1935 Het Geheim van de Torenhoeve GEDACHTEN 17-4-32. - DE POPERINGEMAAR. - Nr 16. - BL 5. öetmanneke uit de MAAN HET N. I.R. AAN HET WERK! VERGADERING DER BESTUURSLEDEN VAN DE BOERINNENBOND TE IEPER Over sommige en te Vlamertinge BURGERSTAND VAN Binnen enkele Jaren zult gij nog Goede Oogen hebben 1670 V PRES 1931 De BRIL HEURSEL beproeven is hem voor altijd aannemen. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB APRIL - GRASMAAND VROUWENHOEKJE BBiaBBBflBBBBIBBBEBBBBBB9BBflBB ZITDAGEN Verwondering Is het begin aller we tenschap. Aristoteles. Zwakkelingen kunnen nooit oprecht zijn. Men vergeelt naarmate men liefheeft. Slechts aan groote menschen la het gegeven groote gebreken te hebben. Wie vleit, bedelt. Em. Wertsheim. laBSBBflflSBBnBBBBHBEBBHHBBBBB KI BESTE MENSCHEN, wilt aanhooren 't droevig lot dat m' is beschoren want 'n nieuw onheil is mij geboren, 'k heb janverdore verloren 1 ('t is de schuld... van m' lang' ooren) maar 'k ga d' er mij niet om verstoren en nog minder... voor versmooren! maar 'k heb gezworen als nooit te voren bij den Boerentoren van de Sinjoren en bij de gulden Sporen dat zoo'n historen mijn hart... niet meer zullen doorboren en mij nooit meer zullen bekoren want 't steekt als nen doren zoo fel ln mijn vel, waar 'k er me niet langer om kwel en er geen belang meer in stel, en daarom zeg ik al snel: daarmeê is 't wel! G' hebt daar nu precies de litanie van alle Heiligen afgelezen, en ge weet ver draaid nog niet van wat er spraak is! 'k Had namelijk met Mareata gewed, en dan nog voor vijf frank,... peins ne keerl dat ze mij op 1 April, om geenen April- visch zou kunnen sturen hebben... En daar ik toch maar nen uil en ben ('k moet het wel zelf bekennen!) heb ik mij toch laten beetnemen... en 'k ben bij den dro gist acher ontzouten zout gaan vragen! Die man stak oogen open gelijk een karre- wiel. Die dacht zeker: die is rijp voor Geel! Dan ben ik nog bij den koster geloopen, achter de solsleutel die Marenta, zoo zei ze mij, daar vergeten had!... Da's nog allemaal niks... maar die vijf frankskens kwijt!... Daarmeê kan Marenta dan ne kreemalaglas gaan eten in de patisse rie op den hoek... en ik 'n pintje of twee minder drinken! In alle geval, 't staat vast in mijn gedaci t, nooit of nooit en wedde 'k niet meer! BESTE LEZERS, 'K ZEG HET VRANK wilt ge wedden voor vijf frank, dat, nu 't eens begonnen is met regenen d'hemel ons met dat weertje zal blijven potverdrij [zegenen, tot op 't einde van Mei? Zoo tenminste beweren de mannen van t observatorium, maar... ze dolen mis schien... gelijk de ketters! 't Is nu de onplezierigste tijd van 't gan- sche jaar! Ge kunt geene stap buiten zet ten... of ge moet uwen «paramplu» open doen... als g'hem nergens laten staan of vergeten hebt zooals vele vrouwen doen. Daar ben ik de grootste vijand van... (niet van de vrouwen, maar van dat paraplu-vergeten.) Ondertusschen zullen we maar 't beste hopen van 't weer, en met die gedachte zullen we ons kleeden... tegen 't nat Weder! IETS DAT GEEN TWIJFEL LIJDT, is gewis, en "k ben niet mis dat 'k TJ nog niet heb gezeid, da'k ook heb familie in Tunisie. Dat was luch verdraaid ongepermepot- iepeld, hé, beste Lezers en alderliefste Lezereskens. Alle weken vertel ik U alles wat er in mijn huishouden en mijn familie geschiedt (tot groote ergernis van m'n liefste Marenta) en deze belangrijke be kendmaking had ik U nog niet gedaan. W'hebben dus familie in Tunisie, 't is nen ouwen menonkel van Marenta, die ginder zijn geluk gaan zoeken is. Da's nog allemaal niks. Maar gisteren, Lezers lief, kregen we nen brief van dien verren oom, en 't is precies dat 'k nog droom. fn dien brief inviteert hij ons, Marenta «n mij, op een sprinkhanenkermis. Wat is me dat voor iets? zult ge vragen. Hewel, onze menonkel schrijft, dat de sprinkhanenplaag ginder weêr gewoed heeft! Hij is op jacht gegaan, en heeft er twee volle zakken meê gevuld. Dan worden die lieve beestjes, met vleugels en pooten en den geheelen santé boetiek, gekookt in zout water. 'tSchijnt dat 't een uitstekend gerecht is! Marenta is er zot verlekkerd op maar daar ik nogal een zwak maagsken heb... en nog ne zwak keren portemonnee, zullen we maar liever niet gaan. Als er soms een paar mijner alderlief ste Lezereskens of Lezers goesting hebben naar dien sprinkhanendiner te gaan, dat ze 't mij maar laten weten! 'k Zal hun seffens een introductiekaartje geven om bij onzen onkel te geraken, die 't ginder tot koewachter moet gebracht hebben. Maar 'k wil hun hier verklaren dat z'om ginder te geraken en m'n onkel te genaken ze de woeste baren o, wee van de Middellandsche Zee moeten overvaren. Mengelwerk van De Poperingenaar 22 ROMAN door A. HANS. Ja. En nu moet ge alles weten, va der. Ik verkeerde in stilte met Martha Wellems. Zij heeft dat afgebroken, om dat men haar zei dat ik familie van een moordenaar was. Durfden ze dat? O, Braams, de veearts maakt me het leven moeilijk... En ik kon me niet verdedigen. Ik wist van niets. Gij wilde niet spreken. Maar nu zal ik het hun luid in het aangezicht kletsen, dat René onschuldig is en zij gemeen lasteren. Vader, laat me dien brief voorlezen. Nu moet ge luisteren. Ja, lees maar. En Maarten las bij het licht dat door het stalvenstertje in de schemerige ruimte gleed. Bij boer Stevens rolden de tranen over de wangen. Och, Heere, zou mijn zoon onplich- tig zijn! kreunde de boer... Ja, vader! Een schuldige zou niet terug keeren! Maar hoe hebt