SLECHTE BOEKEN De Algemeene Spaar- Lijfrentkas Twaalfde Vlaamsche Ijzerbedevaart te Diksniuide STAD Tuin= en Landbouwtentoonstelling POLITIEK OVERZICHT Hulde aan Renaat De Rudder op 12, 13 en 14 September 1931 2P* JAAR. -- l 35. STORT 6.30 FRANK KATHOLIEK NIEUWSNOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. EEN OVERWELDIGEND AANTAL BEDEVAARDERS POPERINGE Bedrijvigheid in 1930 Het oordeel der Pers PAST HEM TOE! msmssmmmsa^arnaa^ ZONDAG 30 OOGST 1031. WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. KSfltSS "DE POPERINGENAAR Uitgever SANSEN-VANNESTE POPERINGE Telefoon N' 9. - Postch. N' 15.570. op onze postcheckrekening en in heel Belgie wordt ons blad U wekelijks tot Nieuwjaar per post besteld. Voor Frankrijk van nu tot Nieuwjaar 12.60 FRANK. TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4 00 Ir. 1 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1" bl per regel 2,50 fr. Berichten op 2bl. per regel 1.75 fr. Berichten op 3° bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezonden worden; Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Een goed boek, is een goede vriend. Een slecht boek is een slechte vriend. Een goede vriend is een groote schat. Een slechte vriend is een deugdverderver, eeti gelukstoorder. Bestaan er slechte boeken, slechte schriften? Wat een vraag? En toch zijn er op onze dagen, die hou den staan, dat slechte lectuur evenmin be staat als een vierkante cirkel. Purls om nia pura: als gij zelf gaaf en gezond zijt, is al wat ge verorbert in boeken en schrif ten goed en gezond voor u. Slechte lec tuur is een uitvindsel van de zieke ver beelding van enggeestige menschen, van dweepachtige menschen, die in alles kwaad zien. Voor iemand die als hoogste wet van zijn zedelijk gedrag het Vis ta vie, leef uw volle leven uitSuis ta joie, geef de volle teugels aan uw genotzuchthul digt, fan er geen spraak zijn van slechte verboden lectuur. Voor hem zijn de mees te zinstreelende, de hevigst genotsprikke- lende boeken de beste uit den hoop. Zoo denken vele theoriemenschen, zoo schrijven ze voor de anonieme massa; zoo handelen ze niet altijd als ze met bepaal de personen te doen hebben. Montesquieu, schrijver van het werk Lettres persanes betrapte eens zijn dochter onder het lezen van zijn eigen boek: «Houd op, riep hij haar met ver schrikte stem toe, weg dat boek, het is een werk van mijn jeugdige jaren, dat niei voor de uwe geschikt is». Dichter bij ons, hooren we den gekenden schrijver Marcel Prévost, op het einde van het ieesuiraal, dat hij in een der adelrijk- sve iwiiiriièn van Parijs had bijgewoond, tor «i. der dischgenooten zeggen: Me- |u3w. geloof mij vrij, lees nooit één mij ner rouians I liet is tie echo van het woord van J. J. Rousseau: «Een reine ziel moet mijn boek mei lezen; wee de jonge dochter die het doorbladert: clle est perdue, verloren is zij Het hart is bedorven, altijd; de geest geraakt op het dwaalspoor, menig maal. Een jonge dame had zich verlustigd in net lezen van La Nouvelle Héloïse Koortsachtig stapt zij naar de Groote Markt van Genève, een oogenblik aarze ling... een knal, en de ongelukkige stort ten gronde, tei vijl haar bloed in rood- purperen gudsen neerspat op het stand beeld van den schrijver J. J. Rousseau. Ja, er zijn wel slechte boeken, boeken die men niet moet, niet mag lezen. Het Uchaam kwetsen ze niet altijd; te vreezen en te verwerpen zijn ze, om de zedelijke wonden die te In het hart slaan, wonden, baast ongeneesbaar, langswaar geloof en reinheid gedurig aan wegvloeien. Het zijn maar speldeprikken, niets ergs?... Elke prik in het hart is als een «ware slag van 't zwaard. Verpeste lucht werkt als gift op het li shaam. Een flauwe, benauwde atmosfeer ver- «iapt de lichaamskrachten. AUeen de heldere, zuivere lucht schenkt teven en