GRUWELIJK DRAMA TE LEPER Voor uwe ZEKERHEID Schuldbrieven aan drager R' van 5 en 10 jaar tegen 5 t.h. ne Een Vader snijdt zijn dochtertje den hals over en pleegt zelfmoord *11-12-32 - DE POPERINGENAAR - Nr 50. - EL 2, MERKEM Begraving van den Heer TERRIERE Veldwachter der Gemeents. DE POLITIEKE TOESTAND IN 'T LAND m Driehonderdjarige verjaardag van Spinoza PLAATST UW GELD BIJ DE Naamiooze Vennootschap AGENTSCHAPPEN POPERINGE, Groote Markt, 30. - Tel. 264 - Best. M. Vailacys. MIEUWP00RT, 0. L. Vrouwctraat, IG. - Best. P. Huilmand. HULDE AAM PROFESSOR DAELS DE KATHOLIEKE KÏESPROPAGANDA TE FCPERINGE. ZICHT - TERMIJN - SPAARKAS en in 't bijzonder PROVINC1 EVER KIEZINGEN van 4 Dscembsr sS32. Vergelijkends cijfers bij de uitslagen dsr Kamerverkiezingen van 27 Nov. 1S32 en van de Provincieverkiezingen van 1S29. i RECORDVLUCHT VAN AMY JOHNSON Rapper dan haar man DE SNIJ- EN NAAILESSEN JUFFROUW DE VOS EOFFIAEN Gebroeders A R I A N E A R I A N E De Politieke toestand in het Arrond. leper-Poperinge Provintieraad van West-Vlaanderen AUTOSCHOOL VAN GENT POLITIEKE TOESTAMDEN DUITSCHLAND MEXICO i IN 'T VERRE OOSTEN BOLIVIE-PARAGUAY VEREENIGDE STATEN SPANJE OOSTENRIJK Donderdag morgen, rond 9 uur, werd de volkrijke wijk van den Bruggesteenweg alhier (Tuinwijk Kalfvaart) door een af grijselijk drama in opschudding gebracht. Het nummer 84 van gezegde steenweg, een net en schoon huisje, is bewoond door het gezin Evarist De Vooght, bestaande uit vader, moeder en vijf kinderen. Eva rist De Vooght te Brugge in 1890 geboren, Is steenkapper van beroep, doch zonder wSrk. Tegenwoordig is er daar geen inko men, daar de man, naar het schijnt, van zijn invaliditeitspensioen afgezien heeft toen hij nog kon werken en veel geld ver diende, oordeelende dat zulks onrechtvaar dig was. Sedert geruimen tijd was De Vooght, die doof is en met blindheid bedreigd wordt, werkloos; om al dezen tegenslag was hij moedeloos en neerslachtig geworden. Pas over drie weken heeft hij nog achter het linker oor een heelkundige bewerking ondergaan. Donderdag morgen trok de vrouw De Vooght naar de apothekerij van het hos pitaal cm er eenige geneesmiddelen te ha len. Niets in de handelwijze van De Vooght kon doen vermoeden dat enkele stonden later zulk afgrijselijk drama zich zóu af spelen. Men veronderstelt dat De Vooght, zijne vrouw pas het huis verlaten hebben de, een scheermes moet genomen heben, zich met geweld op zijne dochter Hilde- gonde, 9% j., oudste zijner vijf kinderen, geworpen heeft en haar dan met zijn schrikkelijk wapen, niettegenstaande het hulpeloos geroep en tegenworstelen van het kind, de keel overgesneden heeft, dit met zoo een ongehoorde wreedheid dat het hoofd omzeggens van de romp ge scheiden werd. Dit gebeurde in 't bijzijn van zijn knaap- Je van 5 jaar en zijn wichtje dat nog in zijne wieg lag. De twee andere kinderen waren mede met hunne moeder. Geboren die de noodkreten van het on gelukkig slachtoffer gehoord hadden kwa men toegeloopen en vonden het arme meisje badend in zijn bloed liggen. Seffens werd om hulp geloopen en kermis van het gebeurde aan gendarmerie en politie gege ven. Zoodra de Heer Kommïssaris Vanden- braambussche van het gebeurde onder richt werd, trok hij, vergezeld van den Heer Adjunkt Vansevenant, naar het huis der misdaad. Ondertusschen zocht men naar De Vooght, die men op den zolder ontdekte, waar hij, eens zijne misdaad begaan, naar- tod gevlucht was en waar hij zich met hetzelfde wapen ook de keel overgesneden had, dit met zulk geweld dat de wervel van de ruggraat geraakt was geweest. De toeschouwers van dit vreeselijk drama woonden machteloos de stuiptrekkingen bij van den ongelukkigen moordenaar en zelfmoordenaar. Na een eerste verband werd hij dadelijk naar het hospitaal over gebracht. E. H. Flamant, onderpastoor op St Niklaas, die daar juist zijne zieken was gaan bezoeken, kwam nog bij tijds om den moordenaar met het H. Oliesel te be dienen. Vernemende dat hij ook de hand aan zijn meisje geslagen had reed hij met zijn velo derwaarts en kon nog het kind be dienen. De vader overleed 10 minuten later in de hevigste pijnen. Onmogelijk is het de droefheid en de wanhoop te beschrijven van Vrouw De Vooght toen zij bij hare terugkomst, het afgrijselijk drama vernam, tijdens hare zoo