Fl. Vandevoorde Prachtiger dan ooit de keus bij I Zilver- Blauwe- Boode- Slate* Baummarken Fumé- VOSSEN 31, BOTERSTRAAT, YPER aan prijzen verbazend laag BRIEF UIT BRUSSEL a22-5-32. - DE POPERINGENAAR. In 't Binnenland STADSNIEUWS. IJSROOM MODELHOEDEN PENSIOENEN BOERINNEGILDE POPERINGE N' 2?. - BI. 3. MAURICE POUSEELE NOG 2000 TOMATTENPLANTEN VOLKSHUIS - POPERINGE IEPER. - CINEMA COLISEUM Koopt niet 't eerst 't beste, wat Men U aanbiedt in de stad Als het gaat om Suikerij F. C. JACOBS moet er bij. Want ge weet het toch gewis Dat het steeds de strafste is. Een Fransche Paketboot in brand 1EPERSCHE KROMEK BINNENSTUUR zoo goed als nieuw jPROEF NAAR BEGEERTE MINERVA 12 P K- DE ZEGEPRALENDE ZEILEN CYCLONE SNIJSCHOOL voor Dames Raph. Pannekoucke In de Keizer /STATIESTRAAT, 9 - YPER BEETZADEN OVER TE LATEN SCHOONE VERBLIJFPLAATS op de grenzen van Houtkerke. CTf'7, (Van onzen bijzonderen Oorrespondent.) Brussel, 19-5-32. Ze ligt er! 'k Moet niet zeggen wie. Van de vorige week hing het in de lucht. Maar de gebeurtenissen' volgden zich zoo snel op, dat ik dat vooruitzicht de vorige week nog niet kon aangeven. Van Vrijdag was het reeds duidelijk, dat de regeering aftrappen zou. De gewone (plan van de straat kan dat moeilijk aaneènknoopen. Inderdaad. M. Renkin heeft aan Z. M. den Koning 't ontslag vanzijn regeeringsploeg, aan- gebocien d,at geschiedde Dinsdag avond om ontslagen te zijn van de schrif telijke verbintenis wfelke hij aangegaan had met dénleider der Liber'alén, M. Devèze. Parlementair is dat klaar. Maar is M. Devèze daarmèê ook klaar met zijn ploeg en met den liberalen landraad? Ik stelde .gister die vraag aan een ge ëxperimenteerd Kamerlid. Zijn antwoord was: ze staan met .tien tegelijk gereed om in de plaats te springen van de af- getredën liberale ministers. Als 't maar waar is! Zoo ja, dan is t erbarmelijk gesteld met de liberale par- tijtucht. Goed gaat het in elk geval niet. Woensdag namiddag, na de mededeeling van het regeeringsontslag, hielden de Li beralen groepsvergadering, 't Was 'n echte schreeuwerskermis. Op zeker mo ment schreeuwde M. Boeckx, de eenige Vlaamschgezinde van de liberale Kamer- groep: Als we M. Amelot moeten volgen, dan keeren we hier 't volgend jaar nog hoogstens met drie Liberalen uit Vlaan deren terug En 'k geloof dat M. Boeckx gelijk heeft. Ik citeer dat slechts om te zeggen, dat de Liberalen veel dieper verdeeld en verstrikt zitten dan wie ook. De katholieke Vlamingen zijn integen deel inniger dan ooit akkoord. Persoon lijk heb ik ook gaarne gezien, dat M. Van Cauwelaert eene uitnoodiging van M. Renkin heeft onbeantwoord gelaten. M. Renkin moest trouwens naar geen bekende wegen komen vragen. Van Dinsdag waren de namen reeds gekend van ministers die niet meer zou den worden genomen. De journalisten weten dat altijd eerst en best. Maar ze Slaan er dikwijls naar gelijk 'n blinde paar het ei. Met namen te lanceeren, lokken ze antwoorden uit. Zóó geraken te nabij de waarheid. Kwestie van pro- fessioneele behendigheid. En 'n leugen tje is rap hersteld. Dinsdag maakte het de ronde, dat M.M. Heyman en Van Cae- negem buiten de nieuwe combinatie zou den blijven. *fc Avonds en gister was t nog alleen M. Van Caenegem. En waarom zou M. Van Caenegem moeten geslachtofferd worden? Zijn bevoegdheid wordt door niemand betwist. Als tech nicus is hij de bevoegdste minister van Openbare Werken, die ooit aan dat De partement heeft gestaan. Zijn misdaad dan? Zijn vader, weduwnaar, een klein boerke die te Melsen woont (bij Gent), heeft ouderdomspensioen gevraagd en be komen, maar nooit ontvangen! Hij had er recht op gelijk anderen. Maar omdat hij het had aangevraagd hij, de vader van een minister moest Minister Van Caenegem weg! 'k Moet U niet zeggen, dat zulke be slissing zeer slecht onthaald is in alle demokratische middens. M. Renkin zal ook niet in achting stijgen, moest dat een werkelijkheid worden. De andere zwarte beestls natuur lijk Minister Heyman. Dinsdag moest ook hij weg. Maar 't was rap geklonken! M. Renkin zou het zelf mogen afleggen de vormer te zijn van de nieuwe Regee ring. (Op dat oogenblik Woensdag avond heeft de Koning hem nog niet die opdracht gegeven, maar 't kan elk oogenblik gebeuren.) Tot op dit oogenblik staat het zóó: M. M. Van Caenegem en Dens een christen demokraat en een liberaal zouden aan de deur blijven. M. Croc- kaert (Koloniën) zou naar Landsverde diging gaan waar hij M. Dens zou ver vangen; M. Sap zou M. Crockaert op volgen aan Koloniën, en M. Lippens die in 't buitenland reist zou Openbare Werken krijgen. Dat alles is echter nog voorbarig. Ge moet dat zelf bijwerken met de laatste informaties. M. Sap heeft nog geen be slissing genomen. De Koning zooals dat in de traditie ligt heeft de Voorzitters van Kamer en Senaat geraadpleegd, alsmede de Mi nisters van_State, M.M. Devèze, Poullet, Jaspar, Segêrs en Van Cauwelaert. De Federatie der Katholieke Kringen vergaderde Woensdag voormiddag. M. Se- gers heeft verklaard, dat de regeerings- krisis niet raakt aan 't gezag van M Renkin. Deze, zegde hij, gaat voort met 't vertrouwen te genieten van heel het land. Voor de andere ministers waren er geen bloempjes over. De volgende week zal de Federatie het ontworpen statuut van de Katholieke Unie bespreken, 'k Veroorloof mij echter deze