Electricitei Vandevoorde BESTE RADIOTOESTELLENSteüavox Landbouwers KALKSALPETER IG De voldoening die eene uit de FIRMA GROEIT VERGELIJKT PELS U geeft SpecialiteitHofstede-installaties ZENITH en andera merken. BRIEF UIT BRUSSEL G .BUTAYE BAAS BEST EN ST ANTONIUS PICKHOUT UURWERKEN JUWEELEN ZILVERWERK IEPERSCHE KRONIEK GEDENKT GOED dat de goedkoopste nitraatgave TAXI SOLDEWEEK! (van obussen) weggevoerd, "k Steun er op als ik zeg, uit leper statie alleen, want uit vele statiën van de frontstreek gaan er nog wekelijks heele zendingen met oor- logsgoed weg. Inderdaad, we leven ln een gezegend oord doch we hadden nog veel liever het leper van vroeger. Voor de groote Carnavalstoet, die op heden Zondag, 7 Februari, 's namiddags om 2 uur uitgaat, zijn er niet min dan 10.000 fr. premiën en vergoedingen. Daar enboven nog 10 prachtige op zijde kun stig geschilderde vlagjes zullen aan de schoonste groepen toegewezen worden. De stoet vertrekt van de Koel markt langs de Slachthuis-, Diksmuidestraat, Groote Markt, Korte Torhout-, Kauweldjn- en Meenenstraat, Maarschalk Frenchlaan tot aan de Bascule en terug langs de Mee- nen-, St Jacobs-, Rijke Klaren-, Bukker-, Plattiel-, Rljssel-, Boter-, Tempel- en Statiestraat, Colaertplaats, Marschalk Fochlaan, Gracht-, Poperinge-, Capron- en Elverdingestraat, Vandenpe, reboom- plaats naar de Groote Markt, waar de groepen, vóór het uiteengaan hunnen ge- zamenlijken dans zullen uitvoeren. Stilstand op Montma-tre, St Pieterswijk en Colaertplaats. Op 14 Februari, Zondag a.s. om 5 uur, zal de Christen Middenstand zijne vele leden en ook de anderen een aange naam feestje aanbieden. Het begint om 5 uur. In de bovenzaal van den Ka tholieken Kring zal de alom vermaarde Kluchtzanger van Middelkerke, zijne schoonste liederen zingen. Daar moet gij daartoe, dien avond moet gij vrij houden. Op 11 Februari (Dondr .dag)zal in de gemeenteraadszaal van het Stadhuis een voordract gegeven worden over kan ker, door Jan Meuylle, propagandist-se- kretaris van de Belgische Maatschappij voor verdediging tegen kanker. De voor dracht zal verduidelijkt worden door tal van lichtbeelden. Vrije toegang. Kinderen beneden de 16 jaar worden niet toegelaten. Op Donderdag 18 Februari, om 10 uur, zal de prijskamp voor hengsteveulens van het belgisch ras, op hun tweede jaar gaande, gehouden worden in de Surmont- straat. De jaarlijksche vergadering voor den bond der Kroostrijke Gezinnen heeft Dins dag avond om 7 uur plrwts gehad in het Volkshuis. De heer Wilf. Van Eecke, notaris te Poperinge, hield eene diep door dachte rede, waarin hij ons aantoonde hoe op alle gebied de kroostrijke Gezinnen steeds den besten en grootsten invloed hadden. Onnoodig te zeggen dat die ge leerde voordracht grooten indruk gemaakt heeft, zooveel te meer dat voornoemde heer een goed spreker is. Dan kwamen af toe schoone en koddige liedjes en het feest eindigde met een rijke tomobla, waar niet min dan 74 prijzen vele gelukkigen maakt. Het getal inschrijvingen is weder om merkelijk geklommen. Brand. In den nacht van Maandag naar Dinsdag, omstreeks 1 uur en half, huilde de sirene over de ingeslapene stad. Brand was er uitgebroken in de garage van Maurice Debruyne, fruithandelaar, wonende ln de St Jacobstraat. De auto was denzelfden avond nog geladen met haring, appelen en oranjen, en stond ge reed om te vertrekken. De pompiers wa ren gelukkiglijk rap ter plaatse en onder het geleiue van hunnen ieverigen bevel hebber waren zij rap het vuur meester, t Mag een waar geluk heeten, want hier hadden wij eene ware ramp te betreuren gehad. De garage en magazijn zijn afge brand, de keuken werd erg door het water beschadigd. De oorzaak is ongekend, een onderzoek werd dadelijk ingesteld. Er be staat gelukkiglijk verzekering. Concert College. De studenten van t College hebben Zondag en Maandag hun jaarlijksch avondfeest gegeven ten voordeele van de arme door hen bezocht en geholpen. En velen hadden gedacht, doordien men dezen keer met tal van nieuwe spelers voor den dag moest ko men, dat het feest er door zou te lijden hebben; doch tot hunne groote verwonde ring hebben ze moeten bekennen dat onze nieuwe acteurs in den schaduw niet die nen te staan. Inderdaad het sprookje werd prachtig uitgevoerd, zoo heelemaal stil, eenvoudig weg zooals 't behoorde. Wellicht had de klucht een tikje charge, doordien de toeschouwers er zoo groot pret aan beleefden. Eindelijk de cantate Gloria Flori, gezongen door de leerlingen der