Brouwerij M GEDACHTEN Het Geheim Vaïi ne Torenhoeve Generaals aan 't vechten met de pen ZITDAGEN MISSIENIEUWS Radio In de Wokijvertieid De fransche generaal Fan oyerledeii Stichting van St Paukjsbond tot bestrijding des slechte Pers BOEKBESPREKING HUISMOEDERS Maarte is een vuile taarte En April heeft zotte grillen. De jeugi is streng omdat zij de we- Peld oordeelt naar hetgeen zij er over geleerd heett; de grijsheid integendeel is goedaardig omdat zij oordeelt naar hetgeen zij heeft gezien. 'iBSBMftSBBSMR) zaasHss HfT/AAtU8KE UIT DE ■LEZER-S en LEZERESKENS teer U allen saluweer, En tic mij gaan haasten zeer voor U hier alweer, gpen voor mij is epn eer. ik moet het bekennen,) «en epistel neêr te pennen. Maar ach Heer-! ach God Droevig' is toch mijn lot, want 'k ben hijkan kapot en daarom zit ik fel in de krot. Ge moet. allen namelijk weten en 1 niet te rap vergeten dat "t artjkelken dat glfier nu leest geschreven is geweest 'k zeg 't U gansch bedeesd, met 'n fel 'beneveld verstand en dito geest. Want 'k heb ook nog eens nieuwjaar [■willen vieren, zooals k dat deed in mijnen jongen tijd: ne flikker geslagen, geëten, en gedronken [alle lekkere bieren... 't is maar daarna dat ge voorwaar wordt gewaar aJsdïrt g' een oud peetje zijt. Heb ik m,;i dat al beklaagd ja, van rond negen tien uur niet in mijnen kij ker gekropeh te zijn zooals ieder ver standig mensch dat in mijn plaats zou gedaan hebben. Maar neen! 'k wilde ook aan de kennissen en familieleden ne keer laten zien da 'k de man nog was! We zul len wij toekomend jaar, als 't God belieft, een beetje slimmer zijn, en dat gebras aan de jeugd overlaten! Hewel Manneken, zoo spreekt Marenta [tot mij ge ssijt gij ne schoonen, gij, van allemaal dat schandaal' aan den neus van uwe lezers te hangen, een ander sou niet '::r verlangen, dat alles zooveel mogelijk te verzwijgen. Gij zoudt van woede ne mensch zijn bloed naar 't hoofd doen [stijgen. Maar 'k word dat liedje moede en opgepast. Weet nu -eens voor altijd, potverdrie dat iedereen zijn vuil goed wascht in z'n eigen familie. Goed Marenta, 'k zal 't enthouden! WAT GE OOK moet onthouden en... In praktijk stellen dat is het spreekwoord dat zegt't is beter voorkomen, dan ge nezen. Maar boer Pummels verstond dat zoo niet. Hij en wilde voor geen geld van de were1", z.'n kleine laten inenten tegen de pokken. Neen. «een, zei hij, dat zijn dingen die tot niets goed zijn. Kijk eens de kleine Jef, over vier jaren, we deden hem inen ten .en twee dagen daarna was hij dood! Hoezee! twee dagen later? vroeg de geneesheer. Wel ja!... hij was op nen appelboom gek!ommen en d'r afgetuimeld, hij was op den slag dood... doe dan uw kinderen inenten tegen de pokken! 'T IS DUS EEN PEIT ik weet niet of g'er op d'hoogte van zijt, dat, hoe ge nu ook klaagt of mort, er 'is twaalftal zijn te kort. Wat twaalftal? Wel 'n twaalftal volks vertegenwoordigers. De bevolking is sedert de laatste verkiezingen nog een beetje vermeerderd, dus... En onder die nieuwe volksvertegenwoordigers zullen er 8 vlaamsche, 3 Erusselsche zeker en 'n paar Walen moeten zijn. Maar hol&! dat staat zekere meneerkens niet aan. Wat denkt ge wel onder die twaalf, dertien nieu we dépuiés i moeten er meer dan de helfi. Vlamingen zijn... Neen zulle, dat is niet om doen. En toen hebben die me- ncerkens allemaal hun verstand ne keer doen werken om maar iets te vinden, om geen nieuwe volksvertegenwoordigers bij de volgende kiezingen bij te laten komen. Dat het verdorie allemaal Walen zijn beesten, ge zoudt verdraaid iets anders kien. EEN BQER komt in de stad en vraagt aan iemand waar hij zijn testament kon laten maken. Men wijst hem den weg naar een no taris. Kij belt, de dienstmeid komt voor. Zeg meisje, is de testamentmaker thuis? De meid gaat lachend naar binnen en deelt de notaris de vraag meê. De notaris, juist aan het ontbijt, laat den hoer binnenkomen. Zoo, vriend, ga even zitten, ik ben tot uw dienst. Wilt ge een tas koffie? Als 't u belieft, mijnheer, ik lust nog wel een boterham ook. Het .ontbijt is afgeloopen. De notaris vraagt aan den boer 'hem te volgen. -Op het kantoor komende, vraagt de boer: Is dit uw werkplaats? Neen, vriend, dat is mijn kantoor, doch laat eens hooren wat ge wenscht. De boer doet eer nak open en haalt er een ouden bijbel uit. Ja, zie eens hier, mijnheer, dat is mijn Testament, en nu zou ik u willen vragen, t>f gr c>it niet eens opnieuw zoudt Wir-n ;w.-- 'k Heb U allen reeds dikwijls.doen verstaan dat *t Manneken uit de Maan sedert enkelen tijd gewis mie! f»! er on .zijn gemak en is. Ir, Wel ze zijn potdorie Mengelwerk van De Poperingcnaar9 ROMAN door A. HANS. Madam, is Martha Wellems hier niet? vroeg hij met stokkende stem. Ha, ik heb goed geraden? Gij waart daar aan 't schilderen voor mijn night... Neen, ze is hier niet. Waarom peinsi ge dat? Ze was naar Veurne gekomen om u te bezoeken... maar... hoe zal ik het zeggen t is een heele historie... O zoo! is het een heele historie! Moet "'Ut leugens zoeken? Uo.' adam, ik spreek eerlijk... art hooren... Welk een heele historie is het dan? Maar ik ben al lan ger op de wereld dan van gisteren... 'Ik zal openhartig zijn, - idem... Goed... 