\n n ^tauumiöP£> Zomertraan SNUIF HANDELSFOOR te Rumbeke I^emi DEIi|VlOTTE Zonen, petegeji -oUDEjUffJiDE GEDACHTES Het Geheim van de Torenhoeve Gesticht van het H. Hart en van de Onbevlekte Ontvangenis HEVERLEE (Leuven) 5. XIIP IJZERBEDEVAART DUIVENVLUCHTEN TREKKING DER VERWOESTE GEWESTEN JULI - HOOIMAAND m economischea toestand van Belgie in 1931 crens E ede vaarten naar LOURDES Heeren Landbouwers, BöZOekt de LHfldbollWiilüChietl^li van 7 tot II Oogst et ymoigtf, *17-7-32. - DE POPERINGENAAR. - Nr 22 Die de kern wil smaken, Moet eerst de note kraken. Arbeid veredelt, maakt gelukkig en hei ligt,zoo hij aam God wordt opgedragen. Ge kunt niet recht kijken in een krom me straat. Geen moeder nog zoo arm, of zij houdt haar kindekens warm. HÉTA.ANNEKE UIT BE VANDAAG gaan we ne keer onze po- Jetische ontboezemingen laten hooien over de BLOEMEN Roode, bloedend roode rozen Smeltend fijnen rozengeur Die ons zinnen komen koozen Witte... gele... elke kleur. Reine, maagdenblanke bloemen Die men lelies noemt alom Waar de bietjes steeds om zoemen Vol van vlijt, in grooten drom. Hemelsch fijn, teerfijn viooltje Tusschen haag en woekerplant Als een schitterend aureooltje Brengt U weelde t'allen kant O! gij klein vegaet-mïj-nietj® U vergast ik zeker n- t Kleiner «dan van 't gras 'n sprietje Maar ons Heer U toch ook ziet. Witte, gele, blauwe bloemen Violet en vurigrood Alle Meuren mag men noemen t Werk van God Is groot. Als ge nn weet da'k weerom ne keer goed gepakt ben door de warmte... moet ge bekennen dat mijn pojeeterij nog niet te slecht aaneengeflanst is!... En nu dat 't toch zoo warm ls zal het gewis deugd doen kalm en koen ■eens te spreken over de koude streken? Brrrl... k Krijg er kiekenvleesch van als ik er aan denk. Weet ge wel, welke de streek is waar het, het koudst is van gansch de wereld? Tot nogtoe werd de Siberische stad Werkoyausk als dusdanig aanzien, daar de barometer er gemakkelijk tot 69° on der nul daalde. Maar eene wetenschappelijke zending heeft me onlangs, ten zuiden dezer stad, eene vallei ontdekt waar de kwikcolonne 73 a 74 graden onder 0 bereikt. Zijt ge nog niet gansch opgefriseht als ge dat allemaal hoort? In alle geval, daar is ne dokteur die beweert dat, om zich te verkwikken als het heet is, niets zoo goed is als van ijskoude "ingen te spre ken, ja, t is zelfs beter, verklaart 'hij, dan ne pot bieT te drinken, want daarvan krijgt ge altijd meer en .neer (torst... en zweet ge 't dubbel... terwijl ge van erover te hooren spreken vaak krijgt.» en in slaap valt. HETGEEN ik niet wensch... en daar om gaan we voor iets anders zorgen. 't Is 'n Joodsch historieken. Mozes lag ziek te bed... ja, hij lag op 6terven. Zijn vrouwe, Barbara, stond jankend aan .zijn sponde. Ja, beste vrouw, sprak Mozes, ik trek er van deure... waar zijn de kiwieren?... Is Abraham hier aan mijn bed? Ja, vader! En Simeon? Ook vader! En Isaak? Ook vader! Vatte! riep Mozes dan in 'n laatste kraeh-tinspanning uit. Watte! Ik ben nog niet dood, en d'r is al niemand meer, die op d'affaires let in t magazijn. 'T SCHIJNT DAT DE CONFERENTIES van Genève en Lausanne waar vroeger 'n vieze wind blies en al de groote Jannen vergaderen een goed einde naderen! Zooveel te beter... weêral nen oorlog voor zooveel jaarkems achteruitgestoken. Maar dat belet niet dat ze in de groote laboratoria van de groote landen nog be zig zijn met proefnemingen te doen met nieuwe vergiftigde gassen. Die gassen moeten op iemand beproefd worden om te kunnen te weten te komen, welke uitwerksels ze hebben... Hewel ze pakken daarvoor dan simpliester dieren... paarden of ezels! Gedurende de jaren 1930 en 1931 wer den in één enkel Laboratorium van En geland, niest minder dan 800 paarden en 1618 andere dieren gagazeerdom den verdelgïngsgTaad van die chemische stof fen na te kunnen gaan! Onschuldige slachtoffers van *s men- schen verstand en 's menschen... beestig heid. EN VOOR NE KEER te changeeren zou Luppe Kassuui zeggen, nog ne keer 'n Joodsch vertelseltje: Rebecca, de vrouw van Isaac, was bij kan naar den anderen wereld verhuisd. Isaac stond aan haar bed de laatste oogenbükken af te wachten! Op de nacht tafel stond de gewijde keerse. Na een half uur duurde 't hem toch te lang: luister eens Rebecca, sprak hij, ik moet gauw in den winkel de klanten gaan gerieven... indien ge soms intusschen moest uwen iaatsten adem uitblazen... doe het naar den kant van de keerse toe... isasaaaiHamgiaaaaHuanrauBam Mengelwerk van De Poperinge naar 33 ROMAN door A. HANS. Hoe is het, vroeg hij, moeten we tijd verliezen? Neen, niet waar. Vijf dui zend frank zijn rap betaald. Kom in huis! hernam Gerard... Ze gingen samen binnen. De vader bleef nog op den boomgaard en staarde over de velden als vreesde hij de gen darmen te zien komen. Gerard nam Vissers mee in zijn kamer. Ik geef u vijf duizend frank, maar zweer me dat ge van dat gesprek nooit een woord zult zeggen! zei hij. Vissers stak dadelijk twee vingers om hoog. Ik zweer dat, zei hij. Op uw zielezaligheid! Op al wat ge wilt, mijnheer de vee arts... Herhaal het: op mijn zielezaligheid. Op mijn zielezaligheid! Als ge uw eed breekt, wordt ge eeuwig verdoemd. Vergeet dat nooit! waarschuwde Gerard. Zou ik het vergeten? Neen, nooit! Het is een geweldigen eed. Bert Vissers streek het geld op. Zou ik dat ooit vertellen? hernam hij. Ik zal dat nooit vertellen. 