch de HH. Jaspar en Heyman zul len de kwestie te berde brengen in den ministerraad. DE VERNIEUWDE GROEPEN MAKEN DIEPEN INDRUK Zooals gemeld, is de H. Bloedprocessie Zondag uitgegaan. Om 10 uur werd de openluchtmis gecele breerd door Z. E. Kan. Demeester, in aan wezigheid eener groote volksmassa. Een bij zonder groote menigte kwam, na den middag, van alle kanten toegestroomd, en lang voor het uitgangsuur der precessie waren de stra ten van den doortocht volgepakt. Om 2 u. 30, onder het luiden der ziegeklok, werd het H, Bloed overgebracht van de ba siliek naar de kerk Sint Salvator, voorafge gaan door het muziek der Boys-Scouts en begeleid door de leden van het Edel Broeder schap, het Kapittel der hoofdkerk en het Magistraat. Deze namen plaats in een voor behouden omheiming voor de kathedraal, waar zij den voorbijtrekkenden stoet in oogenschouw namen. Wij merkten de aanwe zigheid vr.nZ. D. H. Mgr Waffelaert, bis schop van _rugge; Z. D. H. Mgr Lamiroy, hulpbisschop'; Mgr Schyrgens; HH. Baron Janssens de Bisthoven, goevern. van West- Vlaanderen; Van Hoestenberghe, senator en burgemeester van Brugge, andere burgerlijke en geestelijke overheden. Om 3 u. 20 kwam de processie voorbij de hoofdkerk. Bereden gendarmen en het mu ziek der Boys-Scouts openen den stoet. Eene maagd volgt; een borddrager, met het hoofd- gedacht der processieHeer, gij hebt ons vrijgekocht met uw bloed! De openings- groep is de verpersoonlijking der stad Brug ge, fier om de kostbare relikwie, die zij mag bewaren. De Veni Creator wordt gezongen. Dan volgt het eerste deel dat geweldigen in druk verwekt van ingetogenheid en schoon heid. Het is de voorafbeelding van het Heilig Bloed. Verscheidene nieuwe groepen dienen opgemerkt, namelijk Het Bloed van het Paaschlam, met prachtwagen, Het Paasch- maal, een Egyptisch huis voorstellend waar in Joden het lam nutten. Het eerste deel, ganseh omgewerkt, is een prachtige voor stelling uit het oud testament, met alles wat betrek heeft tot het bloedvergieten. Het tweede deel is de Verbeelding van Christus' leven, vanaf zijn geboorte tot zijn dood. Ook dit deel is verfraaid. Opgemerkt de wagen die de gerechtplaats, het Preto rium van Pilatus voorstelt, 't Is een tref fende voorstelling van het leven van den Zaligmaker. Het derde deel is het geschiedkundig ver haal der overbrenging van het H. Bloed naar Brugge in 1150, door Diederik. Het is ganseh nieuw, grootsch in opvatting, prachtig door de klèurschakeeringen. Het vierde deel is de kerkelijke hulde kloostergemeenten en geestelijken omringen de kostbare relikwie, gevolgd door Mgr La miroy en de overheden. De bewondering der toeschouwers was al gemeen en het mag gezegd dat de vernieu wing der beroemde processie ais. volledig ge- slaag beschouwd wordt. Om 6 u. 15 kwam de stoet op den Burg toe, onder het geschal der klaroenen, en Mgr Waffelaert gaf den laatsten zegen met de kostbare relikwie. Niettegenstaande herhaalde oproepen, werd op vele plaatsen verwaarloosd in tijds de rupsen te weren. De fruitaanplantingen zijn daar thans erg in gevaar gebracht. Het is nog tijd om den fruitoogst te redden, maar daartoe dienen onmiddellijk krachtda dige middelen aangewend. Bij het eerste verschijnen der rupsen kun nen deze opgezocht worden, bij vochtig en overtrokken weder of tegen den avond, wan neer zij in hoopen onder hare spinsels ver blijven; men moet alsdan met de rupsen- schaar de