J}q Rnnirlppo lip? Uonjlnsfe Bro u we rij Masschel ei o Mas-Car mm DE POPERINGHENAAR GEDACHTEN MET MANNEKE UIT Q£ I DE TWEETALIGHEID VAN M. MAX BALATUM kost voortaan de loopende meter 22,90 FR. GROOTE KEUS VAN MEUBELPAPIER SPORT BEDEVAART MAAR DIXMUDE JULI - HOOIMAAND VROUWENHOEKJE DRINKT BIER Bleeke zonne en lachende vrouwen Niet te betrouwen! De mug die om de keerse zweeft 't Is wonder, zoo die lange leeft. MET VEEL PLEZIER, m'n beste vrinden, kom 'k U weêr eens vinden en 'k bied U aan de reke die 'k dees weke voor U heb klaar gedaan. Juist geteld is 't, geloof ik, den' drie en dertigsten keer dat ik 't zelfde herhaald heb. Maar allee, dat komt er niet op aan, als ge maar weet wat ik zeggen wil. Maar 'k vrage mij serieus af over wat ik U vandaag ga onderhouden, beste lezers en ajderliefste lezereskens, 't Nieuws dat 't oververtellen waard is, is al zoo zelden en raar als de gouden twintigfrank stukskens van voor den oorlog. En zooals in alles, is er crisis in 't nieuws ook... ALLEE ZULLE! de weddingsschappen zijn open voor... den "Tour de France'! fop z'n... '.fransch) en 't is te hopen dat 't geheel en gansch en over heel de lijn een Belgisch' overwinning moge zijn. 'k Ben natuurlijk geenen sportkronijker, daar ik 'n simpel Manneken uit de Maan ben, maar toch wil ik hier ook 'n woordeken of twee spreken over die fameuze Ronde van Frankrijk. Primo ten eerste zeg ik dat de Belgen de beste bergklimmers zijn van... gansch de wereld. Nen Demuyzere (en niet Demwisaire zooals ze dat op z'n fransch zeg gen) én nen Schepers en nen Dewaele, zon der 'n Rebry te vergeten, komt men alle dagen niet tegen. Denkt maar ne keer op den Tpurm^let en den Aubisque! Primo ten tweede zeg ik dat de fransche sportmannen geen sportmannen zijn, want t'allen kanten werden onze vlaamsche ren tiers, door die bewoners van la douce France uitgescholden voor Bocheen flaminboche Sportief is anders hé! En Primo ten derde zeg ik dat 't Demuyze re of Dewaele is die den Toer winnen zal. Als 't niet waar en is, betaal ik aan al mijne beste lezers en alderliefste lezereskens, met de koek ne kermis! En daarmeê zijn we nog ne keer uitgepraat over dien belangrijken koers! LANGE JEF heeft een auto gekocht. En zoo rap mogelijk loopt hij bij den ontvanger der belastingen om een plaque Met de fameuze plaque onder den arm en de pampieren in de hand, komt hij t'huis en toont alles aan zijn vrouw! Ezel, roept deze uit, g' hebt U daar iets in de handen laten stoppen, het nummer van het plaquekomt niet overeen met dat van het papier Inderdaad, antwoordde Jef, na een oog slag te hebben geworpen op de beide num mers. Op het papier staat Nr 90669 en op de plaque Nr 69906. 'k Ga gauw ne keer reklameeren! Een half uur daarna is hij weêr bij den ontvanger en begint mij daar te roepen en t,e schelden dat 't een plezier is om t' hooren. Maar opeens schiet den ontvanger in een formidabele lachbui: Mijnheer, zoo zegt hij, hoe kunt ge toch zóó dom zijn, gij en uwe vrouw.g' hebt de plaque averechts vast gehouden Jef zonk bijna door den grond van 't da nig affront! DE NEGERS ZIJN, ge weet het wel zwart van vel zwart is hun lijf, bij man als bij wijf zwart hun kop... en zwart hun handen maar... blinkend wit zijn hunne tanden. Als ge al nen neger van dichtbij gezien hebt, zult ge dat reeds opgemerkt hebben. En ge zult U afgevraagd hebben, waarbij het kwam dat in 't algemeen de tanden van de negers veel blanker en witter zijn dan de onze. Een dentist die ook niet wist waarbij dat kwam is bijna geworden lam door in boeken te zoeken naar a' ooïzaak van die witte tanden bij de bewoners der... Congolanden. D'r zijn menschen die denken dat het toe te schrijven is aan het ras; of aan de voe ding, of aan de kleur van hun huid! Daar is van. v>e negers wasschen vier of vijf maa. oer ctay Kunne tanden met zavel ofte zand! cat's het oordeel van dien den tist. Hewel'. wij u\u;ten beschaamd zijn! 'MAMA, zei ine Miel, ik heb dezen nacht gedroomd, ik van U een schoon stuk vanjuf m Thtwoordde de moeder, daar gij iiew#aaf geweest zijt... moogt ge dat vandaggden. sW* Ja, ja, droomen is bedrog doet g'iets in uw bed... 