De Jongste Pauselijke Wereld brief BELGISCH VORSTENHUIS |iet Xexcielgesehil in Ft*anseh«fiootfden 6en dep QelgiS(9sfrö{poostpij^e Gezinnen bestaat honderd jaar POLITIEK OVERZICHT STORT 8,05 FR." WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. B KATHOLIEK NIEUWSNOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. - WORDT GEDRUKT OP 15.009 NUMMERS PER WEEK. I mm 28e JAAR. - Nr 30. PAST HEM TOE! WBS ZONDAG 26 JULI 1931. DE JPOPERINGENAAR Uitgever SANSEN-VANNESTE POPERINGE Telefoon Nr 9. - Postch. N' 15.570. op onze postcheckrekening en in heel Beigie wordt ons Wad U wekelijks «rtot Nieuwjaar per post besteld. Voor Frankrijk van nu tot Nieuwjaar 16,10 FRANK. ITJRSEK mmnmrn 1 n TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 1 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1° bl. per regel 2,50 fr. Berichten op 2" bl. per regel 2,25 fr. Berichten op 3" bl. per regel 2,00 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7,00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen Ingezonden worden; Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Den 15 Mei laatstleden 40* verjaring christelijke sociale actie staat gegrond- van het verschijnen der Encycliek Rerum vest. Wil men een merkelijke verzach- No var urn werd door onzen H. Vader den Paus, een nieuwen wereldbrief uitge vaardigd: Over het herstel der sociale orde en haar vervolmaking volgens de wet van 't Evangelie Deze wereldbrief is een aanvulling, een nadere omschrijving van de alombekende arbeidskeure van Leo XIII, rekening hou dende met de hedendaagsche sociale toestanden en de veranderingen sedert haar verschijnen geschied. Hst feit dat de huidige Paus het noo- ciig geacht heeft Rerum Novarum aan te vullen, aan te passen aan de moderne noöden, door QuacU-agesimo anno doet ons inzien dat de sociale kwestie ver van opgelost is. Doel van de nieuwe Encycliek: De groate weldaden herdenken die wij ts danken hebben aan het schrijven van Leo XIII; 's Pausen magistrale leer ver dedigen tegen enkele opgeworpen bezwa ren, en voor sommige punten beter toe passen aan de tijdsomstandigheden; klaar aantoonen dat ons huidig economisch stelsel aan dwalingen üjdt die enkel en alleen te verhelpen zijn door cliep-chris- telijke levensbeginselen. Wat leert Z. H. Pius XI nu aan de we reld? Tegen het einde der 19» eeuw was het nieuw economisch systeem en de on gekende toename der industrie bij de meeste volkeren zoo ver uitgegroeid, dat de maatschappij zich meer en meer in twee klassen scheen te verdeelen. De eene klas klein in getal, genoot alle voordee- len welke de nieuwe uitvindingen over vloedig bieden; de andere echter die de ontzaggelijke massa van werklieden om vatte, ging onder een rampzalige armoe de gedrukt en trachtte tevergeefs zich te bevrijden uit de nooden waarin ze zich bevend. Botsing van opinies, zelfs in het katho lieks kamp maakte de oplossing van dien wantoestand onmogelijk. Toen wendden zich eens te meer aller oogen naar den Stoel van Petrus, de ge heiligde bewaarplaats van alle waarheid; werkgevers en arbeiders smeekten den H. Vader dat er hun eindelijk een veilige weg zou worden aangewezen. En zoo weerklonk den 15 Mei 1891 die lang verwachte stem die de menschelijke gemeenschap op sociaal gebied op nieuwe banen leidde. De groote Paus bekende volmondig den betreurenswaardigen, ellendigen en mcnsch-onwaardigen toestand der arbei ders en nam vol ziclegrootheid hunne veresdiging op. Hij verwierp én Libera lisms én Socialisme; en daar het hier een zaak gold waarvan geen aannemelijke oplossing te vinden was, als men de hulp van godsdienst en Kerk niet inriep, gaf hij uitsluitend steunend op de onveran derlijke beginselen ontleend aan de rede en aan den schat der goddelijke open baring: de rechten en plichten, waar door de verhouding van rijken en prole tariërs, van werkgevers en arbeiders moet bepaald wordenDit Apostolisch woord heeft niet vergeefs geklonken inte gendeel het werd v4 verbazing aan hoord niet alleen