Een wondermeisje aanstaande Gemeenteverkiezingen Het Vlaamsche Vraagstuk Feest der H. Theresia van Lisieux 1MEtöITE 8 Eenige aspekten van het wereldgebeuren De Konfereiscie van Professor Piccard De Gordon-Bennett-Beker Brussel zonder licht Z. H. dsn Paus in den fean van hei N.LR.! 29" JAAR. N1 40. KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. Katholiek, Volksch en Vlaamsch BIJ BE Gl| het geval TrêfoEs» - Kalmte aanhevolca» spil.l VERANDERING VAN UUR. STORT 5,30 FRANK mmmm Wmm DE RANGSCHIKKING DER GELANDE BALLONS Dg ElectHclleitscentrale vaa Brussel in brand Keuringen en Prijskampen voor Hengsten van het Belgisch Trekras ZONDAG 2 OCTOBER 1932. E*® WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. "DE POPERINGENAAR Uitgever SANSEN-VANNESTE POPEEINGE Telefoon Nr 9. - Postch. N'15.570. Abonnementsprijs tot einde 't jaar: voor Belgie per post 5,30 fr. te storten op onze postcheckrekening met volledig adres; voor Frankrijk 10,30 fr. voor andere landen 11,60 fr. te zenden per internationaal post- mandaat met juiste adres. urm» TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1.00 fr. Kleine berichten (minimum) 4 .00 fr. 1 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur, Berichten op 1* bl per regel 2,50 fr. Berichten op 2* bL per regel 1.75 fr. Berichten op 3° bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. TgWCTCT Van 2S Juni tot 3 Juli 11. waren meer dan 600 priesters vergaderd te Lisieux en ze stemden er een motie, opdat H. Treesje tot Kerkleeraarzou worden uitgeroepen. Treffend contrast: Klein Treesje, Groot Kerkleeraar. De Paus Pius XI die haar de ster van zijn Pontificaat noemt, zegde aan Mgr PicaudC'est un Grand Hom- me que Ste Thérèse de l'Enfant Jé- susDie roemrljk-regeerende Paus heeft haar beeld altijd op zijn bureel voor oogen en zegt dikwijls tot zijn verhe vene bezoekers, dat hij geloof hecht aan den rozenregen, aan de weldaden* de genaden, met een woord, aan de bood schap van Treesje. Wie had dat gepeinsd, dertien maan den vóór den dood van den H. Pastor van Ars, toen Treesje's vader en moe der *t huwelijk intraden?... ('t Jaar 1858.) De Aartsbisschop van» Praag Mgr Kas- par heeft in zijn wapen opgenomen de kleine speelbal waarvan Treesje sprak toen zij zich aan Jezus opofferde, om zijn speeltuig te zijn, niet een kos telijk speelding dat de kinders alleen bekijken en niet durven aanraken, maar een gewone katsebollezei ze alzoo, die men mag op den grond doen bonteren, voortschoppen of laten liggen in een hoek, ofwel gaarne oprapen als men het verkiest. Zij wilde Jezus amu seeren, en het Kind Jezus mocht ook doen lijk alle kinderen, het speelding breken of doorboren om te zien wat er in was. We zien rozen aan haar voeten, rozen ln haar armen, rozen op haar meisjes wangen, maar we zien de boetedoarnen niet van haar hart, die houdt ze voor zich. Niet een rimpel komt ons voor op haar voorhoofd, niet een vlekje op haar ziel, haar oogen zijn perels, haar woor den gezang, maar we weten nog het tienste part niet van hetgeen ze uit wendig deed en inwendig leed. Niet en kel rozen, geen kruis alleen, de liefde voegt ze getrouw bijeen. Hemelkind geboren uit den eersten glans der zilveren maan en de laatste stralen der gouden zon en toch kind der aarde, kind van onzen tijd en de Fran- schen noemen haar terecht: Petite Sainte de chez nous Ik tracht te gevoelen, Treesje, o wees je, wat gij hebt gevoeld bij het- afscheid en de laatste omhelzing, toen gij achter U het slot hoordet grijnzen der zware kloosterdeur, en uw vader heenging zon der zijn kind, zonder zijn Koningin netje thuis alleen naar den grond keek en weende omdat het voor hem was, lijk ten tijde toen hij nog ongehuwd was. En hij zou niet meer bij haar zijn, hij, haar vader. En hij bekeek treurend haar ledigen stoel, haar album, haar naaiwerk. Ik tracht eanigszii.s te begrijpen, Trees je, uw vermoeienis, toen gij ziek en uit geput U moest sleepen, om nog eens tot aan de kapel te geraketi en telkens moest staan, om te rusten en eventjes asem te halen, maar ook telkens uw afmatting hebt opgedragen voor een missionaris die ginder aan den overkant ook niet meer voortkon van vermoeidheid' op zijn apostolische reis. Treesje lachte Jezus toe door haar tranen en de Heer glimlachte ginder ver op den zendeling. Ik zie U uitvliegen lijk het duifje van