cMas-Car9 Bloedige Werkstaking in de Borinage 3. DE GROOTE ZWAAI L«F onderles ff UITSLAG DER MOTOKOERSEN Finantiëele Toestand Het Fransch Protectionisme ,17-7-32. - DE POPERINGENAAR. - N' 29. - BI. 2. DRINKT Feesten op «DeLovie» DOOD VAN DEN SCHOENMAGNAAT BATA ruxeliolse s ts HAREN bij Brussel De Beste Belgische Fabricatie STAD POPERINGE KATHOLIEKE KINEMA 1. - ACTUALITEITEN EN MERKWAARDIGHEDEN 2. OVER DE WOLGA Aanstaande Week De Elf Duivels - De Gebroeders Ballon - Dubbelmeter-Gom. HANDELAARS, maakt goedkoop reklaam op het lokaal voetbalpleïn Inlichtingen bij 't Bestuur van Supportersclub. JULI-FEESTEN TE POPERINGE Oorlogsgevaar in Z.-Amerika van Belgie FINANTIEELE CRISIS? ben bij het behoud van den vrijhandel, dat de buitenlandsche handel van de vijf landen samen het aanzienlijk bedrag be reikt, Wat 8.98 procent van het totale ruilverkeer van Europa vertegenwoordigt (Duitsehland komt met 9.13 en Frank rijk met 6.24%). Dat de economie van deze vijf landen in zeer ruime mate af hangt van hunnen buitenlandschen han del en dat zij er allen groot belang bij hebben een bevredigende regeling van hun economische betrekkingen met vreemde landen, dat vele producten door een of ander der vijf landen uitgevoerd in de overige landen een ruimen afzet vinden, daar elk hunner van de andere 12 tot 14 van hun totalen invoer ont vangen. Door aldus blok te vormen krijgen die vijf kleine Staten, de macht van de groote Staten op economisch gebied en aldus is die overeenkomst een groote faktor in de koersvernieuwing die Europa op economisch gebied moet ondergaan. IS DE HOLLANDSCH-BELGISCHE OVEREENKOMST VAN LAUSANNE EEN EERSTE STAP NAAR DE VERBREEDING EN VERDIEPING DER OSLO-OVEREENKOMST De Oslo-Staten zouden echter nog een stap verder moeten gaan. Immers zooals de zaken.nu staan hebben de verdrag sluitende landen eenvoudig de verbintenis aangegaan onderling te onderhandelen in geval zij de bedoeling hadden hun tol tarieven te verhoogen. De overeenkomst legt geen andere verplichting op. Na bn- derhandeld te hebben zijn de betrokken landen terug volkomen vrij. De overeenkomst zou moeten verbreed en verdiept worden in dezen zin dat de verdragsluitende landen er zich toe ver plichten tot een radicale vermindering en misschien wel naderhand tot een vol ledige afschaffing van al de invoerrech ten voor hun onderlinge handelsbetrek kingen. Strevingen en stroomingen bestaan er zeker in die richting. Er is echter de Jongste weken een initiatief uitgegaan van ons land dat van groote beteekenis Is voor de uitbreidirig van de Oslo-over eenkomst in den zin zooals we daar juist aangaven. DE TUSSCHENKOMST VAN ONZEN KONING De brief die onzen Koning aan den Eersten Minister M. Renkin te Lausanne heeft gestuurd en waarvan de tekst in al de bladen is verschenen is van groot belang in deze kwestie. Deze brief was een geweldige aanklacht tegen het eco nomisch nationalisme van al de Staten en ook de Koning was van meening dat de kleine Staten het voorbeeld moeten geven en hij gaf de gedachte dat Belgie de eerste zou moeten zijn in die richting. Het eerste gevolg van dit schrijven liet zich niet lang wachten. Te Lausanne werd een voorloopige overeenkomst ken baar en openbaar gemaakt tusschen Bel gie en Holland, waarbij de twee verdrag sluitende partijen verklaren overtuigd te zijn dat de geleidelijke verwezenlijking van een grooter vrijheid in het ruilver keer een der hoogstnoodige voorwaarden is voor de wereldwelvaart. Zij verlangen in dien zin een onder elkaar bedachte actie te ondernemen, waaraan ALLE STATEN KUNNEN MEEDOEN, en hier door bij te dragen tot het herstel van den algemeenen economischen toestand. Holland en Belgie gaan tegenover el kaar de verbintenis aan: 1. - In hun wederkeerige betrekkingen geen nieuwe tolrechten meer te stemmen en geen nieuwe maatregelen meer te tref fen die den in- of uitvoer zouden beper ken, behalve in bijzondere gevallen, zoo als om redenen van hygiëne, van open bare gezondheid; 2. - Gedurende een spanne tijds van minstens vijf jaren de bestaande tolta rieven met 10 ten honderd te verlagen, met dien verstande echter dat deze ver laging de rechten niet beneden de 8 ad valorem (dit is op de waarde van het produkt) voor de afgewerkte produkten en 4 voor de half afgewerkte produk ten mag doen dalen. De