kosteloos i2c Góede Herder Ruwe Handen DE PROVINTIEVERKIEZINGEN Na den Slag De Handen uit de Mouwen Destfooper's takken, ItGO ZONDAG 11 DECEMBER 1932. KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL-EN AANKONDIGINGSBLAD. spoedig zacht met In ieder Gezin een degelijk Katholiek Weekblad Kieskanton Diksmuide De Katholieke Zegepraal schitterend bevestigd. Wat over den Uitslag in ons Arrondissement. Bij de Hernieuwing van den Zegepraal. Vaa nu M Nieuwjaar Wat de laatste Verkiezingen ons leeren Viering der Katholieke Zegepraal op 6 December te leper iWEEKBLAD: 3S CENTIEMEN.' 29* JAAR. N' 50. "DE POPERÏNGENAAR" Uitgever SANSEN-VANNESTE POFERINGE Telefoon Nr 9. - Postch. Nr 15.570. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR In Stad In 't Land Frankrijk Ctnvro, Engeland A—er'ka, Canada en an dere landen 17,— fr. 18,60 fr. 35,— fr. 40,— fr. 60,- PESDffiENUS TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 2 fr. toel. v. ber. met adr. t, bur. Berichten op 1' bl per regel 2,59 fr. Berichten op 2* bl. per regel 3.75 fr, Berichten op 3* bl. per regel 1,5') I". Rouwber. en Bedank, (min.) 7.00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te brtalen en moeten tegen den Woeiaivig avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag neen. We ontkennen het belang niet der crisis v or landbouw, handel en nijverheid; we f ven toe dat groote vraagstukken aan de c> :eorde staan, maar het is toch geen re el :n om met onverschilligheid en koudheid zijn sympathie en belangstelling te wei- f .ren aan een verloren schaap en zijn goeden herder. Een goede herder kan in teressanter zijn dan een kabinetsvormer. Was er maar dit parabel in 't Evangelie, het zou al genoeg zijn om de goedheid des herten te laten kennen van Dengene die zieh-zeff genoemd heeft: De goede Her der Hij kon het zoo goed uiteen doen omdat Hij zelf de hoofdrol vervulde in dit stukje. De Farizeërs waren mannen waar er geen rechter kant aan te krijgen was. Ze controleerden den Zaligmaker in al wat Hij zei of dei, en al vonden ze niets contrarie, ze verdraaiden zijn woorden en legden ze verkeerd uit. Gelijk ge heime policie zaten ze Ilem overal op de hielen; met detectieven-oogen be spiedden ze Hem en omdat ze Hem nooit konden in foute betrapen, verweten ze Hem: «Hij gaat in de huizen der zon daars en eet er. Hoe meerder zondaars, hoe meer Hi] met hen bevriend is. Daarop vertelde Hij zelve over zijn verloren schaap, met woorden nog frisch na 19 eeuwen. Een schaapje, aan alle schapen gelijk, was nog in de jeugd de jeugd, een lange speeltijd. Het vond het te eng en te vernepen in den schaapstal. Het was moe van altijd hetzelfde geblaat te hoo ien, eeuwig en ervig hetzelfde vervelend geblaf der honden, de herhaalde verma ningen van den herder. De lucht scheen buiten frisscher dan deze van den be- dossemden stal, het gras groener en de klavertjes malscher ginder ver. En de goeste zei: «Toe, ga maar.». (Een mensch bestaat alzoo; we wil len altijd elders grazen dan waar ze ons stakebandden. Hier Is 't gras vertrap- peld reeds, we reikhalzen zoo ver we kunnen, maar hetgeen buiten ons be reik ligt komt ons imr r vcor als het schoonste en 't appetijtigste.) Het mocht nooit te verre loopen of «effens was er de hond achter. Het schaapje nog te klein om te weten wat kwaad is was vertrokken zonder entwat te zeggen. Het heeft niet lang geredeneerd (als schapen redenee ren?); het was verkeerd opgestaan. Het is weg op een koelen morgen, stille-weg, dievelings alzoo langs de hage, weg zon der zijn adres achter te laten, weg en deure op avontuur terwijl de schaper zijn hielen gekeerd was. Dat was zijn mis daad. Het vergat al te mee een keer brave te zijn maar deed nooit geen ander groot kwaad: het was geen schurftig schaap, het deed niets expres om den herder te tergen, het had den herder -geen zottig heid gezeid, de scheur niet in brande gestoken, de deur niet toegeklakt, enkel schampavie gespeeld, zoo ineens parti op den dril en zonder een briefje op de tafel te laten. Het ging al verre lijk in 't soldatenliedje binst den oorlog: Tu partis un jour, sans un mot d'amour, sans regrets, pour toujours. Het schaapje ziet alles door esn groe nen bril, zoo Is de groene jeugd. Door die groene glazen verandert alles in fris- sche weide, ook de naakte stoppelvelden. Het schaapje peinsde (als schaapjes peinzen?)Ik ben nog niet ver. Ja, je doet, een keer dat ge weg zJjt van huis, weg van den herder, gij zijt gauw te ver, mijn schaapje, je meugt dat niet vergeten als gij alleene gaat weiden. Het huppelt lijk een zotje, wikkelt zijn koddeken, d?nst op en neer, weet niet waar dat het heeft van welligheid en vrijheid in de wijde wereld. En alles schijnt zoo nieuw en het trekt zijn groote oogen open. En zulk goe gras en zooveel soorten, helder water uit het vloeiend beekje, warme zon op zijn rugge, dat was een leventje ja, ja. En den schaper niet meer hooren grommen en de honden niet meer hooren leelijk doen, wat wilt ge meer om speelsch te dartelen? En 't is een hemelsch weertje, *t wil niet gedroomd worden. Binst zulk een schoonen dag wie peinst er op den avond? En als 't moe is van berg-op, berg-neer te loopen en al zijn willekens en grillekens te voldoen dan gaat het in de schaduw een tukje deen. t Het herbegon in den namiddag zijn plezierreis langs paden waar het nog nooit voorbijkwam. Met de bende wa ren 't altijd dezelfde eentonige wegen. V/at een lust voor een lam dat niets liever doet dan wegloopen. Het verste van zijn gedachten was weerekseren. Had het moeten verlangen om weere thuis, het zou bij elke haag, bij eiken draai van den weg, bij eiken gracht gezeid hebben: «Ka! 