in 5° HANDELSFOOR E. H. BU YSE DU UI (KM KOP» 2TO12-6-32. - DE POPERINGENAAR. - N1 24. - EL 2. Stad Meenen POLITIEKE TOESTANDEN FRANKRIJK DUITSCHLAND SPANJE MEXICO JAPAN IERLAND GRIEKENLAND ITALIË ROEMENIE CHILI VEREENIGDE STATEN INHULDIGING PASTOOR TE ELVERDINGE op Zondag S Jwni laatst A. K. V. T. Opschriften ALLERLEI TIJDINGEN Brengt zijn Herder zijnen groet! STORT 10,85 FR. t«F onoeries ruxellolses te HAREN bij Brussel De Beste Belgische Fabricatie deze vruchtbare vergadering gesloten met het gebed. DE OPTOCHT Nadat in gezellig samenzijn het noen maal gebruikt werd, stelde men zich in rang voor den optocht. Te 3 uur vertrok hij van het Midden standshuis en ging door de bijzonderste straten der stad. Hij was indrukwekkend niet alleen door de meer dan 2000 deelne mers maar tevens ook daar hij getuigenis gaf van den vastberaden wil der deelne mers hun belangen onverdroten te ver dedigen en te doen zegevieren. De span doeken zegden het klaar en duidelijk aan alwie kijken wilde. Hun kernachtige op schriften eischten gezinsvergoeding, recht vaardige verdeeling der belastingen, een voudiger zegelrecht... enz. «Gelijke in komsten, gelijke belastingen Bespa ringen of geen belastingen meer luidde het. Het muziekkorps van Heist opende de stoet, gevolgd door de veroenigingen uit andere gouwen: Niel, Borgerhout, Wester- loo, Mechelen, Hasselt, Boom, Halle, Hoog straten, enz. waren flink vertegenwoordigd. Vervolgens kwamen de organisaties van West-Vlaanderenindrukwekkende groe pen uit Kortrijk, Heist, Poperinge, Roese- lare, Knokke, Tielt, Veurne, Diksmuide, Izegem, Meenen, Kuurne. Een zinnebeel dige groep, die de verschillende afdee- lingen en vereenigingen van den Mid denstand aantoonde, stapte voor Brugge, die rond de verschillende vlaggen ge schaard in talrijke gelederen opmarcheer de. De jubileerende Middenstandswacht en de overheidspersonen sloten den stoet. AUGEMEENE VERGADERING Rond 4 uur greep de slotvergadering plaats in de feestzaal, die weldra prop- pensvol geloopen was en aldus een mooie en hartversterkende aanblik bood. Op het verhoog hadden plaats genomen o. m.: H. Sap. Minister van Openbare Werken; H. Van Caillie, Bestuurder van den Middenstandsdienst van den Staat, afgevaardigde van Minister Van Dievoet; Z. E. H. Kan. Vander Meersch, Groot- Vicaris, afgevaardigde van Z. Exc. de Bis schop; de HH. Senatoren Van Coillie, Mu lle en Mahieu; de HH. Volksvertegen woordigers Cleynmans, Boeckx en van Outryve dWdewalle; ZZ. EE. HH. Jacobs en Allossery, onderscheidenlijk bestendige secretarissen van den Landsbond en den Provincialen ^ond; de H. Adv. Bernolet, Bestendig Afgevaardigde; H. Adv. Geftens, sch- ^en; H. De Jonghe, Voorzitter van den plaatselijken Middenstandsbond... Verder in de zaal bemerkten we menig vooraanstaand werker in de Middenstands beweging. Na het gebed, spreekt senator Van Coil lie, die de vergadering voorzit, een inlei dend woord, waarin hij hulde en dank zegt aan de geestelijke overheid, waarbij de Kath. Middenstand steeds steun en hulp vindt. Hij richt een hartelijk wel komwoord toe aan den H. Minister Sap, dien hij betiteld als den Minister van de Vlamingen. Nadat deze woorden geleld hadden tot een luidruchtige betuiging van sympathie voor den geachten Minister, vervolgt de H. Senator met ook dank te zeggen aan de vooraanstaande aanwezigen, de inrich ters en de pers. Ten slotte richt hij het woord tot al de deelnemers, die even eens moeten gelukgewenscht.. Want het is vooral aan hen te danken dat de Mid denstand heden een prachtigen dag be leefd heeft. Zij hebben bewezen, niet het minst in den heerlijken optocht, dat zij wakker geschud zijn en dat het Parle ment voortaan zal moeten rekening hou den met hun rechtvaardige eischen. De besluiten der vier sectievergaderin gen worden afgelezen. Toespraak van E. H. Jacobs. Namens het bestendig secretariaat, sluit hij zich aan bij de woorden, straks door Senator Van Coillie uitgesproken, en even eens bij de besluiten en wenschen der vergadering. Spijts de moeilijkheden, die zeker zullen oprijzen, zal men deze laat ste trachten door te voeren, rekenend op de medehulp van de organisaties en hun vertegenwoordigers in Parlement, Provin cie en Gemeenteraad. Hij wenscht ook de jeugd geluk, die door haar talrijke en geestdriftige op komst bewezen heeft dat ze voortaan de plaats wil innemen, die haar toekomt. Het woord der jeugd. Het was de H. Tel. Schepens, die na mens de jeugd het woord voerde. In de eerste plaats, wijst hij er op hoe gepast het jeugdcongres te Brugge plaats grijpt, want de Middenstandswacht van Brugge verdient als voorbeeld gesteld, om haar heerlijk pogen en haar schitterende tien jarige werking. Het is de eerste maal dat op een Con gres van den Middenstand het woord van de jeugd weerklinkt en van meet af staat het in het teeken van de daad. Heden werd immers het landelijk verbond der jeugd gesticht, niet als een stichting, die van hooger hand in het leven werd ge roepen, maar als een vereeniging, die door de vooruitstrevende kracht en de verove rende geestdrift der verscheidene jeugd- groepeeringen van onder uit tot stand gebracht werd, tot verdere uitgroei en volle wasdom van de beweging. De jeugd zal niet versagen: Onbevan gen blikt ze de toekomst in. Zij brengt haar gebed en liefde, haar vlammend idealisme en haar offervaardige dienst vaardigheid om een kemgezonden en