groote kwestie is nu, dat die over eenkomst, die ook openstaat voor alle landen ons moeilijkheden zou kunnen berokkenen met de bepaling der meest- begunstigde natie. Dat wil zeggen «meest, begunstigde natie», dat iedere verminde ring van rechten aan een enkel land toegestaan van zelf en onmiddellijk ook toepasselijk wordt voor andere landen die deze bepaling hebben opgenomen in hun handelsverdrag. Ons land nu heeft die verbintenis aangegaan met de meeste landen. Wanneer Belgie nu die 10 ver mindering van rechten toestaat aan Hol land zal het dan op grond van die be paling der meest begunstigd» natie ook diezelfde vermindering van 10 niet moeten toepassen voor alle andere lan den? Dat ls een twistvraag die echter door de studiecommissie van den Volkenbond is beantwoord in negatieven zin, 't is te zeggen, dat deze commissie van oordeel ls dat de bepaling der meestbegunstigde na tie in dit geval niat mag in werking treden. EEN STAP VOORUIT Een zaak is echter zeker dat we terug een stap hebben vooruitgezet. De andere landen van de Oslo-overeenkomst heb ben die overeenkomst tusschen Belgie en Holland warm toegejuicht en 't ware te wenschenonderhandelingen in dien zin zijn zeker te Lausanne geopend en ook te Genève dat al de Oslo-landen er zich bij aansloten. Anderzijds worden er drukke bespre kingen gehouden om een tolunie, dus de afschaffing van de tolbareelen te bewer ken tusschen Holland en Belgie en mocht dat lukken, we wenschen het van harte dan zouden we terug een stap verder zijn want slechts de verwezenlijking van een tolunie tusschen al de landen van de Oslo-overeenkomst, waarbij al de an dere Staten zich mogelijks kunnen aan sluiten, zou van groote beteekenis zijn voor de heropleving der zaken en van den landbouw in ons land en de andere be trokken landen. We gaan dus stilaan vooruit, duist in diezelfde orde van gedachten is een over komst tusschen de Donau-landen van zulke groote beteekenis maar daarover in een volgend praatje, dat we een wei nig vroeger zullen houden. R. D. D. M. Verleden week meldden wij dat een gedeeltelijke staking uitgebroken was in de mijnstreek van de Borinage. De be- heeren der mijnen hadden onlangs tot een verlaging der loonen besloten waar tegen de werklieden hevig protesteerden. Eene afvaardiging der patronen en eene der werklieden werden bij den Heer Mi nister Heyman geroepen op 5 Juli 11. en waren tot een akkoord geraakt, dat nog moest goedgekeurd worden in de ver scheidene arbeidersafdeelingen. Doch deze, opgestookt door kommunistische drijve rijen, verwierpen het voorgestelde akkoord en eischten dat aan de loonen tot 1 Ok tober a.s. geen veranderingen meer zou den aangebracht; zij wilden daarbij eene regelmatige werkverdeeling, 1.1. z. dat iedere werkman op zekere dagen zou mogen werken en de andere niet in de koolmijnen wordt maar drie dagen per week gewerkt elk volgens opge maakte rol, en dat de 40 uren week zou toegepast worden. De beheeren der mijnen" verklaarden dat zij nog met een overgrooten stock kolen voorhanden stonden in eene der mijnen liggen 200.000 ton kolen welke nooit meer zullen kunnen verkocht 'wor den en dat, wilden zij niet de faljiet te gemoet gaan, zij verplicht waren eene loonsverlaging toe te passen en de eischen der syndikaten niet konden ingaan. Van daar de staking. Tot vóór Vrijdag 8 Juli 11. was alles verloopen zonder bijzonder erge ongere geldheden. Vrijdag traden de stakers meer en meer hardhandig op en werden bij verscheidene mijnbureelen de ingenieurs en de bedienden in hunne bureelen op gesloten, de putten werden gansch ver laten zoodat deze allengerhand gevuld werden door het water en de paarden die onder de grond verbleven verdronken. Rond de fabrieken en mijnen hielden de stakers de wacht om degenen die nog wilden werken tegen te houden en zoo noodig af te ransen, des nachts deden zij mijnwerkers, dien zij dachten niet getrouw aan de staking te zijn, aan hun Frankrijk heeft wederom economische maatregelen getroffen, waardoor de Bel gische invoer in Frankrijk zwaar getrof fen wordt. De Fransche Kamer, en ver volgens de Senaat hebben immers nog maals de rechten verhoogd op de paar den, en zulks in aanzienlijke verhoudin gen. Zoo. zijn de rechten verhoogd van 600 tot 2000 fr. voor de volwassen bees ten en van 210 op 2000 