't Is nu alhier, 'k moet dat onthouden tot in 't keeren.O, het was zoo plezierig buiten de schreve te loopen, zco aangenaam dat het aan geen terugtocht dacht. En spelevarend geraak te het verder en verder; elke goeste vol deed het, nu van dat een bete, dan van 't andere een monósvul; nu eons staan, dan weer voortloopen en zottebollen. Maar schoone liedjes duren niet lang. De avond daalde en de nachtkoude Viel mot de duisternis. Het zakte in de medder van een vuilen dijk en geraakte er met moeite uit. Het was nog niet bskemen van zijn schrik of het stropte in de doemen en liet er veel van zijn vacht. Hier is 't voeder schraal, biezen en droog gras. Daar gapen ook bergklo ven en ravijnen. Het wordt benauwd en verwekt berouw en weent: Och onnoozel schaap, hoe heb Ik toch zoo dwaas kunnen zijn den veiligen stal te ontvluchten waar ik zoo v,-el was, ik moest met den klaren weere thuis zijn. Wat hoor ik... de wolf huilt alreeds, ik zoek mijn heil In de vlucht... ('en weg om weer te keeren ken ik niet. V/as ik nooit weggeloopen,... ik bibber van de koude en thuis te midden de kudde is 't zoo warm;, ik ben moe en kan niet verder meer; ik voel mij hier zoo alleen in 't eenzame veld om den nacht over te brengen zoo ver van huis. O! Het spijt mij, de herder was altijd zoo goed voor mij. Het is nog zoo lang eer het dag Is, als het ooit nog weer dag wordt.Het staart zich blind in den denkeren nacht. Zou die idylle, zoo schoon begonnen, nu tragisch eindigen? De herder telde 's avonds zijn scha pen en kwam aan zijn getal niet. Mis schien was hij gemist, hij hertelde en hertelde neg: altijd kwam bij er één te kort. Een schaapje kwijt. Het is verlo ren omdat het den herder verloor. Er ontbreekt één. Zonder te peinzen, zonder te redeneeren, begint bij te zoeken. De herder aarzelt geen oogenblik, beter dan al wat goed is krachtiger dan een die geen schaper is, hij weet dat hij nog alles kan als 't schaap niets meer vermo" dubbel herder voor de verdwaalde. Hij ls anders altijd bij zijn bende, kan e: biet van weg. teiwij er één deureloopt. Gij moet niet vragen hoe ongerust de herder was. Hij liet de negen en negentig getrou we schapen achter, om het eenige ver loren op te zoeken. Hij nam zijn makke en zijn lantaarn, deed aanbevelingen aan zijn gebuur dat hij voor de twee kud den de wacht had willen houden, ver maande zijn twee honden: «Max en Ba ron, opgepast zulle! En hij ging, gaan was gaan. Ach mijn lief beestje, zuchtte hij, waar moogt gij toch ver dwaald zijn; blaat, ik zal uw stem her kennen, gij spreekt geen vreemde taal: naar welken kant moet lk mij bege ven? De herder stelde belang ln zijn schaap, hij was geen huurling die dacht: 't Is toch een andermans, 't is "t mijne niet. Hij zag zijn schaap zoo geern, hij kende ze allen bij naam van 't eerste tot 't laatste en zij kenden hem ook. Nu dit icn verloren s, „..g hij het nog liever; hij had zijn leven offervaardig veil om desnoods met een tijger te worstelen. Het was zijn schoonste schaap niet van heel de kudde, 't is waar, maar allen waren hem dierbaar aan 't hert. Het was zijn beste niet, anders was 't niet misloopen. Maar toch beminde hij het alsof hij maar dat en had; het mocht eten uit zijn hand. Hij had het niet doorgezonden, het was van zelf ont vlucht 't was 't schocnste van zijn historie niet en zonder reden. Hij ging en zocht overal. In 't eerst had hij het spoor kunnen volgen bij 't lantaarnlicht, hier altijd voort, in de mullige dreef, al schapepooten, maar ginder op de harde kalsij geen spoor meer en dan de weide... niets dan dwaal sporen. Zal hij weerekeeren? Het schaap kan dolen, de herder niet. De herder zong zijn geliefkoosd deun tje: Ik wil mijn kudde gansch verzaken Wat zou ik haar nog meer bewaken Zij slechts mi.in eenig lam voortaan Voldaan. Het lied beurde hem op. Met nieuwen moed stapte 1$ voort. Hij vond er zoo in, dat hij zijn lieveling missen moest en hij verlangde ernaar zijn herte uit, zoo danig dat hij de blenen aan zijn voeten niet meer voelde. Een ander een vreemdeling, een huurder zou zeggen: ben moe geloopen, 'k ben al ver g ik keer terug, daar kan ik niet sukkelen. Het dier moet het maar eten, 't zal leeren,- 't meest maar niet wegloopen 't had hier niets te kort. Hij bemint zijn schaap, zijn voeten zijn kapot gegaan en bloeden, hij lijdt hon ger en dorst. Alle liefde wordt met lij den betaald. Neen, hij gaat en. langs den weg trekt hij een handsvol steenklaver, juist