s Kachel BRUXO Petitionnement voor INTERNATIONALE ONTWAPENING e Zending te Duitsche Bedevaart te leper Qs+veLciet. Hwawi^ 28e JAAR. Nr 45. KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. Petitionnement voor internationale Ontwapening Het Fonds van GeWekkelïken •en Verminkten DE ONTROOMER M E L O T T E Ontroomers MELOTTE, N. V. Remicourt Land bouwpr aatje De Socialisten en de Landbouwcrisis Pensioenen der Werklieden De verhooging der Posttarieven DE REIS VAN CHRISTOFFEL COLUMBUS PERMANENTEN Joseph Acke~CaiIliaux GROOTSCHE PLECHTIGHEDEN &K v-viyi',. De Beste Belgische Fabricatie ZONDAG 8 NOVEMBER 1931. WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. EMWMiiisWHliMWl "DE POPERlffGENAAR Uitgever SANSEN-VANNESTE POPERINGE Telefoon N' 9. - Postch. N' 15.570. We steunen er op dat groote aankondigingen ons moeten toe komen voor den Donderdag noen; zooniet moeten wij ze een week weglaten. TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 1 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1" bl per regel 2,50 fr. Berichten op 2' bl. per regel 1.75 fr. Berichten op 3" bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.00 fr. Te herhalen aankondigingen'. prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezonden worden; Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. 12 BSE3SSESK Men weet met welk succes de neder- landsche Dagbladpers van alle partijen en richtingen een petitionnement heeft ingericht, ten gunste van Internationale Ontwapening. Toen de 2 miljoen nandteekeningen te Genève aan den Raad van den Vol kenbond werden overhandigd, erkende de Heer Titulesco, Voorzitter van den Raad, dat dardoor de belangrijkste daad der laatste jaren, ten bate van den Vrede, gesteld werd. Van af heden zal een belangrijke groep vlaamsche Dag- en Weekbladen datzelfde algemeen petitionnement in Vlaanderen aanvatten. In ons nummer van heden kunt U de zeer korte, eenvoudige formule lezen, waaronder wij verzoeken allen uw naam te plaatsen. Gij zult U persoonlijk richten tot de Internationale Ontwape ningsconferentie te Genève (Febr. 1932) in u. v^.ov.-ide bewoordingen; Tk "erzoek uwe conferentie met den metsten aandrang, In naam der men- schelijkheid, die maatregelen te ne- men, die tot ontw""""-*!"g dor naties zullen De btwje..o u.i. fcj.j, tn in.e leden van uw gezin, die ouder dan 18 Jaar zijn, het formulier zult onderteekenen met uw namen en adressen en het aan ons bu reau bezorgen of per post doen toekomen. Gij kunt het ook, als gij dat wenscht, aan den bezorger van ons blad doen meegeven. Wij doen met den meesten aandrang een beroep, op U allen om ten spoedigste te teekenen. Hoe krachtiger de stroom in den aanvang is, hoe sneller hij ook groeien zal tot het machtige ge heel dat wij wenschen te bereiken. Ook vragen wij USpreek er met anderen over. Dring bij hen aan dat zij ook zul len teekenen, en ten spoedigste, als zij dat nog niet gedaan mochten hebben. Overtuig hen met uw argumenten, als er sceptici onder hen mochten zijn. Zeg hunWat wilt gij dan liever? Niets doen en maar illoos afwachten? Zwijgen, nu gij uw stem kunt doen hooien? Acht gij dat verantwoord tegenover uw kinderen, tegenover U zelf? WIJ zijn een klein volk, maar de vlaamsche reputatie van energie en ondernemingsgeest ls In de geheele wereld zeer groot. Het vlaamsche Volk heeft een machtigen moreelen Invloed, dien het kan doen gelden, en door zijn voorbeeld andere volken wakker schud den. Wij zijn als één man voor Inter nationale Ontwapening, voor het uit roeien van den gruwelijksten