3k ben een vriend. Heb ik u niet altijd gediend? Ja, altijd, en ik zal het nog doen als ge het mij vraagt. Ik vraag nu niet anders flan dat ge uw mond houdt. Vader' weet niet wat hij zegt. O, ik kan het verstaan dat hij op Maarten Stevens geschoten heeft. Als ge iemand haat, hé! .Zwijg buiten over de geheele kwes- EN DEN TOER VAN FRANS die "ïelsche dans, is dus halverwege. Aan wien zal zijn den zege? Da'k het niet eens wete. Overigens hoe wilt ge da'k hier iets pronostikeere, als mijn pronostiek maar 8 dagen later ver schijnt! Maar dat doet mij denken aan 't geval van de vrouw van Jet Demuysere Jcf was thuis vertrokken en had tegen zijn madame gezegd: Vrouw, ik ga nen a toer doen, zulle! Maar 's avonds was Jef nog niet terug... en zijn vrouw werd ongerust... 't werd nacht en Jef was nog niet thuis. De vrouw liep dan bij nen gebuur. D'r moest zeker iets voorgevallen zijn met Jef, een ongeluk?... Hij had gezegd ik ga nen toerdoen, en hij was nog niet terug Ha! riep de gebuur toen, hij had zich maar moeten een beetje beter expel- keeren, want.'t is den toer de France die hij ging doen! Nu was madam gerustgesteld! HEBT GE LIEFDEVERDREET, verzwijg het niet, dan hebt ge veel smart en... 'n steek in 't hart. In den figuurlijken zin, herhaalt men dat nog al dikwijls van ne steek in 't hart. Maar in de eigenlijke beteekenis kan dat ook voorvallen, dat ge een steek in t hart krijgt... van 'n naald en nog niet dood zijt. Zoo is 't ten ainste geschied te Mon treal. Miss Thecla Damazuk, had een stop naald ingeslikt! Leerde zij nu stopnaal den Inslikken om later in ne cirk ais spelden- en naaldenslikster heur geld te verdienen, zie! dat weet ik nu ook niet, waar wat ik weet, dat is dat miss Thecia Damazuk mag spreken van geluk want de naald, o! smart stak fel in heur hart... maar 'n jonge dokter. Frank Scrimger ge naamd, opereerde haar... en de operatie gelukte! Maar als ze nu gansch genezen was, kreeg miss Thecla andere steken in 't hart, liefdesteken... ze was verliefd geworden op den jongen dokter! De vraag is nu of hij die... steken ook zal willen verwijderen, want dat is pre cies zijn stiel niet meer! EN NU DE DERDE 1ITIE van de Joodsche vertelsels. Mozes was plots geston 1 in 'n café Zijne twee vrienden, Elock en Samuel, besluiten het droevig nieuws mede te gaan deelen aan Moze's weduwe, Sarah. Zij vinden haar, in heur keuken, bezig met aardappelen te schillen. Goedenavond, zegt ze zoo, wat goed nieuws? Weet ge waarvoor wij gekomen zijn, Sarah? Neen! Zet U. Ik ben hier bezig met aardappelen te schillen voor Mozes en voor mij!... 't Is juist voor Mozes dat we komen! Ja? en wat nieuws? Hewel... hij zat in 't café... en... en is er plots gestorven! Plots gestorven!... In dat geval schil ik geen patatten meer... d'r zijn er al genoeg voor mij alleen 1 KONINGIN MARIE VAN ENGELAND heeft naar ouden trant met gansch 't paleis, schoon versierd heuren 65»tea verjaardag gevierd. Daar 'n ls nu precies niet veel aan ge lagen... maar ik spreek U hier zoo maar van Koningin Marie om U eens te spreken over de voornaamste gunsten die deze dame geniet. Ten eerste heeft ze recht op al de staarten der walvisschen die langs de En gelsche kusten gevangen worden. Van mij mag ze ze hebben, "k Zou toch niet we ten wat ermeê aan te vangen. Ten tweede is het zij alleen die het recht heeft, van al de Engelsche vrouwen en mans, zonder nummerplaat te rijden... op heuren auto wel te verstaan! Allé, cia's al interessanter dan 't eerste... want 't te toch 'n frankslcen of tien gespaard. Ten derde, en dat is 't voornaamste voordeel, de grondwet aanziet haar als ongehuwd... zelfs al ls ze getrouwd. Als reden geeft men aan, dat de koning, haar man dus, gansch zijn leven met de din gen van zijn land zou moeten bezig zijn... en niet gehinderd zou mogen worden door de huishoudelijke zaken zijner vrouw. Gelukkige koningin... nog gelukkiger koning. MOZES (niet dien die daar op sterven lag, zulle! nen anderen, al de joden zijn toch eender) en Isaak, zijn aan de zee. Wedden, zegt Mozes zoo, voor 'n half franksken, wie van ons 't langst onder water blijft. Aangenomen, zegt Isaak. Ze steken beiden hun kop onder water. 'n Uur daarna vischte men twee lijken OM VOLK TE LOKKEN had men te Broeken zonder zwichten een groote toovenarij in willen richten. Ge zult dat wel al gelezen hebben. Op 't toppunt van dien berg Broeken ge naamd zou men een geitebok omtooveren in in beeldschoons jongeling... daar moest nog dit en dat bijkomen! Maar d'expe- riemce werd al twee keer mislukt... en toen is den toovenaar die kerel raar van op de Broeken vertrokken gelijk den duivel op zijn sokken.., na den fameuzen geitebok verkocht te hebben aan een cinemastar. Deze wan delde met 't beest over straat precies zoo- ate wij met nen hond. Op zekeren dag was ze in nen dancing... met heuren gei tenhok, toen er eensklaps een formidabel lawaaid weêrklonk... en de lichten uit gingen. Toen de lampen, 'n minuut of twee tie. Babbel ook niet over Gusta Vervloet. Het gerecht zou u kunnen verhooren en u meer doen zeggen dan ge wiltl Wel, ik ga vandaag van het dorp weg... Waarheen? Naar Poperinge. Om te