x Rechterlijk Eerherstel Zalig Nieuwjaar V Monseigneur WAFFELAERT, Bisschop van Brugge INSCHRIJVINGSFORMULIER Zalig Ende ZONDAG 27 DECEMBER 1931. •28* JAAR. - N* 52.1 KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. mrm DRINGEND BERICHT AAN ONZE ABONNENTEN MELOTTE Qntroomers MELOTTE, N. V. KINDJE DOODGEREDEN TE BERLAER Januari negentien honderd dertig, en wel- i i Aangezien .het artikel, door hen ge gevolgen van dat misbruik. WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN." "DE POPERINGENAAR" Uitgever SANSEN-VANNESTE POPERINGE Telefoon Nr 9. - Postch. N' 15.570. ABONNEK NTSPRIJS 4 -,.— li.K JAAftf Voor Belgie: 18 fr. Frankrijk cn Congo: Ander landen: 8 Belgas of 40 fr. 9 Belgas of 45 fr. PflPERfflGEHAAB TARIEF VOOR BERICöTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum» 4,00 fr. 1 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1* bl per regel 2,50 fr. Berichten op 2* bl. per regel 1.75 fr. Berichten op 3* bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Weeral een jaar voorbij! het scheen maar pas begonnen en 't ruimt al voor een ander. Beteren zal het niet. Integen deel: hoe ouder wij worden hoe rapper de tijd schijnt voorbij te snellen. Treffend zegt een schrijver: Het leven is een wij zerplaat, waarop de uren srtëller vorderen in den namiddag dan in den voormiddag. Gelukkig zoo wij doo de jarensnelheid onderricht, de diepe woorden van St-Pau- lirs begrijpenWij hebben hier geene blijvende stad, maar wij zoeken eene toe komende of van St-Augustinus: Gij kwaamt op de wereld, niet om er te blij ven, maar om er uit te gaan. Een nieuw jaar begint. Volgens schoone vlaamsche gewoonte wenschen wij het aan onze geachte lezers en lezerressen Zalig en gelukkig, met nog vele navolgenden, als het God belieft». Weest gelukkig in uw huishouden! Gelukkig met en door uwe kinderen; ge lukkig in alle ondernemingen; gelukkig In handel en nijverheid, gelukkig in uwe labeuring. Weest gelukkig in uwe parochie, ver eend met uw herders voor uw zedelijk welzijn. Aan de brave kinderen wenschen wij oppassende ouders, deugdzaam en voor- beèldig, die op tijd en stond hun de roede niet zullen sparen, evenmin als hun eigen ouders hun die niet spaarden om hen vroom en deugdzaam te maken zooals ze thans zijn. Aan de ouders wenschen wij goede, on derdanige, hen liefhebbende kinderen die eens de troost en de steun zullen zijn van hun ouden dag! Aan allen dus een hartelijk Zalig en gelukkig Nieuwjaar! Doch vergeten wij niet dat wij zelve grootendeels kunnen maken dat het jaar zalig en bijgevolg echt gelukkig weze. Zalig zal het zijn als wij het doorleven niet in bras- en zwelgpartijen, niet in onkulschbeid en ontucht, niet in eerbejag en tweiuracht, maar omkleed met den Heer Jezus. (Rom. XIII, 13,14) Betrachten wij wat hooger is, en niet het aardsche. (Col. Ill, 1, 22.) Zalig zal het jaar zijn, als wij voortdu rend den raad volgen door den Zaligma ker aan den H. Paulus gegeven: Laat het kwaad en doet het goed; als wij immer leven in de vriendschap van God rn ons als voorbeeldige kristenen gedragen. Zalig nog en gelukkig, indien we door onze zachtmoedigheid en wederzijdsche verdraagzaamheid met den evenmensch in vrede leven; Indien we ons geluk zoe ken niet in de luidruchtige vermaken der wereld, maar in -iet stille familieleven en in het behartigen onzer levenstaak. O ja, kruisen zullen we te dragen heb ben in het beginnend jaar? Doch maken we kruisen licht door de verduldigheid en de overgeving aan 's Heeren Wil. Door het lijden naar het verblijden! En •tarom ■HIS verifier...; 'elijk als herhaalden nieuwjaarswensch, zij u ter overweging gelaten deze eenvoudige, doch zeer treffende verzen: De klok des levens staat niet stil; Geen uur hangt af van onzen wil; Wees christen, daarom voorbereid Voor 't leven, ginds in de eeuwigheid, X. IBi£S188aü;3tiiaB3EgS23aEiaS3E30 Wij vragen dringend aan onze bericht gevers en correspondenten, alle mededee Ungen, aankondigingen en berichten te Willen opzenden, ZOO VROEG MOGE LIJK, en ten laatste TEGEN WOENS Ï)AG AVOND. 1. r gelegenheid van NIEUWJAAR moet «13 blad EEN DAG VROEGER ver schijnen. In 't Binnenland De nieuwe inschrijvingen kwamen ons dit jaar talrijk toe. Vanaf aanstaande week moeten al onze Post-Abonnenten - nieuwe en oude hun blad tehuis besteld worden zonder adresbandje. De eerste week brengt dat voor de Postbo den onvermijdelijk wat moeilijkheden bij; het is voor hun nu overlast tijdstip. De Abonnenten die aanstaande week hun blad niet zouden ontvangen, moe ten dit dus vfagen aan de Postbode die het noodige zal doen om hun vol doening te geven. Schrijf niet naar ons wij kunnen er niets aan doen. In Frankrijk en Congo Zooa.s reeds gevraagd, gelieven onze Abonnenten in Frankrijk en in Congo die nog niet betaalden voor i932, ons seffens het bedrag 40 frank op te sturen, 't zij per internationaal postman- daat (wat het zekerste is)v't zij per aan- geteekenden brief in belgisch of fransch geld. Met bedrag, juist adres aangeven. We verwachten het bedrag