't duurt toch lang. Martha is met de tram naar Veurne gekomen... Ze zou het u zeggen dat wij verkeeren. We waren eerst een eindeke gaan wandelen.,. Verduik het dan niet, dat ge ook op die tram zat.,. Ik reed per velo... Ua, zoo... Ze mochten u te Marte lare niet te gare zien .vertrekken... En hie hebt ge elkaar gevonden? Ja, madam... Maar haar vader is in de auto van Braams, den veearts, achter gekomen. Hij zag ons... en Martha moest instapper. Haar raar hier voeren, bij r -- En gij meeuu ader weeral Weg zou zijn en Martha seffens bij u zou staanr Vader Wellems zal tejrug zija naar. aüls dagen aan 't spreken en aan 't schrij ven over dien fuséedie ze den eenen af den anderen dag van op d'aarde naar de maan gaan sturen, en dan Is 't Manne ken uit de Maan... zeker naar de Maan. Maar 'k ben verdraaid ai gerustgesteld want 'k lees daar dat 'n amerikaansch profes sor uitgerekend heeft welke fabelachtige som het zou kosten, zoo'n fuséenaar de maan te sturen. En hij ls uitgekomen op niet minder dan 2 milliard en half... dollars. Vraag' ne keer aan uwen wisselagent hoeveel de dollar tegenwoordig nog staat... en relten maai' eens uit. Ik denk dus niet dat ik in de eerste jaar- kens nu, iets te vreezen heb! IN DE KRANTEN van hier en van alle kanten komt men soms dingen tegen, die we met veel planzier te lezen kregen, omdat ze zijn toch zoo dom en stom. Zoo bijvoorbeeld, ziet eens hier, wat lk dees week in een gazet te lezen kreeg. EEN GROOTE BRUILOFT Twee Jonge snotneuzen, de genaamden P... en JR..., vonden er gisteren hun ge noegen in, den hond van den heer A..., burgemeester, te pijnigen, in wiens oor ze eene springbus gestoken hadden. Een gansche hoop vrienden zijn hun hunne beste -wenschen komen aanbieden, en wij zijn gelukkig er de onze bij te mo gen voegen. TWEE SNOTNEUZEN Gisteren werd in de kerk van... het hu welijk Ingezegend van den heer H..., di recteur van "t gevang en juffr. Suzanne M... Deze twee domkoppen werden door een gendarm naar den post geleid, waar hen proces verbaal werd opgemaakt. Wenschen wij hen dat een ernstige veroordeeling hen den tijd geve om na te denken over de domheid van hetgeen zij gedaan heb ben. Hawel, 't is schuun, zou den andere zeggen. NE GOEIE POT BIER doet altijd planzier en staat er niet ergens geschreven wilt ge gelukkig leven wilt g' uw hart vol liefdevler drinkt bier. Maar 't schijnt dat 't bier dat ze te genwoordig verkoopen veel van zijne hoe danigheid van o liefdevierschenkend ver loren heeft, 't Zijn de mannen van Munich, die dat beweren. In 1890 was Munich de stad van de gansche wereld waar het meeste bier verbruikt werd. Iedere Inwoner dronk zijn 420 liter per jaar. Nu is dat rekord ook gedaald en fel, want 't is op 220 gevallen ('t geen ook nog niet te versmaden is). Welke gevolgtrekking moeten we nu daaruit halen? Hewel bij ons verkoopen ze ook Munich en andere duitsche bie ren aan 3 of 4 frank 't glas. De mannen van Munich willen er bijna niet meer van proeven omdat ze 't niet goed genoeg vin den en pertang, voor hen kost het nog zoo duur niet... BRIEF VAN EEN SLACHTERSLEER LING. Een jongen die in de naburige stad het slachten leerde, schreef aan zijn vader, die op het land woonde: «Ik laat u weten, dat ik nog goed gezond ben en dat mijn baas zeer met mij tevreden ls. Hij heeft mij al eens de huid laten afdoen en wanneer ik zoo doorga en mij goed ge draag, dan zal hij mij nog voor Paschen laten slachten IETS DAT GE MOET WETEN dat is: hoe meer dat ge weet hoe meer ge kunt vergeten. Hebt ge me beet? 't Is daarom dat 'k U hier nog iets ga vertellen... dat ge dan achterop ook maar kunt vergeten, want heel interessant is t niet. Volgens werken van sommige specialis ten bezitten de mannen nen haarbos die van 75.000 tot 100.000 haarkens telt. (Heb ben die mannen geduld gehad, ja, om dat zoo allemaal maar te tellen). Ten minste als hij nog geen halve of volle maan heeft. Ieder haartje groeit van 0,4 tot 0,5 mm. per dag, dat maakt voor 'n middelbare haarbos 30 meter per maand en ongeveer 11 kilometer per jaar... alles bijeen na tuurlijk! Maar toch, wie zou 't ooit ge loofd hebben! Madam Kakelnest was getrouwd, en on der haar huwelijksgeschenken waren er niet minder dan drie regenschermen. En ze wilde toch ten minste eenen para plu gaan verwisselen. Ze vroeg het aan haar man en deze was 't akkoord. D'r was nog een etiquetteaan vast van 't ma gazijn waar hij vandaan kwam. (Niet aan haar man, maar aan den regenscherm). Ze ging dus. Madam, zei de verkoopster, het spijt mij, maar deze paraplu werd hier niet verkocht. Hoe? Hier niet verkocht?... en dat briefje dan dat er aanhangt en waar den naam van dit magazijn op staat? 't Is waar, madame. Maar dat briefje beteekent dat de paraplu hier... gerepa reerd geweest is. GE WEET DAT ER MANNEN ZIJN die men noemt de discipelen van Dar- [wijn die bij hoog en laag beweren zonder zich te geneeren, dat de menschen, ge moet mij daarvoor [niet zoo aangapen, afstammen van d'apen. En wilt ge nu mijn gedacht eens recht uit kennen? Hewel, als ge die mannen zelf die dat beweren eens goed beziet, dan zoudt g'op 't laatste beginnen te twijfe len... of zij niet direct van den eenen of anderen chimpanze of oerang-oetang af stammen! Darwin zelf had nen echten apenkop. Die mannen dus, die allemaal leelijk- aards zijn, onder ons, laten dan ook geen enkele gelegenheid voorbijgaan, om hun gek gedacht te staven Nu is er nen profester van Chicago die beweert dat de chimpanzes een taal heb ben. 