Prachtiger dan ooit de keus DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE SCHOONE VERBLIJFPLAATS Zilverv Blauwe- Roode» Slate Baummarken Fiamé- VOSSEN Groote Prijsvermindering bij J. MELIS-GERBER aan prijzen verbazend laag BRIEF UIT BRUSSEL DE CRISIS In 't Binnenland PICKHOUT IEPEF UURWERKEN JUWEELEN ZILVERWERK IEPERSCHE KROMEK Aan Hoveniers of fleimekweekers VERSCHE AARDBEZIËN SOLDEN 19-6-32. - DE POPERINGENAAR. - Nr 2S. - BI. 3. T<t ifi »i«i ■y- Daar zijn er nog die ftan hoofdpijn, migraine, rheumatiek en "aan griep willen lijden, wij hebben hun nochtans genoeg de MONOPOEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, en 1. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinge; de doos: 7 frank. VOLKSHUIS - POPERINGE Zondag 19 Juni, te 11 uur, maandelijk- sche algemeene vergadering voor de Ka- jotters. Bijzondere dagorde. - Herkiezing van het Bestuur. - Alleman op tijd en op zijn post. 's Namiddags uitstap en maandelijk- sche algemeene vergadering voor de Ka- jotsters bij de Grot van St SixtusabdiJ. De voetgangsters vertrekken te 2 uur aan 't Volkshuis. De velorijders te 3 uur. Verzameling vóór de herberg bij de Ab dij. Optocht naar de Grot. Aanspraak. Maandelijksche vergadering. Aangenaam verzet. Niemand blijve thuis. In orde en tucht samen blijven. U hartelijk verzet ten. 't Zal goê weêr zijn. Te 3 uur, Prijskamp op den BILJART voor de leden van den Biljartclub. 75 Pr. prijzen. Te 4 uur, Prijsbolling voor de leden van de Boldersgilde. 60 Fr. Prijzen. Maandag 20 Juni, te 8 uur, vergadering voor den Middenraad. Dinsdag 21 Juni, te 8 uur, Studiekring voor de K. A. J. Woensdag 22 Juni, te 7 uur, Zangher haling en Studiekring voor de V. K. A. J. Te verkrijgen bij Jules DEPUYDT- SCHMIDT allerschoonste keus van Pater nosters en allerhande nieuwigheden van geschenken voor Eere-Communie en alle andere feesten. Veranderingen van alle oude Juweelen in allerhande nieuwe modellen. Verstoppingswerend. De Roode Pillen van L. Dupuis, Jumet, genezen de ergste verstopping en herstellen de re gelmatige werking der darmen. Te verkrijgen bij H. Notredame, Groo te Markt, Poperinge. Die winkeljuffer ze bekoort? Maar als ze hoort, één enkel woord Van suikerij, dan zegt ze büj En met een gullen, gouden lach: 't Is F. C. JACOBS dat ik mag Voorzekerlijk aan U bestellen. Z'is waarlijk straf! 'k Kan 't U vertellen, Vóór het aanvangen der offlcieele con ferentie werden reeds verscheidene be sprekingen gevoerd onder verschillende staatshoofden.Zooals wij op 1" blad meld den zou er opnieuw eene intieme over eenkomst van vredesgedachten bestaan tusschen Mac Donald, Engelsche Eerste Minister en M. Herriot, Eerste Minister van Frankrijk. Bijna alle Europeesche Staten die schuldeischers zijn van Duitschland worden allengerhand over tuigd dat de Crisis enkel een einde zal nemen met het schrappen der oorlogs- en herstelschulden. In Engeland is men van oordeel van gewoon weg de spons te vagen over die schulden. In Frankrijk echter zou men voorstander zijn van alhoewel deze niet gansch weg te vegen, toch deze te ver schuiven op zeer langen termijn en later misschien toch wel alles te laten vallen. Enkel zou Frankrijk willen dat Duitsch land het recht van herstel zou bekennen. Een feit dient gemerkt, namelijk dat dees Jaar in het opmaken van het fransch budget geen rekening werd gehouden met het inkomen van herstelschulden van Duitschland. Er blijft nog een zwart punt, namelijk dat in Amerika de presidentsverkiezingen aanstaande zijn en Hoover, om zijn zetel te behouden zich niet durft uitspreken voor de schrapping, daar hij dan waar schijnlijk zijnen zetel zou verliezen. Coo- lidge, die ook zijne kandidatuur zal stel len heeft verklaard tegenstander te zijn van de kwijtschelding. Het is natuurlijk dat de Europeesche landen de schuld aan Duitschland niet kunnen