kleinere afdeeling, heeft aller bewon dering gewekt. Meester Van Overbeke heeft hier een bewijs gegeven en van durf en van kunde, en 't mag eerlijk gezegd, hij heeft er succes aan beleefd. De volle zaal bracht hem een warme ov: ie en het was verdiend ook. Gunstprijzen voor den Cinema Co liseum. In 't verschiet van het prachtig programma voor verschillende komende weken, herinneren wij dat de leden aan gesloten bij een der katholieke organi saties, 0,50 fr. afslag op ieder kaart kun nen bekomen op vertoon hunner vergun- nlngskaart; 1,50 in plaats van 2 fr., 3 fr. in plaats van 3,50 fr., 4,50 fr. in plaats van 5 fr. IEPER. - CINEMA COLISEUM. Christen Volkshuis, St Jacobsstr., SO. En 't is voor uw beurs geen binder. Waar een wil is, is een weg Denk er aan met overleg, Wilt ge uw vrouwken immer blij Koopt F. C. JACOBS SUIKERIJ. 't Is de strafste. Gebruikt er minder 31, BOTERSTRAAT, YPER IEDERE MAAL GIJ ZE met eigen stroomvoortbrengst. Alle herstellingen aan reeds bestaande electromecanische in richtingen worden zorgvuldig uitgevoerd. zijn betoog ging over de noodzakelijkheid der solidariteit om de moeilijkheden van het moment te overwinnen. De vertegenwoordigers der bestendige deputaties van de belgische provincies hebben Woensdag beraadslaagd onder voorzitterschap van M. Paul Pastur over de werkloozenondersteuning. Voorafgaan delijk hadden ze gesproken met minister Heyman, die hun had medegedeeld dat in den ministerraad wordt onderzocht of de 30 carentiedagen niet zouden kunnen overgenomen door het nationaal Krisis- fonds. 't Is niet uitgesloten, dat zekere leeningen zouden worden toegestaan om ondernomen werken van erkend nut te voleindigen. Zaterdag en Zondag hebben de socia listen weêrom een syndikaal congres ge houden. Als ik mij niet vergis, is 't derde in den loop van enkele maanden. En tus- schenin heeft de socialistische partij een algeme n congres gehouden, waarvan de gestemde besluiten overlegd waren met de syndikale Kommissie. Dat wordt aldus 'n congressenweelde. Vroeger hebben de socialisten zich uit gesproken tegen de zes maandenstagc. Nu zijn z' ervoor. Maar de deur is daarvoor nu gesloten. Het kapitalistisch regiem werd doodgeverfd. De lijkkist is reeds ge reed. Wanneer het gebeuren zal, kon nog niet met zekerheid aangegeven worden, maar 't doodvonnis Is beteekend. Onder de besluiten de invoering van de 40 urenweek met verdeeling der werk gelegenheid. Vandervelde was er nu niet om te bevestigen dat zulke hervorming slechts internationaal kan geschieden. Anseele ook niet om meê te deelen dat in de kapitalistische Maatschappijen, die van de Soc. Arbeidsbank afhangen, het voorbeeld zullen geven om die congres- besluiten in toepassing te brengen. 't Belangrijkste van 't Congres was de rede v Senator de Brouckère, maar de ze stond heel wat buiten den toon van 't Congres. Eerst had hij het over de politieke vraagstukken in betrekking tot de schuldvorderingen en de Ontwape ningsconferentie, waar hij de Regeering vertegenwoordigt. Ik geef slechts eenige voorname uitlatingen, die 'k uit Le Peu- ple vertaal. <1 Nooit was de prijsdaling zoo groot, de ontreddering der productie zoo alge meen. De onthutste kapitalisten schreeu wen dat 't einde der wereld aangebroken is. Onder de onzen zijn er die gelooven dat we aan de laatste krisis van 't kapi talisme zijn gekomen. Indien we op die veronderstelling onze actie opbouwen, loopen we gevaar de werkliedenorganisa tie te zien ineenstorten, en niet het ka- pitalism. Het is wenschelijk voor de werkmansklas, dat deze krisis de laatste weze en dat zij de inleiding worde van een nieuwe orde. Ik bén dé Marxistische gedachte getrouw gebleven. Maar ik wil die gedachte -iet blindelings volgen. Reeds in het communistisch manifest van 1847 voorspelde Marx de laatste krisis van het kapitalisme voor de volgende lente. Wezen we derhalve voorzichtig en zeggen we niet, dat de kapitalistische wereld bepaald lneenstuikt. We moeten de toekomst vorschen, maar ons vooral met het heden bezighouden. Spreken we over ons plan, over het behoud van de werk- loozensteun, over het handhaven der loo- nen. Niemand kan eraan denken in de krisisperiode de loonen te zien verhoogen. Een levensloon moet gewaarborgd wor den. De werktijdbeperking moeten we voor bereiden. We waren destijds heel wat stou ter om den 8 urendag te eischen dan nu om de 40 urewerk af te dwingen. Op die kwesties moeten wij een ak koord bereiken. Mij is het onverschillig