TENTOONSTELLING Oproep tot den Algemeenen Missie-Zondag Ernstige woorden van Z. Em. Kardinaal Van Roey Hulde aan de Universiteit van Leuven ZONDAG 18 OKTOBER 1931. WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN.* STORT 3,85 FR. 7,70 FRANK. KATHOLIEK NIEUWSNOTARÏEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. S T .A. ID OPERIÏTGE OP ZONDAG 18 OCTOBER 1931 Een Moderne Koningin Katholieke Vrouwelijke Betoogissg te Brussel HET GELEIDELIJKE WERK DER VERVLAAMSCHING DE IN- EN UITVOER VAN HOP DE BEST-GEKLEEDDE VROUW HAARDEN de zuinigste Albert Deny», Poperinge. Tel. 61. HULDEBETOON EDY/ARD VERMEULEN ZWALUWEN IN VLIEGTUIG NIEUWS UIT KONNERSREUTH TREKKING DER VERWOESTE GEWESTEN TIENJARIG BESTAAN DER GROOTE GEZINNEN VEEMARKT TE BRUGGE HOOVER'S STRIJD TEGEN DE WERELDCRISIS Koopt geen Ontroomer M E L 0 T T E vooraleer gij den met verlaagden melkbak draaiende op eene sp" die de Ontroomers MELOTTE, N. V. Remicourt "DE POPERINGENAAR Uitgever SANSEN-VANNESTE POPERINGE Telefoon N' 9. - Postch. Nr 15.570. op onze postcheckrekening en in heel Belgie wordt ons blad U wekelijks tot Nieuwjaar per post besteld. Voor Frankrijk van nu tot Nieuwjaar rarammm TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimrm) 4,00 fr. 1 fr. tpel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1* bl per regel 2,50 fr. Berichten op 2° bl. per regel 1.75 fr. Berichten op 3" bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezonden worden; Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De 18" Oktober Is dit jaar de vastgestel de dag, waarop, over heel de katholieke wereld, vanwege alle geloovigen zullen worden verzameld de aalmoezen, die onze katholieke Missiën moeten helpen in het leven houden en immer uitbreiden. In alle streken van de wereld, dat al daar op hooge torens van kathedralen of op schamele hutten het Christi-Kruis reize, overal is deze dag een geschiedkun dig gebruik geworden en wordt hij met warme geestdrift en algemeene sympathie begroet. Dag van gebed en actie, van propagan da en organisatie, zal hij niet alleen het slapende geweten van zoovele katholie ken wakker schudden, maar ook den ijver aanvuren van hen, de de grootheid en de verhevenheid van het missie-aposto- laat hebben begrepen. De noodwendigheden van de Missies zijn onmeetbaar. Kijk maar eens naar China, het nu nog met bloedgedrenkte China, waar voortdurend moet worden ge werkt om in haast de schade te herstel len, veroorzaakt door het gedurig ver woesten van kerken, scholen, gestichten, weeshuizen en missieposten door de ban dieten. Alle middelen dienen er beraamd om in aller ijl, voor dat land, leniging te brengen aan den angstwekkenden nood, veroorzaakt door altijd terugkeerende pla gen, zooals de sprnghanen, die den oogst waarvan de bevolking moet in hoofdzaak bestaan, vernielen, of de overstroomingen, die ontzaggelijk uitgestrekte streken on der water zetten en totaal verwoesten, en de zoo dichte bevolking aan de ontzet- tendste ellende ten prooi laten. Edelmoedige en overvloedige steun is er noodig voor de missionarissen om de religieuzen en de inlanders ter hulp te komen, daar 'iet geloof en de beproeving ze nauwer in éénzelfde solidariteitsgevoel vereenigt. Het brood, dat de missionaris met die ellendige inlanders deelt, wordt als de band, de éénwording, waaruit het zede lijk en stoffelijk welzijn der natiën gebo ren wcrdt. In Indië, de bakermat eener aloude be schaving, waar de nieuwe godsdienstige en intellectueele cultuur de toekomst van een wonderbaar volk helpt rijpen, is het dringend noodig vele en overgi oote kerken te bouwen, waar gebed en ingetogenheid de vruchtbaarmaking van iedere goede daad verwerven; nieuwe scholen op te richten, waar de jonge generaties, aange trokken door een degelijk onderwijs, de waarheden van het heilig Evangelie leeren begrijpen; weeshuizen en hospitalen te stichten, waar ten dienste gesteld van de ongelukkigen de schatten der christelijke liefdadigheid aan de geloovigen en aan de verdwaalden en weldoenden en opbeuren den invloed van het Christianisme naar waarde doen achten. Heele dorpen van het Indisch schiereiland zien met welgevallen op naar de Missies. Wat zouden die zielen gemakkelijk te veroveren zijn, indien het aantal missionarissen en de middelen waarover ze beschikken, in evenredigheid waren met de nooden van die bevolking? Ook in Afrika, niet meer het zwarte Afrika, zooals het eertjids werd genoemd, maar het lichtende Afrika, sinds het door onze Evangeliepredikers in bijna alle stre ken werd belicht, zijn aanzienlijke inkom sten vereischt. Met het oog op de nieuwe schoolwet door den kolonialen gouverneur ingevoerd zal het aan onze Missionarissen niet meer toegelaten worden