GROOTE PAARDENKOERSEN i i j2$sr&y2su!£,tte5sl notarieel-, annoncen- en nieuwsblad voor poperinghe en omstreken stc godelieve van gistel politiek overzicht m e l 0 t t e dinsdag 7 juli 1931 (kerm1s-d1nsdag) ZONDAG 28 JUNI 1931. 28 JAAR. N' 26. Telefoon Nr 9. Uitgever SANSEN-VANNESTE, Poperinghe. Postcheck Nr 15.570. S HOE PELSEN BEWAREN i 5 ss DE NIEUWE PENSIOENWET VOOR ONZE HOP betreffende de regeling van de tcsbreiding, den handel, den af zet en den invoer van droge hop VELEN SPREKEN OVER afslag DE FIRMA FL. VANDEVOORDE 31, Boterstraat, YPER PAST HEM TOE! ver Ontroomers MELOTTE, N. V. Remicourt "bbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbA STAD POPERINGHE Te 2 Vsj uur op het Koersplein «De Groote Heerlijkheid» 20.000 FRANK PRIJZEN WEEKBLAD 35 CENTIEMEN Ktmmmm s IllllllllllllllllllIIIIIHIIllllllllllllllllllllllllllllll bureel'dat hun bedient, en niet aan ons. M santwoord bij zijn schrijven te voegen. H Alle annoncen zijn g vooraf te betalen g sen moeten tegen denp s Donderdag noen f§ g ingezonden worden, g s Kleine berichten tegen den g g Vrijdag noen. n TARIEF: s Notarieele n g Verkoopingen: p iiHiiiiiiiiHiiiiniiHiiHiHiiiiiiiiHiiiiiiiiniuiiiiiniutniiiiiniHinimiHiimnmiHiiiifiniiiiHiii^ rtwone'Vesmi 1 Wie inlichtingen begeert over aankondi-p s Annoncen: IPrijzen op aanvraag §j «Ü- Sedert lange eeuwen heeft de naam dei- lieve Heilige, de keine Vlaamsche Stad, waar ze lijden kwam en begraven werd, roem en vermaardheid geschonken. Elk jaar met de Gcdelievedagen (6 tot 30 Juli) komen dui- zenden pelgrims van heinde en verre toege stroomd, naar het prioraat "Ten Putte» waai de Heilige leefde en gemarteld werd en naai de parochiekerk waar haar heilig gebeente wordt vereerd en haar graf aangewezen. Maar ook buiten die weken van grooten toeloop gaat er geen dag voorbij of bedevaar ders worden in de heiligdommen te Gistel aangetroffen, want Ste Godelieve is in den echten1 zin van het woord eene Volksheilige. Menigvuldige mirakeien hebben bewezen wat groot vermogen déze heilige bij God gè-' filet en hoe krachtig hare voorspraak is cot jret bekomen van troost en genezing in alle geestelijke en lichamelijke noodwendigheid. De Heilige Godelieve wordt gediend en aan roepen als bijzondere patrones van allen, die in droefheid of benauwdheid verkeeren en als voorspreekster bij God, om vrede in dén hu welijken staat te bekomen en te bewaren. Zij wordt ook gansch bijzonder aanroepen voor alle oog- en keelziekten. Aan de talrijke pelgrims, die dees dagen naar Gistel zullen komen, zal het zeker ge noegen doen, een en ander te vernemen over de talrijke herinneringen die de heiligdom men van Gistel nog bevatten, alsook enkele aanwijzigingen over de manier om Ste Gode lieve het best te vereeren. Sinte Godelieve werd geboren in het graaf schap Boenen (Boulogne-sur-mer), van edel? ouders met name Heinfried en Odgiva. Het graafschap Boonen behoorde to?n bij Vlaanderen, het Vlaamsch werd er gespro ken, ook de namen Godelieve, Heinfried en Odgiva zijn Vlaamsche namen. Zoodat ook door hare afkomst en taal, Godelieve aan Vlaanderen behoort. Volgens Drogo, geschiedschrijver en tijd genoot van Sts Godelieve, waren het hare ouders die den echtgenoot voor hunne doch ter uitkozen. Hunne keus viel op Bertolf, Heer van Gistel. Deze kwam met zijns ver loofde naar Gistel, waar de huwelijksplech tigheid, gedurende drie dagen, gevierd en dcor Bertolf's mosder, Iselinde, geleid werd. Doch dit was slechts het voorspel der cra- gedie. Als de feestviering voorbij was, bleef Bertolf bij zijne ouders inwonen, terwijl zijne bruid naar de hoeve gezonden werd. Daar nu begint de lange martelie. Eerst is ze een ver latene, dan eene verdrukte. Als slavin werd ze behandeld de knechten hadden van Bertolf opdracht gekregen haar het leven on mogelijk te maken men deed haar aller hande vernederend werk verrichten en voor voedsel kreeg ze niets dan een stuk droog brood. Godelieve verdroeg alles met een hemel- sche verduldigheid en dit juist miek Bertolf woedend. Nu zal hij zijn toevlucht nemen tot het geweld. Hij beval aan twee zijner dienstboden, Lantbertus en Nacca, zijne vrouw te ver- wurven. Dit geschiedde in den nacht van G Juli 1070. Om zeker ts zijn dat de dood haar werk zou verrichten, dompelt met het hoofd onder het water. Van dat oogenblik af kreeg dit water eene wonderbare kracht tot genezing van allerlei ziekten. Den volgende dag werd het lijk naar de parochiekerk overgevoerd en begraven. Toen gebeurde