drinken! Dat is ook niet noodig. Blijf op de gemeente. Doe heel gewoon. Uw afwezigheid zou de aandacht kunnen trekken. Gerard zond Bert Vissers weg. Welk een geschiedenis, mompelde hij. Vader lijkt wel zot. Wat zal er nog al gebeuren! Boer Braams drentelde opnieuw over dem boomgaard. Vader zult ge me nu zeggen waar ge het geweer verdoken hebt? vroeg de zoon. Nergens! Een ander heeft het weg gepakt. Dat is niet waar! De gendarmen zouden dat niet gelooven. Ze moeten het gelooven, maar zij komen hier niet. .Wie zou er mij ver denken? En wat Gerard ook zei, boer Braams bleef koppig. Daar zijn de gendarmen! riep Ge rard ontsteld uit. Waar? Op den wegel! Ze weten al iets. Maarten Stevens kan u wel herkend heb ben. Neen, ik stond in het donker... Ha, ge stondt in het donker! Ge waart er dus... op het hof. Zonder dat ge wilt, bekent ge. Neen, neen, ik ben daar niet ge weest, Ge hebt u versproken. O, gij groote stommerik om zoo iets uit te halen. Trek nu zelf uw plan. Spreek gij met de gendarmen smeekte Braams. Ik weet niets... ik heb niet geschoten. 't li het best dat ge het nu vol- daarna weêr aangingen, was de geite bok verdwenen en in zijn plaats stond er een jongeling... schoon van verre maar verre van schoon... Achterop heeft de po litie 'n onderzoek ingesteld... en gevon den dat het een groote «mise en scène» was. Onder den vloer van den dancing had men namelijk een groote overdekte opening gemaakt. In de duisternis had men gauw den bok daarin getrokken... en de jongeling was er uitgekropen!1 Zoo fopt met Frederik! JEF zat weêral ne keer, zooals gewente, op staminée en den baas deed zijn lamen taties van Jeremias. Hij kloeg over de krisis. Ja, zei hij zoo, 't wil toch iets zeg gen. Vóór de krisis verkocht ik zeven hectoliter per week... Tegenwoordig ver koop ik er met moeite twee. Da's uw eigen schuld zei Jef. Hoezoo? Welja: geef grootere pinten en vul ze tot boven toe... D'r zulten ook wel ze ven hectoliter weg zijn! Voorwaar ne goeie raad! TOM KARTWGOR een der gevangenen van Dartmoor had .zich gedurende den opstand heldhaf- [tig getoond en daarom werd hij dan ook betoond. Ge zult U dat nog wel herinneren, hé, dien opstand in de gevangenis van Dart moor, toen de gevangenen d' helft van 't prison in brand staken en wilden vluch ten. Hewel, Tom Kartwoor was ook een die vroeger iets beketterd had, en daar voor gratis voor niets, voor 20 jaar gelo geerd en gevoed was, in 't prison. Gedurende de opstand had hij zich zoo heldhaftig getoond dat zijn twintig jaar- kens hem puur en simpel kwijt geschol den werden. Hij werd daarenboven nog geluk gewenscht voor zijn schoone daad, zijn edel gebaar. Maar 't moet zijn dat 't ginder toch nog zoo slecht niet was als men 't wel meende, vermits Kartwoor 't middel gevonden heeft om weer voor 20 jaarkens in villegiatuurte gaan... in dat prison! EEN HANDELSREIZIGER was ge trouwd met 'n vrouw (natuurlijk) die pre cies de Venus van Milo niet was, dat betee- kent dat ze niet schoon was! (O! ijdelheid der ijdelhedsn!) En eiken keer dat hij op reis ging, nam hij zijn vrouw met zich. Op zekeren dag dat hij op café was, en z'n vrouw zich voor enkele oogenblikken had verwijderd vroegen hem twee zijner vrienden, die alle twee ook handelsreizi gers waren en een lekker broksken ge trouwd hadden: Maar hoe komt het toch, vroegen ze, dat wij, die een schoon vrouwtje hebben, haar thuis laten, terwijl gij altijd uw alter ega met U neemt? O! zuchtte d'andere, 't is omdat ik den moed niet heb haar te omhelzen wan neer ik vertrek en wanneer ik terug keer! Als ik op reis ga, laat ik Marenta ook altijd thuis, want primo ten eerste, bij ons bestaat die gewoonte niet te omhelzen bij 't heengaan en 't terugkomen... en primo ten tweede lk moet geene schrik hebben dat er iemand heur kome stelen! Dat zijn precies geen complimentjes, zegt Marenta daarop, die vandaag nog al goed gezind is, omdat ze zoo juist een zwemmelcostuum cadeau gekregen heeft. 't Is zooals ge 't opnemen wilt. ONDER DE TOERISTEN die ons land doorkruisen vindt men vieze tisten en aardige luizen. Nu is 't de volle maand van de toeris ten! Aan 't strand, in d'Ardennen, in de groote steden kunt ge geene stap verzet ten, of g' hoort seffens van Engelsche spoken! enz... enz... De meeste toeris ten voor Belgie komen uit Holland... dan zijn 't d'Engelschen waar 't pond weêr op vaste pikkels staat. Dan komen de Duit- schers... maar die mochten daarblijven, (ik spreek hier als propriétair d'hotel), want z' hebben bijna geen centen met zich. Wist ge dat de Duitsche toeristen, als ze naar Belgie komen, niet minder dan 200 Reichmark mogen uitvoeren, per persoon en per maand? Als ze naar Oos tenrijk, Tcheeoslovakije of Zwitserland trekken mogen ze 700 markskens meê- doen, hetgeen kan volstaan om 'n maand lang alle dagen 'n indigestie te eten en te zuipen! want de mark is zoo ongeveer 8,75 fr. waard. En nu 'k zeg het heel bedaard dat g' er allen goed bij vaart en 'k doe aan allen, vrouwen en venten, m'n beste complimenten. 't Manneken uit de Maan. SBmsga@gaiBP3B&MSSBHB&SBSB 1. - Volledige humaniora, toegang ver- leenende tot de Universiteit. 2. - Hooger Landbouwnormaalschool (Landbouwkundige regentessen). 3. - Middelbare normaalschool (Re gentessen). 