Prachtiger dan ooit de keus Eens toch slaat, vroeg of la**' 't Uur waarop gij, suikerij F. C. JACOBS, koopt en lust. 't Is de strafste, weest gerust. Zilver- Blauwe^ Roocïe- Slate- Baummarken Fumé- VOSSEN PRIJSKAMP CHICOREI TALPE aan prijzen verbazend laag BRIEF UIT BRUSSEL In 't Binnenland STADSNIEUWS. lle JULI 1EPERSCHE KRONIEK Gemeentekrediet van Belgie IN 'T SAYETTE WIJVEKEN IEPER. - CINEMA COLISEUM. GEHEIMZINNIGE BRONNEN ROMAN VAN EEN STIERVECHTER PÏCKHOUT IEPER allerhande UURWERKEN JUWEELEN ZILVERWERK FIJN ZUIVER GEZOND KRACHTIG SPAARZAAM 1 KOFFIES onderhoud en de exploitatie van een Autobusdienst Ieper-Dikkebusch-Klijtte- Loker-Dranouter, tegen de bepalingen en voorwaarden van de inschrijving die hij op 9 Oktober 1931 heeft ingediend en van de verbintenis die hij op 16 April 1932 heeft onderteekend. De inwoners van bovenvermelde dorpen zullen dus gemakkelijk ne keer kunnen uitgaan. Dat ze er maar van profiteeren! WOUMEN. Naar Brugge! Op Zon dag 14 Oogst gaat het Kristen Syndikaat per autobus naar Brugge. De reis heen en terug kost 8 fr. per persoon. Maar daavoor moeten we met een schoon ben- detje zijn. Van nu af inschrijving en storting van het reisgeld. Mannen van Jonkershove geeft uw naam op aan ons lid: Van Hoe- cke René; de leden van Woumen kun nen zich laten inschrijven bij de E. H. Kapelaan. De vier weken die ons nog scheiden van 14 Oogst, zullen rap voorbij zijn. Laatste dag van inschrijving Zondag 24 Juli. Wie te laat komt, krijgt geen plaats meer. EERSTE PRIJS 3.000 FR. Vraag uitleg en bulletijn aan uw Winkelier LOO. Brand. Maandag namiddag rond 1 uur werd door den bliksem een voer hooi in brand gestoken ter hofstede Gilbert Mathys-Vermote. Hooi en wa gen brandden op, alsook den hangaar en het hooi dat er reeds geborgen was. Door spoedige tusschenkomst van pompiers en gebureri, kon het vuur zich niet verder uitbr-' m. WA 4J. Dinsdagavond, toen Leo pold Ruckebusch zich gereed maakte om uit te gaan met zijn beer en het dier op 't wagentje moest, weigerde het in te stap pen. De eigenaar dwong het, toen opeens het zwijn met zijn kop sloeg en zijn mees ter zoo duchtig in het been beet dat de geneesheer ter hulp moest geroepen wor den om de wonde te verzorgen. Viering van 11 Juli. Op onze ge meente was het schoon om zien hoe ieder een eraan gehouden had zijn huis te be vlaggen. Om 9 uur werd door de maat schappij De Vlaamsche Herten een mis aangevraagd, 's Namiddags om 4.30 u. Bolling en 's avonds in 't lokaal een gezel lig onder onsje met verslag en ver loting van boeken, waaronder De zwar te pokken en Tegen sterren en wind van Edw. Vermeulen. Waar bleven onze groote, Watousche super-Vlamingen, 't Was Vlaanderens hoogdag en ze bleven diep in hun schelpe. Geen woorden a. u. b. maar daden. Door plaatsgebrek laten we lijkreden uitgesproken bij begraving van E. H. Pastoor Godderis, weg tot aanstaande week. door den E. H. Pastoor een gebed gestort, en door het muziek De Vlaamsche Leeuw gespeeld. In den namiddag was er in Patria een schoolfeestje waar de meisjes zangen en reidansen uitvoerden. Veel bezoekers be wonderden de uitgestelde mooie teekenin- gen en handwerken der leerlingen. 's Avonds te 6 bi uur was er feestver- gadering, met programma voor eenieders goesting, kinema en Vlaamsche liederen en tusschenin een werkelijk schoons Vlaamsche katholieke gelegenheidsrede, door den E. H. Herreman uit Izegem. Den Maandag 11 Juli was de bevlagging om zoo te zeggen algemeen: aan het ge meentehuis, de leeuwenvaan en de na tionale driekleur, alom aan de huizen de Vlaamsche of vaderlandsche vlaggen. Na vier uur, Ingericht door V. O. S., had een drukbijgewoonde velokoers plaats in de leperstraat, waar met geestdrift gedon gen werd om de premiën en prijzen, en waar dan ook veel liefhebbers en kijkers een genoeglijken feestnamiddag door brachten. BEVEREN-IJZER. 