Brute its IMifi Brouwerij Masschelein MOM DE FOPERINGHENAAR BI. 5. - 31-5-1931. - N' 22. BURGERSTAND VAN AANBESTEDINGEN. DE LOGE IN DE WERELD EENE ZONDERLINGE WEDDING WEET GE? WEENSCHE ZELFMOORDSTATISTIEK MEI - BLOEIMAAND JUNI - ZOMERMAAND DE ERFENISRECHTEN IN RECHTE LIJN LEEUWEN VERLIEZEN HUN WILD KARAKTER EEN JAAR MET 13 MAANDEN MEUBELPAPIER GEDACHTEN Waan u niet slim genoeg om altijd raad te geven, en meen u niet wijs genoeg om geen raad noodig te hebben. Onderzoek grondig alle menschelijk geluk en altijd zult gij iets vinden dat dit geluk bederft. HETMANNÉKÊ W UJT QE MAAN BESTE LEZERSCHAAR, vrienden allegaar, die nooit en mort noch klaagt g'hebt u zeker al afgevraagd: over wat gaat de zaag ons nu vandaag, bij alle goden weêr eens onderhouden. En om u de waarheid te zeggen 'k weet het zelve niet. Over 't weêr? 't Is nu al een week of tien achtereen dat ik niet anders doe dan d'r over zeeveren, en 't haalt toch niets uit, want hoe meer w'er over klagen en morren hoe slechter het er meê gesteld is. We zullen er dan maar een beetje over zwijgen... en 'k zou er geen zier van. verwonderd zijn dat 't dan moest beginnen te beteren, want zoo een soort «chansaar». ofte geluksvogel ben ik. Da'k morgen moest reiziger worden in zeep, hé, hewel 'k ben er van overtuigd, dat 't overmorgen mode zijn zou, dat de menschen zich niet meer was- schen. Spreken over watte dan? Over de moor den, de branden, de diefstallen? Maar ach Heer! ach God! g'hebt maar d'eerste de beste gazet open te slaan en 't staat er in groote letters te lezen: "Brand hier», «On geluk daarDiefstal en moord ginder! En met dat oud nieuws zoudt ge dan niet meer opgezet zijn, hé! Over mijn aider liefste Maren ta? Ge weet het allen zoo goed als ik, dat menschke is zoo zedig en nederig dat ze om geen geld van de wereld wilt dat er over haar in een gazet geklapt wordt. En zoo blijft er ons niets anders meer over dan onzen duim in onzen mond te steken en er maar beginnen aan te zuigen! VAN ZUIGEN gesproken! G'hebt allen reeds gehoord en ge zijt er meê 't akkoord dat er in alle groote steden ferm tegen 't lawaaiwordt gestreden. In Beulemansstad, bijvoorbeeld, is het verboden als ge met nen ottermobiel rijdt van meer dan 6 seconden aan een stuk te tuiteren of te klaksonneerenof g'hebt nen agent achter uw hielen, die simplies- ter... en als ge thuis komt vindt g'er een briefelken waar op staat dat ge zooveel amende of boete te betalen hebt. Maar nu (of ge mij gelooft of niet, hé) is er nen duitschen geleerde... en die heeft een in strument uitgevonden, dat alle geluid op zuigt! Dat mankeerde er ons nog. Hoe dat dat machien in elkaar zit, weet ik niet, maar als ge zoo een toestel hebt, hé, beste Lezer, en uw schoonmoeder of uw vrouw begint op u te kijven, en te roepen en te huilen, g'hebt maar op een knopken te du wen van dat instrument, en op hetzelfde oogenblik hoort ge absoluut niets, niets meer van hetgeen uw schoonmoeder of uw vrouw vertelt, het apparaat zelf zuigt al het lawaai op, en 't is precies alsof ge doof zijt! Als ge 's nachts niet kunt slapen door jt lawaai van uw jongste wicht... idem 'n duw op 't knopje... en twee minuten later slaapt ge ongestoord, rustig voort! 'n Schoone uitvinding, voorwaar! JA, vertelde madam Kortnek, dezen nacht hoor ik lawaai, ik sta op... en onder het bed zie ik een man liggen!... Een inbreker, zeker? Neen... 't was mijn echtgenoot... hij had ook 't lawaai gehoord! WAT DAT we nog allemaal gaan ver nemen Een duitsche doktoor, een zekere mijnheer Victoor, houdt staan, wordt er niet van ziek, dat bloemen gevoelig zijn aan... muziek! Volgens zijne proefnemingen, beweert hij, gaan de rozenknoppen open, wanneer men voor hen een stuksken speelt van Beetho ven of Mozart. De begonias en andere bloe men van die categorie hoorenliever de kletterende fanfare van Wagner. Het schu we viooltje wiggeit zachtjes met het hoofd bij het hooren van d'een of d'andere zoete melodie van onze moderne meesters. Maai de lelie trekt verontwaardigd haar kop in wanneer men voor haar één onzer moderne jazz-band tango's speelt. Spijtig dat er in Gheel, geen plaats meer is te veel, die dokter verdient anders wel opgesloten te zitten...in een gekkencel. En als ge u wilt rekenschap geven van de fameuae leugens die M. Victoor ons wil oplappen, hebt ge maar eens uw piano bui ten te slepen in uwen hof of uw viool vast te nemen om een van die airkenste spe- III Jlengelwerk van De Poperinghenaar32. bOKgPRONKELIJKE