door de zonen der Kerk maar ook door de buitenstaan ders, door alwie zich op sociaal en eco nomisch gebied beijverde. Groot was de vreugde der kristene arbeiders vooral, die zich wisten in bescherming genomen en veruedigd door het hoogste gezag op aaroe. De Leer van Leo XIII is door de Kerk altijd en met klem verdedigd geweest; ge trouw aan hun ambt hebben de Pausen altijd de verdediging van armen en zwak ken behartigd. Van Staatswege werd er voor de ar beiders meer gezorgd, want al mogen de genomen maatregelen niet overal en op alle gebied nauwkeurig overeenstemmen met de aanwijzingen van Leo XIII men kan toch niet ontkennen, dat men er dikwijls een weerklank in hoort van den Wereldbrief Rerum-Novarum, waar aan voor een groot deel de verbeterde toestand der arbeiders te danken is. De arbeiders zelf volgens den wensch van den Paus vereenigden zich om hun be langen beter te verdedigen. Vele omstan digheden beletten echter dat deze ver- eenigingen ontioken in de mate dat de groote Wetgever had gewenscht: werkge vers en werknemers zelf kunnen veel bij dragen tot de oplossing der sociale kwestie. Rerum-Novarummet haar leer, uit de altijd stroomende en levenskrachtige bron van het Evangelie geput, heeft de eer na een ondervinding van 40 Jaar waarlijk de Magna Chartade groote Arbeidskeure te zijn, waarop heel de ting aanbrengen in den verderfelijken on- derlingen strijd welke de menschheid uit eenscheurt, dan zal men steeds de voor opgestelde beginselen moeten voor oogen houden van den grooten Paus Leo XIII Ter beschaming van dezen die bewon dering toonden voor dat lichtend ideaal, maar het tevens beschouwden als een soort droombeeld van volmaaktheid dat men wel wenschen maar niet /erwezen- lijken kan drukt onze II. Vader, Pius XI, op enkele punten die vooral in onze huidige tijdsomstandigheden hoeven aan gepast. De Kerk, steunend op het en wrikbaar recht met oppergezag een oordeel uit te spreken over sociale en economische vraagstukken, voor zooveel ze in oeticïé^ king komen met de zede wei en de leer van 't Evangelie, heef: door den mend van Leo XIII de groote sociale wetgeving afgekondigd steunend op hetzelfde recht genoopt door de daaruitvolgende verplichting stuwt de huidige Paus aan op verder sociale hervorming. Het eigen domsrecht heeft een tweevoudig karakter persoonlijk en sociaal, naar gelang het op het Individueel of op het algemeen belang betrekking heeft. Hier hoeft een dubbele dwaling vermeden en veroor deeld: Liet «individualisme» dat het so ciale en publieke karakter van het eigen domsrecht ontkent of verzwakt, en het collectivismedat het persoonlijk ka rakter van datzelfde recht verwerpt of verkleint. Het staatsgezag kan het privaat bezit niet afschaffen, maar alleen het ge bruik ervan regelen en in overeenstem ming brengen met het algemeen belang. Evenmin is het den mensch geoorloofd zoo maar naar willekeur te beschikken over zijn zoogenaamde vrije inkomsten, dat is dat gedeelte dat hij voor een pas send levensonderhoud volgens zijn stand niet noodig heeft. Integendeel de H. Kerk en de Kerkva ders verklaren herhaaldelijk en met de -duidelijkste woorden, dat da rijken zeer streng verplicht zijn aalmoezen te geven en met edelmoedigheid de weldadigheid te beoefenen. Over de verhouding tusschen kapitaal en arbeid verklaart de Paus het volgende: Kapitaal zonder arbeid kan niet blij ven bestaan, noch arbeid zonder kapitaal: Beide zijn op elkander aangewezen, en het is volstrekt onrechtvaardig dat een van beide met voorbijzien van de werk zaamheid van den andere de opbrengst voor zich alleen opeische. Zoo heeft het kapitaal langen tijd den arbeider ternauwernood genoeg gegund voor het behoud en herstel zijner krach ten en zoo menigeen van zijn natuur lijk recht beroofd zich eene betere posi tie te verschaffen. Zoo waren de tot verzet geprikkelde arbeiders geneigd alles wat voortgebracht werd na afschrijving en herstel van kapi taal voor den arbeid op te eischen. Geen van beiden heeft