kwijtschelden als Amerika ook geene opoffering wil doen om den tegen- woordigen slechten ekonomischen toe stand zoo mogelijk op te lossen. Waarschijnlijk zal bij de Conferentie van Lausanne het Hoover moratorium zes maanden verlengd worden om dan na de verkiezingen in Amerika eene defini tieve oplossing aan het vraagstuk te ge ven. Het feit dat de Engelsche en Fransche regeeringen tot een nauwere samenwer king bereid zijn in te gaan, moeten wij toch aanzien als een gelukkig iets. Nopens het ontwapeningsvraagstuk zou een voorstel ingediend worden om de be wapeningen te schorsen voor een termijn van 10 tot 15 Jaar en aan alle landen de verplichting zou opleggen van de tegen woordige budgetten voor oorlogswapenen In te korten. Vele landen zouden met dit voorstel mede eens zijn mits zij allen zouden ver klaren van den vrede te willen handha- ven.Aan Duitschland zou dit bijzonderlijk gevraagd worden gezien de duitschcrs in deze laatste tijden nogal wat beroering brachten in de vrije stad Dantzig, gelegen aan de Duitsche en Poolsehe grenzen. Enkel Amerika nogeens zal denkelijk hiertegen verzet aanteekenen omdat de Engelschen alsdan een grooter getal krui sers zouden hebben dan zij, en alzoo de overmacht op zee zouden behouden. Volgens officieuss berichten zouden de onderhandelende landen zich akkoord gesteld hebben op volgende overeenkomst: geheel de schuld van Duitschland zou overgezet worden ln eene schuldbekente nis van 45 milliard mark, welke zou neer gelegd worden bij de Internationale Her- stelbank en dan verdeeld tusschen de schuldeischers. Deze bekentenis zou een intrest opbrengen van 5 De rente en de delgingsrooster zou en kel beginnen loopen vanaf het oogenblik dat de wereldtoestand het zou toelaten de noodige leeningen in obligatien uit te geven aan pari. Deze formuul heeft het voordeel ge bruikt te kunnen worden bij een herople ving van den ekonomischen toestand in Duitschland die dan enkel jaarlijks een betaling zou moeten doen van 800 mil- lioen mark. ft Donderdag werd de conferentie geopend te Lausanne. M. Herriot stelde voor den Heer Mac Donald, Engelsche Eerste Mi nister, aan te stellen als Voorzitter der vergadering, wat met algemeenheid van stemmen aangenomen werd. Na deze aanstelling nam de Heer Motta, Voorzitter van den Zwitserschen Bonds raad, het woord en werd met de grootste aandacht gevolgd. De Heer Motta wenschte een welkom aan al de gedelegeerden en herinnerde dat de wereld tegenwoordig 25 millioen werkloozen telt. Hij drukte zijne over tuiging uit dat zonder eene minzame regeling der herstel- en oorlogsschulden geen wederzijdsch vertrouwen kan wor den herboren, en dat het lot der vrede in de handen der onderhandelaars was. De wereld heeft de oogen op ons ge richt zegde hij. Verders uitte hij zijn verlangen dat de inspanningen welke de diplomaten zich zullen moeten getroos ten met goeden bijval zouden bekroond worden. De rede van den Heer Motta werd geestdriftig toegejuicht. Vervolgens sprak den Heer Ramsay Mac Donald zijne redevoering uit. Hij deed opmerken dat alle landen, met ge lijk welke politieke regeering aan het hoofd, lijden onder de hevige crisis die thans woedt. Hunne finantien zijn ont redderd en maatregelen werden genomen tegen buitenlandschen handel die het menschelijk lijden nog verergerden. De crisis kan men afzonderen van de rege ling der schulden daar alle landen daar onder gebukt gaan. Verders verklaarde hij dat zij samen gekomen waren om eene regeling te zoe ken aan den tegenwoordigen financieelen toestand geschapen door de oorlogsschul den en dat men tot eene overeenkomst moet komen, wil men zware rampen voor later vermijden. Dan deed hij een beroep op alle regeeringen om zich inschikkelijk te toonen en toch tot besluiten over te gaan en nogmaals niet naar huis te kee- ren met ledige handen. Ook het vraag stuk