Electriciteit Radio Groote SOLDENWEEK Vandévoorde C. AMPEN Zonen SpecialiteitHofstede-installaties BESTE RADIOTOESTELLEN Stellavox G. BUTAYE In 't Binnenland De voldoening die eene PELS U geeft KALKSALPETER IG van 30 Januari tot 7 Februari |||j J. Melis-Gerber Materiaal van eerste kwaliteit ZENSTH en andere merken. BRIEF UIT BRUSSEL SOLDEN KOFFIES BARBIER VAN SEVILLA VOLKOMENE WAARBORG ONZE UURTABEL IEPERSCHE KRONIEK PICKHOUT IEPER UURWERKEN JUWEELEN ZILVERWERK .Herbed. BINNENSTUUR MINERVA 12 p- uit de FIRMA GROEIT VERGELIJKT ri Geen Meststoffen gebruiken de Goedkoopste Huis Schoenhandel Poperinge ALGEMEENE OPRUIMING alle Schoenen en Pantoffels 65, Duinkerkstraat, 65, Poperinge Telefoon 203. Het Huis aanvaardt ELKE SOORT Installaties in huizen, magazijnen, werkplaatsen en hofsteden. met eigen stroomvoortbrengst. T— Alle herstellingen aan reeds bestaande electromecanische in richtingen worden zorgvuldig uitgevoerd. (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 28-1-32. Als afwisseling bij de gebruikelijke In leiding van mijn wekelijksche correspon dentie schrijf ik vandaag eenige lijnen over het lot der bedienden en intellec- tueelen, in betrekking tot de heerschende Itrisis. Ket lot der nijverheids- en handels bedienden ls nooit erg benijdenswaardig geweest. Dit der zoogenoemde intellec- tueelen als beroepsmuzikanten, kunste naars, enz., evenmin. In de bediendenwereld werd nooit in gunstige verhouding een syndikale be roepsgeest ontwikkeld. De bedienden be trouwden op de welwillendheid van den patroon en... op het toeval om te mogen opschuiven. Naijver en afgunst werkten den gezonden beroepsgeest tegen. Het feit blijft; op méér dan 200.000 bedien den zijn nauwelijks tien t. h. tegen werk loosheid verzekerd. Voor de werkloozenondersteuning, naast de syndikale reglementen die eenigszins verschillend kunnen zijn, bestaat er een algemeen reglement, dit van het Natio naal Krisisfonds. Verlengde ondersteuning ten laste van het Nat. Krisisfonds zonder beperking van duur kan slechts bepaald worden wanneer 't getal werkloozen in een bepaald beroep 10 t. h. bereikt. Voor de bediendenklas bestaat die verhouding nog niet. Wat de lntellectueelen betreft, dat zijn, ten grooten deele, alleenloopers. De Regeering heeft een krediet goed gekeurd van 2 millioen voor 't stichten van een steunfonds. Er is kwestie van een groote loterij. Wat het ding opbren gen zal, moeten we afwachten. Buiten dat, de openbare en de bijzondere lief dadigheid. Niets anders. De schatkist wordt geen Arme Kamermet Minis ters als beheerders. Dat is uitgesloten. Twee Dinsdagen achtereenvolgens werd daarover geïnterpelleerd in de Kamer, 't Rampzalig lot wordt door niemand betwist. De Regeering houdt aan het aan genomen systeem, dat steunt op vooruit zicht en verzekering, met milde aanvul ling door de openbare besturen. Ook na die interpellatie wordt daaraan niets ver anderd. De socialisten draaien volgens de omj etandigheden. Einde 1930 waren ze tegen de zesmaandenstage. Dinsdag 11. kwam Falony uit voor de 3 maandenstage Huysmans kloeg den toestand aan van Jonge Ingenieurs, die o. a. In de Eiectri- que des Flandres te Langerbrugge be ginnen aan 6 700 fr. per maand. Voor de rest wil hij de onvereenigden stilaan naar de syndikale kaders leiden. Nu dat overal gezutaigd moet worden, pakte Fischer uit met 't gedacht van openbare werken voor werkverschaffing! Jacqmotte was konsekwent met zijn politieke op vatting; vereenlgdén en onvereenigden allemaal in denzelfden zak, allemaal recht op ondersteuning. Aldus het eenheids front tegen den honger. Als aanvulling nog; Bij de werkloozen - fondsen worden nu verzekeringskassen gesticht voor niet-vereenigden. Jacqmotte zendt er zijn partijgangers naartoe. In vele plaatsen worden die officieele ver zekeringskassen begunstigd door de werk gevers, uit haat natuurlijk tegen de syn dikale verzekeringskassen. En de politiek heeft er natuurlijk ook haar woord te zeggen. G'hebt daar nu een beeld van den toestand, In betrekking tot het onder- zteuningsysteem. De Regeering vraagt vooruitzicht en verzekering. Zij heeft het bij het goed eind. Daaraan wordt niets veranderd. De bedienden moeten dat In zien. Ze moeten 't voorbeeld van de werklieden volgen. En in den grond zou den ze eerder winnen dan verliezen met 'n beetje dichter bij de werklieden te komen. De geest van beroepssolidariteit zou hen stichten. De omstandigheid leent zich tot pa nieken. De Regeering had beslist dat de Algemeene Spaar- en Lijfrentkas 20 t. h. van hare winst op geldplaatsing moest afstaan ten voordeele der Schatkist. Mc-nschen hebben daaruit besloten, dat de intrest op hunne stortingen zou ver minderd worden. Daar is natuurlijk niets van. Maar de roep was er, en dat was voldoende om ln sommige plaatsen de bureelen der Algemeene Spaar- en Lijf rentkas te doen bestormen door mensclien die hun spaargelden kwamen terugvra gen I Dat is o. a. te Oostende gebeurd. De Handelsbankvan Gent met hare filialen is nu ook 't slachtoffer daarvan. Het bestuur heeft nu een besluit geno