zi 1 'tts-i notarieel-, annoncen- en nieuwsblad voor poperinghe en omstreken de dood van yperen heilige margarita te gheluvelt 8» bezoek aan het sanatorium s4 idesbald melotte zeewijding te coxyde-badem 28' JAAR. N'- 29. jlHili Telefoon Nr 9. Uitgever SANSEN-VANNESTE, Poperinghe. Poatcheck Nr 15.570. g HOE PELSEN BEWAREN POLITIEK overzicht H Koopt niet den eerste den beste ONTROOMER. Indien gij uwe belangen lief hebt, verlangt den Onirocmer. Ij Ontroomers MELOTTE, N. V. Remicourt VELEN SPREKEN OVER afslac DE FIRMA FL. VANDEVOORDE 31, Boterstraat, YPER PAST HEM TOE! Abonnementsprijs g per jaar: (per post) 't Land: 18fr.S Iln Stad: 17 fr.s Frankrijk: 35fr.§| I Andere landen40fr.y TARIEF: Kleine Berichten: 1 fr. per regel I minimumprijs per I inlassching se rmmmm bureel dat hun bedient, en niet aan ons. §f 1 Alle annoncen sijn jj g voorat te betalen 1 gen moeten tegen den! Donderdag noen g ingezonden worden. 1 Kleine berichten g tegen den H Vrijdag noen. TARIEF: Notarieele g Verkoopingen: W. 90 cent. §j Wie inlichtingen begeert over aankondi- 1 per 5 m gingen, wordt verzocht een postzegel voor g SPrilzen op aanvraag.1 g antwoord bij zijn schrijven te voegen. g i!!lllli|l|!|il||!!l||ll!liHlllil!lil!lllllll!lliin!Hj Iiil!lll!>llliillllllll!llillllllll!l!ll!il!llllli!lllll!!ll!!!:!l!lllil!l!l!l!lll!l!lll!l![!IIIIIIIi!l!lllll||||i!!lill!lli!l!^ f,il!l!|||!|||!!!!!!l!|!|!||!l!!||l!||!l!ll!l!l!l!!!!||||||ii II® i.n9>««u Een bock van Wilhelm Schreiner: De Duitschers in Vlaanderen. Een waar schuwing. VERDACHTE STREKKING Een boek, een oorlogsboek, dat er zich aan verwacht vee ophef te maken in onze gewes ten. Of het zal? Het is al een heel groot verwacht veel ophef te maken in onze gewes- te komen als wij den oorlog reeds meer dan vijftien jaar bachten den rug hebben. Late varen met zulk een oorlogsboek. Omdat men in dit boek een beetje van alles kan vinden: schering en inslag ervan is dc ophemeling van de Duitsche Kuituur en Vaderlandslief de. Laat het maar seffens van mijn hart: er is een luchtje aan dat boek; alleen de naam van den schrijver laat reeds vermoe den dat een duitsche hand er niet vreemd aan is. De duitsche strekking waarvan het boek wemelt spreekt ten anderen klaar genoeg in dit opzicht en de echt duitsche haat en af keer voor de Verbonden Mogendheden, voor al voor de Engelschen die uit het boek zwes- ten, zeggen genoeg dat wij hier te doen heb ben met een zoo niet echt duitsch produkt, dan toch met een duitsche Ersatz Het werk zweet duiitschgezindheid uit al zijn poriën. En ik zei dat er van alles in te vin den is, zelfs leugens en grove leugens. Gelo gen is, bijvoorbeeld, de plaats waar er voor den zooveelsten keer spraak is van de dum dum kogels, gelogen de plaats waar een Ypersch meisje voorgesteld wordt dat spuwt in 't aangezicht van een duitschen gekwet ste of burgers, die gekwetsten met messen aanvallen. Gelogen, het laffe gedrag van dien dokter met zijnen zwarten baard uit het gasthuis, die er maar op bedacht was orn zijn eigen vel in 't drooge te brengen en zijne zieken liet liggen onder het vijandelijk geschot. Ik ken dien dokter heel goed en heb hem aan 't werk gezien; hij verdient niets anders dan lof. GETUIGENISSEN Hoe de duitsche gekwetsten in de ambu- lancies bachten het front in Yper behan deld werden, bewijzen volgende getuig schriften, spontaan afgeleverd bij 't verlaten van de ambulancie, ingericht in de Kaserne Sinte Barbara. Ik vertaal: de orginieele bewijsstukken liggen ter ieders inzage. H. Zimmermann schreef in 't fransch en in 't duitsch, W. Könneker in 't duitsch alleen: Uit naam van de zich hier bevindende gewonde Duitschers, zou ik willen den heer Dokter B... onzen dank uitspreken voor de uitstekende geneeskundige behandeling en liefdevolle verzorging die ons hier in rijke mate toegedeeld werden. (w. get.) Heinricn Zimmermann, oorlogs vrijwilliger bij het Res. Inf. Regt. 214; O. Bomgaum. privaat. Berlin N. W. 40. In de tent 221. Uit naam der gewonde Duitschers, opge nomen in de annexe van het militair hospi taal. kazerne Sinte Barbara te Yper, wilde ik Mr Dokter B... mijnen diepen dank be tuigen voor de teedere zorgen die hij aan ons heeft besteed als geneesheer en als mensch. 