vóór Nieuw jaar, en zenden vanaf aanstaande week ons blad enkel voort aan dezen die be taalden; niet meer aan de anderen. Voor onze Abonnenten van En geland, Amerika en ander landen gelden zelfde opmerkingen als voor Frankrijk, met dit verschil ,dat de abon nementsprijs voor deze landen 45 frank bedraagt. We verwachten er ons aan dat al onze geachte Lezers ons zullen trouw blijven en intusschen bieden wij hun onzen bes ten dank aan en onze achtingsvolle groe ten. DE POPERINGENAAR. «L «i <oopt niet den eerste den beste ONTROOMER. Indien gij uwe belangen lief aebt, verlangt den Ontroomer. Remicourt OP 84-JAUïGEN LEEFTIJD VRIJDAG AVOND OM 22 U. AAN DE GEVOLGEN EENER HEELKUNDIGE BEWERKING OVERLEDEN Het Belgisch Episcopaat is in rouw ge dompeld wegens het afsterven van zijn Doorluchtige Excellentie Mgr Gustavus- Josephus, Waffelaert XXII" Bisschop van Brugge. De Doorluchtige Kerkvoogd is Vrijdag avond om 10 uur zachtjes in den Heer ontslapen in het St Janshospitaal, te Brugge, alwaar hij een dubbele heelkun dige bewerking had ondergaan. Mgr Waffelaert, deken van het bis schoppelijke college van Belgie, was ge boren te Rollegem den 27 Augustus 1847. Hij werd priester gewijd den 17 Decem ber 1870 en benoemd tot coadjutor te St Michiels bij Brugge den 3 Februari 1871, en daarna onderpastor te Biankenberge den 15 Februari 1871. De jonge priester was toen ziekelijk en Mgr Faict, de toenmalige Bisschop zond hem in een bediening aan de zeekust voor zijne herstelling. Den 5 October 1875 werd E. H. Waffe laert naar de Hoogeschool van Leuven gezonden voor zijne studiën in Godge leerdheid, waar hij zich in hooge mate onderscheidde. Hij werd dan opvolgentlijk benoemd: Leeraar in de zedelijke godgeleerdheid in het Groot Seminarie van Brugge den 23 September 1880; eere-Kanunnik van de Hoofdkerk van Brugge den 26 Juli 1889; vicaris-generaal van Mgr Faict den 25 April 1894: aartspriester den 10 Juni 1894; capitulaire vicaris den 1 April 1895. Op 28 Juni 1895 werd Z. E. H. Waffe laert Bisschop gewijd, opvolgende aan Mgr De Brabandere, die slechts eenige maanden het bestuur van het Bisdom Brugge in handen genomen had, na de dood van Mgr Faict. In 1920 werd Mgr Waffelaert vereerd met het H. Pallium door Z. H. Paus Be- nedictus XV, ter gelegenheid van zijn dubbel jubileum van 50jarig priesterschap en 25-jarige Bisschoppelijke waardigheid. Mgr Waffelaert was trouwens de laatste overlevende van vier voorname priesters die samen hun hoogere theologische stu diën te Leuven hadden gedaan en tus- schen wie onverbreekbare banden van trouwe vriendschap waren gesmeed: Z. E. H. Deken De Grijze, van Kortrijk, de hoog in aanzien staande sociale priester van de Leiestreek; Mgr Seghers, de liefdebisschop van Gent; Kanunnik Noterman, de flin ke redenaar wiens geestdriftig woord diep insloeg en alle toehoorders bezielde en Mgr Waffelaert, befaamd als theologant, als navorscher onzer groote mystiekere, vooral van Ruusbroeck, over wien hij pennevruchten wist te leveren. Telkenjare kwamen die vier getrouwe vrienden om de beurt bij makander en wisten toen in die innige samenkomsten al de herinne-1 ringen uit hun priesterlijke loopbaan op i te rakelen en levendig te houden. Hoog in aanzien stond de afgestorven Kerkvoogd in de officieele kringen en bij alle waardigheidsbekleeders aange- schreven en wij weten uit goede bron, dat Hunne Majesteiten de Koning en de Koningin zeer dikwijls hebben doen In lichtingen nemen omtrent den staat van gezondheid van Mgr Waffelaert. Zijne Excell. Mgr Waffelaert was groot-officier van de Leopoldsorde. Hij was doctor en meester in Godgeleerdheid en heeft talrijke groote wetenschappelijke werken geschreven, die door de godgeleer den zeer gewaardeerd worden. Benarde tijden vooral heeft Zijn Excel lentie doorgemaakt gedurende de oorlogs jaren, toen zijn geliefd bisdom in twee was gescheurd door de vuurlinie waar meer dan vier jaar het oorlogsmonster in woest geweld zegevierde. Wat het naoor- loogsch tijdperk al meebracht aan be slommeringen wegens den heropbouw in de verwoeste gewesten van kerken, ka pellen, kloostergemeenten, collegies en geestelijke genootschappen, zal men licht kunnen veronderstellen, maar hierbij dient de nagedachtenis gehuldigd van den aflijvigen Kerkvoogd, die in alles voor lichtend en raadgevend wist öp te treden en spijts zijn hoogen leeftijd al zijn beste krachten aan den heropbouw wijdde. Mgr Waffelaert heeft zich ook steeds bekommerd om de leiding zijner pries ters; 't was een zijner idealen die zijn priesterlijke zending nastreefde. Kranig en wilskrachtig bleef hij tot het einde, en de jaren schenen machteloos zijn krachtig gestel te ondermijnen. Toch had de eerbiedwaardige Kerkvoogd over 2 maanden eene heelkundige bewerking moeten ondergaan; alles scheen goed te zijn gelukt, doch Vrijdag was een tweede bewerking noodig. De toestand van den zieke was voldoende, toen met den avond zijn gesteltenis schielijk verergerde. Hij had vele krachten verloren en rond 9 ure werd Mgr met de