SINKSEN De Moord op M. D OU MER XIII0 IJZERBEDEVAART Katholieke Actie en moderne Leekenapostolaat President der Fransclie Republiek. Geneesi heihuidje PÖROLPOEBER DE VROEGERE AANSLAGEN DE LOOPBAAN VAN DEN H. DOUMER M E L 0 T T E Ontroomer» MELOTTE, N. V. Remicourt STORT 11.80 FR. De Nieuwe President der Fransche Republiek ZONDAG 15 MEI 1932. Wffl-aMi 19° jaar. N' 20mm KATHOLIEK NIEUWSNOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. TARIEF VOOR BERICHTEN! Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 1 fr. toel. v. bcr. met adr. t. bur. Berichten op 1* bl per regel 2,50 fr. Berichten op 2* bl. per regel 1.75 fr. Berichten op 3' bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De geest des Heeren vervulde het aardrijk. Plotseling kwam er een gedruisch als van een hevigen wind en vervulde ge heel het huis. En hun verschenen ver- «preide tongen als van vuur, die zich nederzetten boven ieder van hen. Ze waren herboren om 't aanschijn der aarde te vernieuwen. De inwendige Leeraar, de beste leer meester kwam hun geheugen opfrisschen, de repetiteur kwam hun in 't korte her halen den kursus, dien ze drie Jaren gevolgd hadden. Van verachterde leer lingen werden ze in één trek meesters in 't vak: de dorre waarheden die als uitgedoofde pharen schenen langs een duistere baan, verspreidden opeens een verblindende en aantrekkende klaarte. Kom, H. Geest, verlicht ook ons verstand, ontsteek onzen lanteern, een grooten lanteern maar tot nu toe met een klein lichtje; wees de ziel onzer ziel, breng den glans van 't geloof en het worde voor onzen geest een Sinksen- feest met hemelsche verlichting en bo- venaardsch vierwerk. Hij kome, de allerbeste Vertrooster, in deze bange uren te midden der benarde tijden. Hij heeft takt en doigtéom de zlelewonden zachtjes aan te raken, den balsem te leggen op de juiste plaats, «onder zeer te doen. Kom, Trooster, voor degenen die hun lllusie's verloren hebben, kom in de her ten die leeg zijn, breng verkwikking en hemelgeluk midden kruisliefde. Jaagt uwen trooster daarna niet weg, uw hert zou nog meer gebroken zijn, de wereld donkerder en uw ziel doodscher. Als we ook maar een beetje meewil- len, Hij zal ons leiden zonder duwen of •tooten, waar Hij ons hebben wil. Heden is 't kermis in vele plaatsen. De peerdekens draaien en de koppels ook; de orgels draaien en de hoofden en de herten mee. Het vuur op de markt 5s dit niet van sprankelende tongen, het riekt naar wafels en smoutebollen op de foor. Zulke leute laat altijd een leemte, helaas! Beter is de vroomheid en 't stil geluk met zijn geestelijke zoetheid en zalving die al het aardsche bitter doet smaken. Onverschrokken stapte de kleine kudde mannen, tot helden uitgegroeid in eens. Blijde waren ze omdat ze waardig ge vonden waren, versmading voor hun Meester te lijden. Voor den eersten keer «teekt de Visscher alleen van wal op de menschenzee en drie duizend snoeken, pardon, mannen doen Petrus zijn won derbare vischvangst gedenken. De vrees achtige durft alles, onweerstaanbaar ge dreven, de Gever des levens bezielt hem. De geest van sterkte is niet lam-ge- Blagen. Hij kan nog terugdalen en ons in- Btinkten geven van hooger leven, in ons binnenste onuitsprekelijke verzuchtingen Blaken, ons gedwee plooien, kneed- en smeedbaar maken. Dat vuur kan een kouden ijsberg doen gloeien, ook in de XX" eeuw. Dat licht kan door de traliën van een kerker boren en een gevangene doen hunkeren naar t azuur der blij- en vrijheid. De menschen hooren de stem niet uit den hooge, door het trompen der auto's, door het schetteren der radio's, de we reld die altijd en overal al de registers der luidruchtigheid uittrekt, luistert niet naar de zachte