Schot od het Soool uv* errj Mft sschelei Drinkt Mas=Car GEDACHTEN «ETMANNEKE UfT DE IBBBBBaBIBBBEBBBBEBBBBDIBBaBBB «11-10-31 - DE POPERfNGENAAR. - Nr 41. - BI. 6. TÖRPILLE-POST Éssr~ ff I GEZONDE LUCHT KINDERMOORD IN NEDERLAND MISSIENIEUWS Menschen die geen geld willen GROOTE KEUS VAN MEUBELPAPIER BLOEDIGE OVERWEG BIJ MONTARGIS BURGERSTAND VAN ZITDAGEN OCTOBER - ZAAIMAAND Gezondheid hangt grootendeels van deze drie voorschriften af: weinig eten, veel werken en goed gezind zijn. De gezondheidsleer der ziel ls de we tenschap der zedelijke gezondheid. SAPPERLIPOPET let eens goed naar mijnen hoed met denwelke lk u nu dames en heeren bezig ben aan 't salueeren! Wat er aan scheelt? ('t is iets dat me erg verveelt) ge zult het rap gaan weten wel! hij ls tot op den draad versleten. Voor mijn hoedje zelf is 't niets... maar voor mij, want dat ge moest weten wat lk dees week, sinds Marenta er op uit gekomen is, heb moeten verduren, ge zoudt rap allemaal vijf centiem bijeen gelegd hebben om er mij een nieuwe te koopen. (Geen nieuwe Marenta, maar een nieuwe hoed!) Ja, ja, menschen, nu moet lk verdraaid beginnen sparen en geld vergaren om, verstaat me goed me te koopen, nen nieuwen hoed. Dat is vijf weken geene pot meer pak ken of geen cigaar meer rooken... 't is mij Iets gezêld, zulle! Maar, beste Lezers en alderliefste Lezereskens, ik hoop dat ge 't mij niet kwalijk nemen zult, eens dat ik mijnen nieuwen hoed hebben zal, lk er u niet meer mede zal groeten. Ma renta heeft 't mij van nu af al streng verboden... hij zou ook te rap kunnen versleten zijn. N. B. Mijn versleten hoed was Juist 17 jaar en zes maanden oud. EEN ZEKERE HEER BREKER een bijenkweeker van beroep had gegeten ge moogt het niet vergeten vergiftigde soep. En daar vergift altijd slecht is voor de maag en de darmen van den mensch, blies mijnheer Breker zijn keersken uit en was niet meer! Hij was dus dood. En als iemand, 't zij jong of 't zij oud, is dood, dan wordt hij, 'k zeg het recht af gestopt in een graf. Dit was dan ook 't geval met dien Breker. Maar zijn bijen hadden 't zeker geroken. En als de begrafenisstoet nu bijna aan 't kerkhof was, kwamen daar Ineens duizenden en nogmaals duizenden bijen aangevlogen, die al degenen die den begrafenisstoet volgden begonnen te steken... de paarden die de lijkkoets trok ken waren er zoo erg aan toe dat ze moes ten afgemaakt worden! De bijen hadden hunnen dooden mees ter... gewroken? DE SCHOTTEN, zoo vrouw als vent, zijn. 't is overal bekend, gierig, 't en kan niet meer, hier hebt g'er een voorbeeld van alweer. Mac Oppett, een van die fameuze Schotten dus, heeft aan een zijner vrien den, een vliegenier, gevraagd, eens een vliegtochtje met hem en zijne vrouw te doen. Maar Mac Oppett is niet minder babbelzuchtig als gierig, en de vliegenier «egt hem zoo: 't Is goed, ik neem u meê in m'n vliegtuig met uw vrouw, maar, daar men tegen den piloot niet spreken mag, zult gij mij, voor ieder woord dat ge spreekt, m half franksken moeten betalen. Mac Oppett is daarmeê tevreden... en «e zijn weg. De vliegenier, om zijne kunde te toonen, voert eenige loopings uit en andere acrobatie-toeren... De passagiers laten geen woord ontsnappen. Eindelijk landt het vliegtuig. De piloot wendt zich naar Mac Oppett toe die maar bezig is met «Mm! Mm! Mm! te doen. Hewel, wat is er? vraagt de piloot. Mm!... Mm!... Mm!... Maar, ge moogt spreken, nu zijn we op den grond, de boete is opgeheven!... Wat wilt ge zeggen? Dat mijn vrouw uit 't vliegtuig ge vallen is... roept de Schot dan uit. M'n beste vrienden en vriendinnen d'r is geld, veel geld te winnen, raapt al uw zinnen bij elkaar, want 'k ga beginnen hier binnen "B second of twee, opdat gij mij zoudt [minnen, te komen voor de pinnen, met de manier, om al dat geld, (ge moet er niet voor zijn "n groote held) te verdienen. 't Is simpel als «bonjour»! Madam Spolder van Brussel heeft t stom ge dacht gehad heur parelsnoer van 525.000 hallekens, bij verstrooidheid, in nen vuil bak te werpen. Die vuilbakken worden op groote wagens geworpen en ergens in den omtrek van Brussel leeggemaakt. Madam Spolder heeft het aardig som metje van 50.000 frankskens uitgeloofd aan den persoon die haar parelsnoer we- dervindt... en het haar terug bezorgt. IBBBBBBBEBBBBBBBBBBBBBBBBBBB Mengelwerk van De Poperingenaar 6 Oorspronkelijke Detective-Roman door WILLIAM HOLT. Dat zal meevallen. In elk geval denkt uw jonge graaf er anders over en vreest hij mijn onthulling wel, anders zou hij niet op de vlucht geslagen zijn. Lyde haalde schouders. Hoor eens, Addison, haal nu geen dwaze dingen uit. Wat gij meent te we ten ls absoluut onmogelijk. Maak u niet verder belachelijk door dingen te bewe ren, die niet waar kunnen zijn, die ook niemand gelooven zal. Maar de graaf zal het toch wel heel onprettig vinden, als gij met zulke verzinsels komt en waar lk alles aan den graaf te danken heb, zou het mij en vooral uw zuster zeer bedroe ven als gij zulke onaangenaamheden in het leven zoudt roepen. Daarom al meent flj dan dat de zoon van den graaf Jac. urdy ls, houdt die onmogelijke meening voor u, spreek er met niemand over. Addison