plichtbewusten Middenstand te helpen bewerken. Van allen vraagt ze de steun en psychologisch inzicht in de gesteltenis van de jongeren. Ieder moet haar zijn belangstelling betoonen. Spreker wil den tolk zijn der organ! satie om uit ganscher hart een eeresaluut te brengen aan de flinke schaar jongelin gen, die door diepere beleving van den godsdienst, door doelbewust deelnemen aan den strijd, zullen opgroeien tot de latere waardige leiders. Deze aanspraak wordt door de aanwe zigen op blijken van waardeerende in stemming onthaald. M. Van Caillie spreekt namens Minister Van Dievoet. Nadat hij den H. Van Dievoet, Minis ter van Landbouw, had verontschuldigd, legt hij er den nadruk op dat bij het Ministerie van Landbouw een departe ment voor den Middenstand is gevoegd, hetgeen velen niet vermoedden.In aanslui ting daarmede, mag er heden een blijde boodschap gebracht worden. Op voorstel van Minister Van Dievoet, heeft de re geering besloten het departement van Landbouw voortaan te heeten: Ministerie van den Landbouw en den Middenstand. (Toejuichingen.) Dit beteekent niet alleen uitbreiding Van den dienst van den Middenstand maar ook de volledige en volstrekte er kenning van alle de rechten en belangen van den Middenstand. Middenstanders, helpt u zeiven in broe derlijke eendracht, de regeering zal u trouw bijstaan. Rede van Minister Sap. Vervolgens hield H. Minister Sap een merkwaardige redevoering, die vaak op langdurige toejuichingen werd onthaald. De gevierde spreker begint met te ver klaren dat hij als minister ten volle be wust is van zijn verantwoordelijkheid; de tegenstrevers aldus H. Sap wrijven in hun handen en zeggen: «Nu ligt hij stilmaar ze zijn mis; ik zal onverbiddelijk den strijd blijven voort zetten. Mijnheer Renkin heeft me niet gevraagd iets prijs te geven. Ik blijf mijn ideaal dienen en ga recht op het doel af, het behartigen der zedelijke en stof felijke belangen van mijn volk. Ik heb maar een ambitie en het is dat men nooit zou kunnen zeggen dat ik uit eer zucht of om een persoonlijk belang te dienen, iets van mijn ideaal heb prijs gegeven. Deze manhaftige taal maakte diepen Indruk. Ik ben niet gekomen zegt verder de H. Minister om een feestrede te houden. Het is er thans geen tijd voor. Uw congres stfrac in Ret teeken van den strijd. Mijn eenig doel heden is uw strijd lustigheid aan te wakkeren. De Middenstand, stand die geroepen is om te beletten dat de strijd tusschen kapitaal en arbeid tot een ramp leidt, is bedreigd en wordt zelfs door de Socia listen genegeerd. In deze gedachtengang hoeft men twee groote waarheden voor oogen te houden: n. 1. dat er altijd rijke en arme menschen zullen zijn en ten tweede dat de algemeene gelijkheid en verdeeling der goederen de maatschappij zou verarmen, want de gelijkheid is de dood van ieder initiatief. In aansluiting met deze twee veel bestreden grondwaar heden, staan de verschillende partijen in den lande op heel verschillende stand punten. De Socialisten meenen de oor zaak van alle onheil te moeten zoeken in de rijkdom en sturen aan op klassen strijd en het verdwijnen van den Mid denstand. De Liberalen van hun kant keuren de maatschappelijke orde goed doch werken de teugelooze en niets ont ziende vrijheid in de hand. Het is de school der hardvochtigheid. Ten slotte komen de Katholieken, die de natuurlijke orde aanvaarden maar tevens ook het misbruik der vrijheid willen beteugelen. Het is de school der rechtvaardigheid en der naastenliefde. Daaruit blijkt dat de Middenstander moet katholiek zijn. Middenstand rekent op u zelf, vervolgt de redenaar, gij gaat achteruit, en ver dedigt u niet genoeg. Waar is de fier heid, de geest van vooruitzicht en waak zaamheid, die den Middenstand moet kenteekenen. Rekent niet te veel op den Staat, want gij zult er bedrogen uitko men. Vraag slechts wat volstrekt noodig is. Zie de toestanden in zooals ze zijn! De arbeiders en landbouwers vereenigen zich sterk! Waar blijft de vereeniging van den Middenstand, die alhoewel verschillende schakeeringen vertoont, nochtans groote gemeenschappelijke belangen heeft. Al dus zult ge een goede wetgeving kun nen tot stand brengen. Neemt uw leiding in de maatschappij, want gij zijt het getal en de macht. Maar doe ook uw plicht. Uw heil ligt in de katholieke partij. Bijft onvoor waardelijk in haar rangen. Ook op so ciaal gebied mag de Middenstand aan haar plicht niet falen. Aan de grondslagen der sociale wetge ving mag niet getornd. Ze zijn rechtvaar dig daar het eerste punt van het pro gramma van ieder christen mensch steeds moet zijn: aan iedereen menschwaardig bestaan te verzekeren. De werkloozen- steun is noodzakelijk. Moest hij in de huidige omstandigheden niet verleend worden, dan stonden we aanstonds voor een noodlottige revolutie. Doch de mis bruiken moeten onverbiddelijk geweerd en de Middenstand moet ook haar deel krijgen in de sociale wetgeving. De tijden die we beleven zijn uiterst ernstig. Dit jaar wordt het tekort der begrooting beraamd op 3 miljard. Er moe ten dus onverwijld groote besparingen gedaan. Met belastingen kan men het niet dekken, de grens van de capaciteit van den lastenbetaler is bereikt. Het is hoog tijd om alles in het werk te stellen om 't land weder financieel en economisch op te richten. Een gezonde buitenland- sche politiek moet ook gevoerd. Men moet terug komen naar den vrijhandel. Middenstanders, gaat