't Is te zeggen dat ze onder malkaar spreken met echte woorden, en dat ze (EasgassBSEaasaiEMMBiaaBBaasH Martelare... Met zulk een antebiel gaat dat rap. Andebiels zijn vuile stinkerds, maar ge zijt er in een niet mee van de eene streek in de andere! Ha, dat is nu de heele historie. Ewel, ik heb ook een heele historie! Vader Wellems heeft me geschreven, dat rond Martha, die een braaf, maar nog onnoozel schaap ls, een nietwaard draaide die zich schoon kan voordoen. Aan zijn familie is ook een heele historie verbonden, als ge van heele histories spreekt. Ik was dus verwittigd en nu loopt ge recht in de trape... Maar madam! stamelde Maarten, wien het was of alles om hem draaide... Stond hij nu voor de goede tante, die hen steunen zou in hun verbond? 't Is nu niet van te maar madam men, vervolgde de rentenierster. Luister, vriendschap! Mijn treffelijk huis is geen konkelkot... Ha, Martha komt naar Veur ne om mij te bezoeken, dat zegt ze thuis, en gij stuift er op uw velo achter... en dan wordt tante aan kant gelaten en ge wandelt de stad uit. Zijn dat deftige ma nieren? We moesten elkaar spreken... Ja, zwijg maar... we kennen dat... er hebben rond mij ook veel jongens ge draaid en ik ben dat niet vergeten, al is het veertig jaar geleden, 'k Was zoo on noozel niet als mijn nicht, die in het pensionnaat veel uit de boeken heeft ge leerd maar niets kent, van wat er niet in haar boeken staat. Ja, ja, ge moest Martha spreken en ge tjoolde ze mee op een buitenweg... En als vader Wellems haar van u weg haalt, durft ge hier in de straat te schilderen, dat voorzeker al de geburen u bezien hebben! Peinst ge, dat tante een onnoozele klaaie is, die seffens voor u koffie en koekeboterham- men gereed zou zetten. Madam, ik wordt belasterd, zoo on derbrak Maarten dien woordenvloed. Wei ge geeft door uw manieren va-, a?0-1-32. - DE POPERINGENAAR. - Nr 2. - BI. 5. m nen alphabetvan 27 letters bezitten. Nog een bewijs te meer, zegt hij. Ik geloof dat die man ne slag op zijnen ketel moet gekregen hebben. Ne chli.ipan- ze kan wel huilen en schreeuwen, maar spreken, allee dan... met wien komt dien profester lachen? KLEINE JEF (7 jaar) ls den avond gaan doorbrengen bij zijn vriendje Bebert. 't Wordt stilaan donker en tijd dat de kleine naar huls gaat. Maar 't regent toch zoo hard. Hier Jefke, zegt de moeder van Be- bert zoo, 't regent zoo hard, hier hebt ge een paraplu. O! dank U wel madam, dank u... Ge moet daarvoor zoo niet bedanken, ik ben zeker dat uw moeder, in zoo'n ge val 't zelfde zou doen voor onzen Bebert. O! dat zeker, antwoordde Jefke, ze zou zelfs nog meer doen... ze zou aan Be bert vragen of hij niet meê blijft sou- peeren! IN AMERIKA ls 't zoo ge 't nog niet wist, dat ge moet zijn om de echte vrinden van de dieren te vinden. D'r waren al de vrienden van de katten, de. vrienden van d'honden, van de muil ezels, van de kalvers, enz._, enz... Nu is er nen nieuwen bond gesticht die als wacht woord heeft: Be kind to insects Weest goed voor de insectenDat gaat verdraaid een beetje te ver. Laat dan uw fruiuboomen en uwe groenten in den hof maar afknagen en kapot weten door de rupsen, enz... Als ge uw gras wilt af maaien steek dan een klax-on of toe ter op uwe tondeuse... opdat die lieve beestjes zich op tijd uit den weg zouden kunnen maken! Laat uw bloed maar uit zuigen door de verhongerde viegen, enz..., enz..., enz. Die Amerikanen zijn waarlijk lief... en hunne liefde voor hunne minderwaardige broeders, de insecten, is aangrijpend... Maar, ondertusschen, werden te Lévins- burg in Virginie, twee negers gelyncht en opgehangen door het volk... simpliester omdat ze fleger waren... en ge weet,"neger in Amerika, da's al bijna zoo ongelukkig als Vlaming In België zijn! EEN VERLIEFDE snul had een briefje van zijn meisje ontvangen... Nu moest hij antwoorden, en na zijn hart gansch in verliefde woorden uitgestort te hebben, schreef hij onder op den briefIk heb dikwijls de postzegel gekust die op uwen brief geplakt was, en ik werd nog meer verliefd op U... toen ik dan dacht, dat gij ook uwe lipjes op den zegel gezet had om hem nat te maken en op te plakken Eenige dagen daarna kreeg hij een minnebriefje en onderop als P. S. stond er te lezen: Neem vooral goed nota van het feit, dat gezien ik ver van de post woon ik altijd mijn brieven medegeef met mijn knecht, ge weet wel, dien -grooten neger, daar, en 't is hij die dan de postzegels koopt en ze op den brief plakt! En daarmeê, m'n beste Lezers en aider- liefste Lezereskens, gaan we den boek nog ne keer toe doen voor vandaag, en U allen, onze beste wenschen aanbieden. Het Manneken uit de Maan. IBnUMBSHHaHEBBBBBBBBBBB Het militarisme draagt den degen om er meê te vechten, aan te vallen of te verdedigen. Als de degendragers met de pen eens werken, peinzen ze dat ze den degen hanteeren. Foeh deed Clemeneeau onder hand ne men. Clemenceau schreef om Foch te verkleineeren. De belgische generaal Gallet komt ook een boek te schrijven: Z. M. Koning Albert, opperbevelhebber voor den duit- schen invalwaasvoor de generaal ook geweldig wordt aangevallen, dat hij meer zijn eigen naar voor steekt dan den Koning verheerlijkt. Maar erger wordt het nog, dat de luitenant-generaal Lautonnois den generaal voor de rechtbank gaat dagen. De Standaard meldt het aldus: Op blz. 284 stond er onder meer In vermeld over den dag van 9 October 1914: Ik vernam met verbazing dat de 4" en de 66 legerdivisie hun stellingen aan de Schelde hadden verlaten, en dat zij volop in aftocht waren Luitenant-generaal Lautonnois van Ro de, die in 1914 aan het hoofd stond van de legerdivisie van Brussel, voelde zich gekwetst door die bewoordingen, en zond luit. gen. Gallet een schrijven, hem vra gend, een verklaring te plaatsen in ver scheidene bladen om deze vergissing be kend te maken, en ook in dien geest den tekst in het boek te veranderen. Het antwoord van luit. gen. Gallet was: 1. De zaken hebben zich zóó voorge daan; lk heb hen dus zóó neergeschreven. 