HUISMOEDERS Brouwerij M GEDACHTEN 6-3-32. - DE POPERINGENAAR. - Nr 10. - BI. 5. hetmanneke UIT DE MAAN Het Geheim van de ïorenhoeve AANBESTEDINGEN Uitslagen van Aanbestedingen LEGERNIEUWS De Bevolking in Vlaanderen en in Wallonië, in 1830 STAD POPERINGE Duivenmaatschappij «DE VERBROEDERING» VLUCHT AANWIJZER 1932 De Pauselijke Missie-Intentie voor de Maand Maart 1832 BURGERSTAND VAN STELLINGEN INGESTORT MAART - LENTEMAAND VROUWENHOEKJE ZOEKT UW PROFIJT POPERINGE - 87 - IEPERSTRAAT t't Vervolgt), Wie booger klimt den 't hem betaamt, Valt dikwijls lager, dan hij raamt. Een stuiver minder te verteren Doet kopergeld in goud verkeeren! Wie leugen haat en waarheid mint, Heeft God en ieder mcnsch tot vriend. Lente 1 Lente! Jubelklanken Rijzen door het blauw heelal, Morgendauw op groene ranken, Lente, Lente, overal! Boomen botten, bloempjes bloeien, Alles leeft in veld en bosch, Vogels zingen, zangen groeien, Boven 't groen en Lentedos. Lente met uw pracht van dagen Laat eenieder vroolijk zijn Maak ons 't leven licht om dragen Maak na regen: zonneschijn! En met dat alles, zitten we weêr eens in Maart, de Lentemaand. Zijne Hoogheid de Winter, moet de plaats ruimen voor Hare Majesteit de Lente, 't Mannelijk wordt weêr eens verslagen door 't vrou welijk. Maar dat wil niet zeggen dat daarmeê in eens 't winterweêr verandert, We hebben 't gezien in Februari. Eenige dagen warm en dan kwam er weêr sneeuw en vorst. Dus aan allen een goeden iaad: Laat niet te rpoedig kleedingstukken, want bedenk steeds: 't Staartje van de Mei, is 't staartje van den Winter!...» En alweer ne keer zet ik me gauw en zêer neer en ga "k aan 't schrijven en aan 't wrijven om U wat nieuws te geven ran 't geen de laatste dagen we zooal zagen van leute en lijden in de rare tijden die we nu beleven!.,. En dat 't rare tijden zijn die we tegen' woordig beleven dat moet ik U niet ex- plikeeren, want ge weet het al zoo goed ais ik. Maar t en is niet goed voor de gezond heid, zoo altijd over crisis en andere der. gelijke historiekes bezig te zijn, 't is daarvoor dat we var iets plezanters gaan spreken. FIK en FAK kwamen overlest malkan der tegen. Hewei Fik, zei Fak, ge hebt daar zoon schoc— winterjas aan. Hoeveel kost U die! Cch Fak, als ze mij pakken... ten minste 4 maand! ZUCHT NAAR KENNIS, beste vrinden! Weet ge allen, is heel fijn. En daarmeê 'n fortuintje vinden 'k Vraag het XJ, kan 't beter zijn? En nochtans is dat weer eens gebeurt, laatstleden. Miss Canon, studente aan de Uileversiteit van Yova-City, was in eene bibliotheek een boek gaan halen. Ze zocht een werk dat over plantenkun de handelde. De juffrouw vond een besto ven boek, dat klaarblijkelijk nog door niemand gelezen was, geschreven door een zekeren Beverbij. In het midden was hij gansch toegeplakt (niet de heer Beverbij, maar het boek) en daarin vond Miss Ca- Jion-eon-tcstament. Inderdaad had de heer Beverbij tusschen de bladen zijn testament gelaten, om al zoo den eersten lezer van zijn weten schappelijk boek te beloonen. Het fortuin werd in eene Bank in New- York gevonden. En Miss Canon heeft de centjes in heuren portemonee mogen steken. Marenta heeft goesting om al de ge leerde boeken van al de bibliotheken van 't Jand te gaan doorsnuffelen! Wat zou 't Manneken dan voer ne zekeren tijd op zijn gemaksken kunnen leven. Maar, fortuin laat zich niet zoeken, 't Ligt soms in de kleinste hoeken, 'Ten vindt 't nu al in de boeken "k Wou dat 't mij eens kwam bezoeken, 'k En zou d'r niet voor vloeken maar iedereen trakteeren met lekk're [koeken! DE KOMMANDANT kreeg ook bezoek. 't, Was ne goe;e vent, maar met 'n vrouw gcirouwd die over hem regeerde, zooals hij over de soldaten in 't leger. De ma joor kwam dus op bezoek, en een soldaat met blauwe voorschoot kwam openen. Is de Kommandant thuis? Ja, majoor, hij is in de keuken bezig met eten maken en de kinders te verzor gen! En wie zijt gij? Ik ben de verloofde van de keuken meid en 'k ben bezig met schuren... de beide dames zijn uitgegaan! Kawel 't is me daar 'n schoon familie! Zoover heeft Marenta toch haar Manne ken nog niet kunnen krijgen! EILAAS, EILAAS 't is misschien wel dwaas besie vrinden en vriendinnen daarover weeral te beginnen maar 't zijn waarlijk droeve tijden en wie weet hoe wij daaronder potverdonder nog duchtig zullen lijden. Want wie weet wanneer die crisis uit toch eens gaat eindigen. Maar vele dingen slaan toch af. Zelfs de markt der wilde beesten, te nBaaBsiaasBBBBBBBBBBBBBBBBB Mengelwerk van «De Poperingenaar16 ROMAN door A. HANS. De zoon dacht aan het dramatisch too- &r»l in den stal. Het was een stille, weemoedige Zondag namiddag. Nu de herfst het zomergroen wiggenonien had, kwam weer zoo dui delijk uit hoe schamel de streek daar lag na de verwoesting van den oorlog. De boomgaarden stonden er zoo mager rond nieuwe hoeven. De wegen lijnden zich kaal tusschen jonge stammen, waar vroe ger forsche boomen hun takken wijd uit strekten. De kleur van het oude, het ge moedelijke, het vertrouwelijke was weg. Vlaanderen leek hier een gewest, dat men nog koloniseerde, gelijk in de middel eeuwen een der woestijnen van Vlaan deren. Maarten keek naar het roode pannen dak van Wellems hof. Kij kon zoo naar Martha verlangen. En ze was voor hem