VREDE Verkiezingslucht Dringende Oproep 23® JAAR. - Nr 16.1 KATHOLIEK NIEVWS-, NOTARIEELEN AANKONDIGINGSBLAD. IJSBERGEN IN ZEE Vervlaamsckingvan het Gerecht De Duitsche Verkiezingen Hindenburg gekozen TREKKING DER VERWOESTE GEWESTEN Maarsch. President Hindenburg M E L QIJ E spil. SOCIALISTISCHE LOGICA DE OORLOG IN 'T OOSTEN KIEKENKWEEKERS Verjaardag van den Koning Voor sneller en gemakkelijker verkeer mmmm "DE POPERINGENAAR Uitgever SANSEN-VANNESTE POPERINGE Telefoon N' 9. - Postch. N' 15.570. Abonnementsprijs tot einde 't Jaar: voor Belgie 13.30 fr. te storten op onze postcheckrekenlng met volledig adres; voor Frankrijk 29.25 fr. voor andere landen 32.95 fr. te zenden per internationaal post- mandaat met juiste adres. TARIEF VOOR I ÏICHTEN* Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 1 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1* bl per regel 2,50 fr. Berichten op 2' bl. per regel 1.75 fr. Berichten op 3* bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. C51 ZONDAG 17 APRIL 1532. 'WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. ■■r-yrgjfwr-4 mmm De dieren kwamen thoope, ze zouden de vrede teekenen en ontwapenen. Waar om malkaar bestrijden? Hadden ze niet al genoeg te verduren van den tweevoeter die op hen jacht maakte? Ze kwamen bijeen lijk voor een. alge meen conoert vol harmonie. De leeuw, als voorzitter, verwelkomde de dierengaarde: een nieuwe eeuw van welvaart zou in luiden, een wapenstilstand zou geteekend worden en een protocol va:i beleefde ma nieren ingebracht. Alles zou na de zitting in voege treden tot meerder vreugde der beestenwereld. De leeuw sprak gesuikerde woorden en deelde pralientjes uit. De tijger wenschte rijn confrater der wildernis geluk en bedankte voor die wel doordachte en goedgemeende rede. Hij ook zou al het zijne bijdragen tot het welgelukken van 't grootsch opzet. Maar hij vond dat de wilde konijntjes, die toch bestemd zijn om gras te eten, hun twee voorste tanden zouden moeten laten trek ken, dit misstaat hun en het zat een blijk zijn van goeden wil om den vrede te benaderen. De konijntjes aeiden dat ze hun tandjes niet konden missen en dat de grooten eerst moesten hun tanden afschaffen voor alle veiligheid. De panter wist op te werpen dat de geiten en al het hoornvee zich moesten laten opereeren, die horens zijn af schuwelijk, dat steekt de oogen uit, dat moest weg in naam der samenhoorig- heid. De jaguar en de hyena waren heelemaal ▼an 't gedacht van den panter. De geiten zeiden dat hun horens niet dienden tot den aanval maar ter verde diging. De vos protesteerde ertegen dat de haan sporen droeg, dat misstaat u en 't mishanüt; anderszins zijt gij een schoone vogel, laat dat aanwas amputeeren; drie dagen klin'ek en gij zijt er van af. In naam van de vrede vroeg de haan om te mogen zijn sporen houden, «ik heb maar dat. We zullen u een beetje legmeel ge ven ioech de vos. Al de felsten, de sterksten, de oolijk- sten sloegen een keer op de hage om te weten wie er eerst zou beginnen met zijn wapentuig in te dienen. Het grootste getal hield aan zijn port d'arme. Tanden zijn niet gevaarlijk maar ho rens welloech de buffel. Klauwtjes loech 't katje zijn scha delijk, maar de mud van den doghond is inoffensief. Zwijg kat, ge hebt een kanarievogel tje gepakt. 't Was een geluw muisje,zei de kat. Voor mijn partzei een oude muis ik geloof dat de vrede allichte voor een nieuwe wereld zal zijn of een ander leven, maar hier niet Allen protesteerden heftig tegen zulken parler; peirv-t een keer op een vredescon ferentie. Z.i zochten nog altijd voort achter een rzeept voor de volksgezond heid t. t. z. ca vrede in 't dierenrijk. Het geraakte avond en de kraai sei: Rood voor avond, morgen wind, eerst scheidsgerecht, veiligheid en dan ontwa pening. Een papegaai die lange gewoond had bij de maarte van een Kanunnik orakelde: Ik heb nog gehoordWie een anders bloed vergiet, diens bloed zal ook vergo ten worden en die het zweerd trekt, zal dc het zweerd vergaan. De volkenbond stelt den oorlog buiten de wet, de natiën mogen niet vechten krachtens artikels 11 en 15 en IC van de Loi-Wet. Jamaar, als er nu een onnooaelaar van een Koning of een President, of een halve waanzinnige