WAPENBROEDERS DUBBELMETER, Soldaat. iAiMa'che" Reninge. 'I* Heer Charles Pieters. iiiCUWC Cl IV, IIU1 ,17-1-32. - DE POPERINGSNAAR. - Nr 3. - BI. 2. i Duitschland staakt de herstelbetalingen DE REGEERING VAN BERLIJN VERKLAART NIET MEER TE KUNNEN BETALEN Naar de Herstelconferentie te Lausanne IN DE SPAARKAS Laatste gebraveteerd model Verbrandt anthraciet 10/20 en is bovendien uiterst zuinig. LiF-B Alb. Denys, Poperinghe. Tel. 61. BDBUBB Volkspetitionnement voor ontwapening De Joe English -Kalender 1932 «DE POPERINGENAAR DE LANDBOUWKRISIS IN FRANKRIJK EN BELGIE JUBELJAAR TE LOURDES Bomaanslag tegen de Mikado te Tokio Cirk SARRASINI ia braad te Berchem-Aatwerpen STAD POPERINGE KATHOLIEKE KINEMA LOKAAL KATHOLIEK VOLKSHUIS Zondag 17 Januari, te 4 en 8ll Maandag 18 Januari, te DE SUIKERFABRICATIE. 0 u. 2. Aanstaande Week Twee Schuchtere Zielen. - De Luchtridder. Engeland beleeft moeielijke dagen in Britisch-Indië Zaterdag laatst werd alhier, onder overgroot toeloop van vrienden en paro chianen, begraven de Heer Charles-Louis Pieters, weduwaar van Vrouw Hortense- Clémence Wullepit, vader van den acht baren Heer Burgmeester Victor Pieters en van Jufvrouw Maria Pieters. Over eenige maanden had de duurbare afgestorvene eene doodelijke ziekte ge daan, waaruit zijn kloek gestel en de goede zorgen die hem gegeven wierden, hem herstelden. Zijne krachten namen nogtlians af; en de eerzame ouderling is Zondag 3 Januari, te 2 uur namiddag, omringd van zijne familieleden, kalm en zacht, zonder doodstrijd, in den Heer ont slapen in den ouderdom van 95 jaar. Hij ruste in vrede. Lijkrede uitgesproken door Mijnheer Aliclor Van Nieuwenhuyse, Schatmeester van den Kerkraad. ACHTBARE FAMILIELEDEN EN VRIFNDEN, De droevige doodsklok bromde dees week over ons geliefde dorp en omlig gende, en verspreidde alom het treurig nieuws dat de duurbare Heer Charles Pieters overleden was. Onze zoete hoop, den eerbied waardigen, kloeken, weibe waarden ouderling' binnen enkele jaren als eeuweling te mogen vieren was in eens verijdeld. O dood, wat zijt ge on verbiddelijk in uwe slagen! Die trillende weeklanken der klokken, kwamen de gevoelige snaren van ons hert roeren en ze trokken ons, als een magneet, samen op dit eenzaam doo- denveld, op dit veld doorweekt door de tranen onzer medeburgers, doch tevens troostvolle veld, gesteld onder de hoede van het heilzame Kruis. De overgroote toegestroomde menigte volks is een bewijs van den eerbied en de genegenheid welke wij Hem allen toe droegen en van de dankbaarheid welke wi' Kern verschuldigd zijn. Vooraleer de zware steen den grafkel der sluite en de laatste stoffelijke over blijfselen van den duurbaren overledene aan onze blikken ontrukke, weze het mij toegelatenais lid der kerkfabriek en in naam der gansche Rcninghesche bevol king een innigen blijk van eerbied en genegenheid, een welverdienden dank en hulde te brengen, en een laatsten vaar wel toe te sturen aan onzen diepbe- treurden Heer Voorzitter, Mijnheer Char les Pieters. Hij was vooruit en vooral een goede christen, een godsdienstig man, een man naar Gods hart, die in heel zijn han delwijze het oog gericht had naar 't he- melsch Vaderland, Hij v/as voorbeeldige huisvader en heeft met eene doorchristelijke opvoeding, wel ke Hij zijne kinderen verschafte, ze opge leid tot toonbeeld van ons allen. Hij was lid en Voorzitter van den Kerkraad van Reninghe sinds 35 jaren en was in alle vergaderingen tegenwoor dig, leidde met wijs beleg de beraadsla gingen en begrootingen, onderzocht nauw keurig de rekeningen en spaarde niets om den luister van Godes woon te ver heerlijken. Door zijn helderen geest en zijn vele jaren ondervinding wist Hij klaarte te brengen in menig duister geval. Met de grootste toewijding bezorgde Hij de tij delijke goederen der Kerk. Hoe diep moet Hem het neervellen onzer oude kerk, gedurende den oorlog, getroffen hebben; hoe moet Hij geleden hebben in zijn diep godsdienstig gevoel, toen de Heer der Heeren, in de noodkerk, een houten barak, moest verblijven; maar hoe jubelde Hij bij de inzegening der nieu'we kerk, hoe streelend voor zijn hert, ■e d en netheid, over de pracht en de heer- aan Gods Tempel zulken luister te kun nen gegeven hebben, en met ware vreug de en voldoening sprak Hij over de orde en netheid, over de pracht en de heer lijkheid van Gods huis, over de eerbiedige houding van 't volk, waarvan Hij een toonbeeld was, over de plechtige diensten den Heere opgedragen. Ja! Hij was vol lever voor Gods huis. Zijn eenvoudig, verdoken doch ver- dienstvol leven werd