Uit de Geschiedenis van Diksmuide Laatste gebreveiaerd model Politiek Overzicht HITLER'S BEDREIGINGEN eonea STAD POPERINGE KATHOLIEKE KINEMA 1. - ACTUALITEITEN EN MERKWAARDIGHEDEN Aanstaande Week De Zwarte Arend, Drama Radeloos ging de Jonge wees naar Wee- nen waar hij leerde schilderen of beter kladpotten. Hoe men schilder wordt? Gedurende vijf jaren is hij werkman ge weest en schilderde deuren en vensters. Niets doet uit dien duts den grooten man voorspellen. Omstreeks 1910 begint hij te schilderen voor eigen rekening en wordt teekenaar en aquarellist. In 1912 vestigt hij zich te Munich. Niets doet nog den toekomsti- gen partijleider en organisator voorzien. Gedurende den oorlog dient hij in 't belersch leger; hij strijdt in Vlaande ren en wordt in 1916 erg gekwetst. Éater op 't front terug, neemt hij deel aan de offensieven van 1918 en valt op 't slag veld aan den IJzer in 1918, half ver smacht door gaz. Lang zal hij blind blij ven en in de onmogelijkheid zijn ambt van teekenaar uit te oefenen. Niets laat jilt dien sukkelaar den lateren chef ont dekken, die nu kans heeft binnen enkele maanden President der duitsche repu bliek of eerste minister te worden. Te Munich terug wordt hij officier-op leider in de Reichswehr Hij spreekt tot de soldaten en maakt deel uit van de Deutsche ArbeiterparteiIn 1920 be gint hij bijval te oogsten door zijn rede voeringen en hij sticht de Nationalso- zialitische PreiheitsbewegungHoe men dictator wordt? Hij is een mistevredene en ziet de toe komst toch hoopvol, en optimistisch in. Hij is een geweldigaard en werkt niet temin methodisch. Hij is bovenal een fanatieke duitsche patriotard, de man van de wederwraak. Den 14 September 1930 stemden meer den zes millioen en half kiezers voor de lijst Nr 9 van Hitier waardoor 107 Hit- lerianen of Nazi's als volksvertegenwoor digers naar de Kamers gezonden werden. Wie stemden voor Hitier? Geen oproerige anarchisten of commu nisten, maar hoogstudenten, burgers, han delaars, oud-strijders, ambtenaren, mili tairen, werklieden en boeren die miste vreden waren of geruineerd en oordeel den 't Is nu tien jaren dat ze ons paaien met beloften zonder verwezenlij king. Men moet het Vredestraktaat van Versailles herzien. Hitler's mannen zijn dus ontevredenen en teleurgestelden. In tijd van crisis zijn er vele zulken. Die mannen zouden willen de oorlogschulden en herstelkosten uit vagen. Hitler is machtig. Om het zoover te brengen moet Hitier ongetwijfeld ta lent hebben en organisatiegeest, maar wat zal hij in de toekomst doen? Hij voert den strijd tegen het Jodendom, tegen het groot kapitaal, tegen het Ver- sailles-verdrag, maar ook tegen de Com munisten. Hitier heeft zijn profijt getrokken uit de economische crisis, de werkloosheid, enz. En al die ontevreden was, heeft zijn betrouwen gesteld op die jonge partij met haren jeugdigen leider, gekant tegen marxisme en internationalisme. Allen re kenen op Hitier als op een volksredder, een tweeden Mozes. De bisschop van Mainz heeft Hitlei veroordeeld. Zijn stellingen en zijn doen wijze zijn niet in alles goed te keuren, evenmin als het fascisme van Mussolini. Hitler en Mussolini verschillen in me nig opzicht, doch in hun opvatting en uitvoering hebben ze zekere trekken van gelijkheid. Dat zooveel kiezers voor een revan- chard gestemd hebben, en hem volgen, geeft ook de gemoedsgesteltenis van vele Duitschers weer. De zege is aan ons, proklameert Hit- Ier, Duitschland hoort ons toe.Mor gen hebben ze 't leger en 't bewind in handen. Wat dan? Beteekenisvol mag het heeten dat de huidige Rijkspresident een generaal is en de minister van binnenlandsche zaken insgelijks. Wat brengt 1932? Een conflagratie of een heksenketel. A. B. (j^P LF.B.2 877 /er randt anthraciet 10/20 en is bovendien uiterst zuinig. Alb. Denys, Poperinghe. Tel. 61 IIET DOXAAL Heel zeker een der berocmste verken van kerkelijke kunst, Helaas, door den oorlog werd dit "kunststuk, dot in' Dik smuide zooveel Ijewpnücraars aantrok, heelemaal ven,lipid- Rnfegje stukken /zijn teruggevonden geweest onder de puinen, andere hebben de Duitschers, die ze bij hun aftocht medegenomen hadden, moeten terugzenden. Ze zijn nog te zien in liet museum op het Stadhuis. Het doxaal wierd gemaakt van 1536 tot 1542. 