SNUIF gedachten Het Geheim van de Torenhoeve 0. l. vrouw van lourdes xiii' ijzerbedevaart duivenvluchten veeteelt vrouwenhoekje hetmanneke HULDE EN EERHERSTEL HEILIG HERT VAN JESUS HEILIGE PASTOR VAN ARS AANBESTEDINGEN VLAANDERENS BEDEVAART Onze Dekanale Bedevaart EBBSBBBBBBBaBBBBflBSBBBBBBBBB MEI - BLOEIMAAND Doodelijk ongeluk te Oostende SBBBBBBBBBBBB1BBBBBBBBBBBEBB IBBBBBBBBBBBBBEBBBESSBBBBBSB ZONDERLINGE BRUIDEGOM TE HÉRON PEPERMINT i'l Vervolgd, Wij moeten ons veel meer bedroeven jver het kwaad dat wij bedrijven, dan Över het kwaad dat ons overkomt, Men scheldt den tijd voor kort, ja, veel te snel van gang. En elk zoekt tijdverdrijf; is dan de tijd niet lang? Bergop gaat de weg van ons leven: wij stijgen met mannelijken moed. Als 't appelken rijp Is, zoo valt het van zelf. ■BHSBBflBBSBBBBBBBHflBBEflBBflBB UIT DE 'K PAK mijnen besten frak en 'k trek hem aan om uit te gaan; op mijnen kop zet Ik mijnen besten hoed waarmeê 'k U eventjes groet en alzoo chic opgekleed ben ik gansch gereed om met U, m"n beste lieden ('k hoop dat 't niemand me zal verbieden) te maken een toertje door 't land ten einde een weinig nieuws te zoeken dat ik dan op zal boeken in deze krant. We trappen 't dus af, precies gelijk boer Pummels, want al zoo ons toerken te beginnen komen we eerst te Vlvedogne St Antoine. Meneer de paster van Vlve dogne dus was zijn schoonste duiven kwijtgeraakt en als hij 's Zondags op den predikstoel kwam begon hij over 't zevende gebod te sermonen: gij zult niet stelen. Ik ken den dief, vervolgde de paster, hij bevindt zich in ons mid den, en als 't moet zal Ik hem aandui den. En plotseling klinkt het uit den mond van vrouw pummels; stop U weg, Wannes, stop U weg. MET WEG TE STOPPEN Is t niet altijd genoeg. Twee mamezellekens die in een magazijn te Brussel in dienst waren, hadden ook voor 'n goei 30.000 ballekens kleerstoffen weggestopt. Ze ver kochten af en toe wat stof... en met de centen profiteerden ze van 't leven... maar ze profiteerden een beetje te veel en de politie kwam dat te hooren. Toen was 't rap gedaan. En *t eind van 't lied schand en verdriet, gelijk 't met de meiskens dikwijls gaat als ze niet hooren naar wijzen raad. Ja, menschen, in dat Brussel gebeurt er wat en menig moederken van den buiten, dat haar dochter naar de groote! stad Iaat gaan dienen, zou haar meisken thuishouden als ze wist wat er allemaal gebeurt in dat Babijlon. Een ouder zou er van schrikken en beven. En daar gebeurt zooveel kwaad om een schoon kleedje... om een paar zijden kouskens... om een weinig geld. O, DAT GELD wat al geweld, 'k zeg 't hier in enkele lijnen; werp het voor de zwijnen ze bezien 't nog niet *t geen nimmer twijfel liet. Neen! maar werp het voor de wijze man... en hij zal 't oprapen, zegt Ma- renta... Daarin heeft Marenta misschien gelijk. Nu we toch van geld klappen, weet ge wat Pierpont Morgan, de rijkste Amerikaan, per jaar voor kontributie en taks betaalde? Meer dan 10 miljoen frank per week. Spijtig dat Marenta zijn dochter niet is... Maar dan zou 't Manneken veel te riskeeren... zijn Ma renta niet gehad hebben. Zooveel te be ter!... (dat ze de dochter van dien rij kaard niet is, wel te verstaan!) ONS MARENTA had het pertang vroe ger ook nog al hoog in den kop. Toen ik haar voor 't eerst zag op de kermïs van Babiloniebroek tegen Bommelskonten, vroeg ik heur: Schoon meisken, wat doet uw vader? En ons Marenta ant woordde: «Hij is zaagmeelfabrikant. Hewel ze had niet gelogen, want heur poepa was zager. EN DAARMEE zie ik dat lk hier ook volop aan 't zagen ben... om van de gewoonte niet te veranderen. DOORKE TRUTBIER zat met een wijf op zijn kot, waarbij ons Marenta nog een engelken is. Doorke's wijf droeg de broek en als Doorke 's Zondags 's avonds uit de staminee kwam na een glazeken te hebben gedronken, was 't volop ker mis. Op een avond had zijn wrijf hem weêr van alles verweten van geldver- teerder en drinkebroer! Maar Doorke liet heur kijven. Als hij nu slapen ging schoot ze plots uit: Geus! geus! Kunt ge niet lezen vóór dat g'in uw bedde kruipt? En Doorke viel in zijn onderbroek op de kieën en bad: O, Heer! ik zag haar graag, een klein miljoentje erven; maar liever nog, te nacht uw hemelrijk verwerven. De hiestorie zegt dat Door subiet den p...pot op zijn hersens kreeg. MAAR WAT IS DAT NU met (He sko> polamine, vraagt Marenta, die dat woord ergens in een gazet gelezen heeft. Mis schien weet ge 't ook niet, beste Lezer of alderliefste Lezeresje... Hewel, dat is niks. Ge 2djt daarom geen halven uil. De skopolamine ls iets dat uitgevonden is IRBBSBBSHBBBBBSBBBBtlBBBaBBBB Mengelwerk van De Poperingenaar 27 door nen doktoor uit Amerika, 't Is een specie van een medecljn, en als ge er een drav pelken van Inslikt, dan kunt ge niet meer liegen. Ge lacht! en zegt da'k 't al verzinna en denkt, nu liegt ge al te bont. Mis, mis! met skopolamine komt er geen leugen meer uit uw mond. Ge moet weten met de skopolamine, worden de menschen als bedwelmd ze kunnen niet meer redenen, en op de vragen die men ze stelt antwoorden ze altijd de juiste waarheid. Nu zal 't gaan plezant worden in de wereld als de franskiljons, die nu niets doen dan de Vlaamsche beweging lasteren, van dat fleschje een druppelken binnen hebben, zullen ze rap zijn uitgezeeverd. JA, ZEI MIEKEN SNEP, tegen ha. ren man, toen we nog jong waren en nog verkeerden, waart ge veel vrlende lijker voor mij, toen wist ge niet wrat doen om mij aangenaam