Het Schot op let Spook GRANUM Kachel silfSaS"Carf KEIZER' I De Straat der Droomb mm 5 cjo DE LOURDES- BEDEVAARTEN De verpachting der landelijke goederen van de Openbare Inrichtingen w inters porten Ét Belgische Leening 1932 mmm 1 de ontwerpen tot financieel herstel Kostelooze Inschrijving ouderdomspensioenen en misbruiken van KOSMOS - TOERISME Elfdaagsche reizen naar Lourdes over Lisieux-Biarritz-Parijs in Pracht Autocars Minerva Laatste gebrevetesrd model Reisprogramma voor Kosmos-Bedevaart naar Lourdes, in pracMautocars Minerva. Datums van vertrek 3 Mei, 24 Mei, 14 Juni, 4 Juli, 3 Aug., 30 Aug. 't kampioenschap vanbelgie in cyclo cross IEPER Mans- êc Kinderkost^rren W erkküeederen beschermingsmaatre gelen ten bate der hofcultuur De economische afdeeSmg van den Volkerenbond te Genève en de Hop De 9e Hande'srocr te leper 3 stad poperinge katholieke kinema 1. - actualiteiten en merkwaardigheden 2DE LiUCHTVEHOVEI?RfiPv3 WWiuwj VIRGINIA VALLI JAN KEiTIÏ Aanstaande Week DE AVONDKLOK Geheime bevelen zij uiet hun beide» aan feiX Mdeil j.7- Talrijke Doeren, pachters van aan Open bare Inrichtingen toebehoorende landelij ke goederen, beklagen zich over het bui tensporig bedrag van hun pacht. Deze is in het tijdperk van voorspoed vastgesteld geworden, volgens het toen in zwang zijn de stelsei van verpachting bij opbod. Sommigen hunner hebben zich gewend tot de Commissie van Openbaren Onder stand, of tot de Kerkfabriek, ten einde een vermindering van den in de overeen komst bepaalden pachtprijs te bekomen. Aanvankelijk hebben de Besturen geaar zeld, wat betreft de wettigheid van den maatregel. Sommige Bestendige Deputa tion stemden toe, andere weigerden hare goedkeuring De Heer Minister van Justitie, wisn dit vraagstuk onderworpen werd, komt aan de Gouverneurs der Provinciën den om zendbrief te zenden, waarvan de tekst volgt, en waaruit blijkt, dat de Openbare Inrichtingen pachtvermindering mogen toestaan, mits de ver-ischte goedlceurin gen. Het ware wenschelijk, dat de Besturen, zoowel in hun eigen belang als in dit van hun pachters, toestemden in de vermin dering, telkens deze zich opdringt. En men mag hopen, dat de particuliere eige naars, bewust van hun plicht, niet zullen aarzelen zulks eveneens te doen. Ziehier de f->'—t ven den omzendbrief: den 9 Februari 1932. AFSCHRIFT Mijnheer de Gouverneur, De landbouwcrisis die tegenwoordig heerscht, heeft sommige huurders van aan de Commissies van Openbare Onderstand toebehoorende landelijke goederen, ge dwongen eene vermindering van hun pachten te vragen. Dat is meer in het bijzorcrir het geval met pachters, die, op een tijdstip van voorspoed, bij de openbare toewijzing een zeer hoogen prijs geboden hadden. Sommige besturen-eigenaars zijn be reid eene vermindering toe te staan, op voorwaarde evenwel dat zij slechts voor één jaar zou gelden en dat de toestand bij eiken vervaldag opnieuw zou onderzocht worden. Terzelfdertijd „Is die besturen zijn toe stemming vragen, vestigen zij mijne aan dacht op de gevolgen van een afwijzend antwoord. Zij zouden zich gedwongen zien tegen de huurders en rechtsvervolgingen in te stellen tot betaling van de geheele pacht som, wat tot den ondergang en het ver trek van de tegenwoordige pachters zou leiden. In geval van wederverhuring, zouden zij daarenboven, slechts kunnen rekenen op een pachtsom, die niet alleen lager zou zijn dan die in de huurovereenkomst is vastgesteM, maar eveneens lager dan die, welke zij door een minnelijke schik king met hun tegenwoordige pachters zouden kunn.n bekomen. Ten slotte zouden zij gevaar loopen hun goederen in waarde te zien verminderen In handen van pachters wier hoedanighe den zij niet op prijs zouden kunnen ge steld hebcn en die wellicht minder gewe tensvol zouden blijken dan de vroegere huurders. Mochten zij Integendeel even tueel een vermindering van de pachtsom men toestaan, dan zouden de verliezen voor de betrokken besturen beperkt zijn. Het is trouwens tot dergelijk besluit dat de private eigenaars, die met gezond ver stand over hunne belangen oordeelen, ge komen zijn. Het is ten zeerste wenschelijk dat aan de openbare besturen toegelaten zou wor den op dezelfde wijze te handelen. Het zijn de autoriteiten, die de huur overeenkomst goedgekeurd hebben, die zullen moeten uitspraak doen over de vragen tot vermindering die hun door de commissies van openbare onderstand en de kerkfabriek zullen voorgelegd worden. Zij moeten zich daarbij houden aan de volgende voorwaarden: de vermindering geldig voor één jaar-, zal toegestaan wor den in een naar de omstandigheden te bepalen verhouding; bij