korte afwezigheid voorgevallen. Men kan enkel veronderstellen dat de ziekelijke De Vooght zijne ijselijke daad in eene vlaag van waanzin moet gepleegd hebben. Wat onze meening schijnt te ster ken, zijn de inlichtingen welke wij over den ongelukkigen De Vooght ingewonnen hebben. Deze heeft inderdaad gedurende geruimen tijd werkzaam geweest bij de Heeren Gebroeders Deplancke, aanne- mers-steenkappers, Zonnebekesteenweg te j leper. Welnu, toen die heeren kennis had- 1 den van het gebeurde, was het hunne mee- ning dat De Vooght altijd als een voor- beeld van brave werkman had mogen I doorgaan, bij zooverre dat men op hon derd werklieden er misschien geen tien J als De Vooght zou gevonden hebben, tot j zulke daad onbekwaam ware geweest, had- de hij niet door waanzin aangedaan ge- weest. Dit schrikkelijk drama werd in stad druk besproken. De Begraving der twee ongelukkigen heeft plaats Maan dag morgen in St Jacobskerk. lazssasassEEsssasBaa&EZEssxzs Op 21 November laatst werd in alle plechtigheid veldwachter Terriere ten gra ve gedragen. Een talrijke menigte woonde de begra ving bij. Hij werd ten grave gedragen door de veldwachters der omliggende gemeen ten. De hoeken van het baarkleed werden gehouden door den Heer Baron de Conlnck de Merckem, Burgemeester; den Heer Her- rebout, voorzitter van den oud-strijders- bond en de H.H. veldbrigadiers van Veurne en leper. De muziekmaatschappij Sint Cecilia had er insgelijks aan gehouden aan de begraving deel te nemen. In den begra vingstoet werden de vaandels gedragen van den oud-soldatenbond en der plaat selijke gilde van den Velo-Club. Bij het graf werden hiernavolgende lijk- reden afgelezen: door den Heer Baron de Conlnck de Merckem, Burgemeester, na mens de gemeente; door den Heer Sekre- tarls G. Bouciqué, namens de bedienden der gemeente en de oud-soldaten van Merckem; en door den Heer Cloes, veld- brigadier, namens de veldwachters. Nu dat de verkiezingen achter den rug zijn en geen volstrekte meerderheid werd bekomen door geen enkele partij wordt het groote vraagstuk in het land: «Wie zal regeeren? De regeering de Broqueville, de re geering der veertig dagen heeft in feite hare taak volbracht gezien zij maar sa mengesteld was tot na de kiezingen. Toch zal de huidige regeering de loopende za ken voort behandelen totdat eene of an dere nieuwe regeering aangesteld worde, met de goedkeuring van het nieuw Par lement. In alle geval willen de Socialisten niet samengaan met de Katholieken en wil len zij, in geval zij het bewind mochten in handen krijgen samen met de Libe ralen, alle toelagen aan het vrij katho liek onderwijs afschaffen. Bij de Liberalen blijven de meenings- verschillen heel gróót. Na de pil die zij hebben moeten slikken zijn de oudere of minder sekatrische aangelegde Libe ralen ervan bewust geworden dat zij eene grove fout hebben begaan met de "kiezers voor oogen te stellen dat zij te genstanders zijn van het vrij onderwijs. De jongere en meest extremistische Li beralen willen voet bij stek houden bij' hun besluit genomen korten tijd voor de kiezing nopens die kwestie, zoodat van liberale zijde nog geen zekerheid bestaat welke richting zij zullen inslaan. Heden Zondag houden de Liberalen te Brussel eene algemeene vergadering om den toestand in oogenschouw te nemen en vast te stellen of zij voort zullen re geeren met de Katholieken ofwel of zij kartel zullen sluiten met de Socialisten om hun anti-godsdienstige Inzichten door te kunnen drijven. Een feit is in alle geval zeker, 't Is dat de Katholieken niet zullen laten tornen aan de politiek in zake het vrij onderwijs, mochten de Liberalen met hen samen terug de regeering in handen nemen. Verleden Dinsdag heeft de regeering de Broqueville eene vergadering gehou den om o. m. de nota op te stellen naar Amerika in zake de Oorlogschulden, maar ook om haar lot te bespreken. In zake aftreden werd nog geen vaste beslissing genomen tot binnen enkele dagen totdat de liberale Landsraad in hare vergadering van heden Zondag de juiste richting van hare politiek zal aangeduid hebben. Nog niets is dus afgedaan en zal men dus nog enkele dagen moeten afwach ten vooraleer men eene zekere richting zal kunnen ontwaren. Hopen wij intusschen dat God ons zal sparen van het gevreesde anti-godsdlen- stig