AFSLAG 'DE KEIZER 'rookwolken DUBBELMETER, Koning der Bengels Woorden die Katholieken moeten onthouden Een klucht die kan gevaarlijk worden De XlIIe Ijzerbedevaart richt Spaarkassen in l Rodenbachfeesten te Roeselare STORT 13,65 FR. STAND DER GROENTEN EN FRUITGEWASSEN IN HET BEGIN VAN APRIL 1932 Alleen de volledige bemestingen zijn doeltreffend ONTRUFSING EN DISTELUSTROEIING ALLERLEI TIJDINGEN HET NIEUW SCHOOLSCKÏP AANGEKOMEN li. Statiestraat, II Mans- en Kinderkostumen EPER W er kkleederen Dank zijne groote aankoopen en zijne kleine winstmarge, kan DE KEIZER steeds verkoopen aan onvergelijkelijk lage prijzen. HET VERKEERSONGELUK TE MELLE HET SLACHTOFFER IS EEN POPERINGENAAR £Êkj STAD POPERINGE KATHOLIEKE KINEMA LOKAAL KATHOLIEK VOLKSHUIS Zondag 17 April, te 4 en 8 u. Maandag 18 April, te 8 u. 1. - ACTUALITEITEN EN MERKWAARDIGHEDEN 4. f Aanstaande Week MAKKERS, Vaarwel 1 JIN, Samenzweerder ,17-4-32. - DE POPERINGENAAR. - Nr 16. - BI. 2. ROND DE KATHOLIEKE PERSDAG TE OOSTENDE Zondag werd te Oostende een alge- meene katholieke en welgelukte persdag gehouden. Uit het verslag van De Standaard knippen we eenige brokken die alle Ka tholieken moeten lezen... en toepassen: <i Doen wij, geloovigen, onzen plicht tegenover de katholieke pers? De rede naars zullen daar seffens het antwoord op geven. H. Volksvertegenwoordiger Mampaeye drukt zijn tevredenheid uit over de tal rijke opkomst. Wij, Katholieken, hebben ons bezondigd tegenover de katholieke pers, niet alleen tegenover de katholieke dagbladen maar tevens tegenover de ka tholieke weekbladen en tijdschriften. Wij hebben afgeleverd aan onze vijand wat ons het duurbaarst was. Als wij het Kruis op de eereplaats han gen en dan ongodsdienstige bladen onzen haard laten bezoedelen, dan geven wij een wapen in de handen van onze ergste Vijanden om ons in onze ziel te treffen. Geen enkel anti-katholiek blad in uw huis meer. Ook de onzijdige die soms nog de gevaarlijkste zijn, moeten er uit. Geen cent meer voor een blad dat anti-christe lijk is. Wij moeten onze katholieke bla den en katholieke boekhandels steunen. Geen voornemens nemen voor één dag, maar wel voor altijd. Wij moeten persridders worden en stroomopwaarts met het kruis in top, ten strijde trekken om te veroveren het geen wij verloren hebben. Dat Christus heersche en gebiede door de pers! PATER NUYENS zal de slechte pers niet aanvallen maar wel de Katholieken die die pers steunen door haar te lezen. Toch is het gemakkelijker een openlij ken vijand aan te vallen dan een ver doken vriend. Veel van onze menschen zijn verslaafd aan de zoogezegde neutrale pers. De neutrale pers, is in opvatting, noch mossel noch visch. Zij kan geen besluit nemen in de kapitale kwestie die ons nauw aan 't hart ligt. Vergeet niet dat de groote dichter Dante de onver schilligen de eerste in de hel geplaatst heeft omdat zij het meest misdeden. Sinds wanneer mogen wij, Katholie ken, ons aan onze plicht onttrekken? Vindt gij in de neutrale pers ooit een woord over onze missionarissen en over de wereldbrieven? Is dit objectief zijn? Mannen en Vrouwen, toont aan dat gij sterk staat in uw geloof. Brengt niet in dat gij twee klokken en twee geluiden moet hooren. Uw katholieke pers is even goed gemaakt als de andere. Gij vindt er ook de rubrieken in die gij verkiest, maar op fatsoenlijke manier opgedischt. Gij moet den Godsdienst niet gaan aan- leeren bij Goddeloozen. Neemt een voor beeld aan liberalen en socialisten: die steunen alleen hun pers. Hoeveel Katholieken koopen een hiet- katholiek blad? Enorm veel. Jaarlijks gaan er millioenen franks uit de katho lieke geldbeugels naar de niet-kathoiieke pers. Dat mag niet. Ofwel het kruis uit uw huis, ofwel de goddelooze bladen! Ofwel niet meer bidden, ofwel uw han den niet meer besmeuren aan onzijdige bladen. Wees het woord van Christus indachtig: Sta op en zondig niet meer De werking dei socialisten staat in het te eken der voorbereiding van het 1* Mei feest. Natuurlijk! Dat kan ons ook niet sche len. Maar ze gebruiken leugens voor ar gumenten. En dat kan ons wel schelen! In een manifest, dat te Brussel is ver spreid en in Le Peuplevan 5 April werd afgekondigd, wordt gezegd dat het personeel der openbare diensten veront waardigd is, omdat de loonen en wedden met 10 werden verminderd. Men zegt er niet bij :1) dat die vermin dering is geschied volgens de daling van den index; 2) dat in de socialistische tex tielfabrieken van Gent, Torhout, Aalst, Wetteren, Braine-l'Alleud, enz., het basis- loon reeds met méér dan 30 werd ver laagd. Men vertelt verder: De werklieden ko men in opstand omdat de werkloozenon- derstand met 12 tot 24 fr. gaat vermin derd worden. Wij hebben daarop