gij geloofd dat Repé den moord gedaan had? Waren er dan bewijzen tegen hem? Niet genoeg voor een proces, zelfs niet bij verstek! Maar zooals René schrijft, had hij geld verduisterd van Joris Braams. Joris kwam hier met René. Het was een donkere avond. O, dat ik zoo iets moest hooren! Mijn zoon een dief. Joris Braams sprak van 't ge recht. Ik smeekte hem ons die schande te besparen: Ik zou alles terug betalen. Ik leende er geld voor. Joris Braams be loofde het gerecht er, buiten te laten. voor de heenreis, zal dat nog goed gaan ;&'lr bij 't terugkomen k' vn de zaken, potdomen, en beetje slechter staan want, 'k wil hun ervoor vermanen allemaal die sprinkhanen die ze zullen hebben in hun lijf (denk niet da'k overdrijf) zullen heimwee gevoelen naar hun streek... ze zullen dan, op de boot, worden gansch [bleek (niet de sprinkhanen, maar de lezeres of de lezer die ervan zouden geproefd hebben) en over hun tong iets voelen gaan dat hun niet erg aan zal staan...! Daarmeê zijt ge verwittigd. Ge doet nu nog wat ge wilt! En als ge slim zijt Tuit g'alles maar zoo laten. LANGE JEF en Dikke Miel zijn weêr ne keer bijeen en dan moet er natuurlijk geboft en gestoeft worden om ter meest. Ik, zegt Lange Jef zoo, ik ben fier over mijn voorvaderen! Een mijner voor vaders heeft gevochten tegen de Fran- schen in den Guldensporenslag, en hij viel slechts als hij achttien kogels (par don!!!) messteken gekregen had! Dat is nog niets! Ik had daar ook ne voorvader in dien slag!.., In 't vuur van den strijd, wist hij zelfs niet dat hij dood was, en ging maar voort met vech ten, tot dat de vijanden, die hij doodde, allemaal op hem vielen, en hem zoo be groeven. ALLEE, 'K ZEG HET MET FATSOEN d'r zijn occasies te doen. in Sjanjeland 't is eerder ambetant! want van gansch den hoop, die men daar stelt te koop, 'k zeg het U alras is er niets dat U kan komen van pas. 't Zijn namelijk eenlge verassingen gedenkenissen van Koning Fons XIII, die ze ginder den troon van onder z'n... (plaats waar de rug van naam verandert) getrokken hebben. D'eerste occasie die er te doen ls, be staat uit... nen doodgewonen kasseisteen, die men in den tijd naar konings hoofd gegooid had, zonder hem te trefTen! De tweede ne revolver, waarmede men naar hem geschoten had. De derde occasie... nen roesten Ijzer- draad, die men over 'n straat gespannen had, waarlangs de koning per auto, ln volle vitesse, zooals naar gewoonte, moest passeeren. (Kan U misschien nog van pas komen, om de ressort van uw bedde te repareeren.) Ten vierde, een stuk van 'n bom, die naar hem geworpen werd te Parijs. En 't ls alles, niet veel, maar meer dan genoeg... want d'r is toch niemand die van die dingen wil. NE CHIKKE MENEER wandelde voor bij 'n troepje Jongens, die volop in ge sprek waren. Waarover spreekt ge zoo druk? vroeg hij. Kijk meneer, antwoordde een van de jongens, deze hond krijgt hij, die de grootste leugen kan vertellen. De meneer keek boos. Toen lk nog een Jongen was, zei hij wist ik niet wat een leugen vertellen was! Hier mijnheer! riep een der Jongens, tegelijkertijd den hond opnemend, hij is voor U... TEGENWOORDIG IS er gewis te Londen iets voornaams te zien. Ge weet het al misschien, iets dat U alras vroolijk stemt nL mahomeds hemd. Ja, ja, in Londen Is dat fameus hemd van den fameuzen profeet tegenwoordig ten toon gesteld... voor een franksken moogt g' er een oogslagsken op werpen, 't Schl.nt dat 't zijn geld waard is, want dat hemd en is er geen zooals t uw en 't mijn. Op mahomed's slip dus, staat de ganschen tekst van den Coran geschre ven... op mijn achterslip staat er soms ook iets geschreven... maar toch geenen tekst van den Coran! Dat hemd (niet 't mijn. maar dat van mrhomed) is den eigendom van de kroonprinses van Serawak, die het voor de som van 50 miljoen ballekens doen verzekeren heeft. Hewel, merci... 50 miljoen frankskens voor 'n hemd, al ls 't dan ook nog be schreven... 't is een beetje veel, vindt ge niet, beste Lezers en alderliefste Lezeres kens? KLEINE JEF mocht op t feeetje ko men dat gegeven werd, toen z'n oudere broer verloofd was. Hij keek de bruid aandachtig aan en zeide: Hé, ge ziet er toch heelemaal niet moe uit? Maar waarom zou lk er moe uitzien, Jefke, vroeg de verloofde. Wel, zei Jefke, moeder zei dezen middag dat ge drie maanden lang achter broer Piet geloopen hebt. EEN DUrrSCHB INGENIEUR heeft, na veel labeuf en geweld, vastgesteld welke hitte een mensch kan verdragen zonder over zijn hoofd te slagen, We gaan hier dus ne keer een weten schappelijk praatje houden! Afrika is 't warmste alles werelddeelen Cd' helle uitgezonderd!) Daar heerschen temperaturen van 50 graden Celsius en meer. 't Jaar 1845 was een recordjaar. Er werd in de schaduw tot 40,6 graden en in de zon tot 65,4 graden waargenomen, hetwelk bijna niks is! Ook in Australië stijgt soms de thermometer tot 60 graden Celsius. Interessant, hé!.,. We gaan voort.! 