Bank van Brussel Hoe het ging en gaan zal. verzacht de pijn \geneestdewond I zondag 15 januari 1933. KATHOLIEK NIEUWS-, NOT ARIEEL-'EN AANKONDIGINGSBLAD. UBBaBaBBBBaSBSBflBgSEBBBflBgSSBIBBBBBaSBBBflEB: Waarom één sterke Katholieke Partij Nadert de economische crisis stilaan zijn einde DE PAUS SPREEKT OVER HET HEILIG JAAR De Socialisten willen agitatie maken DE RAMP VAN DE OCEAANREUS DE ATLANTIQUE TERUG NAAR DE ROOMSCHE WAARHEID MEL O T TE ver-i Gij kunt uw geld plaatsen aan g deelnemen aam trekkingen van loten 150 MILLIOEN FRANKEN schrijft in op de LOTENLEENING 5 t.h. van hst Gsmsentekrediet van Belgie» Prijs 390 frank per obligatie van 100 O fr. WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN.1 30* JAAR. Nr 3. "DE POPERINGENAAR Uitgever SANSEN-VANNESTE POPERINGE Telefoon Nr 9. - Postch. Nr 15.570. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) In 't Land 18,60 fr. Frankrijk 35,fr. Congo, Engeland 40,fr. Amerika, Canada en an dere landen 60,fr. POPEELDIimUt TARIEF VOOR BERICHT!-:: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4.00 fr. 2 fr. toel. v. ber. met adr. t. bui'. Berichten op 1* bl per regel 2,00 fr. Berichten op 2' bl. per regel 1.71 fr. Berichten op 3* bl. per regel 1.5'J fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den 'Wocn avond ingezonden worden. - r>me berichten tegen den Vrijdag neen. Nu staan we al een heel eindje in het jaar '33. Er is geen tegenhouden aan: we staan er voor en moeten er door, altijd maar verder en vooruit. De mi serie en de donkerte van '32 zijn we bijna al vergeten: het is zeer waar: ge dane zaken hebben geen keer. Toch mo gen we de levenslessen van het verre zoowel als het naaste verleden niet ge ring schatten. Daten we echter ons geheugen niet afmatten met het onthouden van de neergehaalde rekords; (naar 't schijnt heeft Nederland alleen er 23 verbeterd!). Hoeveel ruzies en geschillen er tusschen de landen en de volkeren en de par tijen gerezen zijn... het is te ontmoedi gend om daarbij te blijven stilstaan; hoe eer ze bijgelegd zijn, vergeven en verge ten, hoe liever en hoe beter. De menschen leven immers toch niet naast mekaar met het hart van een tijger? Zijn we geen broeders ondereen? De wedloop der be wapening is nog niet gestuit, helaas! en de proefnemingen van maskers tegen gift-gassen leveren, getuigen geleerden met hersens maar zonder hart, schitte rende uitslagen... T-ïet bilan van de duizende tonnen ge kelderde en verbrande eetwaren, met daarnaast het cijfer van hen die op stappen in hongermarsch is nog niet opgemaakt. In April 1932 heeft Albert Thomas in de internationale arbeids- konferentie te Genève met applaus vast gesteld en aangeklaagd dat voortdurend nieuwe deskundigen en studiekommissies worden benoemd," maar dat wordt na gelaten eenig gevclg te geven aan de rapporten en de toestand slechter wordt. Kongressen en mot' s bij de vleet! Werkelijke uitslag In 't dagelijksche le ven: beneden het normale en menschen- waardige peil. We leven in een tijd met groote mogelijkheden, maar het uitzicht der dingen is treurig. Hoe wilt ge toch dat t beter gaat of staat? Als de menschen gelijk Lucifers bogen op hun beperkte krachten en God als Heer en Meester en tevens als Vader zooniet uit hun leven en hun doening hebben geweerd en gebannen, dan Hem toch braafkes en onverlet hebben gezet in den hoek? Hoe wilt ge dat alles nor maler verloopt als de trustfabrikanten die duizenden en duizenden om niet te zeggen millioenen hebben gemobiliseerd en willen doen dansen naar HUNNE wetten geen rechte voor met hun eigen leven weten te ploegen? Denkt slechts aan het tragisch verdwijnen van den kodakman Georg Eastman, den schoen koning Thomas Bata, den stekskeskoning Ivar Kreuger. Alle drie verdwenen zoo plots en tragisch in '32. Naar de eeuwige leer van het Evan gelie heeft men niet geluisterd en de beginselen van het leven zelf heeft men willen verkrachten. Van God noch gebod heeft men willen weten in de hoogere politieke en de wereldregeering en de richtlijnen van den witten generaal, den Paus van Rome in zijn encyclieken bij voorbeeld, heeft men gehouden voor dee- zekes praat voor brave zieltjes. Maar gaat het beter in Rusland sinds de Kommunisten er heer en meester