laatste H. Olie bediend door zijn coadjutor Mgr Lamiroy. De doorluchtige zieke is om 10 ure 's avonds zachtjes in den Heer ontslapen. Wij vragen onze lezers een gebed tot la fenis der ziel van den Doorluchtigen Over ledene. Dat God zijn dienaar genadig zijl Wegens het afsterven van Mgr Waffe laert, wordt de nieuwe Kerkvoogd voor het Bisdom Brugge: Mgr Hendrik Lami roy, die hem wegens usn hoogen ouder, dom, als Hulp-Bisschop met recht van op volging werd gegeven. Z. Exc. ontving de Bisschoppelijke wij ding den 14 October 1929 en heeft aldus dadelijk na het overlijden van Mgr Waf felaert, het bestuur van het Bisdom in handen genomen. De begrafenisplechtigheden van Zijne Excellentie Mgr Waffelaert, had plaats Donderdag, te 10 uur in de Kathedraal Sint Salvator. Zijne Eminentie Kardinaal Van Roey heeft de rouwplechtigheden ge leid. Het stoffelijk overschot van Zijne Hoogwaardigheid werd in het bisschoppe lijk paleis, door duizenden eerbiedig ge groet. Mgr Waffelaert op zijn doodsbed in het bisschoppelijk paleis waar talrijke gcloovi- gen een vromen afscheidsgroet kwamen brengen Ondergeteekende (1) wonende gemeente wenscht een abonnement van maanden op DE POPERINGENAAR vanaf 1 Januari 1932 en verzoekt het Beheer hem een kwitantie door de post te laten aanbieden. (1) Naam, voornaam en adres duidelijk schrijven. Wie bovengemelde formuul invult en aan de postbode geeft, zal ons blad ontvangen vanaf den Zondag van Januari 1932. Ik kijk naar mijn monter, die Sarei die zooveel werkt, meer dan acljt uur over dag en ln deze donker weken nog meer over nacht, die Sarei blijft toch rond en gezond. leverig klopt hij, men zou haast zeggen dat hij in dezen crisis tijd blij is niet te moeten gaan doppen. Mijn monter werkt met de naald of beter nog, hij is zulke flinke en rappe vakman dat hij twee naalden te gelijk bezigt, een groote en een kleine. Mijn monter heeft een goed hert, ik hoor het kloppen, het slaat heel regelmatig, en dat goe herte heeft medelijden met den klei ne: de groote naald moet meer weg af leggen dan de andere. Die mindere is een oolljke, ze doet niet veel per uur en ze komt er ook omdat de aanhouder wint en t'elnde geraakt, ze heeft een leventje dat op wieltjes loopt. Ik bekijk mijn uö' k, 't is 't einde van 't Jaar. Dst uSra-erfc heeft er moed op om een nieuW jaar te beginnen, wils krachtig, veerkrachtig zelfs, haast het zich om ook 1932 te zien. Mijn uurwerk houdt collectie in kleinigheidjes: secon den en minuten. Het vergaart alzoo uren en dagen; en met geduld geraakt het ook aan jaren. Nog een Jaar naar de busse. Maar er zal ook een tijd komen dat mijn monter zal moegewrocht zijn en t'ende geloopen; ik wind hem op, geen avance, ik zal hem een schuddinge geven, hij zal nog pro- beeren om voort, valt stil..! hij zal einde lijk geen vimme meer kunnen roeren. Zijn dagen moet hij eindigen in entwaar een schof van mijn lavabo of van mijn nacht tafel nevens een sluitspelle en een doosje cyphoïds en een colknop. Eiken avond wanneer voor mij de nacht kwam, begon ook de rust. Nacht heeft mijn horloge gekend, maar niet de rust. Dat uurwerk dat zoo dikwijls lag op mijn nachttafel en met zijn verlichte cijfers ook klaarte gaf moet nu in den donker onaangeroerd blijven liggen lijk oud ijzer. Droevig ende van een trouwen dienaar. Ondank is 's werelds loon Mijn oude almanak van 't verloopen Jaar ligt in mijn. papiermandje nevens gescheurde brieven, enveloppen, post- checks om te schooien, prospectussen, reklaambriefjes, laatste waarschuwingen van den ontvanger, en andere diergelijke, 'k zou zeggen het vuilgoed van een pen- nelekker. Die almanak! Mijn vriend I Ik gun hem nog een blik, meewarig zoo, en hij schijnt mij ook te bekijken al vragend: «Wat heb ik toch misdaan om hier nu terecht te komen? Morgen of overmorgen ontsteekt ge de stove met mijn stoffelijk overschot, ik heb u geheel 't Jaar dienst bewezen, u vermaand en helpen onthouden, de daten der blijde gebeurtenissen, de vervaldagen van be talingen, enz. Ge hebt mij zoo dikwijls bepooteld en geraadpfeegd en nu komt er een dag dat U. als een verslensde bloem weg moet. Ge hebt al een nieuwen plaatsvervanger, een properen jonkheid die wel te passé zijn buik uitsteekt, een verschen die nog niet gekruld is en ge kleurd van de zonne. Ondankbare». Ge zijt van uwen tijd niet meer, als we Zondag zijn, gij zijt nog alsan met uwen Zaterdag, go zijt-een Jaar ten ach ter». Al met een keer de,.g lk niet meer en ge stelt ln mij geen 't minste belang meer Ja, al met eens; gisteren was het nog redelijk, maar ge waart al ziek, ge waart stief vermagerd Tc Zie 't wel, de nieuwe heeft een goe pele op, maar wacht, in uwen dienst zal hij ook wel mageren; wat peinst ge, alle dage getrokken zijn en geplukt, op een laatste, een mensch heeft geen vel meer op zijn bulk. Weldra wordt gij ook een oud-strijder en een lnvalled, mijn opvolger, en mijn remplasant». Alles gaat voorbij, alles valt, alles ver oudert. En 13 Jaar na den oorlog worden de invalieden ook door velen aanzien