Noë's ark en keer voor keer op aarde weerkeerend met een vredetakje. Ze droeg het Evangelie op haar hart, ook in haar hart. Geen wonder dat die stem tot haar hart sprak. Ze kende de «Navolging van Kristus» van buiten, z» kende Kristus self van buiten, door dat schoonste commentaar van 't H. Schrift. Ze beminde haar Min naar, tot de dwaasheid van 't kruis in begrepen, maar ook tot de zoetigheid ervan. Ze wilde Hem beminnen lijk Hij nog nooit werd bemind. Ze groeide zeer, hoog en rap in *t gees telijk leven, zij die nog lichamelijk groei de bi 't Klooster zoodat men haar rok moest uitlangen of den opnaai neerla ten. De reuzin en athleet ln den ziele- strijd, in 't olympiadesport naar den hemel, lang3 het wegeltje van liefde en kinderlijk betrouwen trekt ons mee en en traineert ons. Treesje nog een «bébé» vroeg 's avonds: «Est-ce que J'al été mlgnonne aujourd'- hui?«Was ik «en brasf meisje van daag? Zij die eens zoo nzlef wes» zal tronen te Lisieux; voor haar een Ba siliek, voor haar al die bedevaarders niet voor Pierre Cauchon, den eermaligen onwaardigen Bisschop van Lisieux, die eens Jeanne d'Arc onrechtvaardig ver oordeelde. In 1878 wereldtentoonstelling te Parijs. Treesje gaat er niet heen. Ze leefde niet voor de wereld. Zij heeft liever ex positie van 't H. Sakrament. Zij weiger de niets aan Jezus. Wie dit program ma naleeft is een held of een heldin en staat hooger dan al de beroemdheden eener expositie. Den laatsten dag van 't Jaar 1882 sterft Gambetta. Hij wordt triomfantelijk-bur- gerlijk begraven. Heel Europa spreekt zijn naam uit. Y/ie is Gambetta? Hij is dood en be graven. Geen mensch op het platteland vermoedt dat hij eens bestond. Niemand kent hem. Allen kennen heden Treesje Vanaf de bewaarschool. Treesje is 11 Jaar oud, ze ontvangt het H. Vormsel, den H. Geest, «de kracht om te lijdenzegt ze zelf. En hetzelfde Jaar, stemt de Fransche Kamer de wet der echtscheiding, de ondermijning van 't familieleven. Zij die dachten alzoo de Kerk te bekampen zien toch een keur bende kristene kinders, Eucharistische Kruistochters, waarborg der toekomst. In het tranendal onzer moderne we reld, te midden eener uitgeleefde be schaving, een winter zonder bloemen, en fleurt bet schoonste roosje geurt Trees J- Lamartine Is dood, Barrès studeert. Hun geschriften zullen geestdrift wek ken bij ontelbare lezers. Maar na een tijd verbleekt hun ster. Treesje schrijft een boekje Histoire d'une 6,mehet meest verspreide boek der XX" eeuw, herdrukt, vertaald, en het grootste suk- ses voor een boek, herlezen in alle lan den. Treesje begon haar werk ln Ja nuari 1895, op commando, het staat niet vermeld in de catalogen der letterkunde, maar het prijkt aan de vitrien van eiken boekhandelaar. Treesje knielde voor Z. H. Paus Leo XIII en vroeg de toelating (St!.. Chut!.. deden de aanwezigen lijk op een stout kind) om te mogen aan den ouderdom .van 15 jaar Carmelites worden. Ze keerde weer naar Parijs, de wereld Wist niks van Treesje, 't was op Vrijdag 2 December 1887. Er werd maar gespro ken van den President der Republliek Grévy, die zijn ontslag nam, en van den nieuwen President Sadi-Camof. Nu zijn die mannen al lang vergeten. Treesje leeft in elke geheugenis. Van haar vijftiende jaar tot haar vier en twintigste steeg zij met een ascen- seurten hemel op, werkend en zwij gend, al biddend en boetend, al vagend in den gang, al wiedend ln den tuin. Ze zette de tafel, verwaschte en droog de af, lijk alle novicen doen. Ze deed de gewaden en den kelk ge reed in de sacristie, ze sloeg de waschte, ze stopte kousen, zette een lap op een versleten mouw, vastte de helft van 't Jaar, leed koude, mediteerde, stond een oud zustertje ter zij dat gromde omdat ze te rap ging, bezorgde de talrijke zie ken die de griep hadden, glimlachte als 't niet ging, was blij als de menu niet smaakte. Alles uit liefde! In 1891, (22 Oogst) groot nieuws: Ale xander Ribot, Minister der Buitenland- sche Zaken, bezegelt het verbond tus- schen Frankrijk en Rusland. En ziet, in den laatsten tijd, Paus Pius XI vertrouwt aan H. Treesje de bevrijding van Rus land. In September 1891, zelfmoord te Brus sel van den Generaal Boulanger. De bla den staan er vol van. Geen enkele krant meldt iets over Treesje. Nu Is er geen tijdschrift, geen krant die geen artikel wijdt aan haar. Boulanger is sinds lang