kartel van Liberalen en Socialisten. UIT IIOLLEBEKE Opgedragen aan mijn Petekind, Hugo! KLAASAVOND BIJ 'N OORLOGSWEESJE! «Hugo, sprak de jonge moeder, Dezen nacht, door sneeuw en wind, Voor U en uw kleine breeder, «Brengt veel goeds, de g ele Sint! Hugo, Hij brengt U soldaten, Sabels, Forten in beten! «Ook obussen en granaten!... Speel dan oorlog met 't kanon! Moeder, zei hij, traan in d'oogen, «Nooit raak ik dat speelgoed aan!... «Oorlog spelen!... Zou ik mogen!... «Daar waar vader heeft gestaan?... Aan den IJzer is gestorven, In den oorlog, ver van huis Moeder, vraag den Sint van morgen, 't RUSTIG, VREDIG, IJZERKRUIS! Klaasavond. - 1932. Geo. Op 24 November zijn 300 jaren ver- loopen sedert de geboorte te Amsterdam van den grooten philosocf Baruch Spinoza. Lasilaak mm Eeer TERRIERE. Rede uitgesproken door Wel. Heer Ba ron P. de Coninck de Merckem, Burge meester. Achtbare Familie, Het is mij een droevige plicht, namens het Gemeentebestuur van Merkem, een laatste vaarwel toe te sturen aan veld wachter C. Terriere. Geboren in 1893, vervoegt hij reeds het leger in 1911. Pas was hij teruggekeerd naar zijn tehuis, of de oorlog was daar. Een der eersten ver trok hij naar de bedreigde grenzen. Al de slagen van den eersten oorlogstijd miek hij mede: Luik, Tienen, Antwerpen, de terugtocht naar den IJzer, en de verdedi ging van den IJzer in 1914. Lichaamlijk reeds gebroken werd hij in rust gezonden in Februari 1915. Einde 1915 vervoegde hij wederom het front; en verbleef er tot het einde van den oorlog. Als dapper soldaat had hij ruim zijn plicht gekweten; doch helaas, ook zijn gezondheid er aan prijs gegeven. Op 5 November 1919 benoemde hem de Heer Hoogkoninklijke Kommissaris voor West-Vlaanderen tot veldwachter te Mer kem. Hij kwam hier toe in een gemeente waar geen steen op de andere was geble ven, waar niets dan verwoesting was; waar de bevolking gedurig aangroeide en zich vernieuwde. In deze eerste jaren, waar alles te doen viel, heeft hij evenzeer zijn plicht weten te vervullen als onder den oorlog. Hij was een voorbeeldig bediende, trouw en verkleefd aan zijne oversten; streng tegenover gelijk wie waar het zijn moest; en toch goed en milddadig waar het eenigszins toegelaten was. Hij was gaarne gezien zoowel van zijne oversten als van gansch de bevolking. De ziekte echter, die hem reeds in 1915 geveld had, had hem niet losgelaten. Hij wilde echter niet ziek worden en geloofde ook niet dat het zoo erg met hsm gesteld was. Zijn plicht heeft hij vervuld, eenvou dig, en steeds verkleefd, tot de ziekte hem aan het ziekbed kluisterde. Wij waren allen het einde verwachtende en toch heeft zijn dood ons allen getrof fen. Hij ruste dan in vrede in dezen eigen sten grond, waar hij werd geboren, die hij ten koste van zijn leven heeft verde digd tijdens den oorlog, en waarvan hij zoo lang de trouwe wachter is geweest. Zijne weduwe en zijne drie kinderen en ook zijne oude moeder mogen ervan ver zekerd zijn, dat de genegenheid, die wij hem toedroegen tijdens zijn leven, op hen zal overgaan. Veldwachter Terriere: vaarwel en tot wederziens. Lijkrede uitgesproken door Heer G. Bouciqué, sekretaris. Achtbare Familie, strijdmakkers en medeburgers, Daar komen nu en dan eens van die dagen in 's mensahen leven, waarop de ziel zich verheft ver boven de alledaag- sche beslommeringen, cm op te rijzen tot die hoogten, van waar wij ons eigen leven kunnen beoordselen, streng en onverbid delijk; en waar wij milder staan en recht vaardiger tegenover de ziel van onzen me- demensch; dagen zooals deze, waarop, voor ons, het leven enkel dan zijn botee- kenis krijgt, omdat we s»aan tegenover den dood. Hier staan we dan tegenover het open graf van veldwachter Terriere; en als me de-ambtenaar gedurende meer dan twaalf jaren; als oud-strijder en ook als vriend Dank en vaarwel wil ik hier getuigen van zijn eerlijk ka rakter, zijn rechtschapen oordeel en zijn goede inborst. Hij had zijn gemeente en zijn volk lief zooals alleen iemand dat kan, die er geboren en gewonnen werd, en waarvoor hij heeft geleden tijdens de oorlogsjaren. Wij stonden hier samen in 1920 boven op de puinen der stukgeschoten kerk: en zoover het oog droeg, niets dan dood en verwoesting; dan puinen en obusputten. En toen we dat alles stilzwijgend