tonen der genade die speelt ln sourdine. Kom in ons wonen, H. Geest, en blijf er huizen. Breng alles mee om ons leeg appartement op te schikken en te ver- Bieren. Maak de ziele schoon, garnier ze, breng tableaux en meubels, breng bloe men en fruit, zeven gaven en vruchten. Breng raad, wetenschap en wijsheid aan al degenen die hun hemelweerden lieten liggen ln een schof vol stof, her inner den datum aan al degenen die stoffelijk en vleeschelijk aan de aarde klevend, hun geestelijke coupons verga ten af te snijden. Leg op onze zleletafel een korf met 1 weeldrigste ooft: blijdschap, liefde, vrede.A. B. I Gebruikt Chlcorcl WYPELIER-TAFFIN 't is de beste. HET ALGEMEEN SCHEMA 21 AUGUSTUS 1932 Bl hetzelfde zijn als verleden jaar. Ge zien de algemeene tevredenheid der Be devaarders, en ook de teknische noodza kelijkheid, blijft de H. Mis aan den voet van het IJzermonument, behouden. De Openluchtmis in de IJzervlakte zal wederom plaats hebben te 11 uur, «oodoende kunnen regelmatig de aanko mende groepen zich geleidelijk begeven naar de IJzervlakte en er post vatten in de weiden rondom het Monument, waar de H. Mis zal opgedragen worden. Daarna onthulling van het 9-meter hooge Joe English beeld, met de gebruike lijke gezamenlijke gezangen en toespraken. DE KUNSTPLAKBRIEF Deze prachtige kunstplakbrief komt boo pas van de pers. Het is een machtig schoone plakbrief. De buitengewone bij val die onzen plakbrief van de XII" Bede- vaart genoot, heeft ons bewezen dat onze plaatselijke inrichters het kunstwerk van Joz. op prijs wisten te stellen. Dit Jaar heeft Joz. zichzelf overtroffen. De plakbrief (1 m. op 0,70 m.) verbeeldt de schim van Joe English, (uitgevoerd naar portret) terugziende op het zaad dat aan den IJzer ontkiemde: zijne tee- kening van het Vlaamsche doodenveld met de duizenden kruisjes en middenin het groote kruis met het A. V. V.-V. V. K. en waaruit groeide het machtige IJzermo nument, zinnebeeld van Vlaamsche saamhoorigheid en heropstanding dit alles uitgevoerd in een heerlijke symbo lische kleurschakeering. Evenals verleden jaar zijn wij ver plicht den plakbrief aan te rekenen. Daarom vragen wij u, wil zelf het noo- dlg aantal bepalen, de prijs er van Is 2 frank 't stuk. Het is echter zonde sulk een werk te plooien, daar het dan 50 van zijn schoonheid verliest, daar om zullen we dit jaar wederom de plak brieven in kartonnen rollen verzenden; zulk een rol kost 2 fr. zoodat men bij de bestelling van plakbrieven 2 fr. meer moet voegen voor inpakkosten (verzen ding inbegrepen). De beste manier om plakbrieven te bestellen is de volgende: schrijft ons geen nuttelooze brieven, vult een postcheck in van... frank. Post rekening Nr 113,405, Cl. De Landtsheer, Wilfordkaai, 16, Temsche. Vermeldt duidelijk achteraan wat u wilt; b. v. Stuur mij seffens 10 plakbrie ven van 2 fr. is 20 fr. daarbij 2 fr. voor kartonnen rol is 22 fr.Dat is de een voudigste manier, die voor u en voor ons het minst tijd en geld kost, en u ontvangt Mikele dagen nadien, alles franco thuis. In een middenraadvergadering van ver scheidene Vlncentiusgenootschappen werd een gewichtige voordracht gehouden over Moderne leekenapostolaatwaaruit wij enkele belangrijke punten van den Eer- weerde spreker aanhalen. Eerst ging het over propaganda voor de katholieke pers want het blijkt zon neklaar dat de Invloed der drukpers zeer groot is. Zei Kard. Mercier niet dat hij liever den opbouw van eene kerk zou uitstellen om de noodige kapitalen bijeen te houden ten bate van de propaganda voor de goede pers? In een tweede punt werd gewezen op het werk van H. Pranciscus Regis ter vereffening van onregelmatige huwelij ken. Dringt in onze dorpen ook niet reeds deze