te zijn. Mogelijk, zei Jan, maar als een jongen in een boom klimt om een appel ken, zal hij nog hooger klimmen en zich nog moe maken, als hij 't appelken vast heeft? mBijlange niet, zei Mieken. Hewel, zei Jan, ik ben de jongen, en gij zijt 't appelken, en 't huwelijk is de boom... O! die valsche mannen, zuchtte Mieken... had ik het maar geweten. Helaas, zoo zuchten er velen... Labus! Babus! Biberom! O! wat zijn de... vrouwen dom! DE AMERIKAANTJES hebben een ka non uitgevonden dan 1200 (ballen per minuut verschiet en de Engelschen heb ben een vliegmasjien uitgevonden dat eigens opgaat en neervalt waar ze wil len. Dit vliegmasjien kunnen ze laden met 2.000 kgr. bommen, 't Zal plezierig zijn als 't weêr eens oorlog ls. Lamus! Bamus! Biberum! Zijn de menschen... slim... of dom? EN TE AARSCHOT was er een zekere Skyps die er planzier in had gevonden, naamlooze brieven te schrijven naar een huishouden van zijn kennissen... Daar door werd dit huishouden een hel... Skyps had daar plezier in, en Skyps dronk daar een goede pint op. Maar wie drinkt, klapt nog al ne keer zijn tong voorbij. Dat deed Skyps ook. En zoo kwam het spelleken uit. Om te be ginnen liep Skyps een ferme rossing op en nu is hij nog veroordeeld tot 3 maan- dekens bak. Daar kan hij mediteeren dat hij de straf niet gestolen heeft. Als H geen lastertong ontziet behoeft ge naar geen reên te vragen: de slechte vruchten zijn het niet waaraan de wespen knagen. HET BESTE SCHIETGEBED dat ge ter intentie van een koppel dat trou wen gaat, kunt lezen is dit: Heer... ver geef het hun, want ze weten niet wat ze doen... En waar zijn, zulle! En 't beste spreekwoord dat er bij te pas komt is dit: Eerst gedaan en dan bedacht, heeft menigeen in 't leed gebracht. T WORDT stillekens aan zomer. In den zomer brandt de zon... Als g'in de zon loopt hebt ge warm... maar als ge een teer velleken hebt, krijgt ge ook sproeten ln uw gezicht. Daar zijn menschen die dat niet schoon vinden. Ieder zijn gedacht... In alle geval "k heb daar 'n remedie voor, als er soms iemand mijner alderliefste Lezereskens moest meê soroeten geplaagd zijn!... Ge neemt wat ciekolonjewater en een afkooksel van waterkers en kervel, ge mengelt dat sap met de odekolonje en ge bestrijkt er uw Hef besproeteld smoeleken meê, 's avonds vóór ge slapen gaat. Ge doet dat enkele keeren... en de sproeten zijn verdwenen... en sukses dat ge zult hebben! ZE ZEGGEN... nog altijd... dat de griep zooveel slachtoffers maakt rond Gent... Maar ik was verleden week in Gent, en daar wisten z'er niets van. 't Was rond Hasselt, zeiden ze daar. Ik ben in Hasselt geweest eii daar wisten ze te zeggen dat er in Namen zooveel menschen stierven! Rap ne keer naar Namen getelefoneerd, en daar wisten ze ook van niets... Enfin, hier zijn de tien geboden om de griep niet te krijgen. Houdt altoos uw voeten warm... Zorg steeds voor ne schoonen darm... Wascht uw handen vóór het eten Wacht U van te veel te vr...eten Drink geen snaps of alcohol Draag een hemdeken van wol Gaat op tijds des avonds slapen Loopt op straat niet wijd te gapen Streelt geen kat of geenen hond Kust geen... meisken op haar mond... ROMAN door A. HANS. Ze hoorde een klagende stem en keer de zich om. Ze bemerkte vaag een ge daante. Laat me toch binnen.., ik verga van liefde voor u... heb deernis met mij, den armen Maarten Stevens! klonk het op hollen toon. Bert Vissers... die schoeüe! dacht Celina... Ze nam den stoofhaak, opende vlug de deur en gaf Vissers een slag. De jongen slaakte een gil en tuimelde neer. Celina stampte naar hem. Weg, vagebond, sprak ze toornig. Ge zijt de slechterik van de gemeente. Kreunend kroop Vissers recht. Schandaal, vervolgde Celina, gij zijt het die mij belastert. Moet ik u den kop inslaan? Vissers leunde tegen den muur. Weg van mijn hof! beval de boerin. Ik kan niet... mijn hoofd! stamel de hij. Ja, ik heb u goed geraakt. Ge hadt hier geen zaken. En dan met uw gemee- nen klap. Wie heeft u dat opgestookt?... zeg ik, of ik leg den stoofhaak weer op uw marmiet, nietwaard. Wie heeft dat opgestookt van Stevens en mij. De veearts... Ha, de veearts... Weg nu... Celina schrok. Zouden ze daar al zijn om Eugeen... Dat was toch te vroeg. Ze greep hem bij den arm en sleurde hem naar de poort. Ze duwde hem buiten en sloeg de deur dicht, 't Kon haar niet schelen of hij daar bleef liggen. De griep! de griep! de franskiljons die loopen sedert jaren met d'anti Vlaamsche griep op 't lijf bah! dat z'er wel meê varen! JEFKE ZAK keek naar geen schoon meisken, maar naar schoone centen en hij was op den duur toch ln kennis ge raakt met een meisken van grooten huize. Liggende geld heb ik niet, zei Jefken, maar veel eigendom, heel de kantenwijk is 't mijne. 