4. - Lagere normaalschool (Onderwij zeressen) 5. - Froebelnormaalschool (Bewaar schoolonderwijzeressen) 6. - Nonnaalberoepschool (stage). 7. - Beroepschool, Linnennaad, Con fectie, Snijkunst, Modes, Decoratieve Kunsten. 8. - Handelschool. 9. - Middelbare huishoudkundige land bouwschool. 10. - Lagere school. 11. - Kindertuin. Voertaal: Nederlandsch In de Vlaam- sche afdeelingen. De tweede taal: (Franseh) wordt met bijzondere zorg onderwezen. Facultatieve talen: Engeisch en Duitsch. Het onderwijs wordt gegeven door Re ligieuzen, houdsters van een academische graad, ook door Regentessen en Onder* wijzeressen. MERKELIJKE REDUCTIE voor kroost rijke gezinnen en voor kinderen beneden de 11 jaar. Deze laatste worden op bij zondere wijze verzorgd. ■QBBBBaggtiBBgagBflgaBggBBSBBB houdt en ook zegt, dat ge niet weet, waar het geweer gebleven is. 't Is te laat om nog maatregelen te nemen. Gerard voelde dat hij zijn vader moest helpen. Hij ging al achter in huis en toen de gendarmen door de poort kwamen, trad hij langs de voordeur buiten. Dag heeren, groette hij. Hebt ge een boodschap voor mij? Is er ergens muil- en pootplaag? Niet dat we weten, maar we zou den uw vader moeten spreken, zei de bevelhebber. Vader! Ge kijkt zoo ernstig, kom- mandant. 't Is voor een ernstige zaak ook. Waar is de baas? Zeg mij dan toch eerst wat er ls... Neen, ik moet uw vader zelf onder vragen. De boer is in den boomgaard, zei de boever, die nieuwsgierig nader trad. Dan zullen we tot daar gaan, her nam de bevelhebber. Maar wat kan er zijn? hernam Gerard. Ik heb gehoord dat er iets ge beurd is op het hof van Stevens. Ge meent toch zeker niet dat vader daarin gemoeid is. De overste antwoordde niet, doch stapte met zijn gezel naar den boomgaard. Braams stond weer aan de achterbalie en deed of hij over de velden staarde en verrast was, toen hij zijn naam hoorde. Wel, de gendarmen, zei hij zich om- keerend. Goeden dag, heeren. Mijnheer Braams, ik moet u vra gen of gij gisteravond rond elf uur nog weg waart van uw hof, sprak de bevel hebber. Gisteravond om elf uur van mijn hof! Maar neen... ik lag in mijn bed... Wat zou ik zoo laat op straat doen? Gerard bemerkte dat zijn vader zich beheerschte. Waarom vraagt ge dat? vervolgde REI SIN RICHTINGEN 1. - SPOOR, 35 vermindering were" dus toegestaan aan de bedevaarders die per groep reizen (met gelijk wel aantal), dit buiten de extra-treinen waarvan de prijzen per reiziger en niet volgens den afstand werden vastgesteld. De groepen die dus met de gewone trei nen afreizen, moeten door hun afgevaar digde aan den overste van het station van vertrek voorleggen: a. - Ten minste 14 dagen vóór de reis eene aanvraag met opgave van het be naderend aantal deelnemers, de rijtuig klasse en de Inlichtingen ómtrent den reisweg, de te benuttigen treinen en den dag der reizen. b. - 48 Uren vóór den dag der reis eene aanvraag om plaatsbewijzen, opge maakt naar officieel model, of volgens het formulier dat kan aangevraagd wor den op 't sekretariaat der Ijzerbedevaart. Deze die afzonderlijk reizen, moeten op het Bedevaartsekretariaat te Temsche de groene kaart aanvragen, die eveneens recht geeft op 35 vermindering voor de reis heen en weer, geldig vanaf 20-21- 22 Augustus middernacht, (prijs samen met het herkenningsteeken: 4 fr.) Men is beleefd verzocht nu reeds die kaarten te bestellen, want 3 dagen voer de Bedevaart worden geen kaarten meer afgeleverd. Wacht dus niet vraag er liever een paar te veel, (U betaalt daar voor slechts 1 fr. per kaart meer). Voor het gebruik dezer kaart hoeft men niets bijzonders te doen; alleen maar dui delijk uw naam invullen, en de kaart enkele minuten voor uw vertrek aan het winket, waar U gewoonlijk uw kaartje neemt, afgeven; zij geeft recht tot alle gewone reizigerstreinen en ook tot de extra-treinen vermeld. 2. - EXTRA-TRAMS (21) met 50 vermindering werden Ingelegd. Wij kun nen niet genoeg onze Bedevaarders er op wijzen. Het beheer zorgt voor behoorlijke zitplaatsen en verder is ook elk reiziger door verzekering gedekt (wat niet altijd met gelegenheidsautobussen het geval ls) DE VERBROEDERING POPERINGE DE UURREGELING DER EXTRA-TREINEN EN -TRAMS Wij kunnen reeds van nu af, aan onze afgevaardigden de uurregeling der trei nen en trams mededeelen. Het ls dus een groot voordeel, voor onze Inrichters dat zij reeds van nu af in bezit zijn der treinregeling. Fr zijn 30 extra-treins! en 21 extra-trams! Het' maximum wat kon worden Ingelegd op 't spoor. Uit som mige gemeenten zal men vroeg moeten vertrekken wat niet altijd aangenaam is; men begrijpe echter dat niet allen de beste uurregeling kunnen hebben en dat, gezien er alle 10 minuten een trein te Diksmuide moet toekomen, het niet mogelijk is deze regeling anders te doen. Men getrootste zich die dagen 'n kleine opoffering, indachtig zijnde wat al ont beringen ons jongens aan den IJzer vier jaar lang moesten lijden! Eene groote verbetering die wij, na veel moeite, verkregen hebben is, dat de vier laatst aankomende treinen TOT KAAS- KERKE zullen doorrijden aldus zijn deze bedevaarders onmiddellijk op den grond van Heldenhulde, daar zij dan de bruggen over den IJzer niet meer over moeten. Opgepast, men raadplege de uur regeling! Wij houden een aantal exemplaren dezer