OUD HEIDELBERG XIII0 Ijzerbedevaart. Joe English. jf van 26 Juni tot 4 Juli 1932. LF onaerics ffruHeiioises Het Liberale M.LR. 3. EEN UITVINDING VAN BELANG ITT5- HANDELSFOOR Nationale Prijskampen van Belgische Rundenassen ÖE POPERÏNGENAAR. - Nr 25. - EEN DONDERSLAG IN ONZE RADIO-WERELD I ONZE PRINSEN OP REIS STAD POPERINGE KATHOLIEKE KINEMA LOKAAL KATHOLIEK VOLKSHUIS Zondag 26 Juni, te 4 en 8 u. Maandag 27 Juni, te 8 u. 1. - ACTUALITEITEN EN MERKWAARDIGHEDEN 2. THE BETTER OLE De herstelconferentie te Lausanne Liberaal Congres te Brussel STORT 10.10 FR. OPROEP TOT DE MOEDERS Stad Meersen De Taalregeling in het lager en in het Middelbaar Onderwijs HOLLEBEKE te HAREH bij Brussel De Beste Belgische Fabricatie H. von NEURATH Aanstaande Week MADAME SUTTERFLY A. K. V. T. FRANKLIN D. ROOSEVELT BOEKENNIEUWS (14 Jaar), kampioen der koeien van alle kategories. Eigenaar Ten gevolge van de interpellatie in de Kamer over de radiotoestanden en van de aangenomen motie waardoor aan de omroepvereenigingen een volledige ont plooiing beloofd werd, had de Radioraad het princiep aangenomen de verdeellng van den zendtijd.te herzien ten voordeele van de omroepvereenigingen. Een eerste maatregel was het toekennen van de zenduren 's middags en 's avonds van 22 tot 23 uur op de dagen die aan de omroepvereenigingen vroeger waren toe gestaan. Het Bestendig Komitee moest dan de kwestie verder instudeeren om te komen tot een oplossing die ongeveer 50 aan de ereenigingen zou toekennen. Na lange besprekingen werden twee op lossingen voorgesteld: het eene dat aan de vereenigingen, die tot nogtoe één uit zending per week hadden, nog één dag gaf op zes weken; het andere één dag op vier weken. Als algemeene basis van de verdeellng werd het grondbeginsel behou den dat reeds vroeger werd toegepast bij het verdeelen van den zendtijd: nl. de sterkte van de politieke groepeeringen die door de omroepvereenigingen verte genwoordigd waren. Zoo hadden tot nog toe de katholieken en socialisten op iede re golflengte één d ig per week, de libe ralen op Fransche golflengte één dag op twee weken, en de Vlaamsche liberalen en de Vlaamsche ationalisten één dag per vier weken. Op de vergadering van den Radioraad van Vrijdagvoormiddag kwam de nieuwe verdeellng van den zendtijd te berde. Over het grondbeginsel: 50 aan het N. I. R. en 50 aan de Omroepvereeni gingen scheen men het eens. Toen kwam er, naast de voorstellen van het Bestendig Komitee, waarvan het tweede lntussof^ntijd verbeterd was ge worden door het toekennen van één vasten dag per maand, een nieuw voor stel van de heeren Bufïin en Sabbe, libe ralen. Daarin werd gevraagd dat de li berale omroepvereenigingen op denzelf den voet zouden gesteld worden als de katholieke en socialistische; dus voor Li- brado en Solidra één vollen dag per v/eek op iedere golflengte. Dat was dus feitelijk een verdubbeling van den zendtijd van Solidra en een vervierdubbeling van Li- brado. De katholieken en de socialisten zouden hun dag per week behouden, zonder iets bij te krijgen door de nieuwe regeling. Ook de Vlaamsche nationalisten moesten het blijven stellen met één dag per maand. Maar als tegengewicht op de Fransche golflengte wordt één dag per maand voorbehouden aan de Ligue Wal- lonnie, die zich voor de omstandigheid heeft omgezet tot een omroepvereeniging. Reden van het voorstel: vermits het Parlement voor de samenstelling van den Radioraad aan de liberalen dezelfde ver tegenwoordiging heeft verleend als aan de katholieken en de socialisten, was het ook billijk dat men aan hun vereenigin gen denzelfden zendtijd toekende. Dat vroeg de liberale waardigheid. Ten andere, overal in de organismen door den Raad in het leven geroepen, werd dat tripar- tisme erkend. Dat standpunt werd hevig bekampt door Kan. Boon, de heeren Buset en Kuypers, die het onredelijke van die aan vraag deden uitschijnen. Zoo zou heel de nieuwe regeling enkel uitvallen ten voor deele van de liberalen en van een ver kapt liberaal organisme, en al de ande ren zouden niets hebben: vrije ontplooi ing van de liberale omroepvereenigingen, was dat de wil van het Parlement? Om dat men in de samenstelling van den Raad de