nog onderricht te ge ven in houten of in gestampte aarde op getrokken barakken, maar moeten er van het eene tot het andere uiteinde van dit werelddeel overal ontelbare scholen op reizen ,ie, zoo door hun stevig materiaal als door hun hygiënische verbeteringen en ook door de voorwaarden aan hun on derwijzend personeel gesteld, aan de nieuwgestelde wettelijke voorschriften be antwoorden. Dit alles vergt én overgroot® onkosten én eene grondige beroepsvorming voor meesters en meesteressen, opdat de katholieke scholen het kunnen uithouden tegenover die van protestanten en Muzel mannen. In naam van ons heilig Evange- lisatierecht moeten wij hun voet voor voet betwisten den grond door zooveel sacri ficies geëdeld en gedrenkt met het zoo gulle bloed der martelaren van Oeganda. Een algemeene heropbouw moeten wa met eea ruimen blik beoogen, heropbouw die niet gebeuren kan zonder de middelen aan deze onderneming aangepast. Te meer, als we nagaan, dat hier en daar hl de uitgestrekte missievelden, er colleges oprijzen, uitgangspunten eener zedelijke en beschavende opvoeding der jeugd, als we nagaan, dat er hoogere onderwijsge stichten, ja zelfs katholieke Universiteiten zooals te Peking en te Tokio werden ge sticht de als vruchtbare, godsdienstige en intellectueele uitzenders der onmetelijke Chineesche Republiek en het Rijk van Japan bestralen; als we denken aan dit belangrijk mlssieleger van priesters en religieuzen met zijn 125.000 leden over heel de wereld verspreid, en aan het nog veel grooter aantal catechisten, trouwe medehelpers van onze missionarissen, die van alles moeten voorzien worden, zoo van voedsel en klteeding als van het noo- dige om een kapel en missiepost, scholen en weldadigheidswerken te onderhouden, zal men gemakkelijk begrijpen welke ver schrikkelijke sommen er noodig zijn om. de nooden van allen aard, individueele nooden, godsdienstige nooden, sociale hoo- den te voorzien. In de maand April van dit Jaar heeft het Pauselijk Genootschap tot Voortplan ting des Geloofs, onder al de katholieke Missiën van de wereld 65.088.690 Italiaah- sche lire, 169.229.594 frank, kunnen ver- deelen, dit was de totale opbrengst van alles wat men In 1930 over de aarde heeft vergaard, en waarvoor we met ontroering dank betuigen; maar wat is dit alles nog verre van voldoende voor de immer stij gende onkosten! Groote en overbevolkte Vicariaten, die van tien tot twintig mil joen inwoners telden werden verdeeld en nieuwe Vicariaten, en Apostolische Pre fecturen aldaar opgericht, wat het Evan gelisatiewerk veel vergemakkelijkt en ver betert. Hier en daar werden ook nog On afhankelijke Missiegebieden ingericht ten einde de meest verlatene volken te berei ken, die nog vastgeankerd liggen in de duisternissen van het ongeloof en de dwaasheden van het heidendom. Om al die redenen wordt een nieuwe propaganda, een hernieuwde veldtocht noodzakelijk. De economische wereldcrisis heeft dit jaar ook haar weerslag gehad op het budget van het Genootschap tot Voortplanting des Geloofs en verplicht ons dit Liefdewerk meer en meer uit te breiden. In dit zoo hachelijk oogenblik van de sociaal-economische crisis hebben we kunnen nagaan, dat op die plaatsen, waar het Werk tot Voortplanting des Ge loofs goed georganiseerd is, de crisis om zoo te zeggen geen of zelfs ver van de minste vermindering van inkomsten heeft meegebracht; waar het echter tengevolge van gebrekkige werkwijze nog niet op stevige basis rust, zijn de inkomsten over het algemeen merkelijk verminderd. Door deze ondervinding worden we nogmaals aangespoord het Pauselijk Genootschap tot Voortplanting des Geloofs steeds op vastere grondslagen te doen berusten en de Algemeene Missie-Zondag van 18 Ok tober naar een vaste methode en tijdig te erganiseeren. Het missie-apostolaat is een bescha- vingsapostolaat. Dat allen, wie de zede lijke en sociale vooruitgang van het menschdom ter harte gaat, dan ook met belangstelling het succes van den Alge meenen Missie-Zondag, die de bekroning van het missie-ideaal is, tegemoet ziet. Moge dan dezen dag in elke katholieke kerk, bidplaats of nederige kapel, ieder katholiek zijn geloof verlevendigen, en overal, dwars door een vloed van zuive rend en innerlijk godsdienstig leven, een vurige smeekbede opstijgen tot den God die alle natiën geneesbaar schiep, opdat allen ook zouden worden vrijgekocht door het Woord en het Bloed van Christus. Dat ook dezen dag, de katholieken van alle klassen en uit alle rassen, vereenigd in eenen grootmoedigen wedijver van chris telijke broederlijkheid, edelmoedig het hunne bijdragen tot de heiligste aller zaken! Elke gift is brood voor onze dappere apostelen der christelijke beschaving. Elke aalmoes