Steun 't werk uwer streek VERANDERING VAN WOONST De Bijouterie Vandermarliere-Depuydt GROOTE MARKT, Nr 29 DE PELSENFABRIEK VAN T WESTLAND GENTSCHE AUTOSCHOOL BERICHT IEPERSCHE KRONIEK Volkshuis - poperinge pensioenen SNIJSCHOOL voor Dames Raph. Pannekoucke ieper. - cinema coliseum het drama van den cervinberg de kunst van slagen PICKHOUT UURWERKEN JUWEELEN ZILVERWERK Re cuisiniëren vervaardigd in De Beste Belgische Fabricatie vereenigde staten éï2ÉËL_ - Al woont ge in stad of op den buiten Eischt F. C. JACOBS voor uw kluiten Die strafste Suikerlj Van verre noch van t Door andre geëvenaard 24, Meenenstraat, IEPER wordt binnen kort overgebracht naar de Te dezer gelegenheid, gedurende enkele dagen, 10 AFSLAG OP AL DE ARTIKELS. SI, BQTERSTRAAT, 31, IEPER. WIER GOEDE FAAM GESTAAFD ISt 18 Paar geschoolde handen zijn er steeds ten uwen dienste. De grootste keus in alle slach Pelsen en Pelsmantels. Bestuur: R. Mortier HOOFDZETEL: GENT, Lange Metre, Nr 2 (Kouter) BIJHUI0: KORTRIJK, Gentschfcnsteenweg, 21 Theorie - Praktijk - Lessen op den auto zelf - Rijoefeningen Gemak van betaling EN ONZE MANNEN? Dit jaar is het vier eeuwen geleden, dat Jaak de Keerle, de groote toonkundige, alhier ter stede geboren werd. Niettegen staande Sanderus zegt, dat hij een der beroemdste mannen was, die hier ooit het licht zagen, is er om zeggens niemand die er nog iets van weet en niemand die er aan denkt den grooten kunstenaar te huldigen. Doch wat de medeburgers niet deden, daarvoor hebben de vreemdelingen gezorgd. Op 15 Oogst 11. kwam het te recht befaamde a capellakoor der E. P. Ca- pucienen van Ciney, dat reeds in zoovele groote steden optrad, la Romaine van de kerk l'Immaculée, in onze Sint Maar tenskerk de Hoogmiszingen, en de Mis die er uitgevoerd werd is eene van de vele door de Keerle op toon gezet. Zoo zorgen zij er voor, den Ieperling, den Priester, den Kanonnik, den wereld- beroemden Toonkunstenaar te huldigen. En ja, niemant is er sant in eigen lapt». Ook zegt dit oud spreekwoord nog altijd de waarheid. Een ander voorbeeld, en hoe bedroevend I Eenige dagen geleden had ik de gelegenheid ten huize van den Heer Hewis Moermai, onzen grooten en onbekenden kunstenaar, eenige van zijne muzikale gewrochten door hem zelf te hooren vertolken. Daaronder waren er eene reeks stapmarschen zoo los van zwier, zoo vol van leven, zoo kunstig af- gewrocht zecnls wij er zelden te hooren kregen. Inzonder opgemerkt: Giocoso, de geprimeerde stapmarsch der wederland- sche tentoonstelling van Antwerpen (1930). Daarna kwamen aan de beurt eenige f ntasiestukken, waarvan hier eeni ge opschriften: Goochelaars en Gooche- laarsters, Sérénade Mélancolique, In het eenzame dorp, De Vlieger, "Plechtige In trede van den Soet, getrokken uit de groo te bruiloftmarsch, waarmede de toondich ter den eersten prijs behaalde In den we- derlandschen wedstrijd', uitgeschreven, door het bekende huis J. E. Strauwen, enz., enz. En wij moeten het bekennen, al de luistervinken, en daaronder waren er kenners, gingen in volle bewondering op voor al het schoone dat ons daar zoo kwistig werd opgedischt. Al die werken bestaan voor harmonie en wederom verwonderd het ons ten hoogste, dnt wij hier in zijne geboortestad, nooit iets of toh zoo weinig er van ten gehoore krij gen. Om te eindigen vergastte de toondich ter ons nog op mooie, frissche klavierstuk ken, waarvan de Iepersche Speldewerk- ster die maar niet uit het hoofd wil. Ook verscheidene