VICTORIA LEGJVIÈEL Shea van <3e lersclie Brigade De St-Albertus-de- GEDACHTEN 1 E. H. DEKEN VROMAN IJZERWEGEN Wijzigingen aan den Uurtahel AANBESTEDINGEN Tweede Tentoonstellingstreki HOPTEELT De Herziening der Ouderdomspensioenen Met VICTORIA LE3MEEL veel eieren in den Winter. Door woorden maakt men zich meer vijanden dan door daden. Zijt gij alleen, denk aan uw gebreken, jKijt gij in gezelschap, vergeet die van anderen. Er ls ten allen tijde meer behoefte ge weest aan goede voorbeelden dan aan goede vermaningen. IE!!3ESaBQSaBaHB9D9aSBBB9E3SBB hetmanneke UIT DE MAAN Beste Vrienden lezers teer, Ik ben hier nogmaals alweer. Met 't epistel, staat 't U aan Van het Manneken uit de Maan. 'k Ga vertellen blijde dingen, die m'n beide ooren vingen, 'k Spreek ook over zaken droef Want miserie is hier troef! Ge vraagt, wie die miserie miek? Nummer één, is politiek. Nummer twee, 't is niet te wenschen, Is de foute zelf der menschen. En 't ls toch ongelukkig, niewaar. 't Le ven is zoo kort, en 't is dan nog enkel strijd en ruzie. Onze Lieve Heer zei: Kinderkens bemint elkander, want de liefde is het hoogste gebod! Maar 't wordt niet erg in acht genomen. Een voor beeld daarvan! Waar de politiek ook weer z'n parten in speelt. Verleden week in een groot warenhuis te Brussel was er 'n oud vrouwtje van de omstreken van de stad die inkoopen deed. 7r- s*ord ran den innakkingsdienst en vroeg wel vier of vijf maal aan den in- pakker: «Meneire, is 't mijnen toer nog niet? Eindelijk zei die meniere in 't Fransch: «Ja, madammeke, ge moet hier Fransch kennen, anders is 't moeilijk om gediend te geraken. Achter dat vrouwtje stond er zoo'n franskiljönsche seinjeur die natuurlijk eerst bediend werd. Zieiiier, zegde hij tot den bediende, natuurlijk ook in de parlé Frangais, een frank voor uwe moeite en hier nog een frank omdat ge die sale garce de Fla- mande» naar den duivel gezonden hebt! Zou 'n mensch uit zijn vel niet springen als hij zulke dingen hoort en ziet en da gelijks- in de hoofdstad. En dan zijn sommige menschen zóó verwonderd dat er eene Vlaamsche beweging is. Vlamingen, strijd voor uwe broeders in Brussel. Dat is één, van de droeve feiten in ons land. Een tweede feit is de kwestie die de heele wereld bezighoudt. De ontwapening! Wat halen al die conferentie's of ver gaderingen uit. Veel leugens vertellen! En gedurig worden er nieuwe aanvals- en verdedigingsmiddelen uitgevonden en ver vaardigd. Dat is grrrroöte... politiek. De kruik gaat zoo lang te water tot ze breekt! Maar eens toch komen dagen, Dat hij geducht zal klagen, Die nu. z'n zakken smult, Want 'k zeg het, heel gewis, Het is te laat den put gevuld, Als 't kalf verdronken ls! AL OVER DRONGEN te spreken, denk lk op de Lange die zooveel gedronken had dat hij- bijna verdronken was. Maar, mijne vriend, zei de Paster, Tc heb U toch gezegd dat ge den drank moet schuwen, 't is uw grootste, vijand! Ja, menheer de Paster, hakkelde de Lange, dezen morgen hebt ge gepreekt dat we onze vijanden moeten beminnen, et voiia DE AMERIKANEN zijn overal de eerste bij, wordt er gezegd. Hier ook weer eens. De algemeene secretaris der Olympische Spelen te Berlijn heeft reeds eene aan vraag gekregen voor ingangskaarten tot de Olympische Spelen van 1936. Het is de Amerikaan Nörman Raükoff, die acht be stendige ingangskaarten voor zijne fami lie vraagt. Hij was ook de eert die kaar ten had voor de Spelen te Los Angeles. Die is er nog al geerne bij! Of die vent zieh zoo goed voorbereidt op z'n laatste uur is 'n andere vraag. Amerika, Amerika, Land van leute en vreugd, Amerika, Amerika, Zijt g'ook 't land van de deugd? Amerika, Amerika, Gij gulden dollarland, Amerika, Amerika, Heerscht het geluk ook 'allen kant? Amerika, Amerika, Gij land, van wilde sport, Amerika, Amerika, Wilt gij dan elk record? Amerika, Amerika, Oh ja, ge zijt wel groot. Amerika, Amerika, Gedenk, ook 't groot moet dood! JA,...JA, zei Pieterse, ze zeggen: On gelukkig -in 't spel, gelukkig in de liefde en Omgekeerd. Hewel, van wanneer ik de 100.000 fr. gewonnen heb, ken ik al 'k weet niet hoe veel trouwlustige meisjes! Ja, geld, geld is alles vr-or de menschen. ZIEHIER, in ENGELAND stelde men de aardige waag: Wat is geld? En eenige antwoorden zegden: Geld is een, door al de voli ren. zon der onderscheid van stand, aangebeden afgod, alhoewel die afgod geen tempel heeft! IBBBBBBSBEBBBBEElBiaailBBBiaBBB Voor sommige is in alle ge vil de brand kast een halve tempel! Tweede antwoord: Geld doet graag leven! Dat is wel niet altijd waar, maar zon der geld kan men toch niet leven. En hier derde en juiste antwoord: Geld is een sleutel waar men overal mcê komt, behalve in den hemel, met geld koopt men alles, behalve geluk! Geld kan zuiver klinken, Geld kan vreeselijk stinken. Gebruikt men 't zooals 't moet, Dan is het geld heel goed. Geld wordt verdiend met moed, Voor geld