men dat hier op 2° blad medegedeeld wordt. Uit dat alles valt het besluit te trek ken: schuwt de paniekzaaiers! Het verslag van Senator M. Van Over- bergh over 's lands begrooting heeft de beroering nog wat vermeerderd. Buiten zijn schuld. In zijn verslag werd aange geven, dat de Nationale Bank op 20-9-'31 voor méér dan zes miljard vreemde de viezen bezat, waarvan 12.633.777 pond sterling, die gekocht waren aan 175 fr. het pond, terwijl het pond nu met 53 belgisehe franks is gedaald. Waarvan het gevolg: de Nationale Bank verliest 650 miljoen, het dubbel van hare reserve. Dat werd dezer dagen druk besproken ln de pers. Dinsdag heeft H. Vos ln Kamerzitting een vraag gesteld aan de Regeering. Daarop kwam onderstaand antwoord: De heer Houtart, minister van finan ciën (ln 't fransch). De heer Vos was zoo hoffelijk mij dezen morgen te waar schuwen dat hij mij deze vraag zou stel len. Ziehier wat ik hem antwoorden kan: De waardevermindering van het pond sterling kan hoegenaamd geen invloed hebben op de dekking van den belglschen frank. De Staat ls des te meer bij machte dusdanigen invloed onschadelijk te ma ken daar hij veel me^r engelsche ponden verschuldigd ls dan het totaal der engel sche deviezen die de bank in haar porte feuille heeft. Wat betreft de methode die zal gevolgd worden om elk gebeurlijk verlies op dit déél van portefeuille te delgen, zal de Regeering binnen kort voorstellen indie nen bij de Kamer. Do heer Vos (ln 't fransch). Op wien valt de gebeurlijke verantwoorde lijkheid voor het risico? De heer Renkln, eerste minister, minis ter van binnenlandsche zaken en volks gezondheid (in 't fransch). Ge kunt zulks bespreken wanneer een wetsvoorstel bij de Kamer zal aanhangig zijn. Daarmeê mag lk nu wel met wat an ders aanvangen. De Standaard heeft Ward Herman# 'n geweldige neep ge draaid met de publicatie der officieele teksten uit de diskoersen van Nederland- sche parlementen, die Hermans ln zijn rede bij de interpellatie over de nijver- heidskrisis eenvoudig had gebruikt zonder ze te citeeren. De VI. Nat. bloedraadheeft Dinsdag daarover beraadslaagd. Aan de journalis ten werd daarover eene mededeeling ge daan, waarin gezegd ls dat er geen anleiding bestaat om op de voostellen van De Standaard in te gaan, nóch op het voorstel van proces, nóch op voorstel van eeredaadverder dat geen enkel verwijt Ward Hermans treffen kan ln deze aan gelegenheid. 'n Prachtig besluit! Maar de beschul diging van plagiaat blijft onverminkt haar waarde behouden. En haar effekt ook. Hier steek lk nu wat kleingoed tusschen. De Ministerraad heeft de vergunning van gemeentelijke kursaals uitgebreid tot Knokke, Dinant en Namen. Het Bureel van de II" Roode Inter nationale heeft vergac'/ring gehoud.en te Keulen om te verklaren dat eene ver standhouding tusschen Duitschland en Frankrijk onmisbaar ls voor de opbeuring der economische wereld. Dat wisten we ook wel. Maar we zien die verstandhou ding nog altijd niet komen. Het onderhoud Mac Donald-Laval (En- geland-Frankrijk) in betrekking tot de verlenging van het moratorium aan Duitschland is uitgesteld. De Marnix de Ste Aldegonde met Prins Leopold en Prinses Astrid aan boord, moet vandaag te Colombo aanko men. Onze kroonprins heeft een prijs be haald bij 't vangen van vliegvisch. Hij interesseert zich vooral aan de machines van het schip, en ls zelfs reeds wat stuur man geweest. Minister Van Isacker heeft Dinsdag avond voor de Jonge Vlaamsche Balie te Brussel een interessante voordracht ge houden over modern verkeerswezen. Naar zijn opvatting is het reizigersverkeer ge slonken met 15 dit van koopwaren met 32.5 En 't staat nog niet om te beteren. De Algemeene Soc. Partijraad heeft Woensdagvoormiddag beraadslaagd. Huys mans heeft verklaard dat hij zich na de gemeenteverkiezingen zal onderwérpen aan de besluiten van het Congres. De schoolvrede te Antwerpen, waarover Huys mans altijd met zekere fierheid sprak, wordt dus opgezegd. De liberalen van Schaarbeek hebben Dinsdag vergaderd onder voorzitterschap van Fern. Blum en besloten dat alle toe lagen aan de vrije scholen moeten afge schaft worden. De voorbereiding van een liberale-socia- listische coalitie overal. Te Schaarbeek bestaat ze sedert lang. Zuster Ursula, overste der Hospitaal- zusters van 't St Janshospitaal te Brussel, telt nu 50 jaar kloosterleven en toewij ding aan de zieken. De Kommissie van Openbaren Onderstand heeft haar gehul digd. Zij ontving de dekoratie van Ridder in de Leopoldsorde. De vertegenwoordigers der bestendige deputaties van de belgisehe provincies hebben Woensdagvoormiddag beraadsla ging gehouden om te besluiten dat iedere provincie hare vrijheid behoudt. Alleen werd een wensch uitgedrukt om aan de Werkloosheidverzekering een wettelijk sta tuut te geven. De beste specialisten in zake brandkof- ferinbrekers huizen gewoonlijk in groote steden. Te Brussel zijn nu 'n heele serie italiaansche specialisten gekofferd. De Rechterzijde van de Kamer heeft gister voormiddag beraadslaagd over de hangende kwesties. Oud-ministerpresident Jaspar