kanker, dien de menschheid kent, den Oorlog. Genève heeft bij monde van Loudon, Voorzitter der Voorbereidende Commissie, bij mon de van Henderson, benoemd Voorzitter der a. s. Ontwapeningsconferentie, en ook door andere Staatslieden bij her haling gevraagd om de uiting van den wil der volken, die het de drijvende kracht moet geven, die daden mogelijk maakt. Op die vraag is dit petitionnement een antwoord. Het heeft kracht in zich, on gewone kracht, omdat het Eenheid de monstreert... de Eenheid die Genève zelf moet bereiken... omdat Vlamingen van alle geestesrichtingen het steunen, door middel van de Dagbladen die hun richtingen vertegenwoordigen. Wij noodigen al onze Lezers uit, dit petitionnement met hun handteekening te bekrachtigen. Aller steun, aller hulp wordt vereischt, om deze volksstemming te maken tot een grootsche en waardige wilsuitdrukking van het vlaamsche Volk. Het onderteekenen van dit petitionne ment sluit geenszins uit, dat men andere petitionnement van Internationale groe pen, partijen, beroepsorganisaties onder teekent, waartoe men krachtens zijn gees- tesovertuiging behoort en die als zoo danig wenschen op te treden. Dit petitionnement, dat door de vlaam sche Dag- en Weekbladen aan de Inter nationale Ontwapeningsconferentie te Genève zal worden aangeboden, beli chaamt den vredeswil van het vlaamsche volk in zijn geheel. DOET UW PLICHT EN TEEKENT! van het vlaamsche Volk aan da Ont wapeningsconferentie, in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseer.', door de vlaamsche Dag- en Weekbladen. Ik verzoek uwe Conferentie 'met den meesten aandrang in naam der men- r 'lelijkheid, die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der naties zullen leien. Na:, in: Acires: Kaam: Adres Naam: Adres Kaam: Adres: Naam: Ad-cs: Naam: Adres: Naam: Adres: Naam: Adres: Naam: Adres: Naam: Adres: ..ij vestigen de aandacht er op: a) dat de onderteekening slechts open staat voor mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder; b) dat ieder slechts dit dagbladformu- lier mag onderteekenen; c) dat onderteekening van dit petition nement geenszins inhoudt, dat men zijn onderteekening aan andere acties moet onthouden en dat omgekeerd het feit, dat men reeds een ander petitionnement on derteekend heeft, evenmin een beletsel mag zijn om thans te teekenen. (Dit pe titionnement staat los van alle andere acties, door b. v. internationale groepen, partijen ®öf beroepsorganisaties, als zoo danig ondernomen, het geldt hier een manifestatie van het heele vlaamsche Volk als eenheid.); d) dat het onverschillig is, in welk blad de Lezers van meer bladen het formulier invullen; dat publicatie van het cijfer van ieder blad niet afzonderlijk zal ge schieden en dat het totaal cijfer van het geheele land geregeld zal worden bekend gemaakt; e) dat het formulier, met onderteeke ning en adresvermelding zoo spoedig mo gelijk aan het bureau van dit blad moet worden gezonden, dat men het mee kan geven met de bezorgers of af kan leve ren aan het hieronder genoemd adres; f) dat het petitionnement van het vlaamsche Volk door de vlaamsche Dag en Weekbladen te Genève zal worden aangeboden; g) ter vergemakkelijking voor de in zenders, geven wij hieronder het adres van het Secretariaat van het Volkspeti tionnement voor Ontwapening, Ingericht door de vlaamsche Dag- en Weekbladen, waar ook formulieren ter onderteekening in alle hoeveelheden voorhanden zijn: Petitionnement voor Ontwapening, Ëmiel Jacqmainlaan, 37, Brussel. Het Fonds heeft voor doel onder be paalde voorwaarden