NDBAN A R I A N Begrafenis van den Heer Senator Bruneel de la Warande te Kemmel Het is >ok hun feest ROFFIAEM Gebroeders A N R I F SPAREN EEN PERMANENTE «WELLA» Da Autaarwydln^ fin SJ-Be»*tirms te Poperlnge MINISTERRAAD K O F F I E S ^ÏCKHOUT IEPER UURWERKEN JUWEELEN ZILVERWERK AUTOSCHOOL VAN GENT -10-32 - DE POPEHNGENAAR. - N' 44. - EI. 2. Zooals aangekondigd was. had de plech tige begrafenis van den HEER BRUNEEL DE LA WARANDE, Maandag laatst om 11 ure, te Kemmel plaats. Zelden werd in de begrafenis van een politiek man, grooter toeloop van vrienden en kennissen te zien, dan Maandag te Kemmel. Die overgroote toeloop is wel het schoonste bewijs van de genegenheid, die iedereen den zoo volksgeliefden Sena tor toedroeg. De kerk was kroppensvol, velen zelfs hadden geen plaats kunnen vinden; ook dient hier hulde gebracht te worden aan den Eerw. Heer Serruys, Pas tor van Kemmel, om de maatregelen door hem genomen, dank zij dewelke de gods dienstige plechtigheid in de grootste orde en met de meeste ingetogenheid afliep. Aan vele huizen in het dorp hing de va- derlandsche vlag halftop, bewijs van deel neming der bevolking in den rouw dien de familie Bruneel de la Warande trof. Onder de aanwezige overheidspersonen bemerkten "wij onder meer de H.H. Sena tors Mahieu, burgemeester van Roeselare, Mullie, Senator van Kortrljk-Ieper; Van Coillie van Roeselare; Dessain, burgemees ter van Mechelen; Dokter Brutsaert, Kamerlid; Heeren De Ponthleu en La- mertyn, provintiale Senators van West- Vlaanderen; Hubert, provintiale Senator van Henegouwen; de Spot, Senator van Veurne; de H.H. Cornlllie en Lommez, be stendige afgevaardigden; M. Sobry, burge meester van leper; M.M. Goethals, de Thibault de Boesinghe, Clinckemalie arrondissementskommissarlssen van Kort- rijk, Tielt, leper; M. Haus, Voorzitter van den Rechtbank van Eersten Aanleg te leper; M. Castel, Vrederechter van het 2' Kanton leper; M. Maes, Griffier van het Senaat; een aantal burgemeesters van het arrondissement alsook een groep huissiers van het Senaat en talrijke priesters. Zij ne Excellentie Monseigneur Lamiroy, be let de begrafenis bij te wonen, had de Zeer Eerw. Heer Deken Vermaut van leper als afgevaardigde gestuurd. Vooraleer tot de lichting van het lijk over te gaan werden de volgende lijkreden ten sterf huize uitgesproken: Lijkrede uitgesproken door den HEER TWEINS d'EECKHOUTTE, Voorzitter der Katholieke Associatie van leper; Mijnheeren, In naam der besturende commissie van het Koninklijk Gesticht van Meesen, wil ik een laatste hulde brengen aan den Wel edelen Heer Bruneel de la Warande, lid van dezen raad sedert 25 jaren. Geduren de die lange medewerking, heb ik den ijver, het klaar oordeel, de zelfopoffering kunnen bewonderen, welke hij aan den dag legde; en dit, s...nen, met die blij geestigheid die de grond was van zijn ka rakter. Op eigen ondervinding gesteund, was hij altijd de béste raadgever in alle moei lijkheden van een zwaar bestuur, en hield hij in evenwicht de beide voordeelen van het Gesticht en van al dezen die ervan afhangen. Ook was hij diep bezield met den geest van onze oude stichting; en al tijd gereed om de vrijheden van ons be stuur te verdedigen. Zijn dood is voor het Koninklijk Gesticht een zwaar verlies. In naam van het bestuur bied ik aan Mevrouw Bruneel de la Warande, en aan hare diep beproefde familie, onze oprech te deelneming in haren rouw. Ik vraag aan God, haar zijn troost te willen verschaf fen; en dat Hij, voor zoo een verdienste lijk leven, de eeuwige belooning zou ge ven aan dezen wiens dood wij samen be treuren. Voor dit graf gebogen, zeg ik een laatste vaarwel aan den geachten collega, en zend ik eene laatste gedachte aan den vriend van over vijftig jaren, met de zoete hoop hem weder te zien in den Hemel. Lijkrede uitgesproken door Heer Volks vertegenwoordiger Dr BRUTSAERT: Weledele en diepbedroefde Familie, Geachte Omstaanders, Namens de Katholieke Vereeniging van het Arrondissement leper valt mij de droevige plicht te beurt een dankbare hul de te brengen en een laatste vaarwel te zeggen aan den diepbetreurden vriend dien we zooeven aan het graf zullen be steden. De Weledele Heer Senator Bruneel was een der verdienstelijkste menschen die wij kenden. Uit welken kant men ook zijn le ven beschouwe, kan men slechts getuigen dat hij overal vooruit