vergiet men bloed. Geld kost moeite te vergaren, Geld kost moeite te bewaren, En die 't vergaard heeft en bewaard Moet zonder geld gaan onder d'aard! SUS LAPEE stak ook al twee dagen on der d'aard en Mie Flap vroeg aan de we- duwe: Nu zijde zeker droef Wanneke? Ja, griende Wanneke, want 't is toch zoo moeilijk te hertrouwen tegenwoordig! NU NE KEER IETS voor alleman. Wist ge dat er op de wereld meer dan drieduizend talen worden gesproken? Een paard dat geen eten krijgt, maar enkel water, gedurende twiiltig dagen kan blijven leven. Een beer vast gedurende zes maanden in het winterseizoen. Enkel in Europa, gebruikt men alle twaalf minuten een miljoen solferstekjes of lucifers. Voor den oorlog was het in Rusland ten strengste verboden in de Schouwburgen in de handen te klappen. LEVE DE YO-YO. Waarom? Zult ge misschien vragen. Zoo'n flauw spel! En toch zeg ik leve de Yo-Yo. Êen enkel verkoophuis bestelde 500.000 Yo-Yo's ineens ergens aan de Jura, waar een totale werkloosheid heerscht. 500.000 Yo-Yo's vragen toch al 'n beetje werk. Daarmeê is er ginder toch weeral werk. En al heeft de Yo-Yo maar die eene ver dienste, 't is toch iets. En daarom roep ik: Leve de Yo-Yo. Ik Yo-Yo En wind alzoo En 't draaidje wieggewaait En 't balke hupplend draait. Ik Yo-Yo En sneller zoo Zoemt hij om mij in 't rond En dartelt op den grond. Oh Yo-Yo, Nu leeft ge zoo, En weldra zijt g'onterft, Yo-Yo, want alles sterft. MAAR HOE IS HET TOCH MOGE LIJK dat Fons Snoesjes dat huwelijkskan toor kon openen. Die kerel heeft toch geen kapitaal! Maar hij heeft toch zes dochters die hij aan den man moet brengen! KOM MAAR AF Op 'n draf Gij die zijt Graag uw leven kwijt. Ge weet misschien dat ze uitgevonden hebben met een zekere straal auto's en vliegtuigen te doen stillestaan. Nu kunnen ze ook eene obusbestu ren door de lucht, met een zekere straal. Ze gaan dus nu eene groote bom bou wen, waar 'n mensch in kan. Ze gaan die de lucht injagen en altijd hooger sturen met die straal. Zoo hoopt men dan een bezoek te brengen aan het Manneken uit de Maan. In alle geval ze zijn er nog niet. Dus aan de liefhebbers in de doos te kruipen. Men zal hem dan êen groot standbeeld oprichten en daarmee zal er weer 'n be roemd man meer zijn in den Belgiek. IN DEN HANDEL moet ge goed kunnen liegen. Eergisteren kocht Marenta 'n schildpad voor in onzen tuin te zetten. Vandaag is 't beestje gestorven. Hewel, zei M.arenta tegen den ver- kooper, ge zegdet dat het'dier wel 100 jaar oud kon worden en 't is al dood. Ha, zei de handelaar, dan is het van daag misschien 100 jaar geworden. Liegen En bedriegen Is voorwaar 'k Zeg het 'aar Een gebrek Van arm en vrek. Laat onze leuze zijn Voor groot zooals voor klein En of het stormt of bruist, Zeg steeds en doe: Recht voor de vuist. EERGISTEREN zag ik 'n ongeluk in de stad. Marenta is er bij flauw gevallen. Dat is nog 'n gelukkig ongeluk, want anders had ze alles tot in de fijnste puntjes moe ten bestudeeren. Eene juffrouw had met heur auto 'n vischhandelaar omvergereden. Zijn voet was heel verpletterd. Ge zult er met 10.000 ballekens niet van afkomen, schreeuwde een woedend visscherswijf, gansch zijn voet is kapot. Ge denkt zeker, dat ge met een mil- lionnaire te doen hebt? kloeg het meisje. En gij denkt zeker dat hij een dui zendpoot is? Nu heb 'k d'eere U te groeten Met m'n handen, met m'n voeten Met m'n hoofd en met m'n lijf En ik geef U ook de vijf. Tot de naaste week dus vrinden 'k Kom U dan wel wedervinden. Marenta groet ook, heel ontdaan, 't Manneken uit de Maan. IB3B3E£Ba3EL*aSIBttiSB!BBB!333SBiaEQ SNOECK'S ALMANAK Groote en Kleine TER DRUKKERIJ DEZER. Alsook ALMANAKKEN en KAMBEURZEN (gedrukte en ongedrukte) VOOR NIEUWJAARSGIFTEN. «13-11-32 - DE POPERINGENAAR. - N 4$. - BI. G.1 PLECHTIGE INHULDIGING ■VAN TE MEENEN Zondag 1.1. deed zich te Meenen een grootsche pleehtSgtheid voor. De Eervv. Heer Vroman, gewezen Pastoor te Le Touquet, benoemd tot Deken der stad Meenen, werd ingehuldigd, 's Morgens werden de parochianen reeds aangemoe digd door een mooi weertje. Alle wei- denkenden waren feeststemmend en op geruimd en sloegen de hand aan 't werk om zoo goed mogelijk alles op te luis teren en alzoo aan den E. H. Vroman een blijde inkomst voor te bereiden. Want E. H. Vroman ls Welkomte Meenen, zoowel van de werkersbevolking als van de weihebbenden, want E. H. Vroman is een werkersvriend. Hij was gekend als een plichtvolle werker, stond immer midden zijn volk, werd geacht en bemind, en deinste voor geen moeite ach teruit. Overal droeg de werkersbevolking hem in het hart. Menige inwoner kent hem, heeft reeds van hem gehoord. Geen wonder dan ook dat den E. H. Vroman te Meenen met open armen ont vangen werd, geen wonder ook dat we er zooveel kristen werklieden zagen, geen wonder dat zooveel muziekmaatschappijen het feest kwamen opluisteren. DE STOET Om 14.30 u. kwam den