fr. voor de veu lens. Belgie, in het bijzonder, zal te lij den hebben van dezen maatregel, ge- ëischt door den Franschen landbouw". Óns land was immers gemachtigd om jaar lijks 4500 paarden in Frankrijk in te voeren. De Belgische Regeering heeft zich hier tegen hevig verzet, doch vruchteloos. Een kleine regeling, getroffen in 1928, en her zien in 1931, is nog door de Kamer niet goedgekeurd. De nieuwe rechten zullen eerlang van kracht worden. Anderzijds zijn er weer talrijke contingenteeringen bepaald, welke ook in het bijzonder den Belgische uitvoerhandel treffen, namelijk de aardappelen, de versche groenten en vruchten, bijgevolg ook de suikerij en de druiven. Indien gij tot hiertoe alles geprobeerd hebt zonder voldoenden uitslag of gene zing te bekomen, wacht niet langer en neemt uwen toevlucht tot MARTIN TOMS. Voor verouderde en ingewortelde gevallen volgt de volledige serie van zes weken, 185 fr. voor Asthma speciale serie. Martin Toms, 112, Weststraat, Brussel, Apotheek H. Notredame, Poperinge. overal niet hoogst noodig waren, of door soldaten voorloopig konden vervangen worden, naar de streek der stakingen ge stuurd. Het eerste genieregiment werd belast met het leegpompen der koolput- ten en het 10° linieregiment uit Aarlen en het 7" linieregiment uit Mechelen wer den gestuurd naar de verscheidene ge meenten waar de onlusten plaats hadden om de gendarmen te helpen in het hand haven der openbare orde en het be schermen der mijnen en fabrieken, elek trische leidingen en spoorwegen. Later werden ook nog ruiterij- en wielrijders troepen, alsook gepantserde auto's ge stuurd om de openbare machten te ver sterken. Verscheidene malen werden do gen darmen verplicht de oproerige stakers te chargeeren en zelfs hunne vuurwapens te gebruiken om het volk uiteen te drijven. Mitraljeuzen werden reeds in actie gezet doch het volstond te schieten' met looze kardoezen en het tac-tac te laten hoo- ren om de ruststooders te doen loopen. Verscheidene kommunistische leiders, onder meer Lahaut, gewezen kamerlid, werden aangehouden. Er werden aller hande brieven en papieren in beslag ge nomen die bewezen dat de beweging op touw was gezet in overleg met Moskow. NAAR HET EINDE» Woensdag avond is een overeenkomst gesloten geweest tusschen de bazen en de mijnwerkers. Eene commissie van af gevaardigden van beide betrokken par tijen vergad""de onder voorzitterschap van Heer Minister Heyman en eindigde met akkoord te geraken op volgende punten De loonen zullen gestabiliseerd worden tot 1 November aanstaande en voor de Borinage wederaanwerven van gansch het personeel, zonder nadeel voor de mijn werkers; invoering van een beurtstelsel door eene speciale commissie. Voor de andere mijnbekkens zal een dergelijke oplossing gezocht worden. Intusschen sedert het bekomen akkoord 'Mi mrnmmm Groep Vrouwen-Betoogers In de Borinage. venster verschijnen om van hun werkaf- bijven te overtuigen, auto's en trams de den zij stoppen en belemmerden het ver keer. De stakers trokken naar de fabrieken waar nog gewerkt was, onder meer te Charleroi, La Louvière, Hainé-St-Pierre, in groepen van verscheidene honderden om de fabrieken te verplichten het werk te stoppen en de werklieden aan te zet ten om te staken. De stakers waren bijzonderlijk opge hitst door kommunistische oproermakers die hen aandreven tot allerlei buiten sporigheden. De Socialisten bevreesd dat het kommunisme te snellen vooruitgang zou maken, namen de leiding in handen en verklaarden de algemeene staking in het koolbekken van Charleroi. Uit solidariteit zijn de arbeiders der koolmijnen te Luik en zekere fabrieken van Sottegem en Geeraardsbergen en Nijvel ook in staking gegaan. Verscheidene aanslagen werden ge pleegd, waaronder een der ergste is het opbranden van het kasteel van een fa- briekbestuurder. Dit alles noodzaakte de tusschenkomst der openbare machten wat somS tot bloedige botsingen deed ont staan. Gezien de erge toestanden werd dcor de gouverneur van Henegouwen verster king der openbare machten aangevraagd aan de regeering, de burgemeesters der verscheidene gemeenten aangemaand de' openbare veiligheid te handhaven en verantwoordelijk gesteld voor de moge lijke ongeregeldheden. Het verbod werd uitgevaardigd van per fiets of moto zich te verplaatsen in de door de staking