liberalen een positie had gege ven dje niet beantwoordt aan haar sterk te, was dat een reden rm uit die machts positie een argument te halen voor meer zendtijd? Ten andere, wat vertegenwoor digen de liberale omroepvereenigingen ln het land? Waarom een uitzonderings maatregel treffen tegenover de Vlanara die zeker even sterk is als de Librado? Op een aanmerking van M. Sabbe dat de politieke macht van de partijen ln de Kamers geen gezond grondbeginsel Is voor de verdeellng vac -fin zendtijd, werd van Vlaamsch-kathollêke zijde het voorstel gedaan bij gelegenheid van het betalen van de radiotaks, de luisteraars te laten kiezen voor het N. X. R. of voor een ra- diovereeniging zoo had men een redelij ke basis voor de verdeellng. Door Minister Bovesse werd dat voorstel van de hand gewezen: zoo'n referendum is ondoelma tig en onmogelijk. Voor de stemming verklaarde Baron de Dorlodot, katholiek, dat hij evenals vroe ger gekant bleef tegen iedere vermeerde ring van zendtijd oor de radiovereeni- glngen. Volgde de stemming. Eerst over het ra- dikaalste voorstel Buffin-Sabbe. Aange nomen door zes stemmen tegen vier. Stemden voor: de vier liberalen (met Minister Bovesse aan het hoofd) en twee conservatieve katholieken (baron de Dor lodot en baron Van-den Bosch). Stemden tegen: drie socialisten en Kan. Boon (kath.). Door deze stemming vervielen de ande re voorstellen en zoo komen we tot het verbluffend resultaat dat met de mede hulp van twee katholieken, de betere verdeellng van den zendtijd enkel ten goede komt aan de liberalen en aan de Ligue Wallonne. De Librado heeft voor taan één uitzending per week ln plaats van één per maand, dus evenveel als de K.V.R.O. en de S.A.R.O.V., de Soli dra één per week ln plaats van één per twee weken. Voeg daarbij de 50 voor het N. I. R. heelemaal ln liberalen zin en tel alles samen. Nu 't is niet .voor niets dat er vier liberalen zetelen in een radio raad van tien leden! Na afloop van de stemming verklaarden de vier tegenstemmers dat ze tengevolge van deze partijdige verdeeling zich niet gebonden voelden door het princiep van 50 voor N. I. R. en 50 voor de ver eenigingen. Ze zouden in de volgende zit ting nieuwe voorstellen doen. In alle geval zijn ze vast besloten om langs de pers en langs de omroepver eenigingen te ijveren tegen de onhebbe lijke manier waarop ze werden behandeld. Ook de K. V.R. O. zal de wapens niet neerleggen vooraleer die onrechtvaardige maatregel wordt ingetrokken. nmiiiiiiiiiiiniNinniB Op Vrijdag 17 Juni J.I. kwam de raad van beheer van het Nationaal Instituut voor Radio-Omroep (N. I. R.) samen en had aan de dagorde zijner bespreking staan: de herziening inzake verdeeling van den radio-zendtijd. Voorafgaande besprekingen hadden geleid tot een voor stel waardoor 50 van den zendtijd aan de oflicleele N.I.R.-uitzendingen zou toe- kend blijven, wijl de andere 50 onder de omroepvereenigingen moest worden verdeeld. In dat voorstel was eene ver hooging van zendtijd voor de omroep vereenigingen besloten, en deze verhoo ging zou, luidens de gevoerde besprekin gen, ten goede moeten komen aan de katholieke en socialistische omroeporga- nismen, al3 zijnde de vertegenwoordigers der sterkste volksgroepen ln ons land. Echter werd op de zitting, te laatster ure, een liberaal tegenvoorstel ingediend, luidens hetwelk de liberale vertegenwoor diging ln het N.I.R., zoowel in den be heerraad als ln al de dienstafdeelingen, gelijk was aangenomen geweest met deze van Katholieken of Socialisten, en dus ook de zendtijd voor hen gelijk moet zijn!? Men had schoon tegen te wer pen dat ze steeds veel te veel hadden ge kregen..., dit voorstel werd het eerst ter stemming gelegd, en het werd ge stemd!! Daarmede was elke vermeerde ring van zendtijd eenvoudig aan Katho lieken en Socialisten afgenomen... en in de plaats aan den liberalen-omroep ca deau gedaan. Hierdoor verliest de ka tholieke radio-omroep twee dagen uit zending per maand! Deze beslissing maakt veel opspraak in alle radio-mid dens en zal nog heel wat rumoer doen opgaan. De katholieke radio-omroep zal in elk geval geen rust hebben vooraleer dit flagrant onrecht is hersteldJ JOE ENGLISH DE KEMEL