doodgezwegen. Ze wordt offerzlel, lijdt een doodstrijd, en doorstaat in twee Jaar en half een martelaarschap van tien eeuwen. Genoeg gestoofd, Juist van pas om hemelgerecht te worden. Ze hoest en spuwt haar longen uit, schrijft den Credo met het rood van haar bloed en terzelfdertijd haar naam ln den hemel met gouden A. B. C. Drie vrouwen slechts ln 't Klooster van Lisieux weten welke schoone ziel naar den hemel heentocg. Buiten het Klooster niemand. Al de andere mede'' zusters denken: «Eén lijk wij allen». Hierboven luidt het oordeel anders. De hoogste eer zal haar te beurt vallen, de glorie in den hemel en hier beneden de eer der altaren. De hemel gaat open voor het char mantste figuur dezer aarde. Een zieltje met pluimpjes stijgt op, de populairste en aantrekkelijkste heilige. Een Kloostertje In brielcen gemetst wordt het middenpunt van Frankrijk. Treesje's standbeeld prijkt op een markt te Rome, ze is tot patrones der zende lingen aangesteld. Haar invloed straalt uit over gansch de wereld, in alle ker ken heeft ze haar beeld. Haar voorzegging gaat steeds ln ver vulling: Je veux passer mon del A fai re du blen sur la terra.A. B. 2SaBS(C£33a5aBaaSlBBSS&2&3BSSIign Op October wordt het Feest der Kleine H. Theresia gevierd. Dat hare millioenen vurige veréerders altijd ont houden dat Klein Treesje om hare Missie-liefde ook PATRONES DER MIS SIES IS en bedenken dat wij des te meer door haar zullen gezegend worden ln mate wij meer voor de Missles bid den, eerlijk naar vermogen er voor ge ven en, zoo mogelijk, er voor werken! Niet alleen van al de Missies maar ook van het 8t Petrus' Liefdewerk wercf de H. Kleine Theresia tot Patrones aange steld. Om de macht der H. Theresia ln *t" al gemeen en voor de Missies ln 't bizorider te toonen hierbij een verkort verhaaltje, reeds aangehaald ln De IJverige Mis siebietjes», het tijdschrift der Missie- kransjes (Hoogboomsche steenweg, 13, Brasschaat). Een Missionaris ln Brltlsch-Indlë schreef aan de Eerw. Moeder Priorin van den Carmel te Lisieux: m het zuiden van Indlë was ln de jaren 1020, 1927 en 1928 geen regen ge vallen: dus geen oogst, geen rijst, geen stroo. Einde 1923 besloot Ik met mijn men- schen God een heilig gèweld aan te We begonnen een noveen tot aé H. resla van Lisieux: en we hebben regen gekregen, een stortregen, en die was voor ons alleen, en voor onze twee vijvers. Nergens anders ls er regen gevallen. En die regen kwam uit een geweldige welk, die zich als t ware op de plaats zelf gevormd had. Ala lk U al de bijzonder' heden van dit verschijnsel schreef, dan zoudt U er verbaasd over staan! Onze mensohen zijn nu zeker van hun oogst, hun rijst en hun stroo. We hebben allen gezien dat de goede God aan de Kleine H. Theresia van Lisieux de macht heeft legeven vrij over de elementen te be schikken. V Mochten door dit nieuw voorbeeld dui zenden meer de H. Theresia aanroepen en, zooals zij, Mlssiegezind zijn! Koopt niet den eerste den beste ONTRGGMER. Indien gij uwe belangen lief hebt, verlangt den Ontroomer. Op 9 Oktober wordt heel het kiezers korps der gemeenten, mannen en vrou wen, opgeroepen, om de nieuwe manda tarissen aan te duiden, die voor de ko mende periode van zes jaren over het lot onzer gemeenten zullen beslissen. De weken, die deze verkiezingen voor afgaan leveren op heel wat Vlaamsche gemeenten het weinig verkwikkelijk spek takel, waarbij christelijke naastenliefde en rechtvaardigheid corns verre te zoe ken zijn en waarmee het belang van de gemeente zeer weinig 13 gediend. Het wegwerken van de geestesgestel- tenls, die het belang eener gemeente verkiezing herleidt tot baatzuchtig eigen belang en strijd tuwhea gezinnen sf fa-' milies, ls een werk van volksopvoeding, waaraan iedereen meewerken moet, die aan de veredeling en verchristelijking van het openbaar leven en van het volk helpen wil De gemeenteverkiezingen van 9 Okto ber a. s. moeten staan ln het teeken: Katholiek en Volksch en Vlaamsch In dit teeken zal de politiek die de gemeentebesturen moeten voeren in bree- den zin worden opgevat. KATHOLIEK! Dat wil zeggen, dat de personen die zullen worden aangeduid als verantwoordelijke gemeentebestuur ders moeten doordrongen zijn van de diepste gronden waarop een katholieke politiek moet worden opgebouwd. Politiek voeren, ook gemeentepolitiek, heeft te beteekenen, zorgen voor het welzijn