of we 't winnen door reformatische of revo- lutionnaire middelen. Senator de Brcuckère eindigde met te zeggen dat alleen het socialistisch pro gramma heil kan brengen. De spreker bekwam veel bijval. Doch ln feite had hij de voorgestelde congresbeslulten met koud water overgoten. De besluiten werden niettemin gesteund. Terloops weze hier nog aangemerkt, dat de viaamsche partij-organen van de so cialisten de rede van M. de Brouckère heel verminkt weergeven. Alleen blijft; de socialisten hebben een nieuw congres op hun actief gesteld, 't Is al. En nu leid lk U binnen ln ons Natie paleis, waar de parlementairen ieaer op zijn en dikwijls zeer verscheiden ma nier over de belangen van land en volk waken. In de Kamer ging het Dinsdag over overtredingen van de 8 urenwet. Voor 't grootste deel vage beschuldigingen en beweringen. Minister Heyman zal de vol gende week antwoorden. Dat de wet over treden wordt, is niet te ontkennen. Som mige bazen werken daaraan meê, bewust of onbewust, en werklieden ook. Trad het gerecht strenger op om die wet te doen naleven, 't zou rap gedaan zijn. Woensdagmorgen werd de begrooting van Openbare Werken verder besproken. Precies nog 30 redenaars Ingeschreven; Woensdagavond, na de bespreking dei- artikelen van het wetsontwerp over be stuurlijke taalregeling, werd die bespre king voortgezet. Minister Van Caenegem heeft alle Interessante inlichtingen van technisch-wetenschappelijk karakter ge geven over de groote werken die in uit voering gelegd zijn of worden. De Senaat heeft vandaag eene motie voor ontwapening gestuurd naar Genève. In betrekking tot de diskussie ".oor be stuurlijke taairegeling zijn tot dusverre al de amendementen verworpen. M. Van Cauwelaert beheerscht de diskussie, en de Regeering gaat meê. Socialist Van Belle (Luik) die reeds te gen Zeebrugge had gesproken, en van wlen zijn partijgenoot Van Acker (Brug ge) Woensdag in de Kamer zegde dat hij tegen Zeebrugge sprak omdat hij tegen Vlaanderen is, heeft vandaag de aanvaar ding verijdeld van een amendement der Re geering, behelzende een bijkomend krediet voor wegenisverbetering ln West-Vlaan- deren. Hij bevestigde nu persoonlijk, dat hij tegen dat amendement was omdat het Vlaanderen zou begunstigen! Andere waalsche socialisten, meest nog Delvigne, huilden meê tegen het algemeen belang. Dat amendement zal nu nog alleen ln den Senaat kunnen gestemd worden, want de begrooting van Openbare Werken is door de Kamer nu aangenomen. .(Van onzen bijzonderen Correspondent.) WACHT NIET LANGER NAAR DEN AFSLAG! Hij wordt daar reeds maanden toegepast Acht onzer Vaklieden werden bekroond op den Nationalen Wedstrijd! - 't Is een waar borg voor onze klienten. Wendt U dus tot de Firma die U benevens de grootste keus, beste hoedanigheid en laagste prijzen ook de hoogste waarborg levert. Brussel, 4-2-32. 't Is wel minder het bestaan der Na tionale Bank dat bedreigd Is, dan wel t gezag van den Gouverneur M. Louis Franck, dat ondermijnd wordt. M. Franck had zich destijds zoo wat opgedrongen, 't Is best te gelooven dat M. Franck, door de onverwachte en aan houdende daling van het Pond werd ver rast, wat de waarde van het ponden- bezit der Nationale Bank gevoelig aan tastte. Daarvoor wordt hij niet aanspra kelijk gemaakt. Wel over het feit dat hij het verlies door pondenzakking eerst heeft trachten te ontkennen. Over die geschiedenis werd Maandag- In de Ministerraadzitting beraadslaagd, maar de persmededeelingen zwijgen daar over. 't Is dat er ministerieele redens daarvoor bestaan. Voor de groote moeilijkheden waarin de Gentsche Handelsbank verkeert, ziet men nog geen de minste klaarte komen. Men vreest de failliet. En zooals te begrijpen is, wordt 't vertrouwen in andere bankverrichtingen ondermijnd. Met 't gevolg: talrijke terugtrekkingen. Dat verwondert me zooveel niet. Alhoewel lk dat wantrouwen niet wil aanmoedi gen. Men begrijpt echter welke bitter heid moet bestaan bij die spaarders, die hunne gelden veilig achtten en ineens de vrucht van een heel leven spaar zaamheid zien verzwinden. De belgische socialisten, vertegenwoor digd door M-M. Vandervelde, Mertens, Serwy, Van Roosbroeck en Moorspraak, zijn Maandag aan 't Hof ontvangen. Zij brachten het petitionnement voor ont wapening meê, bestaande in 342.787 hand- teekens. M. Renkin was bij die omstan digheid aanwezig. Die handteekens gaan nu verzonden worden naar Genève waar de Ontwapeningsconferentie gehouden wordt. Terwijl nu al die groote