daar het eerste der vele wonderen, waardoor God het graf zijner lieve Heilige zou verheerlijken. Het koren dat op de uit vaart aan de armen werd uitgedeeld, werd op mirakuleuze wijze vermenigvuldigd en in irieel veranderd. Een half uur buiten Gistel, ligt het Prioraat Ten PutteDaar was het dat Sinte Godelieve geleden heeft en gestorven is. Eerst dus een bezoek gebacht aan het Put je waar talrijke herinneringen aan Sinte Godelieve bewaard gebleven zijn. Midden de kloostergebouwen, dicht tegen het koor der kerk ligt het Putje Daar komen de bede vaarders drinken en hunne oogen wasschen en gewoonlijk dragen zij van het Godelieve- water meê naaf huis. Van daar gaat de be devaarder, naar de plaats waar Sinte Gode- Heve op bevel van Bertolf opgesloten zat. Nabij de plaats der gevangenis vindt met de kapel van het wonder naaiwerk, dat volgens de geschiedenis, 14 jaren na haren dood, dcor Godelieve zelf gemaakt werd. Nu zal de bedevaarder het park van Gode- lieve's klooster rondwandelen en de plaats gaan verepren waar de Heilige verwurgd werd.Daarna zal hij de oude mote beklim men, waaop in vroegere eeuwen de hoeve stond, waar de Heilige leefde. Daar staat nu de kapel gezeid »der kraaien» die daar gebouwd werd ter gedachtenis van het mirakel der kraaien. Na hier enze godsvrucht te hebben vol daan, zetten wij onze bedevaart voort en gaan wij nu bidden op het graf van de lieve Heilige in de parochiekerk. Op onzen weg komen wij het Naaikapelletje tegen. Het staat tegen den weg op eene kleine hoogte, in het lommer van twee oude lindeboomen. 't Was hier dat Godelieve het naaiwerk ver vaardigde, dat wij op het Prioraat hebben bewonderd. Wij naderen stilaan het oude steedje, waar boven de slanke toren opsteekt en de bede vaarders naar zich toeroept. Ten tijde van Sinte Godelieve was het maar een klein houten kerkje, gesticht door St. Arnoldus. 't Was in dat kerkje dat het huweljk werd ingezegend en dat Sinte Gode lieve zoo dikwijls kwam bidden en troost en sterkte vond om met verduldigheid haar lijden te dragen. De toeloep naar het graf van Ste Gode lieve werd zoo groot dat men genoodzaakt Werd het houten kerkje te herbouwen tot een groote kerk, die 21 altaren bevatte. De Godelieve-beuk, der tegenwoordige kerk, is voor den bedevaarder, een zeer aan trekkelijk heiligdom geworden. Daar heeft men alle gedachtenissen der Heilige bijeen gebracht, die nog voorhanden waren. Dez Godelieve-kapel is vooral aantrekkelijk door de 4 muurnissen waarin de gedachtenissen der Heilige werden ondergebracht, door een reeks mirakelschilderijen der 18° eeuw en door de gekleurde glasramen, die bijzonder keurig werden uitgevoerd. In een der muurnissen wordt hst graf aangewezen, het is gemaakt uit arduinsteen en marmer en daarboven ligt uitgestrekt de Heilige Godelieve, als religiueuse. Tusschen de ramen, lezen we volgend opschrift: O Godelijeve filia Heynefrilis utvercoren Te Lundefort geboren Ghcmarterlijzeert buten Ghistele in LXX mach men horen In GXXXIIII binnen Ghistele tonser oorbooren Santyne verheven en ten autacr vereert Bi Gregorius Paus den sevenste gecanoniseert. onderzoeken en de heilige overblijfsels ver- j b) Noch gemengd worden met overjaar- hebben zij opnieuw beloofd de voorwaarden heden een moratorium voor, voor alle oor- heffen. sche hop; der vroeger aangegane overeenkomst te zul- logsschulden en voor de schadevergoeding en Meermalen in den loop der eeuwen had I c) Noch gemengd worden met uitheem- t 'en eerbiedigen. wel voor een tijd van één jaar, mogelijk ook de erkenning en de verheffing der relikwiën plaats. Bij deze gelegenheid werden zij gewoon lijk verfierert, t. t. z. in sen nieuwe rijve neergelegd. De laatste verheffing werd ge daan in 1907, door Mgr. Waffelaert, bisschop van Brugge, die de groote rijve in verguld koper geschonken heeft. De tweede rijve bevattende het Heilig Hoofd, werd gemaakt na de fransche revo lutie. Deze relikwie werd sedert eeuwen af zonderlijk bewaard, wellicht sedert de erken ning in 1380. Want in 1392 desd Hesr Jan van Gistel Suite Godelieven Hooftin sffy.ca' beslaan In de laatste tijden werd den eeuwenouden emmegang nieuwen luister bijgezet, door het aanbrengen van 4 kapelletjes rond de kerk, waar enkele gebeurtenissen uit het leven der Heiligs worden voorgesteld en die den pel grim zullen helpen, om in gcdvruchtiger stemming den ommegang te doen. Aan de duizenden bedevaarders, die dit jaar weerom Sinte Godelieve, in haar heilig dommen te Gistel zullen