't Meisken wou toch al zijn eigendom men zien en ze gingen eens langs dien kant. Is dat groote boerenhof daar ook van U, vroeg ze. Mijn schatje, zei Jefken, en hij draaide rond met zijn armen op... al dat 'k hier zie is 't mijne... maar hij neep zijn oogen toe. En hier, voor ne keer iets anders, heb ben we nog een gedichteken van 't zeun tje van Fons van thuis nevens. DE KAAS Dat de kaas gemaakt wordt van melk Weet vast en zeker een elk. Daar zijn kazen van alle soorten en kleur Van alle vormen, smaak... en geur. Ge hebt Hollandsche kazen die blinken Daar zijn andere kazen die stinken... Daar zijn kazen, zoo dun en slap Als rijstepap... ■BBBBBBBBBBEHBiaBBBBBBBBBBBBB Celina keerde in huis terug. Ha, Gerard Braams had dien laster doen verspreiden. Om Maarten Stevens te treffen en Martha Wellems te winnen ontzag hij zich niet zijn nicht te be kladden. Die schavuit, siste ze. Hij deugt zelf aan geen kanten. En voor dat volk Iaat ik Eugeen weg doen! Ze voelde op dit oogenblik ook mede lijden met baar man. Hij had zoo dik wijls gesproken over zijn vrees voor op sluiting. En zij leende zich er voor. Zij werd de bondgenoote van menschen die haar naam door het slijk sleurden! Ik doe niet mee, besloot ze. Eugeen blijft hier... Ze kon de poort sluiten. Maar de haag was verwaarloosd en op sommige plaatsen open. Ze moest hulp hebben. Ze vreesde de macht van haar oom. Celina zat weer terug bij den uitge- doofden haard en dacht na. Wat moest ze doen? Ze peinsde aan Maarten Stevens. Die scheen iets te willen hooren van Eugeen. Er was een geheim. Hij zou misschien de wegvoering kunnen beletten. Dan moest ze nu naar hem toe. Neen, dat durf ik niet, zei ze bij zich zelf. We worden al belasterd. Wie kon haar dan bijstaan?... Ze mocht toch niet over haar familie gaan klagen bij den burgemeester of de gendarmen. Kon ze Eugeen ergens verduiken. De knecht had een eigen huisje. Zoo ze haar man daar bracht? Celina besloot dit plan uit te voeren. Dan moest ze eerst trachten hem over eind te krijgen. Ze ging naar de voute en schudde den boer. Hij richtte zich op. Wat is er? vroeg hij verdwaasd. Ga mee... Ik wil slapen... Ge moogt niet Ze willen om u komen... -22-5-32. - DE POPERINGENAAR. - N 21. - BI. 5. Daar zijn kazen ln doozen en zilverpapier Maar'die kazen komen ver van hier. In veel kazen zitten wormen en maaien En welk is de grootste kaas, kunt ge dat [raaien? Ons land... dat is de grootste kaas, Daarin spelen de franskiljons de baas. Die vreten zich dik zonder beschaming... Aan 't vet van de kaas Maar laten, helaas, Slechts maaien en wormen voor den Vla- [ming. Zeer waar! En de Vlamingen begrijpen nog niet genoeg, dat ze zich de kaas van 't brood laten pikken. AAN DE HOOGESCHOOL te Oxford was het vroeger den studenten streng ver boden wijn of sterken drank te gebruiken en inzonderheid die in hun woning te hebben. Op zekeren dag werd den rector ge meld, dat een student een vat wijn ge kregen had. De schuldige werd ontboden en op de vraag van den rechter, waarom hij tegen de wet der universiteit handelde, werd geantwoord, dat de dokter het ge bruik van dien wijn had voorgeschreven. Nu, vroeg de rector verder, denkt ge dan, dat het wijndrinken u werkelijk goed zal doen? Hebt ge al eenlg resultaat daar van opgemerkt? Wel zeker, antwoordde de student: toen ik het vat kreeg, kon ik het niet van den grond optillen; en nu kan ik het al met gemak opheffen! MADAM RIMBO van Tampico heeft op een dag vier kinderen het leven geschon ken. Wat ben Ik content dat madam Rim- bo mijn vrouw niet is!... 'k Heb in 'n liedje hooren zingen Cijfers zijn toch aardige dingen en om dit te staven kom Tc hier met 'n paar voorbeelden aan- [draven. Zie ne keer. Keizer Wilhelm werd ge boren ln 1859, kwam op den troon in 1818, regeerde 30 jaar, werd van den troon geschopt op 59 jarigen ouderdom. Telt die getallen bijeen en ge krijgt: 3836. Deel door 2 en ge hebt 1918, 't jaar dat hij er mocht van onder trekken. Neem nu Ka- relt je I van Oostenrijk: geboren in 1887, kwam op den t.-oon in 1916, regeerde 2 jaar, was 31 jdar oud toen hij moest gaan loopen. Tel bijeen, ge krijgt; 3836; deel door 2 en ge hebt 1918. In 1918, zijn die twee keizers voor goed van hunnen troon geflikkerd. Curieus, hé, die cijfers. JA, MENEER, uw boek bevat veel waarheden en ook veel nieuws, t' Is alleen maar jammer, dat de waarheden niet nieuw zijn en het nieuws niet waar is! Ik geloof niet dat er iemand onder mij ne beste Lezers en alderliefste Lezereskens, zoo hard zou kunnen zijn, dit ook aan mij te verwijten die ben uw: Manneken uit de Maan. IEfi3E22EÏBX3B3aBEBSBiSBaa2BB3 OOSTENDE H. II. Petras- en Pauluskerk ZONDAG 5 JUNI 1932 aan het in vereeniging met den Aan alle Christenen en in 't bizonder aan de IJveraars en Leden der H. Hert bonden wordt bericht, dat op 5 Juni a. s. te Oostende een reeks plechtigheden zul len plaats grijpen, die een grootsche hulde moeten worden en een treffende betui ging van eereboet aan het H. Hert van Jesus. Te 7 uur H. Mis met algemeene Com munie van EERHERSTEL; onder de Mis sermoen. Te 10 uur Plechtige Hoogmis in open lucht op de S. S. Pieters- en Paulusplein, Pontificale assistentie van Z. H. Exc. Mgr Lamiroy, Bisschop van Brugge. Te 11.30 uur gelezen H. Mis met ser moen. Te 15.30 uur Pontificaal Lof door Z. H. Exc. Mgr Lamiroy. Onmiddellijk na het Lof, processie met het AllerheiUgste Sacrament. Aan dezen ommegang door de straten der stad zul len deelnemen: Z. H. Exc. Mgr Lamiroy, Bisschop van Brugge; Z. H. Exc. Mgr Cholet, Aartsbisschop van Kamerijk; Z. H. Exc. Mgr Jansoone, Wijbisschop van Rijsel. Deze huldedag wordt onder de be scherming gesteld van, en geschiedt in vereeniging met den H. Pastor van Ars, die zooveel zielen tot Jesus heeft ge bracht en teruggebracht. De sermoenen zullen gepredikt worden door Z. E. Pater De Clippele, van 't Se- kretariaat der H. Hertbonden. Het is de wensch van Z. H. Exc, Mgr den Bisschop dat talrijke Priesters en Leden der Hei lige Ilertbotiden, uit alle streken van West-Vlaanderen op 5 Juni naar Oost ende zouden komen, om deel te nemen aan de indrukwekkende proeessie. Zoo zal die dag een machtige gods dienstige betooging worden en een zege dag voor onzen Liefdekoning. J. DESMET, Pastor-Deken. De geloovigen die begeeren bij te dra gen tot dit eerebetoon kunnen hun pen ning laten geworden aan Z. E. H. Deken van Oostende, postcheckrekenlng 114888. IBBBBEBBBaBBBHBSBBBEBBBBBBHBI 28 Mei. Te 11 u., ten stadhuize te WAASTEN, bouwen van een bruggetje over de Deeve (buurtweg 43). Bestek 12.428,45 fr. Inlichtingen 's voormiddags, ten gemeentesecretariaat. Aanget. inschr. 