sterkte. Er zijn boeken die dooden; gij moet ze «iet afschuw vluchten. Er zijn boeken die verweekelijken; gij «noet hun gezelschap vreezen. Er zijn boeken die deugd doen aan hart en géést; gij moet ze opzoeken en liefhebben als trouwe, gedienstige vrien den. Nooit misschien was het zoo noodig als op onze dagen, eerst goed uit zijn oogen lezlen alvorens een nieuw, ongekend boek open te slaan. Nooit waren de slechte boe ten zoo talrijk verspreid, nooit stonden ze •oo "emakkelijk in Ieders bereik. Jaarlijks geeft de Staat ontzaglijke •ommen gelds uit tot bestrijding van ze kere onnoembare zieken, droeven nasleep al te dikwijls van een losbandig gedrag. Denkt gij nu dat de Staat de eerste en ergste oorzaak van al dat menschelijk »ee zal tegenwerken, dat hij paal en perk Md stellen aan de openbare zedeloosheid, die zoo schandig wordt in de hand ge werkt door schunnige bladen en prenten, door ontuchtaanleerende, ontuchtaanprij- zende schriften en romans?... Wekelijks vervoeren de treinen van den belgischen Staat duizenden kilos van dat smerig papier, te vuil en te rot om op een mest hoop te werpen. Men besteedt arbeid en geld om de rampwekkende dijkbreuk te herstellen; maar aan den overkant doet men zijn best om het woest vernielende element in volle stroomen, vooruit te stooten. In de maand Juni 1874 werd een fransch soldaat, met name Bonard, voor moord aanslag ter dood veroordeeld. Op het oogenblik dat hij ging gefulsilleerd wor den, sprak hij deze woordenIk heb aan God vergiffenis gevraagd... Ik ben hoogst plichtig, maar er zijn er die plichtiger zijn dan ik: het zijn de schrijvers van slechte boeken, de opstellers van slechte bladen, die me in den afgrond hebben gestort, zij hebben me allen eerbied doen verliezen, eerbied voor den godsdienst, eerbied voor de zedelijkheid, eerbied voor de overheid. Eerbied voor den godsdienst!... Hoe rijmt men dat te zamen met de moderne gewetensvrijheid, met de moderne ont voogding van den menschel!jken geest! Eerbied voor de zeden!... En waar blijft dan het onaanvechtbaar recht tot pleiziermaken, tot ongestoorden wellust der ingeboren genotsdriften? Eerbied voor het gezag!... Is de mensch dan maar op den aardbodem om zijn le ven lang een drukkend, vernederend juk te dragen, lijk een lastdier? Wat kan de moderne staat daar zooal tegen inbrengen? Zal de schrijver die er pleizier in vindt in zijn boeken én gods dienst én zeden én gezag als kinderspeel goed te breken, hem niet kunnen antwoor den: In uw grondwetten lees Ik: de vrij heid om op ieder gebied mijn meening uit te drukken wordt mij gewaarborgd? Van het initiatief van den Staat is hier maar weinig te verhopen. Tegenover de losbandige, zedelooze li teratuur ligt de moderne Staat gebonden, als Samson in de macht der Philistijnen. Moeten we dan de overheid maar laten slapen, en machteloos de armen kruisen? Wel neen! Er moeten ruiten gebroken, als 't noodig is. Wanneer al wat deftig is, ern stig en volhardend, samenspant om de openbare meening tegen de uitdagende ze deloosheid der straten in 't gareel te ja gen, bestaat er kans dat de bevoegde be sturen hun snijmes zullen nemen om ten minste de etterende puisten, die onze maatschappij zoo afzichtelijk, zoo verpes tend maken, te doen verdwijnen. En dat is toch iets, dat is veel! Vooruit! wij mo gen niet langer dulden dat uitheemsche pornografie onze jeugd, onze kinderen ongestraft besmette. Edoch, het bloed terug gezond maken, het bloed gezond bewaren, dat moeten we van den Staat niet verwachten. De kwaal der zedeloosheid wordt door de wetsdok ters dikwijls op gansch tegenstrijdige wij ze gediagnostikeerd. Een boek, dat niet alleen wij, katholieken, om zijn afstoote- lijke schunnigheid aanklagen, blijft uit gestald... en de besturen zijn «gebonden als SamsonMannen, die azen op