tfurregeling kosteloos ter beschik king van de inrichters die ons daarvoor de aanvraag zullen doen, Sekretariaat, Wilfordkaai, 16, Temsche. OPROEP AAN DE VLAAMSCHE KUNSTENAARS Het Komitelt der I jzerbedevaart richtte een bijzonder schrijven aan al onze Vlaamsche kunstenaars opdat dezen kos teloos een hunner kunstwerken zouden afstaan ten voordeele van het Joe En glish-Monument. De kunstwerken zullen verkocht worden ten bate van voornoemd Monument en beurtelings ten toon gesteld worden in Antwerpen, Gent, Brugge, Diksmuide. De eerste tentoonstelling zal plaats hebben in de maand Juli, zaal Oor (Antwerpen). Aan de gevers-kunstenaars zal door het Komitelt, als blijk van erkentelijkheid een Ingebonden genummerd pracht-exem plaar geschonken worden van het nieuwe boek: JOE ENGLISH. LEVEN EN WER KEN. Een dringenden oproep wordt gedaan aan alle kunstenaars, ook deze die bij vergetelheid geen bericht ontvingen, op dat zij vóór 21 Juli een hunner werken zouden willen afstaan. Vriendelijk verzoek te willen opgeven: titel en minimum verkoopprijs en zoo spoedig mogelijk de werken te laten af geven voor Antwerpen: bij Juliaan Rlat- teau, Vlemlnckxveld, 5 voor Gent en Omstreken: bij Karei Van Lerberghe, Loesberglaan, 44 voor Brugge bij Sa muel Devriend, St Jacobsvoorplein, 28 voor Temsche: op het Sekretariaat der Ijzerbedevaart, Wilfordkaai, 16. Indien dit niet mogelijk zou zijn, kan het Komiteit het werk laten afhalen ten huize. HET HERKENNINGSTEEKEN De prijs dit jaar is wederom 3 fr.. We dringen er ditmaal vooral op aan, dat men weken op voorhand het Herkenningstee ken zou bestellen op 't Sekretariaat, Men wachtte niet tot de laatste week of tot ln Diksmuide om zich van dezen plicht te kwijten. Ieder bedevaarder zou moeten in 't bezit zijn van zijn Herkenningstee ken alvorens af te reizen. Dringend verzoek aan de inrichters. We vragen dringend dat alle inrichters van reizen, 't zij per trein, tram, of auto bus, bij het vaststellen van hun kostprijs der reis, de prijs van het herkennings teeken zouden bijvoegen en him reiskost aldus zouden opgeven aan hun leden Prijs der reis fr., herkenningsteeken inbegrepen. Dat zal aan de bedevaarders zelf dienst bewijzen en u helpt ons het werk verlichten op Bedevaartdag. Men vrage reeds van nu af de Herkennings- teekens aan op ons Sekretariaat. IBBBMMHiaa—B— de boer. En als ik nu eens laat uitga, wie heeft er daar wat mee te stellen? Ge waart gisteravond dus niet bui ten? Neen... Men heeft u toch gezien? Wie? Gusta Vervloet. Dat liegt ze... Gerard was bang dat zijn vader zich weer zou verspreken. Hij sloeg een hoo- gen toon aan en zei: Komtnandant, zeg ons dan waarom gij moet weten waar vader gisteravond was. Ge doet alsof ge tegen een bandiet bezig zijt en ik protesteer daar tegen! Ik weet hoe ik mijn verhoor moet doen, antwoordde de bevelhebber kalm. Maar wij kennen onze rechten, wordt vader van iets verdacht? Een getuige heeft hem buiten ge zien. Dan liegt die, want vader was te bed, toen ik om half elf van het dorp kwam. We zijn zeker wel zoo geloofbaar als de dochter van De Vier Linden»? En zou ik om elf uur misschien niet meer op straat mogen zijn? vroeg Braams. Kommandant wat hebt ge tegen mijn vader? Zeg het openhartig! drong Gerard aaïi. Ik kom er toe... Ik wilde eerst we ten of uw vader buiten geweest is. Gusta Vervloet verklaart hem ontmoet te heb ben. Ze zegt, dat uw vader een geweer droeg... Wat leugens! riep Braams uit. Zou lk misschien gepensjaagd hebben? Hij lachte spottend. En gij gelooft zulke onnoozelheden! bromde hij. Ik geloof nooit onnoozelheden, her nam de kommandant. Het ïs hier een ernstige zaak. Ge weet al dat er iets gebeurd is op het hof van Stevens. Zoo hoorde ik... Van wien? O, Bert Vissers kwam dat vertelleu. Kermisvlucht uit BRETEUIL, van Dins dag 5 Juli 1932. 585 duiven. Afstand 139. Km. Los om 6 u. Eerste duif om 7-53-15 u., met eene snelheid van 1250 m. 53 per mihuut. Laatst© prijs om 8-11-14 uur. UITSLAG. 1. Loncke J.; 2. Sohier M.; 3. Legrand C.; 4. Theeten O.; 5. Cam- ble J.; 6. Theeten C.; 7. Decoker J.; 8. Vermeesch A.; 9. Dezeure H.; 10. Lannoye K.; 11. Cambie J.; 12. Maerten L.; 13. Goudeseune H.; 14. Lenoir O.; 15. Ciabau H.; 16. Laseure U.; 17. Vermeesch A.; 18. Peutevinek M.; 19. Wyboo M.; 20. Van- bruwaene G.; 21. Coudron H.; 22. Lenoir O.; 23. Devos J.; 24. Legrand C.; 25. Van- bruwaene G.; 25. Coene G.; 27. Lava A.; 28. Legrand E.; 29. Hoflack L.; 30. Laheye N.; 31. Graefschepe M.; 32. Desender J.; 33. Dupont G.; 34. Pouseele M.; 35. Du- pont G.; 36. Laseure U.; 37. Dewachter R.; 38. Vandevoorde V.; 39. Coudron H.; 40. Coene G.; 41. Fache M.; 42. Lietaert F.; 43. Theirssen C.; 44. Lequien Gebr.; 45. Pinceel M.; 46. Vandevoorde V.; 47. Lenoir O.; 48. Decoker J.; 49. Provo N.; 50. Amez A.; 51. Blondeel A.; 52. Lietaert N.; 53. Batheu R.-J,; 64. Doom M.; 55. Titteljon J.; 56. Lietaert F.; 57. Devos A.; 53. Silvert G.; 59. Coudron H.; 60. Peu tevinek M.; 61. Lannoye K.; 62. Schabal- lie M.; 63. Labaere M.; 64. Sohier C.; 65. Vandevoorde V.; 66. Ghesquiere M., Elv.; 67. Therssen M., Elv.; 68. Vandevoorde V.; 69. Lenoir J.; 70. Delanoy J.; 71. La va J.; 72. Ciabau L.; 73. -Ciabau A.; 74. Couwet M.; 75. D'Amour M.; 76. Labaere M.; 77. Mahieu C.; 78. Tillie C.; 79. Prin- sle A.; 80. Depoorter L.; 81. Lamond G.; 82. Lebbe M.; 83. Vandevoorde V.; 84. Ciabau L.; 85. Ciabau H.; 86. Sohier M.; 87. Dallequln M.; 88. Vandevoorde V.; 89. Dezeure H.; 90. Vandevoorde V.; 91. Top A.; 92. Lebbe M.; 93. Dave M.