CRISIS De Barbier van Sevilla Wie is de meester? Overzicht in vogelvlucht Van Vlaanderen tot Hitler - Mussolini LUCHTVERBINDING MET CONGO M ZONDAG 10 JANUARI 1S32 'uw WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN.®5' 2S' JAAR. - Nr 2. KATHOLIEK NIEUWS-, NOTAMEEl- wsmsesmsmm Dood van Pr Dreyepondt GEEN KATHOLIEK WERK DE STAD DINANT TEGEN BAEDEKER DE WESKLGOZEN IN AMERIKA LORD WlLLINGDON FEESTZAAL KATHOLIEK VOLKSHUIS POPERÏNGE Op Donderdag 14 Januari 1932, te 7,30 uur 's avonds OPVOERING DOOR HET VLAAMSCHE VOLKSTOONEEL Japan naar de Ontwapenings-Coni erentie Voor den VREDE 'Koopt niet den eerste den bestf ONTROOMER. Indien gij uwe belangen lief hebt, verlangt den Oniroomer. 4MELOTTE Ontrocraers MELOTTE, N. V. Remicouvi "DE POPERXNGENAAR Uitgever SANSEN-VANNESTE POPEBINGE Telefoon Nr 9. I'ostch. Nr 15.570. ABONNEM' NTSPRIJS PER JAAR: Voor Belgie: Frankrijk en Congo: Ander landen: 18 fr. 8 Belgas of 40 fr. 9 Belgas of 45 fr. TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 1 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1» bi per regel 2,50 fr. Berichten op 2" bl. per regel 1.75 fr. Berichten op 3° bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.00 fr. Te herhalen aankondigingen: prij3 op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden...- Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. B!BHBB9 de eeuw met een Zijt gij het» vader, of uw zoon van zestien jaar? Zijt gij het moeder, of uwe dochter van zeventien jaar? Ja, we zitten zeker wel in van het kind, van het Kind struische hoofdletter! Het kind is eene hoofdzaak geworden, maar in welken zin? Er is een strijd ontstaan onder de denkers, de opvoeders, de uitvinders van methoden, levensrege len, inrichtingen van allen aard. Heeft men niet reeds kinderwetten, kinderart sen, kinderrechters, kinderbewaarplaatsen, kinderkranten, kinderkamers, kindermei den, kinder juffers, kindertuinen, kinder voeding van wege sommige gemeenten, dit alles om het kind te bewaren en te beschermen? Het kind, dat gaat een prachtkind worden Men kreeg toch kinderbals, kindervoor stellingen. kinderclubs, kinderuurtjes aan den radio en dit alles natuurlijk om het ki"d te vormen en te ontwikkeien. We zijn zoo verre gekomen dat de oogst gaat binnengevoerd worden, want veel kinderen van toen zijn nu volwas sen menschen geworden en hebben reeds een tweede geslacht het bestaan geschon ken. haat ons nu eens zien wat het kind van heden is; laat ons nu vragen waar het verwachte prachtkind is? Is het over het hoofd gegroeid? Heeft het ons onder den duim gelegd? Zijn die vragen natuurlijk? Het resultaat? Heeft de jongen tegen over u de houding van een bolchevist tegenover de monarchie aangenomen? Rookt hij als een Turk en heeft hij voor ééne week geld op zak waarmede wij maanden lang moesten voortdoen? Is het waar dat hij maar naar huis komt om te eten en te drinken en te slapen? Is het waar dat hij aan moeder zegt hoeveel hij van zijn loon afhoudt om zijn gang te kunnen gaan? Kleedt het jong meisje zich op een manier, die eene goede moeder doet rood worden van schaamte en waarover zelfs de broers en de geburen blozen? Is het waar dat ze wat van haar loon achterhoudt om lintjes, strikjes, hoedjes en laarsjes te koopen? Zou het huidige geslacht, de kinderen van gisteren, iets leveren waarin men zich niet verwacht heeft? Geelt het geene schoone dingen? Kin derbeperking of kindermoord? Is het de tegenwoordige schoone we reld die van dit alles oorzaak is? De huidige tijd is gevaarlijk, niemand zai het betwisten, blind is hij die het niet ziet. Maar... als de kapitein zijn schip door kalme zeeën stuurt, loopt alles goed van stapel. Doch het orkaan breekt los. Het schip danst als nootschelp, stortzeeën beuken, alles kraakt en de dood grijnst. Zal de kapitein zeggen: ik ben over mand of z hij uitroepen: ik ben de sr.esster? Hij springt op, grijpt het roer, spant de spieren tot berstens; de oogen puilen uit, de borstkas kraakt... maar hij is en blijft de meester, het is zijn schip en hij ral het in veilige haven mengen! Hier is het zeker niet gepast te spreken van tijdsomstandigheden. Ze zijn er, ze ker, maar ze dienen ook om de ouders een schooner kroon in den hemel te be zorgen. Lu als het dit niettegenstaande over zijn nout gaat? Dan moet ge het roer weten te houden, baas zijn van uw schip en uw gezag, door God u geneven, ten volle gebruiken. Wie zal de meester zijn? De ouders, of het huiselijk schip zal door de baren der