30 Oct. 1914. (w. get.) Heinrich Zimmermann, vrijwil liger bij het Infanterie reserve regiment 214, G" compagnie, Berlin N. V/. 40, in tent 221. X Ik stel vast voor den heer Dokter B..., dat de Duitschen in het hospitaal Ste Barbe te Yper, zeer goed verpleegd werden. (w. get.) Weihelm Könneker, Reserve In fanterie Regiment, 215, 1" Compagnie. Onze Schreiner komt zoo niet te laat, dan toch ten onpas met zijne onwaarheden. Al die deuntjes van slechte behandelingen en dum-dum-kogels zijn al lange afgezaagd en komen bij alle oorlogen uit de voddenmand om den vijand er meê te bekladden. Schreiner bedrijft de fout van te denken, dat de menschen die hem lezen hun ver stand verloren hebben of voor een tijdje op zij gezet. Een zonderling boek ook. dat begint met ecne letterdiefte. De man Schreiner met na me, begint met den titel te stelen van het prachtig boek, gedurende den oorlog geschre ven in 1916 en verschenen bij L. J. Veen, uitgever, Amsterdam: «De Dood van Yper» door Caesar Gezelle. Ofwel Schreiner kent dat boek en dan is zijn doen een diefte, ofwel hij kent het niet, maar dan moest hij wat omzichtiger te werk gaan bij het kiezen van zijnen titel. Een boek waarop ik niet zou durven zweren dat het te goeder trouw geschreven is. Het verwondert ons dat de Nieuwe Rot- terdamsche Courantzooveel lof besteedt aan zulk een onbenullig boek. Want van de veie oorlogsboeken die ik gelezen heb, is dit een van de saaiste. De Courant slaat den bal heelemaal mis waar hij Schreiner's boek eenvoudig, sober, oprecht en sympathiek noemt. Van oprechtheid kan er geen sprake zijn. Bij 't lezen van dit boek komt al seffens op den voorgrond het tendencieus en anti belgisch karakter ervan. De schrijver zit nog met de gedachten en vooringenomenheden van een duitsch soldaat in 1914. Hij vlecht door zijn verhaal onmogelijke verhalen van vrijschutters. En wij vragen ons af waar de indruk van onrechtheid vandaan komt. Het verhaal is opgeschroefd, langdradig, eentoo- nig om er bij te geeuwen. Alwie de streek van Roeselare en Yper zeer goed kent, zal getroffen zijn over zekere bijzonderheden die de schrijver in zijn verhaal mengelt. Hij kan lang in dien secteur verbleven hebben en de streek goed kennen, maar zijn aangiften van streek en plaats zijn zoo juist en zoo percies dat hij moet ingelicht geweest zijn docr iemand van ter plaatse zelf. Aan sommige opgaven van bijzonderheden kan men erkennen dat die medewerker van ter plaatse zelf sterke neigingen heeft tot het pangermanisme. Sommige plaatsen van het boek, met beschouwingen over het vlaamsche ras, voeren ons terug naar de schriften van een zekeren hollandschen do minee met naam Domela Nieuwenhuys Nye- gaard, gewezen pasteur te Gent en te Oost ende, ingever en eerste bewerker van de propaganda van Jong Vlaanderen onder de duitsche bezetting. Deze kende op zijn duimpje de streek van Roeselare waar hij Calvinistische propaganda aan 't voeren was. De medewerking van Dominee Domela Nieuwenhuys aan het bewuste oorlogsboek lijdt geen twijfel. De gentsche protestantsche pasteur heeft in 't begin van den oorlog in het blad voor duitsche propaganda De Toekomstin 1915 een oorlogsboek laten verschijnen. Som mige texten ervan zijn woord voor woord overgenomen in het boek van Schreiner. Nieuwenhuys en Schreiner hebben aan het zelfde ziekebed gezeten, ze hebben denzelf- üen brief geschreven, ze hebben hetzelfde gebedenboek in handen gehad en hebben dezelfde bekentenissen ontvangen van het slachtoffer der vrijschutters op