spe len en wetten ^tellen aan den gang van het leven met de prediking van de vrije liefde en schrabben uit het vocabularium der kinderen de woorden van vader en moeder? Is het rustiger in Duitschland sinds men een katholiek Staatsminister als Brunlng aan kant heeft gezet? Is de toekomst van Spanje rooskleuri ger nu men steeds onder den druk van de Kommunisten en de loge de werking en het ambt van de geestelijken onmO' gelijk maakt? Is Zwitserland slechter of meer ver achterd nu een Katholiek, M. Dollfus. voorzitter is van den nationalen raad? Zijn de Vereenigde Staten achteruit gegaan en is Franklin Roosevelt moeilij ker president gekozen omdat hij in een verkiezingsrede de encycliek Quadra gesimo Annoaanhaalde en noemde een der grootste documenten van den modernen tijd? Blijven de inboorlingen der missielan den dommer en kennen ze minder wel vaart omdat hun wordt gepredikt het Evangelie van Kristus en de leer van Rome? '32 Was treurig omdat men nog niet heeft ingezien dat men zich heeft ver grepen aan de eerste beginselen van le ven en maatschappij. "33 zal niet mooier zijn indien men volhardt ln de boosheid. Denkt daarom om de wetten van het leven en leest de encycliek over het huwelijk. Denkt om de wetten van de opvoeding en leest de encycliek over de christelijke opvoeding van de jeugd. Denkt om de wetten van sociale recht vaardigheid en naastenliefde en leest de encycliek Quadragesimo Anno. Deze drie wereldbrieven klagen de noo den van de tijden scherp aan, maar zij geven tevens de lichtende en reddende richtlijnen die niets meer zijn dan de konsekwente en doorgedreven leer van het Evangelie. Credo. P. NUYENS, O. P. ET In het te Turnhout zoo pas verschenen nieuwjaarsnummcr van «De Weekvan den h. J. Van Mierloo (vroeger vertegen woordiger van de Vlaamsche Nationalis ten in den Senaat) vinden wij een waar dig en overtuigend overzicht van alles wat er de Vlamingen moet toe aanzetten mede te helpen tot het Instandhouden en vergrooten van één steilte katholieke par tij. Wij lezen: 'i Pas waren de eerste uitslagen der ver kiezingen bekend, of er ging uit de libe rale en socialistische pers een huilcon cert los tegen hunne HH. de bisschoppen, tegen de katholieke partij, tegen de heer de Broqueville, die zijn maneuver van 1912 had herhaald, om met de hulp van de bisschoppen door gewetensdwang en door misbruik van de schoone ziel van 't kindden zege te veroveren. Dat de liberale en socialistische oppositie zoo'n huilconcert aanheft, is begrijpelijk; dat is in haar rol. Zeer bedroevend is het ech ter, ook de Katholieke Vlaamsche Natio nalistische pers daaraan te zien meêdoen: geen scheldwoorden werden door hen ge spaard aan 't adres der katholieke lei ders wat niet alleen in katholiek op zicht ontoelaatbaar, maar ook psycho logisch verkeeru berekend werd Ja, uitdrukkingen werden gebruikt, waarvan de apostel zegt: dat men die niet eens hoore onder u voorstellingen werden ben het natuurrecht te verdedigen. Ge wis, maar dit natuurrecht, dat buiten den godsdienst al zoo wankel staat, zelfs in zijn meest algemeene bepalingen, kan in zijn concrete bepalingen door een Kerkvijandige politiek steeds in zeer be langrijke punten tegen de Kerk ver klaard en toegepast worden. De Kerk bezit bovendien rechten en vrijheden die het louter natuurrecht te boven gaan, die haar door Christus zelf zijn toegekend, en waarvan zij geen afstand doet dan onder protest, wanneer zij er door de politiek toe genoodzaakt wordt. DE KERKVIJANDIGE HOUDING DER POLITIEKE PARTIJEN IN BELGIE Dat üi Belgie de liberale zoowel als de socialistische partij die rechten en vrijheden der kerk willen kortwieken zoo veel mogelijk, behoeft voor den katho liek werkelijk geen betoog. Dat zij als partijen kerkvijandige partijen zijn, die slechts uit opportunistische redenen op sommige plaatsen en tijden hun vijand schap verbergen en er voorloopig van af zien, zou ook voor een katholiek klaar moeten zijn. In gemoede, meenen onze Vlaamsche Nationalisten, dat er voor de Kerk geen gevaar dreigde? Dat de katho lieken onder de leuze van de ziel van 't kind hebben gestreden, om hen, Vlaam sche Nationalisten, klein te krijgen? Hoe kunnen ze toch zoo iets meenen, als 't I 1*1 J I A LiUUvXI