opmerking: M. Segers moet voor zichtig zijn, wil hij met dat statuut niet alleen blijven zitten! De grond van het regeeringsontslag ls niet alleen het taalkundig vraagstuk. Ook de financieele toestand komt erbij. De belastingen geven veel te weinig, en dat houdt verband met de krisis. De uitga ven en krisissteun en ouderdomspensioe nen zijn integendeel zwaar en onafwend baar. Want raakt men daaraan dan is elke regeeringscombinatie ten doode opge schreven. Brengt de Conferentie van Lausanne geene oplossing aan een ern stig begin van ontwapening, dan blijft de toenadering der naties uit en wordt hot met de financies immer slechter, in Belgie niet minder dan in andere landen. Morgen (Donderdag) vergadert de Mid- denraad van het Algemeen Christen Wer- kersverbond met de leden der demokra tische Groepen van Kamer en Senaat. Wellicht kan ik U daarover nog een en ander meêdeelen. 'k Moet U niet herhalen, dat de taal- Kundiga waagstukken dringender dan ooit naar eene oplossing roepen. Die op lossing moet er zijn zoo rap mogelijk. Maar als dat gebeurd is, moeten we geen schrik hebben van vervroegde verkiezin gen. Persoonlijk ben ik de meening toe gedaan en 'k sta volstrekt niet alleen dat we best de drie kiezingen (wet gevende, provinciale en gemeentekiezin- gen) in de gestelde rangorde achter eenvolgens zouden krijgen in den nazo mer. Krijgen we een gunstige oplossing aan de talenkwestie, dan wordt voor de Katholieken een gunstige atmosfeer ge schapen, wellicht gunstiger dan 't vol gend jaar. De VI. Nationalisten zijn wan hopiger dan ooit verdeeld. Het arbeiden de volk heeft vertrouwen in de sociale politiek van Minister Heyman. Deze laat ste heeft nog Dinsdag 1.1. duidelijk ver klaard, dat hij den werkloozensteun zal handhaven. De toepassing der ouder- domspensioenwet heeft ook vele arbei- dersfamiliën gelukkig gemaakt, in dezen zin dat daar nu een wélstand heerscht die ze om zoo te zeggen nooit te voren hebben gekend. Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag alleen Apotheek KESTELYN. Eene omwenteling in het geneeskun dig korps. De heeren geneesheeren zijn verrukt over den wonderbaren uitslag dien zij bij hunne zieken bekomen met het gebruiken der MONOPOEDERS te gen hoofd-, schele hoofdpijn, rheumatlek, griep. Ook zijn de gelukwenschen den uitvinder niet gespaard. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, en A. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinge; de doos: 7 frank. Ruzie. Verleden week Zaterdag, in den voormiddag, rond 9 uur, nabij den Luttertap gerochten twee geburen in onverschil nopens eene haag. Alras werden zij handgemeen. Zekere V. B. kreeg gansch het gezin van zijn gebuur op zijn nek en kwam gansch bebloed en gekwetst aan het hoofd uit den slag. van heden af en alle Zondagen gedu rende den Zomer te bekomen in por tions», bij C. VERHACK-DUMON, 15, Bertenplaats, Poperinge. - Tel. 241. Diefstal. Zondag morgen bij hun opstaan bemerkten de inwoners der hof stede van Prosper Top dat in een der hokken was binnengebroken geweest. Buiten vonden zij hun velo liggen doch met het achterwiel eruit genomen, 't Was alles wat de dieven hadden medegepikt. Werkongeval. Dinsdag namiddag was Heer Hauspie Jules bezig met vloer tegels weg te nemen langs eenen ouden muur die nog recht stond in een in af braak zijnde woonst van zijn schoonzoon Prosper Croo-Hauspie, Keer van den Om megang. Almeteens viel de muur om met het ongelukkig gevolg dat Hauspie er on der bedolven werd. Op zijn hulpgeroep snelden werklieden hem ter hulp en be vrijden hem uit zijnen neteligen toestand. Dat zijn allemaal faktoren, die in aan- van inwendige pijnem Een priHvio* mnpf-.pr» cpnnmpn nrnrdpn bijgeroepen geneesheer diende hem zijn eerste zorgen toe en deed hem naar zijne woning overbrengen. Zijn toestand baar de onrust maar nu is hij toch aan de be terhand. merking moeten genomen worden. 'k Heb den indruk, dat we voor de taalkundige vraagstukken naar eene op lossing gaan. Of de nieuwe regeering daarvan eene vrije kwestie zal maken, weet ik niet. Maar voor de taalregeling in lager en middelbaar onderwijs is 't ge schil gemakkelijk te overbruggen. Blijft dan nog de taairegeling in gerechtszaken. Zal dat nu ook kunnen afgewerkt wor den? Dat hangt af van den goeden wil Maar 't ls wenschelijk dat geheel dat twistgeding uit de voeten worde gemaakt, want dat bederft geheel de politiek-par- lementaire atmosfeer. Ter bevestiging van hetgeen hlervoren staat, geef ik hier eene zakelijke uiteen zetting van M. Ad. Dhayé, Kamerlid voor Gent-Ekloo, en gewezen schoolhoofd, over het twistgeding der minderheidsklassen in 't lager onderwijs. M. Dhavé heeft geschreven in Het Volk De Tijd Waarin bestaat voornamelijk het mee ningsverschil tussehen de Liberalen en de Kath. Vlamingen? In zekere gemeenten: Antwerpen, Oost ende, Gent, Ronse, Tienen, St-Agatha- Berchem en de Limburgsche koolmijn streek bestaan zoogenaamde minderheids klassen, met het Fransch uitsluitelijk (zooals te Antwerpen) of gedeeltelijk als voertaal. In de nieuwe voorstellen over 't gebruik der talen in 't onderwijs, gaat elk Kamercommissie en Regeering er op akkoord dat in de toekomst de oprichting van zulke klassen uitsluitelijk zal afhangen van de gemeenten of school besturen die zullen oordeelen over de we zenlijkheid der behoefte op taalgebied. Daarenboven zal de aard dier klassen gansch anders zijn. 