E. H. Deken Vroman in gezelschap van E. H. Vic Gen. Mahleu en getuige E. H. Kan. Hos ten, Pastoor-Deken Moeskroen, de stad binnen gereden. Een groote menigte wachtte den Herder af en groette met geestdrift en eerbied. Een herdersknaap verwelkomde Eerw. Heer Deken en de Dekenstaf werd hem aangeboden. Weldra zette zich een mooie bonte stoet in beweging die gevormd was uit muziekmaatschappijen, turners, leerlin gen der kristene scholen, enz., en leidde Eerw. Heer Deken Vroman door de stra ten die bevlagd en versierd waren, naar de St Vedastuskerk. DE AANSTELLING Plechtig werd de E. H. Vroman als Deken ook menige gelukkige jaren in hun caris Generaal Mahieu, en als getuige Kan. Logghe, Brugge, die in een mooie en volksche rede den E. H. Deken aan de parochianen voorstelde, hun plicht schetste en aan den E. H. Vroman een vruchtzaam ambt wenschte. De parochianen wenschen den E. H, Deken ook menige gelukkig jaren in hun stad Meenen. flfll Vanaf 6 November 11. werden volgende wijzigingen aangebracht aan het uur rooster der treinen: 's Zondag rijdt een nieuwe trein ver trekkende uit Kortrijk om 7.5, Meenen 7.26, Wervik 7.34, Komen 7.41, Houtem 7.51, leper 8.4. Terug uit leper om 9.15, Houtem 9.29, Komen 9.36, Wervik 9.42, Meenen 9.50, Kortrijk 10.7 aankomst. Trein 3673 vertrekt te leper om 5.53, dus een minuut vroeger, Poperinge ver trek 6.10, Abeele 6.20, Hazebrouck om 6.53 Trein T431 uit Kortrijk om 9.36 naar Meenen is afgeschaft. Trein 3701 uit leper naar Poperinge om 15 wordt vervroegd en gebracht op: leper V. 13.20, Vlamertinge 13.25, Brand hoek 13.29, Poperinge A. 13.35. Trein 3694 uit Kortrijk naar Poperinge vertrekt 10 minuten vroeger uit leper, dus om 19.22, verders Vlamertinge ver trek 19.28, Brandhoek 19.33, Poperinge aankomst 19.39. Trein 3702 uit Poperinge om 5.19 naar Kortrijk rijdt niet meer op Zondagen en feestdagen. Trein 2807 uit Poperinge wordt een paar minuten vervroegd tusschen leper en Kortrijk. Trein T432 uit Meenen om 10.1 wordt afgeschaft. Trein T408 uit Meenen naar Kortrijk om 11.12 wordt een minuut vervroegd. Trein 2174 Adinkerke-De Panne om 7.31 naar Duinkerke rijdt dagelijks. Trein 5314 uit Adinkerke-De Panne naar Diksmuide vertrekt uit Veurne om 8.12, staat om 8.24 te Avekapelle, en volgt dan om zelfde uren zijne baan. Trein 3301 uit leper om 12.13 naar Oostende vertrekt 6 minuten later uit Torhout en behoudt zijne achterstand tot Oostende. Autobus A 36 uit Roeselare om 16.25 vertrekt 2 minuten vroeger uit Roeselare en Moorslede, 3 minuten vroeger uit Pas- schendale en komt 4 minuten vroeger aan te leper. Trein D227 uit Kortrijk naar Torhout wordt 20 minuten vervroegd. Trein 3486 uit Roeselare om 16.32 naar Meenen wordt 3 minuten vervroegd op gansch zijnen loop en trein 3470 uit Roe- lare om 5.02 wordt een minuut vervroegd. sssEBSEBBasBassaBissBssaaasEsr 18 Nov. Te 11 u., voor den h. Claeys, hoofdingr van Bruggen en Wegen, Vrij dagmarkt, 12, Brugge, geschiktmaken van de kus! laan van NIEUWPOORT naar DE PANNE, vak KOKSIJDE-DE PANNE. Lastk. nr 160 van 1932 (Nederlandsche tekst); prijs 27 fr.; plan 98 fr. 26 Nov. Te 10.30 u., op 't Provinciebe stuur, Groote Markt, Brugge, dakwerken aan de Hoofdkerk, het Groot Seminarie en het Gerechtshof te BRUGGE. Bestek fr. 84.753,62. Stukken, prijs fr. 7,75 op postch 50.148 van den Dienst der Ogenb. Prov. Werken, te Brugge. NOVEMBER - SLACHTMAAND 13 Z 26" Zond. na Pinkst. Didacus Stanisl. 14 M Josaphat, Albericus, Serapion. 15 D Gertrudis, Leopoldus, Albert, d. Gr. 16 W Willehadus B., Cunibertus, Otmarus. 17 D Gregorius d. Wonderd., Hugo, Flor. 18 V Kerkw. v. St. Pieter, Odo, Romanus. 19 Z Elisabeth v. Thüringen, Pontianus. Mengelwerk van De Poperingenaar 4 door RANDALL PARRISH Ik kan U dit merk aanbevelen, Made moiselle. Op onze beter kennismaking. Ik heb geen verlangen mij met uw wensch te vereenigengaf zij ferm ten antwoord. Kom, Monsieur, laten wij een einde maken aan al deze onzin. Ik ben uw gevangene, niets meer. Ik wil nóch met U eten, nóch met U drinken. Daarbij heb ik niet de minste inlichtingen te ge ven. De man leunde naar voren, keek haar recht in het gezicht en deed zijn vuist met een hevigen slag op de tafel neerkomen. Gij zijt een dwaas, zeg ik UI Gij denkt, dat ik hardvochtig ben, maar wacht dan liever eens tot gij voor de anderen staat. Zij zullen heusch niet om uw mooi gezichtje of om uw deftige ma nieren geven. Nog eens, meisje, luister naar wat ik zeg en gebruik uw verstand. Ik heb hier de bevelen uit te deelen en het is mijn woord, dat U hier gevangen houdt of U laat gaan. Vertel mij uw ge schiedenis, en als het even kan, zal ik U laten gaan, ik zal U zelfs een geleide meegeven. Is dit géén nobel aanbod? Deze plotselinge verandering bracht haar een oogenbllk in de war, ik kon het merken aan den kleinen rimpel tus schen lïaar oogen, aan het opeenpersen van haar lippen. Saunders