het recht zich alleen al de voordeelen aan te matigen van de onderlinge samenwerking: de wet van sociale rechtvaardigheid verbiedt dat de eene klas de andere uitsluit van de profijten der voortbréngst. Alle zorg worde in 't werk gesteld opdat de voortgebrachte goederenovervloed ook in tamelijk ruime mate ten deel valle aan de arbeiders: de arbeid mag niet en kel en alleen aanzien worden als een Grootsche Plechtigheden aan de Kust. Bezoek aan De Panne en Veurne. O ivergetelijke geestdriftige VoUrsbetoocing te Oostende. Het gedenktceken dat te De Panne onthuld werd. Met een rechtvaardig arbeidsloon kan de werkman, door spaarzaamheid zijn gezin hooger opvoeren en door ver standig beheer de lasten der huishouding met meer gemak en minder zorg dragen; bevrijd van de onzekerheid omtrent zijn levenslot, zal hij beter het hoofd bieden aan de wisselvalligheden des levens. De Hervorming van alle misbruiken In ons economisch stelsel ls alleen te ver wachten van den terugkeer naar de kris- telijke beginselen van het maatschappij- leven. Het socialisme dat eene hervorming wilde brengen, werd zelf zoodanig her vormd dat een splitsing ontstond tusschen socialisten en revolutionnaire communis ten, waarvan geen van beiden overeen te brengen is met de leering der Kerk. De eenig mogelijke weg naar een ge zond herstel is de kristelijke hervorming der zeden. Dat alle kristen-sociale menschen hier aan medewerken en helpen vernieuwen het gemeenschapsleven met als grondslag het Evangelie, want: Voor de noodzakelijke vernieuwing van den geest, die alleen de sociale ellende kan overwinnen, blijft Christus alleen. de Weg, de Waarheid en het Leven! fizaassiSBaxsxiaaiaaEgEsasgxigsgiXiaBasaEaffiEsissiaHa&BgB&i&sfisisigBjijaaR WERKHERNEMING OP GROOTE SCHAAL TE ROEBAAIS-TOERKONJE NAAR DE PANNE Bijna heel aan het uiteinde van het be drijvige badstadje, naar de Fransche grens toe, ligt tegen de hooge duinen, een rij nederige woonsten, 't Is in een dezer huisjes dat op 17 Juli 1831, Z. M. Leopold I door de afgevaardigden van het Nationaal Kongres werd ontvangen. Ter blijvende herinnering aan die heugelijke gebeurtenis heeft het ge meentebestuur daar een bronzen gedenk plaat laten aanbrengen. De onthulling ervan gebeurde Zondag voormiddag. Gansch de stad was bevlagd en ver sierd. Te 10 uur juist brachten de autos van het Hof de Koninklijke Familie ter plaat se: Z. M. de Koning in het uniform van luitenant-generaal, H. M. de Koningin, zeer eenvoudig gekleed in een zwart zijden mantel met grijzen pels en breede zwarte hoed. Z. K. H. Prins Leopold, als majoor der Grenadiers. De heeren Renkin, eerste minister, en Dens, minister van Landsverdediging, vergezelden de Koninklijke Familie op haar bezoektocht langs de vlaamsche kust. Onze Vorsten werden voor het ge schiedkundig huis opgewacht en ver welkomd door den heer d'Arrippe, bur gemeester van De Panne, omringd door de schepenen J. Vereecke en D. Velghe en de raadsleden Vosselaere, Palancke, Van Heuviile, Moeneklei en De Mailley. De Koning dankte in een korte aan spraak het gemeentebestuur van De Panne waarna het gansche gevolg zich te voet naar de Koninklijke kapel begaf. Op den doortocht stonden de school kinderen die met begeleiding der harmo nie Ste Cecilia, Naar Wijd en Zijd zon gen. Een machtige volksmassa, welke op gansch den doortocht geestdriftig juichte, was te been. Aan de kapel werden de vorsten door den overste van het klooster der Oblaten ontvangen en aan den Koning werd een gouden plaat aangeboden in herinnering aan zijn verblijf te De Panne tijdens den oorlog. Daarna voerden de autos de Hooge Be koopwaar maar menschelijke waarae van zoeij;ers naar veurne den arbeid moet er uitstralen. TE VEURNE Te half elf hielden de autos stand op de groote markt te Veurne. Dé Vorsten werden op het stadhuis ontvangen door de H.H. Gouverneur van West-Vlaan- deren, Verraes, burgemeester van Veurne, Cornille, bestendig afgevaardigde en De- spot, senator. Na het teekenen van het gulden boek der stad begaven de vorsten zich te voet, gers, Mgr Stillemans, die een groot vriend,een gabarit van 600 ton moet aanleggen, rjm Qf.