verloren. O, met gerust geweten mocht hij het aan zijn vader leggen dat hij niet aan trouwen dacht. Zoo wandelde hij nu rond. Dikwijls ging zijn blik naar de groote hoeve. Hij had behoefte aan eenige afwisse ling en hij besloot een glas bier te gaan drinken in de Vier Linden. Hij behoefde het nu niet meer te laten voor Martha. Daar was men toch altijd echt vriendelijk geweest voor hem. Gusia Vervloet keek blij verrast op, iocn hij binnentrad. Er zaten eenige oudere lieden te kaarten, _t jongere volk was naar een voet- bai wedstrijd te Iepes, Hamburg," krijgt de weerbots. De prijs van ne leeuw is nu 60 p. c. gedaald. Voor 80.000 frankskens kunt ge al nen properen olifant hebben en een giraffe voor 150.000 ballekens. Wie 't kan doen, zal binnen 't kort leeu wen, olifanten in z'n tuin laten loopen. Maar ondertusschen is er op de koffie weêr ne frank taks per kilo bij, en 't bier is ook weêr 'n beetje hooger getakseerd. Enfin, iets dat zeker is, we gaan harde tijden te gemoet. HEWEL SUS, vroeg hem zijn vriend Pier, waarom hebt ge dat arme hondje zijn staart afgesneden? Uit wraak. De ellendeling kwispel staartte gedurig, toen... mijn schoonmoe der op bezoek kwam! EN ALS ER GEEN MEER ZIJN, 'k zeg het fijn, dan zijn er toch nog! Hewei ja! Ge zoudt verdraaid denken dat er in gansch ons land geen duitsche obus ofte granaat van onder den oorlog nog te vinden is. En op ne zekeren dag doet ge ne keer 'n wandelingske door uw veld, op zeker moment stampt ge met uwen poot, pardon met uwen voet, zoo op 'n stuk metaal dat fel op goud gelijkt, maar dat na 't oppervlakkig onderzoek, d'r nog niet bij gelegen heeft; ge denkt dan dat ge ne klont goud ontdekt hebt... en 't is verdraaid 'n vulgaire koperen bom, waarmeê ge heel gerust en op uw honderd gemakskens moet meê omgaan, als ge wilt dat er van U geene kip-kap gemaakt worde. Zoo hebben duikers verleden week nog 'n tiental van die vieze masjientjes uit de Maas gehaald tusschen Dave en Fooz. Dat zijn precies geen aangename herinneringen, die zoo'n cadeautjes doen heropleven! vindt ge ook niet! EN NU OM 'N VERANDERINGSKEN ne keer 'n negergeschiedenis je. Een planter gebruikte een neger op zijn plantage. Boeboela heette de man. Boe- boela was erg lui. Ge moet daarvoor pre cies geenen neger zijn. Maar hij had er een handje van om de dolzinnigste uit vluchten te verzinnen, telkens zijn baas hem op luiheid betrapte. Zoo gebeurde het dat Boeboela op de plantage niet was verschenen. Eerst laat in den morgen kwam hij met loome schreden aanzetten. Boeboela, bulderde zijn baas hem toe waar hebt ge nu weer gezeten? 'k Ben een arme domme neger, ant woordde Boeboela. Van morgen was ik zeer vroeg opgestaan, maar als ik me zelf in de spiegel wou bekijken, zag lk me niet. Boeboela, zei ik bij me zelf, dan zljt ge reeds op de plantage aan 't werk... En nu toen lk opstond zag lk slechts dat... iemand het glas uit den spiegel heeft weg genomen! 'K ZEG 'T met reden en met recht een tweegevecht te Iets dat ls heel slecht; want 't ls ongehoord daarin den eenen den anderen vermoort. Onlangs nog zijn twee volksvertegen woordigers tegen elkaar ln tweegevecht getrokken! Maar gelukiglljk, d'r was geen enkele doode noch gekwetste want de mannen hadden zoo afgesproken dat ze twee meters naast zouden rr' '-en. Daar meê ls toch hunnen naam en un portret in de gazetten gekomen, ziet ge! en daar zijn ze potdorie fier op! In Europa zijn er gelukkiglijk maar drie landen waar het tweegevecht toege laten is, n.1. Roemenië, Hongarije en Polen. In de andere landen worden de twee vechters vervolgd zooals hier bij ons. In Frankrijk ls het tweevechten niet verboden, 't Is te zeggen, Indien er een doode is, wordt de overwinnaar vervolgt voor moord! 't Is dus maar beter d'r niet meê te beginnen, want vliegt ge d'een kas niet in, nX de lijkkist, dan vliegt ge toch d'ander in, n.l. den bak ofte gevang. En 't een ls al niet beter dan 't ander. IN BRETANJE ls 't de gewoonte dat op nieuws jaardag, de postbode 't allen kante waar hij een brief afgeeft, ne lekkeren borrel brandewijn binnen te gieten krijgt. 't Spreekt van zelfs dat hij het 's avonds nog al lastig had om thu s te komen. Eens dat hij de grootste moeite had om zijn evenwicht te behouden, riep hij de hulp ln van al de Heiligen, om hem ver der te helpen. Sint Elooi, St Pieter, St Lukas, riep hij uit, helpt mij op mijn velo, en ge krijgt elk een kaars. Hij waagde het sprongske, maar kwam met zijn zatte botten aan de overzijde van den velo, in een gracht terecht. A. u. b. een beetje op uw gemak! riep de drinkebroer toen, niet allemaal tegelijk duwen! ENGELSCHE ARCHEOLOGEN 'k zeg het en 't ls niet gelogen zijn tegenwoordig aan 't werken in de puinen van d'oude kerken van Nerypte een stad in Egypte. En daar hebben ze dan vrouwenparel snoeren ontdekt gemaakt van menschen- tanden. Hawel, merci! waren de vrouwen dan in dien tijd reeds zoo wreedaardig gestemd! 't Was verdraaid ln alle geval een beetje beterkoop dan tegenwoordig. Marenta zit mij ook al sedert eenigen tijd de ooren van den kop te zagen voor een parelsnoer te krijgen... geen van men- schentanden zulle! Neen, dat het zoo een was 'k ware nog bekwaam dlrekt bij den dentist te gaan om de mijn te laten trek ken... indien ik er nog echte had... Maar ze wil een collier van parels... en dat kost nog al duiten. 