TOOVEREN POLITIEK OVERZICHT Provinciale Tentoonstelling te Poperinge 28" JAAR.Nr 33. STORT 5,25 FRANK ATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. DE ECONOMISCHE KRISIS Vi&amsche Toeristendag te Poperinge PAST HEM TOE! MELOTTE met Afilseiing Landbouw, Kleinvea en aanverwante vakken. -- 12, 13 en 14 September 1931. Até-meel HWSONDAG 20 SEPTEMBER 1931. .WHS!!"1 »W!W UWW*»1 IHHjWHtMtW WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN, «"mmwibb DE POPS RINGEN AAR Uitgever SANSEN-VANNESTE POPERINGE Telefoon N' 9. - Postch. N' 15.570. op onze postcheckrekening en in heel Belgie wordt ons blad U wekelijks tot Nieuwjaar per post besteld. Voor Frankrijk van nu tot Nieuwjaar 10,50 FRANK. TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4.00 fr. 1 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1" bl per regel 2,50 fr. Berichten op 2" bl. per regel 1.75 fr. Berichten op 3° bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Beddühk. (min.) 7.00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezonden worden: Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Ze waren niet gerust meer de man zoomin als zijn vrouw want ge kunt toch nooit weten... Kort na Allerheiligen was een der kinderen met natte voetjes thuis gekomen, had eerst eenige dagen pijn in 't lijf gehad, en was dan te bed moeten gaan liggen, zeker twee weken. Nu fleurde het wel op, maar aan tafel bleef het somwijlen toch kiem... De week na Kerstmis waren Bohemers met twee wagens over den steenweg voorbijgereden; en een van die twee vreemde vrouwen, een oud mensch al, grauw van vel maar nog pikzwart van haar, was voor het huis blijven staan, en had het zoo vies beke ken... En nu wilde dat gedacht van kwade hand en tooverij maar niet uit hunnen kop. Op nen Zondag nanoen waren ze dan gedwee naar 't klooster op beeweg geko men, naar den Heiligen Benedlctus. In de kerk hadden ze aan den Broeder half en half hun belang gezegd, en naar den Pa ter gevraagd om hen te overlezen. Die Pater, een struisch, rond man, met z-n paar vinnige oogen in zijnen kop, zag tr hoegenaamd niet tooverachtig gezind alt. Hij bracht ze in een zijkapel, voor het beeld van den Heiligen Benedictus. De vtouw viel aan 't vertellen, eerst fluiste rend, dan hardop, over 't geval van hun kind en die Bohemers en over tooverij. De man sprak niet, maar knikte af en toe van Ja «Kwade hand?,.. Betooveren» zei de Pater, dat bestaat niet. Geen mensch op de wereld kan u betooveren Hij deed ze toch op hun knieën zitten, op den trap van 't altaar, overlas hen, liet hen de relikwie kussen en zei dan: Ga nu een kwartier bidden, daar voor het Heilig Sakrament, voor u zeiven en voor uw huis. Maar met volle geloof, dat Onze Lieve Heer alles kan. En onthoudt dit eens goed, heel uw leven lang: Gij self kunt tooveren! Ze spraken niet veel als ze de kerk uit waren en over de velobaan gingen. «Een aardig man, die Paterl meende de vrouw op den duur. C-een mensch op de we reld kan u betooveren... En achteraf zegt hij er toch bij: Gij zelf kunt tooveren... 