als oude almanakken of oude horlogen. Tout passe, tout lasse. Droevig ende. Ondank is 's werelds loon. Over enkele Jaren riepen de Verbonde nen; Leve de Belgen, de moedigste on der de GalliërsDe engelsche bladen drukten zwart op wit: «De belgische sol daten zijn kranige kampers De fran- sche schrijver H. Lavedan, akademielid liet van zijn pen vloeien: Le roi Albert, la plus grande figure du temps présent... Onze piotten werden opgehemeld en als helden bewierookt, we waren ridders van den grooten kruistocht voor de bescha ving en de vrijheid der volkeren. Albert was de Koning-paladijn, de Koning zon der Koninkrijk, Roi sans Terre, Albert de Belgique et de France. Heel de wereld had door eerbied en liefde willen onder daan zijn van zoo groot een Vorst, den wonderbaren Redder met zijn vlekkeloos zwaard en ongeschonden eer. Taratatal... Omnia cadunt. Alles valt in duigen. Het stroovuur der geestdrift is sinds lang gebluscht, de zon is onder gegaan. Engeland roept: Buy British, koop enkel engelsche waren. Het schreeuwt onzen handel dood en laat ons voortleven van idealen. Frankrijk sluit zijn grenzen, stemt prohibitieve rechten: Belgie, trek uw plan, maar geen enkel broodje, noch een appel, noch een ei mag over de schreve Droevig ende. Ondank is 't loon der vol keren. Vecht voor hen en ze laten u vech ten, maar lijdt door hun schuld honger en ze laten u sterven. De mensch eindigt in schoonheid. Erken uw weerdigheid, o christen. De mensch, een voelend riet, een denkend machientje, een tikkende monter, maar aan alles komt een einde, het kloppend hert valt stil lijk een uurwerk; de mensch ligt op zijn reeuwstrooi lijk een pluk almanak op St Silvester. 't En is toch niet van een menschhoort men zuch ten. De goede Meester van hierboven werpt hem niet weg in den vuilbak bij reklaam briefjes, niet nevens een sluitspelle in een schof. Kom goede en trouwe dienaar, ln t kleine waart ge getrouw, over 't groote zal ik u aanstellen». Vrije ingang! Binnen! Boven de sterren, in 't land waar nooit crisis heerscht, waar de waar den nooit zakken, waar de tronenkronen steviger staan dan 't pond sterling. Zalig einde. Dank is 's hemels loon. A. B. flSMBHBHHBaBanffiiaafliBBBiBisn&ff ONDER EEN VRACHTAUTO Vrijdag namiddag, rond 2 ure, Iieeft langs den Aarschotschen steenweg, të Berlaar, een doevig ongeluk plaats ge had-. De 3-jarige Madeleine Goevaert, wonende met hare ouders, landbouwers, op het gehucht galgenberg, nabij ge noemde steenweg, was de straat opge- ioopen. Het kindje werd overreden door een vrachtauto van eene firma van Ber laar. ZIJ was op den slag dood. Een bij geroepen geneesheer kon slechts het over lijden vaststellen. Het parket van Meche- len verwittigd, is nog denzelfden namid dag ter plaats afgestapt Wij, Albert, Koning der Belgen, aan allen tegenwoordigen en toekomenden, doen te weten: De Rechtbank van eersten aanleg, zit tinghoudende te Veurne, provincie West- Vlaanderen, heeft verleend het volgende vonnis: Nr 3428. In zaak van WULLUS JA KOB - ARMAND - VIKTOR, bijgenaamd RUDIGER leeraar a:.n 't koninklijk Atheneum te Brussel, wonende en geliuis- vest te Brussel, Koninklijke straat, 277, eischer, hebbende voor pleitbezorger Mees ter de Grave, Tegen, 1)) VAN SEVEREN JORIS, gewezen volksvertegenwoordiger, in zijne hoedanig heid van bestuurder en hoofdopsteller van het weekblad De West-Vamingwo nende en gehuisvest te Sint-Michiels-bij- Brugge, Veldweg, 1; 2) Voor zooveel als noodig VERHA- VERBEKE RICHARD, beheerder van het weekblad «De West-Vlamingwonende en gehuisvest te Rumbeke, Meenensteen- weg; 3) ROUSSEAU CYRIEL, koffiehande laar, in zijne hoedanigheid van vermoe delijke opsteller van het artikel Hun antwoord is gekomenwonende en ge huisvest te Borgerhout, Schoenstraat, 33; 4) CLAE\ S RUDOLF, beheerder en op steller van het eekblad De Iepersche Bode wonende en gehuisvest te leper, 29, Statiestraat; 5) De handelsvennootschap in feite of in rechte DE GEBROEDERS DE CAR- NEwiens leden drukkers zijn van het verkiezingsblad Voor Vlaanderen zijn de haar maatschappelijken zetel te Stave- le, alsmede hare vennooten; 6) DE CARNE JOZEF, ^rukker, wo nende en gehuisvest te Stavele; 7) DE CARNE AIMÊ, drukker, wonen de en gehuisvest Stavele, verweerders, allen hebbende als pleitbezorger Meester Bulckaert. Bij geregistreerde explooten van deur waarders Vandermeren, te Roeselare, en De Laet, te Antwerpen in datum van veer tienden Juni negentien honderd negen en twintig, Merlevede, te Veurne, en Scnarpé, te Brugge, in datum van vijftienden Juni negentien honderd negen en twintig, en Tahon, te leper, in datum van vier en twintigsten Juni negentien honderd negen en twintig, de eischer Meester de Grave voor zijn pleitbezorger aanstellende, gaf dagvaarding aan de verweerders om te verschijnen, de vier eerste binnen het wet tig verwijl van 8 dagen vrij, vermeerderd met een dag voor iedere drie myriameters afstand, en de drie laatste binnen het wettig verwijl van acht dagen vrij en al len van negen ure 's morgens, voor