vraagstukken de wereld beroeren, hebben de Erussel- sche handelaars eene koningingeko zen, en burgemeester Max heeft ze ge feliciteerd. Aan de fransche kust van La Seyne- i/Mer heeft men een kanon geprobeerd, dat op een afstand van 12 kilometer een Vliegtuig kan neerhalen. De anti-katholieke onderwijzers heb ben Zondag te Brussel vergaderd. Be sluiten: geen toelagen meer aan de vrije scholen; alleen nog gediplomeerde on derwijzers uit de ofïicieele normaalscho len in de openbare scholeri; zoo spoedig mogelijk ofïicieele bewaarscholen. Over gansch de lijn dcc strijd tegen het vrij onderwijs. De wereld springt op stelten. Ge twij- felt daaraan toch zeker niet meer? Dinsdag werd te Genève de internatio nale Ontwapeningsconferentie geopend met een belangrijke rede van M. Hen derson, die destijds behoorde tot de en- gelsche Labour-regeering. De conferentie moet lelden naar vrede en verstandhou ding, was zijn besluit. Denzelfden dag werd de wereld be roerd door de Japanners, die zonder voorafgaandelijke verwittiging Nanking hebben beschoten. Bij misverstand, be weert men nul Maar de dooden zullen dan waarschijnlijk ook bij vergissing in de andere wereld zijn aangeland! De openbare bespreking op de Ontwa peningsconferentie zullen eerst op 't einde der week voortgezet worden. Intusschen zullen conferenties in beperkten kring worden gehouden. Zal men ook econo mische ontwapening behandelen? Het systeem van hooge tolmuren verstoort Immers onvermijdelijk den militairen vrede. Politiekers kunnen zich tegenwoordig gemakkelijk verlustigen als hun dat bevalt, natuurlijk ln den onverkwik- kelenden strijd tusschen de verschillende VI. Nat. tendenzen. De West-Vlamingvan 30 Januari hangt een spotbeeld op van de meeting der frontpartij te Borgerhout op 24 Ja nuari, waar de Wachters met vuist en knuppel de meeting lieten overrompelen door de socialisten. Eene halve bladzijde wordt besteed om aan te klagen en mid delen die door de VI. Nat. in West- Vlaanderen worden aangewend om de bureelen te bestormen en de dokumenten te rooven van de dietsch-nationaal soll- darische syndikaten, leden te ontfutselen, enz. Dat overzicht eindigt met de ver klaring Overal hebben wij van den beginnen af met de demagogische kon- kurrentie-methodes radikaal afgebroken. Wij willen Vlaanderen terug Waaruit ge zoudt moeten besluiten, dat ze heel wat Ingeboet hebben met de mo derne wervingsmetodes van de vl. nationalisten. Heel het betoog is doorspekt met lief talligheden aan 't adres van Leuvidan, Butaye, Beeckman en Herbert. In De Noordzee uit de proza van Leuridan, bloemlezing over ellendige lafhertigaards aan 't adres van de ka tholieke Vlamingen; in vette letters een leugenachtige voorstelling van 't geldbezit der Nationale Bank door de ontwaarding van het engelsch pond. Van A. Samijn: De heer Van Se veren weet wat ik over zijn privaat gedrag denk. Dat heb ik hem menigmaal persoonlijk gezegd. Wat lof spraak over de Gentsche Handelsbank die een belangrijke rol heeft gespeeld in het flancieeren van nieuwe viaamsche nij verheden. Verder nog wat zoutelooze cor respondenties en persoonlijke aanvallen uit verschillende plaatsen. Kort gezegd: een personenstrijd in op- geschroefden stijl, maar zonder bate voor het viaamsche volk. Minister Van Dievoet heeft een belang rijk landbouwcongres bijgewoond te Thuin, en daar ln den zin gesproken van de congresleden, die bescherming voor de landbouw verlangen. Vandaar dat de minister veel bijval had. De reis van onze parlementairen naar Congo Is nu vastgesteld. Alleen de leden van het reisgezelschap zijn nog niet aan geduid. De afreis g-schiedt te Antwerpen den 2 Juni. De terugreis den 2 Juli om den 20 Juli te Antwerpen te landen. De katholieken van Namen hebben Zon dag een feestzitting gehouden om hunne vreugde uit te drukken om de benoeming van M. Huart ais burgemeester van Na men en van M. Fermine als gecoöpteerd senator. M. Jaspar heeft daar gesproken over de internationale vraagstukken in betrekking tot de belangen van Belgie, en veel bijval geoogst M. Renkin ia 'n optimist. In dien zin beeft hij gesproken op een banket van (ls mutualiteit Les Amis Réunis die baat 64 jarig bestaan herdaan t> Geheel leden; dees jaar werd niemand bezocht en moest elk vrij en uit eigen beweging zich aangeven en lidgeld betalen de aankoopafdeeling het beetensyndi- kaat de eiermijn de landbouw- avondschool de spaar- en leengilde. Over deze laatste gaf de Eerw. Kassier wat breedvoerigen