motetten voor zang met or gelbegeleiding werden ons voorgespeeld. Allerliefste Ave Maria's, diepgodvruchtige Pater Nosters, roerende Pie Jesu en Mi- seremini's, en zoo meer en zooxmeér. Hoe jammer toch dat van al die schoone mu ziek niets in druk verschenen is. En zeg gen dat oader den oorlog zoovele van die kunstschatten, waarvoor de Heer Moer man nooit de minste schadevergoeding ontving, iri de laaie vlam is opgegaan. Opmerkelijk is het dat het muziekfondo van Antwerpen hem gevraagd heeft de werken der groote meesters te willen or- chestreeren. Maar ja, die zijn vreemde lingen. Ieperlingen, wanneer zult gij uwe kun stenaars erkennen en huldigen. Wanneer? IEPERLING. Christen Volkshuis, St Jacobsstr., 30. Aanstaande week geven we het ver volg der opschriften van de inhuldiging van den E. H. Pastoor. Hittegolf. Geheel de verledene week heerschte een hittegolf over de streek, 't Is een van die ouderwetsche zomers! zeg den de menschen. Op sommige oogen- blikken vin den dag we-de thermome ter op sommige plaatsen in de zon 45 tot zelfs 50 graden! De werklieden die onder zulke blakende hitte moesten buiten wer ken, zagen schrikkelijk af en menigeen werd ongesteld! Ook heeft deze geweldige hitte alhier een slachtoffer gemaakt: Verleden week Vrijdag was Henri Pollet van Brielen, 31 jaar oud en vader van twee kinders, werkzaam op de hofstede van Cyriel Bouton, alwaar men aan 't dor- schen was met een machine. Pollet stond rond 3 ure namiddag op een schelf toen hij opééns een zonneslag kreeg Dadelijk werden de geneesheeren van VlamerMnga en Elverdinge bijgeroepen en de E. H. Onderpastoor Peene diende den zieke het H. Oliesel toe. Na de eerste zorgen ontvangen te heb ben werd Henri Pollet naar zijn woning te Brielen overgebracht alwaar hij korts na zijn thuiskomst overleden is. Hoevele jonge meisjes die lijden aan bloedarmoede, die altijd bleek zien, die zonder koeragie zijn, zullen van eenen ge- wissen dood gered worden door het ge bruik van THEOBROMA dat haar op kor ten tijd nieuw bloed, nieuwen adem, nieuw leven zal schenken? Het is een goed werk de goede THEOBROMA te verspreiden. Te Poperinge te bekomen bij alle HH. Apothekers. VLAMERTINGE. Gemeentekrediet van Bélgie. Geldplaatsing met volle dige waarborg. Agent Jer. DEHAECK. MEESEN. Verheugend Nieuws. Zes leerlingen van de gemeentelijke Jongens- schooi namen deel aan 't examen van dek. vierden graad. Allen zijn goed geslaagd in de lgende orde: Dondeijne Georges, Gekiere Joseph, Tittillion Jean, Dieryncif Oscar van Wijtschate, Spinnewyn Robert en Baudrez Eddie. Wij bieden onze beste gelukwenschen. WIJTSCHATE. - Examen. - Wij verne- utislag de proef doorstaan in de Fransche men met voldoening dat Leonce Grimon- prez, leerling van de Broedersschool te Meesen, met groote onderscheiding zijn examen van den 4» graad afgelegd heèft te leper. Hij heeft ook met den besten uitslag de proef'doorstaan in de Fransche taal. Onze beste gelukwenschen. KQMEN. Vijf Wegen-kermis. He den Zondag, 28 Oogst, houdt de wijk Vijf Wegenhaar jaarlijksche kermis. De harmonie van Komen heeft hare medewerking toegezegd voor den namid dag; de muziekmaatschappij van Houtem zal morgen Maandag spelen. Verders zul len op 29 Oogst verschillige aantrekkelijk heden, zooals velokoers, enz., plaats grij pen. KORTEMARK. Tentoonstelling. Op 38-29-30 Aug. wordt er ter gelegenheid van de gewestelijke tentoonstelling iilge- richt door de hoerengilden van Kortemark