de Burgerlijke Rechtbank van eersten aanleg, zitting houdende te Veurne, ten einde om de redenen ln gezegde dagvaarding ver meld, bij vonnis uitvoerbaar bij voorraad, niettegenstaande verzet of beroep en zon der borgstelling, er te zien en te hooren zeggen voor recht, dat de aantijgingen beschuldigingen en aanvallen, waarvan spraak, eerroovend, laterend en in alle ge val beleedigend en zeer schadelijk voor mijn verzoeker. Dientengevolge zich te zien en te hooren verwijzen: 1) den eersten, den derden, den vierden en de vijfde gedaagde, ieder aan mijn ver zoeker te betalen, eene som van vijf dui zend vijf honderd franks, of alle andere ex-sequo et bono door de Rechtbans te bepalen, als schadevergoeding, met de rechterlijke intresten; 2) den tweede gedaagde tot betaling van dezelfde som van vijf duizend vijf non- derd frank met de rechterlijke intresten en wel bij. hoofdelijkheid met Jan eersten gedaagden of te samen met hem of bij gebrek aan verwijzing van den eersten gedaagde; 3) den zesden en volgende gedaagde, tot betaling van dezelfde som van vijf duizend vijf honderd franks, met de rech terlijke Intresten, bij hoofdelijkheid met de vijfde gedaagde; Daarenboven te hooren door de Recht bank bevelen, dat het uit te spreken von nis zal moeten ingelascht worden in ge wone drukletters, in vijf achtereenvolgen de nummers en op de eerste bladzijde van De West-Vlaming en van De Ieper sche Bode onder den titel Rechterlijk eerherstelbinnen de acht dagen na de uitspraak van het vonnis, en bij gebreke aan de inlassching binnen den bepaalden tijd in «De West-Vlamingden eersten en tweeden gedaagde bif hoofdelijkheid of te samen de eene bij gebreke aan de andere, te veroordeelen aan mijn bezoeker eene som van tien duizend frank te beta len met de rechterlijke intresten; en bij gebreke aan inlassching binnen den be paalden tijd in De Iepersche Bode den vierden gedaagde te veroordeelen aan mijn verzoeker eene som van tien duizend frank te betalen, met de rechterlijke intresten. Tevens mijn verzoeker te hooren mach tigen van nu af aan en voor alsdan, eene bijzondere uitgave van hei. verkiezings blad Voor Vlaanderenmet zelfden hoofdtitel en zelfde drukletters als de hierboven bedoelde verkiezingsafleverin- fen. en me onder den titel Rechterlijke lerhersteleen volledig afschrift van het uit te spreken vonnis te laten drukken of vijf en twintig duizend exemplaren per post te bestellen aan de kiezers van het arrondissement Veurne, dit op de kosten van den vierden gedaagde, waarvan het bedrag op eenvoudig aanbod van de kwin- tantiën van den door mijn verzoeker ge kozen drukker, jegens den vijfde en vol gende gedaagden, bij rechtsmacht en hoofdelijk zal mogen vereischt worden. Mijn verzoeker tevens te hooren mach tigen op kosten van den gedaagde het uit te spreken vonnis te doen inlasschen in vijf dagbladen te zijnen keuze, kosten van rechtsmacht betaalbaar op eenvoudig aan bod der kwintantiën van het beheer dier bladen Eindelijk den lijfdwang te hooren uit spreken tegen de gedagvaarden en den duur en den lijfdwang te hooren bepalen op drie maanden; Den eersten, derden, vierden en vijfden gedaagde te hooren veroordeelen elK in en vierde der kosten van 't proces, den tweeden gedaagde te hooren veroordeelen met den eersten bij hoofdelijkneid, of te samen met hem, of bij gebrek aan zijn veroordeeling in die kosten, en den zesden en volgende gedaagde hoofdelijk met de vijfde gedaagde, voor het deel der kosten ten haren laste; Geding geschat enkel ten aanzien der bevoegdheid op meer dan vijf duizend franks jegens eenieder der gedaagden en voor ieder der punten van aen eisch; Meester Michiel Bulckaert stelde zich aan voor de verweerders bij akte van pleit bezorger tot pleitbezorger in datum van dertigsten Juli volgende; Bij akte van pleitbezorger tot pleitbezor ger in datum van veertienden November volgende, Meester de Grave gaf sommatie aan Meester Bulckaert, om te verschijnen en tegenwoordig te zijn op de zitting van Zaterdag zestienden November negentien honderd negen en twintig, om negen ure 's morgens, voor de Burgerlijke Rechtbank van eersten aanleg zetelende te Veurne, ten einde besluitselen vooruit te brengen, hem verklarende dat bij nalatigheid voor deel zal geëischt worden. Bij besluitselen in datum van vijftienden November negentien honderd negen en twintig, welke nier als overgeschreven aan zien worden, Meester Bulckaert voor de verweerders Verhaverbeke, Van Severen, Rudolf Claeys en Cyriel Rousseau besloot: Om deze redenen, gelieve de Recht bank: Zich onbevoegd te verklaren ratio- neloci, en aanlegger te verwijzen in de kosten. Meester de Grave, bij besluitselen ln da tum van dertienden December volgende, gaf het volgend anJWoord: «Om deze re denen, Gelieve de Rechtbank: Gelet op artikel 338 van de Burgerlijke rechtsple ging, het tusschengeschil ten gronde te voegen, en aan de verweerders te bevelen al hunne verdedigingsmiddelen ten gron de ineens voor te brengen; Subsidiairiijk zich bevoegd te verklaren