GEDACHTEN JULI - HOOIMAAND MET MANNEKE PROVINCIALE TAKS DRINKT POTDORIE, JANVERDEKKEN men is bezig een nieuwe taal t'ontdekken hier hebt g'ervan een staal. Meisje, als ge aan 't vrijen gaat Bepeist U wel of vóór gij 't ziet - Is 't nummer 10 die U verlaat. We hadden al esperanto, ido en volapuck. Maar die talen waren niet welluidend ge noeg om 'n wereldtaal te worden en daarom werden ze dan ook maar stillekens aan van kant gelaten. Professor Rudolf Lenz heeft onlangs een nieuwe spraakkunst uitgegeven over een nieuwe zeer gemakkelijke en een voudige taal, die een internationale taal worden moet. 't Is de papiamento-taal een samensmelting van Spaansch en... ver schiet niet a. u. b.... van Vlaamsch. Ziehier een zin in papiamento I dispucs mi a bai na winkel di sneider para mi suia fishi. 't Geen beteekent: daarna ging ik naar den winkel, bij den snijder (kleermaker) om een nieuwe stiel te leeren! Toch schoon, hé! Allee zulle, dan alleman maar papiamento beginnen te leeren DIKKE MIEL en Lange Jef, weêral ne keer dezelfde, komen malkander tegen... en, natuurlijk d'r moet weêr eens geboft worden. Tiens, zegt Jef zoo, ik heb daar nen eigendom gekocht. Ge zult daarin een spar- reboom kunnen bewonderen die zoo hoog is dat ge er zelfs met ne verrekijker, de kruin niet van zien kunt. Dat is nog niks, zegt Dikke Miel, in één van mijn weiden staat er ne kanadaboom die zoo hoog is dat, als de bladeren in den herfst vallen, ze maar met de volgende lente op den grond komen. De jonge dwazen meenen dat d'ouden razen Maar d'ouden hebben meer vergeten dan de jonge dwazen weten. Marie. Vermeulen Henri, wed. v. Catte- beke Thérèse en Vanhaverbeke Clemence. Phlypo Henri, echtg. v. Denorme Euphrasie. Huwelijken. Laroye Oscar met Carreyn Laura. Vandeputte Jerome met Baelen Marie. Steelandt René met Larnou Alice. Verschaeve Camiel met Vintevogel Ju liana. WOUMEN, maanden Mei en Juni 1931. Geboorten. Georges Degrauwe, z. v. William en Beatrix Becue. Willem Ser- ryn, z. v. Cyifiel en Alida Denecker. Maria Haerynck, d. v. Alphonse en Martha De- smedt. Rosa Bulcke, d. v. Georges en Suzanna Verhaeghe. Paula Deburch- graeve, d. v. Julien en Irma Desender. Jeanne Bekaert, d. v. Petrus en Mathilde Vermeersch. André Decock, z. v. Marcel en Augusta Decap. Georges Hillewaere, z. v. Cyriel en Bertha Devos. Sterfgevallen. Louise Vanrobaeys, 82 j„ wed. Pranciscus Vancoillie. Adelin Ver- straete, 7 m., z. v. Julien en Maria Baes. Pamphiel Vanstechelman, 70 j., echtg. v. Eugenie Vandamme. Huwelijken. Jerome Victoor en Ger- maine Slembrouck. Achiel Tanghe en Elvire Decap. PASSCHENDAELE, maand Juni 1931. Geboorten. Beheyt Emiliana, d. v. Hen drik en Verstraete Bertha. Vanlerberghe Irena, d. v. Jules en Serruys Magdalena. Vandevelde Roger, d. v. Juliaan en Bihiein Maria. Vanlerberghe Jan, z. v. Jules en Van Campen Petrouilla. Deneut Maria, d. v. Gerard en Heveraet Germana. Spruytte Christiana, d. v. Sylveer en Dour- nez Maria (zevende dochter). Overlijdens. Verpoort Lucia, 61 j., wed. v. Vanrolleghem Hendrik. Degrysé Eve lina, 21 j., d. v. Leonard en Deceuninck Emelia. Swertvaegher Prudentia, 73 j. Huwelijken. Carrein André en Degryse Rachel. Verschaeve Camiel v. Passchen- daele en Vintevogel Julia v. Zonnebeke. 12 Z II. Joannes Gualbertus, abt. 13 M H. AnacletJs, paus en mart. 14 D H. Bonaventura, biss. en kerkl. 15 W H. Henricus, keizer. H. Ragenufla, m. 16 D O. L. V. van Itarmelusberg. 