't Zullen niet meer klassen zijn met het Fransch als voer taal, maar aanpassingsklassen (transmU' tatieklassen) De twee eerste jaren zullen de leerlin gen volledig in het Fransch onderwezen worden, maar beginnende van het derde studiejaar zal het onderwijs stilaan ver- viaamscht worden en dit meer en meer gedurende de drie volgende jaren, zoodat de leerlingen met het begin van het ze vende studiejaar in staat zijn een vol ledig in het Vlaamsch gegeven onderwijs te volgen. Ze worden dus op vier jaar aangepast. Tot daar geen betwisting. Wat nu aangaat de bestaande minder heidsklassen, die worden ook geleidelijk vervormd in aanpassingsklassen, zoodat binnen vier jaar, wanneer de leerlingen welke met het begin van 't aanstaande schooljaar hun derde studiejaar begin nen, him zesde studiejaar zullen geëin digd hebben, de huidige minderheidsklas sen zullen veranderd zijn in transmuta tieklassen. En nu 't geschil: De bestaande minderheidsklassen, ver vormd zooals hierboven aangeduid, moe ten behouden blijven zoolang ze de voor waarden vereenigen om staatstoelagen te bekomen (min of meer ,25 leerlingen per klasse tellen) zeggen de meeste Liberalen met als woordvoerder M. Devèz: Hun bestaan zal afhangen van het oordeel der gemeenten of schoolbesturen, zooals voor deze voor dewelke eene eerste oprichting gevraagd wordt, verklaart de Kamercommissie en zeggen de Vlaamsche Katholieken met M. Van Cauwelaert aan het hoofd. En deze argumenteert: Waarom aan de gemeenten die minderheidsklassen op richtten, een verplichting opleggen die voor de andere niet bestaat? Om in de gewoonte te blijven, geef ik hier nog eenige korte nieuwsjes, om dan naar 't Parlement terug te keeren. M. Renier, soc. Kamerlid en Voor zitter van het Nationaal (soc.) Syndikaat, die ingenieur Flamlon had aangeklaagd als dragende de oorzaak der spoorweg ramp van Hal, is door de 2" Kamer van Brussel veroordeeld tot 10.000 fr. boete en inlassching van het vonnis in vijf dagbladen. Het vonnis zegt dat M. Re- nier niet de bewijzen heeft geleverd van hetgeen hij heeft aangeklaagd. De Brusselsche koetsiers hebben Dinsdag de 300" verjaring van hun pa troonheilige St Guido, gevierd. De trom petters van de Gidsen luisterden den stoet op. De deken der corporatie, Jef Trompette, werd op bijzonder wijze ge huldigd. De Koning is naar Chatelet, beter gezegd naar het kasteel van Acoz, de 100" verjaring gaan meêvieren van een doode, M. Oct. Firmez, die een voorname geschiedschrijver is geweest. Aan 't ban ket waren niet min dan 300 deelnemers. Dinsdag is in de Kamer de inter pellatie J. Bodaert en R. Debruyne aan de beurt gekomen. Minister Heyman heeft onmiddellijk het woord genomen na den eersten interpellant. En na hem sprak nog soc. Duchesne (Vervlers). Of de rest fan die interpellatie zal weggevaagd zijn door de regeeringskrisis, val af te wach ten. (Zie meer daarover op onze eerste bladzijde.) M. Bodart heeft een sterk-gedokumen- teerde rede gehouden. Vermoedelijk zal in 't loopende Jaar van 6 tot 700 miljoen uitgegeven worden aan werkloozensteun, zegde hij. Ongezien den bijleg van ge meenten en provinciën. Maar hij voegde er dadelijk bij: Ook de burgerlijke pen sioenen kosten 600 miljoen; de militaire en invaliditeitspensioenen, 918 miljoen, en de landsverdediging kost 1200 miljoen. Aan werkloozensteun werd sedert 1920 1307 miljoen uitgegeven. Dat maakt slechts 1 t. h. van de staatsuitgaven. Ware de werkloosheidsverzekering inge voerd geweest op grondslag van 1 t. h. voor den verzekerde, 1 t. h. voor den werkgever en 1 t. h. voor den Staat, dan zou er nu nog, spijts de langdurige krisis, eene reserve zijn van méér dan een mil jard. Na een beeld opgehangen te hebben van het systeem van werkloozensteun, zegde spreker dat de werkloozensteun in de streek van Charleroi, alles inbegre pen, 10 fr. bedraagt voor den ongehuwde, GROOTEN AFSLAG op al de bij MARIA LIEBERT Noordstraat, 40, Poperinge. Aanrijding. Maandag 1.1., rond 10 u. 's morgens reeds Adelard D'Hooge per moto de Pottestraat op. Achteraan zat Gruwez Georges. Ter hoogte geko men van de tramlijn kwam juist de tram van Watou aangereden. Om niet door dezen aangereden te zijn gaf D'Hoo ge een zwenk aan zijn moto en reed den gracht in, doch evenwel haperde de moto aan het lokomotief en werd een twintig tal meter verder medegesleept. Gruwez werd lichtelijk gekwetst en de moto een weinig beschadigd. Onderzoek werd ter plaats door den Heer Commis saris gedaan. De personen geboren in de maand MEI, moeten heden Zondag mor gen naar 't Volkshuis, Ieperstraat, vanaf 9 tot 11 uur, komen met hunne pen- sioenkaart of om hunne storting te doen. Personen die begeeren te storten voor hun ouderdomspensioen moeten hun nummer aanvragen vooraleer zij verjaren. 't Is de laatste Zondag dat wij de storting ontvangen voor de personen ge boren in deze maand. Geen geld of stortingskaart kan aan- veerd worden NA de geboortemaand. Dus opgepast! De mannen storten 120 fr. en de vrou wen 60 frank. Te verkrijgen bij Jules DEPUYDT- SCHMIDT allerschoonste keus van Pater, nosters en allerhande nieuwigheden van geschenken voor Eere-Communie en alle andere feesten. Veranderingen van alle oude Juweelen in allerhande nieuwe modellen. Ambtelijke Berichten. 