't Klinkt als een legende, maar het is met de daad bewezen, dat een gezond mensch in staat is, ln 'n plaats de hitte uit te houden, die voldoende zou zijn... om nen beefstuk te braden. Twee engelsche vorschers, Blayden en Chantrey, kropen ne keer in een bakoven, die altijd heeter en heeter gestookt werd. Daardoor bewezen ze dat een gezond mensch, eene temperatuur of warmtegraad verdragen kan die nog betrekkelijk hoo- ger is dan die noodlg om water te doen koken... en daardoor heb lk nu bewezen dat ik zooveel verstand heb van 'n be- IBBBBBBBBBIBBflBBBflBflBBBHBBaB René keerde naar leper terug, waar hij op een kamer woonde. Twee dagen later vonden ze Joris Braama vermoord op een binnenweg, daar waar nu een kruis staat. Zijn broer Eduard, de vader van den veearts, kwam naar hier. Hij wist alles van die verduistering. Joris had geld willen wegdragen naar een bankier op het dorp. Hij was daar niet geweest En het geld bleek verdwenen. Eduard Braams zei dat hij nu over die verduistering aan het gerecht moest spreken, want dat hij René voor den moordenaar hield. Ik reed haastig naar leper. René was in twee dagen niet meer op zijn kamer geweest. Hij had er een brief achter gelaten voor mij. Daarin stond dat hii naar Amerika trok. Ik geloofde toen dat hij plichtig was aan den moord. Hij had den sohljn tegen zich, va der. Ik verbrandde dien brief. Ik had René liever in Amerika dan hier in de gevangenis. Maar voor me zelf verklaar de ik hem dood. Het gerecht zocht naar hem, maar vond hem niet. Gelukkig heeft de zaak daardoor niet veel gerucht ge maakt. Brieven uit Amerika wilde lk niet open doen. Ik smeet ze in het vuur. René was dood voor mij. Vader, nu weet gij waarom René gevlucht was. Er waren nog verduiste ringen. Hij vreesde, dat die ontdekt zou den worden. En dan zou Joris Braams hem zeker aangeklaagd hebben. René was al uit de streek weg toen de moord ge beurde. De schijn heeft hier bedrogen. O, zou mijn jongen onplichtig zijn? Ja, vader... Ik had zijn brieven moeten lezen. Dan ware dat al eer uitgekomen. Maar ik was zoo verbitterd. We zijn altijd eerlijke menschen geweest en dan moe ten peinzen dat uw zoon een roofmoord doet. Het heeft mijn leven gebroken, me menschenschuw en zwaarmoedig gemaakt. En Reuó zou onschuldig zijn! hoorlijk wetenschappelijk praatje te hou den... als ons kat van taarten bakken. Maar om mij schoon te wasschen, moet ik inbrengen da'k dat artikel uit 't Chi- neesch vertaald heb! Ge begrijpt dus, hé! IK HEB 'N MISERABEL ongeluk ge had, zeide de dichter tot zijn vriend: mijn kleine Jongen van drie jaar heeft me daar gisteren m'n nieuwste verzenbun del totaal in snippers gescheurd! Sjonge, kan dat kind nu al lezen? vroeg de andere boosaardig. MADAM LABANO mag blij zijn en fler gelijk ne gedecoreerden stier want z' heeft niets meer te kort nu ze ook heeft heur rekord 'k Zeg het TJ gezwind 't is dat van 't kleinste kind. Ja, ja, madam Labano heeft het leven geschonken aan 't kleinste kind, dat er tot nogtoe geboren werd. Als wieg heeft het de schelp van 'n cocosnoot. 't Is ge heel en gansch 18 centimeter groot, z'n vingertjes zijn niet dikker dan 'n ker- sensteel en slechts enkele millimeter lang. En zeggen dat dat nieuws uit Amerika komt, waar alles «the biggest in the world» 't grootst van de wereld is. Maar allee, 't ls toch ook ne rekord... en daar zijn d' Amerikanen op verlek kerd. JA, ZEI DE BOER, ik leef alleen van aardappelen. Zoo? Ja, het komt er maar op aan, hoe men ze eerst toebereidt. Kijk, m'n aard appelen geef ik eerst aan m'n varken om ze op te eten... en dan eet ik het varken zelf op. Slim hé... zooals ten anderen al de boeren! UIT EEN ENGELSCH BLAD heb ik 't volgende saamgevstt hetgeen U zal bewijzen dat ze zich zelf houden voor de grootste van het wereldrond [wijzen zoo arklaren ze met vollen mond. Een Rus, zeggen ze, ls een genie; twee Russen zijn: wanorde; drie Russen: ge twist. Een Dultscher ls een nul; twee Duit- schers zijn: gehoorzaamheid; drie Duit- schers: organisatie. Een Franschman veel; twee Franschen: min; drie Franschen: niets. Een Engelschman is: verveling; twee Engelschen: samenwerking; drie Engel- schen: een wereldrijk. Da's nog zoo geen klein beetje gestoeft, hél En nu m'n beste vrinden "k hoop dat ge 't goed zult vinden dat lk het al rap aftrap want sapper de piet "k zeg het met verdriet 't geen nimmer twijfel liet, met Marenta gaat het niet al te wel en lk daar veel belang in stel. 't Is lk die van den avond tot den mor- heur moet verzorgen. [gen 't Is dan ook met recht en reden da'k zeg, dat 't ls al lang geleden da 'k nog eens heb goed geslapen daarbij komt het da'k hier zoo zit te [gapen precies gelijk in den dierentuin d' apen, en 'k heb schrik dat ge die ziekte... ook [zoudt betrapen want kijk, zis erg besmettelijk. 't Is dus uit compassie voor U, janverdoor, dat 'k er trek van door. Ge moet U maar niet al te fel bekom meren, om den gezondheidstoestand van Marenta, zulle! 't Is maar een snofcval- lingsken dat ze heeft. Dus beste Lezers en alderliefste Lezeres kens, aan allen nen plezanten Zondag van we ge t Manneken uit de Maan. IBBBBBBBBBBBBBBBBBSBflflBSSBSB Het Nationaal Instituut voor Radio- Omroep heeft weer eens een bewijs ge leverd van ongehoorde willekeur. Door artikel 25 van het zoogezegd contract door het N. I. R. aan de omroep-organi- satles opgelegd, staat bepaald dat het N. I. R. recht heeft toezicht te oefenen op de kunstvereenlgingen welke voor re kening der Omroep-vereeningen voor het microfoon zouden optreden. Ook nog het recht deze kunstvereenlgingen af te we ren als het oordeelt dat hun kunstge halte voor de radio-uitzending ontoerei kend is. Nu laatst had K. V. R. O. de gekende SCHOLA CANTORUMvan Eugeen Van de Velde, Ingeschreven voor een radio-concert op 7 April J.L BIJ nazicht van het ingezonden programma stuur de het N. I. R.