valsche opvatting door, zoo regel recht strijdig met de Katholieke Kerk en hare zedenleer: zij zijn gescheiden voor de wet, dus ze zijn in orde! Wat al onwetendheid heerscht er niet over christene zedenleer? Zouden wij onze zoogezegde katholieke streken niet moeten beginnen beschou wen als missiegebieden? Inderdaad, neemt het pourcentage der Zondagmisverzuimers bijzonderlijk onder de mannelijke wer kersbevolking wel op onrustwekkende wijze toe? Hoe intenser godsdienstig leven hoe minder maatschappelijke moei lijkheden. Wij zijn christenen in de kerk, mis schien tehuis, niet enkel persoonlijk maar ln den familiekring. Zijn wij het ook ln het openbaar langs de straat, in het werkhuis, in de herberg, op trein, tram en autobus? Zijn wij het in ons dagblad, in onze sociale inrichting, in onze lezin gen, onze gesprekken, in ons vermaak en ontspanning? Als armoede hoeft niet enkel stoffelijke armoede doch ook GEESTELIJKE ar moede verstaan te worden, en deze moet eerst en meest gelenigd worden. Veel en herhaaldelijk wordt geklaagd over hqt immer groeiende zedenbederf, over het driester en driester optreden in het openbaar van het kwaad. Overal waar een groep menschen samen zijn schijnt de goede tot zwijgen gedoemd dewijl de booze het recht opeischt om den hoogen toon te voeren en zich ergert wanneer een ernstige jongeling niet medelacht met al de uitspattingen van een geile inbeelding. De roes welke onze jeugd medesleept schijnt door alle mogelijke omstandigheden in de hand gewerkt. Kermissen, volksfeesten, tingeltangels, dansgelegenheden, tooneelen van allen aard, sportfurie, alles wil ten huldigen dage tot uitspatting dwingen. Uit hun eigen zijn die ontspanningen niet slecht maar de atmosfeer die er alles overheerscht heeft deze gemaakt tot gelegenheden en oorzaken van het kwaad. Het meest van al de CINEMA met zijne donkere zalen, met zijne ter gende kleurenschreeuwerige en zedelijk- ergerlijke reklamen, door woord en print, door zijne niets ontziende tafereelen welke de film op het doek toovert. Het ls er de meeste cinemahouders slechts om te doen om bijval te oogsten en geld te verdienen, ongerekend het zedelijk bederf dat de vertooningen met zich slepen of de volledige verdooving of verstomping van alle edel gevoel. Hoe meer prikke lend, hoe zekerder de bijval! En onge lukkig zijn de Katholieken in vele plaat sen veel te laat geweest om het vraag stuk eene oplossing te geven in katholie ken zin. Meent gij niet, had het katholiek door zicht bij 't immer vooruitgaan van de Cinema er voor gezorgd om katholieke zalen op te richten met het vereischte toezicht, het katholieke volk zou zich bepaald hebben om naar deze zalen te gaan en zou zich tevreden gehouden heb ben met de vertooningen welke geen aan stoot geven aan het katholiek geweten. Men zou eene strooming verwékt hebben en veel meer dan nu zou de smaak ge richt geweest zijn op wetenschappelijke en kunstfilms, en de historische of roman tische film, de helden- of lachhistories zouden gezond gebleven zijn. Doch thans wordt de smaak gansch misvormd en er wordt niets nagejaagd dan de zinnen prikkelende en driftstreelende film; de strooming moet uit de valsche bedding waarin zij verloren Mep gericht worden naar wat gezond is en zedelijk goed te keuren. Dat de smaak misvormd en het ge weten vervalscht is, blijkt maar al te duidelijk uit de ontegensprekelijke fei ten als het bezoek van onzijdige en slechte cinemas uit de steden, door onze katholieke bevolking. In het eigen dorp zouden zij zich daarheen niet wagen doch wel op den vreemde en het doet tragisch aan of verwekt het een schaterlach, bitter ironisch is het dat burgerij optrekt naar socialistische zalen aldus