komen vereeren, zeggen wij van nu reeds Hartelijk Wel kom 1 £E2HaE8inaaasnBS£BMBBBHaMMS g Zend eenvoudig uw adres aan de flr- si H ma F. Vandevoorde, 31, Boterstr., Yper. H O GRATIS ontvangt ge volledige be- g schrijvingen en nuttige wenken. n S£BBBBBflBBSBBBBBBBBflBEBBaBBBS& öche hop. In Duitschland heeft de wet van 25 No vember 1929 dezelfde reglementatie inge voerd voor alle Duitsche hop die bestemd is voor het birmenlandseh verbruik; door De Minister heeft thans het bevel tot langer, schorsing van den specialen steun ingetrok- Deze uitstel van betaling zal voor alle poli ken. tieke schulden gelden en heeft voor doel Mochten de Socialisten nu inzien dat dit Eurcpa in staat te stellen op adem te komen de verstandigste manier is van hun volk te en zoo de tegenwoordige moeilijkheden te Iedereen weet dat van af Juli eerstkomen de de stortingen voor het ouderdomspensi oen veranderen voor de verplicht-verzeker den, 't is te zeggen voor al dezen, zoowel mannen als vrouwen, die werken voor mees ters. De afhoudingen geschieden door den patroon en dat in evenredigheid van het- gene de plichtverzekerde wint. De patroon moet dezelfde som storten zooals hij afhoudt van knecht of dienstmeid. Geen onderscheid is gemaakt tusschen loon van mannen en vrouwen. Ziehier het loon en ook de afhouding ver deeld in 8 reeksen: y Bedrag' der afh. Totaal de wet wordt de zuiverheid en de echtheid dienen, in afwachting dat een einde komt overwinnen. gesteld te zijn aan de droeve w> die reeds veel te lang aansleept. DE OUDE GARDE Middenstandsjeugd), de B. B. (Boerinnen- jeugd), de V. K. S. J. en V. K. H: J. (de Vrouwelijke Katholieke Studeerend?- en Hoogstudentinnen jeugd) Vijf afzcnderlijke, zelfstandige gespeciali seerde gre-epeeringen, organisaties van Ka tholieke Actie in den vollen zin des woords waarbij zich aansluiten deze die meer in wendige, geestelijke opleiding beoogen, zoo der hop gewaarborgd, want mengeling en gesteld te zijn aan de droeve werkstaking, l De schorsing zou beginnen vanaf 1 Juli als: Eucharistische Kruistocht, Mariacongre- - - J -3'~i i1en als voorwaarde dragen, dat een gelijkaar- gaties, Meisjespatronaten, enz., en door Z. vervalsching worden verboden. De buitsnlandsche brouwers mogen aan hunne leveranciers ook dezelfde waarborg vragen als de Duitsche brouwers. Loon p. week patroonsbijdr. storting p. maand 1. Min dan 50 fr. 2,50 fr. 2,50 fr. 5,— fr. 2. Van 50 tot 75 3,50 3,50 7- 1 3. Van 75 tot 100 5,— 5 10,— 4. Van 100 tot 125 6,50 6,50 13, 5. Van 125 tot 150 8,— 8,— 16, 6. Van 150 tot 175 9,50 9,50 19, 7. Van 175 tot 200 11,— 11, 22, 8. Meer dan 200 12,50 12,50 25, In ons land geeft het lood van Aalst en Poperinghe alleen waarborg aan den brou wer. Enkel? handelaars hebben cp d? hop markt eene faam verworven, die men met het lood kan gelijk stellen. Maar, in haar geheel genomen, heeft de handelswereld er weinig bijgebracht om de faam van onze inlandsche hop te doen stijgen. Wij zien nog altijd dat onze prima hop 't naar den vreemde vertrekt, 't zij zelf in 't land verwerkt wordt om ze onder Duit- schen of anderen naam in den handel of liever in de brouwerij te brengen. Wat hier blijft, wordt dikwijls gemengeld met minderwaardig goed uit Engeland of Amerika, de mengeling krijgt den naam van Poperingsche of iniandsche hop en komt dusdanig, wegens 't groot aanbod, de markt prijzen neer drukken. In beide gevallen is het de tusschenpersoor.-handelaar die èn de landbouwers èn de brouwers, uitbuit. Door het treffen van afdoende maatregels als deze, zou zulks kunnen vermeden wor den: 1" Vreemde hop zou alleen maar mogen in gevoerd worden voorzien, voor wat Duitsch land en Tchecoslowakije betreft, van de zegels en looden en vergezeld van de cer tificaten van oorsprong die in die landen verplichtend zijn vóór het in-verkeen-bren- gen der hop. Voor de andere landen, zou een certifi caat van oorsprong moeten verplichtend ge maakt worden; 2" Voor de inlandsche hop zou er, voor de streek van Poperinghe en voor de streek van Aalst-Assche, een of meer merkeerings- stelsels moeten ingevoerd worden om den oorsprong van het product te vrijwaren. Geen inlandsche hop zou mogen in ver- dige verdaging' van alle betalingen der oor- H. den Paus werden geheeten De Hulp- logsschulden onder de voornaamste regserin- werken der Katholieke Actie! alle te za- Er zijn in het geheel nog 28 Liberalegen worde toegepast. men vormen de V. J. V. K. A. Volksvertegenwoordigers. Daarvan, hebben er Men verwacht dat een dergelijk voorstel Het is do uitdrukkelijke wil van H, H. 6 gestemd tegen de motie van vertrouwen door het amerikaansch Kongres zal aange- Exc. de Bisschoppen van ons land, dat al- H Minister Renkin. 