een tegemoetkoming te verleenen aan geboren gebrekkelijken dooven, stommen, blinden, gebrekkelijken en verminkten. Als gebrekkelijken worden beschouwd, zij die aangeta-zijn hunne bewe ging irganen. Verminkten zijn zij die door een on geluk een lidmaat verloren, ofwel die door een kwetsuur of wonde in de onmogelijk heid zijn te werken. Kunnen dus van het voordeel der wet niet genieten: 1. - De niet gebrekkelijken teringlij ders, geesteszieken, zenuwzieken, epilep- tiskers, bronchitislijders, asthmalijders) 2. - De idioten (zelfs gebrekkelijk) die heetemaai niet geschikt zijn tot den ar- be - x,e slachtoifers van een ongeval, die krachtens de wet, herstel van schade voortkomende uit arbeidsongevallen, kun nen inroepen. WELKE Zij DE VOORWAARDEN OM DE VOOUDEELEN VAN DE WET TE KUNNEN INROEPEN? 1. - Belg zijn en in België verblijven; 2. - Ten ninste 14 jaar oud zijn; 3. - Behoeftig zijn; 4. - Een bestandige onbekwaamheid Van minstens 30 hebben; 5. - Aanvaarden, zoo de omstandighe den het toelaten, zich aan een beroepsop leiding of heropleiding te onderwerpen. WELKE ZIJN TE VERVULLEN FORMALITEITEN? 1. - De aanvraag geschiedt door het in vullen van een formulier, te verkrijgen op het gemeentehuis. 2. - Dit formulier moet aan den burge meester der gemeente over"»maakt wor den. 3. - Bij dit formulier moet ook gevoegd worden een geneeskundig getuigschrift door een door den aanvrager gekozen dok ter onderteekend en de volledige beschrij ving van de gebrekkelijkheid vermeldend, alsmede ter inlichting het percentage van de invaliditeit die daaruit voortvloeit. Dit zijn de formaliteiten welke de be langhebbenden te vervuilen hebben. De burgemeester «temt dan. na inlich tingen betreffende den burgerlijken stand te hebben onderzocht, den regu van ver zoek af te leveren, en dit binnen de acht dagen, aan den controleur der belastingen over te maken. De controleur zal dan het globaal in komen van belanghebbende vaststellen, deze zal den het alzoo aangevuld dossier uiterlijk binnen de vijftien dagen aan den Voorzitter van de Commissie van tege moetkoming aan de gebrekkelijken en ver minkten, 79, Twee Kerkenstraat te Brus sel, overmaken. De Commissie zal dan te beslissen heb ben over het al of niet toekennen der aanvraag:. De beslissing welke de Commissie neemt is onherroepelijk. Nochtans na een Jaar, te rekenen vanaf den datum waarop het besluit getroffen werd, mag ze herzien worden, 't zij ambtshalve door de Com missie, 't zij op verzoek van den belang hebbende. De steun welke wordt toegekend aan die ongelukkigen wordt berekend naar den graad van invaliditeit. met verlaagden melkbak draaiende op eene spil voorstaanders des vooruitgangs. Eensgezindheid geboden. In den benarden tijd, dien de landbou wers doormaken, zou er toch eensgezind heid moeten zijn van allen, om in onder ling overleg middelen te beramen en maatregelen te treffen, ten einde de ruï- neerende gevolgen van de geweldige crisis in de mate van het mogelijke te verhei pen. Dat er, in gewone omstandigheden, aan politiek gedaan wordt, en dat zekere klas sen der maatschappij dan, door het poli tiek geharrewar, in 't gedrang komen, is wel niet verkwikkelijk, maar alleszins te begrijpen. En we zouden haast zeggen: Het ls zelfs onvermijdelijk. Speculeeren op den nood der boeren. Doch dat er, in een toestand zooals die, waarin onze boeren zich nu reeds twee jaar bevinden, nog door politiekers, op hun nood, cp hun ondergang gespeculeerd wordt, om hun partijgeest te volgen en te dienen, dat is niet alleen erg te betreu ren, maar