dezen dag gestort, zal de schat ten van de genade, de schatten der Eeuwige Waarheid voor een ziel openen. Hoe grooter de verzamelde som zal zijn, hoe ruimer de medewerking aan de uit breiding van Christus' Rijk, Rijk van Liefde, broederlijkheid en vrijheid. De katholieke wereld kan geen grooter be wijs van dankbaarheid geven aan die onoverwinbare evangelieboden, in de ge varen, in de geschillen, in de vervolgin gen, in de besmettelijke ziekten, die, als waakzame schildwachten, op den voor post van den plicht slagvaardig blijven zonder ooit het roemvol Vaandel in trek ken, dat Pius XI, de groote Missiepaus, heeft toevertrouwd aan de dapperheid en de edelmoedigheid van zijne heldhaftige missionarissen. ROME,in 't Paleis van PROPAGANDA FIDE. 20 Augustus 1831. in de Zaal der Eerweerde Zusters Be nedictinessen, Boeschepestraat, Poperinge VAN HANDWERK EN ALLERHANDE GERIEF BESTEMD VOOR DE MISSIËN Alle Missievrienden worden er toe vrien delijk uitgenoodlgd. Ingang kosteloos. Zaal open van 8.30 uur tot B.S0 uur. HEkaXEZBBBRBaflflflBBBCBBBBBBBBiaflBBflBilBflBBflBBBBflBIflflBBflSBaHV De wereld behoort dezen die werken en wroeten, en, wanneer last en offer ge vergd worden, niet zeggen: 't Zal niet gaan J. de Maistre. Goddeloosheid heerscht, zedeloosheid is aan het orde van den dag, en, op maat schappelijk gebied, worden de onkriste- lijkste princiepen wet. 't Kwaad heeft altijd bestaan en zal altijd voortbestaan. Doch, wat erger is, 't is dat men van 't kwaad goed begint te maken, zoodanig, dat het vrij en onbe schaamd en onbekampt stilaan de maat schappij omknelt. Daartegenover blijven onze kristene menschen meestal beteuterd staan, Jam meren en klagen ze een keer, en zeggen ook al eens: 't En zal 't niemand ver anderen. Intusschen berusten ze goedzakkig in den slechten toestand. En dat is juist het ERGSTE KWAAD. Veranderen moet het. Zwartkijkers en •lagers hebben wij te veel, doch nood hebben wij aan werkers en wroeters die zeggen: 't Zal gaan, 't moet gaan spijts last en moeite. Alle kristenen moeten optimisten bij uitstek wezen, en den toestand vrij en vrank in 't gelaat durven kijken, om des te nydiaej te werken. Wie heeft er 't zaad van 't kwaad ge strooid en de wereld het huidig aan schijn gegeven. Paus Leo XIII zegt: De Pers is de oorzaak in allergrootste mate van deze tijden. Waarom? Omdat de Pers niet alleen een macht Is, maar «DE MACHT»; 't is HARE MAJESTEIT DE PERS. De gedachten leiden de wereld, en de Pers is het, die de gedachten kweekt. De mensch, zegt Drumont, heeft een papieren verstand: t verstand van zijn dagblad. Iedereen weet bij ondervinding hoe gemakkelijk hij de taal van zijn dagblad spreekt en IS, WAT ZIJN DAGBLAD IS. Als de menschen redeneeren zult gij 't dikwijls hooren: 't Staat in mijn gazet, 't is waar, 't is gedrukt. Welnu in welke handen berust de pers. Ongelukkiglijk en beschamend voor ons Katholieken: Voor de drie vierden ln de macht van het kwaad. Handen uit de mouwen mannen van de daad: Bekampt de slechte of zooge naamde neutrale pers door ALLEENLIJK de Katholieke Pers te lezen, te versprei den, en te steunen door publiciteit; en eindelijk door alle katholieke persactie te bevorderen. Zondag hield de Katholieke Vrouwelijke Jeugd van Brabant, eene algemeene be tooging te Brussel. Elf duizend meisjes uit alle standen kwamen er openbaar hun geloof betuigen en deze geestdriftige gods dienstige manifestaties mogen ons katho lieken doen hopen op de toekomst. En als we over die betooging spreken, doen we het ook om ter overweging te geven aan alle katholieken en bijzonder lijk aan de jeugd, de woorden door Z. Em. Kardinaal Van Roey er uitgesproken op de algemeene vergadering der vlaamsche groepen. Zijne Eminentie verklaarde niet te kun nen zeggen hoe hij zich verheugt in den schitterenden bijval van dit kongres. 's Voormiddags heeft hij persoonlijk kun nen vaststellen, met welke toewijding en met welken ernst de besprekingen werden gevoerd in de studievergaderingen. Zoo even hebben de kongressisten hare vurige voornemens neergelegd aan de voeten van Jezus in Ste-GudulaIk zag den indruk- wekkenden optocht: alle standen der maatschappij, Vlaamschsprekenden en Franschsprekenden, allen zusterlijk ver eenigd onder de banier van Christus-Ko ning. Het is een dag die goed doet aan het hart Eerbied voor de katholieke tucht. Zijne Eminentie dankte de inrichters en al de deelnemers van dit welgeslaagd kongres. Het sluit op heerljke wijze de reeks kongressen die in al de provinciën des lands hebben plaats gevonden. Het Brabantsch kongres overtreft al de an dere. Aldus heeft het Vrouwelijk Jeugd- verbond zijn leefbaarheid en zijn geest van samenhoorigheid tentoon gespreid ten aanzien van gansch