17 V H. Alexius, M H. Predegandus, abt. 18 Z H. Camilliis de Leilis, bel. {QüsesaaasBHmiBsiasssBisaifiBZBBSi» merdoggen, St ftamardshonden, Newfound- landshonden, leonbergerhonden, Pyrenee- sche honden, wolfshonden, Mastiffs, Boxers, Dobermans, haaenwinden, herdershonden (van Brie, van Beauce, van Engeland of Bobtails, van Schotland of Coleys, Duitsche, Hollandsche Groenendaalsche, Mechelsche, Terveurensche, enz.), bouviers, loulous of spits, chow-chows. Tenerifïhonden, poedels, windhonden, whippets, kleine Deensche of Dalmatische houden, dashonden (namelijk fox-dashonden)schipperkes, mopshonden, griffons, Brabantsche griffons, kleine patrijs honden, (Pekinessche, spaniels), schoothond jes (van Malta van Havana, leeuwtjes), Pinschers, taksen. Worden eveneens als prachthonden be schouwd al de andere honden waarvan de verkoopwaarde klaarblijkelijk 150 fr. over treft. Mogen evenwel als gewone honden aan gezien worden, alle prachthonden welke hoofdzakelijk gebezigd worden als trekdie ren of tot het bewaken van kudden. Art. 2. Zij» van de belasting vrijge steld a) de honden welke tot het geleiden van blinden dienen, op voet van een hond per persoon b) de honden welke doorgaans dienen om verminkten en gebrekkelijken voort te trek ken, op voet var twee honden per persoon; c) de honden minder dan drie maand oud; d) de politiehonden of andere waarvan het houden opgelegd is in uitvoering van regle menten uitgaande van openbare diensten. Art. 3. De taks is verschuldigd voor gansch het jaar of voor 6 maanden naar ge lang het bezit of het houden van den belast baren hond in het eerste of in het tweede halfjaar aanvangt. Geen recht is verschul digd voor de honden waarvan men na 15 De cember in bezit komt. Art. 5. Aan den aangever wordt een kwijtschrift uitgereikt, hetwelk hij op elk verzoek moet voorleggen. Art. 6. In geval van vervanging' van een gewonen hond cioor een prachthond is de schatplichtige gehouden hiervan binnen de veertien dagen aangifte te doen en tezelfder tijd da aanvullende taks te betalen. Wie een belastbaren hond verkoopt of afstaat, is ver plicht hiervan melding te geven aan den Ontvanger van de belastingen binnen de veertien dagen. Ia dit laatste geval mag de voor het loopend jaar betaalde taks op naam van den nieuwen bezitter of houder overge schreven worden: liet kwijtschrift betreffend het betalen van de belasting wordt in dezen zin gewijzigd. Art. 7. In geval van niet-aangifte of niet-betaling binnen den voorgeschreven ter mijn of jjMpval van onnauwkeurige aan gifte wojaKa schatplichtige van ambtswege belast Toeziener van de belastingen en daai(SM^kn vervalt hij in de straffen welke reglement (1) worden voor- Art. 9. Wj die van woonplaats verande ren en bewijzen kunnen dat zij de belasting voor het loopend dienstjaar betaald hebben in de gemeente «Use zij verlaten hebben, worden enkel in hun nieuw verblijf belast met 1 Januari daaropvolgend. 'T WEDER IS LAF 'k ben af en sta verstomd en paf 't is heet en 'k zweet, dat 't water met geklater m'n lijf komt afgerold m'n kaak komt afgehold. DE BARBIER. En alzoo is ne mensch, verdorie, nooit niet tevreden. Gisteren kloegen w'over den regen en de koude, vandaag zijn we niet meer ■content omdat de zon een beetje te hard steekt. JULES VERNE HEEFT GESCHREVEN Men zal het eens beleven, dat 't mogelijk zal zijn per boot, per auto of per trein, de reis rondom d'aarde te wagen in veertig dagen. Maar tot wat dient m'n gezaag en m'n geklaag? Maar, zooals ze zingen in 't liêken: die tijd is lang voorbij... en toen waren d'r nog geen vliegmachienen. De vliegeniers