lederen vervaldag moet de toestand opnieuw onderzocht worden. Om de onregelmatigheden en mlsb. .i- ken te vermijden, waartoe die afwijkin gen van den regel aanleiding zouden kun nen geven, moet iedere vraag met de grootste aandacht onderzocht worden. Ik verzoek U, Mijnheer de Gouverneur, de bovenstaande onderrichtingen ter ken nis te brengen van de bestendige deputa tion, de gemeenteraden, de commissies van openbaren onderstand en de kerk fabrieken. De Minister, (G.) F. COCQ. Aan de Heeren Gouverneurs van de 9 provinciën. NIEUWS UIT DE LUCHTVAARTWERELD y4-7 - ||g|g| WW itfw» 6-3-32. - DE POPERINGENAAR. Nr 10. - BI. 2. ri" '.VT. -// 1 1 T ri- T f i NIEUWE TOCHT NAAR DE STRATOSFEER Zal het rekord van Picard geklopt worden? De oostenrljksche ingenieur Braun en de Hongaar Zichy hebben aangekondigd eene nieuwe poging naar de stratosfeer te willen ondernemen in den loop van Februari. De luchtvaarders op oostenrijk- schen grond vertrekken en zullen voorzien zijn van een radiofonisch uitzendstation dat hun zal toelaten de belangstellenden in kennis te stellen met hunne bevin dingen. De raand van den luchtballon zal auto matisch losgaan bij het dalen en zal den grond bereiken bij middel van een val scherm. Ingenieur Hans Braun hoopt het rekord van professor Picard omver te halen. ISSB2B3ERBEnBBaBan9B2KBB3aZ!a Mengelwerk van De Poperingenaar 26 Oorspronkelijke Detective-Roman w door WILLIAM HOLT. «Ik zal spreken», antwoordde de man, maar onder protest. Die millioen behoo- ren mij zoomin Is u. Ik moest ze slechts bewaken en bewaren. Als gij u er meester van maakt, ben ik daar niet verantwoor delijk voor. In orde, daar zijn we het over eens. Gij bukt slechts door geweld gedwongen. Trouwens niemand kan u verantwoording daarover vragen Maar nu alle redeneeringen daargela ten, zeg ons kort en goed, waar gij het geld verborgen hebt Het heeft gelegen onder den eenen hoektoren van het oude kasteel <i Dat weten we Daar hebben die twee Engelschen er ook naar gezocht Zoo, en niets gevonden, dat spreekt. En zij hebben ook van u gevraagd te Eeggen, waar de schat ligt? <i Ja, net als gij, met dit verschil, dat zij niet de goede middelen gebezigd heb ben, zooals gij. ZIJ wilden hun recht be wijzen op den schat en hen durfde ik niet te vertrouwen. En nu moet ik spreken, zonder dat ik feitelijk dit wil Uw mededeelingen zijn zeer Interes- zant, maar zeg nu waar het geld ligt Dat kan ik zoo niet duidelijk maken. Het is in het bosch achter het kasteel. Ik moet u de plek wijzen. de Montorgueil's gelaat versomberde. Pas op, oudesprak hij dreigend, dat gij niet beproeft mij te bedriegen. Dat zou je duurder te staan komen dan au zelf k.uut geloovea. KARL SCHAFER, jonge Oostenrijker die op het Stille meer de gouden msdalie won in schaat sen voyr heeren. Hierboven M. Schilfer bij een zijner beroemde sprongen. M. SVEN UTTERSTROM, de vermaarde zweedsche ski-looper die veel bijval verwierf in de zwitsersche Olympische spelen en aanzien wordt als de beste ski-looper der wereld. IBVBSHlSSBPBBBBBBSaBBBIBgaff De Eerste Minister heeft het wetsont werp betreffende de tijdelijke maatrege- in om de begrooting in evenwicht te bren gen, neergelegd. Het ontwerp bedoelt eenerzijds vermin dering van uitgaven, anderzijds verhoo ging van inkomsten en voorziet de toe passing der voorgestelde maatregelen voor 1932 en 1933. We mogen er ons aan verwachten dat Kamer en Senaat het ontwerp niet zon der eenige lichte wijzigingen zullen aan nemen. Hier volgen de voornaamste be palingen 1. Vermindering van uitgaven. Wor den met 10 t. h. verminderd, al de wed den, vergoedingen en pensioenen door de openbare besturen verleend, met uitzon dering voor de wedden beneden de 20.000 frank. Machtiging wordt aan de Regeering verleend voor twee jaar de regeling uit te stellen der annuïteiten tot aflossing van het saldo der leening van vijftig millioen dollar, in 1920 uitgegeven in de Vereenigde Staten. 