nesten weg nemen en verbranden. Men kan ze ook nog als volgt met een oplos sing corbolineum doorweeken. Een witborstel vastgemaakt aan het uit einde van een vrij lange lat wordt gedoopt in een oplosing carbolineum van 20 t. h.; hiermede moet men de webben en nesten, waarin de jonge rupsen schuilen goed was- schen. De aangeraakte rupsen sterven on middellijk. Maar een klein aantal laat zich op den grond vallen. Om te beletten dat ze terug op de boomen klimmen, moet men rondom den stam, op 1 m. 50 hoogte, een lijmband plaatsen. De rupsen kunnen die hindernis niet over en blijven onder de lijm hangen. Beschikt men nochtans over geen carbo lineum', zoo kan men ook de jonge rupsen vernielen als volgt: men neemt een staak met, aan het uiteinde er van, een lomp, in benzine of petroleum gedrenkt, en die men vervolgens in brand steekt. Bij middel van dien fakkel worden de rupsen en -nesten verbrand. Men vindt ook rupsenfakkels in den handel. Het is aan te raden onder de boomen een groot doek te plaatsen om de rupsen die gedurende deze bewerkingen neervallen te vangen.Zij dienen zorgvuldig verdelgd. Op 2" Sinxendag, 25 Mei, zal, als naar ge woonte, de jaarlijksche algemeene vergade ring van den Belgischen Boerenbond gehou den worden te Leuven in de groote feestzaal van St Pieterscollege. Zij begint te 10 uur stipt en wordt 's namiddags voortgezet. Hier volgt de dagorde: 1. Verslag over de werkzaamheden van den Boerenbond door Mgr Luytgaerens, Algemeen Secretaris. 2. Wat er voor den landbouw reeds gedaan werd en nog moet gedaan worden, door E. H. Colpaert, lid van het Hoofdbestuur. 3. De boeren en hun vereeniging in de huidige omstandigheden, door Prof. De Vleeschauwer. Duizenden afgevaardigden der plaatselijke gilden van den Boerenbond houden er steeds aan de algemeene vergadering te komen bij wonen; deze is dan ook telkenjare een heele gebeurtenis in de landbouwwereld. DE VINDICTIVE DEED DE DUIKEOOTENOORLOG EINDIGEN Te Oostende werd Zondag plechtig het groote feit herdacht, dat zooveel ophef maakte tijdens den oorlog: de Engelsche vloot, die de afsluiting van de haven be werkstelligde voor alle verkeer, door het tot zinken brengen van de Vindictive Daar is maar eenen radio omroep die onzen omroep kan zijn! Daar is maar een Radiogids die onzen Radiogids kan zijn! Onze Katholieke Vlaamsche Radio Omroep heeft liard te worstelen. Waarom, vraagt men zich wellicht af. O, dat is toch eenvoudig; onze omroep, omdat hij katholiek en vlaamsch is, heeft veel tegenkanting. Maar het is juist dooi den harden strijd dat de Katholieke Radio Omroep in Holland zoo sterk geworden is, en, 't zal dank zijn aan hard werken en barden strijd, dat onze K. V. R. O. evenzoo tol; de zege zak komen. Ónze Omroep doet nog eens een dringen den oproep tot allen die het goed meenen. Er is een propaganda-offensief ingezet en dit bij middel van geldelijke stortingen. Als ge nu eenmaal weet dat K. V. R. O. nog veel geld van doen heeft om voort te doen gelijk hij deed en om steeds meer goed te kunnen doen, dan zult ge ons toch niet in den steek laten. Onze kinderuurtjes b. v. vergen niet alleen opoffering en moeite maar ongelukkiglijk ook veel geld. En dat is iets dat wij te kort hebben. Geld hebben we te kort, niet alleen voor ons zoo aangename kinderuurtjes, maar ook voor onze andere uitzendingen. En wat zouden onze brave luistervinkjes wel zeggen, schrijft ons Nonkel