's morgens vindt ge 't Lnog! Zoo luidt een spreekwoord... dat de waar heid zegt. DAAR IS IETS dat m'n harte klemt de lijkverbranding is gestemd aan wien de schuld? Een beetje geduld ge zult het rap gaan weten aan de Katholieken, 'k zeg het en niet ge- zwicht, die zich van hunnen plicht niet hebben gekweten. De lijkverbranding is gestemd met 72 stemmen tegen 62 en 8 onthoudingen, waar onder Katholieken, en 'n twintigtal Katho lieken waren afwezig, 't Is triestig. NIET LEZEN... als ge bezig zijt aan 't eten. Dikke Miel zat in den trein, en rechtover hem zat er een oud madameken die alle vijf minuten een ondoorschijnende flesch aan hare lippen brengt. Miel vraagt zich af wat er wel in die flesch zijn mag... goei genever of brandewijn? Een beetje verder komen z'onder nen tun nel... Miel steekt langzaam z'n hand vooruit, pakt de flesch vast en... drinkt er ne goeie slok van en zet de flesch terug. De dame heeft niets bemerkt. Maar... hij is ontgoocheld... 't is maar een flauwe en vettige drank en hij vraagt zich af welk een planzier de madam erin vindt... van die flesch te drinken. Op 't laatste kan hij zich niet meer weerhouden: Pardon, madam, vraagt hij zoo, maar wat drinkt ge zoo al den tijd? Hebt ge dan zoo nen dorst? Zij bekijkt hem eens gansch verwonderd en: Maar, mijnheer, zegt ze, ik drink niets, 't- Is den dokter die mij dife flesch gegeven heeft... om erin te spuwen! 't Manneken uit de Maan haalt dat vertelseken hier aan, om U te doen verstaan dat de gulzigheid en de nieuwsgierigheid 'k heb het nog gezeid voor groot al klein twee hoofdzonden zijn en dat de straf, m'n goeie vriend, nooit is... onverdiend! M'N BESTE VRIENDEN TEER hier ben ik weêr als o geneesheer met een remedie die gewis doeltreffend is. 't Is een remedie om op eenige oogenblik- ken tijds van de grootste vermoftheid ofte neusverstopping' genezen te zijn. Ze komt nog van m'n overgrootvader (niet de vermoftheid maar de remedie). Ge zet U in uwe fauteuilofte zetel en zorgt er voor het hoofd zooveel mogelijk on der een deken verstopt te houden. Ge neemt een paar flesschen lambik ofte gueuze en drinkt ze leeg. Daarna een halve flesch oude roode wijn en 'n scheut of twee gene ver, goede oude klare. Daarna spoelt ge uwen mond met 'n glas water dat g'ook naar bin nen giet. Als ge dat alles in uwen ketel gegoten hebt... gaat ge U boven op een ka chel zetten, waarin g'een vuur aansteekt... dat ge stilaan aanwakkert. Ge steekt uw ooren vol watte houdt mond en oogen ge- gesloten. Op zeker oogenblik zult g'het in uw binnenste voelen beginnen te koken... en de verdamping zal langs uwen neus ge schieden. Een half uur daarna zijt ge gene zen. Beproeft 't maar eens! ONZE BROERTJES, DE WALEN 't kon niet falen, hebben weêr ne keer van hunnen neus ge- Lmaakt want ze voelden zich in hun eigenliefde [geraakt, omdat bij de begrafenis van generaal Bertrand 't is voorwaar een schand, de Vlamingen, 'k zeg het onverholen in 't Vlaamsch werden bevolen, te Luik' 't was daar nog nooit geweest 't gebruik. En de o Ligue Wallonne de Liège heeft aan het departement van Landsverdediging daarvoor een klacht ingediend. Zoudt ge niet zeggen! Generaal Bertrand heeft altijd het bevel gevoerd over het 1T linie-regiment, dat in den laatsten tijd een vlaamsche eenheid ge worden is. Ja, ja, de tijden zijn een beetje veran derd... en d'r zijn er die terriblement in den arnbraszitten! Zooveel te beter! LANGE JEF en DIKKE MIEL zitten in ne café aan 't discuteeren. Opeens haalt Lange Jef een paar sigaren uit zijnen zak en geeft er een van aan Dikke Miel en steekt de andere zelf op. Neen, zegt hij zoo, dat zijn sigaren die 'k vijf frank 25 het koppel betaald heb. Miel begint aan zijn sigaar te trekken. Watte, roept hij uit, sigaren van 5 fr. 25 't koppel, ze zijn verdomd hunnen prijs niet waard zulle! zoo ne stinkstok. Ja, ja, zegt Jef dan... 5 fr. 25 't kop pel... de mijne kost vijf frank... en d'uwe 25 centiemen! ZONNESTRALEN GOUD EN GEEL zonnestralen nooit te veel warmte en blijheid brengt g'ons nu Doodsch is alles, zonder U. Mengelwerk van De Poperinghenaar 39. UÜ UlU'ÜUulU UÜU IfülUGlIu ©OMPBONKELIJKE DETECTIVEROMAN door WILLIAM HOLT Zonnestralen, fijn doorweven zonnestralen schenken leven. Door de zonne alles groeit ook de vreugd' in 't harte bloeit. Manneken, roept Marenta mij toe, 'k zou maar op houden van zooveel de zonnestralen Ik wis.t, dat de bedoelde dame daar meer een gevangene was en bewaakt werd. Welnu de graaf de Tournel drong den tuin binnen, hij deed het niet eens bijzonder voorzichtig, trachtte de opmerkzaamheid te trekken. Hij kwam als vriend, maar dan natuurlijk als vijand van degenen, die de dame daar ge vangen hielden. Dat zij niets van zich lieten bemerken, dat kwam me onverklaarbaar en verdacht