gewaardeerd door Staat en Kerk en Hij werd vereerd met de volgende onderscheidingen: Hij wa. Ridder van de orde van Leo pold II, was vereerd met; De Herinne- ringsmedalie van Leopold II, het Bur- gersicruis van eerste klas en het Gul den Kruis Pro Ecclesia et Pontifice Eenvoudig, verdoken en doch verdienst- vol leven, zegde ik; En ja; hoe eenvou dig was Hij in gansch zijn handel en wandel, met arm en rijk, met jong en oud; voor gelijk, wie Hij onmoette, had Hij een gepast opruimend woordje. Wie in nood was hielp* Hij graag en mild werden ze geholpen zonder ruchtbaar heid. Alle bonden en nuttige inrichtingen steunde Hij gaarne want deze koi.uen medehelpen tot bloei zijner geliefde ge meente, waarvan zijn beminden zoon de burgervader is. Hij had eene bijzondere voorliefde voor onze Oudstrijders die ons duurbaar Vaderland en ook onze ver kleefde streek uit de handen der vijan den verlost hebben. Hij was immers een Vaderlandsminnende burger. Dank zij Hem voor dé milde onder steuning onzen Oustrijdersbond verleend. V/at vooral de duurbare overlevende familieleden ten trooste mag strekken 't Is zijn verdoken, godsdienstig leven. O, Hij bad zoo graag zijn rozenkrans en besnrak enkele stonden voor zijn dood, met zijnen geliefden rozenkrans in de handen te mogen begraven worden. Hij had groote godsvrucht tot 't Heilig Hert van Jesus en vierde eiken eersten Vrijdag tot zelfs drie dagen voor zijn dood, op denwelken Hij den waren reis penning voor de eeuwigheid kreeg. Zijn nemelsche Moeder Maria en 't Allerhei ligste Hert van Jesus hebben Hem dan ook bijgestaan tot op 't laatste uur, en zonder lijden, gansch bewust van zijn afscheid der wereld, gaf Hij zich over aan God, zijn Schepper, in de zoete hoop het tijdelijk welvaren, met het eeuwig geluk te verwisselen. Ik meen zijn stem te hooren die ons toeroept: Duurbare kinderen, dank om uw tee- dere zorgen, dank om uw kinderlijke verkleefdheid; geliefde kleinkinderen en achterkleinkind: weest de vreugd en den troost uwer ouders en God zegene en beware U; geachte Familieleden, Vrou wen en Heeren: dank om uw blijk van genegenheid. Troost u allen. Het viel me hard van u te scheiden doch weest over tuigd dat ik leef In den schoonen Hemel om er voor altijd gelukkig te zijn, om er voor u te bidden, en er u te verwachten. Vaartwel en tot wederziens hierboven. Lijkrede uitgesproken door Mijnheer Valère Peene, Gemeentesecretaris. EERW. HEEREN, DIEP BEPROEF DE FAMILIE, ACHTBARE TOE HOORDERS, De droeve taak werd mij opgedragen hier, namens den gemeenteraad en, door dezen, namens de gansche bevolking van Reninghe, eene laatste dankbare hulde te brengen aan den zeer verdienstelijken en ecr.biedwaardigen man dien was den V/el Éd. Heer Charles Pieters, ebre-se- cretaris der gemeente. In den avond van Zondag, 3" van het nieuwe jaar dat wij pas ingetreden zijn, verspreidde zich het onverwachte droe vige nieuws: M. Charles Pieters is dezen namiddag overleden. Al de ingezetenen wisten hem wel ziek en bedlegerig, maar niemand vermoedde zoo'n noodlottig ein de. Integendeel, allen bewust van zijne buitengewone taaie levenskrachten en bezield zooals zij waren met de vurigste verlangens om binnen vijf jaar zijne Honderdste Verjaring luisterüjk te mogen vieren, verkeerden in de overtuiging dat deze onpasselijkheid slechts van voorbij- gaanden aard zou zijn. Den Heere noch tans had er anders over beslist! Zijne Goddelijke Wil geschiede! De duurbare afgestorvene, katholiek bovenal, begaafd met een rechtschapen, rondborstig en edelmoedig karakter en een helderen geest, kende eene buiten gewone bedrijvige en hoogst verdienste lijke loopbaan. Hij wlerd geboren te Laneemarck, den 21 Februari 1837, kwam zich naar Re ninghe vestigen in 1860, oefende het ambt van secretaris dezer gemeente uit van 1872 tot 1907, en gedurende een zelfde tijdverloop secretaris der gemeente Noordschotesecretaris-ontvanger der Burgerlijke Godshuizen van 1881 tot 1922; voorzitter der kerkfabriek en lid der zelfde- instelling sedert 35 jaar; mede srichter en schrijver-penningmeester der Watering van Noordschote van 1885 tot 1926; medestichter en mede-herinrichter der Watering van het Zuiden van Veurne. De diensten welke hij onvoorwaardelijk en met de meeste offervaardigheid in deze onderscheidene hoedanigheden en gedu rende zulk een lange tijdspanne bewe zen heeft zijn onschatbaar: Wat al be langen heeft hij niet verdedigd en den goeden uitslag ervan bewerkstelligd in de hoedanigheid van gemeente-secretaris ge durende 35 jaar; wat al goede werken heeft hij niet betracht en