van die scort die het liefst eet. Hij roept... de echo alleen antwoordt. Arm schaap, kon de herder toch in tijds komen eer de wolf nadert. Arm schaap, hebt gij vergeten uw gelukkige dagen van vroe ger. Dwaas v/aart gij als gij uw geluk niet kendet. Waarom hebt gij uwen her der vergeten en nooit gedacht aan 't ver driet dat gij hem zoudt aandoen met te vluchten? Hoe lang zal het duren, schaap, eer de wtflf u te pakken krijgt? De goede herder vreest niet voor die ven, niet voor wolven, hij hoort de don- derrobbels in de verte maar hij wil naar huis niet keeren, eer hij zijn lieveling terugvindt. Hij roept. Het schaap heeft het eindelijk gehoo-d, het antwoordt. Het kan niet van zelf te gengaan, zijn hert klopt en jaagt; het zit vast en vernesteld in de bramen, gewond, uitgeput en t'ende. 't Is tijd want de vreeselijke wolf nadert op het geblaat, hij snoffeit in 't bosch en glsrteoogt in 't donker, hij hoort aan die stem dat het nog een jong dingen is, een lam nau welijks uit zijn kwafin. De herder hoort zijn schaap maar ziet het niet. Zal de gulzige wolf die gemak kelijke prooi met haar en huid verscheu ren? Er is geen worstelen aan, ln dien ongelijken strijd. Zal de herder morgen vroeg niets meer vinden dan een plas blosd en eenige witte vlokjes aan de hagedoomen? Voor den wolf zijt gij maar een mondsvul, schaap, hoe groot als ge zijt. Overal zoekt hij, hij loopt de streek af, t'enden adem. Hoe ver het ook ver dwaalde, geen hoek, geen weg, geen ge hucht of gewest geen doornstruik tot waar zijn goedheid niet doordringt, zijn kommernis gaat naar 't dichte woud, zijn blik naar eiken afgrond. Hij moet het vinden, zoo gejaagd is zijn liefde, zoo goed zijn hert boven elk gedacht. De wolf likkebaardt, bij is zijn stuk zoo goed als zeker. Rap, rap, huilt hij.Het schaapken schrikt, zijn bloed verstijft. Het huppelt niet meer, 't ple zier is gedaan, het voelt zich alle kracht ontzinken, 't Zit vaste in de klem, in de doornen... «Die niet hooren wil, moet voelen Kon het loopen en was het dag, het zou niet verder loopen, het keerde vlug ger weer dan het ontvluchtte. Het blaat zijn spijt uit: «Hier ln dien doornstruik kan lk mij toch niet thuis gevoelenen roept op den meester. Nu repereert hij 't gerucht. Répérage par le sonHet stil gebed wordt gehoord en verhoord. Hij is daar als de nood het hoogst is; hij steekt zijn beide armen uit en om armt de doornen. Het schaapje zoekt de reddende hand die de doornen niet voelt, enkel maar de zachtheid der wol. En die vingertoppen, ongevoelig voor eigen leed, laaien overgevoelig voor een ander, een anders zeer weg en de zoete mond vraagt: Waar doet het pijn? Het scherpe van het offer voelt hij tastbaar met den vinger en ln teedere verkleinwoordjes spreekt hij zoo mee warig: Mijn schaapken, welk geluk, was lk vijf minuutjes later gekomen... gij waart eraan. Het schaap blelt om te mogen mee gaan, de herder vraagt niet beter. Bij dien doornstruik zinkt hij zelf op zijn knieën alsof hij moest vergiffenis vra gen. Zal de herder groote oogen open zetten en een vinger maken op zijn stouterik? Neen. Het schaap is er ziek van, maar nu het den herder weet is 't zoo goed als genezen. Het krijgt geen slagen. Een slag is een slag, en een laaitje is cen laaitje. Het schaapje zei niet: Wacht tot morgen, tot de klaarte, nu is het te donker om naar huis te gaan. A. B. Doos 4 ca 7^ Frank.Tubc 12 Frank. In alle Apotheken. 1 Gebruikt Chfcorui WÏFELIER-TAFFIN '1 is de beste. We meenen het nu het geschikt oogen blik om op het onderwerp der pers terug te komen. De werkelijkheid schemert zwart op wit geweldige cijfers voor de oogen, ja, zelfs onteerende cijfers. Weet Ge, beste Lezer, dat van de Bel gische bladen er 1/3 katholiek en 2/3 niet katholiek zijn. Jaarlijks wordt er door het katho lieke Belgie 6 miljoen frank aan de niet katholieke pers gegeven; 6 miljoen frank: een vracht van kogels die in de handen onzer vijanden worden overgeleverd om alles wat ons duurbaar is te laten kapot schieten. Want door die pers wordt een vergift van ongodsdienstigheid en onwaarheid ingespoten met kleine, haast onmerkbare hoeveelheden. Dat vergift werkt niet plot seling, neen, maar langzaam, doch zeker. En zoo heeft de antikatholieke en neu' trale pers menschen het geloof doen ver liezen, die vroeger van de beste Katho lieken waren. Dat vergift: niet over de Goddelijke waarheden spreken, op tijd en stond te bekampen en negeeren, som tijds wel een gevaarlijke roman opne men of zedekwetsende aankondigingen, dat vergift heeft langzaam zijn verwoes tingen aangericht in de ziel van den man, in de ziel van vrouw en kinderen. Ge zoudt thuis, voorwaar, geen vreem deling dulden, die uw Kruisbeeld vermor zelt, uw Lieve-Vrcuwbeeldje van de schouw rukt, zedelooze klap vertelt, het gebed uwer oude moeder belachelijk maakt, uw priester en geestelijke over heid aanrandt, die uw kinderen opstand aanpredikt tegenover ouders en ander wettelijk gezag. Maar waarom laat ge dan een blad binnenkomen dat zulks doet? Waarom laat Ge zedelooze bladen als La Dernière