-J.; 94. Missiaen M.; 95. Hannebouw M.; 96. Devos J.; 97. Batheu J.; 98. Vermeulen J.; 99. Dave M.-J.; 100. Hoflack L.; 101. Lannoye K.; 102. Intervuyst D.; 103. De vos R.; 104. Decoker J.; 105. Lietaert N.; 106. Sohier M.; 107. Vercruysse 108. Gil- lioen E.; 109. Batheu J.; 110. Vanhoucke J.; 111. Vercruysse O.; 112. Dezeure H.; 113. Coudron H.; 114. Crick, Oostvl.; 115. D'Amour C.; 116. Lannoye K.; 117. Creus R.; 118. Ciabau H.; 119. Dave M.-J.; 120. Ciabau R.; 121. Ciabau L.; 122. Liefooghe E.; 123. Vanhoucke J.; 124. Hoflack L.; 125. Techel A.; 126. Soenen, Elver.; 127. Ciabau A.; 128. Theeten C.; 129. D'Amour M.; 130. Devos A.; 131. D'Amour M.; 132. Mahieu C.; 133. Gadeyne L.; 134. Durleux A.; 135. Descamps A.; 138. en 137. Labae re M.; 138. Dave M.-J.; 139. Ciabau H.; 140. Vermeulen G.; 141. Papegaey A.; 142. Legrand C.; 143. Vandenbroucke L.; 144. D'Amour M.; 145. Orbie M.; 146. Deplaedt L.; 147. Wyboo M. Serie van 7 duiven: Vandevoorde V. Serie van 6 duiven: Devos A. Serie van 5 duiven: Vanhoucke J. Serie van 4 duiven: Dave M.-J. Serie van 3 dui ven: Dezeure H., Theeten C.Serie van 2 duiven: Cambie J., Vermeesch A., Le noir O., Legrand C., Vanbruwaene G., Laseure U., Coene G., Lietaert F., Peu tevinek M., Lava A., Devos J., Decoker J., Vercruysse O., Mahieu C., Labaere M., Sohier Cyr. Serie van 5 duiven: Desender J. Serie van 4 duiven: Vandevoorde V. Serie van 3 duiven: Handtpoorter H., Desma- dryl M. Serie van 2 duiven: Dewachter R., Lenoir J, Deplaedt L., Depreeuw Gebr., Lamond G., Vanhoucke J., Devos A. BRETEUIL, jonge duiven, van Zondag 10 Juli 1932. 359 duiven. Afstand 139 Km. Los om 8.06 u. Eerste prijs om 10-15-30 u., met eene snelheid van 1071 m. 90 per minuut. Laatste prijs om 10-25-29 u. UITSLAG. 1. Vandevoorde V.; 2. Le noir J.; 3. Deplaedt L.; 4. Deheegher A.; 5. Onraedt C.; 6. Dewachter R.; 7. Ciabau L.; 8. Vrcruysse O.; 9. Bondue L.; 10. Ciabau H.; 11. Lenoir O.; 12. Desmadryl M.; 13. Techel A.; 14. Vansteendamme M.; 15. Dewachter R.; 16. Lenoir J.; 17. Lequien Gebr.; 18. Deplaedt L.; 19. Logic L.; 20. Devos A.; 21. Tillie C.; 22. Huy- ghe M.; 23. Desmadryl M.; 24. Laseure U.; 25. Desender J.; 26. Handtpoorter H.; 27. Vanhoucke J.; 28. Pinceel M.; 29. Van denbroucke L.; 30. Vandevoorde V.; 31. Depreeuw Gebr.; 32. Tillie C.; 33. Handt poorter H.; 34. Couwet M.; 35. Depreeuw Gebr.; 36. Bondue L.; 37. Vandevoorde V.; 38. Blondeel A.; 39. Sohier M.; 40. Lie taert N.; 41. Peutevinek M.; 42. Handt poorter H.; 43. en 44. Lamond G.; 45. Gou deseune N.; 46. Techel A.; 47. Doom M.; 48. Stechele G.; 49. Top N.; 50. Vande voorde V.; 51. Petyt M.; 52. Vanhoucke J.; 53. Desmadryl M.; 54. Devos A.; 55. Desender J.; 56. Bourgeois E.; 57. en 58. Devos A.; 59. Geldhof C.; 60. Couwet M.; 61. Vandenbroucke L.; 62. Vercruysse O.; 63. Provo N.; 64. Lietaert N.; 65. Vander- marliere M.; 66. Lietaert N.; 67. Vermeesch A.; 68. Pouülie J.; 69. Devos R.; 70. Bon due L.; 71. Desender J.; 72. Depreeuw Gebr.; 73. Ballyn R.; 74. Provo N.; 75. Desender J.; 76. Dewachter R.; 77. Van denbroucke L.; 78. Ciabau L.; 79. Van houcke J.; 80. Ciabau L.; 81. Lenoir J.; 82. Blondeel A.; 83. Verpoot E.; 84. Orble M.; 85. Sohier M.; 86. Sohier L.; 87. Van- dermarliere M.; 88. Dewachter R.; 89. Couwet M.; 90. Vercruysse O. CLERMONT, oude duiven, van Zondag 10 Juli 1932. 263 duiven. Afstand 165 Km. Los om 9.12 u. Eerste duif om 11-52-23 u., met eene snelheid van 1030 m. 02 per minuut. Laatste prijs om 12-05-35 u. UITSLAG. 3. Geldhof C.; 2. Mis siaen M.; 3. Cambie Ju 4. Desmadryl M.; 5. Intervuyst D.; 6. Top N.; 7. Vande voorde V.; a Fache M,; 9. Simoen M.; 10. Vandevoorde V.; 11. Vanhrabant M.; 12. Schaballie M.; 13. Decoker J.; 14. Cou dron H.; 15. Sohier M.; 16. Cambie J.; 17. Vandevoorde V.; 18. Tillie C.; 19. Boutez M.; 20. Bondue L.; 21. Schaballie M.; 22. Fache M.; 23. Lebbe M.; 24. Fache M.; 25. Lava A.; 26. Theirssen C.; 27. Dezeure H.; 28. Desender J.; 29. Vandevoorde V.; 30. Lebbe M.; 31. Lenoir O.; !"2. Vande voorde V.; 33. Debyser J.; 34. Devos J.; 35. en 36. Ballyn R.; 37. Vercruysse O.; -38. Loncke J.; 39. Denut G.; 40. Vanbrabant M.; 41. Intervuyst D.; 42. Decoker M.; 43. Vandevoorde V.; 44. Debyser J.; 45. Van devoorde V.; 46. Dewachter R.; 47. Peu tevinek M.; 48.Dumon J.; 49. Dallequln A.; 50. D'Amour M.; 51. Vandermarliere M.; 52. Gillioen E.; 53. Fache M.; 54. De wachter R.; 55. Legrand E.; 56. Vande voorde V.; 57. Theeten C.; 58. Desender J.; 69. Gerber L.; 60. Sohier M.; 6L Devos R.; 62. Laheye N.; 63. Vermeesch A.; 64. Mahieu C.; 65. Deeoker M.; 66. Sohier C. Serie van 5 duiven: Vandevoorde V. Serie varr 4 duiven: Fache M. Serie van 3 duiven: Vandevoorde V. Serie van 2 duiven: Cambie J., Schaballie M, Lebbe M., Ballyn li.. Vanbrabant M., Inter vuyst D. Heden Zondag 17 Juli: ANGOULÊME, bij G. Silvert. Ook prijsvluchten uit CLERMONT en ARRAS. Donderdag 21 Juli: BRETEUIL, bij Ju- lien Debeir. Zondag 24 Juli: BRETEUIL, jonge dui ven. DOURDAN, oude duiven. 