kwam juist op dat oogenblik aanloopen met ver schillende borden en glazen, en zij zwe gen, tot hij weer weg was. Dorn stond «auur geleund, idj «claeea «le situatie volop te genieten, onverschillig voor den afloop. Welnu? bromde Awlright ongedul dig. Wat zoudt gij gaarne willen weten? Uw naam en woonplaats, Mademoi selle, waarom gij probeerdet 's nachts door onze linie heen te breken, en wie de man was, die gedood werd? En als ik daar antwoord op geef, kan ik vrij uitgaan? Dat hangt er van af, Mademoiselle. Gij zegt dat ik geen gentleman ben, maar ik ben een soldaat. <i Uitstekend, Monsieur, ik zal zien of dat zoo isgaf ze rustig ten antwoord, vastbesloten hoe te handelen. <i Ik ben Henriette Valois, een meisje uit Cambrai, dochter van den Commis saris misschien kent U hem? Awlright schudde zijn hoofd. Ik ben nooit in die stad geweest... een Fransch dorp misschien? Tien mijl zuidwaartsen haar ge zicht helderde op. Ik logeerde in Douai bij mijn tante Madame D'Estelle, bij de oostpoort, Monsieur toen ik be richt kreeg, dat mijn vader lag te ster ven. De Oostenrijkers hadden hem voor zijn eigen deur neergeschoten, en de man, die mij de tijding was komen brengen, was onze bediende Frangais La Barge. Hij kende den weg en zou mij begelei den. Wij reden 's nachts in de meening, dat het veiliger was, want er kruisten patrouilles in den omtrek, en wij had den geen passen. Wij kozen een afgele gen weg uit en werden geen enkelen keer aangehouden, tot wij U ontmoetten. De man, die gedood werd, heette Frangois La Barge.Bij de herinnering hieraan verborg zij haar gezicht in haar handen. Aardig verzonnen, moet ik zeggen merkte Awlright spottend op, met e< i elgenaardigen blik naar zijn luitenant, alleen maar jammer, dat wij den on- schuldigen bediende herkenden. De man was geen drié <a&gen geleden onze ge vangene, maar hij had weten te ontko men. Op dit oogenblik klonk van buiten het getrappel van paardenhoeven, de roep van een schildwacht en het grove geluid van een stem, die Dultseh sprak. De beide officieren stonden ineens overeind en Dorn ging op bevel van Awlright den toestand buiten verkennen. De kapitein vloekte en keek daarop het meisje aan, dat ook was gaan staan, haar handen om den leuning van den stoel geslagen. Bij St George, een detachement Hol landers! riep hij uit. Hoe weinig ik ook van uw verhaaltje geloof, ik wil toch niet, dat gij in handen van die mannen valt. Zij zijn erger dan wolven. Laat eens zien... ha! ik weet wat. Dorn zal hen een minuut aan den praat houden. Ga de ladder op naar de vliering en neem ze dan in; houd U daar doodstil, dan zal ik zien die vette varkens kwijt te ra- ken. Ik zal er gauw mee klaar zijn of ik heet geen Awlright. Ik voel niets voor die Hollanders als kameraden. Hola! Saun ders! ruim eens gauw de tafel op! Als die zwijnen voedsel ruiken dan zijn ze niet meer weg te slaan. Doe de deur goed dicht... en nu Madam! De dame hield zich alsof zij de toe gestoken hand niet zag en stapte naar den voet van de ladder. Ongetwijfeld was zij zich ten volle het gevaar, waarin zij verkeerde, bewust want al waren de Engelschen ruw ge weest, de Hollanders of de Oostenrijkers zouden nog wel een beetje erger zijn en zij dacht er op dit oogenblik slech's aan om ontdekking te voorkomen. Ik trok mij een weinig terug en hurkte onder den uitstekenden dakrand neer. Dank het licht, dat door de opening viel, kon ik haar zien, toen zij boven aankwam en het lichte laddertje introk. Zij legde het bedaard neer met het boveneinde op mijn voeten. Maar ik zorgde ervoor mij niet te bewegen, als betooverd bleef ik naar haar gezicht staren, dat door den gelen Onze lezers gelieven hieronder de reis weg van den toekomenden Ten toons tel - lingstrein (TEX XI) te vinden, welke door. Belgie en 't Groot-Hertogdom Luxem-ït burg, rijden zal van af 6 December toe komend. REISWEG Vertrek den 6 December uit Brussel om gedurende de maanden December 1932 en Januari 1933, 't Groot Hertogdom Luxem burg, de provinciën Luxemburg, Namen, Luik en Limburg te doorkruisen. Verder in Januari 1933: op 27-28 te Gent; 29-30, Maldegem; 31 Jan. en 1 Febi-. Brugge; 2, Lichtervelde; 3, Staden; 4-5, Poperinge; 6, Komen; 7-8, Meenen; 9-10, Roeselare; 11, Ingelmunster; 12, Ware- gem; 13-14, Moeskroen; 15-16, Ronse. Verder over de proivnclën Henegouwen en Brabant, om zijne reis te eindigen op 22 Maart te Brussel (Groendxeef). Wij vestigen de aandacht der nijve- raars op het feit, dat er regelmatig ver-' gaderingen gehouden worden tusschen de inrichters, de pel's, en al de belangheb benden dezer nieuwe wijze van handels- publiciteit. De belanghebbenden kunnen zich ten allen tijde wenden tot het algemeen be stuur der Belgische en Ejropeesche Ten toonstellingstreinen, 145, Leopold li-laan, Brussel, waar zij zich kosteloos de noo- dige inlichtingen kunnen verschaffen. i "KttNfSTERRSKÜ CONTINGENTEERINGEN WERKLOOSHEID - FINANCIES ontwapening '•""T ■•■-..V»' fSÏ I De nu'sk0'pn binsdlg jj namiddag hebben, de leden dér rpgeerjng raadvergadarièè- gehouden voor het ofiderzoek van verscheidene be langrijke- vraagstukken. Dit onderzoek liep vooreerst over de contingènteerihg der steenkolen, maar in het bijzonder van $fe buiskolen.. In prin ciep is het beslist iiat, deze éoiifiing'entee- ririg, Wélke doór' dé èbcialistfeh geëischt werd, zal afgeschaft worden. Daartoe zal men vopraf onderhandelingen voeren met de Engefsche, Nederlandsche en Duitsche afgevaardigden, dap de nieuwe maatre gelen ih overeenstemming met onze han delsverdragen mofeten ge-bracht worden. Deae onderhandelingen zullen eerstdaags gevoerd worden. De Werkloosheid te-Dage*i EEN HUISEIGENAAR VOOR BEDELARIJ AANGEHOUDEN TE ANTWERPEN ZIJN BEZIT WORDT OP 350.000 FRANK GESCHAT Donderdag namiddag stond aan de Middenstatie een arme stakker, met zijn klak in de hand, almoezen van voorbij gangers af te smeeken. Meer dan een nikkeltje werd door liefdadige menschen in het klaksken geworpen, waarvoor de sukkelaar beleefd bedankte. De wet verbiedt echter het bedelen en een politieofficier, die den man had zien staan, gelastte hem, mede naar het po- litiebureel te gaan. Hij verklaarde er Van D... te heeten en te Edegem te wonen. Daar de man niet in het bezit was van zijn eenzelvigheidspapieren, werd telefo nisch naar Edegem om inlichtingen ge vraagd. Zoo vernam men, dat de arme stakker eigenaar van vijf huisjes is en zijn bezit op ruim 350.000 fr. mag ge schat worden. Het schoonste van al is dat de man van vroeger reeds als bedelaar bekend is. Destijds stond hij regelmatig op de Schoenmarkt, doch sedert eenigen tijd vond hij het meer winstgevend, aan de Middenstatie de hand te reiken. Wanneer de politieofficier hem vroeg waarom hij het noodig vind nog te be delen, antwoordde hij: «Och, mijnheer de kommissaris, mijn vrouw is zoo gierig, ik krijg nog niet genoeg om een pintje te pakken Een proces-verbaal werd ten laste van den sukkelaar? opgesteld. BB&sEsaasiEsiaszaBssssffnisaau Minister Heyman heeft den Raad op de hoogte gebracht' van den toestand in zake werkloosheid. Er is eene merkelijke verbetering* waar te riemen in de nijver heden der textielen, der scheikundige stoffen, der voeding, der kleeding, van tabak, diamantslijperij en papier. In de maand Maart was de toestand het na-deellgst. Toen telde men 1515 ver loren werkdagen per 6.000 arbeiders. In September is dit getal gedaald op 1.387, Wat den werkloozensteun betreft, dezes uitkeering blijft verzekerd, ook voor wat de voorschotten van gemeenten en pro vincies betreft. Ontwapening Minister Hymans gaf eene uiteenzet ting van den toestand é.sr buiteniandsche politiek. Er werd eene drukke bespreking gevoerd over het standpunt van Belgie inzake de ontwapening. De Financies M. Jaspar, Minister van Financies, zette zijne uiteenzetting voort over den financieelen toestand. Ten slotte werden de gewone bestuur lijke zaken afgehandeld. asBBEisssssBssaaEBBaaiBiEiBzssa RECHTERLIJKE UITSPRAKEN EEN REVOLVERHELD TE KORTRIJK DE SEKRETARIS VAN DE STEDE LIJKE ONDERSTANDSCOMMISSIE WORDT IN ZIJN BUREEL BEDREIGD Zaterdag voormiddag, rond 11 uur, bood zich op het sèkretariaat van Openbaren Onderstand te Kortrijk een zekere De- smedt Alfons aan, geboren te Kortrijk den 4 April 1887, en aldaar wonende in de Meenenstraat 74. Nauwelijks binnen bedreigde hij den Heer Sekretaris Robert Larnmertyn met een revolver. Deze bleef e (Titer koelbloe dig en sprong onmiddellijk toe om den kerel bij de lurven te vatten. De koene rekel nam echter dadelijk de vlucht in de richting van de. Overledenstraat. Een politieagent die daar juist voorbij fietste zette hem achterna en kon hem vastgrij pen in de Recoliettenstraat. DE GESTOORDE IJZERBEDEVAART DE STRAF DER RUSTVERSTOORDERS OP DE HELFT GEBRACHT Het Beroepshof te Gent heeft Vrijdag morgen arrest geveld in de zaak der drie rustverstoorders van de Ijzerbedevaart van 24 Augustus 1930, n.l. Jan De Neef, Georges Labrique en Jacques Lagrange. Men weet dat ze door de rechtbank van Veurne verwezen waren tot 350 fr. boete of 15 dagen. Het Hof verbrak het vonnis van de rechtbank, en verwees de drie vliegers tot 182 fr. boete of 8 dagen, voorwaardelijk gedurende 2 Jaar voor De Neef en La grange. t De Staat wordt verwezen tot de kosten. IJSELIJK FAMILIEDRAMA TE LIEDEKERKE EEN SCHOONVADER DOODT ZIJN SCHOONZOON MET EEN MES. DE DADER AANGEHOUDEN Maandag rond 8 uur 30 's morgens ge beurde in de Opperstraat te Liedekerke een ijselijk familiedrama. In genoemde straat woonden de echte lingen Lodewijk Van den Borre en de schoonvader Edward Stevens, 63 jaar oud Deze laatste kon met zijn schoonzoon niet best overweg. Maandag morgen nu kwam het tot een nieuwen woorden twist. Edward Stevens wond zich danig op, greep een Tries en bracht er zijn