Mw IVVAR ZJVW ivlAJ Uivvilviil Ca—O U aangewend, cie een Katholiek, al ls hij j eenieders oogen uitsteekt, dat nu zelfs InnivT-nU XTn 1.1 n 11 nf 1 cnli tnnh «i o n I ty Vlaamseh Nationalistisch, toch steeds als kaakslag zal voelen, zoolang zijn katho liek zijn hem duurbaar blijft. Wat zou de hoogstaande, zoo diep katholiek voe lende Dosfel wel gezegd hebben van som mig, laat ons het mild uitdrukken, on evenwichtig proz" over de jaarbeurs bij voorbeeld van de schoone ziel van 't kindin een door hem nog gestichte tijdschrift? Al wie Dosfel heeft gekend, zal toegeven dat hij zulke voorstellingen verontwaardigd zou hebben afgewezen. •i Wij willen aannemen, dat dit slechts uitdrukkingen zijn van begrijpelijken wrevel. Wij willen hier ook alle woorden vermijden, die de verbittering nog kun nen aanwakkeren. Wij zullen zelfs toe geven, dat het voor een katholieken Vla ming wel hard kan vallen telkens in zijn, wat hij zich bewust is, rechtvaardigen strijd voor volksontvoogding en volks verheffing door een beroep op zijn katho liek geweten te worden geboeid; dat er cok aan den anderen kant spijtige uit drukkingen gevallen zijn. Maar laten we eens even kalm redeneeren; niet zoozeer volgens wat abstracte theorieën, maar volgens de concrete werkelijkheid, gelijk C-3 zich in ons land voordoet. GODSDIENST EN POLITIEK Belgie is een land, waar nog veruit het greote deel der bevolking, ik zeg niet p.atilceerend katholiek, maar toch katho liek gedoopt en begraven wordt. In dit land bezit de Kerk nog vrijheden als zel den elders, die haar toelaten haar godde lijke zending beter uit te voeren, de be te ngen van den godsdienst bij het volk reg daadwerkelijk te bevorderen. Maar cl? Kerk heeft talrijke en machtige vijan den, die steeds aangroeien, die haar gezag willen breken, haar invloed bij het volk ondermijnen, de uitoefening van haar nog het kartel niet van de lucht is, en wellicht spoediger dan we denken tegen ons zal gevormd worden? Was niet bij de laatste verkiezing het groote gevaar, dat de socialisten de grootere partij zou den zijn, die dan met de extremistische liberalen het bewind zouden hebben ln handen genomen? Tegen dit werkelijk niet denkbeeldig gevaar werd de strijd aangebonden. Dat de Vlaamsche Natio nalisten er ook door geleden hebben, was, zelfs van Vlaamseh standpunt uit, een minder euvel, dan dat de socialisten de meerderheid, de sterkere partij hadden gevormd. DE ROL DER KATHOLIEKE PARTIJ Uit die concrete politieke toestanden in ons land heeft zich de noodzakelijk heid steeds gevestigd van een sterke par tij, die beletten moet dat de rechten en vrijheden der Kerk onder die steeds drei gende gevaren bezwijken zouden. Dat is de rol van de katholieke staatspartij. Om deze rol met eenige kans van welslagen te vervullen komt het er voor haar op aan een sterke politieke partij te blijven, vooral tegenover den steeds sterkeren groei der anti-godsdienstige partijen, in 't bijzonder tegen de socialistische, nu ook deze partij zienderoogen in hare godsdienstvijandige houding opgaat. Nu de katholieke partij de absolute meerder heid niet meer bezit en wellicht nooit meer bezitten zal, moet zij zich boven de andere door hare getalsterkte doen gelden en beletten dat een andere haar voorbij zou streven, die dan de leiding van de politiek in handen krijgt, en, vooral tegen een verzwakte of verdeelde katholieke partij, oneindig veel onheil in korten tijd stichten zou. Hierin ligt, meenen we, de hoofd- treden voor het bestaan der kath. par- door Volksvertegenwoordiger Robert-D. Deman. De socialisten hebben er toe besloten een geweldige kampagne in te zétten tegen de regeering en tot het uiterste te gaan, wat er ook van kome, om de huidige regee ring uit het zadel te lichten en aldus nieuwe moeielijkheden te verwekken, die naar hun oordeel een zuivering maar dewelke? moeten te weeg brengen. In deze ernstige tijden willen we eens even nagaan, hoe het werkelijk is gesteld met den economischen toestand van ons eigen land. Hoe is het gesteld met onze nijverheid, met den handel met den land bouw? Dat is een kwestie die iedereen aanbe langt. HET ERGSTE VAN DE CRISIS IS VOORBIJ De grond van de crisis is bereikt en over- schredén, we hebben op de