hun centen en hunne goedkeuring hechtende aan wat zij in hun omgeving verwenschen en ver vloeken. En het euvel is er niet te min der om als het gaat om liberale of neu trale zalen. Ten slotte als een actueeler vraagstuk dringt zich voorop de radiobeweging waarvoor de Katholieken ditmaal niet mogen te laat komen, omdat hier ook een groot KATHOLIEK belang mede ge moeid is. Het gaat er in deze beweging om de vrijheid van uiting van gedachten tegenover het neutrale, het gaat er om meer rechtmatige verdeeling van den zendtijd, het gaat er om de kunstgehalte en de degelijkheid der vlaamsche katho lieke uitzendingen. Immers hoe gevaarlijk wordt dit wa pen niet door de ontwikkeling van de televisie, der telescople, der telefotografle, der afbeelding op 3 afmetingen. Hoe on gestoord en ongezien kan men zich ver melen aan allen kost van welken aard ook? Welke verantwoordelijkheid voor de ouders als zij niet waakzaam toezien op hunne aankomende jongens en dochters. In alle katholieke middens moet het lenligen van geestelijken nood op het werkprogramma staan want in dit alles gaat het om zedelijk behoud en katho lieke fierheid en katholiek zelfbewustzijn. Daarbij in de moderne maatschappij moeten wij modern zijn en zooals Oza- nam destijds alle wapens hanteeren ter eere van Gods kerk en ten bate van ons katholiek vlaamsche Volk. PEDO. Verleden week reeds deelden we den aanslag mede die den Vrijdag namiddag plaats greep op M. Doumer, voorzitter der Fransche Republiek, en waarbij hij door drie kogels doodelijk gewond werd. Niet tegenstaande alle mogelijke zorg en drie bloedovertappingen is de heer Doumer 's nachts overleden. Hier geven we eenige bijzonderheden over die gruwelijke moordaanslag. DE MOORDENAAR De moordenaar bleek te zijn een ze kere Paul Gorguloff, van Russische her komst. BIJ zijn verhoor sprak hij be wondering uit over Hitler en Mussolini en verklaarde dat hij zijne daad als een plioht aanzien had omdat Frankrijk in Rusland niet wil tusschenkomen tegen de bolchewisten en deze integendeel zou steunen, zegde hij. Hij had reeds ver scheidene boeken besteld ln de Tentoon stelling op naam van Paul Brade. Het is vóór den stand van Claude Farrère dat hij zijn aanslag beging. Volgens een no taboekje bij hem gevonden zou hij een gewezen voorzitter zijn der Russische fas cisten. Over eenige weken was hij uit Frank rijk gedreven geweest en was uitgewe ken Daar Mor alwaar hij een ge- helm genootschap had opgericht. Van daar is hij teruggekomen om zijne mis daad te plegen. Men kan echter met zekerheid beves tigen dat zijn daad voorbereid is ge weest daar hij op zijn notaboekje had geschreven: Paul Gorguloff, moorde naar van den President der Fransche RepubliekMogelijks is hij wel een uit dagingsagent der bolchewisten. Daar al zijne verklaringen onsamen hangend bleken en hij ook verklaarde het kind van Lindbergh te hebben doen ont voeren vreest men met een krankzinnige te doen te hebben en werd een onder zoek naar zijn geestestoestand ingesteld. PRESIDENT PAUL DOUMER DE LAFFE DAAD Vrijdag namiddag werd ln volle center van Parijs een afschuwelijke aanslag gepleegd op M. Doumer, President der Fransche Republiek. De Heer Doumer begaf ich per auto naar eene Boeken- toonstelling, ingericht door de schrijvers- oudstrijders, in hetHotel de Rothschild Faubourg du Roule. Het was juist 3 uur toen de President uit zijn auto stapte om bedoeld hotel binnen te gaan. Plots knalden een vijftal opeenvolgende revol verschoten. Een kerel die zich bevond tusschen het volk, in den omtrek samengescholen om den President toe te juichen, stond met een rookenden revolver in de hand. De Heer Doumer werd getroffen door drie kogels in het hoofd