voelde zich beleedigd. Lyde ■cheen van de veronderstelling uit te gaan, dat de beschuldiging zoo krank zinnig was, dat slechts een waanzinnige er aan gelooven kon. Lyde scheen bepaald te meenen, dat hij niet wel bij het hoofd was. Wat had hij ook hierin met z'n fa milie te maken.Hij moest ondanks alles rijn plicht doen" Er was een vrouw ver moord, een man zwaar gewond, de jus titie zocht te vergeefs naar de misdadigers en kon geen spoor van hen ontdekken. Hij kon licht in deze zaak brengen en de justitie de draad in handen geven. Hij moest het doen ook. Bovendien had hij met de belangen van de gravenfamilie misschien al te veel rekening gehouden, door de» schuldige gelegenheid te geven Allee! trekt allemaal uldre slechtste plunje ofte kostuum aan, en gaat daar ln den omtrek van Brussel op de vuil- hoopen ne keer uw geluk probeeren. Er zijn 50.000 frankskens te verdienen! PAPA, vroeg de kleine schooljongen uit de stad, hoeveel soorten melk be staan er?... Hewel, antwoordde de vader, de ge wone melk, de gesteriliseerde melk, de botermelk, verduurzaamde melk, enz., maar waarom vraagt gij mij dat? Omdat ik eene koe moet teekenen voor mijn huiswerk, en ik zou willen we ten hoeveel kraantjes ik er moet aan zetten. OP IEDEREN TREIN, zijn er compartimenten, voor venten, die geen rookers zijn. Dat staat dan in groote letters aange duid Niet rookenG'hebt dat natuur lijk allen reeds gezien. Nu hebben ze er Iets nieuws op uitge vonden en gaan ze nieuwe compartimen ten van... «Babbelaars» en nlet-Bab- belaarsInrichten. En dat kan ik ver draaid niet afkeuren... want als ge ln nen trein zit moet ge daar soms tegen wil en dank zeeveraanhooren (nog erger dan dien van... 't Manneken uit de Maan) die u dan gansch zenuwachtig maakt. Nu zult ge tenminste op uw ge maksken uw dagblad of een boek kunnen lezen ln den trein, donder door een bab belzuchtige gebuur lastig te worden ge vallen, 'k Heb u vergeten te zeggen dat het niet hier, maar in Duitschland is, dat ze daarmede gaan beginnen. Maar dat is niets, want... vermits 't hier alle maal na-apers zijn, zullen we dat bin nen een jaar of twee hier ook wel zien! TWEE UUR 'S MORGENS. Aan de statie van Poperinge zoekt een heer naar een voorwerp dat hij verloren heeft. Nen politle-agent heeft dat al spoedig gezien. Hebt gij Iets verloren? vraagt hij. Yes! antwoordt d'ander, die nen Amerikaan was (hoe was die ln Gods' naam in Poperinge verzeild geraakt? Maar ja... de man was zat... en als ge zat zijt, doet ge nogal eens 'n stommiteit, hé?)... We gaan voort... Yes! antwoordt d'andere, die bijna op zijn pikkels niet meer recht kon blijven staan. Zijt ge zeker het hier verloren te hebben? Ho! neen... es gij ziet die straat daar? Hewel, 't is daar. Maar waarom zoekt gij 't dan hier? vraagt de agent. Ho! zoo luidt 't antwoord van den zoon van 't droog Amerika, omdat 't hier gemakkelijker om zoeken ls, daar 't hier beter verlicht is! Oef, 't is er weêr ne keer op. Manneken uit de Maan zoo spreekt Marenta mij aan, g'hebt dat vertelselken, 't is bewezen ergens in 'n andere gazet gelezen, en nu doet ge precies, slim ls het niet, alsof dat te Poperinge ls geschied, ten eerste, ge weet niet, gewis of, om twee uur van den nacht, hebt g'het al goed nabedacht, de statie van Poperinge nog verlicht is. (Als 't zoo nauw steekt!) Ten tweede: g'hebt er daar voorwaar nog iets schoons bijgelapt, waarmeê ge zeker, zoudt ge 't niet mee- nogal ferm op de teenen [nen? van uw Lezer en Lezereskens hebt getrapt. Hoe dat? Ge hebt gezegd, hebt ge 't al vergeten, misschien wel zonder 't zelf te weten, 't doet me veel spijt, dat: 't is een stomiteit, voor 'n Amerikaan naar Poperinge te gaan! Heb ik dat gezegd? Heb ik dat dur ven zeggen? Ja, ja, 't staat er: «als ge zat zijt doet ge nogal eens 'n stomiteit! M'n beste Lezers en Lezereskens trouw, 'k voel overgroot berouw op deze stonde voor mijne zonde en bid u teven, ZE mij al spoedig te vergeven. (Zetter, vergeet a. u.b. die ZE niet te plaatsen, zulle, anders denken mijne beste Lezers en alderliefste Lezereskens nog, dat ik vraag... dat zij mij al spoedig ver geven... ofte vergift toedienen! En dat zou precies mijn affaire niet maken.) IN ENGELAND, 'T LAND DER PONDEN hebben ze Iets nieuws uitgevonden maar of 't sukses zal hebben, 'k zeg het [graag dat is voorwaar 'n andre vraag. Wat hebben ze nu weêral uitgevonden? Dat is de vraag die mijne beste Lezers en Lezereskens de goedheid zullen heb-, ben te stellen aan hunnen ootmoedigen' dienaar (wat ben ik toch nen beleefde vent, hé?) Hewel, we gaan u dat ne keer probeeren uiteen te doen: Gij zijt leelijk (neen! gij niet, met uw lief gezichtje. Ik spreek hier in den algemeenen zin!) (niet voor dat lief gezichtje, maar voor dat gij zijt leelijk(ik geloof dat ik vandaag de ziekte van de parenthesen ofte haakjes open en toe doen heb!) Gij zijt dus leelijk, Uwen neus, is nen halven kilometer te lang, uwe ooren zijn zoo groot, dat we er, met mijn verstand erbij, ne schoonen ezel zouden kunnen van maken... enz., enz. Hewel, ge pakt u op, en gaat bij nen engelschen specialist en zegt hem: maak van mij ne keer een pront