1 nomen worden. dus in één enkele vereeniging bijeen wordt Die cude garde is door 5 Ministers verte-Ondertusschen is het' een onbetwistbaar gebracht de heele vrouwelijke jeugd, wer- genwoordigd in de Regeering. feit, dat het amerikaansch voorstel van het kende in denzelfden geest en éénz?lfde stre- West- en Ocst-Vlaanderen tellen nog vijf grootste belang is, niet alleen op financieel, ven, verwezenlijkende aldus ten onzent den exemplaren van dit uitstervend ras: twee te maar ook op economisch gebied en mogelijk wensch, door Pius XI zoo klaar uitgedrukt wel een keerpunt in de geschiedenis zal in den brief vóór twee jaar gestuurd aan Een werkman wint bij voorbeeld 150 fr. per week. Hij wordt afgehouden 8 fr. per maand en de patroon moet ook 8 fr. daarbij vos- gen, dus eene storting per maand vaif 16 fr. 5" Reeks. Veronderstellen wij eene dienstmeid, die 275 fr. wint per maand. Zij wordt afgehou den 3,50 fr. en 3,50 fr. van patroon is 7 fr. te storten per maand. 21' Reeks. Zegels van de verschillende sommen zijn te verkrijgen in het postbureel. Voor de vrije verzekerden komt de wet in voege op 1 Januari 32. Dan moeten die personen storten niet meer 24 of 72 fr., maar wel 60 fr. voor de vrouwen en 120 fr. voor de mannen. Later zullen wij nog verderen uitleg geven. 3" Gemengde hoppen zouden insgelijks moeten gemerkt worden en met de vermel ding gemengde hop voorzien. Aldus, zonder de goede waar in de minste mate te schaden, zouden minderwaardige producten noodzakelijk uit den handel ver dwijnen. Met Staatscontrool over de toebereiding der hop in de wetgeving te schrijven zullen Wij eindelijk gevolg geven .aan den wensch door de Hopcommissie van 1904-1905 én deze 'van 1929 uitgedrukt en eene regeling invoe ren die sedert lang in voege is in Frankrijk, Tchecoslowakije en Duitschland. En alzoo zullen wij onze hopboeren mach tig aansporen om hun product te verbeteren, door hun de verzekering te geven dat alle 'hunne pogingen tot veredeling niet door weinig kieschs handelaars zullen verijdeld zijn. H. BRUTSAERT. Gebruikt Chicorei WYPELIER-TAFFIN 't is de beste. M. Brutsaert, katholiek Volksvertegen woordiger van Yper-Poperinghe, heeft ter Kamer een wetsvoorstel ingediend, om de bereiding, de verkoop en de invoer der droge hop te regelen. WETSVOORSTEL Eenig Artikel. Uitsluitend tot het doel bedrog en verval sching te beletten, wordt de Koning ge machtigd eene verordering' en een toezicht in te stellen over de toebereiding, den han del, den afzet en den invoer van droge hop. H. BRUTSAERT. Kamer aangenomen op 7 l^ei 1931. Zij slaat hoofdzakelijk op de vervalschin- Daar treft men ook den put aan, waar- gen van eetwaren, dranken, landbouwprodu- van het water op mirakuleuze wijze, in de ten, geneeswaren alsook op den verkoop, af- nabijheid van het grjaf ontsprong. Izet, bewaring zonder wettige reden van ver- Doch hetgeen vooral de bedevaarders naar (Valschte, bedorven of toxische producten, hier aantrekt, zijn zeker wel de kostbare I In Oostenrijk, werd de toebereiding der rijven, bevattende het volledig gebeente der hop reeds gereglementeerd in 1907, doch die Heilige. Over de echtheid dezer relikwiën bestaat Seen de minste twijfel. Veertien jaar na het zalig afsterven, den 30 Juli 1084, kwam Radbold, bisschop van Doomijk, het graf dige hop; Meer dan 80.000 frank gekost, op rekening van de belastingbetalers Naar het antwoord van den minister van Landsverdediging op de vraag van een vlaamsch Volksvertegenwoordiger, werden 18 officieren en 408 gegradeerden en gendarmen, te Diksmuide en omstreken, bijeengebracht tijdens de Vlaamsche Ijzerbedevaart van 1930. Die gendarmeriemacht begreep elementen uit de meests brigaden van het land. Anderzijds, beloopt het bedrag van de ver schillende, naar aanleiding van dezen dienst uitbetaalde vergoedingen, benaderend de som van 17,500 frank. Ten slotte, bedragen de kosten wegens spoorvervoer van die .onderscheiden detache menten 60.557 rank. Tesamen dus wat meer dan 80.000 fr. En dan de kosten van de pro cessen van Veurne! En de opruiing der open bare meening, en de schade berokkend aan het vertrouwen in het Staatsgezag! De aan wezigheid van gendarmes te Diksmuide is een treurige schadepost geweest. Men moet deze fout niet opnieuw begaan in 1931. ARME JEUGD Op een Congres der communisten, een paar dagen geleden in Rusland gehouden, werd er gesproken over de vereeniging Zon der Godin den schoot der communisti sche partij ingesteld. Het volgend werd er besproken. In 1928 telde die vereeniging Zonder God 200.000 leden, ten huidigen dage telt zij er 5.000.000. 