VAN DE AFOCALYPSIS Een creatie zonder weerga (9 deelen). Naar de beroemde teekeningen van den vermaarden Engelschen caricaturist, Bru ce Bairnsfather. Wie Old Bill destijds in The Bystander heeft leeren kennen, ziet hem hier in levende lijve, den echten meester van den humor. Old Bill kan zijn publiek doen krullen van 't lachen en tranen doen storten met tuiten. Hier doet hij het een en het ander. We meldden verleden week dat Prins Leopold en Prinses Astrid na een maan denlange reis ln het Oosten, te Brussel teruggekeerd zijn. Hier ziet men onze Prinsen getrokken in Manilla, hoofd stad der Philippijnen. lasaEiEaBEEsaasasiiaaBSiSBssaES Verleden week Vrijdag, korts na de ope ning der conferentie hebben de afgevaar digden der verscheidene landen akkoord gesloten om alle betalingen voor herstel en 'oorlogsschulden voorloopig te staken voor den duur der conferentie. Gansch de week werden de besprekin gen druk voortgezet. Tot een akkoord ls men nog steeds niet gekomen, te meer dat het vraagstuk der ontwapening ook naar eene oplossing wacht. Duitschland verklaart niet meer te kun nen betalen. Engeland en Italië zijn ge neigd de spons over alle schulden van herstel en oorlog te vegen. Frankrijk, en ln zekere mate Belgie, die eigentlljk meest onder den oorlog te verduren hadden, zijn gekant tegen het volledig schrappen der schulden maar stellen voor deze te ver schuiven tot wanneer er zou vastgesteld zijn door experten' dat Duitschland en de andere landen die schuldenaars zijn, bij eene mogelijke ekonomische herop leving, terug op vasten financieelen voet staan. Alle landen hebben elk een eigen plan voor de regeling der schulden en der ont wapening. Hoe en wanneer die verschei dene plannen tot eene overeenkomst zul len kunnen gesloten worden valt nog moeilijk te voorzien. In bevoegde kringen verwacht men zich zelfs tot een termijn van twee maanden. In alle geval zou het akkoord, gesloten tusschen Belgie en Duitschland nopens de markenregeling, van kracht blijven. VOORSTEL VAN PRESIDENT HOOVER Vermindering van bewapening in Europa Bij de ontwapeningsconferentie die ge houden wordt te Genève en die in zeer nauwe betrekkingen staat met de herstel conferentie te Lausanne, heeft de Heer Gibson, Amerikaansche afgevaardigde, in naam van President Hoover volgende voorstellen gedaan: alle landen zouden zich verbinden eene verlaging van een derde van hunne landsmacht, afgezien van de noodige politiemacht, te verwezent- lijken, de aanvalseenheden te verminderen ten bate der verdedigingseenheden, de afschaffing van verscheidene soorten wa pens zooals stormwagens, zwaar geschut, van scheikundige stoffen of gassen, bom bardementsvliegtuigen, zekere slagsche pen en onderzeeërs, enz. Mochten de Europeesche landen er toe besluiten deze voorstellen te aanvaarden, dan alleen zou Amerika bereid zijn onder handelingen aan te knoopen tot schrap ping of andere regeling der oorlogsschul den. IBElBHflanaMHHEIBMXaaBXB Zaterdag hebben een zeshonderdtal li beralen in het paleis der Schoone Kun sten het liberaal Congres bijgewoond en gevolgd. Het Congres had ten doel eene volledige herziening in te studeeren van haar partijprogramma. In negen afdeelingen heeft men zich bezig gehouden met verscheidene kwesties nopens binnenlandsche en buitenlandsche politiek. De meeste belangstelling ging naar de schoolkwestie. De sectie die zich bezig hield met deze kwestie was zeer rumoerig en de meeningen bleken zeer verschelden van elkander. In de dagorde door de afdeeling aan vaard, wordt verklaard dat de kredieten van de openbare besturen uitsluitelijk voor de officieele scholen moeten dienen en dat al de toelagen aan de vrije scho len moeten afgeschaft worden. Verder werd in de dagorde geeischt: op richting van officieele scholen ln alle ge meenten; opheffing van de verplichting om een aanvraag in te dienen om cursus sen van godsdienstleer niet te moeten vol gen; uitsluitend benoemingen van onder wijzers die hunne studiën ln officieele normaalscholen gedaan hebben; de orga nisatie van een leekenonderwijs in alle graden en de uitbreiding van het officieel teknisch onderwijs. Deze dagorde is dus werkelijk een oor