dingsken. Hij zal u naar zijn operatie-zaal lelden, en daar zult ge zoo nen bol die van binnen is hol op een pikkel zien staan, en gansch voldaan, zal hij u dan zeggen: 'k zal u 't systeem uit gaan leggen. te ontsnappen. Verder mocht hij niet gaan en z'n zwanger's verlangen, er met niemand over te spreken, dat mocht hij niet be willigen. «Hoor eens», zei hij kalm, «ik begrijp wel, dat gij van mijn verhaal niets ge looft. Maar ik weet, dat ik volkomen zeker ben van mijn zaak en dus zal ik handelen ln overeenstemming daarmee Dus, den jongen graaf gaan aange ven. Ja. Dat zult ge niet doen. O, toch wel. Ge behoeft op zoo mees- terachtigen toon niet tot mij te spreken. Ik zeg u, dat ge het niet doen zult, Addison, ik wil niet, dat gij onze familie te schande maken zult. Laten we er maar niet meer over spreken», zei Addison koppig, «we wor den het toch niet eens. En hij ging, zoo het gesprek afbrekend, naar zijn kamer. Hij was woedend, want zijn verhaal was al heel vreemd opgenomen. Geen toorn of verrassing, geen twijfel, maar dadelijk absolute zekerheid, dat hij zich vergiste of liever dat hij niet geheel toe rekenbaar was. Zijn eigen eer eischte nu, dat de zaak onderzocht werd. Lyde daarentegen was zeer terneerge slagen. Hij had z'n zwager eerst door overreding, later door scherpe tegen spraak van zijn ongelukkig Idee willen afbrengen, maar hij wist nu, dat Addison op dit punt volslagen krankzinnig was. Daar kon men nog wat van beleven. Maar wat moest hij doen. Hij besloot dadelijk den dokter in den arm te nemen. Toen hij zich verzekerd had dat Addison op zijn kamer was, reed hij. op zijn flets uit om den geneesheer op te zoeken en zijn raad in te winnen. Hij trof hem nog al spoedig, toen hij een kwartiertje geflets had op den straatweg. De dokter was ook op de fiets en bezocht zijn patiënten. Wel mijnheer Lyderiep hij, de landerijen eens rond. Langs binnen ls die bol uitgehold, vol gens den vorm van een schoon vrouwen gezicht. Alles berust er op ressorts. Ge steekt uwen keikop ln den bol. De specia list begint den bol toe te schroeven... en na een half uurtje trekt ge' er uwen bol uit en... g'herkent u zeiven niet meer. Uw langen neus heeft een mooie vorm gekregen, uw ooren zijn nen halven me ter korter, enz... en uwe porte-monnaie zal ook fel verplaktzijn. In alle geval, toch 'n chlkke uitvinding. LANGE JEF is nen toer gaan doen ln de wildernissen van Afrika, en ls gisteren thuis gekomen. Vrouwtje, zoo sprak hij, het spijt mij dat ik u dien grooten aap, die lk u beloofd had, niet heb kunnen mede brengen! O! dat ls niets, was 't antwoord, van 't oogenblik dat gij daar zijt, ls het vol doende! 'n Schoone vergelijking. TOEN IK 'T LAS was 'k tevreden om ter meest, de prins van Wales, d'Engelsche afgod ls naar de grot van Lourdes geweest. De Daily Heraldverhaalt, volgens het katholiek blad Universedat de Prins van Wales, gedurende zijn ver blijf te Biarritz, zich incognito naar Lourdes begeven heeft, in gezelschap van eenige vrienden, en bij de plechtige be nedictie der zieken, vóór de Basiliek te genwoordig was. Daarna heeft hij zich naar de Grot begeven, met enkele engelsche brankar- diers. De Daily Herald doet opmerken, dat nog nooit, sedert de regeering van Ka- rel II, geen enkele engelsche troonop volger, bij een plechtigheid der katho lieke kerk, aanwezig geweest was. GELEZEN in 'n gazet: Te huur: Kamer, voor heer van 5 me ter lengte en 3 m. 50 breedte. Vijf meter lang en 3 m. 50 breed! Zou mij dat ne schoonen grenadier zijn, ja! HEWEL, Sophie, vroeg mijnheer Stijf sel aan zijn meld, hebt ge dan mijnen brief in de post niet gestoken, dat ge mijn postzegel van 0,70 centiem terug, brengt. Zwijgt, zei Sopbie, ik heb uwen brief wel in de post gestoken, maar d'r was niemand die 't zag, en daarmee heb ik hem maar gauw in de bus geworpen... nog 0,70 centiem gespaard! En daarmeê is het met ons liêken voor vandaag nog ne keer uit, want, 'k moet slapen gaan en 'k sta hier, gansch ontdaan in m'n vliegende vaan. 't Manneken uit de Maan. ■SïaBasasaEBBBSHaaHaEaaaEEBa Een duitsch ingenieur, M. Richard Pfautz, heeft een nieuw toestel uitgevon den waarmede brieven even rap verzon den worden als snelschriftcn. Een lucht- torpille met de brieven, glijd langs den draad ter bestemming. iB2SBa2ïS3Ban®srü8SB3sasEai«aaM Met dït vernuftig toestel kan men de stofgehalle der lucht meten. Dit nieuw toestel behoort aan het Duitsch Gesticht voor studiën over water, grond en lucht, Te Wateringen bij den Haag werden twee kinderen van een landbouwer met bijlslagen, door een onbekende gedood. Neen zei Lyde, ik zocht u. Mij Toch geen zieke in huis. Vrouw en dochter zijn toch goed gezond, hoop ik. Zeker, dank u, maar ik heb een fami lielid en voor hem wilde ik u eens raad plegen. Ah zoo, wel dan zullen we maar eens naar uw huis rijden. Is het iets ernstigs?» Ja, dokter, het is iets heel vreemds. Laat ik u eens vertellen wat het is, en oordeel zelf. En Lyde vertelde van het idee fixe van zijn zwager, beschreef zijn zonderlinge manier van doen en beiden kwamen tot de conclusie dat hij totaal ontoereken baar was, tijdelijk krankzinnig. Men