de verotting der maatschappij filmen het schandalig boek om de viesheid ervan door duizenden en duizenden te laten rie ken. Zekere gemeentebesturen hebben, met de wet in de hand, de vuiligheid verbo den... Eere aan hen!... Hebben alle ge meentebesturen dien moed gehad? Hoeveel gevaarlijke, verderfelijke boe ken staan er niet in de volksboekerijen!... Ouders, zoo gij uwe kinderen tegen be smetting wilt vrijwaren, zoo gij hun bloed zuiver begeert te bewaren, moet gij het als een duurzaam plicht aanzien, zelf zorg vuldig na te gaan wat soort boeken zij in handen nemen. Al wat ongezond is voor hun lichaam, werpt gij weg, instinctmatig. Zijt gij even oplettend om te weren alle voedsel, dat hun geest kan schaden, hun hart vergiftigen? DE .KEMPE. <83SSBaaasaB9BBB2£BaBa8NaB£ieB;i35iaaE£H£B2a3Sa33£2£3S3!3ligSS Een zichtje op de volksmassa, slechts een hoekje want een foto is onmachtig den indruk van den grooten toeloop weer te geven. in de lokalen der Gemeenteschool. - Zie verder omstandig programma. BIBEBBBBBSBBBBBBBBBBBBBBBBHBBBBBBHBIBBBBBBHBBBBBDBBSEEB De Algemeene Spaar- en Lijfrentkas heeft zooeven het verslag over haar han delingen van 1930 laten verschijnen. Daar uit ontleenen wij enkele belangwekkende inlichtingen. Op 31 December 1.1. bedroegen de door de Algemeene Kas beheerde kapitalen samen 10 milliard 328 millioen frank. Verleden jaar waren de stortingen in de Spaarkas zeer overvloedig. Zij bedroe gen 3 milliard 418 millioen en overtroffen de afhalingen met 1 milliard 980 millioen. Houdt men rekening met den op 31 December gekapitaliseerden interest, dit is 239 millioen frank, dan groeiden de spaarinlagen in 1930 aan met 2 milliard 219 millioen fr. Anderzijds steeg het aantal boekjes dit jaar van 4.760.028 tot 4.966.604, dit is eene vermeerdering van 206.576. Op 31 December 1930, beliepen de in lagen op spaarboekjes 7 milliard 768 mil lioen eh de goudwaarde er van was na genoeg die der inlagen van vóór den oor log, welke op 31 December 1913, 1.100 mil lioen frank bedroegen. Het spaargeld, in geschreven in de staatsschuldboekjes, wel ke aan de spaarboekjes gehecht waren, beliep anderzijds 340 millioen frank nominaal kapitaal. Het valt moeilijk al de oorzaken te be palen welke in 1930 het sparen hebben kunnen beïnvloeden. De uitbreiding der economische en finaneieele crisis moet echter in ruime mate het hare bijgedra gen hebben tot die toename der stortin gen. Het gewone kliënteel der Spaarkas, dat de laatste jaren werd overgehaald tot beursbeleggingen, werd des te zwaarder cioor de crisis getroffen dat zij met die soort van verrichtingen minder was ver trouwd; aldus werd zij er toe genoopt haar spaargeld opnieuw aan de Spaarkas toe te vertrouwen. Heel in het begin van 1931, bleven de bijzonder ilooge spaarinlagen in de Alge meene Spaar- en Lijfrentkas toestroo- men. Alzoc, gingen de stortingen in Ja nuari en Februari de geldafhahngen met 403 millioen frank te boven, dit is 15 mil lioen meer dan in dezelfde maanden van bet jaar 1930. Daarna volgde er een ver traging en benaderde de spaarbedrijvig- heid die van 1929. Voor de maanden Maart tot Mei 1931 namen de Inlagen met 235 millioen toe, dit ls meer dan in 1929, doch minder dan In 1930. Sinds den aanvang der economische crisis en om deze te verhelpen, volgden de Nationale Bank van Belgie en de an dere groote bankinstellingen een politiek van goedkoop geld. De Spaarkas deed aan die politiek van algemeen belang mede. Trapsgewijze verminderde zij de percen ten harer gewone beleggingen, evenals het percent van den interest, die zij verleent op de haar toevertrouwde geldinlagen. Dit laatste percent verlaagde zij met In gang van 1 Juli 1930 van 4 tot 3.60 op het gedeelte der inlagen tot 20.000 frank en van 3 tot 2.70 op het gedeelte boven dat be drag. Daarna daalde