11 Juüfeest. Heden Zondag, 17 Juli, luisterlijke zang avond in de zaal van het H. Hert. 40 Uitvoerders. Vlaamsche liederen, ter gelegenheid der Gulden Sporenviering. KOMEN. Davidsfonds. Het liede- renfeest, ter gelegenheid der 11 Juli-fees- ten zal plaats grijpen op heden Zondag, 17 Juli, om 17 u., in de Wervikstraat, nr 139, (bij de Fransche barreel). De heer Dessein, de gekende klucht- en kunstzanger, zal met een aangenaam en kunstvol programma voorkomen. Allen zijn van harte welke—!! Ingang vrij voor iedereen. Huwelijk. De heer Marcel Calle- waert trad op 12 Juli 1.1. in den echt met Mej. Godelieve Godderis van Geluwe. Aan beide onze hartelijke gelukwen- schen. VLAMERTINGE. Examens. Heb ben hun eindexamen afgelegd in het ge sticht der Broeders van de Christelijke Scholen te Carlsbourg: M. Jacques Veys van Vlamertinge; met onderscheiding het eindexamen voor hof bouwkundige. M. Thomas Veys van Vlamertinge, met de grootste onderscheiding het eindexa men voor landbouwkundige. Hij verwierf daarenboven de gouden medaille vooi eerste in uitmuntendheid gedurende drie naéénvolgende jaren. Hartelijke gelukwenschen. Davidsfonds. Ter herdenking van den Gulden Sporenslag heeft het Da vidsfonds op Zondag laatst een prachti- gen filmavond gegeven. Niettegenstaande Poperinge-Ommegang die telken jare vele inwoners aanlokt, werd deze filmavond nogal talrijk bijge woond. E. H. Onderpastoor Peene, voorzitter, opende de vergadering met het gebed, waarna de aanwezigen een dreunenden Vlaamschen Leeuw zongen. De Film Met onze Jongens aan den IJzer heeft een diepen indruk gemaakt bij de aanwezigen. Dan volgde de film De Ronde van Vlaanderen 1932 Spijtig dat sommige lichtbeelden niet goed weergegeven wa ren. Zij dansten te veel! zegde men. Dit komt omdat deze opnamen gedaan wer den op een voortrollenden auto. Tot slot werd een kluchtige film afge rold, die ontspanning onder de aanwe zigen bracht. In 't geheel een zeer gelukt feest! Op Maandag 11 Juli, om 9 uur, werd er een H. Mis opgedragen vanwege 't Da vidsfonds. Optocht. Zooals vorige jaren had er op 11 Juli, om 8 uur 's avonds, een op tocht plaats. Dit jaar werd de stoet gevormd in de Bellestraat, trok vandaar tot aan de her berg Buda om dan terug te keer en tot aan 't standbeeld der gesneuvelden. Bloemtuilen werden in naam van ver scheidene bonden vóór 't standbeeld neer gelegd. M. Rafaël Six hield een aanspraak en na een dreunenden Vlaamschen Leeuw gespeeld door 't Muziek van Vlamertinge werd deze optocht ontbonden. De herdenking van den Gulden Sporen slag gaat telkens gepaard met een hulde aan de Vlamertingsche gesneuvelden van den gre rten oorlog. Ook had er dien dag een zorgzame hand wat bloemen vóór het standbeeld geplant! Op 11 Juli was de bevlagging op de Dorpsplaats algemeen. Op 't gemeente* huis wapperde alleenlijk de Leeuwen vlag!... Ongeval. Zaterdag namiddag heeft een motorijder van leper een ergen val gedaan op de Staatsbaan, nabij de Zes Gemetenstraat. De motorijder bekwam verscheidene kneuzingen en werd met een auto van het Roode Kruis naar leper gevoerd. 't Is de eerste keer niet dat op die plaats motorijders vallen, gezien er daar talrijke kleine inzakkingen van den steenweg be staan! Benoeming. Eerw. Heer Vrambout, komt benoemd te worden als Pastodr op St Elooi te Kortrijk, waar hij vroeger me nig jaar onderpastoor was. We wenschen hem geluk bij zijne benoeming. E H. Verfaillie, pastoor te Geluveld, volgt hem hier op. We wenschen hem welkom. Wie begeert een opschrift te kiezen voor de inhuldiging die zal plaats hebben op Zondag 7 Oogst a. s, om 3 U u., wende zich zoodra mogelijk bij den koster J. Denhert; bij hem kan men ook het noo- dige krijgen voor versiering. VLAMERTINGE. Gemeentekrediet van Belgie. Geldplaatsing met volle dige waarborg. Agent Jer. DEHAECK. VEURNE. Inhuldiging. Heden Zondag 17 dezer, vieren we alhier de plechtige aanstelling van onzen nieuwer pastoor-deken, Z. E. H. Desaegher, voor heen pastoor te Kortrijk. Een prachtige stoet, die de processie weg der stad zal doorloopen, zal om 2 bi uur gevormd worden aan de statie. Moge de Heer ons 'n mooie dag schen ken, want alles beloofd om te heerlijkst te zijn. WOESTEN. Ongeluk. Zondag na middag was Laroye H., een oude sport liefhebber, de motokoersen te Poperinge per velo gaan