bruisende zee ingezwolgen worden. De ouders hebben maar uit te zien naar wel ken kant de wind blaast, en zijn ze mees ter, dan zuilen ze den omgang van hun kind met dien Jan of Paul verbieden en voet bij stek houden. Dan moeten ze maar kloek te been staan en zich niet laten overgroeien en overvleugelen. Dan moeten ze maar de oogen kost geven, want de wilde baren dreigen overal en boeken en kranten, en vergaderingen en uitstapjes die niet deugen, zullen ze 6treng, streng verbieden en er gedurig de hand aanhouden, zonder in het minste toe te geven dat het verbod niet nageleefd wordt. Een groot koloniaal figuur Dokter Gustave Dreyepondt, een der meest gekende personaliteiten, wiens ko loniale loopbaan schitterend was, en die deel uitmaakte van den Kolonialen Raad, is Zondag, op 65-jarigen ouderdom, schie lijk overleden. Op 24-jarigen ouderdom is deze kolo niaal reeds in dienst van den Onafhanke- lijken Congostaat getreden. Toen werden de koloniseerders ginder zeer erg getrof fen door zware ziekten, die hun expedi ties teisterden. Bij de soldaten en mis sionarissen, die naar ginder togen, hoefden ook dokters gevoegd. Dokter preyepondt is dadelijk mee opgetrokken. Rij verbleef langen tijd in de brousse en Werd aldra naar Leopoldville geroepen, Waar hij een grooten geneeskundigen dienst te besturen kreeg, een gasthuis stichtte, alsmede een laboratorium en een apotheek. In 1893 keerde hij naar Belgie terug, Jnaar hij zou nog herhaalde malen naar Congo worden teruggeroepen om er nog Verschillende termijnen te verblijven. Hij is een groot man geweest, die heel pijn leven heeft gestaan in den dienst Van anderen; hij heeft zich gegeven aan het lichamelijk welzijn zijner medemen- Bchen. iBBBBBSBBSBBegSBfiRBSBBBBffBBB Almanakken en omzendbrieven uitgaan de van het adres Katholiek Propaganda Werk, 9, Guimardstraat, Brusselworden ln vele huizen rondgezonden. We houden eraan onze Lezers tot voor zichtigheid aan te manen. Op dat adres bestaat geen katholiek Werk dat toelating of goedkeuring heeft om geldinzamelingen te doen. Omelet dug. Een boek dat heel wat stof opjaagt is verschenen in Duitschland; het is reeds in 't Fransch vertaaldLa Guerre est pour demainDe schrijver, Ludwig Bauer, be schrijft den oorlog alsof hij morgenuch- tend begon, zonder verklaring, net als een natuurverschijnsel, bijna lijk de zonne die opstaat op een koelen morgen. Ge moet niet vreezen in gevaï van oorlog, het zal gedaan zijn eer ge 't weet. Die be gint wint. Bauer gelooft dat het alreeds gebeurd is. Als men zijn zwijntje slacht, wordt men kozijn genoemd, maar al: de Dultsch te gen een bevriende natie oorlog voert, dan zegt hijSchweinhundEn hij doet zijne handschoenen aan. Er is eenvoudig kwestie van in enkele uren door een leger vliegmachienen voor zien met. al de laatste moorduitvindingen, gazbommen en ander tuig, al de belang rijke centers: fabrieken, electriciteitscen- tralen, smeltovens, munitiestapelingen, kruispunten van ijzerwegen, bruggen, han gars voor vliegtuigen, enz., enz, alles te verdemolieren. Alles is gansch plat in enkele seconden; een kilo van die nieuwmodige gaze is ge noeg om een heele hoofdstad buiten ge vecht te stellen, want dit stikgas gaat door de muren. Het vijandelijk leger wordt niet aangevallen maar het hinterland met levensmiddelen en schietvoorraad is on bruikbaar gemaakt; het leger capituleert in open veld zonder volk te verliezen. De menschen zullen niet verschieten al den kant der overwinnaars, het eerste dat zij vernemen is de zegepraal op heel de linie. Er is ook geen kwestie van beurs- paniek of algemeene werkstaking, want alles is afgeloopen eer dat iemand iets vermoedt, en de overwonnenen zullen maar de radiouitzendingen der overwin naars ontvangen. Er zullen daarna geen palabers zijn of vredesverdragen plaats hebben; de zege vierende natie neemt en pakt waar dat het ligt. De oorlog wordt gevoerd met een klein getal vakmannen, ingenieurs, ajus- teurs, enz, die zoodanig zullen geoefend, gedrild en beschermd zijn dat meer dan 95 er heelhuids van afkomen. En de kosten! Eenige liters bezine en eenige bommen. Menige burger zal er natuurlijk den kraag bij laten, maar voor een militair is een burger niet meer Interessant dan zijn eigen schoonmoeder. De moderne oorlog is iets veel te ern stigs om door militairen gevoerd te wor den. DE SCHRIJVER EN DE CRISIS Zijn gedacht over de crisis? Hij zegt dat de crisis evenwel had uit gebroken, was er in 1914-'18 geen oorlog geweest. Hij wijt