uitleg en bewees door cijfers dat het vertrouwen der spaarders met de jaren toenam. Zijn vergelijking tusschen 1926-'27 de vette jaren en het jaar 1931 een der magerste jaren was slaande. Het spaargeld werd sindsdien verdubbeld, dus... Nu kwam de heer Schol, Opziener van Leuven, aan het woord. Gedurende een geslegen uur, kalm en beredeneerd, sprak hij over de tegenwoordige krisis en den Boerenbond. Een voor een en zonder veel moeite weer legde hij al de opwerpingen die heden daags méér dan ooit tegen den Belg. Boe renbond worden uitgekraamd. Het was zichtbaar welke indruk deze onthullingen bij de leden verwekte. De allerdwaaste verzinsels en vertellingen vielen als een kaartenkasteel uiteen. Na zijne prachtige rede beantwoordde hij nog eenige opwer pingen die hij zelf bij de leden uitlokte. Op eenieders gelaat was de meeste vol doening te lezen, en bij deze vooral, wiens vertrouwen aan het wankelen was, kwam opnieuw rust en voldoening. Mijnheer Schol beloofde verder nog terug te kee- ren en steeds bereid te zijn allen noodi- gen uitleg te geven. Hij eindigde aldus: verwacht niet van den Belgischen Boe renbond dat hij zal antwoorden op al den praat die wordt verteld. Hij zou er we kelijks boeken moeten over schrijven, want de aanval komt van alle kanten: Socialisten en Liberalen; handelaars en zelfs onbewuste landbouwers betrachten den val van den Belg. Boerenbond, zoo dit mogelijk ware; en dit vooral omdat de Belg. Boerenbond een machtig wapen ls geworden. Voor al die vijanden is de Belg. Boerenbond immers te Katholiek, te Vlaamschgezind of niet genoeg, en te groote verdediger van den Boerenstand. Als laatste punt kwam de algemeene vernieuwing Van het bestuur. Ieder lid had in de hand eene lijst met de namen van al de leden der gilde. Acht werden er uit gekozen, die nu het nieuw bestuur uitmaken: Devrieze J., Voorzitter; Heu- gebaert C., Ondervoorzitter; Tommelin H., Donck M., Goderis H., Igodt A., Vande- putte H. en Vanneste Pr., Leden. Om 1 ure greep het feestmaal plaats bij Marcel Ampe. Keurig en smakelijk werd het opgediend, en de twee gerech ten werden spoedig binnengespeeld. Onder het drinken van een kopje koffie werd de inschrijving gedaan voor de prijskaarting, en dra zaten de groepjes ..an het spel, dat duurde tot den avond. Acht prijzen werden bekampt, waaronder de eerste ge wonnen door A. Cloet en E. Lecluse en de tweede door K. Verplancke en S. Fat- tyn. Proficiat! De 2 Februari is dees jaar een buiten gewoon gezellig feest geweest, en menig keer hoorde men fluisteren dat nog nooit zoo aangename stonden ondereen werden doorgebracht. Kroostr. Gezinnen. Heden avond Algemeene Jaarlijksche Vergadering voor de leden van den Bond der Kroostrijke Gezinnen, om 5 u. in de feestzaal van den Jongelingskring. Mijnheer Van Els- lander, Hoofdonderwijzer te Vlamertinge, en voor ons geen onbekende, komt er spreken. Waar hij gaat hangen de toe hoorders aan zijn lippen en doen nieuwe overtuiging op. Op de dagorde komt ver der het jaarverslag, en wat velen leute zal verschaffen een handige Goochelaar: Prins Halston. Dus, worden al de leden verwacht met hun gezin. Ook niet-leden worden toegelaten doch moeten 3 fr. be talen als steunpennlr.g. Bocrinnengilde. Elk zijn beurt. Dinsdag aanstaande is het voor de Boer innen. 's Morgens om 7 ure Solemneele Mis en Algemeene Communie, daarna ge- zamentlijk ontbijt in het Klooster, en Al gemeene Vergadering, met voordracht door Mevrouw Goemans. 's Middags feest maal bij Vrouw Eugenie Ampe, en daarna de stoelen gedraaid voor het feestspel der Jonge leden. Of de Boerinnetjes reeds watertanden. Davidsfonds. De zesde winterver gadering zal plaats grijpen op Woensdag 17 Februari met op de dagorde: Het Be roemde Passiespel van Oberammergau, ln drie bedrijven en 17 Tafereelen, vertolkt door E. H. J. Peeters, Pastoor te Bevin gen bij St Truiden. Het wordt opgeluis terd door lichteffecten en zangkoor. Iets buitengewoons voor Boezinge, dank de omreis in Vlaanderen, rond dien tijd, door de Eerw. Spreker gemaakt. Davidsfond- sers van Boezinge en Zuidschote, zorgt op voorhand voor uw plaats. Vastcnsermoenen. Zondag aan staande eerste in de Vasten begin nen ln onze kerk de jaarlijksche Vasten- sermoenen. Dees jaar zullen ze gepredikt worden door E. II. Pastoor. Het ligt nog in de zeden en gebruiken van het volk van Boezinge, deze godsdienstige oefe ningen te volgen. Het ls dan ook te ver wachten dat spijts de wereldsche feesten op die