-pnnn ulnoihnar tn mnlfcsi en weldoener was van de Universiteit tejvrees ik dat het vervoer niet zal volstaan ölLcllcii VlUCluaal lo ïtlcroCii Leuven. Het is hoog tijd om de vervlaam- om het kanaal te doen rendeeren. sching uit te breiden tot een volledige Universiteitsinrichting. Groote moeilijk heden zijn in aantocht, maar, Excellen tie. ik ken U, en ik hoop dat uw koen be leid ook over dit gevaar zal zegevieren door de spoedige en geheele vernederland- sching van onze dierbare Alma Mater, en dat ge ook uit dezen storm zult komen, grooter dan ge geweest zijt! DE DIEPERE OORZAKEN DER MALAISE Een der voornaamste oorzaken van de malaise is dat Duitschland de laatste jaren het geld heeft verteerd en verbrast alsof het een zeer rijk land was, terwijl het volop ln de schulden stak. Vandaar de groote openbare werken in heel Duitschland, de aanleg van groot sche sportterreinen, de tochten mot de Zeppelin, enz. Daarnevens heeft de eco nomische wereldcrisis alles overhoop ge bracht. Wat meer is, op politiek gebied gaven de Duitschers voor de zooveelste maal blijk van gebrek aan psychologisch inzicht. Curtius droomde ervan in het Oosten de roi te spelen van Stresemann in het Westen, bij de bevrijding van het Rijnland. Maar Treviranus deed de berekening mislukken, toen hij, verleden jaar, een paar ophitsende redevoeringen aan het adres van Polen hield, die in het buitenland wantrouwen en ontstemming verwekten. Om 't aanzien van 't bewifid binnen het Rijk te handhaven, wiide ook de Rijksregeering groot doen, namelijk door het bouwen van pantserkruisers en door de Duitsch-Oostenrijksche toiunie. Dit echter bracht haar aan twee fronten te gelijk in een onmogelijken toestand: het buitenland was er niet mee gediend en indien de Regeering, wanneer ze ge dwongen wordt er aan te verzaken, dit niet zeer behendig doet, loopt ze gevaar alle binnenlandsch gezag te verliezen. HOLLAND 400.000 HANDTEEKENS Hoe kunnen wij, van minst tot meest, aanleggen op ontwapening? De praktische wijze daartoe werd door Holland aangewend. Daar kwamen alle dagbladen tot ak koord, om alle dagen van 8 tot 20 de zer, een bulletijn in te lasschen waarop vier personen konden betuigen, dat zij de internationale ontwapening genegen zijn en dit in volgende bewoordingen, de naar het huis thans bewoond door de Zusters der H. Gehoorzaamheid, waar in 1831 Leopold I heeft verblijf gehou den. Ook hier zou een gedenkplaat wor den onthuld. De Koningin ging ook een bloemtuil neerleggen vóór het gedenkteeken van Karei Cogge, de held van de IJzersluizeh. Tien minuten over elf stapten de vor sten op de Groote Markt weer in hun autos en onder het spelen der Braban- gonne door het muziek van het 2" l inie van Gent, voeren zij naar Oostende terug. Duizenden toeschouwers verdringen zich achter de houten afsluitingen over gansch de lengte van den dijk. Menschen- groepen trossen aan de open vensters en op de balkons der hotels. Talloozo met wimpels opgesmukte schepen en vssscher- sloepen dobberen vóór het strand op de woelige golven bewogen door een vrij hevige wind. Het geheel biedt een ver rukkelijk schouwspel. Kwart vóór drie uur nemen de Ko ning, de Koningin, Prins Leopold, Prin ses Clementine, haar zoon, de graaf van Parijs, alsook eenige hooge waardigheids bekleders aan het Hof, plaats op de1 conferentie tot ontwapening die in 1932 Ik ben om die kwestie bezorgd; ik zal ze door een commissie laten onderzoeken. Het is tijd dat een beslissing genomen wordt ENGELAND GROOTE VREDES- EN ONTWAPENINGSBETOOGING In Albert Hall te Londen had Zater dagavond een overgroote vredes- en ont- wapeningsbetooging plaats waaraan verte genwoordigers van alle partijen en van alle kringen van het Engelsche voik deel namen. De toeloop was zoo groot, dat nog twee nevenvergaderingen in de open lucht moesten worden ingericht, waar op de redevoeringen