Heure uw kinders beder ven; zij mogen het blad niet lezen, zegt Ge, maar lezen het toch achter uwe rug. Oogen open! Ontwaart het gevaar Doet uw plicht! Weet dat de pers op het oogenblik een overweldigende macht bezit en daarom gij die uw geloof en zeden lief hebt, die orde en rechtvaar digheid betracht, welke alleen kunnen gedragen worden door de fondamenten van Godsdienst en Zedelijkheid, steunt dan uit al uw krachten: UW EIGEN PERS. En hierdoor wordt ook verstaan uw katholiek plaatselijk wekelijkse!» blad. Leest een blad dat er naar streeft ons katholiek Vlaamsch midden tegen alle onheil te vrijwaren: Geen rijker kroon dan eigen schoon Abonneert U op een katholiek weekblad dat er op gericht is het geestesleven on zer door-Vlaamsche bewoners op een hoog peil te brengen, de schatten van eigen bodem te leeren kennen, smaken en waar- deeren, en diegene te verdedigen welke, hun uiterste krachten inspannen vcor het zedelijk en stoffelijk welzijn hunner me debewoners. Zijt ge werkman, burger of landbou wer ge vindt ef uw belangen in verdedigd in den geest van het onsterfelijk Rerum- Novarum. Al wat ge weten moet op sociaal ge bied, staat er in vermeld. 't Juiste en logische standpunt in de oplossing der Vlaamsche kwestie wordt U eerlijk voorgehouden, terwijl het ge zond godsdienstig leven de eereplaats in neemt, in aansluiting met de schoone verzen van onzen Vlaamschen Priester dichter Guido-Gezelle: Ja, nievers ln een ander land Hoe vruchtbaar 't moge wezen, Kan Jezus in zijn blinkend hand Meer hemelblomkes lezen En ten andere, nooit kan er genoeg zaam voeling en samenwerking bestaan tusschen de menschen, vereenigingen van een gewest, en de christelijke leiders daarvan, welke niets anders wenschen dan hun ten dienste te staan. En in dien zin ook voornamelijk is de lokale pers een groote gevoelszenuw welke zijn invloed uitzendt tot al de Lezers die ze bereikt. Daarom leggen we er nogmaals nadruk op: beheriigt de goede pers, doet uwe plichten dan voornamelijk: propagan- deert en werkt voor uw katholiek lokaal blad. De tijd van het hernieuwen der abon nementen is daar: Abonneert U op week bladen die durven uitkomen voor hun katholiek en Vlaamsch zijn en steunt geen bladen die steeds tusschen twee waters willen zwemmen. (BE!3SB3a3S3SEaiSB!SBaaSS3S!3B9 De schitterende zegepraal der katho lieke partij is een feit, dat zelfs door onze tegenstrevers niet geloochend wordt. Laten wij ons echter niet bedwelmen door den overwinningsroes. Een ledige schatkist, krisis en werkloosheid, een liberale minderheid, verbitterd door hare verpletterende nederlaag, de vrijmetse larij met haar scherp anti-katholiek en uitgesproken anti-Vlaamsch karakter, de aangroeiende macht der socialisten, steeds ongeduldiger om het bewind ln handen te krijgen, duistere internationale toe standen, dit alles voorspelt de regeering esn zware taak en dagen van hardnek- kigen strijd. Zijn wij nog vier Jaar ver wijderd van nieuwe wetgevende verkie zingen? Wij gelooven het niet. Aan stok ken om in het regeeringsrad te steken, zal het immers niet ontbreken. Alle maatregelen door de regeering genomen om 's lands financiën gezond te maken, zal de tegenpartij bekampen en gebrui ken om de Katholieken te bestrijden. Wij rekenen er stellig op dat onze gekozenen gewetensvol hunnen plicht zullen volbrengen. Door de kiezers blijft echter ook iets meer te doen dan ka tholiek te stemmen; wij moeten in de maat onzer krachten medewerken aan de verdediging, den vooruitgang en de eendracht der partij. Daarvoor zijn nauwe samenwerking en stevige orga nisatie onmisbaar. Laat de organisatie der katholieke partij in de gemeenten van ons kieskan ton niets te wenschen? Kan de werking van hst kieskomiteit Diksmuide niet ver beterd worden? Naar onze bescheiden meening zou een gunstig antwoord met de waarheid niet overeenstemmen. Vast en zeker dient daaraan veei verandering en verruiming gebracht. Op elke ge meente zouden enkele mannen van goe den wil een kem moeten vormen, men noeme dit aktiekomiteit of gelijk hoe. Dit plaatselijk komiteit houdt te geschikter tijde vergaderingen, waarin zooveel belangrijke besprekingen kunnen plaats grijpen. Het houdt zich steeds ter beschikking van alle kiezers, die in bijzondere gevallen de tusschenkomst van Volksvertegenwoordiger of Senator ver langen. Het belegt desnoods eene alge meens vergadering, om het volk ln te lichten over pas gestemde belangrijke wetten, enz., enz. In den schoot van dit De Katholieken hebben hun zege van 27 Nov. 1.1. schitterend bevestigd en zelfs versterkt. In alle distriktan hebben wij nog stemmen bij gewonnen. In de Provintie West-Vlaanderen win nen wij vier zetels, in Antwerpen 6 en in Brabant ook 6. Binten de provintien He negouwen en Namen, waar de Katholie ken een kleinen achteruitgang hebben moeten lijden ln. verge'ijki#* der cijfers van 1929, zal de Katholieke Partij in alle andere provintieraden talrijker vertegen woordigd worden. De Liberalen slikken nogmaals de groot ste pil. In alle raden, behalve ln den Pro- vintieraad