en aan de ver weerders te bevelen al hunne verdedigings middelen ten gronde voor te brengen, met veroordeeling der verweerders tot de kos ten; Bij besluitselen in datum van negenden ke hier insgelijks als overgeschreven aan zien worden, Meester Bulckaert voor de verweerders: 1) de Handelsvennootschap in feite en in rechte De Gebroeders De Carne2) Jozef De Carne; 3) Aimé De Carne, besloot: Om deze redenen, be- hage het de rechtbank: De vraag als niet ontvankelijk te verwerpen, zoowel voor wat aangaat de verweerders Jozef en Aimé De Carne, "1rH voor de Handelsvennootschap: In ondergeschikte orde: Zich onbevoegd te verklaren ratione materiae; eischer te veroordeelen tot de kosten dezer verweer ders, onder alle voorbehoud Meester de Grave, bij besluitselen in da tum van vier en twintigsten Februari vol gende, en welke hier als wedergegeven aanzien worden, gaf nogmaals zijn ant woord en besloot als volgt: Om deze re denen, Gelieve de Rechtbank: Zich be voegd te verklaren en het exploot van den eischer als ontvankelijk aai te nemen, -Hensvolgende beslgttse'en desfc den eischer in het exploot van vijftienden Juni geno men tegen de belanghebbende De Jarne voor gegrond te houden. Bij akte van pleitbezorger in datum van achtsten Mei negentien honderd dertig, Meester de Grave gaf sommatie aan Meester Bulckaert, ten einde binnen de vier en twintig uur voor alle verwijl, in zijne handen terug te geven, de stukken door hem on zes en twintigsten Mei ne gentien honderd negen en twintig medege deeld, hem verklarende dat tegen hem zal worden gehandeld krachtens artikel 191 van het pleithandelswetboek, indien bin nen gezegd verwijl van vier en twintig uur geen gevolg wordt gegeven aan deze maning. De zaak regelmatig ter rol gebracht, on derging verscheidene uitstellen. Ter zitting van tienden Mei negentien honderd dertig, de pleitbezorgers van par tijen legden hunne middelen en besluitse len voor en bij vennis van vier en twintig sten Mei negentien honderd dertig, ver klaarde de rechtbank zich bevoegd om van de zaak te kennen, bevool aan partijen ten allen einde te besluiten, en stelde de zaak uit op acht en twintigsten Juni daaropvol gende, de verweerders solidairlijk verwe zen zijnde tot de kosten van het tus schengeschil. Dit vonnis werd regelmatig aan pleitbe zorgers en aan verweerders beteekend en terzelfdertijd werd sommatie gedaan aan de tegenpartij om ten allen einde te be sluiten. Meester Bulckaert, voor den verweerder Verhaverbeke bij besluitselen van twaalf den Juni negentien honderd dertig, be sloot: Aangezien verweerder ln zaak wordt betrokken als beheerder van De West-Vlaming Dat de medeverweerder Van Severen, eigenaar-hoofdopsteller van gezegde krant, de verantwoordelijkheid draagt en neemt van alles wat ongeteekend in de kiespe- riode ne^ntien honderd negen en twin tig, in De West-Vlamingis versche nen; Dat volgens artikel 18 van de Grond wet, Van Severen, zijnde gehuisvest in tWest-Vlaanderen, en ~ekend als schrij ver van de ten laste gelegde artikelen, verweerder, niet mag worden vervolgd; Om deze redenen, het behage de Rechtbank: Eischer zijn vordering te ontzeggen en hem in de kosten te verwijzen. Bij besluitselen van achttienden der zelfde maand Juni, besloot Meester Bul ckaert voor den verweerder Van Severen als volgt: Aangezien verweerder slechts te ver antwoorden kan hebben voor het tweede feit, namelijk het doen verschilnen in De West-Vlaming van het opschrift Wul- lus «-Rudiger, voorlooper van Frank Hei ne, in zake documentenvervalsching; Aangezien het opschrift in kwestie werd gepubliceerd gedurende de verkie zingstijd; Aangezien sedert Jaren er een pole miek gaande is tusschen eischer en de Vlamingen; Aangezien eischer in dagbladen, in boeken en brochuren, alsook in verschei dene gerechtszaken de aandacht heeft trachten te vestigen; Aangezien deze die zooals eisoher zich voor de publieke opinie aanstel len zich blootstellen hunne handelwijze en hunne gedachte zien bespreken; Aangezien eischer als dagbladschrij ver weet dat het overdreven gebruik van allerhande uitdrukkingen in de journalis tiek, aan de woorden eik eerrovend inzicht heeft ontnomen; Aangezien eischer zich moeilijk bekla gen mag over den toon van de artikelen zijner tegenstrevers, wanneer men besta- tigt op welke manier hij deze behandelt wanneer hij zelf schrijft; Aangezien daarenboven dat verweer der het bewijs levert dat in het laatste boek van eischer een ontegensprekelijke dokumentenvervalsching heeft plaats ge had; Dat het de plicht is van een dagblad eigenaar zijn lezers over dergelijke verval- scning in te lichten; Dat zulks des te meer verstaanbaar is wanneer het gaat over een blad zooals De West-Vlamingdat voor doel heeft bij te brengen tot de ontwikkeling van 't Vlaamsche Volk; Aangezien ten andere aan eischer geen de minste schade is berokkend, dat hij als Atheneum-leeraar te Brussel door de kwestieuze polemiek verre van iets te verliezen, nog is gestegen in de achting van zijne vrienden, relaties en oversten; Dat