door luidsprekers werden hoorbaar gemaakt. In de groote, door meer dan zeven duizend personen gevulde hal waren afgevaardigden van zeventien Christelijke Kerken en andere godsdienstige genootschappen, zoomede van veertig- socialistische, conservatieve en liberale organisaties en van tal van andere vereenigingen aanwezig. Vele bui- tenlandsche ambassadeurs en gezant schappen hadden vertegenwoordigers ge zonden. De drie groote leiders der politieke par tijen Mac Donald, Baldwin en Lloyd George hielden er heerlijke pleidooien voor de ontwapening. Mochten alle landen dergelijke betoo gingen op touw zetten! iSBflBBBBSSBBBBBBaBBBBBBBBBSSi De heer Komlos nevens j'jne ma- h'rn Een hongaarsche geleerde, Koniij. ge naamd, heeft een uitvind.ng gedaan die ophef zal maken, want zij is bestemd om, bij middel van eene hevige hitte, de stee nen vloeibaar te doen worden. Indien die uitvinding praktisch schijnt, zal zij eene stellige omwenteling te weeg brengen bij HOE PELSEN BEWAREN ?S voorbeeld bij het kasseien der straten. Koninklijke tribuun. Terstond neemt de burgemeester van Oostende het woord. De Koning onthult dan het gedenk teeken door het wegrukken der bedek king. Een muziekkorps speelt de Bra- bangonneEen afdeeling der linie troepen biedt de wapens. Te zelfder tijd laten de schepen hun snijdende stoom fluiten hooren. Na het zingen eenef gelegenheid,skan- te Genève wordt belegd, bestemd: Ik verzoek uwe Conferentie met den moesten aandrang, in naam der men- schelijkheid, aile maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zuilen leiden Zouden wij dat hier ook niet moeten doen in Belgie, wij die tienmaal meer dan onze taaibroers, den oorlog te vreezen hebben; wij, door wiens land de corlogsweg loopt, terwijl hij een omweg tate defileeren de kinderen'der vrije en'moet maken om door Holland te loopen; officieele scholen, wuivend met Belgische wij, die denkelijk allereerst aangevallen en Congoleesche kleuren. Daarna komen zuilen worden; wij, op wie de gasbommen de afgevaardigden der F. N. C. vertegen woordigd door een honderdtal vaandels en aangeleid door twee .muziekkorpsen. De Koninklijke Familie en het gansche gevolg schouwden dan de langs den dijk opgestelde vaandels. Op gansch den door tocht werden de Vorsten geestdriftig toe gejuicht. Voegen wij hier de verheugende vast stelling aan toe dat al de aanspraken en de antwoorden des Konings, zoowel te De Panne, te Veurne als te Oostende, in de vlaamsche taai gebeurden. En wijzen wij er op hoe verschillige genoo- digden op de eere-tribuun te Oostende tijdens de aanspraken van den burge meester en van den Koning onderling op zeer onbeleefde wijze gesprekken en stralen des doods moeten regenen; wij die misschien zonder dekking open zullen liggen voor des vijands legioenen?! Als we Nederland nadoen, doen andere landen ons misschien na. Meer dan 400.000 handteekens werden totnogtoe in Holland gegaard. BACONMEEL. - Droogmeelmethode der zwijnen bij uitmuntendheid. AMERIKAANSCH LIJNMEEL S. IC - Handel in t groot. Goede alleenverkoopers gevraagd. Molens H. Vanhoudt-CoIIen Zonen Tel. Langemark 100. BOEZINGE. IN EEN HALF UUR TIJDS PLAT GELEGD Vrijdag werden te Duinkerken oefe ningen gehouden in het afweren van aan- vallen uit de lucht, die wegens het slechte voerden en ach van toejuichen onthiel- we€r aUeen bij dag geh0uden werden en den. Was het omdat er Vlaamsch werd gesproken of omdat zij de taal der Vla mingen niet begrijpen? HET PENSIOEN DER KAMERLEDENschooloverheden sprak hij over de stor- imen welke de Hoogeschool medegemaakt De Kamerleden hebben Donderdag eene heeft. Bij het begin van de tiende week der staking in PranschrNoorden, heeft men te Roebaais-Toerkonje een belangrijke beweging tot werkherneming waargeno men. Zoo hebben te Roebaais alleen 1.050 stakers het werk hernomen, terwijl er te Toerkonje 3800 opnieuw aan het werk gegaan zijn zoodat voor de twee sleden het getal werkhernemers met on geveer 6.000 is aangegroeid. Onder de werkhernemers moeten vooral de grens arbeiders gerekend worden. Indien de wcrkiierueming zoo bijft voortgaan, zal de staking binnen een korte tijdspanne geëindigd zijn. ERGE WANORDERS TE MEENEN Na Wervik is het thans te Meenen dat Maandag erge wanorders plaats grepen. Wij meidden reeds het aanvallen van ver scheidene autobussen in de Ieperstraat, ÏLcxjde Kampagne, 's middags gepleegd, 's Namiddags hadden langs den kant der Brug en Rljsselstraat opnieuw samen scholingen plaats, die rónd 10 ure des a.onds op erge wanorders uitliepen. Zie hier eenige bijzonderheden daarover: .