van allen, maar politiek voeren in katholieken geest, wil zeggen, de heele politieke werking ten bate van het algemeen welzijn, stellen in het teeken van het einddoel van den mensch, het bereiken van de eeuwige zaligheid. Elke politiek dus, die de menschen, door het verzorgen en het bezorgen van him stoffelijke en tijdelijke belangen, zou aftrekken van hun einddoel, hun zielezaligheid, of het bereiken ervan zou bemoeilijken, kan den naam, van ka tholieke politieke werking niet verdienen. Dergelijke opvatting van de politiek zal dan ook meebrengen, dat zij die zulkdanige katholiek opgevatte politiek voeren, de naastenliefde en de recht vaardigheid niet uit het oog verliezen tegenover hun tegenstanders en zij zul len de personen eerbiedigen, zonder daar om de verkeerde gedachten en leerstel lingen met minder hardnekkigheid te bestrijden. VOLKSCH! Een volksche gemeente politiek ln katholieken zin, wil zeggen, het ter harte nemen van al de belangen van de menschen, met hun ziel en li chaam, want niet alleen de lichamelijke en stoffelijke belangen dienen bezorgd en verdedigd, ook de hoogere ziels- en gees- tesbelangen moeten worden gediend. De groote Encyclieken Rerum Nova rum en Quadragesimo Anno hebben •ook aan de burgerlijke overheid, dus de gemeentelijke overheid Inbegrepen, den plicht opgelegd mee te werken aan de oplossing van het sociaal vraagstuk. So ciaal vraagstuk opgevat ln zijn breedste beteekenis en doelende op de harmoni sche verdediging van de belangen, die alle maatschappelijke standen betreffen en de redelijke belangen, van lederen stand op zichzelf. De algemeene belangen, die eiken ge meentenaar aangaan bestrijken het werk veld der gemeente op gebied van onder wijs, gemeentelijke financies en belas tingswezen, de verdediging der openbare zedelijkheid, de openbare gezondheid, de veredelende regeling var. ondersteuning van gezond vermaak, van kunst en volks ontwikkelingswerk, de openbare werken. Gezien de bevoegdheid die aan de ge meentebesturen ls toegekend op gebied van onderwijs, de bestrijding der open bare onzedelijkheid hij middel van streng toegepaste politiereglementen, het aan moedigen van werken voor kunst, gezond vermaak en volksontwikkeling in zijn meest verscheidene vorraèn, moet er op al die gebieden een streng principieele katholieke werking vanwege de toekom stige gemeentebestuurders worden ge- ëlscht. Volksch moet do gei, .ntepejitiek ook zijn door hare harmonische ineenstren- geling en verdediging van de belangen der verschillende standen, die misschien wel bij zekere gelegenheid in tegenstrijd zullen schijnen, maar in het licht der kristelijke naastenliefde kunnen geordend worden, bij zooverre dat de toenadering van de verschillende maatschappelijke standen er merkelijk door bevorderd worde. VLAAMSCH! In het Staatsleven speelt de gemeente een groote rol, aangezien de gemeente er het gronddeel van uit maakt. Zij bschikt over grondwettelijk zelfbestuur, binnen zekere palen en per ken, doch dat zelfbestuur is ruim genoeg om op het gemeentelijk terrein met alle kracht den kultureelen uitbouw van ons volk ln zeer groote mate te bevorderen. In Vlaanderen moet de innerlijke en uiterlijke organisatie van het gemeente wezen door- en in-Vlaamsch zijn. De wetten en verordeningen op dat stuk moeten onverminderd toegepast en daar over dienen de gemeentebestuurders te waken. Aan de gekozenen van 9 Oktober ls de taak opgedragen dus, te waken dat de gemeenten die ze helpen besturen, Vlaamsch zijn ln wezen en werking. KATHOLIEKEN 1 Volksgezinden en Vlaamschvoelenden, denkt er aan, dat de toekomst meer dan ooit vereischt, dat er op al de Vlaamsche gemeenten een politiek worde gevoerd met eeuwig heidswaarde! Breekt af met alle kleinzielige dorps politiek! Het mikpunt van ons werk en streven moet hooger worden geplaatst! Hier ook gaat de strijd vóór of tegen den Christus! Ook in het leven van de gemeente, dat een openbaar lichaam is, moeten de kristaalheldere en stalen beginselen on zer christelijke zedeleer worden toege past en geëerbiedigd! In al onze gemeenten moet Christus- Koning heerschen, niet alleen op het marktplein ln brons of hardsteen, maar in al de daden en werken, gesteld door de verantwoordelijke bestuurders! Het gaat er om de verdediging van den heelen mensch, beschouwd in het licht van zijn eindbestemming; van