8>e bolsjewisten zouden echter dit getal wil--1 len verdubbeld zien. Te Leningrad zijn er 412 nieuwe vereeni- gingen gevormd om, tegen den godsdienst een verwoeden strijd te voeren. De Zonder Godhebben 53 anti-gods dienstige musea gesticht. In Rusland zijn er, tot heden toe, 81 anti godsdienstige universiteiten. Meer dan 1.500.000 kinderen zijn in anti godsdienstige scholen ingelijfd. Zelfs zullen schelen gesticht worden, waarin aan de jeugd, de haat tegen God zal aangepredikt worden. KOMT EUROPA GEHEEL ZOT Hoeft het nog eenig betoog dat de toe stand in Europa onhoudbaar wordt? De nood van Duitschland kan niet meer geloochend worden. Al de Europeesche lan den moeten hun krachten inspannen om te gen economische en financieele inzinking het hoofd te bieden Europa wordt stilaan het buitenverblijf van Krot en Cu' en Miss Crisis» speelt er de groote rol. Armoede is echter geen schande. Maar wat schande is, het is dat Europa spijts zijn krotte nog zooveel uitgeeft aan het militai risme. Volgens eene berekening, onlangs gemaakt en wier uitgebreide becijfering verschenen is in Hooger Leven zoo besteedt Europa per dag zes mïllioen dollar aan bewapening. Zes miilioen dollar per dag! Is het dan niet met reden dat men zich afvraagt als Euro pa geheel zot komt? En bemerk goed dat daarvan geen centiem besteed wordt om een aanvalsleger te be reiden of te onderhouden. O neen, met het schijnheiligste gezicht der wereld verklaren alle landen dat zij alleen maar deen aan landsverdediging Duitschland is Engeand gaan smeeken om vermindering te krijgen van zijne oorlogs lasten. Engeland heeft met veel compassf laten weten dat het gaarns genoeg daarin zou toestemmen, maar dat al de sommen die het van Duitschand ontvangt bestemd zijn voor Amerika. Mccht Europa weldra tot betere gevoelens komen, dan ook zal Amerika mogelijks wel milder gestemd zijn. Mocht Europa werke lijk den weg der ontwapening opgaan! Ver mindering van bewapening, herstelbetalin gen en geallieerde oorlogsschulden hangen' samen. Daar moet de oplossing gevonden worden. EEN RECORD De Kamer heeft Donderdag een zeldzaam rieccrd van aanwezigheid bereikt. Op de 187 leden namen er 177 deel aan de stemming over de vertrouwenskwestie Vermits er nu reeds spraak is van op 17 Juli met, verlof te gaan. zouden de Ka merleden wel doen dit record neg dikwijls te kloppen. Onder de tien afwezigen was Heer Dr Brut saert, door een ongeval aan zijn voet belet naar Brussel te gaan. EEN FLAUW BEGIN Onze nieuwe Minister van Rechtswezen, de heer Cocq, gaf verleden Vrijdag een le zing over het ontstaan der vrijmetselarij, waarin hij zijn enggeestig sectarisme vrijen teugel liet. Het is ten allerhoogste misplaatst dat die nieuwe Excellentie, die ook het beheer heeft van het departement van Eeredienst, bij den aanvang zijner ministerieele loopbaan be gint met de meerderheid zijner landgenoo- ten te krenken in hun dierbaarste gevoelens. Is dat neutraliteit? Werkelijk, Vlaanderen heeft al niet te veel betrouwen meer in Brussel. En Vlaanderen voelt zich geërgerd, gesard in zijn heiligste overtuiging. EEN GROOTE BESLISSING M. Mellon, de Amerikaansche Minister listische grensarbeiders de houding afkeur- van financies en de Staatssecretaris M. den, welke door hunne centrale aangenomen Stinson zijn naar Europa gekomen om eens werd, heeft de belgische Minister van Arbeidgoed na te zien hoe het hier zit met de fi- bevel gegeven de uitbetaling van den specia- I nancies. Het moet zijn dat het er niet al te reglementatie werd verscherpt in 1920 door len steun die hun, als onvrijwillige werkloo- j pluis uit ziet, want geheel op het onver- de Tchecoslowaksche wetgeving: [zen ging toegekend worden, te schorsen. wacht komt M. Hoover, de President der Kwaliteithop mag: i Hierop zijn de belgische Socialisten op Vereenigde Staten eene beslissing te nemen a) Niet gemengd worden met minderwaar- hunne vroeger houding moeten terugkeeren die de grootste gevolgen kan hebben. De WETSVOORSTEL TOELICHTING Mevrouw, Mijne Heeren, Al de sprekers die deel genomen hebben aan de interpellatie over de hopcrisis, in Maart 1930, waren het eens om te zeggen dat het eerste