Post en Gatty hebben 't in een beetje minder tijd afgelegd, 1.1. z. in 8 dagen 16 uren en 15 minuten. We vragen nu maar een dingen ne meer: dat is dat de naphte of essence en d'olie maar goed afslagen en dat er een systeem uitgevonden wordt door hetwelk het voor de vliegmachienen onmogelijk wordt... te vallen of in brand te schieten en dan Allee, alleman en routevoor den tour du monde. VAN DER SCHRIECK had eene werk vrouw noodig om zijn huis op te kuischen, en vroeg haar wat ze moest hebben. Ik moet hebben, sprak ze, 's morgens om 7 u. koffie met boterhammen; om 9 u. boterhammen met vleesch en bier; om half elf een broodjerihet kaas en eene tas koffie; om een uur boelie met groenten en rosbief met pataten; om half vier boterhainmen met gerookt vleesch en koffie; om 6 u. bo terhammen met hesp en bier... En vijftien frank per dag voor het werk. En hoeveel moet ik u geven... als ge den geheelen dag eet? vroeg Van der Schrieck. 'k Ben seffens van m'n ziekte genezen als ik denk aan de gasten die voor 't oogenblik bezig zijn met den fameuzen Tour de Franceaf te leggen. Dat zijn al andere kerels, 'k Ben in alle geval eens benieuwd om te zien wie dat de victorie thuis zal brengen. IN AMERIKA IS ER NE MAN die alle vergift in nemen kan zonder dat, 'k zeg 't u in 't kort, zijn maag van steek gebracht wordt. Inderdaad, die man neemt de grootste en strafste vergiften in zonder daarvan eenige pijn noch iets gewaar te worden. En hoe is hij dat te weten gekomen dat hij vergift kon eten, zonder daardoor ziek te komen of dood te gaan, zult ge vragen. Hewel! op zekeren dag had hij een boter ham geëten waar strychine op gesmeerd was. Schrik van de ouders en van hem zelf die denkt dat zijn laatste uur geslagen is. Maar... hij wordt geen enkel ongemak ge waar! Toen liet hij zich door specialisten onderzoeken die hem laten weten dat zijn maag tegen-vergiften inhoudt, die tegen de grootste vergiften kunnen vechten en ze overwinnen. Sedert dien verdient de man schrikkelijk veel geld op de kermissen en fooren... met alle soorten vergift in te slikken vóór de oogen der toeschouwers. Da's nog al gemak kelijk, hé! zoo geld verdienen al eten! Mis schien zijn er onder mijne alderliefste Le- zereskens en Lezers ook die zoo'n tegen- vergift in de maag hebben. Ze kunnen ook maar ne keer probeeren met... strychine in te nemen. Als 't pakt is hun fortuin ge maakt... en als 't niet pakt...!!! JEF KALIBER, den burgemeester van Broebelkensdonck heeft communistische gedachten Op zekeren dag gaat hij den eersten schepene vinden en spreekt hem aan. Luistert ne keer, Jan, dat moet hier allemaal gaan veranderen. Alles moet ver deeld worden. Ja, zei Jan, 't is goei. Wij gaan 't goede voorbeeld geven aan d'andere burgers, zoo bijvoorbeeld, indien gij twee auto's hebt geeft g'er eenen aan mij! Ja zeker! 't Zelfde... twee geiten... ge geeft er eene van. Met genoegen! Twee zwijnen... één voor mij. Twee zwijnen... ik geef er u een van... Neen, zulle, burgemeester, dat gaat niet meer. Hoe... gij stemt toe een auto, een geit te geven en ge weigert mij een zwijn af te staan? Hewel, man... dat is omdat ik maar één auto en één geit heb... maar ik heb twee zwijnen! Burgemeesters plan viel in duigen. Chicorei WYPELTER-TAFFIN Belgische Fabriek Naaml. Vennootschap, YPER PROVINCIE WEST-VLAANDEREN TEGENWOORDIG zijn z'in alle scholen, 'k zeg, het onverholen en met veel fatsoen, bezig aan examens te doen, en zonder veel gerucht vallen er... buizen uit de lucht. De Gouverneur der provincie