aan getaste gewesten. Dit verbod werd uitge vaardigd omdat groepen van stakers, soms van verscheidene honderden, per fiets reden van het eene dorp naar het an dere om de fabrieken en werkhuizen te doen sluiten. Door de Regeering werden ook onmid dellijk maatregelen genomen en werden gendarmen, te paard en te voet, die maar wordt het werk stjllekens hervat en wordt de toestand allengerhand kalmer. DE FEITEN DAG PER DAG Op Vrijdag 8 Juli. De staking neemt een snelle uitbrei ding, de koolputten worden verlaten en gansche groepen stakers gaan van de eene mijn of fabriek tot de andere om deze te doen sluiten. De gendarmen moeten verscheidene malen tusschenkomen om partikuliere eigendommen te beschermen. Een trein uit Antwerpen brengt be langrijke versterkingen van gendarmen in de Borinage aan. Op Zaterdag 9 Juli. De staking tast ook andere nijverhe den aan. Het 7" linieregiment wordt naar Bergen gestuurd. Te Marchienne-au-Pont hebben een groep van ongeveer 3000 sta kers de fabriek La Providenceover rompeld en de gendarmen werden ver plicht in de fabriek te chargeeren waar door verscheidene personen werden ge kwetst. Op den weg van Jumet naar Charleroi kwam het tot eene botsing tus schen een drie honderdtal Stakers en de politie, vuurschoten werden gewisseld en drie politieagenten en twee stakers lie pen erge verwondingen op. Ook genie troepen werden naar de mijnen ge zonden en werklieden werden uit hun woonst gehaald en verplicht in de mij nen te gaan werken om de putten droog te houden en de uiterst noodige onder houdswerken te verrichten; het 10° li nieregiment kwam ook ter plaatse aan. Troepen die moesten afgesteld worden werden binnen gehouden, en de dagen die zij meer zullen te doen hebben zul len van hunne kampdagen afgetrokken worden. Het vervoer per fiets en motor wordt door den gouverneur van Henegouwen verboden. Te Luik hebben een groot aantal werk lieden ook het werk gestaakt uit geest r~ De generaals Gallet en Nuytcn van den Generalen Staf houden eene troepen schouwing in de streek van Charleroi. Men ziet de legerhoofden hier voor de ge bouwen van de Providence De Lanciers doen hun ronde In Charleroi ln de straten die door de oproerlingen vernield werden, waar kasseien uitgestoken werden en versperringen met allerlei voorwerpen opgericht. De gendarmen vergezellen de soldaten om zoo noodig pro ces verbaal op te stellen. van solidariteit met deze van de Bori nage. Te Charleroi, Quaregnon, Peronne, Boussu, enz. moesten de gendarmen op de stakers chargeeren. Straten werden opengebroken en de steenen dienden de stakers om de gendarmen te besteenigen, van uit de vensters werd op gendarmen gesmeten met flesschen en steenen en zelfs geschoten met vuurwapens en de auto-mitrailleusen moesten een ronde op straat doen om de gemoederen te stillen. Te Marchienne-au-Pont wordt een kas teel van de fabriekbestuurder van La Providencein brand gestoken nadat alle wegen die er naar toe leiden versperd werden door omgetrokken telefoonstaken, opgehoopte kasseisteenen, gebroken fles schen en allerhande voorwerpen om te beletten dat de gendarmen hen zouden komen storen. Vóór den brand werden de inwoners verwittigd het gebouw te ontruimen. Het kasteel dat niet te bereiken was door de gendarmen of door de pompiers werd ten gronde afgebrand. Na hunne brandstichting togen de sta kers naar een bijgelegen fabriek om deze ook in lichte laai te zetten maar kwa men in botsing met de openbare macht die met de bajonnet een stormloop op het volk moest doen om de fabriek te vrijwaren. Verscheidene stakers werden gekwetst. Op Zondag 19 Juli. Revolutio naire beweging. De toestand wordt van langs om erger. De ordemaatregelen werden nog ver scherpt en bloedige botsingen ontstonden tusscheh stakers en politiemacht. Verscheidene kommunistische leiders werden aangehouden en in bezit gevon den van dokumenten welke ten stelligste bewezen dat de beweging in overleg ge schiedde met Moskow. In princiep wer'*jt de spoorwegstaking verklaard voor het Centrum. Te Charleroi is de toestand bijzonder erg en leeft de stad in echten staat, van beleg. Meestendeel der winkels worden ge sloten en alle verkeer geschorst. Eene afdeeling van het 2e Jagers te paard komt aan om de openbare macht te versterken. In verscheidene plaatsen moesten de