Jan, moest hij nu eens door 't mikrofoon meedeelen dat het uit en amen is met het kinderuurtje, juist omdat de porte-monnaie of spaarpot van Nonkel Jan leeg is. Al de neefjes en nichtjes van Nonkel Jan zouden zoo'n spijt hebben maar 't zou te laat zijn. Vooraleer het te laat zij, en, vooraleer ge die lekkere kinderuurtjes moet der ven die smaken naar den trog om nog, zal iedereen eens kijken in de spaarpot en er wel wat vinden voor onzen omroep. De ouders die weten van wat een opvoedkundige waarde onze kinderuurtjes zijn, die zullen er wel voor zorgen dat die giften zonder uit stel geworden aan K. V. R. O. of aan de propagandisten. Men mag ook intusschen nog lid worden van K. V. R. O. en abonneeren op onze VI. Radiogids. 't Adres kent U nog wel: Jan De Meester, Propagandist K. V. R. O., Rousse- lare, Wapenpl., 13; zijn postrek.: 111079. Innigen dank. Nonkel Jan dankt U van harten bij voorbaat. I Gebruikt Chicorei WYPELIER-TAFFIN 't is de beste. i ER KOMT KLAARTE De politieke gezichteinder is dezer dagen wat opgehelderd ten gevolge van de bijeen komst tusschen kath. VI. senatoren en ka merleden en den heer Jaspar. Met spanning jyeiü die bijeenkomst verwacht. ,np dewelke 'Se vertegenwoordigers van de Vlaamsche arrondissementen den eersten minister hun eigen hart hebben blootgelegd en ook den gemoedstoestand, die op dit oogenblik in het Vlaamsche l&nd heerscht, hebben afgeschil derd. Zijnerzijds heeft de heer Jaspar even eens een klare taal gesproken. De heer Jaspar, eerste minister, woonde de vergadering bij en hield er aan een uiteen zetting te geven van al wat de Regeering, hoewel bestaande uit katholieken en libera len, op vlaamch gebied gedaan heeft; ver- vlaamsching van de hoogeschool van Gent, en invoering van het vlaamsche commando in het leger. Anderwijds heeft de Regeering het ont werp op de vervlaamsching van het Gerecht ingewilligd. Het ontwerp op de vervlaam sching der besturen zal eerlang worden in gediend. Men moet altijd niet zeggen wat de Re geering niet doet, zegt de heer Jaspar, maar ook wat zij gedaan heeft De heer Sap gaf daarop, op zijn beurt, een uiteenzetting, waarin de klachten en dia eischen van de katholieke Vlamingen vervat zijn. De hoofdgedachte van die uiteenzetting is, dat het vlaamsche vraagstuk moet worden opgelost, niet in de helft, niet in de drie vierden, maar heel en al, en dit zoo spoedig mogelijk, en vóór de verkiezingen van 1932, voor de gemeenten. De toestand in het vlaamsche land is ernstig, zegt spreker, in dezen zin, dat, doör nog te wachten, de mis noegdheid en de verbittering' groeien, wat koren op den molen is van de extremisten De heeren Poullet, Van Isacker en Van Dievoet, onderlijnden die verklaring van den heer Sap en bevestigden, dat zij de oplossing van het Vlaamsche vraagstuk als een drin gende noodzakelijkheid aanschouwen. Z. E. Pater Rutten lichtte dan zijn hou ding toe, als verslaggever van de Senaats commissie, voor de vervlaamsching van het middelbaar onderwijs. De heer Jaspar ging dan de verbintenis aan het vlaamsche vraagstuk vóór de gemeen teverkiezingen van 1932 op te lossen. Doch in ruil vroeg de eerste minister, dat de groep hem dan ook in de Kamer en in de pers, steunen zou. Het was zeker en vast een hartverheffen de vergadering. 