-Bestuur een bericht aan K. V. R. O., waarbij, op grond van arti kel 25, de toegang tot het microfoon aan de Schola Cantorumwordt ont zegd! Hiermede wordt dit zanggenoot schap, dat in alle kunstmiddens de hoog ste waardeering geniet, zoo maar met een pennetrek uit de radio gestooten Eens te meer blijkt hieruit wat we aan dat Nationaal Radio-Instituut hebben, en hoe willekeur en partijdigheid daar mees ter spelen onder deknaam van neutra liteit!! IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBIIBB Studiekring voor bestuursleden, zal plaats hebben op Woensdag 20 April, om 2 34 uur, in 't Zwaardmet Volgende dagorde: Gebed; Verslag der vorige vergade ring, door de gilde van Poperlnge; Godsdienstles Zedelijke Opvoeding door E. H. Delanote; Voordracht door E. H. Ansay, bestuurder van den Boerin nen bond; Mededeelingen; Zang en voordragen, door de gilde van Oostvle- teren. Op deze vergadering wordt een talrijke opkomst verwacht. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB Ja, vader! Hij zweert het hij alles wat hem heilig is. En hij komt terug! Ze zullen hem aanhouden... HIJ wil zelf naar het gerecht. We zullen zijn komst stil houden. Niemand moet het weten... René onplichtig I Maar wie zou dan de moordenaar zijn? En waar is hij nu? Het ls alles zoo aardig. Wallaals weet er meer van, daar van ben lk overtuigd. En Maarten vertelde hoe zonderling de boer van de Torenhoeve zich gedroeg, hoe hij ronddoolde bij nacht en ontij en zonderling sprak. Ja, die weet er meer van! Dat zeg gen de Braamsen, ze doelen dan op. René, die is Immers ver weg. Maar nu René onschuldig is, moet Wallaals de dader kennen. Hij zal moeten spreken. En ik zeg meer! Veel begint me duidelijk te worden, dat ik eerst niet begreep. Eugeen Wallaals doet raar. Hij heeft geen rust. HIJ loopt bij avond en nacht rond. Eens vond ik hem biddend aan den Calvarieberg. Ik heb hem al eenige keeren bij dat kruis van den vermoorden Braams gezien. Waarom drijft zijn angst hem naar die plaats? Dat is allemaal zeer aardig, vader. Eduard Braams volgt hem en wil Wallaals naar een zin- neloozengesticht doen. Daarover klaagt Wallaals tegen mijl Waarom moet hij opgesloten worden? Ze zijn bang dat hij spreekt. Er is daar iets te verbergen. René heeft gelijk, de moordenaar moet gezocht worden in den kring, waar men mijn broer zoo beticht. En ik zou mijn zoon al die jaren onrechtvaardig beschuldigd hebben! Ja, hij had bedrog gepleegd en dat pakte me ook geweldig. Maar het was een lee- lijke slechte tijd, zoo vlak na den oor log. Ieder wilde rijk zijn. Er werd ge speeld, bedrogen, gekonkeld. Hoeveel zijn er niet die woekerden met dA vijand of hie? onze eigen soldaten bedrogen met HERBERGEN DB CARRICK (Sectie D Nr 45D). Over omtrent een honderdtal jaren deed de smid Louis Selos een herberg bouwen langs de Abeelestraat en gaf ze voor naam In den Groenen JagerDeze naam ls zelfs op de krijgskaarten vermeld. Hoe komt het dat die herberg de bij naam van De Carrick gekregen heeft? Volgens de verklaring van een oud pachter dezer herberg droeg die smid te dien tijde volgens de mode van den dag een mantel met dubbele pelerinen, op de goeste van de mantels die sommige koet siers tegenwoordig nog dragen en welke Carrick genoemd werd. Spotlustige geburen noemden hierom deze herberg De Carrtck naam waar onder hedendaags deze herberg onder 't volk algemeen bekend ls. DE POEPER (Sectie F Nr 253A). De herberg De Poeper De Pouper (1717) Het Pouperken (1717) gelegen langs de Poeperstraat (Groenestraete in 1717) ls een der oudste herbergen van Vlamer tinge. Zij wordt reeds vermeld op de lijst van het tavemrechtopgemaakt in 1621, op 't grondboek dezer parochie (1717) (onder artikel 1296) en op de parochierekeningen van vóór de Fransche Revolutie. Met de landsche herbergen warden ge woonlijk min of meer landerijen uitge baat, zooals hier ook het geval is. Op het schouwstuk in de gelagzaal is het volgend opschrift gesneden: Wat ghi doet of niet en doet aenslet altit den ent. Sinds 1925 is «De Poeper» als herberg gedoodigd. BUDA (Sectie O Nr 56C). De herberg met opschrift In Breda gelegen langs de Iepersteenweg is in den volksmond ai- gemeen bekend als Bada De herberg In Buda is een der oud ste herbergen der gemeente. Deze naam is reeds vermeld op de lijst van hettavem recht van 1621. Ook volgens artikel 462 van het grondboek der parochie van Vla mertinge opgemaakt in 1717-1720 is de naam dezer herberg klaar en duidelijk Buda en verders komt deze naam nog meermaals voor op de oude parochiereke ningen dagteekenende van vóór de Fran sche Revolutie. In die oude oorkonden is er nlevers geen spraak van «Breda»; ten anderen de naam Budals naar geloofwaardige personen maai- in de laatste Jaren ver vangen door Breda Ware het niet beter dat de oude naam zijn verloren plaats terug lnneme? DE POTENTE (Sectie F Nr 577C). De tegenwoordige kadastrale Indeeling der gemeente, ln sectien A tot G, dagteekent enkel van 't jaar 1817. Voordezen was de Prochle ende Heerlyckhede van Vlamer- tlngheIngedeeld ln hoeken. Een dezer hoeken noemde Potente- goedheek en omsloot de landerijen gele gen tusschen de Groote Branderstraat (Beleetstxaetgen in 1717) van Oosten, de Bellestraat van Zuiden, de Kemmelbeek van Zuid-Westen en de Drie Goenstraat van Westen en Noorden. De herberg De Potenteligt ln voor melden hoek en ongetwijfeld ontleent de ze herberg en boerderij haar naam aan voormeld Potentegoed, dat misschien op deze plaats gebouwd was. Op 't grondboek der gemeente (1717- 1720) staat onder artikel 807 aangeduid: de straete loopende van 't Cappelle- ken naer 