kwam als een toon beeld. Hij was een uitstekend rnensch vol ge dienstigheid en zelfopoffering, een voor name burger aan zijn land getrouw. Hij was een onberispelijke huisvader, en om de kroon te zetten op al die begaafdheden en deugden, hij was een geloovige van den ouden stam; een Kristen uit een stuk Van jongs af wijdde hij zich met hert en ziel aan het welzijn van zijne mede burgers, aan den welvaart, den vooruitgang van de streek. Hij stichtte het Landbouw-Cornice van Kemmel om door meer oordeelkundige uitbating der hoeve en van de veekweek de landbouwers te helpen de benarde tij den van 1880 tot '90 te doorworstelen. Van jongs af nam hij deel aan 't open baar leven en vervulde met nauw plicht besef de verschillige ambten die het kie zerskorps hem toevertrouwde, overal be wijs gevende van hooge bekwaamheid, on vermoeibare werkkracht en onuitputbare IJZERWAREN Ieperstraat - 122-124 milde dienstveerdigheid. Hij was opvolgen- lijk burgemeester van zijne gemeente, provincieraadslid, om als bekroning van eene vruchtbare loopbaan in het Senaat te zetelen. Door zijn minzaam karakter, zijne recht schapenheid, zijnen eenvoudigen omgang, zijne stille verstandige werkzaamheid meer dan door luidruchtige tusschenkomst in het Parlement, wist hij genegenheid en eerbied zoowel van tegenstrevers als van vrienden te winnen. Hij was iemand in het Parlement, en had er zooveel gezag als sympathie. Hij was onwankelbaar getrouw aan kerk en vaderland. Hij was voor onze Katholie ke Vereeniging een milden steun en een wijzen raadsman. Stichtend was geheel zijn handel en wandel, overheerlijk zijn docd. Met gerust gemoed, zonder angst of vreeze, overgegeven aan Gods wil zag hij het einde zijner dagen komen als de dageraad van een beter leven. Aan ons, zijne vrienden, die hem van dichtbij kenden en de edelmoedigheid van aöjn karakter, zijne offervaardigheid en toewijding aan geloof en land, het doet ons zeer aan 't hert zulk een man naar 't graf te moeten dragen. Wij betreuren in diepen weemoed zijn afscheiden en verstaan maar al te wel hoe zijn huisgenooten en verwanten die onzeg- gelijk veel om hem verloren hebben, in droefheid gedompeld zijn. Achtbare Familie, beweent hem met ons, hij is uwe tranen overweerd maar gedenkt ook hoe lang God hem aan uwe liefde heeft bewaard. Hij berooft u van zijn bij zijn maar laat u de heerlijke erfenis over van zijnen naam en zijne daden, alsook het voorbeeld van zijne minnelijke kris- telijke deugd. Hij laat u de hoop hem terug te zien hiernamaals. Want God zal aan dien goedhertigen, dienstveerdigen mensch, aan dien geloo vige tot het beendermerg het loon niet onthouden dat hij voor eeuwen voorbereid heeft aan den goeden dienaar. Daarom zeggen wij hem, met u, geen hopeloos vaarwel maar n hertelijk tot wederziens, daar waar alle goede wil en alle goede werk betaald worden met de onvergankelijkste der vergoedingen. Weledele, Hooggeachte, Dierbare Vriend, Vaarwel! Lijkrede uitgesproken door HEER SE NATOR MAHIEU, burgemeester van Roe selare Messieurs, Au nom du Sénat de Belgique Je viens rendre un dernier hommage a notre trés cher et trés regretté collègue M. Bruneel de la Warande. C'est avec une profonde émotion que je m'incline devant celui qui fut dans la Hau te Assemblée un modèle de courtoisie et d'amabilité en même temps qu'un servi- teur du devoir. II jouissait au Sénat de la sympathie de tous et, chez beaucoup de ses coilègues, celle-ci s'était transformée en une pro fonde et sincère amitié. Le vide que fait sa disparition sera vivement ressenti dans tous les milieux parlementaires, et ses amis pleureront en lui un coeur droit et généreux, un esprit élevé! M. Bruneel de la Warande, doué d'une belle intelligence, trempée dans une pra tique constante du devoir, a bien servi son Pays! A Courtrai, sa ville natale, il avait été cette admirable Ecole d'Hommes Politi- ques qui mirent tous leurs talents et toute Jeur énergie au service de leurs idéés et de leur Patrie. II y avait appris la vraie signification de ce que c'était Servir son Pays», il y avait appris l'abnégation, le devoir, le désintéressement, la charité et l'amour des humbles! II y puisa ses for ces pour en faire plus tard, dans la vie, une large et généreuse application! Tout jeune il débute dans la politique, ne dédaignant aucune charge et passant par