18 MEI DAG VAN GOEDEN WIL Hier volgt de jaarlijksche vredesboodschap van de jongens en meisjes der scholen uit Engeland aan de kinderen van de gansche wereld Wij, jongens en meisjes uit Engeland, richten voor de derde maal onze boodschap tot de kinderen van alle landen. Door deze boodschap worden de banden van goeden wil dichter aangehaald en zij moeten van jaar tot jaar krachtiger en schoo ner worden. Wij voelen ons gelukkig U te begroeten, doch het is maar éénmaal 18 Mei op de 365 dagen, en wij, jongens en meisjes uit Enge land, wenschen dat de vriendschap door heel de wereld heen dagelijks zou toenemen. Mo ge aldus een bestendige stroom van ver standhouding en goeden wil langs al de verbindingslijnen loopen, welke tusschen ons werden aangelegd, zooals de electrische stroom langs de draden loopt waaruit warm te en licht ontstaan. Wij zijn ervan overtuigd dat deze stroom onafgebroken kan werken, terwijl wij onze studiën voortzetten op het gebied van kun sten en wetenschappen, van de muziek en de letterkunde, de geschiedenis en de aard rijkskunde, de ontdekkingen en de uitvindin gen, den handel en de nijverheid. Daardoor raken wij bekend met al de landen onder de zon, en het is met te lezen en te hooren spreken over al de dingen, welke getuigen van goeden wil en dienstvaardigheid onder de menschen dat wij, door elkander te ver staan en te waardeeren, rondom de wereld een levendigen stroom van gedachten en ge voelens zullen slingeren EEN NOODZAKELIJKE WET De wet op de bescherming onzer monu menten en landschappen zal dezer dagen in de Kamer ter stemming gelegd worden. Waar in al de andere kultuurstaten sedert jaren maatregelen ter bescherming van het nationaal schoonheidspatrimonium genomen werden, bleven wij in Belgie met leede oogen op de geleidelijke vernieling onzer landschap pen toezien. Het is te hopen dat deze nieuwe wet in de maatregelen zal voorzien om het laatste na tuurschoon, dat ons nog overblijft, te kunnen bewaren voor de komende geslachten. Laat ons hopen dat alle volksvertegenwoor digers, zonder onderscheid, het als een eere plicht zullen aanzien voor deze wet te stem men. HET GEDENKTEEKEN KARDINAAL MERCIER Verleden week werd te Leuven het gedenk- teekeri opgericht dat gewijd is aan de na gedachtenis van Z. Em. Kardinaal Mercier. Het beeld van Kardinaal Mercier bevindt zich in de hovingen van het Instituut voor Wijsbegeerte. Het is een bronzen gedenk- beeld van een Poolschen kunstenaar, Pater Ephrem de Czynia, den laatsten Priester door Kardinaal Mercier met eigen hand ge wijd. Het verbeeldt den Leeraar aan zijn werktafel gezeten en aan 't schrijven. Heel het werkvermogen van den grooten Kardi naal ligt. er in opgeborgen. De inhuldiging van dit gedenkteeken had plaats in tegenwoordigheid van de Koning en de Koningin, Kardinaal Van Roey, Mgr Micara, pauselijke Nuncius, Mgr Ladeuse, rector der Leuvensche Hoogeschool en tal van Bisschoppen, geestelijke- en wereldlijke overheden. In versehillige aanspraken, onder andere door Heer Professor Maurice De Wulf, wer den de groote gaven en deugden van Z. Em. Kardinaal Van Roey in het daglicht gesteld. Kardinaal Mercier was een zegen voor de Katholieke Hoogeschool van Leuven en een glorie voor ons Land. Mocht zijn aandenken steeds in eere bewaard worden. BELGIE TE VINCENNES. De stand van Belgie, bij de Koloniale Ten toonstelling te Parijs, werd ingericht in de internationale wijk der inlichtingen. Het lo kaal heeft 14 meter lengte op 7 meter breed te en maakt een belangwekkend museum uit, waar men