„ond 12 ure kwam de autobus van M. Lieiooghe, van Zillebeke, uit de richting van Geluwe gereden, geladen met werk lieden voor een fabriek van Toerkonje. Aan het gehucht Roode Kampagne werd deze autobus eensklaps aangevallen door eene groep werklieden de daar stonden en het voorbijrijden schenen af te wach ten. Een hagel van steenen viel op den autobus neder. Al de ruiten werden uitge worpen en verscheidene der inzittenden door de steenen en glasscherven gekwetst. Een persoon bekwam een steen op het hoofd en werd erg gekwetst; toen men aan de fabriek toekwam had hij het be wustzijn verloren. Een bijgeroepen ge neesheer stelde een schedelbreuk vast en deed hem naar een heelkundig gesticht overbrengen, alwaar men tot de schedel boring over ..ag. Twee autobussen, waar onder deze van Bruneel van Poperinge, die op dezo v n Zillebeke volgden, wer den ook aa. :evallen en de ruiten uitge worpen. De gendarmen, ln de nabijheid op dienst, kwamen ter plaats gesneld. In de Brugstraat werd ook een autobus aan gevallen en de ruiten uitgeworpen, alsook rond 1 me in de Yperstraat. Verscheidene malen moesten de gen- korte geheime zitting gehouden om over hunne pensioenen te spreken. Ge moet weten: de Kamerleden stor ten voor hun parlementair pensioen. Die storting bedraagt 1800 fr. per jaar, in maandelijksche afhoudingen van 150 fr. Als ze minstens 10 jaar tot het parle ment hebben behoord, 55 jaar oud zijn of méér, vrij of gedwongen het Parlement verlaten, hebben zij recht op een pen sioen van 10.000 fr. Voor ieder jaar méér komt er 750 fr. bij. Maar 't pensioen mag nooit de 3/5 van de parlementaire ver goeding overschrijden. Wie 't Parlement verlaat beneden den ouderdom van 55 jaar, altijd na tien jaren lidmaatschap, kan voortstorten (500 fr. per jaar) tot aan zijn 55* jaar. Wie dat éénmaal verzuimt, Yerbeurt-.zijn recht. Ook voor de weduwen en weezen van de parlementairen is een zien. Dat pensioen vervalt winnéiaA lé' weduwe hertrouwt. Wordt het huwelijk gesloten nadat het parlementair man daat vervallen is, dan heeft de weduwe van den ex-parlementair geen recht op pensioen. Het pensioen der weduwe is gelijk aan de helft van 't pensioen van den gewezen député, met een minimum van tien dui zend frank. Het vermeerdert met 1/6 van het bedrag voor elk kind ten laste van minder dan 18 jaar. Voor het pensioen der weduwen wordt iniet, zooals eerst het plan was, ook bij nacht. Het resultaat van de oefeningen was, dat de legerautoriteiten de overtuiging hebben gekregen, dat een stad als Duin kerken, met 200.000 inwoners, binnen een half uur met den grond gelijk gemaakt kan worden door een aanval van bor'oar- dementsvliegtuigen. OPENBARE WERKEN Tijdens de bespreking der begrooting Hij bedoelde vooral den oorlog en de balustradekwestie. Over de vervlaamsching der Hooge- j van openbare werken legde Minister Van school sprak hij deze woorden, die eenCaeneghem de volgende verklaring af: diepen indruk op al dé aanwezigen ge-De heer Mullie heeft over de brug te maakt hebben: Boezinge gesproken. Nu, Excellentie, moet ik spreken vanAan den heropbouw zal vlug gewerkt een vierden storm, die aa a den einder op-j worden. Hij heeft eveneens gesproken steekt. Want het tempeest grolt in Vlaan- over het ongelukkige kanaal van Komen deren. De Vlaamsche hemel is somber. Ik,naar leper. Ik kan heden geen definitieve bisschop van Gent, die ter plaatse ben,1 beslissing nemen, maar