't Potentegoet, Tegenwoordig is het opschrift dezer her berg: De Potente maar vóór den oor log 1914-1918 was er boven de ingangs deur een uitsteekbord waarop een kruk- keman geschilderd stond en voor opschrift droeg: De Impotentenen tegenwoor dig vindt nen neg somtijds deze verkeer de benaming op plakbrieven aangeduid. HET LAMMEREN (Sectie B Nr 145G). De herberg 't Lammetje is reeds ver meld op de lijst van het tavemrecht opgemaakt in 1621. Op 't grondboek der parochie opgemaakt in 1717-1720 komt deze herberg onder ar tikel 381 voor onder de benaming: «Het Lammeken Deze herberg met bijgebouwen werd tij dens den oorlog 1914-1918 vernield en na den oorlog herbouwd, maar niet zoo groot meer als voordezen. DE ZORGVLIET (Sectie E Nr 230A). Deze landsche herberg werd in de oude pa rochierekeningen aangeduid onder de be namingen: 't Cleln Sorghvllet (1788-1789), 't Cleln Zorghvliet (1789-1790), Cleenen Zorgvliet (1795-1796). Deze herberg en boerderij ls gelegen langs de Kleine Dikkebuschstraat, welke volgens een beslissing van den gemeente raad op 2 October 1930 naar den naam dezer herberg veranderd werd ln Zorgvlict- straat (van aan da Abeelestraat tot aan 't grondgebied van Dikkebusch). SINT JORIS (Sect. G Nr 5A). Deze herberg dagteekent van ouden datum. Zij komt reeds voor op de lijst van het ta vemrecht opgemaakt in 1621. Op 't grondboek der parochie opgemaakt in 1717-1720 komt St Jooris onder ar tikel 1038 voor als herberg en brouwerij. Deze eigendom behoorde dan aan Nico- lays Metsu en Michel Leonnaerd. De laatste uitbater dezer brouwerij was M. Boone. Deze brouwerij werd sinds jaren niet meer uitgebaat. Nochtans vóór den oor log 1914-1918 bestonden deze gebouwen nog en behoorden toe aan M. Victor De- fever, die het nevensstaande heerenhuis bewoonde. De oorlog heeft deze gebouwen, zooals veel andere, vernield. De hooge schouw de zer brouwerij had nochtans aan liet oor logsgeweld weerstaan, maar werd tijdens de herbouwing van het huis van I'. Defever neergehaald. Op zichtkaarten der oorlogs- puinen is deze schouw duidelijk zicht baar. REMY DUFLOU. isasaanBa&na£!S!ai!33iBHBsasasBB slechte waar. Men Het de meesten gerust. René viel in de verleiding. Hij misdeed, maar daarvoor zou ik hem niet dood ver klaard hebben. Een moord, dat was wree- der. En hij zou onschuldig zijn. Twijfelt ge nog, vader? Zulk een nieuws na al die jaren! Goed nieuws... O, het ware een ander leven voor mij! Die druk viel ln een keer van mijn hart. Vader, lk zal al vast beginnen met het onderzoek. Ik hoop wel Eugeen Wal laals te kunnen doen spreken. Op de Torenhoeve zit het geheim. Dat voel lk... daar ben lk zeker van. Houdt gij Wallaals voor den moor denaar? Dan zouden de Braamsen hem toch niet bevoordeeld hebben? Ze lieten hem trouwen met hun nicht. Na den moord? Ja. Waarom? Vader was Eduard Braams rijk voor den dood van zijn broer? Neen! Hij was voor den oorlog een klein boertje en binst den oorlog heeft hij geen geluk gehad als Joris. En hij heeft van Joris alles geërfd? Ja. Dan kan hij hem wel laten ver moorden hebben door Eugeen Wallaals, die er zijn belooning voor kreeg. Vader, er zit hier een gekonkel achter. Maar René komt over en ik zal intusschen ook mijn oogen en ooren open houden. Maarten kon dien dag niet werken. Hij was te zeer onder den indruk van het nieuws uit Amerika. NAAR DE TORENHOEVE Maarten Stevens besloot zich eerst naar Gerda Baart te begeven. Zij ook moest die belangrijke tijding kennen. Onderwege ontmoette hij Bert Vissers. Ge moogt niet kwaad worden, zei deze. Ik moet het u toch vertellen, al .schreit ge uw schooaen Uw4 vol tranen, IEPER, van 7 tot 13 April 1932. Geboorten. Malfalt Maurlcia, Hoorn werk. Cammaerts Harry, Meenenstr. Borles Roland, Patteelstr. Sinnaeve Georgette, Bruggestw. Vallaeys Orinda, Paddevljverstr. Lampaert Joseph, Rijs- selstw. Dhondt André, Pannenhuisstr. Overlijden». Slosse Eugenlus, 73 j., z. b., wed. Santy Emma, Rijsselstr. Ker- rlnckx Isidore, 74 j., z. b., wed. Libbrecht Celina, wed. Henneken Eugenia, echtg. Depuydt Emerentia, Rijsselstr. Caste- lein Martha, 44 J., hulshoudster, echtg. Deorock Oscar, Lange Torhoutstr. Van- denberghe Irma, 47 J., z. b., ongeh., Po- peringestw. Rlquière Germana, 24 j., z. b., ongeh.. Neerstraat. Huwelijken. Coene Rogerius, bediende te Moeskroen en Decan Celina, bediende te leper. Barbez Julianus, metser te Voormezeele en Soetaert Bertha, fabriek- werkster te leper. Saesen Albertus, haarkapper en Beddeleem Lucienne, z. b, beiden te leper. DIKSMUIDE, van 6 tot 13 April 1932. Overlijdens. Dominlcus Ramout, 81 J., kostganger, echtg. v. Romanie Berno- let. Maria Blomme, 76 j., z. b., ongeh. Remi Jonoheere, 69 j., slachter, wed. van Sylvle Naert. EESEN, tot 14 April 1932. Geboorten. Debruyne Hilda, d.v. Maur. en Wybou Maria. Plesier Gerard, z. v. Louis-Henri en Becu Leontine. Debus- schere Roger, z. v. Marcel en Deseure Mar- gueriet. Vermeersch Marcel, z. v. Geor ges en Taverne Madeleine. Hemelsoen Urbain en Maria, z. en d. v. Henri en Vanraes Elisa. Overlijden». Hendryckx Charles, echtg. v. Hemeryck Julie. Vanhonse- brouck Leonie, wed. v. Maesenaere Alois. Reybrouck Louisa, wed. v. Warmoes Henri. Decock Leonie, wed. v. Verhoest Theophile. Huwelijken. Ramout Gustaf met Val laeys Valentine. Bentein Remi met Ty- vaert Julia. Demoen Gabriel met Ver- eecke Marie-Loulsa. Naeide Antoon met Seys Madelena. Huwelijksbeloften. d'Hert Gaston met Hoorelbeke Julia. Schapman Alfons