fis Mas-Car Brouwerij Masschelein DE POPERINGHENAAR BI. 5, 5-7-1931. N' 21. GEDACHTEN MET MANNEKE UIT DE WEVERSLIEDJE JAARLIJKSCHE MARKTFEEST PRIJSKAMP VOOR PAARDEN TREKPAARDEN VEULENS BALATUM kost voortaan de loopende meter 22,90 FR. GROOTE KEUS VAN MEUBELPAPIER bij SANSEN-VANNEST1 Gasthuisstraat - 15 - Poperinghe DRINKT BIER GROOTE BRAND IN DE KOLONIALE TENTOONSTELLING VAN VINCENNES JULI - HOOIMAAND DE VERKIEZINGEN IN SPANJE DE WESTVLAAMSCHE BERGEN ('t Vervolgt.) 1 Een kusje... een, en daarmee uit, of 'k noem u anders, 'n booze guit. Sa, meisje lief, wel Opgepast dat kalverliefde u niet verrast. Soms menig jongen lacht u tegen Al is zijn hert u niet genegen. ACHTER JUNI komt de maand Juli. Van sedert wij op de wereld zijn is 't altijd zoo geweest en 't is nog zoo, naar 't geen ik op den almanak zie. We zitten dus in de maand Juli. De tweede helft van 't jaar '31 is be gonnen. Binnen acht dagen vieren we 't Vlaamsche feest bij uitmuntendheid: de herdenking van den Guldensporenslag. Gansch 't Vlaamsche land door zal 't feest zijn. Laat dan vlag en wimpel slieren om den Guldensporenslagte vieren. Toen den 11 Juli van 't jaar 1302 't Fransche leger, o wee 'k zeg het graag leed een formidable nederlaag, hen toegediend door de Vlaamsche helden op de Groeninghevelden. En zoo meteen denk ik ook aan den 23 Augustus. Nog nen anderen feestdag voor Vlaanderen. Dan trekken w'allemaal op naar Diksmuide, hé, beste Lezers en alderliefste Lezereskens. Hebt g'uwen ottobus nog niet besproken. Tracht in alle geval van niet te laat te komen want d'r zal een volksken zijn. Onze gebuur Fons de Spons trekt er ook naartoe met zijn ezelkarreken en hij heeft aan Marenta en mij een plaatsje aangebo den. gratis voor niet mochten we zoo de reis medemaken. Ik had al aangenomen. Maar toen 't aan Marenta heur ooren kwam, moest ik het weêr al ne keer hooren. Manneken stout ge wilt me zeker dood' zoo sprak ze boos dat ge m'in zoo 'n waggeldoos de reis wilt laten maken, 'k voel reeds mijn- beendren kraken, denkt ge mij zoo te doen planzier hewel! dan blijf 'k nog liever hier. Wat antwoord geeft ne mensch daarop! 'Liever dan de reis te doen zonder mijn al derliefste alter ego heb ik dan beslist en be sloten maar 'n paar plaatskens te huren in nen autobus met caoutchouc banden... 't .schokt ook wel... maar 't zal toch zoo erg :niet zijn als 't ezelkarreken van Fons, bijge naamd de Spons. AFGEMAT EN MOE belt de bedelaar aan een deur. Een vrouw komt opendoen. Madam, zegt de man, ik ben toch zoo ziek... De dokter heeft mij daar een poeder gegeven... maar ik heb niets om het in te nemen Arme man, gij wilt zeker een glas water en een lepeltje? De bedelaar schudt het hoofd Oneen madamvoor zoo 'n klein beetje zou 'k u niet willen derangeerenmaar dit geneesmiddel moet na den maaltijd ge nomen worden... Zoudt ge daar ergens geen gebraden kiek of een bifsteck-met patat frite te veel hebben? BESTE LEZERS, 'k zeg het stout wilt ge worden oud en struisch en groot eet... hout 't is voedzamer dan brood. 't Is een Amerikaansche dokter die dat onlangs uitgevonden heeft. 't Is bijzonder het sparrenhout, zoo' beweert hij, dat uiter mate voedzaam is, onder voorwaarde dat men het met uiterst kleine stukskes naar binnen speelt. Een Engelsch blad, dat dit besluit over neemt, vervolgt als volgt: "Natuurlijk, d'r bestaat geen reden om geen hout te eten, 't is geen vergift. Uit hout kan suiker getrokken worden. Het is ook aan de zwakken en bloed- armoedigen aanbevolen, hun oude kleerde- ren, hemden en dagbladen op te vreten. Een col met de colknoppen en kravat is een heel goed gerecht (sic). Wij hebben nochtans ge merkt dat het bewerkt hout gemakkelijker verteerbaar is dan het ruwe. Een poot van een stoel of tafel voedzamer dan een gewone boomentak, enz... 