volle diepte kunnen tasten van de mizeries die een zware crisis aan de menschen brengen kan en nu komen we stilaan terug naar boven. Da weg die we nu opwaarts moeten gaan om er uit te geraken, zal lang en steil zijn, er zullen wellicht nog tijdelijke hervallingen komen, doch we gaan lang zaam maar zeker naar beter tijden. Laat ens aan de hand van het Bulle tin d'Informatian et de Documentation van de Nationale Bank de economische toestand van ons land ovrrschouwen tij dens de maanden Oktober-November van het verloopen jaar. Een van de vraagstukken, die erg door wegen in de schaal van de economische crisis en die de crisis zeker doen verlen gen, is dat der oorlogsschulden. Juist daarom heeft de weigering van Belgie aan Amerika te betalen een buiten gewone beteekenis. De oorlogsschulden die ons land te betalen heeft, bedragen 15 milliard frank! In het belang der wereldeconomie moet dat vraagstuk der ocrlogsschulden zonder talmen opgelost. Het is hoogst dringend, da'; na de eer ste dringende maatregelen zijn genomen tot onmiddellijke saneering van de schat kist, een ontwerp van begrooting voor 1933 worde neergelegd en besproken. De toestand der kapitaal- en geldmarkt maakt het in orde brengen der begroeting dringend noodig. De kapitaalmarkt met vast inkomen is uit den haak en dat is wel te wijten aan de verregaande overdrijvingen waaraan sommige politiek zich schuldig maken. Daaraan is het dan ook te wijten dat moeilijk leeningen kunnen geplaatst wor den. Sedert begin 1932 werd het kapitaal der nijverheidsmaatschappijen verminderd met 1.138 millicen en er werden er voor 1.130 millioen gelikwideerd. De uitgifte van nieuwe akties bereikt slechts 1588 millioen. Het ls een verheugend verschijnsel, dat de beurs min of meer gaat verbeteren. De staatsschuld" verbetert meest van al. De winsten die aan de aandeelhouders worden uitbetaald, verminderen gevoelig van 32 van 1929 tot 1932. VERMINDERING VAN INKOMEN VOOR DE LOONTREKKENDEN De toestand is verschillend voor de ver schillende reeksen. Voor de staatsbedien den zijn de loonen verminderd door het afschaffen van verhoogingen die in 1930 werden ingehouden en door het spelen van de glijdende loonschalen. De verminde ring der loonen van de arbeiders schom melt tusschen 20 tot 25 p. h. Daar het indexcijfer ONGEVEER in dezelfde ver houdingen is gedaald, is de koopkracht niet verminderd. We onderlijnen hier ech ter het woerd ongeveer. Men mag gerust zeggen dat het geza menlijk inkomen van de arbeiders en de nijverheidsbedienden ls verminderd met 20 tot 30 per honderd. Gelukkig dat de werkloosheidstoelagen de koopkracht van de arbeidende bevol king .nog blijven verhoogen en dit mag ondanks al de kritiek die sommigen over de werkloosheid uitbrengen, niet worden vergeten. DE VERLIEZEN VAN DEN HANDEL EN DE NIJVERHEID Op de 6.177 maatschappijen met aan- deelen zijn er 2.440 die samen 1.593 mil lioen hebben verloren tijdens het verloo pen dienstjaar. De beursspeculatie heeft ook werkelijke verwoestingen gebracht waaraan de ge volgen zich nog steeds laten voelen, de faillieten zijn ook r.Tsr steeds aan de orde van den dag, alhoewel men over 't alge meen vaststelt dat eerlijke pogingen wor den gedaan om zijn verbintenissen eere aan te doen. Niettegenstaande dit alles, rekening ge houden met de prijsdaling,, mag worden gezegd dat de gezamenlijke koopkracht niet zoo erg is gedaald. Het feit dat de koopkracht zoo gezond blijft is een verblijdend teeken met het oog op de saneering van de staatsbegroo- ting. Daaruit mag eveneens worden afgeleid dat, dat onze eigen kapitaalmarkt in staat is aan de behoeften van den Staat inzake binnenlandsche leeningen te voldoen, mits gematigde voorwaarde en dat ons open baar krediet ln Eelgie zoo gezond is als dat van andere produktieve landen, die een gezond muntstelsel bezitten. DE TOESTAND IN DE NIJVERHEID Da nijverheid geeft verheugende waar borgen. Mijn- en metaalnijverheid geeft een nette verbetering aan, die haren terugslag doet voelen in de hout- en de cokesnijver heid. De katoennijverheid en die der wolie is minder terneergedrukt zonder dat precies over een herneming kan worden gesproken. De jute is heel wat levendiger den vroe ger. De voedingsnijverheid blijft