van een 1« Minister in zijn hoofd steekt algelijk zijn gebuur aan te vallen en zijn troepen doet zingen: «En laat de molentjes (van den volkenbond) maar draaien, wij genteren ons niet, wij geneeren ons toch nietwaar is de internationale gendarmerie die zal tus- schenkomen en beletten dat er bloed ver goten worde? Het gedacht van Tardieu was zoo kwa lijk niet: Wij moeten een verzekerings premie betalen tegen de ramp van den oorlog. De eerste die zijn tanden toont of zijn horens uitsteekt of uit zijn schelpe kruipt, die krijgt duizend vliegmachtónen met bommen op zijn kazakke Een volkenbond zonder leger, luchtvloot, marine enz. is een ongewapende gendarm ln civiel t. t. z. een haring in burgersklee- ren en dezulken leggen niemand aan de boeien. De utopisten wier goeden wil wij loven, verdolen in de boyaux en de loopgraven der teksten, ze vinden hun weg niet in de artikelen en paragrafen en te midden de listige strikken en de prikkeldraden der diplomatische zetten eindigen ze daar waar ze begonnen waren, lijk in een dool. hot Achter de rook van hun Havanacigaren «n als de schuimwljn. ln hun neuze mie- relt, sluiten ze de oogen voor de monster achtigheden van een nieuwen oorlog en als bewijs va-n hun patriotisme leggen ze eerekransen op het graf van den onbe kenden soldaat. Het algemeen belang, wie peinst daarop? De wereld, het menschdom, dat telt niet; enkel mijn land, mijn volk, mijn streek, 't Is elk voor zich, ongeluk kiglijk, en ze voegen er nog niet bij: God voor al. Terwijl ze palaberden te Geneve, vielen de bommen in China en de Europeanen peinsden: 't Is verre van hier». De Japansche afgezanten hielden zich heel karrekt, hadden schoone manieren en Waren niet brutaal. De Duitschers zeg den zeemzoet: Vreest ons niet, wij zijn republikeinen.Weest op uwe hoede 't zijn van die republikeinen die zich voor hun keizer zouden laten in stukken kap pen. Qvertijd kregen de moordenaars een kruis op hun schouders en op hun rug, maar in de 20e eeuw krijgen de volksmoor denaars een kruis op hun borst. De volkenbond is tegen zijn taak niet opgewassen zoolang hij de internationale macht niet heeft om den eersten die roert en 't betrouwen der wereld schokt, definitief zijn kassade te geven. De eeuwi ge vrede zal geteekend worden hierboven. De wereld beleeft een doodstrijd die eeuwen duurt. In afwachting ware het goed dat de menschen niet meer ver schieten en nooit meer hooren donderen ln Keulen. De wereld is ziek, maar ze wordt mis meesterd zoolang men de echte remedlën niet gebruikt. We moeten den volkenbond ondersteunen, zegt men, maar een muur die dient ondersteund te worden is er een die doet om te vallen. Op die samenkomst der dieren lekten de honden de katten, terwijl een duifje een olijftakje bracht en duivebekte met een stekveugel. De olifant echter hield aan zijn ivoor, hij sprak fransch en noemde dat zijn défensesHet stekelvarken droeg nog voort zijn stekkers maar rolde zrch in geen bol. Het slakhuis deed niet mee, dat was een fort met een coupole. maktaercte met een lam en «•eelüe het zonder likkebaarden. De De verkiezingen zijn in t verschiet. We beginnen het gewaar te worden; in alle partijen worden de koppen eens omhoog geheven om de komende ver kiezingslucht op te ademen. De Liberalen bijzonder beginnen rond te draaien. In eigen schoot kunnen ze hun partijgenooten niet overal voldoen en ze zijn benauwd voor de gevolgen hunner dubbelzinnige houding. Poperinge kan daar als voorbeeld van dienen. In den strijd der gemeentekie- zingen durven onze Liberalen met geen open liberaal programma opkomen en deze houding gelukte hun tot nu goed; maar de jongeren aanzien dit als ver nederend. Mistevredenheid heerscht on der hen om de dubbelzinnige houding hunner leiders. In ander Vlaamsche steden zijn de Liberalen verdeeld over de Vlaamsche kwestie. De kopstukken zelf te Brussel zien er geen klaar meer in en verliezen er het hoofd bij. Zoo zagen we over een paar weken den grooten generaal der partij, Heer Devèze, door een deel zijner troe pen verlaten, het hoofd verliezen, zijn ontslag geven als Voorzitter der partij om 14 dagen later, op eene algemeene vergadering, zelf te vragen om te mo gen weerkeeren. De Liberalen