den mensch, die niet alleen leeft van brood, maar die ook een ziel heeft met behoef ten die moeten voldaan worden! Het gaat er om de verdediging van ons Vlaming-zijn; van de hoogste rech ten die wij als volk kunnen laten gel den, omdat God ons Vlaming schiep! Katholiek, Volksch en Vlaamsch weze de strijdleuze, en we trekken ter ver overing! Ons volk en Vlaanderen voor Christus! R. D. DE MAN. IBBEflBBBBHBBBSBpiBflBEflBSaBBBBBaBBflBBflBBflBflHflBBaBflffBBBflSB Oetroomers MELOTTE, N. y. Rcmicourt TREKKING 6 ten honderd 1832 Het lot van 500.000 fr. is ten deel geval len aan de reeks 155302, waarvan bijge- volge elk nummer (1 tob 10) uitbetaalbaar ls met 50.000 frank. De 33 volgende reeksen zijn uitbetaal baar met 25.000 frank 108773 109572 110217 111308 119133 120704 135038 137957 144323 146181 149766 151520 15S549 163427 174274 180857 192208 194126 196902 213733 224409 225441 234742 235729 237728 242484 247313 253127 256360 273372 277794 285534 299391. VERGEET NIET IN DEN NACHT VAN ZATERDAG 1 TOT ZONDAG 2 OCTO BER UWE HORLOGEN EEN UUR ACH TERUIT TB ^E.'TTEN, Voor menschen, die het zouden ver geten hebben, diene herinnerd te worden, dat op Vlaamsch gebied de katholieke partij zich ln de laatste Jaren uiterst verdienstelijk maakte. Drie groote maat regelen van rechtsherstel zijn aan haar te danken: Vooreest de vervlaamsching van de Hopgeschool van Gent, dan de taalwet op de besturen en ten derde de wet op t gebruik der talen in het be waarschool-, lager- en middelbaar onder wijs. Het is vooral deze laatste wet, die voor goed haar stempel drukte op de eerbiediging van de Vlaamsche rechten. De Katholieken hebben op het terrein der talen eene reusachtige pyramide ge bouwd, waarvan de basis bestaat uit het bewaarschool- en lager onderwijs, het middenstuk uit het middelbaar en de top uit het hooger onderwijs. Dit mo nument is in denzelfden stijl opgetrok ken, volgens dezelfde lijnen van taalge- lijkheid voor de twee deelen des lands, met dezelfde oplossing voor de tweetalige gemeenten, dezelfde regelen van waar borg voor de minderheden, dezelfde be zorgdheid voor handhaving en bescher ming van eigen cultuur, zonder daarom de nationale eenheid uit het oog te ver liezen, noodzakelijk voor het bestaan des lands. Wij moeten bekennen, dat onder al de monumenten waarmede ons land se dert den oorlog bezaaid werd, wij dit het liefst zien. Het is er een naar ons hart. - *«-. De groote bouwheeren hiervan zijn be kend. Zij verdienen al onze dankbaar heid. Maar zonder de hulp en den steun van de millioenen Vlamingen, die ieder op hunne manier een steentje bijbrach ten, zou niets bereikt geweest zijn. En deze op hunne beurt bouwden voort op de grondslagen van de voorgangers, waar van reeds honderden ten grave daalden. Maar bij het optrekken van groote ge bouwen komt vaak wel een tegenslag voor. Alles gaat niet altijd gelijk men wil of gelijk men het voorzien heeft. Dat weet iedereen bij ondervindirg. Zoo ging het ook met bovenbedoelde Vlaamsche pyra mide. Hoeveel spannende oogenblikken, hoeveel ministerieele en andere crisissen hebben er de constructie van bemoeie- lijkt? Maar dat was nog niet alles. Er waren Vlamingen, zich nationalist noemende, ze hadden zich evengoed anti-nationalist kunnen heeten die oordeelden, dat het plan niet deugde, dat het gebouw niet goed inéén zat, en het per sewilde afbreken. Zij ver oorzaakten niet weinig herrie en gaven openlijk schandaal. Zij stemden openlijk tegen alles wat het Vlaamsch rechtsher stel moest bevorderen en in cigén mid dens richtten zij niets op. Zij deden enkel aan afbraak en indien men ze had laten begaan, zouden wij op taalgebied evenveel verwoeste gewesten geteld heb ben als na den oorlog. Onder de tegenvallers voor de Vlamin gen kan men noemen het geval Tréfote. Dit is, zooals men weet, de naam van den lichtzinnig benoemden hoofdgriffier vo,g dt) rechtbank Brunei, Het ge&êfct van zelf, dat dit eene fout ls en eene wetovertrecling. Zelfs indien er geen spe ciale tekst aanwezig is, moet een ver standige Minister vooral als hij de Justitie beheert den geest der wet nagaan. En hier geen twijfel toegelaten. Het schuil gaan achter het advies van ander onverantwoordelijke magistra ten om deze benoeming te wettigen is eene zwakheid van bedenkelijken aard. Een Minister is persoonlijk verantwoor delijk