oefende kritiek op de besluiten van het verslag Van Cauwelaert. M. Van Cau- welaert heeft die besluiten flink verde digd. In den Senaat, tusschen de bespreking van de begroeting van Landsverdediging, heeft M. de Brouckère (soc.) den Minis ter van rechtswezen ondervraagd over een Italiaan, die in Italië getrouwd, daar zijne vrouw liet zitten en te Brussel een nieuw huwelijk aanging met een belgisehe vrouw, nu in Italië is veroordeeld en waar van de uitlevering wordt gevraagd. Minster Cocq heeft zakelijk geantwoord. Eerst na het onderzoek zal beslist Worden. De Kamer gaat er nu wat spoed achter zetten. De volgende week vier zitdag-en, waarvan drie 's voor- en één 's namiddags. De begrootingen (Buitengewone en Open bare werken) moeten volstrekt afAnders worden de ontworpen openbare werken achteruitgezet. Mundeleer (lib.) en Fischer (soc.) had den een wetsvoorstel ingediend, naar het welk in de officieele lagere scholen nog alleen onderwijskrachten zouden mogen worden benoemd die hun diploma hebben behaald in officieele Normaalscholen. De bevoegdheid der gemeentebesturen zou derhalve worden beperkt. In de afdselingen der Kamer werd dat voorstel in vijf op de zes verworpen. Dat sectair voorstel is dus van de baan. Een ander voorstel, behelzende het toe kennen eener frontstreep aan de oud strijders die eervol werden-krijgsgevangen gemaakt, werd integendeel goedgekeurd met 99 tegen 13 stemmen en 18 onthou dingen. In de openbare zitting beeft M. Jaspar dan zijne rede geplaatst die aangekon digd was. Ze behelsde natuurlijk de ver dediging van het wetsontwerp van de Re geering, waarvan M. Jaspar destijds Voor zitter was. En ze werd ook zeer welspre kend voorgedragen, zooals overigens al tijd. 'k Geloof echter niet, dat dit eerste optreden van M. Jaspar na den val van zijn Regeering voor hpm zelf ge lukkig is geweest. Die rede zal de stem ming van de Kamer niet wijzigen, en op de Vlamingen eerder een ongunstigen in druk maken. Dat ls althans mijne mee ning. Daarna heeft M. Van Cauwelaert in 't Vlaamsch een schitterende rede ge houden, bij dewelke hij M.M. Vos en C isoorten van antwoord bediende. Ik ontleed niet meer. Maar 't was raak ge zegd. De VI. Nat. waagden ook geen on derbrekingen. igBHESaBnaaSHlEaSHaaHaESEaElB TANDARTS Poperinge, 23, Bertenplaats. - Tel. 142. RAADPLEGINGEN Alle werkdagen van 8 tot 12 uur en van 13.30 tot 18 uur; den Woensdag en Zaterdag namiddag uitgezonderd. IBBBBBBBBHBBISHBBBBBB Chlcorei WYPELIER-TAFFIN Belgische Fabriek NaamJU Vennootschap, YPEIt 31-1-32. - DE POPERINGENAAR. - Nr 5. - BI. 3. STADSNIEUWS. Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag alleen Apotheek VANDEPLAS. 't Is uw eigen schuld indien gij nog aan hoofd- en schele hoofdpijn wift lij den; want iedereen weet nu dat de M.O- NOPOEDERS deze pijnen onmiddellijk stillen en altijd genezen. Te koop bij H. NWtredame, Groote Markt, en X. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinge; de doos: 7 frank. Onder een auto. Maurice D'Al- lelne werd Vrijdag avond 22", rond 6 urn 's avonds, Juist bij het politiebureei, aan gereden door een auto en verdween er onder. Met veel moeite kreeg men hem eruit; hij werd in het politiebureei bin nen gedragen waar hem de eerste zorgen werden toegediend en dan naar huis ge voerd. Hij is een rib gebroken en nog bedlegerig. Allerhande Schoenen en Staffers BIJ JOZEF INGELAERE, 24, Duinkerkestraat, Poperinge. Ontploffing. Vrijdag terwijl de Buurttram op het Statieplein stond, ont plofte de acetyleenlamp die langs voren aan de machien hangt. De knal was zoo geweldig dat een vijftal ruiten, ln de buurt, aan stukken vlogen. Verders geen ongevallen. NIEUWS! NIEUWS! Hilaire Iluyghe, Groote Markt, Poperin ge ,laat weten dat hij op Dinsdag en Woensdag a. s. VIER SCHOONE VETTE ZWIJNEN zal uitverkoopen aan zeer ge nadige prijzen; telkens om 8 uur. Met dank op voorhand. Ruzie ontstond Vrijdag op de markt, kwestie plaatsen. Er werden slagen ge deeld, maar alles verliep zonder erg. Voor de rechtbank van leper kwam Donderdag en Vrijdag morgen terecht Six Theofiel van Klerken. Hij had te Po peringe over eenige weken zijn plezier ge vonden met 13 pompen te beschadigsn en had rond zelfden tijd, tijdens een her- bergtwist J. D. erg aan het hoofd ge- kwestst met een pintglas. Hij kreeg voor voor het gevecht 1 maand en 26 fr. of 8 dagen, 15 fr. voor vernieling en 15 fr. voor dronkenschap. Voor de pompen kreeg hij 80 fr. of dagen voorwaardelijk. Verstoppingswerend. De Roode Pillen van L. Dupuis, Jumet, genezen de ergste verstopping en herstellen de re- gëlmatige werking der darmen. De doos 6 fr., bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinge. Katholieke Kring. Heden Zondag, te 6 %uur, wordt door het muziek het tweede kunstconcert aangeboden aan de Eerleden en Familie, onder de leiding van Professor Karei Heylbroeck. Leenen hun ne gewaardeerde medewerking: Heer Ju- llen Baert, baszanger, Laureaat met groote onderscheiding aan het Kon. Con servatorium van GSnt en Heer Joaef Del- baere, eerste prijs aan het Conservatorium van