geantwoord In een ander artikel. Deze bemerking voegen wij er echter bij: toen de stedelijke bijleg te Meenen, Moeskroen en Ronse werd op geschorst, moesten de socialistische vol gelingen heel braafjes blijven, hunne re- volutionnaire gevoelens onderdrukken. He± venijn zit echter in den staart. An ders gezegd: 't laatste uit het rood ma nifest is het ergste: De socialisten gaan op 1 Mei ook ma- nifesteerea tegen het kapitalistisch re giem! Zijn ze dan kwaad omdat ze met hun eigen organisatiegeld vastzitten in de roode Arbeids'oank van Gent, die groote geldbeleggingen heeft in een tach tigtal naamlooze kapitalistische maat schappijen, en omdat de beheerders van die bank heel Lroederlijk overeenkomen met de kapitalisten van andere kleur? Of nemen ze het misschien ernstig op met dè besluiten van het rood partijcon gres van 7-8 Nov. 1931, waar het einde van het kapitalistisch regiem onder het borstbeeld van Karl Marx werd uitgespro ken? Als het maar voor de klucht is, dat men zoo de socialistische werklieden oproept om met dien inzet le Mei te vieren, dan blijven de leiders in hun rol. Maar moesten de werklieden die klucht nu eens ernstig opnemen, wat dan? Ze zijn gerevolteerd, schrijft Le Peuple Door wie? Door de roode leiders, die in 't geschreven en 't gesproken woord de volgelingen voorliegen. Die roode klucht kan gevaarlijk wor den! Te Gent zullen de socialisten In elk geval niet durven manifesteeren tegen de deelname van de roode Arbeidsbank in de kapitalistische maatschappijen. Let maar op! IB2aBSaH«S«H2SBaEHH8S£BK3SB» 21 Augustus zal weerom snei daar zijn! Dat de huidige Irisis ook haar weerslag zou kunnen hebben op het massa-aantal van dezen grooten herdenkingsdag onzer dooden moeten de Vlamingen van lie den af reeds tegenwerken. Zijn de offers dit jaar te brengen grooter, toch mag geen enkeie Vlaming aan zijn plicht te kort komen. Joe English die zijn volk diende en al gedaan heeft wat hij kon moet een grootssche volkshulde worden gebracht Daarom wordt aangedrongen bij de in richters dat zij onverwijld spaarkassen zouden inrichten, om het aan elkeen mo gelijk te maken naar Diksmuide mede te gaan. Reeds enkele gemeenten gaven het goede voorbeeld. Verleden week nog lazen wij het goede nieuws uit St Truiden: Door de zorgen van het plaatselijk IJzer- bedevaartkomiteit werd een spaarkas in gericht om aan leder toe te laten dit jaar aan de Ijzerbedevaart deel te nemen. Tot nog toe kende deze spaarkas een groot succes. Reeds meer dan twee honderd vijftig leden werden ingeschreven. Het strekke tot voorbeeld van de vele gemeenten waar men nog altijd wacht en draalt, gewoonlijk tot het weerom te laat zal zijn. Daarom vrienden Bedevaarders, slaat de handen in elkaar. Aan 't werk voor den grooten tochtnaar Vlaandereps doodenveld. Geen offer mag te zwaar heeten waar het geldt onze geliefde dooden. b. y. Zondag 3 April, hadden te Roeselare «Rodenbachfeesten» plaats. Volgend ver slag erover dat we lezen in De Rousse- laarsche Bodemag ons allen, katho lieke Vlamingen, stof tot nadenken geven. Rodenbachf eesten te Rousselare!? Zondag, 3 April, hadden te Rousselare Rodenbachfeesten plaats. Het landelijk Comltee van die feesten had zich sedert maanden reeds beziggehouden met het voorbereiden ervan; maar dezen keer was dit Comitee bijna uitsluitend natio nalist, en men had er dan ook voor ge zorgd dat de feesten zouden gevierd wor den in het kader en in het teelten van het nationalisme. Dat was duidelijk op te merken: de propaganda, die sedert verschillende maanden werd gehouden, werd gevoerd door nationalisten; de bla den der nationalisten, zoowel deze van het dietsch-nation. solldarisme (dynaso's) als deze van het vl. nationaal verbond (V.N.V.) hadden zich gelast met den trom te slaan en het klaroen te blazen over die feesten ten einde heel Vlaanderen naar Rousselare te roepen op 3 April; en de vergaderingen hadden ook plaats in het Vlaams Huis, partijlokaal der na tionalisten, en alles, stoet, aanspraken en betooging droeg een nationalistisch kleur. De nationalisten hadden den wekroep over heel Vlaanderen door doen weer klinken en Rousselare moest te klein zijn om de feestvierders te ontvangen: Be loken Paschen moest een groote natio nalistische krachtsontplooiing zijn, Ro- denbach ter eere. Het feest en ook de bctooging werden zonder de minste moeilijkheden toege staan door het gemeentebestuur van Rousselare; niemand had er aan ge dacht die feesten in eenige mate te verijdelen; de straten van de stad waren vrij en onbelemmerd, geen een gendarm was gevraagd om de rust te handhaven, en de gemeentelijke politie deed dood eenvoudig haar gewoon Zondagwerk, dat is: de wacht houden voor cinema's en