vragen niet beter dan samenwerking met de Socialisten om alle godsdienstzin uit te roeien; de voorzich- tigstea wachten het gunstig ©ogenblik af; anderen vragen het hoe eer hoe liever en we zien het liberaal blad La Der- nière Heure op 27 Maart U. schrijven: Wat ons aangaat, wij zullen niet op houden de verdeeling der anti-clericale machten te betreuren en we zullen voort al het mogelijke doen om deze zooveel mogelijk samen te brengen.» We zagen dat ten andere bij het stem men der wet op de lijken verbranding: Liberalen en Socialisten waren het roe rend eens, gelukkig de Katholieken en bijzonderlijk de katholieke leer te kunnen afbreken. Het blad der Poperingsche Gemeente- belangers drukte den tekst dezer wet. Keui i de Gazet van Poperinghedie wet goed? Het blad heeft ook lan gen tijd tusschen twee waters willen zwemmen; nu khn het niet meer; het moet, geern of noo, de propaganda- artikels der liberale vakbondenop nemen. En elke week nu steekt de een of an dere liberale groep zijn staart uit. Laatst vergaderde de Federatie van Liberale Jonge Wachten te Nijvel. Oud- Minister Devèze schreef een brief aan. dit Congres, om de leden aan te manen tot gematigheid, doch zijn brief werd uitgefloten. «We zullen een begin maken met de toelagen aan de vrije katholieke scholen te ontnemen, besloot liet Congres. We zullen het wetsvoorstel Mundeleer stem men, dat zegt: dat ln de gemeentescho len geen onderwijzers meer mogen be noemd worden die uit de katholieke nor maalscholen komen. We willen de gods dienstles afschaffen in het lager onder wijs, riep men verder. (Toen was er toch een lid der liberale federaties dat op merkte dat ons land in meerderheid katholiek is en de godsdienstlessen niet kunnen onttrokken worden aan degenen die ze verlangen.) Laat ons dan bepalen, riep men dat in plaats een aanvraag te moeten doen om van de godsdienstles ontslagen te worden, men een aanvraag moet doen om ze te mogen volgen. Daar werd nog gevraagd dat men in 't leger de Aalmoezeniers zou afschaffen om de ir.ilicianen te verdedigen tegen het verclericaliseeren van 't leger! Daar hebt ge nu het ideaal van de liberale jeugd: geen bestaansrecht voor het christelijk onderwijs; verbod leer krachten te aanvaarden die uit de vrije normaalscholen komen; razernij tegen den Legeraalmoezenier! Kan het kleingeestiger!? De Centrale van het socialistisch on derwijzend personeel hield te Brussel ook een Congres. Wij citeeren hier volgende aanhaling. Een zekere Bracops zegde onder meer: We zijn onzijdig in de school en wij willen die onzijdigheid versterken. Wij willen een algeheele vrijheid, ontlast van elk dogma 't Is maar in kiezingstijd dat de So cialisten hun woorden een beetje ziften om lichtgeloovige zielen in hun netten te vangen. Na de kiezingen laten ze 't masker vallen. De Katholieken kennen die schijn neutraliteit doch willen van zulke on zijdigheid niet weten: in de toekomst zooals in het verleden, zullen zij met alle kracht de vrije school verdedigen. Hiervoor zouden deze tegenstrevers veel eer eerbied moeten koesteren om de grootsche taak die dezelve vervult en de diensten die ze bewijst aan de gemeen schap. Maar daarvoor zijn ze meestal te be krompen. Nu n-og een paar bemerkingen: Als onze katholieke onderwijzers bij eenkomen, dan onderzoeken zij met mal kaar hoe zij het best het jeugdig ver stand hunner leerlingen kunnen doen open gaan voor het ware, en ook hoe zij best hunne taak van opvoeders zullen vervullen. Het hart louteren door de zuivere christelijke zedenleer er diep in te prenten, en den geest vatbaar ma ken voor de menschelijke kennissen. Bij de socialistische onderwijzers gaat het anders. Hun Congres was weinig meer dan een woedende kreet van razernij en haat te gen de vrije katholieke scholen, die het vertrouwen der ouders genieten. In een omzien werd er gestemd dat het vrij onderwijs moet dood genepen en onver biddelijk gebroodroofd worden. Wij zien het maar al te wel: Kost wat kost willen de heethoofdige liberale en socialistische papenvreters den gods dienstzin uitroeien en alle gevoelens van zedelijkheid en rechtveerdigheid uitroeien. Dat dit ons Katholieken de oogen opene J Gebruikt Chicorei WYPELIER-TAFFIN 't is