't Is daarom da 'k zegge dat 't maar spijtig is dat de mode van over duizend jaren in Nerypte thans hier niet regeert! 'T GE3EURDE TIJDENS EEN ROEI- WEDSTRIJD die vóór den oorlog te Kiel plaats had. De duitsche Kroonprins die, naar het toen heette, het feest met zijn Hooge te genwoordigheid opluisterde, had plaats genomen op de eeretribune. Aan zijne zijde zat de dochter van een amerikaan- schen staalkoning, en Zijne Hoogheid, die naar men weet, van een pretje hield, trachtte met kletspraatjes de dochter van cssaasDBSsasB^aaaaBBSiBBaasaa Dag Maarten, zet u, noodigde Gusta. Ge zoudt geld geven om u te zien. Veel werk gehad. Hij bestelde een glas bier en nam plaats in den versten hoek van de gelag kamer. Gusta hielde hem daar gezelschap. Vader en moeder zijn naar Pope- ringe, vertelde ze. Ik heb dus de thuis wacht. Het is tegenwoordig stil op de eigen gemeente. De steden trekken de jonkheid. Voetbal... En dansen ook. Te leper is het eiken Zondag kermis, zeggen ze. Er is veel ver anderd na den oorlog. Als het maar blijft duren. Het ls al voor het plezier. En er wordt veel geld verdiend. Manda is naar Poperinge gaan die nen, zei Maarten. Waarom het te verzwijgen. Het kwam immers toch uit. Gusta keek hem verwonderd aan. Wat ge nu vertelt, sprak ze. Ze was het moe thuis, zoo altijd alleen. Mtiar ge kunt ze toch niet missen. Als iemand niet meer tevreden ls, wat wilt ge dan. Vader hield Manda niet tegen. Maarten deelde mee, welke schikkingen er nu op de hoeve genomen waren. Het zal u toch varen, oordeelde Gus ta. Manda is altijd zoo eenkennig geweest en nu al met een keer naar de stad, wel 'k verschiet er van. Ze zal het voorzeker niet lang uithouden. Waar kunt ge beter zijn dan thuiu! Ze koutten er nog wat over door. De avond viel vroeg. De schemer kroop al over het land. Eenige jonge gasten vielen binnen. Staf Wellems, de broer van Martha, was er bij. Hij scheen al veel gedronken te heb ben. Bier! riep hij... Alloh, schoon meis- ke, ge moet piet alleen vriendelijk zijn Jonathan aan "t lachen te brengen. Tusschen de vingers hield hij een geu rige cigarette die hij onachtzaam, bij 't gelaat der jonge dame bracht, zoodat deze met een uitroepje van schrik achter uitweek. Tabaksrook doet de schoonste bloe men verwelken, merkte een hoveling op. Mejuffrouw is een... distelbloem! lachte de Kroonprins spottend. En daarom vind ik het ook raadzaam mij uit uw gezelschap te verwijderen, ant woordde de jonge dame, want ik zou niet graag door u worden opgegeten! Onlangs was er 'n amerikaansch magnaat wiens naam op 't papierken niet en staat eenige dagen gaan doorbrengen in Londen de stad der engelsche ponden. En daar had hij in een restaurant iets geëten, dat, moet ge weten, fameus was, naar zijnen tand. Hij had zich daar namelijk een stuk wild zwijn doen opdienen, iets van lek mijn lip, maar 't was vooral de saus die buitengewoon fijn was. Ge zoudt er uw vingers en duim van afgelikt hebben. Zoo zei hij ten minste, want ik heb er niet van geproefd zulle! Nu was dien Amerikaan naar zijn dol- larland terug gekeerd... maar ginder ge komen kon hij den smaak van de saus van 't wild zwijn niet vergeten. Hij liep ginder al de restaurants ofte eethuizen af... en at 't allen kante wild varkens- vleesch, maar nergens smaakte 't hem zoo goed als in Londen. Hewei, toen hé, schreef hij naar den kok van 't eethuis van Londen waar hij die goede saus ge ëten had, om hem ln Amerika dezelfde plat te komen bereiden! HIJ zou de reis betalen, zoo maar 'n 5.000 dollars! De kok nam aan, vertrok en bereidde ginder de fameuze plat Maar... 't smaakte onzen Amerikaan zoo goed niet meer... en nu wil hij den kok z'n reis niet betalen. En daaruit ls nu een groot proces gesproten, dat ln Ame rika ieders aandacht gaande houdt. Zoo 'n affaires kunnen toch maar in Amerika geschieden, hé. Als ik en Marenta goesting hebben, ne keer iets naar onzen tand te eten, dan trekken we d'eerste de beste frituur bin nen... en we Lijn er een beetje beterkoop van af met ons mosselen en friten dan den Amerikaan met zijne wildevarkens- saus! DE ONDERWIJZER was in de klas be zig les te geven over de schilders. Ja, zei hij, met een enkele veeg kon Rubens een lachend gezicht in een hul lend veranderen. Dat ls niets, zei een klein Jongentje... dat kan mijn moeder ook. Hij dacht zeker nog aan... d'oorveeg, die hij van zijn moeder gekregen had. Het Manneken uit de Maan. Gebruikt Chicorel WYPELIER-TAFFIN I 't is de beste. 5 Maart. Te 2 u. 30, ten gemeente huize te Renlnge, door de Comm. van Openb. Onderstand, bonwen van een werkmanswoning te RENINGE. Bestek 26.548,02 fr. Stukken ter C O. O. Aanget. inschrijv. 2 Maart, aan den h. Voorzitter der Commissie. 26 Maart. Te 11 u., ten stadhuize te ROESELARE, bonwen van een nieuwe kerk op de H. Hartparochie. Bestek 1.5S6.763.86 fr. Stukken ter inzage of te koop, prijs 75 fr., bij ingr-bouwm. A. Van Coillie, H. Verrieststraat, 54, Roeselare. 