toute la hiërarchie des pouvoirs. La commune trouva en lui un premier magistrat paternel et dévoué, soucieux de tous les intéréts. Dans cette grande famil ie, qui l'entourait affectueusement, il fut le père vénéré et écouté. II y connut tou- tes les joies de la Paix, et, quand l'épou- vantable guerre Vint tout bouleverser, tout détruire dans ce village, vaste foyer d'af- fection et de souvenirs, ce fut l'affreux déchirement de cceur, dont sculs ceux, qui ont vécu cette tragédie, peuvent compren- dre l'ébendue et l'horreur. Vinrent les jours de la victoire, après l'émotion devant les ruines, son énergie reprit le dessus et il provoqua cette belle reconstruction sur cette terre de Kemmel, dont le nom est entré dans les fastes de l'histoire! Pendant sa magistrature communale, la Province de la Fiandre Occidentale, théa- tre politique plus vaste, l'accueillit parmi ses conseillers. Dans ce milieu, formé pour le travail pratique et utile, de multiples questions s'offrent k son activité; il s'y dévoue corps et ame aux questions agri- coles. La région qu'il représente trouve grkce son active collaboration, un re- nouveau de la terre. Ce fut la récompense de sen activité que cette exubérante pro duction du sol, richesse inépuisable donnée a ceux pour lesauels il se dévouait. En 1919 Monsieur Bruneel de la Waran de fut élu sénateur de l'Arrondissement de Courtrai-Ypres. II reprenait ce jour la la succession de ses anciens amis, dont il avait gardé fidèlement les principes de travail et d'honneur. II fut au service de ceux qui lui avaient donné leur confiance, tout en s'intéressant aux multiples ques tions soulevées dans les débats parlemen taires de la Haute Assemblée: budgets, travaux publics, transports, budgets ex- traordinaires etc. Dans les réunions de son parti il intervenait volontiers dans les dé- bats, soulevés par les idéés nouvelles de notre époque, et y apportait les tempéra- ments que son expérience lui dictait. Nous admirions chez lui cette franchise et ce franc parler, indice d'une conscience droi- te qui ne marchande pas! J'ai trouvé chez un auteur sacré l'image de l'homme public, vous lire, Messieurs, ces quelques lignes c'est vous tra cer Ie portrait tel que nous le concevons pour notre regretté collègueC'est l'hom- me aussi élevé en mérite qu'il l'est en dignité; c'est l'homme du devoir, de la justice, de la vérité; l'homme du dévoue- i> ment k son pays, l'homme de la fran- chise et de la prudence, l'homme fort qui ne se glorifie pas de la bonne for ti tune comme il ne se décourage de la mauvaise, et qui dit is amis comme ses adversaires„vos louanges ne me donnent rien, ct vos censures ne m'ötent »rien, je suis ce que je suis devant Dieu Telefoon 88 Poper'nge Telefoon 88 et devant ma conscience.Cette cita tion, dans son application, est le plus bel éloge que nous puissions faire de notre cher et vénéré défunt! Avec l'aide de la Providence, cette ima ge fera la consolation des êtres chers, qu'il a laissés ici bas pour ccntinuer sa tradition et son apostolat. Na die lijkreden trok de lijkstoet, voor afgegaan door het muziek van Kemmel en eene talrijke schaar priesters, kerke- waarts. De hoeken van het baarkleed werden gehouden door M. Mahieu, Senator en burgemeester van Roeselare; M. Mullie, Senator van het arrondissement Kortrijk- Ieper; M, H. Iweins d'Eeckhbutte, voor zitter van de Kommissie van het Konink lijk gesticht van Meesen; M. Brutsaert, volksvertegenwoordiger van leper; M. Des- camps, le schepen van Kemmel, namens het gemeentebestuur; en M. Vanhaecke, namens de Kerkfabriek. De plechtige lijkdienst met groote cere monie gedaan, de offerande aan welke er geen einde scheen te zullen komen, duur de nog toen, na het eindigen van den dienst, de laatste gebeden gezongen wier den. Vooraleer het lijk van den zoo diep be treurden Heer Senator Bruneel ten grave werd gelaten, sprak de Heer Gemeentese- kretaris Malisse nog een laatste vaarwel uit. Lijkrede uitgesproken door HEER MA LISSE, Gemeentesekretaris: Weledele en diepbedroefde Familie Brunee! de Ia Warande, Geachte Omstaanders, Mij is de droevige taak opgedragen eene laatste hulde te bewijzen,een uiterste vaar wel toe te sturen aan onzen diepbetreur den oud-Burgemeester, aan den Voorzit- onzer schoone Gemeente te zien opvolgen. Senator Bruneel de la Warande. De familie