2. Verhooging der inkomsten. Ver hooging van 10 t. h. op de hoofdsom der rechtstreeksche belastingen, met uitzon dering van de grondbelasting op inkom sten van titels uitgegeven door Staat, provincies en gemeenten en andere open bare inrichtingen, en de bedrijfsbelasting op inkomsten beneden de 20.000 fr. Verhooging van 10 t. h. der tarieven op registratie griffie hypotheek erfenis zegelrechten, en van de belas ting op de vereenigingen zonder winst bejag. Verhooging der douane- en accyns- rechten en der bijzondere verbruikstaksen met 15 t. h. onder voorbehoud van de clausulen voortspruitende uit handelsver dragen. Uitzondering voor de tolrechten op onbewerkten tabak en zekere suiker soorten, voor de accijnsreehten op tabak, brandewijn en gegiste dranken uit vruch tensap verveerdigd, en voor de bijzondere verbruikstaksen op aikool, brandewijn en andere alkoolhoudende vochten. Verhooging der tarieven van invoer rechten op zekere waren koffie, petrool, olie, bier, gegiste dranken. A Het ontwerp verleent het recht aan den Minister van Financiën, bij de toe passing der wet, en naar eensluitend advies van den Kabinetsraad, de maat regelen van aanpassing en verzachting te nemen welke hij goed vindt in het alge meen belang. Verslag moet aan de Ka mers gegeven worden over het gebruik van dit recht. Door koninklijk besluit zal vastgesteld worden met welken datum dat wet in voege treedt. BELGISCHE FABRIEK VAN Chicorel VVYPELIER-TAFFIN saasaasBEEEaBEsiassiiEsasEïgEaaEM MET LOTEN A. CÜROUSEL, wisselagent 14, Guido Gezellestraat, POPERINGE aaias Het wordt een litanie van belang, al de klachten en misbruiken die tegen woordig op den rug der ouderdomspen sioenen geschoven worden! Zooals in vele zaken wordt ook hier schromelijk overdreven In het verslag namens de commissie voor nijverheid, arbeid en sociale ver zekering uitgebracht, onderzoekt de Heer E. Rubbens, Volksvertegenwoordi ger, Voorzitter van het Algemeen Chris ten Werkersverbond, ter gelegenheid van het bespreken van een wetsontwerp tot wijziging van sommige bepalingen der wet op de ouderdomspensioenenwet. Wij laten hieronder dit zeer interes sant en nuttig gedeelte uit het verslag van den Heer Rubbens volgen: o Ongelukkig blijft die kritiek gewoon lijk zeer vaag en zeer algemeen waar zij tot uiting komt. Inzake ouderdomspen sioenen zijn er verschrikkelijk veel mis bruiken! zoo wordt overal verteld. Naar onze meening is dit eene vergis sing, doch bepaalde misbruiken, die alle man de oogen uitsteken, geven aanleiding tot dit algemeen gezegde. Nochtans dient de toestand, waarover kritiek wordt geoefend, van dichtbij on derzocht. Daarom willen wij dezen toestand on der een drievoudig opzicht bestudeeren: de eerste twee kent het publiek, doch het verwart ze met elkaar; het derde is even eens bekend, doch er wordt overal over gezwegen. Om die reden zullen wij er, op onze beurt, over spreken. I. Vooreerst zijn er de echte mis bruiken, bedreven door personen die niet in bij de wet bepaalde voorwaarden ver- keeren, doch die er door om 't even welk middel in slagen het voordeel er van te verkrijgen. Deze gevallen zijn weinig talrijk. Zij dienen zorgvuldig opgespoord en beteu geld door de genoegzaam strenge mid delen welke bij de wet zijn voorzien. Zulks gebeurt trouwens en ons verslag over de begroeting van arbeid en nijver heid bevat dienaangaande nauwkeurige inlichtingen. II. Vervolgens komt het feit dat een nog al aanzienlijk aantal personen, voor wie de wet niet bestemd was, het voor deel harer grootmoedige bepalingen ge noten heeft. Het is juist om dien toestand te ver helpen dat het onderhavige ontwerp in gediend werd. III. Doch er Is nog een ander soort misbruik dat dient aangeklaagd: hét niet- naleven der wet docr een groot aantal verzekeringsplichtigen en werkgevers. Al mag men zeggen dat de wet zeer algemeen toegepast wordt ln de groote en de gemiddelde nijverheid, toch dient er bijgevoegd dat in de kleine nijverheid, en vooral op den buiten, vele werkgevers de voorschriften der wet niet naleven. Zij berokkenen daardoor een groot na deel voor de toekomst aan de verzeke ringsplichtigen en storen den samenhang van de wet die gesteund is op de alge- meene verplichting voor al de patroons en voor al de loontrekkenden. En meer doelmatig toezicht moet uit geoefend worden om dit misbruik uit te roeien. Eveneens komen een groot aantal par- ticuliern, die verplicht zijn stortingen te doen voor hun meiden, knechten of werk vrouwen, hun verplichtingen niet na. lEBBNNMBSBBBBSNMaaflBBBB Ik wil u de plaats wel aanduiden on geveer, maar dat zal u weinig geven. Als ik u de plek aanwijzen mag, weet gij pre cies waar het geld is. Goed, dan zullen wij er heen gaan. Hij had den ouden Pool reeds dadelijk bevrijd van de touwen om diens beenen, nu maakte hij ook de touwen om de ar men los. Hij trok hem bij de schouders op, doch de man viel slap en willoos weer op den grond. Ik kan staan noch loopen zei hij. Hij zou niet hebben kunnen staan al leen al omdat zijn beenen zoo lang stijf vastgebonden geweest waren. En boven dien waren zijn voeten erg verbrand. de Montorgueil en Dimitri raadpleegden elkaar, wat te doen. «We moeten maar geduld oefenen», zei de Montorgueil, er zit niets anders op. Hij heeft tijd noodig om bij te ko men. Ik denk