een oogenblik aangestaard hadden, ons oog dan viel op de enkele barakken Zie die barakken», zegde hij, «als we allen sa- men werken, zal Merkem na vijf jaar schooner zijn als vroeger.Zoo groot was dan reeds zijn vertrouwen in de toe komst; en om te verwezenlijken wat hij verhoopte heeft hij zich zeiven nooit ge spaard. Schrijver van den oud-soldatenbond van in 1920 was hij steeds een der eersten om voor zijn makkers helpen te verkrijgen wat de wet hen toekende. Doch ook op zich zeiven dacht hij het minst. Van af den eersten dag stond hij in den oorlog; en wat hij daar gehoord en ge zien had, had bij hem een gruwel nagela ten; en liefst sprak hij daar niet over. En nu vraag ik me af of hij er niet van be wust was dat de oorlog ook ziin leven had geknakt; want toen we in 1921 Louis De- roo, zaliger gedachtenis, ten grave droe gen, van dezelfde ziekte zooals hij is as- sterven, toen zegde hij Wil zullen allen geen lang leven hebben, en die 4 jaar tranchée deed, zal het toch moeten be- koopen. Oud-soldaten: wij hebben er nevens ons zien vallen in die bittere jaren; jongelin gen in den bloei hunner twintig jaren, trouwe vrienden van enkele korte maan den, kameraden in vreugde en in leed, allen gelijk in het soldatenleven en allen gelijk voor den docd. Deze werd getroffen tijdens een moordend bombardement, ter wijl we ineenkrompen onder de losbarstin gen der granaten; en een andere werd plots geschoten ievers door een kogel, wijl we samen praatten en lachten... Maar ontsnappen aan dat alles; en toch voelen dat de dood U beloert, dagen, maanden en jaren; weten dat hst le ven is gebroken; en toch moeten dragen de hitten en den last van den dag'; Zijn wegen "aan ocgenschijnhjk gezond, en toch beseffen dat we slechts een weg opgaan: den lastigen weg van het kruis; met den niet te vermijden dood aan het einde in zich gedurig dragen een door de ziek. te beklemd en verbitterd gemoed; en toch aan zijn medemenschen moeten toonen: een wezen dat voldoet alsof alle geluk ons toegekend was; ware een docd in de hitte van den slag niet gemakkelijker geweest en verkieslij ker boven zoo een leven? Twaalf jaar heeft het aldus geduurd met veldwachter Terriere. Maar indien volgens het woord van Kardinaal Mercler. zil die sneuvelden in den slag, gesneuveld zijn als martelaren, met als loon de k^oon der Martelaren hier boven; hoeveel schoo ner zal dan de kroon niet ziin van hem die wij nu begraven hebben: hij die twaalf jaar gemarteld geweest Is ln zijn gebro ken lichaam. Dit weze dan mijn laatste woord, en bij het heengaan van dit graf zal cnse laatste gedachte ziin: geen vaarwel: maar een TOT WEDERZIENS Lijkrede uitgesproken door veldbrigadier Heer R. Claes. Geachte Familie en Toehoorders, Wanneer ik hier het woord neem dan is het om eene laatste hulde te brengen aan onsen medemakker Constant Terriere, veldwachter dezer-egemeente. Deze» plicht valt me licht; inderdaad, alhoewel de af gestorvene nog betrekkelijk jong was, moet ik van hem getuigen dat hij zijn land en volk eervol gediend heeft. Op 18 jarigen ouderdom vervoegde hij het leger en heeft gansch den oorlog mede gemaakt, zoodanig dat hij drager was van 3 frontstrepen, het hoogste getal dat men aan eenen strijder kan toekennen van het Oorlogskruis met palm; het mili tair eereteeken van II" klas, de herinne- ringsmedalie van het Eeuwfeest voor 20 jaren trouwen dienst, de herinneringsme- dalie van dsn oorlog de zegemedalie en de medalie van den IJzer. Op 5 November 1919 wordt hij veld wachter te Merkem benoemd en in die hoedanigheid heeft hij zijn bescheiden medehulp verleend tot den heropbouw zij ner gemeente. Hier ook diende hij zijn volk en heb ik kunnen nagaan dat hij steeds ijverde om den vrede op zijn ge liefde dorp te doen heerschen. In naam van ons korps moet Ik zijn nagedachtenis eene bijzondere hulde brengen, om de waardigheid waarmede hij zijnen dienst uitoefende; hij begreep zijn rol en wat er van hem gevraagd werd. Voorbeeldig bur- ger en huisvader had hij de zijnen lief, zoodanig dat hij anderen tot voorbeeld kan strekken. Daarom heeft hij den dank van allen verdiend en zal zijne gedachte nis in eere bewaard blijven. Aan zijne diepbedroefde weduwe en kinders, alsook aan zijne oude moeder, bieden wij onze uiterste welgemeende