in oogenschouw nemen. Ge komen aan de groote helling van de Kom- pernolle wilde hij opeens remmen, met het ongelukkig gevolg dat hij van zijn rijwiel werd geworpen. Schrammen aan de beenen, een bebloed aangezicht en een gescheurde broek heeft hem deze liefheb berij gekost. Doodrijders. Op de groote baan Veurne-Ieper is het verkeer op- Zon- en Feestdagen aanhoudend en met zeer groote snelheid wordt door de dorpplaats gere den. Weinig autovoerders houden reke ning van de aangeduide toegelaten snel heid door de gemeente. Zoo werd de land bouwer P. Merveillie van Woesten, vader van een zeer kroostrijk gezin, van zijn velo ten grond geworpen door een auto die uit tegenovergestelde richting kwam aan gehold. Het slachtoffer, door den genees heer van Elverdinge, die spoedig ter plaat se was, onderzocht kloeg over inwendige pijnen en de heelmeester stelde een breuk van het schouderblad vast. Gansch het rijwiel is ontredderd en door de dorps- politie werd proces-verbaal opgesteld, Wij zijn blij te kunnen melden dat Pieter aan de beterhand is. WOESTEN. Pianttijd. - Wilt U goede plantaardappelen en zaaigranen be komen, wendt U tot ANDRÉ BOUDRY, Woesten. 31; EQTERSTRAAT, YPER (Van onzen bijzondefén Correspondent.) vuurwapens, en 't was op 't moment dat zij zelf revolverkogels naar hun lijf had den gekregen. De socialistische partij heeft onver wachts op zonderlinge wijze de revolu- tionnaire staking onder hare bescherming genomen, in overleg met de soc. Syndikale Kommissie. Zondag werd een gemengde vergadering gehouden, en Maandag ver scheen een proklamatie in de soc. pers organen. 't Was wel geen goedkeuring van de stakingsbeweging, maar 't scheelde niet veel. Erger nog: Zondag vergaderde de so cialistische syndikale en politieke organi satie van Charleroi, en daar werd de al gemeene werkstaking geproklameerd met programma: a) behoud van den werkloo- zensteun en doelmatige ondersteuning der onvereenigden; b) verdeeling van de werkgelegenheid onder syndikale kontrool; c) geen loonsverminderingen meer en waarborg van een minimum-levensloon; d) in-overwegingneming van het wets voorstel betreffende de invoering van de 40-urige arbeidsweek; e) geen broodbe lasting. Die proklamatie heeft voor de socialis ten van de streek echter niet veel succes gehad. Inderdaad, Vandervelde is Maan dag naar de streek afgezakt. Hij heeft in verscheidene plaatsen gesproken, met succes schrijft de socialistische pers. Voor Charleroi is het echter heel anders. Vandervelde sprak daar in het Volkspa leis, en wellicht nooit in zijn leven werd hij zoo geweldig uitgejouwd als toen. Rui ten werden uitgegooid. De socialisten zijn zelf de bescherming van de gendarmerie gaan inroepen en een auto-mitrailleuse heeft heel den avond aan de deur van het Volkspaleis gestaan als bedreiging tegen de al te geestdriftige vereerders(?) van Vandervelde! Het Algemeen Christelijk Vakver bond hield Maandag bestuurszitting en Dinsdag Raadsvergadering. Tijdens deze vergadering (Dinsdag) kwam 't bericht dat de staking ook de streek van Luik heeft aangetast. Limburg wordt aldus ook bedreigd. Op het oogenblik dat deze lijnen neer gepend worden, is neg niet veel nieuws te vernémen over den omvang der sta king is het Luiksche. Maar dat kan nog komen.. De interpellatie van Dinsdag heeft nog al een zalvend effekt gehad. Minister Hey- man zal onderhandelen, niet meer recht streeks met de betrokken mijnbazen maar met M.M. Galopin en Coppée (zoon) van de Banque Nationale. Onder den druk der omstandigheden wordt eene overeen komst wel als mogelijk beschouwd. Maar 't moet rap gaan. De rede van G. De Clercq (VI. Nat.) liep grootendeels buiten de schreef. Vlaamsche gendarmen mochten niet naar Walenland zijn gezonden. Hij kreeg het dan nog aan den stok met de socialis ten, wien hij verweet verantwoordelijk te zijn voor het Belgisch militair regiem. Kwestie van toch ook iets te willen zeg gen. M. J. Bodart was zakelijker. Te Char leroi hebben christen syndikaten en so cialisten vergeten wat hun verdeelt om gemeenzaam het arbeidsrecht te dienen. De