dat wij vandaag niet veel met hem kunnen beginnen. De oude man werd in een hoek gelegd, een oude jas als kussen onder het hoofd. En de Montorgueil, die van alle markten thuis was, legde zelf een verband om de deerlijk verbrande voeten. We blijven vannacht maar hier zei hij, morgen zal het wel beter met hem zijn. Dien avond dronken de heeren een ta melijke hoeveelheid cognac. Zij hadden het hol verlaten en lagen ln het struik gewas. Later sliepen zij zelfs rustig. Als de oude Dtmltri niet zoo deerlijk gewond was, zou hij misschien zelfs kans gehad hebben te ontsnappen. Nu evenwel was daarvan geen sprake, want hij kon wer kelijk niet loopen. Den volgenden morgen was hij niet beter. Een hevige koorts, gevolg van door gestaan lijden en van den schrik wellicht, had hem aangegrepen. Hij was doodziek en ijlde. Dat was voor de schurken een erge te genvaller. Op zoo iets hadden zij aller minst gerekend. En waarlijk verlegen met dea ioestaxui aajtea &U elkaar aau. 2877 Verbrandt anthraciet 10/20 en ia bovendien uiterst zuinig. Alb. Denya, Poperingbe. Tel. 61. ■BBBSBBBSSSBBBBBBBBliMBaSSBH' Wat moeten wij nu beginnenzei Dimitri, hij is geheel buiten kennis, hij kraamt allerlei onzin uit en kan ons niet de gewenschte inlichtingen geven. Dat ls een vervloekt lamme geschiedenis. Een ontzettende tegenvaller. Zekergaf zijn makker toe, we moeten wachten tot de koorts hem ver laat. We moeten zoolang geduld oefenen, er valt niets anders aan te doen. Laat het een of twee dagen duren. Per slot van rekening is dat het ergste nog niet, wat ons kon treffen. Als hij niet sterft, moe ten we al tevreden zijn. De schurken installeerden zich dus in het hol, dat al een zeer ongelukkige ver blijfplaats was voor een zieke. Dimitri, die in den omtrek goed bekend was, bracht eenige levensmiddelen bijeen en haalde dien avond uit het huis van zijn grootvader eenige dekens. Hij deed het met duizend voorzorgen, want hij wilde natuurlijk niet gezien worden door de twee Engelschen. Deze zochten intusschen overal, maar dachten niet aan den gehei men gang, bevroedden niet, dat deze ge bruikt werd. Intusschen werd de toestand van de patiënt ondanks alle ongunstige omstan digheden niet erger. Toch verliet de koorts hem pas na twee volle dagen. Toen was hij erg verzwakt, doch helder van geest. En zijn pijnigers zouden nu van hem ver nemen, waar hij den schat verborgen had. Geen uitstel wilden zij meer. Nu of nooit was hun leuze. Hoor eens zei de Montorgueil, gij hadt dit alles kunnen voorkomen als gij dadelijk gesproken hadt. Gij geeft ons nu precies en juist op waar de schat ver borgen is en als gij de waarheid spreekt, zult ge spoedig weer in volkomen vrijheid zijn. ii En als ik weiger. «Weigeren», schreeuwde Dimitri woe dend, gij hebt gezegd te zullen spreken, als gij weigert, dan zult ge nog heel wat ergers ondervinden. Geen praatjesvoegde de Montor gueil ar aan toe, «wij zullen een lustig KOSMOS is een naam die wat betee- kent. Degelijkheid, komfort, regelmatig heid, snelheid, afwisseling, uitstekende verpleging van mond en hart, dat alles zijn hoedanigheden die Kosmos als trou we wachters voorfagaan, bij hem die de organisatie en uitvoering van Kosmos kennen. Het is genoeg daarmede gezegd dat KOSMOS, alhoewel nog niet zoo heel oud toch reeds een vaste gebetonneerde faam geniet, die geen enkele met haar wedijve rende firma op toeristisch gebied, haar nog zal kunnen in de schaduw stellen. KOSMOS heeft zich in hoofdzaak ge specialiseerd in groote buitenlandsche rei zen, waarbij uitgelezen materiaal en een uitgebreide toeristische zin, eerste voor waarden tot welslagen zijn. Niet minder dan 4 bedevaarten naar het verre Lourdes werden in 1931 Ingericht en met een ongeëvenaard welslagen bekroond. Tientallen keeren ging Kosmos naar Pa rijs, naar den Rhijn, naar het Groot Her togdom Luxemburg, naar de Bloembollen- velden van Holland en naar de Zuiderzee werken. Dit alles bedraagt per autocar vele tienduizenden Kilometers voor een kort jaarseizoen. En alles verliep zonder een hapering, zonder een kwartier ver traging. Dit is ongetwijfeld een prestatie, die de reeds zoo gunstige faam van Kos mos voor goed bevestigd en gecimenteerd heeft. En nu een kort filmke over de Lourdes- Bedevasrten van 1931. Inderdaad geen reis biedt een sterkere afwisseling van natuurschoon aan dan de autotocht dwars door het prachtige Frank rijk met zijn eeuwenoude door de ge schiedenis beroemde steden. Wij hebben ze allen doorkruist en bezien met het kijklustige oog van weetgierige trekvogels; het oude Arras, Amiens, Lisieux, het nij verige en commercieele