van Namen, verliezen zij ver scheidene zetels. In West-Vlaanderen ver liezen zij er 4, in Antwerpen ook 4, ln Brabant 6, enz., overal hebben zij ge voelige slagen gekregen. De Vlaamsche Nationalisten verliezen ook nog in vergelijking van 1929 en van 27 November 1932. In alle gewesten zien zij hunne getalsterkte inkrimpen. Hunne pers zal zich misschien roemen met een vooruitgang van enkele zetels in Limburg maar zij zullen er niet bijvoegen dat die gekozenen niet opgekomen zijn als Fron- ters of VI. Nationalisten, maar als Katho lieke Vlaamsche Volkspartij. Die gekoze nen zijn geen Fronters maar Katholieken met wat vooruitstrevende gedachten maar die wellicht terug in de rangen zullen aansluiten van de groote Katholieke Partij De Socialisten mogen ook een vooruit gang boeken, vooruitgang in bijna zelfde evenredigheid als van de Katholieken. Alles wijst er dus op dat de kiezers de kleinere partijen verlaten en hun ver trouwen geven aan de groote partijen die een vast en bepaald programma uitwer ken en die een groote macht kunnen daarstellen. In ons Arrondissement'Zijn wij, Katho lieken, de groote overwinnaars. In ons kiesdistrikt Poperinge hebben wij sedert 1929: 1178 stemmen bijgewonnen, en 522 bij de laatste stemming op 27 Nov. laatstleden. Ook ln leper hebben wij een merkwaardigen vooruitgang mogen boeken bij de vorige kiezingen. In vergelijking met de uitgebrachte stemmen van 27 Nov. werden Zondag 1.L min ongeldige of witte brieven in de bus gevonden. In het kiesdistrikt Poperinge 100 min, en in het distrikt leper 26 min. De c roep der Dinaso's werd dus weinig aanhoord. Anderzijds zijn te Poperinge een 100-tal personen min ter stembu3 gegaan en te leper een 150-tal min. De VI. Nationalisten verliezen in Po- peinge-Meesen-Roesbrugge nog 736 stem men bij vorigen Zondag en te leper-Wer- vik-Passchendale 453. We hadden dus wel gelijk als wij verleden week drukten dat de Nationalisten nog grooteren achteruit gang gingen moeten boeken met de per sonaliteit van Meester Butaye weg. Als men nagaat waar de stemmen der VI. Nationalisten zijn gegaan, dan komt men tot enkele verbazende bestatigingen, De Katholieken behalen er het grootste deel van maar de Liberalen en de Socia listen krijgen er ook hun deel. De Liberalen, in tegenstrijd met wat is gebeurd door gansch het land, boeken hier eenen kleinen vooruitgang, ten ge volge sympathiestemmen en hevige hope looze propaganda. Wij, Katholieken, hebben dus nog eens te meer betoond welke kracht wij bezit ten, en, laat ons voortwerken tot nog meerderen bloei en groei van onze Partij die zoo schitterend deze laatste Zondagen heeft gepresteerd, en tot de verwezenlij king van ons zoo mooi programma, dat gesteund is op de pauselijke encyklieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno !aB3Ëasaasa&£S3233BB&33s®asa£!s<22saB8&ssajEasaHB5aaüBzsiEa De provinciale verkiezingen zijn achter den rug en daarmee de heele reeks ver kiezingen die we dit jaar hebben ge kregen in een twee maanden tijds. De parlementsverkiezingen hebben aan de Katholieken van ons arrondissement, voor wat de uitslagen betreft, alle rede nen tot voldoening gegeven en de pro vinciale verkiezingen van Zendag jongst leden hebben de overwinning van 27 No vember schitterend bevestigd en onder lijnd. Hulde aan onze gekozen provinciale Raadsleden: de He? en Lepoutre en Hi- laire Jtefebvre voor t Foperingsche en de Heeren Valeer feéys 'én Amand Lom- mez voor het Iepersche De vertegenwoordiging van de belan gen van ons arrondissement zijn in den provincialen raad in goede handen en we zijn er van overtuigd dat onze ge kozenen daar in de toekomst goed en nuttig werk zullen verrichten, zooals zij het in het verleden hebben gedaan. Laat ons hier dan ook neg een woord van dank richten tot al diegenen, die voor de provinciale verkiezingen zoo wel te doen lukken, in de laatste week nog de hand aan 't werk hebben geslagen. Het kieswerk ls thans achter den rug en nu vangt aan, ons katholiek politiek werk van eiken dag! De provinciale verkiezingen zijn ons komen sterken in de overtuiging, dat door gezonde Katholieke Vlaamsche Volksche werking ons volk ln zijn breedste lagen kan worden teruggewon nen voor de katholieke partij. Het zal afhangen van onzen gestadl- gen, aanhoudenden en daadkrachttgen arbeid, die we var» morgen af zullen beginnen of zij, die thans nog meenen op andere wegen den voorspoed en de welvaart te moeten zoeken, tot ons zul len terugkeeren of komen! Het zal afhangen van onzen geest van breede goedwilligheid en sterke begin selvastheid, van onze edelmoedige ge steltenis tot duurzame verstandhouding of onze partij steeds blijven en groeiende zal worden meer en meer: de éénige po litieke partij, wnarin zich allen thuis moeten voelen, die met oprechte eer lijkheid de katholieke tucht willen eer biedigen en met ons wilen samenwerken aan den opbouw van een staatsleven, waarin ieder burger, gelijk tot welken stand hij behoort, zijn recht op leven kan laten gelden en dat recht op be staan kan verdedigd zien. De taak die ons