besloot, dat de dokter zou mee gaan, want hij wilde den patiënt gaarne zien. Hij zou zich echter niet als genees heer bekend maken. De dokter en mijnheer Lyde fietsten langzaam terug en onderweg gaf de laat ste nog eenige bijzonderheden over het gedrag van zijn zwager. «Eigenlijk», zelde hij, «is z'n gedrag in die zaak abnormaal geweest. Hij is met dien Purdy in aanraking gekomen juist doordat hij in z'n club vertelde en deed alsof hij alles van den moord wist, zoo iets trekt de aandacht van de lui, die er werkelijk in betrokken zijn. Dus hij wist er niet veel van. Hij wist er niets meer van dan leder een. Maar omdat de moord gebeurde te genover zijn woning en het geval veel belangstelling trok wilde hij zich gewich tig maken. Wat had hij er aan? Ja antwoordde de dokter, maar zoo iets is geen teeken van abnormaliteit. Dan zouden we de lïelft der menschen wel op weg naar krankzinnigheid kun nen verklaren. Want in de meeste men schen leeft de zucht tot overdrijving en zij willen wonder graag als er iets van belang gebeurd ls, daarin betrokken zijn. Dan phantaseeren zij zeer dikwijls en och, het is niet zoo zeer te doen om an deren te bedriegen, dan wel om zich zelf genoegdoening te geven. Zij weten alles, De missieintentie voor de maand Oc tober noodlgt ons uit te bidden voor den bloei der H. Kindsheid, een der drie pau selijke missiewerken. Evenals het Ge nootschap tot Voortplanting des Geloofs voor de volwassenen, zoo is het Genoot schap van de H. Kindsheid voor de klei nen het eerste en voornaamste missiege nootschap. Het werd gesticht in 1843 door Mgr de Forbln-Janson, bisschop van Nancy en Toul, die om zijn genootschap bekend te maken Europa en Amerika afreisde, 't Zelfde Jaar kwam hij, aanbevolen door Mgr Peccie (later Paus Leo xni) bij de bisschoppen van Belgie, te Mechelen ver gaderd, rijn actieplan uiteenzetten. Ook aan het Hof werd hij ontvangen, waar de Koning en de Koningin hun kinderen lieten opschrijven als eerste beschermers van de H. Kindsheid in Belgie. In 1847 werden de Annalen van de H. Kindsheid voor het eerst uitgegeven in het Vaamsch, en sindsdien groeide en bloeide het Werk als nergens elders, zoodat het herhaalde lijk als voorbeeld geprezen werd voor alle katholieke landen. Zijn machtigen bloei heeft het werk der H. Kindsheid grootendeels te danken aan den Stichter van de Missiecongre gatie te Scheut, den Z. E. H. Theophiel Verbist. Aangesteld ln 1860 als bestuur der van het Werk in Belgie, besteedde hij gedurende verscheidene jaren, al de rijke gaven van zijn hart en geest aan den bloei van den edelmoedigen missiekruis tocht der belgische kinderen. Zoo werd hij zich bewust van eene hooge zending. Hij zou naar China gaan en daar een weeshuis openen, door belgische priesters bestuurd. Dit was het kleine zaadje van de Missiecongregatie te Scheut, dat wel dra zou groeien tot een machtigen boom. Het genootschap van de H. Kindsheid wil een driedubbel doel verwezenlijken den schat van het H. Doopsel en het H. Geloof brengen aan heldensche kin deren; heidensche kinderen vrij koopen en aan deze eene christelijke opvoeding bezorgen in weeshuizen en werkinrichtin gen. Hoogst wenschelijk ls het dat alle kinderen met giften en gebeden tot dit doel medewerken en dus ingeschreven worden in het Werk. Mogen als leden van de H. Kindsheid aangenomen worden: alle gedoopte kin deren tot hun 12 jaar. Daarna kunnen zij, tot hun 21 jaar, bijgevoegde leden blijven. Na hun 21 jaar kunnen volwas senen ook bijgevoegde leden blijven, op voorwaarde dat zij'tevens leden zijn van de Voortplanting des Geloofs. Het ls dus aan te bevelen: 1. - Bij het H. Doopsel, het kind te laten inschrijven in de H. Kindsheid. (De moeder vervulle de verplichtingen, zoo lang het kind zelf nog niet kan.) 2. - Bij de plechtige Communie of bij het verlaten der school, het kind te laten inschrijven in het Genootschap tot de Voortplanting des Geloofs. Doch de inschrijving is niet voldoende. Om lid te zijn van de H. Kindsheid en er al de geestelijke voordeden van te genie ten, moet men getrouw zijn verplichtin gen nakomen. Deze zijn tweevoudig: 1. - BIDDEN, eiken dag, één Weesge groetje met de aanroeping: H. Maagd Maria, bid voor ons en voor de arme heiden kinderen. 2. - GEVEN, een missieaalmoesje van 5 centiemen per week, of 25 centiemen per maand Die missieas (moesjes moeten de kin deren zelf weten te besparen op hun snoepcentjes. Daarin ligt een groot ge deelte van de opvoedende kracht, die het Genootschap bezit voor de ontwikkeling van ware edelmoedigheid ondef onze bra ve kinderen. Deze leeren zoo van jongs af Christus en hun arme medemenschen liefhebben. Ze leeren bidden en werken voor anderen, worden er aan gewend te sparen en te geven. Onder zulke kinderen zijn onze toekomstige priesters en kloos terlingen te zoeken, onze missionarissen, missiebroeders en missiezusters. Maar men vergete niet den bovenna tuurlijke kant van het Werk der Heilige Kindsheid in apht te nemen en de kinde ren aan te zetten regelmatig te bidden en ter H. Tafel te naderen om den zegen van Jesus, den grooten kindervriend, over dit prachtig missiewerk te