DETECTIVEROMAN door WILLIAM HOLT Welnu? vroeg di Cava hem, hebt gij de inlichtingen gekregen, die ik verlangde Ja zei de man. «Ik weet dit, Adolphe Rouan is gisteravond in zijn vertrekken over vallen. Hij was daar met iemand samen, toen er drie mannen binnen drongen. Zij schenen het vooral op zijn gezel gemunt te hebben, tenminste Rouan is kunnen ontsnappen. Maar het eigenaardige van het geval is dat zij later weggegaan zijn zonder dien man. Hij bewees hen van de politie te zijn Di Cava dacht even na. Toen vroeg hij: Wat is er verder geschied? Rouan is niet teruggekomen naar zijn kamers. Meer is er niet gebeurd Zoo, ik dank u En wat moet ik verder doen? Ziet gij kans Rouan weder op te sporen? Misschien wel Goed, dan volgt gij hem en tracht te ontdekken, alles wat er maar te ontdekken valt; waar hij zich ophoudt, met welke per sonen hij omgaat, ook of hij moeite doet zich voor de politie te verbergen. Hoe snel ler en vollediger gij mij inlichten kunt, hoe grooter dienst gij de zaak der Broeders be wijst 1 Ik zal mijn best doenantwoordde de ttian. Ook hij ging en even bleef di Cava alleen, toen werd de deur geopend en er trad een vrouw de kamer binnen. Het was zijn eigen vrouw, hoewel slechts weinigen wisten, dat hij met haar getrouwd was. «Welnu», zei zij, «mag ik weten, wat er omtrent mij besloten is Omtrent u besloten?vroeg di Cava, «wat bedoelt ge?» Oantwoordde zij, ik weet heel goed, len vóór de bloemen van uwen tuin... ge zult zwak zien wie er gelijk heeft. Ik heb het nog niet geprobeerd, zulle! maar 'k ben er op voorhand van overtuigd! TE DEAN, in Engeland, is er iets geschied. Wat? In honderd jaren raadt ge 't niet. De inwoners staan er nog van op hunnen kop. Oordeelt liever zelf. Drie zoons van drie vrederechters zijn getrouwd op drie dagen tijds. De drie verloofden waren de drie doch ters van drie burgemeesters die ieder drie maal achtereenvolgens herkozen werden En 't is nog alles niet. De drie domineesdie de drie huwelij ken ingezegend hebben behoorden alle drie tot een verschillende godsdienst (dat is 't voordeel? van 't protestantisme!) Zij wa ren van. drie verschillende parochiën en waren drie broeders en... een drieling. Tel nu ne keer hoeveel maal het cijfer drie in deze korte historie voorkomt en ge zult begrijpen waarom de bijgeloovige men schen van Dean op hun hoofd staan! BESTE KAMIEL, uw vrouw heeft een stem,., zoo zacht als fluweel! Zwijg, stommerik, spreek zoo luid niet... indien ze u moest hooren, zou ze direkt een kleed moeten hebben... dat met hare stem overeenkomt. 'T SPIRITISME, 'k heb het reeds gezeid, is een van de grootste plagen, van onzen tijd van onze dagen. En eiken dag worden er nog slachtoffers van dat fameus système gevonden. Onlangs nog te Gelsenkirchen, in West- faliën. -Een meisje van 19 jaar was naar een spiritisten-vergadering geweest, en de medium die zij geraadpleegd had, deelde haar mede dat zij binnen één maand ster ven zou. Verschrikt door dat gedacht, besloot het jonge meisje een einde aan haar leven te stellen. Zij besproeide hare kleederen met petroleum, stak er het vuur aan, en werd levend verbrand! Ja, ja, 't zijn verdraaid droevige zaken. Daaraan ziet ge dat 't spiritisme niet alleen de ronde tafels doet draaien, maar ook de hoofden van de personen die er geloof aan hechten... en dat is erger. Van spiritisten en alle andere tisten van dat soort, verlos ons Heer! aanhoor mijn woord. MIEL DE STOEFER, Jef de Leugenaar en Pier de Zwanzer kwamen op ne zekeren dag malkander tegen. En al zoo te disku- teeren hadden ze de samenspraak op de pompiers gebracht. Nergens waar dat de pompiers zoo rap zijn als bij ons in Antwerpen, zei Miel de Stoefer. Daar is ergens brand... ge tele foneert en g'hebt nog niet gedaan met tele- foneeren of de pompiers zijn reeds daar met hun pompen en alle benoodigheden. Peuh! zegt daarop Jef de Leugenaar, bij ons in Gent is 't nog wat anders. Niet noodig te telefoneeren...De brand is nog niet begonnen of de pompiers zijn al bezig met hem uit te dooven! Pier de Zwanzer, die tot nogtoe niets gezeid had, staat dan op. Allee, Antwerpenaar en Gentenaar, wat dat gij hier komt boffen. Bij mij, dat is in Brugge, in Brugge, als er brand is, vertrekken de pompiers een kwartier op voorhand... zij komen ter plaatse aan... en wachten af dat den brand begint. Zoudt g'er niet van omhoog vallen? VAN HOOG gesproken... We gaan alle maal ne keer een reisken rond de wereld maken... in ons gedacht (ik betaal de