wacht is niet licht, maar ze is ook niet onmenschelijk zwaar. Alle Katholieken, die het goed mee nen, met de toekomst van ons land, met het algemeen welzijn en dat is het wel zijn van ons allen in 't bijzonder, moeten thans begrijpen, dat de tijd gekomen is, dat de katholieke eendracht en ver standhouding moeten worden verstevigd en versterkt. Alle oneenigheld, alle getwist in eigen rangen kan alleen het spel van onze te genstrevers bevoordeeligen en bevorde ren. De tijden zijn ernstig en daarom moet iedereen, den moed hebben om zijn ver antwoordelijkheid op te nemen en zijn stuk te staan. De verkiezingssuceessen die we hebben behaald, zullen maar vruchten opleveren voor onze partij en ook voor het welzijn van ons land wanneer we aan ons volk kunnen het bewijs leveren, dat we het ernstig meenen met het openbaar belang en dat we onze katholieke beginselen, waarvoor we ook in dezen kiesstrijd heb ben gestreden, niet op zak steken. op Een sterkere organisatie, vooral politiek gebied is broodnoodzakelijk. Op de triomfvergadering die Dinsdag avond in het Christen Volkshuis van leper werd gehouden, heeft Kamerlid A. De Schrijver van Gent pp de nood zakelijkheid gewezen, in treffende be woordingen eener goede en sterk geor ganiseerde katholieke partij, van EENE katholieke partij. Die sterke katholieke partij moeten wij voor ons arrondissement uitbouwen. Het bestaande moet aangevuld en ver stevfgd worden. Van onder tot boven, dus van de kleinste gemeente tot de grootste stad moet in ons arrondissement een katho lieke partijorganisatie krijgen, waarin alle standen zich thuis gevoelen en waar alle Katholieken, onder één katholieke vlag, den geestdrift, de overtuiging en daadkracht kunnen komen putten voor den strijd van eiken dag. Om dat te verwezenlijken is de mede hulp van allen noodig, maar doen wij vooral een beroep, op al diegenen dit van goeden wil zijn. Wij willen die organisatie breed open zetten voor al diegenen, die de tucht eerbiedigende, bereid worden gevonden mee te werken aan het welzijn van ons volk en van ons land. Ons volk zal voelen, dat we gedurig aan bekommerd zijn met ieders lot, ons katholiek leger moet voelen dat de lei ding werkzaam en doende is, daar moet van de leiding bezieling uitgaan en le vensblijheid, en de groote kenspreuk van onze hernieuwde organisatie op katho liek politiek gebied moet worden: Om al wat den volke goed is om Christus' wille Katholieke werkers van elk uur, de oogst zal groot zijn en daarom mag het aantal arbeiders niet gering zijn! Mannen van hst Iepersche! De trots om het groot verleden uwer stad, waar van uw Halle en uw Halletoren de zin nebeelden waren, mag niet verloren gaan, maar moet hooger opleven! Mannen van het Iepersche! Gij, die door den heropbouw van uwe prachtige Kathedraal, het grootsche monument van uw katholiek-zijn hebt willen vereeuwi gen en daardoor beduiden, dat uw ka tholieke overtuiging met den spitsen to ren uwer Kathedraal die zijn Kruis bo ven alle daken en monumenten steekt, boven alles gaat! Mannen van het Westland! Gij, die uw ouwe trouwe aan Vlaanderen en het Christikruis nooit hebt verloren en Vlaan deren aan Christus wil bewaren, ondanks en spijts alles! Allen op de bres, de handen uit de mouwen! Ons werk vangt aan! Werk van organisatie in de katholieke partij Werk van volharding ln den strijd voor het goede! Werk van versteviging van ons ka tholiek radikalisme Werk van liefde en toewijding aan de zaak van ons Volk! Aan 't werken ter verovering! ROBERT D. DE MAN, Volksvertegenwoordiger. gaB3£BBB&BBBa£aES&«a;3£i9B8!&i!BaaaM&SBff&SIEaSüS2iSS285^BBZaafitf33 komiteit worden dan ook een vijftal af- geveerdigden aangeduid bij het Kanto naal Kieskomiteit. Aldus zouden de ver- schillige afgeveerdigden van iedere ge meente samen meer dan honderd ieve- rige, werkzame leden verschaffen aan het kieskomiteit Diksmuide. Welke schoo ne bijeenkomsten zou dit kantonaal Ko miteit alsdan niet kunnen beleggen! En welke rijke vruchten zouden zij op leveren! Zonder aarzelen durven wij be weren, dat een dergelijke organisatie, vier jaren vroeger in werking getreden, honderden stemmen in onze omschrij ving zou gewonnen hebben, met eenen tweeden Senaatzetel. Bovenstaand organisatieplan is onge twijfeld voor verandering en verbetering vatbaar. Ons doel was enkel een leid draad te geven, alsook eene aanwakke ring om het schadelijk «dolce farniente» van ons af te schudden, en zoo spoedig mogelijk ernstig hand aan 't werk te slaan. Wij staan gereed, en velen met ons, om hieraan uit al onze krachten mede te werken, God ter eere en ons volk ten bate.- IK DIEN. ZENDEN WE ONS BLAD aan alwie ons per postkaart of brief een postabonne ment vraagt voor 19 33 Op aanvraag zenden we de reeds verschenen nummers ES3SBSH van het Mengelwerk. RjtefsffJ In eiken kiesstrijd hebben we Iets te leeren. Beginnen wij met hetgeen het duide lijkst spreekt. Men zou moeten blind en doof zijn medeen, om niet te leeren uit deze verkiezing dat wij in Belgie nog niet rijp zijn voor een schooloorlog. Als regeeringspartij, in een tijd van crisis, van nood bij 't volk, van finan- tieele miserie ln de Staatskas, van werk- gebrek voor werkman en baas, aangevallen met de woestheid van een vijand, die machtig is en die waarachtig schoon spel had, wat zou er natuurlijker zijn geweest, dan dat wij een klopping zouden gekregen hebben. En verre van daar, wij komen met de zegepraal uit den strijd. Waarom? Laten wij u eerst op wijzen dat er veel gebeden werd. 