de beste. DROEVE VERJAARDAG l Twintig Jaar geleden vertrok uit Europa naar New-York de Titanic», een nieuw reusachtig passagiersschip. Het was ge maakt naar alle laatste verbeteringen en met allen mogelijken pracht. Het kon niet vergaan», werd gezegd. «De mensch mikt; God beschiktzegt het spreekwoord. Het schip botste op drij vende ijsbergen, stuikte in en verging; 1600 passagiers en 200 koppen der beman ning vonden den dood in zee; 700 werden gered. Het schip zonk de zee in wijl het heldhaftig orkest op het dek de doods- hymne speelde van: «Nader bij U, mijn God! Dit was Donderdag 14 dezer, 20 Jaar ge leden. Droeve verjaardag. üfü! Foto hierboven toont een der ijsbergen die nu weer het scheepvarenverkeer in groot gevaar stellen. De gewone lijnen worden niet gevolgd, men reist veel zuid- waarder. De foto, zooals men kan zien, is getrokken van op een schip; dit moest terugkeeren wilde het uit het gevaar geraken. Wasch de aangedane' plaatsen met warm water en Purolzeep; droog dan voor zichtigst en doe erwat Purol op. Herhaal dit eiken dag, zoo lang het noodig is. Purol in doozm von 4 en 7'/j» frank en Purolzeep 7i/j frank. In alle Apotheken. KBEazzzimzssmfcxszimiisamsn kamelecen was schoon gecamoufleerd ln 't groen en in 't kakhi beurtelings. Op de eindzitting keikelden de dieren ea ïs vochten bijna... voor den vrede. A. B. Het Vlaamsch rechtskundig congres heeft Zondag 10 April te Gent een motie gestemd om nogmaals aan te dringen op de vervlaamsching van het gerecht. Se dert vijf jaar staat dit wetsvoorstel op de dagorde, maar tot nu zien wij nog niet wanneer het werkelijk tot bespre king komt. En nochtans moet er in het Parlement een groote meerderheid zijn ten voordeele van dit wetsontwerp. Daar meer dan el ders bestaan er schandelijke mistoestan den. De wet van 1920 op de bestuurlijke vervlaamsching was niet toepasselijk op de rechterlijke administratie, zoodat wij hier nog de toestanden terugvinden van vóór den oorlog. De reden van die uitzon derlijke bepaling van de wet van 1920 was dat een bijzondere regeling ten spoedig ste zou getroffen worden. Wij zijn nu in 1932 en het desbetreffende wetsvoorstel blijft nog Itljd hangende. De eenige réden van die vertraging is de oppositie zelf van de rechterlijke mid dens. Het gerecht in Vlaanderen blijft een gesloten kast zonder eenig kontakt met het Vlaamsche voik. Men heeft ge sproken van de bezettende macht in Vlaanderen. De sterkste vesting van die vreemde bezetting is het gerecht in Vlaanderen. Vooral op onze rechtbanken voelt de Vlaming dat het een ongeluk is Vlaming te zijn en dat h.«t Vlaamsche volk een verdrukt volk is. Om dat te verhelpen staat maar een weg open: Vlaamsche benoemingen. In een zich zelf besturend Vlaanderen zou het probleem natuurlijk van zelf zijn op lossing vinden. Ook bij toepassing van de bestuurlijke splitsing zou de vorming van Vlaamsche kaders demokratisch gebeu ren. Maar in afwachting mogen wij niet blijven wachten. Wij moeten onverbid delijk eischen, dat voortaan alleen Vlaam sche magistraten worden benoemd. Dat is een punt dat in het verleden veel te veel werd verwaarloosd. Wanneer de wet op de vervlaamsching van het gerecht nu reeds tien jaar wordt tegengehouden door de vijandschap van de magistratuur, wat moeten wij dan eventueel verwach ten van de toepassing van die wet wan neer deze aan diezelfde magistraten wordt toevertrouwd! Een volk is niet vrij wanneer het niet door zijn eigen rechters wordt gevonnisd. Het Vlaamsche volk zal zich nooit vrij gevoelen, zoolang het gerecht niet door en door Vlaamsch is. Daarom mogen voor taan alleen Vlamingen benoemd worden in de magistratuur, in afwachting van de wettelijke regeling op de volledige ver vlaamsching. Op dit oogenblik staan verschillige be langrijke benoemingen voor de deur. Naar de beslissing die zal genomen worden zul len de Vlamingen oordeelen in hoeverre zij voor de verwezenlijking van hun recht betrouwen mogen hebben op de regeering Renkin en de tegenwoordige inrichting van het gerecht in Belgie. >ssasaisa8K?iaesaB!sssBBB«asssR Omwenteling in Nieuw'and Zondag 10 April 11. werd Hindenburg als rijkspresident gekomen, met 19.367.688 stemmen, wat hem eene volstrekte meer derheid geeft. Hitier bel ..aide 13.419.603 stemmen en de communist Thahlmann 3.705.898. Hindenburg wo.i dus ongeveer 600.000 stemmen, Hitier 2.000.000 ln verhouding met de stemming van 13 Maart jl. Thahl mann verloor er integendeel 1.200.000. De verkiezing van Hindenburg mogen wij ook een verheugend nieuws melden, dit voor de algemeene vrede, welzijn en orde. De stemming is naar verwachting ver- loopen en in de tevredenheid. Hindenburg gestemd te zien, moet toch bestatigd wor den dat Hitter meer stemmen bijwon dan Hindenburg. v De rlgemeene mistevréleneid in Duitsch- land is daar de oorzaak van. Hitier wil er volstrekt niet meer van weten nog oor logschulden te betalen en na Zondag ver klaarde hij nog hier voor voort te streven. Op 24 April hebben de verkiezingen plaats voor den Pruisischen Landdag. Die zijn van overwegend belang in de Duit sche politiek. De strijd zal er gaan tus schen twee groepen: voor of tegen Hitier. Wordt hij hier verslagen dan is het met Hitier gedaan, Haalt hij het, dan staan Duitschland en ander landen nog niet te voorziene moeilijkheden te wach ten. WERELDFIGUREN Onze foto toont de Eerste Minister van Nieuwland, sir Richard Squires, die tij dens eene laatste oproer verplicht werd te vluchten met nog ander leden van het Staatsbestuur. CB3SSSSS33S33!3S!SKee;3£9S9SSBB 119° Trekking der leening 5 van 1922, der verwoeste gewesten. Reeks 13.414, Nr 3, uitkeerb. d. 250.000 fr. Reeks 81.708, Nr 7, uitkeerb. d. 100.000 fr. Reeks 13.414 Nr 9, uitkeerb. d. 100.00Q fr. De swï'-e nummers dezer reeksen en de reeks 32.107. zijn uitkeerbaar door 300 frank. De grijze maarschalk komt zoo pas een nieuwe overwinning te belialen! Inder daad, de held van Tanenberg sluit de verkiezingskampagne die hij zoo afschu welijk vond, met een schitterende zege praal op den Groot-Nazi Hitier. Meer dan 19 miljoen kiezers hebben bij dezen tweeden stembusgang de voor keur gegeven aan Hindenburg, het levend symbool der inwendige en buitenlandsche orde van het Rijk, de man van het plichts besef en de weloverwogen daad. Deze prulsische aristokraat naar hart en geest, die, zooals hij zelf schreef ln zijn Mémoireszijn leven lang werd geleld door zijn persoonlijke overtuiging, zijn plichtsbesef en zijn geweten, stamt af van een geslacht van landjonkers dat reeds van af de XlIIe eeuw de wapens heeft gedragen nu eens in dienst der markgraven van Brandenburg en dan bij de hertogelijke of koninklijke troepen van Pruisen. Hij werd in 1847 te Posen gebo ren. Zijn vader was luitenant van het 18« regiment Infanterie. Zoowel van moe ders als van vaders zijde was zijn af stamming van krijgsliedenfamilie. Was het dan ook te verwonderen dat heel zijn opvoeding in die richting werd gestuwd? Op 12-jarigen leeftijd begint hij zijn loopbaan ln de Kadettenschool van Wakl- statt ln Silezië. Na vier jaar komt hij te Berlijn zijn militaire opvoeding nog gedu rende drie Jaar voltooien op het voorplan. In 1866 begint hij als bevelhebber van een kleine afdeeling en neemt als dusdanig deel aan den slag van Badowa. Hij ver liest er roemvol de helft van zijn afdee ling, wordt zelf gekwetst en krijgt als be looning bij zijn terugkeer te Berlijn de Roode Arend, 4« klas. En hij Is nog geen 19 jaar oud! In den Fransch-Duitschen oorlog van 1870 zal hij zich nogmaals doen opmerken door moed en Initiatief, verwerft het IJze ren Kruis, neemt deei aan de belegering van Parijs en is afgevaardigde van zijn regiment bij het uitroepen van Willem I tot Keizer van het Duitsche Rijk. Op 23-Jarigen leeftijd heeft Hindenburg aan twee zegepralende oorlogen deelgeno men! Dan begint zijn vredeswerk1 Gedu rende 40 jaar zal hij zich nu steeds stap voor stap, graad voor graad, omhoog wer ken tot hij op 64-jarigen leeftijd zich terugtrekt om plaats te maken voor jon gere krachten. 