en omliggende ook nog in de Landbouw- huishoudschool allerlei nuttig naai-, snij- en verstelwerk ten toon gesteld; alsook ingemaakte groenten en fruitsoorten; al lerhande keukenbereidingen, enz. Bezoekers en belanghebbenden zullen er zich kunnen overtuigen van het degelijk onderwijs aldaar aan de leerlingen gege ven. Dergelijke school mag met recht de school voor het levengenoemd worden; want daar wordt het jonge meisje waar lijk voorbereid tot haar toekomstige le venstaak. Mochten alle boerendochters in dergelijke school terecht komen! DEERLIJK. Bij de Rochusgilde. De aloude Rochrsglide, gesticht in 1866, hield Zondag haar jaarvergaderingsfeest dat inzette^met een plechtige jaarmis met; offerande. Daarna werd ten haren lokale de algemeene ledenvergadering gehouden, waarop de gildeschrijver, Theoflel Prat, omstandig verslag uitbracht nopens den geldelijken toestand der gilde en hare le denbeweging; daaruit blijkt dat zij 280 leden telt, er waren 5 nieuwe inschrijvin gen ei. 8 sterfgevallen. De algeheele in komsten beloopen tot 2110,03 fr. Als bijzon dere uitgaven komen in aanmerking, het plaatsen van een marmeren altaarblad in de bedevaartkapel van St Rochus en het bezetten der muren met faïencesteenen. De globale uitgaven beloopen aldus tot 2008,45 fr., zij dus een nette overschot van 101,58 fr. Eindexamen. De leerlingen der gemeentelijke jongensschool en deze der aangenomen meisjesschool zijn alle 12 ia hun 4° graadexamen geslaagd en behalen aldus het bekwaamheidsdiploma. Deze uit slag is het klaarste bewijs da'; het onder wijs hier in de verschillende scholen de gelijk gegeven en met vrucht gevolgd. JONKERSHOVE (Woumen). Plech tige Eeremis. 22 Augustus was alhier een heuglijke dag! Eerw. Pater Gaspar Schotte, missionaris van Scheut, heeft in de parochiale kerk zijn plechtige eeremis opgedragen. Niets als een gewoon feit is dit voorbij gegaan, getuige daarvan: de algemeene blijde deelneming der bevolking, door het bevlaggen der huizen en het bijwonen der plechtige eeremis. Schoon en aandoenlijk was het om zien den nieuwgewljden priester aan 't altaar, en allen gingen ten offer, fier en gelukkig om het groot wonder te beurt gevallen aan een kind, in hun midden opgegroeid. En dan het geestdriftig woord van den kanselredenaar Eerw, Heer Grymonprez, leeraar aan 't Kiein Seminarie te Roese- laréMzal er veel toe bijgedragen hebben, om nog meer het grootsche, het hemelsche van die blijde gebeurtenis te doen uitkomen. God gave dat zulke dagen nog mogen terugkeeren in Woumen! Aan den nieuwgewijden priester, ouders en familie, beste heil en gelukwenschen. MARKE-KERKEM. Door een zon neslag gedood. M. Pieter Rieman, 63 Jaar oud, burgemeester der gemeente, werd op zijn veld door een zonneslag ge troffen 'en bèzweek enkele oogenbllkken later. i - IEPER. Dienstdoende Apotheker. Heden Zondag alleen open Apotheek SNOECK, Groote Markt. Zondag laatst was het verkeer alhier buitengewoon. We telden niet min dan 300 automobiels die in het uur 'voorbijsnelden en niettegenstaande dit waren in stad geen ongelukken te betreuren. Enkel buiten de poort daar levers aan de Augustijnenstraat hadden wij een onbeduidend botsingje te boeken. Jozef Degels van Kortrijk kwam bovengenoemde straat uitgereden en liep op den auto van den Heer Joseph Van- damme, hier wonende, die van Veurne kwam gereden. Enkel stoffelijke schade. Twist. Dumalin Daniel, oud 21 J., wonende op de Ligywijk, had de koelte ge zocht om een wandelingsken te doen met zijn vriend Berghman Luciaan, oud 21 j., wonende op het Minneplein, 't Was in derdaad 24 ure. ,Maar ongelukkiglijk de hoofden waren warm. Zij praatten over kalfjes en koetjes, toen ze al met eens in onverschil kwamen over eene nie tigheid. 