verwezenlijkt als schrijver-ontvanger der Burgerlijke Godshuizen, ambten die hij gedurende 41 jaar waargenomen heeft; wat al goeds heeft hij niet gesticht ais lid en voor zitter der kerkfabriek; welke diensten heeft hij den landbouw niet bewezen als schrijver-penningmeester der Watering van Noordschote, lid en voorzitter der Wa tering van het Zuiden van Veurne welke hij terug heeft helpen tot stand brengen; wat al individueele belangen heeft hij niet behartigd voor de ingezetenen van Reninghe en omliggende; wat al goeds heeft hij niet gesticht tot aan zijn dood onder menigvuldige vormen door zijn wij zen raad, zijn gezag, zijnen invloed en zijnen geldenlijken steun waar het paste! De Regeering zijne lange en buitenge wone verdiensten ten volle waardeerende, vereermerkte hem met de Herinnerings- medalie van Leopold II, het Burgerkruis van 1' klas en benoemde hem tot Ridder in de Orde van Leopold II. Wilt, hooggeachte en zeer bedroefde familie, hier de diepe en welgemeende rouwbetuigingen van gansch de gemeente aanvaarden en weest ervan verzekerd dat de duurbare overledene de innigste er kentelijkheid en genegenheid van al de ingezetenen in zijne laatste rustplaats mededraagt. En Gij, diepbetreurde Heer Charles Pieters, gelief als afscheidsgroet nogmaals onzen welgemeenden dank aanvaarden. WiL zooals Ued. hier steeds onzen groo- ten weldoener waart, ons ook hierboven bij den Heere gedenken. Wij ook zullen Ued. in onze gebeden gedachtig zijn! Vaarwel en tot wederziens! Lijkrede uitgesproken door Mijnheer Soenen, Burgmeester van Noordschote. GEACHTE FAMILIE, GEACHTE TOEHOORDERS, In naam der Gemeente en der Wate ringen van Noordschote, heb ik de droeve taak op mij genomen, een laatste vaar wel en rouwvolle afscheidsgroet toe te sturen aan den zoo diep betreurden en hooggeachten Heer Charles Pieters, Eere- Secretaris der Gemeente en gewezen Se cretaris der Wateringen van Noordschote. Gedurende zijne lange en eervolle loop baan is Noordschote om zeggens, een ge heel andere gemeente geworden. Onder zijn wijs beleid werden nieuwe kalsijde- wegen aangelegd, de buurtwegen verbe terd, de gemeenteschool gebouwd en tal van andere nuttige werken verwezentlijkt en, alhoewel hij reeds sedert geruimen tijd van zijne welverdiende rust genoot en niettegenstaande zijnen gevorderden ouderdom, lagen de belangen onzer ge meente hem nog steeds diep ter harte. Dierbare Heer Pieters, wij, Noorschote- naren, hier rond uw graf geschaard, wij hebben U leeren kennen en waardeeren. Uw minzaam en rechtzinnig karakter deed U, onder ons, niets dan vrienden tellen. Wij zullen U immer dankbaar blij ven voor uwe wijze leiding en voorzichtige raadgevingen en wij zullen altijd met achting en eerbied aan U denken, daar Gij ons de duurbaarste herinnering ach terlaat. De vriendschap die wij van U enoten hebben zal niet verloren gaan. w afscheiden is maar tijdelijk. Geachte Familieleden, de Gemeente en de Wateringen van Noorschote bieden U hunne deelneming in den Rouw die U treft; troost U over dit onherstelbaar ver lies. De Opperste Rechter alleen kent de ware verdiensten van den duurbare af lijvige en ongetwijfeld heeft deze reeds de belooning ontvangen van zijnen vlek- keloozen levenswandel. Vaarwel, Mijnheer Charles. Rust zacht, De Familie Pieters, zeer gevoelig aan de talrijke blijken van genegenheid, be toond bij de begrafenis van hun geliefde Vader en Grootvader M. Charles Pieters, bedankt de bevolking van Reninge om hunne algemeene deelneming, schijnt de zaak ,fv lESEeSBBBHBBB»«BHÏlSan5BHaaS.ia®BeS5a2ïaeBISa!BaH2IB3SSS3E3S De gezant van Engeland, sir Horace Rumbold werd er door Rijkskanselier Bruening over ingelicht dat Duitschland thans de herstelbetalingen niet doen kan en in de toekomst niet meer zal kunnen doen. Dit was reeds lang de meening van Dr Bruening. voordoet. De duitsche afvaardiging ter conferentie van Lausanne zal moeten aandringen op algcheele afschaffing der herstelbetalingen. EEN WEERLEGGING VAN DUITSCHE ZIJDE In de duitsche politieke middens Men moet c/enwel eene bijzondere be- wordt verklaard dat kanselier Bruening teekenis hechten aan de verklaring die hij aan den gezant van Engeland komt te doen op den vooravond van de ope ning van de conferentie van Lausanne. aan den gezant van Groot Bretanje, Sir Rumbold, niet gezegd heeft dat Duitsch land geen herstelschulden meer zou be talen, althans niet in den zin zooals de Het bericht heeft groote opschudding j buitenlandsche dagbladen dit gepubli- verwekt in de britsche politieke middens. ceercl hebben. Tijdens het lange onderhoud dat de rijkskanselier had met Sir Rumbold, heeft M. Bruening herhaald dat de hui dige economische toestand van Duitsch- Men seint uit Berlijn aan het Reuter- agentschap. 