der ontwapening moet een oplos sing krijgen. Na de rede van den Heer Mao Donald die geestdriftig toegejuicht werd, ging men over tot het verkiezen van een al gemeen Sekretaris. De Heer Sir Maurice Hankey werd met deze zware taak belast. BELGISCHE FABRIEK VAN Chicorei WYPELIER-TAFFIN IHBMMBMaiBMEBBSiOTlSSaBBffiSXS OVER TE LATEN om zich uit den handel terug te trekken op de grenzen van Houtkerke. Winkel en herberg met vijftien gemeten land en weide. Hoornvee en landbouw- materiaal. Zich wenden tot Benjamin Mortaignc- Lammens, Watou. iaaBBcaBHRBMEasaGBBBOsaaaso wijzigingen pensioenwet. Talrijke amen dementen. Alkoholwet vandaag besproken. Ka merleden allemaal alkoholbestrijders met zeer afwisselende maatregelen. Bestuurlijke taalwet Senaat vandaag af. Amendementen gekelderd. Bevestiging profetie. Oud-Kamerlid papa Huart (soc.) naar de eeuwigheid. R. Debruyne Zondag a. s. familie kring (vijf kinderen, evenveel aangetrouw de, 18 kleinkinderen) herdenking 40e ver jaring huwelijk. Afwezigheid Renkin en Poullet Woensdag goed gevoeld. Schip zonder roer op klippen geloopen. Liberalen uit Vlaanderen zijn de fa natiekste vijanden Vlaamsch recht. Piérard (soc.) Legerbegrooting, voor ziet oorlog, is tegen eenzijdige ontwape ning. Internationale actie voor vrede. Heden vergadering Kath. Vlaamsche Kamergroep. Optimische stemming. Stra tegie echter niet aan 't klokzeel hangen. Volgende week speksplinternieuwe apdere gebeurtenissen. v v is in aantocht. Deuk op tijd op den aankoop uwer Van nu tot Poperinge-Kermis OP ALLE SCHOENARTIKELEN Gasthuisstraat, 27, Poperinge SI. BOTERSTRAAT, YPER Kom zie onze uitstaling en breng ons een bezoek; dat verplicht niets, maar dat zal tl overtuigen van de DE GELIJKHEID en de VOOR- DEELIGE PRIJZEN onzer artikelen. ZORG OP TIJD! leerschool. Ballast was dus een vl. nat.- IJveraar het syndikallsme heug tegen meug op te dringen. Het is eene ketterij van Van Severen te beweren dat de vl. nat. strijd een bepaald maatschappelijk stelsel moet opdringen. Wij willen de democratie vrijwaren tegen haar ontaar- ding, maar ook tegen haar ontaarding tegen haar vijanden en dictatuur-llef- hebbers gelijk Van Severen Maar ln bovenstaande uitlatingen van Leuridan ligt toch de bekentenis dat hij het syndikallsme destijds als ballast heeft beschouwd. Met die bekentenis meen lk, voor mijn paart althans, genoeg geciteerd te hebben. Te Rumbeke, waar de twee strekkingen hunne afdeelingen hebben, is 't de vorige week strijd geweest om de lidboekjes af te halen en terug te brengen. Van week tot week gaat het schuwer. Dinsdag hebben de Senaatheeren hul de gebracht aan hun collega M. Baron Descamp Davld, ondervoorzitter, die se dert veertig Jaar het Arrondissement Leu ven in den Senaat vertegenwoordigt. M. Magnette, voorzitter, huldigde den held van de omstandigheid en prees zijne hoe danigheden. Minister Tschoffen, namens de Regeering, sloot zich bij die hulde aan, zeggende dat de jubilaris nooit vijanden heeft gekend, steeds beheerscht werd door de liefde voor het recht. Dan heeft de gevierde Senator zijn Col- legas dank gezegd om de gebrachte hulde. De christen demokraten van Kamer en Senaat hebben Woensdag hun afge treden Ministers een demokratisch ban ket aangeboden als dankbetuiging voor bewezen vriendschap. Al de toespraken waren in telegrafisehen stijl, maar sterk van beteekenis. Andere katholieke verte genwoordigers van Limburg en 't Arron dissement Mechelen deelden de hartelijk heid van het gezelschap. W. Eekeiers van Antwerpen, die Zon dag naar Brugge bij de socialistische oud strijders gaat spreken, is de eenlge in de socialistische kamergroep die voor on voorwaardelijke en volledige ontwapening Is. Hij zelf ls geen oudstrijder. Tijdens den oorlog zat hij heel veilig in Engeland. Dinsdag heeft Vandervelde ln eene interpellatie scherpe toestanden In Con