27 Mei. 8 Juni. Te 11 u., ter N. M. van Buurt spoorwegen, 14, Wetenschapstraat, Brus sel, onderhoud en exploftatie van den autobusdienst OOSTENDE-DIKSMUIDE- MERKEM-IEPER. Inlicht, en stukken, prijs 2 frank, ter Mij en bij M. Alexan der, hoofdingenieur, 25, Muinkkaai, Gent. Aangeteek. inschrijv. 4 Juni. fBSBBBBSBBEBBBBBBEBBBSBBEBBB Wallaais kreeg ais een schok. Dan begon hij te weenen. O, Celientje, ze mogen me niet weg doen! Help me, smeekt hij. Ze zouden me in een gesticht steken. Daar ga ik dood. Sta op... en kleed u. Ja, lk zal u helpen. Ge moet u wegsteken bij Toon Wissel. Wallaais gehoorzaamde al kostte het hem moeite zich recht te houden. Maar de vrees scheen hem dan kracht te geven. Ze zijn daar toch nog niet, stamel de hij. Neen, neen... 't Is Braams met zijn zoon, hél Ja... Nonkel is hier geweest... Hij wil vannacht met den automobiel van Gerard komen. O, haast u, steek me weg... Ja, we hebben nog tijd. De boer van de Torenhoeve was als een wrak. Eindelijk had hij zijn kleeren aan. Celina trok hem een muts over de ooren en bond een sjarp om zijn hals. Zwaar leunde de man op haar arm. Zoo stapten ze naar buiten. De vrouw moest Eugeen meesleuren. Zijn we er nog niet... Ik geloof dat lk een automobiel hoor... O, ze zouden er me in smijten... Zoo uitte hij zijn vrees. Celina stelde hem gerust. De knecht woonde niet ver. Een modderige wegel leidde naar het eenzaam huisje. De boerin klopte aan. Toon Wissel en zijn vrouw sliepen vSst en het duurde wat eer de man vroeg wie daar was. Ik ben het, de bazin! riep Celina. Wissel meende zeker dat er weer ruzie was op de hofstede. Hij deed open. De baas is er ook bij, zei hij ver rast. Ja, Toon... O, steek me weg... Ze willen om me komen, kreunde hij. De vrouw duwde hem binnen. Wissels eehtgenoote stond ook op. *- ïk ben hier voor een aardige zaak. Met vriendelijk verzoek dit bericht aan anderen mee te deelen NAAR van 1 tot 9 Oogst en van 3 tot 13 September 1932 Met de hooge goedkeuring, den besten ze gen en onder het Eerevoorzitterschap van Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge. Voorzitter van 't Comiteit: Z. E. H. Ka nunnik J. Mahieu, Groot-Vicaris van het bisdom Brugge. Bestuurder: Z. E. H. Kanunnik Verham- me, opziener der Colleges, Brugge. Z. H. Exc. Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge, zal de Oogstbedevaajrt met zijne tegenwoordigheid vereeren. BEDEVAART VAN 1 TOT 9 OOGST I. Trein rechtstreeks n. Lourdes en terug. Prijzen der plaatsen in Belgisch 2* klasse Uit Brugge fr. 658 Uit Torhout 643 Uit Lichtervelde 644 Uit Roeselare 640 Uit Izegem 638 Uit Ingelmunster 634 Uit Kortrijk 630 Uit Gent 655 Uit Dendermonde 670 Uit Mechelen 682 Uit Antwerpen 683 Uit Moeskroen 620 geld: in 8" klasse 430 423 424 421 419 418 415 430 438 443 445 410 II. TVeinen, met stilstand te Parijs-Mont- martre en te Bordeaux bij de heenreis en met terugreis over Llsieux. Bezoek aan de stad Parijs in Pullman- cars en lof in de Basiliek op Montmartre. Te Bordeaux: Communiemis. Bij de te rugreis, te Lisieux: Communiemis in de Kapel der Zusters Karmelietessen waar de H. Zuster Theresia berust. Prijzen der plaatsen in Belgisch geld (stilstand en autotocht te Parijs Inbegre pen) 2° klasse 3° klasse Uit Brugge fr. 750 505 Uit Torhout 740 500 Uit Lichtervelde 739 499 Uit Roeselare 735 496 Uit Izegem 731 494 Uit Ingelmunster 729 493 Uit Kortrijk 725 490 Uit Gent 750 505 Uit Dendermonde 765 513 Uit Mechelen 777 518 Uit Antwerpen 780 520 Uit Moeskroen 715 480 In bovenstaande prijzen zijn ook begre pen het Handboek van Vlaanderens Be devaart» en het kenteeken. VERBLIJFKOSTEN TE LOURDES Op aanvraag gelast zich het Komiteit met het verblijf te Lourdes. Prijzen der Hotels voor zes dagen, drink geld inbegrepen, drank en autodienst van station naar hotel en omgekeerd niet in begrepen. I8 klasse: 500 fr. en 415 fr. 2" klasse: 300 fr. 3" klasse: 230 fr. (Belgisch geld). BEDEVAART van 5 tot 13 SEPTEMBER REISPROGRAMMA Deze trein zal vertrekken den 5 Septem ber in den voormiddag, en te Lisieux aan komen in den vooravond. Lof, Bezoek aan de stad, Buissonnets en Basiliek. Avond maal en nachtverblijf. Dinsdag 6 September: 's Morgens Com muniemis in de Kapel der Zusters Kar melietessen,'waar de H. Zuster Theresia berust. Ontbijt, en in den voormiddag ver trek naar Mont-St-Michel. Een korf met het middagmaal zal door de zorgen van het bestuur aan eiken bedevaarder over handigd warden vóór het vertrek uit Li sieux. Aankomst op Mont-St-Michel rond 13 u. 30. Lof. Bezoek aan het ver sterkte eiland en aan het Klooster boven op de rots. Avondmaal ln hotels op Mont- St-Michel zelf. Vertrek naar Bordeaux. Woensdag 7 September: 's Morgens, aan komst te Bordeaux. Communiemis en ont bijt. Vertrek uit Bordeaux omstreeks 10 uur. Middagmaal in korfjes wordt aan ieder bedevaarder uitgereikt onder de reis. Aankomst te Lourdes 's namiddags; verblijf tot in den vooravond van 12 September (vijf volle dagen). Dinsdag 13 September: 's Morgens, om streeks 