voor. Daaruit moest ik besluiten, dat men of den indringer een strik spannen wilde, of wel de situatie geheel veranderd was Hoe was de situatie dan te voren? Er woonde daar een dame, die er naar hiijn overtuiging onvrijwillig verbleef, be waakt door een man en een huishoudster. Zij hadden onder anderen een hond, die mede voor de veiligheid zorg droeg. Eenige ■uren te voren was dat nog aldus geweest Mijnheer Turner, dat weet u heel ze ker? Ja, een assistent van mij, die hoewel nog jong. op dit gebied zijn sporen verdiend heeft bewaakte sinds eenige dagen het land huis Zoo, dan is hef allereerst zaak hem te hooren Ja, maar hij is ook verdwenen Ook verdwenen, zegt u? Zeker. We kwamen gisterenmiddag in het dorp aan. Daar bracht hij rapport uit van zijn bevindingen, en daarop ging hij hierheen om zijn verspieding voort te zet ten. Ik was voornemens later in den avond de bewaking van hem over te nemen. Ik ging wat vroeger, omdat ik vermoedde dat graaf de Tournel hierheen ging, die er groot belang in stelde de identiteit van de dame, die hier gevangen gehouden werd, vast te stellen. De graaf is ondernemend, maar dat leek mij erg onvoorzichtig. Daarom volgde r.èm. Nu en toen vonden we het landhuis onbewaakt, maar ook mijn assistent is ver dwenen. Ik vermoed, dat hij de menschen, die hier weggegaan zijn, dadelijk gevolgd is Als dat waar is, zou dat heel gelukkig zijn, want indien er een misdaad gepleegd is, hebben de schuldigen de wrekende ge in rechtigheid reeds op de hielen. Maar vertel nu nog even precies wat u gevonden hebt Turner deed dat en na zijn verhaal, werd de Tournel verzocht zich aan een verhoor te onderwerpen. "Mijnheer de Tournel», zei de rechter, kende u de dame, wier lijk hier gevonden is? Neen, absoluut niet Wij hebben van den heer Turner verno men, dat u er groot belang in stelde de iden titeit vast te stellen van de dame, die ver ondersteld wordt hier onvrijwillig verblijf te houden Juist, mijnheer. Wij dachten aan een ge heel andere. Maar er is nu gebleken, dat wij ons geheel vergisten en op een dwaalspoor waren, De ongelukkige vrouw, die hier dood gevonden werd, is niet degene, die wij meen den, dat hier vertoefde <i U wilt zeggen, dat de zaak daarmee voor u alle interesse feitelijk verloren heeft? Ja, en dat ik u heel geen inlichtingen verschaffen kan over de menschen die hier woonden of de vrouw die zich hier zelf- moordde De verdere ondervraging van den graaf, I waarbij hij beschrijven moest wat er voor- gevallen was, klopte volkomen met hetgeen Turner had verteld. <i En het is uw overtuigingvroeg de rechter, dat de vrouw zich zelf gedood heeft? Ja, of zij is haar natuurlijken dood ge storven, daar de kamerdeur van binnen ge sloten was Wat dunkt u daarvan? werd nu aan Turner gevraagd. Ik heb de overtuiging zei Turner, dat te bestoefen, want z'hebben U verleden week een aardige poets gebakken. En 't is verdorie waar ook. Ik ben nu precies geen profeet. En ge zult uldre nog wel herinneren, beste lezers en alderliefste lezereskens, dat ik verleden wek schreef van och arm 't is zoo warm 't is zoo heet ik zweet, cn|... Hewel, ik zeg het U gansch beschaamd, op 't oogenblik dat dat artikel verscheen, ben ik.naar m'n slaapkamer getrokken en heb er voor de zesde maal van dezen zomer terug mijnen wintertrui aangetrokken. Gij zult zeker ook wel gedacht hebben: 't Manneken heeft zeker ne slag van de molen op z'n her sens gekregen of hij ziet 't verschil niet meer tusschen 'n brandende zonne in den hemel en 'n overtrokken lucht? Ik beloof van mij te beteren! AL ZOO VAN ZONNESTRALEN te spre ken, kom ik op 't gedacht dat Fons de Spons mij weêr eens een gedichteken liet geworden van zijn spruit Janneken, over: DE ZON De zon is een bol van vuur Daarna regelen we ons uur. Het jongsken van de zon dat is de maan, Die ziet ge 's nachts soms aan den hemel staan. De zon is schrikkelijk ver van hier, Ze zeggen dat ge met een train de plaisir Wel een reis van 100 jaar zoudt maken, Vooraleer dat ge ginder zoudt geraken. Maar... op dien tijd zijt ge allang dood. De zon is verschrikkelijk groot, Wel honderdmaal van Brussel naar Parijs. Voor de zon smelt sneeuw en ijs. In Congo daar brandt de zon nog zeo fel Daar maakt ze de negers zwart van vel. 