22 Febr. Te 11 u., ter West-Vlaam- sche Electriciteitsmaatsch., 35, Zilverstr., Brugge, aanleggen der electr. bedeelings- netten en openbare verlichting in de berg streek. Lot 1: Geluveld, Hollebeke, Hou- tem, Zantvoorde en Zillebeke. Bestek: net ten: 984.753 fr.; verlichting: 24.929; lot 2: Kemmel, Meesen, Voormezeele en Wijt- schate. Bestek fr. 1.190.460 en 14.817; lot 3: Dikkebusch, Dranouter, Loker, Re- ningelst Westouter en Wulvergem. Be stek: 1.018.727 en 22.304 frank. 396.651,15 439.122,03 495.597.97 500.045,39 501.834,46 .545.407,12 .553.905,72 567.946,80 583.468,70 652583,73 687.043.84 ,739.212,86 744.491,67 793.043,66 810.972.80 312.724.85 336.705.81 897.215,24 BOUILLON, Tamines 2. Flamand, Brussel 2. Vandesande, Ronse 2. Boxus, Luik 2. Gomez, Brussel 2. Champagne, Kerkhoven 2. Omnium de Constr. Electriques et d'Appareillage, I"eenen 2 Collier, Luik 2. Vandewalle en Marnebock, Brussel 2. Dardenne, Namen 2. Marquegnies, Aat 2. Rouvroy, Gent 2, Eleetro-Industrielle, Brussel 2. Ateliers de Constr. Electrique du Luxemburg, Virion 2. Cayers, Mol 2. Bernard, Brussel 2. Byttebier, leper 2. Lambert, St-Lambrechts-Wol. 2. Eleetricité et Mécanlque, Char leroi 2.939.656,46 Electron, Breda 2.947.275, Beun en Vandelanootte, leper 2.956.846,— De Housse, Brussel 3.071.833,20 Dupuls, Ollignies 3.125.425,81 Modave, Terhulpen 3.239.781,86 Brakel, Brugge 3.630.409,61 La Centrale Electrique du Nord, Brussel 3.704.443,35 Lot 1 alleen: VANBESIEN, Diksmuide 646.142,— Swaenepoel, Eesen 914.076,65 Vandaele Roeselare 1.138.562,06 Vlamingen aldaar denken; ook beteekent dit niet dat er 5.091.000 Vlamingen in het vlaamsche land wonen. Hier ook zijn veel vreemdelingen en waalsche landgenooten verblijvend. Deze cijfers geven eenvoudig het aan tal inwoners in de beide landstreken aan. Zij wijzen nochtans op de dichte bevol king van Vlaanderen, in vergelijking met Wallonië, gezien de beide landstreken, on geveer op enkele honderden hectaren na, dezelfde oppervlakte beslaan. S!£333!a233i3B32S52B£a3Baa/eBSIlS tegen dien vrijer daar in den hoek, maar ook tegen ons. Hij zag scherper toe en vervolgde: Wel, mijn ziele dat is de voyageuri Maarten schrok. Moest er nu weer ru zie ontstaan? Hij besloot het verstandigst te zijn en heen te gaan. Vlug stond hij op. Gusta mijn geld ligt hier, zei hij. Wegloopen voor ons? vroeg Staf Wel lems. Dat is een affront, beweerde een fa- briekswerker, die met Staf meedrentelde om getracteerd te worden. Niet naar ons hof gaan! treiterde Staf. Ha, die krotter wilde met Martha verkeeren, maar we hebben hem wegge schopt. Eerbiedig uw zuster, zei Maarten. Of trekt ge naar de Torenhoeve? vroeg de bedronken kerel. Toe, maak geen ruzie, suste Gusta. Schoon kind, is het hier een treffe lijke herberg? Van eigen! Wel steek dan dien nietwaard buiten! Ge zult er een goed werk mee doen. Wat hij u vertelt, maakt hij andere vrouwen ook wijs. En dan is er nog iets... Hij zal u over zijn weggeloopen broer niet spre ken, en hij weet waarom hij er over zwijgt. En dat manneke peinsde met mijn zuster te trouwen! De onnozelaar heelt het al anders geleerd. Maarten bedwong zijn verontwaardiging. Hij zou niet twisten met een dronkaard. Maar de makkers van Wellems versper den hem den weg. Bert Vissers trad nu binnen. Mijnheer Staf, ik hoorde u en ik heb dorst, zei hij. Zult ge mij een pinte wei geren? Neen, dat zult ge niet doen. Drink er twee, jongen. Een krotter ben ik niet. Vissers krijgt hier geen bier, sprak Gusta. Zijn mijn centen niet goedi Data van de wederoproepingen in 19S2 A. Infanerie: 2', 3', 4®, 5®, 6® en llnieregimenten; I® en n» bataljons mitrailleurs; 1® en 2e infanteriebatterijen; van 14 April tot 25 Mei. 1», 2" en 3' regimenten Jagers, Grena diers, Karabiniers, 8® linie, V» en Vlo bataljons mitrailleurs, 5» en 6' infante riebatterijen, van 11 Juli tot 20 Augustus. Ie, 7e, 10', 11,e 12» en 13® linie, III* en IVe bataljons mitrailleurs, 3® en 4* in fanteriebatterijen, van 25 Augustus iet 5 October. B. Artillerie: 1» en 2* A, van 23 Maart tot 7 Mei. De wederoproepingen van de miliciens der te Brasschact in garnizoen zijnde groepen, worden door den commandant der Artlllerieschool geregeld. 13® A„ van 4 April tot 14 Mei. Rijdende artillerie van 9 Mei tot 18 Juni. 6o en II* A., van 27 Juni tot 6 Aug. 14® A. van 1 Juli tot 11 Augustus. 3® en 8* A. van 9 Aug. tot 19 Septemb. 15® A. van 16 Aug. tot 26 September. Gedragen en getrokken artillerie van 18 Juli tot 27 September. Brigade legerartillerie van 5 September tot 15 October. Een zeker aantal stukrijders en tele fonisten seiners zullen evenwel opgeroe pen worden op volgende data: 1®, 2* en 13® A. van 14 April tot 25 Mei. 6®, 11® en 14* A. van 11 Juli tot 20 Aug. 3®, 8® en 15* A. van. 25 Aug. cot 5 Oct. C. Cavalerie en Wielrijders: Van 26 Mei tot 6 Juli. D. Genie: 2* Genie, per bataljon 28/3 tot 7/5; 30/5 tot 9/6; 25/6 tot 3/9. 3® Genie, per bataljon, 25 April tot 4 Juni, 27 Juni tot 6 Augustas; 29 Aug. tot 8 October. 