logsverklaring aan het vrij onderwijs. In de sectie die zich moest bezig houden met de bespreking van het taalvraagstuk ls het niet min vinnig toegegaan, en de besluiten kwamen met de grootste moeite tot stand. Onder deze werd het princiep der eentaligheid van de twee landstalen aanvaard. Zondag had de algemeene vergadering plaats van het liberaal congres in de Mag- dalenazaal te Brussel. De vergadering werd geopend door den Heer Devèze die een heftige redevoering hield, onder meer tegen de katholieke schoolpolitiek. Verscheidene redevoeringen werden ge houden die de groote verdeeldheid bij de liberalen deden uitschijnen, bijzonderlijk in de kwestie der schoolpolitiek. Nadat de vooraanstaande liberalen hun ne meening hadden geopperd, verklaarde Heer Devèze dat de liberalen uit oppor tunisme, tot na volgende kiezingen, de vol ledige afschaffing der toelagen aan de vrije scholen niet moeten vergen, dit om geene kiezers te verliezen bij de naaste stemming. (Zoo fopt men zijne kiezers.) Hij stelde dan voor den tekst van alinea 2 van hun programma aldus te wijzigen: Dat de geleidelijke terugkeer tot deze politiek, tijdelijk opgeheven door de wet van 1919, moet nagestreefd wor den De tekst werd zoodanig duister opgesteld dat hij iedereen kon voldoen en werd bij de algemeene stemming aan genomen. Daar het dan nogal laat geworden was werd beslist de overige punten in eene volgende bijeenkomst te bespreken. WIJ stippen aan dat alle redevoeringen en besprekingen uitsluitelijk in het Fransch zijn verloopen. De tegenwoordi ge Vlamingen kregen tot vertroosting eene bedanking voor hun geduld welke zij betoond hadden bij de bespreking en waarvan sommigen misschien niet veel van verstaan hadden. Bij de liberalen blijft het dus nog steeds Pour les Flamands la même chose. op onze postcheckrekening 15.570, met aanduiding van uw volledig adres, en telken Zaterdag tot einde dit Jaar wordt ons blad U per post besteld. EEN BUITENKANSJE VOOR DE JEUGD. Mama!... Moeder!... Is zulks niet de kreet die eenleder ontsnapt in groote tegenslagen, in al de groote smarten des levens? De held, stervende op het slag veld, al zijne krachten verzamelende, spreekt nog een laatste maal den zoe ten naam van Moederuit. Het kleine kind, in ingebeeld of wezenlijk gevaar, neemt immers zijne toevlucht tot deze die het enkel kent: tot zijne moeder. Hoe gelukkig zijn zij die nog eene moeder bezitten! Zij is de steun en het licht van hun armelijk bestaan; en het is altijd bij haar dat zij troost en hulp zoeken Het is tot U, gelukkige moeders, dat ik mij vandaag wend. Eene treffende en aandoenlijke zending is mij toevertrouwd. Zij die mij met dit smeekschrift gelasten zijn arme, blinde kinderen, ziekelijk en zwak. Velen onder hen hebben hunne moeder verloren en bevinden zich alleen en verlaten op den levensweg. Uwe kin deren waar gij met recht zoo fier op zijt, zijn welvarend en wel gezond, en genieten vooral de onovertreffelijke wel daad van het zicht. Zij, voor wie ik uwe hulp inroep, zijn Integendeel, helaas! voor altijd ln de duisternis van hunne vreeselijke blind heid gedompeld. Zij smeeken U de Na tionale Loterij die men voor hen uitge geven heeft, welwillend te begunstigen. Zij is zeer belangrijk door hare talrijke en schoone prijzen. Lieve moeders, vergeet onze jonge blin den niet! De weldadige gunst die gij ten hunnen voordeele zult doen, zal U zeker geluk in uwe kroost brengen! Hartelijken dank bij voorbaat ln naam van mijne blinde vriendjes. De loten hebben eene globale waarde van 200.000 fr. Het groot lot is eene auto van 60.000 fr. Ieder briefje kost twee frank en ieder boekje bevat tien brief jes. Ieder kooper van ten minste vijftig briefjes zal kosteloos de lijst der win nende nummers ontvangen. Zendt de oplage der briefjes aan het postcheck- rekeningnummer 161.399 van het Na tionaal Werk der Blinden, 90, Daillylaan, Brussel (tel. 15.43.90). ■HBBBBBBHBBBHBBBBBBBBBBBBflflO DE STEMMING VERDAAGD Dinsdag 11. hield de rechterzijde ver gadering om te beslissen of men het wetsontwerp nopens de taalregeling in het lager en het middelbaar onderwijs zou verdagen tot den terugkeer van den Heer Renkin uit Lausanne, ofwel of