koe pons) en met ons vliegmachien gaan we ne keer zien waar dat, 't is goed verstaan d'hoogste gebouwen en torens staan. En w'hebben seffens gevonden dat het hoogste gebouw van gansch de wereld de Empire State Building is van New-York, dat zoo maar een 380 meter hoog is, als de Eiffeltoren van Parijs slechts300 meter telt. Daarna komen in rangorde de Chrysler Buildingvan New-York met 309 meter; de obelisk van Washington, 169 meter; de kathedraal van Keulen, 156 me ter; de kathedraal van Hamburg 150; die van Rouen ook 150; de Pyramide van Che ops 146; de kathedraal van Straatsburg 142; St Pieter te Rome 138; de kathedraal van Amiens 134; de Pyramide van Chephren 133; de kathedraal van Chartres 122; Sint Paulus te Londen 110; en na deze lange reis komen we eindelijk weêr op ons ver trekpunt terug, gaan 't stadhuis van Brus sel ne keer van beneden tot boven meten en stellen vast dat het 108 meter hoog is. 't Leven is toeh plezant,hé, als ge zoo'n vwajageken kunt doen 'T WAS nu al bijna een jaar dat Samuël Peterboom verkeerde met Nathalie van den schoenmaker. Maar gedurende dezen lan gen vrijagie-tijd had hij de gelegenheid' zich rekenschap te geven van 't verdraaid slechte karakter van zijn lief. Op zekeren dag denkt hij daar eens ernstig over na en: 't zal maar 't beste zijn da'k er meê afbreke, zegt hij zoo in zijn eigen, Nathalie is lui, vadsig, jaloersch, fier, nalatig, slordig en wat weet ik nog allemaal. Als hij dan den volgenden keer zijn lief tegenkwam maakte hij haar zijn besluit kenbaar. Ha! voor mij is 't goed, zei Nathalie... en ze wilde 't afstappen. Jamaar Nathalie, riep Samuël, ge moet mij toch den verlovingsring terug geven, die ik u geschonken heb. 't Is te vergeefs dat 't jonge meisje pro beert de ring van haren vinger af te krij gen en na er een kwartier aan getrokken te hebben moet zij 't opgeven. Wytschaete. Parret Jules, beestenkoop- Ho! 't Is onmogelijk hem er nog af te man v. Houthem <K.) met Goudezeune Ju- krijgen, zegt ze, mijne vingers zijn zoo dik lia, z. b. v. Wytschaete geworden. Samuël zou toch graag zijn ring terug hebben. Hij aarzelt een oogenblik en dan... gansch gelaten zegt hij: Eh wel, zooveel te slechter!... Ik zal dan toch met u trouwen, Nathalie! MENSCHEN! menschen! nu is er nieuws... als ge wilt kunt ge binnen korten miljon- nair zijn Ja, ja wilt ge veel geld winnen, ge moet maar beginnen veel vliegen levend te vangen, is 't niet waar... ge moogt mij ophangen. 't Nieuws komt uit Engeland. Die vliegen moeten dan dienen om de kameleoens, die niets anders dan levende vliegen eten, te voeden. In Engeland zijn er geen vliegen genoeg, daarom doen ze beroep op het bui tenland. Voor tien duizend levende vliegen die ge opstuurt krijgt ge vijftig ballekens ALVERINGHEM, maand April 1931. Geboorten. Alois Devos, z. v. Georges en Elvira Dely. Pieter Vanhauwe, z. v. Achiel en Ursula Mannens. Huwelijken. Emile De Greef, genees heer te Brussel en Ghislaine Vanstechel- man, z. b. te Alveringhem. Alphonse De- j merre, werker en Emma Slosse, z. b. I Maurice Peene, stoomdorscher te Pollincho- ve en Sosima Winne, modemaakster te Al veringhem. Marcel Deberdt, timmerman I te St Ricquiers en Magdalena Demerree, dienstmeid te Alveringhem. WESTOUTRE, v. I Januari tot 30 April 1931 Geboorten. Delanghe Astrid. Bauw Cesarine. Noppe Zoë. Caron Gustaaf. Overlijdens. Heyman Ab., 49 j., echtg. Linclau Luc. Storme Gerard, 2 m. Hallynck Clemence, 80 j., wed. Malbrancke BALATUM kost voortaan de loopende meter 22,90 FR. GROOTE KEUS VAN MEUBELPAPIER bij SANSEN-VANNEST1 Gasthuisstraat - 15 - Poperinghe en er ook te verkrijgen: Linoleum, Toile-cirée, Bedde-vellen EERE-COMMTJNIE GESCHENKEN Koperen Spreuken - Dagbladrekkens - Schoone Werkdoozen in Japaansch Verlakt- Alle grootten van Kaders en «Pêle-mêles» - Portemonnaies, Por tefeuilles, Valiezen, Boek- en Muziektesschen. Vulpennen - Bureelgerief - Leesboeken - Gedachtenissen voor Eere-Communie Allee, alleman aan 't werk. Marenta heeft Ben. Cotart H., 86 j„ echtg. Verbeke haar gisteren namiddag al volop geëntrai- Romanie. Belpalme Jerem., 45 j., echtg. neerd in 't vliegen vangen. Op een uur tijd Deschepper Zoë. Lemère Octavie, 73 j„ HoH O.» tra of T oiigeh. Ledoux Victorine, 73 j., klooster wie zoo even bij u was en ik weet ook waar over gij gesproken hebt. Die man stookt tegen mij en hij is de tolk van uw andere helpers, die mij allen wantrouwen». Niet zonder reden, waarlijk Neen, niet zonder reden, maar wat ver