eene hofste de bij Staden. Het zou me niet verwonderen ware onze Schreiner zelf een protestant: zijn werk geeft het uit. Hij boft in zijn verhaal met de zaiige uitwerksels van de bezoeker aan 't hospitaal door den Pasteur Nyegaard. Hij heeft dus den activistischen dominee Domela Nieuwenhuys Nyegaard gekend en met hem samen gewrocht. Gelukkig bestaan er nog andere menschen clan pro-duitsche dominés, menschen die ook wat gezien en gehoord hebben van den oor log. Anders zou zoo'n boek als dit veel kwaad kunnen. Het is geschreven in 't Nederlandsch wel met Duitsch doorspekt, maar toch in 't Nedsriandsch en waarschijnlijk bedoeld om in Vlaanderen veel gelezen te worden. 't Is waar, het. komt wat laat en de men schen zijn. reeds beu van oorlogsliteratuur, maar toch kan het zijn kwaad en daarom kunnen wij niet genoeg waarschuwen tegen het koopen en lezen van zulke boeken. Ca- veant Consules! Er is look in den meersch! Dr H. BRUTSAERT, Kamerlid. £R3SBBBBBBBBE5E£SigBBfSiBiiSEHEElgD! g Zend eenvoudig uw adres aan de fir- BS B ma F. Vandevoordc, 31, Boterstr., Yper. ®j GRATIS ontvangt ge volledige be- g g schrijvingen en nuttige wenken. 7BBBBBBBBBSBBBEBBBBBBSBBB3SBB? VAN 20 JULI TOT 3 OOGST Korte levensschets dier Heilige Margarita. Zij wierd geboren in 't jaar 260 te Antiochie, in Klein-Azie. Haar moeder stierf weinige dagen na haar geboorte. Haar vader, zeer rijk man,- was afgodenpriester. Margarita, klein kind, wierd toevertrouwd aan eene voedster. Deze was christen en onderwees Margarita in 't christendom. Haar vader dit vernemende, wilde zijne dochter aan 't chris ten geloof doen verzaken, eerst met zacht heid en verleiding, daarna met ruwheid en bedreigingen. Uit 't vaderlijk huis verban nen wierd Margarita herderin. Door den ro- meinschen rechter vervolgd om haar geloof, wierd zij in de gevangenis geworpen, gegee- seld, op den pijnbank gelegd. Weder in de gevangenis verscheen haar den duivel onder de gedaante van een vuurspuwenden draak, dien Margarita met het kruisteeken verjoeg. Wederom wierd zij gefolterd, brandende fak kels wierden tegen haar gehouden; zij wierd in een kokenden ketel gedompeld en einde lijk onthoofd. Zij was pas 15 jaar oud. Mar garita stierf de marteldood den 20 Juli 275. Sedert de jaren 1100, wordt de Heilige Margarita vereerd in de kerk van Ghelu- velt. Bijzonder aanroepen tegen breuken en krampen; gebeden voor de gezegende vrou wen; gediend bij alle beproevingen; geraad pleegd in het kiezen van een levensstaat; gesmeekt tot het genezen van onbekende plagen; verzocht om vrede en zegen in het huisgezin; vereerd- ais beschermheilige der jeugd. De menschen stellen veel betrouwen in de machtige voorspraak der H. Margarita, daar ieder jaar duizenden bedevaarders met haren feestdag en de daarop volgende dagen haar heiligdom komen bezoeken. Een zeer koste lijke rijve bewaart de relikwien der Heilige. Zeven Statiën rond de kerk laten toe aan de bedevaarders de marteldood van de H. Mar garita te overwegen. Schikkingen der diensten: Op den Zondag onder de octaaf, 26 Juli, Mis ten 5 7, 8 ti en 10 uur. 's Namiddags ten 8 uur, Vespers en Sermoen. Op den Maandag, 27 Juli, Mis ten 7, 8 en g uur. Lpf ten 4 uur. De volgende dagen der week: Missen ten 7 Vz en 8 uur. Lof ten 4 uur. Zondag 2 Oogst: Mis ten 5 7 en 10 uur. N. B. Men kan zich laten inschrijven in 't Broederschap der H. Margarita. Let opOp de Zondagen, den autobus langs Gheluveit vertrekt ieder uur uit Mee- nen 's morgens vanaf 7 uur; uit Yper vanaf 8 uur. Op de weekdagen alle twee uren. IBBBBBBBBBBBBBaBBEBBBBBBBliBBBfl! BACONMEEL: Droogmeelmethode der zwij nen bij uitmuntendheid. AMERIKAANSCH LIJNMEEL S. K.: Handel in 't groot. Goede alleenverkoopers gevraagd. Molens H. Vanhoudt- Collen Zonen Tel. Langemark 100. BOEZINGE. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■BB HUN WERK: GOED EN SLECHT In Kamer en in Senaat werd in de laat ste week veel werk afgelegd. Daar zijn twee groote redens toe. De eerste is, dat er tot nu toe niet al te veel gedaan geweest is, de verandering van Ministers heeft veel tijd doen verliezen. En de tweede reden is dat het verlof aanstaande is. Eens dat 't paard den stal riekt, 't loopt ook dapper, ziet u. Daar werd veel goed en daar werd ook minderwaardig werk afgelegd. Eerst het goede: De Senaat heeft een wetsontwerp van Mi nister Heyman aangenomen betreffende de reglementeering van den huisarbeid in op zicht van loonen en gezondheid. De Senaat heeft in eerste lezing het wetsontwerp aan genomen betreffende de taairegeling in het lager onderwijs. Wie verwacht heeft dat dit ontwerp een storm zou doen losbreken in Wallonië, die werd leelijk bedrogen. Op aandringen van Minister Renkin zal de Senaat ook nog vóór het verlof de taai- regeling voor het Middelbaar Onderwijs af handelen. Minister Renkin heeft met een gelukkig woord doen voorzien dat weldra de moeilij ke kwestie der loonregeling eene afdoende oplossing zou krijgen. In de Kamer werd eene meerderheid ge vonden om bij wijze van eene wet de lijk verbranding toe te laten. Dit werd gestemd met 82 tegen 72 en 8 onthoudingen. De onthoudingen komen van Katholieken die met andersdenkenden ge- paireerd hadden. Dit is zich onthouden om aldus een nietige stem uit te brengen. De Socialisten hadden vroeger reeds beslist van met de Katholieken niet meer te paireeren. Nu het ging een principieel vraagstuk als de lijkverbranding, dan hadden de Katholieken maar niet te paireeren of ze maken een knoop in hun godsdienstig geweten. Na de stemming ging de Liberaal Baelde van Antwerpen den voorzitter der roode Vrijdenkerij Victor Ernest gelukwenschen. Om logisch te zijn dan zouden dezen, die de lijkenverbranding gestemd hebben, dit op zich zeiven moeten toepassen. Maar dat zullen ze niet doen. Dat de Regeering van de Onderwijzers, de Priesters en de Magistraten eene loonsver mindering toepast met terugwerkende kracht van vier maanden, nadat zij de 6 reeds afgehouden en dan wedergegeven heeft, dat kan door niemaiiü, tenzij door de Parlemen tairen die hunne eigene wedde niet vermin derd hebben, goedgekeurd worden. De Kamers spelen eene belachelijke rol als de Koninklijke Besluiten, welke de loo nen regelen, reeds voorop verschenen zijn en de Parlementairen ze dan, met het mes op de keel, gaarne of noode moeten napra ten. 't Is hetgeen M. Dhavé den Minister van Financiën heeft laten opmerken. DE STAKING De achtste stakingsweek is ten einde en rog is de werkhsrneming niet volledig. Nog onlangs verklaarden de fransche Socialisten de staking voort te zetten. Het is effenaf misdadig de werklieden van Noord-Frankrijk in staking te houden. Zou men ginder aan de werklieden reeds durven zeggen hebben dat zij volle 16 jaar zullen moeten werken om het verloren in te halen? En te moeten vaststellen dat er ook in ons land medeverantwoordelijkheid bestaat voor dit - misdadig bedoid, is waarlijk bo- schamend voor de vakbeweging alhier. De beigische Socialisten zijn de schuld dat critiek gevoerd werd tegen M. Heyman en de Regeering, omdat eene bijzondere on dersteuning gegeven wordt aan de beigische werklieden die docr de werkstaking in Noord-Frankrijk getroffen worden. Ware de socialistische centrale eerlijk ge weest en hrd zij de verplichtingen vervuld welke zij en "ich genomen heeft, dan zouden dn aanvaiien nooit gekomen zijn. Door die dubbelzinnigheid is de socialis tische Textielcentrale medeplichtig in al het leed dat door honderd duizenden wordt ge leden en medeverantwoordelijk voor den duur der staking en voor al de gevolgen welke deze langdurige en rampzalige sta king voor de werklieden zal na zich slepen. ONZE PROVINCIERAAD De Provincieraad van West-Vlaanderen heeft een flinke vlaamsche daad gesteld, waarvoor dient