go aangeklaagd. Minister Tschoffen, die naar den Senaat moest, zal de volgende week antwoorden. Woensdag heeft J. Mathieu nog een diskoers geplaatst bij de behandeling der legerbegrooting. Belgie zou moeten 't voorbeeld geven van beperking van be wapening, zelfs, het bewapeningsysteem wijzigen. Er zijn te veel officieren tegen over het getal manschappen, te veel oor- logstnvalieden aan hooge procenten bij de hoogere officieren.De militarlsche geest moet verdwijnen. Het verdedigingsplan zelf zou moeten veranderen.' Als dat niet gebeurt, zal de gedachte van ontwapening veld winnen in de socialistische groep. Woensdag, bij de behandeling der on derwijswet in tweede lezing, voelde men heel goed de afwezigheid van den eersten minister en van M. Poulet, voorzitter der Rechterzijde van de Kamer. Ik spreek daar verder nog over. De liberalen gaan nu Zaterdag en Zondag te Brussel, hun landelijk congres houden. De partijgroepen zullen een ver tegenwoordiger hebben per 1000 stemmen bij de laatste kiezing uitgebracht, 't Zal een echt parlement zijn, schrijft Devèze in Le Soir Acht afdeelingen en eene speciale kommissie. Op de algemeene ver gadering in La Madeleine zal 't regle ment van de Kamer toegepast worden. Als cliché kan dat effekt maken; in wer kelijkheid beteekent het zooveel niet, want de Kamer is niet zooveel een model van beraadslagende vegadering. Ge moet niet zooveel profeet zijn om te kunnen voor zeggen dat het klerikaal onderwijs schering en inslag zal zijn bij de beraad slagingen. Als 't anders gebeurt, zal ik het u de volgende week wel zeggen. Het Algemeen Christen Werkersver- bond heeft Zaterdag te Brussel een be perkt congres gehouden om de grondsla gen te bespreken van de katholieke Unie. De ontworpen statuten kunnen er wel door, maar zoolang geen duidelijke af spraak komt omtrent de afbakening der Standsorganisaties, komt van de katholie ke eendracht niet veel in huis. De grootste moeilijkheden hebben een persoonli jk karakter en huizen ln 't Ar rondissement Charleroi. Méér schrijf lk daarover niet. Dat gaat nu nog beteren! Woensdag namiddag werd van uit de tribunen van de Kamer geschoten. De knoop van den gilet van L. Uytroever, soc. Kamerlid werd geraakt. De man zelf gelukkiglijk niet. Het schot werd gelost door zekeren K. Vens, Gentenaar van geboorte, die te Koekelberg woont, gewezen lantaarnaan steker, die zich had willen wreken op M. Uytroever omdat hij zijne dienstbetrek king niet terugkreeg. De man is natuurlijk seffens in verze kerde bewaring gebracht. Het Incident verwekte niet teveel ontroering, want op dat moment waren de meeste plaatsen nog onbezet. En Voorzitter Max Hallet bewaarde zijn koelbloedigheid. Voor eene afwisseling: In West- Vlaanderen zijn reeds verscheidene ont vangers en zelfs controleurs van belas tingen afgezet of gedegradeerd omdat ze geld afgeperst hadden van pensioenge rechtigde ouderlingen! 'n Zonderlinge-slechte wereld toch! De stof ls zoo overvloedig, dat ik tele grafisehen stijl moet gebruiken om ze te verwerken. Dat zal tevens eene oefening zijn, voor mij en voor U. Kamerincident van Woensdag lee- lijk voorgesteld ln Beknopt Verslag. Staat een kerel (un individu). Parlementaire termen vereischt: een achtbare bezoeker van de tribunen... Minister Carton schoon gesproken Woensdag Senaat. Grooten bijval. Staatsminister Segers verbeurt ver trouwen Vlamingen en Christen Demokra ten. Zijn amendement kreeg vandaag 28 stemmen tegen 771 Carton de Wiart, man van crime contre l'espritleeüjken toer uitgemeten. Nooit te vergeten. (Zie Kamerverslag Woensdag). Juiste bemerking Vandervel de: Conferentie ontwapening Lausanne, 300 duizend werkloozen in Belgie, in 't Parlement haarklieverij. Uitkomst stem ming: Wet zonder sancties. Debat Legerbegrooting geschorst, be slissing enkele aanwezigen. Brief Werkloozenfonds Meenen