langen zij? Zij willen natuurlijk dat er maatregelen tegen mij genomen worden, omdat zij vreezen, dat ik het genootschap verraden zal En het is geen wonder als zij dit den ken Neen, hun eigen opperhoofd heeft hun immers gezegd, dat ik een verraadster ben Het was niet gelogen Goed, het was niet gelogen. Ik heb ge tracht mijn zuster en mijn broer te redden en ik ben niet voornemens meer in de toe komst de belangen v,an het genootschap te dienen. Daarom vraag ik, wat is er omtrent mij besloten? Men wil u verplichten te zwijgen, u on mogelijk maken opnieuw verraad te plegen. En ik heb zelf voorgesteld dat wij u ge vangen zullen houden. Ik moest dat voor stellen, om u het leven te redden, want gij moogt gerust aannemen als ik u niet be schermde, zoudt gij gedood wordenzei di Cava. Zij haalde de schouders op. «Welaan», zei zij kalm, «ik wordt dus gevangen gehouden, maar vertel mij eens di Cava, waarom zijt gij zoo edelmoedig mij te willen redden. Neen, zoek nu geen uitvluchten, het kan niet anders dan bere kening zijn En als het dankbaarheid ware, dat gij mij gered hebt», sprak hij. Een oogenblik zag zij hem aan, als twij felde zij ondanks zich zelve. Toen echter speelde er een bittere glimlach om haar mond. Gij kent geen dankbaarheid, ik mag u niet gelooven De markies haalde de schouders op. In ieder gevalzei hij, zult gij even goed als ik begrijpen, dat de lui woedend op u zijn. En dat zij u zonder medelijden zouden dóoden, indien ik u niet beschermde. had z'er twee en dertig vast! ER ZIJN VAN DIE VERHALEN 'k zeg het zonder dralen die men niet gaarne voortvertelt omdat het gewis niet planzierig is wanneer de luisteraars zeggenschei uit, dan want ge maakt er maar wat van... Nu hebben we zoo een verhaal, en vin den mijne beste Lezers en alderliefste Le- zereskens het raar, goed, dan zijn wij het met hen eens. Maar zeggen ze: 'k geloof er geen steek van of dat is uit.den duim gezogen», dan schuiven we de verantwoor delijkheid van ons af. Het is van een de correspondenten van de Frankfurter Zei- tüngafkomstig. In de buurt van Chicago was een land bouwtentoonstelling geweest, die, zooals iedere goede tentoonstelling, met een rijk feestmaal eindigde. En aan dat feestmaal was een plaats ingeruimd voor de bekroon de... koe! Die koe is onder de koeien een zeer buitengewone koe, die in den loop van een jaar drie maal meer melk gegeven heeft dan een minder geniaal aangelegd koebeest. Voor die' inderdaad grandioze prestatie mocht de bekroonde koe in de feestzaal komen. Natuurlijk had men ervoor gezorgd dat de linker- en de rechterbuurman van mevrouw de koe op een behoorlijken af stand konden blijven. De bekroonde werd geplaatst voor een krib met bloemen ver sierd en waarin zich het lekkerste bevond wat een koe verlangen kan. De correspon dent zegt er nog^ bij dat de op vier pooten wandelende melKinriehting zich gedurende het feestmaal behoorlijk gedragen heeft. Het rapport van de overige gasten blijft achterwege. Misschien maar goed ook. EEN ENGELSCH UITGEVER gaf boeken uit, waarin ge vruchteloos letters zoeken kunt; met een chemisch produkt werd alles onzichtbaar gedrukt Als ge dat boek openslaat ziet ge absoluut niets anders dan witte bladen pampier. Om de letters te zien te voorschijn komen moet ge de bladen maar warm maken, bijvoor beeld door ze boven de kachel te houden... en oogenblikkelijk komen de letters voor. Dat chemisch product is een zekere inkt Kalapatoresgenaamd, waarmee ge on zichtbaar schrijven kunt ook. Een schoone uitvinding voor... de jonge verliefden als ze een liefdebriefken naar malkander sturen. TWEE BEDELAARS waren te zamen op zwier; in de verte zagen zij een mooie kleine villa. Tiens, zegt de eene zoo, indien we hier eens binnen gingen? Onnoodig, antwoordt d'andere; zij is bewoond door een oude gierige tang, die nooit iets geeft! Eh wel, ik wed dat ik het oud wijf overhaal mij iets te geven. Goed, maar ge zijt op voorhand ver loren. Voor dev villa gekomen doet de eerste bedelaar het hekken open, gaat in den hof en begint daar gras te eten. De eigenaarster komt af... Gij moet grooten honger hebben, zegt ze zoo tegen den bedelaar, om zoo gras te eten. Helaas! ja madam, is dezes antwoord, ik heb niets geëten sedert vier dagen. Och Heere, arme man, kom met mij mede. En de goede vrouw leidde hem achter het huis. Zie, vriend, sprak ze, langs dezen kant is 't gras wat malseher dan ginder... eet maar op uw gemaksken! Amen en uit zoo luidt mijn besluit rechtuit. 