de geldhuur verder en de interestvoeten op de spaarinlagen wer- i den dan ook met ingang van 1 Januari 1931 teruggebracht tot die van vóór den oorlog, dit is 3 t.h. tot 20.000 frank en 2 t.h. op het gedeelte daarboven. Dank zij de verstandige en toegewijde medewerking van het onderwijzend per soneel, maakte het schoolsparen nieuwe vorderingen. In 1930 waren de stortingen ten getalle van 2.300.000; zij bedroegen 71 millioen frank. Het percentage der sparende leerlingen steeg van 64 in 1929, tot 66 in 1930. Reeds in de verslagen over de voor gaande jaren werd er op gewezen, dat de nieuwe wetgeving op de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ouderdom en vroegen dood het arbeidsveld der Lijf rentkas heeft verruimd. Het aantal aangeslotenen is in 1930 ge stegen van 3.910.000 tot ongeveer 4.035.000, dit is een vermeerdering van 125.000. In dat jaar bedroegen de stortingen, zoo voor vestiging van ouderdomsrenten als van overlevingsrenten, 321 millioen fr. Het rentefonds is van 1.541 millioen fr. tot 1.919 millioen gestegen, dit is een ver meerdering van 378 millioen of ongeveer 25 t. h. Ondanks de economische crisis bedroe- (Zie vervolg onderaan laatste kolom.) Voor de twaalfde maal ging de schoone pelgrimstocht der duizenden en duizenden Vlamingen naar het beruchte stukje Belgie, dat een gansche eeuw zijn vrijheid ongeschonden bewaren kon. Reeds vóór de dag over het land hing, ging heel i Vlaanderen ter beêvaart en in de vroege j morgenuren had Diksmuide zijn karakte ristiek uitzicht der beêvaartdagen. j Trokken de dichte scharen verleden jaar op om het vlaamsch volksgedenkr.ee- ;ken in te huldigen, op de IJzerboirden gebouwd met de steenen door elkeen sa&mgebracht, Zondag 23 Aug., werd al- gemeene hulde gebracht aan het edelste figuur van het IJzerfront: Renaat de 1 Rudder. i De droeve reeks van regendagen had opgehouden en de schuchtere oogstzon .wist de geestdrift wakker te houden. Uit alle hoeken van 't land kwamen ze toe gestroomd: werkman en gestudeerde, boer en student, kerel en keerlin, met trein, met bus, met tram, met fiets. Op 27 Augustus 1922, wanneer de derde Ijzerbedevaart werd Ingericht, werd te West-Vleteren een liefdevolle hulde ge bracht aan Renaat de Rudder, Vierdui zend bedevaarders namen er toen deel aan. Jaar na jaar groeide het getal om zekef een toppunt te bereiken in 1930. Doch dit jaar was ook geen enkele Vlaming ach terwege gebleven, want overal wapperden de vlaggen en de vaandeltjes en van 8 ure af, was het een gaan en komen op den IJzertoren. Eikeen wou de crypte bezoeken, ieder een wou Nele bewonderen, en elkeen die kon, wilde van het IJzerpanorama ge nieten: volk en nog volk. Tallenkante heerscht de vlaamsche at mosfeer. Oude volksdeuntjes naast strijd liederen doen de steenen dreunen en lang voor de eigenlijke plechtigheid aanvangt, dringt de onafzienbare volksmassa rond het gedenkteeken. Het grootsche monu ment feest meê en rijst slank op te mid den van honderden vlaamsche vlaggen. Aan zijn voet zijn mooie bloemperkjes aangebracht, want te midden daarvan. Immers, wordt de heilige der 4* divi sie gestandbeeld. 't Uitzicht is eenig-mooi: padvinders hebben hun kleine tenten opgeslagen langsheen den 50 meter hoogen toren, aan welks voet de heilige Mis opgedragen wordt. Heerlijke aanblik, die duizenden- koppige menigte in de vlakte! Nadat klokgelui en treurmarsch de plechtigheid hadden ingezet, gaf heer Platteau nog eenige inlichtingen en ver zocht dan den E. Pater Callewaert het gebed der bedevaart te doen. De Eerw. Pater bad een Vader-Ons voor de gesneuvelden en de Psalm van Rodenbach voor de overlevenden. Na de gezamenlijke uitvoering van Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief sprak doctor F. de Pillecyn een symbo liek huidewoord uit over Renaat de