2. Ik heb uw naam niet vermeld. 3. Verlaten in den zin van opge ven zich terugtrekken kan moeilijk als kwetsend voor een leger aanzien worden. Luit. gen. Lautonnois van Rode is met dit antwoord niet tevreden en heeft luit. gen. Gallet voor de burgerlijke rechtbank van eersten aanleg te Brussel gedaagd Vechters zijn vechters en die vechten overal en groote generaals zijn In som mige zaken ook maar keine menschen! Dr BRUTSAERT, Kamerlid, is spreke- lijk voor iedereen: Te POPERINGE, in zijn huis, 's mor gens, den Maandag en Vrijdag. Te WERVIK, den 2- Zaterdag der maand, van 9 J4 tot 12 uur, in Het Kapitel Te IEPER, den 1" en 3" Zaterdag der maand, van 9 V2 tot 12 uur, in den Ka tholieken Kring. BBBBBHBIIB, Uit China ontvingen wij volgend schrij ven van E. P. Florent Boudewijn, Mis sionaris van Scheut. Het ostensorium, zes kandelaars en eene schoone koorkap zijn hier aangekomen Ik zend U mijnen dank. Ik bedank ook hartelijk al de missievrienden en in bi zonder den naaikring. Zoo komt stilaan deze nieuwe residentie in orde dank zij de medewerking der mis sievrienden van Poperinge en omliggende. Gij zult misschien elders reeds verno men hebben dat er spraak is van ons Vi- karlaat te verdeelen. Nu zijn wij wederotr een grooten stap vooruitgegaan. De gren- zenverdeeling is naar Rome opgestuurd en de chineesche priesters hebben reeds gekozen om hunnen bisschop aan te stel len. Het afgescheiden deel zal aan den Inlandschen Klerus afgestaan worden, 't Is met veel plezier dat wij de verdeeling tege moet zien en wachten op de beslissing van Rome. Tulltaoyingze, waarvoor Ik zooveel ge bedeld heb zal ook door de Chineezen be stuurd worden en dus zullen alle missie behoeften hun afgestaan worden. Al ge neer ik mij hier goed ik zal toch gaarne mijne plaats aan eenen chlneeschen priester afstaan, want die verdeeling is zeker een toeken van vooruitgang. Zal ons missieveld kleiner worden toch zal het nog verschrikkelijk groot zijn, want op sommige plaatsen kunnen wij nog twee, drie dagen reizen zonder een kerk of kristenheid te ontmoeten. Daar ook noch tans moet het Evangelie verkondigd wor den. Een ding spijt mij en 't is dat ik deze parochie moet aan de inlandsche priesters overlaten en dat er nog geene kerk ge bouwd is. Waar ik tot nu toe Mis gelezen heb ls een vervallen chineesch huis. De fondsen hebben mij altijd ontbroken om iets beters te bouwen, ook de tijd zal mij niet meer gegund worden maar de Chi neezen zouden er niet weinig mede ge diend zijn konden zij bij mijn vertrek een beurzeken vinden om een deftige kapel te bouwen. Wij zijn de bedelaars van Onzen Lieven Heer en wenschen Hem overal een deftig verblijf te bezorgen. Ook, wat moe ten de heidenen denken als zij een arm tierig gebouw zien 'en dat de menschen zeggen: daar hebt ge de kerk van den Heer des hemelsVoor hunne pagoden te bouwen en te versieren sparen de hei denen geen geld. Onze kristenen zijn nog te arm en te weinig in getal om hunne kerken zelf te bouwen. De laatste jaren zijn de menschen, heidenen zoowel als kristenen, verarmd bij vnoeger. De belas tingen verlioogen gedurig en 't land inte gendeel brengt minder op: de grond wordt uitgeput en de boeren hebben de middelen niet meer om het te bemesten en te beboe ren als vroeger. Voeg daarbij de opium kwestie. Iedereen wil wat opium zaaien, denkende daarmede zijne finantiën te ver beteren maar 't wordt slechter en slechter, en de opiumschuimers nemen gedurig toe in getal. Geen straaltje hoep op verbete ring is nog te voormen. Mocht de kerk toch rap vooruitgaan in China om 't volk te kunnen verbeteren! Zeker wordt nu reeds oneindig veel ge daan om de arme lieden te helpen die rond de kerk wonen, maar wat is dat te vergelijken bij de mlllioenen die nog nooit van God hooren spreken hebben en buk ken onder 't juk van satan en zijne aan hangers. JANUARI - NIEUW JA ARM. 10 Z H. Familie. Agatho, Christina. llMHyginus, Salvius, Honorata, Theod. 12 D Arcadius, Benedictus B., Cesaria. 1'3 W Designatus, Godefridus, Veronica. 14 D Hdlarius, FeL v. N... Dacrina, Engelm. 1.5 V Paulus Kluiz., Maurus A., Mlcheas. 16 Z Marcellus, Honoratus, Priscilla, Otho. ZBSËSBBKSBlBBBSKBBHBBBBMBSSa der Wellems overschot van gelijk! Martha is gekend hier te Veurne. Moest gij ze op een slechten naam brengen? Ik ben percies geen dibbe, die de oogen neer gaat voor leder, die een broek draagt... maar niemand kan iets op mij zeggen. En Martha heeft treffelijk bij mij ge woond... Ze heeft verzet genoeg gehad •en ze was hier gaarne... Maar als zij nu dom doet, zal .tante zeggen: Hola daar... ge moogt alzoo niet dolen». Als 't moet kan ik een gendarm zijn en ik zeg u, jonkman, kunt ge te Martelare uw stre ken niet uithalen, te Veurne zal 't ook niet gelukken. Mijd gij Martha Wellems! Er loopen zotte kallen genoeg in Veurne Ambacht en vooral na dien vervloekten oorlog! Zoek er een van die soort, jongen! Madam, laat .mij nu ook eens spre ken! smeekte Maarten. Neen, neen, 't is niet noodig... Ik heb een fonograaf in de kamer... Ge beoordeelt me verkeerd... Ik heb ook te Veurne gewoond. Veurne ls een brave stad, maar 't zijn er niet al heiligen! Ge kunt inlichtingen vragen over mij.., Ik ben er niet benauwd voor. O, den dag van vandaag zijn ze niet zindelijk met inlichtingen. Een mensch is nu rap braaf... Martha en ik .meenen het ernstig... Ventje, 't is nu wel geweest... en ik heb nog nooit Booveel geduld gehad met iemand, die me .aan de deur lastig viel. 