men toch Woensdag bij de Kamerzitting tot stemming zou overgaan. Het besluit werd genomen toch ter stemming over te gaan, het artikel 22 bis weglatende uit het ont werp. De sancties welke ln dat artikel waxea, bepaald zullen geregeld worden bij het later ter stemming brengen in het tweede wetsontwerp betreffende de studie der moderne talen ln het middelbaar on derwijs van den hoogeren graad. Woensdag morgen vergaderden ook de Liberalen van Kamer en Senaat om ln hoofdzaak de kwestie van art. 22 bis te bespreken. Alhoewel dit artikel uit het wetsontwerp uitgeschakeld was tot ver dere regeling bij voornoemde reden ver liep de bijeenkomst van geen leien dakje, en gerocht men het niet eens. Ten slotte werd besloten de verdaging van het ont werp voor te stellen. Moest een andere groep met dit voorstel niet ingaan dan zou elkeen zijne verantwoordelijkheid op zich nemen. Voor de Kamerzitting van Woensdag werden dan onderhandelingen gevoerd door de Liberalen met de andere groepen om de stemming te verdagen tot den te rugkeer van Heer Renkin. Bij de opening werd dit voorstel algemeen aanvaard. Verscheidene vooraanstaande Vlamin gen die in verband met deze verdaging ondervraagd werden verklaarden allen dat zij met een gerust gemoed deze ver daging hebben aangenomen. Het komt er ten slotte niet op aan of de wet enkele dagen vroeger of later worde gestemd. Toch gaven zij de verzekering dat aan de bepalingen betreffende de sancties niets zal worden afgezien. IMBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB Opgedragen aan EERW. HEER MAURITS HINNEKENS, Pastor van Hollebeke, ter gelegenheid van zijn 25-jarig Priester jubilé 1907 JUBELLIED 1933 Vijf en twintig jonge jaren Werden aan den Heer gewijd! Heden willen wij verjaren, Dat Gij Godes Priester zijt! Vijf en twintig schoone jaren Zijn gevaren, 't mag gezeid, Klotsend, trotsend de gevaren, Naar de Zee der Eeuwigheid! Vijf en twintig volle jaren; Strijden, droefheid, vreugde, vreê! Al 't geloove t'openbaren, Herder, trokt g'uw schapen meê! Vijf en twintig lange jaren! God zij dank! Zóó bidden wijl «Heer, wil hem bij ons bewaren?.., Vlaamsche Priesters minnen wij! Hollebeke, Jubeldag 23 Juni 1932. GEO. P.S. Beste Lezers, toekomende week verslag der Feestviering! SCHUTTERSNIEUWS 'n Welgelukte schieting! 86 Schutters!... Wie schoot den Top?... Steyaert Jozef, leper. Proficiat. De zijdvogels geraak ten n'et af en zijn verlot. I ^BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB sc'C 'iNdoozen schrijfpapier inhou dende 20 dubbel bladen en 20 omslagen. Aan 1 it. Ue dooci Tea bureel# dezer. Te koop bij ALBERT DENYS, Poperinge. - Tel. 61 en bij alle goede stoofmakers. '"l!lllllll!llll!llll!llll!lll!llll!l!llllllll!lllllll!lllll!l!!ill!lll!ll|i!!lllllllllllllllllllllll!lllllll!!lll!l!llllllll!IIHIIIItl!ll!!!ll!lll!l!tlli!HH!l!lll!l!l!llil>llllll!llllll!llllllll!IIIIMIIII)ll!IB Dultsche Minister van Buitenlandsche Zaken die met Kanselier von Papen, Duitachland vertegenwoordigt te Lau sanne. De prettige, mooie kermisfllm: met RAMON NOVARRO, JAN HERSHOLT. NORMA SCHEARER» In den nacht van 81 Aug, op 1 Sept. *18 overleed Joe En glish in 't krijgshos pitaal te Vinkem, ten gevolge van eene te laat uitgevoerde ope ratie. Joe English werd te Brugge ge boren in Aug. 1882. In de rede van M. A. De Groeve uitge sproken op de Joe English-hulde, op 4 Sept. 1920 te Veur ne (eerste Ijzerbe devaart) vinden wij o.a.: «Wie zijn vriend was spreekt graag van hem, den ge- moedelijken, stillen, eerlijken jongen, zijn Vlaamsch helden - ideaal heeft hij uit gezongen in heldere vakkenkleur, zijn gil- devlaggen. Zijn kunst was eigenaardig; hij droeg de eigenaar digheid van dit volk waarvan wij houden om Joe en om Ier land zelf. Hij was de schilder der Vlaam sche Beweging. Die stille jongen voerde een scherpe teekenpen tegen de frans kiljons. Was het wonder dat hij aan den IJzer de teekenaar werd van de Vlaam sche gedachte? Tijdens den oorlog, heeft hij zijn schoonste werk geleverd... Want er was nood ln het Belgisch leger, dat omtrent in zijn geheel ten minste het actieve leger bestond uit Vlaam sche Jongens. Er was nood in dat leger, nood aan leiding, zielenood: eten vol doende, en sigaren, en tabak, en sigaret ten, en oorlogsmeters, en fijne lied jeszangers; maar de zielen van die dui zenden jongens, zonder nieuws van thuis; niet wetend hoe moeder het stelde; of hun vrouw nog leefde; of hun bruid hun trouw bleef. Ontzenuwd door het bees tenleven van de loopgraven, lichamelijk uitgeput door het onmenschelljk bestaan, kregen ze geen ander ontspanning dan wat de goot van Parijs hun toespuwde. Toen hebben ze het S. K. V. H. (Sekre- tariaat Katholieke Vlaamsch Hoogstuden- tenverbond) gesticht met Daels aan het hoofd; een misboek uitgegeven, en vlug schriften verspreid op het front, en stu dieboeken laten komen, en leesboeken in gezameld en... honderdduizenden plak- zegels verspreid, geteekend door Joe En glish. Die plakzegeltjes van Joe. Die fijne kleine teekeningetjes... Dat ééne vooral; dat huisje van den overkant, van over den IJzer, ln het be zette land, dat huisje in dien stillen boomgaard, omschenen en omkoesterd door het warme zonnelicht. O, dat beeld geworpen in het hart van den wanke lenden zoon, o, die tooverdroom ln het hart van den weifelenden vader; o, die kracht toestappend op den vergeetachti- gen verloofde! Joe, Joe, hoevele moeders ln Vlaande ren hebben nog een zoon, dank aan u en aan uw sluitzegeltjes; hoeveel vrouwen in Vlaanderen en hoe veel kindertjes hebben nog een echtge noot en een teergeliefden vader, die ze allemaal vrank in de oogen durft be kijken, dank aan u en aan uwe suit- zegeltjes; hoeveel meisjes in Vlaanderen wier eer niet bedrogen en wier hart niet vertrapt werd, dank aan u, kerel, en aan uwe sluitzegeltjes. IK DIEN: Dat was uw leus; zij was het in alle bescheidenheid, ln uw stu dententijd, steeds gereed om te helpen en te steunen; zij werd het vooral, daar, in de bloedgrachten van den IJzer te midden van de arme jongens van Vlaan deren, die ge niet hebt willen verlaten. Dit jaar wordt dus Joe English her dacht te Diksmuide. Op 21 Augustus a. s. zal heel Vlaanderen zijn reuzen-gedenk- teeken inhuldigen aan den voet van Vlaanderens IJzertoren. Wars van alle geweld, naar de hoog ste schoonheid, om Vlaanderens wil dat ligt in heel het werk van Joe; zoo ook werd zijn schoon beeld door beeld houwer Aubroeck uitgewerkt, in een op perste reiken naar hoogste schoonheid en ideaal! Vlamingen! denkt er aan! Augustus zal snel daar zijn. Nu reeds moet ge aan de inrichting beginnen. D. L. Vlaamsch IJzermonument regelmatig be zoek van verschillende scholen. Het is in derdaad een roerende piëteitsvolle daad de Jeugd van Vlaanderen te brengen gin der in de tragische IJzervlakte, waar 30.000 leden uit de groote Vlaamsche fa milie rusten, en daar het Vlaamsche IJzer monument te bezoeken dat ter hunner eer werd opgericht, en tevens een sym bool ls van het groeiend Vlaamsch bewust zijn. Voor de scholen is er een gansch bijzon der gunsttarief zoodat deze slechts 1 fr. inkomgeld per hoofd betalen. Wij kunnen dan ook niet genoeg onze schoolhoofden aanzetten hunne Zomerreizen zóó ln te richten dat Diksmuide en het bezoek aan den IJzertoren er deel van maakt. Men vrage op voorhand een bijzonder toegangsbewijs (dat recht geeft op deze extra vermindering) aan op het Sekreta- riaat Wilfordkaai, 16, Temsche. Sedert een paar weken krijgt ons 11 JULI EN DE BEDEVAARTFILMEN Kan men een schooner 11 Juli-her- denking Inrichten dan deze te plaatsen in den geest van het IJzeroffer? De groote strijd van 1302 herdenken, samen met den tragischen strijd onzer IJzer- jongens uit den grooten oorlog? Daarom kunnen wij de inrichters van 11 Juli- feesten niet genoeg aanraden te dier ge legenheid de IJzer- en Bedevaartfilmen te doen afrollen. Reeds meer dan 300 filmafrollingen werden gehouden met de IJzer- en Bedevaartfilmen! Geen hoekje ln Vlaanderen of de fil men Met onze Jongens aan de IJzer (6 deelen) en de Ijzerbedevaarten(6 deelen) komen er de Vlaamsche gedachte, de zucht naar Wereldvrede en den ge weldigen groei der Bedevaarten op het witte doek verkondigen. Reeds vele vereenigingen deden hunne aanvraag om die filmen ln hunne ge meente te doen afrollen. Geen beter mid del tot voorbereiding van de e. k. bede. vaart. In gemeenten waar