'k Bied u allen, goede menschen, mijn beste wenschen aan 't Manneken uit de Maan. zuster. Huwelijk. Sure Alfr. met Roselle Rach. Huwelijksaankondigingen. Caron Va leer en Knockaert Germaine. Feryn Cyr. wed. Plouvier Julia en Bouve Irma. REMNGHELST, m. April en Mei 1931. Geboorten. Houwen Raphaël, z. v. Gen- til en Dumoulin Silvie. Bonduel Mariette, d. v. Oscar en Depuydt Yvonne. Fiey Paul, z. v. Marcel en Verhaeghe Madeleine. Boudry Maurice, z. v. Felicien en Mylle Emma. Degrauwe Gerard, z. v. Firmin en' Forceville Madeleine. Overlijdens. Carton Henri, 91 j., echtg. v. Vandamme Virginie. Milleville Rosalie, 82 j., wed. Wicke Charles. Cleenewerck Clara, lj. Fiey Raphaël, 2 j. Vande- velde Emile, 55 j., wed. v. Lemiegre Marie. Huwelijken. Bruggeman Roger v. Pope- ringhe en Vanüevoorde Bertha v. Renin- ghelst. Verdonck André en Merlevede Madeleine. Vandepitte Julien v. Rous- brugge en Verhaeghe Maria v. Reninghelst. Chicorei WYPELIER-TAFFIN Belgische Fabriek Naaml. Vennootschap, YPER WYTSCHAETE, maand April 1931. Gboorten. Devisschere Roger, z. v. Hen- ricus en Devreker Emelie. Lippinois Mar cel, z. v. Maurice en Demeyere Leonia. Overlijdens. Vanthorre Omer, 18 j., smidsgast, z. v. Jules en Marie Vanhaelc- wyn. Deconinck Gabriëlla, 24 j., huis houdster, echtg. v. Debal Cyriel. Huwelijken. Flou Maurice, fabriekw. v. Vlamertinghe met Vereist Alida, z. b. v. Ik heb betoogd, dat gij vrij zoudt kunnen blijven, dat gij niet meer te vreezen waart, omdat gij slechts verraad gepleegd hebt terwille van uw familie. Mijn betoog ten uwen gunste heeft zelfs wantrouwen opge wekt en ik wist heel goed, wat ik deed toen, ik er in toestemde dat gij gevangen gehou den zoudt worden. Ik deed het om erger te voorkomen En waar zal men mij gevangen houden Daaromtrent is nog geen regeling ge troffen, doch gij behoeft niets te vreezen En hoelang zal ik gevangen gehouden worden? Ik kan dat ook nog niet zeggen, maar ik hoop dat het niet lang zal zijn. Als ik eenmaal mijn grooten slag geslagen heb, zal ik de Broeders niet meer vreezen en dan zal ik wel een einde aan hun macht over u maken. Daarom wilde ik u vragen berust er in. Trouwens verzet kan u toch niet hel pen Op dit oogenblik trad de man, dien wij het eerst in de kamer zagen, weder binnen. Hij zag verrast en wantrouwend op, toen hij daar signora Chiarina aantrof. «Hm», zei hij met een onaangenaam klinkenden, sacrastischen lach, jullie staat daar net alsof ge samenzweert Di Cava deed net of hij den onaangena- men toon, waarop deze woorden gesproken werden, niet bemerkte. Ik vertelde juist, dat de signora zich als gevangene van de Broeders te beschouwen heeftzei hij, en ik vergat nog erbij te voegenvervolgde hij, dat gij de man zijt aan wien het opgedragen is haar te bewa ken «Hij», riep de gevangene en er klonk schrik in haar stem, «waar juist hij». Omdat ik veronderstel, dat hij de op dracht goed volvoeren zal en wel zal zor gen, dat gij u niet met onze vijanden in verbinding kunt stellen «Daarvoor zal ik zorgen», zei de man. En ik wilde juist komen vertellen, dat ik alles gereed heb. Ik zou mijn gevangene aldus wendde hij zich met gemaakte be UITSLAGEN 15 MEI. Te 11 u.,' in 't Eestuur van Bruggen en Wegen, Langestraat, 69, te Oostende, besturen van bruggen, van een sluis en van een veer gelegen op bevaarbare waterwegen van den bijzonderen dienst der KUST. Draaibruggen over den ÏJzer. A. TE STA VELE: Butaye A., Stavele, 4.200 fr.; B. TE KNOCKE: Lams A., Reninghe, 6.205; C. TE TERVATE: Verstraete XI., Stuyve- kenskerke, 7.300; D. TE SCHOORBAKKE: Baeckelandt Ch. en Decroos C., te Per- vyse, 6.000; E. UNIEBRUG: Van Remoor- tele L., Mannekensveere, 6.300 fr. Over de Vaart van Loo. A. HULLE- BRUG: Dezeure V., Pollinchove, 3.000; B. KELLENAERSBRUG: Leuridan R„ Pol linchove, 4.200; C. TE LOO: Gansois R., Pollinchove, 4.200; D. TE OEREN: Exter K„ Alveringhem, 3.600; E. GASTHUIS- BRUG: Delcloo M„ Veurne, 4.000; F. SLOP- GATSLUISDemeyer C., Loo, 1.000 fr. 16 MEI. Te 2 u. ten gemeentehuize te WEST-NIEUWKERKE, bouwen van een nieuw gemeentehuis aldaar. Lot 1: Forceville, Nieuwkerke, 53.535 fr. De 2 loten samen: VERGOTE, Roeselare, 284.000; Roussel, Nieuwkerke, 289.489; Vlae- mynck, Lokre, 300.000; Vandelanoote, Dicke- busch, 309.365,42; Demeuienaere en Mouret, Houthem, 323.493. IS MEI. Te 11 u., ten stadhuize te MEENEN, kasseien var* de Vrijheidslaan, bestek 355.179,04 fr. en der Volkslaan, bestek 560.304,56 fr. a) Vrijheidslaan: CARDOEN, Beeelare. 