dagen door steden als leper op touw gezet, het aan volk ln onze kerk niet zal ontbreken. vroegmis ten 7 uur; de solemneele Hoogmis ten 10 uur en de plechtige Ves pers en Lof ten 2 uur. - Op Maandag 15 Februari, zijnde H. Appollonia-Maandag, de solemneele Missen ten 9 en 10 uur. WOESTEN. H. Zending. De twee Eerw. welsprekende predikheeren hebben gedurende gansch de tiendaagsche perio de veel volk tot zich weten te trekken. Daar de parochianen vrachten bougies hadden aangebracht, werden de verlich tingen puik en deden aan eene goddelijke uitstraling denken. Na de avondsermoe nen was het als een sprookjesprocessie. De zilveren maan weigerde hare zachte stralen en eiectrisch- petrrl- en bollan- taars verlichtten de wegen dergenen, die stil en ingetogen en onder den indruk van 't gehoorde nog een heel eind huis waarts moesten. Verleden Dinsdag-avond was het laatste missiesermoen en ln te genwoordigheid der toehoorders werden door de Eerw. Paters en onzen Herder wederzijdsche dankbetuigingen gezegd. Waarna de Eerw. Capucienen ons vaar wel zegden en iedereen inwendig 't vaste voornemen miek hun raad te volgen. De ze H. Zending heeft hier zeer veel goeds gesticht. Tooneel. Deze week ontving ;n we het bezoek van juffers, leden van den Missienaaikrans, die kaarten aanooden voor een tooneelfeest door hunne gezellin nen uit Bovekerke alhier op vandaag om 4 Vï uur te geven. De opvoering van Philipina van Vlaanaerrn treurspel ln 4 bedrijven, en Bij St Pieter klucht spel. Ook zullen er nog reidansen uit gevoerd worden. De opbrengst van dit feest komt aan de Missies ten goede. Octaaf. Dinsdag 9 Februari ein digt de octaaf ter eere der H. Brigida, pa trones aanroepen tegen alle plagen van het hoornvee Woensdag is het de feestdag der H. Apollonia, alhier insgelijks vereerd en aanroepen; dagelijks mis om 7 ure. Zondag toekomende meer over de diensten van Apollonia-Maandag. Boerengilde. Vandaag, 7 Februari, groote vergadering der hoerengilde bij André Boudry In de TramstatieOm 6 ure zal den Heer Meerschaert spreken over den huidigen landbouwtoestand. Na de voordracht, aflevering van de land bouwalmanakken. Allerhande belangrijke mededeeling inzake de naaste beeten- capagne; ook teekenen der volmachten. Be stelling en betaling. Het bestuur rekent op eene talrijke opkomst. TANDARTS Poperinge, 23, Bertenplaats. - TeL 142. RAADPLEGINGEN: Alle werkdagen van 8 tot 12 uur en van 13.30 tot 18 uur; den Woensdag en Zaterdag namiddag uitgezonderd. VOLKSHUIS - POPERINGE Zondag 7 Februari: Te 10 uur. Verga dering voor het bestuur der Syndikaten. Maandag 8 Febr.: Te 7 uur, Verga dering voor den Middenraad. Dinsdag 9 Febr.: Te 8 uur, Vergadering voor het Bestuur der Kajotters. Woensdag 10 Feb.: Te 8 uur, Groote Studiekring. OP ZONDAG 6 MAART 1682 te 8 uur. Luimig spel ln 5 Tafereelen, van Emlel Barbaix wordt gespeeld door den Too- neelkring van de Kajotters Genummerde Kaarten aan 8 en aan 5 fr. 1 fr. afslag voor de leden van het Chris ten Werkersverbond. jrfïst en goed sierlijk en mooi. allerhande Alvorens Uwe meststoffen te bestellen IEPER. Dienstdoende Apotheker. Heden Zondag alleen open Apotheek VAN ROBAEYS, Boterstraat. Prachtige uitvoering. De vermaar de zangmaatschappij Pro Ecclesia Kortrijk zal de Hoogmis in St Maartens kerk, op heden Zondag 7 Februari, te 10 u., opluisteren met de uitvoering der drie stemmige Mis van Gevaert, een meester stuk. Onder de leesmis van 11 uur zal Pro Ecclesiauitvoeren Ave Maria van Witt, a capella voor vier stemmen; en Laudato Puerl van Mendelsohn, voor drie stemmen, met be geleiding van orgel. Aan volk zal het niet ontbreken, heden Zondag in St Maartenskerk. Jaarlijksch Avondfeest. leper's meisjespatronaat houdt op Zondag 7 Fe bruari zijn Jaarlijksch avondfeest, dat be looft schitterend te wezen. Op het pro gramma staan twee toonéelstukjes waar van de bijval vooraf verzekerd is: Sneeuwwitje en Weergevonden Wie een aangenomen avond wil door brengen en nog van geen toegangskaart voorzien is, kan deze nog bekomen heden Zondag ln Sint Maarteskring (Lange Meerschstraat) van II tot 12 uur. Het avondfeest zal zeer stipt te 7 u. beginnen en vóór 10 uur eindigen. Tusschen de bedrijven in wordt een omhaling gedaan ten voordeele van het uitstekend werk van het meisjespatro naat. Twee Feesten ln 't Christen Volks huis. 1) FEEST DER KAJOTSTERS. Dinsdag 16 Februari, te 8 uur geven de Lentemeisjes hun Winterfeest. Het pro gramma is zeer schoon; het bevat een treffend drama, een leuke comedie, ver ders reidansen en gezangen. Ingangsprijs 2 frank. 