'k Versta er ook niets vanzei de man, en bleef achter een boom staan om zijn pijp aan te steken. Onderweg gingen ze een glas drinken en wat rusten In den Groenen Hond Vier mannen zaten er aan een tafel te kaarten, ernstig, zwijgzaam. Gij hebt mij liggen bromde de eene. "k Wist het vooruit», lachte de andere. «Droeg weer vandaag», zei de bazin als ze de pinten voortzette. Op beeweg geweest naar de Paters, zeker? Man en vrouw knikten en proefden van hun glas, dat het schuim aan hun lippen bleef hangen. Een der kaarters sloeg met zijn vuist op de tafel: Schelm van 'n Ward! Mijn negen ligt er! Kunt gij dan tooveren? Ward lachte met kleine schokskens. Maar nu kwam de vrouw los en begon het geval van 't klooster te vertellen en wat de Pater gezegd had. De mannen lie ten hun kaarten liggen en luisterden. Hewel, Ward vroeg de waardin, gij die altijd 'ne wijsneus wilt zijn, wat dunkt u daarvan? Heel simpelmeende Ward, alle chrlstene menschen kunnen tooveren! Ge schiet met spek, vriendlief lachte de vrouw. Ik? hoegenaamd niet. Is overtijd op uw parochie die goochelaar niet ge weest met zijn lang haar?... Ge hebt hem gezien?... Hewel dan, die kan een rood vaantje van elk van zijn tien vingeren schudden, he... Dat kunt gij ook, maar echte. Of éls ge schudt zullen er somwij len wel zakdoeken afvallen! Praatzei de vrouw, half lastig. Vraag den uitleg aan uwen Pas toor riep Ward toen ze buiten gingen. Klaveren is troef! 's Anderendaags stond de vrouw aim de beek water te scheppen, toen de Pastoor daar aankwam, met zijn getijdenboek onder den arm. Hoe is 't pachteres? Alles wel?... En met uwen man? HIJ is juist in huis, Mijnheer Pas toor En hij draaide mee binnen. De wouw bekeek haren man vlak in zijn oogen. Maar hij schudde van neen. Zij gebaarde of ze 't niet begreep, en ver telde heel hun beeweg van gisteren, van naald tot draad. Is dat waar, Meneer Pastoor, kunnen wij tooveren? Zeker, vrouw, alle christene men schen kunnen dat!Ja? Ja! En de pastoor bladerde om en weer ln zijn getijdenboek, mompelde eerst eenige woorden in 't Latijn, en vertaalde dan vlotweg: «Voorwaar, Ik zeg u: Alwie tot dezen berg zegt: Sta op en werp u in de zee! terwijl hij in zijn hart niet twij felt, maar gelooft dat geschiedt wat hij zegt, het zal hem geworden. Daarom zeg ik Al wat gij in het gebed verlangt, ge looft dat gij het verkrijgen zult, en het zal u geworden! De Pastoor deed zij boek toe: «Hewel, wat zoudt ge er van peinzen? Is dat niet kunnen tooveren? En dat zegt Jezus- Christus zelf! «Enne...», waagde de vrouw, «van die vaantjes... en die zakdoeken». Dat? Dat wil zeggen, dat ieder Chris ten mensch die met geloof bidt, de won den van zijn vingeren kan schudden. En het gebeurt aelfs dikwijls dat gij iets be ters bekomt dan wat ge gevraagd hebt: in plaats van onnoozele vaantjes, schudt ge er sterke zakdoeken af. Begrepen? Ze hadden het vast. (2£<.&2S3BBBaS333HB&ai33BE3B28EISS!3 Wat in de Sociale Week te Leuven en gedurende het tweede Congres van de Katholieke Arbeiders-Internationale, te Utrecht, voorgehouden werd moet nu ln bruikbaar volksbrood omgezet worden. Na de discussie, de daad. Een maatschappelijke en economische orde is niet denkbaar zonder moreele vasthoudingen. De gemeenschap zoowel als de eenling, moeten er van doordron gen zijn dat de handelingen dienen ge richt te worden naar vaste princiepes en die zijn alleen te vinden in de leering van de Kerk. Door de teleskoop van de Kerk is men in staat de gansche wereld te overkijken. En de Kerk is het ook die waarschuwt wanneer van de rechte baan wordt afge weken. Overwegen wij het woord van den Pausde menschheid is voor de keuze gesteld, met Lenin (Sowjet-Rusland) naar den ondergang of met Christus naar de redding. Angstwekkend is de krisistoestand. 