zeer werkzaam. Er zijn voor wat heel wat an dere nijverheden betreft, vcorteekens dat er verbetering kan worden verwacht. Het publiek schijnt nog te wantrouwig omdat d.e kleinhandelsprijzen niet genoeg gedaald zijn. DE LANDBOUWCRISIS De landbouwcrisis schijnt, evenals de nijverheidscrisis zijn maximum, zijn hoog tepunt overschreden. De prijzen zijn een weinig gestegen en daardoor is de weer standskracht der landbouwondernemingen verhoogt. Dit neemt echter niet weg dat bescherming nog m dan ooit noodig blijkt om deze groote ationale nijverheid van ondergang te redden. HOOP OP BETERNIS De algemeene aanduidingen worden be- ■estigd door de toestanden die in elke nij verheidstak in 't bijzonder zijn onderzocht. Dit neemt echter nog niet weg, dat de toestand in zekere nijverheden niettemin angstwekkend blijft. Hét verloop der ge beurtenissen zal nochtans de optimisten gelijk geven: aangezien het diepste punt van de crisis is bereikt en overschreden is onze nationale economie in een periode van ontlasting getreden, die wellicht lang zal zijn en nog wel Inzinkingen van prij zen en onrust zal brengen. Maar daarin is er niets onrustwekkends te zoeken, daar de geschiedenis der crisissen ons daarover genoeg leert. Hoop en verduldige lijdzaamheid is thans evenals onder den oorlog geboden en intusschen werken we allen samen om ons recht op leven te doen eerbiedigen en te verdedigen. Zondag morgen had, in tegenwoordig heid van Z. H. den Paus, in de con sistoriesaal van het Vaticaan de voor lezing plaats van de decreten betreffen de de heiligverklaring van den zaligen Andreas Fournet, stichter der congre^ gatie van de Dochters van het H. Kruis en omtrent de goedkeuring van de won deren voor de zaligverklaring van Maria Pelletier, eerste algemeene overste der Zusters van den Goeden Herder. Na de dankbetuiging van den postu lated in beide processen, hield de Paus een toespraak, waarin Z. H. verband leg de tusschen het eeuwfeest van den kruis dood van Christus en de verlossing van het menschdom, den feestdag der Hei lige Familie en het leven der besproken heilige personen. Da Verlossing bracht de heiligmaking, niet alleen negatief, ofwel de bevrijding uit de slavernij, maar ook positief, ofwel de verheffing van en heiliging der mensch- heid tot een algemeen hooger peil, vol gens het woord van Christu: Estote perfect!, sicut et Pater vestcr ccelestis perfectus est Dit bewijst de lange reeks van heili gen in het Nieuwe Verbond, ook van die wier causae heden behandeld worden. Het jubeljaar, zoo ging de H. Vader voort, most algemeen voor ieder zijn naargelang van zijn roeping en genaden. Het moet nog grooter heiliging brengen anders mist het zijn doel. Daarom moet ieder met alle kracht naar grooter hei ligheid streven. De Heilige Familie is de school van dat streven naar heiliging, niet alleen in het algemeen, maar ook in 't bijzonder. De apostolische zielenijver van Four net, aldus Z. H., was naar dat voorbeeld karakteristiek, gelijk ook do krachtige naastenliefde van Maria Pelletier de Muiier Fortis van de Heilige Schrift. De Paus eindigde met zijn hartelijken gelukwensch voor beide Congregaties en gaf allen den apostolischen zegen. DE ROMP IN DE HAVEN VAN CHERBOURG GESLEEPT REIIORDMAN SNELLE OPBLOEI VAN DE KATHOLIEKE KERK IN ENGELAND t iding zeer moeilijk maken. Gods-1 tij in Belgie. Daaruit moet verklaard d;enst is privaatzaak», is hun leuze; en j worden, waarom hunne HH. de bisschop- daarom moet de Kerk en de priester blij- pen zich steeds hebben gekant tegen alle vsn in de sacristie. Zij willen de Kerk inverzwakking van de katholieke partij als een positie brengen, waar ze, zonder j partij. macht, zonder prestige is, als we zien in Maar dit verlangt nog meer toelichting, ander zelfs katholieke landen, waar het Want al dadelijk zullen bij onze Katho- anti-godsdienstig sectarisme eens de jjeke vlaamsche Nationalisten opwerpin- macht in handen kreeg. 