en pïofte ten gronde. DE MOORDENAAR AANGEHOUDEN In de rangen van het toegestroomde volk ontstond een hevige verwarring. Er werd getierd, geschreeuwd, gehuild. De politie schoot onmiddellijk toe en de Heer Guichard ontrukte den moordenaar zijn wapen. De ooggetuigen van den aanslag zou den hem gelyncht hebben hadde de politie den lafaard met groote moeite uit hunne handen niet getrokken en op geleid. De menigte was woelig en de kreet ter doodbleef dreigen totdat de politie verdween met den aangehou dene. GORGULOFF, DE DADER, na zijn aanhouding. van de kleine mei en houdi hei droog mei Purolpoeder, de buo 9 frank. I» evenals Purol, i 4 en 7'/j frank, verkrijgbaar In alle Apotheken. De Aanhouding van den Dader. ANDERE GEKWETSTEN Toen de eerste vuurschoten knalden snelden de H.H. Guichard en Claude Farrère toe op den moordenaar. M. Gui chard die den revolver uit de handen van den dader wilde ontrukken werd ge troffen aan de linkerhand, M. Farrère die den moordenaar bij een been gegrepen had kreeg een kogel door den arm. De Heer Guichard is algemeen be stuurder der municipale politie van Pa rijs en den Heer Claude Farrère ls voor zitter der Vereeniging van de schrijvers- oudstrijders. Hunnen toestand boezemt geen onrust in. DE PRESIDENT NAAR HET GASTHUIS De Heer Le Bigot, die eerst met de H.H. Guichard en Farrère geholpen had om den moordenaar te ontwapenen snel de dan den President ter hulp, en samen met twee andere ooggetuigen van het drama droeg hij M. Doumer in den presidentsauto die daar nog stond, en deed het slachtoffer naar hek gasthuis Beaujon voeren. Dadelijk werd den ge wonde verzorgd en moest een heelkun dige bewerking ondergaan. Na de opera tie kwam de Heer Doumer. nog tot be zinning en herkende enkele vrienden en familieleden. DOOD VAN M. DOUMER Een hersenontsteking was veroorzaakt geweest door het splijten van den sche del. Bloed werd den gewonde overgetapt doch niets batte. Zaterdag morgen, rond 5 uur, werd officieel aangekondigd dat President Doumer overleden was om 4 u. 37. Het stoffelijk overblijfsel werd dan ln een ambulancie-aqjp^gevoerd naar het Elyseum. INDRUKKEN IN FRANKRIJK EN ANDERE LANDEN Deze afschuwelijke daad heeft overal een diepen indruk en groote verontwaar diging teweeg gebracht. Van alle streken stroomen betuigingen van genegenheid toe naar het Fransche Gouvernement en naar de Familie van M. Doumer. Telegrammen o: Rouwbetuigingen kwa men toe van het Hof van Belgie, de Belg. Regeering, de Italiaansehe Kamer en Re geering, den Koning van Italië, den Paus, President Hoover der V. S. van Amerika, der Russen wonende te Parijs, het Duit sche Rijk, President Hindenburg, den JConing van Engeland, en nog van veel andere zijden. In geheel Frankrijk werd de officieele rouw bevolen! Alle vlaggen der openbare gebouwen werden halfstok geheschen. D openbare officieele schouwburgen zijn op den dag der uitvaart gesloten gebleven. DE BEGRAFENIS VAN M. DOUMER Het stoffelijk overschot van den Pre sident werd ten toon gesteld vanaf Za terdag in een salon van de eerste ver dieping van het Elyseum, en bewaakt door de leden van de burgerlijke en mi litaire huizen en van de Familieleden van den Overledene. Een indrukwekkende en zeer talrijke begankenis is Zondag voor het presiden tieel paleis van het Elyseum te Parijs voorbijgetrokken. Maandag werd het lijk gekist en Don derdag morgen werd den Heer Doumer met de Nationale lijkplechtigheden be graven. lieer Doumer op zijn Praalbed kleurde. Het wapen had de lever door boord, wat eene bloedstorting veroorzaak te, waartegen de wetenschap machteloos stond. In de prefektuur overgebracht, be zweek Sadi Carnot er drie uren na den aanslag. Caserio werd aangehouden