22 millioen werkloozen, met de vrou wen en de kinderen, denkelijk 75 millioen menschen die er geen uitzicht op hebben met naarstigen, stoffelijk en zedelijk wei deenden arbeid, in hun levensbestaan te kunnen voorzien. Verstandhouding onder de naties ter betere regeling van de voort- brengst en der verdeeling van wat voort gebracht wordt, is een allereerste nood wendigheid. Roept het inderdaad niet om wraak tot den Heer, dat in de eene streek van de wereld de grondstof voor voeding en kleeding vernietigd wordt, terwijl ln an dere gebieden, mlllloenen menschen voe ding en kleedlngstukken te kort hebben? Maar er geschieden geen economische mirakelen, zooals volksvertegenwoordi ger Edmond Rubens het bepaalde, zoo dat we moeten opgaan naar de georgani seerde economie, dat is de voortbrengst aanpassen aan de afzetsmogelijkheden. Dus internationale overeenkomsten, het verkeer verbeteren, de afzetsgebieden uit breiden, den arbeidsduur regelen, de ge huwde vrouw uit de fabriek weghouden, de Jongens en meisjes, de meisjes vooral, maar op een lateren leeftijd tot het fa briekswerk toelaten. De mannen op straat, zonder arbeid, de kinderen aan 't werk, meisjes van 14 Jaar zijn toch nog maar kinderen! is een toestand die niet lan ger mag gedoogd worden! Wij hervestigen tevens de aandacht op de verkorting van den arbeidsduur, ook voor de volwassenen. Bereken eens wat aantal werkloozen niet zouden kunnen geplaatst worden, moest men den arbeids duur van 48 uur tot 44 of tot 40 uur be perken De krisis bestaat hoofdzakelijk in de werkloosheid; geef de werkloozen arbeid en de krisis is overwonnen! eai£!SS3gB3EB£S8BE2!SE3!£3232HBBB83BSa3fiBlB!fSHZBBaa3B33BBBB8BBBB De Toeristendagen te Poperinge gehou den op 12 en 13 September, zijn goed ge lukt. Deze dagen waren niet zoozeer opgevat als massa-betoogingen dan wel als propa- gandadagen ten voordeele van de V. T. B. en meest nog ten bate van de uitbreiding van het toerisme naar Poperinge en de streek van Poperinge. De voordracht door V. T. B., ingericht en gehouden Zaterdag avond in de ieest- zaal van het Stadhuis door Heer Veearts Adriaen, was ontegensprekelijk een waar succes. Ongekunsteld en in voile openhartig heid wist Meester Adriaen te spreken over de geschiedenis van Poperinge en hij blies leven en bezieling in zijne oude kunstvoor werpen, die getuigen van ons groot ver leden. De volledige instemming van de volgepropte zaal Poperingsche toehoorders zal ongetwijfeld M. Adriaen ruim vergoed hebben voor de moeite en den last die hij zich met dezen heerlijken voordracht ge geven heeft. Het Poperingsche publiek dankt hem. Het late jaargetijde en het ongunstig Weder waren mogelijks wel de oorzaak dat niet meer vreemde personen opgekomen zijn naar Poperinge Zondag laatst. Wij moeten toch eens te meer bestatigen dat onbekend onbemind maakt. Bijeenkom sten ais deze van de afgevaardigden V. T. B.ërs zijn echter uitstekende gelegen heden om onze stad met zijne kunstschat ten en eigenaardigheden, om onze omge ving met zijn natuurschoon beter te doen kennen en meer te doen bezoeken ook. De afgevaardigden der V. T. B. zijn juist de meest geschikte personen om pro paganda uit te oefenen in hunne streek voor hetgeen zij weten het bezoeken waar te zijn. En dat zij over hun bezoek aan de stad, aan de hoppeschaal, aan de ten toonstellingen, aan de bergen ten uiterste voldaan waren, dat hebben zij volmondig en herhaaldelijk verklaard. Ook heeft het hoofdbestuur V. T. B. en verschillige plaatselijke afgevaardigden stellig verze kerd dat Poperinge vanaf toekomend reis- seizoen herhaaldelijk zal bezocht worden. Op tijd en stond zal hen aan die belofte herinnerd worden, De afgevaardigden V. T. B. waren ook ten uiterste voldaan van de geheel vrien delijke