christelijke deelne ming in den rouw die hen zoo wreed komt te treffen. Onze troostrijke leering geeft ons de overtuiging dat Constant die be- looning heeft in oqtvangst genomen, be loofd aan diegenen die hunnen strijd te meer daar deze bitter was kloekmoe dig zullen gestreden hebben. !B£SnaEgB&3UE23S Een welgelukte «innsbesldige teekening die Zondag rondwandelde te Poperinge... en stipt nageleefd werd. nuEflBBESxaaBBBSsamMHnMUBBUBBflBiaBaesKaaBBiMwauHiflMiHBiBaaasssigsaaBaaBsaBisagaBB. Kantons POPERINGE MEESEN ROESBRUGGE Totalen voor Kiesdis- trikt Poperinge Verschil bij 27-11-32 Verschil bij 1929 Lijst 1. - VI. Nationalisten Lijst 2. - Socialisten Lijst 3. - Liberalen Lijst 4. - Katholieken Lijst 5. - Ilommunistcn IEPER PASSCHENDALE WERVIK Totalen voor Kiesdis- trikt leper Verschil bij 27-11-32 yerschU bij 1929 1932 27-11-32 1929 1932 27-11-32 1829 1932 27-11-32 1929 1932 27-11-32 1929 1932 27-11-32 1929 1.003 1.296 1.658 642 573 447 605 515 596 1.978 1.914 1.529 10 865 1.065 1.044 1.141 1.124 833 716 755 910 2.277 1.893 1.858 51 872 1.115 1.305 133 120 47 120 74 84 1.670 1.438 1.360 4 2.740 3.476 4.007 1.918 1.817 1.347 1.531 1.344 1.530 5.925 5.403 4.747 65 736 99 107 522 1.267 539 59 1.178 3.486 3.675 4.280 2.153 2.217 1.533 932 £03 £03 4.323 4.750 3.819 127 S3 33 516 609 632 £;:l S05 175 103 £8 35 843 810 743 14 8 4 836 1.010 1.111 2.172 2.084 1.521 1.203 1.136 625 3.243 3.216 3.503 341 351 384 4.833 5.294 6.033 4.S4S 4.606 3.284 2.288 2.142 1.658 8.909 8.776 8.065 402 452 424 456 40 148 133 30 1.243 11132 6-0 CO 53 Van 't jaar werd Prof. Daels 59 jaar. Na Persyn, Teirlinck, Van de Woestyne en andere, wilde men hem vieren. Als geleerde, als voorman, als Vla ming als mensch. Zoo iemand onder de Vlnmjngen dat Verdiende, dan hij. Maar hij wilde er niet van hooren. Men wist hem echter te verschalken. Zoo werd hem bij de laatste (ontzaglijke) Ijzerbe devaart een hulde gebracht zóó grootsch in haar eenvoud, dat grootscher eerebe- toon, vanwege gansch eon volk, niet denk baar is en niet mogelijk schijnt. Bij die zelfde gelegenheid U weet het werd hem zijn portret, geboetseerd door den prachtkunstenaar die G. van den Meer- sche is, in een groot bronzen exemplaar aangeboden en werd een tweede groot exemplaar in den IJzertoren ingemetseld, als eeuwige hulde aan hem die het eerste en voornaamste initiatief tot het '-«ouwen van dezen Toren nam. Zooals blijkt uit bijgaande foto er van, is dit portret treffend van gelijkenis, en de prachtige veruitwending van Daels' inwendig leven. Onder het half dozijn beeltenissen die tot op heden door kunstenaars van hem gemaakt zijn, is dit veruit het beste, en méér: een waar meesterwerk. lYY" let OP: Verkleinde afgietsels ln brons zijn uiterlijk tot 15 December ver krijgbaar voor de vrienden. Prijs 100 fr. (alle kosten bijbegrepen) te storten op postrekening 113.4G5 (Cl. De Landtsheer, 10, Wilfordkaai, Temsche). Grootte: 10 op 7 cm. ssEsaE&BSuraaflsasBBBHHBaaHgH Amy Johnson en haar echtgenoot Mollisson wiens rekord zij neerhaalde Over enkele dagen, op een namiddag, is Amy Johnson, echtgenoote van den vlieger Mollisson, komende van Londen, te Kaapstad per vliegtuig aangekomen. Zij heeft den afstand Londen-Kaapstad (uiterst Zirderpunt van Afrika) afge legd in 4 dagen, 6 uur en 52 minuten, het vroeger rekord van haar man neer halend met ongeveer 11 uur. Haar echt genoot Mollisson had tot nu toe het re kord van zelfde trajekt in 4 dagen, 17 uur en 22 minuten. Het is zelfde Mollisson die over en kelen tijd, kort na zijn huwelijk met Amy Jonnson, den ooeaanvlucht Europa- Amerika aflegde. Reeds eenige minuten na de landing was zij in telefonische verbinding met Mollisson te Londen, die haar verzeker de trotsch te zijn over de kranige ver richting, welke naar hij zeide, meer zou beteekenen voor de ontwikkeling van de Britsche luchtvaart dan eenige solovlucht tot nu toe gedaan had. Toen Mollisson zei, dat zij wel erg moe zou zijn na dien tocht van 4 dagen, waarin ze slechts 5 uur slaap had ge had, antwoordde ze, dat ze niet te moe was om nog door té spreken. In een toespraak voor de radio te Kaapstad heeft Amy echter gezegd, dat de inspanning tengevolge van het niet slapen ontzettend was geweest. Het moei lijkste deel van den tocht was de vlucht bij nacht van