4® Genie, per bataljon, van 4 April tot 14 Mei, van 13 Juni tot 23 Juli, van 16 Augustus tot 24 September. Bataljon Wielrijders, van 8 Augustus tot 17 September. Bataljon Pontonniers, van 3 October tot 12 November. Spoorwegtroepen, van 16 Augustus tot 24 September. E. Andere Eenheden: De wederoproepingen worden geregeld door de korpsoversten. iH;SBBHi5E3E!!:?!DHBSSH3EBBS«3213» Eindelijk werden de uitslagen van de bevolkingsoptelling van 31 December 1930 bekend gemaakt! Belgie telde op dien datum: 8.091.934 inwoners, en heeft dus de klip van het 8 millioen omzeild. Nog steeds heeft in ons landeken het vrouwelijk geslacht de bovenhand (in aan tal, natuurlijk!): 4.007.393 mannen en 4.084.541 vrouwen. Opgelet! dit is de waar heid van de totale cijfers, voor het rijk; maar niet altijd voor de provinciënzoo zijn in Limburg, Namen, Henegouwen en Luxemburg de mannen het talrijkst. Welk is de aangroei van de bevolking van 1920 tot 1930? Vermeerdering van 7.486.000 In 1920, tot 8.092.000 in 1930, in r-mde cijfer3 uitge drukt, hetzij stijging met 526.000 inwo ners of 7 ten honderd. Deze vermeerdering van bevolking Is in hoofdzaak te danken aan den overschot der geboorten op de sterfgevallen, hetzij 462.000. Verder is de vermeerdering te wijten aan de inwijking, hetzij 64.000. Welk zijn nu de bijzonderste provincies in zake bevolking? Brabant is nog altijd en zal het waar schijnlijk nog lang zijn, de meest bevolk te provincie van het land; in ronde cij fers 1.680.000 inwoners, waarvan de in het arrondissement Brussel verblijven: 1.205.000. Op de tweede plaats komt Henegouwen met 1.270.000 zielen, gevolgd door Antwer pen met 1.173.000 en Oost-Vlaanderen met 1.149.000. Al de andere provincies tellen ieder min der dan één millioen inwoners: zoo Luik 973.000, West-Vlaanderen 902.000, Limburg 363.000, Namen 356.000 en Luxemburg 221.000 inwoners. In al de provincies van het land ging het bevolkingscijfer naar omhoog, behal ve in de provincie Luxemburg, waar van 1920 tot 1930, de bevolking met 3.000 een heden verminderde. Maken wij nu een korte vergelijking tusschen Vlaanderen en Wallonië. Mer ken wij dan op dat ijet In de vlaamsche provincies is, dat de vermeerdering van bevolking het meest in 't oog springt: de bevolking Antwerpen steeg met 15,3 ten honderd; in Brabant met 10,4 (in Nijvel het waalsch arrondissement slechts met 4,7 ten honderd); West-Vlaandcren 12,2 ten honderd; Limburg met 22,6 ten honderd (het arr. Kasseit met 29,9 dank aan het Limburgsch kolen bekken) Oost-Vlaanderen slechts met 3,8 (ln het arr. St-Niklaas ls er vermindering van bevolking; stilstand in 't Audenaarsche; weinig vooruitgang in 't Gentsche). Plaats daarnevens de cijfers voor het waalsche land: Henegouwen, stijging der bevolking met 4,4 Luik met 5.4 Namen 1,3 Luxemburg vermindering met 1,3 Tellen wij nu eens de cijfers op voor het vlaamsche en voor het waalsch land. Wij komen tot het volgende besluit: Vlaanderen (de vier vlaamsche provin cies en Brabant, min het arr. Nijvel) telt 5.091.000 inwoners. Wallonië 3.001.000. Dit beteekent natuurlijk niet dat al de inwo ners van Wallonië, Walen zijn; laat ons maar even aan de honderd duizenden (Zie vervolg onderaan 3* kolom). C2££SSB9BZÜ2SSSaiBB£&S3S3BBB Ja, maar Vissers deugt niet. Is dat nu niet wreed onrechtvaardig? Ja, dat is het, hernam Vissers. En zie ik daar Maarten Stevens niet? Ja, ik zie hem... Hij mag hier wel pinten drinken. O, Gustatje, dat ge het al moest weten. Vissers stak de handen omhoog. Gustatje, Gustatje, ik weet wel, dat ge hem gaarne ziet, vervolgde hij. Is hij uw liefde waard? Neen, dat is hij niet... Zwijg, vagebond! snauwde het meis je. Buiten! Moet ik buiten? vroeg Bert aan Wellems en zijn meeloopers. Neen! klonk het. Een der rustige kaarters stond op. Hij snakte Vissers bij den nek, duwde hem voor zich uit, opende de deur en trapte hem buiten. Zoo doen we met vuiligheid, zei hij kalm. De baas is niet thuis en ik let een beetje op de herberg. Dat is een affront voor mijl kreet Wellems. Is die straathond uw vriend? En gij wilt een mijnheer zijn? Gooi liever Stevens aan de deur. Die is daarvoor te treffelijk, hernam de boer. Gij wilt mij te beletten om te ver trekken, sprak Maarten tot Staf. Ge zoekt ruzie. Maar daarvoor heb ik te goede ma nieren. Gij goede manieren! Bert Vissers trad opnieuw binnen. Staf Wellems, zijt gij een meester van de parochie? vroeg hij. Dat heb ik altijd gepeinsd. Maar gij wilt me trac- teeren en ge laat me buiten smijten! Ge zult voor mij een pint drinken. Neen, wedervoer Gusta. Gij zijt hier toch niet meester. Maarten drong tusschen twee mannen door. Het liep hier verkeerd, en hij wilde er niet in gemoeid worden. Gusta had hel pers, want ook de andere kaarters rezen op. Beneden Parijs: Aangeboden aan alle eerlijke liefhebbers van Poperinge, lid der maatschappij en aan deze van Elverdinge, Woesten, West- en Oostvleteren, Krombe- ke, Proven, Watou, Roesbrugge, Stavele. Boven Parijs: Aangeboden aan alle eer lijke liefhebbers van Poperinge, lid der maatschappij en aan deze wonende ln en ten Westen van Westouter, Reningelst, Vlamertinge, Brielen, verder Ieperlee en ÏJzer. Orleans, 3 Juli: Aangeboden aan alle eerlijke liefhebbers wonende in en ten Westen van Boeschepe, Loker, Kemmel, Voormezeele, Zillebeke, Zonnebeke, Pas- schendale, Poeikapelle, Langemark, Mer- kem, verder Ieperlee en IJzer. Angouïême: Aangeboden aan alle eer lijke liefhebbers wonende ten westen van den ijzerenweg Meenen, Roeselare, Tor hout, Oostende (Meenen uitgezonderd). Devos. Melis. Devos. Melis. Devos. Melis. Devos. Melis. Devos. Melis. Devos. Melis. Devos. Melis. Maart 21 Loker 22 Nieuwkerke 24 Le Touquet 27 Arras 29 Dranouter 31 Le Touquet April 3 Arras 10 Breteuil 11 Loker 12 Nieuwkerke 14 Le Touquet 17 Arras 24 Breteuil 28 Loker 29 Nieuwkerke Mei 1 Clermont 2 Le Touquet 5 Arras 8 Dourdan - Breteuil 15 Dourdan - Clermont 16 Loker 17 Nieuwkerke 19 Le Touquet 22 Orléans - Arras 29 Dourdan - Breteuil Juni 5 Tours - Clermont 6 Loker Devos. 