West-Vlaan- deren brengt ter kennis van de belangheb benden dat zij de provinciale taks op de honden dit jaar VOOR 15 AUGUSTUS AANSTAANDE, bij den ontvanger van de belastingen van het gebied moeten betalen ingevolge de voor schriften. van onderstaande verordening, aangenomen door den Provincialen Raad in zijn zitting van 22 pril 1931 en goedgekeurd door koninklijk besluit van 28 Mei 1931. De personen die na 15 Augustus in het bezit van een hond zouden komen, zijn verplicht hier van aangifte te doen binnen de veertien da gen bij den ontvanger van de belastingen. De Gouverneur, R°n Jansscns de Bisthoven. Maar daarover moet ge geen spier ver wonderd staan, als ge hoort wat voor een slimme antwoorden sommige leerlingen geven durven. In die school was er examen voor huis houdkunde en d'r werden vragen gesteld over de eigenschappen van de melk Wat moet men doen om te beletten dat de melk zuur worde, had de leerares ge vraagd. Niemand antwoordt! De meesteres herhaalt hare vraag en toen steekt er zoo'n meisje van 'n zestien jaar haren vinger op en 't komt er uit: Juffrouw, men moet de melk in de koe laten... daarmeê is men zeker dat ze niet zuur worden zal. Ge moet niet vragen wat voor een buis die zal gehad hebben! UITTREKSEL UIT HET PROVINCIAAL REGLEMENT Art. 1. Het bedrag van de provinciale belasting op de honden wordt bepaald als volgt: a) voor de prachthonden en voor de jacht honden van zuiver of gekruist ras, per kop: frank 30, b) voor de andere honden, per kop: fr. 15, c) de hondenkweekers of handelaars als dusdanig bekend ter plaats waar zij geves tigd zijn. zullen een taks van 200 fr. betalen, welke ook het getal honden zij welke zij be zitten. Worden als jachthonden aangezien alle rasjachthonden, 't zij zij tot de jacht ge bruikt worden of niet, alsook alle honden zender onderscheid welke dienen tot de jacht. Worden als prachthonden beschouwd, 't zij Zij van zuiver ras zijn of van gekruist ras: al de doggen, bulldoggen, Deensche en Ul- >1) Het volledig reglement op de provin ciale taksen. ISBflBBBBBBBRflHSBSBBBSSSSiaBBBBgira' ONTPLOFFING IN" EEN KRUITFABRIEK Zaterdag is de kruitfabriek der Canadee- sche Industrie Mij., in Ontario, in het plaats je Sudbury, door ear. hevige ontploffing ge troffen, waarbij 4 menschen werden gedood en verscheidene andere gewond, onder wie 6 zwaar. De matarieele schade, welke dooi de ontploffing, die ©ijlen ver in den omtrek hoorbaar was, is mgerichtt, is aanzienlijk. HEBT G'AL OOIT GEHOORD, 'k vraag 't u ongestoord, dat een beklaagde vóór de rechtbank aan de schaduw mocht wijten dank? omdat hij, 'k zeg 't u met pret, door haar van 'n veroordeeling werd gered. Allee! wat is me dat nu weêr ne keer voor iets? zult g'u afvragen, 'k Versta er de botten van! Hewel, mijn beste Lezers en alderliefste Lezereskens, om ulie de waar heid te zeggen, 'k bevond mij in 't zelfde geval toen ik dat voor den eersten keer las... maar met een woordje uitleg is 't gemakke lijk verstaanbaar! Pakt allemaal ulie ver stand in uw twee handen en volgt mij. In Texas was er ne man beschuldigd een oude vent vermoord te hebben. De beklaagde verdedigde zich en gaf een alibie opOm 2 uur 30, zei hij, was ik aan den ingang der kerk Twee jonge meiéjes, die bij een godsdienstige plechtigheid aanwezig waren, beweerden de verdachte aan den ingang dei- kerk gezien te hebben om 2 u. 30. De advo- kaat voor de verdediging nu, bezat juist een photo van de twee meisjes, gemaakt op den dag van het drama, toen zij uit de kerk kwamen. Het