var dit congres weg met de sterke wil om onverwijld een drachtig, in tuchtvolle organisatie, uwe belangen te verdedigen en aldus even wicht te brengen in de maatschappij. Al dus zult gij een voorname factor geweest zijn in de financieele, economische en ze delijke opbeuring van het land. Deze op hoog plan staande rede oogste grooten bijval en een minutenlange ovatie. De vermakelijkheden uitgesteld. E. H. Allossery komt dan melden dat de feestavond, en de leute, die door de Middenstandswacht zou opgevoerd wor den, niet doorging in gevolge den oproep voor gebed en boete door den H. Vader gedaan. Dat de jubileerende jonge wachters al dus het offer gebracht hebben van vie ring, die zij met zooveel zorg hadden voorbereid, strekt hun ter eere en tot voorbeeld van andere vereenigingen, die zich katholiek noemen, en nochtans, spijts den pauselijken wekroep, vermakelijkhe den hebben ingericht. Doch laat iedereen zijn eigen rekening opmaken. Z. E. H. Kan. Vander Meersch aan 't woord. Ten slotte komt Z. E. H. Kan. Van der Meersch aan 't woord en zegt, in naam van Z. Exc. Mgr Lamiroy, volle belangstelling en steun aan de Christen Middenstandsbeweging toe. Hij verheugt er zich in in het bijzonder over dat de jeugd zoo talrijk opgekomen is. Het doel van de Middenstandsbewe ging is verheven, voornamelijk omdat ze eveneens het algemeen welzijn der maat schappij betracht en haar kracht en eer ste bron putte in de katholieke leer. Mocht dat Congres een nieuw tijdperk inluiden van groote vooruitgang en van breedere ontwikkeling van het christelijk leven. Deze behartenswaardige woorden ver werven flink applaus, waarop de H. Van Coillie deze toejuichingen onderlijnt door de betuiging van diep gevoelden dank. Daarop wordt deze welgeslaagde verga dering gesloten met het gebed. Ze was het waardige slot van dit Con gres, dat vast uitgegroeid is tot een hoog dag voor den Christen Middenstand. III van 26 Juni tot 4 Juli 1932. HET KABINET IIERRIOT SAMENGESTELD Enkele uren nadat de. Heer Herriot opdracht had gekregen van den Heer President Lebrun om een nieuw kabinet samen te stellen werd de lijst der nieuwe ministers reeds bekend gemaakt. Dit is wel het bewijs dat Heer Herriot zijne aanstelling voorzien had en sedert de val van het Ministerie Tardieu zich ijverig bezig gehouden had met de samenstel ling van een ministerraad. De nieuwe regeering telt 18 ministers en 11 onderstaatssekretarissen. Het is niet een kartelregeering die tot stand Is gekomen. Dit kon niet door de schuld der Socialisten die hunne eischen wat te hoog gesteld hadden. Een con- centratieregeering is het ook niet alhoe wel enkele leden van de demokratische zijde in de regeering werden genomen. De groepen Tardieu en Marin werden niet in acht genomen bij het samen stellen van de nieuwe regeering. DE POLITIEKE RICHTING VAN DE NIEUWE REGEERING Dinsdag heeft zich de nieuwe regee ring voorgesteld aan de Fransche Ka mer, en haar programma op politiek en economisch gebied voorgelegd. De Heer Herriot verklaarde dat hij al het mogelijke doen zou om bezuinigingen in de hoogste mate toe te passen maar dat hij verplicht zal zijn nieuwe belas tingen te heffen om den slechten finan- cieelen toestand der thesaurie te keer te gaan. De nieuwe regeering zal voorts de werk- loozen ondersteunen en uitzien om hen zooveel mogelijk werk te verschaffen. Op buitenlandsch gebied zal de Heer Herriot er naar streven tot internatio nale verstandhouding doch zal Frankrijk's recht op herstel stellig handhaven en de bestaande verdragen in eerbied doen hou den. Op militair gebied zal de ontwapening afhankelijk gesteld worden voor de ge waarborgde veiligheid van het land. Meo Biet dat de politieke en economi sche richting niet merkelijk verschilt van deze der gevallene regeering Tardieu. DE FRANSCHE KAMER STEMT HET VERTROUWEN IN DE REGEERING Dinsdag, na een belangwekkende zit ting heeft de Fransche Kamer het ver trouwen gestemd in de regeering Herriot met 390 stemmen tegen 152 en kreeg dus een meerderheid van 138 stemmen. ENKELE WOORDEN OVER MINISTER HERRIOT De Heer Herriot is geboren in 1872. Zijn vader was commandant van het 2° Regiment Zouaven in Algiers, had zijne militaire studiën gedaan op Staats kosten en stierf toen de huidige Minister 17 jaar was. De grootouders van de Heer Herriot waren van de arbeidersklasse. In 1896 was de Heer Herriot leeraar van rhetorika te Lyon. Doch spoedig werd hij door de politiek aangegrepen. In 1904 werd hij Gemeenteraadslid van Lyon ge kozen en later werd hij tot Burgemeester der stad benoemd. Hij wil een voortzetter zijn van de po litiek van den Heer Briand. Jammer genoeg is hij een hevige anti klerikaal en voor de Katholieken blijft hij steeds een gevaar. IN DEN SENAAT Vrijdag 3 Juni 1.1. werd ter vervanging van den Heer Lebrun, thans President der Fransche Republiek, den Heer M. Jeanneny tot Voorzitter van den Senaat gekozen. IN DE KAMER Den Heer F. Bouisson werd tot Voor zitter van de Fransche Kamer gekozen met bijna al~"meene stemmen. DE DUITSCHE RIJKSDAG ONTBONDEN Een der eerste werken van de nieuwe regeering von Papen is de ontbinding te bevorderen van den Duitschen Rijksdag. Het besluit voor ontbinding werd getrof fen in den Ministerraad van Vrijdag 3 Juni 1.1. De nieuwe verkiezingen zullen in Juli aanstaande plaats hebben, denkelijk op den 31. De regeering von Papen heeft het dus niet