7 Nieuwkerke Melis. 9 Le Touquet Devos. 12 Dourdan - Arras 19 Orléan3 - Breteuil 20 Loker Melis. 21 Nieuwkerke Devos. 26 Ar.goulême (b. pr.) - Clermont - Arras (Ieervl.) 27 Loker Melis. £3 Nieuwkerke Devos. 30 Le Touquet Melis. Juli 3 Orlcans (b. pr.) - Arras (lvl.) 5 Breteuil 10 Breteuil (j.) - Clermont (o.) 11 Loker Devos. 12 Nieuwkerke Melis. 14 Le Touquet Devos. 17 Angoulême (b. pr.) - Clermont (j.) - Arras (o. j.) 21 Breteuil 24 Breteuil (j.) - Dourdan (o.) 31 Clermont (o. j. afz.) Oogst 1 Loker Melis. 2 Nieuwkerke Devos. 4 Le Touquet Melis. 7 Dourdan (o. J. afz.) (b. pr.) - Arras 14 Breteuil 21 Breteuil 22 Loker Devos. 23 Nieuwkerke Melis. 25 Le Touquet Devos. 28 Clermont - Arras Sept. 4 Breteuil 11 Clermont 13 Dranouter 15 Le Touquet 18 Arras 25 Arras Melis. Devos. Vanaf Mei zullen de duiven voor de zelfde vlucht op hetzelfde uur gelost worden: Arras: 7.30 uur. Breteuil: 6.20 uur. Clermont: 6.20 uur. Boven Parijs: 5.00 uur. Het kampioenschap wordt afgespeeld op al de vluchten (Arras en vluchten buiten lokaal uitgezonderd) van 26 April tot 30 Oogst inbegrepen. Op deze vluchten kampt de eerste duif van lederen liefheb ber mede voor het kampioenschap. Die het meest kampioenprijzen behaalt op die vluchten komt eerste in de rangschik king. In geval van gelijk aantal prijzen tellen de punten bekomen door de samen telling der behaalde prijzen. Beneden Parijs: 1® Kampioen 60 fr. diploma 4- ruiker. 2* Kampioen 40 fr. diploma ruiker. Boveh Parijs: 1* Kampioen 60 fr. diploma ruiker. 2* Kampioen 40 fr. diploma ruiker. Reglement W. D. V. met verandering aan loopensvergoeding (Zie reglement in 't lokaal). Beroep bij scheldsraad en beroepsraad: Geen geschillen kunnen voor de Recht bank gebracht worden. Eens de duiven uit 't lokaal kan de Maat schappij niet meer verantwoordelijk ge maakt worden voor allerhande ongevallen. Vroeger bestaande reglementen eigen aan de Maatschappij blijven bestaan. Afstand Stepman-CrasDie niet in be zit is van een afstand kan aan de prijs kampen geen deel nemen. Op eenige vluchten der Maatschappij zal het bestuur schouw-pendulen, loo- pende 400 dagen, doen verspelen. Die vluchten zullen aangekondigd worden op de uitslagen. Op die aangeduide vluch ten worden de pendulen enkel verspeeld als er 350 fr. heeft is. Dit om altijd veel serien te kunnen verzekeren. De Voorzitter, G. VANBRUWAENE. (Te bewaren a. u. b.) iSESBaaacQSiBSsaBBxasEBBEBQSS Plots voelde Maarten dat men hem een straal bier in den hais goot. Er werd luid gelachen. Het was van die beestachtige geestigheid. Maar Maartens sprak geen woord meer en ging buiten. Hij was nog niet ver of hij hoorde twis tende stemmen. Het wild gevloek van Staf Wellems klonk boven alles uit. En die bruut wil een van de eersten op de parochie zijn, mompelde Maarten. Kij wordt een gemeen stuk crapuul. En mij verwijten... O, hij zal het wel uitba zuinen van René. Eigenlijk heeft mijn zuster gelijk: We moesten deze parochie maar verlaten. Nog somberder keerde Maarten naar huis terug. Zijn vader was nog op. De werkman en zijin vrouw lagen reeds te bed. Zljt ge eens uit geweest jongen, dat is goed, zei boer Stevens. Ik heb een glas bier gedronken, ant woordde de zoon, maar hij zou geen woord over de twist los laten. O, ja, gij moogt wat verzet zoeken. Manda is dus weg. Het zal haar varen in dat vreemd huis. Het ls dwaas van haar... Och, ze moet haar goesting doen. En ze mag altijd terug koeren. Uw eten staat gereed. Ik ga slapen. Ja, vader. Tot morgen... En niet te triestig zijn. Stevens legde zijn zoon de hand op den schouder. —Ge peinst aan den stal... ge weet wel... met die koord, zei hij zacht. En nu dat Manda weg is, zijt gij ongerust. Het is niet noodig... Dat was slecht van-mij. Och, ge wist niet wat ge deedt, vader. Ik heb God om vergeving gevraagd voor die groote zonde. Ik bid nu veel, Maarten... Dat versterkt mij. O, ja, vader... Leg uw hoofd gerust neer. Slaap wel... DE EEKEERÏNG VAN NOORD-AZIE De Pauselijke missie-intentie voor de maand Maart noodigt ons uit te bidden voor de bekeering van Noord-Azië, met zijn eindelooze streken van Siberië, Mantsjoerije, Mongolië en Korea. Door het streng continentaal klimaat zijn deze landen wel weinig bevolkt, doch niettemin hebben zij recht op onze bizondere gebe den, omdat de werking der missionaris sen er uiterst lastig is. Veel valt er nog te doen door deze stoere werkers, aange zien er tot nog toe enkel 440.000 katho lieken zijn op de 65.000.000 inwoners, dus nog niet 7 op 1000. In Siberië is het missiewerk bijna on mogelijk: de Sowjetregeering duit er geen missionarissen, zoodat het uitoefe nen van het ministerie enkel kan gedaan worden door gevangen priesters onder hun medegevangenen. In Mongolië, het eerste en glorievolle missieveld van de Paters van Scheut, tel len de missionarissen weinig of geen be keeringen onder de oerbevolking; zij moeten, onder soms levensgevaarlijke om standigheden, hun bekeeringen maken onder de inwijkelingen