was mooi weder en de zon schitterde fel. Toen had hij een gedacht. Hij deed een... sterrekundige roepen en vroeg hem uit te rekenen hoe laat het was volgens de schaduw geworpen door den to ren der kerk op den grond, toen de photo genomen werd. Na eeri uur lang gerekend te hebben gaf de sterrekundigezijn antwoord 2 u. 30. De beklaagde werd vrijgesproken dank zii de getuigenis'van de schaduw Begrepen? IBBBBflBBBHBBBBRHBBflBBflBBERBm»> ii Dat zullen onze vrienden zijnzei hij tot zich zelf en inderdaad vijf minuten latei- kwamen de Linar en Nibblington met de Tournel mede, benevens de burgemeester van het dorp. Turner stelde zich aan hem voor en allen volgden hem naar de kamer, waar nog altijd het lijk van de vrouw op den grond lag. ii Vreeselijkzuchtte de burgemeester, hoe komt zoo'n arme vrouw er toe zich zelf van het leven te berooven Ik heb hier alles zoo gelaten gelijk het waszei Turner tot den burgemeester, dat zal het onderzoek vergemakkelijken ii Ja antwoordde deze, die zich erg onbe holpen gevoelde, maar ik dacht dat u de tective waart en dus... I' Ik ben detective, inderdaad, doch u be grijpt, dat de justitie zelf een onderzoek instellen wil. De rechtbank dient gewaar schuwd, want er is, naar mijn overtuiging, hier een misdaad gepleegd. Ik geloof niet, dat deze vrouw zich zelf het leven benam ii Ondanks het feit dat haar kamer van binnen gesloten was? vroeg de Linar. Inderdaad, ondanks dat feit De Tournel haalde de schouders op en ook Nibblington keek ongeloovig. De burgemees ter evenwel scheen zoo een verzekering van den detective voldoende. Tenminste hij knik te met het hoofd. ii Een moord dus zei hij, zooiets is hier. zoolang ik aan het hoofd van deze gemeente sta, niet voorgekomen, wat moet ik doen? ■i Wat hebt u gedaan? ii Ik heb den veldwachter naar den dokter gestuurd, zij zullen straks hier zijn ■I Goed, de dokter kan het lijk voorloopig onderzoeken, hoewel doktershulp hier na tuurlijk niet meer baten kan. Verder zult u goed doen, den veldwachter last te geven, "hier den nacht te blijven, opdat geen onbe voegde hier binnen komt om iets aan alles te veranderen. En dan dient u te zorgen, dat de justitieele ambtenaren zoo spoedig moge lijk gewaarschuwd worden ii Daar zal ik voor zorgen zei de burge meester, dankbaar voor de aanwijzingen. Hij wilde maar niets liever dan dat de heeren DANK! ACH GOD! O DANK! w'hebben dus nieuwe stukken van 20 frank maar 't is heel slecht en stout: .z'hadden me wijs gemaakt dat ze waren uit [goud. En nu dat ik ze met mijn eigen oogen gezien heb, mag ik gerust zeggen: men schen ze zijn uit nikkel, 't Zijn gewone nikkele stukken een beetje grooter dan die van 10 frank ofte 2 Belgas en ze wegen 20 grammen, zoodat honderd frank van die nieuwe stukken niet meer zullen wegen als een pakje pralinnen of bollen, die ge bij Mieken op den hoek gaat koopen, als ge met uw lief naar de cinema of naar de schouwburg gaat. VAN WELK JAAR is die wijn? vroeg de mijnheer misnoegd in 't restaurant aan de gargonofte kellner. Ha! van vóór den oorlog mijnheer! Van vóór den oorlog!? Hewel hij smaakt maar flauw, zulle! Ja maar ik wil zeggen... van vóór den toekomenden oorlog, mijnheer! ZOEKT UW PROFIJT Wilt gij aangename en voordeelige tafelbieren gebruiken In uw huishouden wendt u dan ter B th «r 13» Tel. 87 YPERSTRAAT - 8! - POPERINGHF, Tel. B7 die u twee maal per week: den DINSDAG VOORMIDDAG en den VRIJDAG NAMIDDAG allerbeste tafelbieren aan de genadigste prijzen zal te huis bestellen. STERK: het smakelijkste