Brussel. Bond der Kroostrijke Gezfimfn. De leden worden dringend verzoent hun ne lidkaarten af te halen bij den schrijver heer Notredame, Apotheker, Gr. M&rkt. De jaarlijksche algemeene vergadering zal plaats hebben op Zondag 28 Februari. VOLKSHUIS - POPERINGE Zendag 31 Januari: Van 9 tot 10 u., uitbetaling van werkloosheid aan de werk loozen van 't Spoorsyndikaat. Te 4 u., maandelijksche algemeene ver gadering voor de Kajotsters, met voor dracht, deklamatie, zang en Prijsbolling. Te 5 uur vergadering voor het Bestuur van de Boldersgilde. In de Prins- en Koiiingbolling werd na flta&qji kan>p: Medard Delbaere koning, en Sylvaln Van Rentage, pi-tas. Maandag I februari: Te 7 uur, vergadering voor het BeStuur der Spaar kas. Dinsdag 2 Februari: Te 7 Va uurf Studiekring voor de Ka jotters. Allemaal op tijd, dat er nog wat tijd overblijft voor een korte tooneelherhaling. Woensdag 8 Februari, Te 7 uur, Zangherhaltag en Studiekring voor de Kajotsters. Donderdag 4 Februari: Te 7 uur, opvoering van DE BARBIER VAN SE- VILLA FIJN ZUIVER GEZOND GEZ( KRACHTIG SPAARZAAM! Dit zijn de hoedanigheden cfér van «'T PARADIJS», G. TRUANT Zs. Te verkrijgen ln alle kruidenierswinkels. TE POPERINGE op Donderdag 4 Febr. te 7 u. 's avonds in 't Katholiek Volkshuis. De vertooning van Boefje deed het te weinig talrijk maar toch kunstminnend publiek van Poperinge zooveel plezier be leven dat we het aandurven nu Barbier van Sevilla te laten opvoeren. Dit geestige stuk staat onder de regie van Antoon Van de Velde die zelf de costumes en het decor ontwierp. Karei Albert leverde de muzikale onderlijning. Renaat Grassta houdt de hoofdrol. Het geheel is een toover van kleur en klank en een genot voor oog en hart. Wie het zag wil het nog zien. Wie het niet zag heeft een éénige gelegenheid op Donder dag 4 Februari, te 7,30 uur. Kaarten zijn steeds te bekomen in het Volkshuis aan 10, 8 en 5 fr. Ook aan vijf frank zijn nog schoone plaatsen te be komen. Galafdrijvend. De Roode Pillen van L. Dupuis, Jumet, verjagen d8 gal opgehoopt in de maag, die zij reinigen én weer gezond maken. Te verkrijgen bij H. Notredame, Groo te Markt, Poperinge. De Handbooggilde Willem Teil viert heden Zondag haren feestdag. Om 9 Vi uur bezoek-aan den Hoofdman; daarna Hoogmis in O. L. Vrouw kerk; om 1 uur gezellig Banket ta 't Lokaal. Onze klokken. Men is bezig met de noódige wérken uit te voeren om de klok ken in St Berttauskerk te doen luiden door jelêctrische kracht. Davidsfonds. Woensdag 3 Februari, te 6'uur, in den Katholieken Kring, derde Wintervergadering. Treedt op Heer M. Misstane et Uit Rusland's hedendaagsch Staatsregiem Lichtbeelden zullen de voordracht opluisteren. Kasbons op één jaar 3.60 netto Kasbons op vijf jaar 5.00 netto GEMEENTEKREDIET 14, Guido Gezellestraat, 14 POPERINGE. PENSIOENEN De personen geboren ta de maand JANUARI, moeten heden Zondag mor gen naar 't Volkshuis, Ieperstraat, vanaf 9 tot 11 uur, komen met hunne pen- sioenkaart of om hunne storting te doen. Geen geld of stortingskaart kan aan- veerd worden NA de geboortemaand. Dus opgepast 1 Goed opgelet. Van nu af moeten de mannen 120 fr. storten en de vrou wen 60 fr. van treinen en trams kan U veel dien sten bewijzen. Snijdt hem uit en hang hem weg. IEPER. Dienstdoende Apotheker. Heden Zondag alleen open Apotheek WECKESSER, Diksmuidestraat. Als naar gewoonte, zal het jaarlijksch paardenfeest, gegeven door de Landbouw Cornice Ieper-Kemmel op Aschen-Woens- dag doorgaan, op de Groote Markt, te 10 uur. Verschillige prijskampen zullen er plaats hebben onder de bescherming der Stad. Aan alle eerste gerangschikte paar den, wordt een verguld eeremetaal den eigenaar toegekend. Aan de andere prijs winnaars een zilveren eeremetaal. Wie kan er mededingen? Alle leden wonende ta de gemeenten der twee landbouwco- micen Ieper-Kemmel, zijnde de 43 ge meenten van het bestuurlijk arrondisse ment leper. In zitting van 11 Januuari 1932 heeft de gemeenteraad van leper overgegaan tot het inrichten van een cursus van vlaamsche voordrachten te houden in de stedelijke muziekschool. De lessen zullen gegeven worden den Dinsdag en Donder dag van 6 tot 7 uur 's avonds. De beruchte FT.., die verledene week door de gendarmen uit zijne woning, ge legen in de Kaaistraat, 's morgens gehaald werd, schijnt zich aan vele zaken vergre pen te hebben. Geen dagen gaan er om zeggens voorbij zonder dat er klachten ingediend worden. Wij kunnen deze die door den kerel bedrogen werden, niet ge noeg aanzetten zich onverwijld ten poll- tiebureele te begeven om er kennis van te geveh. Dinsdag avond, omstreeks 6 H uur, vond de op dienst zijnde p itieagent op het voorland der Waterkasteelstraat een smoordronken kerel liggen, 't Was een ta- valied, Ja, twee keeren tavalied. De agent wilde fiem opnemen en mededoen, doch daarvan kon er geen spraak zijn. Geluk- kiglijk kwam Van Limburg met zijn sta tiewagen aangereden en deze laadde den ongelukkigaard op en voerde hem regel recht naar het politiebureei, waar hij zijn roes uitslapen mocht, 't Verbruinde echter toen hij 's