Rouen, Tours. Poitiers, Angoulème, Bordeaux. Overal Kathedralen en trotsche gebouwen en on derweg de vele kasteelen van Touraine. Het ls als een album van oude prenten dat door zorgvolle hand met teeder gebaar wordt opengelegd en waaraan het oog zich niet kan ontrukken. Maar dat zij slechts terloops vermeld, te Lourdes zelf bieden na de stonden van godsvrucht, zich die sublieme tochten per auto aan door de met reusachtige bergen omzoemde valleien; met sneeuw beladen bergen koepelen ln een reusachtige war boel hoog in de lucht en flikkeren lijk gi- ganteske kristallen In het zonlicht. Een jubelende bewondering overstelpt de toerist-bedevaarder. Lourdes, het Ma- ria-oord, gelegen aan den voet der God delijk schoone Pyreneën. Toppunt van godsvrucht en natuurschoon. De Kosmos Bedevaarten dragen een godsdienstig karakter, immers de geeste lijke leiding ervan is toevertrouwd aan een priester, die onderweg te Lisieux, te Alengon, te Lourdes de geestelijke oefe ningen leidt en dagelijks het H. Misoffer opdraagt ter intentie der Bedevaarders. Maar tevens heeft Kosmos gezorgd voor een uitstekende wereldlijke leider, die on- dertusschen overal aardrijkskundige, his torische en praktische uitleg verstrekt; zoodat deze bedevaart voor de deelnemers een wer'-elijk onderwijs over land en volk bezijden de "man wordt. De toeristische deskundige leiding van Kosmos is puik, gezien deze berust in handen van iemand die geen enkel ander reisbureau kan aan bieden en ter beschikking van de reizi ger^ stellen. KOSMOS heeft voor 1932 eenige be langrijke WIJZIGINGEN aan zijn weg wijzer aangebracht. Een verbetering die iedereen op prijs zal stellen. Het verblijf te Lourdes wordt een dag verlengd. Van Bordeaux gaat de reis nu over Labouhey- re, Bayonne naar Biarritz. Vroeger moest men extra van uit Lourdes naar Biarritz gaan, wat tamelijk duur kost, thans is dit gratis aangeboden door Kosmos. Te Pau wordt iet -ermaarde historische Kasteel van Hendrik IV bezichtigd. Te Lourdes wordien allerhande vrije uitstappen naar keus onder de bescher ming van Kosmos ingericht, gedurende de drie dagen oponthoud aldaar. Het reisprogramma behelst alle moge lijke inlichtingen. Te Parijs gratis bezoek oer autocar aan de stad, met uitstap naar Versailles. Hier zal de degelijke en deskun dige leiding ten hoogste gewensclit en ge waardeerd worden. Een onvoldoende lei ding is hoogst jammerlijk voor de weet lustige reizigers. Dit euvel bestaat voor Kosmos niet. Laten de toekomstige Lourdes-Bede- vaarders, die liever een heerlijke reis per autocar doen met zijn duizend en één aantrekkelijkheden, die anders het reizen in groote groepen niet aanbieden kan, maar even dit alles bedenken en ernstig overwegen. Ook bij de velen, die de Kos- mos-Bedevaarten reeds medemaakten, dient eens op verkenning uitgegaan te worden. Het oordeel van anderen is dik wijls een goede raad en een warme aan beveling. Houdt ook rekening met de ervaring en de zekerheid van Kosmos. WIE MET KOSMOS REIST, REIST VEILIG! 1» dag: Vertrek om 7.30 u. Statiepl., Roe- Grottes de Bétharam of beklimming van selare ROESELARE-IEPER-LISIEUX, den Pic du Jer. over: Roeselare. leper, Béthune, St Pol, 8* dag: LOURDES-LIMOGESVertrek Abbeville, Neufchatel en Bray (Middag- om 6,45 uur. Tarbes, Casteljaloux, Mar- maal om 13 uur) Rouen (1 uur stilstand mande, Bergerac, middagmaal om 12.30 voor bezoek aan Kathedraal en Haven) uur, Périgueux, bezoek aan de Kathedraal. Lisieux (aankomst om 19.30 u. avond- (Vertrek om 15 uur). Etampes, Eventueel maal en logis). bezoek aan een groote Porceleinen Fa- 2* dag: LISIEUX-POITIERS. Te briek. (Avondmaal en logis). Lisieux, bezoek aan de Carmel en Les 9* dag: LIMOGES-PARIJS: Vertrek om Buisonnets Huis der H. Theresia. Ver- trek aan het Hotel om 9.30 uur naar Poi tiers over Falaise, Argentan, Alengcn, (Middagmaal om 12.30 uur) Le Mans, Tours, uur stilstand voor bezoek aan stadhuis), St Maure, Chatellerault, Poi tiers, (aankomst om 19.30 uur, avondmaal en logis). 3" dag: POITIERS-BORDEAUX: Ver trek om 7.30 uur. Malson-Blanche, Ruf- fec, Mausle, Angoulème, ya uur stilstand voor kort bezoek aan de heuvelachtige stad, Kathedraal en Stadhuis, Barbésieux, Chevanceaux, Cavignac, Bordeaux, (Mid dag-maal om 13 uur), 's Namiddags rond rit door de stad met bezoek aan al de merkwaardigheden, waaronder bezoek aan grootsehe wijnkelders en eventueel be zoek aan een groot passagiersschip. (Avondmaal en logis). 4" dag: BORDEAUX - BIARRITZ- LOURDES: Vertrek om 7.30 uur. Labou- heyre, St Vincent, Bayonne, Biarraitz (1 uur bezoek per autocar tot aan den vuur toren en Rocher de la Vierge, terug naar Bayonne, (Middagmaal om 13 uur), Or- thez, Pau, bezoek aan het kasteel van Henri IV, Lourdes, aankomst om 19.30. (Avondmaal en logis). 