bruin tafelbier aan 9 fr. de bak. GERSTEN: het voordeeligste Mond tafelbier aan 10 fr. de bals MAS-CAR: Let fijnste blond speciaal aan 17 fr. de bak. iBBBBB&saaBUBaciiüHflBBsaagiHaKEHS Mengelwerk van De Poperinghenaar 38. sliepen ccn gat in den dag. Wel was hun voornemen geweest weer vroeg uit de veeren te zijn, doch de natuur heeft ook haar rech ten en zij waren doodvermoeid geweest. Turner, die vroegiras opgestaan, zei den waard hen maar tc !Hen slapen. Trouwens zij konden niet beter deen, men moest im mers toch wachten tot de heeren van de rechtbank kwamen. En zoo heel vroeg kon den die er niet rijm. Turner zalf wachtte ongeduldig op eenig teeken van zijn helper, hij had dc vaste overtuiging, dat deze van zich zou laten hooim Maar midden op den dag was er van den jongen man nog niets te bemerken geweest en toen om ongeveer twaalf uur de onder zoeksrechter in het landhuis zelf zijn onder vragingen begon, «roest hij zich tevreden stellen met de onvolledige inlichtingen welke degenen hem konden verstrekken, die het lijk gevonden hadden. Allereerst werd d? detective verhoord. Hij vertelde, dat hij het eerst het lijk op den grond had zien liggen. Waarom drong u hier binnen?werd hem gevraagd. Omdat de graat de Tournel tevergeefs getracht had de datne, die wij meenden dat hier verblijf hield voor het raam te doen verschijnen I' Verwonderde u dat zoo? Neen, dat verwonderde mij eigenlijk hee- lemaai niet. In haar omstandigheden zou het toch zeer onvoorzichu; geweest zijn zich voor een verlicht raam te vertoonen. Zij kon niet weten of het eon vriend of vijand was, die daar buiten poging® deed haar opmerk zaamheid te trekken Maar waarom kreeg u dan kwaad ver moeden, waarom dacht u, dat er iets niet in orde zou zijn? (t Vervolgt.) IBBBBBBBBBBBBBSDIIBBBBBBBBBBBB Te verkrijgen bij: SANSEN-VANNESTE Schrijfboeken, Calpüis, Portefeuilles, Va liezen, Boek- en Muziektesschen, Passerdoo- zen, Teekengerief, alle School- en Bureel» geriel. OORSPRONKELIJKE DETECTIVEROMAN door WILLIAM HOLT Nu wilde hij zoowaar nog volhouden, dat zij toch daar geweest kon zijn, terwijl het toch helder als de dag zijn moest aan ieder, dat men zich vergist had. De Tournel liep vlug den weg naar het dorp terug en onderwijl ving de detective een nauwkeurig onderzoek aan. Hij nam precies de plaats op waar de vrouw lag uit gestrekt, bekeek deuren en sloten,* zocht naar vingerafdrukken en stelde veel belang vooral ook in het raam waardoor hij met de Tour nel naar binnen gekomen was. Hij snuffelde ook alle meubels na, doorbladerde een paar boeken en tijdschriften, die hij in de kamer vond en wijdde daarna al zijn aandacht aan het lijk. De doode vrouw was zonder twijfel wel de vijftig gepasseerd, hoewel haar gelaat nog de sporen van vroegere schoonheid vertoon de. Het kwam Turner voor, dat zij vrij plot seling door den dood overvallen moest zijn. Zij was gekleed om uit te gaan en droeg eenvoudige kleeren. Turner schudde het hoofd, hij scheen tot dan niet veel ontdekt te hebben wat hem aanwijzingen gaf die eenig licht in de duis tere geschiedenis zou kunnen brengen. Hij bepaalde zich echter niet tot een on derzoek alleen van de kamer waar het lijk Hij doorliep het geheele huis van onder tot boven en bleef langer dan elders op een kamer, die klaarblijkelijk aan de dienstbode behoord had. Hier zocht hij alles rond om ten slotte daar beneden te komen, toen hij in de stilte yan den nacht een auto hoorde aanrazen •ver den weg.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 5