5 u. 30 aankomst te Parjs. Per Pullmancars naar de Basiliek op Mont martre (Communiemis en ontbijt). Na het ontbijt bezoek aan de stad in Pull mancars. Rond den middag vertrek uit Parijs. Mondvoorraad voor het middag maal zal eveneens aan ieder bedevaarder worden overhandigd bij het verlaten van Parijs. Aankomst te Kortrijk rond 16.30 u., te Brugge en Antwerpen te 18.30 u. PRIJZEN DER REISKAARTEN Met de verblijfkosten te Lisieux, het avondmaal te Mont-St-Michel, het ont bijt te Bordeaux, de twee middagmalen ln den trein, bezoek aan Parijs in auto car, ontbijt en middagmaal in Parijs in begrepen: 2" klasse 3' klasse Uit Brugge fr. 1020 710 Uit Torhout 1010 705 Uit Lichtervelde 1009 704 Uit Roeselare 1005 701 Uit Izegem 1001 699 Uit Ingelmunster 999 698 Uit Kortrijk 995 695 Uit Gent 1020 710 Uit Dendermonde 1035 718 Uit Mechelen 1047 723 Uit Antwerpen 1050 725 Uit Moeskroen 985 690 In bovenstaande prijzen zijn ook begre pen het Handboek van Vlaanderens Be devaart en het kenteeken. VERBLIJFKOSTEN TE LOURDES Op aanvraag gelast zich het Komiteit met het verblijf te Lourdes. Prijzen der Hotels vow de vijf dagen, drinkgeld inbegrepen, drank en autodienst van station naar hotel en omgekeerd niet inbegrepen. 1" klasse 425 fr. of 350 fr. 2* klasse 250 fr. 3" klasse 200 fr. (Belgisch geld). Verdere inlichtingen te bekomen: HOOFDBUREEL, Plein 13A, KORTRIJK. ■ssaniBaaiiBBBHaaiiaBaBBBHBBaaB zei de boerin. Mijn nonkel wil vannacht den baas weg doen naar een gesticht. Laat Eugeen hier slapen... lk zal u be talen. Wissel en zijn vrouw begrepen dadelijk waarop de bazin doelde. Wallaais had reeds dikwijls over zijn angst voor op sluiting tot den knecht gesproken. Maar ais gij dat niet wilt, kan boer Braams toch niets doen, merkte vrouw Wissel op. Ik weet het niet. Als ze zeggen, dat hij zot is. Dat is allemaal zoo aardig. Laat hem hier tot morgen... Ik zal u betalen. O, van eigen mag de baas hier blij ven, hernam de vrouw. Ga morgen naar de gendarmen. Geen gendarmen! schreeuwde Wal laais. Ik wil van geen gendarmen hooren. Maarten Stevens klapt daar ook van. Ik zal het bed in de achterkamer gereerd maken, hernam vrouw Wissel. Ze bromde bij zich zelve dat ze dien zatterik op haar schoon linnen bed moest leggen. Men kreeg Wallaais weer te bed. Hij bleef onrustig. Hij wilde dat Celina hem gezelschap zou houden. Ze weigerde. Wissel paaide zijn baas. Hier komt niemand binnen, verze kerde hij... Ge moet niet benauwd zijn. En Braams weet niet dat ge bij mij zijt. Slaap nu maar. De boerin der Torenhoeve keer de naar haar eenzaam huis terug. O, hoe moest dat eindigen met haar man? Waarom had ze zich aan hem laten koppelen? Met al haar weezengeld was ze een sloor. Ze maakte het vuur aan. De nacht was koud. Ze schonk ook koffie op. Ze moest iets opwekkends drinken. Sterken drank haatte ze. Die ook was de ellende van haar bestaan... en van zooveel gezinnen. Traag kropen de uren voorbij. Einde lijk hoorde ze een auto. De poort was RICHT SPAARKASSEN IN VOOR DE IJZERBEDEVAART 21 Augustus zal Weerom snel daar zijn! Dat de huidige krisis ook haar weerslag zou kunnen hebben op het massa-aantal van dezen grooten herdenkingsdag onzer dooden moeten de Vlamingen van af heden reeds tegenwerken. Zijn de offers dit jaar te brengen grooter, toch mag geen enkele Vlaming aan zijn plicht te kort komen. Joe English die zijn volk diende en al gedaan heeft wat hij kon moet een grootsche volkshulde worden gebracht! Daarom wordt aangedrongen bij de inrichters dat zij onverwijld SPAARKASSEN zouden inrichten, om het aan elkeen mogelijk te maken naar Diks- muide mede te gaan. Reeds enkele ge meenten gaven 't goede -voorbeeld. Ver leden week nog lazen we het nieuws uit St Truiden en elders: Door de zorgen van het plaatselijk IJzerbedevaartkomi- teit werd een spaarkas ingericht om ieder toe te laten dit jaar aan de Ijzerbede vaart deel te nemen. Tot nog toe kende deze spaarkas een groot succes. Reeds meer dan twee honderd vijftig leden wer den ingeschreven. Het strekke tot voorbeeld van de vele gemeenten waar men nog altijd wacht en draalt, gewoonlijk tot het weerom te laat zal zijn. Daarom vrienden Bedevaarders! slaat de handen in elkaar. Aan t werk voor den «grooten tocht» naar Vlaanderens dooden veld. Geen offer mag te zwaar heeten waar het geldt onze geliefde dooden. VLAMINGEN BEZOEKT HET IJZERMONUMENT! Vele Vlamingen weten misschien niet, dat men thans alle dagen het IJzermo nument te Diksmuide kan bezoeken en dat de toren regelmatig open is alle Zon en weekdagen, van af 9 uur tot 12, en van 1 tot 6 uur 's avonds. De prach tige lichtbeelden ln de Krypte werden reeds herplaatst, en door het aanbrengen van de electriciteit is het thans veel aan genamer, krypte, gangen en blokkamers te bezoeken. De vele Vlamingen die op reis gaan, mogen niet nalaten een bezoek te bren gen aan hun machtigen IJzertoren, sym bool van het groeiende Vlaamsch bewust zijn. DE LIFT in den IJzertoren is eindelijk dit jaar, met Sinksen, geplaatst geweest. Voor de Vlamingen die niet van eene vermoeiende klimpartij houden, langs de 50 meter hooge wenteltrappen is dit een goed nieuws op enkele seconden brengt de lift u Inderdaad van af de eerste ver dieping tot aan de klokkenkamer. De lift zal van voldoende afmeting zijn om 15 personen ineens mede te nemen. HET BOEK DER XII IJZERBEDEVAART Dit boek is reeds duchtig verspreid! Toch zijn er nog duizenden Vlamingen die het zouden willen bezitten, 