5* dag: Voorbehouden aan de Gods dienstige oefeningen. 6' en 7* dag: Vrij voor bijwonen der Godsdienstige oefeningen en uitstappen op aanvraag, naar Cauterets, Cirque de Gavarnie, Tourmalet, Pont d'Espagne, B. DE CEUNINCK 10, Laagstraat, Beveren (Roeselare) Tel. Roeselare 544. fSUUM9HBBNU!JBBBBBBBinBIi DRAMA DER ELLENDE Echtpaar verstikt In de fransche gemeente Port-en-Bessin werden de echtgenooten Laroche rond de 50 jaar oud, dood in hun bed gevonden, verstikt door de gas. De man, een schil- dersgast, was reeds lang zonder werk en in het gezin heerschte de grootste ellende, wat het echtpaar aangezet had een einde aan het leven te maken. CaBBEQBBBISaeiBBRËKSISSlRRBBHBS DRINKT SHBnssaBEaESBisnBKEEaHSKassaaa vuurtje stoken nu dadelijk, en ik verze ker u, dat wij u daarop zullen roosteren op verschrikkelijke wijze. Gij oude ellen deling, wilt gij uw woord breken. Ik zal u dat afleeren. Maar gij zult wijzer zijn, want bedenkt wel, dat als de pijn u op nieuw gewilliger maakt, wij niet dadelijk u terug zullen trekken. Kiest nu dadelijk, wilt ge spreken of niet. Gij hebt het toch gezegd. Dat was ln een oogenblik van zwak heid. Doch Ik heb mijn eerewoord gege ven, dat ik den schat niet in andere han den zou laten Komen, dan van hen die er rechtens aanspraak op maken. En mijn woord wil ik houden. Uit het gelaat van den man sprak het onverzettelijk besluit, alles te lijden en te dulden. De schurken waren woedend en Dimi tri schopte den ouden Pool en sloeg hem met de vuisten In het gelaat, vloekend en tierend, de Montorgueil intusschen be ijverde zich het noodige voor weer zoo'n martelvuur bijeen te brengen. Wacht maar ii, siste hij, «dit zal hem berouwen, erger dan hij zich zelf nu nog voorstelt. En spreken zal hij, voor den duivel. De ellendeling heeft al dien tijd comedie gespeeld om ons om den tuin te leiden, om tijd te winnen. Misschien hoop te hij wel, dat ln dien tijd zijn vrienden hem zouden verlossen. Aha, dat moet hem tegengevallen zijn. Geen kwartier later brandde opnieuw een vuur en wilden de ellendige schurken den ouden man opnieuw gaan martelen. Deze zag de toebereidselen uiterlijk kalm aan, maar zijn lippen beefden, want in derdaad voelde hij zich te zwak om weer dit alles te lijden. En al nam hij zich voor om endanks alles te blijven zwijgen, hij vreesde maar al te zeer dat hij niet tegen de pijn bestand zou wezen. Telkens wilde hij den mond openen om te zeggen dat hij zich gewortnen gaf, maar telkens v/eer won zijn trots, zijn eergevoel het van z'n angst. In Gods naam mompelde hij, mis schien raak ik wel dadelijk bulten ken- 6.45 uur. Argentan s/ Creuse, Chateau- roux, uur rust), Vlerzon, Orleans, (Middagmaal om 13 uur, bezoek aan het Museum van Jeanne d'Arc en Kathe draal. Vertrek om 15 uur), Etampes, Pa rijs (aankomst om 17.30 u„ avond vrij). 10° dag: Vertrek aan het hotel om 9 uur voor rondrit per autocar. Bezoek aan al de bijzonderheden der stad (zie bijzonder programma.). Om 13 uur Middagmaal, daarna uitstap per autocar naar Versail les over Sèvres. Bezoek aan Paleizen en Trianon. Terugreis door het Bois de St Cloud en Bois de Boulogne. Aankomst te Parijs om 18 uur. Avond vrij. 11' dag: PARIJS-IEPER-ROESELARE: Vertrek om 8 uur. Chantilly, Clermont, Amiens. (Bezoek aan de kathedraal), Doullens, Arras, (Middagmaal om 13 uur), Vimy 0,4 uur stilstand voor bezoek aan de Canadeesche ondergronden), Lens, La Bassée, Armentiers, leper, Roeselare, (Aankomst om 18.30 uur). PRIJS EN VOORWAARDEN De prijs met alle hotelkosten (drank en drinkgeld inbegrepen, door drank wordt verstaan flesch tafelwijn bij het mid dag- en avondmaal) bedraagt 1500 belgisc'ie Franken. Bij iedere inschrijving dient er eene borgsom van 200 Fr. gestort te worden. Alle plaatsen zijn genummerd en voorbe houden. Voor alle verdere inlichtingen wende men zich tot de inrichters: A. VERSTRAETE 3, Guido Gezellestraat, leper Tel. leper 515. GEaE&BBBSffl!3E!BS&!EaBBaBBa8!BBQ53B QVERSTROOMINGSRAMP IN HET MISSÏSSIPI-GEBIED Afdamming doorgebroken Verschillige steden door het water bedreigd Aan den voet der ufdamming van de Yazoo-River, te Honey-Island, Mississipi- gebied, heeft het water Dinsdag eene ope ning geslagen van 23 meter breedte. Meer dan vijftien honderd vierkante kilometer landerijen werden onder water gezet en zeven tot aclit duizend bewoners loopen het grootste gevaar. Het water, dat steeds klimt bedreigt de steden Cruger, Tohule, Kevin, Muleston en Beelake met over