gendarmen nogmaals chargeeren met de blanke sabel en betoogers uiteendrijven. Door de troepen worden verscheidene be langrijke instellingen, o. m. de Elektrieke Centrale, bewaakt en werden posten op gesteld om zoo noodig bij middel van geweren en mitrailleuzen de Instellingen te vrijwaren tegen verwoesting. Op Maandag II Juli. Bevestiging van kommunistisch komplot. De generaal Termonia werd aangesteld alj bevelhebbers der openbare macht. Te Charleroi had een begin van op roer plaats bij het socialistisch Volks huis en moestende mitrailleuzen in werking treden, doch gelukkig- lijk volstond het met ongeladen ko gels te schieten om het volk uiteen te drijven. Een honderdtal aanhoudingen werden gedaan. Op zeker oogenblik werd het socialis tisch Volkshuis bestormd door kommu- nisten en de Heer Vandervelde die tegen woordig was te Charleroi zag zich verplicht de policie op te roepen om het gebouw te beschermen. Het gebouw werd dan door gendarmen, troepen en automitrailleuzen beschermd en verder onder bewaking ge bleven. Vandervelde, de socialistische lei der, die de stakers tot kalmte aanmant, werd heftig uitgeschuifeld. Te Roux werden vijf gendarmen door een groep stakers van 300 man aangeval len en moesten op de menigte schieten. Drie stakers werden erg gekwetst, waar van een later is bezweken. Te Zottegem, Ruis' "rek, Nijvel, Ninove, Geeraardsbergen en andere gemeenten van Henegouwen, Oost-Vlaanderen en Limburg is gedeek staking ingetre den. Op Dinsdag 12 Juli. Wat meer kalmte. Hier en daar werden plakbrieven uit gehangen' om de soldaten tegen de over heden op te hitsen en hun aan te manen niet te schieten op de oproermakers. Op verscheidene plaatsen moesten de gendarmen nog tusschenkomen doch was den oproerigen geest wat gekoeld. In alle gemeenten patroeljeeren groepen gendarmen en troepen om bij alle aansla gen tusschen te komen. Toestand op Woensdag 13 Juli. Ook te Verviers en te Brussel heeft de staking uitbreiding genomen. Te Brussel na een vergadering in het Volkshuis verrichten nogmaals enkele kommunisten hun opruierswerk en sleep ten een 300 tal werkloozen na zich tot in de Blaesstraat waar zij door de politie tegengehouden werden. Hier ook moest de politie verscheidene malen chargeeren en schieten met hunne revolvers, doch in de lucht, waardoor de betoogers op de vlucht gingen. Stippen wij nog aan dat bij de ver scheidene betoogingen der stakers bijna al tijd de vrouwen vorenop gingen en dat zij zelfs eenmaal de kinderen die uit eene school kwamen voor hen uit dreven toen zij de gendarmen in het oog kregen. Tusschen de patroons en een afgevaar diging der arbeiders is nu dezen Woens dag een akkoord gekomen waarbij tot 1 November aanst. geen loonsverandering meer zou toegepast worden en waarbij een werkbeurt zou ingesteld worden. In verscheidene fabrieken is het werk reeds gedeeltelijk hernomen." Op Donderdag 14 Juli. Nieuwe verwikkelingen. Donderdagmorgen vergaderden aftite lingen der mijnwerkers en metaalbewer kers te Brussel, in het Socialistisch Volks huis. In de afdeeling der metaalbewerkers werd besloten in staking te gaan omdat zij van geen loonsvermindering willen we ten die met 15 Juii moest toegepast wor den volgens vroeger gesloten conventie die de loonen regelde volgens de index cijfers. In de afdeeling der mijnwerkers werd besloten akkoord te gaan met de voor stellen van overeenkomst bereikt bij de onderhandelingen in het Ministerie, maar de staking voort te doen duren tot een bevredigende regeling zou getroffen wor den met de metaalbewerkers. Dit uit geest van solidariteit. We mogen dus zeggen dat de algemeene werkstaking nog niet is afgeweerd en dat de visschers in troebel water, bijzonder lijk de kommunisten, maar voort van hun ne streken uithalen. In de metaalfabrieken van Buizingen en Ruisbroek zijn de arbeiders ook in staking gegaan. In de koolmijnen waren vóór de werk staking 25.638 vreemde werklieden aan den arbeid. In den nacht van Woensdag op Don derdag heeft de politie te Brussel een kommunistische betooging moeten uiteen drijven die zich samengeschoold had rond de Fontainaplaats en omliggende straten Verscheidene chargen werden uitgevoerd en aanhoudingen gedaan. Ook te Ant werpen werden kommunisten aangehou den. Te Marchienne-au-Pont heeft een sta ker op gendarmen