danszalen, de kruisstraten bewaken voor auto's, enz.; de stad was nagenoeg zoo kalm en rustig als de gewone Zondagen, en de wandelaars deden hun gewoon uit- stapke in de Ooststraat en op liet Sta tieplein. Den Zaterdag avond telde men nog maar weinig deelnemers; den Zondag van af 10 ure zagen wij reeds enkele hoog studenten met hunne petten, hier en daar ook eenige groepjes vreemdelingen en ook nog meisjes, insgelijks met een pet of een muts, liefst over haar en voorhoofd getrokken, zeker om wat meer te gelijken op de jongens. De aanspraken op kerkhof, aan Roden- bach's sterfhuis, op het Rodenbachplein en in het Vlaams Huis hebben ons niet veel nieuws geleerd: hier en daar wel eene uitlating die natuurlijk applaus verwekte. De optocht 's voormiddags naar het huis waar Rodenbach gestorven is, kon veel winnen aan orde en voornaamheid: zoo amper twee honderd menschen, half en half in stoet, zonder de minste schik king, allen doorheen en nog veel meisjes aan den arm van studenten; al zingende en hier en daar dansende; weinig nieuws gierigen langs de baan, en nog veel min bewonderaars; en kwestie van den her denkingssteen die is voorzeker niet zeer kostelijk, en er zit weinig of geen kunst zin in. Van de bevlagging in stad was er bijna niets op te merken: geen een vlag in de Ooststraat, een in de Consciencestraat, een op 't Vlaams Huis op het Statieplein, vier of vijf in de Zuidstraat, en één op de Groote Markt en natuurlijk ook eene aan de huizen waar Rodenbach geboren en gestorven is. Men zei ons dat de groote stoet en de machtige betooging maar 's namiddags zouden plaats grijpen: wij hebben dan ook dit met veel belangstelling willen nazien en wij waren met verbazing ge slagen bij het zien van het weinig volk dat opgekomen was. De beweging was een weinig drukker dan 's voormiddags, er stapte wat volk uit den trein rond 2 ure; maar toch bit ter weinig, veel te weinig en hier en daar kwam een auto of autobus toe die men al te samen gerekend op de vingers kon tellen; en wij dachten: is dat nu alles? is dat alles wat men verwacht had? en Is dat de beantwoording aan dien ge weldigen oproep der vlaamsche nationa listen over heel Vlaanderen? Geheel West- Vlaanderen moest er zijn, en Oost-Vlaan- deren, en ook Limburg en Antwerpen en Noord-Brabant en misschien ook nog wel een deel van Noord-Nederland en wie weet de nationalisten van Fransch Vlaan deren misschien ook wel! Het was bijna 2 y2 ure als de stoet in beweging kwam; wij hebben goed geteld en gecijferd: een vijfhonderd menschen: een echte tegenslagDe teleurstelling lag toch op zooveel wezens te lezen, en 't schijnt dat Voorzitter Dr Catry van Rousselare, er bleek van werd. In 3 4 minuten was de stoet in zekere plas sen voorbij: geen muziek, wel gezang en hier en daar zelfs geestdriftig, bijzonder lijk van de hoogstudenten en studentin nen of vlaamsche meisjes, die op veel plaatsen arm aan arm liepen, zeker om malkander te beter te ondersteunen; een tiental vlaggen, groepen van hier en daar, ook van Deinze, Burgerhout, Antwerpen. En wij mogen ook niet vergeten dat de turnclub van Rumbeke er ook was: zoo'n vijftiental jongens die ook hun kleine broerkens en zusjes hadden meegebracht en men had ook aan deze kleinen een turnpak aangedaan: de kleinsten onder hen telden zeker niet meer dan 5 6 jaar; en eindelijk waren daar ook de stormtroepen of de mannen met de stokken, doch die hebben niemand schrik ingeboezemd. Maar 't grootste deel van 't volk was... t'huis gebleven! Van orde en tucht geen sprake, zoo wat al doorheen, zooals 's voormiddags, en laat het ons maar rechtuit zeggen, in zekere deelen van den stoet niet def tig genoeg om Rodenbach te huldigen: dat hoorde men heel de stad door. En 't is dan ook niet te verwonderen dat de Ro denbachfeesten dezen keer geen al te besten indruk hebben nagelaten in onze goede stede. De bladen gaven deze week weinig of geen nieuws over de feestelijkheden. Le Soirechter, neutraal blad van Brussel, en La libre BelgiqueI schreven er eenige reken over: «Les fêtes de Roden bach h Roulers», met enkele foto's, ge trokken op het Rodenbachplein. De inrichters zullen zeer gevleid zijn, dat die Vlaamschgezinde bladen als Le Soir en Libre Belgiqueer zoo goed zijn lngeloopenü Wat een verschil, hoorde men zeggen, met zooveel andere schoone stoeten en betoogingen die men reeds zoo dikwijls te Rousselare had mogen bewonderen! Wat een verschil b. v. b. met de laatste betooging van die vier duizend vlaam sche katholieke jongens van over twee jaar, en die zeven duizend katholieke vlaamsche meisjes van over Jaar, en dat van West-Vlaanderen alleen! Wat een verschil bijzonderlijk met die onvergete lijke Rodenbachfeesten van voor den