Docala naar Benguela ge weest. GELUKWENSCHEN VAN KONING GEORGE Koning George zond een telegram van gelukwenschen aan de vliegster Amy Johnson, die de vlucht Engeland-Kaap- stad in 4 dagen en 6 uren volbracht heeft. voor Damen en Juffrouwen zijn hernomen bij Rijselstraat, 14, IEPER. BzsagsazsiaBEissffiHXBBBsaassisaaaB IJZERWAREN Ieperstraat - 122-124 - Poperinge Telefoon 88 Telefoon 88 Stoven Nestor Martin, Gasvuren, Bed- dens, Fournoizen, Brandkoffers, Alaam voor alle ambachten, Keukengerief in aluminium en verlak, Couverts, Messens, Waschmachienen, Bascuien, Iïeeteinolcns, Strooisikjtlcrs, enz. Nu de verkiezingen voorbij zijn, past het wel een woordje te zeggen over den polltieken toestand in het arrondisse ment leper-Poperinge. Vroeger hadden we in ons arrondisse ment twee katholieke mandatarissen: Volksvertegenwoordiger Dr Brutsaert en Senator Bruneel de la Warande. Nu heb ben we nog slechts een verteenwoordiger, de Heer Robert De Man, stadssekretarls te Roeselare, die, als hoofd der katho lieke lijst, door ons arrondissement naar de Kamer werd gezonden. De Heer De Man is een personaliteit van eerste gehalte, die, niettegenstaande zijn Jeugdigen ouderdom, op sociaal ge bied reeds groote verdiensten heeft ver worven, en wij zijn er innig van over tuigd dat hij voor on,, arrondissement een flinke en waardige vertegenwoordiger zal zijn. We wenschen hem dan ook van harte geluk bij zijne verkiezing en we verwachten van hem veel voor de toe komst. Laten wij echter bestatlgen dat de ka tholieke senaatzetel ons ls ontsnapt. Door de wisselvalligheden van de koppe ling der lijsten is hij overgegaan naar de katholieke lijst van het arrondissement Brugge-Torliout. Bijgevolg telt ons arron dissement leper-Poperinge slechts één vertegenwoordiger in de Wetgevende Ka mers, en dat wordt door onze bevolking algemeen betreurd. Welnu, er komt een Senatorszetel vrij voor de Katholieken, een zetel van ge coöpteerde Senator, door de rechtstreek- sche verkiezing als Kamerlid van den Heer Duchatel. En we zijn van oordeel dat onze gewezen Volksvertegenwoordiger Dr Brutsaert, de geschikte man is om die plaats te bekleeden. Dr Brutsaert heeft ons, van 1914 tot 1926 tn den Provincieraad vertegenwoor digd; hij was Voorzitter van den Pro vincieraad van 1919 tot 1926 en in dit zelfde jaar heeft hij de plaats van Volksvertegenwoordiger Colaert ingeno men. Hij heeft ln de Provincieraad en in het Parlement een vooraanstaande rol gespeeld en heeft immer het arron dissement op waardige wijze vertegen woordigd. In den Senaat zou Dr Brut saert «the right man on the right place» zijn om de belangen van onze streek te verdedigen. <ESaaB33QaB92SSSS38ZlSXaBISI3 Donderdag morgen te «10 u. kwam de pas gekozen Provincieraad in algemeene vergadering bijeen. Op de 80 leden telt men 45 katholieken, 21 socialisten, 5 libe ralen en 9 Vlaamsche nationalisten. Uitzonderlijk veel nieuwe gezichten. Meer dan een derde der leden doen voor de eerste maal hun intrede in den raad, want de jongste kiezingen hebben 28 nieu we leden naar den gouwraad gestuurd. Daaronder zijn 12 katholieken. De socia listen hebben 8 leden, die voor de eerste maal zetelen, de liberalen 3 en do Vlaam sche nationalisten 5. De zitting werd gewijd aan het onder zoek der provinciale verkiezingen en van de machtsbrieven der gekozen raadsleden, die vervolgens den gebruikelijken eed af legden. KIEZING VAN IIET BUREEL Het bureel werd .daarna samengesteld met enkele wijzigingen, daar verschillende leden in den raad niet meer zetelen. De Voorzitter o. m. h. Mayeur werd bij de laatste algemeene verkiezingen als volks vertegenwoordiger aangesteld. Als voorzitter werd h. Ronse, uit Gistel, verkozen met 44 stemmen; als ondervoor zitter h. Bekaert, uit Zwevegem, met 43 stemmen, als 1" secretaris h. De Gheldere, uit Heist, met 43 stemmen; als 2" secreta ris h. Van den Bon, uit Seiseele, met 43 stemmen; als 1" hulpsecretaris h. Dupont, uit Oostende, met 44 stemmen; als 2" hulp secretaris h. Wallaeys. uit Wevelgem, met 44 stemmen; als 1" kwestor h. Van der Cruysse, uit Zwevegem en als 2" kwestor h. Coucke, uit Dentergem. AANSTELLING DER BESTENDIGE AFVAARDIGING Dezelfde katholieke leden werden weder om tot Bestendig Afgevaardigde verkozen nl. h. Adv. Berno'.et, uit