1. De in woners van het bebouwd gedeelte der stad worden, ingevolge art. 10 van het Regle ment van 1-1-1910, nopens het kuischen en reinhouden der straten, "erplicht voor hunne huizen en eigendommen, tot in het midden van den openbaren weg, het gras en onkruid uit te trekken tegen den 29 Mei aanstaande. 2. Er wordt herinnerd aan de landge- bruikers dat het streng verboden is, het onkruid dat zij uit hunne velden trekken, alsook de ranken die zij afsnijden van hunne hop, te leggen op de openbare we gen of in de grachten. 3. Wie ale komt halen naar stad, wordt verzocht daarvoor dichtsluitende voertui gen (karteelen) te gebruiken. Pectoral Dupuls. 't Is de beste re medie bij het begin van een kwaadaar dige valling of griep; zij doet spoedig den brand in de ademhalingsorganen verdwij nen. De doos 6 fr., bij II. Notredame, Groote Markt, Poperinge. Op Zondag 22 Mei, te 3 ure, bij de Kapel der Paters Trappisten te West- vleteren (St Sixtus) vergadering en ge- zamentlijke bedevaart voor al de leden die zich voor die godvruchtige oefening bereid gevoelen. Uitstap V. T. B. Op Zondag 5 Ju ni, met speciale trein uit Poperinge, naar de boorden van den Amel, de grotten van Remouchamps, de Waterval van Coo, enz.; vertrek te 5 uur 's morgens. Prijs: voor de leden 45 fr.; voor de nlet- leden 50 fr. Voor de leden houders vaq vrijkaarten 15 fr.; voor de niet-leden houders van vrijkaarten 20 fr. Men moet het bedrag storten bij de in schrijving bij een der twee afgevaardig den: H. Devos Emiel, Advokaat, Groote Markt, of bij H. Gaston Feys, Boeschepe- straat, 4, vóór 30 Mei. 13,50 fr. voor den gehuwde met een kind, 28,50 voor een gehuwde met vijf kinderen. Per maand (gemiddeld 25 werkdagen) 250, 412,50 en 712 fr. Trekt daarvan de huishuur af, en ge zult zien wat er over blijft om ervan te leven. De rede van Minister Heyman was eene verdediging van zijn ondersteuningspo- iitiek, en de aankondiging van een wet telijk statuut voor de werkloosheidsver zekering. Voor die interpellatie zijn zoo maar een twintigtal sprekers ingeschreven! Boeschepcstraat - 119 - Poperinge brengt ter kennis dat hij zich gelast met het plaatsen van ALLE ELECTRISCHE INSTALLATIES EN MOTEURS Ook bij hem te verkrijgen: LUSTERS, LICHTSCHERMEN EN LAMPEN. Verzorgd werk en spoedige bediening aan matige prijzen. Voor de Kerkzangers. Heden Zondag, 22 Mei, wordt om 3 uur in de Zaal der E. Z. Benedictijnessen ter stede, eene belangrijke voordracht over Grego- riaanschen Kerkzang gegeven door E. H. Gesquiere, leeraar aan de Normaalschool te Torhout. Alle Kerkzangers en -zangsters en al wie iets voor kerkmuziek voelen, worden tot die voordracht uitgenoodigd. Ingang vrij. Waarom moet gij de Roode Pillen van L. Dupuis, Jumet, nemen? Omdat zij: 1° zacht en zonder buikpijn purgeeren; 2° de gal en de slijmen verdrijven; 3° het bloed zuiveren en vernieuwen. Te verkrijgen bij H. Notredame, Groo te Markt, Poperinge. Chr. Middenstand. Op Zondag 5 Juni 1932 te Brugge, grootsch algemeen Congres van den Chr. Middenstand. De middenstanders van Poperinge en omliggende trekken er naartoe per auto bus. Vertrek te 8 u. 's morgens. Inschrijven in den Kath. Kring ten laat ste Donderdag 2 Juni. Prijs: 16 frank. Onze plicht ls het, zoo talrijk mogelijk op te trekken naar Brugge om het onze bij te dragen tot het welgelukken van congres en betooging, onzen stand ten bate. Er zal ook nog gelegenheid zijn om de vele merkwaardigheden van Brugge te bezichtigen. Landenaarsbond. Op Zondag 22 Mei, om 3 uur, vergadering voor den Landenaarsbond. Inschrijving en schikkingen voor de reis naar «het hoenderpark» te Roeselare. te kóóp aan 20 en 25 centiem ieder. bij ROGER BEAUPREZ, Ieperstraat, 16, Poperinge. Zondag 22 Mei, te 3 uur, algemeene vergadering voor den Landenaarsbond. Maandag 23 Mei, te 8 uur, vergadering voor den Middenraad. Dinsdag 24 Mei, te 8 uur, Studiekring voor de Kajotters. Nieuwe leden worden verwacht: rust roest. Ook in den zomer moet de Studiekring hard werken. Woensdag 25 Mei, te 7 uur, Zangherha ling voor de Kajotsters. kwam toegeloopen, zat den kerel achter na en kreeg hem te pakken in de St Eli- sabethstraat. Van daar werd hij naar den amigo opgeleid. Dezer dagen kwam c Museum in 't bezit van drie schoone interieurs van St Maartenskerk voor den oorlog, 't Is een geschenk van een oud-Ieperling, groot kunstenaar, wier naam wij voor het oogenblik nog verzwijgen moeten. De 8° Tentoonstelling, in de lokalen der H. Harteschool, Capucienenstraat, 28, zal geopend worden op Zondag 12 Juni en sluiten den 19 Juni. Zij is toegankelijk voor het publiek: 's Zondags van na de 7 uur mis tot 12 uur en 's namiddags van 2 uur tot 7 uur. Op de weekdagen van 2 Ms tot 7 uur. Op 19 Juni krijgen wij het groot mis- siefeest met allerhande vermakelijkheden, verfrisschingen. Om 3 uur opening. Om 4 uur groote prtjstrekldng. Om 8 uur slui ting. Lijk op andere jaren zal het hier aan geen volk ontbreken. Vlaamsche Toeristenbond. Op Zondag 5 Juni e. k. wordt een reis inge richt per specialen trein naar de Grot van Remouchamps, Fonds de Quarreux, Waterval van Coo. Alwie dezen tocht wil meemaken, kan van heden af inschrijven bij de vertegen woordigers (Rijke Klarenstraat, 4, of Cartonstraat, 16), alwaar hem dadelijk reiskaart en toegangskaart zullen worden overhandigd. Deelnemingsprijs: Leden V. T. B.: 45 fr., niet-leden: 50 fr. De trein vertrekt te leper te 5.18 uur. Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 30. DE GEORGES PIIILIPPART Het hoofdbestuur van het Algemeen Christen Werkersverbond heeft vandaag over den politiek-parlementairen toestand beraadslaagd. Schier al de leden van de demokratische groepen van Kamer en Se naat waren tegenwoordig, inbegrepen de ontslaggevende ministers Heyman, Van Caenegem en Van Isacker, Staatsminister Poullet en oud-minister Tschofïen. Er werd hulde gebracht aan de afgetreden minis ters. Met eenparigheid van stemmen werd eene dagorde aangenomen. Naar de laatste berichten gaat de samenstelling van de nieuwe regeerings ploeg heel wat moeilijker dan M. Renkin had voorzien. Met Minister Petitjean zou het wel gaan om overeen te komen. Maar Devèze wil zijn pretentieus gezag hand haven om voorzitter te kunnen blijven van den liberalen Landraad. Een meevaller is, dat de liberalen steeds meer verdeeld ge raken. Ge moet u echter niet te veel illusies maken, 't Kan nog dagen duren vooraleer 'n nieuwe regeering op de pooten staat, en de waarschijnlijkheid is dat het toch maar 'n tijdelijke regeering zal zijn. Met den dag versterkt de opinie, dat we naar vervroegde kiezingen gaan. De Poperingenaargaf een onvolle dig verslag over 't Rerum Novarumfeest. De Werkman socialistisch weekblad, is zoo goed dat verslag aan te vullen en uit te leggen hoe 't komt dat er zoo machtig veel volk was in dien stoet. Ziehier dien uitleg: Al die werklieden waren verplicht, ja, verplicht in dien stoet mee te gaan na de kostelooze Kinemavertooning't Was waar ook: De Rekhofstraat was afgezet met Kajotsters en honderden vrouwen. De Ieperstraat met Kajotters en honder den mannen. En met beschaamde kaken en gebogen hoofd zijn ze meegestapt in den stoet. Verplicht door wie? Lach niet, 't serieus verplicht door de christene bazen We wisten werkelijk niet dat onze mach tige stoet zoo'n indruk gemaakt had op de socialisten. Ter gelegenheid van alle Feesten, wendt U rechtstreeks naar het oud gekend huis JULES DEPUYDT-SCHMIDT, waar gij zult vinden: Allerhande nieuwe mo dellen Juweelen, enkel in Platine, Goud en Zilver, versierd met DIamantsteenen van eerste kwaliteit. Aankoop van Goud en Zilver aan den hoogsten prijs. IEFER. Dienstdoende Apotheker. Heden Zondag alleen open Apotheek VAN WALLEGHEM, Statiestraat. Vrijdag, ongeveer om 11 uur, gevoel de Jufvr. Marie Hallaert, oud 71 j. en wonende in de Surmontstraat, zich on passelijk. Daar haar toestand verergerde werden priester en doktor bijgeroepen. De geestelijke kwam nog bij tijds om haar het H. Oliesel toe te dienen en eenige oogenbikken later overleed de brave vrouw. Zondag kregen wij het bezoek van een honderd Duitschers, allen vermink ten, van de streek van Keulen. Zij kwa men hunne kerkhoven bezoeken en ver trokken nog denzelfden dag. Maandag omstreeks 3.30 uur kwam een twee hon derdtal Engelsche oud-strijders, vroeger toebehoorende aan de 41' legerafdeeling, na de inhuldigng van hun gedenkteeken te Fiers (Frankrijk) bijgewoond te heb ben, onze stad bezoeken. Zij werden ont vangen op het stadhuis door den Heer burgemeester Sobry, die ze met hartelijke woorden verwelkomde. Hun leider, gene raal Lusingtan, diende hem van het we derwoord en na het teekenen van het gul den boek werd er een bezoek gebracht aan het gedenkteeken der Iepersche gesneu velden. De vier klaroenen blaasden the last postvan het ruiterij regiment en eene prachtige kroon werd aan den voet van het monument neergelegd. Na een poos stilzwijgen trok de stoet naar Sint Maartenskerk en van daar naar de Zege boog der Engelschen, waar dezelfde plech tigheid herhaald werd. De echtgenooten Verdoene-Lamote zullen op 30 Mei hun vijftigjarig huwe lijksjubileum vieren. Belden zijn nog kloek en gezond. Edmond ls geboren den 24 Februari 1860 te leper en zijne nog flinke wederhelft zag het licht in dezelfde stad op 29 Mei 1862. Zij stapten in het huwe lijksbootje op 27 Mei 1882 en wonnen 12 kinderen, waarvan nog 8 in leven zijn. Om 10 u. de H. Mis in St Jacobskerk. Om 11 u. ontvangst op het stadhuis, 't Zal dien dag volop feest zijn in de Llgytuinwljk. Woensdag heeft de eerste autobus der Belgische Spoorwegen cproefrit ge daan Ieper-Roeselare en Roeselare-Ieper. De ingenieurs van den ijzerenweg mieken deze rit samen met de kaartjesgevers me de. Donderdag zouden de stuurders mede gaan om het noodige onderwijs op te doen. De heeren waren hoogstens voldaan én over de schoone rijtuigen én de ge makkelijke reis. 't Is de Heer Verstraete van leper (Kosmos) die de lijn uitbaten zal. Toekomende week komt de nieuwe vervoerdienst lil voege. Denkelijk Woens-. dag of Donderdag. Vaste datum is nog niet bepaald. Beziet keus en prijzen van DIAMAN TEN en GOUDEN JUWEELEN, bij VAN LEDE, Goudsmid, Boterstraat, (nevens de Puppen) IEPER. Trouwe bediening. WILLIAM BOYD in (Le Voilier Triomphant) machtig en hartroerend drama in 9 dee- len spelend in de wereld der zeelieden. Prachtige zichten. Aandoenlijke taferee- len. De hoofdartist is dezelfde als in De Roeiers van de Volga» (Les Bateliers de la Voga). cowboy-film in 5 deelen, waarin de hoofd rol wordt vervuld door WALLY-WALL. gegeven door Professor aan de Beroepschool te leper. Aangenomen Kleermaker der Spoorwegen 12, BOTERSTRAAT, IEPER Kleermaker voor Heeren en Damen. Confectien voor Heeren en Jongelingen. Patronen naar maat voor Damen. B8HEBI - Met Mei werd de ondersteuning door het weldadigheidsbureel aan de noodlij denden eenigermate verminderd, daar de uitgaven heel wat te hoog opliepen. Bij sommigen, onder meer bij Oscar Vermeu len, oud 33 jaren, wonende in de Caserne, bracht zulks ontstemming te weeg. Woens dag namiddag omstreeks vier uur had hij zich op het bureel aangeboden en stelde er zich geweldig aan, zoodat hij da luiten begon stuk te slaan. De opgebelde politie HOLLEBEKE. Uitstap naar Lour- des-Oostakker! 