schoonzoon Van den Borre verscheidene steken mee toe in het hoofd en de borst. De gekwetste zeeg neer badend in zijn bloed. Een bijgeroepen dokter stond dadelijk het slachtoffer bij, dat echter ondanks de toegediende zorgen enkele oogemblik- ken nadien bezweek. Het slachtoffer was vader van vijf min derjarige kinderen. EüEasraBWQSHnaBiaBmBiaEBBaBEg schijn van de kaars beneden wonderlijk beschenen werd. IV IK SPREEK MET DE DAME. Ik kon Awlright haastig en zacht hoe ren praten als iemand, die een laatste waarschuwing geeft, en daarop hoorde ik nog zijn zwaard rinkelen, toen hij zijn riem weer aangespte. Van het punt, waar ik nu lag weggedoken, kon ik in het ge heel niet meer beneden in de kamer zien, maar ik wist, dat de kapitein stond te wachten. Het scheen mij toe, dat de an deren in aantocht waren, een zwak ge roezemoes vari stemmen duidde blijkbaar op oneenigheid. Zoolang het zoo stil was, durfde ik mijn tegenwoordigheid niet aan de jonge vrouw bekend maken uit angst, dat zij zou schrikken en daardoor mijn tegenwoordigheid verraden. Maar als de verwachte manschappen eenmaal binnen zouden zijn, zou er natuurlijk een druk tumult ontstaan en kon ik daarvan par tij trekken om mij aan haar bekend te maken. Waarom ik er zoo op stond haar aan te spreken of haar van mijn bijzijn op de hoogte te brengen, was mij-zelf een raadsel. Ik zelf was een vluchteling, tot nu toe op wonderlijke manier aan na speuring ontsnapt. Om de waarheid te zeg gen, zooals de dingen nu stonden, kwam het er eigenlijk ook al heel weinig op aan of ik den Verbondenen of den Franschen in handen viel. Kregen de eersten mij te pakken, dan zou mij waarschijnlijk het vonnis van een spion treffen, en viel ik in handen der laatsten, dan zou ik voor een krijgsraad moeten verschijnen en zou de uitslag niet minder ernstig zijn. Toch in weerwil van dat alles was ik een sol daat, die de uniform van Frankrijk droeg. Als ik'al mijn vaandel had verlaten, dan was dit gebeurd om mijn eigen leven te eddea en ik bad nog heel veel kans, dat[i KRIJGSRAAD VAN OOST- EN WEST-VLAANDEREN Een Dienstweigeraar Voor den Krijgsraad van Oost- en West- Vlaanderen verscheen Vrijdag de genaam de Hendrik Verhelle, van Lichtervelde soldaat-miliciaan van de klas van 1932. ingelijfd bij het 13" regiment veldgeschut te Brugge, beticht van a) dienstweigering op 5 Oktober; b) dienstweigering op 10 Oktober; c) desertie. Betichte wordt bij gestaan. door M. Jjeuridan. Hendrik Ver helle'wordt veroordeeld voor desertie tot één maand gevang en voor de dienstweigering, niet ontvankelijk, wordt hij niet vervolgd. «BiiBBBSSBSaHBBSaK'SSBSSeiffiSa STAD POPERINGE UITROEIING DER MANNELIJKE EN WILDE HOPPLANTEN Het Kollegie van Burgemeester en Schepenen der stad Poperinge: Herinnert aan de inwoners dat zij ver plicht zijn onverwijld alle bestaande man nelijke en wilde hopplanten uit te roeien, welke op hunne landen, in hunne hovin gen of hagen, hout- of struikgewas groei en, hun toebehoorende of door hen ge bruikt. Geen mannelijke noch wilde plan ten mogen gekweekt worden. Als wilde hopplanten moei. men aan schouwen alle.hopgewassen zoo mannelijke als vrouwelijke, die groeien buiten de hop pevelden, düs deze die groeien in hagen, hout- of struikgewas enz,, zooals hierboven vermeld. Daar het seizoen nu gunstig is voor de uitroeiing, zijn de inwoners verzocht aan deze veropenbaring, zonder verder ver toeven, gevolg te geven om alle moeilijk heden te vemijden. Poperinge,,, den 21 Oktober 1932. Bij Bevel De Secretaris, De Burg. en Sschep M. Couttenier. N. Lahaye. IBBBÉlBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBflB Gebruikt Chicorei WYPELIER-TAFFIN 't is de beste. IBHBHEBBBBBBBBBBBBBBBBBBgaiE PROVINCIAAL VERBOND der Maatschappij voor Neerhof- dierenteelt van West-Vlaanderen. ZEER BELANGRIJKE STUDIEDAG OVER HOENDERTEELT, te Roeselare, op Zondag 20 November, in de groote zaal vari 't Semlfiarje, Zuid straat. (Toegang vrij en kosteloos.) DAGORDE: om 10ti uur stipt: 1. Welkomgroet, door den Heer Voorzitter. 2. Aanschouwelijke Voordracht, over de hoedanigheden van het Belgisch ei, om de 1" plaats in den afzet op de vreemde markten te kunnen veroveren, zulks met het oog op de verhooging van de marktprijs, door M. Mannes, Bestuur der van den Sameneierverkoop B. B. Om 2 uur stipt: 3. VOORDRACHT: Is pullorumbe strijding nosdzakelijk, zelfs in hoender- kweekerijen met een normaal sterftecij fer?, door H. Dr Geurden, opzichter veearts, Gent. Na iedere voordracht vrije bespreking. Hoenderkweekers, uwe belangen staan op het spel. Indien gij die niet behertigt, zal een ander het ook voor U niet doen! IDI als de koning eenmaal mijn geschiedenis kende, hij mij zou vergeven. Hierin lag dan ook mijn eenige hoop, want de zieke en vertoornde Saxe zou nooit vergeven of vergeten. Doch Lodewijk XV had mij eens zijn gunst toegezegd, en daarvan wilde ik nu