Bruneel kwam zich op het kasteel van Kemmel vestigen in Mei van 't jaar 1885. Van den beginne af nam zij het belang onzer bevolking ter harte en dank zij het edelmoedig karakter en de kenmerkende eenvoudigheid van den be treurden overledene, had zij al spoedig de algemeene achting en genegenheid ver worven. Onder al de deugden, welke den heer Senator kenmerkten, scheen zijne groote vaderlandsliefde, zijne onwankelbare trouw aan onze grondwettelijke instellingen en zijne buitengewone gehechtheid aan zijn geliefde Kemmel op eene gansch bijzon dere wijze uit. Niets was hem te lastig, niets viel hem te zwaar, als' het maar de Kemmelsche bevolking kon ten goede komen. Geen wonder dus dat in 1897, toen ons de verdienstelijke Burgemeester Thevelin, door de dood ontrukt werd, aller oogen op hem gericht waren en uit alle monden den wensch opging hem als eerste magistraat onzer schoone gemeente te zien opvolgen. Z. M. de Koning willigde dien wensch in en bij Koninklijk Besluit van 16 Novem ber 1897, noemde hij hem Burgemeester van Kemmel. Wat onze Senator als Burgemeester ge daan heeft, weten alleen disgenen, die hem van nabij aan 't werk hebben gezien. Al zijn invloed als Burgemeester en als lid van den Provincialen Raad van West- Vlaanderen, waar hij sedert 1891, samen met wijlen den heer Notaris Thevelin van Meesen zetelde, wist hij te gebruiken om den bloei en het welzijn onzer Gemeente te bevorderen. Grootendeels is het aan hem te danken dat Kemmel zijne faam van aangenaam rustoord heeft verwerven en dat jaarlijks een zoo overgroote menig te bezoekers naar hier tosstroom-en. Aan het parochiaal leven schonk hij insgelijks zijne aandacht, en aan de mild dadigheid zijner hoogvereerde moeder had onze vooroorlogsche kerk hare versiering en haren luister te danken. Tot in 1921 bleef hij onze beminde en geachte Burgemeester. Na den wereldoor log kwam hij midden ens in eene houten barak wonen. Met ware gulhartigheid zag hij zijn volk terugkeeren en hij wist ze met raad en daad bij te slaan en aan te moedigen. Aan jongere krachten zou hij thans het Burgemeesterschap overlaten en toch bleef hij immer en even verkleefd aan onze Ge meente. Zijne wijze raadgevingen waren eene kostbare hulp voor zijn zoon en op volger, heer Jacques Bruneel de la Wa rande. Overal waar hij kon, 't zij ais Senator, 't zij als invloedrijke man stelde hij zich ten dienste van zijn volk en vooral van zijne gemeente en parochie. Spijts den benarden toestand van 's lands financiën, heeft hij van het Staatsbestuur de her stelling afgedwongen van het baanvak Ieper-Fransche grens. En de muren van onze parochiekerk met bare schoone vensterramen zullen van ge slacht tot geslacht de edelmoedigheid roe men der weledele familie Bruneel de la Warande en van den Voorzitter der Kerk fabriek. Allen zijn wij zoo menigmaal ge tuige geweest van zijne stichtende gods vrucht en voor ieder van ons was hij een voorbeeld van echt christelijk leven! 't Was algemeene verslagenheid toen wij vernamen dat onze brave, eenvoudige en alomgeachte Senator door de ziekte was neergeveld! Op ziin lijdensbed en in zijn stervensnood bleef hij een voorbeeld van gelatenheid aan Gods wil. Dagelijks deed hij de offerande van zijn lijden en van zijne dood voor Onze Moeder de I-I. Kerk, voor zijne geliefde gemeente en voor zijn vaderland. Met zijn bedroefde familie treuren wij om het afsterven van een zoo voorbeeldi- gen burger en vromen Christen. Uit de eeuwigheid, waar hij is heengegaan, zou hij ons toeroepen: Laat daar uwe tranen! Bidt voor mij! Weest gcede Christenen en vrome Belgen! Duurbare heer Senator, U vergeten wij niet! Voor U blijven wij bidden! Mochten wij allen uw zoo schoon en treffend voor beeld navolgen! In Gods heerlijkheid, waar uw verdienstelijk leven U gebracht heeft, ?ult Gij ons ook indachtig zijn! Vaarwel, hooggeachte weldoener van Kemmel!... Tot wederziens in het eeuwig vaderland Stillekens werd het stoffelijk overschot van den duurbaren overledene in het graf bijgelegd, waarna Eenv. Heer Pastor Ser ruys, volgens kristen gebruik bij ons Viaamsch volk nog in voege, 5 maal den Vader Ons bad, tot zielelafenis van Kem- mel's overleden weldoener. Hij ruste in Vrede! Stoven Nestor Martin, Gas vuren, Bed élens, Fouriioïzcn, BrairJkoJïers, Alaam voor aüe ambachten, Keukengerief in aluminium en