het land. Zijne Eminentie zegde verder: Gij vraagt mij, u enkele richtlijnen te willen aanduiden. Welnu, deze richtlijnen zijn geen andere dan deze welke Z. H. de Paus in den laatsten tijd tot meermaals toe aan belglsche bedevaarders heeft te kennen gegeven: de eerste maal aan de jonge katholieke arbeidsters, de, tweede maal aan de katholieke vlaamsche stu denten. Die richtlijnen kunnen als volgt worden samengevat: liefde voor het katholieke België; de dringende noodzakelijkheid dat al de belgische katholieken, de Vlamingen en de Walen te zamen, hand in hand werken EBSaHBBgBBHBaeSEBBHESiaaai voor het hooger goed der katholieke zaak. In de rangschikking der waarden staat het katholiek geloof boven alles. Eerbied voor de katholieke tucht. Niets zonder den bisschop. De Kardinaal voegde er aan toe: Het moet niet zijn dat een onbetame lijke en on$apaste perscampagne die woorden zou doen vergeten of verduis teren. Deze richtlijnen hebt gij vandaag ge volgd. Uw strijdkreet weze: Vooruit voor de Katholieke Aktie. Gij hebt den strijd te leveren voor geloof en zeden. De meis jes hebben een groote rol te vervullen: Christus meer en ry.eer te doen kennen en Zijn wet liefhebben. Daartoe kent gijhet voorbeeld van een ongerept christelijk le ven; het gebed; de kommunie; leven in innige vereeniging met O. H. Jezus- Christus; de moeilijkheden aanvaarden die 't leven medebrengen. Aldus gewa pend, kunt gij u met hart en ziel overge ven aan het apostolaat. Stelt u ten dien ste uwer priesters en wijdt u aan de tal rijke werken die zij besturen. Om te eindigen gaf Mgr Van Roey de verzekering dat deze dag een groote ze gen zal brengen en dat hij eik van de aanwezigen zegent, haar dierbare fami- liën, hare werken, haar heden en toe komst. Nadat Zijne Eminentie de neergeknielde vergadering had gezegend, steeg een ein- delooze ovatie op welke nog aanhield wanneer de Kardinaal reeds het verhoog had verlaten. Het belangrijke der verklaringen van Zijne Eminentie den Kardinaal is voor eiken Katholiek vanzelfsprekend. Het hoogste gezag der H. Kerk in dit land, heeft eens te meer de Katholieken hun hoogste plichten voorgehouden. Deze richtlijnen loopen gelijk met deze steeds door het belgisch Episcopaat voor geschreven, en die herhaald worden als zijnde de richtlijnen door Z. Heiligheid den Paus zelf aangeduid. De verklaring van Zijne Eminentie komt ter gepaster ure, en wel op een oogenbiik dat alle weldenkende Katholieken, hopen wij, nu eindelijk zullen inzien wat al puin de ontbindende sociale en anti-belgische propaganda van sommige extremitisehe groepen in Vlaanderen aan 't opeensta- 1 pelen is. !SSi53BBfllBBEIBBB&ISlB^BBE3l3BBBB! Er bereikt ons goed nieuws aangaande de voortgezette en geleidelijke vervlaam- sching der Leuvensche Katholieke Hoo- geschool. Niet minder dan 2 nieuwe leergangen worden ontdubbeld, zoodanig dat in de onderscheidene faculteiten verscheidene zeer belangrijke leergangen vanaf het schooljaar 1931-32, in het Nederlandsch zullen gegeven worden. Zoo zullen, om één voorbeeld aan te halen, de candidaturen in Wijsbegeerte en Letteren op enkele minder belang rijke lessen na volledig verdubbeld zijn, en zal het voor de studenten nu mogelijk worden hunne studies in deze candida turen bijna volledig in het Neder landsch te doen. De leeraars welke voor deze nieuwe 29 leergangen werden aangeduid, geven allen waarborgen zoo voor wat aangaat hunne wetenschappelijke waarde, als hun klaar inzicht, in de rol welke de ontdubbeling der Universiteit van Leuven, met het oog op de nederlandsche cultuur in België, te spelen heeft. Dit nieuws zal alle weldenkende Vla mingen tot vreugde stemmen. Het is een sprekend bewijs dat de vervlaamsching der Leuvensche Hoogeschool met kracht en spoed wordt doorgezet. Eene commissie, bestaande uit Hoog leeraars van alle faculteiten, werd aange steld om een volledig plan van vervlaam sching aan het Hoogwaardig Episcopaat voor te leggen. Dat de vervlaamsching met vele moei lijkheden te kampen heeft, zal wel nie mand betwisten. Er zijn er vooral twee: ten eerste de fi- nanciecle kwestie. Wat al kapitalen zullen er moeten samengebracht worden om de noodige lokalen te bouwen of te vergroo- ten, om de laboratoria uit te breiden, de nieuwe leeraars een deftig bestaan te ver zekeren. Een tweede, het gewichtig vraagstuk nopens het vinden der bevoegde leeraars, treedt naar voren, die tevens den geest der vervlaamschte katholieke Hooge school moeten begrijpen. In geen geval mag het wetenschappelijk peil, dat groo tendeels afhangt van de leeraars, voor de vlaamsche Hoogeschool lager staan dan voor de fransche. Vele problemas zijn dus op te lossen, vele moeilijkheden te overwinnen. Maar met