gebruik maken. Toch was het niet deze beweegredenen, die mij tot mijn manier van doen aan zette. In geest en ook door opleiding bleef ik een soldaat van Frankrijk. Hoewel ik eigenlijk maar weinig wist van de rede nen, waarom wij vochten, bleef ik toch trouw aan mijn kameraden. Ik zou er mij-zelf nooit toe kunnen brengen, de Engelschen of de Oostenrijkers te helpen, of mij schuldig te maken aan verraad. Zoo iets zat niet in mijn bloed. En dit meisje was in dienst van Frankrijk! Hoe, of op welke manier, dat kon ik onmo gelijk gissen, maar haar wanhoopsrit door den nacht, waarbij zij de linie van de Verbondenen poogde te doorbreken, dan, het feit, dat zij geweigerd had den En gelschen kapitein verslag van zichzelf te geven, en hem daarna een valsche ge schiedenis had opgedischt, dit alles zeide mij duidelijk genoeg, van welken aard haar zending was. Als ik er in mocht slagen haar te dienen, dan diende ik tegelijk Frankrijk! Hiermee kon ik mis schien mijn gebrek aan discipline goed maken of althans zou het mijn smeeken om genade kracht kunnen bijzetten! Daar kwam nog bij, dat ik niets liever zou willen dan haar te helpen. Onver schillig wie zij was en onverschillig door welke omstandigheden zij in dezen moei lijken toestand was gekomen, haar per soonlijkheid sprak tot mij op een heel bijzondere manier. Het was meer dan een vage herinnering aan haar gelaats trekken een vaag gevoel, dat wij el kaar eerder hadden gesproken het was de vrouw zelf, die een beroep op mij deed. En ik voelde, dat zij een voprtreffelijke VTQUW KM, temaua vm karakter, Ik was IIET RELIKWIESCHRIJN UIT DUITSCHLAND NAAR BELGIE OVERGEBRACHT Bij de heiligverklaring van Albertus de Groote, verleende de Paus een jaar tijd aan de geestelijke overheden om openbaar den nieuwen heilige te vieren. Na Duitsch- lan-d is de beurt gekomen aan België om St. Albertus een plechtige hulde te bren gen. Onder de hooge bescherming van den Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen zijn in ons land St. Albertus-dagen inge richt, welke Vrijdag begonnen en op Zon dag 13 November zullen eindigen. Vrijdag namiddag te 3 uur werden ves pers gezongen in de kathedraal van Aken, waar 't relikwieschrijn van St. Albertus was overgebracht door de zorgen der Do- minikaner-orde, aan wie ze is toever trouwd voor den duur dezer dagen, door de St. Andrieskerk van Keulen, waar het schrijn sedert veel jaren bewaard wordt. Na de plechtigheid te Aken werd het schrijn in een autostoet proeessiegewijze naar den grenspost van Herk-enrath ge voerd. Aan het hoofd van dezen stoet bevon den zich de Bisschop van Aken, zijn coad jutor en verscheidene leden der geeste lijkheid van bedoelde stad. Te Herkenrath gekomen, keerden de Bisschop en zijn coadjutor naar Aken terug, terwijl de autos doorreden naar de belgische douane. De Belgische minister vr.n. financies had den vrijen doorgang van 't relikwieschrijn toegestaan, zoodat er niet veel formalitei ten te vervullen waren. Vrijdag avond laat kwam de relikwiekas te Leuven aan in het klooster der P. P. Dominikanen. BKl ï'J 8 i -A4 Jl Van Leuvep werd het schrijn Zaterda# namiddag, 2 uur, naar Brussel overge, bracht en daar opgewacht, DaillypiaatJ te Brussel, door de Paters DominikaiWi met talrijke afgevaardigden der vrije 1$, tholieke scholen. Een stoet van 2000 personen vergezel^ het schrijn naar de Pominikaner-keit waar een plechtig Lof werd door Mgr. de Trannoy, aalmoezenier 't Hof en een kanselrede door Pater Mas, saux werd gehouden. DE PATROON VAN DEN VREDE In het decreet waarin Albertus dj Groote heilig, verkaard wordt en tot Kerk. leeraar verheven, schreef Z. H. Pius XI: Albertus de Groote ls zulk een heilige, dat onze tijd, die vurig naar vrede zoekt, tot eigen groot voordeel naar zijn voor. beeld kan opzien De Heilige Albertus was in zijn leven een groot bewerker van verzoening tus« schen vorsten, steden en volkeren. In de moeilijkste oogenblikken vond hij1 het ge. heim om de harten weer samen te toen. gen. Hierin was hij het levend voorbeeld van Christus den Verlosser, deft Vorst van Vrede. Er heeft, wellicht nooit in de geschie- denis, zoo 'n algemeen, grievend tekort aan vrede geheerscht als vandaag. Tot den Patroon van den vrede moeten wij ons wenden, om voorspraak en bescher ming. Daarom, vergeten wij het Triduum niet dat ter eere van den H. Albertus den Groote wordt gehouden in St. Pauluskerk, den 13, 14 en 15 November. DE OVERBRENGING VAN IIET SCHRIJN ST-ALBEKT .a V J V;' I Hierboven een zicht van de overbrenging van het Schrijn, op de Daillyplèats te Brussel. Het wordt gedragen door de E.E. P.P. Predikheeren. BSi3BSE!S3EBBSSE£Saa&ZlSBSaBBB3B8SBEBB3S!!3B.3SSl&BBE59l GROOTE KEUS VAN FANTAISIE-POSTKAARTEN voor Ste Catharina. Kerstdag, Nieuwjaar, eni bij SANSEN-VANNESTE, Poperinge. De herziening der ouderdomspensioenen vordert snel, binnen enkele dagen zullen alle