't Is tijd om te vertrekken... En 't water voor mijn koffie kookt juist... hoor maar, in de keuken. Mag ik me dan niet verdedigen te gen laster. Kent ge Braams? Tut, tut, 'k ben blijde dat i'k ver van Martelare zit, want de boel is daar ook veel veranderd, maar niet verbeterd. En ik trek me er zoo wéinig mogelijk van aan. De rentenierster opende de deur. Alle giften voor de Missie worden met dank aanvaard door E. H. R. Debevere, St Jans Kruisstraat, Poperinge (Post- checknummer 1979.72). Gebruikt Chicorei YVYPELIER-TAFFINj 't is de beste. AMATEURS BERICHTEN Nr 2, 2" Jaargang, 15 November 1931. Indien het eerste nummer speciaal de fono was toegewijd ls ditmaal de radio aan de beurt. Een korte inleiding van Wireless Prof. maakt het den lezer klaar dat ter gelegenheid van het derde radio salon dat zoo pas zijn deuren komt te sluiten dit Radionummer hoogst wensche- lijk is. Verders een bildrage over De An- tennezorgen voor het Najaarbespaart den radio-amateur onaangename karweit jes in regen, wind en sneeuw. Een bezoek aan het derde radiosalon, sterk gedocumerilfterde bijdrage over het laatst gehouden salon te Brussel, die voor amateurs, zoowel als techniekers en han delaars uiterst belangrijk is. Een bijdrage Wat is Super-Inductie maakt den lezer de laatste verbeteringen van het radioontvangsttoestel klaar. Niet minder aktueel het probleem der Radiostoringen naar aanleiding van de besluiten der radiostoringscommissie in gericht door Min. Bovesse. Onder de rubriek Iedereen Zelfbou wer verschijnt een relaas over de uit slagen bekomen met een bouwdoos. Een ondervindingrijk technieker deelt er rijne resultaten mede. Belangrijks korte nieuwsjes over Kleingoed - Aanbevolen adressen en last not least!de eerste uitslagen van den prijskamp met 8000 fr. prijzen. Dit nummer is verkrijgbaar in den Boekhandel of bij den Uitgever J. C.AEY- ERS, O. L. Vrouwstraat, 34, LEUVEN. Losse nummers kosten 2 fr. Een jaar abonnement slechts 20.50 fr. Postcheck 27.33.63, J. Craeyers, Leuven. BBHXBEBBHBBEBBBIBBBBBSBBBBBI 1932 IS EEN SCHRIKKELJAAR Het jaar 1932 begint op een Vrijdag en eindigt op een Zaterdag. In de regel eindigt het Jaar op denzelfden weekdag als het begint. Thans is dat anders, door dien 1932 een schrikkeljaar is: in Fe bruari ls er een dag meer. Men weet dat de wereld om de zon draait in 365 dagen 5 uren 49 minuten. Vroeger werd met die 5 uren 49 minuten geen rekening gehou den, waardoor er vergissingen ontstonden op den duur. In 1852 besloot Paus Gre- gorius XIII, daar aan het jaar ongeveer een vierde van een dag ontbrak, er- om de vier jaar een heelen dag bij te voegen. ■BBBflBHBBZaHEBBESül&SEEKCSBBl Daar is 't gat van den timmerman, zei ze. Maar madam... Mijn maarte is uit vandaag, maar hier nevens woont een van de kloekste mannen van Veurne. En als hij u buiten moet steken, rolt ge tot aan den anderen kant, ik verwittig u. Martha zal dan over mij spreken... En ik over u!... Recht ls recht... en ik héb er be trouwen in. Betrouwen Is heel schoon!... saluut en dat ik u nooit meer weer zie! De rentenierster deed de deur achter Maarten toe. Is dat nu die goede tante! bromde hij nijdig. Wat een dragonder! Ik kon er geen woord tusschen wringen. Diep ontgoocheld verliet Maarten de straat. O, er wordt tegen mij gekonkeld, zei hij bij zich zelf. En altijd die ge schiedenis van mijn broer er bij! Braams doelde op het gerecht. Is er een proces over René geweest? Maar waarom mag ik dat niet weten? Is het een geheim op ons dorp? Hoe weet die ellendige Braams het dan? Ik moet er achter geraken... Somber begaf Maarten zich naar de herberg waar zijn rijwiel stond. Wat zou hij nu langer te Veurne doen? Met angst dacht hij aan huis... Wie weet hoe het met vader gesteld wasl Ge jaagdheid beving hem. En spoedig reed Maarten terug. Dicht bij zijn huis stond Bert Vissers. Wf#i hij weer bij Manda geweest? Of wilde hij er heen? Ik moet u eens spreken! riep de schelm. Maarten stapte af. Wat ls er? vroeg hij norsch. Maak het kort! Zult ge niet meer naar de Toren- Naar eene verstandhouding tusschen Franschen, Belgen en Engelsclien Te Rijssel werd eene belangrijke ver gadering gehouden van fransche, belgi sche en engelsche wolfabriekanten, die een onderzoek hebben gewijd aan de middelen, om den hachelijken toestand te verhelpen, in denwelke de wolnijver- heid is gebracht door het protektionlsm, bijzonder door de engelsche toltarieven. M. Peltzer, voorzitter van liet verbond der textielnijverheid van Verviers, heeft daarover de volgende belangrijke bijzon derheden meegedeeld: Wij zijn het eens geworden om ln onze wederzijdsche wetgeving de weder- keerigheid der tolrechten te aanvaarden; gelijke rechten overal, en wel zoo laag mogelijk. De fransche afgevaardigden waren het daarop eens, en zulks is hee- lemaal ln ons voordeel. Immers, Frank rijk levert in Belgie meer wollen stoffen dan wij zelf naar Frankrijk uitvoeren. De engelsche afgevaardigden verklaarden dat hunne landgenooten de wederkeerig- heid met geestdrift zullen aanvaarden. Ik meen wel dat de belgische afgevaardig den het op de wederkeerigheid allen eens zijn. Bij de duitsche nijveraars werden in dien zin ook voetstappen aangewend. Indien Engeland, Frankrijk, Duitschland en Belgie op dit punt eene overeenkomst sluiten, dan zullen de andere landen zich daarbij zeker aansluiten. Het komt er nu op aan onze wederzijdsche regeerin gen voor onze zaak te winnen. Wij zijn