veriak, Couverts, Messens, Waschmac'iienen, Baseulen, Beetemolens, Strooisnijders, enz. iiBBBaBBaBaaaBQaaeaisaaaascjï: GROOTE KEUS VAN FANTAISIE-POSTKAARTEN voor Ste Catharina, Kerstdag, Nieuwjaar, enz. bij SANSEN-VANNESTK, Poperlng-e. 13° VERJARING VAN DEN SLAG AAN DEN IJZER Zondag 11. werd te Brussel de Slag aan don IJzer plechtig herdacht. Een optocht had plaats van gewezen IJzersoldaten en werd in oogenschouw genomen door den Koning en Prins Leopold. Bijzondere Prijzen voor Voortverkoopers. Een zielitjc tijdens den Optocht. In onze stedei en dorpen wordt het Al- lerzielenfeest net geestdrift gevierd. In onze rusthoven ;aat eene talrijke menigte een bloemtuil o een kroon van onsterfe lijkheid op het graf der dierbare dooden nederleggen. Onder ons,kinnen ook wezentjes hun feest vieren, wint, eene zekere vergelij king doet zich roor met diegenen die in het graf rustel; evenals onze dooden verdwenen schinen, alzoo ook zijn de blinden d&or hmne blindheid zelve van de wereld afgetokken. Ofschoon in iene diepe duisternis ge dompeld, vragen zij uit al hunne krach ten ze te helpen, het ruwe levenspad te beklimmen en ;ij verlangen een klein deel van samenneijjng die wij onze dooden dien dag toekeinen. Indien den Hinden ouderling, aan den voet van het graf het licht verwacht dat zijne verdoofde oogen zal uitstralen, het kind, integendeil, aan den drempel des le vens, reeds door de blindheid gekruisigd, eischt vooral dat wij zijne stappen op den levensweg leiden. Voor hen heelt het Nationaal Werk der Blinden, 90, Daillylaan te Brussel, (Tel. 15.43.90 en Postch. 161.399) dan ook eene loterij ingericht. Met deze te bevoordeelen, vervullen wij een acte van liefde, dubbel verdienstelijk; de kleine blinden helpen en de zielen van hei vagevuur verlossen. fBHBBSaBSEBBBaiaSIWraflMMBHa, Van wege de ALGEMEENE SPAAR EN LIJFRENTKAS ontvingen we vol gende mededeeling: Sedert acht jaar reeds, vieren al de Spaarkassen der wereld, vereenigd in een Internationaal Instituut, op 31 October van ieder jaar, den Wereldspaardag Die viering geeft aanleiding tot verschil lende betoogingen, welke allé ten doel heb ben de begrippen over gezonde spaarzaam heid te verspreiden. Dit jaar, gezien de moeilijke omstandig heden welke de wereld doorworstelt, heeft cle Wereldspaardag een ganseli bijzon dere beteekenis. Hij zal ongetwijfeld het' zijne bijdragen in het bestrijden van het onvruchtbare potten, waardoor de gan- sche economische bedrijvigheid ernstig be dreigd wordt. De vertegenwoordigers der Spaarkassen uit alle landen achten het hun plicht ge meenschappelijk een boodschap rond te zenden, waarin een der essentieelste deug den der menschheid, welke aan allen voor uitgang ten grondslag ligt, in herinnering wordt gebracht. Die boodschap, waarvan de tekst hierbij is gevoegd, wordt op 31 October aanstaande in de gansche wereld gepubliceerd. Met bijzondere hoogachting en dank bij voorbaat. De Algemeen Bestuurder, (Get.) E. DEROOVER. BOODSCHAP Alle landen vieren vandaag het sparen. Deze viering moet elk Jaar herhaald worden. Zij meet ingegeven zijn door overwegin gen, besluiten, daden en woorden, welke verband houden met het beoefenen van het Sparen. Het gaat er niet om de genoegens en de ledigheid te vieren. Arbeid en Sparen zijn immers de mach tigste en zekerste factors van het welzijn, van don vooruitgang en van de waardig heid der menschen. Alleen door wilskracht kan het Sparen beoefend worden. Eenvoud van leven en van zeden ligt als het ware aan het Sparen ten grondslag; daardoor vergemakkelijkt het Sparen de toenadering der burgers: het leidt hun arbeid naar maatschappelijke uitslagen, welke voor de gemeenschap de weldadigste voordeelen opleveren. Het Sparen is de band, welke ons zoowel aan onze voorgangers als aan onze opvol gers verbindt. Het Sparen is de onuitputtelijke bron van de economische kracht der volkeren. Wij. de vertegenwoordigers van de Spaarkassen der heele wereld, vereenigd in het Internationaal Instituut voor het Spaarwezen, wij willen hier voor allen een waarschuwing en tevens een bevestiging uiten. Aan de eeuwenoude stevigheid onzer Spaarinstellingen, die omwentelingen, oor logen, puinen, crisissen van allen aard, jazelfs den waanzin der speculaties, zege vierend hebben doorstaan, ontleenen wij het recht die waarschuwing tot allen te richten. De