'land niet toeliet thans herstelschulden De duitsche gezanten te Londen, Pa-'te betalen en dat hij twijfelde dat rijs en Rome die te Berlijn waren geroe pen om er met M. Bruening te conferee- ren over het Herstelvraagstuk, zijn naar hunnen post teruggekeerd, ten volle in gelicht over de houding der duitsche reg'eering inzake de herstelbetalingen, welke houding zij zullen uitleggen aan de regeeringen bij dewelke zij geaccre diteerd zijn. De inzichten van M. Bruening en zijne collega's in het duitsche Kabinet inzake de herstelbetalingen werden reeds klaar uiteengezet aan de vreemde diplomaten te Berlijn alsmede aan de pers. De britsche gezant, sir Horace Rum bold, werd gister, in den loop van zijn bezoek aan den Rijkskanselier, opnieuw op de hoogte gebracht van dit standpunt, welke hierop neerkomt Duitschland is niet bekwaam de her stelbetalingen te doen, noch heden, noch in de toekomst, indien zich geen econo mische» heropbloei in heel de wereld Duitschland nog ooit in de mogelijkheid zou komen zulks te doen. De uitlatingen van den Rijkskanse lier hebben, volgens de duitsche poli tieke middens, niet dat absolute karak ter dat de berichten in het buitenland verschenen er willen aan geven. Hier aan wordt nog toegevoegd dat de duit sche regeering binnenkort stelling in deze kwestie zal nemen. ITALIE'S MEENING OVER DE DUITSCHE HOUDING De italiaansche pers wijst op de steeds onverbiddelijker houding van Duitschland in zake herstel. Ziehier wat de Messa- geroschrijft: De fransch-duitsche onderhandelingen schijnen geen groote vorderingen gemaakt te hebben. Terwijl de fransche stelling dezelfde bleef, wordt de toon in de duit sche bladen steeds meer en meer coxnba- tief en meer onverbiddelijk. DE INDRUK IN FRANKRIJK De verklaring van Rijkskanselier Brue ning in zake de herstelbetalingen werd druk besproken in de wandelgangen der Kamer. Men is eensgezind om ze als heel ern stig te beschouwen en men brengt haar ook in rechtstreeksch verband met het onderhoud dat de Rijkskanselier heeft gehad met den sociaal-nationalistischen leider Hitier. Men Is algemeen van oordcel dat de houding welke Duitschland nu aanneemt, daags vóór de conferentie van Lausanne, de vergadering der mogendheden welke het plan Young onderteekenden, onnoo- dig maakt, aangezien Duitschland, zon der de uitslagen ervan af te wachten, reeds zijn wil te kennen geeft zich aan de verplichtingen van het plan Young te onttrekken. Er dient op gewezen dat het plan- Young het geval der schorsing van de duitsche herstelbetalingen heeft voorzien; o. m. zou, indien Duitschland zijne ver plichtingen niet nakomt, er beroep gedaan worden op het Hooger Gerechtshof van Den Haag. De belanghebbende regeeringen en Frankrijk Vooral, zullen moeten confe- reerén over de houding welke dient aan genomen nu Duitschland vrijwillig aan zijne "erplichtingen tekort komt. VERKLARING VAN DR BRUENING OVER DE DUITSCHE HOUDING TER HERSTELCONFERENTIE Rijkskanselier Bruening heeft aan het Wolff-agentschap een verklaring afge legd nopens de houding welke de duit sche afvaardiging ter Conferentie zal aannemen. Hij eindigde zijn betoog met de volgende woorden Het is van zelfsprekend dot de toe stand van Duitschland dit land in de on mogelijkheid stelt dc betalingen van po litiek karakter voort te doen. Het is even duidelijk dat alle pogin gen om een betalingssteïsel van dien aard te bestendigen, fanaal tot de ineenstor ting leiden, niet alleen van Duitschland, maar van heel de wereld. Gezien dien toestand is het de duit sche regeering niet mogelijk te gaan na denken over de houding welke zij aan te nemen heeft. De éénige welke mogelijk is, zal zijn den waren toestand uiteen te zetten, en de belanghebbende regeerin gen uit te noodigen een vergelijk te zoe ken dat alleen op een waren, stevigen grond steunt. De Rijkskanselier verklaarde ten slot te dat men, in alle geval, nu klaarziende genoeg was om zich rekenschap te geven van de noodzakelijkheid, de besluiten te treffen welke de toestand opdringt. Hoofdzaak is dat men den moed heeft dezen klaren kijk op den toestand om te zetten in daden, en ook, zooals het des kundigen verslag het zegt, de behandeling der economische vraagstukken niet laten beïnvloeden door beschouwingen van po- litieken aard. DE INDRUK IN AMERIKA De verklaring van den rijkskanselier aan den engelschen ambassadeur, dat Duitschland geen