anderendaags met een proces verbaal vertrokken mocht. En toch kan hij nog van geluk spreken, want van de 4000 fr. welke in zijn beurs loszaten was er niet een weggerocht. Verschillige menschen van leper, in- zonder jonge lieden, die begeerden ontsla gen te zijn van hun kamp, of geholpen te worden In het doormaken van het exa men voor gendarme, hebben zich laten in de doeken leggen door een heerschap van Komen (Belgie), die dikwijls ta auto naar hier gereden kwam. Zij gelukten er na tuurlijk niet in te verkrijgen wat zij be geerden, doch moesten er nog een schoona som geld bij inboeten. Naar het schijnt zijn er voor 't oogenblik nog vele zaakjes, wtóke maar een aardig reukje hebben, die stillekens aan den dag komen en 't en zal wel niet noodig zijn te zeggen dat mijn heer met moeder Justitia zal af te rekenen hebben, De lenden der armen zullen zeker niet nalaten het liefdadigheidsfeest bij te wonen, dat door de studenten van St Vincentius College zal gegeven worden, op Zondag 31 Januari te 4 uur en op Maandag 1 Februari te 6 uur. Spelwijzer: 1. Hoe een Jonge mohnik bij Maria ter Feeste ging, mirakelsprookje ln drie be drijven door Jos. Van Reusel. 2. Cantate Gloria Florivan Nestor De Thière. 3. Hét valsche Etiket, klucht in 1 bedrijf door Gerard Nielen. Niettegenstaande de geweldige crisis welke wij thans beleven, zal de Carnaval stoet niet min schoon zijn dan verleden jaar. Wel integendeel. Drie muzieken van de stad (de liberalen doen niet mede) zul len er deel aan nemen, ook de reeds zoo gunstig gekende accordeonisten en de oude maar immer jonge sehotters. Van leper doen nog mede, de vliegers die ta een splinternieuw kostuum zullen steken, de rèuzinnetjes en de ruiterij. Van Stat Amandsberg komen de menschlievende Damen, van Audenaarde de Lustige Vrien den, van Boeztage de Kluchtigaards, van Hollebeke den Ouden Tijd, van Komen (Fr.) De onvermoeibare danseressen, van Meessen de Pierrots, van Poelkapelle de Ïïeuzsn en de Pijpegüde, van Steenvoorde de Molens van Vlaanderen, van Vlamer- ttage de Brandhoek, van Wijtschate de vrije onbekende. De stoet vertrekt aan de Beestenmarkt, trekt door de bijzon derste straten en eindigt op de Groote Markt. Onnoodig te zeg&en dat leper op dien dag te klein zijn zÉCl. De Jaarlijksche vergadering der Kroostrijke Gezinnen zal doorgaan ta het Volkshuis, op 2 Februari, 's avonds te 7 V» uur. Heer W. Van Eecke, notaris te Poperinge, zal er de feestrede houden. Om te sluiten eene prachtige tombola. Niet min dan 50 prijzen zullen er verlot wor den. De nieuwe leden, die zich denzeif- den avond nog doen inschrijven, mogen deel nemen aan de Tombola. Woensdag namiddag, omstreeks 2 u., waren twee leurders, de genaamde Caveye Jan van Kortrijk, oud 43 J., en Van Lede Henri van Moeskroen, oud 44 J., aan de Bascule duchtig aan 't vechten. Zij waren fel beschonken en konden door de politie gemakkelijk opgeleid worden. Nadat ze onderhoord wierden, mocht Caveye zijn nieuwen kamer betrekken, om 's ander daags geladen met zijn leurgoed (peper sagery) zijn reize voort te zetten. Woensdag kwam Br... G., van Lange- mark, oud 24 jaar, ls nachts ta de garage van Van Eename en ging om zijn velo te nemen welke hij daar 's avonds geplaatst had, om er dan mede naar huls te rijden. Maar zijn rijwiel was vertrokken. Hoe en met wien kan nog niet gezegd worden. ket concert van de muziekschool zal gegeven worden in Lapierre's zaal, 's na middags om 3 uur, heden Zondag 31 Jan. In Sint Maartens. Dinsdag 2 Fe bruari, Onze Lieve Vrouw Lichtmis. Ge nerale absolutie voor de leden der Derde Orde. Te 7 uur. H. Mis voor de Congre- ganisten. - Kwart vóór 9 uur plechtige keerswijding en Processie. - To 9 uur Hoogmis. 's Avonds kwart vóór 5 uur Sol. Vespers en Lof. Donderdag, 4 Febr. 's Avonds te 6 uur de zegenrijke oefening van het Heilig Uur Vrijdag, 5 Febr., eerste Vrijdag der maand. Te 7 uur Sol. Mis ter eere van het H. Hart van Jezus. 's Avonds te 6 uur plechtig Lof en Sermoen. Pro Ecclesia Op Zondag 7 Februari, zal het vermaarde Kortrijksche zangkoor Pro Ecclesia (70 uitvoerders) de Hoogmis uitvoeren, te 10 uur, in Stat Maartenskerk. 't Is een gebeurtenis van belang, op mu zikaal en godsdienstig gebied. IEPER. - CINEMA COLISEUM. Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 30. Zaterdag 30 Januari, te 8 uur. Zondag 31 Jan., te 2, te 5 en te 8 Vi uur, Maandag 1 Februari, tc 8 uur. WEEZEN ONDER DE REVOLUTIE (Orphelines dans la Tempête) Naar het grootsche werk van D. W. Grif fith. Machtige en indrukwekkende film in 12 deelen. Hierin wordt weergegeven een gansche periode van den val van het fransche Koningdom in de jaren 1790 tij dens de gruwelen der omwenteling met daarin de ontroerende lotsgevallen van twee weeskinderen. De hoofdrollen worden vertolkt door LILIAN en DOROTHY GISH. LEERFILMEN - NIEUWSBERICHTEN In Februari 1932: 1* week: Kleine Matroos (Va petit Mousse) met JACKIE COOGAN en De Koning van het Cirkus (Rol du Cir que) met Max Linder. Gunstprijzen voor den Cinema Co liseum. In 't vooruitzicht van het prach tig programma voor