en beste hulpmiddel tegen de hopcrisis in handen stak van den boer zelf: beperking der productie, veredeling van zijn product door het invoeren van nieuwe variëteiten, beter uitkiezen van den grond, oordeelkundige bemesting, weeren van man nelijke hoppeplanten, bestrijden der hoppe- ziekten, beter plukken en drogen. Tot dit alles zijn de boeren bereid' om den hoppekweek van den, ondergang te redden. Maar al de opofferingen die zij in zich zul len getroosten zouden nutteloos zijn, indien de handelaar, ongedeerd, het product waar aan zij zooveel zorg besteedden, mocht ver mengen of vervalschen. Reeds in de Hopcommissie van 1904-1905, werden verschillende vervalschingen en men gelingen aangeklaagd zooals: tijdens de 'toe bereiding, de hop besprenkelen met zout water of eene oplossing van keukenzout of Glauberzout, het mengelen met wat maïs meel, het mengelen van overjarige hop met nieuw gewas, het mengelen van kwaliteits hop met minderwaardige hop. Die Commissie bracht reeds toen den wensch uit, dat de wettige controo-1 over de toebereiding der hop zou ingesteld worden om het bedrog of de vervalsching te beteu gelen. De Commissie van 1929, ,om de voorwaar den van den verkoop te verbeteren, drukte den volgden wensch uit: 2" Alle vermenging van hop (verval sching door middel van oude hop) beteu gelen en, desgevallend, een Staatscontrole inrichten zooals voor den handel in voe dingswaren, zaden, pootgoed, veevoeder en meststoffen. De mengeling en de vervalsching der hop valt onder de Fransche wet van 1 Augus tus 1905. Die wet die voor doel heeft het bedrog in den handel van alle koopwaren te straf fen en de eerlijkheid der verhandelingen 't is gelijk in welke materie te doen eerbie digen, is veel breeder darfWe onze door de DUBBELZINNIGE HOUDING DER SOCIALISTEN Het wordt waarlijk een treurige geschiede nis. De houding, welke dcor de leiding der Belgische socialistische textielcentrale in het groot konflikt in Noord-Frankrijk aangeno men wordt, is eene dubbelzinnige comedie die aan het ongelooflijke grenst. Men weet dat de loonsvermindering geval len is van 10 t. h. op 4 t. 'h. Deze 4 t. h. is nagenoeg de aanwezigheidspremie, verleden jaar ingevoerd ter gelegenheid van het in voege komen der fransche wet op de sociale verzekeringen. Het is jammer dat de syndi cale leiders uit Noord-Frankrijk niet heb ben kunnen erkennen dat zij eene over winning behaald hebben en vandaar dis rampspoedige staking, door hen op 16 Mei uitgeroepen. De belgische socialisten deden pogingen om hun leden te doen doorgaan als onvrijwillige werkloozen om als dusdanig ook te kunnen ondersteund worden. Intusschen lieten de fransche socialisten weten dat hunne belgische kameradenin zake werkstaking' met hen akkoord gingen. In zitting van 15 Juni besloot de belgische Ministerraad een bijzondere hulp te verlse- nen, ten voordeele der belgische werklieden, door de staking getroffen. Om van die hulp te kunnen genieten, was het noodig dat de betrokkene belgische werkliedenorganisaties zich akkoord verklaarden met zekere voor waarden, onder andere, het aanvaarden der afschaffing van de aanwezigheidspremie alsook het aanzetten hunner leden tot werk- herneming, waar die zender gevaar kon plaats hebben. Ook de belgische Socialis tische Textielcentrale nam de gestelde voor waarden aan. De nota van het belgisch Ministerie van Arbeid betreffende het toekennen van steun en het akkoord door de belgische werkers gemaakt, verwekte zeer groote beroering in het nijverige gebied van Roubaix-Tourcoing Hierop verklaarde M. Allinckx, van Moes- kroen, dat de Socialisten in de werkhuizen niet zouden binnentreden en dat zij den strijd met hunne fransche kameraden zou den voortzetten tot op het oogenblik dat de werklieden volledig voldoening bekomen hebben. Ook volgens Le Peuple hebben de bel gische Socialisten verklaard voor niets te zijn tusschengekomen in de bekendmaking van de belgische regeeringsmededeeling.. Vermits het bleek dat de belgische socia- Gent (Carpentier en Vandoorne), een te Audenaarde-Ronse (Amslot) en twee te Oostende (Marquet en Vroome). Van die vijf Liberalen van West- en Oost- Vlaanderen stemden één tegen de Regeering (Carpentier), twee onthielden zich (Van worden. BESCHERMING DER JEUGD Donderdag voormiddag werd ter Kamer een wetsvoorstel besproken, opgemaakt door Doorne en Amelot), terwijl Marquet en den Raad van Wetgeving, en betreffende de Vroome voor de Regeering stemden. En zeggen dat die menschen nog