oor log waar heel Rousselare geestdriftig meê- vierde, waar bijna aan al de huizen vla gen wapperden, waar de straten dreunden onder het zingen van den Vlaamschen Leeuw, en waar niets dan blijheid en vreugde weerklonk! Wat een verandering! Dat alles is te betreuren, en de natio nalisten hebben eens te meer kunnen zien dat zij, zonder de Katholieke Vlamingen geen macht kunnen vormen! God betere het! BSE!B2BaSSaEBB®HBSESM!7K3!3E3 op onze postcheckrekening 15.570, met aanduiding van uw volledig adres, en telken Zaterdag tot einde dit Jaar wordt ons blad U per post besteld GROENTETEELT Het klimaat der maand IViSart, was ge kenmerkt door langdurige droogte, en ta melijk strenge koude. De vollegrondsgroenten, welke voor den Winter werden uitgeplant om ln de Lente geoogst te worden, namelijk de spinazie, de brocolie-bloemkoolen, de vroege ajuin- tjes, hadden overal fel te lijden van dit ongunstig weder, en werden in hun groei gestuit. De planting van vroege bloemkoolen ging met slechte weersomstandigheden gepaard. Het uitplanten van selder, van salade, alsook het zaaien van erwtjes en andere voorjaarsgroenten, moesten schier overal uitgesteld worden om wille van de koude. Vroege aardappelen zijn in menige plaats al gepoot, doch komen zeer traag op. De grondbewerkingen werden ander zijds in de beste voorwaarden gedaan, en de eerste regenvlagen, zullen thans de kweekers in de mogelijkheid stellen hun ne werkzaamheden voort te zetten. De voorraad der wintergroenten ver mindert aanzienlijk en vermits de meeste lentegewassen fel ln hun groei verachterd zijn, zal er voor een korten tijd misschien wel een zekere schaarschte te duchten zijn. FRUITTEELT De invloed van droogte en koude oefen de integendeel een gunstigen invloed uit op de fruitgewassen, daar het ontluiken dor bloembotten ten achter bleef en deze daardoor buiten gevaar der late vorsten werden gesteld. Thans dragen de meeste fruitboomen talrijke bloembotten, die indien het weder gunstig is een milden oogst zuilen ople veren. De fruitvoorraad geraakt uitgeput, zoo veel te meer dat de oogst van verleden jaar gering was, en de bewaring te wen- schen liet. Op de markt ging het fruit doorgaans tegen bevredigende prijzen van de hand. Er zijn dit jaar merkelijk minder rup sen van de Plakker te vinden. De ringel- rups wordt in mindere mate aangetroffen dan het vorige aar. De propaganda door heel het land, ge voerd voor de bestrijding van ziekten en insecten, begint thans vruchten te dra gen. Talrijke kweekers hebben hunne bcomen met zwam- of insectdoodends stoffen besproeid,- en daardoor hunnen oogst beschut tegen de dreigende schade. Talrijk waren cok deze die de verder gewenschte zorgen toepasten, zoodat men terecht eene verbetering van de kwali teit van het fruit mag verhopen. STAND DER GEWASSEN De wintergraangewassen, de weiden en de jonge klaver hebben veel geleden door de strenge koude. Men is begonnen met het zaaien van haver, paardeboonen, erw ten, alsook met het planten van vroege aardappelen. De zaailingen komen zeer traagzaam boven. Men is ook begonnen met het vlas zaaien. In Henegouwen heeft men toebereide vlasgronden verhuurd te gen ongeveer 2000 fr. per ha. met het ver voer van den oogst naar het station. Men bereidt den grond voor het aard appelplanten en het beetenzaaien. Men voorziet een gevoelige vermindering der vlasteelt; daartegen zal de aardappelteelt uitbreiding nemen. Om reden van ongun stige economische toestanden maakt men een beperkt gebruik van fosfoorzuur- en potasch vetten; wat de stikstofvetten be treft, geeft de kuituur algemeen de voor keur aan de zwavelzure ammoniak en aan de landbouwnitraten om wille van hun voordeelige prijzen. VEEKWEEK De gezondheidstoestand is goed. Onder economisch oogpunt beschouwd, verbetert de toestand der veeuitbatingen niet. De hindernissen aan den uitvoer deden de eierprijzen veel verminderen en de hoen- derkweek ondergaat nu ook een lastig tijdperk. TOESTAND DER MARKT Voor bijna alle landbouwproducten zijn de verhandelingen moeilijk en de prij zen dalen. De verstandige landbouwer mag nooit zijn toevlucht nemen tot eenzijdige be mestingen. Een bemesting is alleen dan doelmatig als zij de noodige hoeveelhe den stikstof, fosfoorzuur en potasch be vat die moeten dienen om eene hoogst- opbrengst mogelijk te maken. Op dit oogenblik zijn de bemestingen der hakvruchten van bijzonder belang. Ziehier, drie bemestingsformulen per hectare berekend die aan te raden zijn in gronden dewelke eene gewone stalbe- mesting hebben bekomen: Voederbeeten en Suïkerbeeten: 600 K. van een snelwerkend stikstofmest, 700 K. superfosfaat of 1/3 geprecipiteerd 600 K. chloorpotasch 40 [fosfaat, Suïkerbeeten: g 500 