331.224 fr; Beun, Yper, 352.691,25; Declereq, Avelgem, 355.907; Devriese, Coolscamp, 356.280,90; Degroeve, Koi'trijk, 372.150; C. Vereeclce, Ardoye, 384.000; Verly, Meenen, 443.150,25. b) Volkslaan: DEGROEVE, 579.533,22 fr.; Declereq, 580.367.91; Cardoen. 603.516.41; Devriese, 626.235,48; Beun, 635.900,87; Verly, 643.189,04; C. Vereecke, 682.605,63. 21 MEI. Ten stadhuize te WERVIK, leveren vary Meubelen voor de 'jongens school. Bestek 15.269 fr., borgt. 10 t. h. ROELENS A. en Zn, Roeselare, 12.620 fr.; Hollebeke M., Yper. 12.800; Billet M., Wer- vik, 13.250; Vanheyste G.. Kortrijk, 13.450; Dewerchin E.. id.. 14.205: Vermeire C., Mee nen, 14.500; Noliet J., Wervik, 14.624,40. Het orgaan der Weensche Vrijmetselaars de Freimaurerzeitungbevat de jongste cijfers over de ontwikkeling der Loge in Rngeland en Amerika. Bij de groot-loge van Engeland zijn 4547 actieve vereenigingen van Vrijmetselaars aangesloten, hetgeen een toename beteekent van 85 afdeelingen. In Londen alleen reeds zijn 1102 vereenigin gen van Vrijmetselaars werkzaam: boven dien zijn er in Engeland nog 1687 Loges van een hoogeren graad. De groot-loge van New- York die binnenkort haar 150-jarig bestaan viert, omvat 1015 vereenigingen van Vrij metselaars met meer dan 346.000 leden. Deze twee groote organisaties vormen wel het brandpunt van alle actie der Vrijmetse laars in de geheele wereld. De loge te Ber lijn heeft 12.000 leden en Weenen 2300 Vrijmetselaars. leefdheid tot signora Chiarina, willen ver zoeken met mij mee te gaan De vrouw wierp hem een blik vol ver achting toe. Toen vroeg zij aan di Cava: Moet dat? i«Het moet», antwoordde hij kort. «Welnu», zei zij, «laten wij gaan». En met opgericht hoofd stapte zij naar de deur, die de man voor haar opende. «Een oogenblikzei di Cava nog tot de zen, ik heb u gezegd en ik herhaal het u, gij staat met uw hoofd borg voor haar». O, zekerluidde het antwoord, ik sta borg voor haar, er zal haar niets overko men. Maar ook aan niemand zal zij ons verraden kunnen, zoolang ik haar cipier ben Toen gingen zij beiden heen. Di Cava glimlachte weer, toen de deur achter hem gesloten was. «Vervloekte dwaas», mompelde hij, «gij meent nu de schoone gelegenheid te hebben uw haat te voldoen, uw wraak te koelen. Wel ik kan niet beter wenschen, dan dat gij daarmee geheel vervuld zijt. Dan zijt gij tenminste voor mij onschadelijk Thans bleef hij geruimen tijd alleen. Lang staarde hij in gedachten voor zich. Wat plannen bedacht de misdadiger weer, die voor geen moord terugdeinsde, die grooten durf aan de ergste gewetenloosheid paarde. Ja, jamompelde hij ten slotte, zoo moet het gaan, ik mag geen oogenblik meer aarzelen Hij verliet de kamer en begaf zich naar een ruim vertrek, waar zich eenige mannen bevonden. Laat alle Broeders hier komen», ver zocht hij hen. Na eenige minuten waren in het vertrek een aantal mannen verzameld, in hoofdzaak dezelfde die in den merkwaardigen nacht waren bijeen geweest, toen de drie edel lieden hen overvallen hadden. Toen zij allen bijeen waren, nam di Cava het woord: Mannen zei hij, wij zijn in den laat- sten tijd niet bepaald gelukkig geweest. Ik behoef daarvan niets te zeggen, maar ik weet dat daarom geen van u den moed op ...Een reiziger beweerde op twintig vragen te kunnen antwoorden, zoodanig dat men elk woord mocht keeren en het nochtans onver anderd bleef. Ziehier welk gesprek hij met eenen heer aanging Hoe is uw naam? Reinier. En uw familienaam? Kazak. Hoe heet uwe vrouw? Anna. Welk is haar familienaam? Kortrok. Maar hoe heette uw vader? Otto. En uwe moeder? Bab. Zeg eens, hebt ge ook kinderen? Neen. Wat familie hebt ge dan? Neven. Hoe heet de straat waar gij woont? Taartstraat. In welk nummer woont ge? Negen. Op het schip waar ge dienst deedt, wat deedt ge daar? Kok. En wat maaktet gij dan om uw brood te verdienen? Netten. Daar is zeker niet veel mee te verdienen? Pap. Wat doet ge om beneden in uwe woning te geraken? Nedertreden. Uw vrouw is erg ziek geweest over vier maanden. Hoe zag zij er uit? Anna keek raar. Nu krijg ik een langer antwoord, dat is wel, dat is 'nen halven frank waard; als ik hem u gaf, wat zoudt ge doen? Nemen. Zorgdet gij goed voor uwe vrouw, wan neer zij zoo hard ziek was? Reinier Kazak deed Anna Kortrok tot negen lepel pap nemen. Welk was het eerste woord dat zij u zegde? Redder. Zij had gelijk; maar wat hadt ge toen? Lol. Ik ben over uwe antwoorden voldaan. Hier zijn honderd frank. Kijk! Kijk! dat de bijen kunnen