daarbij ook scherp af te keuren. De Socialisten verkeeren in dit geval. Ze hebben totnogtoe niets anders gedaan, dan gepoogd, zooveel politiek voordeel mo gelijk uit de ellende der landbouwers te trekken. In stede van eerlijk naar red middelen te zoeken, samen te werken met de Staatslieden en de particulieren die zich reeds maanden, jaien inspannen, om een reddende oplossing voor dit gewichtig vraagstuk te vinden, zijn zij er gedu rig op uit geweest om den kommer, de on zekerheid, de teleurgestelde verwachtin gen, de donkere toestanden en de sombere vooruitzichten, op de sluwste en huichel- achtigste wijze uit te buiten, ter einde in het reeds zoo bezwaarde gemoed van den geteisterden boer ook nog de bittere on tevredenheid en den scherpen wrok te doen ontstaan, Dubbelzinnige rol der roode pers. Hun bladen hebben daarbij de meest dubbelzinnige rol gespeeld, die men ver denken kan. En die rol blijven ze nog immer zonder eenige schaamte vervullen. Nu, we weten al van over lang, dat men bij Socialisten geen schaamte moet zoe ken, wat betreft het aanwenden van on eerlijke middelen in den politieken strijd. De houding, welke zij in het behandelen der lanabouwkwestie aannemen, is echter van zulkdanige tweezakkerij, van zulk- danige Janusachtigheid, dat zij alles overtreft, wat de rooden totnogtoe aan geveinsdheid te zien en... te misprijzen nebben gegeven. Voor en tegen in zelfde krant. Niet alleen vonden we vaak in het eene blad een verontwaardigd protest tegen de Regeering, omdat zij geen afdoende maat regelen neemt ter leniging van den nood der boeren, terwijl we in het volgend nummer de bitsigste aanvallen lazen tegen dezelfde Regeering, omdat deze zekere hulpmiddelen ten behoeve van den geteis terden landbouw, bestudeerde en voor stelde. Maar het gebeurde zelfs, het kwam zeifs herhaaldelijk voor, dat in een zelfde socialistische krant eenerzijds de steen geworpen werd naar den Minister van Landbouw, die met zooveel kunde en kracht de belangen der boeren behartigt; en bepleit, omdat hij de door gansch den belgischen landbouw gevraagde, geëischte hervormingen tracht in te voeren, en dat anderzijds de landlieden werden op gehitst tegen denzelfden Minister, onder voorwendsel, dat hij het bij beloften liet en niet overging tot daden Mannen met twee gezichten. Zoo droegen en dragen de Socialisten water in de eene en vuur in de andere hand. Zoo zijn en blijven ze steeds de mannen met twee gezichten, die ze veran deren voigens de personen, tot wie ze spreken. In feite kan hun de nood der boeren bitter weinig schelen. Het zijn im mers, naar 't beruchte woord, vooi hen toch niets anders dan ploegen die in God geloovenl En daar moeten onze rooden niet van hebben om de goede reden, dat die «Ploegen» van onze rooden óók niet moeten hebben. En waar er geen politiek voordeel te halen valt, daar heb ben onze Socialisten, al noemen zij ieder een kameraad, gezel, of broedertoch niets anders voor over dan den grootster afkeer. Politieke berekening. Zoo zij zich sinds eenigen tijd dan toch naar de ploegen die In God gelooven gekeerd hebben, en den schijn aannamen, alsof ze waarlijk belang in hun beproeving stelden en gingen bijdragen om ze te ver lichten, dan was dat allerminst uit deelne ming met het ongelukkig lot der boeren, doch uitsluitend uit berekening tot berei ken van politieke doeleinden. Ze weten, immers, dat de tegenspoed steeds ontevredenen maakt. Ze weten ook, dat ontevredenen gemakkelijker dan an deren luisteren naar ongegronde be schuldigingen, gelooven aan onhoudbare