bekomen. Hier volgt de lijst der uitgekomen nummers der obligatie' van de Ver woeste Gewesten, die door niemand wer den opgeëlscht. Verwoeste Gewesten 4 1921 (10 Januari). In 1928: R. 89092 Nr 20 fr. 1.000.000 In 1929: R. 8641 Nr 19 fr. 50.000 In 1930: R. 82978 Nr 6 fr. 250.000 en Nr 11 fr. 50.000 In 1929: R. 36241 Nr 10 fr. 50.000 In 1930: R. 70894 Nr 15 fr. 50.000 In 1929: R. 127504 Nr 13 fr. 250.000 In 1926: R. 176389 Nr 11 fr. 50.000 Verwoeste Gewesten 5 1922 (1 Juni). In 1928: R. 9468 Nr 19 fr. 250.000 In 1925: R. 14751 Nr 8 fr. 100.000 In 1926: R. 16047 Nr 5 fr. 250.000 In 1928: R. 31892 Nr 4 fr. 100.000 en Nr 14 fr. 100.000 In 1929: R. 35096 Nr 10 fr. 100.000 In 1929: R. 39738 Nr 17 fr. 100.000 In 1930: R. 53855 Nr 14 fr. 100.000 In 1927: R. 74746 Nr 14 fr. 100.000 In 1930: R. 79623 Nr 18 fr. 250.000 en Nr 19 fr. 100.000 In 1930: R. 81029 Nr 16 fr. 100.000 In 1928: R. 85866 Nr 17 fr. 100.000 In 1929: R. 112557 Nr 13 fr. 250.000 In 1928: R. 121008 Nr 3 fr. 250.000 In 1925: R. 130908 Nr 11 fr. 100.000 In 1926: R. 140571 Nr 16 fr. 100.000 In 1930: R. 195238 Nr fr. 100.000 Verwoeste Gewesten 5 1923. (15 Juni). In 1928: R. 203 Nr 4 fr. 100.000 In 1927: R. 4697 Nr fr. 10.000 In 1930: R. 20856 Nr 3 fr. 10.000 In 1927: R. 27343 Nr 5 fr. 10.000 In 1925: R. 29621 Nr 1 fr. 10.000 In 1926: R. 29836 Nr 1 fr. 10.000 In 1925: R. 31366 Nr 8 fr. 10.000 In 1927: R. 31921 Nr 3 fr. 10.000 In 1930: R. 32052 Nr 1 fr. 500.000 In 1930: R. 32534 Nr 5 fr. 10.000 In 1930: R. 33938 Nr 3 fr. 10.000 In 1930: R. 38061 Nr 2 fr. 10.000 In 1930: R. 40040 Nr 1 fr. 10.000 In 1929: R. 55536 Nr 5 fr. 10.000 In 1928: R. 62847 Nr 5 fr. 10.000 In 1927: R. 63398 Nr 2 fr. 10.000 In 1929: R. 652.43 Nr 3 fr. 10.000 In 1928: R. 66446 Nr 4 fr. 50.000 In 1926: R. 67728 Nr 1 fr. 10.000 In 1929: R. 68575 Nr 3 fr. 10.000 In 1930: R. 68925 Nr 5 fr. 50.000 In 1929: R. 71S39 Nr 5 fr. 10.000 In 1928: R. 79257 Nr 5 fr. 50.000 In 1930: R. 85438 Nr 4 fr. 100.000 In 1929: R. 88221 Nr 1 fr. 10.000 In 1928: R. 89470 Nr 1 fr. 10.000 In 1927: R. 95505 Nr 5 fr. 10.000 In 1926: R. 97161 Nr 1 fr. 50.000 In 1928: R. 105346 Nr 1 fr. 10.000 In 1930: R. 113190 Nr 5 fr. 10.000 In 1926: R. 113197 Nr 1 fr. 50.000 In 1930: R. 122847 Nr 4 fr. 10.000 In 1929: R. 123291 Nr 3 fr. 10.000 In 1929: R. 131561 Nr 5 fr. 50.000 In 1927: R. 136182 Nr 3 fr. 10.000 In 1930: R. 138151 Nr 5 fr. 100.000 In 1930: R. 141379 Nr 4 fr. 50.000 In 1930: R. 143067 Nr 1 fr. 10.000 In 1930: R. 145559 Nr 3 fr. 10.000 In 1930: R. 148601 Nr 1 fr. 100.000 In 1928: R. 148756 Nr 1 fr. 50.000 In 1928: R. 151838 Nr 1 fr. 10.000 In 1928: R. 156433 Nr 2 fr. 10.000 In 1930: R. 164112 Nr 3 fr. 50.000 In 1928: R. 1788U Nr 2 fr. 10.000 In 1927: R. 188022 Nr 1 fr. 10.000 In 1930: R. 188300 Nr 1 fr. 10.000 In 1926: R. 188732 Nr 1 fr. 50.000 In 1928: R. 191677 Nr 2 fr. 50.000 In 1928: R. 200022 Nr 6 fr. 100.000 I'n 1930: R. 208076 Nr 1 fr. 10.000 In 1926: R. 220594 Nr 4 fr. 10.000 In 1927: R. 236900 Nr 3 fr. 50.000 In 1930: R. 242543 Nr 3 fr. 50.000 In 1929: R. 242698 Nr 2 fr. 10.000 In 1929: R. 246937 Nr 4 fr. 10.000 In 1928: R. 256393 Nr 4 fr. 50.000 In 1928: R. 256581 Nr 5 fr. 10.000 In 1930: R. 265151 Nr 2 fr. 10.000 In 1929: R. 267727 Nr 5 fr. 10.000 In 1925: R. 271436 Nr 2 fr. 10.000 In 1929: R. 286132 Nr 1 fr. 10.000 In 1928: R. 237601 Nr 3 fr. 10.000 In 1930: R. 297942 Nr 5 fr. 10.000 In 1928: R. 2991G8 Nr 2 fr. 10.000 In 1930: R. 306104 Nr 5 fr. 10.000 In 1929: R. 310207 Nr 4 fr. 10.000 In 1927: R. 316644 Nr 1 fr. 10.000 In 1930: R. 318433 Nr 3 fr. 50.000 In 1927: R. 318782 Nr 3 fr. 10.000 In 1929: R. 319996 Nr 5 fr. 50.000 In 1930: R. 332754 Nr 2 fr. 10.000 In 1929: R. 340250 Nr 1 fr. 10.000 In 1928: R. 342715 Nr 4 fr. 50.000 In 1928: R. 358053 Nr 5 fr. 10.000 In 1930: R. 362947 Nr 3 fr. 10.000 In 1929: R. 364448 Nr 3 fr. 10.000 In 1929: R. 367441 Nr 1 fr. 50.000 In 1926: R. 367989 Nr 1 fr. 10.000 In 1930: R. 369444 Nr 3 fr. 50.000 In 1930: R. 369863 Nr 1 fr. 50.000 In 1923: R. 370517 Nr 3 fr. 10.000 In 1930: R. 385780 Nr 3 fr. 10.000 In 1927: R. 394948 Nr 5 fr. 10.000 In 1930: R. 396212 Nr 3 fr. 10.000 GROOTE KEUS IN NIEUWE TEEKENINGEN bij SANSEN-VANNESTE Gasthuisstraat - 15 - Poperinge en er ook te verkrijgen: Linoleum, Toile-cirée, Bedden-vellen ALLERHANDE GESCHENKEN Koperen Spreuken - Dagbladrekkens - Schoone Werkdoozen ln Japaansch Verlakt- Alle grootten van Kaders en «Pêle-mêles» - Portemonnales, Por tefeuilles, Valiezen, Boek- en Muziektesschen. Vulpennen - Bureelgerlef - Leesboeken - Gedachtenissen voor Eere-Communie Alle giften, voor de Missie worden met dank aanveerd door E. H. R. Debevere, St Janskruisstraat, 5, Poperinge. (Post- checknummer: 197972.) De Witte Zusters, Missionarissen van O. L. Vr. van Afrika, gevestigd te Ant werpen, 23, Rosier, melden het vertrek naar Ruanda-Urundi, den 8 October van: E. M. Lutgarde (L. Van Thuyne uit Doornijk) gewestelijke Overste van Ru- anda-Urundi. Z. M. Patricie (Chr. Pirlotte uit Ar- doye) landbouwregentes. Z. M. St Sixte (A. De Meulenaere uit Ardoye) Z. M. Amelia (M. Becu uit Vlissegem) landbouwregentes. Zij bevelen de vertrekkende Zusters aan in de gebeden der Lezers. Huizen der Witte Zusters in Belgie: Herent, 17, Statiestr., Noviciaat; Thieit, 87, Ieperstraat, Postulaat; Andenne, 10, Steenw. naar Clney, Post.; Leuven, 13, Schapenstraat, Studiehuis; Antwerpen, 23, Rosier, Prokuur. 