's Avonds als de zon is ondergegaan Dan moeten de menschen slapen gaan. De franskiljons, die kunnen niet verdragen Dat de zon op onze dagen Voor de Vlaming schijnen zou... want Ze schreeuwen moord en brand, Nu de Vlaming vraagt zijn recht. Daarmeê heb ik alles over de zon gezegd. Bravo! Janneken. Gij zijt nen echte poejeet. SPEL AAN EEN VROUW toch niet te gauw van liefde en trouw iets op de mouw want het berouw komt toch zoo gauw. Dat ondervond Jean Sabard van Bergen, of Mons ook. Hij had eenigen trouw beloofd aan een aardig meisken, maar in een dans zaal zag hij er een die hem meer aanstond. Hij daarmeê op schok. De verlaten meid kocht een revolver en schoot Jean Sabard morsdood. Sjersce la fam o fon du sak: zeg gen de franschen... en daar is iets van. BOERKEN TRULLEMANS kwam te Brussel in een staminee en ging zijn boter ham opeten maar alleer te eten maakte boerken een kruisken en las een Onze Vader, zooals zijn moeder hem dat had geleerd. Een partij kale Brusseleers hadden da gezien en begonnen met het boerken te lachen, 't Boer ken liet hen doen. Maar daar zat een hon deken onder de tafel en 't boerken riep er óp. Het hondeken kwam korterbij en 't boer ken gaf een stuk van zijn boterham en 't hon deken at dat op. Arra! zei boerken... 'k ben toch nog nie gelijk nen hond... Ik lees voor dat ik eet, en de beesten doen da nie. De kale Brusseleers trokken af. Schaam u nooit voor u godsdienst! EN NU EEN NIEUWS dat U zal behagen! Wat? Manneken, zult ge vragen. Wel! iets dat g' U niet zult beklagen, 'k Zal 't U zeggen zonder zagen. Ge moet dan weten dat na enkele dagen g' een nieuwe serie loten kunt gaan vragen en als ge dan 10 frank wilt wagen kunt g' een miljoen... naar huis toe dragen. Ik zal U hu maar piet langer plagen en zeggen hoe g' U moet gedragen om in die loterij te slagen! Ja, vrienden, geloof me vrij de Belgiek is 't land hoe plezant! der loterij En daarmeê stappen we 't nog ne keer af voor vandaag! 't Manneken uit de Maan. IChicorei WYPEL1ER-TAFFIN Belgische Fabriek Naaml. Vennootschap, YPER De Burgemeester van Brussel heefteens te meer de Vlamingen getergd. Tweetalige straatnaamborden van een neuw type in de hoofdstad geplaatst. Geniet er even van: Avenue de la Forêt laan Quai des Péniches Kaai. Zooals De Standaardschrijft zal deze spotternij het Vlaamsch bewustzijn sneller doen herleven. De Beulemanskultuur had ons aan een ander soort tweetaligheid gewoon gemaakt, in den aard van: Ik ga naar de marché om saucissons. In den Oostendschen Gemeente raad gebruikt soms een van onze gewichtig ste mandatarissen denzelfden spreektrant, zooals: de pavés herleggen en de fossés kui- schen. Maar te zijner verontschuldiging moet ik zeggen dat hij, evenals de ketjes met geen kwade bedoelingen is bezield. Daarenboven brengt hij enkel dit soort Esperanto te voor schijn wanneer hij van Openbare Werken spreekt. De nieuwe Max-methode verdient onze die vrouw vermoord is. De kamerdeur was aan de binnenzijde gesloten, maar dat sluit nog niet uit, dat de vrouw het slachtoffer is van een moordenaar <i De onderstelling wordt er minder waar schijnlijk door. Doch de dokters zijn bezig het lijk aan een onderzoek te onderwerpen. Misschien zijn zij met hun oordeel gereed. Ik zie daar den gerechtsdokter Deze trok de ruime kamer, waar het ver hoor plaats vond, binnen. o Welnu dokter», vroeg de ambtenaar van justitie, wat is uw oordeel over de doods oorzaak? Het meest waarschijnlijke lijkt mij hart verlamming antwoordde de dokter, maar er zijn eenige merkwaardige afwijkende ver schijnselen, die op vergiftiging wijzen. Ik wil eerlijk bekennen, dat ik daar wellicht niet op gelet zou hebben, indien mijnheer Turner mij niet gevraagd had, vóór we tot het onderzoek overgingen daar speciaal op te letten. En ik heb die afwijkende verschijn selen, die hij tevoren aanwees ontwijfelbaar kunnen vaststellen Aller oogen richtten zich op den detective, o Mijnheer Turner, waarom verwachtte u bepaalde verschijnselen? Turner antwoordde Te Parijs zijn, zooals de heeren weten, verscheiden menschen het slachtoffer ge worden van het geheime genootschap de Broeders des Verderfs. Ik herinner aan eeni ge rijke lieden, die een dreigbrief ontvingen, waarin hen geboden werd op een bepaalde plaats een groote som gelds te deponeeren. Zij gingen met den dreigbrief naar de politie, die maatregelen voor hun veiligheid nam. Maar de ongelukkigen ontvingen daarna hun doodvonnis door het bekende driekante briefje. Ondanks dat de politiebewaking werd verdubbeld en de menschen met ge heime agenten werden omringd, werden zij door den dood getroffen De doktoren spra- Jken van hartverlamming, doch er