5 T. H. 1922 Zaterdag had de 122e trekking paats van de leening 5 tb. 1922 der Verwoeste Gewesten. Zijn betaalbaar: met 250:008 fr.: Reeks 104.105 nr 4; Met 100.098 fr.: R. 104.105 nrs 5 en 14; Met 300 fr. eik: de andere nummers van de genoemde reeksen, alsmede van de reeksen 54.1S0 en 117.811. ■xatgssB^sgxaaBBDgsgBBSZstsgg Zomertraan! ZomertTaan! Zomertraan! verteerbaar voor afle magen - aangenaam van smaak - (wettig!ijk gedeponeerd merk) vol Jeugd- en levenssappen, tegen zwakte en flauwte, bevat de krachtigste bestand- deelen om te verkloeken. Gij die flauw of zwak zijt neemt een flesch Zomertraan de uitslag is wonderlijk en beslissend voor volwassenen en kinders. £5 fr. de literflesch. Uitleg bij de flesch. OPGELET: De naam Zomertraan op de etiket der flesch geeft waarborg voor zijne echtheid. Te bekomen in de Apotheek NOTREDAME te Poperinge; in de Apotheek SNOECK te leper, en ln alle goede Apotheken. 4Ge miLChicwrë» W*ï'PEL rER^TAFï'I N 't fs de beste. Beste Engelsche PEPERMINT voor Neusverstopping Hoofdpijn Kortademing Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen enkel in de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met het haantje. 17 Z 9' Zond. na Pinkst. Alexius, Fredeg. 18 M Camillus, Fredericus, Arnold., Berth. 19 D Vincentius Paulo, Arsenius, Bern. 20WHironymus Emillanus, Margarita. 21 D Daniël, Victor, Nat. Feestdag. 22 V Maria-Magdalena, Wandreglsilus. 23 Z Apollinaris, Liborius, Romula. M. N. S. Reyntiens van de haradelsaf- deeling van het Engeisch gezantschap in Belgie gaf een studie uit over den eco- nomischen toestand en de handelsvoor- waarden van Belgie in 19S1. Hij geeft daarin een klaar en juï'st beeld van wat ons land was gedurende het afgeloopett Jaar. M. Reyntiens meent dat Belgie, met zijne gewone taaiheid, zonder twijfel de huidige crisis zal te hoven komen. Wel lijdt het land onder de algemeene we reldcrisis, doch vergeleken bij de meeste andere iandsn, staat liet nog in meer gunstige omstandigheden. De algemeene economische toestand vaa Belgie is stevig en gezond, meent schrij ver in zijn verslag, as dat aal er veel too bijdragen ons het hoofd te bieden aan de ongunstige gebeurlijkheden van den huldigen tijd tot dat eindelijk de lucht volledig is opgeklaard. Hij laat daarbij opmerken dat de Nationale Bank gezorgd heeft voor een zeer toooge goudreserve en dat de Belgische Regeering van ha ren kant het noodige en mogelijke doet ons «en te belangrijk foegrootingstekort te voorkomen. Voor wat den buitenlanöschen handel betreft geven de cijfers voor de 9 eerste maanden van het jaar een vermindering van invoer aan van 2 millioen ton, een waarde vertegenwoordigend van '5.538 mil lioen franken, vergeleken bij deaelfda tijdspanne in 1338. De uitvoer daarente gen geeft een üefate vermeerdering aan ten minste voor de tonnemaat n.I. 843.030 ton, doch met een waardevermindering to oorzake van de daling der iprijzen, van 2.184 millioen Srank. Hierna onderzocht M. Reyntiens om standig de activiteit der verschillende Belgische nijverheden. De koolnijverheid had een bizonder slacht jaar aan 1931; de meeste uitbatingen leden finantieele verliezen en de stocks stegen ongeveer tot 3 millioen ton. De ijzer- en staal- nijverheden hielden ztth sterk, vergele ken bij deze der andere landen. Zij wer den nochtans eveneens getroffen door de daling der prijzen. De textielnijverheid was echter maar poverkens in het algemeen; de werkloos heid was zeer uitgebreid en de uitvoer verminderde met 388 millioen frank, niet tegenstaande de prijsdaling der grond stoffen. M. Reyntiens noemt echter enkele nij verheden die meer nog dan <de ander# onder de economische crisis .geleden heb ben o. a. de glasnijverheid, de scheikun dige nijverheid, de bouwnijverheid, en bizonder de ciimentnijverheid, die gewel dig heeft geleden onder het Amerlkaansch toltarief. Terwijl in normale omstandig heden de diamantnijverheid 30.600 werk lieden gebruikte, waren er nu nog slechts 5.000 aan den arbeid. De landbouw nijverheid werd eveneens door de crisis getroffen; de verkoopprij zen bleven onder den kostprijs en de landbouwers deden dan ook beroep op de hulp der Regeering en efechten be schermingsmaatregelen. Voor wat betreft het vervoer te water stelt men een lichte vermindering van het verkeer vast, ver geleken met 1930, te Gent en te Antwer pen, doch de havens van Brussel, Oosten de en Brngge-Zeehrugge legden 'een groo tere bedrijvigheid aan tl an dag; het pro cent der Britsche schepen is in alle ha vens behouden gebleven. Inzake sociale wetgeving vestigt M. Reyntiens de aandacht op het tn voege treden der wet op de Gezinsvergoedingen en op de maatregelen die werden ge troffen om de indringing van vreemde werkkracht te beperken. Tot besluit eindigt M. Reyntiens zijne algemeene beschouwingen hl de volgende bemoedigende termen: Natuurlijk ls het onmogelijk de toekomst te voorspellen, doch hoewel Belgie gevoelig geleden heeft door de crisis en dat de meeste nijver heden fellen tegenspoed hebben gekend, de algemeene economische structuur van het land is gezond en dit zal er toe bij dragen om aan den storm het hoofd te bieden, in afwachting van betere tijden. HggBBagggguugMfigBEBggggga EERSTE: 1 tot 9 Oogst. Treinen rechtstreeks naar Lourdes en recht streeks terug en treinen met •opont houd in Parijs (Montmartre) en te rugreis langs Lisieux. TWEEDE: 5 iot 14 Sept. Reisweg: Lisieux, Morit St Michel, Lourdes, Parijs-Mantmartre. Inlichtingen: Eerw. Heer DE RYCKE, Pastor op Sint Jan, en Eerw. Heer VERBOUWE, Onderpastor op One:: Lieve "Vtouw te Poperinge. ALGEMEEN SECRETARIAAT: f ISA, Kortrijk. IMP"1"- IN DE Telefoon Oudenaarde 238. BdHWmiiHii«iitmiiiifflniHininiiiH!iiii«mn!Hiffiiiiinnnnraiiiimniniifflnffliimilllllll]ii!iniiiiiiiiii!i!i)iiMBnwi!iwiitoiffliiifflmaninminiiinmii(in«ffllliniiHiimiiinimiidliiini[liiiinfflliiiminn!nmiimmiiinin!iiiii!iiiiimini!iiiiiii!