en ter dood veroordeeld en stierf op het schavot. DE AANSLAG TEGEN M. LOUEET EN DEN KONING VAN SPANJE Tijdens zijn Presidentschap werd M. Emile Loubet ook het slachtoffer van een aanslag, bij de officieele- ontvangst van den Koning van Spanje, Alfonso XIII, op 30 Mei 1905. De President begaf zich per rijtuig naar den opera, in gezelschap van den Vorst, toen in de rue de Rohan een bom op het rijtuig geworpen werd door een Spaan- schen anarchist, die erin gelukte te vluch ten. Noch de President, noch de Koning werden getroffen, doch verscheidene rui ters der eerewacht werden gekwetst. DE AANSLAG OP M. MILLERAND Ook M. Millerand is tijdens zijn Presi dentschap aan een aanslag onsnapt. Na de troepenschouwing, de 14 Juli 1922, loste de kommunist Charles Bouvet, twee re volverschoten in de richting van het rij tuig van den policieprefekt M. Naudin, denkende dat het de Presideht der Re publiek was. Alleen een toeschouwster werd gekwetst. ANDERE STAATSHOOFDEN In 1836 werd te Parijs een aanslag ge pleegd op het leven var Louis-Philippe, en in 1858 op Napoleon III. Deze laatste aanslag maakte honderd zes en vijftig dooden en gekwetsten. En dan de aanslagen tegen Paul I en Alexander II; de moord van Abraham Lincoln, President der Veveenigde Staten, die, den 15 April 1865 in den schouwburg van Washington, door een dweependen tooneelspeler neerge-choten werd; de aan slag op Koning Humberto I van Italië, en de moord op keizerin Elisabeth van Oos tenrijk, te Geneve; de moord van een anderen President der Vereenigde Staten, in 1801, te Buffalo; en de moord van Aartshertog Frans-Jozef van Oostenrijk, te Sarajevo, misdaad die het voorwendsel zou geweest zijn om den Wereldoorlog van 1914-1918 te doen uitbreken. Men had dan ook nog, over jaren, den aanslag van de 16 jarigen Sipido tegen Edward VII, toen Kroonprins van Enge land, in de Noordstatie te Brussel. Iedereen'herinnert zich nog den moord aanslag te Brussel op den Kroonprins Humberto van Italië, in Oktober 1929 te Brussel. Maar wat minder gekend is, is dat Leo pold II, over zoowat dertig jaren, ontsnap te aan een pistoolschot hem door den anarchist Rubino bestemd. DE MOORD OP SADI CARNOT De tragische aanslag waarvan M. Dou mer het slachtoffer geworden ls, heeft meer dan een voorgaande gehad In de annalen der derde Republiek. De eerste ls de moord geweest op Sadi Carnot. Op 23 Juni 1894, verliet de President de Fransche hoofdstad om de inhuldiging te gaan bijwonen van de wereldtentoonstel ling van Lyon. Den volgenden dag, een Zondag, begaf de President zich, in open galarijtuig, naar den schouwburg van Lyon. Opeens tusschen de Beurs en den Grooten Schouwburg, kwam een kerel, ze kere Caserio, die den vorigen nacht te Lyon was aangekomen, uit de rangen der menigte, die op de bijgangen geschaard was, haalde uit den zak een dolk die nog in een stuk gazet gewikkeld was, en voor aleer iemand hem zulks kon beletten sprong hij naai- het rijtuig toe en plofte zijn wapen, van 16 centimeter lang, ln de borst van den President. Luidkeels riep de moordenaar: «Leve de Revolutie» en vluchtte dan al roependeLeve de anar chie». Sadi Carnot draaide zich nog eens om, terwijl eene straal bloc1 zijn hemd Het overbrengen van den "doodelijk getroffen President Doumer naar hef Gast huis Beaujon. De politie en de vrienden brengen hem buiten en doen teeken aan de menigte te zwijgen. een wetsontwerp in op de belasting op het inkomen dat evenwel niet werd aange nomen. Na den val van het kabinet ln 1896 werd hij tot g -uverneur van Indo-China be noemd en gelukte er in den opstand van de inlandsche inboorlingen te dempen. In 1901 keerde de heer Doumer naar Europa terug en werd hij opnieuw naar