oprechte vriendschap, welke ons bo ven de grenzen onzer vier en twintig lan den heen vereenigt in het maatschappe lijk werk dat wij gemeenschappelijk vol brengen, machtigt er ons toe die bevesti ging uit te drukken. De WAARSCHUWING heeft ten doel al degenen aan wie, in de openbare en particuliere instellingen, de spaarpennin gen van het volk worden toevertrouwd, er aan te herinneren dat zij tot plicht heb ben ze met de strengste eerlijkheid en in volle geweten te beheeren overeenkomstig de wetten van elk land en volgens den wil en de behoeften der spaarders. De BEVESTIGING is die onzer solida riteit, de solidariteit van al de spaarders der wereld, voor wie de Vrede onder de volkeren de eenige was.rborg, de eenige doelmatige bescherming is van de geheilig de spaarpenningen, door den arbeider moeizaam bijeengebracht, en van de stoffelijke, zedelijke en geestesrijkdom men, welke het vermogen zijn van het Menschdom. Onderteckend door de vertegenwoor digers der Spaarkassen van alle landen, leden van het Bestendig Comiteit ve.n het Internationaal Instituut voor bet Spaar wezen AAN 50 FRANK. Profiteert er nog van tot 11 December. Nadien 65 *fr. In het welgekend huis JOSEPH ACKE-CAILLIEU 132, lükkebuschsteenweg, leper. Telefoon leper 142. VRAAGT DAG EN UUR OP VOORHAND Bemesting der Welden In den Herfst of in den Winter, van zoodra het vee de weide verlaten heeft, moet men tot de bemesting der weiden overgaan. Talrijke landbouwers hebben deze laatste jaren, de oordeelkundige be mesting aan hun weiden niet toegediend, of toch min of meer verwaarloosd. Wij hebben menigen onder hen ontmoet die dit beklaagd hebben, ook hebben ze beslo ten nooit meer de minerale bemesting op weiden achter te laten. Immers, uit aangelegde proeven blijkt het dat weiden bijzonderlijk potasch en stikstof aan den grond ontnemen. Ze eischen veel min ïosfoorzuur, doch door dat alle gronden aan fosfoorzuur arm zijn, is dit element dus onontbeerlijk. De potasch- en fosfoorzuurmeststoffen verwekken ook buiten de aanzienlijke op brengstvermeerdering, eene betere samen' stelling der weiden. Ze verhoogen onder andere de verhouding aan vlinderbloemige planten, klavers, hopperupsklavers, en ook deze der grassen die een groote hoeveel heid voedingswaarde bezitten. Volgende bemestingsformuul is aanbe velingswaardig per hectare: Thomasslakken, of superfosfaat 400 500 kgr., of ook nog neergeslagen fosfaat 150 a 200 kgr.; Sylviniet-Kaïniet 800 k 1200 kgr., of Chloorpotasch 300 400 kgr.; Stikstof 100 k 150 kgr. Indien weiden door mossen worden in genomen, zullen 1000 kgr. fijngemalen syl- viniet-kaïniet per hectare, die mossen ver nietigen. CHICOREI WYPPELIER-TAFFIN BELGISCHE FABRIEK VAN n-r-WBri Z. Exc. Mgr. I.amiroy wordt procèssiewljze, opgeleid deer cle Geestelijkheid van Slad, uit de Dekenij afgehaald cn ter Lcrk geleid. Zoonis we verleden week aankondigden,, te plechtigheid over naar Let nieuw hoog- had Woensdag morgen om 9 uur, in St I altaar dat vervolgens ingezegend werd. Na Bertlnus de liturgische wijding plaats vande talrijke ceremoniën werd door Z. E. H. het nieuw hoogaltaar, waarover we eenige Kan. Deken Vervaeke eere plechtige mis bijzonderheden gaven. De geestelijke stoet ging on 9 uur Z. Exc. Mgr. Lamiroy, vergezeld van Z. E. H. Kan. Mahieu, Vicaris-Generaal, en Z. E. IC Kan. Reynaert afhalen en ter kerke leiden. Op den doorweg wapperden de vlaggen cn talrijk waren de geloovigen cm den bisschoppelljken zegen te ontvangen. Bij zijne aankomst ter kerk ging Z. Exc. Mgr. Lamiroy het H. Sakrament aanbid den en na veneering van de relikwieën van O. L. Vrouw bracht hij dezelfde n e', groo- gecelebreerd met pontificale assistentie. Het zangkoor van het college heef» de li turgische gezangen uitgevoerd. De plechtigheden werden door de in woners druk bijgewoond. Na de plechtigheid werd Z. Exc. pro- eessiewijz-9 terug ter dekenij geleid waar hij op den drempel nog e-n laatsten zegen gaf aan cle talrijke neergeknielde geloovi- gen. In den loop van den namiddag bracht Mgr. Lamiroy een bezoek aan het O. L. Vrouw'Gasthuis. izeaBSKüSBassassassaaassaacBBEfflBaaaBiBsaBsaai.jissasssaaaaaa n Getrouwd 2 We meldden verleden week dat hot Za terdag 29 Oktsber 70 jaar was dat Ssra- phin Adriaen en Mathilde Rossey te Po- peringe door het huwelijk verbonden wer den, Da echtelingen kenden in hun