uit China. Als men weet, dat er voor dat uitgestrekte land enkel 168 priesters zijn, geholpen door een dertigtal broeders en 600 zusters, kan men zich een denkbeeld vormen van de ver moeiende taak der missonarissen. In Mantsjoerije wordt het missiewerk fel belemmerd door den strijd tusschen China en Japan. In Korea werd de Kerk door vervolging geteisterd in de 19* eeuw en bleef van 1801 tot 1827 zonder herder. Van dat jaar af drongen de Paters der Vreemde Mis siën van Parijs onnieuw het land binnen, op verzoek van de Congregatie der Pro paganda; zij werden met hun bekeerlin gen wreed vervolgd en lieten aan dat land, als hoop op den oogst, 79 martela ren. die in 1925 zalig verklaard werden. Bij al die moeilijkheden moet men ln die landen ook rekening houden met de lastige hitte en de ondraaglijke koude, en met de ziekten die ieder jaar jonge krachten wegmaaien. Daarbij hebben de missionarissen nog te kamnen met de ban dieten die hun posten belegeren of plun deren. Dat het ons dan niet te lastig weze, vu rig tot het H. Hart te bidden voor die herauten, opdat zij de noodige kracht en sterkte zouden bekomen. Dat ons hart zich late bewegen bij het overdenken van die menschenschnren die nog in de duis ternis van het ongeloof leven, om zoo ons offer te voeren bij onze bede, opdat de Heer medeliiden zou hebben met zijn ar me schenselen in Noord-Azië en hun een reddende hand zou toesteken. De Vereen 'ging der Missiebonden voor Leeken, 43. Cuido Gezelleiaan, Brugge. SBBBEBffHHaRBBBBaBflaaafliiBisBflB ROESBRUGGE, m. Januari en Februari. Geboorten. Viane Roger. Maerten Madeleine. Degryse Yvonne. Cou- dron Roger. Huwelijken. Liva Santé Giovanni, (Italiaan), v. leper en Deloz Marguerite, van Roe-brugge. Overlljdcns. Maerten Ha, 4 m. Lamote Auguste, 69 j.. echtg. Elisa Claeys. Cambier Jules, 87 i., echtg. Scharre Romanle. Temnerville Virgenie, 82 j., wed. Duflou Lievin. Harre Rosalie, 81 j.. wed. Debevere Fidelis. Ryon René, 77 j., wed. Mollet Leonie (overl. te Beve- ren). Vulsteke Amelte, 87 j., wed. Ca- merlynck Désiré. WOUMEN, maanden Januari en Februari. Geboorten. Soete Suzanne, d. v. Maurice en Martha Deroubaix. De- molder Maurice, z. v. Camiel en Alice Van Tuyne. Caiiüau Georges, z. v. Gas ton en Flavie Dieusaert. Ascrawat Pau la, d. v. Marcel en Maria Vande Zande. Tanghe Julianus, z. v. Achiel en Elvi ra Decap. Vrickelo Palmer, z. v. I'heo- phiel en Rachel Vanlerberghe. Huwelijken. Emmanuel Van Ste- ckelman en Magdalena Gheerardyn. Georges Vers'gpe en Irma Lahoutter. Overliidens. Eugenie Dupon, 72 j., echtg. Edmond Acou. Serryn Willy, z. v. Cyriel en Alida Denecker, 8 m. Be- kaert Henri, 80 j., echtg. Eugenie Durnez. Ostyn Fenrl, 71 j., echtg. Otavie Ca- trysse. Tant Elodie, 72 j., echtg. René Depoorter. Emilie Maertens, 88 j. ALVERÏNGEM, maand Februari 1932. Geboorten. Theo Deklen, z. v. Sta nislas en Gabrielle Boussemaere. Ro ger Vandaele, z. v. Camiel en Alice Par- rein. Marcel Clarebout, z. v. Eduard en Laura Vandenbroucke. Etienne Ro- mon, z. v. Georges en Julienne Noens. Lucienne Decreton, d. v. Georges en Re- nilde Colpaert. Agnes Vsndecasteele, d. v. Jerome en Madeleine Caneele. Huwelijken. Cyriel Vanoorenberghe, landbouwer en Gabrielle Coopman, z. b. Marcel Jooren, dienstknecht te Sint Rijkers en Maria Eartolomeus, dienst meid van eringem. Sterfgevallen. Petrus AlderweireldV 77 j., wed. Octavie Pladys. Celina Van- demarliere, 45 j„ landbouwster, echtg. Hector Winnock. Marla-Louisa Mon- teyne, 87 J., kostgangster, wed. Henri Nor- vé. Barbara Eeckhout, 71 j., rentenier ster, echtg. Charles Vanquaethem. ZONNEBEKE, maand Februari 1932. Geboorten. Dagryse Marguerite, d. V. Eduard en Titeca Emelie. Vulsteke Lucien, z. v. Charles en Legrand Adeline. Cnockaert Madeleine, d. v. Leon en Cuvelier Ber .a. Huwelijken. Mylle Gabriel met Du- malein Maria. Overlijdcns. Vermeersch Roger, z. Camille en Lemahieu Martha. Goemin- ne Jules, ech'.g. v. Olleveir Emma. -- On thieuw Suzanne, d. v. Cyrille en Cno ckaert Maria. Degryse Marguerite, d. v. Eduard en Titeca Emelie. Verschoor» Alida, echtg. v. Moyaert Emiel. De- smedt Maurice, z. v. Valeer en Cruydt Marcella. KORTEMARK, v. 24 Febr. tot 2 Maart, Geboorten. Decaestecker Rita, d. Joseph en Vandamme Maria. Roelens Gertrude, d. v. Achiel en Beauprez Pha- railde. Overlijdcns. Dekindt Eugenie, wed. Wildemeesch August, 82 j., gesticht. Dechievre Louise, 74 j„ ongeh., gesticht. Coquel Elisa, 62 J., echtg. Declercq Ca miel. Pauwels Juliana, 57 j., echtg. Lannoo Thierry, overleden te Brugge. Vier dooden en acht gekwetsten Te Kaïro (Egypte) zijn stellingen, be nuttigd bij den opbouw van het nieuw ministerie van landbouw, plots ingestort. Vier werklieden werden gedood en acht anderen erg gekwetst. Een onderzoek ls geopend om de oorzaak der Instorting te achterhalen en gebeurlijk de verantwoor- delijkeld vast te stellen. <BBB3BBSB3B»IBBCIBBSiBSBXBB3B 6 Z 4" Zond. Vast. Perpetua en Fellcltaa. 7 M Thomas v. Aquino. Volkerus, Gaud. 8 D Joannes de Deo, Philemon, Humfrld. 9 W Franc. v. Rome, Cath. v. Bologna. 10 D 40 Mart. v. Sebaste, Himelinus. 11 V Constantlnus, Sophronius, Eulogiua. 