geschoten, deze heb ben die met hunne geweren het vuur be antwoord. De staker werd door twee ko gels gekwetst. Te Luik moesten de gendarmen ook tusschenkomen in relletjes tusschen socia listen en kommunisten. De troepen die onder de wapens zouden gehouden worden voor enkele dagen zul len toch, gezien den kalmeren toestand, naar huis gezonden worden. In verscheidene plaatsen werd het werk gedeeltelijk hervat en is den toestand wat kalmer maar toch is alles nog verre van opgeklaard. HHnaBBIHBnBBBlSBBBBBBHBBBllHH BIER Heden Zondag 17 Juli 1932 TER GELEGENHEID VAN HET BEZOEK VAN HARE MAJESTEIT DE KONINGIN. Uit te voeren Concerten EERSTE CONCERT uit te voeren door het «Katholiek Muziek» van Poperinge, onder leiding van Heer Karei Hcylbroeck, Leeraar aan het Con servatorium te Gent. (Rond 3 uur.) PROGRAMMA: 1. Marche uit het Opera Tannhaiiser Wagner 2. Titus (Openingstuk) Mozart 3. Onvoltooide Symphonie (1° Deel) Schubert 4. Les Vers Luisants (Gavotte) Lincke 5. Er komt een Vogel gevlogen Becker (oud volkslied zooals Bach, Haydn, Mozart, Strauss, Wagner, Brahms en Suppé het zouden bewerkt heb ben.) 6. Les Itoses du Midi, Concert Walzer J. Strauss TWEEDE CONCERT uit te voeren door de Koninklijke Phil harmonic van Poperinge, Bestuurder H. Eug. Van Elslande, Ridder van het Orde van Leopold II, Officier der Akademie. (Rond 4 uur.) PROGRAMMA: 1. Koningin Elisabeth, marche militaire E. Van Elslande 2. Sélection sur Tannhaiiser Wagner 3. Les Mésanges, voor fluiten arr. E. Van Elslande Solisten MM. Oreel Od. en Oreel A. 4. Pomóne, suite de valses Wittman DERDE CONCERT uit te voeren door de Harmonie van Proven onder leiding van Heer Marcel D'Heere. (Rond 514 uur.) PROGRAMMA: 1. Marche Universclle L. Vermaelen 2. La Renommee (Openingstuk) A. Eenhaes 3. Maritana, Fantazie op de Opera J. Kessels 4. Kabouterdans Frans Van Dyck 5. Le Chevalier Breton A. L. Doyen Solo voor Tuba 8. Bi! Bo! Ba! Congoleesche Dans Ad. Hermans 7. Balgemurmel, trage walz Rob. Migot BERICHT Al de personen die zich dien namid dag per auto naar De Lovie begeven, moeten in het park binnenrijden langs de groote poort der Krombeke kalsiede. Standplaats voor alle autos is voorbe houden in het Park. Een booswicht van rond de 20 jaar loopt de streek af om geld in te zame len, zoogezegd voor het Sanatorium van De Lovie te versieren, ter gelegenheid van het bezoek van Hare Majesteit de Koningin. Hij heeft alzoo te Vlamertinge, Woes- ten, Hoogstaede, enz. belangrijke sommen afgetroggeld. Het Sanatorium heeft niemand last of toelating gegeven in zijn naam te gaan bedelen. De schuldige is opgezocht. HET BEHEER. «o» Nat. Maatsch. van Buurtspoorwegen Op Zondag 17 Juli 1932, zullen de volgen de bijzondere treinen ingericht zijn op de lijn Poperinge-Krombeke HEENREIS. Poperinge, Statie V. 14.05 Poperinge, Markt 14.09 Sanatorium De Lovie 14.19 Krombeke, Plaats A. 14.30 TERUGREIS, Krombeke, Plaats V. 14.34 Sanatorium De Lovie 14.42 Poperinge, Statie A. 14.55 HEENREIS. Poperinge, Statie V. 18.00 Poperinge, Markt 18.04 Sanatorium De Lovie 18.12 Krombeke, Plaats A. 18.22 TERUGREIS. Krombeke, Plaats V. 18.30 Sanatorium De Lovie 18.40 Poperinge, Markt 18.51 Poperinge, Statie A. 18.55 De treinen stoppen in de tusschenstatiën. fBBüEB&aHBBÜSÜSSSaBBBiaaaEBaSiZSB TER BEREIDING UWER SPIJZEN VINDT U ZEKER HET MEESTE GENOT, GEMAK EN PROFIJT, MET DE CUISINIÈREN VERVAARDIGD IN DE FABRIEKEN Te ko«ip bij ALBERT DENYS, Poperinge. - Tel. 61 en bij alle goede stoofmakers. LOKAAL KATHOLIEK VOLKSHUIS Zondag 17 Juli, te 4 u. en te 8 u. Maandag 18 Juli, te O u. Machtig drama in 6 deelen, speelt aan het luisterlijk hof van den tsaar van Rus land. De gruwelijke omwentelingsdagen van 1918. De roode bónden in het winterpaleis van Petrograd. De verdoken liefde van den Russischen officier Trent voor Aartshertogin Anastasie (EVE SOUTHERN). Trouwe liefde is spitsvondig en ruimt alle hindernissen uit den weg. Een cowboy-film zonder weerga. TOM TYLER IN ZIJN MEESTERSTUK. gehouden te Poperinge, op Zondag 10 Juli 1932 1« Koers. Juniors, 350. Ser» A. - 1. Vandevelde, Lichtervelde, 7080 meters in 7 m. 31 sec. 2. Deruyt- ter, Zwevezeele. Hardy, Brugge (opge geven door bandbreuk). 2e Koers. Serie B. - 1. Vermeersch, Tlelt, 7080 me ters in 7 m. 30 sec. 2/10. 2. Decoene, Meenen. Cardon, Meenen (gevallen). 