't Ging nog al geweldig en de klappen vielen hard en menigvuldig. Du malin en zal zeker niet fel gediend ge weest zijn met dat onverwacht geschenk. Och, hadden ze ook maar 't huis geweest, 't en ging er niet zoo lastig op toe gegaan zijn. GEMEENTEVERKIEZINGEN Uit K. B. van 10-8-1932. De kie zingen grijpen plaats op 9 Oktober 1932. De kandidaatstellingen moeten Ingediend worden op Vrijdag 23 of Zaterdag 24 Sep tember aanstaande. - Aan de Land bouwers-hoppekweekers. De landbouwers-hoppekweekers worden dringend verzocht de lijst, de namen ver meldende der personen van andere ge meenten die bij hun hoppe plukken, te Willen indienen in het politiebureel, al waar deze die nog geene daartoe bestem de lijst hebben er eene kunnen bekomen. WH niet aanstonds den moed verlie zen omdat gij aan hoofdpijn lijdt. Uw pijn zal aanstonds genezen meteen en kel MONOPOEDER der Apotheek H. No- tredame van Poperinge; te'koop bij den Apotheker Depothouder. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, en <i Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinge; de doos: 7 frank. De pluktijd is Donderdag begonnen. Lang zal het niet duren. Wé zagen met genoegen dat ctafreeïikomst tot stand kwam tusscben Hopyerbond en Christen Wer kersorganisatie kwestie loon en ook kwes tie voeding en slaping. 't Zijn dagen waarop de landbouwer, met wat goede wil en streng optreden, veel kwaad kan doen vermijden. Bij de Kroostrijke Gezinnen, We herhalen onzen oproep tot alle Leden om talrijk de betooging te leper op heden Zon dag bij te wonen. Vertrek met den trein van 1 uur; voor deze die per Êets gaan is er in Café Prince Alberthoek Statieplein en de Stuersstraat, plaats voor velos. Chr. Middenstand. - Compensatie kas. Heden Zondag, 28 dezer, geen zit ting voor Compensatielaas. Pectoral Dupnis. 't Is de beste re medie bij het begin van een kwaadaar dige valling of griep; zij doet spoedig den brand in de ademhalingsorganen verdwij nen. N De doos 6 fr., bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinge. Bezoek aan onze hop peins tellingen. Donderdag namiddag is een afvaar diging der groote Belgische brouwers, meestal uit het Brusselsche en het Me- chelsche, hiér ter stede een bezoek ko men afleggen aan onze hoppeschaal en de Poperingsche hoppevelden. Onder de leiding van Heer Schepen Vandooren en van Heer Staatslandbouw- ingenieur Simoens hebben die Heeren en Dames de stedelijke Instellingen ln de Schaalbezichtigd en waren uiterst voldaan over hun bezoek. De brouwers hier Donderdag aanwezig vertegenwoordigden als verbruik van hop een vierde van het totaal inlandsch hop- verbruik. Laat ons hopen dat hun bezoek hier ter streke de landbouwers zal aanzetten goede waar te kweeken, om zoo de groote Belgische brouwerijen aan te zetten onze hop te verbruiken. Binnen een veertiental dagen komt een afvaardiging van brouwers uit de Vlaan ders onze instellingen bezoeken. Mochten deze bezoeken een goeden uit slag, léveren voor het verspreiden en het verkoopen van de Poperingsche hoppe. Galafdrijvend. De Roode Pillen, van L. Dupuis, Jumet, verjagen de gal opgehoopt ln de maag, die zij reinigen en weer gezond maken. Te verkrijgen bij