224 blad zijden druk, op zwaar glanzend papier, met 56 afbeeldingen en kunstomslag! Een uitgebreid werk dus. Daarbij nog eene groote buiten tekst-foto (15 op 45), eene prachtplaat om in te lijsten. Het komi teit wil dit boek voor al verspreiden en daarom werd de prijs, die eigenlijk het dubbele zou moeten zijn, slechts gesteld op 6 fr. (en 0,75 fr. voor verzendings kosten). Bestellingen aan zijn boekhan delaar of o-p het Sekretariaat. IB®BS3HJBEBSRSBSSBaRSEESBS2!ia Gebruikt Chicorei WYPEEIER-TAFFIN 't Is de beste. IBSaaBS5aaHBSE53aSE53gE2BR3B naar O. L. Vrouw van Oostakker Waar *t mooi weder steeds maar weg heef, dat begrepen onze talrijke bedevaar ders met Slnxen: Te Oostakker, bij Onze Lieve Vrouw, zou de Hemel ons genadig worden. Daarom trokken we op 3" Sin- xendag naar dat Genadeoord om er eens geweldig te bidden voor onze hemelsche Moeder. Ten bewijze: 881 bedevaarders, alleen uit 't Westland, reden met niet minder dan 23 autobussen, door onze dor pen en steden, dwars door West- en Oost- Vlaanderen, naar Oostakker! Dat getal bedevaarders is gewis een rekord voor cms Gewest, en die lange rij autobussen zal wel in lange niet meer gezien worden, 't Is dan ook niet te verwonderen dat we langs heel onze baan veel bekijks hadden, het geen aan ons volk ook wel een greintje katholieke fierheid gaf. De godsvrucht leed er toch niet onder, gezien rozenkrans en liederen elkander afwisselden, 't Was ruim 10 uur toen we te Oostakker aankwamen en er, in stoet, ons begaven nar.:- de pleijh- tige Hoogmis. Deze werd gezongen door E. N. Nijs, bijgestaan door E. H. Lelieur en E. H. Pollet, onderpastoors. Orgel en zang waren toevertrouwd aan de knappe leiding van E. H. De Visseher, kapelaan van Watou. 't Hoeft niet gezegd dat t ln de puntjes was en heel die godvruchtige menigte goed meezong. Onder de H. Mis, Sermoen door E. Pater Decoster, S. J. Na de Hoogmis, korte begroeting van O. L. Vrouw aan de Grot. t Was er goed stem mig en innig-godvruchtig. Na "t noenmaal hadden we 't Lof te 2 uur door E. H. Joye, pastoor op O. L. Vrouw; waarna nieuwe Oefeningen. Vóór de Grot: Ser moen door E. H. Pollet, onderpastor van Beveren, Gebeden en gezamenlijke Om megang. Kortom alles verliep ln de beste, vroomste stemming. Na 'n korte bedan king aan alle bedevaarders en 'n «Tot wederzlens aan O. L. Vrouw, begaven we ons allen naar onze autobussen voor de afreis, te 4 uur. We kwamen, zonder t minste ongeval, ln onze streek terug rond 7 u. 's avonds, blij en opgeruimd na zoo'n deugddoenden dag. Tot 't naaste jaar, als 't God belieft, maar met minder volk en asjeblief wat meer ruimte in de bussen! niet gesloten. De klaarte van lantaarns verheiderde plots het hof. De boerin bleef zitten. Ze wrokte ge weldig. Nietwaards! hoogvaardige nietwaards! siste ze. Mij op een naam brengen, na me eerst gejacherd te hebben aan dien Wallaais! Boer Braams klopte op de deur. Celina schoof de grendels weg. We zijn hier, sprak haar oom zacht. Hij slaapt zeker nog. Gerard trad ook binnen. Hij had een koord in de hand. We zullen hem binden als een var ken, zei hij. Dat maakt indruk op den dokter. Celina, ge zult niet weten hoe gemakkelijk ge het hebt, als die zuiper weg ls. En dan kan Stevens hier komen, hé? Dat wilt ge zeker ook uitstrooien! Wat is dat nu? Ik weet het wie mij liet belasteren door Vissers, den vagebond! Toe, daar klappen we nu niet van... We moeten haast maken, zei Braams ze nuwachtig. Ga Eugeen vangen... Hij is opge staan... Waar is hij? Weer aan 't zwerven... Misschien naar Stevens! Is hij buiten! riep Braams ver schrikt uit. Ja. Hoe stom van u. Wat kan ik er aan doen? Ge hebt hem niet genoeg laten drin ken! Hij heeft een heele flesch binnen. Wat doet hem dat? Hoe lang is hij weg? O, al een uur of drie... Ge hebt zeker geslapen! Neen... Peinst ge dat ik hem kan houden... Ge d-oet valsch. Celinal hernam Braams nog nijdigen, «DE VERBROEDERING POPERINGE DOURDAN, van 15 Mei 1932. Los om in U' 198 duiven. Fierste duif om 10.50.57 u. Laatste prijs om 10.58.56 u. Afstand 263 Km. Snelheid per mi nuut, eerste duif: 1217 m. 88. UITSLAG. 1. Zyde M.; 2. Vankemmel G.; 3. Vandenameele C.; 4. Vercruysse O.; 5. Lebbe M.; 6. Vandevoorde V.; 7. Leu- wers N.; 8. Schaballie M.; 9. Lava A.; 10. Legrand C.; 11. Schaballie M.; 12 Desen der J.; 13. Vandevoorde V.; 14. Vandevoor de V.; 15. Fache M.; 16. Vercruysse O.; 17. Durieux A.; 18. Amez A.; 19. Derynck C.; 20. Zyde M.; 21. Vanbruwaene G.; 22. Vermeulen G.; 23. Depreeuw Gebr.; 24. Lava A.; 25 Deplaedt L.; 26 Mahieu C.; 27. Vandevoorde V.; 28. Deheegher E.; 29. Descamps A.; 30. Deplaedt L.; 31. Vande voorde V.; 32. Devos A.; 33. Suffys J.; 34. Sohier M.; 35. Hoflack L.; 36. Vandevoor de V.; 37. Labaere M.; 38. Bamells G.; 39. Desender J.; 40. Nouwynck J.; 41. Pattyn M.; 42. Vermeulen J.; 43. Dupont G.; 44. Deheegher E.; 45. Nouwynck J.; 46. Van bruwaene G.; 47. Deheegher A.; 48. De sender J.; 49. Loncke J.; 50. Vanbruwaene Gaston. Serie van 5 duiven: Vandevoorde V. Serie van 4 duiven: Desender J. Serie van 3 duiven: Vanbruwaene G., Descamps A. Serie van 2 duiven: Schaballie M., Vercruysse O., Zyde M., Lava A., De plaedt L. CLERMONT, van 15 Mei 1932. Los om 8.07 u. 395 duiven. Eerste duif Mn 10.20.09 u. Laatste duif om 10.35.07 u. Afstand 168 Km. Snelheid per minuut, eerste duif: 1265 m. 35. UITSLAG. 