't is de beste. ij Te Faix-aux-Loges bij Montagis is de 33-jarige overwegwachter Alexander die zijn dochtertje wou redden, door een lokomotief gegrepen en op slag gedood. Het meisje liep een schedelbreuk op en overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. SBia8ÖSBï®SéSa8EBa®HSiKiStéEÏHa4Jiaa ■BssaBaaflHaaasarcaasBBasessiBsa BALATUM TEN BUREELE DEZER fiaasaasisssaEsaBsaBBBasBaagisB DE LES VAN DEN SULTAN ZOoais men weet wordt de Muzelman vijfmaal ""per dag vanaf de minaret opge roepen tot het gebed. De sultan van Ma rokko, die onlangs te Straatsburg was, deed het op zijn manier. Ter gelegenheid van zijn bezoek aan de stad, bezocht hij ook de kathedraal. Zijn begeleider zei hem: «Hier zijn de groote aanvoerders der overwinning bij eengekomen, toen rij ons de overwinning geschonken hadden. Deze overwinning wij zullen dat niet vergeten is ook te danken aan de soldaten uit Marokko, die hier in het land hun laatste slaap sla pen De sultan antwoordde: «Dat de Fran- schen veel meer in dezen tempel der liefde mogen komen om er de les der broeder schap te leeren zij zouden heel veel kunnen zeggen, veel meer dan ze reeds doen. En eigenlijk we ten zij weinig of niets meer dan een ander. «Het is waar», antwoordde Lyde. Dat is nog geen teeken van abnor maliteit te noemen. Maar uw zwager een maal in de zaak betrokken, vertoont een phantasie die haast alleen uit besliste abnormaliteit verklaard kan worden. Hij is zonder het te willen, in de zaak be trokken, hij is door iemand leelijk bij den neus genomen, die onbekende ls een schurk, die overal gezocht wordt. Eigen lijk kent uw zwager hem alleen en nu zet zich de Idee bij hem vast dat hij hem vinden moet. Hij denkt daar over na en ontmoet iemand, die misschien door gelijkenis in houding, en stem, hem denken doet aan den schurk. Nu rit de idee bij hem vast, dat die man de ge zochte is en hij houdt met ontstellende hardnekkigheid daaraan vast. Niemand brengt hem daar van terug. Nu kan hij zich verdienstelijk maken en de moorde naar aan de justitie uitleveren en nu wil hij dat doen ook. Is hij haatdragend, dan zal er bovendien bijdragen de lust om den moordenaar die hem bedroog, zijn bedrog betaald te zetten. Maar is hij goedmoedig van aard, dan zal hij zelfs medelijden hebben met den man, dien hij aanklagen wil, maar toch z'n plan volvoeren. Want hij moet zijn plicht doen. Zelfs al zou hij zelf en zijn familie er groote onaangenaamheden mee berok kenen, hij aarzelt niet, want hoe moei lijk wij ons dit ook voorstellen kunnen het waandenbeeld, dat zoo'n zieke naar den geest heeft opgevat, ls voor hem de juiste, de onomstootelijke werkelijkheid. «Maar», zeide Lyde, «ik moet hem toch beletten dwaasheden uit te halen. Het is maar een kwestie hoe gij hem dit beletten zult. Met geweld, Ja, als hij ten slotte gekke dingen zou doen ls dit wellicht noodig, maar we moeten er niet te gauw mee beginnen. Want indien kranken van geest zich tegengewerkt ge voelen, zich onrechtvaardig behandeld meenen, dan draagt dit niet tot hun genezing bij, maar verergert dit meestal hun toestand zeer. Dus er is toch ook nog kans op ge nezing? Welja, uw zwager geneest wellicht spoediger dan gij meent. Zoo iets kan van zeer tijdelijken aard zijn. Daarom Juist zou ik u aanraden hem niet tegen te werken, laat hem schijnbaar z'n gang gaan. Hoe bedoelt u? Ik kan toch niet toe laten, dat hij onzen jongen graaf overal voor een moordenaar uitmaakt Neen, neen, maar hij moet zijn ge moed eens luchten. Weet ge bijvoorbeeld wat we doen kunnen? Stel mij aan hem voor als justitie-ambtenaar, omdat gij toch de zaak onderzocht wilt zien. Dat zal hem veel genoegen doen. Ik zal hem dan laten uitspreken, onderzoek beloven om hem zoodoende te kalmeeren. Goed, als u dat doen wilt. Ja zeker, op die wijae leggen wij het aan. Lyde en de dokter waren nu bij de woning van den eerste aangekomen. Maar tot zijn ontsteltenis vernam Lyde, dat Addison dadelijk na hem was uitge gaan en de tuinman vertelde, dat mijn heer, vóór hij heenging, geïnformeerd had waar het gemeentehuis was. Welzelde de dokter, wij zullen hem achterna gaan en hem bereikt hebben, vóór hij dwaasheden uithaalt. Maar Addison had reeds uitgehaald, wat rij als dwaasheden beschouwden. Toen zij op het gemeentehuis aankwa men troffen zij daar het hoofd der ge meente, tevens ambtenaar van de Justitie, in groote woede en opwinding. In den gang hoorden rij hem al roepen: Ge zijt dwaas, man. Ik zou de praat jes gelooven, die gij me wijsmaakt. Meen Je mij belachelijk te maken, door mij aan Je praatjes te doen gelooven. En Addison's stem daarna met groote beslistheid Ik waarschuw u, gij moet weten wat uw plicht is. Ik kan niet helpen, dat gij BIKSCHOTE, m. Jull-Oogst-Sept. 1931. Geboorten. Veryser Paula, d. v. Hen ri en Vandenbroucke Louisa-Maria. Stroobant André, z. v. Michel en Van Paemel Martha. Crombez Sylvère, z. v. Henri en