de crisis toe aan de overproductie, en de schuld van deze over productie is het machinisme. Al macliine- werk; er zijn geen handen meer noodig. Nuttelooze handen, nuttelooze monden. Al de middels door de Staten tot nu toe gebruikt om de crisis te keere te gaan zijn maar lapmiddels, plaasters op een houten been. De besturen betalen de werk- loozen, ondersteunen de nijverheid door tolrechten, beschermen den landbouw door dumping (overal buiten Belgie), maar dit kan allemaal slechts helpen voor een tijd. De rijkste Staat kan het maar een tijdje uithouden; 't voorbeeld van Enge land is daar. Ondertusschen: min belastingen, min inkomsten, aangezien handel en nijver heid lam liggen; ondertusschen ook nog voortbetaling aan staatsbedienden en le ger. Volstrekt geen tering naar nering. Geen enkel land op den aardbol kan, zonder zich te ruineeren, werkloozen on derhouden en kweeken. Op het einde van 't spel: de fabrikant die alleen werkt (zonder werkvolk) in zijn fabriek zor.aer verkoop, dus zonder winst of ook de boer die achter zijn ploeg gaat, vruchten en beesten kweekt, en er nog aan toesteekt, geld moet uit de Bank halen in plaats van er naartoe te dragen; op het einde zul len die menschen ook moeten door den Staat als werkloozen ondersteund worden. Heel de wereld zal dus werkloos zijn en moeten doppen. Volgens zijn vermogen kan elke Staat zoo een tijd op zijn reserve leven. Duren is een schoone stad Binst de wijle laten ze in Egypte de overtollige woLie aan den hals komen; in Brazilië wordt de overschot van de koffie- balen in de zee geworpen; elders wordt het teveel van katoen verbrand; Amerika ont steekt de stove met graan; de suiker van Cuba vindt geen koopers; te Boulogne werpen ze 20.000 kilos visch terug in zee. Duizenden menschen missen de voe ding en kleeding die elders in overvloed voorhanden is en moedwillig verdestrueerd wordt. Hier gaan ze abondance, elders miserie met of zonder blad, en elk voor zich. Het is een Cercle vicieuxeen vijze zonder einde en die zot draait. De wereld is neurastheniek zegt Mi nister Renkin, om niet te zeggen toppezot. Conferentiën. worden bijeen geroepen en ze drinken een glas, enz, en ze laten de zake lijk ze was. Elkeen verwacht de redding van wege den gebeur. Maar 't zijn al kwa gebeurs in crisistijd. Nieuwe uitvindingen worden gedaan om door stravere meststoffen en nieuwe machienen nog meer voort te brengen. Waarom? Welke uitkomst in dezen doolhof van absurditeit? Oorlog? Revolutie? Bankroet? Niemand ziet klaar. Ook niet de nieuwe ministers, die tot nu toe maar één kracht toer lukten en dat was: minister worden. Zullen de volkeren honger lijden als er rijkdom en weelde bij den gebuur heerscht? Een volk in hongersnood luistert niet naar gezond verstand en rede. Een uitgehongerde buik heeft geen ooren», altijd geweest. In afwachting doet elk land lijk de drenkeling die, om zich uit 't water te helpen, zichzelven bij zijn haar trekt en natuurlijk in de modder blijft steken. Dit doen de kleinen. Wat doen de grooten? Zij zijn bezig met den tak af te kappen waaraan zij hangen. Ze zitten op den boom en kun nen niet beneden, ze kappen de tak af en komen met tak en al neerewaarts. Het schoon tijdperk toen alles rees en steeg in prijs, de tijd der speculatie, de tijd der astronomieke welvaart en weelde in de lucht is voorbij. De magere jaren zijn daar. Al de landen doen lijk de Koorzangers die zingen: Vooruit, we stappen langs de baan terwijl zij allemaal schoone blij ven stiilestaan. Er is maar één uitweg: de goddelijke Voorzienigheid. Als we omsingeld zijn van alle kanten, we kunnen nog weg al boven, hemelwaarts, nader bij U, mijn God. Zal God een mirakel doen? Dat de menschen een keer hun verstand gebruikten en naastenliefde hadden, dat ware een mirakel. Door naanstenliefde en gebed, zonder vrees maar met groot betrouwen, vooruit, wij moeten er door. God leeft, die 't al geeft Gaan we niet stillekens weer tot de tij den van vóór den oorlog; de haakjes wor den gesloten en we gaan terug naar het tijdperk dat velen noemden den goen ouden tijdwaar iedereen werkte, spaarde en spijkerde om er te komen. Toen zagen we nog huizekens in plak en stak en met strooien dak waaronder het geluk woonde; de menschen gingen naai den put om water, droegen geen zijden kousjes, warmden zich aan een heerdvier, dat was hun feu continu. Ze aten bruin brood, waren gezond, kloegen noch van maagpijn noch van crisis; ze verlichtten zich bij een olielampje, ze bewerkten