opvolgentlijke loonsverminderingen hebben de arbeidersklas verbitterd. Voor al bij de niet verzekerde werkloozen is de nood groot. Ook voor hen moet wat worden gedaan. Na M. Devèze sprak hoofdminister Ren- kin. Hij dekte zijn collega Minister Car ton betreffende de genomen ordemaat regelen. De veiligheid van het openbaar leven was bedreigd; de orde moest ver zekerd worden. Eene kommissie kan de moeilijkkheden onderzoeken betreffende de werkverdeeling. Waarop Minister Hey- mah Verklaarde bereid te Zijn zulke kom missie spoedig tot stand te brengen. Werkstakingen en konflikten kunnen de krisis niet oplossen. Daarvoor is een in ternationale poging noodzakelijk. Uit Lausanne moet een economische confe rentie volgen, willen we uit de wereldkri- sis geraken die reeds twee jaar aanhoudt. De rede van Jacquemotte was natuur lijk een communistische ophitsing. Ward Hermans werd het woord afgekapt door voorzitter Poncelet, met de belofte erbij dat de ophitsing niet in de Kamer verslag zal opgenomen worden. M. Brunet, oud-Kamervoorzitter, vroeg dat een algemeen akkoord zou gezocht worden over de aan te nemen dagorde. Dat gedacht werd sympathiek onthaald. Woensdag was het schijnbaar dat de stakingsbeweging lood in de vleugelen had. Na een werkloozenvergadering in 't Volkshuis te Brussel werd een stoet gevormd, die er niet rustig uit zag. De politie was eerst overmand maar kreeg versterking. Er werd in de lucht gescho ten, maar in botsingen vielen er ook en kele gekwetsten. Eene meeting die Woens dagavond in 't Achturenhuis moest gehouden worden, werd verboden. In Luik waren er Woensdag 20.000 mijnwerkers in staking en 10.000 nog aan 't werk. Socialist Delvigne die uit 't Volks huis sprak, werd zoo fel uitgejouwd als toegejuicht. Te Lessen zijn 4000 steengroefwerkers in staking gegaan. De werklieden van eene fabriek van scheikundige producten te Auvelais hebben ook gestaakt. Vermoedelijk zal het zóó nog eenige dagen op- en afgaan, maar de élan is gebroken. Het feit dat de Kamer Woensdag een akkoord heeft bereikt over een dagorde, die de goedkeuring had van de drie par tijen, kan ook slechts heilzaam effekt hebben. Ge kunt de gebeurtenissen moeilijk bijhouden. De kommunisten roeren ge weldig opdat 't werk niet zou hernomen worden. De herneming in sommige kool mijnen kan ook niet rap gehouden, want er zal eerst heel wat herstellingswerken moeten uitgevoerd worden. Vandaag is zelfs te Gent eene alge meens staking uitgebroken in de con structiewerkhuizen. Naar paritaire af spraak moest een loonsvermindering van 2 bi den 15 Juli in toepassing komen. De betrokken werklieden hielden echter aan de letter der stemming van de Ka mer. en besloten tot staking. Ge moet elders maar trachten meer te vernemen daarover. Maar er is nog heel wat anders, 't Lag in de inzichten, dat de Kamer deze week hare werkzaamheden zou ein digen, derhalve dat de zittijd niet zou gesloten maar opgeheven worden. Op dat moment zjn de socialisten be ginnen opbod te doen aan Jacquemotte. Volgens Delattre, Fischer, Max Hallet, Jos. Vandervelde moet eerst nog Mn Zondag 17 Juli. ALGEMEEN CON GRES VOOR DE VROUWELIJKE KA THOLIEKE JEUGD TE IEPER. Al de Kajotsters vergaderen aan 't Volkshuis te 8 bi uur om te vertrekken met den trein van 9 uur. Eten medebrengen, lie- derenboekje en hosannaboekje met Kajot- stersgebed. Voor de Congressisten: ook stoeltje, knapzak en spoorkaart mede brengen. OPGELET. Stoeltje en knapzak moet geteekend zijn. Wie met zijn rekening voor het Congres nog niet effen is zette zich in regel tegen 24 Juli. DAGORDE. Te 9 uur: Sectieverga dering voor de Kajotsters in de nieuwe bovenzaal van 't Chr. Volkshuis. Te 11,30 uur: H. Mis in de St Maartens kerk. 's Middags: pick-nick tn 't Kloos ter der H. Familie, ontspanning, reidan sen, wedstrijden. Te 2 uur: Algemeene Vergadering in de Stadshalle. Te 4 u.: Lof in de St Maartenskerk. Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag alleen Apotheek VANDEPLAS. De 11® Juliviering verliep te Poperinge naar gewoonte. H. Mis om 10 uur, talrijk bijgewoond; daarna stoet der Vlaamschvoelende maat schappijen met opsluit op de Bertenplaats. Bevlagging voldoende. IEPER. Dienstdoende Apotheker. Heden Zondag alleen open Apotheek HOUTEKIER, Meenenstraat. Op Donderdag 21 Juli, Nationaal Feest, zal alleen open zijn de Apotheek van M. SNOECK, Groot Markt. Raoul Ververeken van St Jans Mo lenbeek, was Zaterdag in een gasthof van de groote markt afgestapt. Op een zeker oogenblik ging hij naar den lavabo zijne handen wasschen en ontdeed zich van zijne ringen, ter waarde van 700 fr. Toen hij echter het huis verlaten had, bemerk te hij voor het eerst dat hij zijne ringen had laten liggen en spoedde zich om we der te keeren, doch de ringen waren ver dwenen. Voor alle troost kon hij op het politiebureel eene klacht gaan nederleg- gen. Zekere H. A., afkomstig van Pope ringe, en wonende in de Lombaardstraat, zat Zaterdag namiddag in de herberg De Zwarte Hondmet zijn schoonbroeder V. A., een glas bier te drinken. Toen hij stond om te vertrekken ging hij nog eens naar achter en iniek van de gelegenheid gebruik om een schoon konijn uit het stal weg te halen. Hij stak het onder zijn vest, keerde weder naar de herberg, dronk zijn glas uit en vertrok. Buiten gekomen wierp hij het gestolen beestje op zijn stootkar en reed recht naar huis. Onder weg bleef het diertje niet stil en op zeker oogenblik wipte het van de kar. Eerst een jongen, dan een gebuur hadden het bemerkt en mieken er den man opmerk zaam van. Deze snapte het konijntje bij de ooren, wierp het op de kar en ging naar huis. 't En duurde niet lang eer het malsche diertje in den stoofpot zat. De heer ondercommissaris, zulks vernomen hebbende, ging een stil onderzoek doen en na het hardnekkig ontkennen van den 't huiswachter vond hij op den achteruit de ontegensprekelijke bewijzen van het opgesmulde beestje. Binnen kort begint nu het tweede bedrijf, maar of het zoo goed smaken zal is wel eene tweede vraag. Elisa Mayer, oud 37 jaren, vrouw van Ch. Parin, had Zondagnamiddag wat te veel haren grooten dorst gelescht en had woorden met haren man. Om hem nu te tergen vond zij nu niet beter dan hun nen woonwagen, staande aan de kruiskal- sijde, in brand te steken en deze ging in laaie vlammen op, met heel den inhoud, zonder dat er aan blusschen te denken viel. Kort daarna kwam ze naar stad, en na hier en daar nog bij kennissen geweest te zijn gemoette zij op de groote markt Ida Vandehberghe, die eene boodschap doen ging. Het moest toen omstreeks 10 uur zijn. Zij trad er op toe eh zonder de minste reden gaf ze die vrouw een paar flinke oorvegen. De vrouw vond niets be ters dan dadelijk de politie te verwitti gen en 't en liep niet lang aan eer de feeks achter de grendels zat. Dinsdag morgen om 7 uur, is alhier schielijk overleden Z. E. H. Alberio Op- somer, diocesaan schoolopziener, voorzien van de laatste Gerechten onzer Moeder de H, Kerk. Hij was geboren te Denter- gem, was opvolgentlijk leeraar en be stuurder van het gesticht van Izegem en werd in Mei 1914 tot schoolopziener be noemd. De begrafenis had plaats onder grootén toeloop van volk, Zaterdag in St Maartenskerk, om 11 uur. Woensdag in den namiddag werd on ze stad door een geweldig onweder over vallen. Schrikkelijke donderslagen volg den elkander op en de bliksem sloeg in het Paddegat op de hofstede van Nuyt- ten eene koeibeest dood. Op de Ligytuin- wijk werd er een schoorsteen neergehaald en de groote daklantaarn van den kine ma Oud-leper werd stukgeslagen. Op den buiten leden de vruchten geweldig en hier en daar was er overstrooming. Joseph Debruc van Boezinge, kwam Woensdag avond om 7 uur, met zijn moto de Hondstraat uitgereden, te weeg naar de Diksmuidestraat. Van de Neermarkt kwam met zijn auto aangehold Monne- ret Louis van Rijssel. Beide voertuigen botsten met geweld op elkaar, zoodat ze deerlijk uit den slag te voorschijn kwa men. Gelukkiglijk geen gekwetsten. Donderdag 21 dezer, om 11.30 uur 's morgens zal in St Maartens Kathedraal, ter gelegenheid van den verjaardag der Inhuldiging van den doorluchtigen stich ter van ons vorstenhuis, het Te Deum