verschillende komen de weken, herinneren wij dat de leden aangesloten bij een der katholieke orga nisaties, 0,50 fr. afslag op leder kaart kun nen bekomen op vertoon hunner vergun- ntagskaart: 1,50 fr. ta plaats van 2 fr., 3 fr. ta plaats van 3,50 fr., 4,50 fr. ta plaats van 5 frank. LANDBOUWERS, KIEKENKWEEKERS Te bekomen ter Kweekerij EMILE CAENEPEEL, Boezïnge, aan genadige prijs en ter trouw: BROEDEIEREN van tweejarige, vrijloopende, gecontro leerde Witte Leghorns. Gemiddeld leg- vermogen 191 eieren op het eerste leg- Jaar. Hanen afstammende van hen met meer dan 250 eieren. Dieren en con- troollijsten dagelijks zichtbaar. Avondfeest. Onze beide meisjespa tronaten houden hun Jaarlijksch avond feest op Zondag 7 Februari, ta St Maar- tenskring, Lange Meerschstraat. Het be gint dit jaar te 7 uur. De jongere meisjes treden op met een lief sprookje Sneeuwwitje ta drie be drijven, van Ltademans. De liefhebbers van tooneei zullen ongetwijfeld talrijk op komen, om van dit heerlijk, kunstig spel te genieten. Niets wordt gespaard om het zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Lichteffekten zuilen het sprookjesachtige nog meer doen uitkomen. Het groote patronaat zal optreden metWeergevonden eveneens een boel end en aangrijpend spel, dat ta ieders smaak zal vallen. We kunnen beloven dat de speelsters dit Jaar nogmaals, zooals voorgaande Jaren, den grootsten bijval zullen mogen oogsten. Tusschen de twee tooneelstukken ta zal een omhaling gedaan worden ten voordee le van het werk der meisjespatronaten. Alle giften zijn nu reeds welkom en krui nen aan E. H. Huyghe, Jaaseniusstraat, 3, besteld worden. -rv - - SINT-JAN-BIJ-IEPER. Plechtige No vene van de H. Brigida, aanroepen tegen de plagen op het vee, van 2 tot 11 Fe bruari. Schikking der Goddelijke dien sten. Dinsdag 2 Februari (Lichtmis) Feestdag van de H. Brigida: Om 8 uur plechtige Mis ter eere van de H. Brigida; om 4 uur Lof. Al de andere dagen der week: Om 8 uur Plechtige Mis ter eere van de H. Brigida; om 4 uur Lof. Zon dag 7 Februari: Om 7 uur plechtige Mis ter eere van de H. Brigida; om 10 uur Plechtige Hoogmis; om 2 uur Vespers en Lof. Maandag 8 Februari, zijnde St Brieida's Maandag: Om 8 uur plech tige Mis en om 9 uur plechtige Hoogmis ter eere van de H. Brigida, onder de Mis Sermoen; om 4 uur Lof. De volgende dagen der Novene, tot Donderdag 11 Fe bruari; Om 8 uur plechtige Mis; om 4 uur Lof. KLERKEN. Leerzucht. Door de zorgen van den Middenstandsbond van Dlksmuide, wordt eiken Zondag les gege ven ta de engelsche taal te Dikamuide. Tien Jongelingen onzer gemeente volgen met veel vrucht en nauwgezetheid de lessen. Zij dienen geluk gewenscht te worden, want zij begrijpen het nut verschillende talen te kennen. Onderscheiding. Heer Jules Du- pon, zoon van wijlen Henri Dupon, ta zijn leven smid alhier, komt op schitte rende wijze zijn diploma te behalen als hoefsmid ta de Practlsche Staatsmidden- school te Brussel, den 12 dezer maand. Daar volgde hij de lessen gedurende 2 jaar, na 3 maand ds lessen gevolgd te hebben in de Provtatiale School te leper. Als belooning om zijn vlijt werd hem te Brussel een verzameling van verschil lende hoefijzers ter hand gesteld. Jules Dupon is de eenige gediplomeerde hoefsmid te Klerken. KORTEMARK. Christen Syndicaat. Het Christen Syndicaat kield op Zon dag 24 Januari 1.1. een welgeslaagde ver gadering. De zaal was stampvol. De spre kers oogstten zeer veel bijval. Heer Sena tor De Spot stond ten dienste. Na de vergadering kwam menig werkman bij hem om raad. Onze werklieden weten het dat ze niet nutteloos bij hunnen Heer Senator De Spot gaan aankloppen. Davidsfonds. Deze sterke afdee- ltag vroeg ditmaal Heer Kriesz, den ge- kenden wereldtrotter naar Kortemark te komen om zijn reisverhalen te komen ver tellen. De vegadering gaat door op Zon dag 31 Januari, om 5 uur, in de Gilde- zaal, Torhoutstraat. De volgende Zondag komt Het Ka tholiek Vlaamsch Cabaret van Brugge ook ta 't Davidsfonds, om 4 Va zeer stipt. HOLLEBEKE. Volkspetitionnement voor Internationale Ontwapening. Door de zorgen van V. O. C., den Ziekenbond der Kristen Werklieden en de Boerinnen- gilde, zijn hier 376 handteekens opgehaald tegen den oorlog! Dit overtreft alles, ge zien 'n bevolking die maar 700 inwoners telt. Daarbij er is niet gegaan van huis tot huize, maar de lijsten zijn enkel aan geboden in de 3 Lokalen! Proficiat I Dat bewijst dat Hollebeke Niet wil offren nutteloos bloed, En zien branden zijne streke Vluchten, met beklemd gemoed I 14 vielen, hunner Zonen In 't jaar '14, voor hun Land! Maar hun kindren willen wonen Vredig in hun Vlaanderland 1 GEO. Karnavalstoet! Maandag avond, 1 Februari, te 7 uur, Algemeene Vergade ring bij Gouwy Remi. Dagorde: 1. Groote Karnavalstoet op Zondag 13 Maart 1932; 2. Wie vormt een groep; 3. Wie doet er meê?; 4. Wie zou dit niet behagen? Plezier en blijde dagen 1 DIKKEBUSCH. Voordrachten. Op Donderdag, 4 Februari, Vrijdag 5, Zon dag 7 en Dinsdag 9 Februari, telkens om 6 uur, worden vier voordrachten gehou den over Veevoeding De twee eerste ta de