H. Notredame, Groo te Markt, Poperinge. Zondag 28 Oogst: Inhuldiging van de nieuwe lokalen van 't Christen Werkers- verbond Moeskróen. Een afvaardiging .uit Poperinge neemt deel aan de feestelijk heden. Te 3 ure, vergadering voor den Lan- denaarsbond. Maandag 29 Oogst, te 8 uur, vergadering voor het Bestuur van den Ziekenbond. Dinsdag 80 Oogst, te 8 uur, vergadering voor het Bestuur der K. A. J. Vrijdag 2 September, van 8 tot 10 uur, Zitdag van Senator Deponthieu. De personen geboren in de maand AUGUSTI, moeten op heden Zondag mor gen naar 't Volkshuis, Ieperstraat, vanaf 9 tot 11 uur, komen met hunne pen- sioenkaart of om hunne storting te doen. Personen uie begeeren te storten voor hun ouderdomspensioen moeten hun nummer aanvragen vooraleer zij verjaren. Geen geld of stortingskaart kan aan- veerd worden NA de geboortemaand. Dus opgepast! De mannen storten 120 fr. en da vrou wen 60 frank. Auto afgebrand. Op de Elverdinge steenweg, nabij Steentje Molen, gerocht Zaterdag een auto in vlammen, en brand de heelemaal uit. Voor dronkenschap werd Dinsdag avond ln de leperstraat, de genaamde O, O. aangehouden en opgesloten. gegeven door Professor aan de Beroepschool te leper. Aangenomen Kleermaker der Spoorwegen 12, BOTERSTRAAT, IEPER Kleermaker voor Heeren en Damen. Confectien voor Heeren en Jongelingen. Patronen naar maat voor Damen. Begrafenis. Woensdag werd onder een ontzaggelijken toeloop van volk be graven, Jufvrouw Bernarde, overste van Belle's Godshuis. Gedurende 52 jaren heeft ze de arme en oude vrouwtjes ge holpen en bijgestaan. Neg lang zal hare gedachtenis in zegening gehouden worden. Diefte. M. D. uit de Tempelstraat had Dinsdag avond hare waschte te blee- ken gelegd op een gersplein haar toebe- hoorend en gelegen in de St Niklaasstraat. Toen ze nu 's anderendaags ging om haar goed van de bleek te halen, was al het schoonste goed verdwenen. Een onderzoek is ingesteld en 't is te hopen dat het niet lang aanloopen zal eer de dieven in den val zullen loopen. Gisquière Henri, 50 jaren, van Fayt lez Manage, doolde hier dezer dagen rond in zeer opgewonden staat. Hij werd inge rekend en daar bestatigde men dat de man aan een groot familieverdiret leed. Hij werd ter beschikking van den staat gesteld. Dinsdag heeft Vr. Marseloo Emiel, wonende in de Oude Houtmarktstraat, een diamanten oorring ter waarde van 500 fr. verloren. Wie dit weder brengen kan, zal er om beloond worden. Beziet de afslag op DIAMANT bij VAN LEDE, Goudsmid, Boterstrallt, (ne vens de Puppen), IEPER. Examen 4» graad. Op een maxi mum van 345 p. en een minimum van 225 punten hebben alle vier de mèdedingende leerlingen uit St Jozefsschool in volgende orde bekomen: Dénise Soenen, 313 p. en 58 in de twee de taal; Marcella Pauwels, 289 p. en 50 in de tweede taal; Raymond® Coele, 283 p. en 50'in de tweede taal; Alice Knockaert, 276 p. en 52 in de tweede taal. Dit is voorwaar een schitterende uit slag, waarover we leerlingen en leerares- sen hartelijk geluk Wenschen. Donderdag laatst vierden de oud leerlingen van dat gesticht der Roesbrug- ge D"men, het gulden priesterjubileum van hunnen oud-bestuurder, Z. E. H. Nuytten. Om 10 ure in de ri;'- versierde kapel droeg de Z. E. Jubilaris het H. Dankoffer op en de E. P. Boone, S. j. van Brugge, hield eene treffende feestrede. Daarop volgde, in eene der vele zalen de plechtige feest zitting, waarbij den gevierden zijn prach tig portret overhandigd werd. Om 1 ure ln de