gezongen worden. Dinsdag 2 Augustus, te 10.30 uur, zal E. H. Versailles, oudtse zoon van on zen heer stadssecretaris, in St Maartens kerk, zijn plechtige eeremis opdragen. Een gelegenheidssermoen zal gepredikt wor den door E. P. Venantius, Capucien, Op 15 Oogst zal het beroemd koor La Romaine van Ciney (Namen), in St Maartenskerk, onder het bestuur van E. P, Timotheus, de mis a capella van Jaak de Keerle, Ieperling, komen uitvoe ren. Later meer daarover. Onderzoek. Den 18 Juni laatst leden werd de genaamde De Puydt Me- dard, geboren te leper op 18 Augustus 1888, en er wonende, Brugschèsteenweg, schaliedekker van beroep, aangehouden wegens openbare zedenschennis, in 't taij- BIJ DEN CHRISTEN MIDDENSTAND. Maandag avond vierde de Christen Mid denstand van Poperinge het 11 Julifeest. Ondanks het dreigend onweer en de laat ste kermisavond was een puik publiek sa mengestroomd in den hof van den Ka tholieken Kring. De kiosk was sober doch kunstvol ver sierd, de muren behangen met kernach tige leerrijke spreuken, tot de boomen toe waren veelkleurig verlicht. Het was er echt gezellig en huiselijk in de avond stilte. Na een paar symphonieuitvoeringen werden we van eersten af gebracht in eene feestelijke stemming door een spreekkoor voorgedragen door een groep je jonge Middenstanders: Groeninghe's Grootheidvan G. Gezelle. Eene flinke schaar burgersmeisjes in wit uniforme kwam op met een bezielend spreekkoor: «Vlaanderen hernieuwen», iets nieuws, iets moderns, dat iedereens bewondering wegdroeg. Aan leider en leidster van beide spreekkooren een welgemeende proficiat. Spreek- en zangkooren wisselden elkan- af; af en toe kregen we prachtdeclama- ties ten gehoore, een duo en een vierhan dig pianostuk. Tusschin vergastte Juffrouw Vanneste uit Roeselare de toehoorders op haar cello met een paar kunstbrokken uit haar re pertorium; aan de jeugdige en veelbelo vende artiste onze gelukwenschen en op rechte dank om hare welwillende mede werking. Advolcaat K. Versteele, de voorzitter van den Chr. Middenstand voor het Ge west Veurne, sprak eene gloedvolle feest rede uit: Weest eensgezind. Vlamingen uit een stuk en katholiek met offerende liefde volgens de schoone spreuk: Is hebben hebben en krijgen de kunst 't offer is mooier en geven eene gunst De nummers van dit heerlijk program ma volgden vlug op malkaar onder lei ding van Heer Roger Claus. Het bestuur van den Chr. Middenstand is gelukkig aan den offerveerdigen en kun- digen leider zijn hartelijke heilwenschen en rechtzinnigen dank aan te bieden. De talrijke toehoorders gingen uiteen onder het dreunend zingen van den Vlaamschen Leeuw tevreden van dien prachtigen kunstavond. Het was een waar succes, en eene aansporing voor de jon geren om nog meer te werken aan Vlaan- deren's hernieuwen. Indien gij u op reis begeeft verwaar loost nooit u van één of twee MONO POEDERS te voorzien, want het is het eenige en echt geneesmiddel tegen hoofd-, schele hoofdpijn, zenuwlijden, razende tandpijn of rhumatiek. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, en 1. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinge; de doos: 7 frank. Aanrijding. Maandag 11. tijdens de velokoers ingericht in de Bruggestraat, waren enkele nieuwgierigen tot op de baan naar Elverdinge, wat over de Switchroad, gegaan om den koers beter te kunnen volgen. Op zeker oogenblik kwamen twee motos die den koers volg den uit de richting van Elverdinge ge reden en deden groote stofwolken opgaan. Toen de eerste moto voorbijgereden was wilde Arthur Onraedt, die zich ook op gesteld had nabij de Switchroad, de baan oversteken, en den tweeden motorijder niet ziende, werd hij door dezen gevat en ten gronde geslingerd. Onraedt werd eene groote wonde toe gebracht dor den val aan het achterhoofd en verloor veel bloed. De gekwetste werd dor zijne zoons naar huis gedragen, al waar een bijgeroepen geneesheer hem de noodige zorgen toebracht. De motorijder, Nestor Deroo van West- vleteren, die ook gevallen was, bekwam enkele lichte schrammen aan het hoofd. Een pedaal van de moto was gebroken en wat schade aan lichten en andere deelen der moto aangebracht. 