beloften. Ze weten nog, dat ontevredenen soms weinig of niet meer redeneeren, en gaarne gehoor geven aan degenen, die het luidst en het stoutst spreken, zonder zich af te vragen, of dit luide en stoute spre ken wel ernstig gemeend, wel redelijk is. Geen landbouwprogram. Dat weten de Socialisten. Daarom heb ben ze zich in de jongste tijden zoo be gaan getoond met het iot van denzelfden boerenstand, dien ze vroeger niet genoeg konden beleedigen. Het kluchtige van 't geval in die zoo treurige zaak is wel, dat de Socialisten, daar ze zich nooit met den landbouw hebben beziggehouden dan om hem te kleineeren, te bespotten, tegen te werken, feitelijk geen landbouwprogram hebben. Daaruit volgt, dat er onder de leiders geen de minste eensgezindheid be staat, wat betreft de te volgen lijn, om uit de ontreddering van de landbouwcrisis te geraken. Ten einde zoowel in de kaart van de verwoede vrijhandelsgezinden, als in die der voorstanders van een gema tigde en tijdelijkebeschermende po litiek te spelen, komt er in hun bladen nu eens een aanprijzer van de eene, en dm een verdediger van de andere richting aan 't woord. Zoo pogfên ze, iedereen zijn ga ding te geven, tusschen de twee waters te zwemmen, op goeden voet te staan met de eenen zoowel als met de anderen. En als er, hetzij van Regeeringswege, hetzij door het Parlement, eindelijk besluiten zullen uitgevaardigd worden, om onze haast waardeloos geworden landbouwproducten toch eenigszins te beschermen tegen de noodlottige invloeden der crisis, dan zul len onze Socialisten weer twee volstrekt verschillende tonen halen uit hun politiek (Zie vervolg onderaan volgende kolom.) Is het wel noodig nogmaals te steunen op het overwegend belang van den werk gever zich met de wet volledig in regel te stellen? Ja, het is nog noodig en al zijn de straf fen en boeten ook zwaar en hoog, toch zijn er nog altijd vele patroons, die maar doen alsof er geene nieuwe, ja zelfs alsof er geen pensioenwet bestaat en die dan ook binnen enkele jaren de gevolgen van hun verzuim zwaar zullen hebben te dragen. Er zijn nog altijd patroons die niet hoo- ren willen, die zeggen dat zij reeds last genoeg hebben met kontrool of inspectie en niet willen hooren van stortingen te doen benevens dsn werlanan. De grootste miserie voor den werkgever zal gebeuren wanneerde werkman den vereischten ouderdom zal bereikt hebben en even als zijne makker# en geburen op pensioen zal aanspra. e maken, als ant woord zal krijgen dat voor hem geene voldoende stortingen gedaan werden. En dan zal worden onderzocht bij wie de ar beider ooit werkzaam geweest is; dan zal rekenschap worden gevraagd en zal de patroon zonder twijfel worden veroordeeld levenslang pensioen te betalen aan zijn voormaligen werkman, voor wie hij de wet niet gevolgd had of weduwrente aan de weduwe, wanneeer de werkman mtus- schen overleden is. Wij weten, de huidige sociale wetgeving begint in deze sombere crisisdagen druk kend te wegen op de schouders der werk gevers. Wij weten onder wat zware finan- cieele lasten zij anderzijds gebukt gaan, maar dat belet niet, dat er een sociale wetgeving en ook een pensioen bestaat, die, hoe zwaar en drukkend zij ook is, tot de letter onderhouden moet worden en dit om van moeilijkheden verschoond te blijven. Sommige werkgevers worden stillekens aan wakker geschud en beginnen over de voorbije jaren te plakken en meenen al dus op beide ooren gerust te kunnen sia- pen. Dat is slechts gedeeltelijk waar, want het is een feit dat de Staat geen stortingen aanveerdt met