'gen rijzen, die we wel kennen en begrij- Daarom heeft de Kerk in Belgie jjij een andere gelegenheid zullen steeds gestreden, cm haar rechten en we er dan op terugkomen. Heb* onderwerp vrijheden tegen alle aanvallen te verdedi- i3 wel de moeite waard dat het eens gan. En al staat de godsdienst boven de duidelijk van katholiek standpunt uit po.itiek, toch is feitelijk in Belgie de po- worde uiteengezet, om zooveel jammer- linek steeds beheerscht geworden door Iljk mIsverstand lr de toekomst uit den de belangen van den godsdienst. Theo- weB +- ruimen retisch kan de Kerk onverschillig staan tegenover alle politieke partijen, zoolang die maar niet anti-godsdienstig zijn en de belangen van den godsdienst niet in gevaar brengen; welke théorie door de Kerk zelf verdedigd wordt. Maar feite lijk staat het dikwijls, staat het in Belgie anders. Daar wordt dt Kerk voortdurend in hare rechten en vrijheden, die 1 zij noodig heeft om hare werking'met succes in niet al te ongunstige omstandigheden, doer to zetten, bedreigd. -I zegge nu niet, theoretisch, dat d& jfc.itiek tocti alleen tot taak kan la-cb- j De vooruitgang van de Katholieke Kerk in Engeland wordt voortdurend in 't licht gesteld door het aantal bekeerlingen; ln 1932 waren er 12.019, veertig méér dan in 1931. 't Is wel eigenaardig, dat er sinds den oorlog ieder jaar ongeveer 12.000 an glicanen in den schoot der Moederkerk zijn teruggekeerd; het aantal benadert telken jare genoemd cijfer. De wereld lijke geestelijkheid bestaat uit 3057 pries ters, en de Orden en Congregaties tellen 1651 priesters onder haar leden. Deze cij fers gaan die van 1931 een weinig te bo ven. In het afgeloopen jaar werden veer tien nieuwe kerken en kapellen in gebruik genomen; nu zijn er 2288 in Engeland en Wales. Het v aal der leerlingen van de katholieke middelbare scholen, bedraagt 59.857; dat van de lagere scholen 336.631; aanmerkelijk hooger cijfers dan die van 1931. Er werden in het afgeloopen jaar 23.325 katholieke huwelijken ingezegend, 64.356 katholieke doopsels toegediend. Voor Engeland en Wales bedroeg bij 't begin van 1933 het totaal cijfer der katholieke bevolking 2 230.000. De door ons aangehaalde cijfers zijn wel sprekend; zij wijzen op heerlijke, vrucht bare krachtinspanning, op gestadigen voor uitgang, en wettigen de schoonste hoop voor de toekomst. «gBBHB3a6B0SBB2SSaBB!SngBBSB2 Lees en Verspreid DE POPERINGENAAR 'Koopt niet den eerste den beste ONTROOMER. Indien gij' uwe belangen lie hebt, verlangt den Ontroomer. met i ia&gden melkbak'i draaien ds op eene spil.f Ontroomers MELOTTE, N. V. Remi court D3 flinke oud:teng hierboven is Johann Ehrard, wonend te Partemkirchen in Zwitserland. Kij behoort tct het cude korps der Alpengidsen. en bszit een mel- densweerdig record: hij steeg duizend maal de steile Zugspitsenbergop. Hij is benevens gids sedert 50 jaar en staat aan het hoofd van een gezin vair 18 kinders. «uaasBBasaaaissaBaaaasasaaasaa EEN SCHADELIJK INSERT Doof 4 ®rï 7'/» frBnh, ln tl!a Apotheken Belgische Fabriek CHICOREI WYPELIER-TAFFIN Foto hierboven toont de vergrooting van eene sprinkhaan waarvan de Argen- fcijnsche landbouwers voor den oogenblik veel last hebben; meer dan 40 van den oogst werd vernield; veel landbou wers zijn er door ten onder gebracht en hebben hulp gevraagd aan Staatsbestuur. SS5S0ag5;aaS]2SBaH®aBlBB»S823SiSBa metaalbewerkers, van de roode interna tionale, een som van 5.000.000 frank heeft gekregen om in geval de algemeene sta king mocht uitbreken, hur.ne leden een langdurig stakingsgeld te kunnen uitkee- ren. Wat te voorzien was, en wat ten andere Vandervelde in de Kamer ook had voor speld, wil de Socialistische partij eene nieuwe richting inslaan, eene richting van lawijd en geweld, boven parlementaire actie. De wetgevende verkiezingen van 27 No vember 1.1. waren voor de Socialisten een gewichtige nederlaag. Steunend op de al gemeene misnoegdheid, verwekt door de krisis, hadden de Socialisten verhoopt de sterkste partij te worden en een lOtal zetels in de Kamer te winnen. Maar van de verhoopte 10 hebben zij er amper drie gekregen. Zulks heeft bij hen hevige teleurstelling en ontgoocheling teweeg gebracht en .ramschap en wrok bij hen doen ontstaan. Weerwraak moesten zij dus nemen, dit met het volk op allerlei manieren onder bedrieglijke wekroepen te brengen. In de Socialistische partij bleken twes verscheidene stroomingen te zijn, name lijk eene strooming voor deelneming aan de regeering en eene van geweld. De aanhangers der tweede strooming bleken de