leven niets dan hard werken. Het gezin telde 19 kinders, meest al jong gestorven; drie ervan met twee kleinkinders zijn nog in leven. Tot over een paar jaar waren beide oudjes neg goed te beene, niettegen staande hunne 90 jaren. Sinds begon de man te sukkelen op den gangen 't vrouwtje verflauwde in de oogen. Nu zijn ze belde in O. L. Vrouw Gasthuis, ver troeteld door al de Eerweerde Zusters. Seraphin is bedlegerig en krijgt dage lijks het bezoek van zijn «Mathilde». In hun tegenslag zijn de oudjes ten zeerste gelukkig samen te zijn. We namen hun foto in de ziekenzaal in het gasthuis en moeder zat nog recht als een keers in haar zetel. Beide oudjes waren tan zeerste verheugd en fier over hun 70 jarige huwelijksviering en het grootste verlangen van Mathilde was dat ze voer een wee. alie dage ging moven koelie'" - terhammen eten! We wenschen de oudjes dat ze er nog vele jaren mogen eten, want als er een koekekantje over is, is 't voor haarzei ons Zuster Martha 1 Aan Seraphin en Mathilde onza beste gelukwenschan en God verleene hun nog eenige jaren! De jubilarissen zullen heden Zon dagmorgen van 9 tot 11 uur samen zijn in het O. L. V. Gasthuis en wie begeert mag ze er een bezoek brengen. Donderdagnamiddag vergaderden de mi nisters, onder het voorzitterschap van M. de Broqueville, eersten minister. De Ministerraad heeft het verslag aan den Koning goedgekeurd, waarbij de ont- binding wordt voorgesteld en de verschil lende modaliteiten worden geregeld in ver band met de nieuwe verkiezingen. Het dekreet op de ontbinding zal Zater dag in het Staatsblad verschijnen. In dit dekreet wordt bepaald, dat de verkiezingen zooals geweten plaats hebben op 27 November. De kandidaten moeten voorgesteld wor den op 6 November. De provinciale verkiezingen op 4 Decem ber, en de voorstelling der kandidaten moet geschieden op 13 November. De provincieraden zullen worden bijeen geroepen op 7 of 8 December. Het is enkel op dien datum, dat de oude ontbonden- worden om de provinciën niet zonder be stuur te laten. De verkiezingen van de provinciale se natoren zal plaats hebben op 19 Decem ber. De Kamers worden bijeengeroepen op 20 December en de Senaat op 27 Decem ber. De Ministerraad heeft zich ook bezig gehouden met de kontingenteering. Besloten werd d-e maarregelen in verband met de beperking van den invoer der huis kolen te herzien. Dé andere maatregelen in verband met de kontingenteering zullen eveneens her zien worden in zooverre de internationale akkoorden dit toelaten. De Ministerraad heeft zich ook bezig gehouden op voorstel van den heer Hey- man, met de uitbetaling van den werk- ioozensteun door provinciën en gemeenten. SEaaaSmaSHSSlESEBSaSESaHMffla NOODLOTTIGE ONVOORZICH TIGHEID TE DRANOUTER Een erg gekwetste Richard Dor.deyne, velomaker te Dra- nouter, had te klagen van de veelte vlie gen in zijn gemakhuis. Denkende de vlie gen te verdelgen, wierp, hij V/oensdag na middag een pot carbure in den aalput. Toer), dit nog van geen voldoende nut bleek, en de vliegen maar steeds bleven, vond hij goed een stekje aan te steken en in den put te werpen. Het onvermij delijke volgde. De gassen der carbure, ge mengeld met de reeds bestaande ontplof bare gassen van den put vatten vuur cn gansch het gemak vloog de lucht in, bij een hevige losbarsting. De man was het linkerbeen afgeslagen. De geneesheer van Westnieuwkerke werd onmiddellijk bijgehaald en deed de ge kwetste naar het gasthuis van leper voe ren om verdere verzorging. Richard Dondeyne, 41 jaar, is gehuwd; er zijn geen kinderen. De gekwetste werd er behandeld door Dr Ronse. Vrijdag middag vernamen we dat zijn toestand bevredigend was. «■□SaMaaBBHMMSaiSSSIHBBaa HET TE WATER LATEN VAN EEN REUZENSCHÏP IN FRANKRIJK Op 29 Oktober moet de Normandie een nieuw Fransch reuzenschip voor den dienst Frankrijk-Amerika, te water gela ten zijn geweest. Het schip is 313 meter lang en 35,90 meter breed. Van de fdpl tot den top van de schoorsteepen meet het 52 meter. De water verplaatsing zal 70.000 ton bedragen en het zal voortbewogen wortjen door 4 motoren van 49.000 ..P.K. ieder'. Het schip zal een snelheid vap 28 Unoqpen kunnen halen en zal de overtocht naaf Amerika doen in 4 dagen en 11 uren. Da bemanning en personeel zullen on geveer 1400 manpén sterk zijn en het sèhip zal kunnen 2500. passagiers medepemen. Naamlooze