K. van een snelwerkend stikstofmest, 900 K. superfosfaat of 1/3 geprecipiteerd 500 K. chloorpotasch 40 [fosfaat, Aardappelen: 300 K. van een snelwerkend stikstofmest, 500 K. superfosfaat of 1/3 geprecipiteerd 500 K. chloorpotasch 40 [fosfaat, Indien wij veronderstellen dat boven staande 'formulen onder vorm van samen gestelde meststoffen moeten worden toe gepast en hunnen inhoud in percenten berekenen, zoo zullen wij ondervinden dat zij veel meer potasch bevatten dan de gene die men gewoonlijk in den handel aantreft. Voorzeker zijn da hedendaagsche sa mengestelde meststoffen rijker aan pot asch dan vroeger en men heeft in de laatste jaren in dezen zin een merkbaren vooruitgang gemaakt. Inderdaad, men vindt nu nog slechts weinige samenge stelde meststoffen die minder potasch be vatten dan fosfoorzuur en verscheidene firma's beginnen bemestingsformulen aan te prijzen die bijzonder potaschrijk zijn. De landbouwers die hunne akkers wer kelijk intensief bebouwen, zullen gaarne toegeven dat de door ons aangeprezene hoeveelheden niet overdreven zjn, name lijk wat aangaat potasch. Door eene zeer eenvoudigè rekening te maken, kunnen wij zien dat de mengsels die wij aangeven een weinig meer fos foorzuur dan stikstof bevatten en ander half tot tweemaal meer potasch dan fos foorzuur. Er wordt herinnerd dat elk eigenaar of huurder onmiddellijk na den bloeitijd en uiterlijk vóór 1 Juli, da boomen, strui ken, hagen of kreupelhout moet ontrup- sen of doen ontrupsen, en dadelijk de beurzen of webben, die rupsennesten uit maken, te verbranden. Zelfde personen zijn gehouden vóór 1 Juli de distels uit te roeien of te doen uit roeien, die te vinden zijn op de gronden die ze bebouwen of gebruiken. ïBBEBBBBBaBBBSBiSüüBSEBBaaaffSBH, AUTOLAAN Er is veel spraak van een autolaan aan te leggen tusschen Antwerpen en Keulen, over Luik. Dit zou eene groote vermeerde ring van handelsverkeer kunnen aanbren- Duitschland naar Antwerpen. v .-...B PAARDEN NAAR FRANKRIJK Vanaf 25 April a. s., zullen 4500 zware trekpaarden, geboren en opgekweekt op het gondgebled van Belgie en Luxem burg, in Frankrijk mogen gevoerd worden, aan een verminderd toltarief. DE PAUS EN DE RADIO De Heilige Vader zou het Eucharistisch Kongres van Dublin openen met een radio-rede Naar een Engelsch blad meldt, gelooft men te Rome algemeen en wel, naar het schijnt op goede gronden, dat de H. Vader persoonlijk het Eucharistisch Koiigres te Dublin door middel van de radio zal openen. BIJ DEN PAUS Zijne Hoogweerdigheid Em. Kardinaal Van Roey, Aartsbisschop van Meohelen, werd Zaterdag door Z. H. Paus Pius XI in bijzonder gehoor ontvangen. Voor eene Zaligverklaring. De H. Kongregatie der Riten heeft eene voorbe reidende vergadering gehouden voor het onderzoek van twee wonderen, toegeschre ven aan de voorbidding van wijlen Pater Pignatelli, 8. J., in vooruitzicht van diens zaligverklaring. Pater Pignatelli is een der grootste figuren van de Sociëteit Jesu en werd na zijne dood bijgezet in de absls van de Jesuietenkerk Al Gesu te R,ome, rechts van het altaar. ZIJNE EM. KARDINAAL VAN ROET NAAR DUBLIN Z. Em. Kardinaal Van Roey zal het Eucharistisch Kongres van Dublin bij wonen, dat van 22 ot 26 Juni wordt ge houden. Zijn privaatsecretaris E. H. Kan. Dessain zal hem vergezellen. EEN NIEUWE BISSCHOP Heden Zondag, 17 April 1932, zal Mgr Leon De Smedt, van het Missie huis van Scheut, zoon van den Burge meester te Sint-Niklaas-Waas, te Sl-Wan- Tse (China) tot bisschop gewijd worden dor Mgr Van Dyek, bijgestaan van de twee Chineeschfjvbisschoppen Tchang en Tcheng. Ter gelegenheid van deze gebeur tenis zal, Zondag, te Sint-Niklaas, eene plechtige mis gecelebreerd worden door Z. E. H. kanunnik De Smedt, broeder van den Missionaris en leeraar ter Hoogeschool van Leuven, in (le kerk waar de nieuwe bisschop het H. Doopsel ontving. BOKSEN EN SNUIVEN Koe deze twee dingen goed te zamen gaan wordt ons dcor de Italiaansche bla den vermeld. De statistiek leert ons dat bijna al de Italiaansche boksers niet smo ren maar pepermint snuif inademen. En inderdaad die snuif maakt het ver stand helder en verfrischt de neusgaten. Men ziet ze dan cok aan de matchen met het wit Dr Rumneys doosje te voorschijn komen waarin zij gretig putten... en nie zen! VOOR DE VREDE In deze dagen zijn schrikbarende be richten over sneller bewapening versche nen: elke soldaat krijgt in Amerika een automatisch geweer. Zoolang hij den haan overhoudt, schiet het van zelf. Engeland schaft alle machinegeweren af waarvoor drie man benoodigd waren. Het heeft een één-mans-machinegeweer uitgevonden, niet veel zwaarder dan een oud geweer, doch waarmede een ruiter, meer dan 400 schoten per minuut kan lossen. Men gaat