1914... Bij den eersten dag der mobili satie wordt reeds zijn telegram gezon den Ik ben gereed. Geen antwoord gedurende drie weken tot eindelijk den 22 Augustus, hem bericht wordt dat hij zich bij Ludendorff moet voegen te Hannover. Een tweede spoed bericht brengt hem echter het opper-be- vel in het Oosten om er den toestand te redden... Op 26 Augustus is er reeds de groote stratogische zege der Duitsche troepen te Tannenberg, Rennekangf wordt daarna ln Mazuria teruggedrongen. Oost-Pruiaen is ontzet! In 1915 is de naam van Hindenburg over gansch de wereld beroemd en hij is de eerste der generalen van al de oor logvoerende landen, die om zijn overwin ningen den staf van feld-maarschalk ontvangt. Duitschland heeft zijn groote man! Te Berlijn heeft men c".en overwinnaar een houten standbeeld opgericht, straten dra gen zijn naam, overal vindt men photos van Onzen Hindenburg In Aug. 1916 gaat hij von Falkenhayn vervangen als bevelhebber van den gene ralen staf en dan wordt zijn geschiede nis, de geschiedenis van Uen grooten oor log. Zijn princiep luidt: De aanval biedt de meeste kans op overwinning. November 1918 brengt de nederlaag en Hindenburg zal, op verzoek der revolu- tionnaire regeering, zijn ontrouwen en muitende troepen naar Duitschland te rugvoeren. Het Duitsche leger bleef heel huids en Belgie werd gespaard van een onmetelijke brandschatting en een bloed bad zonder weerga. Deze stap was wellicht de zwaarste van zijn heele leven en in elk geval deze die hem en zijn karakter het meest ken schetst. Zijn taak afgedaan, treedt hij terug in de eenzaamheid van zijn kleine witte villa te Hannover en schrijft hij er zijn Mé moires Daarna stilzwijgen. Wat men ook doet, hij wil zich niet leenen tot eender welke politieke aktie tot in 1925 zijn plicht hem roept. Op 78- Jarigen leeftijd wordt hij president van het Duitsche Reich. Nogmaals teekent zich hier zijn karakter duidelijk af want voor hem was zij kandidatuur een groot persoonlijk offer dat hij echter bracht in volle eenvoudigheid, omdat het zijn plicht was. Zal het dan verwonderen dat hij, bij het afleggen van den eed van trouw aan de grondwet van Weimar, bij de gewone formules er kinderlijk-eenvoudig en toch zoo overtuigend bijvoegde: «Zoo God het wil! Steeds betrachtte hij nu den ln- nerlijken vrede van Duitschland, bleef steeds korrekt tegenover de republikein- sche instellingen en het buitenland en was steeds dienaar van den Staat ln de werkelijke beteekenis van het woord. Nu hij het einde van zijn mandaat na bij zag wou hij niet meer hooren van een nieuwe kandidatuur. Het presidentschap weegt zoo zwaar op zijn schouders van 84-jarige, hij droomt van zijn kleine, rus tige villa maar... om Duitschland zal hij blijven en zich zelfs stellen tegenover een avonturier, een veelprater als Adolf Hitler. Hij heeft nu den zegepraal bevochten! Hij overwint! Voor Duitschland is deze uitslag verheugend want Hitier Rijkspre sident bracht een rampspolitiek voor Duitschland. Is het Hitleriaansche drei gement den kop niet ingedrukt, doch heeft het een gevoelige nederlaag geleden. De grijze Maarschalk heeft op 84-jari- gen leeftijd, door zijn machtige prestige, doorslaand genoeg om meer dan 50 der stemmen op zijn naam te vereenigen, Duitschland nogmaals van een groot on heil gevrijwaard. De politieke en ekonomische verwarring in Europa zal tenminste er niet door ver ergeren. Mochte hij, tot heil van het Duitsche volk en ter versteviging van den Euro- peeschen vrede nog jaren lang de leider zijn van het Duitsche Reich! Met de onwankelbare standvastigheid en zijn gekende eerlijkheid zal hij de Republiek, ook gedurende deze tweede ambtsperiode, besturen zooals het behoort til naar de regels die hij zichzelf dikteer- de: Gedurende ganscii mijn leven ben ik geleid glees', door mijn persoonlijke overtuiging, mijn plichtbesef en mijn ge weten! Vier oorlogen overleefd, een Keizerrijk zien ineenstorten, door de Verbondenen veroordeeld als oorlogsschuldige, en voor de tweede maal Rijkspresident! Wat een loopbaan!... HITLER'S TROEPEN ONTBONDEN Eenparige maatregels in geheel Duitsch land Medewerking der Regeeringen van Pruisen, Beieren, Baden, Hessen, Hamburg enz. Officieel wordt bevestigd dat president Hindenburg een dekreet heeft uitgevaar digd waarbij alle de militaire organisaties van Hitier ontbonden worden. De mede werking van de Pruisische en Beiersche Regeeringen bewijzen dat er thans wer kelijk een algemeen front bestaat ln Duitschland om de strekkingen van Hit- Ier en zijn partijgenooten naar Burger oorlog te verhinderen. Strenge straffen ook gevang, zijn voorzien