Gods hulp en de doorgezette krachtdadigheid der inrichters, worden die wel geleidelijk overwonnen. De maatregelen welke aldus te Leuven werden genomen, bewijzen eens te meer hoe spoedig wij in dit land opmareheeren naar een gezonde oplossing van het taal- problema, naar het ontplooien onzer cul tuurmogelijkheden, zonder daarom ons land te werpen in de nacht van dwaze avonturen. Wat te Leuven thans gebeurt, moeten den katholieke vlaamsche studenten eens te meer aantoonen dat hunne plaats is en blijft aan DIE Hoogeschool, welke hunne katholieke gevoelens volledig bevredigt, en hun vlaamsche gevoelens even volledig bevredigen zal, zoodra de onafwendbare moeilijkheden overwonnen zijn. En willen wij nu practische vlaamsch- gezinden zijn en mannen van de vrucht bare daad, dan zullen wij de vereeniging vlaamsche leergangen van Leuven finan cieel en zedelijk steunen in haar edel vervlaamschingswerk. Wie dat werk steunt, steunt het vlaam sche belang in zijn edelste en verhevenste betrachtingen. Het is ons dan ook een behoefte en een vreugde, in dezen tijd van critlek en ge dachten verwarring, een openbare en dankbare hulde te mogen brengen aan de oude en gevierde Alma Mater van Leu ven, om het heerlijk katholiek en natio naal werk dat zij verricht, door het moe dig en geleidelijk doorzetten van 't ver- vlaamschen harer faculteiten. als beschermlid van de VLAAMSCHE LEERGANGEN TE LEUVEN aan ons Secretariaat, 49, Oude Zakstraat te Brug ge aan te geven. Steun met raad en daad. Wees IJveraar in uwe gemeente of in uwe parochie. De begunstigers, die in eens twee dui zend frank storten of inschrijven voor een jaarlljksche bijdrage van minstens honderd frank zullen als beschermleden en degenen, die voor een mindere som inschrijven, als steunende leden worden aange teekend. Wij rekenen ook op talrijke Inschrijvin gen van maatschappijen en bonden van allen aard die ons willen medehelpen om de hoogere Vlaamsche Cultuur te be vorderen. Onze Schatbewaarder zal de bijdragen van de bescherm- en van de steunende leden alsook van de maatschappijen en bonden van West-Vla anderen ontvangen en het geld maandelijks doen overschrij ven op de postcheckrekenink der ver eeniging. Stort dus op postchcck n' 2104,60 (Ph. Maerlens Brugge). Als toelichting bij dezen omzendbrief laten wij hier de lijst volgen van de les sen die, aan de Katholieke Universiteit van Leuven, vervlaamsch worden van af October 1931. Faculteit der Rechtsgeleerdheid. 1. - De Instituten van het Romeinsche recht. Prof. Dr B. Hermesdorf, lector aan de katholieke Hoogeschool te Nij megen. 2. - Het burgerlijk recht (1" deel). Prof, L. Van Bauwel. Faculteit der Geneeskunde. 3. - Algemeene en bijzondere weefsel- leer. Prof. Dr P. Brusselmans. 4. - Pathologie en bijzondere geneesleer der inwendige ziekten. Prof. Dr F. Van Goidsenhoven. 5. - Algemeene en bijzondere heelkun dige pathologie. Prof. Dr R. Appelmans. Faculteit der Wijsbegeerte en Letteren. 6. - Inleiding tot de geschiedenis der voornaamste moderne letterkunden. Doc. E. H. Sobry. 7 en 8. - Overzicht van de Grieksche (Prof. A. Carnoy) en Latijnsche (Prof J. Cochez) letterkunde. 9. - Oefeningen over vraagstukken der geschiedenis. Oudhied. Prof. J. Sencie. Middeleeuwen en moderne tijden. Prof. A. De Meyer. 10. - Encyclopedie van de geschiedenis. Oudheid. Prof. J. Sencie. 11. - Idem. Middeleeuwen en moderne tjden. Prof. E. Van Cauwenbergh. 12. - Historische kritiek en hare toepas sing op een tijdperk der geschiedenis. Oudheid. Prof. J. Sencie. 13. - Idem. Middeleeuwen en moderne tijden. Prof. A. De Meyer. 14. - Algemeene bibliographie (vrij vak) Prof. E. Van Cauwenbergh. Faculteit der Wetenschappen cn Bijzondere Scholen. 15. - Aanvullende lessen van industrieele scheikunde. Prof. E. Mertens, 16. - Laboratorium voor de analytische scheikunde. Prof. L. Michiels. 17. - Bouw en beschrijving der werktui gen (in het derde, vierde en vijfde jaar). Doc. R. Van Cauterén. 18. - Aanvullende lessen van werktuig bouw (voor ingenieurs-werktuigkundi gen). Doe. O. Peters. 19. - Electriciteit en hare industrieele toepassingen (1° deel). Doc. E. Gillon. 20. - Leiding van het technisch teeke nen over al de vakken (in de drie laatste jaren). Doc. R. Van Cauteren. Handelshoogeschool. 21. - Zedenleer. Prof. P. De Strycker. 22. - Handelsverrichtingen. Prof. J. Cardyn. 23. - Bedrijfsleer. Doc. G. Eyskens. 24. - Algemeen boekhouden met practi- 'sche oefeningen. Prof. J. Cardyn. 25. - Inleiding tot de warenkennis. Prof. J. Van Buggenhout. 26. - Economische aardrijkskunde (in het eerste, tweede en derde jaar). Prof. L. Polspoel. 27 en 28. - Organisatie van het vervoer te land en te zee. Doc. G. Eyskens. 