het parlement gezonden door de kiezers van het Departement der Aisne. Zijn po litieke opvattingen warir rijper gewor den en men merkte 1 .j hem een lichte zwenkb g naar rechts op. Hij bestreed op scherpe wijze het anticlericalisme van het kabinet-Combes, .an onzalige gedachtenis, en werd de leider van eene nationale op positie, die hem met 265 stèmmen tegen 240 tot voorzitter van de Kamer verkoos op 10 Januari 1905. De heer Doumer schreef twee boeken: het eerste bevattende zijn herinneringen van zijn loopbaan ln Indo-China; het tweede dat ten titel droeg Het Boek van mijn Zonen waarvan de kenmerken zijn: liefde voor de haardstee, trouw aan de openbare orde, eergevoelen, vaderlands liefde. In dit boek schreef hij namelijk dezen zin neer: Een man ls dan eerst groot als hij den dood vlak !n het aange zicht heeft gezien In 1906 werd dj tot vooi -itter van de Kamer herkozen en stelde nadien zijn kandidatuur voor het voorzitterschap van de Fransche Republiek tegen deze van den heer Fallières, die evenwel gekozen werd met 449 stemmen tegen 371. In 1910 werd hij niet meer herkozen en werd opnieuw Journalist, doch in 1912 werd hij naar den Senaat gezonden en bleef lid van die hooge vergadering tot den dag waarop hij tot voorzitter van de Repu bliek gekozen werd. Toen de oorlog uitbrak was hij Minister van Financies, doch nam ontslag om zich hoofdzakelijk als leider van de bevoorra- dingsdlensten te Parijs verdienstelijk te maken. Op 12 September 1917 trad hij ln het kabinet Painlevé. Op dit tijdstip werd hij zwaar getroffen ln zijn diepste gevoelens. Vier zijner zonen sneuvelden aan het Fransche front. Het Fansche parlement heeft zich vooral dit herinnerd toen de Vergadering van Versailles den heer Dou mer boven den heer Briand verkoos. In 1921 behoorde de heer Doumer tot het kabinet Briand en nam de portefeuille van Financies waar. In 1925 maakte Frankrijk de geweldige financieele crisis door, die wij in Belgie eveneens hebben gekend. De Fransche frank rolde naar den afgrond. De heer Doumer stelde draco nische maatregelen voor, namelijk tak sen op lie'- "erbruik, op de betalingen, op de winsten, doch de Kamer weigerde zijn voorstellen bij te treden en het kabinet nam ontslag in 1926. Op 14 Januari 1927 werd de heer Dou mer opnieuw tot voorzitter van den Senaat herkozen en bleef dit hooge ambt vervul len tot hij president van de Fransche Re publiek werd uitgeroepen op 13 Juni 1931. Een jaar later zou hij lafhartig worden neergeschoten door een kerel die, wij ho pen het, niet meer in het bezit was van zijn geestelijke vermogens. Mcj. Krir leJ, ziekenverpleegster van het gasthuis Be&ujon en DL Bj ratel, hof meester, die hun bloed lieten overtappen om President Doumer te redden, wat helaas niet heeft kunnen baten. VROUW GORGULOFF Vrijdag avond werd de vrouw Gorgu loff ook aangehouden te Monaco. Mevr. Gorguloff, ccTitgenoote van don moordenaar, die ten gcreehtshove te Parijs onderheord werd De heer Paul Doumer werd op 13 Juni 1931 tot voorzitter van de Fransche Re publiek gekozen door de Vergadering van Versailles. Een scherpe strijd werd geleverd tusschen hem en den h. Briand en het mislukken van dezen laatste beteekende ook voor hem het einde van zijn loopbaan. De heer Doumer verdwijnt drie maanden na den heer Briand. De heer Paul Doumer werd geboren te Aurilac, ln 1857. Hij was dus 74 jaar oud. Hl] stamt af uit een nederige arbeiders familie. Hij was dus een self mademan Op veertien jarigen leeftijd moest hij reeds zorgen voor zijn dagelijksch brood en kwam hij naar Parijs, waar hij ergens als leerjongen-graveerder aan den kost kwam. Doch hij studeerde voert, heel al leen, toen hij na zijn dagtaak zich terug trok in het nederige kamertje, waar hij verblijf hield. Hij behaalde zijn baccalau reaat, zijn licenciaat ln de wetenschappen en droeg een thesis voor de Akademle van Wetenschappen voor. Toen hij twintig jaar oud was werd hij tot leeraar benoemd in de mathesis aan het College van Mende. Twee jaar later is hij leeraar aan het College van Remi- remont. Hij moet hard werken. HIJ kent geen weelde. Met zijn vrouw die hij op jeugdigen leeftijd gehuwd heeft, slaat hij zich zoo goed als het kan door het leven heen. 