't Schijnt dat de Engelsche Confraters van den Amerikaanschen dokter in humour kun nen wedijveren met hem! JEF EN MIEL, (de twee stoefers ofte bof fers van verleden week daar) kwamen mal kander tegen. Hewel Miel, wat nieuws? vraagt Jef zoo. Ho! niks bijzonders, maar verleden week had ik een nog al aardige farce Verbeeldt U dat ik van Antwerpen naar Brussel moest. Toen ik in de statie kwam, reed den trein juist weg... ik liep er achter maar kon hem niet inhalen... en zoo ben ik er tot Brussel achtergeloopen... en kwam ge lijk met hem toe... Tiens! tiens! antwoordt Jef, met 't on- noozelste gezicht van de wereld. Ik heb ook een farce in dien zin voorgehad. Ik moest met gansch mijn familie, m'n vrouw, m'n schoonmoeder en m'n vier kinderen, van Brugge naar Brussel. Toen w'in de statie aankwamen reed de trein ook juist weg. Ik pakte een trapleuning van de laatste vwatuur vast en hield zoo den trein staan... onder- tusschen stapte ganse m'n familie erop, en ik erachter. VOOR DEN VREDERECHTER van Seger- had men een koppel gebracht [acht waarvan de vrouw, wel was twee meter groot. Ze sloeg haar mannetje half dood en voelde daarover geen berouw. Die vrouw was een echte vechtersbaas, en aan iedereen die 't hooren wilde verklaarde ze dat de tijd dat er sprake was van sterk geslachtvoor 't mannenvolk, lang voorbij was. De vrederechter wenschte haar geluk?... en sprakDus mevrouw, voortaan behoort gij tot het sterke geslacht, 't Is goed, ik zal u dan maar vragen in de autobussen, trams en treinen uwe plaats af te staan aan 't mannevolk... dat gij 't zwakke geslacht noemt, de reistasschen en valiezen van uwen man te dragen... van thuis allemaal 't zwaar ste werk te verrichten, enz... Toen 't madammeken dat hoorde viel ze bijna van haren sis en zei... dat ze liever onder 't echte zwakke geslacht wou gerekend worden en dat ze voortaan haar manneken met rust zou laten. 't Is waar voorwaar veel vrouwen zullen zich eens berouwen hunnen lieven echtgenoot te hebben geslagen half dood, want d'r zijn mannen die zich hebben [ingericht en die reeds een club hebben gesticht na er goed te hebben over nagedacht ('k heb 't al dikwijls gezegd aan Marenta!) om aan te vragen dat de naam van sterke [geslacht voortaan op het vrouwenras overga! En 't en is- maar dan dat 't planzierig. worden zal op de wereld. EN HEBT GE mijn raad gevolgd om u in slaap te tellen 's avonds? vroeg de dok ter aan Zebbedeus. Ja, dokter, zei deze. En tot hoeveel moest ge tellen? Tot 37.542. En zijt ge toen in slaap gevallen? Neen... toen was het alweer tijd on: op te staan! EEN RAAD WIL 'K U GEVEN die is: ge moet schrikken: en beven zooveel als 't maar kan voor ne lange magere man. Wat broebelt hij me daar nu voor iets», zullen mijn beste Lezers en alderliefste Le zereskens zich afvragen. En of ze gelij-t heb ben. Da'k het zelf niet geschreven had. en zelf niet wist wat ik daarmeê bedoel, 'k zou er zelf geenen kop aan krijgen. Dar, is nu ne keer mijnen buik rechtuit gesproken, hé!' 't Is daarom ook dat ik u hier eenige cx-pli katies ga geven over den fameuzen langen mageren man. De hoofdgeneesheer van 't gevang van Kisto in Japan werd zoo juist bekroond met het hoogste diploma van de keizerlijke Uni versiteit, door de thesis te verdedigen dat. de dikke menschen zelden misdadigers zijn en dat de meeste misdaden bedreven wor den door lange magere personen. Verstaat ge 't nu. 't Kan ons allemaal maar weinig schelen, zult ge mij antwoor den. Goed, m'n alderliefste Lezereskens en beste Lezers, maar ge zoudt toch verdorie nigt willen, hé, dat, ne keer dat ik zoo'n belangrijk nieuws weet, ik het zou verzwij gen en u niet waarschuwen voor lange ma gere mannen. M'n geweten zou van nu af tot op m'n laatste uur geen seconde gerust meer zijn! Dus ge zijt gewaarschuwd: Past op voor... enz... Manneken, zegt Marenta, 't zou me geen zier verwonderen moest ge 't binnen eenige dagen van hier, hooren donderen, op uwen kop, ('t is mogelijk en 't kan) van wege ne lange magere man die juist een van uwe Lezers moest zijn 't zou me doen fel leed en pijn. Ja, ja, daaraan had ik nu precies niet gedacht. Ziet ge da'k den eenen of den an deren dag thuis nen brief krijg volgeladen met donder en bliksems vanwege een mij ner beste Lezers die juist zoo ne lange... enz... moest zijn. M'n geweten is al niet meer gerust, zie! JEF EN MIEL (weêr al ne keer dezelfde) zitten te gare in ne café ne goeie pot te zuipen... en te liegen om ter meest. Ge kent Miel niet hé, da's niet noodig ook niet, maar k zal u maar zeggen dat hij nen neus heeft die bijna zoo lang is als den hals van een champagneüesch. Verbeeldt u, zei Miel, da'k verleden week een toerken was gaan doen met een klein bootje op de zee... op .eens sloeg 't bootje om... en ik 't water in... weet ge wat ik deed... hewel ik legde me op den rug, bond mijnen zakdoek aan mijnen neus... en zoo kwam ik aan land gelijk een zeilschip. Da's een goei, antwoordde Jef, maar ik heb beter gedaan, in dezelfde voorwaarden, ik viel ook in 't water, maar in plaats van mij van mijn zakdoek te bedienen... ontstak ik mijn pijp en kwam aan land... gelijk een stoomschip. EN DIT is een wijs woord van Napoleon I. 