terugwerkende kracht, wanneer het gaat zijn aandeel er bij in te storten. Ook kunnen deze jaren niet in aanmerking genomen worden om het minimum pensioen vast te stellen. Dus, zonder uitstel storten voor den werkgever en ieder jaar de kaart indienen op de verjaarsmaand der geboorte. «EaunaBaBSSssaasaitafflHSXHasH* Van af Maandag 9 November zal de verhooging der posttarieven van kracht worden. Gewone brieven in het binnenland: 75 centiemen (in plaats van 70). Postkaarten, naam- en zichtkaarten met allerhande geschreven meldingen: 50 centiemen. Zaakpapieren, 10 centiemen per 50 gr. of gedeelte van 50 gr., met minimum van 75 centiemen per zending. Stalen, 10 centiemen per 50 gr. of gedeelte van 50 gr. met minimum van 50 centiemen per zending. Aan de tarieven der drukwerken is niets veranderd. De hierboven aangehaalde wijzigingen zijn ook toepasselijk voor het grensge bied (afstand van 30 kim.) en voor de verzendingen naar Groot-Hertogdom Lu- xenmburg. isaasaaBBSsBBBaaBBBSBsgaaassa Een spaansch zee-officier, Don Julio Guillen, kreeg opdracht van de Regeering een reis naar Amerika te doen, met een schip, volledig nagemaakt van de Santa Maria van Christoffel Columbus. De reis werd gemaakt met gelijke bemanning en gelijke uitrusting als destijds Columbus voor zijn reis naar de nieuwe wereld. Onze foto' toont de nieuwe Santa Ma ria met de zeevaartuitrusting van 1492. IBBBBBBflnasaaBSBSiaBBBBSISBHBIS^ Laat uw HAAR met het nieuwste apparaat WELL A en voor slechts 100 frank bij COIFFEUR voor DAMEN en HEEREN Kruisstraat, 132, IEPER. IBHBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBaBB' instrument. Dan zullen ze met de ver woede vrijhandelsgezinden huilen, dat België gekoord en gebonden overgeleverd werdt aan het protectionisme; en tevens zullen ze met de voorstandr rs der bescher mende politiek verklaren dat de landbouw nog doortastender optreden verlangt. Onze boeren zijn niet van gisteren. Geen vrees, nochtans, dat onze boeren die volstrekt niet van gisteren zijn en weten, wat vleesch zij aan de Socialisten in de kuip hebben, zich door dit valsche dubbel spel zullen laten misleiden, zich één oogenblik zullen inbeelden dat de wolven, die er enkel op uit zijn hen te verslinden, ai met een keer zachtzinnige schapen geworden zijn. Ze kennen onze roodjes langer dan van vandaag, f Ze heb ben al te goed en al te dikwijls ondervon den, dat ze van hun heel weinig goeds en heel veel kwaads te verwachten hebben. En hun eerlijk karakter walgt van lieden, die tegelijker tijd aan twee verschillende touwtjes trekken ,en die zonder dralen en met vreugde den boerenstand den genade - slag zouden geven, indien ze overtuigd waren, dat zulks hun politiek vooruit zou helpen. (G. v. A.). ISIDOOR. Gebruikt Chïcorei WYPELIER-TAFFIN J ■i '1 is de beste. IIET HEILIG MI S SEEKRÜÏ 3 TRIOMFANTELIJK TER MARKT GEDRAGEN Op Zondag 25 Oktober begon in de drie kerken de Heilige Zending. Zij werd ge predikt door de EE. PP. Redemptoristen: Op St Bertinusparochie de Eerw. Paters' C Vlassenbroeck, overste; L. Lammertyn en A. Vandermeeren; op O. L. Vrouw- parochie; EE. PP. Van Loock en Vanden- bcsch, en op St Jansparochie: EE. PP. Janssens en Feys. Do godsdienstige oefeningen werden druk bijgewoond en 's avonds bijzonder lijk waren de 3 kerken proppensvol. Groot en klein, burgers, landbouwers en werk lieden, allen stroomden ter kerk en leef den geestdriftig de godsdienstige oefenin gen tpede. De plechtigheid van Allerheiligen-na middag overtrof alle verwachting. Om 2 uur vergaderden de geloovigen in de kerk. Na