't Politiek leven trekt hem aan en om er te komen hanteert hij de pen van den journalist. Hij neemt de leiding waar van een plaatselijk blad, Le Courrier de 1'Aisne Hij is een hard tegenstrever van het Boulangisme en op 8 April 1888 ver slaat hij den kandidaat van het Boulan gisme met 42.000 tegen 33.000 stemmen. Hij was lid van het Fransche parlement van 1890 tot 1896 en van l^en af reeds werd hij als een specialist ln financieele aangelegenheden beschouwd. Op 1 No vember 1985 werd hij Minister voor Fi nancies in het kabinet-Bourgeois, en diende Koopt geen Ontroomer vooraleer gij den met verlaagden melkbak draaiende op eene spil die derjj kreet des vooruit gangs zien werken op onze postcheckrekening 15.570, met aanduiding van uw volledig adres, en telken Zaterdag tot einde dit jaar wordt ons blad U per post besteld. sBaEiauszBxas-xsMESBSsiSüBssBHBsaiiBESBaagiaiiasKSKiis&giHaa M. ALBERT LEBRUN GEKOZEN MET OVERGROOTE MEERDERHEID Door het pijnlijk verdwijnen van M. Doumer diende er in Frankrijk een nieu we President der Republiek gekozen. Drie kandidaten stelden zich voor, namelijk de Heeren Lebrun, Faure en Cachin. Eerst had de Heer Painlevé besloten zich ook voor te stellen doch heeft Maan dag avond zijn kandidatuur ingetrokken. Dinsdag had dus de kiezing plaats in de Congreszaal van Versailles. Al de leden van het Congres waren aanwezig. Door de overgroote meerderheid van 633 op 777 geldige stemmen werd de Heer Albert Lebrun tot nieuwen President ge kozen. De Heer Faure behaalde 114 stemmen, M. Painlevé 12, M. Cachin 8 en ver scheidene andere 10. Er werden 49 on geldige bulletljns ingediend. Bij het bekendmaken der stemming steeg een hevig applaus op ter eere van M. Lebrun. WIE tS ALBERT LEBRUN M. Lebrun ls Voorzitter van den Se naat en als dusdanig de 2" hoogste bur ger in rang van heel het land. De meeste parlementairen zijn het eens om te er kennen dat M. Lebrun de hoogste kwa liteiten van bezadigheid, vaderlandsliefde en politieke wijsheid bezit, die een Pre sident noodig heeft. Men weet dat bij de laatste Presidents verkiezing M. Lebrun de kandidaat was van M. Poincaré en dat hij zich enkel terugtrok toen hij vernam dat M. Dou mer zijne kandidatuur stelde. Eenige radicale dwarskijkers zouden liever iemand van hun gading hebben zien gekozen worden. M. Lebrun heeft twee kwadehoedanigheden in hunne oogen: hij ls geen radicaal en hij is, gruwel, een pratikeerend katholiek. M. Lebrun heeft ook meermaals blijk gegeven van hooge burgerdeugden, zoo dat men hem wel eens in lijn heeft ge steld met den vermoorden President Doumer. De Parljzer Matinzegt dat zijn ge zag, zijne wijsheid en zijn onafhanke lijke geest door niemaud worden betwist. De nieuwe Voorzitter, Heef Lebrun, bij het verlaten vail Let Sastctl Wïl Vmafl* les na zijne kieziug. "DE POPERINGENAAR Uitgever SANSEN-VANNESTE POPERINGE Telefoon N' 9. - Postch. N' 15.570. Abonnementsprijs tot einde 't jaar: voor Belgie per post 11.80 fr. te storten op onze postcheckrekening met volledig adres; voor Frankrijk 26.00 fr. voor andere landen 29.30 fr. te zenden per internationaal post- mandaat met juiste adres.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 1