't Is een wondere zaak, dat men na acht tienhonderd jaren, Jezus Christus nog be mint... Geen mensch, hoe groot hij ook moge weze, heeft nog na zijne dood, liefde ingeboezemd... Wie hedendaags bemint nog Cesar, Alexander, Karei de Groote? Neen, Mengelwerk van De Popcirnghenaar 37. OORSPRONKELIJKE DETECTIVEROMAN door WILLIAM HOLT Hij wachtte nog en gooide toen nog eens. Dezen keer gooide hij mis, het steentje ketste tegen den muur, maar toen hij nog eens gooide, was het weder raak en mis schien al te raak, want het steentje kwam zoo hard tegen de ruit dat het waarlijk geen wonder zou zijn indien er een barstje in de ruit gesprongen ware. Evenwel, niemand liet zich zien, de gor dijnen werden niet terzijde geschoven. Dit stelde de Tournel niet alleen te leur, het verwonderde hem tevens. In de kamer was het licht op, men kon dus veronderstel len, dat daar iemand aanwezig moest zijn. Was het iemand, die daar tegen haar eigen wil opgesloten gehouden werd, dan zou zij op zoo duidelijk teeken, dat men zich met haar in verbinding wilde stellen, zeker wel op de een of andere wijze antwoorden. Maar zij hield zich doodstil. Was dat niet haar kamer, of vertoefde daar de man, die haar gevangen hield, wel, dan zou deze toch ge waarschuwd zijn en zeker wel iets van zich laten bemerken. Maar de Tournel zag of hoorde niets. Hij bleef eenigen tijd wachten en de stilte, die er bleef heerschen verontrustte hem. Opeens was het hem alsof de gedachte, die hem bezig hield, fluisterend doch duidelijk hoorbaar werd uitgesproken: - Dat lijkt wel een huis des doods Was het een spel van zijn verbeelding, vroeg hij zich af. Hij zag schuw op zij, gereed zich te ver dedigen. Sst klonk het uit het duister, «ik ben een vriend, graaf de Tournel, ik lig hier vlak hij In het gras. Ga ook liggen». 1 Wie ben je fluisterde hij terug» I» Wel, Turner! «Je bent mij nagegaan? Ja, ik had hetzelfde idee als u, ik wilde hier ook eens poolshoogte nemen. Maar ik zou het niet zoo onvoorzichtig hebben kun nen doen, als gij, waarde graaf. Gij speelt een zeer gevaarlijk spelletje. Dat had bijna zeker moeten misloopen Er is niets gebeurd» Ja, dat verontrust me zeer. Er is hier iets niet in orde. De dingen zijn niet, gelijk mijn helper ze beschreven heeft. Er was een kwade hond, maar die schijnt verdwenen en dat lijkt me al even vreemd, als dat het huis niet meer bewaakt wordt door mijn helper Die zal er toch wel zijn? Neen, ik ben er zeker van, hij is er niet. Daarom zeg ik u, het is niet in orde Wat nu? vroeg de Tournel. Oh, we zullen ons zekerheid verschaffen. Desnoods dringen we naar binnen i Prachtigriep de Tournel, die blij was, dat de detective dadelijk handelen wilde. «Luister», zei deze, wij zullen probeeren onbemerkt het huis binnen te komen, we zouden daarvoor misschien een raam kun-1 nen opschuiven Eerst voorzichtig, maar langzamerhand al minder voorzorgen nemend beproefden zij i een raam te openen, wat niet gelukte. De j Tournel, ongeduldig, stelde voor een ruit in te drukken, want hij was al meer overtuigd geworden, dat er toch niemand in het huis waakte. Immers zij hadden nu al wel zooveel gerucht gemaakt, dat niet meer veronder steld worden kon, dat men er niets van bemerkt zou hebben. i De detective aarzelde nog even. «De mogelijkheid bestaat», zei hij, «dat. men ons een valstrik wil spannen Maar de graaf haalde schouders op en ten slotte nam Turner met het voorstel genoegen. «Ik zal een ruit uitsnijden», zei hij, ik heb daar meer bij de hand gehad En inderdaad geen vijf minuten later had i hij zonder geraas van kletterend glas een ruit verwijderd. Het was nu nog slechts een kleine moeite binnen te komen. de groote mannen, bemint men na hunne dood niet meer. Deze is de eenigste... Ik ken de menschen: Jezus Christus was meer dan een mensch, en daarom is het, dat hij na achttien eeuwen nog bemind wordt. En binnen zeven maal zeventig maal acht tienhonderd jaren zal men nog hetzelfde mogen zeggen. WEG MET SCHOENEN EN SOKKEN, met pantoffels en blokken, niets meer om de teenen! Dat is de kreet die nu te Weenen als heiligenpsalmen hoort weergalmen. Een stoet van 5.000 mannen en vrouwen, allen deel uitmakende van de Vereenig'ing tot bevordering der Blootsvoetheidtrok verleden Zondag door de straten van Wee nen. Spandoeken waarop