de verschillende producten uit Belgisch-Congo aantreft. De bemeubeling werd gemaakt met hout uit onze Kolonie. Zaterdagmorgen had de plechtige inhul diging der Belgische af deeling te Vincennes plaats. M. Jaspar zat de plechtigheid voor. M. Carton sprak eene openingsrede uit die hij eindigde met den wensch: «Moge de belgische leuze Eendracht maakt macht ook deze worden der verschillende natiën! Daarna werd de belgische afdeeling geo pend verklaard. ENGELAND'S HULP Minister de Broqueville heeft zoodanig wsl geschermd met de hulp die wij uit Engeland zouden krijgen dat de Engelsche Minister Henderson in het Lagerhuis heeft moeten verklaren dat Belgie al niet veel' op Engeland mag steunen. Sedert het Verdrag van Lo carno is tussehen Belgie en Engeland geen de minste Verbintenis aangegaan betreffende Engelsche hulp in geval van oorlog, zoodat Engeland geen de minste verplicntiug heeft tegenover Belgie, tenzij deze voortvloeiende uit het Verdrag van Locarno. FLINK GESPROKEN! Tijdens het Congres der Katholieke Wach ten te Brussel hield Heer Adv. De Schrijver, Volksvertegenwoordiger en afgevaardigde der Brusselsche Federatie van Katholieke Wachten eene flinke rede. Na gewezen te hebben op hetgeen het Katholiek ideaal betreft, zegde hij dat ook het vlaamsche ideaal in vervulling moet gaan. Denkt er goed op na, zegde hij, indien het vlaamsche ideaal niet vervuld wordt, dan zal er geen spraak meer zijn van Ka tholieke Vlaamsche Jonge Wachten, dan zal er burgeroorlog in Vlaanderen ontstaan. Al de Staatslichamen, al de bestuurlijke dien sten in het vlaamsche land moeten ten dienste gesteld worden van de vlaamsche collectiviteit. De Heeren Crokaert en Coelst hebben den Heer De Schrijver geluk gewenscht en de Voorzitter, de Waal M. Brifaut, beaamde ten volle de flinke woorden van M. De Schrijver. Niettegenstaande dit alles heeft de franschschrijvende brusselsche pers geen inkt om deze wijze vermaning aan de Katholieke Wachten, zoo Vlaamsche als Waalsche, ge geven, over te drukken. Of mogen de lezers ervan misschien niet weten dat er entwat roert in Vlaanderen? MINISTERIEELE EN PARLEMENTAIRE ONVEREENIGBAARHEDEN Dit voorstel werd ingediend in 1926 door den socialist M. Soudan, en wordt nu eerst nu eerst in de Kamer besproken. M. Pierard, socialist, is natuurlijk voor stander van het voorstel en M. Fcuillien, ka tholiek bestrijdt het voorstel. M. Soudan, die het voorstel ingediend heeft, legt er de draagwijdte van uit. Hij laat veel vallen van zijn oorspronkelijk voorstel, en behoudt enkel deze bepalingen, dat een kamerlid niet de advokaat mag zijn van den Staat, en dat het natuurlijk ook goed zou zijn niet te pleiten tegen den Staat. Een kamerlid, senator of minister, zou ook geen gebruik mogen maken van zijn titel, om lid te worden van den beheerraad van flnan- cieele genootschappen. Een kamerlid, die minister, wordt, zou ont slag moeten nemen als beheerder. Een mi nister, die aftreedt, zou geen beheerder mo gen worden van vennootschappen aan de welke hij vergunningen of voordeelen heeft geschonken. Dit zijn de bepalingen, welke M. Soudan aan de Kamer vraagt, te aanvaarden. M. Janson, minister van Justitie gaat ak koord met de hoofdgedachte van M. Soudan, doch men mag zulks niet in eene wet neer schrijven, want zulks zou toch niets veran deren aan den toestand. De Koning moet altijd vrij zijn de minis ters te kiezen die hij wil, zooniet