1. Loncke M.; 2. Lava A.; 3. Lava A.; 4. Denut G.; 5. Schaballie M.; 6. Bouthez M.; 7. Ferdinand L.; 8. Clabau L.; 9. Verhaeghe C.; 10. Sohier M.; II. Vermeulen G.; 12. Tillie C.; 13. Desaegher H.; 14. Amez A.; 15. Handtpoorter H.; 16. Leuwers N.; 17. Hannebouw M.; 18. Ver cruysse O.; 19. Vandermarliere M.; 20. Vandevoorde V.; 21. Deraedt M.; 22. Van devoorde V.; 23. Desaegher H.; 24. Bal- lyn R.; 25. Depreeuw Gebr.; 26. Loncke J.; 27. Verhaeghe C.; 28. Lenoir J.; 29. Vandermarliere M.; 30. Dewachter R.; 31. Lenoir O.; 32. Lenoir J.; 33. Decoker M.; 34. Intervuyst D.; 35. Clabau H.; 36. Rof- flaen J.; 37. Deheegher E.; 38. Vandevoor de V.: 39. Deseure H.; 40. Vankemmel M.; 41. Silvert G.; 42. Vercruysse O.; 43. Scha ballie M.; 44. Vandermarliere M.; 45. Pin ceel M.; 46. Dewlckere R.; 47. Roffiaen J.; 48. Carron P.; 49. Blondeel A.; 50. Carrcm P.; 51. Geldhof H.; 52. Blondeel A.; 53. Cafron P.; 54. Vandevoorde V.; 55. Bon- due L.; 56. Vanbruwaene G.; 57. Vander marliere M.; 58. Verhaeghe C.; 59. Van dermarliere M.; 60. Devos A.; 61. Prinsie A.; 62. Clabau R.; 63. Petyt M.; 64. Van devoorde V.; 65. Carron P.; 66. Debyser J.; 67. Desmadryl M.; 68. Loncke J.; 69. Bouthez M.; 70. Deheegher E.; 71. Ver cruysse O.; 72. Dave M.-J.; 73. Dupont G.; 74. Cabau H.; 75. Verhaeghe C.; 76. Du rieux A.; 77. Depreeuw Gebr.; 78. Dobba- laere J.; 79. Deraedt A,; 80. Schaballie S.; 81. Deplaedt L.; 82. Labaere M.; 83. Van devoorde L.; 84. Depreeuw Gebr.; 85. Cla bau L.; 86. D"Amour M.; 87. Devos A; 88. Dewachter R.; 89. Debeir J.; 90. Labaere M.; 91. Decrock E.; 92. Dupont G.; 93. Clabau R.; 94. Amez A.; 95. Vandevoorde V.; 96. Debyser J.; 97. Batheu J.; 98. De sender J.; 99. Dupont G. Serie van 6 duiven: Vandermarliere M. Serie van 5 duiven: Vandevoorde V. Serie van 4 duiven: Carron P. Serie van 3 duiven: Vercruysse O., Depreeuw Gebr. Serie van 2 duiven: Lava A., Le noir J., Schaballie M„ Roffiaen J., Blon deel A., Deheegher E., Clabau H., De wachter R., Labaere M., Dupont G. Zondag 22 Mei: ORLEANS en ARRAS, bij Devos. Zondag 29 Mei: DOURDAN en BRE- TEUIL, bij Melis. 22 Z 1' Zond. n. Pinkst. H. Drlevuldighedd, 23 M Desiderius, Joannes Bapt. de Rosed 24 D O. L. Vr. Hulp der Christenen, Afra, 25 W Gregorius VII, Urbanus L 26 D H. Sacramentsdag. Philippus Neri. 27 V Beda, Joannes I, Fredericus, Julius. 28 Z August, v. Cant., Wilhelmus, Germ. IBNBBBBBBBBBBEaEBflaBBBBBBBflfl De Nationale Bond van Runderkweek heeft besloten in de maand Juni e. k. In de groote hall van het Eeuwfeestpark een nationalen wedstrijd van veekweek in te richten. Al de verschillende runder rassen van het land zullen op den wed strijd vertegenwoordigd zijn. De verte genwoordigers van ai deze rassen zullen aldus de gelegenheid hebben mee te din gen in den wedstrijd in zake melk- en botervoortbrengst en in den kampioen wedstrijd. In ieder dezer twee wedstrij den zal de jury het ras aanduiden dat de hoogste melk- en botervoortbrengst bereikt en welk der ten toon gestelde dieren, mannelijke of vrouwelijke, het best het ideaal type benadert. Het doel dat nagestreefd wordt ls niet zoozeer de verschillende rassen te ken merken, doch aan de belangstellenden de voorwaarden van een modelveekweek te doen opmerken. De h. Molhant, leeraar aan de Univer siteit van Leuven, werd als algemeen sekretaris aangesteld, bijgestaan dooi den h. Baets, raadsheer van zoötechnie aan het Ministerie van Landbouw. IBBEHSBflBBRBaBSBBBSBBBBBBBBB Noodlottige Onvoorzichtigheid Dinsdag namiddag heeft zich een doo delijk tramongeluk voorgedaan op de Vandersweepplaats. Paul Dequeker, ge boren in 1899 en woonachtig avenue de la Mer, te Bray-Dunes, moest er zijn tram nemen in de richting van De Panne. Hij vergiste zich van tram en bemerkte zulks slechts als de trein reeds ln gang was. Hij wou afspringen van de tram maar geraakte er onder. Het slachtoffer was op slag dood, het hoofd letterlijk afgerukt. Slechts twee personen op het tramrijtuig hadden iets van het ongeluk bemerkt en 't was eerst een heel eind verder dat de trein tot stilstand gebracht werd. Commissaris Tulpin stelde het eerste onderzoek in en verwittigde de familie en het parket. Ha, ik zal nog valsch zijn... Weet ge wie er hier geweest is? Bert Vissers, uw kommlssaris, die schoeliel Wat kwam hij doen? Mij uitgreiten... En Celina vertelde hoe ze Vissers be handeld had. Voor u moest hij dien laster uit strooien! snauwde ze tot Gerard. Ge liegt... Het is de waarheid. Moet lk nu naar Martha Wellems gaan en haar spreken over Tiene Booke! Probeer dat eens! kreet Gerard, de moet voorzichtig zijn. Ik vermaan u. O, dat moet verdoken blijven. Maar mijn naam op straat smijten, dat mag, hé! Als het uw plannen dienen kan is het voor u wel. Uw vriend ligt mis schien nog in de dreef. Ik heb hem goed geraakt, den loeder. HIJ kan bijna niet meer gaan. Ze mogen hem daar vinden. Waar spreekt ge nu weer op? vroeg boer Braams die wel versuft scheen door al den tegenslag van dezen roerigen nacht. Uw boodschaplooper, Vissers, die nietwaard, kwam me bang maken. Maar ik heb hem een kotering gegeven. Hij zal het er mee kunnen stellen. Fki de boerin van de Torenhoeve ver telde wat er gebeurd was en hoe ze den rustverstoorder onthaald had. We moeten seffens zien of Vissers daar nog ligt, zei haar oom onsteld. Zulk een domme historie weer. Hij ontstak een lantaarn en trad bulten. Gerard volgde hem. Maar wat scheelt dat wijf nu? vroeg de zoon. Ze is lijk tegen ons. Ik heb het u wel gezegd, dat ze zich laat opstoken door Stevens... We moeten Wallaais weg doen... Maar waar