(il!i!ii!ir Ge weet dan toch wel wat dat iets is? Er zou geschoten zijn maar 't gaal mij niet aan wat er bij Stevens voorvalt. Ja, er is door het venster naar Maarten geschoten. O, en moet vader dat gedaan heb ben? Ik beschuldig niemand... lk doe een onderzoek... Uw vader leeft in ruzie met Maarten Stevens. In ruzie?... Moet nu alles voor die belachelijke zaak opgehaald worden? Boer Wellems heeft Stevens verboden met zijn dochter te verkeeren... En ik ben met mejuffer Wellems verloofd. Na tuurlijk ls Stevens daarvoor kwaad. Maar ik heb mij dat nooit aangetrok ken. Vader heeft hem ook verweten dat Maarten Stevens in 't geniept naar de Torenhoeve loopt. Maar meent ge nu waarlijk dat vader naar dat belachelijk manneke zou geschoten hebben? Mijnheer Braams, ik heb niets te meenen op 't oogenblik, doch ik herhaal dat lk een onderzoek doe. Ik verneem dat uw vader hevige gesprekken heeft gevoerd met Maarten Stevens. Gusta Vervloet legt een getuigenis af dat ik niet kan voorbij zien... Ik moet het ge weer van uw vader aanslaan, Wat ge nu zegt! Het is mijn plicht... Bedenk wel, wat ge doet! We be- hooren tot de voornaamste inwoners van het dorp. Ilc ben in de heele streek be kend... Ge brengt ons op een naam. Ik zal aan hooger hand klagen! sprak de veearts driftig. Doe wat ge wenscht, maar ik ken mijn verantwoordelijkheid. Baas Braams wilt ge mij uw geweer toonen? Bah ja, waarom niet. Het hangt in de keuken... Kom mee... 't Is wel verre gaande mij zoo te verdenken op den praat van een meisje... waarbij Maar ten Stevens veel komt. Ik begin alles te doorzien... De broer van Maarten Ste vens heeft mijn broer vermoord. Dat ls hem herinnerd geworden toen hij een deftige boerendochter in die geschand vlekte familie wilde halen. Maarten Ste vens zoekt nu wraak. En ja, Gusta Ver vloet zal wel voor hem getuigen, HIJ zit veel ln De Vier Linden Maar gij speelt hoog spei, komman dant! riep Gerard uit. Ze begaven zich naar de woning. Braams scheen zich thans bijzonder! kalm te kunnen houden. Hier is het geweer, zei h3j.„ Als gei daar wat bijzonders aan ziet, wel, dan ben ik verlangend om te weten wat. Hij vloekte dan als van verbazing. Het geweer hangt er niet! riep hiji uit. Hij wees naar den balk. Waar is dat geweer gebleven? vroeg1 hij aan de meid. Wat weet lk daarvan, baas! Ik ge bruik dat geweer nooit. Hing het er gisteren nog? vroeg de kommandant aan de dienstbode. Ik peins het toch, maar ik let daar niet op. Is de boer gisteravond nog uit ge weest? Dat kan ik niet zeggen. Be kruip rond acht en half In mijn bed, want dan ben lk wreed moe... En als ik slaap, weet ik niet wat er gebeurt. Mij moet ge niets vragen... Dat geweer is hier weggenomen! hernam Braams. Wat mag daarachter zitten! Zou Gusta Vervloet daar dan ook niet meer van weten? Wat deed zij vaar ©en meisje zoo laat op straat? Zij kwam van een zieke, antwoord de de kommandant. Dat is gemakkelijk te zeggen. O, we kunnen dat nagaan... Dus het geweer is verdwenen. Ik vind dat zeer verdacht. De bevelhebber riep den boever. Hebt gij gisteren het geweer nog aan den balk gezien? vroeg hij. Ja... Ge weet bet zéker... Heel zeker... Ik heb ®r nog gekeken, wat lk dikwijls deed, oma; zulk een schoon wapen was. En hebt ge het vanmorgen on merkt. Neen, maar toen heb ik ier ebü gelet... Dus baas Braams ge kunt me jr inlichtingen over de verdwijning ge Neen™. Zijn or vreemden op het hof weest? Dat weet ik niet? De meid noemde eendge (personen boodschappen hadden komen doen, ga- teren en vanmorgen. Maar als die hei geweer weggenomen hadden, zou zij dat gezien hebben. Is de keuken «wms verlaten'? vroeg de bevelhebber. Ha ja, wanneer de meid ia den stal is, antwoordde Braams. Dan blijft de deur open. Wij hebben geen achter denken. Er kam iemand binnengeslopen zijn en het geweer rap meegesrmkt heb ben. Btet As bier klaarblljfceïiiik -een wraak. Dat is duidelijk! stonde Geraird toe. Be vind het heel aardig, dat juist Gusta Vervloet vader zou gezien hebben met een geweer. Nu komt er wol tots anders bij mij op. •Maarten ©tevens heeft heel dikwijls in öe Vier Linden» Zitten vrijen ...vroeger toch. Nadien scheen hij er minder te komen. Gusta Vervloet keek haar oogen op hem «it. 'Ze heeft ook wei gehoord, dat Maarten near mijn nicht op de Torenhoeve liep, óat bij nog elders zat... Heeft zij op hem geschoten «n we tende dat er ruzie was tusschen vader en Stevens, hier het geweer komen halen, om nu de schuld op vader te leggen! Ik zeg niet, dat hflt zoo is, maar vermats zij vader beticht, duid ik n ook een «poe» aan, kommandant. Ik zal am hoax aeaaden...

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 5