geluk gewenscht te worden. M. L. Van Bauwel, eere-rechter te Ant werpen, werd met eene indrukwekkende meerderheid als eerste kandidaat aangeduid voor het Beroepshof van Gent. M. Beekman werd tweede kandidaat. M. Haus viel weg, zoowel voor de eerste als voor de tweede kandidatuur. De kans staat groot dat de Regeering de openstaande plaats van raadsheer bij het Beroepshof zou doen bekleeden door een flink jurist, een degelijk vlaamsch geleerde, een rasechte Vlaming die het vertrouwen geniet. De stemming van den provincieraad van West-Vlaanderen is een beteekenisvolle vin gerwijzing in die richting. De Regeering kan en moet nog veel doen voor de praktische vervlaamsching van het gerecht. Woorden kregen wij genoeg. Wij verwachten daden en het ware voor de Re geering ook niet meer te vroeg om eens vlaamsche daden te stellen. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING AAN MINISTER HEYMAN De pauselijke nuntius heef aan den heer Heyman, Minister van Nijverheid en Arbeid, het kruis van commandeur met plaque, van de Orde van Sint Greogorius den Groote overhandigd. Bij die esreteekens waren een diploma, dat in lovende bewoordingen was gesteld, en pórtret van Paus Pius XI ge voegd. PERSBETOOGING VOOR ONTWAPENING De geheele Nederlandsche pers zet op het oogenblik een groote werking op getouw ten gunste van de algemeene ontwapening. Alle Nederlanders boven de 18 jaar worden opgewekt aan deze betooging deel te nemen door een formulier te teekenen, dat tusschen 8 en 20 Juli in alle Nederlandsche bladen zal verschijnen. Het ligt in de bedoeling het verzoekschrift naar de aanstaande ontwapeningsconferen tie te Genève te zenden. PACHTPRIJZEN Minister Van Die voet zegde het volgende in betrek met de pachtprijzen, wat echter nog de gewenschte oplossing niet daarstelt. Sommige socialistische collega's hebben voorgesteld de pachtprijzen te verlagen. Dit zou het ware middel zijn om den toestand te verhelpen, zegt de heer Doms. Ik meen dat de verlaging van de pachtprijzen met 200 en 500 frank per hectaar, terwijl het verlies 1.500 frank per hectaar bedraagt voor tarwe, 2.000 frank voor suikerbeeten en nog meer voor vlas, geen oplossing is. Maar zulks beteekent niet dat op dit oogenblik de eigenaars niet uit eigen beweging opoffe ringen zouden moeten doen. Talrijke pachters stemden er in toe gedu rende de voorgaande jaren eene hoogere pacht te betalen vóór het vervallen er van. De tijd is voor de eigenaars aangebroken om zulks niet te vergeten en evenveel recht vaardigheid aan den dag te leggen tegen over hunne huurders. VRIJSTELLINGEN Bij de bespreking van een stukje wet tot wijziging van sommige bepalingen uit de militiewet, zegde M. Renkin, minister van Binnenlandsche Zaken, het volgende: De heer Van Hoeck vraagt dat men de familie de vrije keus voor de vrijstelling van den soldaat zou laten. Ik zal dit welwillend onderzoeken. Men heeft ook gevraagd dat het vermogen niet meer in aanmerking zou komen. Zoolang het getal miliciens hooger is dan het contingent, kan zulks aanvaard worden. Maar ik vestig de aandacht der Kamer op de gevoigen van de ontzaglijke .geboortebeperking gedurende den oorlog. In 1933, zal het getal miliciens 62.000 be dragen; 52.000 in 1934; 42.000 in 1935 en 37.000 in 1936 en 1937. Het is te zeggen een getal dat lager is dan het contingent. Dat is een demographische vaststelling, waarmede moet rekening gehouden worden. SCHOLEN Vrijdag was de begrooting van Weten schapen en Kunsten aan de beurt om afge werkt te worden. Zie, maar drie dozijn in geschreven redenaars! Socialist Dierkens heeft er weerom de on- derpastoorkens bijgehaald en zijn haat tegen het vrij onderwijs laten spreken. Hij gaf zijn goedkeuring aan hetgeen te Couckelaere gebeurde, waar de anti-katholieke meerder heid weigerde de aangenomen jongensschool verder te erkennen, en aldus verscheidene