aan Kamer geklasseerd zonder gevolg. Debruy- ne's antwoord gepubliceerd in pers. Socia listen zwijgen ala vermoord. Debunne in zijn hemd. -ft Vandaag rede minister Heyman «V*r STAD POPERINGE (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Kristen Middenstand en Kristen Middenstands jeugd richten op Donderdag 23 Juni, om 8 uur stipt in de Katholieke Kring een zeer belangrijke voordrachtavond in. Mijnheer L. Bekaert, nljveraar te Zwe- vegem, Voorzitter der Kristen Werkgevers van West-Vlaanderen, zal er spreken over Nu men dagelijks spreekt van de cri sis, en deze zich nijpend laat gevoelen, zal een bevoegd woord daarover wel van pas komen. Het onderwerp is leerzaam voor leder een, inzender voor zakcnmenschen, daar om is de toegang vrij en kosteloos voor iedereen. Het kennen der crisis in haar ware oor zaken, zal de eerste stap zijn tot het be strijden harer gevolgen. Kristen Middenstanders en Werkgevers vooral de Jongeren de crisis is lastig om dragen maar.j. ze is kostbaar voor onze vorming: ln den strijd wordt de wil gestaald, bekwaam tot groote daden. Dan zullen wij door wil en goede wil de crisis leeren overwinnen. fl33^ESS33BS2aG!XS3X3EE3S9a2B8 STADSNIEUWS. Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag: heden Zondag namiddag alleen Apotheek NOTREDAME. Lichting 1933. - WervingsbureeL De jongelingen der lichting 1933 van Po peringe zullen op een der volgende dagen voor het Wervingsbureel te Oostende moe ten verschijnen: 9,10, of 11 Augustus 1032. Valpartij. Zondag laatst gedurende de velokoers in de Veurnestraat, aan de tweede toer kwamen de renners de hoogte van De Papegaai beneden toen bij De Werkman twee renners aan mal kander haperden en ten gronde stuikten. Drie renners die wiel aan wiel volgden vielen ook boven de twee anderen. De renner Florizoone van leper werd bewusteloos opgenomen en moest naar het gasthuis overgebracht worden. HIJ had wat kneuzingen opgeloopen over geheel het lichaam maar bijzonder aan hoofd en schouders. De andere gevallenen bekwamen ook wat schrammen doch konden den koers voortzetten. Dinsdag is Florizoone uit het gasthuis kunnen vertrekken gezien hij geen erge wonden opgeloopen had. CHRISTEN MIDDENSTAND van Poperinge en Omliggende Compensatiekas. Er wordt zitting ge houden den 2™ en den 4™ Zondag van ieder maand in de Katholieke Kring van 11 tot 12 uur. Veel bazen lieten zich tot nog toe niet inschrijven. ALLEN moeten zich in regel stellen met de wet. Dat denken de opzie ners ook die reeds menigen baas bezoch ten om te onderzoeken of deze wel in regel was. Wilt ge geen onaangenaamheden oploo- pen, haast u dus! Laat u inschrijven bij de Compensatiekas der Christen Patroons. Stand der Werkloosheid. Zaterdag, 238; Maandag 273; Dinsdag 229; Woens dag 221; Donderdag 225; Vrijdag 235. Brussel, 14-0-32. Houd van afwisseling. Vooral als Inleiding. Pater Fallon, S. J., treedt zeer scherp op tegen de Interpretatie die 't Beheer der Gezinsvergoedingen in 't Arbeids- ministerie gegeven heeft over art 22 der wet op de Gezinsvergoedingen. Bedoeld artikel handelt hoofdzakelijk over de kinderen van kroostrijke gezinnen, die kunnen beschouwd worden als hebbende hunne Jongere broêrs en zusters ten laste, derhalve ln de voorwaarden ver- keeren om gezinsvergoeding te ontvan- ,gen. Ik mag mij bij deze kwestie niet lang ophouden. Volgens mij heeft Pater Fal lon gelijk in zijn thesis. En hij wordt zeker gesteund door den Nat. Bond der Kroostrijke Gezinnen, die daardoor ook beraadslaagd heeft in het Congres dat Zondag LI. te Antwerpen ls gehouden geweest, 't Is schier niet mogelijk, dat de Interpretatie over art. 22 aan den Rechtkundigen Dienst van 't Arbeids- mtnisterie is onderworpen geweest. Daarmefi heb ik toch reeds gezegd, dat de Bond der Kroostrijke Gezinnen Zon dag te Antwerpen gecongresseefd heeft. De slotvergadering wordt echter onge woon kort gemaakt* De voorzitter, Mi nister Carton, had zich laten - veront schuldigen. 