het huidig proces, zooals enkele andere van voorheen, alleen strekt tot het bekomen van publiciteit en reclame; Om deze redenen behage het de Recnibank den eisch ongegrond te verkla ren, eischer zijne vordering' te ontzeggen, hem te verwijzen in de kosten. Bij akt van pleitbezorger in datum van dertienden September volgende, nam Meester Bulckaert de volgende besluitse len: Voor wat verweerder Rousseau be treft: Aangezien verweerder Rousseau ge daagd wordt ais vermoedelijke opstelier van gewraakte artikel verschenen in het weekblad «De West-Vlaming Aangezien eischer duidelijk hoeft te bewijzen dat hij wel de opsteller is van dit artikel, wil hij tegen hem een veroor- deeiing bekomen. Voor wat de verweerde Claeys betreft: Aangezien het gewraakte artikel, ver schenen in «De Ieperscne Bode», niets meer dan een zwak verweerschrift is tegen de briefjes verschenen gedurende de kies campagne tegen de lijst der Katholieke Vlaamsche Nationalisten en vooral tegen den volksvertegenwoordiger Butaye; Aangezien de kiescampagne wellicht nergens met meer haat en hevigheid ge voerd werd dan in de kiesomschrijving Ieper-Poperinge Dat het begrijpelijk is dat een groote verontwaardiging ontstond wanneer men den politieke tegenstrever zijn wapens openlijk zag halen in het arsenaal van den eischer, wiens schriften door heel de Vlaamsche pers waren gehekeld geweest en veroordeeld; Aangezien destijds de boeken van eischer zoo een afkeer verwekten in het heele Vlaamsche land, dat Minister De- vèze, dien niet verdacht kan worden van pro-Vlaamsche sympathieën, ze deed weren uit alle militaire bibliotheken; Dat de Krijgsraad zelf, tijdens het be rucht proces ingespannen tegen Dr De- beuckelaere, openlijk verklaarde dat de beweringen van eischer in zijn boek aan gehaald niet betrouwbaar waren; Aangezien er niets beleedigends steekt in het feit een boek, dat door heel het vlaamsche land, met algemeene minach ting werd bejegend en in se getuigd van groote Vlaamschhaterij, aan de kaak te stellen; Dat eischer zelf, wanneer hij zich aan dergelijke boeken en schriften begeeft, den moed moet hebben de afbrekende kritiek van het Vlaamsche volk en de laamsche pers te dragen; Dat de kritiek op het boek meestal ma tiger van toon is geweest dan het boek zelf. Wat de verweerders De Carne betreft; drukt, insgelijks een kritiek is op de schrijf- ten van den eischer uitgegeven ais weder antwoord op niet minder vinnige kies- briefjes; Aangezien gewraakte artikels versche nen zijn in een tijdperk van politieke op gewondenheid, en dat dergelijk tijdperk immer getuigenis geeft van een algemeene ongebondenheid Om deze redenen, gelieve de Recht bank de eischer van zijn eisch te ontzeg gen en hem te veroordeelen tot de kos ten. Bij akt van pleitbezorger tot pleitbezor ger in datum van zevenden November ne gentien honderd dertig, in de bewoordin gen die hier als overgeschreven worden aanzien, beteekende Meester de Grave aan Meester Bulckaert dat negen stukken, waarvan de eischer wilde gebruik maken om zim eisch te staven, ter Griffie der Rechtbank van Veurne waren nedergelsgd, ter inzage der tegenpartij en bij besluitse len ln datum van achtsten derzelfde maand, gaf hij het volgend antwoord: Aangezien het vast staat in het hui dig geding dat de verweerder tijdens de kiescampagne van 1929, den eischer met beleedigingen, laster, eerroof en valsche aantijgingen hebben aangevallen, zonder dat hij zelf in de thans gevoerde polemiek of tusschen de politieke mededinging in gewikkeld was; Aangezien het dus staande blijft dat al de schadelijke bewoordingen Jegens den eischer gericht, enkel gedrukt geweest zijn om hem in zijn eer aan te randen, zoowel als leeraar en schrijver dan als pri vaat persoon; Aangezien de politieke doeleinden der verweerders evenmin als de werkelijkhid der door hun voorgelegde feiten, liunne handelwijze niet kunnen verrechtvaardi gen; Aangezien het hier niet enkel geldt te weten of de beschuldigingen van doku mentenvervalsching, tekstverdraafing, on eerlijkheid, dokumentendiefte, gedienstig heid voor de Duitschers tijdens den oor log, gegrond zijn; maar wel en meer in dien zulke beschuldigingen mochten ge uit worden bij gebrek aan een wettelijk en mogelijk bewijs (artikel 143 en vol gende van het Strafwetboek); Aangezien zekere verweerders denken in dees proces te mogen optreden als woordvoerders voor het Vlaamsche Volk, alsof zij het monooolie hadden van al het geen den Vlaamschsprekende mensch aan belangt, en alsof het noodig was enke' tus schen ue Vlamingen te begrijpen degenen met hen, dikwius bij onverstand of bij onwetendheid, Vlaanderen's onafhanke lijkheid willen verwezentlijken; Aangezien eene politieke houding en nog min deze die veel meer de vernieling van den echten Vlaamschen geest behar tigt dan het welzijn van het volk, niet toelaat iemand die aan de politiek niet meedoet, met de zwaarste en meest ont- eerende aantijgingen aan te vallen; Aangezien de verweerders aan den eischer niet kunnen verwijten dat hij een