3e Koers. Finale. 1. Vandevelde, Lichtervelde, op Saroléa, 7080 meters n 7 m. 28 sec., Beker en 300 fr. 2. Decoene, Meenen, en Vermeersch, Tielt, elk 200 fr. 4e Koers. Juniors, 500. 1. Meerseman, Meenen, op Saroléa, 7080 m. In 7 m. 20 sec., 1 beker en 300 fr. 2. Outtevaere, Meenen, 200 fr. 3. Vuyl- steke, V.'evelgem, 100 fr. 5e Koers. Seniors, 350. 1. Deconinck, Waregem, op Gilette, 8850 met. in 9 m. 50 sec., 1 beker en 500 fr. 2. Poulain, Oostkamp, 250 fr. 3. Titine, Antwerpen, 100 fr. 6e Koers. Seniors, 500. 1. Verleye, Deinze, op Saroléa, 8850 met. in 8 m. 19 sec., 1 beker en 600 fr. 2. 3. Hoflack, Oostende? 10Ö fr. Mou- lard Roubaix (gevalleii). 7e Koers. Sidecars. 1. Maes, Lichtervelde, op F. N„ 1 Ixjker en 200 fr. 2. Vuylsteke, Wevelgem, 150 fr. De koersen, begunstigd door goed we der, hadden meer dan 2000 liefhebbers op het koersplein gelokt. Motokoersen in een weide is stel een gevaarlijk spel; er kwamen eenige val partijen voor, gelukkig zonder erg. Onze foto toont het vertrek der 6c koers; de heer Verleye van Deinze, die meester lijk won, is de tweede, gaande van links naar rechts. De side-car, vërvolgingskoers, werd he vig betwist en 't was niet zonder eene hui vering dat we zagen welke acrobaten toeren de tweede man of vrouw ln de virages te doen heeft om niet om te slaan. We kregen sebcone koersen te zien en 't beste: geen ongelukken. IIET VERTREK DER ZESDE KOERS -.en FEESTELIJKHEDEN ter gelegenheid van den NATIONALEN FEESTDAG VAN BELGIE herinnerende de Verjaring der Inhul diging van Leopold I, doorluchtige stichter van ons Nationaal Vorstenhuis OP DONDERDAG 21 JULI 1932 De bekende schoenmagnaat Bata, die in Belgie reeds verscheidene schoenwin kels had ingericht en de grootste kon- kurrent van onze schoennijverheid was is tijdens eene reis per vliegtuig naar Zwitserland met het vliegmachien te pletter gevallen. Bata en zijn werktuig kundige werden van uit het machien gehaald en waren afgrijselijk verminkt. Bata is geboortig van Oost-Moravië van kleine schoenhandelaars. Zelf heeft hij nog schoenen vervaardigd en op de markt verkocht om dan stillekens groote fabrieken op te kunnen richten waar voor het oogenblik meer dan 10.000 ar beiders werkzaam zijn. Zijne fabrieken waren met alle mo derne inrichtingen voorzien en door de laatste nieuwe bedrijfmethoden en me- kaniek was Bata in state zijne schoenen aan bijzondere lage prijzen te verkoopen. Onlangs nog werd door de schoenen fabriekanten van Belgie bij de regeering een aanvraag ingediend om de verkoop der schoenen Bata in ons land te ver bieden daar onze soortgelijke nijverhe den niet bij machte waren om een de gelijke konkurrentie aan Bata te bieden. Bata had van zijne kleine geboorte gemeente Zlin, dat 4000 inwoners telde, eene gemeente gemaakt waar groote fa brieken regelmatig werk leveren aan 10.000 werklieden. Voor zijn volk had Bata eigen theaters, eigen cinemas, eigen speelterreinen ingericht. Bata was een wereldman zooals Loe- wenstein en Kroeger. Het is te hopen dat zijn verdwijnen niet zoo rampspoe dige gevolgen zal hebben als het ver dwijnen van twee eerstgenoemde. fflBBaRflBBEBBfllBBilSBBSBSBSXEB Ten gevolge van een incident uitgelokt tijdens het bezoek van een kruiser van Uruguay aan Argentinië heeft Uruguay de diplomatische betrekkingen met Ar gentinië afgeknoopt. Kan er niet tot een verzoening komen dan dreigt wel oorlog tusschen dte twee Zuid-Amerikaansche landen. Op Zondag 17 Juli 1932, om 11 uur voormiddag, KUNSTCONCERT op de Groote Markt, gegeven door het Muziek van den Katholieken Kring, onder de kundige leiding van Heer Karei Heyl- broeck, eerste prijs van Let Conservato rium te Gent. PROGRAMMA: 1. Colonel Bogey, Marche Alford 2. Titus (Openingstuk) Mozart 3. Pelgrimskoor uit Tannhaiiser Wagner 4. Onvoltooide Symphonie (1" Deel) Schubert 5. Les Vers Luisants (Gavotte) Lincke 6. Er komt een Vogel gevlogen Becker 7. Les Roses du Midi, Concert Walzer J. Strauss BRABANCONNE. Op Donderdag 21 Juli 1932, 1) om 10 uur, op het Stadhuis, Plechtige Overhan diging van eereteekens aan ambtenaars, bedienden en leden van het onderwijzend personeel der stadsschool. 