onderwijzers van beproefde bekwaamheid en vele dienstjaren op straat zette. Broeckx, het liberaalke van Antwerpen, kwam vertellen dat de kinderen in de vrije scholen leeren bidden voor de bekeering van de ouders, iets wat onverdraaglijk is voor de vrijzinnigen, zegde hij. Maar die redenaars deden precies uit komen, dat zekere officieele scholen meer en meer anti-katholieke scholen worden. Naar hun opvatting over schoolvrede zouden de vrije katholieke scholen moeten verdwijnen. Maar daar zijn ze nog niet! HULDE AAN WARDEN OOM M. Edward Vermeulen (Warden Oom) werd den 14 April laatst zeventig jaar en zijn twintigste boek is verschenen. Zijn menigvuldige vrienden en bewonde raars uit alle gewesten van Vlaanderen zul len gaarne deze dubbele gelegenheid te bate nemen om den gevierden volksschrijver, die nooit noch roem noch eere zocht, spontaan te huldigen. Warden Oom heeft zijn volk leeren lezen, 't Volk ziet hem gaarne en zijn werk zal blijven. Dit jaar nog, den 27 September, een Zon dag, zal de viering van Warden Oom plaats hebben te Roeselare. Al wie 'Vlaamsch voelt, gansch het vlaamsche volk zal er zijn dank- dankbaarheid betoonen en zijn eensgezinde waardeering van zijn talent en zijn deugd. Een feestkommissie zal ons daarover nog meer laten weten later. STRAATBORDNAMEN I Wat zijn de Vlamingen toch leelijke za gen gewordenZij kunnen aleens niet lijden dat M. Max, de wereldberoemde burgemees- ter van Brussel, op zijn eigen manier de straten van Belgie's hoofdstad laat vertalen. Biussel is tweetalig, zegt Max. Daarom j r.Trffc iiij .itrMtbordnnmci) uit,turnden ipmnp I staat Rue Royaïe-straatof Rue de l'Etuve-straatDat is tweetaligheid zegt hij. Wat weten de Vlamingen daarvan, wanneer zij dat noemen geentaligheid Is er wel reden om daarvoor in de brusselsche vlaam- sche bladen zoo den aap te houden met den brusselschen Burgemeester? En dan nog daarbij een ondervraging in den Gemeente raad, waarop de Burgemeester verplicht is I te liegen dat hij het zelf gelooft. De borden i waren te klein om er eene andere vertaling I op ts zetten, zegde M. Max en iedereen ziet dat ze dubbel grootte hebben bij deze die er vroeger waren. De menschen zijn hier zoo lastig niet. Wie spreekt er hier van de «Boulevard Deken De Bo-laanof wie vindt er graten in dat er hier een Rue Guido Gezelle-straatis? Integendeel, hier gaat men er fier op dat de Engelschen, pardon de Franschen, zoo goed hun weg weten te vinden, wanneer zij onze stad komen bezoeken. WERELDKONGRES VOOR DEN VREDE Zooais aangekondigd, werd deze week te Brussel het 28" wereldkongres voor den vrede gehouden. De opening had Zondag plaats in het Paleis der Akademiën. De volgende da gen werden de kommissievergaderingen ge houden in het Wereldpaleis. Talrijke verslagen, betreffende den toe stand op het gebied van den vrede en ontwa pening in een groot aantal staten van Euro pa, werden door de aanwezige afgevaardig den uitgebracht en in de kommissies bespro ken. In de kommissie voor ontwapening werden drie besluiten gereed gemaakt door Henri Lafontaine (Belgie), Victor Basch (Frankrijk) en prof. Quidde (Duitschland). Alle sprekers legden den nadruk op het groot belang dat de ontwapeningskonferentie van 1932 voor de toekomst van Europa hebben zal. Vrijdag heeft het Kongres zijn sluitings bijeenkomst. «ehouden, waarin verscheidene besluiten werden aangenomen. Een dezer be sluiten betreft de ontwapening en zegt dat de eerste taak van de ontwapeningskonferentie is cm het oorlogspersoneel.en -materiaal te verminderen tot een peil beneden dat van 1914. Voorts moet het beginsel van gelijkheid van overwinnaars en overwonnenen ten aan zien van de ontwapenig bevestigd worden. De ontwapening moet zoowel langs recht- «ri.