verdere herstelbeta lingen kan doen, komt in amerikaan sche regeeringskringen niet onverwacht. Wel had men aangenomen dat deze mededeeling te Lausanne zou gedaan zijn. Stimson weigerde zich in deze aangelegenheid uit te laten. Als volgen de faze wordt het staken van de oorlogs schuldbetalingen door de debiteuren van de V. S. verwacht. In Wallstreet maakte het bericht geen indruk. Een vooraanstaand bankier meende, dat de verklaring in de eerste plaats gedaan was, met het doel te mar chandeeren en dat waarschijnlijk een accoord tot stand zou komen over beta lingen van eenigerlei aard. Men uit zelfs de meening, dat als de geallieerden hun oorlogsschulden tegen over de Vereenigde Staten verloochen den, dit tenslotte voor de Vereenigde Staten geen erg groot ongeluk zou zijn, want het zou kunnen dat de amerika- nen het verlies heel wat keeren zouden goed maken in de periode van welvaart die waarschijnlijk door een regeling van de schuldenkwestie verhaast zou worden. DE VERKLARING VAN BRUENING Niet bestemd om gepubliceerd te worden Volgens den correspondent van de Daily Herald te Berlijn, was de histo rische verklaring, afgelegd door kanse lier Bruening, niet bestemd om gepubli ceerd te worden. Zij werd gegeven in den loop van een privaat gesprek met den britschen ge zant, sir Horace Rumbold, en men kan niet uitleggen hoe zij ruchtbaar gemaakt werd. EN INDIEN FRANKRIJK NIET MEER LEENT? De Matinschrijft: «Door een zon derling toeval, vergadert de raad van de Internationale Herstel-Bank te Basel nog geen twee dagen nadat Bruening zijn be rucht Duitschland betaalt niet meer openbaar maakte, en deze raad moet zich bezig houden met eeen vraag van Duitsch land, voorgesteld door Dr Luther, gouver neur der Reichsbank. Het geldt een crediet van verscheidene tientallen millioenen dollar, verleden zo mer door de Bank van Frankrijk toe gestaan aan de Reichsbank, samen met verscheidene flnancieele instellingen. Dit crediet vervalt dezer dagen en de Reichsbank vraagt er, wel te verstaan, de verlenging van. Hieruit vloeit voort dat, indien de duitsche Staat niet meer betaalt, hij des niettemin toch ontleenen wil aan de zen welke hij niet betalen zal! Wat zou er nu wel gebeuren, indien de Bank van Frankrijk eens te Basel, het Duitschland betaalt niet meerbeant woordde met Frankrijk leent niet meer! En is het wel voorzichtig credieten te vernieuwen voor lieden die zoo licht om springen met de contracten welke zij on derteekenen? ACHTER DE SCHERMEN Volgens den correspondent van de Echo de Pariste Londen maakt men er te Londen geen geheim van dat het op aanraden geweest is der britsch-ame- rikaansche bankiers, die op het oogen- blik te Berlijn vergaderd zijn, dat kan selier Bruening gehandeld heeft. Men gelooft te Londen niet dat Frank rijk geneigd is economische om militaire strafmaatregelen tegen het wankelende duitsche rijk te nemen. Welk liut kan thans de conferentie van Lausanne nog opleveren, aldus de Daily Express indien Duitschland geen enkel voorstel meer heeft te doen. Gansch de engelsche pers uit de ont roering gewekt door de verklaring van den kanselier Bruening. De meeste or ganen wijzen op de onbehendigheid van het door den kanselier genomen initia tief. iiaBBQaiBta3SHBI3IIQBBBaaHEÜ?33Ëa> HE FRANSCH STANDPUNT In de Echo de Paris doet Pertinax nadere mededeelingen over het fransche standpunt Inzake het Herstelvraagstuk. Volgens deze mededeelingen zou de fran sche regeering streven naar overeenstem ming met Engeland op de volgende pun ten: 1. Duitschland krijgt een moratorium van een jaar. 2. Tijdens den duur van het morato rium' is Duitschland ontheven van de betaling van het beschermde deel der herstel-betalingen, terwijl de betaling van het niet-beschermde deel voortgang moet vinden. 3. De nlet-beschermde betalingen wor den als voldaan beschouwd, wanneer Duitschland den betrokken krediteur voor dezelfde waaire aan obligaties der Rijks Spoorwegen "t, die onmiddellijk ver- disconteerbaar zijn. 4. De op deze wijze gedane betalingen zullen onder de crediteuren verdeeld wor den overeenkomstig de regeling van Spa. 5. De kwestie van het garantiefonds komt in verband met de effective beta lingen door Duitschland- van het niet- beschennde gedeelte niet meer aan de orde. 6. On het oogenblik, waarop Amerika afstand doet van de geallieerde schulden, zal Duitschland van de betaling van het beschermde gedeelte der herstelbetalingen bevrijd worden, terwi'il de betaling van het niet-beschermde gedeelte moet wor den voertgezek Pertinax. iSseft, dat de aanvaarding van deze voorstellen