het land zonder traoteurs, ze dorschten het graan met den vlegel en er was werk ook voor de winterdagen, ze hingen hun geld niet aan mooie kleeren, aan sneukelgoed, auto's, radio's, cinema's, ze kregen geen hulp van 't werkloozenfonds, noch pen sioen, 't doet, 65 fr., niet per dag, maar per jaar. Alleman ging naar de mis den Zondag, elk hield zijn Paschen. De tien geboden Gods telden mee. Het verzet was thuis in familie bij vrouw en de talrijke kinders. Gaan we niet weer naar den ouden tijd, naar het peil van beschaving zooals het nog heerscht in China en vele landen. Wie weet? Zal het menschdom zich zelf uitroeien, eerst door tarievenoorlog, en daarna door een anderen? Zijn we gedurende een tijd niet als bedorven kinders geweest in al onze goes- tjes Ingevolgd, de speelbal onzer neigin gen en toch niet gelukkig? Toen we kind waren konden we ons goed amuseeren met een hoop marbels of met een ijstop, onze kinders móeten thans een mecano hebben, een trein, enz., en zijn alles gauw beu. Het geluk is niet gecompliceerd. De H. Familie woonde in een stalletje en dat stalletje was toch een hemeltje door de tevredenheid en 't bovenaardsch geluk. De heilige man Job was niet ongeluk kig op zijn mesthoop waar hij lag als een verarmoede uitgeschudde boer en op den hoop nog met eene afschuwelijke velziek- te geplaagd. Zelfs, al moest God mij dooden, ik zou nog op Hem mijn betrou wen stellenzei hij. Dat was zijn gebed gedurende zijn crisis. De menschen beginnen ook meer te bid den; ze lezen schoonst als ze benauwd zijn, lijk in de eerste dagen van den oor log, «'t Pinst maar als 't vel afgaat». Het geloof zal weer keeren. Velen hebben zonder phare gereden in den mistigen nacht, maar ze hebben wat tegengekomen. De crisis steekt een stok in 't jachtwiel naar rijkdom en geluk. Rijkdom! Er is maar één rijkdom die telt, de gratie. De milliardair in witten gilet is arm erzonder; de bedelaar in lompen is er rijke meê. Geluk, sedert het verloren paradijs is ons geluk een kinderspel met blokjes, maar om het kasteel op te trekken ls er altijd entwaar een blokje te kort. A. B. 19 3 1 In de duitsche en engelsche uitgaven van den Baedeker-gids voor toeristen, komt een uitlating voor volgens welke er te Dinant, bij den duitschen inval van 1914, 600 Belgen als vrijschutters zouden opgetreden zijn. De stad Dinant heeft besloten een pro ces wegens laster tegen den uitgever van deze gidsen in te spannen. Volgens een telegram uit Berlijn heeft de firma Baedeker nog geen officieel be richt over dit proces ontvangen. Aan een Berlijnsch boulevardblad Das zwölf Uhr Blattverklaarde de uitgever, dat hij 'geenszins de bedoeling heeft gehad een politieken aanval tegen Belgie te onder nemen. De uitlating waartegen in Belgie protest is gerezen, steunt op ofïicieele do cumenten van de duitsche archieven... en die kennen we De armoede onder de werkloozen is zoo hevig, c!at het landsbestuur zich verplicht heeft gezien openbare plaatsen te openen waar de werkloozen één maal per dag een maaltijd mogen nemen. Bovenstaan de foto toont den toeloop bij een open baar spijshuis. Gebruikt Chicorci WYPEUER-TAFFINJ 't is Ce beste. De onderkoning van Indic, heeft gansch zijn gezag noodig om de onlusten, welke de terugkeer van Gandhi zal heropwek ken, te kunnen te boven komen. Men ziet op bijgaande foto Lord Willingdon in ge sprek met eenige hindousehe prinsen. Wij beleven een tijd v n diepe ontmoe dlging; eene ontmoediging zooals wij zelfs in de zooveel vreeselljker oorlogs jaren ternauwernood erger hebben ge kend. Als een loodzwar1 last drukt de economische nood op de volken, op hun lot, maar wellicht nog meer op hun stem ming. Wij aarzelen niet te zeggen, dat de sleutel tot de ingang van een beteren economischen toestand bij Amerika be rust. Ware Amerika op het punt van oor logsschulden plooibaar gebleken, dan zou het ook voor Frankrijk niet meer moge lijk, niet meer noodig zijn geweest zijn onverzettelijke houding te handhaven. Nu wij weten dat er voorloc; ng van Amerika niets te verwachten is, v.oeten wij vree zen, dat een bevredigende oplossing van het vraagstuk der oorlopsschulden onmo gelijk is, zoolang niet, U** ..