dus kogels schieten lijk een waterlans spuiten. Men heeft kogels die zoo snel vooruit gaan dat zij door alle plaatijzer dringen, dat zij tien soldaten achter elkaar kunnen doorboren. Vroeger bleef een kogel steken ln een wollen matras of in een zandzak, daar de snelheid van den kogel niet groot genoeg was. Doch nu schieten de kogels door de zandzakjes en dan nog door een ijzeren plaat. Granaten gaan zoo snel dat zij door geen enkel materiaal meer tegen te houden zijn. SUIKER EN FOOTING De gunstige invloed door de suiker uit geoefend op de werking der spieren, is ons sedert lang bekend. Onlangs werd door Mej. Yalda Weiss een weddenschap aangegaan; zij zou na melijk zonder geld den afstand Marseil- le-Parijs afleggenzij won den inzet, want na op dertig dagen 900 km. afge legd te hebben kwam zij langs de Porte d'ïtalie Parijs binnen. Zij had dus gewed deze reis zonder eenig geld te doen; dus moest zij zich onderweg voeden zooals het ging; doch, volgens ingewonnen inlichtingen, verliet zij zich vooral op suiker om de vermoeie nissen te overwinnen. Hoe kon het anders; suiker is immers zeer snel verteerbaar en draagt onmiddel lijk bij tot het herstellen van uitgeputte kracht-en. Wat meer is, reeds in 1897, werden in Duitschland, onder leiding van dokter Leitenstorfer, proefnemingen gedaan met een regiment dat marschen af te leggen had van 40 tot 65 Km.; door deze proef nemingen werd de gunstige invloed van de suiker klaar bewezen. Nadat er ver scheidene kilometers afgelegd waren bleef polsslag en ademhaling heel normaal bij de manschappen die ieder een extra rant soen suiker van 50 tot 60 gr. gekregen hadden. UITVOER VAN SLACHTPAARDEN NAAR FRANKRIJK Het Ministerie van Landbouw brengt ter kennis van het publiek, dat de aan vragen om getuigschriften voor den uit voer van slachtpaarden, waarvan de in voer gecontingenteerd is geworden door de Fransche Regeering, op den Dienst van landbouwstatistiek en landbouweco nomie, 14, Kapellestraat, Brussel, moeten toekomen, vóór den 1 der maand, daar de maandelijksche verdeeiing eenige dagen daarna moet geëindigd zijn. Die aanvragen dienen gesteld op de formulieren, die bij voormelden Dienst kunnen bekomen worden. Er worden den uitvoerders niet meer dan vier getuig schriften per maand afgeleverd. De uit voerders moeten bij hun eerste aanvraag een contingenteerlngsgetulgschrift voe gen, een omstandige lijst, opgemaakt door hun Franschen verzender of door de Fransche douane van de verzendingen slachtpaarden, die zij ln 1931. naar Frank rijk gedaan hebben, of alle andere be wijsstukken, waarbij het totaal bedrag van hun zendingen aangetoond, bijvoor beeld een lijst, vergezeld van de kwijtan- ties der Fransche douane. Bij overgangsmaatregel, moeten de aan vragen tot deelneming aan de verdeeling van het contingent der loopende maand, vóór 20 dezer op den Dienst toekomen. Alle Inlichtingen nopens de aflevering der contingenteeringsgetuigschriften, kun nen mondeling of schriftelijk bij voor melden Dienst bekomen worden. PRACHTIGE UITVINDING Een noodsein voor duikbootcn Een Praagsch ingenieur, F. Kasjpar, heeft alle europeeschen staten, die een zeemacht bezitten, een uitvinding aange boden, die het mogelijk maakt, veronge lukte dulkbooten te vinden en zoo moge lijk tijdig te hulp te komen. De uitvin der is door militaire deskundigen zeer gunstig beoordeeld. In geval van nood wordt door h.fc over halen van een hefboom ln de duikboot een langgerekte drijver losgemaakt, die verticaal naar boven schiet en met een stalen tros met de boot verbonden blijft. Wanneer de drijver de oppervlakte heeft bereikt, begint hij vuurpijlen af te schieten, die een hoogte van 120 meter kunnen bereiken. Ieder half uur gaat een vuurpeil met een geweldigen knal de lucht in. Daar er 64 zulke pijlen op den drijver zijn aangebracht, wordt de positie van den onderzeeër gedurende 32 uur ken baar gemaakt aan schepen, die zich in de buurt bevinden. De stalen tros kan als telefoonleldlng naar den onderzeeër worden gebruikt. IN TELEFONISCH GESPREK MET MGR DE CLEENE IN CONGO De telefonische verbind'ng met Congo is werkelijkheid geworden. Z. E. Mgr De Cleene, apostolisch vicaris van Leopold- stad heeft Zaterdag met enkele zijner fa milieleden een telefonisch gesprek gehad. Door een onweer dat losgebarsten was over Leo, was de helderheid van het ge sprek eenigzins belemmerd, hetgeen nooh- tans niet uitsloot dat van beide zijden goed kon verstaan worden wat men wilde zeggen. Mgr De Cleene stelt het heel wel, en Maandag vertrok hij op eene missie reis naar het Leopoldsmeer hetwelk hem minstens twee drie maanden van zijne residentie zal weerhouden. Wij houden eraan dit verheugend nieuws mede te deelen