door Engeland, spe ciaal wat den duur van het moratorium betreft, op groote moeilijkheden kan stuiten. De memorie, welke sir Frederick Leith Ross gisteren uit Londen heeft meege bracht, zal vandaag in handen van de fransche deskundigen* worden gesteld. De Figaro meldt, dat de memorie verschillende reserves ten aanzien van het moratorium bevat. Er wordt ln bestatigd, dat Engeland en Frankrijk het pens zijn, dat aan Duitschland niet kan worden toegestaan, zijn betalingen na te laten, indien Ame rika niet eveneens zou afzien van de be taling van de geallieerde schulden. De vraag is nu slechts of Duitschland de afschaffing van het Young-plan eischt. In dit geval zou het Internationale Hof te Den Haag tot ingrijpen gedwongen worden. De uitspraak van het Hof zou echter ongetwijfeld ongunstig voor Duitschland uitvallen. In bevoegde kringen doet men opmer ken dat het geld, door Duitschland ge leend, hetwelk tot nu toe voor de herstel betalingen diende, bevroren is en niet gebruikt werd voor productieve doelein den, en dat het economisch leven van Duitschland thans aan den vooravond is eener ramp welke zeker onafwendbaar zal worden, indien men nog nieuwe las ten op Duitschland drukken wil. Indien, daarentegen, Duitschland van dien zoo drukkenden last bevrijd wordt, aldus verklaart men is het bekwaam al zijn private schulden op tijd en stond te betalen; het kan echter deze schulden niet gelijktijdig met het herstel betalen. M. FRANCQUI BEZOEKT DE FRANSCHE MINISTERS Ziehier aanvullende inlichtingen nopens het bezoek dat M. Francqui Zaterdag aan verscheidene leden der fransche regeering heeft gebracht. De belgische financier onderhield zich een uur lang met M. Pierre Laval, voor zitter van den Raad en legde hem het belgisch standpunt uiteen, hetwelk, vol gens de verklaringen van minister Hy- mans, niet verschilt van het Fransche. M. Francqui bcaoeht vervolgens M. Flan- din, minister van geldwezen, die hem o. a. sprak over de onderhandelingen welke thans plaats grepen tusschen de fransche schatkist en de afgevaardigden der en gelsche schatkist. M. Francqui had ten slotte een onder houd met M. Moret, gouverneur der Bank van Frankrijk. Men weet dat M. Francqui een belang rijke rol vervullen zal ter conferencie van Lausanne waar hij een der afgevaar digden is van do belgische regeering. Vrijdag morgen werd een moordaanslag gepleegd op den Mikado of japaansche Keizer te Tokio. De Mikado, in groot galauniform van opperbevelhebber der Japaansche troepen, had ln een galakoets met zes paarden bespannen het Paleis verlaten om zich naar het legerplein te begeven. Daar steeg hij te paard en schouwde de troepen. Te 11 uur 15 werd de terugkeer naar het Paleis aangevangen. Aan de groote poort der Kerselaars van het Paleis (Sakarada- mon) werd een bom geworpen. Het tuig viel voor de pooten van het eerste paard, dat gekwetst werd. Ook een der lansiers van de eerewacht werd door bomscherven gewond. De menigte, door paniek aangegrepen, LP.B.2 87Z VALSCHE GERUCHTEN Verklaring van den Minister van Financiën Als antwoord op de geruchten, die de ronde doen naar aanleiding van het on langs ingediende wetsontwerp, dat uit sluitend ten doel heeft een bedrijfsbe lasting te heffen op de eventueele netto winsten der Spaarkas, machtigt de Minis- ster van Financiën de Algemeene Spaar en Lijfrentkas^er toe de volgende verkla ring af te leggen: Die geruchten zijn van allen grond ont bloot. Bedoelde wetsontwerp maakt hoe genaamd geen inbreuk op de rechten der inleggers, welke geheel gevrijwaard blij ven. Him inlagen zijn en blijven behoed voor elke afhouding of fiscale belasting. Die inlagen worden geheel door den Staat gewaarborgd. Anderzijds, zal de interest, zooals vro©' ger, verder worden verge belastingen. ;d, vrij van alle Bi Op Woensdag, 20 Januari, te 2,30 uur, vergaderen de vertegenwoordigers van de vlaamsche dag- en weekbladen in de bo venzaal van het lokaal BreughelEm. Jacqmainlaan, 37, Brussel. Dagorde zeer belangrijk, zoodat er op een talrijke opkomst gerekend wordt. Deze kunstig uitgevoerde Kalender met 13 penteekeningen en levensbeschrij ving van den IJzerkunstenaar Joe English en het laatste ongekend aan den IJzer geschilderd portret door zijn frontmakker Sam De Vriendt in 1917 gemaakt, en in 4 kleurendruk weergegeven genoot een ongehoorden bijval gansch Vlaanderen door. Men weet dat deze kalender door de Verzekeringsmaatschappij Noordstar- Boerhave (Gent) werd uitgegeven ten bate van het IJzermonument. Nog enkele exemplaren van dit kunstwerk zijn ver krijgbaar bij de agenten