dossiers geregeld worden. Bijzondere Prijzen voor Voortverkoopers, lEssasassaBssassBsaBsaaasaiBBSBSflBBssBBiiiigsaBzssBBZBi^BSBi Nu moet U eieren gaan rapen want nu zijn zef goed aan prijs. Voedt dus direkt met Wie geen eieren raapt, voedt altijd te duur. Mei Victoria Lég- me'Sl volop Wintereieren dus winst. Vpzfoijgbacir alleen 'bij JULIEN DEBYSER, Noordstraat, 32, POPERINGE, en bij zijn Voortvêrkoopers' lBBBB!9BSIB3BSBBBS!SaBBIBaCBBBBBSfl&Ea3a3IKBBaSBSa2iS3S9SiZraill DE SNELTREIN PARIJS-AMSTERDAM ONTSPOORD- TE BUIZINGEN-BIJ-HALLE EEN ZICHT OP DE Dinsdag, toen de sneltrein Parijs-A msterdam de statie van Buizingen aan gematigde snelheid uitreed werkte het elektriek wisselapparaat dat zich dan onder den trein bevond. Een deel der wagens werden aldus op oe» zijspoor geduwd terwijl het ander deel op het h oofdspoor doorreed. Een hevige schok had plaats en ver scheidene wagens werden van het spoor PIP ONTSPOORDE TREIN. gelicht en doorploegdeft de nevenliggen de gyond. - iwi Alleen een postbeambte wera licht gekwetst. Het mag een geluk heeten dat de t rein ingehoudeh werd in Buizingen want had hij zijn volle snelheid moeten beho uden hebben dan zou een ware ramp voorgevallen zijn. als het ware in het kamp opgegroeid en maar zelden in aanraking gekomen met mannen van eerste famifle, maar ik her kende mijn eigen stand, de verschillende dingen, die van hooge geboorte getuigen. Zij was geen boerin, geen dochter van een commissaris in een of ander onbe kend plaatsje. De trotsche manier, waar op zij met den En-gelsch man onderhan delde, haar beschaafde stem, haar zui vere uitspraak, alles werkte mee om de vermomming van haar kleeding des te meer te doen uitkomen. Ik bespiedde haar gezicht bij het licht van de kaars ter-wijl zij, gebogen over het gat in den vloer naar beneden' lag te staren. Ik kon haar nu veel beter opne men dan zoo even. Een slank en toch niet mager meisje van twintig jaar, met donker haar en donkere, door lange wim pers overschaduwde oogen, met gebogen lippen, een blanke huid en een zuiver ovaal gelaat. Hoe langer ik naar haar keek, hoe onrustiger ik werd. Of zij goede of kwade bedoelingen had, of zij al dan niet in dienst was van Frankrijk, mijn hart dwong mij, haar In geen geval aan het 'beminnelijke mededoogen der vraat zuchtige wolven, die op het oogenblik het land afstroopten, over te laten. Awlright wachtte slechts op het meest geschikte oogenblik om zich van zijn minste zijde te laten kermen, en wat Dorn betreft, ik rilde als ik alleen maar aan zijn sarcas tische grijns dacht. Bij alle goden! ik zou er voor zorgen, dat zij later in het kamp nooit groot zouden kunnen gaan op h< t spel van dezen avond of dat zij om harr zorden lachen. Dan zouden zij tenminste eerjt met mijn degen kennis moeten ma ken. Met veel lawaai ging de deur open en een heel rijtje mannen kwam naar bin nen; de sabels kletterden tegen de spo ren. Ik zag, dat het meisje zich een wei nig terug trok, zoodat zij bulten den lohtolüg kwam, maar ftlj bkef toch genoeg bij de opening om alles, wat zich daar- beneden afspeelde, te kunnen opne men. Ik verbeeldde mij, dat ik aan de wisselende uitdrukking van baar oogen wel zoo ongeveer kon opmaken, wat zij zag en ik had deze hulp bepaald noodigi want de mannen sprakeri op brommer!- gen toon Duitech, zoodat ik geen enke len zin volledig kón verstaan, behalve wanneer Awlright een paar kernachtige woorden Engelëch liet hooren. Uit wat ik kon opmaken, begreep ik, dat de kapitein geen woord Duitsch ken de, maar Dorn scheen het vloeiend te spreken en fungeerde dan ook als tolk. Ik had niet de minste moeite zijn neus stem te herkennen, en uit hetgeen hij verklaarde en .Uit de talrijke vragen van Awlright kon ik wel zooüvat gissen wat zich daar beneden afspeelde. De man schappen waren geen Hollanders maar Oostenrijkers. Zij hadden den verkeerden weg genomen en waren nu knorrig en boos, omdat zij zoolang hadden moeten loopen. Zij eischten voedsel en een gids, maar zij deden dit op zulk een brutale manier, dat de beide Engelschen alle ge duld verloren. In werkelijkheid heerscht® er tussghen de Verbondenen niet veel sympathie, maar integendeel heel veel afgunst; eigenlijk haatten zij elkaar op recht; en ik dacht dan ook een oogen blik dat het tusschen de mannen tot een botsing zou komen. Een poosje achtereen klonken in drie verschillende talen aller lei vloeken naar boven, maar dasrn» schenen de verontruste gemoederen tot bedaren te komen. Awlright was onge twijfeld tot de conclusie gekomen, dat hij het lastige stelletje het spoedigst kwij' zou raken als hij hun gaf wat zij vroegen De Oostenrijkers waren twee tegen ii) een en in een stemming, da' zij niet van een beetje strijd afkeerig waren. Dor» scheen hem hierop attent te maken, fnaN de kapitein wilde er eerst niet van hooren

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 6