te lezen stond: Weg met schoenen, weg met sokken, weg met alles wat de voeten kwelt! werden in den stoet meêgedragen. Volgens hen zendt de aarde geneeskrachtige stralen uit, die radikaal verloren gaan, wanneer het mensch- dom geschoeid door dit leven schreidt. Allo! laat ons allemaal roepenleven de Bar- voetsloopers't Leven zal er een beetje goedkooper meê worden. Daarmeê denk ik er juist aan dat 't tijd is da'k mijn voeten eens ga wasschen, want ze zijn precies van de properste niet. AL ZOO van vuile voeten te spreken komt er mij een historieken te binnen dat waarlijk gebeurd is. Mijn nonkel de paster vierde zijn vijf-en- twintig jarig priesterschap. M'n nonkel de paster was de goedheid zelve en alles wat hij bezat gaf hij weg, en op 't laatste had hij zelfs geen eens meer om 'n stuk zeep' te koopen. Enfin... iets in mijne genre zoo!!! Z. Hgw. de Bisschop was ook naar 't diner gekomen en m'n nonkel zat links van hem. Onder 't diner buigt de bisschop zich een beetje naar m'n nonkel toe en fluistert hem in 't oor, al glimlachend: Uwe handen zijn niet al te proper, om aan een feesttafel te zitten! Ho! mijnheer de bisschop, loech m'n nonkel zijne handen beziende... dan moest ge mijne voeten eens zien! De bisschop moest er eens gulhartig' mede lachen. COIFFEUR zijn, bij mijn ziel, is voorwaar niet altijd 'n goeie stiel want met de schaar kunnen soms aardige malheuren gebeuren, die heel duur komen te staan, zooals 't onlangs nog geschiedde aan een zekere heer Verlijn coiffeur te Berlijn. Die mijnheer maakte ginder goei affai res», zijn kapperszaak draaide op wieltjes, tot dat op ne zekeren dag mademoiselle Amelia Branca, een filmster, bij hem kwam om heur haar' te doen korten. De coiffeur had zeker mis verstaan want... ne kap of tien met. de schaar... en allemaal de> schoone' lokken run d'artiste lagen op. den grond'. Proces. D'e kapper verloor het en mag nu aan miss Branca 10.000 markskes of 8.000 belgische" baliekens betalen. 't Is voor niets! TWEE' STRAATVENTJES zijn in 't mid den van den steenweg volop aan 't vechten. Nu ligt' den eenen ne keer onder, dan is 't den anderen. Rondom hen 'n tiental andere straatbengsels, die daarin groot plezier vin den en de vechters aanmoedigen. Allee, Jan, d'r op trekt z'n ooren uit, Tist enz. Mijnheer Simpelmans komt daar juist voorbij en aan ne- lummel die daar staat vraagt hij zoo: Hewel, waarom scheidt ge die twee vechters van' elkander niet? Ge zoudt zeker niet willen, hé? is' dezes antwoord, 't is nu al drie' weken dat we ze den eenen tegen den anderen opstoken... en nu ze toch eindelijk bezig zijn zoudt gij ons plezier willen naar dén duivel helpen. M. Simpelmans is er nog niet van be komen. M'n vrienden teêr 't is weêr ne» keer gedaan 'k zeg het gansch voldaan,,, met mij geschrijf voor man en wijf en 'k hoop dat ge u nu bij 't lezen dér kluchten en and're persgeruchten, nu 't is zoo'n droeve tijd toch voor 'n centiem hebt verblijd 'k bied u allen, goede menschen m'n beste wenschen Marenta ook, biedt u d'heure aan 't Manneken uit de Maan. IIIIIIIIflBBIIIBlMlllllinHMRS Ik trek nog 'n draadje, Ik stek nog 'n naadje, Voor wie zal 't kleedeke zijn?... Ik doe nog 'n stapke, Ik geef nog 'n trapke, 't Is voor 'n engelken klein. Ik leg nog wat zoompjes, En doe het wat vroompjès!'!! Hoe poezlig-lief 't wit satijn! Ik geef nog 'n douwke, Ik leg nog 'n vouwke, 't Is voor 'n- prihseke klein. Ik steek nog 'h bandje, En smuk nog 'h kantje; Voor wie zal 't hemdeke zijin?... Nu ligt 't hier te pralen, Als 't zonlicht te stralen, 't Is voor 't schoon lieveke mijn!! K. V. d. Br. STAD POPERINGHE. met den DINSDAG der Kermisweek 7 JULI 1931. De Burgemeester en Schepenen der stad Poperinghe, laten weten dat de Jaarlijksche Marktfeest met Prijskampen voor Paarden, den 7 Juli 1931 plaats heeft op de Bertcn- plaats en Boeschepestraat. Programma en algemeene schikkingen voor de Prijskampen 1» PRIJSKAMP Ruinpaarden van 3 jaar en daarboven 1° Prijs 50 fr. en een Eeremetaal 2» Prijs 40 fr. en een Eeremetaal 3" Prijs 30 fr. en een Eeremetaal 4" Prijs 20 fr. 5" Prijs 10 fr. 2» PRIJSKAMP Ruinpaarden gezegd Dertigmaanders 1° Prijs 50 fr. en een Eeremetaal 2" Prijs 40 fr. en een Eeremetaal 3° Prijs 30 fr. en een Eeremetaal 4° Prijs 20 fr. 5" Prijs 10 fr. 3" PRIJSKAMP Ruinpaarden gezegd Achttienmaanders 1" Prijs 50 fr. en een Eeremetaal 2" Prijs 40 fr. en een Eeremetaal 3" Prijs 30 fr. en een Eeremetaal 