Rudder. Hij stelde hem tot voorbeeld aan onze Knapenschap, als den sterke van wil en den standvastige in 't lijden. Hij noemde hem het zinnebeeld van het zui vere ideaal, dat slechts door het offer be reikt kan worden. Daarna had de internationale bloemen hulde plaats. Door Waalsche, Ameri- kaansclie, Iersche, Duitsche, Engeische en Fransche oud-strijders, waarop Vlaan deren van Veremans luid over de IJzer- i vlakte uit ailer borst helmde. j Daarna werd kennis gegeven van een telegram, gezonden aan heer Renkin, na mens het Bedevaartcomiteit. Sprak dan Dr Frans Daels. Hij wees op de diepe beteekenis der vier groote symbolen van Vlaamsch leven en dood, voorgesteld door den gedenksteenAan Renaat de Rudder, Jee English, de ge broeders van Raemdonck en Lodcwijk de Boninghe. Hun nagedachtenis verzinne beeldt geheel den kruisweg van Vlaande ren, dat steeds om algebeelen vrede vraagt. Na de hernieuwing van den eed van trouw aan Vlaanderen, nam de groote plechtigheid aanvang. De compagniege zellen van Renaat de Rudder, zijn oudste broeder en meerdere anderen, kwamen 't gedenkteeken huldigen, waarna onder 't schallen der bazuinen en 't spelen der muziek, het gedenkmaal onthuld werd. Het is een meesterwerk van den oud strijder Houbrouck, van Temsche, die in een oorspronkelijk beeld de heele tra gedie van den vlaamschen IJzersoldaat, treffend heeft weergegeven. 't Beeld dat 9 meter hoog is, sluit mooi aan bij de siervolle lijn van het monument. Nadat het gedenkteeken als begraven werd onder een berg van bloe men, hield de 17-jarige J. Mayeur, een korte toespraak, waarin hij Renaat de Rudder, als geestelijke leider steli van het Algemeen Vlaamsch Studentenver- bond en een algemeenen oproep deed tot de massa om samen te werken met de studeerende Jeugd, tot meer vrede en wel vaart in de gemeensctiap. Na deze pracht: rede werd meege deeld, dat het aantal deelnemers op meer dan 200.000 mocht geschat worden. Dan werd nog Groeninghe gezongen, en de heer Dr J. Bosman, Zuid-Afrikaan, en Dr W. J. L. Van Es, Noord-Nederlander, brachten dan de hulde namens hun bond. Als onvergetelijk slot dezer bedevaart, werd door de meer 200.000 man sterke menigte de Vlaamsche Leeuwgezon gen. In de meeste orde trok de lange stoet de beide bruggen over, urenlang, zooals het gebeurde tijdens den voormiddag. Heel de Pers ls door zijn verslagen diep onder den Indruk van de indrukwekken de doodenvereering, welke Zondag te Diksmuide heeft plaats gehad. De Standaard Onder de kalme blik van den polltiekommisaris, staande op ie pul, groeit het geroezemoes als een beukende zee, om te verstillen naar gelang de Ijzer bereikt wordt, waar voetje voor voetje moet gegaan worden, borst tegen rug, schouder aan schouder, oud :n jong. Er ligt op elk gelaat een stille glim lach, groeiend uit innerlijke blijmoedig heid zich te voelen als kind van het /laamsche gezin. De haz'ten zijn samen gesnoerd in een liefdevol gevoel van deze iankbare hulde. En de zon ls ook een welkom vaandel zver die duizendkoppige menigte Le XX" Siccleis getroffen geweest loor de orde en de tucht welke er heerseh- ,en. Hij drukt zulks als volgt uit: «Deze massa gehoorzaamt zeer gewillig aan de hevelen door de inrichters gegeven; zij is geduldig en gediciplineerd. Dat geeft ons vertrouwen. Deze formidabele be weging richt zich naar den wil der leiders In La Libre Belgiquc treedt dezelfde meening eveneens op den voorgrond: Hier heerscht een volledige tucht. Man nen en vrouwen van allen leeftijd, jon gens, meisjes en kindéren zijn in geslo te massa opeengehoopt, ze zwijgen En laat ons niet onrechtveerdig zijn noch onvolledig met niet te zeggen dat de XII' Vlaamsche Bedevaart afliep in volle weerdigheid, omringd met een wasem van regionaliste en godsdienstige godsvrucht. c L'Etoile Beigeis met