ls hij? O, lk zal hem wel uithalen. Hij zit mis schien in de schuur. Jamaar, vader, als zijn vrouw niet van de wegvoering wil weten, doe ik niet, CREDO VAN ONZE GOEDE LEZERESSEN 1. - IK GELOOF dat de lezing het zede lijk voedsel van de ziel is en dat de menschen zijn wat hun lezing Is; 2. - IK GELOOF dat men zijn verstan delijken smaak vormen kan gelijk zijn mondsmaak vormen kan door het voedsel dat men gebruikt; 3. - IK GELOOF dat het onmogelijk is, zelfs aan de sterkste karakters, al tijd te blijven weerstand bieden aan dezelfde lezing; na een tijd moet de lezing zelf de bovenhand behalen; 4. - IK GELOOF dat een slecht boek een vriend ls die bederft; 5. - IK GELOOF dat slechte lezing zoo gevaarlijk is voor de ziel als vergift voor 't lichaam; 6. - IK GELOOF dat de gewoonte van romans te lezen aan 't karakter zijn waardigheid, aan het leven den ernst, aan het hart de zuiverheid, aan den wil de kracht ontneemt; 7. - IK GELOOF dat vele menschen het punt der lezing niet ernstig genoeg opnemen; 8. - IK GELOOF dat slechte schrijvers en uitdeelers van slechte boeken een verschrikkelijke verantwoordelijkheid dragen voor God. RIJST MET RABARBER Frisch en goed 150 Gr. rijst met zorg wasschen en ln een pan doen met 1 üter kokende melk en een snuifje zout. Laten koken, er zorg voor dragen de pan te dekken. Wanneer de rijst goed gekookt is er 200 gr. fljnfl suiker bij doen, 3 dooiers en wat vanille, een beetje kaneel of citroen. In een schotel gieten. In t midden een holte maken die men opvult met gereed gemaakt rabarbermoes. Bestrooien met suiker en kleuren in een zeer war men oven. Kan warm en des zomers best koud opgediend worden. DREE DINGEN VOOR DE VROUWEN Er zijn drie dingen waarop een vrouw moet gelijken en toch ook niet moet ge lijken: Ze moet gelijken op de slak, die altijd op haar huis past; maar ze moet niet als de slak geheel haar bezit met zich ronddragen; Ze moet lijken op de echodie enkel spreekt als hij wordt ondervraagd, maar ze moet niet als de echo, altijd 't laatste woord willen hebben; Ze moet zijn als de torenklok, van een volmaakte nauwkeurigheid en regelmatige held; maar ze moet niet als de torenklok zooveel leven maken dat heel de stad 't hoort. WAT DUNKT U? Hoeveel sacramenten zijn er, Jongen? Er waren er vroeger 7, nu zijn er maar 6 meer. Wat?... maar 6? Ja, mijnheer, vader zei gisteren te gen moe, dat het sacrament der boet vaardigheid en dat des huwelijks één zijn! HIJ VERGEET ZIJN TROUWKOSTUUM AAN TB DOEN EN WEIGERT ZIJN 1ANDTEEKENING TE ZETTEN «erteden week zou te Héron (Luik) apotheker J. L. in het huwelijk treden met de dochter van een gegoede familie der gemeente. 's Morgens ging hij de bruid in haar woning afhalen en leidde haar naar de trouwzaal van het gemeentehuis. Hij had echter vergeten zijn huwelijkspak aan te trekken. Bruid en bruidegom hadden reeds het ja-woord gegeven, toen de apotheker plots weigerde het huwelijksregister te teekenen. Men smeekte hem niet zoo zon derling te doen, maar L. bleef weigeren, verliet haastig de trouwzaal en keerde niet meer terug. De verontwaardigde bevolking heeft zijne woning bestormd en tamelijk ern stig beschadigd. De apotheker blijft on vindbaar. De apotheek wordt thans door gendarmen bewaakt. IBBBBBBBBB13BBBBBBBBBBBBBBBB Beste Engelsche voor Neusverstopping Hoofdpijn Kortademing Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen enkel in de BESTE WINKELS Vraagt f het doosje met het haantje. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB Indien gij tot hiertoe alles geprobeerd nebt zonder voldoenden uitslag of gene zing te bekomen, wacht niet langer en neemt uwen toevlucht tot MARTIN TOMS. Voor verouderde en ingewortelde gevallen volgt de volledige serie van zes weken, 185 fr. voor Asthma speciale serie. Martin Toms, 112, Weststraat, Brussel. Apotheek H. Notredame, Poperinge. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB meer mee... Ik bedank er u voor. Dat is een gevaarlijk spel, weet ge! Wat ge nu zegt! Ik wil geen last met het gerecht... Dat zou een oplichting zijn... als we Fkigeen op die manier wegvoerden. We handelen als familie... Ja, ja, familie... Maar zij is zijn vrouw. Ze durft nu nog niet openlijk tegen u Ingaan. Ze heeft haar vent ver doken. Dat zie ik aan haar valsche ma nleren. Moesten wij hem vinden en weg doen, dan loopt ze misschien morgen naar de gendarmen. Of Stevens laat iets ln de gazet zetten... en het wordt een schandaal in de streek. Neen, vader, lk doe niet mee, verzekerde de veearts. Voor zulk een vent breng ik mijn naam niet op ieders tong. En het ware slecht voor mijn verloving. Let op, vader! Verbrand u niet. Ze waren nu buiten de poort. Braams hief de lantaarn op en speurde aan den graskant. Hier ligt iemand! zei hij ontsteld 't Is mijn ziele dan toch waar! Zijn zoon boog zich neer. Dat is Vissers, sprak hij. Die deugniet... Hij zal toch .niet dood zijn? Gerard betastte den gevallene. Neen, neen, hij is nog warm... On kruid vergaat zoo rap niet, sprak hij. Wat nu gedaan? We moeten hem naar ons hof voe ren, Gerard... Die zaak mag niet aan de ooren der politie komen. Dat war® te dom. Waarom niet? Maar denk eens na! t Is op Öe Torenhoeve gebeurd. En Vissers werkt voor ons. Gaat het ons aan als de nietwaard 's nachts op de Torenhoeve dringt en daar een rammeling krijgt! Wij hebben hem daar toch niet gezonden. Door uw nicht werd hij geslagen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 5