strooming. ISI3SlSIB0BBBagSI^»BE3HBBiaBBHHB nis. Dat is het beste, wat ik er van ho pen kan 11. Men greep hem aan en nog eens zei de Montorgueil: We zullen u levend braden als ge niet spreekt. De oude man zweeg. Hij sloot de oogen, hij bad om kracht. Maar op hetzelfde oogenblik klonk er een schot, de Montorgueil liet hem los, strekte zijn handen krampachtig uit en viel met een zwaren slag op den vloer. Hij was dood, een kogel had hem mid den in het hart getroffen. Toen de oude Pool de oogen opende, zag hij zijn eenen vijand dood naast zich liggen en was zijn kleinzoon verdwenen. Groote Godriep hij, is er een wonder gebeurd? «Neen een wonder niet», antwoordde een opgewekte stem, maar wij hebben u dan bijtijds gevonden. Het was de stem van Jac. Purdy. En toen hoorde hij die van Addison, die hem ook als muziek in de ooren klonk. Ik geloof, df t de kerel morsdood ls. Hij heeft z'n verdiende loon. God moge hem genadig oordeelen. Ik heb er geen spijt van. 11 Inderdaad waren het de beide Engel schen die zoo Juist op tijd bij den ingang van het hol verschenen waren om nog het ergste te voorkomen. Zij hadden het laatste deel van het gesprek gehoord en Addison met zijn vaste hand had de Montorgueil neergeschoten. «Gaat gij naar beneden», zei hij tot Jac. Purdy, ik blijf hier en als die an dere schurk een vin verroert, schiet ik hem neer. Maar de jonge Dimitri was alsof de duivel hem op de hielen zat, den onder- aardschen gang ingevlucht die naar het kasteel leidde, dadelijk toen hij de Mon torgueil door het onverwachte schot mid den in het hart getroffen zag neerval len. Zoo kon Addison zijn makker dade lijk volgen. Zij troffen den ouden Pool in deerniswaardigen toestand. Inderdaadzei Addlson toen men V&r- Overwinning van Demuysere ^81d Erussel als inzet van kamnlo^ K°en voor de 15" maal het betw?st van Belgie ln Cyclo-eross inDppnn^C?i'ers mochten zich verheugen Tor v, ngewone groote deelneming, moron "J0Te. van het kasteel van Ter uur aan Tva 'Zet vertrek gegeven om 2.12 uur aan 174 deelnemers. afweTig?' Dervaes' Rekry, Bonduel zijn Van bij het begin heeft Seynaeve de 'eiding, doch halfweg® geeft hij op, nage volgd door D£ Vocht. Tot 10 km. vóór de aankomst blijven ze met 7 man samen en dit tot bij de eindsprint. UITSLAG 1. Demuysere om 4 u. 4 m. 22 sec.; 2. Roosemont, om 4 u. 4 m. 31 sec.; 3. Har- diquest; 4. Van Vlockhoven; 5. Ceuppens; 6. Verdyck; DEMUYSERE JOSEPH, van Wervik, bij de aankomst. §lllinHI»»ll!!|t||!l!l!!!i||||||||ii|||||||!||||||!|i||!|||||!||||!|!|||||!i|!|||;!!|||||||!!;ii||||!||||||||||||||l!ll!l|||||!!!IIIIUIIIIII!:!;!!lllllllllllllll!l!lll!!IG!l::!li:i:i!t;!;!!ll!IIIIIU!lllll!UIU!^ ui 11» Statiestraat, ts f!^. =f Dank zijne groote aankoopen en zijne m kleine winstmarge, kan DE KEIZER" steeds verkoopen J aan onvergelijkelijk lage prijzen. De onderhandelingen, die sedert maan den werden aangevangen, naderen hun einde, Niettegenstaande de tegenkanting allentwege, en niet het minst van den handel, blijkt de taaie volharding der hopplanters eelrang met succes bekroond te worden. Op 22, 23 en 24 Februari j.l. hadden er te Genève besprekingen plaats, over den toestand der hopcultuur in Europa. Ver tegenwoordigers van Frankrijk, Duitsch- land, Tcheko-Slovakije, Polen, Yougo- Slavië en Belgie, namen eraan deel. Belgie was vertegenwoordigd door M. Simoens, Staatslandbouwkundige te leper. De besprekingen liepen over de heer- schende toestanden, de vooruitzichten, en de middelen om een einde te stellen aan de hopcrisis. Ingevolge de algemeene eco nomische crisis, zijn de vooruitzichten niet al te best, vooral voor Tcheko-Slovakije, dat leven meet met zijnen uitvoer. !lll!!ili!l!llll!!!!!!l!!!!!lll!l!!l!!!l!ll!lli!!!!:!i;if De vergadering der tentocnstcliers v/ierd verleden Zondag druk bijgewoond en d» verdeeling der plaatsen wierd tot eenieders voldoening gedaan. De zalen der Middelbare S -hooi zi jn goed bezet en indien nog enkele ten- tconstellers zich mochten op het leaste uur aanbieden, zal e*- dank aan het tnt onze beschikbaar stellen van c - ge klassen aan hunne vraag kunnen voV'ca ning gegeven worden. De tentoonstelling kondigt zich met blijde voorteekens aan. Inrichters en f?n- toonstellers ijveren rm de onderneming zooveel luister mogelijk bij te zetten en te doen gelukken. En dit zal zij want nijveraars en hande laars zijn te zeer van hunne belangen be wust cm het hoofd in den schoot te leg gen. Er dient voet bil stek gehouden, wart deze moeilijke tijdsomstandigheden ver gen immer toenemende wilskracht en dot. onze stadsgenooten daarvan msnizmaal reeds hebben de bewijzen getoond staat vast. Dus, handelaars en nijveraars die aar zelt, talmt niet langer en tracht nog een plaatsje te bemachtigen. De Handelsfoor zal 's avonds sluiten a's naar gewoonte. De Electj1citelts-tento< n- stelling, waarvan de verlich iug een r bijzonderste kenschetsen a1 zijn, z?I de voornaamste dagen en in al'e geval op Witten Donderdag, Paaschdag en 'wed den Paa.schd.ag en Zondag navolgend- tot 10 uur 's avonds ooen bli'ven. JULI EN TAHON. LOKAAL KATHOLIEK VOLKSHUIS Zaterdag 5 Maart te 8 uur Maandag 7 Macvl te 8 uur Zondag 6 Maart te 4 uur PRACHTIGE COMEDIE IN ZES DSELEN. 