polemiek voerde tegen de Vlamingen; Aangezien men polemiek niet kan noemen het publiceeren van dokumenten, zooals deze overgedrukt ln de enkele boe ken door den eischer geschreven: Un Livre noir de la trahison activiste Fiamenpolitik Lettre ouverte au Roi«La trahison activiste au front beigeMémoire au Roinoch het feit van in de pers aan aanvallen een ant woord te geven; Aangezien Van Severen, die een zoo gezegde polemiek ten zijnen bate inroept, In de onmogelijkheid is dees door een per tinent voorbeeld te bewijzen; Aangezien de eischer nooit door pro cessen ae aandacht van het ->ubllek op zich heeft trachten te vestigen; dat hij slechts als getuige gedagvaard door het Openbaar Ministerie in ae zaak De Beu- ckelaere verscheen en een dagblad Pal lieter door het gerecht deed veroordee len wegens lasterlijke aantijgingen; Aangezien het doel van den eischer enkel-was de waarheid over oorlogsgebeur tenissen openbaar te maken: door doku menten waarvan de echtheid niet te loo chenen valt; Aangezien zeker zijne handelwijze of gedachten mochten besproken worden, doch niet de oorzaak zijn van onteerende of lasterende aanvallen; Aangezien Van Severen noch niemand een enkel voorbeeld zou k- nnen geven, niet alleen van het overdreven gebruik door den eischer van allerhande uitdruk kingen, maar zelf niet van eene enkele overdrevene uitdrukking: indien Van Severen zijn eigen gewoon gerbuik van overdrevene uitdrukking: Dat indien Van ning wil doe doorgaan van zijne aanvallen jegens den eischer, hij tevens als dagblad- senrijver niet kan vergeten dat de wet palen stelt aan de vrije bespreking, met aan iedereen te verbieden ge belesdi- gigen, of lasterende en leugenachtige aan tijgingen tegen zijn tegenstrever te rich ten; Aangezien Van- Severen geen bewijs inbrengt van een dokumentenvervalsching, dat hij hier gesommeerd wordt den bock te noemen en het dokument aan te dui den waar er eene vervalsching zou plaats gegrepen heooen; Aangezien Van Severen in zijne ver dediging als andere verschooning voor legt. dat hij als dagbladschrijver de ver plichting had over de enkeie vervalsching, die hij nu aan den eischer in z-ecr voor zichtige woorden verwijt, z.jne lezers in te lichten; Dat hij nooit werkelijk ge tracht heeft, daar hij die beschuldigingen van vervalsching in zeer algemeene ue- woordingen heeft onderschreven en in een beleedigenden vorm, met den eischer als de meester van den gehoonden Frank Heine te doen doorgaan, en zonder de minste uitlegging of comnreniaar; Dat het opschrift, waarover Van Severen bekent te moeten beantwoorden louter belecdi- gend lastertaal is, en geen innchting, geen informatie en nog minder een bewijs; Aangezien Van Severen ooi: niet kan steunen op "het feit dat de eischer steeds in achtig stijgt bij ieder mensch die iet wat over zijn werkdadige vaacrlands- en vlaanderensiiefde kent, om te beweren dat hij geenszins schade lijdt door Kwade be schuldigingen tegen hem gericht; Dat eischer daardoor ten mms te schade li.s.t bij de parlijgenooten der verweerders, en bij degene die min of meer hunne bewe ging genegen zijn; «Aangezien het eerherstel, «oor decs proces gevorderd, niet een publiciteit of een reklame uitmaakt, aan den eischer overigens gansch overbodig, maar de gepaste voldoening voor de lastertaal der verweerders. Wat Verhaverbeke in het bijzonder be treft: Aangezien Verhaverbeke de verant woordelijkheid van het lasterend opschrift gedrukt in De West-Vlaming van zeven en twintigsten April negentien honderd negen en twintig, poogt te ontwijken met te beweren dat van Severen als eigenaar- hoofdopsteller van het gezegde weekblad, en gekend zijnde als schrijver van de ten laste geie-de artikelen, alleen kan worden vervolgd met het oog op art. 18 van de Grondwet; Maar aangezien Van Severen, alhoe wel hij de verantwoordelijkheid van kwestieus opschrift op zich neemt, niet uitdrukkelijk bekent of bewijst dat hij de schrijver is van dat opschrift; Dat daarenboven moet opgemerkt worden dat de wet geen verschil maakt tusschen den beheerder en den eigenaar hoofdopsteller van een blad in art. 18 van de Grondwet; Dat er nog moet aangemerkt worden dat het feit een lasterlijk opschrift onder den naam van een blad en in vet.e letters te drukken, de verantwoordelijkheid Jaar- stelt, zoowel van den beheerder als van den eigenaar-hoofdopsteller; dat ze zelf we gens die omstandigheid in solidum ver antwoordelijk worden wegens het ge drukte. Wat Rousseau betreft; Aangezien de naam gedrukt onder het artikel verschenen in De West-Vlaming op den dertienden April negentien hon derd negen en twintig, de eischer ten genoege van recht steit in zijne actie je gens Rousseau; Aangezien Rousseau, indien hij wer kelijk de schrijver niet was van dat arti kel, minstens protest had moeten aantee- kenen voor het misbruik van zijn naam bij het beheer van het blad; hetgeen hij niet deed, en dat beheer had moeten ver antwoordelijk stellen voor de schadelijk®

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 1