•e< de hcogste nood zijn hard maar /ertngdehjk op voedingswerk verder heeft volbracht. Weer zal een conferentie tot bespreking van het vraagstuk der oorlogsschulden bijeenkomen, weer zal zij in 't gunstigste geval slechts lapmiddelen vinden. Als men niet beneden verwachting slaagt zal men hoogstens voor de zooveelste maal op eenige ontspanning kunnen rekenen Wij zullen maar liefst overstappen naar het gebied der algemeene staatkunde. Daar bevinden wij ons op minder troostloos terrein. Wij mogen zelfs van een vrij bevredigenden toestand in Euro pa spreken. De economische moeilijkhe den hebben totnogtoe geen verhooging van spanning in de internationale betrek kingen gebracht. Wij zien niet het uit het verleden bekende verschijnsel van staten die voor hun binnenlandsöhe moeilijkhe den een uitweg zoeken in een buiten- landsch conflikt. Men kan integendeel waarnemen, dat de verlamming zich zelfs over het Internationaal geharrewar uit strekt. Een jaar geleden zag er dat anders uit. Het fransch-italiaansch geschil dat door de londensche vlootconferentie zijn scherp ka rakter had gekregen, stond toen in vollen gloed. De engelsche ministers van bui tenlandsche zaken en marine togen in eigen persoon naar Rome en Parijs om te bemiddelen. Het gevonden vergelijk strandde. Nu spreekt men vrijwel niet meer over het geschil dat terugge gleden ls in een halve vergetelheid. Een jaar geleden kon Europa niet na laten zich te verontrusten over de uit dagende en ophitsende redevoeringen van Mussolini. Zijn practische internationale politiek mocht anders zijn, wij kenden het gevaar van dergelijke redevoeringen Zeker herinnerde Frankrijk zich een groot waarschuwend voorbeeld. Dat is nu ver anderd. Mussolini houdt geen verontrus tende toespraken meer. Dit ls de verhou ding van Italië tot Frankrijk ten goede gekomen. Ook over een ander onrustmakend ver schijnsel wordt nu haast niet meer ge sproken: dat is de omsingellngspolitiek van Italië ten opzichte van Zuid-Slavië, den beschermeling van Frankrijk op den Balkan. Mussolini bouwde ijverig aan een geweldig blok van vriendschappen, dat de uiteenloopende elementen zooals Turkije naast Griekenland, Hongartë en Bulgarië naast Rumenië en ook zelfs het Sowjet- rijk moest omvatten. Dit blok mocht, om de tegenstrijdige belangen en gevoelens die erin waren bijeengebracht, weinig in nerlijke kracht hebben, het druk bespro- en verschijnsel was onverkwikkelijk. Nu is er rust gekomen in dat demonstratief gedoe, ook weer ten voordeele van de be trekkingen tusschen Parijs en Rome. Een opmerkelijke ontspanning is er in getreden in de internationale betrekkin gen ten opzichte van Rusland, Frank rijk onderhandelt met de sowjetregeering over een niet-aanvalverdrag en Rusland schijnt bereid, een dergelijk verdrag ook met Polen en Rumenië te sluiten, ondanks het mokken van Moskow over de ooste lijke grenzen van deze beide landen. Een verandering van koers in de buitenland- sche politiek van Moskow was echter te verwachten sedert Stalin dezen Zomer zijn bekende rede hield waarin hij het gevaar van eene tusschenkomst, dat van de wes- teijke mogendheden zou dreigen, een her- scheschim der contra-revolutionnaire Rus sen noemde. Een verloochening van dat sprookje kon slechts bete-ekenen dat men nadere aansluiting aan het Westen ging zoeken. Door deze politiek van toenadering zul len geen oude gevoelens worden uitge roeid; zij kan slechts practische samen werking vergemakkelijken, maar betee- kent geen verzoening. Hetzelfde kan men zeggen van de iets betere verstandhou ding, die tusschen Rumenië en Hongarië bezig schijnt te ontstaan. Hebben de financieelè moeilijkheden dus ertoe bijgedragen de staten voorzich tiger te maken in hun buitenlandsch be leid, in de binnenlandsche politiek der verschillende landen hebben zij er de spanningen in menig geval verhoogd. Duitschland en Oostenrijk zijn daar spre kende voorbeelden van. De toestand in Duitschland is geschikt ook internatio nale zenuwachtigheid in het leven te roe pen. Hitler is echter alvast bezig, naar alle kanten te verstaan te geven dat hij vreedzamer zal zijn dan zijn roep, als men hem rustig laat regeeren. Het getal der dictaturen is dit jaar in Europa niet uitgebreid. Eer zou men van eenig terugloopen der beweging kunnen spreken. De koninklijke dictatuur zonder parlement in Zuid-Slavië heeft plaats ge maakt voor een koninklijke dictatuur met parlement. Spanje heeft met de dictatuur het koningschap van zich afgeschud. Deze revolutie is, gegeven de moeilijke econo mische omstandigheden waaronder zij plaats greep, van kalmer karakter ge weest dan men aanvankelijk moest vree zen. De extremistische elementen hebben niet de overhand gekregen, en de spaan- sche staat kan nog steeds als een eenheid tegenover de buitenwereld