overtuigd dat de regeeringen hunne goedkeuring zullen hechten aan onze overeenkomst, welke eigenlijk eene eko- nomische ontwapening beteekent. Onze onderhandelingen worden voortgezet. Wij drukken den wensch uit dat er overeen komsten van dergelijken aard in al de takken onzer nijverheid zouden gesloten worden. Aldus zal men den ekonomischen vrede in de plaats van den tarievenoorlog stellen {tBElBBBBBEEBESaBBBBBBaaSSêSBa Generaal Pan, voorzitter van de Ver- eeniging voor steun aan de militaire ge kwetsten en -an het Middenkomiteit van het fransch Rood-Kruis is te Parijs overleden. Hij was geboren den 29 No vember 1843 te Montelimar. Op 19 jaar trad hij in de school van Saint-Cyr. Hij was pas bevorderd tot onder-luitenant toen de franseh-duitsche oorlog van 1870 uitbrak. De jonge officier deed schitte rend zijn plicht. In het gevecht van Froeschwiller werd hij gekwetst en moest cle rechterhand afgezet worden, wat hem niet belette zijn land voort te dienen. Hij werd ingelijfd bij het 63" voetvolk, te Besancon, nam deel aan den slag van Vellerexel. Hij trad in de ambulancie en later in het gasthuis. Na zijne genezing werd hij ingelijfd in het 135" voetvolk, regiment dat strijd voerde tegen de Com mune. In 1881 werd hij bataljons-overste, in 1889 luitenant-kolonel, na drie jaren dienst in Afrika, in 1897 brigade-generaal en bevelvoerder over de 14" divisie te Belfort. Den 7 April 1903 werd hij lui tenant-generaal en lid van het technisch komiteit van den legerstaf. Daar kon hij zijne hooge bevoegdheid in militaire za ken doen gelden. In 1907 nam hij het op perbevel van het 20" legerkorps en in 1910 werd hij lid van den Hoogerem Oor logsraad. In 1914 voerde hij zijne troepen ten strijde ln het offensief van Ttoann en Mulhousen. Hij was een der eerste fransche legeroversten, die het bevrijde Elzas binnenrukten. Daarna trad hij te Oostende in verbinding met Koning Al- bert en met den belgischen legerstaf.. Ver der onder den oorlog werd hij opziener der instructiekampen en vervulde hij verscheidene militaire zendingen, onder andere in Rusland. Generaal Pau laat de herinnering na van een groot soldaat, die gansch zijn leven ten dienste van zijn land heeft gesteld. De Christen De onverschrokkenheid welke Pau als krijgsman betoonde, betoonde hij ook als christen. Zijn zeldzaam lange loopbaan over spant een tijd, die perioden heeft gekend, waarin, óók in het leger, het een daad van moed was, zich een belijdend katho liek te toonen. Hij behoorde tot de groote figuren als een Foch, Mangin, die met hun ontzaglijke verdiensten en onkreuk bare karakters den meest sectarischen te genstand deden terugdeinzen. Hij be hoorde tot dit keurkorps, waardoor de katholieken, ondanks de vervolging en achterstelling hun belangrijke plaats op de meest verantwoordelijke posten heb ben kunnen handhaven. Zooals Pau geleefd heeft, is hij oök ge storven. Zeer vroom opgevoed door een moeder, die toen Pau op elf-jarigen leef tijd zijn vader verloor, alleen zijn vor ming moest bestieren, was hij opgegroeid in vereering voor de H. Maagd en met een bijzondere devotie voor het Hart van Je zus. Paray le Monial en Lourdes telden hem onder de geregelde bezoekers. Onver schillig waar hij zich bevond, of hoe hij omringd was, toonde hij zich een katho liek van voorbeeldige plichtsvervulling. Toen men aan het leger een taak oplegde bij de uitvoering der- Combistische ver- volgingswetten behoorde Pau dan ook tot de groep hoofdofficieren, die door hun tact en wilskracht tot beëindiging van het schandaal dwongen, dat reeds een aantal officieren de loopbaan had doen verlaten. FEESTELIJKHEDEN te LISÏEUX VAN 26 JUNI TOT 3 JULI Mgr Picaud, Bisschop van Bayeux en Lisleux, heeft een Herderlijken Brief ge richt aan de geestelijken en aan de ge- loovigen van zijn Bisdom. Z. H. Exc. laat er in weten dat er t&Lisieux van 26 Juni tot 3 Juli een kongres en feestelijkheden zullen plaats hebben ter gelegenheid der inwijding en inhuldiging der krypte van de toekomstige basiliek van de H. The- resia van het Kind Jesus. flBBBEBSBBEEBBBHBBIiSZBBaEaSBi: hoeve gaan? De bazin heeft van haar •vent slagen gekregen voor u... Maarten schrok van deze mededeeling, al kon Vissers wel liegen. Ja, Wallaais trommelde er op, als op een kafzak... Hij is jaloersch van zijn wijf. Zult ge er niet meer gaan en deer nis hebben met dat arm schaap? Eugeen Wallaais moest voor haax kruipen, want zij heeft hem van een armen duivel een rijken boer gemaakt... Hij kruipt niet, hij slaat. Zult ge er waarlijk niet meer gaan, mijnheer Stevens? Lasteraar, waar moeit ge u mee? Kan ik het helpen dat ik veel zie en hoor? Reed Martha Wellems deze noen niet met de tram naar Veurne en was Maarten Stevens ook niet dien kant uit op zijn velo? Ja, dat is zoo! En kwam Martha nu niet terug in de auto van den veearts met haar vader en koert gij nu niet alleen weer, als een hond met hangende ooren? Ja, dat is ook zoo! Maar ik zal het aan niemand zeggen. Neen, dat zal ik niet doen! Moet ge me daarvoor houden staan? riep Maarten kwaad en tevens verschrikt irit. Ha, ik begrijp het, sloeber! Gerard Braams geeft u geld om mij te be spieden! Waarvoor zou ik u bespieden? Loopt gij achter Martha Wellems? Doe dat niet! Zij is op het pensionaat geweest en kent goed Fransch. Ze heeft schoone manieren! Is zij niet een dame lijk van de stad? Ja, dat is ze! En past zij niet beter bij een rijken heer gelijk de vee arts! Ja, dat is zoo! Wat zou een arme voyageur met zulk een dame doen? Niets, neen, niets dat goed is! Mijd Martha. Zet haar uit uw zinnen! Och, ik luister te lang naar u... Stapt ge op? 