2) LOURDE3FILM DER KAJOTTERS. Deae overheerlijke film waarin de bede vaart der Kajotters naar Lourdes en Li- sieux prachtig wordt weergegeven met al het zielsverheffende van die beide bede vaartplaatsen, wordt afgerold op Dinsdag 23 Februari, te 8 uur. De Kajotters zul len enkele schoone liederen uitvoeren. In gangsprijs 2 frank. Het Viaamsche Volkstooncel komt op Dinsdag 8 Maart, te 8 uur, ln t Chris ten Volkshuis, de beroemde klucht De Getemde Feeks van Shakespeare op voeren. Dit tooneelspel doet met veel suc ces de ronde ln Vlaanderen. Kaarten aan 10, 8 en 5 -ank. Moest men de menschen gelooven, die langs hier niet wonen, dan zou onze frontstreek een aardsch paradijs zijn. Al les is er nieuw, alles is er schoon; doch ze vergeten dat de medalje eene leelijke keer zijde heeft. Inderdaad, we mogen het zeg gen zonder van de waarheid af te wijken, dat onze omliggende gemeenten meer na- oorlogsche slachtoffers tellen, dan ze van hunne inwoners verloren hebben op het slagveld. Tegenwoordig gaan er nog geen maanden voorbij zonder dat wij hier of daar van ontploffingen en van slachtoffers hooren. En zulks valt ook niet te ver wonderen, want 13 Jaar na den grooten strijd, in 1931 dus, werd hier uit de statie van leper alleen L860.000 kgr. ijzerafval bestaat uit het Zaterdag 6 Februari, te 8 uur. Zondag 7 Febr., te 2, te 5 en te 8 uur. Maandag 8 Februari, te 8 uur. KLEINE MATROOS Aandoenlijke geschiedenis van een ameri- kaansche wees, die met de hoop eensdaags zeekapitein te worden zich verbergt op een machtig engelsch handelsschip dat te midden van een v ilden storm op zee vergaat. Groote film ln 7 deelen met prachtige gezichten en roerende tafereelen. De jongen JACKIE COOGAN vervelt de hoofdrol. Laerg Hanson, S. Olmstc-ad en P. Hurtz zijn de andere voornaamste spelers. DE KONING VAN DEN CIRK Groote comedie in 6 d. met MAX LINDER. VLAMERTINGE. Davidsfonds. Zondag laatst hield het Davidsfonds een feestavond en de leden waren zeer talrijk opgekomen. De heer Dr Oscar Dambre hield een voordracht over Theresla Neumann de gestigmatiseerde van Konnersreuth In een zeer beschaafde taal gaf hij een nauwkeurig verhaal over haar jeugd, vas ten, stigmatlsaties, lijdensextases, visioe nen, zoenoffers, enz., enz. Twee volle uren volgde het publiek met de meeste aandacht al het wonderlijke dat de begaafde redenaar te hooren gaf en 't was met een langdurig handgeklap dat deze prachtige rede toegejuicht werd. M. Dambre zeide gelukkig te zijn deze voordracht in zijn geboortedorp te kunnen geven, maar de Vlamertingsche leden van 't Davidsfonds waren fier een Inboorling in hun midden te hebben, die op zoo een meesterlijke wijze zijn toehoorders wist te boeien! Vervolgens werden de E. H. Onderpas toor Peene en M. Van Elslande weder- keerlg als voorzitter e penningmeester herkozen. Daarna kwam de beurt aan den E. H. Denys, pastoor van St Niklaais te leper, die uitleg verstrekte over de liturgische ge zangen en bij middel van fonoplaten eenige kerkzangen weergaf uitgevoerd door het koor der monnikken van Soles- mes. Voordracht. Op Aschwoensdag, 10 Februari 1932, om 6 uur 's avonds, in 't lokaal De H. Familie voordracht over Landbouwkrisis door den Heer Si- moens, landbouwkundige. Toegankelijk voor iedereen. BOEZINGE. Boerenfeest. Het was Dinsdag te doen. Reeds in de Hoog mis van 9 ure was het zichtbaar dat de boeren in feest waren. In een heel schoon getal hadden ze plaats genomen in het middenkoor op de hun voorbehouden stoelen. Om 10 ure greep de Alge meene Vergadering plaats ln het lokaal. Na het gebed en een inleidingswoord van den Eerw. Heer Pastoor, las de schrij ver V. Petillion het verslag af over de werking gedurende het jaar 1931. Een voor een werden al de verschillende af- deellngen aangeraakt en den huidigen toestand uiteen gezet; met een woord: da hoerengilde, met hare 61 .vrijwillige HALE WIJN. Smokkelautobus aan geslagen. Donderdag hield de belgische autobus, die werklieden naar Frankrijk vervoert en geleid werd door Jules Van- doorne, 32 jaar oud, van Ledegem. De onder-brigadiers gingen over tot een naarstig onderzoek van het rijtuig en ontdekten in een koffertje 9 kilos tabak, verdeeld in 36 pakjes, ter waarde van 540 fr. De autovoerder werd onmiddellijk aangehouden en naar Rijssel overge bracht. SAVENTEM. Een vrouwenlijk in een zak werd hier Donderdag avond in een gracht gevonden. Het lijk