rieken? Ja, dat de reukzin bij deze wondere diertjes uitermate ontwikkeld is? Zoo is het meermaals gebeurd dat de bijen, wanneer ze, op den reuk af, be vinden dat de honingvoorraad in den korf niet behoorlijk afgesloten is, dezen eens flink gaan aanspreken, tot groote schade van de bijenteler. Het is ook door hun reukzin uit te leggen dat de bijen, die om honing uitvliegen, steeds tegen wind in vliegen. Zij rieken dan gauwer de zoete geuren die van een rijk drachtveld komen en vinden dit laatste ook heel wat gauwer. De bij heeft een afkeer voor alle vreemde geuren; geven de handen van den bijenlief hebber een of anderen geur af, dan mag hij er van verzekerd zijn dat hij van den korf niet wegkomt zonder heel wat steken. Elk, bijenvolk heeft zijn eigen nest-reuk. Komt er een. bij van een ander volk bij dit terecht, dan wordt ze aldra als indringster herkend en geweerd. Het is dan ook gevaar lijk een koningin aan te vatten met handen dis naar een of andere stof rieken. De bijen aanzien ze dan voor een vreemdelinge en aooden ze. De reukzin der bijen zit in de voelers. De ze zijn bedekt met kleine groefjes waarin staafjes staan en het is in deze staafjes dat de reukzenuwen eindigen. Volgens een statistiek, hebben in het jaar 1930 3065 personen te Weenen getracht zelf moord te plegen, n.l. 1447 mannen en 1618 vrouwen, van welke 603 mannen en 416 vrou wen als gevolg van deze poning ook werkelijk overleden, terwijl de overigen gered werden. In het jaar 1929 bedroeg het aantal zelfmoor denaars 2974, waarvan 594 mannen en 391 vrouwen ook werkelijk den dood vonden. 31 Z H. Drievuldigheid. H. Angela Merici, m. 1 M H. Gerlachus, bel. 2 D HH. Marcellinus en Petrus, mart. 3 W H. Clotiidis, koningin van Frankrijk. 4 D H. Sacramentsdag. H. Franc. Caracciolo. 5 V H. Bonifaeius, b. en m. H. Valeria, m. 6 Z H. Norbertus, biss. IIBIIBIIBIIHBRBlIIHaHIIIBIHI Over de erfenisrechten in rechte lijn, le zen wij het volgende in Het Volk De Tijd (Gent) Herhaaldelijk is er in verschillende landen op aangedrongen dat de erfenisrechten in rechte lijn geheven, een groot bezwaar vor men en in sommige gevallen zeer hard drukken op de nabestaanden. Sinds 1923 werden zij dan ook in Italië af geschaft, niet alleen de erfenisbelasting in rechte lijn, maar ook die geheven op de er fenissen tusschen echtgenooten en tusschen broeders. Hoe zwaar die lasten nog in sommige lan den drukken blijkt uit het volgende: In rechte lijn worden 100.000 fr. belast: in Frankrijk: met 6.7 in Engeland: met 2 in Duitschland: met 2.6 Tusschen echtgenooten wordt dezelfde som belast: in Frankrijk: met 15.6 in Engeland: met 2 in Duitschland: met 2.6 Tusschen broeders wprdt dezelfde som be last: in Frankrijk: met 27.7 in Engeland met 7 (voor het mobilair, met 2 voor het onroerend goed), in Duitschland: met 3.8 In Beigie werden er onder het huidig eoa- litieministerie belangrijke verlagingen ge stemd der erfenisrechten; in de mate der begrootingsmogelijkheden zal naar we ver hopen die weg verder worden opgegaan. lEBBBBBBEBSSaBBBHaaBBBBaBBBBflB! De leeuwen in het Oosten van Transvaal zijn thans reeds zoo diep gezonken dat zij ich op het stelen van kippen toeleggen. Deze verrassende mededeeling leest men in het verslag dat dezer dagen de hoofdbewaker van het Kruger Nationalpark aan zijn bestuur gezonden heeft. Vrouwelijke leeuwen, vooral de kleine leeuwen zoo staat daar te lezen klauteren over de omheining der hoven in de hoender stallen en sleepen massa's kippentjes mee. Nog maar kort geleden schoot een oppasser een baby-leeuw dood die een kip tusschen de tanden had. »- Een ander bewijs voor het feit, dat de leeuwen zich bij de beschaving aanpassen blijkt wel hieruit dat de beesten de grootste onverschilligheid aan den dag leggen tegen over de automobielen. Vele chauffeur's weten te vertellen dat de leeuwen die zij op den weg ontmoeten, slechts ongaarne uit den weg gaan. De hoofdoppas ser die zich van de waarheid dezer bewerin gen persoonlijk wilde overtuigen, zag dat de leeuwen zich slechts uiterst langzaam van den weg verwijderden en- wel pas op het oogenblik dat zij gevaar liepen door de wie len gegrepen te worden. Stapt de chauffeur echter uit of doet hij alleen maar of hij den wagen wil verlaten, dan maken de leeuwen zich uit de voeten zoo snel ze maar kunnen. Door het Internationale Verbond-Kalen- derhervorming is een vereenvoudigde kalen der uitgegeven. Het jaar zou bestaan uit 13 maanden elk van 28 dagen. De Zondag zou telkens