'k Moet nu vaststellen dat mijne correspondenties uit de hoofdstad steeds meer de aandacht trékken, derwijze dat ze onder 't publiek en in de persorga nen besproken worden. Maar als 't U belieft, hé, ge moogt me niet hooveer- dig maken. Boos ben ik nooit. Voor vui ligheid van tegenstrevers heb ik zooveel respect dat ik ze seffens terugzend. Met 'n passende beleefdheidsformuul na tuurlijk. lil geest van ernst en nederig heid wensch ik zóó voort te doen. Men late mij liefst met rust. Dichter René De Clercq, die den 14-11-77 te Deerlijk werd geboren is Zon dag te Maartsendljk (Nederland), waar hij inwoonde bij de familie Fieck, aan maagziekte overleden. Vrijdag wordt zijn stoffelijk overschot te Lage Vuursche aan de aarde toevertrouwd. Aldus heeft een bewogen leven een einde genomen. Over den aanslag op Ward Hermans is nog altijd niets te vernemen. In zijn kiesomschrijving (Mechelen) neemt da uitsluiting van Ward Her mans uit de VI. Nat. Kamergroep nu een onaangename wending voor Senator Van Dieren, die de verdediger was van Aug. Borms, en de gekozene van de VI. Nat. van de vereenigde kiesomschrijvin gen Mechelen-Turnhout. Het Vlaamsch Nationaal Verbond van Mechelen heeft eenvoudig zijn vertrouwen onttrokken aan Van Dieren op grond van zijn Eelgiseh- eezinde uitlatingen, en zelfs besloten tot boycot van De Scheldezoolang dit blad in zijn tegenwoordige houding vol hardt. Twee groote vergaderingen met discussie, die zouden gehouden worden te Lier en te Mechelen (8-9 Juni), zijn D.u uitgesteld tot na de .genezing van Hermans. In West-Vlaanderen gaat het van week tot week schuwer. In De West-Vlaming van 11 Juni schrijft Joris Van Severen: «In Westvlaandereneen dooreenwarre- ling van meeningen en doeningen die loo pen van Leuridan tot Butaye en Van den Bulcke, langs Beeckman, een zekeren Six en een zekeren Bulekaert. In Oost-Vlaan- deren: een neo-daensistische hutsepot waarin men Ernest Van Den Berglie ne vens El'SS ziet, Gravez nevens Wannijn, Frans D%aese nevens De Beuckelaere; zooveel mannen zooveel meeningen en zienswijzen, die slechts door allerlei com promissen en trukken nog samenhangen, en in wiens nabijhejd Vindevogél zit als een Sympathiseerdende introépel-wa- ter-visscher. In Brabant: een felle gisting yan ge dachten die alleen samengebonden blijven door cle persoonlijkheid van Staf Declercq. In de Provincie Antwerpen: een steeds stijgende''herrie tusschen de zienswijze ven Vos, Hermans, De Backer, Van Die ren, Scheere, Van Mierloo, Van Puym- broeck, en anderen. In Llróburg, Ja, ln Limburg eenheid I Eenheid in de negatie van alle echt en strijdend Vlaamsch Nationalisme onder den dwafiir van een Zelfvoldaan kleinbur gerlijk eIBctorallsme: Romsée en Linde- kens 1 TE En daar middenin, De Raad van Vlaanderen samenvatting van dien war relklompen bijgevolg 'n volmaakt beeld van de machteloosheid en van de doode- lijke wanorde, in dewelke onze nationale strijd ten onder dreigde te gaan door ge mis aan (fis itriktnood zakelijke leer en aan een leiding die haar leven doet en im poneert. In dien zin anderhalve bladzijde. In tegenstelling daarvan in Het West- landvan zelfden datum twee kolommen van Leuridan: Geen dor, overbodig verweer tegen de verwoede, eindelooze sclierminkelpartij van de Dlnaso-blagaaimakers, uitgeput ln hun krijgshaftig operette-gevende], lamgevochten in hun gezette-stormloo- pen. Dij misbakken kruisvaarders zou- den du» al te dankbaar moeten zijn, moesten we een tweeden keer over 't zelfde vooizeko schrijven 't Gaat dan verder voort over die nooit-volprezen steekspel-passie, die be- langstelling moet bezorgen van degene die in hunne barre woestijn verlaten en vergeten rondjotelen, grijnzend en hoorndul op ingebeelde vijanden en