't Was 9 meters hoog en 12 meters breed. In 1566 wierd het erg beschadigd door de beeldstonners. In 1600 mlek de Ieperling Taillebert beeldekens voor de nissen; en er waren er bij tientallen De DuitscHers hebben dat kantvork van steen stuk geschoten. Krijgt de kerk van Diksmuide nog ocit iets terug van een kunstgewrocht, dat niet alleen in het land ver het schoonste was cnder de vier soortgelijke die er be stonden maar men mag het gerust zeggen dat wereldberoemd was in da kerkelijke kuns' Udï TABERNAKEL De Diksmuidelingen noemden dat met het schoone woord: het huizeken Gods. Nog een kunststuk, zooals er weinig te vinden zijn, ook een gewrocht van vroe gere eeuwen, 't Was geheel in marmer, meest wit en zwart, van acht tot negen meters hoog, en zooals het doxaal met vele beelden versierd, groote van omtrent een meter hoog, en mindere tusschenin. Het Tabernakel s.ond tusschen twee pi laren, tusschen den middenkoor en den noordelijken zijkoor. Daar de kerk van Diksmuide in brande geschoten wierd door de Duitschers in October 1914, was er voorzeker reeds na den brand de groot ste schade aangebracht, doch op een photo van 1917 staat het huizeken Gods r.og recht. Zonder den minsten twijfel werden vele van de overgebleven stukken wegge nomen naar Duitschland; want bij de op ruiming van de kerk in 1921 werd er niets van gevonden onder de puinen. Onder al de steden van het front heeft de kerk van Diksmuide wel meest kunst gewrochten verloren door den ooriog! Duitschland doorworstelt een moeilijk tijdperk. Hitler's partij gaat gestadig vooruit en laatst verklaarde hij: 't Lijdt niet den minsten twijfel, zeide Hitler, dat de natlonaal-socialisten ln Duitschland aan het bewind zullen ko men; misschien spoedig, misschien bin nen een jaar. Maar niets is bij machte om den opmarsch te sluiten van de partij, die Ik met zes vrienden heb gesticht en die thans twee millioen leden telt. li Worden de Herstelbetalingen voortge zet, dan gaan we den kelder in. Tot-nu- toe hebben de vreemde landen altijd ge sproken over den schuldencijns, alsof de betaling daarvan afhing van den goeden of den slechten wil der duitsche regee ring. Moeten we alles betalen, wat men van ons eischt, dan zullen we geheel onze productie moeten uitvoeren om het noo- dige geld bijeen te schrapen, en de we reld weet, wat zulks beteekent. Ik weiger, de politieke schulden te erkennen, met welke verplichtingen men geen ander doel heeft, dan ons tot slaven te maken; maar ik erken de handels schulden, want dit zijn schulden van za- kenmenschen. Hitier verklaarde nog, dat alleen zijn wil wet Is voor de partij, en dat hij, een maal aan het bewind, Duitschland zal zuiveren van de besmetting van het com munisme REGEEREN EN OORLOG MET FRANKRIJK Een der luitenanten van Hitier, het Rijksdaglid Strasser, heeft verklaard dat de Hltlerianen willen regeeren om den strijd tegen Frankrijk aan te binden. Hij sprak zich openlijk uit voor een oorlog met Frankrijk. Als wij zullen regeeren, zegde hij, dan zal de eindstrijd beginnen. Als wij niet slagen dan zal het bolsjewisme overwin nen. Wij weten het. En omdat wij weten dat alsdan de hoofden zullen rollen, zul len wij de vrijheid nemen van ze eerst zelf te doen rollen. Ofwel zullen wij leven en bevelen, ofwel zullen het de anderen zijn en zullen wij kapot gaan. In verband met de vraag wanneer de nationaal-socialisten zich van het bewind zullen meester maken, zeide Strasser dat dit wellicht op 23 Februari zal gebeuren, als de Rijksdag opnieuw vergadert, mis schien nog vroeger, indien een regeerings- krisis moest plaats hebben, misschien na dien wanneer de ontwapeningskonferen- tie zal mislukt zijn. D« spelers van De Gril van den Hertogdie met de Sinte Oeeiliadagsri tot ieders voldoening ln den Katholieken Kringopgevoerd werd. LOKAAL KATHOllf KSHUIS Zondag 13 December, te 4 en te 8 u. - Maandag 14 December, te 8 u, met JACKIE MONNIER en CHARLES VANEL. De roerende geschiedenis van den beroemden Onderzeeër U. C. In 1917, te midden van den Atlantischen Oceaan ontrolt zich dit drama in den schoot der zee. Deze machtige film grijpt den toeschouwer aan en ontroert hem tot in de diepste diepten van geest en hart. Beste krachten als WESLY BARRY, MOLLY MALONE, CHESTER CONTI IN en FRANK CHATEAU hebben dit mooie stuk weten op te voeren tot een parel van het filmtooneel, die overal den meesten bijval geniet. lllinHlllllllllllllllllllllllll!lllllll!llllll!llllllllll!IIIIIIIIIIU!l!lll!llllllll!lllli:i!!lllllllllllllllllllllllll!ll!!lli:;iillllllll!!!!:!!:!!;;;::!i:!!!!ill!!:i!!!!!!!!!l!l!lllll!!!:illlini:il!![li:!!i:::ii!EI

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 2