met Bentein Flora. Maeckelberghe Maurice met Vanroose Marguerite. KORTEMARK, van 6 tot 13 April. Geboorten. Depoorter Jacqueline, d. v. Arthur en Crombez Julia. Huwelijken. Vandecappelle Maurits en Boutens Julia. -Ceenaeme Lucien van Staden en Vandecappelle Martha van Kortemark. Coolman Octaaf en Van decappelle Magdalena. Overlijdens. Vanryckeghem Mathllde, 73 j., wed. van Monton Philippe, echtg. van Declair Henri. HOUTEM (Komen) v. X Jan. toï 31 Maart. Geboorten. Galloo Theresia, d. v. Leon en Duriez Maria. Duthois Gerard, z. v. Marcel en Descamps Helena. Pa- rez Henri, z. v. Joseph en Spinnewyn Julie. Parret Karei, z. v. Jules en Gou- dezeune Jullè. Leterme Esther, d. v. Alfon3 en Dehem Germaine. Barbé Gilbert, z. v. Maurice en Clinckemaillie Martha. Beele Stephanie, d. v. Pieter en Van Dam Maria. Sterfgevallen. Duriez Marguerite, 22 j., ongeh., d. v. Alexander en Bartier Marie. Pelgrims Victor, 4 J., z. v. Wil lem en Nuytten Marguerite. Massche- lein Henri, 60 J., echtg. v. Vandoolaeghe Marie. Huwelijken. Gaston Decroix, van Ten Brielen en Roose Anna van Houtem. Oscar Masschelein en Belpaire Maria, b. v. Houtem. Maurice Warlop en Op- somer Maria, b. v. Houtem. VLAMERTINGE, maand Maart 1932. Geboorten. Haelewyn Margaretha, d. v. Camiel en Idalie Liefooghe. Derou- baix Monica, d. v. Maurits en Martha Vanderhaeghe. Sinave Jean, d. v. Leo pold en Lücle Mege. Kesteman Roland, d. v. Daniel en Agnes Huyghe. Overlijdens. Delestrez Helena, 62 J., huishoudster, wed. v. Eduard Barroo. Deberdt Denlse, 7 m, d. v. Gerard en Martha Barroo. Valcke Elisa, 51 j., huishoudster, echtg. v. Eugeen Delplace. Notredame Maria, 22 J., z. b., d. v. Oamiel en Maria Blanckaert. Aeck Henri, 88 J., hotelhouder, echtg. v. Agnes Vandewynckel. Riem Carolus, 80 J., ongeh. Hollevoet Godelieve, 22 j., huls houdster, echtg. v. Henri Depoortere (over leden te Passchendale) Huwelijken. Deberdt Camiel, peerden- geleider en Zoë Verstraete, z. b. De- man Joseph, schilder te Woumen en Mar garetha Deroubalx, z. b. te Vlamertinge. PASSCHENDALE, maand Maart 1932. Geboorten. Depoorter Roland, z. v. Hendrik en Hollevoet Godelieve. Ver- savel Maria, d. v. Gustaaf en Verhelst Odila. Reubens Jan, z. v. Constant en Demeulenaere Maria. Van Biervliet Gilbert, z v. Odlel en Degrsnde Magdalena. Overlijdens. Supeene Clara, d. v. August en Vandekerckhove Martha, 2 m. Beun August, wed. v. Devolder Julia, 70 J. Hollevoet Godelieve, echtg. v. De poorter Hendrik, 22 j. Six Marcel, z. v. Jules en Forrez Renilda, 1 jaar. Huwelijken. Aze André, v. St Mar- couf (Calvados) en Coene Andréa, v. Pas schendale. Delzeyne Cyrlel, v. Moor slede en Tandt Augusta, v. Passchendale. Leroy Michiel en Dewulf Gabriella. Dekeirsgieter Alois en Everaedt Helena. POLLINKHOVE, V. 1 Jan. tot 31 Maart. Geboorten. Camerlynck Walter, z. v. Albert en Depreeuw Godelieve. Bou- dry Simonne, d. v. Cyrlel en Vandelan- noote Martha. Van Eecke Rosa, d. v. Camiel en Vanallemeersch Elisa. De- smedt Gérard, z. v. Maurice en Lemiegre Martha. Sterfgevallen. Steculorum Flavie, 78 j., wed. v. Lepino Pieter. Vangreveling Eduard, 83 J., wed. v. Gheerardyn Hor- tense. Alderweireldt Mathilde, 71 j., echtg. v. Alderweireldt Bernard. Huwelijken. Declercq Adolf, dagloo- ner met Ghillebert Rachel, dienstmeid te Oudekapelie. Dael Henri, landbouwer te Zonnebeke, wed. v. Pattyn Eveline, met Lemahieu Flavie, landbouwster van Pol- linkhove. Martha Wellems en Gerard Braams gaan met elkaar trouwen. Het is mijn ziele waar. Ze vrijen al dat het klopt. Maarten ontstelde. Er liep hem als een rilling door het lijf. De hoop had hem weer toegeschitterd. Er was geeft moordenaar in de familie. En hij zou Martha toch wel kunnen over tuigen dat hij gemeen belasterd was ge worden en men hem zedelijk niets kon verwijten. Maar nu schreeuwde Bert Vissers dit nieuws uit. Gij liegt! snauwde Maarten, on danks zich zelf. Lieg lk? Neen, ik lieg niet! Zijn ze niet samen naar de stad gereden, Martha en de veearts? Ja. En nu was er nie mand bij hen. Ze zaten dicht bijeen... 't Is wreed nieuws voor u, maar Gustatje Vervloet zal blij zijn. Loop naar den duivel, zei Maarten kwaad. Hij stapte voort. Die kerel wil me treiteren, sprak hij bij zich zelf. Martha zal den veearts nooit willen nemen. Maar hij had toch al meer over die verkcering gehoord. Zijn vreugde luwde plots. Bert Vissers volgde hem. Als ik briefjes naar de Torenhoeve moet brengen, ik ben altijd gereed, zei hij venijnig. Wilt ge een rammeling hebben? Neen... Ik vraag voor zulke bood schappen alleen een schamelen frank. Wacht maar, nletwaard... ge zult anders piepen. Maakt ge me benauwd? Ja, waar lijk, hij wil me doen beven. Hij klapt altijd van 't gerecht... En zou hij niet beter doen er over te zwijgen? Ja, veel beter. Is er niet een wreede historie ge beurd? Ja, een heel wreede! Was daar een Vissers in gemoeid? Neen! Een Ste vens? Ze zeggen, het! ZILLEBEKE, V. 1 Jan. tot 31 Maart 1932. Geboorten. Delbecque Henri en Ml- cheline, z. en d. v. Julius en Pieters Lau ra. Duthoo Maria, d. v. Georges en Carrein Anna. Wullepit Maria, d v. Petrus en Bogaert Bertha. Strubbe Roger, z. v. Oscar en Pottier Irma. de Vinck Stanislas, z. v. Baron Yves en Car- don de Lichtbuer Ghislaine. Pyck An dré, z. v. Jeróme en Provoost Bertha. Callemein Roger, z. v. Jeróme en Car- reyn Pharailde. Elslander Daniel, z. v. Oscar en Soetaer Martha. Decroix Janny, d. v. Evariste en Titeca Marin. Deconynck Margareta, d. v. Jeróme