manier waarop zij door het Sche pencollege ontvangen geweest zijn. De af gevaardigde van het Hoofdbestuur V. T. B. wist den heer Burgemeester, de heeren Schepenen en Gemeenteraadsle den hartelijk te bedanken om het harte lijk onthaal en ook om den milden steun verleend aan den V. T. B. bij gelegenheid van den Toeristendag. Mocht de V. T. B. onzer stad een groo teren bloei kennen, mocht Poperinge meer gekend geraken, mocht de Poperingsche omgeving beter bezocht worden, dan ware het doel dat met de Toeristendagen be tracht werd ten voile bereikt. Laat het ons hopen. Z. kf. DE PAUS EN DE VLAAMSCHE STUDENTEN Woensdag ontving Z. H. de Paus 700 vlaamsche studenten behoorende tot de Katholieke Jeugdactie. Bij deze ontvangst sprak de H. Vader woorden uit, die een geweldigen weer klank gevonden hebben ln ons land. Z. H. de Paus verwelkomde de vlaam sche studenten, maar drukte meteen zijn spijt uit het schouwspel niet te zien ais het bezoek der belgische Kajotters, waar Vlamingen en Walen broederlijk vereenigd waren. Z. H. Paus vroeg de studenten te willen optreden als tolken van zijn gevoe lens bij hunne broeders. Hij besloot Zijne aanspraak met te zeg gen dat Hij, ln weerwil alles wat er om gaat, ten voile vertrouwt dat de schat van het katholieke leven, de glorie van Vlaan deren, boven al het andere zal worden hooggehouden en dat zijn dierbare zonen steeds en te allen prijze het geloof, het katholiek gevoel en de katholieke tucht zouden bewaren, zonder welke tucht er, zooals in de eerste tijden der Kerk, geen katholiek leven kan bestaan. Het zacht verwijt van Z. H. den Paus gaat natuurlijk niet tot de bij Hem aanwe zige studenten, leden van het Jeugdver- bond. Wij herinneren ons inderdaad maar al te wel de onthouding van de Studen ten, bijzondelrijk van de Hoogstudenten, tegenover de grootsche jeugdbetooging don 26 Oogst 1929 te Antwerpen en vooral te genover het Eucharistisch Congres verle den jaar te Mechelen. Wij hopen dat deze wenk van Z. H. den Paus ditmaal veler cogen openen zal. Het gaat hier niet om het tegenhouden van het vlaamsch rechtsherstel, maar wel om de verstandhouding tusschen alle katho lieken op godsdienstig gebied, waaraan alle andere belangen, welkdanige ook, on dergeschikt zijn. ONTWAPENING Het petitionnement voor Internationale Ontwapening ingericht door De Neder landsche Dagbladpersis in totaal door 2.438.908 Nederlanders boven de 18 jaar geteekend. Deze uitslag heeft alle ver wachtingen aanmerkelijk overtroffen. Reeds is op ondubbelzinnige wijze geble ken dat deze uitspraak van de groote meerderheid der volwassen Nederlanders ook in het buitenland diepen indruk heeft gemaakt en ook buiten de grenzen een sti- muleerenden invloed van beteekenis zal uitoefenen. De Vereeniging De Nederland- sche Dagbladpers mag er trotsch op zijn, dat door alle dagbladen van alle politie ke richtingen en door alle neutrale dag bladen eendrachtig en met overtuiging voor deze groote zaak gestreden is. Wij zijn er ook van overtuigd, dat de wekenlange campagne, voor dit petitionnement in de Nederlandsche bladen gevoerd, fn blij vende uitwerking in den groot strijd tegen den oorlog zal hebben. In den loop der volgende week zal het petitionnement door een afvaardiging van de Nederlandsche Dagbladpers te Genève worden aangeboden. De voorzitter van de N. D. P. zal daarbij een rede houden en een gecalligrafeerde oorkonde aanbieden. Zijn rede zal worden beantwoord door M. Titulesco, die zich met groote instemming en warmte bereid heeft verklaard het Ne