geen kinema be staat, kan het Sekretariaat voor toestel en operateur zorgen. Vraagt Inlichtingen en voorwaarden op het Sekretariaat, Wil fordkaai, 16, Temsche. - Tel. 134. UITSLAG VAN DE LETTERKUNDIGE PRIJSVRAAG OVER DE VLAAMSCHE TRAGEDIE VAN DEN IJZER» uitgeschr. door het Kom. der IJzerbedev. Men weet dat deze prijsvraag, in 1930 uitgeschreven, hernieuwd werd tot Pa- schen 1932. Voor de tweede maal kwamen ditmaal slechts 4 stukken binnen. Na Inzage en in akkoord met het Bedevaartkomiteit, werd door de Jury volgende beslissing genomen. Aangezien geen enkel der Ingezonden stukken aan de gestelde vereischten be antwoordt, wordt de door het Bedevaart komiteit tot tweemaal uitgeschreven prijsvraag naar een tooneelwerk over De VI. Tragedie van den IJzerdefi nitief ingetrokken. Er worden dus geene prijzen toegekend. De deelnemers die hun Ingezonden hand schrift terugwenschen gelieven het aan te vragen Sekretariaat, Wilfordkaai, 16, Temsche. Foto hierboven toont eene beroemde Japansche zangster, die na 12 jaar, in alle groote theaters der wereld de rol van Madame Butterfly vervuld te heb ben, bij hare oude moeder in het geboor teland teruggekeerd ls en er voortaan zal rusten. CBflSflBBfliaKiSaBlBBBBSBSBSBBBBB De eerste studiezitting van het A.K.V.T. gewest leper, is druk bijgewoond geweest. E. P. Adhemar heeft gehandeld over het Tooneelrepertorium. Hij heeft de belang rijkheid aangetoond voor Iedere kring een degelijk Katholiek en Vlaamsch reperto rium te bezitten. Wij moeten hooger-op met ons Katholiek Vlaamsch Tooneel. Wij moeten kunstvolle stukken voor ons volk opvoeren, want alleen kunst verschaft ge not. Het was een puike voordracht en we hopen E. P. Adhemar nog terug te zien voor een tweede voordracht. De hall van het Jubelpark die verleden week dreunde van het forsch gehinnik der peerden, lunderde Zondag onder het geloei der hoornbeesten. Het was een lastige taak voor den Jury onder de talrijke deelnemers do besten te rangschikken. Zaterdag en Zondag 1.1. hadden de prijskampen plaats der Belgische Run derrassen. De prijskampen werden met veel belangstelling gevolgd en verscheidene groepen van buitenlanders waren naar het J Jubelpark te Brussel afgekomen om de) keuringen te volgen. Prins Leopold, alhoewel pas van eene lange reis terug heeft er aan gehouden de prijsuitdeellng bij te wonen. Hier volgen de uitslagen voor West- Vlaanderen: ROOD RAS. 1* PRIJSKAMP: Stieren met drie of meer tanden van volwassene. 1' Prijs: Favori Allaerts, M. Vandenberghe, Wul pen; 2' Prijs: Fll, M. Morllon, Oostvle- teren; 3» Prijs: Bylo Wulpdyck, M. Dr Hulsters, Westende; 4* Prijs: Hercul, M. Serruys, Schoore; 5" Prijs: Bristol Dam me, M. Vanhyfte Cam., Wulpen; 6* Prijs: Max, M. Decroos, Oostvleteren. Eer volle meldingen: Albruc, M. David, Egge- waartskapelle; Dempsy, M. Vandenber ghe; Marquis, M. Willekens, Eggewaarts- kapelle; Favori I, M. Gesquière, Oostvle teren; Romclus, M. Zwaenepoel, Bree- dene; Baron, M. Prosper Vandenbussche, Haringe; Favori II, M. Buyse, Roeselare. 2® PRIJSKAMP: Stieren met niet meer dan twee tanden van volwassene. 1* Prijs; Robert Damme, M. Vanhyfte, Wulpen; 2" Prijs: Louis, Veebond van Lichtervelde (Lootens Louis); 3' Prijs: Favori van den IJzer, M. Loones, Rams- kapelle; Twee 4e Prijzen: Martin Damme, M. Maes, Haringe, en Jan, M. Martens, Gits. pen; 2" Prijs: Bella van 't Polderhof, M. Tulpen, Zandvoorde; 3° Prijs: Paula Damme, M. Vanhyfte, Wulpen; Drie 4* Prijzen: Jeanne, M. Julien Vandenbus sche, Haringe; Bertha, M. Prosper Van denbussche, Haringe, en Astride, M. Van hyfte, Wulpen. Eerv. meld.: Rebecca, M. Lammerant, Zarren; Pauline, M. War- gnein, Rumbeke; Laura, M. Levêque, Slype; Bazinne, M. Pauwels, Wulpen; Jeanne, M. Vandaele, Haringe. 5* PRIJSKAMP: Vaarzen met niet meer dan twee tanden van volwassene, 1' Prijs: Lotte, M. Prosper Vanden bussche, Haringe; 2* Prijzen: BerthaII, M. Vanhyfte, Wulpen; Jeanne, M. Van daele, Haringe, en Marqleze, M. Claeys Modeste, Alveringem. WEDSTRIJD TUSSCHEN ALLE STIEREN Het Kampioenschap De medalie werd behaald door Favori Allaerts28/320, een mooie röode stier, toebehoorend aan M. R. Vandenberghe, te Wulpen. Deze kampioen is 5 jaar oud. PRIJSKAMP VOOR VOORTTELERS Stier gevolgd door vijf mannelijke af stammelingen. Ingeschrevenen: Jan, 28/314, M. Camiel Vandenberghe, Oost vleteren; Favori, 28/320, M. René Van denberghe, Wulpen; Baron, 29/340, Van denbussche Prosper, Haringe; Bristol, 29/366, M. Vanhyfte Camiel, Wulpen. 