schrikkelijke vooruitzichten geslagen. Zij ziet in het verschiet een vreeseiijken burgeroorlog. De betoogers waren histerieke flamingan ten en het blad stelt met ontzetting de vraag wat baron Jacques, die zijn stand beeld heeft op de markt te Diksmuide, zou gezegd hebben, had hij kunnen spre- Het Standbeeld van Ren. De Rudder bij de onthulling De II. Mis cp den voet van het Gedenk'eet., n. ken bij het zien van dat bosch van leeu- wenlvaggen. Wij weten het niet, maar we ver moeden dat hij gelijk iedereen zou heb ben uitgeroepen: Wat is dat schoon! La Nation Beige heeft opgemerkt dat meer dan de helft van de vlaamsche vlaggen ook den nationalen strik droegen. Het blad geeft verder eene geestdriftige beschrijving over Renaat De Rudder, die ook een goede Belg was. Het Laatste Nieuws noemt de bede vaart een reusachtige menigte, samen gestroomd ln de kunstig getooide stad. Vooruit zag een ontzaglijke menig te die zich verdrong rond den Helden toren Een grootsche doodenhulde van hon derdduizenden Vlamingen getuigt Het Handelsblad La Dcrnière Kcure geeft een objec tief beeld van de bedevaart en besluit: Het was een ware bedevaart van een volk aan zijn dooden! Le Peuple kon door de pen van zijn er heengestuurden redacteur den indruk niet ontgaan. Hij geeft hem dan ook ge trouw weêr: «De bedevaart was grootsch; wanneer een muziek den Vlaamschen Leeuwaanheft, luistert de massa in god.sdienstigen eerbied, met ontdekten hoofde; er wordt veel te koop geboden, maar de ware plechtigheid aan den voet van het kruis is nochtans vol van groot- neid Zelfs La Gazette is er geweest. Haar afgevaardigde is tureluursch geworden bij het zien van al het zwart-geel. Hij is ziek weergekeerd naar Brussel en heeft wan hopig proza geschreven. Het was gisteren een hondenweer, schrijft La Gazettehet weder van net zwart nondje op gelen achtergrond, een weder om geen aktivist op straat te jagen. Heden schittert de zon en dit is een echt schandaal. Men zou gaan gelooven dat de hemel niet meer met de brave menschen is. (En zeggen dat het den Maandag weer regende!) Zelfs de hotels hebben de fiamingan- tische vlag geheschen. Aan het Hotel de France en het Hotel Fusilliers Ma li rinsb. v. wappert de vlag van het ii bevrijde Vlaanderen. Alles gebeurt hier ii ter eere van Vlaanderen. Zwart-gele vod- ii den van allen vorm worden hier te ii koop aangeboden. Men verkoopt aan de bedevaarders aktivistische broodjes, i> aktivistische gedroogde visch, aktivisti- ii sche boeken, tabak, sigaren en siga- I) retten En zoo gaat het door. De afgevaardigde van La Gazette is ziek weergekeerd van verontwaardiging... en van den hon- jgtr. Wie zou zich kunnen voorstellen, -dat j zoo iemand «aktivistische broodjes» en iaktivisiischen gedroogden visch» zal eten te Diksmuide. De liberale Nieuwe Gazette begroet de do venhulde als volgt: de jaarlijk- eu cdic; als er in het geheel 40.000 j bt.lcv iatuws waren, dan zal dat al veel VLAAMSCHE LEERGANGEN TE LEUVEN Iedereen is liet- ermede eens dat de Iloogeschool te Leuven niet rap genoeg vervlaamscht wordt. Zelfs de H.H. E.E. de Bisschoppen, met aan hun hoofd Z. Em. de Kardinaal deelen die meening. Het is aller wensch dat er weldra te Leuven een volledige vlaamsche Univer siteit zou bestaan. Daartoe zijn echter twee voorwaarden noodig: ten eerste, we tenschappelijke krachten en ten tweede, finaneieele hulp. Wanneer men, in katholieke middens alleen, een tweede personeel voor vlaamsch onderwijs zoekt, dan stuit men op groote moeilijkheden. Daarom is het noodig dat onze vlaamsche ka tholieke jongeren bekwaam zouden zijn ook eerste-rang vakmannen te worden. De vlaamsche Studenten, Indien ze ln werkelijkheid hun vlaamsche volk willen dienen, moeten eerst en vooral eerste- rang geleerden worden en dan staan we 'dadelijk veel dichter bij