een korte aanspraak trokken de geloovigcn zingend en biddend naar de Groote Marlet, door de algemeen bevlagde straten der stad. Uit Sint Bsrtinuskerk werd het heilig Missiekruis triomfantelijk ter Markt gedragen. Daar weerklonken opnieuw de kracht volle Missieliederen, gesteund door het Katholiek Muziek, en uitgegalmd door de duizenden geloovigen, aldaar samenge stroomd. Luidsprekers waren aangebracht, en de geestdrift klom ten top, toen E. P. Vlas» senbroeck, de missieoverste, in een gloed» volle aanspraak, na de beteekenis van dien dag te hebben afgeschilderd, die duizen den mannen en vrouwen, de rechterhand naar het missiekruis uitgestoken, Jezus' Kruis en Zijne leer deed toejuichen, Christus, den grooten Leeraar, den wij zen Wetgever, den Minnaar van het volk werd dan trouw gezworen. Het was eene grootsche geloofsbelijde nis van duizenden mensehen, eene over heerlijke hulde aan Christus-Koning. Ja, de stad Poperinge telt nog vele, zeer vele ware Christenen die ronduit voor hun ge loof durven uitkomen en geen menscnelijk opzicht kennen. Maandag duurde de Zending nog voort en werden de afgestorvenen herdacht. Dinsdagavond was het de sluiting, en in eene aandoenlijke rede wenschten de E. Paters vaarwel aan de geloovigen, dankten hen om hunnen iever en wensch ten hen Go^fcs mildsten zegen toe. Waarlijk, heugelijke dagen voor de stad Popewase. - ïi - fete 1- Zondag met een bijzoncieren trein uit Aken om 12 ure vertrokken zijn a;fuer een 700 duitsche bedevaarders om 5.5j u. in de statie toegekomen, rtr waren afge vaardigingen van oudstrijders en oorlogs verminkten en leden van werklieden syn- dikaten. Ook het bestuur der Reichs- spoorbanen en de gemeenteraad van Aken waren sterk vertegenwoordigd. M. von Mumm, geattacheerae van de duit sche legatie te Brussel had ook de reis mede gemaakt. Om 7 ure woonden zij in St Maartenskerk de H. Mis bij, tot lave- nis van hunne gesneuvelde broeders op gedragen. De Koraal Harmoniavan Aken, een tachtig zangers sterk, voerde onder de H. Mis verschillige motetten uit, en zulks op eene buitengewone flinke wijze. Van de kathedraal trok de stoet naar het gedenkteeken der gesneuvelde Ieperlingen. M. Mammertz, Voorzitter van het Komiteit der Bedevaarten, groette leper, de martelaarstad en legde eene prachtige kroon, met dit opschrift Den gefallenen kameradenaan den voet van het gedenkteeken neder. Van de Groote Markt vervoerden nu een 20-tal autocars de vele bedevaarders naar het groote duitsche kerkhof van Broodseinde. Van op een verhoog, voerde de H. Schmitz, Voorzitter van het Duitsch Verbond der Oorlogsverminkten het woord, in naam der invalieden en oudstrijders. Eerw. Heer Hochmann, kapelaan van Keulen, ver heerlijkte in pakkende bewoording de ge dachtenis der dooden in naam van de vredelievende vereenigingen. De Koraal zong het: Heilig, Heilig van Schubert. Nu ging het naar het groot engeis h kerkhof Tyne-Cotwaar .H. Schmitz beloofde aan de dooden in naam der overlevenden dat hun offer niet nutteloos zou geweest zijn. Bloemen werden ne dergelegd en de bedevaart ging dan uit zeven verschillige richtingen talrijke klei ne frontkerkhoven bezoeken, waar vrien den en magen begraven lagen. Eene af vaardiging van den Reichsbund ging aan het machtig gedenkteeken van Diksmuide eene kroon nederleggen. Vandaar kwa men de bedevaarders naar leper. Op het laatste oogenblil» werd de Koraal de uit voering van twee stukken das 1st de dag des Hern en Abendliedontzegd. Des avonds met den trein van 8 ure en half vertrokken de bedevaarders naar