2' Sinxendag! Te 5 u, appel! H. Mis en Kommunie! Te 7 uur ronkte en grolde de groote Autobus van Jerome Goemaere!... 2 minuten nadien stampvol «All right!»... Naar Lourdes en daar met E. H. Pastor, devoot gebeden: Lieve Vrouw, wil voor ons spreken, 't Goedig oog slaan op ons smeeken! Gij die altijd voor ons pleit, Moeder van Barmhartigheid! Ave Maria! 's Namiddags naar 't lieve Oude Gent, met zijn Kathedraal van St Baafs, zijn Stadhuis, zijn Gravenkasteel en zijn Bel fort met Klokke Roeland! Ogrootsch verleden Vlaandren den Leeuw! Trilt oude Toren En paart uw lied met onze koren! Zingt: ik ben Roeland, kleppe brand! Luide triomf in Vlaanderland! GEO. AAN VADER! Toen ik nog zóó kleene was, Vader leerde me dan zingen, 't Lied van 't echte Vlaamsche ras. O! Hij zong zoo'n schoone dingen! Vader minde zóó zijn Taal, Heeft er altijd voor gestreden En gewacht op zegepraal Van ons Volk, met grootsch erleden! Dank U, Vader, om het zaad, Dat ge uitsmeet in de voren. Kristen-Vlaming, metterdaad: Zóó ging 't koren niet verloren! Sinxen, 1932. Geo, VLAMERTINGE. Gemeentekrediet van Belgie. Geldplaatsing met volle dige waarborg. Agent Jer. DEHAECK. BOEZINGE. Bedevaart naar Oostak ker. Onder de leiding van Eerw. Heer Pastoor zijn twee autos uit Boezinge naar O. L. Vrouw van Oostakker in beêvaart gegaan, Donderdag 1.1. Het weder wilde meê, en in gebed liep de reis voorspoedig af. Heel de voormiddag werd ingenomen aan kerk en grot. Met de bedevaartsvlag in top en een dikke offerkaars togen onze menschen ter kerk, waar een plechtige Mis werd opgedragen door E. H. Pastoor en gezongen door de zangafdeeling der Mariacongregatie van Boezinge. Rozen krans, ommegang en de kapelletjes van O. L. Vrouw van zeven weêen, alles werd ge daan met innige overtuiging en rechtzin nige bede. Aan de grot een laatste woord door onzen Herder. Hier vooral kwamen onze zieken aan de beurt. Lichaam-zieken, doch ook zieleleed en Godsdienstzieken kregen hun deel in de gebeden. Wij ko men hier bidden, zegde hij, en Maria ver eeren en aanroepen, doch dit is niet de eenigste stond dat wij hare hulp vragen? Sinds dagen hebben wij door gebed en Communies deze bedevaart voorbereid en steeds trachten wij door onze levenswijze te toonen aan onze Heilige Moeder, dat wij haar trouw blijven en niet alleen als Moeder herkennen als de nood nijpt. In de namiddag een plechtig Lof en daarna wat verstrooiing; een korte op houd te Gent en bij 't vallen van den avond waren wij te huis, hoogst voldaan en overtuigd dat onze lieve Moeder onze bede zal verbooren. Processie. Zondag aanstaande als het weder goed is, dit wordt de conditie van den dag, gaat de H. Sacramentspro cessie uit. Naar wij vernemen zal een nieuwe groep den stoet opluisteren. De kostumen werden gegeven door bijzonde ren. Deze processie van Boezinge, heeft dit eigenaardig, dat bijna iedereen méé gaat en er weinig of geen kijkers zijn. De luister wordt immers bijgebracht niet voor de menschen, maar voor O. L. Heer. Man nen en Vrouwen, Jongelingen en Jonge Dochters allen wedijveren om ter best. Zoo moet het ook zijn bij een geloovig volk. Bouwlust. In de Brugstraat heerscht er bouwlust. Pas is de nieuwe woonst opgetrokken van Leon Bostoen of wij zien een verdiep bouwen op de woonst van Ch.-L. Vandeputte, zaliger. Wat ver der rijst een nieuwe woonst uit den grond, bestemd voor Ch. Devrieze van St Jan. Het gebouw is nog niet heel gedaan of we zien reeds de kap aftrekken van het huis A. Adam; er zal daar ook een verdiep op gezet worden. En als wij de kommeeren moeten gelooven, zal Marcel Ameel ook een nieuw huis zetten in den hof vroeger aan Rob. Laureins, en... Leroy die de huizekes Vandaele kocht en er ook ver andering zal aanbrengen. Ja, de bouwlust zit in de Brugstraat. Zitdag. Heer Gaston Slosse, Pro pagandist der Kristen Werkliedensyndi- katen, komt niet zetelen op heden Zon dag 22 Mei, maar wel op Zondag 29, van 4 tot 5 uur, in de zaal van de Boekerij. VINKEM. Verkeersongeluk. Maan dag morgen voerde Lalleman Jozef, peer- denknecht bij Dewaele Leon, landbouwer te Vinkem, per camion een stier naar Veurne-tatie. Gekomen op de Staatsbaan leper-Veurne, geraakte de stier met een zijner pooten in de schutten. Het peerd verschrikte en wilde op hol. De geleider viel en een wiel reed hem over het li chaam. Hij kloeg van hevige inwendige pijnen. Seffens voerde de landbouwer Nayaert Alfons hem per auto naar de kliniek te Veurno. schien een verlies te dragen hebben van minstens 50.000 pond sterling, als de Georges Philippartheelemaal vernield is. De paketboot werd te Parijs verzekerd voor 11 miljoen frank. Ten minste