de oplossing van dit groot probiema. De vlaamsche Hoo- geschool te Leuven moet ten minste zoo degelijk, zoo niet degelijker zijn dan de fransche. De tweede moeilijkheid is de finan eieele, en die is eveneens ontzaglijk. Er moeten 70 Vlaamsche professoren benoemd worden en verscheidene nieuwe lokalen bijgebouwd, wat een groot aantal ralllioenen zal vergen. Wij mogen besluiten dat ten slotte een korter of langer wachten der Kath. VI. bevolking op een Kath. Vlaamsch Hoo- ger onderwijs ten deele afhangt van ons Het zal afhangen van de Vlaamsche Pro vinciebesturen, van de Vlaamsche Ge meentebesturen, van de Economische Or ganisaties, van de Vlaamsche bevolking ln 't algemeen de oplossing te bespoedi gen. i De Katholieke bevolking in het ge- heele land zou moeten overtuigd zijn dat niet alleen het Vlaamsche maar ook een groot katholiek belang ermede verbonden is. Mocht de vereeniging Vlaamsche Leergangeneen milden steun genieten van de Vlaamsche en ook van de Katho lieke bevolking van geheel ons land. ^asBssaassiBSEsa Gebruikt Chicorei WYPELIER-TAFFIN j 't is de beste. GELIJKHEID? Het Staatsblad deelde de samenstelling mede van de Jury, belast met het beoor- deelen van den wedstrijd van muzikale kompositie, de Prijs van Rome. Deze jury bestaat uit 4 Walen, 1 Brus selaar en 2 Vlamingen. De Brusselaar, M. De Greef, is naar alle waarschijnlijk heid onbevoegd om een ln 't Vlaamsch gestelde cantate te beoordeelen w,aar het verklankte woord eene groote rol speelt. Het ls een groot geluk dat wij leven onder het regiem der Gelijkheid zooniet dan zouden het wel zeven Walen hebben kun nen zijn om een Vlaamsch werk te beoor deelen. Gelijkheid in rechte en ln feite wees gezegend! EN NU? De 12" Ijzerbedevaart ls naar eenieders voldoening kalm en rustig afgeloopen. De groote vraag die zich nu stelt ls deze: Wat zal Minister Renkin nu doen om het vertrouwen der Vlamingen, dat hij door zijn eerste optreden min of meer gewonnen had en hetwelk hij nu op zoo onhandige wijze te krabbel gegooid heeft, terug te winnen? Met te zwichten voor de franskiljonsche macht heeft Minister Renkin een last op den hals gehaald die hij maar moeilijk zal kunnen afschudden. voor de jonge werklieden aangesloten te zijn bij de K. A. J. wanneer hen nooit over de vakorganisatie gesproken wordt en ze, bij hun intrede op de fabriek, aan stonds aangesproken worden om aan te sluiten bij den soclallstischen bond? Neen, het ordewoord weze eens en voor goed: Allen in liet Kristen Syndikaat! ^95BBBBBB£H9IBBBBBEBBB9B!3BS3C! «HOE PELSEN BEWAREN Zend eenvoudig uw adres aan de M FIRMA F. VANDEVOÖRDE Boterstraat, 31, Yper. H GRATIS ontvangt ge volledige f3 |j beschrijvingen en nuttige wenken B£KBBISEBESBDBEii£aBS3££3g3EiB5| DE VIJAND KOMT WEER Dertig jaar geleden verbruikte de Belg gemiddeld 5 liters alcool per jaar. In 1913 was hij er ln gelukt dit alcoolverbruik te rug te brengen tot 3 liters ongeveer. Na den oorlog heeft hij nog meer voor uitgang gemaakt, door het alcoolverbruik nog merkelijk te verminderen. Zoo ge bruikte hij in 1927 gemiddeld slechts 1 liter. Maar sedertdien komt de vijand weer. Het alcolisme wint stilaan liet verloren terrein terug. Volgende cijfers bewijzen het: Zuivere alcool Jaar Verbruik per hoofd 1927 1,10 liter 1928 1,30 liter 1929 1,50 liter 1930 1,60 liter Het verbruik van gealcooliseerde bie ren (meer dan 4 p. c. alcool) stijgt even eens. In dit alcoolmisbruik ligt een groot ge vaar voor onze werkende klas: alcool is eene belemmering voor den werkman op alle gebied: hij vewaarloost er zijn stiel door of leert niets meer bij, z'n gezin kan hij niet goed opvoeden, 't sparen verleert hij eerst van al. Ook zal de drinkende werkman geen partij trekken van de syn dicale actie. Kortom, de alcool ls een ge weldige inderpaal op den weg der ver