aan zoovele lezers VAN GRAAN TOT BROOD De Tentoonstelling Van Graan tot Brood die zal plaats hebben in het Bakkerij-Instituut, 25, René Dubreucq- straat, te Elsene Brussel, neemt een steeds grootere uitbreiding. Staatsminister Jules Renkin, Eerste Mi nister, heeft er de Bescherming van aan vaard. Wij hebben reeds gemeld dat verschil- Uge wedstrijden zullen plaats hebben ter gelegenheid dezer tentoonstelling. Het aantal bekers en eereprijzen aan deze wedstrijden bestemd, vergroot dagelijks. De Eerebeker Staatsminister Henri Jaspar werd bestemd voor den boterwedstrijd, die zeer belangrijk belooft te zijn en waaraan onder andere Nederland en De nemarken een ruim deel zullen nemen. De groote Internationale Broodwedstrijd, waarvan de hoogste prijs de eerebeker Prins de Ligne is, en waaraan ook andere bekers van waarde zullen toegekend wor den, namelijk de eerebekers Adolf Max, Baron de Beco, Sit Charle Batho, een be ker per provincie, enz., neemt een onge wone uitbreiding. Het Bakkerij-Instituut zal op 1 Juni, dag der opening van de tentoonstelling, zijne proefbakkerij inhuldigen. Daar wordt do school der brood- en pasteibakkerij in gericht waar de verbeteringsleergangen zullen gegeven worden. De proefbakkerij wordt gebouwd onder de leiding van Ar chitect Symons van Elsene, bouwmeester van het Instituut. Een Congres van het broei zal gehou den worden ter gelegenheid van de ten toonstelling, op 1 en 2 Juni aanstaande. Dit Congres zal zuiver vakkundig en tech nisch zijn. Voordrachten over graanteelt, maalderij en bakkerij zullen te dier gele genheid gegeven worden en kosteloos voor het publiek toegankelijk zijn. NATIONALE BEDEVAART NAAR HET HEILIG LAND Vertrek uit Brussel: 1 Augustus. Terugkomst in Brussel: 10 September. Reisplan: Brussel, Parijs, Marseille, Na pels, Achenen, Constantlnopel, Smyrna, Rhodes, Larnaca, Beyrouth, Baalbeck, Da mascus, Capharnaün, het Meer en de Stad Tiberias, Cana, Nazareth, berg Thabor, Caïffa, Carmelusberg, Naplouse, Jerusa lem, Bethleem, St Jan-in-de-bergen, Jeri cho, de Doode Zee, Cairo, de Pyramieden, Heliopolis, Alexandrie, Marseille, Parijs, Brussel. Voor programma en verdere Inlichtin gen kan men zich wenden tot den Eerw. Pater Daniel Lappan, Kommlssaris van het H. Land, Oude Violetteniei, 10, Gent. GROEN LACHEN 1 De socialisten zijn in hunne goede tij den. Overal waar zij kunnen, beknibbelen ze de daden der regeering en trachten po litieke munt te slaan uit alles. Maar zij vergeten de draagkracht van het schoon vlaamsch spreekwoord: «Woorden wek ken maar voorbeelden strekkenZoO kwam het nu dat ln de bespreking over den afslag der wedden van -het spoorweg personeel dat een zeker heer deed op merken dat de kristen afgevaardigden niet fel op hun gemak waren met den afslag. En zonder aarzelen werd hem ten ant woord gegeven: Ik ben zoo goed op mijn gemak als de socialisten, gezien het socialistisch proivneiebestuur van Hene gouwen de loonen zijner bedienden met 10 verminderde sedert 1 Januari 1932 Ongelukkiglijk hebben de H.H. van het socialistisch Nationaal Syndikaat vergeten het korte maar treffend antwoord aan hunne bewuste proletariër mede te dee len. Het was misschien omdat zij wat te groen gelachen hadden I FILMNIEUWS Be Omloop van de Vlaamsche Gewesten 1932, in film opgenomen, mag prachtig gelukt heeten! Inderdaad ditmaal werd deze koers door Flandria-Film opgenomen door 2 operateurs, die op verschillende punt ten werkten en aldus de meest belang rijkste momenten op filmband vastlegden. Men ziet o. a.: Rond het vertrekkon- trool. De vele renners (op voorplan) die moedig den tocht door regen en wind zul len aanvatten. Het vertrek te Deurne aan het Fort van Wijnegem door Oude God doortocht te Wilrijk het pelo ton te Hemiksem over de brug te Boom Hamerlinck door Mechelen het peleton naar Leuven toe Hamer linck geeft op verschillende opnamen te Leuven door Tienen aan den draai te Orsmaal cie bevoorrading te Landen onder den tunnel te St Truiden over de groote markt het peloton op weg door Hasselt groep één door Beerin gen te Leopoldsburg groep één en twee door Balen-Nete De Loor voorbij Turnhout De Loor en Wauters ont snappen te Oostmalle Auto-versperring aan de brug te Wijnegem de aankomst op de wielerbaan te Deurne de over winnaar De Loor de palmtak der over winning! de sprint tusschen Bonduel en Lambrechts Tommies, met gebroken wiel, komt nog de 7« aan! enz., enz. De gansche film meet ongeveer 400 me ter, dus een prachtig geheel van deze schoone koers! Verleden jaar bekwam de opname van dezen omloop meer dan 100 afrollingen! Dit jaar is de belangstelling nog grooter. Bespreek onverwijld uwe ver huring. Het aantal kopijen is beperkt. Telefoon 