't Is waar, O. L. Heer geeft niet al tijd wat wij vragen, onmiddellijk en zoo als wij het gevraagd hebben, 't gebeurt wel eens dat Hij een kwaad laat gebeuren, dat een beproeving nuttig, zelfs noodig is maar in zake Kerkvervolging en andere beproevingen van dien aard, hebben we in de geschiedenis gezien, dat deze die er onder leden wel eens niet geheel onschul dig waren, cm wille van hun onverschillig heid, hun niets doen. Welnu, we gelooven dat wij Katholieken in Belgie toch W' 1 nog zoo werkzaam zijn geweest, dat wij die beproeving nog niet noodig hadden, 't We- ze ons echter als een kostelijke vermaning. Doch met ons klein menschelijk ver stand kunnen wij eigenlijk niets van. Gods geschikkingen doorgronden, en als een voudige geloovigen doen we dan ook best een vurig dankgebed aan God te sturen om de behaalde zege. Komen we terug tot onze vraag: Menschelijkerwijze gesproken hoe komt het dat wij zegepralend uit den strijd komen? Ja wel omdat we een ernstige politieke partij zijn, de eenige die waarborg geeft van rust en orde in 't land, maar boven alles, omdat de onverstandige vijand ons met den schooloorlog had bedreigd. De bedreiging alleen en zij was daar werkelijk getuige daarvan de Congres sen en de reeds gestelde daden van den vijand, de bedreiging alleen is voldoende geweest, eenerzijds om al de Katholieken weerom wakker te schudden en bijeen te brengen, maar anderzijds ook om vele dui- zende kiezers te verafschuwen van dat kwade beest, dat de schooloorlog neemt. Zelfs de vijand is dat ©ogenblikkelijk gewaar geworden. De socialisten hebben niet eens den moed gehad, in hun kies- bladje, te zeggen dat zij gestemd hadden op hun Congres. Zij zwegen... uit vrees voor den Kiezer. En de liberalen, zij den het neg beter. Vrederiepen zij, alzoo gelijk de Duitschers onder den oor log. «Kamcrad! gelijk de onschuldigste kinders van de wereld, zij wisten van niets, in hun Congressen hadden ze nooit van Schooloorlog gesproken, en de laatste dag kwamen de Liberale ministers ons dat ten huize zweeren niemand onder ons heeft daar ooit aan gedacht. Allo! 't Is goed. Wij gelooven u... maar moge ditmaal tcch uw berouw rechtzinnig zijn. Nu hebt gij aan den lijve ondervon den. wat de bedreiging heeft uitgewerkt; zorgt maar dat ge hooit moet ondervinden wat de daad zelf zou kosten. De aa zou kunnen in oo veranderen. Dit geldt voor de Liberalen.We kunnen helaas! het zelfde niet zeggen voor de So cialisten. Deze hebben reeds een deel van ons volk in zoover vergoddeloosd en ge- fanatiseerd, dat deze slachtoffers niet meer reageeren. Goddank, in Vlaanderen, althans, is nog een gre-ot deel van ons volk nog maar aan zijn eerste stadium van socialiseering, en een grooter deel nog, is er volledig vrij van gebleven, ook daarop wijst de Kiezing ons. Een zeer groot deel van ons. volk heeft aan den aanval weerstaan. Maar. niettemin zijn de socialisten met 12000 in de Provincie sterker gewerden. Wij kunnen het niet genoeg herhalen aan opze burgerij, aan onze Katholieke burgerij vooral, in hun eigen belang. We mogen er eens al kwaad om ziin, zooveel we willen, we staan voor feitenhet stem recht is algemeen de werkersklas is veruit de talrijkste in België (trachten we niet ons zelf te bedriegen met dat te wil len loochenen of niet te zien) die wer- kersklas is bestendig bloot gesteld aan de venijnigste opruierij, met argumenten die pak hebben op niet klaarziende menschen en helaas soms ook op klaarziende, en zij, die uit al hun krachten werken om die werkersklas te ontwikkelen, om ze aan de bekoring te onttrekken, met voor hun het noodige of althans het redelijke te vra gen, deze worden soms vroeger meer dan nu, maar nu ook nog verdacht gemaakt en verguisd. Burgers, landbouwers, laten we met geen vuur spelen. Alleen klassenverzoening kan ons redden, ons, dit is, in de staat én de Kerk én de burgerij én den boeren stand medeen; en klassenverzoening ver- ondersfeit, meer gelijkheid, broederlijk heid, liefde en vooral rechtvaardigheid. Luisteren we niet naar opinies die de burgerij soms- willen opjagen tegen de werkersklas. Maar luisteren we naar ons gezond oordeel, en naar onze christene gevoelens. Wij geven het geern toe, er is reeds oneindig veel veranderd, én bij de verstandigs werklieden die begri.inen hoe veel hun toestand verbeterd is, én bij de burgerij die besef gekregen heeft van den al te grooten afstand die de beide klassen van elkander scheidde. Toenadering en nog beter besef van den werkelijken toestand, dit zijn de hoogst- noodige voorwaarden om op den duur aan een ramp te ontsnappen. Laten we ons niet verblinden