derlandsche petitionnement ln ontvangst te nemen. Dat het thans reeds wordt aangeboden, terwijl de Ontwapeningsconferentie vóór Februari 1932 is vastgesteld, vindt zijne reden in de hoop, dat het Nederlandsche voorbeeld in andere landen navolging zal vinden. De machtige aandrang van den internationalen volkswil tot het doen wel slagen van de Conferentie zal hierdoor nog belangrijk worden versterkt. DE LEVENSBAAN VAN MAC DONALD Le XX' Sieclegeeft een schets der levensbaan van den britschen eersten mi nister Mac Donald. Hij werd geboren te Lessiemouth in een hut met schamel twee plaatsen. Hij moest al spoedig de dorps- schooi verlaten om met het uitdoen van aardappelen eenige shillings te verdienen. Zijn meester bleef hem echter bijstaan en bewerkte het dat hij nog lessen volgde. Welhaast vertrok hij naar Bristol waar alles hem tegen viel. Te Londen aange land verdiende hij er de kost met adres sen te schrijven en banden en omslagen te plakken. Toch studeerde hij immer aan, hopende ter universiteit te geraken. Zwakte moest hem hieraan doen verzaken. De wind keerde echter ten zijnen voor deele. Hij werd secretaris van Thomas Lough, liberale kandidaat te West Ken sington. Dan verdiende hij 75 shillingen per jaar. In 1893 verliet hij den liberalen post en trad in de rangen van de labour-par- tij: hij werkte zich op tot een schitterend redenaar. Twee jaar later stelde hij voor 't parlement zijn kandidatuur te Sout hampton, doch werd gebuisd. Het jaar nadien trad hij in den echt met Margaret Gladstone. In 1906 werd hij gekozen; in 1911 werd hij de leider der labour (werk lieden-partij). Na den oorlog werd hij reeds drie maal minister-voorzitter en is het nog. En nu doet het gerucht de ronde dat Mac Donald door den Koning Lord of England zal benoemd worden! Jongens die werkzaam zijn, al zijn ze arm, kunnen het ver brengen. De werk zaamheid en het voorbeeldig leven stam pen alle dijken door! de handelwijze van de fiscale bureaucratie tegenover Vlaanderen. En de opbrengst der belastingen die rechtstreeks verband houden met het ka daster, namelijk de grondbelasting en de belasting op de meubelen? Volgens de cijfers van het dienstjaar 1929 betaalden de 4 vlaamsche provinciën 153.5 millioen en de 4 waalsche enkel 145.6 millioen. Bij het belastlngbetalen staat Vlaande ren wel niet op de tweede rij zooals bij de verdeeling der kadastrale gebieden! J G ebruikt Chicorel WYPELIZR-TAFFIN j 't is de beste. Velen spreken over AFSLAG DE FIRMA F. VANDEVOORDE 31, Boterstraat, IEPER De Afgevaardigden van den XL Toeristenbond met de Stadsoverheid bij 't Stadhuis PROF. PICCARD SLAAPT NIET OP Z'N LAUWEREN Prof. Piccard, uit verlof teruggekeerd, zal niet lang te Brussel verblijven. Hij is van zin, op het einde dezer maand in Zwitserland, en ia October a.s., in Oos tenrijk, eene reeks voordrachten te gaan geven. In den Winter zal 'hij een nieuwe opstijging in de troposfeer doen, om de waarnemingen, door den F. N. R. S. ge daan, te controleeren. Men zegt, dat hij ditmaal uit Friedrichshafen vertrekken zal, in plaats van uit Augsburg, doch nog niets is besloten daar zijne Zwit- sersche vrienden aandringen dat hij uit Zurich opstijgen zou. Na deze proefne ming en de bevestiging van de vroeger bekomen uitslagen, zal prof. Piccard naar Amerika scheep gaan. NOG GELIJKHEID! In de vier waalsche provinciën zijn 147 kadastergebieden, in de vier vlaamsche provinciën slechts 91 en daar aan het hoofd van elk gebied een landmeter van het kadaster staat, zijn er dus voor Wal lonië 56 