134, Flandria-Film, Temsche. BALLONSCHUITJE VAN PROF. PICCARD Het schuitje van prof. Piccard Is veilig te Gürgl aangekomen en werd verder naar de statie vervoerd te Innsbruck. INVOERTAKS De Regeering zal bij het heropenen van het Parlement een wetsvoorstel neer leggen om de transmissietaks, opde- ciemen niet Inbegrepen, van 4 op 6 ten honderd te brengen voor de halfafge- werkte produkten herkomstig uit landen welke, inzake bedoelde soort taksen, de ingevoerde produkten op gelijken voet niet stellen met de inlandsche produkten. SCIIOONE DAAD VAN EEN HEIBENSCH VORST Z. M. Hirohito, keizer van Japan, heeft op den verjaardag van den dood zijns va ders, eene som van 3,000 yen geschonken aan het gesticht (.er Domlnikaansche Zus ters van Spanje te Takao, op het eiland Formosa. De goeverneur kwam in persoon de som overhandigen aan de Eerw. Moe der Overste. BELGISCHE SPOORWEGEN De Beheerra ,d van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwe gen vergaderde op 8 April laatstleden. De balans en de rekening winst en verlies over het boekjaar 1931, welke aan de Algemeene Vergadering van 27 Mei dienen voorgelegd, werden vastgesteld. Het boekjaar sluit met een licht verlies. Er kan geen uitbetaling van dividend voor de preferente aandeelen verwacht worden. De kwestie der tarieven werd besproken. Het Is evenwel onmogelijk gebleken een algemeene verlaging der tarieven te over wegen, zonder de Maatschappij later aan misrekeningen ot te stellen. De drie eerste maanden van 1932 sluiten met een belangrijk tekort en er kan hoegenaamd geen verbetering van het verkeer binnen korten tijd worden gehoopt, die bloedverwanten en vrienden in Con go tellen; niet alleen met geest en hart voelen wij ons dichter bij hen, maar ook nu door stoffelijke middelen vermindert de afstand en voelen wij dezen die wij lief hebben niet meer zoo ver van ons verwijderd. Ook voor het moederland tegenover zij- Zondagavond, te 8 'u., is het nieuw schoolschip de Mercator veilig aan wal gekomen ln de hai n van Oostende. Alles ging wel aan boord. Het schip was Vrijdag bij mooi weder uit de haven van Edinburg (Scotland) vertrokken en ds vaart schoot goed op, .toen Zaterdagoch tend een hevige wind opstak. De Merca tor vorderde nog slechts vijf mijl per uur. De zeilen werden opgezet en do uur snelheid verdubbelde. Maar Zondagoch tend woedde een geweldige storm, die het vaartuig noodzaakte, den koers op Vlls- singen te zetten, om vervolgens langs d» Belgische kust Oostende te bereiken. Aan boord bevond zich komraandant baron de Gerlache. Het schip stond onder bevel van kommandant Paduart. Hiernevens geven we foto van het nieuw schoolschip Mercator Baron de Gerlache die tijdens de ontvangstceremonlen te Oostende de Bel gische vlag hljscht aan boord van het schoolschip. nillllll!l!lll!!U!iniIII!l!i!ll!illllllllll!i!!!!IBHUIilllKNI1ll)llllllllllIII]!l!t!i)&il!ntllMUIftti!!Iilll!l!l!nXiIiJlfflUllt)IUfflUIUUU!llllill!:!:!iii!!)iin!l!Ui!i!IW!liyni!!!!l!IUIII tal!IIIIRRIIARIIIIIRI!!IRII!l!ll!lli!!!!lll!lRlllillll!Ri!!l!l!l!BnninnniinDni!n!!!llll!Uli!!il!inilllllini!l!ni!!1!l!n!llli!!ll':K"i!!!!in:!!!!!::<liii!i!ll!!i!!l!!!ll!!lii!!llli!II0fl We meldden verleden week het moto- ongeluk den Dinsdag avond voorgevallen te Melle. In den draal der groote baan Brussel Gent, te Melle, botste een moto, bezeten door twee soldaten, op een auto. De autovoerder, die den moto hoorde af komen, had zijn gang veel vertraagd en kwam er dm niet te erg vanaf. De botsing was verschrikkelijk en de twee motorij ders waren hevig gekwetst De begeleider, André Orble, van Poperinge, soldaat t» Brussel, was op den slag dood; de klink der deur zat hem ln het hoofd. Zijn gezel, Camlel Hoetave van Roeselare, wal op heel het lichaam gekwetst. André Orble, 22 jaar, woont te Poperlng» bij de Meiboom Vlamertinge kalsiedk Zijn vader ls vroeger en zijn moeder on langs gestorven. Hier een paar fotos van het ongeval. (Photoopname van het dagblad De TijdGent) De aangereden antot de moto botste op den beschadigden slijkweerder. MET JEAN DEHELLY. Hartroerend drama tn 8 deelen. Een heerlijk spel, dat ons leert hoe trouwe liefde redden kan uit diep verval. Eén mensclienwrak, de wanhoop nabij, wordt hier door de teedere banden der offerende liefde uit lage bandeloosheid opgetild en, door de koesterema# warmte der llefdezon, weer levensvreugd en levensmoed in hei hart gestort. ne kolonie, is dit een tastbare vooruit! waarvan de waarde niet te schatten Jang walt. TWEE FIJNE LACHPARTIJTJE3. N. B. De aangekondigde film Bardelys, de Prachtkerel werd onlangs erg be schadigd. Een nieuwe kopij wordt vervaardigd, dio ons binnen kort zal besteld worden.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 2