ge- droomde windmolens. De diep-ernstige majoors, kapiteins en luitenanten uit Van Severen'» soldatenloozen opperstaf verkondigen sedert maanden in zware leger-dagorders dat Leuridan moest ge- brandmerkt, geradbraakt en gevieren- deeld worden omdat hij tegen de maat- schappelijke inrichtingen en tegen 't werkvolk ls. Mijn uiteenzettingen deed lk dikwijls overholen en opzettelijk bij de schare oude strijdgenooten, die er nu en giftig Indianenpijltje trachten uit te snijden met den gevaarlijken, doo- delijken weerhaak: Leuridan is tegen l werkvolk Die ballast-vracht moet t Dader bepaald worden. De landman van Noord-West-Vlaanderen ls economisch en maatschappelijk liberaal gezind. Tot j) in 1829 was het genoeg dat een VI. Nat. 1 propagandist sprak over syndlkaal lid- maatschap, opdat die bevolking dadelijk argwanlg aou etaan tegenover het vl. natinnttUcmfti OndetviiidiiM was ipMp Juist en goed sierlijk en mooi. allerhande IEPER. Dienstdoende Apotheker. Heden Zondag alleen open Apotheek VAN WALLEGHEM, Statiestraat. Zaterdagnacht was R. Caud, wonen de Kalfvaartwijk, wederom op zwier en bezocht de eene herberg naar de andere maar ging telkenmale weg zonder te vra gen hoeveel hij schuldig was. Zoo had hij zich kosteloos een goed stuk ln zijn kraag gedronken, doch de politie die zulks ver nam, oordeelde er anders over en loodste hem door het zoetwater in den amigo. Nogmaals-ls de politie er ln gelukt, Zondag omstreeks 1 uur op de vesting na bij den ijskelder een koppeltje te klissen om redenen die wij liever te zwijgen heb ben. Het meisje liep weg doch de politie was haar te rap. Nog twee drie zulke avon- tuurkes en de menschen zullen gerust met hunne kinderen op de vestingen mogen wandelen. Sedert eenlgen tijd bemerkten de hotelhouders, bijzonder op de markt, dat telken Maandag de boompjes die zij op het voetpad uitgesteld hadden, omgewor pen of erger, maar al te dikwijls deerlijk beschadigd werden. Maandag morgen, om 1 uur zag de op dienst zijnde politieagent zekeren Remi Pr..., oud 23 J., wonende Meenensteenweg, het vermakelijk spel uit oefenen. In een oogenblik was hij er bij en had de dader de boeien aan. Maar nu sprong zijn broeder Arthur en zekeren Degr... Polijd. met nog een kerel toe, vie len op den agent en dwongen hem na hef- tlgen strijd den gevangene te lossen. Alle vier stelden het dan op de vlucht, maar 's anderendaags moest de eerste reeds op het politiebureel verschijnen en de zaak zal hier zoo gemakkelijk ntet afloopen, daar er opstand tegen de politie mede be moeid was. En zeggen dat ze zoo deugde lijk hadden kunnen slapen! Eikendeen loopt naar 't SAYETTE WI.TVEKEN van IEPER, 19, Groote Markt, om zijne ZOMERKLEEDEREN en MAN TELS te kiezen. Onnoodig U te zeggen, altijd beter koop dan elders, want het ls het oudste en voor- deellgste huis der streek. Verminderingen voor Invalieden, Kroost rijke Gezinnen en Werkloozen. Maandag om 4 uur 10 minuten kwam Verbeke Arthur, wonende Maloulaan, met zijn auto dezelfde laan opgebold en geko men aan den draai c'er de Stuersstraat, keerde hij te lang, kwam op het voetpad gereden en sleepte de velo mede van Dunn John, die in den Prince Albertrustig zijn pintje te drinken zat. Onnoodig te zeg gen dat het rijwiel heelemaal beschadigd was. Maandag vond Juliaan Deproost aan St Maartenskerk een handzakje en droeg het dadelijk naar het politiebureel waar het kan afgehaald worden. TURF OF TAN IS GRATIS te bekomen ln de Huidevetterij van WIL LY GOMBERT, Veurnestraat, 83, Pope ringe. Wagontje op rails ls ten dienste der liefhebbers. Afslag op DIAMANT en ZILVER WERK bij VAN LEDE, Goudsmid, Bo- terstraat, (neven3 de Puppen)IEPER. Naar de veeprijskamp van Lichter - velde. De Landbouwers en Liefhebbers van Poperinge en omstreken, die willen mederijzen per autobus naar de groote Provinciale Veeprijskamp van Lichtervel- de, op