-ekschen weg geschieden als langs on- s'trèekschen wég geschieden als langs ori- grootingen; de geoefende reserves en leger- veerraden moeten er bij inbegrepen worden. De motie eischt verder, dat de mogendheden zullen afzien van de oorlogsmachines en -methoden, die reeds door verdragen verbo den zijn. Een ander motie wenscht, dat de landen, die het verdrag van Kellogg onderteekend hebben, hun wetgeving daaraan zullen aan passen en allen zullen straffen die door woord of geschrift tot oorlog zullen aanmoe- digdli. Minister Heyman begroette het Congres uit naam van de beigische Regeering. Zooals we meldden, kwamen Donderdag der verleden week een 50-tal leden van den Provintieraad op bezoek in het «St Idesbaid» Sanatorium op «De Lovie» te Poperinghe. Het mag gezegd worden dat deze inrich ting een der prachtigste en best geschikte is van 't land, en het mag ook wei eens her haald dat, zoo de kostgangers er dezen zo mer reeds schoone dagen slijten, dit is dank het onverpoosd werken van Heer Dr Brut- saert. "IBBISÜSBBEBaBBIHHBKSÏBBBSSBHWHISSiaB? DE VLIEGERS VAN DIKSMUIDE Het Belgisch Gerecht Zooals onze lezers zich herinneren kwam de zaak der vliegers van Diksmuide voor het Hof van Beroep van Gent en wel de eisch tot schadevergoeding aan het Bedevaartko- miteit, dat zich als burgerlijke partij had aangesteld. Bedoelde eisch was door de recht bank van Veurne afgewezen en het Hof van Beroep van Gent heeft die uitspraak, op 10 Juli, natuurlijk bekrachtigd. Het belgisch gerecht blijft, als het Vlamin gen geldt, wat het was. Het Bedevaartkomi- teit onderzoekt of het de zaak voor het Hof van Verbreking kan brengen. DE NIEUWE YOUNG-CONFERENTIE De datum van 17 Juli is gesteld geworden voor de samenkomst der deskundigen te te Londen. Frankrijk, Engeland, Italië, Bel gie en Duitschland zullen er aan deelnemen. De Vereenigde-Staten, die het Youngplan niet hebben onderteekend, zullen verzocht werden zich door een officieelen toeschou wer te doen vertegenwoordigen. Het eerste deel der werkzaamheden zal waarschijnlijk een week duren. Behalve het vraagstuk van het waarborg fonds en de kwestie van de leveringen in natura, zal ook een methode moeten gevon den worden voor het terugbetalen door Duitschland van de uitgestelde herstelbeta lingen. De leveringen in natura, zijn, economisch bezien, een tweesnijdend zwaard. Eensdeels zijn zij een gratis-levering van Duitschen kant, een goederen verplaatsing naar de ex- geallieerden landen, waartegenover deze niets behoeven uit te keeren. Anderdeels echter doen deze leveringen, juist door haar koste loos karakter, allen anderen voortbrengers der zelfde goederen, b. v. steenkool of hout een zware concurrentie aan en versterken zij, voor de toekomst, Duitschlands positie als uitvoerend iand. Een stopzetting dezer,leve ringen wordt dus ook in Duitsch niet als een onvermengd voordeel beschouwd, terwijl een Heel de inrichting werd door de Provin- tieraadsledcn afgezien en uit dit bezoek en uit de gesprekken met de verzorgden, moest iedereen bes"uiten dat decs model-inrichting, de gezonde lucht, gepaard met het zorgvol toezicht van den Heer Dr Siercns, de gene genheid van E. H. Pil, aalmoezenier en de verkleefde zgrgen der Ecrw. Zusters, zedelijk op de aldaar verblijvende*! den besten in druk moeten maken en zoo ten voordeeligste helpen aan hun lichamelijk herstel. Hierboven een kijkje der Provincieraadsleden tijdens hun bezoek aan liet Sanato rium Op den eersten rang ziet men van rechts naar lirikè: E. H. Pil, aalmoezenier; Heer Dr Sierens, geneesheer op het Sanatorium; Heer Dr Brutsaert, de werker, door wiens toedoen het Sanatorium hier ingericht en zoo rap tot stand kwam; M. Mayeur, Voorzitter van den Provincieraad. ■■IIWHIIIIIIIillHi 'III' lllllil'lll 8EgB8G73BB0EaH I-Iet is steeds eene grootsche plechtigheid de zegen met het H. Sacrament door den Priester over eene schaar geloovigen te zien geven. Zondag nog trof ons dat heerlijk schouwspel te Coxyde. Ingetogen en diep neerbuigend