land. Alles verliep in de bests orde. Heer Jac. Hagerman van Herbestal (Kanton Eupen) had de bedevaart in gericht, met liet - uitgesproken doel de dooden te vereeren en zoo doende den vrede aan de overlevenden te verzekeren. De bedevaart start buiten en boven alle politiek om des te beter haar doel te bereiken. EEN HOEKJE DER MARKT TIJDENS DE PLECHTIGHEDEN VAN ZONDAG NAMIDDAG. MaaBB!5ssa2aaaDaiBaasiiaaaEa2SL"ca53asaas3ES33asa3!S!sa3»Bas2®iïBgiBBsaBBBBiiBaBE!3H2iBSBaa3Bas* BENZINEONTPLOFFING TE RIJSSEL In een café te Ourck bij Rijssel had Zaterdag een benzineontploffing plaats waarbij drie personen erg gewond werden. Zij werden bij hoogdringendheid naar het gasthuis overgebracht. Men vreest voor hun leven. ONTZETTEND DRAMA VAN DEN WAANZIN Te Lentorf, bij Dusseldorf, heeft een ontzettend drama plaats gehad. In een aanval van zinneloosheid heeft eene moe der gepoogd hare drie kinderen om het leven te brengen. Zij wurgde hare twea jongste kinderen, onderscheidelijk ander half jaar en 6 maand oud, sloot daarop de slaapkamer, waarin de beide kinder lijkjes lagen en ging naar de keuken waar haar vijfjarig kind te slapen lag. De policie werd gewaarschuwd en kwam de vrouw, die waarschijnlijk in een vlaag van waanzin gehandeld heeft, aanhouden. DE CROUPEZIEKTE TE LA BASSÉE In de meisjesschool van La Bassée is een croupeziekte uitgebroken. Twee kin deren zijn reeds overleden, terwijl de toe stand van een derde zeer ernstig is. De gezondheidsdienst heeft onmiddellijk alie noodige maatregelen genomen. JAGER DOOR ZIJN EIGEN GEWEER GEDOOD M. René Bernard, 28 jaar oud. landbou wer te Pont-l'abbé-d'Arnoult, kwam met zijne kar van het veid terug. Hij wilde zijn geweer opnemen dat hij in de kar had gelegd, doch een scho-t ging af en de lading trof den man in het hoofd. De man was op den slag dood. AUTO DOOR DEN TREIN GEGREPEN In de gemeente Pouzay werd een auto op de spoorlijn aan den barreel gegrepen, door een reizigerstrein en gansch ver splinterd. De beenhouwer Maur. Martin, 34 jaar oud, wonende te Sainte-Maure, werd op den slag gedood. DOODRIJDER OP DE VLUCHT Op de baan van Villeneuve naar Va- lenton werd de werktoezichter Almé Dau- drome, 60 Jaar oud, omgeworpen door een auto en op den slag gedood. Het voertuig zwenkte, botste op een andere auto, waar van de drie inzittenden gekwetst werden. De doodrijder nam in allerijl de vlucht. SaBflBBBBBBBflBBBflaiBBHBffBBBBll Een der duitsche bedevaarders legt een bloemenkrans bij het Gedenkteeken der gesneuvelde Ieperlingen Aanspraak aan het Gedenkteeken der gesneuvelde Ieperlingen door Mijnheer MammouUi, Voorzitter van het Comitcit der Bedevaart. BEBBSK!BBB2!SPE,iSiSB33»!aHBBUBfflB&linBBBiaBBBZEBBia»SBSBH»58aBB8 ROOFOVERVAL TE HAMBURG! Bij een roofoverval op een kantoor van bookmakers te Hamburg werd de leider van het bedrijf door revolverschoten doo- delijk gewond. Vier der bandieten kon den worden aangehouden. VLIEGTUIG NEERGESTUIKT IN AMERIKA Bij Seattl, Amerika, is Maandag een vliegtuig neergeploft. Vier mannen en eene vrouw die zich aan boord bevonden, werden gedood. VIER DOODEN Een autocar, komende uit Rabat, in Marokko, en op weg naar Casablanca, werd in de zijde aangereden door een auto en sloeg om. Vier der inzittenden bleven op den slag dood. DOODGEVALLEN TE AUTEUIL De jockey Barlarey die in den Verja- ringsprijs te Auteuil het paard Princi- pessabereed deed zulken ergen val dat hij zwaar gewond naar het gasthuis moest gevoerd worden waar hij overleed. Albert Deny», Poperinge.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 1