gewaagd zich voor te stellen aan den Rijksdag en zal regeeren zonder zich te bekommeren met den volkswil. Toch schijnt zij te rekenen op een lang leven. Geruchten zijn in omloop als zou von Papen een akkoord gesloten hebben met Hitier, toch werd dit nog niet officieel bevestigd. Mocht bij de aanstaande regeering geen zoodanig resultaat bekomen worden dat de kiezers de regeering een' duidelijk man daat geven en de regeering de meerder heid van het Duitsche volk achter zich heeft dan zou het in de bedoeling liggen van von Papen den Rijksdag dan nog maals te ontbinden. DE VOORBEREIDSELEN TOT DE NAASTE VERKIEZINGEN De aanhangers van Hitier zijn bijzon der in hun schik met de ontbinding van den Rijksdag daar zij de overtuiging heb ben bij de aanstaande verkiezingen in geheel Duitsehland de overhand en de meerderheid te bekomen. Dat de vooruitgang der Nazi's onbe twistbaar is, is Zondag 1.1. nogmaals ge bleken bij de verkiezingen in Meklem- burg-Schwerin waar zij 30 zetels op de 60 behaald hebben. Vol ijver hebben zij reeds den kies strijd aangevangen. Overal ontwerpen zij reeds betoogingen en meetings. De andere partijen blijven ook niet ten achter en denken er ernstig aan om hunne mannen machtig te steunen bij de toekomende stemming. Het ware te hopen dat alles mocht in stillen geest verloopen en dat er zich geen ernstige onlusten zouden voordoen, voordoen. DE REGEERING von PAPEN VOOR EEN ZWARE TAAK De Heer von Papen en zijne Ministers bevinden zich voor een ernstigen toe stand van het land. Zonder den steun van de partijen welke de meerderheid uitmaken zullen zij moeten kampen te gen groote moeilijkheden van allen aard. De steden en gemeenten bevinden zich in het algemeen in een bijzonderen slech ten financieelen pas. Zekere ervan heb ben hunne werklieden en bedienden, ook hunne werkloozen sedert een heelen tijd niets meer kunnen uitbetalen. Dr Bruning, de gewezen kanselier, had reeds noodverordeningen opgesteld om de gemeentebesturen ter hulpe te komen, doch door zijn verdwijnen zijn de maat regelen ook van kant gebleven. Heer von Papen zal waarschijnlijk verplicht zijn ook die noodverordeningen uit te vaar digen. Nog andere lastige vraagstukken van financieelen, economischen en politieken aard zullen een oplossing vergen aan de Heer von Papen. Op vele punten zal de regeering niet anders kunnen dan de politiek van Dok ter Bruning voort te zetten. DE STOOTTROEPEN DER NAZI'S WEER TOEGELATEN De Heer von Papen heeft toelating gegeven aan de aanhangers van Hitier om hunne vormingen, bijgenaamd stoot troepen, herin te richten, von PAPEN EN DE GERMANIA Naar wij vernemen zou de Heer von Papen zijn ontslag gegeven hebben bij het dagblad «Germania» tengevolge zijner oneenigheid met de centrumpartij. DE KROONPRINS TOT REGENT? Naar uit verscheidene zijden wordt be weerd zou de regeering von Papen zich niet kanten tegen een mogelijken terug keer van de Familie der Hohenzollern tot het bewind. Zelfs werd er vooruit gezet dat de gewezen Kroonprins tot re gent zou aangesteld worden. Een Parijsch dagblad voorspelde zelfs dat de President Hindenburg zijn ontslag zou geven in Oktober aanstaande en den terugkeer der keizerlijke familie alsdan zou geschieden. De Nazi's zouden zich waarschijnlijk tegen dezen terugkeer niet kanten. Dit werd deze week door den ouden Veldmaarschalk Hindenburg gelogenstraft doch de verklaring van de regeering von Papen-Schleicher geeft geen verklaring noch afkeuring hieromtrent en verdedigt zelfs het eerbiedigen der Duitsche Grond wet niet. COMMUNISTISCHE ONLUSTEN De arbeiders welke de val van het Ko ningdom gretig aanzien hadden en al hunne hoop gesteld hadden in de Spaan- sche Republiek zien stillekens aan hunne verwachtingen teleurgesteld. Door de communisten in de hand gewerkt zijn zij zoo wat overal in staking gegaan en heb ben woelingen teweeggebracht. Botsingen tusschen openbare machten en opstandelingen gebeuren bijna dagelijks en zelden is het dat er geen sachtoffers vallen. Onlangs nog waren een twee honderdtal werklieden erop uitgetrokken om zich een deel land te verdeelen doch werden uit eengedreven door de politie. Er vielen twee dooden en verscheidenen werden ernstig gekwetst. ELLENDE DER BUITENBEVOLKING Eene bittere ellende lieerscht onder de buitenlieden die in staking gingen. Tal van personen vergaan bijna van den honger en de ontberingen. Men vreest dat de oogst verloren zal gaan als de landbouwstaking niet spoedig opgelost wordt. ZAL DE KONING TERUGGEROEPEN WOUDEN Naar uit Spanje wordt gemeld zou een groepeering bestaan om den terugkeer van den Koning te bewerkstelligen. KERKVERVOLGING In da stad Mexico heeft de politie alle kerken geslote» omdat de Aartsbisschop nog de 34 priesters niet had gekozen die toegelaten zijn door de burgerlijke over heid om de kerkelijke diensten te volbren gen, tusschen de 150 die nog in de stad blijven officieeren. Door het ministerie wordt er slechts een priester geduld voor 50.000 geloovigen. KRITISCHE TOESTAND IN DE NIJVERHEID Volgens een onderzoek ingesteld door het Ministerie van Binnenlandsche zaken van Japan blijkt dat op 1 April 11. 