breede lkoostergangen verd een keu rig feestmaal opgediend, waar een 150 oud-leerlingen van heinde en verre geko men, aan den heerlijken disch aanzaten, 't Ging er leutig en vreugdig! Zang, piano en declamatie, niets was er te kort. Ver schillige heildronken werden ingesteld' door Z. E. H. Kanonnik Delaere, E. H. Bras, Heer Sobry, Burgemeester, waaraan op" de hem steeds eigen blijvende wijze de Jeugdige Jubilaris pittig antwoordde. Eene verrassing wachtte ons voor het einde. Aan Jufvr. Amelia Walgrave, de sedert 33 Jaren getrouwe meid van den Eerw. Bestuurder,! werd door den Heer Burge meester het wel verdiende eereteeken aan geboden. 't Was' nu een Juichen zonder einde. Het zoo gezellige als aangename feest eindigde met een plechtig lof. Het Congres der Kroostrijke Gezin nen gaat waarlijk een groot succes te ge- moet. Do toetredingen zijn menigvuldig en niet min dan drie muziekén zullen den stoet opluisteren. Heden Zondag, 28 Oogst, groote wljk- feest van St Niklaais. Velokoers voor Beginnelingen, 100 Km. 's Namiddags om 15 ure inschrijving in Den HertAan komst Stuersstraat. 750 fr. prijzen en Bei- ga beker. Af te leggen weg: Ieper-Boezin- ge-Brielen, 7 maal. Ballonwedstrijd voor kinders, om 5 uur. Inschrijving bij Doorme-Mausis. Om 8 ure openlucht klnema. Van 10 tot 12 uur volksbal. Maandag om 5 ure koers voor onderbe ginnelingen beneden de 18 j. 20 Km. Allerhande volksfeesten. Zaterdag 27 Augustus, te 8 u.ur. Zondag 28 Aug., te 2, te 5 en te 8 M u. Maandag 29 Augustus, te 8 uur. Luis Trenker, Marcella Albani, Alex Schmidt, Clif-Mac Laglfen, Peter Voss, Paul Groctz, Johanna Ewald, in (Le drame du mont Cervin) Prachtige, film in 7 deelen. Roerend en bewegen drama van trouw en plichtbesef dat speelt in het schilderachtige Zwit serland met ijzingwekkende bergbeklim- mingen op de hoogste besneeuwde Alpen toppen. (L'artkde réussir) Groote kluchtige comedie in 7 deelen met als hoofdartisten TRYON en KENNEDY. juist en goed sierlijk en moot. allerhande VLAMERTINGE. Naar 't IJzerkruis. Zooals voorgaande jaren zijn Zondag laatst nogmaals talrijke inwoners naar de Bedevaart van den IJzer getrokken. De hevige hitte der vorige dagen had misschien de een of ander kunnen af schrikken voor de reis, maar dien Zondag was het Juist een gepast zomerweertje 1 Bewolkte lucht met nu en dan heldere zonnestralen, gepaard met een koel win deken 1 En iedereen was 's avonds op zijn gemak t'huis toen «.enkele donderslagen ratelden en een geweldige regenvlaag neerviel!... Tot 't naaste jaar als 't God belieft! Kroostrijke Gezinnen. Op heden Zondag 28 Oogst 1932, wordt te leper het VlIIe Provinciaal Congres der Kroostrij ke Gezinnen gehouden. 1 - An'a leden van den and,' mannen, vrouwen en kindbren, moe te deze feeste lijkheden bijwonen! Om 2.30 ure optoght en om 8.30 ure groote feestvexgadering in de overdekt* Halle. De stoet wordt gevormd op de Sta tieplaats. Vlamertlngsclie kroostrijke gezinnen, gij hebt nu een schoone gelegenheid om te toonen dat uwe bond sterk en leven dig is! Men verwacht U allen om 2.80 ure op de ntatieplaats te leper! ter bereiding uwer spijzen vindt u zeker het meest® genot, gemak en profijt, met de fabrieken Te koop bij ALBERT DENYS, Poperinge. - Tel, 81 6» bij alle goedo stooiinaker* DE BOERENSTAKING TE IOBA De staking van boeren in den Staat Ioba duurt nog steeds voort en de stad Sioux-City, het centrum van de bewe-

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 3