Brugge, met 45 stemmen en 19 onthoudingen; h. D'Artois, uit Izegem, met 44 stemmen en 24 onth.; h. adv. Lemmez, uit leper, met 44 st. en 24 onth.; h. Corniellie. uit Koksijde, met 42 stemmen en 22 onth.; h. Vanden Ber- ghe, uit Roeselare, met 42 stemmen en 22 onth.; h. Olivier, uit Aartrijke, met 43 stemmen en 21 onth. H. Ronse, bedankt vervolgens de vroe gere voorzitter h. Mayeur en herdenkt de hh. Jean, Dewitte en De Graeve, overleden. H. Van den Berghe bedankt r-.mens de Deputatie. EEN INCIDENT: HET BEHANGSEL SCHIET IN BRAND De vergadering werd gestoord door een kort doch niet alledaagscn incident: het bekleedsel, dat om de tribuun hangt, schoot plots in brand. Dit feit verwekte natuurlijk aanstonds een heele beweging. Gelukkig kon het vuur spoedig uitgedoofd worden cn werd de vergadering voortge zet. De zitting werd geheven om 12 u. 30. ISHBSBBSiaESaBBannHBEBBSBBBBS Stichter: FINOULST Bestuurder: I. A. D. 10, MIRYSTRAAT, 10 - Tel. 194.93 Kortrijk: Leiestraat, 48 - Tel. 11.39 Theorie - Praktijk Rijlessen op auto met dubbel stuur (EENIG IN VLAANDEREN) Prospectus gratis IB&BSBBBasaSXBB&IClEaSBSia.'SBBBa von SCHLEICHER KANSELIER Nadat Hitier, Mgr Kaas en von Pa pen eene mislukking hadden opgeioopen bij hunne pogingen tot het samenstel len van eene Duitsche regeering die eene meerderheid achter zich zou hebben in den Rijksdag, heeft Hindenburg het kanselierschap aangeboden aan von Schleicher. Al spoedig had von Schleicher een kabinet gevormd. Voor hem zelf behoudt hij het kanseliersschap en het Ministe rie van de Reichswehr. Door dit feit wordt door veel Duitschers gevreesd dat de Reichswehr, die tot nu toe buiten alle politiek was gebleven, nu wellicht in het politiek vuurwater zal terecht komen, wat niet zou medehelpen voor haar gezag. In het ministerie von Schleicher wordt o. m. Dr Bracht, de Kommissaris van Pruisen, Minister van Binnenlandsche Zaken. von Schleicher heeft onmiddellijk voet stappen aangewend bij de leiders der verscheidene partijen om te bekomen dat zij zouden instemmen met eene ver daging voor een zekeren tijd van den Rijksdag. Het valt heel waarschijnlijk dat Nazi's, Centrum en Duitsch Nationalen zich zullen akkoord zetten om zulke aanvraag in te willigen. Voor de Nazi's en voor het Centrum is von Papen, de zoo wei nig gewenschte man, van kant gezet en mag von Schleicher zich roemen op een hetere populariteit als zijnen voorzaat. VERGADERING VAN DEN RIJKSDAG! WANORDELIJKHEDEN Dinsdag heeft de Rijksdag zitting ge houden. De Nazi Goehring werd nog maals tot Voorzitter gekozen met 279 stemmen op 545. De Ondervoorzitters werden gekozen uit andere partijen. Woensdag vergaderde de Rijksdag nog maals maar de vergadering ontaards weldra in een algemeen gevecht tusschen Nazi's en Kommunisten; 40 tot 50 volks vertegenwoordigers vochten onder elkaar alsmede het publiek dat zich in den strijd mengelde. Met alle mogelijke voorwerpen werd naar elkaar gesmeten tot zelfs met tele foonapparaten toe. Enkele personen wer den min of meer gekwetst. DE STRIJD TEGEN DEN GODSDIENST De Mexlkaansche regeering heeft drie nieuwe besluiten tegen de katholieke scholen uitgevaardigd. Bij het eerste besluit wordt bepaald dat elke school waar godsdienst onder wezen wordt zal gesloten worden. Het tweede en derde werden getroffen om te bepalen dat de onderwijzers en onderwijzeressen 00% van het getal Mexi- kanen moeten zijn en dat alle dorpen of gemeenten die een naam van een heilige dragen moeten herdoopt worden met een leeke naam. Onlangs nog werd door het Parlement eene wet goedgekeurd op de geboorte controle en welke tot doel heeft de kroostrijke gezinnen tegen te werken om de werkloosheid te verminderen De "Wet bevat verder eenige drastischs maatregelen voor verplichte sterilisatie. We hebben daar een staaltje van geu zen bestuur. VERWOEDE GEVECHTEN Door de Japanners werd een groot of fensief op touw gezet tegen de Chinee- sche vrijscharen. Verwoeds gevechten werden geleverd maar naar verluidt zou de overhand gebleven zijn aan de Ja panners die de Chtneezen uit hunne lij nen verdreven hebben. NAAR EENE OPLOSSING VAN 1IET KONFLIKT Naar wordt uit Washington gemeld zouden beide landen akkoord gaan om toe te laten dat door de neutrale landen eene militaire kommissie naar het be twiste Chaco-gebied