voor zijne daden. Indien dus een schuldige moet gezocht worden, is die niet moeilijk aun te wijzen. Aangezien de zaak zooals wij reeds mededeelden eene sub judice lis geworden is en er klacht ingediend werd hij het beroepshof wegens wetsverkrach ting, past het voorloopig geduld te heb ben en te wachten op de beslissing. Nu beweren de tegen-windmolen-scher mende nationalisten, dat de eenige schul digen zijn: de Vlaamsch Ministers. Dit is waarlijk de waarheid op haar kop zet ten. Zij hebben Integendeel al het moge lijke gedaan, om deze benoeming te belet ten, en, na het bekend worden hiervan, waren zij er onmiddellijk bij om protest aan te teekenen. Wij vinden dat zij vol komen hun plicht deden. Neen, zeggen de VI. Nationalisten, zij hadden moeten ontslag aanbieden en 't Ministerie doen vallen. Allemaal onzin en opschepperij. Door dit te doen hadden zij hun doel niet bereikt en aanleiding ge geven tot de grootste politieke en finan- cieele wanorde. Immers de pas gestemde noodmaatregelen moeten nog uitgevoerd worden voor het financieel herstel des lands. Wie zou dit doen, als 't Ministerie Ren- kln zich niet moedig met die Augias-ope- ratie belastte? Wij zien de Fronters daar niet tegen opgewassen. Het is in alle ge val niet met cowboy-uitroepen van om ver en eroveren met zwaardvechters- gebaren, dat men er toe zal komen het land van de failliet af te houden. Honderden gevallen als dat van den griffier Tréfois zijn tot voor ettelijke Ja ren voorgekomen en dienden eenvoudig om in enkele bladen de grievenlijsten met éenige regels aan te vullen. Dat nu één enkele benoeming als deze, en dat nog in het Brusselsche, zoo'n beweging veroor zaakt en zooveel protesten opjaagt, is een teeken, dat de Vlaamsche beweging in een stadium gekomen is, waarin zulke be noemingen onmogelijk geworden zijn. Deze vaststelling dient vermeld, want zij wijst aan, hoezeer wij op Vlaamsch gebied vooruitgingen sedert eenige jaren. De karavaan kwam uit eene donkere grij ze kimme en in onze dagen bereikte zij het Vlaamsche Mekka na eene lange en moeilijke reis. Noch keffers, noch struikel blokken brachten haar van den weg af, en dat strekt haar tot eere, en versterkt ons machtsbewustzijn. H. v. A. .1 BERVUS. III. ADOLF HITLER Evenals Stalin en Mussolini is ook Adolf Hitler van obscure afkomst. Dit mag vol strekt niet pejoratief genomen worden, wel int-gendoel, want we zijn van meening dat ln de rangen der gaaf-gebleven arbei ders er een krachtige reserve talent huist, waar aristokratie en bourgeoisie door een eeuwenoude levering van leidende figuren zich nagenoeg uitputten. Adolf Hitler werd in 1889 te Braunau ln Ncder-Oostenrijlc geboren uit een zeer ne derige bediendenfamilie van landelijken oorsprong. Zijn intellektueele opleiding was eerder primair en al dadelijk gold voor hem het 'gebiedende primum vi- vere eerst levenHij verkoos het schilderen en week een vijftal jaren naar Weenen uit, met de gedachte een meester van het penseel te worden. Doch hij had het ln het opulente Weenen zoo schraal en zoo lastig dat hij het niet verder bracht dan huisschilder. Het verwondert wel eenlgzins Hitier ln het Beiersche leger aan te treffen tijdens de oorlog. Men noemt hem weieens de Oostenrijksche deserteuralsof Duitsch- land en Oostenrijk geen bondgencoten waren. Aan het front wordt hij als velen gegazeerdzoodat hij thans nog aan oogen en longen af en toe de mizerie er van gewaar wordt. Vooraleer zijn na-oorlogsche loopbaan te ontleden zouden we vooreerst enkele gevolgtrekkingen uit voorgaande details willen afleiden. Men heeft er Hitier vaak een verwijt van gemaakt dat hij Oostenrijker en geen Duitscher is. De führer heeft er echter een argument uit getrokken en beweert Groot-Duitschland te vertegenwoordigen. Verklaarde hij niet aan de voorzitter van de Rechtbank Ik heb geen vaderland, Mijnheer de Voorzitter, maar ik ben trots op het Germaansch ras waartoe ik be hoor. Zijn schamele afkomst alsmede zijn miserie te Weenen verklaren, Juist als bij Stalin en Mussolini, zijn anti-kapitalisti sche overtuiging, uitgedrukt door het epi theton socialistisch ln den titel zijner partij. En hier past het wel de geweldige beteekenis van drie arbeiderskinderen te doen uitschijnen die miljoenen en nog miljoenen menschen leiden naar de ver wezenlijking van een nieuwe orde. In Ame rika werden