3. «Qö HEERLIJK DRAMA MET Wie een put maakt voor een ander, valt er dikwijls zelf in. Een oude, wijze spreuk, die hier tot grondlijn dient van een mees'erlijlr, mo dern drama, waarin liefde en afgunst uitgebeeld worden tot de perfectie toe. BEMERK Zondag 6 Maart, geen vertooning te 8 uur. Tooneelopvoering der K. A. J. !!lllll!ii!ll!iilllill!t!ll)lll!li:;::i!lil!i!lili,.i::!!!a!!ili I'Angélus du Soir nomen had, wat er in die enkele dagen gebeurd was, ik had nooit kunnen den ken, dat zij tot zoo afschuwelijk bedrijf in staat zouden zijn. Dat gaat alle per ken te buiten. Dat is verschrikkelijk. En gij dappere oude man hebt ondanks uw pijnen toch geweigerd te spreken. Uw moed maakt ons beschaamd. «O zei Dimitri, ik ben een oogenblik zwak geweest. En ik vreesde ook nu weer voor me zelf. Gij zljt dapperder en trouwer dan men ooit had kunnen verwachten. Maar spreken we daar op het oogenblik niet meer van. Allereerst moet gij hier van daan. Wat moeten wij met dezen beginnen vi-oeg Addison, op het lijk van de Mon torgueil wijzend. Er ls er nog een om wien wij denken moeten. Laat hem, wij kunnen hem nu moei lijk volgen in den langen onderaardschen gang. Hij zou ons om den een of anderen hoek met kogels ontvangen. Bovendien zeide de oude Pool, kent mij kleinzoon dien gang. Ik geloof, dat hij hem snel doorlocpen zal, om te beproe ven, of hij aan het an ..ere einde kan ontsnappen. Dat zal hem echter zoo ge- makkelijk niet gelukken. Hij is hier goed opgesloten als gij deze opening dicht gooit. Dan is hij levend begraven. Zoudt gij hem levend willen begra ven? Ge kunt dan al'ijd nog zien wat ge doen zult. Wij kunnen den ingang in den kelder onder den toren altijd nog openen.» Prachtig riep Addison, dat is een goed Idee. Mijns inziens ware het onver antwoordelijk hem zoo maar zijn vrijheid te laten. Want de man, die zijn grootva der laat martelen is erger schurk nog dan deze, die de straf voor zijn duiveldaden reeds ontvangen heeft. De beide Engelschen brachten nu voor zichtig en met veel moeite den ouden man naar boven. ZIJ droegen hem door het kreupelhout tot op een vrije plek, waar hij kalm uitrusten kon. Toen gingen het lijk van de Montorgueil naar bovr.i en daarna wierpen zij takken, zand en steenen in de opening die de uitgang van het hol vormde. Langer dan een uur werkten zij daaraan, maar toen was opening ook geheel afgesloten cn de mas sa dicht aaneengestampt. Laat hij daarbinnen nu maar beproe ven dit van de onderzijde weer los te graven zeide Addicon, het zal hem niet gelukken. Hij zou onder de neervallende stukken bedolven worden. En onder het kasteel zal hij ook niet ontsnappen. Want hoe wil hij het zware dikke luik oplich ten, waar nog een heele vracht grond en steenen zich boven bevinden. Neen waar lijk, als wij niet besluiten hem te redden, is hij hopeloos verloren. Wat we doen zui len, daar spreken we later over Zij keerden naar den ouden Dimitri terug en droegen hem samen naar zijn woning, waar hij te bed gebracht werd. Nadat de oude man melk en brood ge bruikt had, viel hij in een diepen slaap. Addison bleef bij hem en Jac. Purdy ging met een spade terug om het lijk van de Montorgueil te begraven. Om moeilijkhe den te voorkomen wilden zij niet dk-^s dood aangeven. Daarom begroef Purdy hem en op het gesloten grai' bad hij voor den ongelukkige, die met zoo vracsslijke schuld op zijn geweten voor den Eeuwige verschenen was. Daags na het gelukkige wedervlndcu van den ouden Fooi, hielden de dn vrienden krijgsraad. Eerst hadden J~c. c.i Addison verteld hoe zij gezocht en r; zocht hadden tot zij ook dachten aan df geheimen gang. Wel vonden zij het geen- - zins waarschijnlijk dat deze als gevar* nis voor den ouden Dimitri zou dient:.', maar zo waren toch op onderzoek uitgeto gen en met verrassens resultaat.Bovendien hadden zij de twee schurken geheel kun nen overvallen, daar deze hun waakzaam heid hadden laten varen, geheel opgingen ln hun woede en wraakzucht, toen Di mitri opnieuw weigerde te spreken.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 2