heffing van de werklieden. HET NIEUW PAVILJOEN VAN HOLLAND TE VINCENNLS Dinsdag werden de franschen Minister van Koloniën, Maarschalk Lyautey en nog andere personaliteiten ln 't her bouwde nederlandsche paviljoen ontvan gen. De architect Mooyen, die op een goede maand tijds klaar kwam met 't nieuwe paviljoen was ook aanwezig. Het nieuw paviljoen bevat vier zalen, volgepropt met ethnographlsche docu menten. Het geheel maakt den besten indruk. Velen spreken over AFSLAG DE FIRMA F. VANDEVOORDE 31, Boterstraat, IEPER JONGE WERKMAN WAARHEEN? Welhaast gaan over heel het land dui zenden jonge werklieden de school ver laten. Velen zullen zoo spoedig mogelijk aan 't werk gaan, maar vermits ze nog geen volle veertien jaar geworden zijn, is het voor hen onmogelijk onmiddellijk werk te vinden. Ouders, syndikalisten, kajotters, het is uw plicht deze jongens aanstonds te la ten opschrijven in de vakvereeniging. Wanneer van 't begin af aan de bijdrage ivoor het syndikaat door de ouders wordt jop zij gelegd, is dit een zeer kleine opof fering en de Jongen ls van meet af aan tegen alle risico's van zijn werkersleven verzekerd. Ouderen, vergeet niet 'n Intense propo- ganda te voeren voor de Inlijving' dezer i jongens bij den vakbond. Bijzonder de J kajotters moeten zorgen dat hunne leden, tegelijkertijd met hunne aansluiting bij de jeugdorganisatie lid worden van het christen syndikaat. Immers wat baat het VLAAMSCHE HOOGESCHOOL VAN VEEARTSENIJKUNDE De actie tot het bekomen van een Vlaamsch veeartsenijkundig hoog"r on derwijs, destijds door Minister Baels zoo krachtdadig aangevat, woj-rit met niet minder vastberadenheid doorgevoeld do.ir zijn opvolger, Minister Van D'tvoet. Eu aan de hand van de door hem ln 't Par lement afgelegde verklaringen en ver strekte inlichtingen, mogen vij hot voor zeker houden, dat Vlaanderen, sn met Vlaanderen, het land. bomen afzieubaicn tijd een Vlaamsche Hcogaschoc: van veeartsenijkunde zal rijker zijn. Ja, er is een maar bij. Gezien tot nog toe het veeartrcnljkunuig onderwijs in 't Fransch gegeven werd. ware her ge vaarlijk geweest, het vergelijkend ewiac:: uitsluitend in 't Nederlandse!) te doen afnemen, gezien daardoor flinke weten schappelijke krachten, meer vertrouwd met de fransche uitdrukkingen, a priori (Zie vervolg 2" Mac' iBBB&BBGBEBRSBBBEBEEXEBBICEESSailBB&XEEBi&CKBESSSIS.ISiSSSB&ffCB' Wij kunnen dit best zonder randnota's overdrukken. Alleen Rip kan het weten, zooals hij trouwens best kan weten dat zijn berichtgeving valsch is. Ook met het tragi-komische ls de Nieuwe Gazet vertrouwd. BESLUIT De twaalfde Bedevaart naar den IJzer was zeker een machtsvertoon; een bewijs hoe onder 't vlaamsche volk een gevoel leeft, één van hart en één van ziel; Vlaanderen heeft stichtend, diep chris telijk al zijn gesneuvelden gehuldigd en zijn eerbied, zijn liefde, zijn betrouwen en zijn bewondering voor de helden deugden van Renaat De Rudder ontroe rend plechtig uitgezongen. Wat schoon volk toch, vlaamsche vollU gen de in 1930 ir. de Lijfrentkas ges.orie sommen niet minder dan die van "929, terwijl men zicli had kunnen verwachten aan een vermindering dier stortingen. Op 31 December 1.1., betaalde de Lijl- rentkas ouderdomsrenten aan 154 943 per sonen. Over het algemeen zijn de ren ten nog gering, daar tal van iieden eerst sinds weinige jaren storten; het totaal bedrag vermeerdert nochtans van juar tot jasr; van 17 millioen in 1929 steeg het tot 21 millioen in 1930. Do vestiging van weduwenrenten, cue een der gelukkigste innovaties is in het stelsel der verplichte verzekering, heeft steeds nog zijn weldadige uitwerking. Op 31 December 1930 betaalde de Lijfrentkrs aan 24.394 weduwen overlevingsren 1 n voor een totaal bedrag van ü.333.000 Ir. per Jaar.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 1