knappe werkjongens indu striekoningen, ln Europa worden ze schep pers en bouwers van nieuwe tijden. Het ls ook zijn verblijf te Weenen, waar de kapitalistische Joden de plak zwaaien, dat hem zijn geweldige haat te gen het Jodendom inspireerde. Zijn anti semitisme is een van zijn leitmotieven geworden. De oorlog riep in hem een ander gevoel wakker: zijn haat tegen Frankrijk, en als corollarium zijn optreden tegen Polen, Frankrijks bondgenoot en Duitschlands gebuur. De Duitsche revolutlonnaire arbeiders beweging onmiddellijk na de oorlog, ls ook niet zonder invloed op Hitier geweest. Waar hij in oorlogstijd «de front-geest» de agressieve, sterk-gedisciplineerde va derlandsliefde opdeed, kon hij het naoor- logs-defaitisme niet goedpraten. Hieruit blijkt dus dat vooraleer een ak- tieve, politieke rol te vervullen, Adolf Hitler menigvuldige en complexe Invloe den ondergaan had, waarvan de weerslag onmiddellijk te vinden is in de Nazi-be weging. Het politiek optreden van Hitier na de oorlog is nagenoeg één met de nationaal- socialistische partij. We kunnen er ons dan ook toe beperken enkele markante feiten uit zijn wedervaren te vermelden. We meldden reeds in een voorgaand ar tikel dat hij in 1919, misschien wel toeval lig, terecht kwam in een groep menschen die een nieuwe partij wilden stichten. Aanvankelijk weigerig, sluit hij aldra bondgenootschap met Feder en neemt een leidende rol over. In 1923 droomt hij \an een staatsgreep in Beieren die echter tijdig verijdeld wordt door het verraad van een zijner bondge- nooten. Van Belersch kanselier, rol die hem toegewezen was, komt hij als veroor deelde terecht ln de gevangenis. Misschien gelukkig voor zijn verdere loopbaan. Daar had hij gelegenheid klaarte te scheppen in zijn eigen zelf, waarvan het resultaat het volumineuze Mijn kamp is. Eenmaal ontslagen, wijdt hij al zijne krachten aan de reorganisatie en de op bouw zijner partij. Zijn resultaten kennen we reeds. De voormalige hulsschilder wordt ontvangen en onderhandelt met de Rijkspresident, de rijksregeering, het Cen trum, enz. Over zijn eventueele Lestuursgaven kun nen we voorloopig nog geen oordeel vel len. Hij had nog niet zooals Mussolini en Stalin de gelegenheid zich aan het roer van het Staatsschip te laten gelden. Dat komt wel. En tot dat oogenblik is ont houding geboden. De geestigheid die we in een Fransch weekblad te lezen kregen laten we dan ook voor rekening der Jetrokken redakteurs. Het is voor een Fransch blad bepaald on mogelijk zonder vooringenomenheid over Duitsche zaken te oordeelen. Genoemd weekblad meldde dat rijks kanselier von Papen aan de Fransche ge zant Frangois Poncet zou verklaard heb ben in een onderonsje Hitier! Misschien zou hij met voorspraak een nederig on- derStaatssekretariaat verdienen! Malsch is dit dus niet voor den führer... Er is echter voorbehoud, het komt langs Parijs. Houden we ons liever wat op met de prodigieuze gaven van Hitier als volksre denaar, als suggestieve veroveraar van massa's. Wie hem zag en hoorde, raakt er niet over uitgepraat. Victor Leemans, Jules Saucruvein, de gewezen Matin-redac- teur, Hubert Douchet, hebben ons vele en interessante bizonderheden gegeven over Hitiers wonderbaar redenaarstalent. Oogen en stem schijnen hem een prestigieuze invloed te schenken, die intens rayon- neert op zijn toehoorders. Gewoonlijk houdt hij zijn auditorium een paar uur onder hoogspanning, brengt hij tour tour de zaal in begeestering en woede, knettert hij met leuzen. Slechts een paar themas, soms een enkel ontwikkelt hij op een avond; doch de zeer schrale grondwaarheden die hij voorhoudt omkleedt hij met een vuurwerk van ver- wenschingen, alle-daagschheden, ronken de woorden en idealistische bespiegelin gen. Hij betoovert letterlijk zijn toehoorders en overtreft alle3 wat Duitschiand aan redenaars telt. Er werden reeds heele bladzijden gewijd aan de buitengewone, haast wonderbare redenaarsgave van Hitier, die perfekt- zuiver spreekt en de gepaste geste weet te voegen bij het woord, kortom een vol maakt tooneelspeler is, die de psycholo gie van de massa kent op zijn duim. Telkenmale komt een of ander, soms verscheidene programmapunten te berde. Au fond, welk is dan zijn program? HERWIG. SSQB^SEBaBBBBBBBBBBBBflEStiBBBB op onze postcheckrekening 15.570, met aanduiding van .uw volledig adres, en