4» prijs 20 fr. 5" Prijs 10 fr. 4" PRIJSKAMP Merriepaarden van 3 jaar en daarboven 1" Prijs 50 fr. en een Eeremetaal 2° Prijs 40 fr. en een Eeremetaal 3? Prijs 30 fr. en een Eeremetaal 4" Prijs 20 fr. 5'' Prijs 10 fr. 5" PRIJSKAMP Merriepaarden gezegd Dertigmaanders 1" Prijs 50 fr. en een Eeremetaat 2' Prijs 40 fr. en een Eeremetaal 3" Prijs 30 fr. en een Eeremetaal 4'' Prijs 20 fr. 5" Prijs 10 fr. 6' PRIJSKAMP Merriepaarden gezegd Achttienmaanders 1" Prijs 50 fr. en een Eeremetaal 21' Prijs 40 fr. en een Eeremetaal 3" Prijs 30 fr. en een Eeremetaal 4- Prijs 20 fr. 5e Prijs 10 fr. 7" PRIJSKAMP Hengs te-Veulens 30 fr. en» een E eremetaal 20 fr. 10 fr. 10 fr. 8'' PRIJSKAMP Merrie-Veulens 30 fr. en een Eeremetaat 20 fr. 10 fr. 10 fr. en er ook te verkrijgen: Linoleum, Toile-cirée, Bedde-vellen EERE-COMMUNIE GESCHENKEN Koperen Spreuken - Dagbladrekkens - Schoone Werkdoozen in Japaansch Verlakt- Alle grootten van Kaders en «Pêle-mêles» - Portemonnaies, Por tefeuilles, Valiezen, Boek- en Muziektesschen. Vulpennen - Bureelgerief - Leesboeken - Gedachtenissen voor Eere-Communle 1' Prijs 2e Prijs 3- Prijs 4" Prijs 1*> Prijs 2- Prijs 3" Prijs 4" Prijs Beneden in het huis heerschte doodsche stilte. Er brandde geen licht Turner knipte zijn electrische lantaarn aan en met z'n tweeën liepen zij voorzichtig naar de trap. We moeten naar bovenfluisterde de detective. Ze slopen de trap op, hun adem inhou dend toen een trede zeer hoorbaar kraakte. Maar de woning scheen wel geheel verlaten, niemand vertoonde zich. Boven kwamen zij weer in een gang en zij wendden zich dade lijk naar de kamers, die op den tuin moesten uitkomen. Hier deze kamer moet het zijn waar het licht brandtzei de detective en inderdaad, daar was een flauwe lichtstreep te zien onder- de deur. i Turner liep er heen en na even geluisterd te hebben drukte hij zijn oog tegen het sleutelgat. «Groote God», hoorde de Tournel hem mompelen. «Wat is er? wat ziet gij?» riep de graaf bijna op luiden toon. Daar is een nieuwe misdaad gepleegd zei Turner, daar ligt een vrouw op den grond uitgestrekt, vermoord waarschijnlijk De graaf de Tournel greep sidderend zijn hand. Is het signora Chiarina? We zullen het spoedig wetenantwoord de de detective. Hij beproefde de deur te openen, maar deze was van binnen met een grendel gesloten. Ach hemelriep de graaf, ik begrijp het al, de ongelukkige heeft zelfmoord ge pleegd. Zij heeft getwijfeld of men haar kwam bevrijden en de moed heeft haar be geven De detective zei niets. Hij keek nogmaals door het sleutelgat. Op den grond bij de tafel, niet in het volle licht lag de vrouw bewegingloos. Hij kon haar gezicht niet zien, maar hij twijfelde niet of zij was dood. Wat zou er nu gebeurd zijn? vroeg de Tournel. Hm, misschien is uw veronderstelling juist, misschien heeft zij de hand aan zich ,zelf geslagen. En toen degene, die haar hier gevangen hield dit bemerkte, Is hij wegge Art. 1. Hetzelfde aangeboden paard-kam enkel twee jaren denzelfden prijs behalen in dezelfde categorie en ook geen minderen prijs. Art. 2. Het Marktfeest zal plaats hebben op de Bertenplaats en de Boeschepestraat en aanvang nemen om 7 uur 's morgens. Art. 3. Het beluik voor ieder der acht prijskampen zal bij plakbrieven ter markt plaats aangeduid worden. Art. 4. Ten 9 uur zeer stipt zal de Jury, voor den Prijskamp aangesteld, zijne werkin gen begijuien. Niemand, behalve de geleiders der mededingende paarden, zal' gedurende de werkingen van de Jury, in gemeld beluik aanveerd worden. Art. 5. Om te kunnen deelnemen aan de prijskampen moeten de eigenaars der dieren: a) Zich doen inschrijven tusschen 7 en 8 uur 's morgens in het Gemeentesecretariaat, al waar er hun voor elk mededingend dier een volgnummer zal behandigd worden met een der cijfers 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 of 8 volgens de onderscheiding in voorschreven programma vastgesteld; b) hunne dieren ter markt plaats te koop stellen ten laatste om 8 uur voormiddag. Art. 6. De Jury wordt door het Schepen college aangewezen; onmiddellijk na de be raadslaging der Jury, zullen de uitslagen der prijskampen bekend gemaakt worden en de Eeremetalen en Prijzen uitgereikt zijn. Art. 7. De Jury heeft de macht volgens 't getal mededingers en verdiensten der paarden, de prijzen al of gedeeltelijk uit te deelen of het getal te vermeerderen en zal onwederroepelijk over alle onvoorziene ge vallen beslissen. Art. 8. De geleiders zijn verzocht zoo veel mogelijk hunne dieren stil te houden in 't beluik der feest en hun te gedragen naar de bevelen hun door de politie gegeven. Art. 9. De eigenaars zijn verantwoorde lijk voor alle ongevallen en schaden welke hunne dieren zouden kunnen veroorzaken. Bij Bevel: De Secretaris, M. COUTTENIER. De Burgemeester en Schepenen, NESTOR LAHAYE. IB HET HOLLANDSCH PAVILJOEN VER NIELD. 