stonden de zecbezoekers rond het altaar, op het strand van Coxyde opgetimmerd, en van waar E. H. Borre, pastoor te Coxyde gewezen leeraar aan 't College te Poperinghe den zegen gaf over de omstaanders en over de wijde zee om Gods zegen af te smeeken voor het zedelijk en stoffelijk wel zijn van Coxyde en zijn bezoekers. De processie had te dezer gelegenheid haar beste groepen uitgezonden en de vis- schers ook houden het als strenge plicht telken jare in volledige uitrusting het H. Sacrament te vergezellen om zoo Gods hulp voor hun en hun gezin af te vragen. Coxyde is een der aangenaamste plaatsen onzer kust geworden, zoo iets waar groot en klein zijn genoegen kan vinden. Poperinghe is er goed vertegenwoordigd, immers: de geestelijke leider, E. H. Borre, pastoor, verbleef menig jaar in onze stad als leeraar in 't College en de leider en inrichter'der feestelijkheden is M. Priem J., geboren te Poperinghe, te Coxyde verblij vend, en er gedurig bezig om het verblijf der vreemdelingen aangenaam te maken! Laat ons hopen dat het goede weder er bij kome orn het strand wat heerlijke dagen te geven. ^-3 DE ZEGEN OVER VOLK EN ZEE DE VISSCHERSGROEP ALS EERE WACHT VAN HET 11. SACRAMENT voortzetting er van, maar nu met terugbe taling der waarde, geheel in de lijn dus van Hoover's voorstel neerkomt op een geallieerde tegemoetkoming aan de Duit sche industrie! Deskundigen zullen thans geroepen worden om deze economische puzzle op te lossen. DE TAALWET IN DEN SENAAT Z. E. Pater Rutten en de heeren Tschoffen, Vermeylen, Carnoy en Van Overberg hebben zich dapper geweerd om hier het goéde recht van de Vlamingen en meteen het gezond verstand te doen zegevieren en verdienen ook een pluimpje. Het is mogelijk dat, als het ontwerp in de Kamer zal worden behandeld, wellicht tijdens de uitzonderlijke zitting van de maand October e.k., er nog wel enkele wijzigingen aan. den tekst zullen gebracht worden. Wij mogen ons ook verheugen over den geest in denwelke de besprekingen in den Senaat werden gevoerd. Het is een harde strijd geweest. Amende menten weiden ingediend met de vleet en het as niet altijd mogelijk klaar te zien in dien stortvloed, in zooverre dat op het slot het besluit getroffen werd een nieuwe bij eenkomst van de commissie bijeen te roe pen om de teksten te ziften en te ordenen. Totdat de definitieve tekst op zijn pooten staan zal, moeten wij ons van ieder deflni- I III I i i i II IIllliilllIBi tief kommentaar onthouden; maar op het eerste zicht lijken de uitslagen niet slecht te zijn. Integendeel. ONZE TAAL IN 'T GERECHT De Hoofdkommissie van de Kamer welke opdraciit gekregen heeft het ontwerp op de taairegeling in rechtszaken te behandelen, heeft Donderdag dit onderzoek voortgezet. Een voorstel was ingediend om de plei ters toe te laten de taal van de rechtsple ging te kiezen, doch de Commissie heeft dit voorstel terecht verworpen. Welke zal dan het lot zijn van de advo- katen die niet in staat zijn in het Neder landsch te pleiten? De commissie heeft aangenomen dat de advokacen die sedert meer dan 10 jaar tot de Balie behooren in de toekomst voort in het Fransch mogen pleiten voor de recht banken in het vlaamsche land. De anderen krijgen een uitstel van 5 jaar om de taal der streek aan te leeren. De commissie heeft ten slotte het be sluit getroffen dat van de 17 leden, raads leden bij het Verbrekingshof er 10 de Ne derlandsche taal behooren machtig te zijn. De commissie zal toekomende week voort doen. I Gebruikt Chicorei WYPELIER-TAFFIN I 't is de beste. ONZE TAAL BIJ 'T LEGER De H. De Burlet behandelt in zijn ver slag over de begrooting van Landsverdedi ging, het taairegiem bij het leger ter uit breiding van de maatregelen getroffen door de wet van 1928. Hoe men de officieren en onderofficieren in de mogelijkheid zal stellen

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 1