Desodt Irma. Maelfeyt Augustinus, z. v. Camiel en Durnez Ra chel. Depouvre Frans, z. v. Camiel en Vangheluwe Ernestine. Huwelijk. Corselis Arthur, bierhan delaar v. leper en Tierssoone Bertha, z. b. van Bikschote. Overlijden. Louwagle Odilon, land bouwer, 52 j., wed. v. Bryon Irma. HOUTEM-bij-VEURNE, 1« Halfjaar 1931. Geboorten. Breynaert Gilbert, z. v. Georges en Dereygher Irma. Labeau Georges, z. v. Gaston en Debruyne Flavie. Pinseel Nelly, d. v. Firmin en Debra- bandere Albertine. Debeer Gilbert, z. v. Remi en Thomas Elvira. Lefranc Maria, d. v. Maurice en Cottry Gabrielle. Vanhoutte Madeleine, d. v. Jozef en Kinoo Rachelle. De Ruyck Simonne, d. v. Edgard en Desnyder Maria. Huys- ser Roger, z. v. Leon en Hintjens Made leine. Lootvoet Richard, z. v. Germain en Vantomme Bertha. Dert Jozef, z. v. Edmond en Vanlerberghe Godelieve. Overlijdens. Dert Maria, 1 j., d. v. Edmond en Vanlerberghe Godelieve. Devulder Jules, 70 j., (woon. te Moeres, Frankr.), wed. v. Derave Maria. Secq Omer, 79 j., wed. v. Wydouw Octavie en echtg. v. Bonte Eugenie. Tiersoone Clemence, 88 j.. echtg. v. Riethaeghe August. Corneillie Maximiliaan, 32 j., (overl. te Oostende), echtg. v. Vogelsang Germana. Gruwé Gustaaf, 47 j., (overl. te Proven «De Lovie»), echtg. v. Haele- wyck Renilde. Pacceu Henri, 69 j., wed. v. Tahon Sophie. De Clerck Maria, 70 j., wed. v. Roelens Isidoor. Vanden- berghe Eduard, 87 j., wed. v. Vanstavel Rosalie. Delanoye André, 22 j.. (woon. te Moeres-bij-Veurne), ongeh. Huwelijken. Marvellie Maur., smids- gast te Veurne met Mahieu Rachelle, dienstmeid te Houtem. Cornette Ge rard, bediende te Nieuwpoort met Rubben Joanna, z. b. te Houtem. Boeve Flo- rent, landbewerker te Eggewaartskappelle met Vanalme Margriet, z. b. te Houtem. Ameloot Michel, werkman te Wulve- ringem met Muyllaert Pertha. z. b. te Houtem. ZONNEBEKE, m. September 1931. Geboorten. Vermeersch Roger, z. v. Camille en Lemahieu Martha. Ver- faillie Marguerite, d. v. Michel en Calle- waert Magdalena. Blake Edgar, z. v. William en Delhaye Laura. Claus Ro ger, z. v. Jerome en Hoaghe Ida. Bour- gols Maurice, z. v. Jules en Acket Marie. Verschoore Georgette, d. v. Jules en Vanhulle Maria. Doolaeghe Suzanne, d. v. Omer en Denorme Magdalena. Overlijdens. Hoflack Emile, z. v. ooannes en Goemaere Maria. Rigolc Georges, s.\ v. Camille en Denorme Eudo- xie. Matten Laura, echtg. v. Dufoyr Paul. Desmedt Ivonne, d. v. Gerard en Bal Helena. Huwelijken. Verstraete Juliaan met Desmyttere Ivonne. Verbrugghe Julien met Leroy Maria. Vandecasteele Mi chel met Maes Suzanne. Kesteloot Hector met Loncke Emma Versarei Jules met Homey Martha BESELARE, maand September 1931. Geboorten. Verschoore Joseph, z. v. Achiel en Baelen Emelie.Demuyttenae- re René, z. v. Germain en Soenen Zoë. Vanallemeersch Roger, z v. Jules en Dru- wé Maria. Hauspie Remi, z. v. Maurice en Engelaere Irma. Mestdagh Adhe- mar. z. v. Maurice en Cabbeke M. Lammers Georgette, d. v. Achille en Phlypo Yvonne. Devlies Henri, z. v. Camiel en Verstaete Ideline. Overlijdens. Demeulenaere Lea, 38 j,, (overleden te Brugge). Huwelijken. Defever Antoon, dokter met Bayart Marie. Cattebeke Oscar v. Heule met Dewulf Augusta v. Beselare. Victor Leon v. Rumbeke met Dubois Mar guerite, wed. v. easier Antoon, v. Beseiare. NIEUWKAPPELLE, v. 1 Juli tot 30 Sept Geboorten. Verhoest Etlenne, z. Maurice en Yvonne Ghuusse. Dezwar- te Anna, d. v. Gaston en Debeir Maria. Sterfgevallen. Dequidt Michel, 9 m., z. v. Maurice en Verweirder Magdalena. Geldof Maria, 11 j., d. v. Désiré en Augusta Deweerdt (overl. te Herent). Irma Maes, 28 j„ echtg. v. Maurice Ver- met (overl. te Brugge). Demeyer Ro ger. 5 in., z. v. Camiel en Augusta De quidt. Huwelijken. Marcel Bailliu, werker v. Oudekappelle met Elza Hardy, dienst meid v. Nieuwkappeile. Marcel Jacob, landb. v. Oostkerke met Maria Dournez, landb. v. Nieuwkappeile. OUDEKAPPELLE, v. 1 Juli tot 30 Sept Geboorten. Verweirder Georges, z. v. Emile en Godelieve Debeuf. Bulcke Joseph, z. v. Prosper en Madeleine Jacob. LOO, maand September 1931. Geboorten. Deman Marie-Louise, d. v. Florent en Caesemaeker Maria. Dezwarte Michel, z. v. Camlllus en De- caestecker Irma. Sterfgevallen. Page (mannel. gesl,), z. v. Richard en Coutereel Angèle. De Brabander Francois, 11 j., z. v. Henri en Clotilde Vermander (overl. te Doornijk). Huwelijksaankondigingen. Vande- wynekel Willy, landb. te Loo met Merle- vede Maria, landb. te Reninge. Vande- wynckel Alfons, landb. te Loo met Top Jeanne, landb. te Pollinkhove. Top Hell, landb. te Pollinkhove met Vanbese- lare Zulma, landb. te Loo. Page Alois, landb. met Deman Margaretha. Cor nette Louis, handelaar met Feryn Ger mana, bijz. Matthys Albert, apotheker te Contich, te voren te Loo met Fonteyne Jeanne, bijz. te Loo, te voren te Antwer pen. Vantoortelboom Marcel, landb. te Loo met •Vandewalle Maria, landb. te Pollinkhove. Vandewynckel Joseph, landb. te Loo met Leroy Flora, landb. te Oostvleteren. Decorte Remi, dagl. te Oostvleteren, te voren te Reninghe met Dieusaert Maria, meid te Loo, te voren te Stavele. Indien gij tot hiertoe alles geprobeerd hebt zonder voldoenden