de helft van deze som werd onderschreven door Engelsche verzekeringsmaatschap pijen, 't zij rechtstreeks of 't zij door hun ne agentschappen te Parijs, c i die zich al len gedekt hebben door eene herverze kering bij de Lloyd Het schijnt echter dat de totale som verdeeld is over een groot getal herverzekeraars, in welk geval geen enkele maatschappij bijzonder zwa re verliezen zou te dragen hebben. DE BRAND IS UITGEBROKEN TIJDENS HET BAL... DAT AAN BOORD GEGEVEN WERD Volgens Inlichtingen, verstrekt door overlevenden van de Georges Philip- par is de brand aan boord uitgebroken toen een bal werd gegeven in de salons van het schip; de passagiers hebben te laat de alarmklok gehoord. HARTVERSCHEURENDE TOONEELUN Aan boord van het brandende schip speelden zich hartverscheurende toonee- len af. Mannen en vrouwen worden ge pijnigd door de onzekerheid, of hun dier baren zich al of niet onder de geredden bevinden. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand werden alle beschikbare booten ta water gelaten. Gebrek aan reddingsboo ten en vlotten schijnt er niet te zijn ge weest. De inzittenden van de eerste red dingsbooten, waarin zich zeventig vrouwen en kinderen bevonden, werden op onge veer 8 kilometer afstand van het bran dende wrak door het sovietschip Mah- sud opgenomen. Het reddingswerk werd zeer bemoei lijkt door het feit, dat het Soviet-schip petrool aan boord had en dus op een vei- ligen afstand van de Georges Philip part moest blijven. Toch konden 410 pas sagiers en leden van de bemanning zich met vlotten en booten naar het Russische schip begeven, terwijl een tiental uit het water werden opgepikt. De «Contractor», die den brand op 50 kilometer afstand had gezien, kwam drie uur later aan. Toen bevond zich nog een groot aantal wanhoplgen In levensgevaar oo het voordek. De groote Fransche paketboot Geor- ges-Phillippartder Messageries Ma- ritimes», 21.000 ton, eene der eenheden welke onlangs te water werden gelaten, lag Maandag in zee te branden op on geveer 8 kilometer afstand van de Guar- dafuikaap, op de kust van het Italiaansch Somaliland. Aan boord van dit schip, op weg van China naar Marseille, bevonden zich 600 passagiers en 300 leden der be manning. De Georges-Philippart was het schoonste, het sterkste en het meest confortabie der booten van de Mes sageries Maritimesvan Marseille. Zij werd gebouwd op de scheepswerve van Saint-Nazaire in November 1930. De brand is ontstaan gedurende den terugweg van haar eerste reis. De paketboot was ingericht voor 500 passagiers en 300 leden der bemanning. Zij had een lengte van 172 m. 71 cm. en een breedte van 20 m. 80 cm. Zij kon een lading van 21.448 ton dragen en werd voortbewogen door motors van 11.600 paarden. De gansche tonnemaat beliep 21.000 ton; het was een drijvende stad. Het schip, bijzonder bestemd voor de overtochten Marseille-Verre Oosten, was den 26 Fe bruari laatst uit Marseille afgevaren. Deze reis verliep zeer goed. Den 10 April legde het schip aan te Yokohama, in Japan; den 12 April vaarde het uit deze haven terug weg naar Marseille. Den 10 Mei had de boot aangelegd te Colombo; zij werd den 18 Mei verwacht te Djibouti. Het is op de vaart Colombo-Djibouti dat de brand aan boord uitgebroken is. Het schip heeft eene waarde van 120 miljoen frank. SCHEPEN TER HULP De noodseinen werden' seffens gegeven en tal schepen uit het ronde gingen ter hulp. 70 SLACHTOFFERS Tot nu zouden nog 70 opvarenden ont breken; maar men hoopt er daarvan nog terug te vinden op reddingsbooten of ver der varende schepen. DE OORZAAK De brand zou te wijten zijn aan kort sluiting ontstaan in eene luxe-kabien. HET VERBRANDE SCHIP WAS VOOR 111/2 MILJOEN FRANK VERZEKERD Naar uit Londen wordt gemeld, zal de verzekeringsmaatschappij Lloyd mis- WOESTEN. Plechtige Communie. Op Donderdag O.L.H. Hemelvaart, greep alhier de plechtige communie der kinde ren plaats. Een weinig voor zeven uur schenen de bleeke zonnestralen flauw op de gemaakte bloemen, die de kaarsen der kinderen versierden, als de deelnemers van het klooster naar de kerk trokken. Een koude noorderwind deed menig meisje huiveren en de schreden ter kerke ver haasten. Hun aantal was 35, waaronder 16 Jongens en 19 meisjes. Al de ouders heb ben getracht dezen dag zooveel mogelijk met hun kinderen mede te vieren door ook ter H. Tafel te naderen en de kerkelijke diensten bij te wonen. WOESTEN. Kermis. Onze kermis werd ingezet op den Hoogdag van Sink sen met een talrijk bijwonen der kerke lijke diensten; ook op Tweede Sinksen- in den dienst voor de overledenen was de toeloop zoo groot dat de offeran de ruim een half uur in beslag nam. De tentoonstelling in de Zustersschool werd zeer bezocht, hetgeen een mooien stuiver voor de Missies opbracht. De handboog schutters waren met 170 ingeschrevenen en de talrijke groep van Stavele bemach tigde den topvogel. Het muziek van Pol- linkhove, in den terugtocht van Kemmel verlustigde met valavond nog ons dorp. Dinsdag vergaderden De Lustige Pij- penrookersin La Ville de Roubaix en na twee uren werd de eerste en twee de prijs verdeeld onder de twee laatste smoorders; er waren 40 deelnemers. De Boldersgilde had op hare prijsbolling ook een veertigtal mededingers en de topgaai kwam in het bezit van Dedonker Leon. Toekomende week geven het vervolg der