landmeters van het kadaster meer ;dan voor Vlaanderen. De Vlamingen die weten 'wat zij aan j het Ministerie van Financiën hebben, zullen zich wellicht niet verwonderen over die zonderlinge gelijkheiden wij stip pen deze gegevens enkel aan als een NIEUW bewijs, met cijfermateriaal, van DE KAJOTSTERS BIJ DEN PAUS Z. H. de Paus heeft de 2900 belgische Kajotsters ontvangen, die na: r Rome zijn gekomen. De Jonge meisjes, die 300 vlaggen der verschillende groepen droegen, hebben aan Z. Heiligheid veel geschenken aangebo den, produkten van hun kunst of hun ambacht. In zijn toespraak wees Pius XI er op, dat hij kort te voren twee meisjes vrome hulde-adressen had hooren voorlezen in de twee verschillende landstalen. Hij heeft aan allen de eendracht aanbevolen in het gevoel, in de goedheid, in den wil en in de werkzaamheid, aangezien, veegde de Paus er bij, eendracht macht is. Macht is de goede strijd, die naar de overwinning leidt. Sprekende over de Katholieke Actie, zei de Paus, dat de bedevaartgangsters juist op het goed8 oogenblik kwamen, daar de Itaiiaansche Katholieke Aktie uit een zware beproevingkwam, met groo te waardigheid gedragen. Gelukkig is zij thans, dank zij God en dank zij de men schen, die medegeijverd hebben, op haren schoonen, op den goeden en grooten weg teruggekeerd, tot heil der zielen, tot glorie van God. De Paus heeft aan al de aanwezigen zijn apostollschen zegen geschonken. BESPARINGEN Naar het schijnt zou de minister van Landsverdediging voorstellen besparingen te doen op de ontworpen militaire verde digingswerken in het Oosten van het land. Men moet daarom dan zooveel ka baal maken, en had men niet beter ge daan geheel dit plan nog een beetje te laten rusten tot meerderen nood? BBBSOBBBIBBBBBBBBBBBSSEBBESBBB |HOE PELSEN BEWAREN H Zend eenvoudig uw adres aan de FIRMA F. VANDEVOORDE Boterstraat, 31, Vper. 0 GRATIS ontvangt ge volledige beschrijvingen en nuttige wenken ëaaSBSBSSSSSSBBBBBBBBBSS&S DE LANDBOUW VRAAGT GELIJKE BEHANDELING De Boer vermeldt: De landbouw wil op gelijken voet be handeld worden als de nijverheid. En aangezien de Minister van Bultehland- sche Zaken niet dreigt jgietjvt spook der economische internationale verwikkelin gen wanneer het de nijverheid geldt, moet hij ook dat spook niet meer opjagen wan neer het den landbouw betreft. Wat betreft de levensduurte, we mee- nen voldoende bewezen te hebben dat de landbouw zijn aandeel, zelfs meer dan zijn aandeel gegeven heeft, om deze zoo laag mogelijk te brengen. Daarom ook durven wij er vast op re kenen dat de Regeering, die het besluit nam den invoer van stikstofmesten aan ver gunning te onderwerpen, niet langer zal wachten om maatregelen te treffen, ten einde verliezen bij de teelt onzer brood granen te verminderen, en dat zij bij de heropening van het Parlement eensgezind zal gevonden worden om de rechtmatige eischen, die de landbouw verplicht is te stellen ln zake verhooging der lnkomrech- ten op boter, herstel der inkomrechten op vleesch, en steun aan de ln nood verkee- rende teelten, voor te dragen. Na dezen maatregel meent de landbouw in volle recht dezen elsch te mogen stellen. Geen twee maten en twee gewichten. DE FRANSKILJONSCHE OPLOSSING Om zijn ellendig bestaan nog wat te redden, scheldt het franskiljonisme alle strijdende Vlamingen voor verscheurders van het vaderland. Weer hebben wij ech ter een herhaald bewijs dat het franskil jonisme daar naar toe duwt, moest het nog eenlgen invloed kunnen doen gelden. Dat vinden wij in La Flandre Libérale Er