vallen op 1, 8, 15 en 22 van de maand. Maandag op 2, 9, 16 en 23; Dinsdag op 3, 10, 17 en 24; Woensdag op 4, 11, 18 en 25; Donderdag op 5, 12, 19 en 26; Vrijdag op 6, 13, 20 en 27; Zaterdag op 7, 14, 21 en 28. Er zou een schrikkeljaardag zijn: 29 Juni en een jaardag: 29 December, die als inters nationale feestdagen zouden gevierd wor den. Kerstmis zou altijd op een Maandag vallen. Alle roerende feestdagen zouden vast worden door Paschen te plaatsen op Zondag 15 April en Sinxen op 8 Juni. ZOEKT UW PROFIJT Wilt gij aangename en voordeelige tafelbieren gebruiken in uw huishouden wendt u dan ter Tel. 87 YPERSTRAAT - 87 - POPERINGHE Tel. 87 die u twee maal per week: den DINSDAG VOORMIDDAG en den VRIJDAG NAMIDDAG allerbeste tafelbieren aan de genadigste prijzen zal te huis besteilen. STERK: het smakelijkste bruin tafelbier aan 9 fr. de bak. GERSTEN: het voordeeligste blond tafelbier aan 10 fr. de bak. MAS-CAR: Let fijnste blond speciaal aan 17 fr. de bak. geeft. Het is mij gelukt u uit de gevangenis te redden, maar de grond wordt hier te Parijs wel wat warm onder de voeten. Daar om is het voor ons een geschikte tijd om uiteen te gaan». Er klonk eenig gemompel. Gij moet me goed begrijpen, ik bedoel niet, dat ieder van ons voorgoed zijn eigen weg zou gaan. Daarvan is geen sprake. Ik bedoel eerder, dat wij een vacantie zouden nemen. Ik zal ieder van u van een flinke reissom voorzien en elk kan dan een maand gaan waarheen hij wil. Na dien tijd is de aandacht van de politie van ons af geleid en kunnen we minder onveilig dan thans te samen komen. Ik zal bovendien mijn maatregelen genomen hebben Di Cava zweeg en zag zijn mannen aan om te zien, hoe zijn voorstel opgenomen werd. De meeningen erover schenen echter ver deeld. Sommigen van zijn handlangers ble ken het prachtig te vinden, dat zij Parijs konden verlaten, anderen echter schenen de zaak niet recht te vertrouwen. Waarom doet u dit? vroeg een van hen. Wel. zooals ik reeds gezegd heb ant woordde di Cava, het verblijven van ons geheele gezelschap op het oogenblik te Parijs lijkt mij gevaarlijk. Ieder oogenblik kan de politie ons opnieuw op het spoor komen. En we zouden weer gevangen, zeker niet voor de tweede maal kans hebben te ontsnappen. Ik begrijp trouwens niet, wat bezwaren gij hebt Hm riep er een, u kunt van ons af willen zijn Je bent eenvoudig gek antwoordde di Cava krachtig. Als dat het geval geweest ware, zou ik u toch kalm in de gevangenis hebben kunnen laten en mij zelf in veilig heid stellen Dat is waarriepen eenigen. Zn het was waarlijk niet zoo eenvoudig u uit de gevangenis te halen. Ik had ge dacht, dat gij meer waardeering daarvoor zoudt voelen, doch ik beklaag mij er niet over, dat dit zoo is. Alleen maar het ver wondert mij dat ge'zulk een onnoozle op merking' maakt Nu trad er een jonge man naar v<ren. <i Kapitein zei hij, ik zal u zefgen wat het is, vroeger gehoorzaamden wi u blin delings. Maar op het oogenblik flerscht er een wantrouwen tegen u. Wij lebben uw houding niet begrepen tegenover de vrouw, die ons toch verraden heeft./ K zelf ben ook wantrouwig geweest. Maai- k zie nu in, dat het toch feitelijk onzin ia niet te .ver trouwen. Als gij meent, daft het goed is, dat wij voor eenige weken uit elkaar gaan, welnu dan doen we dat eenvoudig en daar mee uit Wel ja riepen de aidefen nu, daar mee uit De stemming bleek ir eens omgeslagen te zijn. Di Cava had nop het vertrouwen van zijn mannen. Hij gaf fik van hen een flinke som gelds en dienzel'den dag nog waren de meeste schurken in a^e richtingen uiteen gegaan. Zij wisten,, wanneer zij terug moes ten zijn en ook dit zij op een afgesproken teeken van hup' meester dadelijk bereid moesten zijn, terug te komen, indien hij dit noodig oordeelde. Di Cava scheen niets liever verlangd te hebben dan rileen te zijn. Hij had zeker met veel overleg naar een van te voren vastgesteld plan gewerkt. Het liep hem mee de laatste vier en twintig uren. Zijn vrouw, die hij om goede reden sparen wilde, was voorloopig veilig opgeborgen, zijn handlan gers zouden weldra allen buiten Parijs zijn, bereid toch om hem ieder oogenblik weer ten dienste te zijn. En nu mocht de politie nog zooveel speurders uitzenden en alle moeite doen om de bende op te sporen, het zou niet gelukken. En di Cava zelf was volkomen in staat zich in Parijs verborgen te'houden. j ('t Vervolgt.) ikBBBQBBBBBEBBBBBBBBBBBBBBBBBB! Bij V. SANSEN-VANNESTE, Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 5