12 Z Gregorius de Groote, Theophanes. (BBismna'siiaaasaBBiaBsaKiaiHEBBa Als een meisje tien jaar oud ls, dan meert zij evenveel te weten als haar moeder; op twintigjarigen leeftijd weet zij tweemaal zooveel als haar moeder: op dertigiarigen leeftijd wil zij den raad van moeder wel eens hooren; veertig jaar oud, begint zij in te zien dat haar moeder toch zoo dom niet was; op den leeftijd van viiftig jaar begint ze moeders raad te volgen; als zij zestig jaar oud is (als moeder rust in 't graf) komt zij tot de overtuiging dat hare moeder de knapste vrouw was die ooit geleefd heeft. Is het zoo niet? En gerust mogen we bijvoegen dat het juist hetzelfde is met den jongen tegen over zijn vader. MOUSSELINE EIERKOEK Meng in een salaadkom vier eierdooi ers, 100 gr. suiker, een snuifje zout en een weinig vanille-suiker. Wanneer alles goed vermengd is, giet er, aanhoudend, met een houten lepel roerend, een lepel bloem en een lepel koude melk bij. Roer goed dooreen en voeg er nog het tot sneeuw geklopte wit van vier eieren bij. Laat boter in een pan bruin worden, giet er den in houd van de salaadkom in en na even op het volle vuur te hebben laten bakken, zet in den oven. Keer twee kanten om naar het midden en draai den eierkoek om op een lange schotel. Bestrooi met suiker, giet er een weinig rhum over ea dien goed warm op. RECEPT TEGEN ALLE ZIEKTEN u Neen een kop vol opgeruimdheid Met 'n lepel goeden moed; Dan twee lepels zelfbcheersching Waar ge 'n weinig kalmte indoet; Twintig druppels geest van vreugde, Met een poeder levenszoet, En wat balsem van vertroosting, 't Is een raad als goud zoo goed. Vindt gij dan ln dit receptje Uwen wensch nog niet vervuld? Neem dan dikwijls een geb°dje.» Leg een pleister van geduid. RA... RA... WAT IS DAT? Die het maakt, zegt het niet; die het neemt, kent het niet en die het kent neemt het niet? Valsch geld. e3SS33Z3BMBBBBB2aBBSSBB3BBR3SIBraMBMMMBMHBBa;SEaBHUi Wilt gij aangename en voordcelige tafelbieren gebruiken in uw huishouden wendt U dan ter Tel. 87. Tel. 87. die U twee maal per week: den DINSDAG VOORMIDDAG en den VRIJDAG NAMIDDAG allerbeste tafelbieren aan de genadigste prijzen zal tehuis bestellen. STERK: het smakelijkste bruin tafelbier aan 9 fr. de bak. GERSTEN: het voordeeligste blond tafelbier aan 10 fr. de bak. MAS-CAR: het fijnste blond speciaal aan 17 frank de bank. tEBBSSaaaaiIBBSBSaSSBSSllSSBBBBSqa K33333E31BQBBSBBBIBB398;aBB&aB Gij ook vader... Maarten was ontroerd. Hij voelde in nig medelijden met vader, wiens eerlijke leven zoo gebroken was geworden door zijn oudsten zoon. En ruwe gasten schimpten over dat leed en zouden de wonde onbarmhartig nog verder open rukken. Mijn liefde is gebroken, maar ik moet nu voor vader leven, besloot hij. Lang veer lag hij wakker Er waren wel twee menschen in huis bijgekomen, maar de woonst scheen toch zoo ledig. Den volgenden morgen moest Maarten al vroeg naar de markt van Kortrijk. Hij wilde zijn zaken toch doordrijven. Kij kwam voorbij de Vier Linden. Juist deed Gusta de vensterluiken open. Maarten stapte af. Hoe is dat gisteravond verloopen? vroeg hij. O, die vier kaarters hebben eerst Bert Vissers buiten gestoken. Staf Wellems wilde het beletten en vloog ook aan de deur. Zijn maten wilden vechten. Een trok zelfs zijn mes. Die werd in de keuken opgesloten. Staf begreep toen toch zeker, dat het te erg werd en hij nam de kerels mee. Die met zijn mes, een blauwer van de grenzen, was gekalmeerd als ik dreigde de gendarmen te halen. Het is schoon ge zelschap voor zulk een boerenzoon. O, Staf verbeest! Even aarzelde Gusta. Maar wat zei hij van u en zijn zus ter? vroeg ze verlegen. Weet gij het nog niet? Ha neen...- Ik verkeerde stil met Martha Wel lems. En dat mag niet... Het ls uit... Waarom?... Ik ben niet hoog genoeg... En gaf Martha toe? Ja... Ze is slecht ingelicht... Het ls ook over mijn oudste broer. Ge moet nog over hem hooren spreken hebben, Gusta? Niet veel... Hij is in Amerika en het zou voor geen zuivere zaak zijn. Ik weet toch niet wat... Maar wat kunt gij daar aan doen? Hoovaardig volk. Dan was het toch niet ernstig vin Martha... Ze is mis ingelicht... Nu, ik moet voort... Trek het u niet aan, Maarten. Vader was kwaad toen hij thuis kwam. En hij zal vandaag naar boer Wellems gaan. Zijn dat manieren van Staf. Ge moogt toch niet laten van te komen. Maarten vervolgde ze wat blozend. Neen, neen... Ge moet zeker naar Kortrijk... Ja, naar de markt. Ik ga er eiken Maandag naar toe. Het is een heel einde. O, ik rijd maar tot Poperinge en daar neem ik den trein. Dat is gemakkelijker. En ik vertrouw het weer niet. 't Zit daar leelijk in 't Westen. We zullen booze vlagen krijgen. Nu, tot ziens, Gusta. Ja, en trek het u niet aan van die kwaadsprekerij Maarten Stevens reed voort. Hij voel de het dat Gusta groote genegenheid voor hem toonde en meer dan genegenheid. Maarten vond haar een vriendelijk meisje, maar hij had Martha lief. En al was deze voor hem verloren, hij kon nu niet aan een andere denken. Eiken dag voelde hij zijn smart. Te Poperinge moest hij wachten voor den trein, maar niet lang genoeg, om Manda te bezoeken. Misschien zou hij vanavond even bij haar gaan. Hij wilde toch weten, bij wie ze woonde. In de statie zag hij Victor Vervloet, den broer van Gusta. Ook op reis? vroeg Maarten.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 5