wegens economi- kan er van getuigen, en wij, meer clansche redenen, meen ik dat het niet dient iemand, zien al de gevaren, welke de stu- j opnieuw aangelegd te worden. Die water- denten, die aan de neutrale Universiteitweg was opgevat geworden voor een gaba- studeeren bedreigen. En om' te zeggen'rit van 300 ton, hetgeen aan de huidige wat ik te zeggen heb, zou ik het gezag economische noodwendigheden niet meer] moeten bezitten van een mijner voorgan- beantwoordt. Indien men dit kanaal voor gezamenlijk worden opgebracht. nsv nsseewo Zend eenvoudig uw adres aan de FIRMA F. VAiSDEVOORDE Boterstraat, 31, Yper. GRATIS ontvangt ge volledige beschrijvingen en nuttige wenken tt&BSBEBBBBSSBBBaB3EBBSBBB8E§ MET VERLOF Kamer en Senaat zin voorloopig uit eengegaan. De parlementaire zittijd is niet gesloten, maar opgeschorst. De Ka mer zal in October terug vergaderen, in voortzetting van den parlementairen zit tijd 1930-31, tot den 2" Dinsdag van No vember, wanneer naar eene bepaling van de Grondwet de nieuwe zittijd aanvangt. 't Is in de voortzetting van den afge broken parlementairen zittijd, dat de Kamer de taalkundige vraagstukken (taalregeling in de openbare besturen, gerecht en leger) zal bespreken. De Senaat, die 1.1. Dinsdag met 108 stemmen tegen 9 en 8 onthoudingen de taairegeling in het lager onderwijs aan nam, zal dan de wet op de taairegeling in middelbaar onderwijs aanvangen. Al de vlaamsche senators hebben Dinsdag de wet goedgekeurd. De Brus- selsche senators ook. Onder de elf tegen stemmers uit Wallonië zijn er negen so cialisten. De Vlaamsche Nationalisten die tegen de vervlaamsching van Gent stemden, hebben zich nu onthouden. De zittijd is tweemaal onderbroken ge weest. De eerste maai in December, door de houding van de liberalen. De tweede maal door het ontslag der Regeering Jas- par. Deze tweede onderbreking nam om trent drie weken in beslag. Ons Parlement kan zich maar niet ge wennen aan eene methodische werkrege- ling. Er wordt dikwijls ontzaglijk veel tijd onnuttig verbeuzeld. In de laatste dagen hebben Kamer en Senaat nog zes begrootingen, die toepasselijk waren van 1 Januari 1S31, moeten goedkeuren. Par lementair-administratief bezien, een echte onzin. Bevrediging heeft het parlementair zit tingjaar aan de vlaamsche opinie nog niet gebracht. Wel een vertrouwen in de naas te toekomst. Men zorge nu maar, dat het verwekt vertrouwen spoedig moge veran derd worden in een blijde zege! Het thans onderbroken parlementair zittingsjaar heeft ontegensprekelijk het gezag van onze demokratische vertegen woordiging verhoogd. Velen spreken over AFSLAG DE FIRMA F. VANDEVOORDE 31, Boterstraat, IEPER Bsa&aBaaBBBSsaBaaasaaasstnssB g j ITALIË P MUSSOLINI EN DE ONTWAPENING j Mussolini heeft in een onderhoud met een vertegenwoordiger van een ameri- kaansch nieuwsagentschap over het ont- wapeningsvraagsi.uk gesproken, waarbij hij o.a. verklaarde, dat de beste waarborg voor het slagen van de conferentie de deelneming van de Vercenigde Staten zal zijn. Door de ontwapening zouden de groote mogendheden verlichting vinden van de lasten, die thans op hen drukken, aange zien de uitgaven voor de bewapen:ng al te zeer op de begrootingen van de ver schillende landen drukken. iGebruikt Chicorei WYPELIEE-TAFITNJ 't is de beste. PROVINCIERAAD VAN WEST-VLAANDEREN De Provincieraad vergaderde Donder dag onder het voorzitterschap van H. Mayeur. Bij het begin der zitting, las de h. Gou verneur eenen brief waarbij de h. Minister de verbreking meldt van de beslissing van den Raad nopens de voorstelling van de kandidaten voor de plaats van Raadsheer bij het Plof van Beroep. De leden van het Beroepshof, ten getalie van 21 zijn om de beurt'te 'benoemen door de provincie raden van West- en Oost-Vlaanderen. Volgens den Minister is het thans de beurt van den Provincieraad van Oost- Vlaanderen de voorstelling te doen en niet aan dezen van West-Viaanderen zoo als dit is geschied. De h. Bernoiet (best. afg.) betr°urde dat zulks nu bekend