voor dezen die zich naar de bepalingen van het dekreet niet onmiddellijk zouden voegen: alleen zal aan de Hitler's troepen, die in kazer ne verblijven, den noodigen tijd gegeven worden om deze te ontruimen. Koopt niet den eerste den beste ONTROOMER. Indien gij uwe belangen Hef hebt, verlangt den Ontroomer. Ontroomers MELOTTE, N. V. Remicourt TER OVERWEGING Veel werklieden zijn bij de socialisten verdwaald, omdat deze zich uitgeven als onpartijdig ln Godsdienstzaken, en zij de Godsdienst als privaatzaak willen doen doorgaan. Wat denken dan die brave versukkelde werklieden van de volgende uittreksels die te vinden zijn in het socialistisch blad Le Journal de Charleroi Geen kazernen meer, geen kerken meer, geen kloosters meer. Voor eeuwig den priester wegvagen, dat willen wijl Viet alleen moet te priester uit de school, maar het kind en de vrouw moe ten ook uit de kerk en, gij mennen, geeft zelf het voorbeeld. Geen enkel arbeider meer in de kerk, geen arbeidersvrouw meer ln den biecht stoel, geen doopen, geen kerkelijke huwe lijken meer, geen arbeiderskinderen meer ln de broerkens- en nonnekensscholen! Laat uwe kinderen niet doopen, ver wijdert ze van de kerk, herinnert u den oproep van Voltaire: verplettert de eer- looze, ontrukt haar het kind, ontrukt haar de vrouw! Overal in de fabriek, in huis, in het syndikaat, in de herberg, Ja, overal en altijd, moet gij den godsdienst bestrijden! De socialisten mogen hunne kinderen niet meer naar de kerk sturen, noch naar den catechismus en zij moeten hen ont slagen van de godsdienstles! KRISTENE WERKLIEDEN! Ontrukt u aan de huichelarij der socialistische syn- dikaten, sluit u aan bij de KRISTENE VAKBONDEN, die uwe gelden niet ge bruiken om vetbetaalde plaatskens te be zorgen aan bloedzuigende leiders. NOG GEEN VREDE? Drukke onderhandelingen en besprekin gen grijpen nog steeds plaats. Ze vechten niet meer, maar 't ls nog geen vrede. DE VERLIEZEN DER CHINEEZEN TE SHANGHAI Thans werden de laatste cijfers aan gaande de verliezen van de Chineezen te Shanghai bekend gemaakt. In 't geheel zouden er te Shanghai en ln den omtrek der stad 2000 Chineezen ge dood en 8.800 gekwetst zijn, terwijl 10.200 personen worden vermist. Het bedrag van de stoffelijke schade wordt op meer dan 600 millioen Chinee sche dollar geraamd. IBBflSSBBfl&SlüBEEB&IBBEEEBEBBBE PRESIDENT HOOVER zou voorstellen de uitbetaling van de oorlogschulden door Europa aan Amerika voor tien jaar te schorsen In zekere kringen te Parijs doet het gerucht de ronde dat President Hoover zou beslist hebben aan de Europeesche landen een voorstel te doen om hun schuldbetalingen aan Amerika voor tien jaar te schorsen. Van hunnen kant zou den de Europeesche landen zich verbin den ook gedurende dit termijn geen en kelen eisch voor te brengen, noch op politiek noch op territoriaal gebied, waar door het «statu quo» van de wereld zou kunnen gewijzigd worden. Men voorziet dat het voorstel Hoover na de Lausanna-conferentle zou gedaan worden. TOT ALLE LANDBOUWERS HEDEN ZONDAG, 17 APRIL, te 11 uur voormiddag, komt de Heer FRANS VAN HOUT, Veeteeltconsulent en Voorzitter van de Verceniging der Officieele Voordrachtgevers» te Leuven, een VOORDRACHT voor al!e Hoenderkweekers en Landbouwers houden in de Zaal van het Vlaamsch HuisGroote Markt, te POPERINGE. ONDERWERP: Hoenderteelt in dezen Crisistijd; Opkweek van Knikens. Ued. wordt vriendelijk op deze vergadering uitgenoodigd. INGANG VRIJ. ■.erfBwafc-tgrnin mn bwiti uw.» .flmwn Vrijdag was het 's Konings Verjaardag. In alle garnizoensteden werd te dezer gelegenheid de gewone wapenschouwing gehouden. In Brussel werden in doorslecht weder, de troepen in oogenschouw genomen door Generaal Termonier in plaats van Koning Albert, tegenwoordig in Congo. ■SBBaBlBSB8BBSBBBBaBSBEB3S!BBBBSBBBBE!ISBHEBBflHBSB3SBXBlBBflB Het is wel een samentreffen dat de spoorwegen over heel de wereld juist honderd jaar na hunne uitvinding, op hun keerpunt zijn doordat voortaan de automobielen op goede banen voor per sonen en vrachten meer voordeel bieden. We drukten over 14 dagen een vlie gende film waarin stond dat het leven thans een vllegpartij is. En inderdaad we ondervinden dat allemaal. Afstanden tel len niet meer