80 MILLIOEN FR. SCHADE Een der mooiste paviljoenen, een juweel tje der Koloniale Tentoonstelling, is in den nacht van Zaterdag op Zondag in de vlam men opgegaan. Het Paviljoen vaii Nederland, dat een waarde had van meer dan 40 millioen, is totaal uitgebrand eii niéts van al de kunst schatten, welke het bêvatte, is künnen gered worden. En zeggen ddt dé kunstschatten in het paviljoen geborgen, ook nog eens een waarde van 40 millioen frank hadden! Het is dus eene ramp welke Nederland niet minder dan 80 millioen zal kosten. Rond 5 ure Zondagmorgen moet de ramp gebeurd zijn. Om middernacht had de bewaker van het paviljoen de ijzeren deuren gesloten van de plaats, waar zich de electrische inschake- laars en andere inrichtingen bevinden, welke er voor de electriciteit zijn aangebracht. Bij het eerste onderzoek, dat Zondag morgen werd ingesteld, heeft de bewaker die verklaring afgelegd en er bijgevoegd dat, volgens hem, de brand daar begonnen is, daar zijn aandacht getrokken werd door een twijfelachtig gekraak, dat zich op die plaats voordeed rond 5 ure des morgens. Oogenblikkelijk spoedde de man zich weg om de twee andere bewakers en den dienst- overste van het paviljoen te verwittigen, doch het vuur moet zulk een gemakkelijk voedsel gevonden hebben, en de ramp moet zich op een zoo vlugge wijze hebben uitge breid, dat weldra alles in lichte laaie stond, zoodat er aan blusschen niet te denken viel. 5Z Poperinghe Ommegang. H. Philomena. 6 M H. Godelieve, m. en mart, 7D H. Willcbaldus,,biss. H. Claudius, m. 8 W H, Elisabeth, koningin van Portugal. 0 D HH. Martelaren van Goreuih. 10 V H. Amelberg, m. HH. 7 Broed., mart. 11 Z Guidensporenfeest. H. Pius I, p. en m. Chicorei WYPELIER-TAFFIN Belgische Fabriek Naaml. Vennootschap, YPER GOEDE VANGST TE BRUSSEL 40 auto's gestolen in Frankrjk en in Belgie verkocht. Een maand geleden, werd door de Oosten- rijksche policie een zekere Rosser in hech tenis genomen, wegens autodiefstallen iit Frankrijk en in Belgie. De Brusselsche po licie stelde zijn eenzelvigheid vast. Rosser Vuurde op de agenten bij zijn aanhouding, doch hij werd niettemin vastgegrepen en opgesloten. De aangehoudene verklikte te Weenen zijn medeplichtige, met name Jean DumaL afkomstig van Rijssel. Dumal zou ia: Frankrijk veertig auto's gestolen en de wagens in Belgie verkocht hebben. De policie van het Brusselsch parket slaagde er in Jean Dumal te ontdekken en aan. te houden. De kerel zit thans achter slot en grendel, ter besckikking van het Fransen gerecht. AlITÖ OP ONBEWAAKTEN OVERWEG VERBRIJZELD IN NEDERLAND Vrijdagavond, te half acht, is de heer M. R. bierbrouwer te Middelburg, op den onbe- waakten. overweg, bij het dorpje Esch, met zijn; auto door den trein Den Bosch-Eindho ven gegrepen. De heer M. R., die deerlijk verminkt werd, was onmiddellijk dood. De auto werd,.totaal verbrijzeld. Een geestelijke, die. in. dén trein, zat, heeft voor zoover moge lijk, nog geestelijken bijstand verleend. MOTO TEGEN AUTO De gebroeders Joseph en Alphonse Kopf 21 en:23 jaar oud, zonen van een boekhouder te Epinal, reden per motocyclet uit om te gaan. visschen. Nabij de gemeente Uzemain kwamen zij in. botsing met een auto en wer den, met vreeselijk geweld ten gronde geslin gerd. De oudste van de twee ongelukkige jon gelingen was op den slag dood. De jongste stierf kort na zijne aankomst in het gasthuis van. Epinal. MAS S .L-T ERECHT STELL ING EN IN RUSLAND Volgens een arbeider uit Moscou, aan de Katholieke Wereldpost bericht, heeft de Gepeoe.in één maand tijds 70 personen dood geschoten, onder wie 40 vroegere officieren. Verder bevonden, er zich verschillende intel- lectueelen, geneesheeren en priesters onder. De terechtstelling had plaats zonder vooraf gaande rechtspraak. KINDERDRAMA TE DOLHAIN Bij een beek speelden kinderen met boot jes. Een dreef weg Twee jongens van 12 jaar, Witgent en Pascal liepen naar een nabijen molen om er een koord te halen. Zij vonden er een revolver en begonnen er meê té 'spe len. Een schot