29. - Warenkennis (in het tweede en derde jaar). Prof. L. Polspoel. IBEEBIBSSBBXBSSISaiSSaaBSBEaSS Van wege het West-Vlaamsch Comlteit tot bevordering der Vlaamsche Leergaiv gen aan de Katholieke Hoogeschool van Leuven (Sekretariaat: 49, Oude Zakstraat, Brugge) werd volgenden omzendbrief rondgestuurd: WAARDE HEER, Wij hebben de eer bijgaanden oproep van de vereeniging zonder winstgevend doel Vlaamsche Leergangen te Leuven aan uw welwillende aandacht aan te be velen. Vroegere verklaringen van de Aca demische Overheid bevestigend, heeft, bij het Jubileum der Katholieke Universiteit, Z. E. Kardinaal Van Roey, namens het Belgisch Episcopaat, plechtig de volledige verdubbeling van de leergangen te Leuven toegezegd. Men begrijpt onmiddellijk dat de uitvoering van cht ontwerp, welke zoo dra en op zoo breeden voet mogelijk zal worden doorgezet, een groote vermeerde ring van uitgaven zal veroorzaken, terwijl de Staat die meerdere kosten zal kunnen ontgaan door de Universiteit van Gent uitsluitend Vlaamsch te maken en de Fransche Universiteit van Luik te be houden. De Vlamingen zullen echter niet willen dat de Hoogeschool van Leuven moet onderdoen bij gebrek aan geldmiddelen. De oplossing van het hoogeschool vraag stuk door de ondersteunde vrijheid is een zaak van nationaal belang, die ook nauw met de belangen van den Godsdienst ver bonden te. Zonder Vlaamsch hooger onderwijs, geen hoogere Vlaamsche cultuur en be schaving. Een hoogere Vlaamsche be schaving, zich lavend aan de bronnen van de ALMA MATER en door de christelijke liefde milder uitstralend op het volk, zal met Gods hulp ln Vlaanderen leiden tot een meer echte verbroedering der standen. Iedereen weet dat het grootste deel der hoogstudenten van West - Vlaanderen, niettegenstaande den afstand, te Leuven hunne studiën doen. De vlaamsche leer gangen aldaar zullen, naar mate hunner uitbreiding, medehelpen om geleerden te vormen die niet alleen hun socialen plicht in de uitoefening van hun beroep of van hun ambt» te midden der vlaamsche be volking, beter zullen kunnen vervullen maar ook in staat zullen zijn om cp te treden als sprekers en lesgevers in de ge westelijke vergaderingen van gemeente raadsleden, in de scholen voor de oplei ding van gemeentesecretarissen, gemeen teontvangers en andere bedienden, in handels-, landbouw- en beroepsscholen, ln scholen voor ziekenverpleegsters, in de voordrachten van hoogeschoolultbreiding. In zijn merkwaardige rede sprak Prof. Van Dievoet, minister van Landbouw: We willen een volledig onderwijs ln onze eigen taal voor onze eigen jongens; we willen een volledig onderwijs, waaruit spreekt een Vlaamsche geest, de geest van de Vlaamsche bevolking, waaruit spreekt de opvatting en overtuiging van bijna de volledige bevolking van het Vlaamsche land, niet alleen Vlaamsche professoren, die voldoende Vlaamsch kennen, maar degelijk een onderwijs, zoo volledig als dit in 't Fransch gedoceerd; een onder - wjs dat ten minste zoo degelijk, zoo niet degelijker zou zijn dan het Fransche. Met een tweede rangs Universiteit kunnen we ons niet tevreden stellen. Het is dus noo dig dat de professoren die zullen doceeren, zoo beslagen, zoo degelijk, zoo niet dege lijker en meer beslagen zouden zijn dan zij, die les geven in de andere nationale taal. Maar dit is een probleem dat niet is op te lossen met woorden, dat niet is op te lossen met geestdrift! Daartoe zijn twee voorwaarden noodig: ten eerste, wetenschappelijke krachten en ten tweede, flnancieele hulp. Het is be kend, dat volgens de heerlijke verklaring van Z. E. H. Kan. Cruysberghs, onderr Rector der Kath. Hoogeschool, het Bel gisch Episcopaat twintig nieuwe Hoog- leeraaxs in de Vlaamsche Sectie benoemd heeft en dat de volledige vervlaamsching van het Katholiek Vlaamsch Hooger On derwijs binnen de vijf jaren voltrokken is. Dit verheugend nieuws weze voor u een aanwakkering te meer om mild Jaarlijks bij te dragen en anderen daartoe aan te zetten. In algemeen overleg met den beheer raad van de Vereeniging te Leuven, ver zoekt het West-Vlaamsch Comlteit Ued., Waards Heer, u als steunend lid of Duitschland heeft de overeenkomst van 1925 met België opgezegd Als gevolg van een nota's-wisseling tusschen de Duitsche en de Belgische re geering, zien de twee landen wederzijds af van de conventioneele rechten op de hop, vastgesteld bij het handelsverdrag van 1925. Van 12 October af zal Duitschland zijn nieuw autonoom recht op de hop toepas sen. België, dat gebonden is door zijn ver dragen met Frankrijk en Tsjecho-Slowa kije, zal zijn recht niet kunnen verhoogen, maar wordt, bij afwijking van de bepalin gen van 't verdrag van 1925 gemachtigd om door middel van een consentensteisel den invoer van hop op zijn grondgebied te