838 Japansche fabrieken en mijnvennoot- schappen het loon hunner werklieden se dert een geruimen tijd niet meer betaald hadden en zelfs de door de werklieden toevertrouwde spaarcenten aan de bestu ren der ondernemingen in kwestie niet meer konden teruggeven. Eene som van ongeveer 11.000.000 frank kon door een 524 weverijen als achterstallig loon niet worden uitgekeerd. Het Ministerie heeft zich genoodzaakt ge zien maatregelen te nemen om de bazen te verplichten hunne werklieden te betalen en de nooalge sommen van hun persoon lijk fortuin desnoods te nemen. IN DEN IERSCHEN SENAAT Verleden week werd in den Ierschen Senaat de afschaffing van den getrouw heidseed aan Engeland gestemd met 21 Stemmen tegen 8. DE BETREKKINGEN MET ENGELAND Deze week zijn op verzoek van den Eersten Ierschen Minister De Valera twee Engelsche Ministers naar Ierland afge reisd om den toestand tusschen Ierland en Engeland te bespreken en zoo moge lijk de spanning 'te doen verdwijnen en eene overeenkomst te sluiten. REGEERINGSCRISIS OPGELOST Het is den Heer Venlzelos gelukt eene nieuwe regeering samen te stellen. Het nieuw ministerie werd het vertrouwen van de Grieksche Kamer toegezegd. EEN AANSLAG OP MUSSOLINI MISLUKT? Naar uit Rome wordt gemeld heeft men aldaar een zekere Spardolotto Angelo aangehouden die in het bezit gevonden werd van twee bommen en een revolver. Na zijne aanhouding zou hij verklaard hebben een aanslag te willen plegen op Mussolini. HERDENKING AAN GARIBALDI Door gansch Italië werden luisterrijke feesten op touw gezet om de herdenking te vieren van Garibaldi die de pauselijke troepen versloeg en de eenheid van Italië bewerkstelligde. Het lijk van de vrouw van Garibaldi werd overgebracht naar Italië en te Rome ter aarde gelegd. OPLOSSING DER REGEERINGSCRISIS Eene nieuwe regeering werd in Roeme nie samengesteld en werd in vertrouwen genomen door de Roemeensche Kamer. Hier ook zal het nieuwe bewind te kam pen hebben met groote moeilijkheden. De nijverheid in het land ligt bijna gansch stil en kredieten zijn niet meer te bekomen nog in het binnenland noch van vreemde landen. De landbouwers verkeeren in de groot ste armoe daar zij hunne vruchten van de hand niet meer kunnen doen en wei nig handel meer gedreven wordt. Vele werden reeds uitgeschud en hunne be zittingen aan spotprijzen verkocht. Om U een staaltje te geven van de lage geslonken prijzen werden aldaar koelen verkocht aan 105 Belgische franken. OMWENTELING In Chili is een omwenteling uitgebro ken met socialistische strekking maar onder milita.';: bewind. De militaire vlie gers zijn met de beweging begonnen die weldra een groote uitbreiding nam. De President werd genoodzaakt zijn ontslag te geven. Inmiddels waren er reeds botsingen voorgevallen die eenige personen den dood kostten. De regeering werd in handen genomen door een militaire Junta. MAATREGELEN TEGEN OPROERMAKERS Door de Kamers van Volks vertegen woor diers werd een wet gestemd waarbij aan communisten en anarchisten de immi gratie wordt verboden en de in het land aanwezige communisten en anarchisten buiten de grenzen zouden worden gezet. OPMARSCH VAN OUDSTRIJDERS NAAR WASHINGTON Dinsdag werd een groote betooging ge houden door een tienduizend oudstrijders. Een ontzaglijke menigte toeschouwers, door de politie in bedwang gehouden met behulp van stalen kabels juichte ze met geestdrift toe. Deze betooging werd op touw gezet om een vergoedinguitkeering te bekomen. Uit gansch het land waren ze toegeko men, gebruik makende van alle mogelijke vervoermiddelen. Zelfs hadden zij zich meester gemaakt van verscheidene treinen en vrachtwagens of andere autos en de leiders verplicht hun naar Washington te voeren. Op verscheidene plaatsen hadden zij er ge onlusten veroorzaakt en hadden door de politie verscheidene malen reeds moe ten uiteengedreven worden. Tegen alle verwachtingen in is alles rustig verloopen te Washington en wer den er treinen ter hunner beschikking ge steld om hen naar huis terug te voeren. TIEN EN HALF MILLIOEN WERKLOO ZEN IN NOORD-AMERIKA Het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten van Amerika is door de Labour- Party geschat op 10 millioen. DE HERSTELSCHULDEN Nopens de kwestie der herstelschulden zal Amerika zich verzetten tegen de kwijt schelding d >r oorlogsschulden van Duitseh land omdat zij vreezen dat de andere Europeesche landen de schuldenaars zijn van Amerika ook hunne schulden niet meer zouden vereffenen. Amerika zou voorstander zijn van het verschuiven op langen termijn en per klei nere stortingen der Duitsche schulden. laBBHaaBEBigsiaBBBGBSBËiiaaaBHBiia VAN ALS Op heden Zondag, 12 Juni, te 10 uur stipt, in de Feestzaal van het St Vin- centiuscollege (Meenenpoort) te leper, heeft de eerste Studiezitting plaats, in gericht door het Algemeen Katholiek Vlaamsch Tooneelverbond, gewest leper. Pater Adhemar, Minderbroeder-ICapu- cien, zal er spreken over: HET TOO- NEELREPERTORIUM 1. 't Tooneel- repertorium is het belangrijkste; 2. Hoe moet het Vlaamsch; 3. Hoe moet het Katholiek zijn?; 4. Hoe het verrijken? Dit onderwerp komt op zijn tijd, nu de kringen alle mogelijke stukken aan 't doorsnuffelen zijn, om hun repertorium vast te stellen. Pater Adhemar zal hun kort en goed, een richtsnoer geven in het uitkiezen van stukken, want daar hangt veel van af! We hopen dan ook, dat de kringen hun leden, en niet alleen de leider of een deel van het bestuur, maar al de spelende en werkende leden, ertoe zal aanzetten, in groot getal, deze uiterst belangrijke studiezitt.\ng bij te wonen. Allen zullen er nut uithalen! Het A.K.V.T.