bovenzaal bij H. Vancauwenberghe; de twee laatste bij Alf. Goudeseune. Deze voordrachten worden gegeven op last van 't Ministerie van Landbouw en zijn voor iedereen toegankelijk. Bijzonderlijk alle welmioenende boe ren worden verwacht, ook die uit het om liggende. IZENBERGE. Hoerengilde. Groote Jaarlijksche vergadering, op Dinsdag 2 Februari 1932 (Lichtmisdag), ten 9 Va uur voormiddag, ta de gildzaal, na de mis van 9 ure. WERVIK. Het lijk van een vermisten fabrikant opgehaald te Meenen. Maan dagnamiddag rond 3 uur heeft men op het gehucht Pont-Neuf een lijk opge haald. De politie erkende ta den doode M. O. Dorny, 34 jaar, die stads 5 Ja nuari verdwenen was. Op dien datum was hij naar Wervik gegaan en had verscheidene herbergen bezocht. Hij werd laatst gezien op de brug tusschen Belgie en Frankrijk. Er zou geen misdaad ta 't spel zijn. ZILLEBEKE. Solo-Slim. De le den der schuttersgilde vierden hun pa troon. Maar die mannen zijn ook fijne kaarters. Zoo waren zij aan 't kaarten- spel bij een medelid Joseph Cornet, toen Bourdeaux Leon een zuiver Solo-Slim speelde met een achtsten van koekenaas, een vierden van klaveraas en pijkenaas. De medespelers waren Vandepitte Jules, Vandepitte Petrus en Ollivier Camiel; de getuige Cornet Joseph. zoo goed als nieuw PROEF NAAR BEGEERTE VTJT En 't is voor uw beurs geen Kinder. Waar een wil is, is een weg Denk er aan met overleg, Wilt ge uw vrcuwken immer blij Koopt F. C. JACOBS SUIKERIJ. 't Is de strafste. Gebruikt er minder re*" HIIIII!lllllllll!llilll!lll!llllll!l!IIIIIUIII!lllllll!l!ll!llllllllllllllll!lllllllli:illl!lll!lllllllllllllllllll!l!ll!lllllllll!lll!lll!ll!lllllllllllllll'l,l"lllllllllllll"l"""1"''1""'" 31, BOTERSTRAAT, YF_ IEDERE MAAL GIJ ZE WACHT NIET LANGER NAAR DEN AFSLAG! Hij wordt daar reeds maanden toegepast Acht onzer Vaklieden werden bekroond op den Nationalen Wedstrijd! - 't Is een waar borg voor onze klienten. Wendt U dus tot de Firma die U benevens de grootste keus, beste hoedanigheid en laagste prijzen ook de hoogste waarborg levert. In de Keizer s 1STATIESTRAAT, 9 - YPER KEMMEL. Eerw. Pater Depuydt. De huldebetooging van Zondag laatst mag een welgelulct feest genoemd worden. In den namiddag kwamen de kinderen en nog talrijke toehoorders bijeen; om 6 uur was het voor eene bomvolle zaal dat Ecrw. Pater Depuydt, door het Comiteit verge zeld, zijne intrede deed en geestdriftig onthaald werd. Na eene gemoedelijke aanspraak van Eerw. Heer Pastoor en eenige welgepaste woorden van den Heer Doktor, voorzit ter, sprak Eerw. Pater zijnen hartelijk- sten dank uit. Dan leidde hij de toehoorders ta zijn missiegebied; zijn ongekunsteld, doch echt Kemmelsch woord, en de menigte welge lukte lichtbeelden gaven ons nadere ken nis van Mongolië, zijn eigenaardig volk, zeden en gebruiken, met zijne werkwijze, handel en wandel. Ter afwisseling, wat keurig muziek en opwekkend gezang en daarbij eene om haling waar allen geern en milde hunne gifte brachten. Het tweede deel ging over het bekee- rtagswerk en ta 't bijzonder over de H. Kindsheid. Daarin ligt de hoop en de toekomst van die nieuwe kristenheden. Ons volk kan alzoo beter begrijpen hoe verdienstelijk het ls de zendelingen te helpen, en dat, onder alle goede werken, het missiewerk op de eerste plaats komt. Deze feestavond eindigde met eene prijsloting: allerhande echt chineesche voorwerpen die bij de gelukkige winners zoo welkom waren. Onder alle opzienten was het een deugd doende avond en wij moeten de inrich ters hulde brengen over deze vrome daad. Een bijzonder woordeken van dank dient bijgevoegd aan den bekwamen electricien, Cyrlel Moerkerke, die tijd en werk en alaam kosteloos ten dienste gesteld heeft. Werkloozen. Sedert weken en maanden zijn er hier werkloozen... en ge durig verergert de toestand. Jammei' dat zoo weinig werklieden bij de verzekerings kas aangesloten zijn, en nu is het te laat beklaagd, niet geluisterd te hebben naar alle vermaningen. Zal die harde les hun ne oogen doen opengaan? Laat het ons hope. De gemeente heeft aan een 25 tal werkloozen wat werk bezorgd en mocht de toestand ta de eerste weken vei beteren. Kroostrijke Gezinnen. Dus van- dage algemeene vergadering; nieuwe lé den worden aanveerd; besprekingen van allerhande zaken; zang en leute... en groote prijsloting. HANDZAME. Brutale Diefstal. De wijk Boschweghe werd ta beroering gebracht door een laffe schurkenstreek. De bewoner Joseph L..., was 's morgens vroeg uithr en toen zijne vrouw eens even buiten .wam werd zij onverhoeds langs achter door een gernas. .erden rekel vastgegrepen. De vrouw moest onder drei gementen het huis binnentreden en daar bevool haar de bandiet al het geld af te geven. Aldus werd tene som van 4 5000 fr. gestolen. De rijkswachten hebben een naarstig onderzoek geopend. MOESKROEN. De Tabaksmokkel aan de fransch-belgisehe grens. Aan den grenspost van Risquons-Tout, te Moeskroen, hebben de tolbedienden Zon dag een toeristenauto ta beslag genomen, waarin 90 kilos belglschen tabak zat weg gestopt onder de zitplaatsen. Deze tabak vertegenwoordigde