'Zult ge aan Mandatje zeggen, dat ik hier op haar wacht en wij nu een toertje zullen doen ln mijn Mi nerva? Met den persdag die zoo prachtig ge lukt mocht heeten, werd er besloten'als practlsch resultaat van dezen propagan- dadag, een vereeniglng te stichten onder den naam van St Paulusbond tot bestrij ding in onze middens van de sleohte pers en de .slechte lezingen en tot versprei ding van de goede pers: dagbladen, ka tholieke uitgaven en boeken. Zijne Doorluchtige Hoogweerdigheid Mgr Waffelaert, Bisschop van Brugge, heeft aan dezen bond zijn welwillende goedkeuring willen hechten en 'hem aan al zijn diocesanen warm aanbevolen. St Paulusbond heeft ten doel al de wel denkende lieden en .al de geloovige chris tenen "te vereenigen in een algemeene actie tegen de slechte uitgaven die ons tegenwoordig overstroomen. Al wie dus op een of andere wijze wil meehelpen aan dit groote doel "tot vrijwa ring van ons volk en oök tot zijn verhef fing en veredeling, en voor zichzelven te verzaken aan slechte of onzijdige bladen en tevens zich verbindt de goede bladen te steunen kan lid worden van St Paulus bond. Hier volgen de standregels zooals ze door Mgr. den Bisschop van Brugge wer den goedgekeurd. STANDREGELS Art. I. De leden: a) bestrijden de slechte pers en lezingen; b) koopen geen slechte -bladen of drukwerken; c) lezen geen slechte noch onzijdige bladen; d) maken geen reklaam in dergelijke bladen. Airt. II. De leden: a) bidden voor onze katholieke Pers. Daarenboven zal het pa rochiaal bestuur jaarlijks een St Paulus- dag inrichten met sermoen over de Pers in de missen en een mis ter eere van St Paulus voor de leden; b) Ijveren en strij den voor de goede Pers; c) koopen en lezen alleen katholieke dagbladen en goe de uitgaven; d) steunen de kathoheke bla den door: 1" hun abonnement op een goed blad; 2° hun reklaam te plaatsen in goede bladen. Art. III. De leden vefbinden zich; a) bij vrienden en kermisseij propaganda te maken voor de goede dagbladen en overal waar zij kunnen het slechte of on zijdig blad door een goed te verdringen; b) regelmatig, na lezing, hun blad in 2° lezing te zenden bji andere menschen om nieuwe abonnee's aan te werven; c) nieu we leden .te maken van St Paulusbond. Art. IV. a) De leden nemen een abon nement op een of ander katholiek dag- of weekblad van hun keus. - b) Er zijn eereleden en er zijn werkende leden;. 1. De eereleden storten een jaarlijfcsche bij drage van 59 fr.; 2. De werkende leden storten naar vermogen een jaarlijkschen perspennlng van 20-10-5-3-1 fr. - c) De hegoede leden kunnen daarbij nog gëheele of gedeeltelijke -steunabonnementen geven ten voordeéle voornamelijk van de Groo te Gezinnen. BELGISCHE WERKLIEDEN OUD-STRIJDERS IN FRANKRIJK Het is niet zonder belang het lot na te gaan van de belgische werklieden oud strijders, ingevolge van de laatste wet door de fransche Kamer gestemd. De wet moet nog door den Senaat bekrachtigd worden. Een amendement, krachtdadig verde digd door heeren Maginot, Landry en Champetier de Ribes, zegt, dat bet ver- eïschte getuigschrift om te mogen wer ken, niet zal mogen geweigerd worden aan die vreemde werklieden, die in de geal lieerde legers gevochten hebben. Deze be voorrechte werklieden zullen nochtans be grepen zijn in de 10 vastgesteld door de wet. Er dient bijgevoegd te worden, dat, dank aan de krachtdadige tusschenkomst der federatie van fransche oud-strijders, aan die van den minister van oorlog en van den minister der pensioenen, dat het ar tikel gestemd werd. Ongelukkig, weigeren, sinds enkele we ken vele nijveraars, buiten het Noorden, udt vrees in tegenspraak t,e zijn met de toekomstige wet, vreemdelingen te bezi gen, zoodat in enkele streken waar de Belgen zeer talrijk zijn, hun toestand be trekkelijk moeilijk wordt. Heer Laval, voorzitter van den minis terraad, moest heer Kerkhofs ontvangen, voorzitter der federatie van belgische in- valieden in Frankrijk, welke voorhad bij hem aan te dringen inzake al deze vraag stukken. GROOTSCHE PLECHTIGHEID TE GOA Het graf van St Franciscus-Xaverius geopend en vereerd Op 8 December 1.1. aldus lezen wij ln 't engelsch blad Times of India werd te Old Goa in Britisch-Indië de tomba of graf van den heiligen Eranciscus-Xa- verius, den R. K. apostel van Br.-Indië, geopend. 'Deze Xaverius, die van 1506 tot 1552 heeft geleefd, heeft met Ignatius de Loyola de orde der Jezuïeten gesticht; hij is te Goa overleden en daar begraven. Na zijn heiligverklaring werd hij in 1717 door Benedictus XIV tot bescherm heilige van Indië verheven. Bij de plechtigheid te Old Goa waren vijftien R. K. prelaten uit alle gedeelten van Br.