de pre tentie hebben het hcoge woord te voeren en de lakens uit te deelen in Vlaanderen. O, die cud garde! DE GENDARMEN TE DIKSMUIDE bescherming der schooljeugd tegen de uit stalling van oneerbare printen, beelden of voorwerpen. Naar het wetsvoorstel wordt de uitstalling; van schunnigheden» verboden in den omtrek van de scholen. Verder strekt het niet. Hewel, ge zoudt het misschien niet geloo- ven maar 't is niettemin waar: de socialist Louis Piérard heeft tegen dat wetsvoorstel gesproken en zich bij de stemming onthou den ten respecte van de kunstenaars! Artis- ten van schunnigheden mosten beschermd worden. Dat was de zin van zijn woorden. Bij de stemming over dit vraagstuk van zedelijke bescherming der schooljeugd heb ben zich 40 Socialisten onthouden, 9 stem den er tegen en enkel 6 Socialisten stemden er vóór. De socialist Duchesne van Verviers stelde voor dit ontwerp uit te breiden tot de om geving van fabrieken, waarin jongens en meisjes beneden de 16 jaar gebezigd wor den. Dit voorstel werd niet aangenomen, daar het een nieuw wetsontwerp kan vor men. Niettemin weze M. Duchesne geloofd om zijn moed tegenover zijne partijgenooten, die min eerlijkheidsgevoelen hebben dan hij. 31® Koopt niet den eerste den beste ONTROGMER. Indien gij uwe belangen lief hebt, verlangt den Ontroomer. met laagden melkbak draaien de op et ne spil. NAAR BERLIJN Uit Londen wordt gemeld, dat de Engel- sche ministers de volgende maand hun te genbezoek aan Berlijn zullen brengen, en thans wordt dat bericht van welingelichte ziide bevestigd. Het bezoek is bepaald op 17, 18 en 19 Juli en wij behoeven er wel niet bij te voegen, dat het in politieke kringen groote vreugde baart, misschien zelfs buitensporige hoop doet rijzen. cardinaal Segura, den Primaat van Spanje: Aangezien de Katholieke Actie een eigen wezen heeft en gansch bijzondere doelein den nastreeft, moet zij haar eigen, stevige strengingedeelde en onafhankelijke vereeni ging hebben, die alle andere als samen bindt Daar ligt de groote verdienste van onze Vrouwelijke Jeugd, dat zij begrepen heeft den echten zin, de ware leer der. Katholieke Actie, en dan ook feitelijk in 't leven riep: die georganiseerde ieekenapostsls, alhoe wel in de wereld levende en vol bezorgdheid voor hun familie, als beroepsplichten noch tans gansch ten dienste staande der kerkelij ks hiërarchie, bisschoppen en priesters, om levendig te houden en aan te vuren; Chris tus-Koning te laten heerschen, niet alleen in de stilte van het geweten, maar in het huisgezin en openbaar in de gansche maat schappij DE TOESTAND IN 'T LAND De Regeering' Renkin heeft dus het ver trouwen van de meerderheid van de Kamer. Dadelijk moet werden aangestipt dat zes liberalen geweigerd hebben hun vertrouwen aan de Regeering te schenken, hetzij door tegen te stemmen wat drie hunner deden, hetzij docr zich te onthouden, wat drie anderen hebben gedaan. Het is niet de eerste maal dat liberalen zich van de regeerings- meerderheid losscheuren en wij mogen toch ook niet vergeten dat de Regeering Jaspar gevallen is, omdat de liberalen verder hun vertrouwen hebben geweigerd. Dit weze gezegd om ieders verantwoorde lijkheid vast te stellen. De houding die door de liberale partij wordt aangenomen tegenover de Regeering Renkin, belooft niet veel voor de toekomst van die regeering. De verklaring waarvan heer Devèze namens zijn groep, lezing ge geven heeft, laat aan duidelijkheid niets te wensc'nen over. Er bestaat op dit oogenblik geen accoord nopens de oplossing van het vlaamsche vraagstuk, tenzij een principieel accoord over de noodzakelijkheid, die kwestie bin nen den kortst mogelijken tijd uit de voe ten te helpen. Wel werden enkele groote beginselen vastgesteld, waaruit het mogelijk zijn zal de gswenschte gevolgtrekkingen te halen, doch heer Renkin heeft zelf in de Kamer verklaard, dat het op dit oogenblik niet mogelijk is te zeggen op welke wijze het debat in de Kamer verloopen zal; er bij voegende dat de Regeerng op tijd en stond hare zienswijze zal doen kennen nopens en kele punten die nog het voorwerp van een meeningsverschil tusschen de regeerings- partijen uitmaken. Anderzijds moeten wij toch met bitterheid vaststellen, dat telkenmale er sprake is van de oplossing van het vlaamsche vraagstuk en van de noodzakelijkheid een regeering op te bouwen, die vast besloten zijn zou die oplossing te bevorderen, de internationale toestand, ofwel de financieele nood van het iand ingeroepen worden om een