2) Om 10 y2 uur, aan het Stadhuis, ver gadering der overheden, ambtenaren, be dienden, maatschappijen en schoolkin- ders, om in stoet op te trekken naar de kerk, langs de Gasthuisstraat, Cassel- straat, O. L. Vr. Kruisstraat, Boeschepe- straat en Bertenplaats. Om 11 uur: Plechtig Te Deum gezongen in de hoofdkerk van St-Bertinus. Onmiddel lijk na de plechtigheid, vóór het Stadhuis, uitvoering van Vlaamsche liederen door de kinders der Stadsschool. 3) Om 3 uur namiddag, KOSTELOO- ZEN BALONNENWEDSTRIJD voor alle kinderen wonende te Poperinge, van 4 tot 12 jaar. De deelnemende kinderen moeten hun bevinden op den koer van het Stadhuis om hun ballon te ontvan gen en vervolgens hem op een geschikte plaats op de Groote Markt los te laten op aanwijzing der inrichters van het feest. 4) Om 8 uur 's avonds: PRACHTIG CONCERT gegeven door de Koninklijke Muziekmaatschappij La Fhilharmonie onder <le kundige leiding van den Heer Eugeen Van Elslande, eerste prijs van het Conservatorium van Brussel, Officier d'Académie en Ridder van het Leopolds orde PROGRAMMA: 1. Marche Nuptiale Mendelsohn 2. Ouverture de Concert P. Gilson 3. Danse Espagnole arr. Van Elslande 4. Les Mésanges arr. Van Elslande Duo voor Fluiten; Solisten: Oreel Od. en Oreel Alb. 5. Tannhaiiser, Fantasia R. Wagner 6. Concerto Wedge voor Clarinetten; Solisten: Leclerq L. en Marrecau A. 7. Pomóne, suite de Valses Wittmann BRABANCONNE. 5) Om 10 u. 's avonds: ALLERPRACH TIGSTE VUURWERK afgeschoten door het alombekend huis Victor De Riemae- cker en Zonen te Ardooie. Het breedvoerig programma van beide concerten zal in de plaatselijke weekbla den medegedeeld worden. De Inwoners worden vriendelijk ver- zocht, tot blijk van deelneming aan de feestelijkheden en Nationalen Feestdag, hunne huiz-" te bevlaggen. Poperinge, den 12 Juli 1932. Namens het Stadsbestuur: Bij Bevel: De Secretaris. De Burgemeester, M. COUTTENIER. N. LAHAYE. iBxasBaaBESBa&aasEBaasüü&Eisi Woensdag 11. werd een belangrijke ver gadering van den Ministerraad gehouden onder Voorzitterschap van den Eersten Minister, Heer Renkin. Er werd voorgesteld un wetsontwerp bij de Kamer neer te le^en waarbij aan de Regeering een financieele volmacht zou verleend worden voor en termijn van vijf maanden. In den namiddag heeft de Heer Ren kin het oordeel ingewonnen van ver scheidene partijleiders of voormannen die een ongunstig advies over het voorstel velden. Gezien deze ongunstige oordeelen heeft de Heer Renkin het dan verder raadzaam geacht het ontwerp van den Ministerraad in te trekken. La Libre Belgiqueschrijft over die zaak: De waarheid is dat, niettegenstaande de Fransche leening, de Staatsfinantien genepen zitten. Er zal nog moeten ge leend worden. Er was nu geen kwestie van inflatie maar waarheid blijft dat de finantieele toestand erg is en dat herstelmaatregelen zullen moeten genomen worden. Men kun toch niet voortgaan drie miljard per jaar te leenen. Verder zegt zelfde blad: Dit belet niet dat de finantieele toe stand erg is; het oogenblik is gekomen dit te zeggen, zoo het niet reeds te laat ii. Men moet weten dat de opbrengst der Fransche Leening heelemaal zal uitgc- bruikt zijn tegen einde Juli. Men moet weten dat de openbare uitgaven niet ver minderen. Men moet weten dat we naar een nieuwe finantieele crisis gaan. De waarheid is dat onze finanties se dert maanden den dieperik ingaan. Het tegenovergestelde ware overigens te ver wonderen. M. Renkin, Minister van Finan ties, vereenigt die foncties met het be stuur der algemeene politiek. Het Art. 22bis vraagt hem een maand tijd en Lau sanne ook 4 weken. Waar tijd gevonden om onze finanties te regeeren? En moet het gezegd dat dien werkkring zoo belangrijk als moeilijk te besturen is? Het gevolg is, dat wij moeten aanveer- den gedwongen het mes op de keel, d(' buitengewone drukkende voorwaarden, ge steld door de Fransche Bankiers. 't Is ook, bij gebrek aan geld, dat W'J te Lausanne, niet beschikten over db noodige vrijheid, om te werken volgen5 ons gedacht, ten opzichte van Frankrijk, dat onzen toestand kende; M. Germain- Martin, Minister van Finanties va)1 Frankrijk, deed opzettelijk de onderhan delingen betrekkelijk de leeningen, aan slepen tot dat het in Lausanne gedaa® was. Het gevolg zal eindelijk zijn het land n1 een nieuwe finantieele krisls traohten w dompelen, hetgeen opmerkende waarne mers van over een jaar beweerden te zie® aankomen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 2