schendt men zijn grondwettelijk recht. M. Jaspar, na een korte bespreking, vraagt het voorstel niet aan te nemen. M. Destrée verdedigt het voorstel waarna de algemeene bespreking wordt gesloten. VOOR DE HELDHAFTIGE REDDERS VAN HORNU Donderdag vergaderde op het ministerie van Binnenlandsche Zaken de Kommissie van het Carnegie Hero'Fund. Zij heeft bij eenparigheid den gulden gedenkpenning toe gekend aan hh. Barbier, ingenieur, Godart en Mahieu, porions en Gallez, paswerker, als belooning voor hun heldhaftige toewijding bij de reddingswerken te Hournu-Wasmes. De drie laatsten zullen daarbij eene belooning ontvangen van 1000 fr. HET PENSIOEN DER GEMEENTEBEDIENDEN De Kamercommissie heeft die bepaling van het ontwerp op het statuut van de gemeen tebedienden aangenomen, waarbij aan de gemeentebedienden een pensioen verplich tend wordt uitbetaald op dezelfde grondsla gen als aan de staatsbediènden. DE NIEUWE ALKOHOLWET De Kamerkommissie heeft Dinsdag de nieuwe alkoholwet goedgekeurd met 4 tegen 1 stem (den liberaal Pierco) en 1 onthouding (den h. Feuillien). EEN FAKKEL OM EUROPA IN BRAND TE STEKEN. In een buitengewoon scherp artikel wijst de Daily Expressop de gevaren, die voor Engeland voortvloeien uit zijn huidige posi tie in den Volkenbond in verband met den huidigen toestand van Europa. Duitschland en Oostenrijk willen een tol- overeenkomst sluiten. Men behoorde hun zulks toe te staan, doch Frankrijk verbiedt het in naam van de geheiligde verdragen van Versailles Frankrijk strekt zijn hand uit over Roemenië, Polen, Joego-Slavië en Tsjecho-Slowakije en wenscht de volledige hegomonie over Europa. Wanneer ergens een schot zal vallen, zal het voor Frankrijk zijn. Zal de Engelsche jeugd, vraagt het blad, moeten sterven als er iets gebeurt, waardoor de Fransche hegomonie bedreigd wordt, of wanneer er toch een tolverbond tot stand komt? De Volkenbond moest een lichtende fak kel voor de menschheid zijn, doch thans schijnt zij een fakkel, waarmgde eiken dag Europa in brand gestoken kan worden. Zoo goed als Amerika zich buiten den Volken bond heeft weten te houden, had ook Enge land dat moeten doen, want het beteekent een gevaar voor het Engelsche wereldrijk. Engeland moet zich uit Europa terugtrek ken. Het hart van het Britsche wereldrijk ligt te Londen, niet te Genève. DE OUDERDOMSPENSIOENEN In het Ministerie van Nijverheid en Arbeid wordt op dit oogenblik overgegaan tot de herziening der ouderdomspensioenen, om ze in overeenstemming te brengen met de schikkingen der nieuwe wet. De titels der pensioenen en bijkomende pensioenen, die in het bezit zijn der ouder- domsgepensionneerden zullen allen vervan gen worden. Allen zullen dus een nieuwen titel bekomen van hoogstens 2100 fr. Wan neer man en vrouw pensioen genieten zal een titel op naam van de man worden ge geven, met het bedrag (hoogste bedrag 3.200 fr.). De gemeentebesturen zullen al de titels binnenvragen. Natuurlijk is de toepasing der wet bepaald op 1 Januari 1931. GEEN UITSTEL VAN DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE De berichten in de buitenlandsche pers over een mogelijk uitstel van de ontwape ningsconferentie, in verband met een gebeur lijke mislukking van de Fransch-Italiaan- sche vlootonderhandelingen, worden, naar men van bevoegde zijde verzekert, in de krin gen van het Volkenbondssecretariaat beslist tegengesproken. DE GEMEENTEFIN ANCIEN Van de 2.638 