van Noordstar of op het Sekretariaat der Ijzerbedevaart, 16, Wilfordkaai, Temsche. Prijs: 6 fr. Postrekening 113.465. ËËBBBS^ailSSBHiSSBBBSlSaaBBBaBB EEN AANKONDIGING) in is vond waard WIE -REKLAAM MAAKT Opdat de graan-, wijn-, vlas-, suiker- beet-, chicorei- en hopteelers; vee- en pluimgediertekweekers, ingezien de krisis en uitbatingskosten, zonder verlies en met een kleine winst, hunne voortbrengsels zouden kunnen verkoopen, heeft de Heer Tardleu, Minister van Landbouw, een ge matigd ontwerp Ingediend van: 1. Beschermings- en douaanrechtcn; 2. contingenteering of beperking van In voer van vreemde landbouwvoortbreng- sels; 3. aanmoedigingspremiën; 4. uitvoerpremiën. De belgische hoerengilden, verbonden van hoerengilden, Volksvertegenwoordi gers, Senators, sommige dagbladen, het centraal nijverheidskomiteit, enz., teeke nen, somtijds zelfs wat bitsig, verzet aan. Om de zaak klaar te maken moet men in Belgie het volgende in acht nemen 1. M. Tardieu is Minister van den fran- schen landbouw. Het is dus zijn plicht de krisis in Frankrijk te bestrijden. Het is niet mogelijk, ingezien de belangen der fransche bóeren, dat in Frankrijk vee en landbouwvoortbrengels inkomen uit Bel gie, Holland, Duitschland, Zwitserland, Italië, gansch Midden-Europa, Rusland erbij, bij zooverre dat de fransche boeren al hunne voortbrengsels en vee zouden moeten verkoopen met verlies. M. Tardleu Is de boeren zeer genegen, zijn Ministerie zeer toegewijd, en handelt uit overtuiging en liefde voor den landbouw, die, Jaar lijks 100' milliard opbrengende, de groot ste bron van welstand is voor het land. Ten andere, de boeren, die de meerder heid zijn der bevolking, zouden met eischen, of ware het, te beginnen met Zuid-Frankrijk, dat levendiger van bloed is dan Noord-Frankrijk, ln blok te wei geren belastingen te betalen. Over 40 Jaar, Clemenceau die toen kabinetsoverste was, heeft het ondervonden in de Miditij dens de groote wijnkrisis. 2. De terwe, dus het brood, uitgezon derd; Belgie moet maar hetzelfde doen met de 4 zelfde middels voor zijn vee en alle nijverheidsteelten tot een bedrag, dat de boeren, ingezien de hooge pachtprij zen, hooge belastingen, taksen, verzeke ringen, dagloonen, meststoffen, enz., hun ne waren en vee met geen verlies moeten verkoopen. Men neemt wel maatregels voor de nijverheid, men kan het voor de boeren als men wil, en de boeren willen. Omdat de boeren braaf en gewillig zijn, is het geen reden ze achteruit te steken. De fransche boeren zouden het niet dul den. De krisis is te groot en te erg om ze op te lossen met het vermenigvuldigen door 7 der schier nietige vóóroorlogsche rechten op vreemd vleesch en boter. M. Tardieu heeft zijn plan, die eene levenskwestie is voor den franschen land bouw, en zal het uitwerken. Aan de bel gische boeren hetzelfde te eischen, zij zul len er verder mee komen dan met uit vallen tegen Frankrijk. In 't bijzonder, wat de eiers aangaan, het is de schuld van Frankrijk niet, dat de belgische hoenderkweek ln., de laatste jaren zulke uitbreiding nam en de invoer naar Engeland verminderde. Frankrijk, bijzonderlijk Zuid-Frankrijk, met zijn mild klimaat, is wel geschikt voor den hoenderkweek en M. Tardieu, met reden, wil en zal hem beschermen. KAREL VAN EECKE, Aalmoezenier, Chateau d'Arcamont, par Ste Christie GERS. Belgische Fabriek Chicorei WYPELIER-TAFFIN IBaSSEBEBEEBBBBBDEHflflBBBBH De Immaculata-Ultgaven strevend tot verspreiding van de liefde en het betrouwen tot O. L. Vrouw van Lourdes, zenden ons volgende ter mededeeling: Den 11 Februari begint het 75' Jaar sinds de Onbevlekte Ontvangenis zich ge- waardlgde te verschijnen aan Bernadette te Lourdes. Ten einde de groote Jubel feesten die bij de 75* verjaring zullen plaats grijpen, op waardige wijze voor te bereiden, hebben wij het plan opgevat een prachtig KUNSTALBUM uit te geven, bestaande uit acht driekleurendrukplaten van 18x24 cm. opgeplakt op sierlijk pas- se-par-tout onder tweekleurigen omslag en begeleid door uitleggenden tekst van E. H. Hens, schrijver van Gods Kli niek De platen zullen schilderijen weergeven van den zoo gunstig gekenden kunstschilder F. Nackaerts, te Lourdes zelf ontworpen aan de hand van diep grondige studiën en handelend over de bijzonderste episoden uit het leven van Bernadette ln verband met de verschij ning der Onbevlekte Maagd, en samen eene doorloopende serie vormend. Wij beoogen hoogstaand, documenta- risch onaantastbaar kunstwerk dat bij onze geloovigen de herinnering aan die hemelschoone gebeurtenissen zal opwek ken en versterken met eene