optreden. Van een afscheiding van Catalonië, die soms scheen te dreigen, is niets gekomen. De spaansche wereld was dit Jaar over het geheel bijzonder rijk aan omwente lingen. De gebruikelijke revolutie in Por tugal was dezen keer ernstiger dan ge woonlijk. De hoofdschuldigen zijn dan ook nu eens niet naar het heerlijke eiland Madeira verbannen, waar zij nog gevaar bleken te kunnen opleveren, maar naar het aanzienlijk minder prettige en zeer afgelegene Timor. Wat verder de Spaansch of Portugeesch sprekende staten in Zuid- en Midden- Amerika betreft, zij zijn dit jaar onge woon vruchtbaar aan revoluties geweest. Wij zouden kunnen vostaan met te zeg gen dat Mexico dit jaar geen revolutie heeft gehad. Wenscht men echter positie ver herinnering, dan kunnen wij de vol gende staten noemen waar omwentelin gen of pogingen tot omwentelingen heb ben plaats gehad: Argentinië, Brazilië, Chili, Cuba. Honduras, Nicaragua, Pana ma, Peru. Wij hopen dat wij volledig zijn, maar durven daarvoor allerminst instaan. Als wij van politieke spanningen in de wereld spreken mogen wij het con flict tusschen Japan en China niet ver geten, omdat het meer dan plaatselijke beteekenis kreeg door zijn behandeling voor den Volkenbond. Het heeft er wel eens even uitgezien alsof de Volkenbond van dit geval een prestige kwestie zou ma ken. Ten slotte heeft de Raad van den Bond, gesteld voor de keus tusschen een practische oplossing en zijn beginselen, den weg gekozen die hem het minste risico leek op te leveren. Of de bemoeienis van den Raad met deze kwestie al dan niet practisch nut heeft gehad ls moeilijk te zeggen, daar men daarvoor moet weten hoe de zaak zich zou hebben ontwikkeld als die bemoeienis niet had plaats gevon den. Voor den Volkenbond had deze kwestie in twee opzichten positief belang: Zij le verde een sprekend voorbeeld hoe zelfs de nationaal eerzuchtigste en militair onge naakbaarste groote mogendheden ter we reld, zich maanden lang een internationa le discussie over haar aangelegenheden liet welgevallen die zij tien jaar geleden nog geen oogenblik zou hebben geduld. En verder bracht zij de medewerking van Amerika teweeg bij een zuivere Volken bondsactie. Amerika toonde zich niet min der aarzelend dan de rest van den Raad; maar zijn optreden in de Raadsbespre- kingen was in ieder geval van groot prin cipieel gewicht. Wie zich den toestand van een goede kwart eeuw geleden herinnert zai met vreugde hebben waargenomen hoe de mo gendheden nu in staat waren de actie van een hunner in China lang en breed te behandelen, zonder dat daarbij gevaarlij ke onderlinge naijver of kuiperijen ont stonden. Nog geen 20 jaar geleden lever de iedere actie in Oost-Azië of op den Balkan onmiddellijk gevaar op voor in ternationale conflicten. Dit jaar is de Volkenbond overigens het tooneel geweest van veel mislukt streven. Noch Pan-Europa, noch de economische besprekingen hebben vooruitgang getoond. Moge het met de ontwapeningsconferentie niet cp dezelfde wijze gaan De slotsom van dees overzicht, zegt de N. R. Ct,kan zijn dat de politieke toe stand, ondanks de geschillen die uit de toenemende verhooging der tariefmuren moeten ontstaan, naar omstandigheden lang niet onbevredigend is, al moge het er binnen de grenzen van bepaalde staten verre van verkwikkelijk of geruststellend uitzien. De internationale politieke toestand is in ieder geval veel minder zorgwekkend dan de internationale economische toe stand. Wij mogen ook om dit laatste den moed niet verliezen. Zoo wij geen roekeloos, blind optimisme willen aankleven, dan wil len wij toch denken aan eene oude ger- maansche spreuk: Een onverstandig man ligt heele nach ten wakker en maakt zich zorgen over alles; dan is hij moede als de morgen komt; en alles ls nog even bezwaarlijk als het was 't Is beter niet met moede leden een taak te moeten aanvatten. G. v. A. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBEBgSBEB Daar werd in dit blad een goed beeld gegeven van de verwarring die er in de Nationalistische rangen heerscht en van de verwarring die door de Nationalisten zelf wordt gesticht op sociaal gebied, op stuk van organisatie. En na dit alles als een soort inventaris te hebben opgenomen, vragen onze men schen zich af, hoe de zaken nu eigenlijk staan. De strijd tusschen de richting van Van Severen en die van, laten we zeggen Leu- ridan, schijnt nu bepaald uitgestreden. De richting Leuridan, die het onderspit heeft moeten delven, kan kort samengevat worden als volgt: wij doen aan parlemen taire actie, dat beteekent: wij stellen onze kandidaten bij de verkiezingen, we trach ten stemmen te winnen en zooveel verte genwoordigers mogelijk in alle openbare besturen. We hebben als eerste stap, naar het laatste doel, in ons programma het federalisme staan om eens uit tg komen in Groot-Nederland. We zijn dus niet te gen Groot-Nederland, redeneeren de par tijgangers van Leuridan, we zijn enkel van oordeel dat er daarvoor nu nog zooveel tam-tam niet moet gemaakt worden. We zullen met de middelen die den Belgischen Staat ons in de hand geeft, wel Belgie klein krijgen. Van Severen en zijn aanhangers zijn met die richting niet akkoord, zij redenee ren ongeveer aldus: van de democratische methoden en parlementairen strijd, die te vreden is met stukjes wet, is niets te ver wachten. Het systeem met Belgie inkluis, deugt niet meer, al geen kanten. Wij wil len er met de ijzeren vuist op los om orde te brengen in den boel. Daarom richten we ons in met het oog op een mogelijke staatsgreep, die wanneer ze op bloedige wijze moet worden verwezenlijkt, op ons leven kan tellen. We moeten, aldus oordeelen de man nen van Van Severen, onze Groot-Ne- derlandsche droomen verwezenlijken met geweld, want anders zal het blijkbaar moeilijk of niet gaan. Al degenen die er anders over denken dan Van Severen en zijn mannen, zijn lammelingen, verraders van Vlaanderen en zijn niet waardig om te kijken naar mannen als Hitler en Mus solini en andere dictators, die de groote profeten zijn van de Van Severianen! Uit al wat in de jongste maanden en weken voorviel, is het zeer duidelijk te merken dat de richting van Van Severen het zal winnen. De luitenanten van onzen vlaamschen Hitier hebben ten andere de hand weten te leggen, op bijna al wat er reeds aan nationalistische syndikaten en andere sociale organisaties bestond en in de meeste arrondissementen van onze pro vincie beschikken zij over de macht in de nationalistische kampen. Het staat als een paal boven water ten andere dat de leiders, of laat ons zeggen de staf van de Vanseveriaansche troepen nogal bestendig kontakt houden met de Nat.-Socialistische beweging in Duitsch land en dat Van Severen, ten andere, een goede kennis is van Hitler die in Duitsch land den boel tracht op stelten te brengen en aldus de wereld naar een nieuw avon tuur kan drijven. De beweging van Hitier-Van Severen in Vlaanderen, is vijand van de nooit- meer-oorlog «-leuze, omdat zij partijgan gers zijn van burgeroorlog om den Dietsch- Nationaal-Solidaristischen Staat te vesti gen. Zooals men bemerken kan, is er in heel de beweging van Van Severen en zijn na tionalistische bende geen sprake meer van vlaamsche beweging, dat is bijzaak en het katholicisme van die beweging is nog veel verder te zoeken. De nationalistische beweging, zooals de richting Van Severen ze nu in handen heeft is noch min noch meer een zuivere revolutionnaire beweging, die met het vlaamsche vraagstuk en de rechtseischen van het vlaamsche volk geen het minste uitstaans meer heeft. De heele revolutionnaire werking van die troepen is overgoten met een sausje be reid uit de opvattingen van Hitier en Mussolini, en zulke mannen komen aan de flink georganiseerde katholieke partij vertellen dat het geluk en de toekomst van de menschen bij hen te vinden is! van het Blijspel van Beaumarchais omgewerkt door A. Van de Velde, met Renaat Grassin, speler van «BOEFJE in de hoofdrol. Prijzen der plaatsen: 1* plaats, 10 fr. (voorbehouden 2 fr. opleg)2" plaats, 8 fr.; 3" plaats, 5 fr. (voor behouden voor eik, 1 fr. meer.) Kaarten zijn te bekomen vanaf 4 Januari 1932, in het Katholiek Volkshuis, Ieperstraat, Poperinge. PROEFNEMINGEN GOED GELUKT DE BELGISCHE VLIEGERS UIT NOORD-AFRIKA TERUG De aankomst van de expeditie Orta-Cocquyt op het vliegveld van Eve re, waar beiden door hun echtgenoote en kinderen werden opgewacht. H t driemotorige Sabenavliegtuig, waar mede de belgische hoofdpiloot Cocquyt den 23 December uit Brussel vertrok voor een proefvlucht naar Afrika, ter voorbe reiding van de inrichting van de Belgie- Congolijn, vertrok Zaterdag uit Oran- Laoendis, in Algerie en landde behouden te Barcelona. Denzelfden namiddag, te 13 u. 30 ver trok Cocquyt naar Toulouse waar zij tegen den avond aankwamen. Na een tusschenlanding te Parijs, waar ze Maandagvoormiddag te 11 u. 15 op nieuw opstegen, landden HH. Orta-Coc- quyt te 12 u. 25 op het vliegveld van Haren. Ze werden ontvangen door HH. De