reglementeeren. Maar in dit geval zal België toelating moeten geven voor den invoer van Duitsche hop op de basis der gemiddelde operatiën van 1925 tot 1930. Het Duitsche autonoom tarief is in 1930 vastgesteld door den heer Schiele, minister van Levensmiddelenvoorziening. Dit tarief 150 mark per centenaar kon niet worden toegepast, daar Duitsch land gebonden was aan Frankrijk en aan België door handelsverdragen, die een tolrecht van slechts 60 mark bepaalden. Den 11 Mei 1931 is het akkoord met Frankrijk opgezegd. Ditmaal komt het Belgisch verdrag aan de beurt. Deze beschermingsmaatregel sluit zich aan bij de verschillende andere reeds ge nomen maatregelen om den oogst te fl- nanceeren en de brouwerijen het gebruik van een bepaald percentage Duitsche hop op te leggen. IBaBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB RECORD Laatst genomen foto van Mme Henri Esders, een der grootste schoonheden der Société Fran?aiseen gekend om de belangstelling door haar betoond voor kunst en sport. Door de groote voornaam heid harer kleodij wordt zij aanzien als de best-gekleedde Vrouw van Frankrijk. aBSSHEBBEESHBSEIiBEaaSSSBtSaSSSS (WARDEN OOM) DEN 18 OKTOBER TE ROESELARE Van meet af aan bleek het dat de vie ring zou meêslaan. De nederige, brave Warden Oom, die nooit naar eereplaatsen dong, was aller vriend, zijn deugddoende kunst werd ge waardeerd; doch dien overweldigenden bijval die gansch Vlaanderen in rep en roer zet, had zeker niemand durven ver hopen. Meer dan 200 deelnemers aan 't feest maal! en dicht bij de 700 milde inschrij vingen voor 't borstbeeld; 't gebeurde ze ker nog zelden te voren met eene viering! Teeken des tijds wel! 't schuchtere Vlaanderen van weleer, nu zelfbewust wordend, dat door de eendrachtigheid in de vereering zijner grooten zijn eigen macht herkent en wil openbaren. Dit onverhoopt sukses bracht al de schikkingen van 't berek in de war. De voorziene zalen zijn te klein. Wil dus op volgende wijzigingen acht geven. 1. - De FEESTZITTING zal gehouden worden in de feestzaal van 't Klein Se minarie; (ingang Botermarkt voor de deelnemers aan 't feestmaal, en Zuid straat voor de anderen.) Redenaars: Voorzitter H. J. Vanden Berghe, E. H. Cyr. Verschaeve, H. André Demedts en H. Joz. Muls. .2 - Het FEESTMAAL heeft plaats in de stedelijke feestzaal, Wapenplein. Vooraf aangeduide tafelredenaars: Heer Styn Streuveis spreekt als Voorzitter van 't feestberek; E. H. Kan. Boon als alge meene Voorzitter van het «Davidsfonds» H. Alf. Van Coillie als Voorzitter van «De Vriendschap»; H. Jan Mahieu als Burge meester van Roeselare; H. Joz. Hemeryck als Burgemeester van Hooglede; H. Dr Allaeys ais West-Vlaming en Vriend; H. Karei De Wolf brengt den groet van 't ge moedelijke West-Vlaanderen; H. Prof. Scharpé spreekt als kunst waardeerder; H. Dr Jan Gauls als vorscher naar taai en volkseigen; H. Ern. Claes als vakge noot-verteller en H. J. Vanden Berghe bedankt de drukpers. Zij die aan 't feestmaal geen deel ne men, worden niettemin verwacht in de Dankmis in St Michielskerk te 10 uur en op de Feestzitting te 11 uur met zoovelen mogelijk uit hun gezin. Het berek bedankt nogmaals allen die meêwrochten voor hunne welwillende on dersteuning. Op hunne reis naar de warmere streken werden duizenden zwaluwen door de kou de verrast en belet voedsel te vinden. De dieren werden bijeengebracht en per vliegtuig naar Italië overgebracht in kis ten, zooals onze foto vertoont. IBaSEB&BBBSBBBBBBBaBBaüaiSiaBB Dr Gerlich, de schrijver van het stan daardwerk over Konnersreuth werd ver leden Dinsdag opgenomen in de Katho lieke Kerk. De bekeeringsplechtigheid had in de Kerk der Kapucijnen te Eichstatt plaats en Thérèse Neumann was er bij aanwezig. Op 29 September had Thérèse Neu mann een zeer merkwaardig visioen van den val der engelen. Tusschen 30 September-3 October (sterfdag en feestdag van Theresia van Lisieux) is H. Theresia van Lisieux haar herhaaldelijk verschenen en heeft haar o. a. over haar groote roeping gesproken. BHHKE3ffl3EB®a®EaaHE!S3!33!SS3niHi 10 October 1931 Lecning 5 t. h. 1922 De loten werden als volgt gewonnen: Reeks 120895 Nr 17, 250.000 fr. Reeks 22877 Nrs 8 en 9, elk 100.000 fr. De andere nummers van deze beide reeksen alsmede al de nummers van reeks 26122 zijn betaalbaar met 300 fr. De Bond der groote gezinnen vierde Zondag zijn tienjarig bestaan. De Mar meren zaal van het Paleis der Akademiën was te 10 uur volgestroomd met honder den en honderden leden, uit alle hoeken van het Vlaamsche en Waalsche land ge komen, terwijl velen geen plaats konden vinden. De vergadering werd voorgezeten door den H. Carton, oud-minister. In het Fransch en in het Nederlandsch wordt verslag gegeven over de werking van den Bond tijdens de laatste tien ja ren, door generaal Lemercier en den h. Ballet. 