St Pietersdag, Woensdag 29 Juni, om 10 uur voormiddag, kunnen zich in schrijven bij Camiel Vandeputte, Groote Markt, Poperinge, vóór heden Zondag avond 19 Juni. Vertrek 's morgens om 8 uur. Het Bestuur der Vcebond van Poperinge. Ter gelegenheid van alle Feesten, wendt U rechtstreeks naar het oud gekend huis JULES DEPUYDT-SCHMIDT, waar gij zult vinden: Allerhande nieuwe mo dellen Juweelen, enkel in Platine, Goud en Zitrer, versierd met Diamantsteenen van etrste kwaliteit Aankoop van Goud en Zilver aan den hoogsten prijs. Botsing. Vrijdag morgen tijdens de markt, wilde de auto van heer Wil- fried Devrecker, koopman ln pluimgedier te te Oostende en die vorenaan de Veur nestraat stond, achteruit rijden. Hij reed tegen de autocamion van Heer Coussement Joseph van Moeskroen en beschadigde deze aan een der achterdeuren die open stond. Zaterdag laatst heeft eene kalante op den toog der Puppen bij den Heer Gruwez, in de Boterstraat, haren geldbeu gel, waarin Fransch geld stak, laten liggen. Daar wordt hij ter bewaring gehouden. Vlaamsche Toeristenbond, Tak leper. Op Zondag 19 Juni komen honderden V. T. B.'ers naar het verbroederingsfeest op onze West-Vïaamsche Bergen. Bezoek aan Dikke'ousch' vijver, Kemmel, Roode- en Zwarteberg. Zanguitvoeringen op den Roodenberg. Muziekuitvoering op den Zwartenberg. Vertrek Tak leper, te 13 uur aan 't Bel fort, Rijsselstraat. IEPER. - CINEMA COLISEUM Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 30. Zaterdag 18 Juni, te 8 n. Zondag 19 Juni, te 2, te 5 en te 8 14 Maandag 20 Juni, te 8 nur. EEN EERSTERANGSFILM DE VOLGA IN VUUR EN VLAM (Volga en feu) machtig en spannend drama vol groot- sche tafereelen tijdens een opstand in 1759 in Rusland. Hier wordt vertoond hoe aan de tyranieke en schismatieke Tsarina gesteund door een leger bespie ders en bloeddorstigen, een hardnekkige weerstand door Russen wordt geboden. Hoofdartisten: W. Jaroslawzeff, iwan Klukkin, A. Joulow en Anna Wojzilc. DE GEBROEDERS BALLON (Des frères Ballon) Aaneenschakeling van grappen, zetten en tegenslagen. Klucht in 4 deelen met Loïs Boyd, Fat Karr, Fatty Alexander en Kewpie Ross. Da volgende weken: in Juni: 4« week, Leve het Zeeleven (Vive la marine). KENINGELST. De Electriflcatie. De uitgifte der Kasbons voor het aanleg gen der electriciteit, die in de naburige gemeenten zulken bijval geniet, laat hier nog steeds veel-te wenschen. Moeilijk te begrijpen valt het, dat er zoovelen zijn, die de electriciteit gretig begeeren en zoo weinigen die ze eenigszins willen steunen. Indien er geene verandering in den toe stand komt zouden de inwoners moeilijk de electriciteit kunnen bekomen, zonder de hulp van gemeenten die 't woord voor uitgang» anders begrijpen. Dieven. De reeks diefstallen gaat steeds voort. Deze week werd nu ijzeren draad gepikt door de dieven. Hopen wij dat de schavuiten weldra zullen bekend zijn en zelf opgepikt, van heden af dagelijks te bekomen ln groote hoeveelheid bij ROGER BEAUPREZ, Ieperstraat, 16, Poperinge. Daar ik ze zelf kweek, zijn ze altijd be terkoop dan elders. Pectoral Dupuis. Al die om zijne gezondheid bekommerd is, gebruikt ze om met goed gevolg te bestrijden: Hoest, val ling, ontsteking der luchtpijptakken, griep, influenza, asthma, benauwdheid, heesch- heid, keelpijn. De doos 6 fr.. bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinge. MODELHOEDEN NAAR KEUS Voor Damen 25 tot 35 frank. Voor Kinderen 10 tot 15 frank. Bij ESTHER WYLLEMAN, Noordstraat, 38, Poperinge. Pecrdcnfeest, Op Dinsdag 8 Juli (Kennis) 1932, om 10 u. voormiddag, Marktfeèst met Prijskamp voor Trekpaar den. Inschrijving ten stadhuize van 8 tot 9 uur en niet later. 20 Eeremetalen en 1100 fr. prijzen, ver deeld volgens de soort van paarden en vol gens verdiensten. 4 M a—9 TOMAAT boven «Ilea

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 3