worde gestuurd om eene vaste grens af te bakenen. Mocht zulks waar zijn dan zou dit een einde stellen aan de gevechten tus schen beide landen. STAD NEW-YÖRK IN GROOTEN GELDNOOD Volgens verklaringen van den contro leur der financiën van New-York zal het tekort der stadsfinanciën tot 30 millioen pond sterling beloopen. Mochten de ban ken geen meerder krediet aan de stad meer verleenen dan zal het stadsbestuur alle steun aan de werkloozen mceten ont zeggen en zullen de gemeentebedienden geen wedde kunnen ontvangen voor De cember. Een triestig Nieuwjaarsvooruit zicht voor de stadsbedienden en werkloo zen. STERKE ACHTERUITGANG VAN AMERIKA'S HANDFL MET RET BUITENLAND In het Jaarliiksch verslag, door den Minister van Handel Ingediend bij den President, leest men, dat Amerika's han del met 't buitenland in het afgeloopcn jaar is gevallen op het laagste peil, dat men ooit heeft waargenomen. De uitvcsr is gedaald met 37 t. h., de Invoer met 19 t.h. WERKLOOZENVERZEKERINGEN In Amerika schijnt zich een ernstige meening te ontwikkelen dat een werk- loozenverzekering moet tot stand gebracht worden, en deze in den vorm der verze keringen ingesteld ln Europa. Sedert de krisis moeten de werkloozen onderhouden worden door de openbare instellingen en van de openbare vrijge vigheid, zoodat weldra alle steun zou ontvallen. Plannen zullen opgemaakt worden, na eene instudeering der sociale wetten in voege In Europa, en officieel zou dan den werkloozensteun ingebracht worden. DE HONGEFMARSCH TE WASHINGTON De Amerikaarische hoofdstad Washing ton krijgt een tweede editie van de hon- germarsch. Dezen keer hebben de over heden heel wat strengere maatregelen getroffen. Tien duizend soldaten hebben een gordel gevormd rond de stad, waar reeds de voorwacht der hongermarsch is aangekomen. De troepen hebben voor oo- dracht gekregen te eletten dat de hon- gergangers de stad zouden binnen ruk ken. Toen de eerste groepen der honger- gangerste Washington aankwamen werden zij onder sterke politiegeleide naar eene afgelegen plaats gebracht. In de stad Cumberland werden zij door de inwoners met den burgemeester aan het hoofd uit de stad gedreven. Een der aanvoerders heeft verklaard dat er bloed zou stroomen in geval Hoo ver soldaten op hen mocht aansturen. Op het kapitool werd een aanval be raamd door de hongergangers maar zij werden op afstand gehouden door eene talrijke politiemacht. NIEUWE AANVAL OP DE KERK Een nieuw wetsontwerp werd bij de Cortès ingediend waarbij zou worden be paald dat allereligieuze scholen onmid dellijk zouden mceten gesloten worden. Ook zou worden bepaald dat alle gebou wen toebehoorende aan de geestelijken en die niet voor openbare doeleinden ge bruikt worden zouden 'möeten verkocht worden en de opbrengst gestort in da Staatskas. Op de gebouwen die niet zouden over gaan naar den Staat zou $éne belasting worden gelegd. RAADSELACHTIGE GISTING In deze laatste dagen werd eene raad selachtige gisting ontwaard in de stad Madrid. Alle openbare gebouwen of stra tegische punten der stad werden door stormafdeelingen bezet. De aanleiding tot deze maatregelen Is niet juist gekend maar naar het schijn» vreest men eene botsing tusschen extre misten van uiterst rechts en linies. DE DRIE KWART DER ARBEIDERS ZONDER WERK De krisis blijft het ekonomisch leven in Oostenrijk verschrikkelijk treffen. Het overgroot getal werkloozen getuigt het. Uit officieele onderzoeken, onder andere in de Oostenrijksche nijverheid gedaan, blijkt dat, voor de eerste maanden van den Herfst van 1932, slecht 42 ten hon derd van de ingeschreven werklieden in Oostenrijk normaal aan den arbeid zijn. Doch de bestatiging van dit gemiddeld getal heeft maar een betrekkelijk belang, vermits het niet de minst belangrijke takken der nijverheid zijn, zooals de voe- dings- en hotelnijverheden, welke dit ten honderd bereiken, maar wel de groote nijverheden, die een veel grooter getal werklieden bezigen; daar zijn nog minder dan 42 t. h. aan den arbeid gebleven werklieden. Samen genomen, zijn er thans maar tusschen de 20 tot 25 ten honderd werklieden normaal aan den arbeid. En er is geen verbetering in 1 zicht! 1B3BBBH3BB9E3BBBB9BBBB3ESB98B9 Belgische Fabriek CHICOttEI WYPELIER-TAFEIM

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 2