Vennootschap Zetel 58, Wol vengracht, BRUSSEL. Agentschap POPERINGB, Groote Markt, SO, Telefoon 264 De Naamlooze Vennootschap LANDBANK komt op haar uur alle gewenschte en onbetwistbare zeker heid aan hare kliënteel aanbieden. INDERDAAD De N. V. LANDBANK heeft een kapitaal van 7.700.009 fr. hoofdzakelijk in gronden belegd en ingeboekt volgens akten aan de koopwaarde voor 6.720.727,35 fr. Wat is de ligging en de werkelijke waarde van die gronden? Al de gronden van de N. V. LANDBANK zijn gelegen in Groot Brussel en omgeving. Zij be staan uit: 1. - Domein Beauvalgroot 27 y2 hectaren, gelegen nabij de Wereldtentoonstelling Brus sel 1935. De ingeboekte waarde is van 3.515.224,12 fr. Schattingswaarde in lotissement volgens verschillende experten 12 A 14.000.003,fr. Verkoopswaarde in lotissement volgens verledene akten 13.750.009,fr. 2. - Gronden UkkeL Groot: 1 Ha. 75 a. onge veer, gelegen in 't centrum van Ukkel, be nevens het Gemeentehuis .ingeboekt voor 1.739.246,80 fr. Geschatte en werkelijke verkoopswaarde 3.500.009,— fr. 3. - Concessie St-Stevens-Woluwe. Groot 140 Ha. door de Gemeente aan de Landbank toe gestaan. Deze gronden zijn gelegen langs de groote baan Leuven-Brussel. De Landbank bezit in eigendom te St-Ste- vens-Woluwe 5 Ha. 32 a. ingeboekt voor 943.917,63 fr. 4. - Andere gronden, groot 5 Ha. 98 a., ingeboekt voor 571.981,11 fr. De hierbovengemelde schattingsprijzen zijn ten volle door de huidige werkelijke verkoopen ernstig bevonden. De grondeigendommen van de N. V. LAND BANK maken een bewezen winstgevend verwe zenlijkbaar aktief uit. Er mag dus gezegd dat het aktief Landbank eene stille reserve van ongeveer 12.000.090 fr. bevat. HEEFT DE N. V. LANDBANK GEEN ZWARE PORTEFEUILLE OF DEELNEMIN GEN IN INDUSTRIEELE ZAKEN? NEEN. De N. V. LANDBANK heeft als portefeuille ingeboekt het onbeduidend bedrag van 44.600,fr. bestaande uit: 50.000 Frank obligatiën 6 Kilo-Moto inge schreven volgens noteering op 31-12-31 voor 41.000,fr. De bijna totaliteit van eene zaak met een grond eigendom van 17 y2 Ha. gelegen te Steene bij Oostende. sae Dit laatste aandeel 13 ingeboekt voor 600,fr. Volgens officieele schattingen en balans zou dit aandeel de som vertegenwoordigen van 2.499.000 fr. HEEFT DE N. V. LANDBANK HAAR DE POSITO'S IN HARE GRONDEN OF ANDERE BEWERKINGEN BELEGD? NEEN. De N. V. LANDBANK heeft nog het bedrag van haar kapitaal niet belegd. De N. V. LANDBANK heeft tot nu toe daar enboven uit voorzichtigheid en gezien de omstan digheden alle deposito's geweigerd. Er kan dus hoegenaamd geen spraak zijn van gelijk welke verrassing voor de deponenten. Wat is er bij de N. ,V. LANDBANK aan ge bouwen, mobilier en materiaal ingeschreven? De N. V. LANDBANK bezit geen gebouwen van gelijk welken aard. Het mobilier en materiaal staat slechts inge schreven voor een bedrag van b.bOd ir. De N. V. LANDBANK heeft dus ontegen sprekelijk een klaren en zuiveren toe,stand wat in de tegenwoordige omstandigheden heel weinig voorkomt. WAT MEER IS. De N. V. LANDBANK heeft niettegenstaan de haar vertrouwen in de Belgische Munt haar kapitaal door groudbeleggingen verzekerd tegen alle onvoorziene koersschommelingen. De sterkte en zekerheid van eene zaak hangt veel meer af van de belegging van het kapitaal dan van het bedrag ervan. De N. V. LANDBANK vervult ten volle deze voorwaarden en is uw vertrouwen waard. De N. V. LANDBANK heeft thans besloten met dezelfde omzichtigheid haar programma uit te breiden en over te gaan tot het verrichten van volgende Bankzaken: Depositos op Zicht en Termijn. Spaar boekjes. Uitgifte van Obligatiën 5 netto voor 5 of 10 jaar. Uitbetaling van alle Bel gische en vreemde Koepons. Leeningen aan Handelaars en Landbouwers mits waarborg. Uitwisseling van Vreemde Munten aan de beste voorwaarden. Aankoop en Verkoop van Titels in de Beurs, enz... HUIS GESTICHT IN 1836 FIJN ZUIVER GEZOND KRACHTIG SPAARZAAM I Dit zijn de hoedanigheden der van «'T PARADIJS», G. a'RUANT&Z' Te verkrijgen in alle kruidenierswinkels. TROUWE BEDIENING juist en goed sierlijk en mooi. allerhande Gesticht in 1919 door H. Finoulst Bestuur: FINOULST I.A. D. 10, MIRYSTRAAT, 10 - TcL 194.98 Kortrijk: Leiestraat, 48 - Tel. 11.39 Theorie - Praktijk Rijlessen op auto met dubbel stuur (EENIG IN VLAANDEREN) Prospectus gratia

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 2