150.000 groote gezinnen welke meer dan één millioen personen tellen zijn bij den Bond aangesloten. Er worden 2.300 gewestelijke bonden geteld, alle po litieke gezindheden zijn in den Bond ver tegenwoordigd. In het jaar 1931 werden 27.000 nieuwe leden ingeschreven. De ver slaggever zegt dan ook zijn innigen dank aan de leiders van de verschillende afdee- lingen die dat leger van 150.000 gezins hoofden hebben gevormd. De Bond behartigde de belangen van de groote gezinnen en bereikte schitte rende uitslagen op velerlei gebied, onge acht dan nog de groote sympathie van de openbare opinie ten opzichte van den Bond der groote gezinnen. De verslaggever somt de vele voordeelen op door den Bond ten voordeele van de groote gezinnen be komen. Zoo in zake vervoer op het spoor, den woningbouw, studiebeurzen, kinder toelagen, vrijstelling van belastingen en van militaire verplichtingen. De Bond der groote gezinnen, verklaren de verslaggevers, werkt aan den voorspoed van land en volk en daarom kan zijn actie niet genoeg ondersteund worden. De h.. Volckaert verstrekt dan nog en kele inlichtingen over de werking van den Bond in zake studiefonds. Meer dan 2.000 kinderen van groote gezinnen kregen leeningen om hun studie voort te zetten. Anderzijds werden 86.000 zor«n van groote gezinnen van den militairen dienst vrijgesteld sedert de toepassing van de wet. De h. Volckaert en na hem h. Van Cauwelaert, in het Nederlandsch, huldi gen den nieuwen voorzitter, den h. Car ton, over wiens aanstelling Walen, Vla mingen en Brusselaars zich akkoord hebben verklaard omdat de h. Carton steeds gearbeid heeft aan de toenadering en de verstandhouding tusschen al de deelen van het land. (Toej.) M. Carton, de nieuwe Voorzitter, be dankte om het vertrouwen dat Vlamingen en Walen in hem stellen en hij schetste al wat door den Bond ten goeas van de groote gezinnen gedaan werd. Minister Heyman zegde den steun der Regeering toe aan de groote gezinnen. Hij overhandigde het bijzonder eere- teeken aan de stichters en de voornaamste propagandisten van den Bond der groote gezinnen. De feestzitting had plaats in den Circus. De Circus der Onderwijsstraat was op en top gevuld met vaders, moeders en kinderen van groote gezinnen. Een heer lijk beeld die duizenden aldaar bijeenge komen om de macht te bevestigen van den Bond der groote gezinnen. De Koning en de Koningin hadden er aan gehouden blijk te geven van hun groote belangstelling voor de groote ge zinnen en zij woonden deze feestzitting zij. Toen de Vorsten verschenen werdert zij begroet door de Brabanfonneen door het gejuich van de duizenden aan wezigen. De muziekkapel van het regiment gre nadiers luisterde de feestzitting op. Nog drie redevoeringen werden hier uitgesproken door den h. Carton, voor zitter, en door de hh. Van Cauwelaert en Volckaert. Alle drie brachten hulde aan het Vorstenhuis en bedankten het voor den zedelijken steun en de hooge waar deering die het schenkt aan den Bond der groote gezinnen. Het was een eerlijk en heugelijk feest. De groote gezinnen van België zijn thans ten getalle van 150.000 bij den Bond aan gesloten. Er zijn evenwel in België 350,000 groote gezinnen. De Bond is dan ook op weg om binnen kort 200.000 groote gezin nen achter zijn vlag te scharen. Een banket ln de salons van de Bon Marchébesloot dien heuglijken dag. IBBSHBHBBBBBSBBBSBBfllBfiSaflBH De schikkingen der artikels 35, 34 en 35 van het koninklijk besluit van 6 Augus tus 1926, betreffende het mond- en klauw zeer, zijn toepasselijk op de veemarkt van Brugge. Deze markt is dus tot nader be vel maar toegankelijk voor het slachtvee. GBBflBBBBBBBBBBBBBBSSBBBBSHIiBl Naar uit Rome en uit Washington wordt gemeld, zal ook Grandi, de ita- liaansche minister van buitenlandsche zaken, een bezoek aan de amerikaansche regeering gaan brengen. President Hoover had den wensch te kennen gegeven, dat ook Mussolini een bezoek aan Washington zou brengen, doch Mussolini heeft geantwoord, dat |jij tot zijn spijt geen gevolg aan deze uit- noodiging kan geven, aangezien hij Italië niet kan verlaten. Grandi zal 7 November scheep gaan naar New-York en 27 November zijn te rugreis aanvaarden. Naar de zooveelste Groote Internationale Conferentie In politieke kringen in Washington be staat bij een groot aantal vooraanstaande personen de indruk, dat het aanstaande bezoek van Laval en Grandi slechts het voorspel is van een groote internationale conferentie tot herstel van de welvaart en tot regeling van de schuldenkwestie en het ontwapenings-vraagstuk. ftira.«.-jr.-«na*.-...,-», r.»„

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 1