onweerstaan bare welsprekendheid. Al de inkomsten die daaruit zullen voortvloeien worden uitsluitend besteed aan een liefdadig doel nl. hulp te verlee- nen aan nieuwgestichte parochiën die in hoogsten nood verkeeren: de parochie van O. L. Vrouw van Smarten te Merksem en van St Jozef te Brasschaat-Drijhoek. Dit KUNSTALBUM zal verschijnen op 15 Februari e. k. en zal 25 fr. kosten. Als aanmoediging zou er onder de le zers van De Popcringenaar die vóór 27 Maart (Paaschdag) inschreven, een aantal gratis reizen naar Lourdes verloot worden, waarvan hun na de trekking de lijst zal geworden. Wie een kunstalbum begeert schrijve dus in ten onzen bureele of storte 26 fr. op onze postcheckrekening 15.570 (25 fr. -|- 1 fr. voor verzendingskosten). Wij zullen dan de lijst onzer Lezers die vóór 27 Maart inschrijven aan het inrichtend Komiteit opsturen om deel te nemen aan de verloting der gratis-reizen naar Lourdes. IBlBBBBIQIiaBBBBlEBBBBBBBBBBBB TOMAAT boven alles BBSS8ES!3BSBSlSBBBBflBB3BflSBBBBBB9BIREBKBEBBBHB5flBBBflB8 DE MIKADO TE PAARD Dit is een der laatste portretten van Keizer Hiro Hito van Japan sloeg op de vlucht, terwijl de pol'cle den dader vast greep en naar het kommissa- riaat sleurde. De Keizer was uiterst kalm gebleven. Hij beantwoordde de ontploffing met een breeden militairen groet en reed heel lang zaam weg, onder het gejuich van de tal rijke menigte, die luide hare vreugde lucht gaf. DE DERDE MAAL 't Is reeds de derde maal dat de jonge japaanschen Keizer het voorwerp is van een aanslag, doch telkens wist hij er ge lukkig aan te ontsnappen. De eerste maal dat op zijn leven aangelegd werd was ln 1923. In 1926 werd er nogmaals een aan slag beraamd, die bij uitvoering mislukte. ■BBBBsaaaasssaBSBSBiiBaaasiasBEsssEBSBBasaBiiaBEESsüüesss^aB Wat er overblijft van de Stallingen, Zadel- en Kleedingkamer. De eigent- lijke clrk bleef gespaard, maar de vertdhningen kunnen niet meer voortgaan daar de kostelijke kostumen verbrand zijn. 12 Olifanten gewond 4 Miljoen schade Sedert Nieuwjaar staat op grondgebied Berchem-Antwerpen de duitsche cirk Sar- rasini die misschien wel de grootste thans bestaande cirkusinrichting is. Woensdag morgen om 2.30 uur, bemerk ten twee politieagenten op dienst dat er brand uitgebroken was ln de tenten der kleedkamers. Zij gaven het alarm door het afschieten van hun revolvers. Het vuur liep voort naar de zadelzaal en naar de stallingen der olifanten. Kleedingzaal met duizenden kostümes waaronder zeer kostbaren zadelzaal met honderden harnassen en zadels, naai- zaal met machienen: dat alles werd vol ledig vernield. Dank zij den uitmuntenden brandweer dienst van den cirk en de brandweer van Berchem, die aanstonds ter plaats was, konden de stallingen der wilde dieren be houden blijven. Twaalf der twee-en-twintig olifanten liepen zware verwondingen op. Terwijl het clrkuspersoneel hen losmaakte om naar een veiliger plaats over te brengen, namen verscheidene onder hen de vlucht. Men kon ze met veel moei e terugvangen en tot kalmte brengen. Een olifant, dis zware verwondingen opliep, viel in de vestinggrrxhten en zal waarschijnlijk moeten afgemaakt worden. Om zes uur was alle gevaar voor uit breiding geweken. De p*'icie van Ber chem, bijgestaan door de soldaten der genietroepen, moest de toegeloopen me nigte op afstand houden. Vier millioen schade Er wordt gemeld dat de door de vlam men verteerde kostbare kostumes en za dels men spreekt van duizenden en honderden de schade op 4 millioen frank brengen. Ongerekend de verwon dingen aan de olifanten toegebracht en die ze natuurlijk ln waarde doen dalen. Persoonlijke ongevallen zijn niet te be treuren. 1. ZOETE LEERFILM IN 2 DEELEN. De huidige succesfllm van de United Artists met WILLIAM IOYD, MARY ASTOR en LOUIS WOLHEIM in de leidende rollen. Een film die inslaat en meesleept en bewijst dat liefde wonderen kan verrichten. Lonis Wolheim, de fameuze CAT uit 't Westelijk Front de jolige kerel met z'n platten neus, die de blijde noot wierp in de gruwelijke episoden van dat schrikkelijk oorlogsspel, is er hier weer gaarne bij. LEUK EN FRISCH, MONKELEN EN SCHATEREN UiiilllH IBIBflBflBBBBBBBBBBBBBiZSBBnBBII De engelsche troepen patrocljeeren ar et gepantserde au tos in Engelsch-Indië, waar do gemoederen zoo opgehitst zijn De aanhouding van Gandhl heeft de gemoederen opgezweept, maar Engeland schijnt de zaak hardhandiger te zullen vastnemen. Gandhl'» vrouw en zijn secretaris werden aangehouden en In Bombay werden 5.0<M Muzulmannen aangehouden.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 2