zouden voor de taairegelingen twee soorten wetgevingen moeten uitgevaar digd worden, eene voor Walenland waar de Vlamingen met de toestanden tevreden zijn en eene voor vlaamsch Belgie, waar het franskiljonisme voor haar volgelingen alles in het fransch zou willen, fransche rechters, fransche leeraars, fransche of ficieren, fransche bestuurders. Maar een dubbele wetgeving in een land, beteekent toch wel de scheiding van dat land! VOOR EUROPEESCHE UNIE In de vergadering van den Volkenbond, Dinsdagnamiddag, heeft de h. Busta, af gevaardigde van Esthonië, er op aange drongen dat al het mogelijke zou worden beproefd om bij het publiek het denkbeeld van Europeesche Unie ingang te doen vinden. Koopt niet den eerste den beste] ONTROOMER. Indien gij uwe belangen lief hebt, verlangt den Ontroomer. met ver spil. Ontrooiners MELOTTE, N. V. Remicourt DE ECONOMISCHE ONTWIKKELING VAN BELGISCH CONGO Door velen wordt het kolonisatiewerk beknibbeld, zoowel in Belgie als ln den vreemde, in Engeland b. v. waar de uit- (Zie vervolg 2blad, 2' kolom.) HET INRICHTINGSKOMITEIT dot geen moeite noch werk soa arde, en voor de puike inrichting der Tentoonstelling alle gelukwcnschen verdient. 7 EEN PRACHTIGE PRAALBOOG opgetimmerd door den Heer L. De Puydt,fabrikant ter stede der Radio-Apparaten Stella Voxriep alle inwoners ter tentoonstelling. STAND DER FIRMA STEVENS-PATTOU ZONEN. Wie spreekt van landbouwtentoonstellingen, denkt onmiddellijk aan de Firma Stevens-Pattou Zonen, Poperinge en leper. Deze firma fabrikeert zelf veel landbouwmachienen en zijne aardappelultroeiers zijn gekend voor de sterkste en de gemakkelijkste. Hier geven we een hoekje hunner landbouwmachienen ten toon gesteld op den koer. Binnen was een tweede stand met alle electriciteit- aanpassingen. Voor uwe electrlsche leidingen, motors, landbouwmachienen, pikmachienen, kunt Ge nievers beter gediend zijn. STELLAVOX bewees dat we buiten onze stad niet meer moeten gaan om een flinke Radio of Pick-Up te koopen. - De Heer Lucien De Puydt heeft hier het fabrikeeren daar van aangegaan en elk kon op de tentoonstelling de flinke radio's en pick-up's bezien en hooren. - Beste waar aan voordeelige prijs is de leus van de Heer De Puydt en dat alle geleverde radio's hier kunnen nagezien of hersteld wor den, brengt veel gemak bij en versparingen. Gansch de week was het een bedrijvig gedoe geweest in de Komstraat. Karren aarde, zavel, graszoden, vrachten plan ten, bloemen en andere, veel andere din gen werden in koortsigen haast in de ruime schoollokalen binnengebracht. Zou alles klaar zijn tegen den Zater dag? Zou het weder gunstig blijven? Angstige vragen. De moed viel toen Zaterdag voormid dag de hemelsluizen opengingen en de regen aanhoudend neerviel, 't V/as wei nig belovend voor dsn Zondag. Alles was klaar en in de puntjes. Om 14 ¥j uur begon de Jury zijns werkzaam heden. De Heeren Raoul Peemans, tuinfcouw- consulent voor West-Vlaanderen te Brug ge; Van Raefelghem, hofbouwkundige en fruitkweeker te Brugge; I.agast, toeziener der stadsbeplantingen te Kortrijk; Rous seau, voorzitter van den Tuinbouwbond van Rousselare; Doom Jules, staatsvoor- drachtgever te Passchendale, keurden de afdeelingen van hofbouw. De Heeren veeartsen Dr. Devloo, Pope ringe en Dr. Courtens, Oostvleter-11 be oordeelden de afdeeling kleinvee. De Juryleden, getroffen door de pracht- prestatie door de jonge vereeniging «Tuinbouwbond van Poperinghe», spaar den hunne gelukwenschen niet aan het inrichtingskomi telt. De tentoonstelling kon gerust