eene waarde van 7000 frank. De aangeslagen auto wordt op 40.000 frank geschat. De smokkelaar, de belgisehe landbouwer Henri Cneut, 30 J. oud, van Moorslede, is aangehouden en ter beschikking gesteld van het parket van Rijssel. KROMBEKE. Vergadering. Dins dag 2 Februari, O. L. V. Lichtmis, is er groote vergadering van alle landbouwers bij H. Dewaegemaker In de Zwaan Om 3 uur zeer stipt zal M. Simoens, Staatslandbouwkundige te leper, spreken over De landbouwcrisis Allen daarheen. WESTOUTER. Vergadering. Woensdag 3 Februari, om 6 uur 's avonds, komt M. Simoens, Staatslandbouwkundige te leper, bij J. Hardeman, in 't Ge meentehuis eene Voordracht houden over den tegenwoordigen toestand ta den landbouw. Alle landbouwers zullen er aan houden die vergadering bij te wonen. STAVELE. Boerinncngilde. Zon dag toekomende, 7 Februari, zal in de Boerinnengilde, eene belangrijke voor dracht gegeven worden door den gekenden spreker, den Heer Dequecker, over de Pen sioenwet. Wij noodigen dringend alle le den uit die leerrijke en zoo nuttige voor dracht te komen bijwonen. Voor onze moeders. Het is nog zoodanig lang niet geleden diat aiies hier op de streek van Amerika moest komen: Amerikaansche spek, amerikaansche bloem, tot zelfs amerikaansch kindermeel. Aan de prijs van 35 fr. voor een dollar kwam dit wat duur, zoodanig dat tegen woordig de meeste moeders hunne kin deren voeden met het KINDERMEEL FORTIOR. Zij bekomen er allemaal de beste uitslagen mede en hunne kinderen zijn frisch en gezond zooals met geen en kele voeding het geval is. Het KINDER MEEL FORTIOR ls te verkrijgen bij alle goede apothekers, vele vroedvrouwen ea de beste kruidenierswinkels aan 6 fr. 7S de doos. Door geneesheeren en specialis ten en door vele vroedvrouwen is de For- tior warm aanbevolen. is een fout. De meststoffen hebben voor de kleine uitgave, die zij me debrengen, een grooten lavloed op den oogst en het behoud der bodem kracht. Doch maakt gebruik van uw gezond oordeel en koop die meststof fen, die goed werken en tevens goed koop zijn. Van alle nitrische stik- stofmesten is liet WOUMEN. Gfldefecst in den Boe- rinnenbond op 2 Februari, O. L. Vrouw Lichtmis. Om 7 uur H, Mis met algemeens Communie, 's Namiddags om 1 uur. Lof en om 2 uur vergadering in de pa tronaatzaal en belangrijke voordracht door broeder Petrus, der broeders Van- daele, over Priester Vandaele, stichtei van hun orde. Met een waar talent en prachtige lichtbeelden leert de voordracht gever ons dezen held van kristelijke naas tenliefde kennen ta zijn loven en zijn» werken en doet ons de onvergetelijke fees ten bijwonen te Kortrijk gevierd ter gele genheid van het eeuwfeest van dezen zoo verdienstelijken vlaamsche» priester, on der zijn stamgenooten veel te wetaig ge kend. Boerinnenjeugd. Op Zondagen 31 Januari en 7 Februari, telkens om 4.30 u. in de Patronagezaal, zal onze Jeugdafdee- ltag haar Tooneelavond houden. Twee niéuwe stukken worden opgevoerd. Het meesterwerk van J. Vanduta en Jan Crosfeld Weergevonden 'n tooneel- spel ta drie bedrijven en als ontspanning het heerlijk werkje van Elz» Storm Ais twee honden Tusschenin een prachtige reeks variatienummers en Reidansen. Kaarten aan 5 en 3 fr. te bekomen aan den ingang der parochiale Kaal. Christen Syndikaat. Op Zondag 7 Februari, te 2.30 uur, ta de nieuwe Pa rochiale Zaal, groote syndikale vergade ring met tombola. Al onze gesyndikeer- den worden daar verwacht en wij hopen dat zij zullen propaganda maken bij vrou wen en werkmakkers die nog niet gesyn- dikeerd zijn opdat deze zouden overtuigd worden van de voordeelen waarvan gij, gesyndikeerden, geniet. Mannen, allen ta 't gelid I Het 100e lid zal plechtig gevierd worden. LANGEMARK In den Hommclpluk. De nieuwe operette in 4 bedrijven, door E. Serroen en A. Liebaert, zal worden uit gevoerd met volledig orkest op Zondag 31 Januari, te 3 uur, en op pinsdag 2 en Maandag 8 Februari, te 5 uur. Men be gint stipt op gesteld uur en binst de be drijven wordt niemand binn ingelaten. Het aantal plaatsen is bepaald. Kaarten op voorhand te bekömen bij M. Med. Muys- sen, Dorpplaats. Gezien de groote bijval waarmede dit prachtig spel onthaald wordt, is het zeer geraadzefim zijn kaart op voorhand aan te vragen. Voor den Zondag, alle voorbehouden kaarten zijn verkocht. Voor den Dins dag, nog enkele plaatsen, Maandag 8 Februari is nog open. Bocrinnegilde. De leden vieren hun Jaarlijksch feest op Dinsdag 2 Fe bruari. H. Mis met Algemeene Communie, Koffie en daarna Feestvergadertag. Boerenjeugd. Op 2 Februari is er Jeugddag voor de jonge mannen der om liggende gilden. Te 1 Va uur Lof; daarna Groote Feestvergadering. Redenaars: Heer Meerschaert, E. H. Engelen. Gasthuisstraat, 27 Ik heb de eer het geacht publiek kenbaar te maken alsdat ik aan eene begin ZONDAG 30 JANUARI van zoowel voor Heeren, Damen en Kin deren. Alles zal te koop gesteld wor den aan ongelooflijke prijzen. Wat ge niet aan de uitstalling ziet, vraag het binnen, want alles kan niet ten toon gesteld worden.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 3