13, Bankstraat, Brussel. GEWAARBORGDE PLAATSINGEN: Loopende rek. op 14 d„ bruto 3,00 t. h. Kasbons op 6 maanden, netto 3,00 t. h. Kasbons op 1 jaar, netto 3,60 t. h. Kasbons op 5 jaren, netto 5,00 t. h. Agentschap: JULES HEINDRYCX, Burgemeester, LOO. Ter gelegenheid uwer Kermis, Groote Veertiendaagsche Reklaamverkoop van Sporthemden Frank 14 - 15 - 16 - 18 - 20 - 24 Frank 15 Afslag op onze reeds bestaan de lage prijzen voor alle zijden en katoeneii Kleederen en Mantels. Groote Markt, 19, te IEPER. ZUID SCHOTE. Schoon woonhuis met hof, geschikt voor een kiekenkwee- kerijja dat was Jan's droom, maar zijn hennen laten hun vlerken hangen, leg gen niet meer, ze zijn ziek en nu en dan vindt Jan er een dood... Alles is nog niet verloren, jongen, bezorgt ze het POEIER Nr 4200, merk HANEKOP en binnen eenige dagen zijn uw hennen gansch her steld en leggen beter dan te voren. Zijn uw hennen aangedaan van 't snot, ge neest ze met MARVOL. Doozen en fles- schen dragen het merk Hanekop. Apotheek Vermandere's remediën zijn te bekomen te POPERINGE: Apotheek Notredame en Kestelyn. Te IEPER: Apotheek Snoeck, Van Robaeys en Weck- esser. Te GELUWE: Apotheek Demyt- tenaere. OOSTNIEUWKERKE. Guldenspo ren viering. Niet luidruchtig maar toch algemeen vierden ze hier Guldensporen- dag. Overal wapperden zoetjes omdat er weinig wind was de Belgische of de Leeuwenvlaggen. De avondvergadering, be legd door 't Davidsfonds, werd goed bij gewoond. Heer RAMON, van Aartrijke, vergastte ons met een heerlijke rede over de beteekenis van de Guldensporenzege. Nooit kregen we over dit onderwerp zulke schoone en nuttige dingen te hooren. Er werd gemeld tot ieders genoegen dat heer Ramon allicht terugkomt met een voordracht over Brugge. Een verloting van Davidsfondsboeken had nog plaats en miek velen zeer welgezind. Vlaamsche lie deren werden gezongen en een dreunende Vlaamsche Leeuw besloot de vergadering. Ongeluk. Vrouw Pieter Clincke- maillie, bij het afstappen van den auto bus, brak haren voet en moest bij hoog dringendheid naar eene kliniek overge bracht worden. HOLLEBEKE. Fransche Ziekcnbond. - Leden, opgepast! Ik wil U vermanen dat ge hoegenaamd geen enkel stuk moogt teekenen van de Assurance Sociale zonder mij te laten zien, noch op 't fa briek, noch te huis. Doet ge dat toch, ge fopt U zelf, want in geval van ziekte we ten wij niet meer waar naartoe om uw rechten te doen gelden. De Bestuurder. Naar Congo! Onze Parochianen, Heer en Madame Florent Carton-De Gryse, ontvanger der Douanen, zijn scheep gegaan aan boord van het schip Albert- ville te Antwerpen in bestemming voor Congo. Reeds 6 jaar kolonisatiewerk heb ben zij bachten den rug. Ze beginnen dus hun 3" term. Tot weerzien, Heer Carton, Heb wil en moed, In 't land der Zon! God houde U kloek en goed! GEO. 9 Deze week werd in de vaart 'n velo 1 gevonden, bespat met bloed en stukken menschenvleesch tusschen de wielen! Staan we hier voor 'n derden per soon die in de lucht is gevlogen?... De politie onderzoekt de zaak! Lezers, a. u. b. vlucht de oorlogstuigen! Willen is kunnen. Zaterdag, 23 Ju li, te 8 uur, algemeene vergadering bij Pol Dierynck. Dagorde: Uitstap naar Boe zinge. Wil gaat er meê? De groepen voor den Stoet maken zich gereed. HET BESTUUR. VINKEM. Auto omgekanteld. Za terdag avond om 9 uur, kwam Kerckhove Albin, knecht bij Camiel Baelden, brou wer te Wulveringem, gereden met den auto langs den steenweg, leidende van de groote Staatsbaan Ieper-Veurne naar Wulveringem-dorp. Hij reed met eene nog al groote snelheid en bij het zwenken, kantelde de auto met geweld zijdelings om on gleed voort over c' n steenweg op eene lengte van 10 12 meters. Ooggetui gen snelden angstig naar het omgekantel de voertuig, zeker meenende dat Kerck hove zwaar gekwetst of dood uit den auto zou gehaald worden. O wonder! Tot eenieders voldoening was de geleider on gedeerd, enkel een kleine schram aan de linkerelleboog. De schade aan den auto was onbeduidend, al de bierflesschen wa ren gebroken, STADEN. De feesten