knalde. Een werd getroffen in maag en longen. De andere knaap sloeg op de vlucht. De molenaarsvrouw verzorgde den erg gekwetsten jongen. En weer besluiten wij: Welk een terrein voor meisjes- en vrouwenbonden. DE SCHELDETUNNEL TE ANTWERPEN In het Staatsblad is het koninklijk besluit verschenen betreffende de goedkeuring van het kontrakt betreffende het bouwen onder de Schelde tegenover Antwerpen, van een uitsluitend voor voetgangers dienenden tun nel, mits den gezamenlijken prijs van 48 mil joen 630.912 frank. VREESELIJK TRAMONGELUK TE HAUTRAGE Het meisje Maria Veronesi, 2 jaaroud, wier ouders wonen in de rue de Boussu, te Hautrage, speelde nabij de ouderlijke wo ning. Het kind kwam op de spoorlijn, werd verrast door de lokomotief van een koop- warentrein, onder de wielen gerukt en dood- gepletterd. Het Parket van Bergen is ter plaatse geweest. BIBHaHiaHBmHSaHBraHBaHHnf EEN TRIOMF VAN DE REPUBLIEK In gansch Spanje zijn de verkiezingen een triomf geweest voor de Republikeinsch- socialistische coalitie. Te Grenada, Séville, Saragossa, Melilla, Toledo, Bilbao, Santander, Oviedo, Cartha- gëne, Alicante, Caceres, Malaga, Avila, Cor doba, Murcia, Logrono, Jaes, Burgos, Tar ragona, Valence, Gerone, Huscia, in al die steden en districten is de coalitie in meer derheid. In Catalonië is 't de partij van colonel Macia 'die een verpletterende meerderheid behaald. In Navarra zijn d'e Carlisten (liberale- catholieke coalitie) aan de winnende hand; te Psmpeïune zijn 't de Jafmisten, maar dit zijn slechts uitzonderingen. Te San Sebastian en te Bilbao werden de autonomistische candidaten verslagen; graaf de Romanones,. koningsgezinde, een des tijds populaire- figuur, werd verslagen te Guadalojara. De spaansche gezant te Brussel M. Sal vador Albert werd verkozen te' Geroni. Alle in functie zijnde ministers werden verkozen; M. Lerroux (Buitenlandsche za ken) werd zelfs verkozen tot 7 maal. De communisten werden omzeggens overal, op de gansche lijn, verslagen. Sedert een paar. maanden 'waren tusschen afgevaardigden van. de gemeenten Westou- ter, Loker, Kemmell em léper; drukke be sprekingen aan den» gang over de wensche- lijkheid tot het overgaan van. het stichten van een Vereeniging voor. Vreemdelingenver keer, ten bate der Wéstlandtche Bergstreek. Deze besprekingen, leidden tot een goed einde en tot de samenstelling van een vast bestuur, waarvan hieronder1 de samenstel ling: Voorzitter: H'. Van Dromme, burge meester van Westouler.;; ondervoorzitters: de heeren De Kéuwer, brouwer te Westouter en C. De Covemacker, landbouwer te Loker; Sekretaris: h. R. Buckinx, leper; Penning meester: H. J. Hardeman, gemeenteontvan ger te Wëstouter;. Led'eru. d'e heeren H. Schmidt, leper; R. Delobel, Kemmel; L. Dousy, Loker; O. Depuydt, KemmeL Wij kun nen alvast mededeelen, dat het eerste werk van het bestuur geweest Is, een schets gereed te maken voor het, maken: vam eert reklame- aanplakbrieften voordeele: van onze mooie begrstreek... gaan, Maar ga even op zij, Ik zal trachten de deur te forceeren, wie weet kan zij nog gered worden Turner hoopte dit echter volstrekt niet meer. De vrouw moest daar al een heelen tijd gelegen hebben. Het was nu waarlijk geen wonder, dat de Tournel tevergeefs ge tracht had haar aandacht te trekken. Maar alle overwegingen waren nu uit den- booze, er moest snel gehandeld worden. De- detective zette den schouder tegen de deur en gaf een zeer krachtigen duw, doch dé- deur bewoog zich niet. Ze was van zeer stevig eikenhout gemaakt en het zou niét gemakkelijk vallen haar uit de hengsels: te lichten. We zoeken een bijlriep de Tournel, we slaan de deur aan splinters, het is niet noodig, thans nog voorzichtig te zijn Goed antwoordde d'e detective, laten we op zoek gaan Zij gingen naar benedén en zochten de keuken op. Daar ontstaken zij het aller eerst licht en ontdekten er toen in een hok waar hout geborgen was, een bijl. De Tournel wilde er al mee naar boven, toen Turner nog iets anders ontdekte, een flinke ladder. Wacht even zei hij, daar bereiken wij gemakkelijk het raam van de kamer mee, ik geloof dat het minder moeite kosten 'zal, langs het raam naar binnen te komen Zij konden de deur naar buiten openen en weldra was de ladder opgesteld. De Tour- nel klom er meteen al op en morrelde aan het raam. Hij kon het zonder veel moeite opschuiven en kwam zoo binnen, dadelijk gevolgd door Turner. De lamp brandde en dadelijk