of mogen niet meer tellen. Lazen we niet dat onze Koning naar Congo vloog ln 5 dagen. Op reis mag men geen tijd verliezen en daarom kunnen de treinen het tegen de autos en autobussen niet meer halen. Dat ziet de Maatschappij van Spoorwe gen ook ln en daarom werd beslist de reizigerstreinen die geen voldoende rei- zigersvervoer tellen, af te schaffen en door autobuslijnen te vervangen. Een nieuw vervoermiddel zal echter nu in voege komen en dat zijn autobussen die op de bestaande spoorlijnen zullen loopen. In Amerika verstond het Beheer der Spoorwegen te laat dat het moest ge makkelijker vervoer geven dan de auto bussen, wilde het niet ten onder gaan en daar liggen nu veel spoorbanen ver laten; zelf vindt men niemand die ze wil uitbreken. Hier begrijpt het Ministerie van Spoor wegen den toestand en heeft het haastig besloten te redden wat tijdelijk nog te redden valt. Met de motortreinen tusschen Eekloo en Gent ln voege gebracht en met deze op Tielt en 't Vlaamsch Hoofd wordt geld gewonnen. Deze motorrijtuigen hebben Duitsche Dieselmotoren. Te Luik neemt men de proef met Engelsche stoommo- tortreintjes. Te Verviers loopen als proef, Zweed- sche electrische motor-rijtuigen, die niet afhangen van een electrisch net, zooals da electrische trams, doch die zelf hun electrische kracht maken, en sneller kun nen vertrekken. De Minister van Spoorwegen is naar Duitschland op verlof geweest om nog nieuwere motortreinen in Berlijn te zien. De Nationale Spoorwegen willen namelijk gauw motortreinen doen loopen op 50 lijnen: van Brugge naar Knokke en Roe- selare, zelfs van Gent op Brugge, Kort- rijk en Komen, zelfs tot Poperinge. Van Antwerpen naar Eekeren en Kalmpthout en ook op Boom, Mechelen en Leuven, Leuven-Tienen, Brussei-Aaist, enz. De groote zaak echter is dat deze ver voermiddelen sneller moeten gaan dan de autobussen, willen ze de reizigers aan trekken. Als het spoor het pielt wil winnen, dan moet het van zijn ijzeren baan Juist op volgende manier weten profijt te trek ken: dat het rijtuigen heeft die 120 kilo meter ln het uur loopen op een eigen vrije baan, zoo gesignaliseerd of aange meld dat er geen kommer is om duister nis en motregen en mist. Nu loopen nieuwe autobussen 80 kilo meter op straat, zij die een acciden- teelebelemmerde baan moeten gebrui ken. De nieuwe motortreinen moeten licht van kas, dubbel sterk van motor zijn, en op hun ongehinderde vaste baan tusschen elk station, op 30 seconden 190 kilometer halen. Dat doen de electrische treinen, dat kan iedere auto, dat kan elke mo derne bus, dat moeten de motortreinen nog beter kunnen. De snelheid kan en moet de meerwaar de der spoorwegen zijn, het is de eenige uitkomst voor de spoorwegen om binnen vijf of tien jaar niet hopeloos failliet te gaan. Makkelijkheid, zuinigheid komen maar voor 5 t. h. ln rekening, doch snelheid tusschen de stations komt voor 95 t. h. in aanmerking. Wie het snelst gaat, kort ste tijd stopt, vlugst vertrekt, en daar- uitvolgend meest aantal malen rijdt, wint het. -«O»- DE MICHELÏNE IN; BE£$IE Nog een nieuw model autorijtuigen op riggels is laatst te Brussel toegeko men. Hier ziet men het nieuw rijtul g getrokken in de Zuidstatie te Brussel. Woensdag werden proefnemingen ge daan op de lijn Brussel-Gent. De af stand bedraagt 57 kim. en werd afgele gd ln 55 minuten. Men mocht voor de eerste reis niet rapper loopen maar de reis naar Gent zal kunnen afgelegd wor den in een goed half uur. De snelheid kan tot 130 kim. per uur gaan. Of ge dit voelt aan hotsen en botsen? Niet 1 n 't minst, evenmin als in een vlieg- machien of als in een glijbootje op de n stillen stroom. De rubberpneus op de gladde riggels verzekeren een uitsterst z achte bolling. Laat ons hopen weldra zulke rijtuig en ln de streek te zien, onder ander op de lijn leper-Roeselare. DE EERSTE 100 KLM.-LOOPER Het is ook wel actueel bij al deze snelheidskwesties de foto te geven van den eersten auto die de snelheid bereikte van 100 kim. per uur. Wij geven die hierboven. Het ls de auto van onzen landgenoot Heer Jenatzy, de Jamais ContenteMevr. Jenatzy komt hem in geschenke te geven aan het Rijtuigen- muzeum van Complègne,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 1