van 11 Juli. Ze werden ingezet verleden Zondag vóór de Hoogmis, met een optocht naar 't ge- denkteeken der gesneuvelden, van het ge- meentemuziek, gevolgd door de geestelijke en burgerlijke overheid en een groot ge tal eereleden. Bij het gedenkteeken werd Bericht. De Commissie van den Openbaren Onderstand der Stad leper brengt ter kennis der belanghebbenden dat een prijskamp, uitgeschreven wordt voor het opmaken eener teekening voor de bronzen gedenkplaat te plaatsen in den voorgevel van het Belle Godshuis, ter her innering aan den beroemden geneesheer Jan Yperman. Eene som van 500 frank zal toegekend worden aan dezen die de beste teekening indient. Verdere inlichtingen te bekomen in het Secretariaat der Commissie, Rijs- selstraat, 38. Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 30. Zaterdag 16 Juli, te 8 uur. Zondag 17 Juli, te 2, te 5 en te 8 V* uur. Maandag 18 Juli, te 8 uur. (Fontaines Sacrées) hartroerend drama in 7 deelen met heer lijke zichten in onderaardsche grotten en rivieren. LUIS TRENKER schittert in de rol van ingenieur in zijn stoutste pogin gen. Het talent van BETTY BIRD ont plooit zich hier in vollen glans. On vergetelijke film. (Roman d'un Toréador) prachtige weergave van de wereldberoem de Spaansche spelen waarin we vol span ning het bewogen avonturenleven van een toreador meeleven. Wonderschoons film in 7 deelen. juist en goed sierlijk en mooi. POLLINKHOVE. Ziekcnbond. Op Zondag 3 dezer, om 5 uur namiddag, was het vergadering van den Ziekenbond (On derlinge Bijstand) in het Gemeentehuis. De opkomst van belangstellenden was maar klein. De E. H. Kapelaan stelde ons den Heer spreker voor, M. Terrain uit Oostende, die eene opsomming gaf over de werking en de verscheidene diensten, de voordeelen van den bond deed kennen, de toelagen verleend door Staat en Provincie opsom de, enz. E. H. Kapelaan dankte den heer spre ker, en wekte ons op bij onze medebur gers mede te deelen wat wij al vernomen hadden, om het ledental te mogen zien aangroeien; hij wees ons op het feit, dat het te danken is aan de talrijké sociale instellingen in Belgie, dat ondanks de cri sis het land rust en vrede kent. Hulde. Dinsdag 28 Juni, om 7 urn 's avonds, gaf het Muziek eene serenade ten beste aan het oud-medelid J. Torrelle ter gelegenheid van zijn huwelijk met M. Delanote. Menig glaasje wijn, lustig pin tje en lekkere sigaar werden de muzie kanten aangeboden. Zondag 1.1. gaf het muziek ook eene se renade aan de Fyntele, aan onzen gemoe delijken Bombardon K. Franchoo, die eveneens in het huwelijksbootje is gestapt met Mej. Juliette Steculorum. Kermis. Heden Zondag 17 dezer, begint de kermis, enkele dagen van rust en verzet, die voor allen, maar bijzonder lijk voor de landbouwers zullen welkom zijn, na die stikheete dagen van de hooi tijd. Binst die dagen worden onze dier bare overleden, bloedverwanten en vrien den herdacht; den Maandag om 9 uur Dienst voor de overleden parochianen; den Dinsdag voor de gesneuvelde solda ten. Ondertusschen allerhande feestelijk heden, muzlekoefeningen door de plaatse lijke Harmonie, trabollingen, ringstekln- gen per velo, enz. DRANOUTER. Goed nieuws! In het Staatsblad van 3 Juli laatstleden, le zen wij: De Heer Cyriel Gruson, Auto busexploitant, dorpplaats te Dranouter, is aangenomen als overnemer voor het HUIS GESTICHT IN 1836 Dit zijn de hoedanigheden der van «'T PARADIJS», G. TRUANT Z' Te verkrijgen in alle kruidenierswinkels. TROUWE BEDIENING Schichtig paard. Maandag avond, rond 5 uur, reed de landbouwer Jer. Wil de met paard en gespan langs de melke- rlj, toen opeens het paard schrikte voor een hoop steenen en op hol vluchtte, stadswaarts, na van zijn gespan losge raakt te zijn. Gekomen aan de Noordstraat kon het zijn draai niet maken en viel op de knieen tegen het gaanpad van den overkant der straat en botste tegen de deur van het huis van heer Van Eecke, Onmiddellijk stond het op en wilde voort marktwaarts rennen toen het tegengehouden werd door een voorbijganger nabij da Hondstraat.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 3