door on ze zegepraal van heden. Vergeten we nooit te denken aan den dag van morgen. Ook over de Nationalisten heeft de ver kiezing ons veel geleerd. Het is, alles door een genomen, in achteruittocht. Het drei gend gevaar van het anticlericalisme is er zeker vcor iets tusschen. Maar de reeds gestemde Vlaamsche wetten en de aange kondigde volledige oplossing van het taal vraagstuk zijn ej" ook niet vreemd aan. Het ls echter nog niet overwonnen. Ge- voelsmenschen vooral in streken waar het nog nooit geheel binnen drong, zijn er nog ontvankelijk voor. De minste aarzeling bij de oplossing van het taalvraagstuk of bij de toepassing der gestemde wetten, zou ons aan verrassingen kunnen bloot stellen. Na het taalvraagstuk werd nu het mi litarisme het stokpeerd van het nationa lisme. Dat is geen bewijs van sterkte bij een partij, aldus van programma te moe ten veranderen om in 't leven te kunnen blijven. V/e mogen echter uit het oog niet verliezen, dat het militarisme in alle landen een gevaar schept. Walsen wij goed op de misbruiken. Het gezond oor deel zegt, dat voor het oogenblik al thans een leger een noodwendigheid is. Maar een leger moet geen militarisme aankweeken. Er zijn in dat opzicht schreeuwende misbruiken. Laten we ook hierin niet te laat ingrijpen. De zuiverste vaderlandsliefde vraagt geen overtolligheid bij de legeruitgaven, geen verspillingen om niet te spreken van andere kwa r volgen van het militarisme. l9BH3&SiSa3SBBa3l82B3!SB2SaBaB83iBI333BB22B!!!SS5!*BSBaBaaHaBr Wie die machtige feestvergadering bij woonde heeft aan den lijve gevoeld wat het is Katholiek zijn. De vergadering was één uiting, één uitjubeiing van onze Ka tholieke overtuiging. Een aangenaam deuntje muziek bracht alle aanwezigen in de vereischte stemming en toen H. G. Deiahaye hulde bracht aan de katholieke gekozenen scheen er geen einde aan de ovatie te zullen komen. Volksvertegenwoordiger De Man werd luidruchtig begroet toen hij 't verhoog be steeg. We zien dat hij reeds ons aller vertrouwen heeft. Hij bracht hulde aan de gekozene provinciale raadsleden. Hij dankte in de eerste plaats Gcd en daarna allen die meegeholpen hebben om de Ka tholieke zege te bewerken. Doch nu niet op de lauweren gerust, we trekken met onze jonge kracht, ln dienende liefde, een drachtig katholiek op Ter Verovering Daarna kwam Senator Mullie aan het woord die alle vrienden uit alle standen dankte om hun medewerking. Nu echter begint het werk en als vertegenwoordiger der boeren wil hij hier bijzonder voor hen spreken. We kunnen in deze lastige tijden voor hen niet alles doen wat we zouden willen, doch 't betrouwen dat in ons ge steld werd, zal niet teleurgesteld worden. We zullen ons best doen! Heer Beckaert kwam aan de beurt en wees ons op de plichten der Kiezers, 't Is niet genoeg Katholiek te stemmen, nu moet er in onze leiders een volledig be- icssing mogelijk, zonder nauwe samenwer king tusscnen alle standen, doch wij wil- trouwen gesteld worden. Er is geen op- len, naar de leering der Pausen zelf, be sturen in rechtvaardigheid en liefde. Daarom moeten allen als besluit nemen de persoonlijke belangen van kant te stel len om alleen de partij, ons volk en God te dienen. Volksvertegenwoordiger De Schrijver bracht hulde aan de gekozenen, hij ver zekerde ons in Mr. De Man den echten man gevonden te hebben, wat dan ook met een machtige ovatie begroet werd. Hij sprak ons bijzonder over de eenheid in onze Katholieke rangen, over de nood zakelijkheid ons politiek te organiseeren om een macht te vormen, die overal in vloed heeft. We moeten beseffen dat het noodig is ons te organiseeren in een Katholiek-po litieke partij. We moeten er van doordrongen worden van het onontbeerlijke, ons in één Ka tholieke partij te organiseeren waar on der alle standen de beste verstandhouding moet heerschen. We moeten oiuse rangen breed openen voor alle verdwaalden die van goede wille zijn. We moeten onze Katholieke partij, met haar goeden ouden geest, die er moet blij ven, modern maken om tegenover de ko mende moeilijkheden als een machtig, modern uitgerust leger te staan. Een machtige ovatie bewees dat de spre ker begrepen werd. We zullen dan allen, hand aan hand, oprukken tot het minste hoekje van ons land tot de Katholieke gedachte gewon nen ls. Zulke dagen doen onze organisaties deugd en we mogen terecht zeggen 't Oosten gloort en da Zonne gaat aan t dagen! Mej. Raspsotins als cirkusartists. De dochter van den vermaarden Rus- slschen Pope Raspcutine die eene zoo groote rol speelde in de Russische poli tiek gedurende den laatstsn oorlog, doet hedendaagsch haar debut in een cirkus te Parijs. Onze foto toont haar in Rus sisch kostuum met haar lievelingspaard, in den stal van den cirkus. DE ONTROOMER l 'MELOTTE '.net verlaagden melkbak I draaiende op eene spi!@ voorstaanders des vooruitgangs. Gl is dc Ont- roomer fjf van ali 4. land bou wers Ontroomers MELOTTE, N. V. Remicourt uit natuurboter vervaardigd zijn lekker, 'laarbij nog voedzaam en ge .eud,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 1