wedijve ren met deze van vele groote steden. In 't jubeljaar 1930 waren t'allen kante gelijksoortige tentoonstellingen ingericht -eweest, weinige konden opwegen tegen deze van Poperinge. in pracht sierlijk heid, verscheidenheid en organisatie. V/ij geven hierna de onderscheidingen door de Jury toegekend aan de tentoon- stellers. PALMARES. I. - Hof- en Land'jouw Afdee'sng. BEKWAMEN VOLGENDE ONDERSCHEIDINGEN Rabau Gerard: Diploma van gouden eeremetaal en Lesap Maurice: Diploma van verguld eeremetaal voor de schoonste verzame ling niet bloeiende kamerplanten. Rabau Gerard: Diploma van verguld eeremetaal voor de schoonste verzameling cactéen. Lesap Maurice: Diploma van gouden eeremetaal voor de schoonste verzameling Begonias Rex. Lesap Maurice: Diploma van verguld eeremetaal voor het schoonste lot Fu- chias. Rabau Gerard: Diploma van gouden eeremetaal voor de schoonste verzameling Dalhia (alle rassen). Rabau Gerard: Diploma van gouden eeremetaal voor de schoonste verzameling rozen. Rabau Gerard: Diploma van gouden eeremetaal met gelukwenschen voor de schoonste verzameling Gladiolen. Lesap Maurice: Diploma van verguld eeremetaal voor de schoonste verzameling Gladiolen. Rabau Gerard: Diploma van gouden eeremetaal en Lesap Maurice: Diploma van gouden eeremetaal voor de schoonste tafelver siering. Roger Beauprez: Diploma van verguld eeremetaal voor het schoonste perk Be gonias. Beroepsvereeniglng leper: Diploma van gouden eeremetaal voor de schoonste alpentuin. Rabau Gerard: Diploma van gouden eeremetaal en Caslcr-Debruyne: Diploma van gouden eeremetaal voor de schoonste verzameling coniferen. Casier J.: Diploma van gouden eereme taal en Quaghebeur N.: Diploma van gouden eeremetaal voor de schoonste verzameling fruitboomen uit de kweekerij (alle vor men). Boom Jules: Diploma van gouden eere metaal en Vandewlnckele en Dcnelrc: Diploma van gouden eeremetaal en Rutin Elie: Diploma van verguld eere metaal voor de beste verzameling peren. Doom Jules: Diploma van gouden eere metaal met gelukwenschen, en Vandewinckele en Deneire: Diploma van gouden eeremetaal voor de beste verza meling appels. Lesap Maurice: Diploma van verguld eeremetaal voor het schoonste lot druiven. Beauprez Charles: Diploma van gouden eeremetaal en Dezeure Camille: Diploma van verguld eeremetaal voor de beste verzameling op gelegd fruit en groenten. Cross Fred: Diploma van gouden eere metaal met gelukwenschen voor de schoonste verzameling en 't grootste getal verscheidene groenten. Covemacker Pauwels: Diploma van gouden eeremetaal voor de schoonste ver zameling en 't grootste getal verscheidene aardappels. Cross Fred: Diploma van verguld eere metaal en Bortier Aimé: Diploma van verguld eeremetaal en Degraeve Elie: Diploma van verguld eeremetaal voor de schoonste verzameling ajuin en sjalotten. Butin Elie: Diploma van gouden eere metaal en Beauprez Charles: Melding voor de schoonste verzameling tomaten. Deze stand van het huis J. Savoyc-Hos- tena, Poperinge, was wel een der best verzorgde der tentoonstelling. En zooals de stand, is alle waar door die Firma geleverd, ten beste verzorgd en dus in alle vertrou wen te koop. Elk heeft kunnen na gaan en de talrij ke zakjes hier too- nen ook hoe groot de keus is van gra nen en voeders aaar te vinden. Voor alle voeder- waren voor kiekens, hennen, zwijnen, vee, peerden, heb ben de Landbou wers er alle belang bij hier voorraad op te doen bij de Firma Savoye-Hostens, Veurnestraat, Pope ringe.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 1