kermis in ons blad. Auto ongevaL De Heer Noppe, burgemeester, reed Vrijdag morgen met een kennis naar Poperinge markt. Op 2 kim. van Woesten, bij de smis, moest hij kruissen, en niettegenstaande hij trage reed, was hij het stuur niet meer mees ter en de auto liep den dijk in. De twee Inzittenden kwamen er ongedeerd uit. FRANSCHE EN DUITSCHE voor Voortverkoopers en Gebruikers Ibij: JOS. VANHOUDT-SCHACHT Boezinge. DRANOUTER. Boerengilde. He den Zondag, 22 Mei, om 3 uur namid dag, algemeene vergadering der boerengil de met voordracht door Heer Robert Plat- teau. Alle vooruitziende landbouwers zul len tegenwoordig zijn. Elk zegge het voort. MEENEN. Verdwaalde vliegers. Maandag namiddag rond 18 uur daalde hier een vliegmachien neder in een tarwe- stuk. De wielen werden weerhouden door de reeds hooge vruchten en het machien ging hals over kop staan. Er is veel schade aan vliegmachien en vruchten, maar geen ongelukken. De twee inzittenden waren een Fransch nijveraar, Vernier Jean, van Roubaix en zijne vrouw. Zij bezitten een vliegtuig in eigendom; waren des namiddags te Rou baix opgestegen en hadden reeds te Pa rijs geland. Na te Parijs terug opgestegen te zijn, wilden zij terug naar Roubaix vlie gen; doch onderweg werden zij verrast door regenvlagen en door mist, zoodanig dat zij de richting verloren. RAMSKAPELLE. Inhudiging E. H. Pastoer. Maandag 1.1. was de parochie in blijde feeststemming ter gelegenheid van de plechtige inhuldiging van den nieu wen herder, E. H. Coucke, wien de paro chianen met een flinken stoet verwelkom den en wedijverden om hunne straten stemmig op te schikken en te versieren. De heer burgemeester Keirse deed de of- flcleele verwelkoming en bood bloemen aan, waarna de voorzitter van de kerkfa briek Tavernier D. eene korte aanspraak hield bij het overhandigen van den her dersstaf. Na het in oogenschouw nemen van een prachtigen stoet, is Z. E, H. Kan. Van Aer- heeren, deken, met het gebruikelijk cere- monieel, overgegaan tot de liturgische her dersaanstelling in de sierlijk opgetooide dorpskerk. De kerkelijke plechtigheid be sloot met een Te Deum, en de feestelijke dag vervolgde met serenaden, cantate en wandelconcert. BESELARE. Geen vreemden be trouwd! Neemt liever inlichtingen bij uw eigen volk. Vraagt aan de Vlaamsche kweekers welke de beste remedlen zijn tegen de ziekten der kiekens? Allen zul len U te gelijk antwoorden: Gebruikt Apoth. Vermandere's remedien: SPE CIALE HANEKOP tegen coccidiosis en witten afgang. POEIER Nr 4209 tegen gezwollen kop, etter in de oogen en keel, cholera en alle ziekten der ingewanden. MARVOL tegen 't ergste snot. Vraagt de geneesmiddelen merk HANEKOP Apotheek Vermandere's remedien zijn te bekonjen te POPERINGEApotheek Notredame en Kestelyn. Te IEPER: Apotheek Snoeck, Vanrobaeys en Weckes- ser. Te GELUWE: Apotheek Demyt- tenaere. ZWEVEZEELE. Nieuwe gemeente verkiezingen. Naar aanleiding van het ontslagnemen in blok van de meerder- heidsgroep van den gemeenteraad, waar onder burgemeester en schepenen, zullen er hier op Zondag 5 Juni, nieuwe gemeen teverkiezingen plaats grijpen. Er moeten zes raadsleden gekozen worden. WOUMEN. Christen Syndikaat. Heden Zondag, 22 Mei, viert de streek van Diksmuide Rerum Novarum Het is verheugend om te bestatigen, hoe dat de christene sociale werking in het algemeen, en het christeh syndikalisme in 't bijzonder in den Noord-West-hoek on zer provincie met vasten stap de werkende toekomst ingaat. De toekomst zal staan in het teeken der christelijke gedachte indien niet alleen de christene werklieden maar alle christen menschen gehoor geven aan de stem van Vader, die te Rome woont. En als Vader spreekt, dan gehoorzamen alle goede kin deren, hoeveel last deze plicht ook moge medebrengen. Vergeet niet dat do inzet grootsch is, het gaat om de heerschappij over de wereld: Christus of Satan, Rome of Moscoul Kiest! Leden van 't Christen Syndikaat, Grens arbeiders en Ziekenbond, allen naar Dik smuide. Bijeenkomst om 2.30 uur in On ze KringWilgendijk. om zich uit den handel terug te trekken Winkel en herberg met vijftien gemeten land en weide. Hoornvee en landbouw- materiaal. Zich wenden tot Benjamin Mortaigne- Lammens, Watou. NOORDSCHOTE. Slachter. Hec tor Geeraert, beenhouwer, Luyghem-Mer- kem, Tel. Merkem 29, laat bij deze weten dat hij zich gelast met het slachten en uitverkoopen van alle soort vee en var ken. Hij steld zich ten alle tijde ten dienste van iedereen en is ook kooper ongeluksbeesten. STUIVEKENSKERKE. Zondag a. s. heeft de plechtige aanstelling plaats van Eerw. Heer Desagher, als pastoor dezer gemeente. De inwoners wedijveren om 't feest een bijzonderen luister bij te zetten. DADIZEELE. Doodelijke val. Woensdag avond, om 7 uur, kwam Van Heymbeek Pieter, 44 jaar oud, wonende te Ledegem, Hemelhoek, huiswaarts van zijn werk uit Frankrijk met den autobus tot Dadizeele-Klephoek, en vandaar zette hij zijn weg voort per rijwiel. Nauwelijks had hij een 100 tal meter per rijwiel gereden, toen hij ten gronde viel, door eene onge kende oorzaak, en bleef liggen. Door den val had hij eene groote wonde aan het hoofd bekomen; een bijgeroepen genees heer kon enkel de dood vaststellen. Van Heymbeek moet in den val eene schedel breuk bekomen hebben.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 3