oplossing te verdagen. Dit was tijdens de crisis van 1922, tijdens de Rhurbez?tting, tijdens de stabilisatieperiode, tijdens de conferentie van Den Kaag over het Youngplan en nu weeral tijdens de huidige economische en financieels inzinking. Natuurlijk moet met al die factoren reke ning gehouden worden. Geen mensch denkt eraan het gewicht ervan over het hoofd te zien. Doch de mensch leeft niet alleen van broed. Een land heeft niet enkel financieele en economische behoeften. De zedelijke fac toren zijn eveneens van tel en vooral in Bel- gie is dat waar. Hier bij ons komt het ei- vooral op aan de zedelijke banden die beide volksstammen met malkaar houden, nau wer toe te halen en dit kan enkel door een oplossing van het vlaamsch vraagstuk op grond van gelijkheid en rechtvaardigheid. Wij betreuren dat de liberalen dit nog niet ten volle hebben ingezien en wij hopen dat de heer Renkin, wanneer de tijd daartoe zal gekomen zijn, iedereen voor zijn verantwoor delijkheid plaatsen zal. PAUS LEO XIII ZEGDE De nood dringt, hij dringt gebiedend, durvers moeten er komen die met vereenig' de krachten optreden; of werd er geen ellen de genoeg opgehoopt en worden we niet be dreigd door de gruwelen der omwenteling, vcoral om den stijgenden invloed der socia listen? De toekomst van de burgerlijke maatschappij staat evenzeer op het spel als die van den godsdienst. En ook Pius XI verklaarde: Niemand mag werkloos blijven wanneer Kerk en Staat bedreigd worden. Welnu, de vijanden trachten op de eerste plaats aan het bewind te komen en zich voor de wetgevende lichamen te laten verkiezen. Daarom moeten de katholieken alles in het werk stellen om dat gevaar af te keeren: van elk partijbe lang afzien en moedig in de bres springen voor Kerk en Vaderland. Hun voornaamst; zorg weze die candidaten te doen kiezen van wie mag verwacht worden, dat ze het best de belangen van Kerk en Staat zullen behartigen. Het besluit is dus, dat de katholieken geenszins de politiek mogen verwaarloozen. DE VROUWELIJKE KATHOLIEKE JEUGD Sedert enkele jaren neeft de organisatie der Katholieke Actie onder de Vrouwelijke Jeugd zich op verbazende wijze uitgebreid Het Vrouwelijk Jeugdverbond voor Katholf ke Actie (V. J. V. K. A.) waarbij allen aan gesloten zijn gaat naar de honderdduizend leden: de Katholieke Meisjes van Wallonië en van Vlaanderen, zonder onderscheid van rang of midden, allen geschaard rond ééne vlag, bezield met hetzelfde ideaal! Met het doel den katholieken geest en het katholiek leven der leden degelijk te een goede gebuur en een wijze schuldvorde- ontwikkelen en te versterken, werden in hst raar te zijn. V. J. V. K. A. waarin ze vereenigd zijn, tot Het volgende jaar zou dan besteed worden stand gebracht: de verschillende organisa- aan het economisch herstel, ties aangepast bij het levensmidden, het De tegenwoordige abnormalen toestand arbeidsmiddsn en de sociale noodwendig- die over de wereld heerschtdient voor heden. cogen gehouden te worden. Aldus onderscheidt men, alle jeugdig en Wat de regeling der oorlogsschulden be- bloeiend, de V. K. A. J. (Vrouwelijke Katho- treft deze steunen op het betaalvermogen. lieke Arbeidende Jeugd), de V. K. B. J. Daar den strijd naar bewapening tot de hui- (Vrcuwelijke Katholieke Burgersjeugd - en dige depressie bijdroeg, moet de levenskwes- AMERIKA'S VOORSTEL TOCH EEN MORATORIUM DER HERSTELBETALINGEN In de internationale financieele kringen was de laatste dagen 't voornaamste aan de orde van den dag, zijnde vraagstuk: Mo ratorium en Delging van Oorlcgschulden. Zaterdagavond is dan plots 't voorstel van president Hoover der V. S. van Amerika in zake uitstel van betalingen van oorlogsschul den aan al de regeeringen aangeboden voor 1 jaar, openbaar gemaakt. Ziehier den inhoud der verklaring van M. Hoover. Onder voorbehoud van bekrach tiging door het Congres wordt voor de oor logsschulden aller landen uitstel van betaling veer een duurtijd van een jaar aangeboden vanaf 1 Juli a. s. qp vocrwaax-de dat even eens uitstel gegeven wordt voor een jaar van alle intergouvernementeele schulden ver schuldigd aan de schuldeischende landen. 21 senatoren steunen zijne actie. M.M. Da wes en Owen Young keuren haar goed. Het doel is aan de schuldenaars den tijd te la ten hun nationalen voorspoed weer te vin den. Hij raadt aan het Amerikaansche volk aan en aan M. Allinckx alle gezag ontkennend, President stelt aan de Europeesche mogend-

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 1