waren af- wijkende verschijnselen, die op vergiftiging I wezen. Ieder heeft de overtuiging, dat die menschen slachtoffers waren van de Broe- l'ders. Welnu op die afwijkende verschijnse len heb ik den dokter geattendeerd. En dat aandacht. In ons tweetalig land en in onze zoogezegde tweetalige stad, kan zij veel wor den toegepast om tijd en geld te sparen. Ik vind de nieuwe methode bijzonder prachtig voor advertenties in telegramstij: Au Roi des Vendeurs Koning Fin de Bail Einde Vente au prix de facture -- Verkoop 1 Distribution de chaussettes lain cachemire uitdeeling En voor korte berichten aan het publiek. Défense de fumer verboden Rouler a droite Rijden Voor het onderwijs in de notworpen trans- Voor het onderwijs in de ontworpen trans- begrensde mogelijkheden Geene lessen meer achtereenvolgens in de twee talen, maar wel, beredeneerde doceering van het percent Vlaamsch en Fransch in iedere zinsnede. En in het domein der welsprekendheid? Hoe dikwijls moeten onze redenaars twee maal dezelfde redevoering houden, eerst in het Fransch en dan in het Vlaamsch. Voor taan kan. tijd worden bespaard. Hier het slot eener lijkrede: Rust in vrede repose. Licht weze U de aarde vous soit légère. Duurbare Vriend, tot weerziens, cher ami. Op het standbeeld van Burgemeester Max zal men kunnen lezen: On l'appelait Bourgmestre Max droeg hij als [name, Uit ganscher ziel een Brusseleer de toute son [ame, Wel bekend voor zijn Vlamingtergen bien [connu; II est mainetant de tous oublié is hij nu. bij SANSEN-VANNEST1 Gasthuisstraat - 15 - Poperinghe en er ook te verkrijgen: Linoleum, Tolle-cirée, Bedde-vellen EERE-COMMUME GESCHENKEN Koperen Spreuken - Dagbladretkens - Schoone Werkdoozen in Japaansch Verlakt- Alle grootten van Kaders en «Pêle-mêles» - Portemonnaies, Por tefeuilles, Valiezen, Boek- en Muziektesschen. Vulpennen - Bureelgerief - Leestoeken - Gedachtenissen voor Eere-Communie VOETBAL. F. C. WATOU. De ontmoeting van Zondag 28 Juni is voor Rousbrugge-Watou op een nederlaag uitge- loopen. Veurne had een flink Ineengestoken ekiepe op ons afgezonden, 't Was een ge waagde ontmoeting voor de onze: 1° tegen 4°, 't verschil was te groot. Maar in een vrien denmatch, waarvan de uitslag weinig af hangt, en in den grond toch maar eene ferme oefening is, komt winnen of verliezen maar weinig in aanmerking. De skoor 5-2 ten voordeele van Veurne is toch de te ver- wachtene niet van een 1" tegen 4' af deeling. Nu 't is afgeloopen en iedereen was er hoogst tevreden over en niet het minst de 2 elftal len... of ze 't warm hadden onder dat scherp Junizonnetje, 't Is voorwaar geen zomerspel. We geven het niet op tegen Veurpe, we zou den wel nog zoo'n match verlangen als en- trainement vooraleer we terug het officieel spel zullen aanpakken. Maar eerst de zon een paar maanden laten afkoelen. Er zit gloed in ons elftal genoeg om zich te ver warmen zonder behulp der hemellichamen. NOLLE. F. C. ROUSBRUGGE. Rond de match Rousbrugge-Watou tegen S. V. Veurne voor den beker der Studenten op Zondag 28 Juni Een ideaal weertje was het... voor het pu bliek, maar voor de spelers wel wat warm. Ze zullen zweeten! zei eenieder, maar de spelers loechen er mee, ze kenden dat en vreesden het niet en ze zouden geven, geven al dat ze konden, natuurlijk kwestie van den beker waarnaar beide ploegen een begeerig oogje lonkten, maar ook nog kwestie van de inrichters, vooral de ruzie en de moeite en de kosten welke zij zich getroost hadden, bijzonderlijk om hun plein in zülken uit muntenden toestand te brengen, eene wel verdiende wederjunste te doen. De wederjunste zal zeker voor de inrich ters eene ware voldoening geweest zijn, want beter geslaagd, op welk gebied ook, kon het niet. Prachtig weer, veel volk en twee en twintig geestdriftige spelers, die.op afdoende manier aan de toeschouwers getoond hebben dat voetballen nu toch geen stom wegschop pen tegen eene bal is, maar eene echte kun- ste, die veel kracht, veel uithoudings vermo gen en lenigheid, maar vooral veel behen digheid en verstandhouding bij de spelers, onderling, vereischt. De officieele scheidsrechter afwezig zijnde, ging de match door onder de leiding van een bestuurslid van S. V. Veurne. Onpartij dig zijn en niet te streng optreden is de ver vervuiling geweest van eene, voor hem, zeer de'.ikate taak, waardoor het spel regelmatig verliep en niet al te dikwijls voor kleine of onvrijwillige fouten stilgelegd werd. Tijdens de eerste helft