-Bestuur, Gewest leper: OD. SIMOENS, E. H. FAES, Voorzitter. Proost. ANTOON MINNE, Plaatsvervangend Sekretari* Op Zondag 5 Juni werd te Elverdinge de E. H. Alfons Buyse geïnstalleerd tot Pastoor dezer parochie. Geheel het dorp was versierd en gepint; aan alle gevels hingen de vaandels te wapperen in den wind; alle huizen waren om ter schoonst behangen met wimpels en festoenen; met één woord: heel het dorp had een feeste lijk uitzicht. Te 2 ya uur werd de nieuwe Herder ingehaald van aan de grenzen van zijn dorp langs de baan van Poperinge door een twintig flinke ruiters te peerde. Toen de E. H. Pastoor dan later naai de Melkerlj ging, vanwaar hij den stoet In oogenschouw zou nemen, werd hij langs den weg tegengehouden door Ma deleine Vanlede, dochterke van Jules en Flora Lanssens; het kind bood hem een mooien bloemtuil aan!... Suzanne De- jonckheere, een ander kranig meisje, dochter van Cyriel Dejonckheere, droeg eveneens een flink gelegenheidsgedichtje voor! Daarop beklom E. H. Pastoor de stoep van de Melkerij; en daar werd hem zijn prettig en keurig-versierde herdersstaf aangeboden door Oscar Lacante, zoontje van Hector en Elodie Coene. Wat was dat ventje fier, aldus zijn Pastoor te mogen begroeten. Daarop kwam de Heer Marcel Theirs- sen, Schepen, aan 't woord, om in naam van den Weledelen Heer Burgemeester, in naam van den Gemeenteraad en in naam van gansch de bevolking den E. H. Pas toor oprecht-gemeend en hartelijk te ver welkomen op zijne nieuwe parochie!... E. H. Pastoor was zichtbaar ontroerd door de schoone woorden van den achtbaren Heer Schepen. Daarop was het de beurt aan den jon gen Heer Gérard Decat, die namens de Elverdingsche jeugd eveneens in vurige geestdriftige bewoordingen den nieuwen Herder van harte welkom heette. Nu werd het sein gegeven tot den op tocht van den stoet; en daar zagen we eerst onze flinke peerdemannen, een twin tigtal, allen kranige jongens en kloeke mannen, onder het commando van offi cier Jules Cardoen, die waarlijk eere haalt van zijn volk! Na de peerden kwamen eenige schil- derachtig-gepinte velos; een groep af- geveerdigden van onzen Christen Werk- liedenbond; en dan ons muziek, onder het bestuur van Meester Jules Bultheel, die waarlijk scheen te herleven en te verjongen, nu dat hij weer vol geestdrift en vuur en immer jong van harte de mate mocht slaan ter eere van zijn nieuwen Pastoor. Na het muziek zagen we een groep afgeveerdigden van de St Sebastiaans- gilde; waarna de prachtige groep kruis vaarders van den Katholieken Vlaam- schen Bond. Vier aanvoerders te peerde, verbeeldend: Godfried van Bouillon, Bou- dewijn IX, Diederik van den Elzas en Robrecht van Vlaanderen, allen helden uit den tijd van de eerste kruisvaarten, gevolgd door een tiental flink-gewapende en prachtig-gegrimeerde soldaten-kruis vaarders te voete! De Katholieke Vlaam- sche Bond verdient een pluimke! 't Was effenaf heerlijk! Daarop volgden onze Vlaamsche Oud- Strijders, verzinnebeeldend een zeer schoone groep boeren uit den Boeren krijg; de eenen droegen een zeisen, de anderen een vlegel, nog anderen een tweeloop: echt-typisch en flink uitge beeld!... Geen wonder dan ook dat de Heer Henri Leuridan, Voorzitter van de V. O. S., fier nevens de vlagge van den Bond achter de groep boeren aanstapte! Bravo voor onze V.O.Ssen! Dan kwam er een wagen van den Boe renbond met een karn en een roomer erop; en draaien dat onze jongens deden, draaien dat 't schouwe gaf! Een schoone wagen was het, meesterlijk opgetimmerd en met jeugdig groen bekleed door Jer. Charlet, een man van 't vak, die ook eere haalt van zijn werk! Een flinke groep boeren stapten fier en waardig achter het vaandel hunner gilde. En ziet, wat was dat nu? Achttien schilderachtige en koddig uitgedoste boer- innekes, leerlingen van onze landbouw- huishoudschool, met bontgekleurde papie ren rokken, en klompen aan den voet; dragend de eenen een bolle kaas, de anderen een jok met emmers melk, nog anderen een korf eieren, enz!... 't Was prettig om zien! Nog verder kwam een heele groep kin deren van den Bond der Kroostrijke Ge zinnen en acht keurig-verkleede kabou- terkes, een groep uitgebeeld door jongens van de jongensschool! 't Was te zien dat onze goede Meesters die groep ineenge stoken hadden! 't Was fijn! Proficiat, Meesters 'k Zou nog vergeten te vermelden den lustigen melkboer André Barroo, gezeten op zijn melkkar en den lustigen schilder Jules Vandaele, die in één, twee, drie Mijnheer Pastoors portret probeerde te schilderen. En eindelijk kwam dan nog de schoon ste groepen uit onze processie, met als slot: den hemelwagen vol zingende kin deren, allen in 't witte, als engelkes zoo blank en blinkend-schoon!... Aan de kerke gekomen stond iedereen still Daar mocht Jéröme Deraedt, zoon tje van Kerkheer Camiel Deraedt, de vergulde sleutels van de kerkdeur aan E. H. Pastoor aanbieden. E. H. Pastoor opende de deur; ging het eerst binnen en weldra was heel de kerke gevuld met godvruchtig volk, dat met aandacht en eerbied de godsdienstige plechtigheid volgde en even aandachtig en eerbiedig luisterde naar het passend woord, dat Z. E. H. Deken van op den predikstoel tot hen richtte, om hen treffend te wij zen op de plichten die de parochianen tegenover hun nieuwen herder te ver vullen hebben. Na de kerkelijke plechtigheid zaten geestelijke en burgerlijke overheden broe derlijk en welgezind aan tafel vereenigd in 't schoolklooster; en 't was hier dat na