sterkste te zijn en Vandervelde heeft uit politiek eigenbelang zieh bij hen gevoegd en in hartstochtelijke redevoerin gen de revolutionnaire taktiek aange- predikt. De Algemeene Raad der Socialisten hield op 4 Januari eene vergadering en besliste dat in alle belangrijke centrums manifestaties zouden gehouden worden om het volk op te ruien. Door Vandervelde werd aan den Alge- meenen Raad der socialistische partij een dagorde voorgelegd, doormengeld van waarheden en leugens, natuurlijk cm ef- fekt te maken. Zijn dagorde werd goedge keurd en zocdus mogen wij ons verwach ten aan geweldige politieke actie. Nevens de Socialisten staan dan ook de Kommunisten die sedert enkelen tijd de meest extremistische elementen van de Socialistische partij in hunne rangen heb ben zien aansluiten. Het kommunisme is bij de Socialisten een spook voor hun eigen partij. Maar dat zij opletten niet te veel met het vuur te spelen, een revolutionnaire geest bij het volk aan te kweeken en waar van later alleen de Kommunisten de vruchten zullen kunnen oogsten. Het lijdt dan ook geen twijfel dat de Kommunisten heel tevreden moeten zijn om den troef in hunne handen gespeeld door de Socia listen. Weer zullen zij uitpakken met het slag woord der supertaks. (Zulks durfden zij niet meer bij de laatste kicsperiode), maar het is bewezen dat de supertaks veel min aan de schatkist ging opgebracht hebben dan c*e klimmende belastingen' naar de uiterlijke teekenen van welvaart, die nu in voege werden gejxracht. De toestand is slecht, maar Handel en Nijverheid kon onmogelijk alle sociale las ten dragen die aan werkloozensteun en ouderdomspensioenen verbonden zijn, nu dat alles zoo slecht gaat. Ten andere, mcesfen Handel en Nijver heid zoo bloeiend zijn dat zij alle lasten zouden kunnen dragen, dan zouden An- seele en C", die aan het hoofd staan van wel 80 kapitalistische instellingen, wel kunnen zeggen waar het geld te scheppen valt. Maar zij zwijgen als dood over hunne instellingen, die meestendeels groote ver liezen boeken. En dan zouden zij ook die kapitalistische instellingen moeten boy- cotteeren, in plaats van eraan mee te doen. Tegen de nieuwe nationale bijdrage die nu voor een jaar van iedereen gevergd wordt om den finantieelen toestand van ens land, en onzen frank te redden, zullen zij het land trachten op te ruien. Maatre gelen dienden genomen, en het moet ge zegd dat de nieuwe lasten het zwaarst zullen wegen op deze die de grootste in komsten hebben, r Zorgen wij ook dat woekeraars geen misbruik maken van den toestand om de kleine taksen gelegd op zekere produkten de prijzen dezer tot een ongehoorde hoog te op te drijven. Bij de Socialisten ontstaat ten andere ook een crisis voor dewelke de rust en de orde van ons land op dsn achtergrond wordt gedreven en waarvoor het land de gebroken rotten zou moeten betalen. De levensbelangen van het land gaan de So cialisten niet aan en zij worden totaal op den achtergrond geschoven door eigen partijpolitiek. Klagen wij allen woeker onverbiddelijk aan. steunen wij onze organisaties, opdat wij krachtvoller aan den drang der Socia listen kunnen weerstaan. Dat iedereen zijn plicht doe en de Socialistische stormloop zal alsdan tegen een Ijzeren muur te plet loopen. WILLEN BE SOCIALISTEN EENE ALGEMEENE STAKING De Socialisten wordt het Inzicht toege kend eene algemeene staking te willen doen uitroepen om den ekonomischen toe stand van het land nu totaal te ontredde ren. Er wordt ten andere ook beweerd dat da. Centrale van de Belgische socialistische Verleden week verhaalden we de ont zaglijke ramp die de Fransche koopvaar - dijmaatschappijen trof door den brand ontstaan op de Atlantiqus Verleden week, Donderdag, gelukte men er eindelijk in trossen te werpen op het brandende schip en kon men het door zes sleepbooten voorttrekken naar de Fransche kust. Sinds het schip den Woensdagmorgen door zjne bemanning werd verlaten had het schip onder den lcrachtigen wind een afstand van 100 Km. afgelegd. Uit officieele zijde wordt alle kwaadwil ligheid uitgeschakeld, doch zoekt men steeds naar de oorzaak. Bij de reddingswerken werd een radio- telegrafist van de Fransche sleepboot Abeille 24 die samen met een luitenant het schip wilde beklimmen