en Bevernage Irma. Goemaere Roger en André, z. v. Julianus en Balduyck Maria. Overlijdens. Deceuninck Rosina, 2 m. Francoys Henri, 89 j., wed. v. Heyvaert Maria. Vandewalle Donat, 4 m. Huwelijken. Decroix Henri, fabriek werker te Meenen en Vandenbussche Andrea, dienstmeid te Zillebeke. Baert Jules, timmerman te Voor- .ezeele en Ooghe Maria, hulshoudster te Zillebeke. Lecointre Gaston, slachter te Moes kroen en Dewulf Augusta, z.b. te Zillebeke. KOMEN, van 1 Jan. tot 12 April 1932. Geboorten. Desmarets Abraham, Ten Brielestraat, 10. Vandoolaeghe Ginet- ta, Hoventjesstr, Ten Briele. Brugge- man Cecilia, Amandina, Werviksche steenweg, 103. Salembric Nadina, Kas teelenlaan, 10. Goudsmedt Hubertus, Houtemstr., 159. Delbecque Willy, Wer- vikstr., 145. Dubois Ivetta, afdeellng Ten Briele, 26. Fauvraux Alfa, Veldstr. Malesis Nelly, Houtemstr., 100. Petillion Elisa, Kanonnenstr. Becquart Jaak, Orleansstr., 26. Vanhee Michel, Steenweg op Ten Briele, 18. Overlijdens. Hollebeke Alfons, 63 J., Demey Hermina, 77 J., landbouwster. Odent Hektor, 35 J., handelaar. Costenoble Lucia, 75 J. Vanheule Joris, 7 j., Steenweg op Wervik, 26. Petillion Elisa, 1 d., Kanonnenstr. Sieuw Emiel- Petrus, 51 j., Weggevoerdenstraat, 22. Huwelijken. Grymonprez Omer en Vandoolaeghe Martha. Despinoy Jaak en Ferrant Maria. Pannecoucque Omer en Sieuw Germaine. Collie Jeroom en Baelen Magdalena. Vandestichele Do minlcus en Notredame Simone. Gou- man Juliaan en Dael Maria-Louisa. Brulein Karei en Braeme Bertha. Dan- schotte Raoul en Desmadril Albertien. Opsomer Severius en Vanhee Rachel. Ghesquière Jozef en Bauwen Adriana. LOO, maand Maart 1932. Geboorten. Balloey Daniel, z. v. Jo seph en Magdalena Matthys. Sterfgevallen. Misselyn Florence, 68 j„ z. b., echtg. v. Dugardein Augustus. Toulouse Mauritius, 29 J., daglooner, on geh., overleden te Proven Sanatorium De Lovle Huwelijksaankondigingen. Laseure Florent, landbouwer te Alveringem met Dezwarte Elisa, z. b. te Loo. Declercq Adolf, daglooner te Pollinkhove met Ghil lebert Rachel, dienstmeid te Oudekapelie. Decoene Maurice, daglooner te Loo met Boudenoodt Camilla, dienstmeid te Alve ringem. Smagghe Maurice, timmerman te Woumen met Veryser Madeleine, dienstmeid te Woumen, voorheen te Loo. Verhulle Roger, telephonist te Pope rlnge met Pauwels Maria, z. b. te Loo. MERKEM, eersten trimester 1932. Geboorten. Debruyne Henriette, d. v. Emile en Anna Jacob. Depover Karei, z. v. Jerome en Bulcke Augusta. Bolle Germaine, z. v. Maurice en Devisch Mar garetha. Callewaert Gilbert en Hubert, z. v. Gaston en Derdaele Madeleine. Demonie Frans, z. v. René en Cannierre Maria. De Nys Ilona, d. v. Hector en Clauw Helene. Dyzers Joseph, z. v. Maurits en Dewulf Margaretha. De cock Denise, d. v. Gustaaf en Staelen Ger maine. Swanckaert Marguerite, d. v. Georges en Steenbeke Marie. Loobuyck Maria en Godelieve, d. v. Oscar en Depo ver Anna. Overlijdens. Verhelst Michel, 3 d., -v. Marcel en Vanlerberghe Martha. Gadeyne Aloise, 75 J., werkman, ongeh. Dewulf Norbert, 6 m., z. v. Georges en Baron Maria, van Poperlnge. Coud- yser Willy, 4 J., z. v. Leon en Deroo Ga- brielle. Gheeraert Georges, 23 j., z. v. Désiré en Lucie Lauwe. Degrendel Ber tha, 23 J., echtg. v. Covemaeker Gaston. Depover Karei, 1 m., z. v. Jerome en Bulcke Augusta. Verstraete Agnes, 4 m., d. v. Leon en Planckaert Irma. Vandamme Xaverius, 73 J., wed. v. Van denbussche Emerence. Mortier Hor- tense, 62 J, winkelierster, ongeh. De- man Désiré, 83 j., echtg. v. Vanhouwe Elodie. Huwelijken. Vanlimburg Georges, electricien met Martha Llgneel, winke lierster. Vermeersch Maurice, land bouwer te Poperlnge met Deleu Leopol- dina, landbouwster te Merkem. Swae- nepoel Camille, werkman met Vanderriest Maria, werkster. Slembrouck Julianus, van Oostduinkerke met Strubbe Romanie, van Merkem. BIKSCHOTE, Eerste Trimester 1932. Geboorten. Caenepeel Alfons Pilkem- straat. Debouwere Maria, Pilkemstr. Denoo Gilbert, Plaatsstr. Meersschaert Maria, Pilkemstr. Pauwels Roger, Pil kemstr. Blootacker Gilbert, St Jans straat. Deman André en Andrea, St Jansstr. Deknock Emiel, Pilkemstr. Robeir Lea, Provinciale steenweg. Overlijdens. Dewltte Simonne, 3 m., d. v. Jules en Louisa Degrendel. Cae nepeel Alfonsina, 14 d., d. v. Oscar en Germana Dewulf. Depouvre Frans, 4 m., z. v. Camiel en Ernestine Vanghelu- we. Barbier Maurice, 9 m., z. v. Oscar en Margareta Bequoye. Alleman Yvon ne, 15 m., d. v. Auguste en Renilde-Marie Delobel. Deman Andrea, 1 m., d. v. Georges en Martha Debergh. STADEN, van 7 tot 14 April 1932. Geboorten. Blomme Roger, z. v. Cy rlel en Vandeweghe Helena. Wittebolle Elisabeith, d. v. Camiel en Vermeulen Maria. Tyvaert André, z. v. Maurice en Lemahieu Maria. ISi85aHlMaaESBBHaiiEE3GiaS23a=3 Gebruikt Chlcorel WYPELIER-TAFFÏN 't is de beste. Maarten hield zich niet meer op. Wat baatte het met dien vagebond te spre ken? Hij kwam bij het huisje van de Koorts kapel. Gerda zat te werken. Ze keek wat verstoord toen Maarten binnen trad. Goeden dag, groette deze. Komt ge weer over uw broer bab belen? Ik wil dat niet hooren. sprak Gerda ongeduldig. René zal over twee weken hier zijn! Maarten zag dat Gerda toch ontroerde. Komt hij over? vroeg ze. Ja... Ik heb een brief gehad. Hoe durft hijl Hij moest doen of hij dood was. Neen, Gerda, want René is wreed belasterd geworden. Hij is geen moorde naar! Zwijg over die geschiedenis! riep Gerda heftig uit. Ik mag er niet over zwijgen. Vader is