een eerste tafelrede van Z. E. H. De ken, onze Voorzitter van de Kerkfabriek, Camiel Decat, ook een passend welkom woord den nieuwen Pastoor toestuurde, waarop de E. H. Buyse gevat en kern achtig aantwoordde, allen nog eens har telijk bedankend voor al de eere, die ze hem op dezen feestelijken dag hadden aangedaan. En zoo werd dit schoon» feest in de beste stemming besloten. Lang leve Elverdinge's nieuwe Pastoor! Prachtig was de versiering der kerk en wekte iedereens bewondering op. Dit valt ook niet te verwonderen want men had den gekenden versierder Heer Remi Le- rouge uit Ooigem, die op de streek reeds zooveel prachtige versieringen uitvoerde, met het werk belast. Eens te meer heeft hij bewezen dat hij er een handje van heeft om kunstige .versiering te verwe zenlijken. Bij de Lijkbarriere, op de poort opgericht door de Dischhecren: De heeren van den Disch Beseffen al gewis Wat dat een Pastor is! Deez' poorte door hen opgericht, Met hi den top dit kort gedicht, Verblijde uw monkelend gezicht! Op de poort, opgericht door Célest Soe nen, lokaalhouder v. d. Boerenbond: Wij, boeren, groeten U vol vreugd, Wijs ons den weg van eer en deugd! Beware U God kloek en gezond Dat wenscht U heel de Boerenbond! Op de Pastorij: Welkom in dezen huize Mijnheere Pastor Buyse! Mocht God nog lange jaren U kloek, gezond bewaren. Bij Henri Hauspie: Wij Vlamingen van Vlaamschen huize Wij wenschen U, Heer Pastor Buyse, Van harte welkom, en Gods zegen Op al uw priesterlijke wegen! Bij Camiel Danneel, kleermaker: Camiel Danneel met zijn gezin Begroet U hartelijk blij van zin! En moest het ooit gebeuren Dat kleed of mantel scheuren; Ge moet daar niet van maken, We zullen 't gauw vermaken! Op de Kerk: Heil U, Priester van den Heere, Hier aan 't altaar dezer kerk Zult gij daaglijks vroom vol eere Blij voltooien 't Godlijk werk! Hier vergeeft gij onze zonden En verkondigt Godes woord! Zoo geneest ge ons zielewonden Wijst den weg naar 't hemelsch oord! Aan 't Steentjcmolen, langs de baan naar Poperinge Hier zijn de grenzen van uw grondgebied; Luidop weerklinke ons blijde vreugdelied: O Hei-der, richt tot ons uw schreden: 't Is feeste te uwer eere op heden I Bij Jéröme Tillie, schoenmaken Welgekomen, Heer Pastoor Breng hier vele jaren door Wek het goede in ons op! Klop Gods wet in onzen kop, En eer wij de laatste reize doen, Tets eens deugdlijk onze schoêni Bij Nelly Dcbrcuck, garde: Waarde Herder, wees welkom Hoort men roepen hier alom; Ik, als man van eed, Ben ook steeds voor U gereed. Voor hetgeen gij hebt vandoen. Zal 'k voor U mijn beste doenl Od de School der Eerw. Zusters: De kinders al In groot getal Zij wenschen U Vol vreugde nu: Proficiat! Proficiat! Bij Jules Ollevier, bakker, Iepcrstraat: Bakker, vrouw en kinderen Wenschen dat U niets moog hinderen! Mocht de Heer U lange jaren Heilvol onder ons bewaren! Bij Henri Leuridan, Veurnestraat: Vandage roepen wij verblijd Ons Herder blijv' hier langen tijd! Heer, verhoor ons vuurge beê Schenk hem vreugde, heil en vreê! srsraBsssEaaEsssMaasiaaBtëg sa r Bij Jozef Huyghe, koster: De koster ook viert d'intreefeeste Van zijnen Pastor, blij van geestej Mochten wij hier lang te saam. In den dienst des Heeren staan! Op het Gesticht der Goddelijke Voorzie nigheid: Wij zijn de mannen van 't gesticht En nemen het als onzen plicht U te bieden, blijgemoed Onzen hartelijksten groet! Op 't Klooster der Ecrweerde Zusters Apostolinen: Godes zegen Op uw wegen Gods genade Vroeg en lata Houde U vroom En make U blij - Zonder schroom Dat wenschen wij! Op den wagen van den Boerenbond: Verkreeg de Boerengilde Met wenschen wat ze wilde; De Heer schonk op haar vragen Den Herder hier goê dagen! Op spandoek vóór groep Boeren uit Boe renkrijg, verbeeld door den Vlaam schen Oud-Strijdersbond: De Boeren bestreden dapper en noest Den vijand van altaar en haard; Wij voeren den strijd tegen 't oorlogsbeest, Dat eveneens beiden verwoest. Op plankske gedragen door twee Kabon- ters vóór een groep Kabouters, ver beeld door jongens uit de Jongens school: Hier: de Kabouters onder de menschen, Die hun Herder welkom wenschen. Op anderen spandoek vóór groep van V.O. S.: De V. O. S. wenscht U heil en vrede. Jaarschrift op den gevel van de Jon gensschool: De ELVerDIngsChe JeUgD WensCht U aLLe geLUk. Bij Meester Coulier: Mochtet gij nog vele Jaren, Wonen hier in peis en vreêj En er vele zielen garen, Voor de eeuwige hemelsteê! Op spandoek vóór groep Kruisvaarders, verbeeld door Leden van den Kath. Vlaamschen Bond: De Kath. VI. Bond trekt ter kruisvaart Voor God, Taal en Volkswelvaart. Bij Meester Gadeyne: Waarde Herder welgekomen Zeggen allen, groot en klelnf Mocht, Heer Pastoor, lang en vruchtbaar Hier uw nieuwe loopbaan zijn. Jaarschrift bij Kapelaan: BLIJ WensCht U De kapeLaan WeL- koM aLLe geLUk. Op t Gesticht der Goddelijke Voorzie nigheid De Zusters der Voorzienigheid, Ze groeten U met vroolijkheid Als wijs Bestuurder leid ons tot De hoogste liefde en nader God! Op 't Gesticht der Goddelijke Voorzie nigheid: Wij, de vrouwtjes van 't gesticht Houden 't oog naar U gericht En roepen U met hart en zin. Herder kom hier dikwijls bin! Bij Camiel Mazureel, Boezingestraat: Eerw. Heer Pastoor Wij wenschen U Al het beste Nu En op het leste! Bij Cam. Decrock, bakker: Heer Pastoor welkom hier Klinkt het overal U tegen Schenke U God zijn mildsten zegen En een lang en wijs bestier! Bij