ging het hard tegen onzacht en de mannen der verstandhouding Rousbrugge-Watou, gaven op eene niet on waardige manier de repliek aan de mannen van Veurne. Vooral de half-linie blonk uit, zoowel in verdediging als wanneer het er op aan kwam de aanvallijn te steunen, met het gevolg dat Veurne er enkel in gelukte de rust met één enkel doeltje voorsprong te bereiken. De herneming gaf den indruk dat Veurne het voort heel lastig zou hebben, want, wan neer de stand 3-2 was, scheen het wel alsof de gelijkmaker onvermijdelijk volgen zou Maar de gedane krachtinspanning was te ge weldig geweest en stilaan liet de weerslag ervan zich duchtig gevoelen. De centerhalf, die tot dan toe effenaf prachtig gespeeld had, kon het spel niet voldoende meer vol gen de binnenspelers kwamen geen ballen meer halen. Van deze inzinking wisten de Veurnaars behendig gebruik te maken om het spel te beheerschen, want meer gewoon aan lastige matchen, waren ze frisscher ge bleven en dit te zamen met eene betere bal- kontrool en dribling en betere verstand houding ze spelen immers ook altijd sa men wisten ze den uitslag met vijf doelen tegen twee volledig in hun voordeel te doen afloopen. Met een hartelijk woordje van gelukwen- sching werd de beker aan den kapitein van Veurn's elftal overhandigd, die van zijnen kant niet naliet het inrichtend Bestuur voor de vriendelijke ontvangst te bedanken en de hij deze gevonden heeft kan mij slechts in de overtuiging versterken, dat deze onbe kende vrouw gestorven is door hetzelfde vreemde vergift, dat de Broeders andere slachtoffers toedienen Dus uw conclusie is, dat we hier te doen hebben met een misdaad van dat ellendige genootschap Juist. En dit te meer, daar hier de vrouw verbleef, die van dat genootschap deel uit maakt De Tournel sprong op. Mag ik hier een opmerking tegen ma ken? zei hij. Toen de rechter toestemmend knikte ver volgde hij levendig: Mijnheer Turner moet zich vergissen. Hij meende, dat die dame hier verbleef. Toen we het lijk vonden, dachten we niet anders, dan dat zij vermoord was, doch toen wij een geheel andere vrouw hier vonden wisten we meteen, dat zij hier niet geweest was. De helper van mijnheer Turner heeft uitdruk kelijk verklaard, dat hier behalve een heer en een dame niemand verbleef dan een dienstbode De anderen zagen Turner vragend aan. Juistzei hij, er waren hier twee vrou wen. Maar de vermoorde vrouw was ook niet de dame, die de kamer bewoonde, waar we het lijk vonden, de vermoorde vrouw was de dienstbode De Tournel haalde verachtend de schou ders op. «Boven», zei Turner, die deed of hij dit niet bemerkte, zult u een dienstbodenkamer vinden. En daar worden de overige' kleeren gevonden van deze vrouw». U meent dus, dat zij niet in de kamer woonde, waar zij vermoord is? Neen, zij is vermoord in de kamer van die andere vrouw, die nu verdwenen is». Arht u die vrouw aan den moord schul dig? vroeg de man van de justitie. Wel jakon de Tournel zich niet weer houden te roepen, misschien durft u wel beweren, dat zij de schuldige zijn moet Maar de detective schudde het hoofd. Hoor eenszei hij, ik zal niet gaarne iets beweren, dat ik niet bewijzen kan. Ik hoop uitdrukte dat deze eerste ontmoeting niet de laatste wezen zou. Ons laatste woord is een woord va» op rechten dank, aan al dezen de het hunne bijbrachten tot het welgelukken va» dit schoon sportfeest en gaarne wordt hier liulde gebracht aan de bereidwillige medeweiiking der onvermoeibare muziekanten. WIT-ZWART, N. B. - Een zilveren ketting met scapiier- medaille is gevonden op het plein, terug te bekomen in 't lokaal. HET HERKENNINGSTEKKEN Evenals op andere jaren wordt dit jaar een Herkenningsteeken gedragen. Men kan zich geen gedacht vormen van de buiten gewoon hooge kosten die de inrichting me debrengt! Daarom is het Herkenningsteeken een noodzakelijk kwaaddat door alle Bedevaarders gaarne zal begrepen worden. De prijs dit jaar is 3 frank. Wij dringen er ditmaal vooral op aa», dat men weken op voorliard het Herkennings- teeken zou bestellen op 't Sekretariaat. Men wachte niet tot in Dixmude om zich van dezen plicht te kwijten. Ieder bedevaar der zou moeten in 't bezit zijn van zijnHer- kenningsteeken alvorens af te réizen. DRINGEND VERZOEK AAN DE INRICHTERS We vragen dringend dat alle inrichters van reizen 't zij per trein, tram of autobus, bij het vaststellen van hun kostprijs der reis, de prijs van het herkenningsteeken zouden bijvoegen en hun reiskost -zouden opgeven aan hun leden: prijs der reis... fr„ herken ningsteeken inbegrepenDat zal aan de bedevaarders zelf dienst bewijzen en u helpt ons het werk verlichten op Bedevaaitdag. Men vrage reeds van nu af de Herkennings- teekens aan op ons Sekretariaat te Temsche. LIEDEREN IN DE IJZERVLAKTI Volgende liederen zullen door de massa in de IJzervlakte gezongen worden: 1. Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief. 2. O Kruise den Vlaming. 3. Vlaanderen, van Veremans. 4. Groeninghe, van Jef Van Hoof. 5. De Vlaamsche Leeuw. Deze liederen zijn algemeen gekend, en kunnen dus gemakkelijk aangeleerd worden. Tekst en muziek zullen verder verschijnen in de Programma-boekjes die op den dag der Bedevaart zullen aangeboden worden. ENKELE WIJZIGINGEN a) Gezien de optocht oorzaak is van groo te vertraging der plechtigheid in de IJzer vlakte, en de steeds groeiende massa, moest het komiteit besluiten er voortaan van den optocht af te zien. Er zal dus geen optocht meer plaats hebben. b) Maar gezien die optocht een gevolg was van de openluchtmis op de Markt, zal dit jaar de Openluchtmis in de IJzervlakte plaats hebben te 11 L uur, zoodoende kun nen regelmatig de aankomende groepen zich geleidelijk begeven naar de IJzervlakte en er rustig post vatten in de weiden rondom het Monument, waar de H. Mis zal opgedra gen worden. HET KOMITEIT DER IJZERBEDEVAART EN DE H. RENKIN Leden van het Komiteit der Vlaamsche Ijzerbedevaart werden door den H. Renkin ontboden, deze hebben hun algeheel vertrou wen uitgedrukt in den Voorzitter van het Komiteit, den H. Dr Frans Daels. De H. Ben kin heeft nadien den H. Frans Daels ont boden om hem de verzekering te geven dat de Regeering bereid is alles in 't werk te stllen om de Vlaamsche Ijzerbedevaart zich in volle vrijheid en orde te laten ontplooien. De H. Renkin wenschte uit den mond zelf der leiders van de Ijzerbedevaart te worden voorgelicht omtrent geest, inzicht en groei der Vlaamsche Ijzerbedevaarten. Wij moenen ook te weten dat geen verbod tegen vreemde sprekers zal worden uitge vaardigd, dat geen gendarmerie te Diksmui- ed zal aanwezig zijn. en dat de Nationale Maatschappij van Spoorwegen alle dienst vaardige maatregels zal treffen. 19 Z B. Vincent lus a Paulo, bel. 20 M H. Margaretha, m. en mart. 21 D Nat. Feestdag'. H. Victor. H. Daniël. 22W H.Maria Magdalena. H. Vaudrillus. 23 D H. Apollinaris, b. en m. H. Liborius, b. 24 V H. Christina, maagd en mart. 25 Z H. Jacobus, apost. H. Christophorus, m. t.SE8BBS9&aEISiaB3£35£9a@aSS:@B35SBSK Er zijn menschen die altijd klagen: Dit. is te zoet dat is te zout, Dit is te heet dat is te koud Dit is te nat dat is te droog Dit is te laag dat is te hoog Dit is te malsch dat is te hard Dit is te wit dat is te zwart Dit is te groot dat is te klein Dit is te vuil dat is te rein Dit is te zwaar dat is te licht Dit is te wijd dat is te dicht 't Is altijd iet, 't is altijd wat, En 't is nu dit en 't is nu dat! Bouwt, mijne geliefde Lezeressen, met bei de handen den tempel op van uw levensge luk; metselt er in als de vier hoeksteeneh van uw sterk gebouw: de liefdadigheid en de edelmoedigheid, de zelfverzaking' en de naastenliefde; versiert uw gebouw met den immer frisschen luister, uwe maagdelijkheid en overwelft uw gebouw met een breed dak, waaronder alle ellende een liefderijke schut- se en een veilige schuilplaats zal vinden. RABARBERMOES. Neem een pond ge kristalliseerde suiker, zet deze op het vuur met een halve liter water en laat koken tot dat ge ge een dunnen siroop bekomt; werp in deze kokende siroop de stukjes rabarber en laat ze niet langer dan acht tot tien mi nuten op het vuur, anders wordt het mar melade. Neem de stukjes met de schuimlepel uit het sap, laat ze even verlekken en schik ze in een schotel. De hoeveelheid siroop laat men dan op de twee derden uitkoken en giet haar dan op het moes; laat koud worden en dien op met beschuiten. SOPHIE. Tien pinten bier op eenen avond? en vroeger maar twee, 't is erg ver slecht met u. FRANCIS. Ja, vrouw, 't is de kleerma ker zijn fout; mijn vest is te 'wijd en de plooien moeten er uit! Distelen, doornen, steken zeer Maar kwade tongen nog veel meer! 13BBBBBBBEBBBB3BEBHBBBEIBB13BBS& VREESELIJKE MISDAAD De vier kinderen van een landbouwer van Folianten Hooge Paltz) van 8 tot 16 jaar oud, werden Maandag morgen dood gevon den. met eene bijl vermoord. Men denkt dat de vader, die sinds dan verdwenen is, de vreeselijke misdaad