was reeds in staat van ontbinding. Bij onderzoek bleek dat de vrouw door twee revolverschoten getroffen en den schedel stuk geslagen was. Hij lijk werd herkend als zijnde dat van vrouw Stroobandt-De Keyzer, sedert een maand uit haar woning verdwenen. De woning Stroobandt staat gesloten. Kort na de vermissing zijner vrouw heeft M. Stroobandt, handelsreiziger, al zijn meubelen verkocht en is verhuisd naar Steenokkerzeel. De man is aangehouden en wordt van de moord beticht. Hij had betrekkingen met een ander vrouw. Na langen tijd alles geloochend te heb ben, heeft Stroobandt Dinsdag avond op eens bekend dat hij zijne vrouw heeft vermoord om haar te bestelen. Slecht le ven, bracht hem tot die daad. Onze moderne zeden, lelden dikwijls tot zulke dramas. Slecht gedrag kan niet goed eindigen. ST.-ANDRIES-bïj-BRUGGE. Schoo ne vangst. Reml Denys, 19 Jaar en Gaston Verduyn, 19 jaar, belde van Vel- degem, werden hier betrapt op heeterdaad van inbraak en diefstal. Zij zijn de daders van talrijke nachte lijke diefstallen met inbraak sedert een maand gepleegd te Brugge en omliggende. De kwaaddoeners hadden het gemunt op de winkelramen die niet geblind waren, waarvan zij den inhoud plunderden. Over een 14-tal dagen waren zij zelfs te Tor hout in eene juweelenwinkel binnengebro ken en hadden er gouden uurwerken, enz. buit gemaakt. Tothlertoe was men er niet ln gelukt de nachtridders te knippen, al hoewel men hunne persoonsbeschrijving kende. Te verkrijgen bij Jules DEFUYDT- SCHMIDT allerschoonste keus van Pater nosters en allerhande nieuwigheden van geschenken voor Eere-Communie en alle andere feesten. Veranderingen van alle oude Juweelen in allerhande nieuwe modellen. Hoerengilde De Vooruitgang Po peringe. Dinsdag laatst zijnde 2 Fe bruari, O. L. Vrouw Lichtmis, vierde de Boerengilde van Poperinge haren jaarlijk- schen feestdag. Met trommel en vaandel trok een leger boeren van hunne gilde- zaal naar de kerk van den H. Bertinus, alwaar eene mis opgedragen werd tot lafe nis van hunne overledene gildebroeders gedurende 1931. Na deze plechtigheid trokken de leden terug naar hun lokaal. De vergadering werd aldaar geopend door eene aanspraak van den Eerw. Heer Proost. Deze, in eene begeesterende taal, wist de leden aan te vuren altijd ware kris- tene landbouwers te blijven, aan hunne gilde getrouw te blijven, en met lever ieder maandelijksche vergadering stipte- lijk bij te wonen. Na deze kranige aan moediging nam de geachte Eerevoorzitter Dr Brutsaert het woord en beloofde al te doen wat in zijne macht is, als Volksver tegenwoordiger, om in dezen tijd van cri sis den toestand van den nederigen land man ter hulpe te komen. In zijne aan spraak meldt hij ln gesprek gekomen te zijn met den Heer Minister van Land bouw, die hem beloofd heeft ln 't kort eens naar Poperinge te komen, ten einde ln voeling te komen met de landbouwers en hunne grieven te aanhooren. Over deze verklaring waren al de leden tevreden met de verlangens eens den Heer Minister van Landbouw in hun midden te mogen ontvangen. Na deze aanspraak was het de beurt van Meester Merlevede, de schrijver en zaak voerder der Boerengilde, die een bondig verslag gaf over de gedane werken ln den schoot der gilde, betrekkelijk den aan koop van meststoffen en veevoeders, als ook der Spaar- en Leengilde, ln den Boe renbond gesticht. Welhaast was de tijd gekomen van het feestmaal te aszuen; maal waaraan een LANDBOUWERS, KIEKENKWEEKERS Te bekomen ter Kweekcrij EMILE CAENEPEEL, Boezinge, aan genadige prijs en ter trouw: BROEDEIEREN van tweejarige, vrijloopende, gecontro leerde Witte Leghorns. Gemiddeld leg- vermogen 191 eieren op het eerste leg- Jaar. Hanen afstammende van hen met meer dan 250 eieren. Dieren en con- troollijsten dagelijks zichtbaar. Chicorei VVYPELIER-TAFFIN Belgische Fabriek Naaml. Vennootschap. YPER Bij GASTON VANBRUWAENE, Groote Markt, POPERINGE, tel. 73, is steeds een TAXI te huren voor ledereen en voor alle reizen. - (Nieuw# luxe-votture Renault 6 plaatsenj BIJ CESAR STRUBBE, HOLLEBEKE HARINGE. Jaarlijksche Negendaag- sche Plechtigheid van 9 tot 17 Februari, ter eere van de H. Apollonia, bijzonderlijk gediend tegen de tend; en llerhande hoofdzeer. Orde der kerkelijke diensten: De weke- dagen binst de Novene, solemneele mis tea S uur. - pp Zondag 14 Februari: de ONGELOOFLIJK! KOMT ZIEN EN GE KOOPT! Mans- en Vrouwenschoenen in alle modeflan en alle kleuren aaa

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 3