Vos, kabinetsoverste van M. Van Isacker, die hij officieel vertegenwoordigt en kolonel Smeyers, beheerder van de Sabena. Me vrouwen Dony Orta en Cocquyt, wacht ten eveneens den terugkeer af van hun echtgenoot, evenals M. José Orta, bestuur der van het vliegveld van St Hubert en broeder van Dony Orta. Een korte ontvangst volgde op den te rugkeer der vliegers in de lokalen van het vliegveld en in den loop van dewelke de leden van de expeditie Orta-Cocquyt be groet werden door kolonel Smeyers, in naam van de Sabena, en door M. De Vos, in naam van den minister van Vervoer. EEN WOORD OVER DEN TOCHT De reis had een uitstekend verloop. Deze tocht van omtrent 7500 km werd afge legd zonder defect, zonder een ongeval en nochtans gedurende de 55 uren vlucht, waren de weersomstandigheden soms zeer slecht. De vliegers hebben veel nuttige er varingen opgedaan en M. Orta is overtuigd dat de lijn Brussel-Madagascar nog slechts een kwestie is van landelijke organisatie. In al de afrikaansche steden die ze doortrokken, Algiers, Oran, Langhouat, El Golea, Coloms-Béchar, onderhield M. Orta zich met de vertegenwoordigers der Handelskamers, met de burgerlijke en militaire overheid, over de voordeelen der ontworpen luchtvaartlijn. Overal ontvin gen ze aanmoedigingen. Thans zullen ze zich aan het werk zetten om het ontwerp te verwezenlijken. HET OPENSTELLEN DER LIJN Daar er tusschen de fransche en de belgische regeering een overeenkomst ge troffen werd, dat de maatschappij, die eerst gereed was om de lijn open te stel len, zonder meer kan beginnen, mag men verhopen, dat het eerste Sabenavliegtuig van de geregelde luchtlijn naar Kongo over enkele weken zal kunnen vertrekken. En de datum van 1 Februari 1932, die destijds vooruitgezet werd. zai dus waar schijnlijk niet verre overschreden worden. De Japansche afvaardiging ter Ontwapenings-Conferentic. Van links naar rechts: de H.II. Shobu Sato, ambassadeur van Japan te Brussel Luitenant-Generaal Iwans Matsui en de Admiraal Shushin Nagano. «BaBggEiaiE3ag3BBBHaBBEaBZBBiB3tE3BagBaa«BBaBMigfflaaaiH;aiigi£Baa Ra- Eene maandelijksche Mis te Lourdes Mgr Gerlier, bisschop van Lourdes, be- statigend dat eenerzijds gansch de we reld naar vrede snakten dat anderzijds er groot meeningsverschil heerscht tus schen degenen die den vrede moeten in richten, heeft besloten dat, den eersten Zaterdag van elke maand, in de Grot van Lourdes, eene Mis voor den Vrede zal op gedragen worden. In zijn Herderlijken Brief desaangaan- de, schrijft Mgr Gerlier: «Is het niet in het gebed, dat, van nu af reeds de een dracht zal kunnen bekomen worden tus schen al de geloovigen, en zulks zonder bijbedoeling? Over enkele dagen nog heeft Z. H. de Paus, in zijne Kerstmis-aan spraak, herinnerd aan de herhaaldelijke oproepen der Pauzen voor den vrede, be vestigend dat het alleen aan God is dat Hij, ditmaal, over dit gewichtig vraag stuk wenscht te spreken... Is het Heiligdom van Lourdes, waar al de smarten verzachting komen zoeken en waar al de volkeren zich broederlijk ontmoeten onder den blik van de gemeen schappelijke Moeder, de Koningin van den Vrede, niet de uitverkoren plaats om den Almachtige den vrede af te smeeken? HasiEsnaBBBBzaHaasasgBsaaBBisa BE TAKS op de RADZO Wie den post, dien hij in 1931 bezat, blijft behouden en, in algemeenen regel, alwle op 1 Januari 1932 een post bezit, moet verplichtend de taks voor het jaar 1932 betalen. De wet bepaalt dat deze be taling vóór 31 Januari dient gedaan. In het belang van den dienst, zet de Regie de belanghebbenden dringend aan niet de laatste dagen van Januari af te wachten om zich in regel te stellen, doch van nu af hun betaling te doen. De jaarlijksche taks is vastgesteld op 60 fr. voor de lampposten en op 20 fr. voor de toestellen waarin alleen gebruik wordt gemaakt van kristallen. Zij moet worden gestort of overgeschre ven aan postcheckrekening Nr 290 dio-Omroep-Taksen Aan al wie in een postkantoor stort wordt aan het winket een ontvangstbe wijs afgeleverd dat geldt als vergunning voor het bezitten van een radioëlekcrischer ontvangpost in 1932; de titularis eenej postcheckrekening, die betaalt door mid del eener overschrijving zal, door de zor gen der Regie van Telegraaf en Telefoon, een roode of witte kaart ontvangen als toelating. Het vergunningsbescheid dient zorgvul dig bewaard gedurende het gansciie jaar, om op iedere aanvraag der .agenten v.:n de overheid te worden voorgelegd.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 1