gemeenten in Belgie hadden bij de jongste volkstelling: 199 minder dan 300 inwoners; 294 van 301 tot 500 inwoners; 702 van 501 tot 1.000 inwoners. Dus tellen 1.195, zegge schier de helft van de gemeenten des lands, minder dan 1.000 inwoners. Het spreekt dus van zelf dat de meesten beklemd zitten tusschen de op haar wegende lasten en de geringe belastbare stof dié zij bezitten. Een agglomeratie van 300 tot 1.000 inwo ners telt twee tot driehonderd belastbare ge zinnen. Hoe kan men daar het noodige vin den om eere te doen aan de onvermijdelijke lasten die op elke gemeente, zij weze nog zoo klein, drukken? Evenveel voorstellen die men doet en her haalt, doch die men telkens uitstelt, zonder de noodige practische oplossingen aan te durven. Men zou toch eens moeten de handen aan het werk slaan, tenzij de Staat zich eindelijk den plicht bewust werd op doelmatige wijze zijn deel te nemen in de steeds toenemende uitgaven van de gemeenten. DE BEWAPENINGSCIJFERS. De Fransche regeering heeft den secre taris-generaal van den Volkenbond een nota toegezonden aangaande het Duitsch voor stel tot algeheele openbaarmaking van de bewapeningscijfers als grondslag voor de onderhandelingen op de aanstaande Ont wapeningsconferentie. De Fransche regeering verwerpt de Duit- scfye voorstellen. Zij is van opvatting, dat publicatie van de bewapeningscijfers van géén practische waarde kan zijn voor de beoordeeling van de weermacht der landen, aangezien in de allereerste plaats het wa peningsvermogen der landen en de ontwik keling hunner wapeningsindustrieën onder zocht moeten worden. De Fransche regeering stélt zich op het standpunt van de Engel sche en wenscht, dat openbaarmaking van de wapeningsgegevens plaats zal hebben op de door de voorbereidende ontwapenings kommissie opgestelde tabelen. VLAAMSCH IN 'T BESTUUR. Het laatste wetsontwerp, door de Regee ring inzake het oplossen dor taalkwestie aangekondigd, is thans klaar. Inderdaad, verleden Maandag heeft de Ministerraad, na een laatste en grondige bespreking, den tekst vastgelegd van het wetsvoorstel op het gebruik der talen in de besturen, dat uit naam der Regeering, na het bekomen der koninklijke handteeke- ning, op het Bureel der Kamer zal neerge legd worden. Wij houden er aan hier onze voldoening uit te spreken over het feit dat de Regeering er toe gekomen is een wetsvoorstel op te stellen, dat geroepen is om een groote vol doening te schenken aan de Vlamingen, en tevens heel wat verbetering en gezondma king te brengen in opzicht van het taalge bruik in de besturen. Wat ons betreft, wij zullen er ons wel van wachten thans onze meening over het opge stelde ontwerp te doen kennen. Wij kunnen dat best doen wanneer wij den tekst van het westonwerp onder de Oogen hebben. HET VLAAMSCH IN HET ONDERWIJS Woensdagnamiddag werd in de Kamer het wetsontwerp ingediend betreffende het ge bruik der Talen in het Middelbaar onderwijs. Het ontwerp was onderteekend door de h.h. Blavier, Sap, Van Hoecke, Van Isacker, Marck en Van den Eynde. Het eerste artikel luidt: In de Staatspro- vinciale of gemeentelijke instellingen voor middelbaar onderwijs voor de twee graden, is de taal der streek, waarin die instellin gengen gelegen zijn, de voertaal van het onderwijs. GUIDO. door het verzamelen van DAGBLADEN en alle OUD PAPIER Zakken te bevragen Klooster der Benedictinen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 1