uitslag of gene zing te bekomen, wacht niet langer en neemt uwen toevlucht tot MARTIN TOMS. Voor verouderde en ingewortelde gevallen volgt de volledige serie van zei weken 185 fr. voor Asthma speciale serie. Martin Toms, 112, Weststraat, Brussel. Apotheek H. Notredame, Poperinge. ALVERINGEM, maand September 1931. Geboorten. Egide Degraeuwe. z. v. Marcel en Maria Parreln. Michel De corte, z. v. Maurice en Maria Blancke. Gerarda Boeten, d. v. Jules en Espe- rance Defever. Sterfgevallen. Petrus Feryn, 79 j., landbouwer., echtg v. Clemence Staelens. Louise Loo ten, 76 j„ kostgangster, on geh. Louise Moeyaert, 71 j., huishoud ster, wed. v. Theophile Casteiein. Huwelijken. Camille Depuydt, wer ker on Maria-Louisa Biondé, werkster. Hilaire Syryn, werker en Zenaïds Visage, dienstmeid. ïBSNENsaaBsasBsasasESBiiaaGci Dr BRUTSAERT, Kamerlid, is spreke- lijk voor iedereen: Te POPERINGE, in zijn huis, 's mor gens, den Maandag en Vrijdag. Te WERVIK, den 2° Zaterdag de» maand, van 9 tot 12 uur, in Het Kapitel Te IEPER, den 1° en 3° Zaterdag der maand, van 9 t£ tot 12 uur, in den Ka tholieken Kring. ISSIiOXEBSBBEaSSnBIZiBSISaE!?* 11 Z H. Gummar., bel., beschcrmh. v. Lier. 12 MH. Wilfridus. HH. Zev. Minderbroed. 13 D H. Eduardus, koning van Engeland. 14 W H. Calixtus, p.. m. H. Donatianus, b. 15 D H. Theresia, maagd. 16 V H. Florent., b. H. Gerardus-Majella 17 Z H. Margarita-Maria Alacoque. Wilt gij aangename en ZOEKT UW PROFIJT voordeelige tafelbieren gebruiken wendt U dan ter in uw huishouden Tel. 87. POPERINGE - 87 - IEPERSTRAAT Tel. 87. die u twee maal per week: den DINSDAG VOORMIDDAG en nen VRIJDAG NAMIDDAG allerbeste tafelbieren aan de genadigste prijxen zal te huis bestellen. STERK: het smakelijkste bruin tafelbier aan 9 fr. de bak. cERSTEN: het voordeeligste ilond tafelbier aan 10 fr. ie bak. MAS-04R: 1 "t fijnste blond speciaal aan 37 fr. de bak iEigE&EaHB@3&iaxHHBmaKE3ai!ftSti»L«aaggaxa3aaassanEBiEBXia!S3BiE&sai; meent, dat de zoon van uw graaf geen schurk kan zijn. Het had heel weinig gescheeld of beide mannen waren elkaar aangevlogen, beide koppige Engelschen. Doch nu kwam Lyde binnen en nog achter zijn zwager staan de, tikte hij met den vinger op zijn voor hoofd. De burgemeester begon nu het geval te begrijpen en plotseling zakte zijn woede. Nu begreep hij er alles van. Addison had zich omgekeerd en zag z'n zwager. «Wel», zeide hij bevend van opwin ding, gij woont hier in een prachtige streek. Ik kom bij uw burgemeester met een zeer ernstige aanklacht en de man weigert er notitie van te nemen. Hij wordt woedend. Uw bezoek hier haalt dus niets uit zeide Lyde kalmeerend, dat heb ik u wel gezegd. Maar lk laat het hierbij niet. Neen, neen, dat begrijp ik, maar ga nu mee, lk heb je een mededeeling te doen, die u zeker genoegen doet. Addison draaide zonder nog te groeten den burgemeester den rug toe en ging met z'n zwager mee, die den verbaasden burgemeester nog toefluisterde, dat hij hem later alles wel duidelijk zou maken. Nu, wat is er? vroeg Addison buiten aan Lyde. «Luister eens», zei deze, «ik heb uw beschuldiging aan het adres van den jongen graaf toch te ernstig geacht om ze als een bagatel te beschouwen. Het kon toch waar zijn, wat gij beweert. Maar ik heb u vooruit gezegd, dat nie mand u gelooven zal. Dat heb je bemerkt, niet waar? «Ja, maar ik zal...» Nu, luister eerst eens, ik heb hier deze heeren hij wees op den dokter, die dicht bij stond en alles hoorde, da delijk gevraagd bij ons te komen. Hij is van de Justitie, maar vertoeft tijdelijk hier, vertel hem alles. Addison zag de dokter eerst wantrou wend aan, maar hij reikte hem toch de hand en wandelde tusscheu beide heeren mee. En langzamerhand kalmer geworden vertelde hij alles nog eens weer aan den dokter, die zich zeer belangstellend toon de. Ja, ja zeide deze, ge moet me toe geven het klinkt heel vreemd en dat de menschen hier, die den graaf kennen en van hem afhangen om uw beschuldigin gen boos worden, dat is begrijpelijk. Maar ik kom niet uit deze streek en ik zal direct de zaak onderzoeken, ik moet uit'- vorschen waar de jonge graaf gebleven is en zal ook de Londensche politie er mee in kennis stellen. Zoo sprak de arts en toen hij afscheid nam, zeide Addison: Eindelijk een verstandig mensch. En de dokter mompelde: Hij zal naar een zenuwlijdersgesticht moeten en spoedig ook. Zoo werd Addison officieel als gek ver klaard, omdat hij toch niet anders be weerde dan de waarheid: Jac., de zoon van den graaf en Jac. Purdy de misdadi ger, waren een en dezelfde persoon. HOOFDSTUK III De jongste zoon van den graaf was zeer populair. Ieder, die hem kende, mocht hem gaarne lijden, wat van den graaf zelf, noch van diens oudsten zoon gezegd kon worden. En het behoefde waarlijk niet te verwonderen, dat letter lijk niemand geloof hechtte aan het ver haal van Addison. Diens verhaal bleef namelijk niet onbe kend, hier en daar hoorde men ervan en algemeen was het medelijden met de fa milie Lyde, die een volslagen krankzin nige tot gast gekregen had, in wiens brein zulke vreemde phantasiën ontstaan konden, ('t Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 6