om een pa viljoen op het wrak te ijschen tusschen de romp van het wrak en de sleepboot de borst ingedrukt. De luitenant werd even eens op zelfde manier een voet vermor zeld. Tijdens de reddingswerken ontstonden moeilijkheden tusschen de Fransche, Hol- landsche en Duitsche sleepbooten wegens het aanleggen van trossen. Trossen van de eene boot werden door gesneden door andere sleepbooten. Dit valt te begrijpen als men weet dat een wrak, in volle zee aangetroffen, voor esn derde deel toebehoort aan de redders. Toch zal het in dit geval niet zoo zijn want alge meen wordt gedacht dat de Atlantique niet kan beschouwd worden als een wrak daar het enkel van de eene Fransche ha ven naar de andere vaarde, en dat ook de machtenkamer ongedeerd is gebleven. De machienkamer is ongedeerd gebleven daar in dat deel flesschen zuurstof opge stapeld waren die, gezien de hooge tempe ratuur, een groote hoeveelheid zuurstof hebben laten ontsnappen waardoor dat deel onbeschadigd is gebleven. Vrijdagnacht is het wrak te Cherbourg aangekomen, met 15 graden slagzij. Rook steeg nog altijd uit de romp zoodat de brand nog niet was uitgedoofd. Brandweer lieden zijn aan boord gegaan om den brand totaal uit te dooven. Tijdens de reddingswerken hebben sleep booten ook erge averij opgeloopen. Uit de romp werden vijf verkoolde lij ken geborgen. Toen de brand werd uitgedoofd is men een onderzoek begonnen om te weten te komen of het schip nog zou kunnen dienst doen of zou moeten afgebroken worden, maar het algemeen oordeel is dat men de uitgebrande romp zal moeten afbreken. Volgens juristen hebben de redders geen deel van het wrak, welker waarde nog ge schat wordt op 60 millioen, en moeten zij alleen schadeloos gesteld worden voor den tijd en de inspanning besteed voor de redding. Foto genomen van uit een vliegtuig van de Atlantique tijdens den brand. MEERDERE SCHEEPSRAMPEN ERAND OP EEN FRANSCHE ONDERZEEËR In de haven van Toulon onstond ook brand cp een onderzeeër ma' r kon door de bemanning uitgedoofd worden voor aleer groote uitbreiding te nemen. BRAND OP BE PAKETBOQT FRANCE Zondagmorgen is ook brand ontstaan op de tegenwoordige ontwapende Fransche paketboot France De branc. ontstond in een kabien van eerste klas maar kon* door ae brandweer spoedig gebluscht wor den. Geen persoonlijke ongevallen zijn te be treuren. Had de brandweer er niet spoedig bij- geweest dan had de Fransche koopvaar- dijmarine wellicht nog een ramp te meer te betreuren gehad. ZEILSCHIP IN BRAND IN ZWEDEN De vijfmaster Forest Dreamis in een haven van Zweden totaal afgebrand. De vlammen sloegen zoo hoog dat men vreesde voor de dichtbijstaande huizen et het schip werd in volle zee gesleept, maar kleine branden ontstonden niettegenstaan de in verscheidene huizen, door de bran dende vonken uitgestrooid door de wind. ENGELSCHE TREILER GEZONKEN Een Engelsche treiler werd door een an der schip aangevaren n zonk kort na dien. Men is bevreesd voor de bemanning die niet opgepikt werd. BELGISCHE VISSCHERSBOOT GEZONKEN Zaterdag 7 Januari is eene visschersboot uit Blankenberge, bij de vischvangst, plota lek geworden onder den as van de schroef. Het was onmogelijk het gat te stoppen of het water uit te pompen zoodat om hulp werd verzocht aan een dichtbijvarende boot. De bemanning werd dan ook aan boord van een ander schip genomen. Wat later is de visschersboot gezonken. De gezonken boot had een waarde van 300.000 frank ongeveer, en is enkel voor 120.000 frank verzekerd. Zicht op het uitgebrande wrak, in de haven van Cherbourg. Het is alles wat oven- gebleven is van het zoo heerlijk gevaarte. wij vrij van aiia belasting en daarbij nog voor een totaal bedrag van Wilt gij van deze voordeelen genieten, aan de winketten der Voorheen Caisse Commerciale de Roulers nominaal vermeerderd met verloopen intresten. De eerste trekking op 1 Februari aanstaande bedraagt loten van: 5.ÖOO.OOO - 2.GOD.OOO - 1.000.000 SOO.OOO - 1 C30.ÜJJ - 00.000 en 25.0Q0 frank. AGENTSCHAPPEN POPERINGHEGuido-Gezelle-straat, Nr 6 Bestuurder: Etienne Boucquey; LANGËMARCK: Bestuurster Mevrouw Rogiers; ROUSBRUGGE: Bestuurder Jules Lowagie; STADEN: Bestuurder Charles Doubbel.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1933 | | pagina 1