gepleegd heeft. NOODWEER IN ITALIË Zeer hevige onweders hebben Vrijdag ver scheidene gewesten geteisterd. Nabij Szeged heeft het tempeest een lokomotief en ver scheidene reizigerswagons doen ontriggelen. Talrijke personen werden gekwetst. De scha de door hagelslag in de wijngaards aange richt, is zeer aazieniijk. VREESELIJK FAMILIEDRAMA TE VIRION ST MARC E. Melle, was sinds geruimen tijd zonder ling in zijn doening. Na een tijd in een rust huis verbleven te hebben, keerde hij naar huis weêr. Donderdagnacht werd hij kwaadziek. Met een scheermes sneed hij zijn vrouw de keel over, waaraan zij bezweek. De 38-jarige dochter kwetste hij gevaarlijk. Dan sloeg hij ook de hand aan zichzelf. De lijken van man en vrouw werden weggebracht. De dochter werd ter verpleing naar een zieken huis overgebracht. ZOEKT LW PROFIJT Wilt gij aangename en voordeelige tafelbieren gebruiken in uw huishouden wendt u dan ter Tel. 87 YPERSTRAAI - 87 - POPERINGHE Tel. 87 die u twee maal per week: den DINSDAG VOORMIDDAG en den VRIJDAG NAMIDDAG allerbeste tafelbieren aan de genadigste prijzen zal te huis bestellen. STERKhet smakelijkste bruin tafelbier aan 9 fr. de bak. GERSTEN: het voordeeligste Lionel tafelbier aan 10 fr. de bak. MAS-CAR: Let fijnste biond speciaal aan 17 fr. de bak. heb volkomen duidelijk gezegd, wat ik meen. Hier kwamen voor eenige dagen per auto aan een heer en een dame, die ziek scheen te zijn. Misschien was ze bewusteloos ge maakt. Op dit landhuis was toen al een vrouwelijke dienstbode of huishoudster. De dame die hierheen gevoerd werd scheen hier gevangen gehouden te worden. De huishoud ster is gisteravond vermoord, de heer e» de dame zijn verdwenen. Dat zijn de feiten». En die dame is dezelfde die deel uitmaakt van het beruchte geheime genootschap?» Ja Mijnheer Turner, wij danken u zeer voor uw inlichtingen, maar zeg ons nu nog,, wie de heer was, op wien wel allereerst de ver denking vallen moet Dat is een der Broeders Di Cava zelf? Neen, niet di Cava. Zijn naam ken ik niet. Hij verwisselt van naam gelijk Wij van kleedingstuk, ieder maal als hem dit te pas komt De drie edellieden zagen elkaar aan. Zij wisten niet wat te denken, de detective was zoo beslist geweest in zijn mededeelingen, dat men niet anders aannemen kon, dan ciat hij zeker was van zijn zaak. Alleen de Tour nel verwierp de gedachte, dat Turner gelijk hebben zou, geheel. Maar hij voelde wel, dat zijn voorstelling, alsof signora Chiarina hier niet geweest zou zijn, geen geloof vond. Op dat oogenblik kwam er een agent de kamer binnen en deelde den rechter van onderzoek mede, dat er een jongen uit het hotel was, die een telegram had, dat daar voor mijnheer was aangekomen. Turner hoorde het. Dat zal van mijn assistent zijn zei hij, ik heb in het hotel last gegeven, dat, als er een telegram voor mij komen zou, dit dadelijk hierheen gebracht zou worden De jongen kon binnen komen en reikte het telegram aan Turner over. Deze zag het in en zei: Deze zag het in en zei: Het is wel juist zooals ik verondersteld had. Mag ik voorlezen, wat mijn helper seint? Wij verlangen niets liever «Welnu dan, hij seint: Teen ik gisteravond bij Veldzicht kwam stond auto voor deur. Er stapte in heer en dame. Dame scheen hersteld, hond werd ook meegenomen. In huis kan alleen nog huishoudster zijn. Ben reizigers dadelijk gevolgd En van waar is het telegram verzon den? Twee uren geleden van Orléans De rechter glimlachte voldaan. Dat schijnt een vasthoudend jong- mensch, die assistent van u». O ja, hij is als een fox-terrier, wat hij beet heeft, laat hij zeker niet meer los». Prachtig. En het telegram bevestigt ge heel uw voorstelling van zoo straks Er werden nog eenige menschen gehoord, die bij- Veldzichtwoonden, maar iets van beteekenis konden zij niet mededeelen. Alleen een man die laat per flets langs het landhuisje gereden was, had gezien, dat de auto voor het huis stond. Hij had een dame zien instappen. Kreeg u den indruk, dat die dame ge dwongen meeging? O neen, heelmaal niet. De heer hield be leefd het portier voor haar open. Het was heel gewoon De Tournel maakte een ongeduldige be weging, maar hij zei niets. Nibblington, die hem goed kende, fluister de hem toe: Protesteer maar niet, de schijn is tegen haar Maar dan toch alleen de schijn Zeker, ik ben daarvan evengoed over tuigd als gij Toen het onderzoek was afgeloopen keer de men naar het dorp terug. ('t Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 5