gemaakt wordt. Hij was de meening toegedaan dat de stem ming niet kon verbroken worden, gezien zij op regelmatige wijze en op verzoek van den heer Minister geschiedde. Zoo wordt de vlaamsche daad, door den Provincieraad gesteld, met een pennetrek van den Minister teniet gedaan. FRANKRIJK WENSCH VAN OUD-STRIJDERS De Bond van Republikeinsche oud-strij ders, publiceert een oproep aan de re geering, waarin erop wordt aangedron gen, dat de regeering zich tot alle Euro- peesche volken richte, om te verklaren, dat het plan-Hoover het punt van uit gang moet zijn voor een definitieve rege- 1 ling van den vrede. Ook moet een algemeene en gelijk- tijdige ontwapening intreden door alge- meene beperking der bewapeningsuitga- ven. De bond eischt verder, dat grond stoffen en fabrikaten, gelijkmatig en doelmatig worden verdeeld en dat alle oorlo schulden worden geschrapt. De i herstelkosten moeten door alle volkeren zien werkei Ontroomers MELOTTE, N. V. Remicourt kraat, Meenen, besprak in Sen oemo- tzittmg enis- darmen tussciienkomen, maar gelukten er niet in deze volksmassa te verwijde- 200 fr- P°r l331' gestort. ren. Rond 9 ine was de opwinding tus schen de aanwezigen zeer groot en bij het naderen der autobussen begonnen zij op nieuw te roepen en te tieren en wilden deze aanvallen. Intusschen hadden de gendarmen versterking ontvangen en het gedrang op da Groote Markt was zeer groot. Al de herbergen en winkels kregen be vel te sluiten en aile verkeer werd verbo den. Rond 11 ure was de kalmte terugge keerd. Gendarmen patroel,eerden door de straten en tot Dinsdag morgen was alles rustig. De autobussen die Dinsdag morgen met werkvolk naar Frankrijk reden, kon den ongestoord over de grenzen trekken. WERKHERNEMING Van de 126.0(0 stakers hebben er reeds 83.000 het werk hernomen. De grondslag is: de pensioenen der Kamerleden en desgevallend van hunne weduwen worden door henzelf bezoldigd onder den vorm van afhoudingen. Door het feit echter dat de Kamerleden op zich zelf de afhouding 6 t.h. niet hebben wil len toepassen, die zij zelf op alle andere loontrekkenden en gepensioeneerden heb ben toegepast, daardoor is het werkelijk de Staat die de afhoudingen betaalt en zoo de Kamerleden en de weduwen een pensioen bezorgt. Voor de leden van den Senaat bestaat nog niets in dien zin. VLAAMSCH TE LEUVEN Deze week was Mgr. Coppieters, bis schop van Gent als gast in de Hooge school te Leuven. In zijne aanspraak tot de vereenigde en verantwoordelijke Heer Van der Smis sen, vertegenwoordi ger van Ford te Gent, en Mevrouw Van der Smissen, met him elf doch ters en zes zoons, de oudste 24 jaar en do jongste 2 jaar oud. - Heer Van der Smissen is sedert 9 jaren woonachtig i te Gent, van Donderdag den toestand der sen in liet Arrondissement leper. V De baan van ïeper naar Veurne is in een maeadamweg herschapen, wat her haaldelijk herstellingen vergt en het ver keer fel belemmert. De banen dèr belen dende gemeenten, langswaar het verkeer wordt afgeleid, worden er onbruikbaar door. Alle proeven bewijzen, dat de maca- damwegen niet bestand zijn tegen het toenemend verkeer van de streek. Inte gendeel bleken kasseiwegen tegen het zwaarste en drukste vervoer bestand. De lof der bestrating is dus niet meer te maken. Het beheer van bruggen en wegen heeft goede uitslagen bereikt met proeven van vervanging der macadamwegen door kal- seidewegen. De banen van Ieper-Elverdinge en Hocgstade-Nieuwe Herberg vergen drin gend herstel. Zij moeten gekasseid wor den, wat tevens een bezuiniging zal zijn, daar het onderhoud van zulke bestrating zeer gering is. Ook de baan Ieper-Le Bizet verkeert in zeer slechten staat. Wegens een instorting op de baan Waasten-St-Elooi is sedert zes maanden het verkeer langs voornoemde bunn af geleid. Deze steenweg is uit ruwe zavelst» - Als twee voertuigen elkander - kruisen, i oet er een op den z>' den, maar als het daar in kul" ls het onmogelijk weer op d' te komen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 1