ook al veranderd. Daar geloof lk niets van! Zou ik liegen? Gerda, ge moet barm hartig zijn. Ik had aan René gevraagd wat hij eigenlijk misdaan had. Hier wil de niemand het mij zeggen, behalve een bende hatelijke vijanden. D8 moordenaar zit onder die bende. Gerda liet haar werk rusten. En ont steld keek ze Maarten aan... Haar han den beefden ln haar schoot en zenuwen trilden in haar gelaat. Maarten sprak over den eersten brief dien hij van den heer Deunink uit Kort- rijk ontvangen had. HIJ vertelde hoe hij aan René had geschreven. En nu moet ge zijn antwoord hoo ren, vervolgde hij. Ze weigerde niet meer te luisteren. En toen Maarten las blonken tranen in haar oogen. Ewel, Gerda? vroeg Maarten dan, Hij moet onplichtig zijn aan dien moord. Het was een zonderlinge geschie denis, Het gerecht bieJiJ hm XSSffi doft Om ze te bevrijden, vraag uwen bril aan den specialist 41, Boter straat,41 de best ingerichte om U een uitsteken den bril te bezorgen en dezen uit te kie zen die U persoonlijk best past. 17 Z 3* Zond. n. Pasch. Jubilate. Anlcetuf. 18 M Apollonius, Idesbaldus A., Ursmarua. 19 D Leo IX, Emma, Wernerus, Geroldus, 20 W Marcelllnus, Sulpitlus, HildegundU. 21D Anselmus, Wolbodo, Lotharus, Armst. 22 V Soter en Cajus, Apelles, Eplpodlus. 23 Z Georgius, Adelbertus, C erard., MaroL (■■■■■■BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI GODS HUISKEN Mijn vrienden, wilt dit wel verzinnen! Elk huisken Heeft zijn kruisken. Is 't niet van buiten, 't ls van binnenj Ja, is er Godes kruisken niet, Zoo is 't ook Godes huisken niet! V /V 4 LEKKER RIJSTVLAAI. Wasch 125 gr. rl, en laat ze koken met een liter me! een weinig vanille en een citroenschil. Voeg er een greep krenten bij en als de rijst gekookt is doe er ook een snuifje zout en 150 gr. suiker in. Breek een lepel pudding-poeder en twee eieren in eeft weinig koude melk. Doe dit alles bij da rijst, intusschen goed omroerende en laat even doorkoken. Giet in een goed gebo- terden vorm die gij in een schotel plaatst die een weinig warm water inhoudt, en bak gedurende 25 minuten in den oven. Laat verkoelen, doe uit den vorm op een schotel en omring de basis met een band van goê confituur. Of het zal smaken aan groot en klein! WEET GE?.. Dat de Drie Koningen de patrooni der Zagers zijn!... Waarom?... Ze «za gen een ster. Dat er Jaarlijks 30.000.000 heidenen, dat ls eiken dag, 80.000, elk uur 3.833 sterven, zonder doopsel, zonder hoop, zon der te weten waarheen ze gaan! Omdat er niet genoeg Missionarissen zijn. Dat ge zult sterven en te kiezen hebben tusschen hemel en hel. Dat een vliegtuig met een snelheid van 300 km. per uur om rond de aarde te vliegen vijf dagen en half, om rond de zon te vliegen twintig maanden, en den afstand van de zon naar de aarde af te leggen zeven en vijftig jaar zou noodlg hebben. Dat de oppervlakte der aarde vijf honderd en tien millioen vierkante kilo meters is. Dat de inhoud der aarde 1.083.260 millioen kubieke kilometers ls. Dat er maar een vierde der aardop pervlakte land ls. Dat de hoogste berg de Everest ls die 9000 m. hoogte heeft. Dat de diepste oceaan nabij de Ca- rollne-ellanden is en 10.000 m. diep ls. Dat Amundsen de Zuidpool ontdekt» in 1911. Dat Peary de Noordpool ontdekt» in 1909. Dat Napoleon de IJzeren kroon der koningen van Lombardlje bezat, welke het hoofd van Karei de Groote gesierd had en welke vervaardigd was van een nagel van het Kruis, dewelke Constan- tijn's moeder, Helena, van uit het H. Land had meegebracht. TIJD GENOEG Dag, Marieke, is moeder t'huls? Neen, moeder is juist over twee uren, voor drie minuten bij de gebuurvrouw gegaan. Dr BRUTSAERT, Kamerlid, is spreke- lijk voor iedereen: Te POPERINGE, in zijn huis, 's mor gens, den Maandag en Vrijdag. Te WERVIK, den 2" Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in Het Kapitel Te IEPER, den 1° en 3° Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in den Ka tholieken Kring. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB dader... hij was weg... en dus volgde er geen nauwkeurig onderzoek... We peins den, wie vlucht is schuldig. Uw vader had me verteld welk bedrog René had gepleegd. Hij bestal Joris Braams... en Joris Braams lag daar toen vermoord. René was weg... Wat konden we anders denken, dan dat hij den moord had ge pleegd. Ge weet nu waarom hij gevlucht ls. Dat bedrog was ook erg, maar toch geen moord. Ha, neen... En het was zulk een leelijke tijd. Toch heeft René mij lee- lljk behandeld. Ik heb het later gehoord. Hij kende sletten te leper... Och, het was een leelijke tijd. En is hij nu beter? Ieder leeft er op los... Niet iedereen, Gerda... Het is toch triestig met de zeden I Dus René komt terug... En zal uw vadéï hem ontvangen? Ja... Het is spijtig dat vader en gil nooit René'3 brieven wildet lezen. He* vreeselijk misverstand zou eer uitgeko men zijn. Maarten sprak nu over zijn ver dens en verzekerde dat hij van zijn ook een onderzoek zou instellen. Ik ga nu naar de Torenhoeve, be sloot hij. Eugeen Wallaals moet sprekefl, O, al die gasten hangen aaneen.,, Martha Wellems ls ook al tot de bena$ bekeerd. Ze is daar voorbij gereden den veearts, dien slechten kerel. Ik hem al drie. keer van mijn deur moeten jagen. Den laatsten keer sme ik hem een emmer water over den kop». Een nletwaard is hij. En zat Martha bij hem in de autof Ja. Niemand anders er bij? Neen... Ge zoudt haar dal moeten van Braams.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 5