telken Zaterdag tot einde dit jaar wordt OAS hiad ]Z per post besteld,- Professor Piccard heeft Vrijdag te Brussel, ln het Palels der Akademles, eene voordracht gehouden over zijn tweeden stratosfeertocht, die werd bijgewoond door den Koning en door Prins Leopold. Men ziet hier de Vorst bij zijne aan komst in het Paleis der Akademies, in gesprek met MM. Piccard en Cosyns. iBBB£ia£2BiaB!S&iaBBSsaB!a!saBBaR''8gageaESiaaBa!Ba!saQS9BB^2as9B9a Zondag 11. werden te Bazel, ln Zwitserland de ballons die deelnamen aan de Gordon-Bennett-beker opgelaten. De Belgische ballon «Belgiea» van Demuyter moest wegens een sneeuwstorm landen in Polen, en rangschikte zich negende op de zestien deelnemers. 1. U.-S. Navy der Vereenigde Staten, met 1479 km.; 2. Good-Year, Ver- eenige Staten, 1420 km.; 3. 14 April, Spanje, 1170 km.; 4. Petit Mousse, Frankrijk, 1075 km.; 5. Gdynia, Polen, 1074 km.; 6. Stadt Essen, Duitsch iand, 1054 km.; 7. Basel, Zwitserland, 1050 km.; 8. Polonia, Polen, 980 km.; 9. Belgiea, België, 960 km. Nog 7 ballons daalden op korteren afstand. y Demuyter en rijn ballon «Belgiea», fcorts vóór de opstijging te Bazel. i9SB&assaBB5a9sasBSBBBagaE£;6EiESBB&ssBsssss3Ei2:asa82gaBa;aaa Woensdag namiddag ls de elektriciteits- i oentrale van Brussel afgebrand. Tot in den avond was Brussel zonder licht totdat de stroom werd aangelegd door een andere maatschappij. De brand werd veroorzaakt door een turbine die ln brand is geschoten. Drie personen werden gekwetst en de aange brachte schade wordt beraamd op 100 millioen frank. Een zichtje ter plaats na de ramp. Het groote gebouw, gelegen langs de spoor lijn Popcringe-Brussel, juist bij 't binnenrijder der hoofdstad, vormt nog slechts een hoop verwrongen poutrellen en balken. Provinciaal Bestuur van West-Vlaandercn RADIOS PICK-UPS KOMPTANT KREDIET Alleen de best gekende merken zocals: PHILIPS S.B.R. COLUMBIA HIS MASTER'S VOICE. Verscheidene Amcrikaansche toestellen. Alle toestellen Worden ten huize nauw keurig nagezien en hersteld. Philips Service, technieker 5vl. Muziekhuis Jos. Couttenier Gasthuisstraat 53 Poneringe Tel 261. Te). 261 E. P. Geruplh, minderbroeder uit Me- chelen en proost van de Kajotsters van dit arrondissement, meest op Donderdag 22 September 1.1. eene toespraak houden op de radio-uitzending van K. V. R. O. Welnu uit zijne rede werd door de cen suur van het N. I. R. eene zinsnede ge schrapt, om reden: dat zij volgens de N. I. R.-heeren eene polemiek zou kun nen uitlokken». Die zinsnede luidde: «En de arbeiders zullen elk gevoel van haat en afgunst waarop nu de propagandisten van den klassenstrijd zoo listig speculee- ren, oprecht uitdooven». Deze tekst nu was LETTERLIJK uit de beroemden we- reldbrief Quadragestano Anno van on zen Heiligen Vader Paus Pius XI! Dus heeft zelfs het woord van den Paus geen vrijen doorweg langs onze NEUTRALE N. I. R.-dictatuur Mochten de katholieken hierdoor eens te meer begrijpen wat het NEUTRALE N. I. R. eigenlijk te beteekenen heeft,,s en wat er meè te doen valtl DEKDIENST 1932-1933 Deze keuringen en prijskampen zullen plaats hebben als volgt: Voor de 1" omschrijving te Brugge, op Dinsdag 18 October 1932, om 10 Vi ure voormiddag, ter Burgplaats. Voor de 2" omschrijving te Torhout, op Woensdag 19 October 1932, om 10 ure voormiddag, ter Burgplaats. Voor de 3' omschrijving te Gistel, op Dinsdag 25 October 1932, om 10 ure voor middag, ter Groote Markt. Voor de 4° omschrijving te Veurne, op Woensdag 26 October 1932, om 10 V4 ure voormiddag, op de Kaatsspelplaats. Voor de 5° omschrijving te Kortrijlc, op Donderdag 27 October 1932, om 9 Vi ure voormiddag, langs de Vandenpeereboom- laan. Voor de 6" omschrijving te leper, op Donderdag 20 October 1932, om 10 ure voormiddag, ter Groote Markt. De prijskamp voor de provinciepremiën en de bewaringspremiën van 10.000 fr. zal gehouden worden te Brugge, op Dinsdag 8 November 1932, om 10 Vi ure voormid dag, ter Burgplaats. Om eene provinciepremie, en om gelijk welke bewaringspremie te kunnen beko men, moeten de hengsten ingeschreven zijn in het studbook van het Belgisch trek paard. De inschrijvingsbulletijns der te keuren en aan de prijskampen deel nemende hengsten, moeten naar het Provinciaal bestuur gezonden worden vijf dagen, vóór den dag der k,enring of prijskamp.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 1