wendden zij rich naar de plek waar de vrouw lag. Zij lag voorover, het gelaat door den arm be schermd. Turner greep haar hand, die ijs koud aanvoelde. «Zij is dood», zei hij zacht, er is geen twijfel aan Hij knielde nu naast het lijk neer, nam haar hoofd in zijn handen en wendde haar gelaat naar het licht. De Tournel liet een kreet van verrassing hooren, ZOEKT UW PROFIJT Wilt gij aangename en voordeelige tafelbieren gebruiken In uw huishouden wendt u dan ter Tel. 87 YPERSTRAAT - 87 - POPERINGHE Tel. 87 die u twee maal per week: den DINSDAG VOORMIDDAG en. den VRIJDAG NAMIDDAG allerbeste tafelbieren aan de genadigste prijzen zal: tehuis bestellen. STERK: het smakelijkste bruin tafelbier aan 9 fr. de bak. GERSTEN: het voordeeligste Hond tafelbier aan 10 fr. de bak. MAS-GAR: Let fijnste blond speciaal aan 17 fr. de bak. Gr.oote hemelhijgde hij, zij is het niet,, het is; niet signora Chiarina, het is een geheel andere vrouw En: hoewel hij waarachtig medelijden voel de met de onbekende, wier leven hier zoo noodlottig een einde genomen had, was het hem een onuitsprekelijke verlichting, dat niét signora Chiarina hier lag. De detective stond vrij beteuterd te kijken. Hij had nog even de vrouw onderzocht, maar er kon geen twijfel bestaan, zij was dood. Doch nergens zag men een wonde, nergens ook geen wapen waarmee de onge lukkige zich gedood kon hebben. Vermoedelijk heeft zij vergif ingeno men meende de Tournel, maar Turner haalde de schouders op. Dat zullen de geneesheeren wel uitma ken zei hij. Ja, het is goed, dat wij zoo spoedig mo gelijk aangifte doen van hetgeen wij hier aantroffenzei de Tournel. En verder geloof ik niet, dat de zaak ons buitengewoon kan interesseeren. Een vrouw vermoedelijk tot wanhoop gebracht heeft zich van het leven beroofd. Het is vreeselijk treurig;,, maar nu die vrouw niet degene is, die wij hier meenden aan te treffen, kunnen wij elders naar haar gaan zoeken Gij schijnt te meenen, dat sigpora Chia rina met dit alles niets heeft uit te staan sprak de detective. Neen Maar ge vergeet, wat ons; gerapporteerd is Oh, m'n waarde Turner, uw helper heefl zich op een reusachtige manier vergist, of liever gij hebt u vergist. Want op zijn rap port, dat hier een vrouw gevangen gehou den wordt, hebt gij geconcludeerd, dat die vrouw Chiarina rijp moest. En nu blijkt overtuigend, dat zij een geheel andere is, een vreemde Als tenminste de dame die hier eenige dagen gewoond heeft dezelfde is ais de vrouw die wij hier hebben gevonden Maar dat spreekt immers van zelf Mijn waarde graaf, ik durf niet zoo be slist in mijn gevolgtrekkingen te zijn als u. Het Is mognliJH, maar het ts IWg VOlgtpekt niet bewezen. Er waren zeer goede redenen om te. veronderstellen dat hier signora Chia rina verblijf hield Juist,, maar het blijkt nu, dat die onder stelling, valsch. moet heeten. Wij vinden de dame, die. hier verblijf hield, dood, door zelf moord heeft zij, een einde aan haar leven gemaakt». Hetgeen ook nog bewezen moet worden Hé? Zij, kan ook vermoord zijn En zij had haai' kamer zelf van binnen pf gesloten Dat is geen bewijs De Tournel zag den detective met onver holen misnoegen aan. De Tournel was wer kelijk kwaad op Turner. Het leekhem of deze alle mogelijke moeite deed om signora Chiarina in een kwaad daglicht te stellen. Zij had op de meest klaarblijkelijke wijze met alles wat hier gebeurd was niets te ma ken. Er was hier een vrouw gevangen gehou den en ten onrechte had Turner gemeend, dat zij die vrouw zou zijn. En nu scheen de man werkelijk te willen insinueeren, dat dit toch wel het geval geweest kon zijn. Het was eenvoudig bespottelijk. «Misschien», zei de Tournel scherp, «wilt u mij nog doen gelooven, dat deze vrouw hier vermoord is met medeweten van de signora Turner glimlachte. Er heeft hier iets anders plaats gehad dan een vergissing onzerzijds. Maar dat zal later wel opgehelderd worden. Zoo spoedig mogelijk moeten de autoriteiten gewaar schuwd worden. En onze vrienden. Wilt gij u daarmee belasten Het is goed zei de graaf kortaf. Het deed hem eigenlijk genoegen, dat hij kon heengaan. Turner leek hem thans meer onsympathiek dan ooit. Hij had het gevoel alsof de detective alles in het werk stelde om tegen signora Chiarina bezwarende fei ten te vinden. En als het nog slechts feiten waren. Neen, de man beijverde zich om alles ongunstig voor haar uit te leggen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 5