-Indië en honderden andere gees telijken, alsmede een groote menigte pel grims aanwezig. Het .aantal personen dat de plechtigheid bijwoonde, schat men op ongeveer 10.000. De politie moest de noo- dige voorzorgmaatregelen nemen om 'een paniek te voorkomen. Onder kanongebulder zétte zich een lange stoet in beweging en in de daar opvolgende processie werd in doodsche stilte de kist rondgedragen. Het slot van de plechtigheid was dat de bisschop van Mylapoer den voet van den Heilige kuste. Het 'is de 13" maal dat het stoffelijk overschot van 'St Franciscus aan het volk is getoond. DE HERTOG EN DE HERTOGIN VAN BRABANT OP REIS De hertog en de hertogin van Brabant gaan een groote studiereis ondernemen in de fransche kolonies. Zij zullen Fransch- Inöië bezoeken, alsmede de grondgebieden geplaatst onder rechtspleging van het algemeen goeveynement van Indo-China en namelijk Cambodge, Annam en Co- chinchina. De Prinsen zullen den 12 Ja nuari uit Brussel vertrekken naar Genua, waar ze zullen inschepen. Zij zullen ver gezeld zijn van baron Capélle, sekretaris der bevelen van den hertog, en burggra vin de Landsheere, eeredame der herto gin. Rond half Mei zullen de prinsen naar Brussel terugkeeren. DOODELIJK ONGELUK TE SIJSSEELE 'n Gentenaar slachtoffer Tijdons een autobotsing Donderdag 1.1. te Sijsseele, bij Brugge, werd J. De Buck, hotelhouder, wonende in het Hotel de Londres», Graaf van Vlaanderenplaats te Gent, gekwetst. Naar een gesticht te Brugge overge bracht, overleed hij weldra. De politie onderzoekt. Regenmantels BELGICA en Trench-Coats MONDIAL j» met uitneembare voering. Gebreve- teerde merken voor Heeren, Damen en Kinderen. Allerhande stoffen; al tijd de laatste nieuwigheden. Werk- kleederen. Prijzen buiten concurrentie bij F. Blanckaert-Verleene Pi GASTHUISSTRAAT, 41, POPERINGE HE TIJDSTROOM, Geerardyn, Brugga. Van de twee laatst verschenen num mers is het Ruus-broec-nummer verre weg het interessantste. Het pleit ln het voordeel van de jonge literatoren die d# tijdstroom voeden dat ze ook oog en hart over hebben voor de diepe levenswaarden die in de vroegere literatuur schuilen; dat ze nog waardeeren kunnen (en ln deze tijden van modernisme is dit reeds een heele prestatie) al het belangrijke, het geestelijk-zuivere dat ons door middel eeuwers en klassieken geschonken werd. Ruusbroec overtreft in intimiteit in di mensie en in hoedanigheid het geheels bent literatoren uit het verleden en uit het heden. Ruusbroec is een sterke radia tor, waarvan al de jongeren de weldadige warmte zouden moeten opzuigen en ten nutte brengen. Het Ruusbroec-nummer van de Tijd stroom is ons meegevallen. Indien nu de verder aangekondigde nummers van hetzelfde gehalte zijn, dan zullen we best het kliekje Tijdstfoomer» kunnen lijden. K. aaEa!aBaHaSSESE£BSISBBasaSS3H!?'IH85Ba®aBBBBEi0iai0MBÉEaHiB»i ZOEKT UW PROFIJT Wilt gij aangename en voordeelige tafelbieren gebruiken in uw huishouden wendt U dan ter Tel. 87. POPERINGE - 87 - IEPERSTRAAT Tel. 87. die U twee maal per week: den DINSDAG VOORMIDDAG en den VRIJDAG NAMIDDAG allerbeste tafelbieren aan de genadigste prijzen zal tehuis bestellen. STERK: het smakelijkste bruin tafelbier aan 9 fr. de bak. GERSTEN: het voordeeligste blond tafelbier aan 10 fr. de bak. MAS-CAR: het fijnste biond speciaal aan 17 frank de bank. IBEBaEBESBBflQEflBEBaBEEBEESEtBlBBEBBBEaBBEBEBEBBBBEflBEBflBfl Mijd ons hof, of 't zal leelijk doen voor u! Gij verkeert toch ook gaarne... Zult ge seffens weer niet zitten kaarten in De Vier Lindenmet Gusta Vervloet? Mag zij dat weten van Martha? O, ge doet toch niet wel... En de Torenhoeve! Jóngen, wat moet er van u worden? Be ter u toch! Zult ge u bateren dat ik in een treffelijke familie kom? Anders zou ik Manda moeten laten staan en dat ware wreed voor haar en voor mij! Wat hielp het den treiteraar te ant woorden? Maarten sprong op zijn fiets en reed naar hui6. Ja, die schavuit moet voor Braams mij bespieden, zei hij bij zich zelf. En er wordt gelasterd... Ik dien voorzichtig te zijn... Op de hoeve scheen alles rustig. Vader zat in de keuken met een paternoster in de knokige handen. Manda kwam uit den stal. Maarten ging "bij haar op 't hof. Hij zag, dat zij geweend had. Is er iets gebeurd? vroeg hij. Wat zou er gebeurd zijn? Hier ge beurt nooit Iets! Waarom hebt ge geschreemd! Och, moet ge dat vragen! Gij trekt er uit... gij vermaakt u... ik verkwijn hier... Ik blijf nu thuis en we zullen kaar ten... Neen... Ik ga vroeg slapen. Maar 't is nog geen zes uur... Ik heb eerst mijn werk... O, laat me gerust! Manda had weer een zwaarmoedigen dag... En diep voelde Maarten de som berheid van zijn huis. MARTHA'S ONTGOOCHELING Martha had niets gezegd, toen Gerard Braams op haar vaders verzoek, dadelijk Veurne verliet. Ze drong niet aan, om naar haar tante gebracht te worden. Ik zal thuis aan vader duidelijk mijn gevoelens zeggen, zoo nam ze zich voor. Toen de auto de hoeve bereikte, stapt» Martha vlug uit en zonder de minste aandacht aan Braams te verleenen, begaf ze zich in huis. Doka, de meid, keek haax vreemd aan. Ze had wel willen weten, wat er gebeurd was, maar zonder haar iets te zeggen ging Martha naar haar kamer. Ze deed hoed en mantel af en zette zich in een zetel. De kamer was mo dern en smaakvol gemeubileerd. Martha keek naar een portret op een boekenkasje. Het was het beeld van haar moeder. Het goedig gelaat scheen op haar neer te zien. Moeder, waarom hebt ge mij zoo vroeg verlaten, zei Martha stil. Ik zit hier alleen tusschen dat bruut mannen volk: Vader, die maar aan geld peinst, Staf, mijn broer, die veel drinkt, Gerard Braams, een bluffer en onbeschofterik! Ook voor Martha was de dag zeer te gen gevallen. En ze voelde vaders handel wijze als een grievende beleediging. Ze dacht hierover na en hoorde de auto weg rijden. Braams vertrok dus. Dat hij loopt zwieren in de her bergen, zei ze verbitterd. Als hij hier komt, vertoon ik me niet meer. Ze besloot in haar eigen kamer den avond door te brengen met een boek. Maar haar vader trad binnen. Martha, we moeten nu toch een» met elkaar spreken, zei hij kalm. Maar niet over Braams? verbood n heftig. Goed! Niet over Braams, lijk ge wilt Wellems zette zich neer. ('t Vervolgt».

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 5