1* Prijs: Favori, 29/320; 2° Prijs: Ba ron 29/340. Gouverneur van New-York, schijnt meest kans om op 27 Juni, door de democra ten benoemd te worden als kandidaat voor de Presidentieele verkiezingen. «sBESssissuiaöiaausiï^ssaaaassB 2' PRIJSKAMP; Melkkoeien met ze ven of meer tanden van volwassene. 1» Prijs: Bertha, M. Vanhyfte, Wulpen; 2' Prijs: Bella II, M. Deschepper, Wulpen; 3' Prijs. Martha, M. Vandenbusche J., Haringe; 4" Prijs: Bazinne, M. J. Van denbussche, Haringe; 5' Prijs: Stella, M. Vanhyfte, Wulpen; Negen 6® Prijzen: Royen, M. David, Eggewaartskapelle; MargoII, M. Vermeersch, Veurne; Tik ker Damme, M. Dumoulln, Ledegem; Martha, M. Joye, Veurne; Flora, M. Ame- loot, Nieuwkapelle; Bazinne, M. Tanghe, Alveringem; Sterre, M. Maes, Haringe; Rooze, M. Hollevoet, Handzame, en Roo- ze, M. Vandenbussche Pr., Haringe. Eervolle meldingen: Breeten, M. Loones, Loo, en Louise, M. Maes, Haringe. 4® PRIJSKAMP: Koelen en vaarzen met drie of zes tanden van volwassene, 1* Prijs: Suzanne, M. Pauwels, Wul- Prijskamp voor stier en vier vaarzen met elkander verwant tot den 4" graad. 1* Prijs: M. Vandenbussche Pr., Ha ringe, met Baron 29/340: vader Jan 27/130, moeder Mozes 1168; en Martha: vader Jan 27/130, moeder Bazinne 2488; Jeanne: vader Baron 29/340, moeder Rooze 28/1013; Lotte: vader baron 29/340, moeder Mina 27/755; Bertha: vader Ba ron 29/340, moeder Sterre 27/751. 2' Prijs: M. Vanhyfte Camiel, Wulpen, met Bristol 29/366: vader Markies 2049, moeder Anna 3140; en Rebecca: vader Markies 2049, moeder Sylly Wulp.; Paula: vader Markies 2049, moeder Dora 27/751; Clara: vader Markies 2049, moeder Bas- sche 29/327; Pauline: vader MarkiesIV 28/354, moeder Olga 29/333. Loten van 4 vrouwelijke dieren. 1" Prijs: M. J. Vandenbussche, Haringe; 2' Prijs: M. Vanhyfte C., Wulpen. a Favori kampioen der stieren van kategories. Eigenaar, M. René Vanden Wulpen. TER BEREIDING UWER SPIJZEN VINDT U ZEKER HET MEESTE GENOT, GEMAK EN PROFIJT, MET DE CUISINIÈREN VERVAARDIGD IN DE FABRIEKEN TWEE OPHEFMAKENDE WERKEN VOOR ONS VLAAMSCH VOLK! Van de bekende, gegeerde schrijvers Jef CRICK (die romans, tooneelspelen, o. a. Fra Angelicoen tientallen stu dies over vlaamsche kunstenaars schreef,) en Jef SCHEIRS (wier werken als Lou tering en «De Filosoof van Haagem», op duizenden exemplaren het land rond verspreid werden) verschijnt vanaf 1 September a. s. een groote, buitengewoon boeiende roman uit de 16® eeuw: DE RIDDER VAN HET SLOT VAN LAARNE ln wekelijksche afleveringen van 16 blad zijden elk, met talrijke Illustraties en vele premies. Elke aflevering: één frank. Elke week: één frank! Deze roman, een greep uit eigen Vlaamsch volksleven, ls het schoonste en roerendste boek dat ooit ten onzent ver scheen. Wie daarbij een Prachtig Kunstalbum wil bezitten, met rijke afdrukken van werken van nagenoeg 'n 200-tal Vlaam sche kunstenaars, die allen een kunst werk als premie voor den lezer afstaan, kan mits 1,50 fr. elke week twee afleve ringen krijgen: de afleveringen van den roman en het kunstalbum, alles bloed eigen Vlaamsch werk, gewijd aan eigen volk en land. Koopt het eerste nummer, en gij zult de andere niet meer kunnen missen! Alles volledig ln negen maand. Driemaandelijksch abonnement voor den roman: 12,50 fr. Driemaandelijksch abonnement voor ro man en kunstalbum: 19.00 fr. Elke inteekenaar op roman en kunstal bum krijgt als persoonlijk geschenk een prachtige houtsnede (50 x65 O. L. Vr. kerk van Bruggedoor den grooten Ant- werpschen houtsnijder, AMora. Wie lnteekent voor drie maand (19 fr. en 85 centiemen voor Inpak- en verzen dingskosten) krijgt de houtsnede dadelijk. De andere lezers van roman en kunst album zullen ze ontvangen aan het einde. Te verkrijgen bij Jcf Crick, Antwerp- sche steenweg, 351, St Amandsberg-Gent. Postcheckrekening Nr 1666.32. Mlgnonne

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 2