Cam. Lemahicu, bakker: Welkom juichen wij met blij gemoed Aanveerd onz' hulde en onzen groet! Ook wenschen we onzen nieuwen herder Geluk en lang en blij bestier! Bij de Kinders Huyghe, op de Plaatse: Elverdinge staat gepint Iedereen is welgezind Mond en harte roepen blij: Dat hij bij ons welkom zijl Bij René Devroe, bakker, Ieperstraat: Eenleder die zijn plicht voldoet GELOOF EN WETENSCHAP Godsdienst, de erkenning van een op perwezen, was aanwezig bij 242 van de 262 groote geleerden en natuurvorschers der drie laatste eeuwen, zoo bleek uit een on derzoek van den Protestantschen geleerde, Dr Dennert. En onder de 20 ongeloo- vigen of vrijdenkers waren b. v. een Vol taire, die op zijn sterfbed als een bezetene om een priester riep een d'Alembert, die op zijn sterfbed zijn vriend Diderot verzocht, een priester te halen; een Schopenhauer, die zijn leven lang God loochende, maar ziek geworden zei: In leed gaat het niet zonder God. VRAAGT NIET DE OORZAAK! In 1930 heeft men in Belgie 1356 zelf moorden opgeteekend, 1050 mannen, 308 vrouwen; daaronder 158 beneden de 24 jaar. De oorzaak? Slechte opvoeding tehuis en op school, kinema en slechte lektuur. INVLOED VAN ROME De H. Stoel heeft op dit oogenblik bij het hooger bestuur van 36 staten een ver tegenwoordiger, en bovendien 21 aposto lische delegaten; anderzijds hebben 35 na ties een "erteg°nwoordiger bij den H. Stoel. Dit alles om de zaken van Kerk en Staat zoo goed mogelijk te regelen; want men weet zoo heel goed door ondervinding dat van Rome een geweldige kracht van vrede en eendracht uitgaat en men is ook overtuigd dat de invloed van Rome allerzaligst is. Die wederzijdsche vertegenwoordiging getuigt ten anderen ook hoe zeer Rome internationaal is en algemeen, dat wil zeggen: katholiek. DE WERKLOOZENSTEUN Eenmaking van de basis van uitkeering? Naar wij vernemen zou de Heer Minister Heyman een wetsontwerp tot eenmaking van de basis van uitkeering van den werk- loozensteun neerleggen. De nieuwe regeling zou eenerzijds de eenmaking der provinciale en gemeente lijke toelagen geoogen en anderzijds de beperking vaststellen van het bedrag der vergoedingen. REUSACHTIGE GOUDAFVOER UIT AMERIKA Woensdag werden uür New-York 23 mil lioen dollar naar Europa verzonden en bovendien 21 millioen dollar in reserve ge steld. Dit is de grootste goudafvoer uit de Vereenigde Staten op één dag sinds het laatste najaar. OOSTENDSCHE BRADERIE Op den 19 en 20 JunlT zal de vereeniging der handelaars een monsterbraderie in richten te Oostende. Meer dan twee mil joen koopwaren zullen er aan spotprijzen uitverkocht worden. Deze braderie of uitverkoop zal plaats hebben in de Kapellestraat, Vlaander- straat, Adolf Buylstraat, en Groote Markt. Zij zal gepaard gaan met allerhande feestelijkheden, verlichtingen, prijskam pen, zooals een prijskamp voor de schoon ste verkleeding, met duizenden franken prijzen. Alle kramen zullen elektrisch verlicht worden, en vier verschillende muziekkorp sen en ontelbare pick-ups en jazzban den zullen gedurende die twee dagen da stad In een superkermisherschapen. Wie dus aangename dagen wil doorbren gen, en bijzondere okkazies wil doen, zal te Oostende zijn op Zondag 19 en Maan dag 20 Juni. ONZE VORSTEN NAAR ENGELAND Deze week hebben onze Vorsten eene reis gedaan naar Engeland. Gedurende zijn verblijf heeft de Koning het Engelsch regiment waarvan hij kolonel is in oogen schouw gaan nemen in Aldershot. DEN HEER RENKIN eerste minister, werd door de Fransche regeering het Groot-Kruis van het Eere legioen toegekend. DE VALORISATIE VAN DE TARWE De minister van landbouw zal Maan dag in den ministerraad het ontwerp van valorisatie der tarwe neerleggen. Twee me thoden zullen voorgesteld worden welke beiden voldoening geven aan de landbou wers. Het is wenschelijk dat er eendracht heersche bij allen die verlangen den land bouw vooruit te helpen en dat het ont werp der regeering eensgezind worde bij getreden. De bevoegde minister mag in die zaak op den steun rekenen van alle landbouwers. In eene vergadering van de katholieke landbouwgroepen werd deze kwestie ook druk besproken alsook de aanpassing van de landpachten bij de ekonomische om standigheden van het oogenblik, en werd den wensch geuit dat beide vraagstukken nog vóór het parlementair verlof zouden aangenomen worden. OPGELET TRAMLIJN POPERINGE-VEURNE Eenige veranderingen zijn aan dezen uurtabel aangebracht. We geven de nieuwe uurtabel op 5e blad en raden onze lezers aan deze uit te knipppn en op het vroeger gedrukte te plakken. HET ZOMERVERLOF VAN DE KAMER Het is niet onmogelijk dat de Kamer einde dezer maand hare werkzaamheden schorst en in zomerverlof gaat. IN KRISISTIJD In eene voorstad van Brussel heeft er een exaam plaats gehad voor het begeven van plaatsen van policieagenten. Tusschen de c' elnemers aan het exaam waren er twee Ingenieurs en drie onderwijzers. Droevig gevolg van de krisis waaraan, he laas nog geen eind te bespeuren is. ■■■■■■aianuniBEBHMBBSBHa op onze postcheckrekenlng 15.570, met aanduiding van uw volledig adres, en telken Zaterdag tot einde dit Jaar wordt ons blad U per post besteld. MBHHHBnauaaannBHEHHinfli TER BEREIDING UWER SPIJZEN VINDT U ZE...;ER HET MEESTS GENOT, GEMAK EN PROFIJT, MET DE CUISINIÈREN VERVAARDIGD IN DE FABRIEKEN Te koop bij ALBERT DENYS, Poperinge. - Te». 61

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 2